Alta Vista Sports

FLORIDA GULF BEACHES MARATHON & 10K 2/16/03 7AM USATF CERT #FL03012DL
AT COACHMAN PARK CLEARWATER, FLORIDA
RACE DIRECTOR: CHRIS LAUBER
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE 386 736-0002
WWW.ALTAVISTASPORTS.COM

OVERALL MALE 10K CHAMPION & RUNNERSUP
1 1 SCOTT WINNIER 35 ST.PETE FL 33:37
2 2 PAUL HOUGH 45 TAMPA FL 36:34
3 3 DAVID PUTNAM 44 BELLEAIR BLUFFS FL 37:01
MALE AGE GROUP: 01 - 19
1 18 MICHAEL FOX 14 ST PETE BEACH FL 44:31
2 47 DONALD ARSCOTT 15 WINTER HAVEN FL 50:16
3 82 JOSEPH SCHUTZ 14 ORLANDO FL 54:33
4 172 ZACH GREENING 10 FORT MYERS FL 1:08:16
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 173 JONATHAN BOJAR 29 TAMPA FL 1:08:38
2 183 JASON QUINTAL 29 SEMINOLE FL 1:09:37
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 4 MARC WOLFF 33 SARASOTA FL 39:07
2 5 DAVID MERI 32 ST PETERSBURG FL 39:49
3 6 GABIT SHAIMERDENDOV 32 KAZ EU 40:10
4 16 JEFF KNOWLES 33 VENICE FL 43:34
5 31 TY WEAVER 30 PINELLAS PARK FL 47:47
6 38 MATTHEW MILLER 33 TAMPA FL 49:24
7 39 DAN KASCHAK 31 CLEARWATER FL 49:29
8 50 ERIC UNVERZAGT 30 CORAM NY 50:48
9 62 JOHN REDDICK 33 TAMPA FL 52:07
10 69 ERIC ISOLA 30 BRADENTON FL 52:54
11 70 DAVID BOROTU 31 BELLAIRE FL 52:54
12 100 MARK FRIEDERICH 33 SEMINOLE FL 56:56
13 116 CHRIS ALEXANDER 32 CLEARWATER FL 59:08
14 129 MARCELO CASTRO 34 PEMBROKE PINES F 1:00:17
15 185 JUSTIN ALEX 30 TAMPA FL 1:09:48
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 14 WESLEY CARR 39 ST.PETE FL 43:19
2 23 DAVID BOYLE 35 ST AUGUSTINE FL 46:41
3 24 LUIS CALCORZI 35 SARASOTA FL 46:49
4 25 TIM LEONEY 39 TAMPA FL 46:56
5 61 BRYAN MCGUIRE 37 ST.PETE FL 51:53
6 63 JOHN PARRY 39 VALRICO FL 52:08
7 88 KEVIN KELLY 36 WILLISTON PARK NY 55:40
8 90 CHRISTOPHER TURNER 36 VALRICO FL 56:02
9 107 TOM QUINN 39 ST PETERSBURG FL 58:07
10 113 JIM BEVAN 39 CLEARWATER FL 58:46
11 144 TIMOTHY BUMP 38 SYRACUSE NY 1:02:18
12 145 PAUL MALLORY 37 ST. PETERSBURG FL 1:02:30
13 175 GREG MCDONNELL 35 ST PETERSBURG FL 1:08:46

