Alta Vista Sports

ENGLEWOOD FAMILY YMCA TRIATHLON
.25 MILE RUN/13 MILE BIKE/3 MILE RUN
JULY 23,2000 7AM: MANASOTA KEY,ENGLEWOOD BCH
RACE DIRECTOR: TJ EVANS
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 904 736-0002

  OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     1 JOE BONNESS 44 NAPLES FL            1:01:15    7    5:51    1   33:26  23.3   16   21:59  7:20
    2     2 STEVEN BRACCI 31 NAPLES FL          1:01:30   10    5:58    5   36:01  21.7    2   19:31  6:31
    3     3 LUKE WIMBUSH 29 HAPPY VALLEY HK     1:01:44    1    3:04   17   39:15  19.9    1   19:26  6:29
  MALE AGE GROUP:  01 - 14
    1    68 VINCENT KNAPP 14 WOODSTOCK FL       1:15:10    2    6:49    1   43:49  17.8    2   24:33  8:11
    2   106 MICHAEL FOX 11 ST PETE BCH FL       1:18:56    4    8:56    3   46:22  16.8    1   23:39  7:53
    3   115 JOHN PAUL NEWFIELD 12 ST PETE BCH F 1:20:16    1    6:21    2   44:23  17.6    3   29:32  9:51
    4   220 ZACK ROPER 09 SARASOTA FL           1:44:30    3    7:06    4 1:01:37  12.7    4   35:48 11:56
  MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    16 DANA CONNORS 19 ESTERO FL           1:06:21    2    6:02    1   39:17  19.9    1   21:02  7:01
    2   105 SETH KIMBALL 17 CLEARWATER FL       1:18:55    1    5:49    2   44:19  17.6    2   28:47  9:36
    3   168 ALEX DICKIE 15 SARASOTA FL          1:29:00    5    9:28    3   44:56  17.4    4   34:37 11:33
    4   196 DAVIS MENZIES 15 SARASOTA FL        1:34:43    3    6:53    4   58:30  13.3    3   29:21  9:47
    5     0 BRIAN SOSSEI 16 VENICE FL                      4    9:18
  MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    27 JOE SMITH 21 ST.PETE FL             1:08:44    1    5:59    2   41:47  18.7    1   20:59  7:00
    2    50 SEAN MELVIN 22 SARASOTA FL          1:12:09    2    7:02    1   41:22  18.9    2   23:45  7:55
  MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1     4 KEVIN GROGAN 25 CORAL SPRINGS FL    1:01:52    1    5:48    1   36:30  21.4    1   19:35  6:32
    2    13 FRANK LOPEZ 29 ALTAMONTE SPR FL     1:06:10    2    6:05    2   39:28  19.8    2   20:38  6:53
    3    26 DAVID PENOYER 27 TEMP TERRACE FL    1:08:40                                    3   22:12  7:24
    4    65 SCOTT WARD 27 TEMP TERRACE FL       1:14:45    3    7:12    3   42:35  18.3    5   24:59  8:20
    5    83 MARK CHRISTOFFERSON 28 SARASOTA FL  1:16:28    9    8:22    4   43:15  18.0    4   24:51  8:17
    6   102 JUSTIN BLAIS 26 PT CHARLOTTE FL     1:18:42    4    7:22    6   43:29  17.9    8   27:52  9:18
    7   107 GALEN GROFF 26 SARASOTA FL          1:18:58    5    7:24    5   43:24  18.0   10   28:11  9:24
    8   114 JERRY HOFFER 26 VENICE FL           1:19:59    7    7:48    8   44:15  17.6    9   27:56  9:19
    9   119 PAUL DEVER 26 CAPE CORAL FL         1:20:59    6    7:48   10   46:29  16.8    6   26:44  8:55
   10   143 JOHN MOORE JR 29 BRADENTON FL       1:24:15   12   11:02    9   44:40  17.5   11   28:34  9:32
   11   165 JON HALL 25 SARASOTA FL             1:28:15                                    7   27:09  9:03
   12   166 MARK PATEMAN 28 PALM BCH FL         1:28:34   11    9:29   12   49:36  15.7   12   29:29  9:50
   13   191 ALESSANDRO BOSCAINO 29 TAMPA FL     1:33:56   10    9:23   11   49:06  15.9   13   35:27 11:49
   14     0 SCOTT BARNAS 28 BRADENTON FL                   8    7:59    7   43:50  17.8
  MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     5 JACK RICH 30 SARASOTA FL            1:01:58    3    6:36    1   33:56  23.0    2   21:27  7:09
    2    12 TOM DUBRULE 33 ORMOND BCH FL        1:05:25    1    3:33    4   38:38  20.2    8   23:15  7:45
    3    20 GREGORY SHATTO 34 NAPLES FL         1:07:59   10    7:02    2   37:20  20.9   12   23:38  7:53
    4    21 PAUL DUCKETT 32 FT MYERS FL         1:08:00   14    7:25    6   39:36  19.7    1   21:01  7:01
    5    22 JAVIER BARRIO 32 GAINESVILLE FL     1:08:24   13    7:24    5   39:14  19.9    3   21:48  7:16
    6    23 THOMAS WOYTE 32 FT.LAUD'DALE FL     1:08:26    2    5:03   10   40:54  19.1    6   22:29  7:30
    7    35 RON AVOLA 33 NAPLES FL              1:09:48    8    6:56    7   39:36  19.7    9   23:17  7:46
    8    38 NEAL NEASE 30 PT CHARLOTTE FL       1:10:18    4    6:38    8   39:51  19.6   13   23:51  7:57
    9    39 KELLY CALDWELL JR. 33 VENICE FL     1:10:29                                   11   23:34  7:52
   10    41 CRAIG HALL 30 SARASOTA FL           1:10:40    7    6:56    9   40:47  19.1    7   22:59  7:40
   11    44 RUSSELL ACKER 30 SARASOTA FL        1:11:02   16    7:50   11   41:25  18.8    4   21:48  7:16
   12    45 STEVEN BARR 32 TAMPA FL             1:11:11   12    7:07    3   37:59  20.5   17   26:06  8:42
   13    72 RICK PUSKAS 33 TAMPA FL             1:15:37   20    8:51   12   41:30  18.8   15   25:18  8:26
   14    73 ROBERT KUSKIN 32 NOKOMIS FL         1:15:41   15    7:39   16   43:58  17.7   14   24:04  8:02
   15    74 JOSEPH HACKETT 30 SARASOTA FL       1:15:54    5    6:47   15   43:39  17.9   16   25:28  8:30
   16    79 RODNEY CALLAHAN 33 VENICE FL        1:16:12   23   10:52   13   41:50  18.7   10   23:30  7:50
   17    88 SEAN HUWES 34 SARASOTA FL           1:17:06   11    7:05   14   42:53  18.2   18   27:09  9:03
   18   116 DAVID MINER 32 BRADENTON FL         1:20:16    6    6:54   17   44:14  17.6   20   29:09  9:43
   19   129 KEVIN CHASTONGY 32 MELBOURNE FL     1:22:42   17    8:02   19   47:02  16.6   19   27:39  9:13
   20   130 PAT LENNON 32 BRADENTON FL          1:22:44   19    8:48   21   51:59  15.0    5   21:58  7:20
   21   154 GLENN GRIFFIN 32 SARASOTA FL        1:25:36    9    6:58   20   48:49  16.0   21   29:51  9:57
   22   171 STEPHEN ELLER 31 FT MYERS FL        1:29:22   18    8:28   18   44:49  17.4   23   36:05 12:02
   23   206 DEREK NELSON 34 SARASOTA FL         1:38:33   24   12:23   22   56:11  13.9   22   29:59 10:00
   24   219 MICHAEL KIRAL 32 TAMPA FL           1:44:29   22    9:25   23   57:10  13.6   25   37:55 12:39
   25   234 CARL SMITH 30 SARATSOTA FL          1:53:28   21    9:09   24 1:08:01  11.5   24   36:19 12:07
  MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    10 DAVID BENNETT 38 SARASOTA FL        1:04:47    3    6:00    1   37:11  21.0    3   21:37  7:13
    2    14 THIERRY ROUILLARD 35 TAMPA FL       1:06:12    7    7:06    2   37:55  20.6    2   21:12  7:04
    3    24 PETER BOERS 37 FT.MYERS FL          1:08:36    1    5:57    5   40:28  19.3    5   22:12  7:24
    4    33 JOHN FARESE 38 N REDDINGTON BCH FL  1:09:31    6    7:03    4   40:20  19.3    4   22:10  7:24
    5    43 BRUCE KENO 38 HOLLYWOOD FL          1:10:50    8    8:01    3   38:45  20.1    7   24:05  8:02
    6    66 EUGENIO ERQUIAGA 36 VENICE FL       1:14:49    2    5:58    8   45:43  17.1    6   23:10  7:44
    7    76 JAMES FOLEY 39 SARASOTA FL          1:16:01    4    6:34    6   43:52  17.8   11   25:35  8:32
    8    77 CLYDE WALLACE 35 CAPE CORAL FL      1:16:05                                   12   26:27  8:49
    9   103 ALLAN WIIAMAKI 37 NOKOMIS FL        1:18:45                                   10   25:05  8:22
   10   104 JOHN MUDRICK 35 TAMPA FL            1:18:49    5    6:44    7   45:14  17.3   14   26:52  8:58
   11   132 MIKE STRAUSS 35 ENGLEWOOD FL        1:23:08   13    9:48   15   48:54  16.0    8   24:27  8:09
   12   133 LOUIS FATTORE 36 ORLANDO FL         1:23:09   14   10:23   13   48:16  16.2    9   24:31  8:11
   13   137 KEVIN MILLER 39 VENICE FL           1:23:30    9    8:25    9   46:56  16.6   16   28:10  9:24
   14   139 PHILOPPE NAHON 36 SARASOTA FL       1:23:58   16   10:44   17   52:42  14.8    1   20:33  6:51
   15   151 CHRISTIAN MARTIN 39 BRADENTON FL    1:25:20   15   10:23   11   47:56  16.3   15   27:03  9:01
   16   156 JIM WOHLPART 36 ESTERO FL           1:25:53   17   10:50   14   48:20  16.1   13   26:44  8:55
   17   160 KEVIN GARCIA 36 SARASOTA FL         1:27:23   10    8:53   10   47:38  16.4   17   30:53 10:18
   18   182 YORK RODGERS 35 PALMETTO FL         1:32:01   11    9:06   12   48:13  16.2   18   34:44 11:35
   19   193 ROGER LEMKE 37 SARASOTA FL          1:34:11   12    9:11   16   49:46  15.7   19   35:15 11:45
  MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     6 TOM RUANE 42 VENICE FL              1:03:53    2    6:43    2   35:23  22.1    1   21:48  7:16
    2     9 CRAIG RETY 41 NAPLES FL             1:04:36    1    5:26    3   36:25  21.4    4   22:46  7:36
    3    11 MIKE TILLEMAN 40 LARGO FL           1:05:18    5    7:09    1   34:59  22.3    5   23:11  7:44
    4    19 KEN SMITH 42 VALRICO FL             1:07:43    6    7:16    4   38:14  20.4    2   22:13  7:25
    5    42 KEN OWEN 43 VENICE FL               1:10:46    4    6:57    5   39:55  19.5    6   23:54  7:58
    6    55 JOHN MATHEWS 41 OCALA FL            1:13:21   11    8:22    7   42:44  18.3    3   22:16  7:26
    7    95 STEPHEN ADAMS 41 FT MYERS FL        1:17:37    7    7:57    6   42:36  18.3    7   27:06  9:02
    8   110 JAMES SEWARD 42 SARASOTA FL         1:19:20                                   11   30:45 10:15
    9   117 KEN PFAHLER 41 VENICE FL            1:20:22    9    7:59    9   45:06  17.3    8   27:19  9:07
   10   128 BILL MEIGS 40 N REDDINGTON BCH FL   1:22:35    3    6:47   10   45:27  17.2   10   30:22 10:08
   11   149 JOHN RODRIGUES 41 BONITA SPRGS FL   1:25:05    8    7:58    8   45:00  17.3   13   32:08 10:43
   12   183 TED HILL 43 NOKOMIS FL              1:32:24   10    8:16   11   52:13  14.9   12   31:55 10:39
   13   197 PETER GIBSON 43 SARASOTA FL         1:35:07   12   10:07   12   56:03  13.9    9   28:58  9:40
   14     0 MATTHEW VEAL 41 SARASOTA FL                   13   12:18
  MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    28 MARK DUNSMORE 48 SARASOTA FL        1:08:45    2    6:32    4   40:13  19.4    1   22:01  7:21
    2    30 BILL KNAPP 46 TAMPA FL              1:09:18    6    7:15    2   39:49  19.6    3   22:15  7:25
    3    31 EDWARD HESS 45 VENICE FL            1:09:21    3    7:03    5   40:18  19.4    2   22:01  7:21
    4    40 CRAIG ROBINSON 45 NAPLES FL         1:10:39    1    6:26    6   40:36  19.2    5   23:37  7:53
    5    48 JOHN RUPPERT 48 CAPE CORAL FL       1:11:38   11    8:22    1   38:33  20.2    7   24:44  8:15
    6    49 BOB VITI 46 THURMONT MD             1:11:56    7    7:23    3   40:11  19.4    6   24:23  8:08
    7    64 KING LOTZ 46 OLDSMAR FL             1:14:43    4    7:07    7   41:29  18.8    9   26:07  8:43
    8    90 MIKE CHRISTMAN 49 CLEARWATER FL     1:17:11    5    7:14    8   41:53  18.6   11   28:05  9:22
    9    97 DAVID B CASSIDY 45 BRADENTON FL     1:17:49    8    7:37    9   44:32  17.5    8   25:41  8:34
   10   100 DAVID LEVESQUE 45 NAPLES FL         1:18:39   13   10:35   11   45:37  17.1    4   22:27  7:29
   11   136 TIM YOCUM 49 SARASOTA FL            1:23:26    9    8:05   10   44:32  17.5   13   30:50 10:17
   12   152 WILLIAM MALANEY 45 APOPKA FL        1:25:24   12   10:17   12   45:51  17.0   12   29:17  9:46
   13   158 GREG LYON 47 ENGLEWOOD FL           1:26:09   10    8:05   13   50:29  15.5   10   27:35  9:12
  MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    36 BRUCE PAGE 53 SARASOTA FL           1:10:04    1    6:14    2   40:10  19.4    2   23:41  7:54
    2    56 ALAN TUDOR 53 TAMPA FL              1:13:22    5    7:56    3   40:21  19.3    4   25:06  8:22
    3    57 HAROLD BRITT 52 PALMETTO FL         1:13:29    2    7:27    1   40:00  19.5    7   26:03  8:41
    4    63 FRED BURGESS 51 MIAMI FL            1:14:35    6    8:04    4   41:47  18.7    3   24:46  8:16
    5    75 DOUG WIGHT 51 ANNA MARIA FL         1:15:54                                    5   25:16  8:26
    6    84 JOHN HYERS 54 ST.PETE FL            1:16:48    3    7:36    6   42:42  18.3    9   26:31  8:51
    7    87 PAUL BARAN 54 VENICE FL             1:16:51   12   10:13    7   43:22  18.0    1   23:17  7:46
    8    98 DONALD JOSEPH 53 BOCAGRANDE FL      1:18:04    7    8:36    8   43:45  17.8    6   25:45  8:35
    9    99 DAN NAJNAR 52 SARASOTA FL           1:18:36    4    7:55   10   44:16  17.6    8   26:27  8:49
   10   118 JOHN MYERS 54  FL                   1:20:28   11    9:55    5   41:48  18.7   11   28:46  9:36
   11   145 KEN SCHIELDS 54 FT MYERS FL         1:24:22   10    8:44   11   44:47  17.4   12   30:52 10:18
   12   176 LYNN QUARTERMAINE 53 SARASOTA FL    1:30:06    9    8:43    9   44:15  17.6   13   37:10 12:24
   13   180 JOHN TERAN 50 SARASOTA FL           1:31:27    8    8:37   12   55:05  14.2   10   27:46  9:16
  MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    17 COLIN CHAFFE 56 CLERMONT FL         1:07:36    1    7:20
    2    60 SAM NALL 57 TAMPA FL                1:13:50    2    7:22    1   43:00  18.1    1   23:28  7:50
    3   127 TOM O'NEILL 59 VENICE FL            1:22:32    4   10:28    2   44:36  17.5    2   27:29  9:10
    4   221 JOHN DIDOVIC 58 SARASOTA FL         1:44:59    5   13:45    3   59:24  13.1    3   31:51 10:37
    5     0 JOHN DICKINSON 59 SARASOTA FL                  3   10:04
  MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    96 FRED FIALA 62 SARASOTA FL           1:17:48    2    9:19    1   43:55  17.8    1   24:35  8:12
    2   153 MARTIN KRAUSS 63 WINTER PARK FL     1:25:27    3    9:35    3   48:18  16.2    2   27:35  9:12
    3   155 BOB TURCOTTE 64 ST.PETE FL          1:25:39    1    9:11    2   46:09  16.9    3   30:20 10:07
  MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   148 EDWIN WATSON 66 SARASOTA FL         1:24:59                                    1   30:05 10:02
    2   215 BUZZ HOGE 66 ST PETE BEACH FL       1:42:14                                    2   31:31 10:31
    3   230 TED FEIGIN 65 SARASOTA FL           1:48:42    1   10:03    1 1:00:13  13.0    3   38:27 12:49
  MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1   147 MARV NORIN 73 LONGBOAT KEY FL       1:24:57    2    9:18    1   46:07  16.9    1   29:33  9:51
    2   157 LARRY YOST 70 TREASURE ISL FL       1:25:55    1    8:10    2   47:48  16.3    2   29:58 10:00
    3   235 JOHN MALLEY 74 ST.PETE FL           1:56:37    3   10:25    3 1:00:06  13.0    3   46:08 15:23
  MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1   225 FRANK MORTILLO 75 CAPE CORAL FL     1:46:46                                    1   35:25 11:49
    2   237 JIM SKINNER 78 ST. PETE FL          2:06:56                                    2   47:56 15:59
  MALE CLYDESDALE:  39 & UNDER
    1    46 MARK DOMBKOWSKI 37 FORT MEYERS FL    1:11:23                                    4   27:11  9:04
    2    69 JOHN CERAOLO 39 CORAL SPRINGS FL     1:15:15    1    6:41    2   43:31  17.9    1   25:05  8:22
    3    82 DAVID LARKIN 32 SATELLITE BCH FL     1:16:22    2    6:49    1   41:59  18.6    5   27:35  9:12
    4   101 BRENT WATSON 37 TAMPA FL             1:18:41    3    6:59    4   46:31  16.8    2   25:12  8:24
    5   141 SAL SALDANO 39 ORLANDO FL            1:24:06   10   12:37    3   44:47  17.4    3   26:42  8:54
    6   163 ROBERT JOHNSTON 36 BRADENTON FL      1:27:38    5    7:41    5   49:09  15.9    6   30:49 10:17
    7   199 MICHAEL CARON 37 SAFETY HARBOR FL    1:36:08    9   10:33    6   51:45  15.1    7   33:50 11:17
    8   203 JORGE DE FERIA 31 FT MYERS FL        1:37:09                                    9   37:24 12:28
    9   218 JEFFEREY FISHER 31 VENICE FL         1:43:56    6    9:02    7   54:14  14.4   10   40:40 13:34
   10   227 GREG ROPER 39 SARASOTA FL            1:47:30    8   10:17    9 1:01:27  12.7    8   35:47 11:56
   11   229 SCOTT MILLER 32 PINELLAS PK FL       1:48:09    7    9:19    8   57:16  13.6   11   41:35 13:52
   12     0 PAULIE BLANKENSHIP 39 ORLANDO FL                4    7:00
  MALE CLYDESDALE:  40 & OVER
    1    67 JIM GABBERT 40 SARASOTA FL           1:14:58    2    8:03    1   39:46  19.6    1   27:10  9:04
    2   112 SETH ROSENBERG 42 SARASOTA FL        1:19:38    1    6:08    2   42:11  18.5    3   31:20 10:27
    3   142 MARTY BALLENTINE 49 LARGO FL         1:24:12    3    9:48    3   45:16  17.2    2   29:09  9:43
    4   189 WILLIAM STEWART 42 ANNA MARIA FL     1:33:28                                    4   32:21 10:47
    5   216 TODD CHASE 47 PT CHARLOTTE FL        1:43:50    4   10:34    4   53:10  14.7    6   40:07 13:23
    6   217 MARK DUNGAN 45 ROTONDA FL            1:43:55
    7   232 ROBERT JACKSON 47 LAKELAND FL        1:49:52                                    5   39:51 13:17
  MALE FAT-TIRE   20 - 29
    1   174 TAYLOR ABEL 29 TAMPA FL              1:29:47    1    7:29    1   50:14  15.5    2   32:05 10:42
    2   192 JAMES PURDY 26 VENICE FL             1:34:11    2    7:33    2   53:35  14.6    3   33:04 11:02
    3   207 BRIAN WHEATLEY 28 VENICE FL          1:38:49    3    9:17    3   57:34  13.6    1   31:59 10:40
  MALE FAT-TIRE   30 - 39
    1    81 BRIAN HILL 33 GAINESVILLE FL         1:16:19    1    7:19    1   45:52  17.0    1   23:09  7:43
    2   125 ROB ARMSTRONG 37 ST.PETE FL          1:22:27    5    8:32    2   47:20  16.5    2   26:36  8:52
    3   161 JEFFREY CURTIS 33 VENICE FL          1:27:34    6    8:36    4   52:20  14.9    3   26:38  8:53
    4   164 KEN SHORT 30 ST.PETE FL              1:27:57    3    8:18    3   48:43  16.0    6   30:57 10:19
    5   181 JAKE SHUMACKER 32 TAMPA FL           1:32:01    8    8:46    7   56:09  13.9    4   27:06  9:02
    6   198 CLAYTON WIGHT 30 SARASOTA FL         1:35:16    9   10:10    5   52:59  14.7    7   32:08 10:43
    7   204 KEVIN W SMITH 35 NOKOMIS FL          1:37:45    2    7:27    9   57:33  13.6    8   32:45 10:55
    8   208 BILL ABEL 32 SARASOTA FL             1:39:38   10   12:23   10   59:11  13.2    5   28:05  9:22
    9   211 GREG BIGGERMAN 39 VENICE FL          1:40:19    7    8:39    6   55:52  14.0   10   35:49 11:57
   10   214 STEVEN KNAPP 32 ORLANDO FL           1:41:43    4    8:31    8   57:26  13.6    9   35:46 11:56
  OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     7 SARA WEAVER 35 NAPLES FL            1:03:54    4    5:13    1   36:59  21.1    3   21:43  7:15
    2    18 JENNY KRAUSE 26 NORTH PORT FL       1:07:37    3    5:12    3   39:04  20.0    7   23:23  7:48
    3    25 FLORENCE ENTLER 35 SARASOTA FL      1:08:37   10    6:40    2   38:53  20.1    6   23:05  7:42
  FEMALE AGE GROUP:  14 & UNDER
    1    91 ZANNA LOTZ 14 OLDSMAR FL            1:17:23    1    6:04    1   43:22  18.0    1   27:58  9:20
    2   140 ASHLEY GABBERT 13 SARASOTA FL       1:24:02    2    7:37    2   45:12  17.3    2   31:14 10:25
  FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    58 CAROLINE MC KERNAN 18 TAMPA FL      1:13:30    1    7:17    1   44:39  17.5    1   21:35  7:12
  FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    53 JENNIFER SKULY 23 DAVIE FL          1:12:34    1    5:10    1   42:52  18.2    1   24:33  8:11
    2   121 LAURA NAJNAR 20 SARASOTA FL         1:21:34    2    5:10    2   47:14  16.5    2   29:11  9:44
    3   233 JEANETTE WEINSTEIN 23  FL           1:51:05    3    8:08    3 1:02:54  12.4    3   40:05 13:22
  FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    62 JENNIFER BUSCH 29 NAPLES FL         1:14:13                                    1   24:33  8:11
    2    85 VANGIE WIMBUSH 25 HAPPY VALLEY HK   1:16:49    1    6:41    1   42:55  18.2    3   27:15  9:05
    3    93 NICKEY EZELL 27 TAMPA FL            1:17:28
    4   123 DANA BARONE 29 BRADENTON FL         1:22:10                                    2   26:17  8:46
    5   146 EFTHIMIA PAVLOU 29 TAMPA FL         1:24:43    2    9:19    2   47:26  16.4    4   28:00  9:20
    6   209 CHRIS PFAHLER 29 VENICE FL          1:39:48                                    5   39:30 13:10
  FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    29 NICOLA JORDAN 34 CLERMONT FL        1:09:04    2    6:39    1   39:55  19.5    1   22:30  7:30
    2    59 JODI O'MEARA 30 SARASOTA FL         1:13:31                                    2   24:10  8:04
    3    61 ROSANNA GARRISH 33 TAMPA FL         1:14:07    4    7:05    2   42:10  18.5    3   24:53  8:18
    4    71 KIRSTEN ZINKANN 32 SANIBEL FL       1:15:37    1    6:29    6   43:32  17.9    4   25:37  8:33
    5    89 RHEA KOPP 30 NAPLES FL              1:17:09    8    7:21    3   42:12  18.5    7   27:37  9:13
    6    94 LISA LEE 34 FT. MYERS FL            1:17:32    9    7:22    5   43:19  18.0    6   26:52  8:58
    7   120 DONNA SKAGGS 34 TAMPA FL            1:21:04   12    9:23    4   42:24  18.4    9   29:17  9:46
    8   134 JODI KOPACZ-REDMOND 30 SARASOTA FL  1:23:16                                    8   28:03  9:21
    9   138 REN HARDMAN 34 SARASOTA FL          1:23:46   11    7:44    7   44:47  17.4   11   31:16 10:26
   10   162 ANGELA ACKER 31 SARASOTA FL         1:27:34    7    7:20    8   46:51  16.6   12   33:24 11:08
   11   170 MANON LABRECHE 31 TAMPA FL          1:29:19    6    7:15   10   51:26  15.2   10   30:38 10:13
   12   172 DENISE JOINER 33 ST.PETE FL         1:29:36   13   13:12    9   50:35  15.4    5   25:50  8:37
   13   201 JENNIFER DALTON-REID 31 ROTONDA FL  1:37:04                                   14   37:49 12:37
   14   213 TISHA PALICKI 32 SARASOTA FL        1:40:42    5    7:05   11   56:54  13.7   13   36:44 12:15
   15     0 KATHY FRAILING 33 CLEARWATER FL                3    7:02
   16     0 CHRISTY STICKNEY 33 TAMPA FL                  10    7:41
  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    37 PATRICIA FARESE 38 N REDDINGTON BC  1:10:15    3    7:23    3   42:05  18.5    1   20:48  6:56
    2    47 DAWN CLARK 35 ST.PETE FL            1:11:34    1    5:55    1   40:22  19.3    3   25:18  8:26
    3    51 CHRIS MEIGS 36 N REDDINGTON BCH FL  1:12:12                                    2   22:34  7:32
    4    52 JENNIFER NANNEY 36 FT MEADE FL      1:12:21    2    6:28    2   40:33  19.2    4   25:21  8:27
    5    70 JODI MATHEWS 35 OCALA FL            1:15:32                                    8   27:40  9:14
    6   113 KATHY BYAL 37 FT MYERS FL           1:19:44                                    6   26:06  8:42
    7   131 JEANNE CREWS 38 BRADENTON FL        1:22:47                                    5   25:37  8:33
    8   177 KIM GIBSON 39 SARASOTA FL           1:30:12    5   11:13    4   51:52  15.0    7   27:07  9:03
    9   187 ALISON WATSON 39 SARASOTA FL        1:33:15    4    7:39    5   56:32  13.8    9   29:04  9:42
  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    78 CANDY LESTER 42 ST PETE BCH FL      1:16:06                                    2   25:54  8:38
    2    86 LORI GABBERT 40 SARASOTA FL         1:16:49    1    7:10    1   42:44  18.3    3   26:57  8:59
    3   108 LESLIE RICHARDS 41  FL              1:19:09    5    8:46    2   43:07  18.1    4   27:16  9:06
    4   109 WENDY GOSS 40 ST.PETE FL            1:19:09                                    5   27:28  9:10
    5   111 CARY BRICKSE 41 BRADENTON FL        1:19:28    3    8:07    5   46:17  16.9    1   25:05  8:22
    6   122 SALLY TILELLI 42 APOPKA FL          1:21:55    4    8:42    3   44:17  17.6    6   28:57  9:39
    7   144 ELAINE PERANGELO 42 SARASOTA FL     1:24:20    2    7:37    4   45:53  17.0   10   30:51 10:17
    8   167 LIZ ARME 41 SARASOTA FL             1:28:38                                    9   30:03 10:01
    9   188 SUE LEE 44 OSPREY FL                1:33:15    6    9:26    6   54:46  14.2    7   29:04  9:42
   10   200 KATHRYN OWEN 44 VENICE FL           1:36:50                                   12   39:40 13:14
   11   222 SUSAN MINOR 42 NAPLES FL            1:45:23    7   13:13    7   56:59  13.7   11   35:12 11:44
   12   228 SUZY NUZBACK 42 BRADENTON FL        1:47:30    8   15:42    8 1:01:58  12.6    8   29:51  9:57
  FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    92 DONNA TUDOR 45 TAMPA FL             1:17:28                                    1   25:47  8:36
    2   124 MERRI LEE MURPHY 45 SANIBEL ISL FL  1:22:16    2    8:09    1   44:49  17.4    3   29:19  9:47
    3   150 SHAWN SNOW 47 GAINESVILLE FL        1:25:11    3    8:44    3   50:23  15.5    2   26:04  8:42
    4   159 SHEILA TAGLIARINI 48 DOVER FL       1:27:17    1    7:17    2   46:50  16.7    5   33:12 11:04
    5   190 KATHY MEAUX 48 SARASOTA FL          1:33:43                                    4   32:17 10:46
    6   236 TAMARA FEIGIN 48 SARASOTA FL        2:04:31    4   10:54    4 1:06:23  11.8    6   47:16 15:46
  FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1   169 MARNEY KUNA 54 SARASOTA FL          1:29:15                                    3   32:13 10:45
    2   173 AISHA KENO 50 HOLLYWOOD FL          1:29:41    2    9:11    1   52:14  14.9    1   28:17  9:26
    3   194 CHARLOTTE VICK 52  FL               1:34:31    1    9:08    2   53:42  14.5    2   31:42 10:34
  FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1   205 ANNE DOUGHERTY 58 LONGBOAT KEY FL   1:37:45    1   11:31    2   55:11  14.1    1   31:04 10:22
    2   212 JOYCE NORIN 58 LONGBOAT KEY FL      1:40:41    2   12:20    1   50:59  15.3    2   37:23 12:28
  FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   179 SHIRLEY TAYLOR 67 LARGO FL          1:30:38    1   10:47    1   47:01  16.6    1   32:51 10:57
  FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
    1   226 JACKIE YOST 71 TREASURE ISL FL      1:47:10    1   10:54    1   54:34  14.3    1   41:44 13:55
  ATHENA CLYDESDALE:  39 & UNDER
    1    32 KIM MILLER 39 NOKOMIS FL             1:09:29    1    6:05    1   39:12  19.9    1   24:14  8:05
    2    80 STEPHANIE DOYAL 27 TAMPA FL          1:16:15    3    8:01    2   42:46  18.2    2   25:29  8:30
    3   186 KENDRA PROVINCE 34 ATLANTA GA        1:33:01    2    6:23    3   49:13  15.9    3   37:27 12:29
    4   202 CECILIA FORD 37 ORLANDO FL           1:37:09                                    4   41:35 13:52
  ATHENA CLYDESDALE:  40  & OVER
    1   178 MICHELLE ENDRES 42 ORLANDO FL        1:30:21    1    8:48    1   46:19  16.8    1   35:16 11:46
  FEMALE FAT-TIRE   20 - 29
    1   195 NICKY WEBER 20 TAMPA FL              1:34:36    1    9:18    1   58:45  13.3    1   26:34  8:52
  FEMALE FAT-TIRE   30 - 39
    1   126 LYNDA ROSZEL 38 TAMPA FL             1:22:28                                    1   23:11  7:44
    2   184 LISA LARKIN 31 SATELLITE BCH FL      1:32:25    1    8:11    1   54:42  14.3    2   29:34  9:52
    3   223 CONSUELO FLICKINGER 34 VENICE FL     1:45:24    3   14:17    2   58:28  13.3    3   32:40 10:54
    4   224 DANA LEWIS 36 ORLANDO FL             1:45:54    2    9:15    3   58:40  13.3    4   38:01 12:41
  FEMALE FAT-TIRE   40 - 49
    1   175 PATRICIA WEBER 46 OMAHA NE           1:30:05                                    1   26:13  8:45
    2   210 ELIZABETH MC KERNAN 46 TAMPA FL      1:40:09    1    9:18    1   58:45  13.3    2   32:06 10:42
  FEMALE FAT-TIRE   50 - 59
    1   231 LILI HRABCHAK 51 ROTUNDA WEST FL     1:49:22    1   13:15    1 1:04:08  12.2    1   32:00 10:40
  RELAY RESULTS
    FEMALE RELAY
    1    54 ECH REHAB CENTER LEAH KAIN/PAULA FLAMMIA ENGLEWOOD             1:12:50    1    4:36    1   42:33  18.3    1   25:42  8:34
    MIXED RELAY
    1     8 TBD ALVIN BECKER/LAURA JOHNSON BRADENTON                       1:04:06    2    2:08    1   41:32  18.8    2   20:26  6:49
    2    15 CUTE + CACHY ANN MARTIN/THYRA SCHWAB/JEFF KNOWLES SARASOTA     1:06:18    4    4:01    3   42:08  18.5    1   20:11  6:44
    3    34 PAK-A-PUNCH PATTIE CONNORS/ANDRE GALITZINE/SHANA PAKUCA VENICE 1:09:45    3    3:50    2   42:08  18.5    3   23:48  7:56
    4   135 TEAM PARADOX MAJORIE PEDERSEN/BRADLEY PEDERSEN/MAJORIE PEDERSEN  1:23:24                                    5   32:07 10:43
    5   185 2 P'S JOHN PETRAMALA/MELISSA PILOTO ROTONDA W                  1:32:27    1    2:05    4   59:47  13.1    4   30:36 10:12

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com