MALE MASTERS CHAMPION
1 8 KEITH ROBERTS 43 AUGUSTA MI 40:19
2 9 KRAIG BEALE 42 SAN FRANCISCO CA 41:14
3 11 PAUL SMITH 45 CUMMING GA 42:30
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 20 DAN WITHERS 41 IRB FL 45:41
2 34 KEVIN HUGHES 43 FARMINGTON CT 48:13
3 35 JOSE DIAZ-DAVILA 43 KISSIMMEE FL 48:31
4 43 BRETT DIXON 41 LARGO FL 49:48
5 44 DAVID FECHTER 42 BELLEAIR BLUFFS F 49:53
6 45 MARK BLITZ 41 CLEARWATER FL 50:08
7 65 KARL HORNBERGER 43 SAN ANTONIO FL 52:15
8 67 KEN KLINKER 42 DUNEDIN FL 52:41
9 72 MARK LOGAN 42 LUTZ FL 53:23
10 73 CHRIS PIERCE 40 LARGO FL 53:30
11 74 JOSEPH GUNNAR 40 LACKA NY 53:35
12 94 MITCH GREENING 40 FORT MYERS FL 56:36
13 104 MICHAEL ROBERTS 43 LARGO FL 57:46
14 148 DAVID PARADY 40 CLEARWATER FL 1:02:42
15 156 STEVEN PLUMMER 41 TRINITY FL 1:04:00
16 204 MARK WINTON 40 MAITLAND FL 1:18:47
17 206 RICK MARTIN 43 CLEARWATER FL 1:20:56
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 12 GILBERT CASTILLO 49 KANSAS CITY MO 43:05
2 37 MATTHEW SLAUSON 46 ST. PETERSBURG 49:01
3 41 THOMAS HARRINGTON 49 WATERFORD CT 49:42
4 85 TERRY HOP 49 INDIAN ROCKS BEACH FL 55:09
5 99 DAN KEENAN 45 JOLIET IL 56:51
6 162 JAMES HOWARD 48 TRINITY FL 1:05:58
7 170 DONALD VASIL 47 LARGO FL 1:07:11
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 15 CHUCK MCCANN 51 TREASURE ISLAND FL 43:19
2 21 GARY LUZIO 52 WIN HAVEN FL 46:02
3 29 DOUG SMITH 51 TORONTO ONT CN 47:22
4 30 FRANK SPICER 54 TAMPA FL 47:35
5 32 RICHARD CREAN 52 HORSEHEADS NY 47:51
6 33 GARY BONACORSI 54 SEMINOLE FL 48:02
7 48 RONALD GROSSINGER 54 ST. MICHAEL M 50:18
8 49 AL SEDORY 52 VALRICO FL 50:38
9 59 TONY WALTON 51 DUNEDIN FL 51:49
10 83 JEFF NIESEN 53 BELLEAIR FL 54:50
11 86 RONALD ROESER 52 SAFETY HARBOR FL 55:18
12 110 MARK MAYRY 50 NEW RICHMOND WI 58:33
13 126 BILL MC KEE 54 ORLANDO FL 1:00:01
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 19 DANIEL GOULD 58 BRADENTON FL 45:17
2 28 SILKY SULLIVAN 56 TAMPA FL 47:21
3 66 RODGER OLSEN 55 PLANO TX 52:18
4 102 ARTHUR BEETLE 55 TREASURE ISLAND F 57:24
5 128 ROLLINS TURNER 59 TAMPA FL 1:00:02
6 137 DENNIS SENDER 58 ORMOND BCH FL 1:01:20
7 163 DAVE MORGEN 55 SEMINOLE FL 1:06:00
8 186 RICHARD SORVIENTO 58 STEVENSVILLE 1:10:14
9 199 THOM HOLLOWAY 55 SEMINOLE FL 1:15:02
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 36 KEN VANDERBERG 60 MUSKEGON MI 48:53
2 169 PAUL CLARE 63 BRANDENTON FL 1:06:47
3 192 WILLIAM JUSTIN 60 TREASURE ISLAND 1:11:32
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 40 ROBERT PALSHA 68 LARGO FL 49:35
2 46 DON HAMMOND 69 REYNOLDSBURG OH 50:15
3 52 WILLIS RIDENOUR 68 PARKERSBURG WV 50:56
4 57 HAROLD PLAISIER 69 JENISON MI 51:44
5 79 DUSAN SATELMAJER 65 ONTARIO CN 54:05
6 139 JOE TRASK 67 CONCORD TWP OH 1:01:44
7 150 RONALD GILL 66 PLEASANT LAKE MI 1:02:44
8 171 DAN W FIELDS JR. 68 TAMPA FL 1:07:20
MALE AGE GROUP: 70 - 79
1 134 DOMINIC GRILLO 71 DUNEDIN FL 1:01:11

OVERALL FEMALE 10K CHAMPION & RUNNERS-UP
1 10 DIANNE CAYLL SKILES 41 LARGO FL 41:17
2 13 PATRICIA FARESE 40 ST. PETERSBURG 43:09
3 17 BETH SHAW 31 ST.PETE FL 44:22
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 97 BRIGID BARRETT 20 JACKSONVILLE FL 56:45
2 141 KATARZYNA PARWANICKA 23 DUNEDIN FL 1:01:56
3 143 ELIZABETH ROCKHILL 23 GULF PORT FL 1:02:03
4 149 MELLISA BURR 21 SARASOTA FL 1:02:43
5 157 MALIA SCHOCH 23 ORLANDO FL 1:04:33
6 178 MARY LAVOIE 21 CHRISTMAS FL 1:08:55
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 58 JESS ARCHER 25 GAINESVILLE FL 51:46
2 60 HANNAH PETERSEN 26 CLEARWATER FL 51:52
3 95 MICHELLE KNAPP 29 PALM HARBOR FL 56:40
4 108 MARY CHARLTON 29 CLEARWATER FL 58:29
5 121 JOANNA DAVIS 25 SARASOTA FL 59:37
6 124 CAROLINE PORTUSAZ 26 ST.PETE FL 59:53
7 132 JOHNENE VORHOLY 26 TAMPA FL 1:00:53
8 174 SHARON KEANE 29 TAMPA FL 1:08:39
9 184 VANESSA QUINTAL 27 SEMINOLE FL 1:09:45
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 27 ANN KNOWLES 30 VENICE FL 47:19
2 42 JENNIFER CELLIAR 33 ORION 49:44
3 64 BINDER CHARLENE 31 ST AUGUSTINE FL 52:12
4 75 C DEMSKE 34 CLEARWATER FL 53:40
5 119 CHERYL MURPHY 33 LOWELL AR 59:35
6 120 TABBY HOLMES 34 LOWELL AR 59:35
7 122 LISA TRAYNOR 32 PALM HARBOR FL 59:49
8 127 TERRY TURNER 30 HOLDEN MA 1:00:01
9 142 STEPHANIE COHEN 32 SEWICKLEY PA 1:01:59
10 153 CATHERINE MANZANO 33 TAMPA FL 1:03:03
11 155 MELANIE PHILLIPS 30 WHITE GA 1:03:23
12 159 STACEY MULRENIN 31 VALRICO FL 1:05:06
13 167 ERIN POWELL 34 CLEARWATER FL 1:06:41
14 176 BRENDA ALFIERI 33 ST. PETERSBURG F 1:08:51
15 188 DAWN SIEH 33 LAKEWOOD CO 1:10:26
16 195 LYNNE MOWATT 34 LARGO FL 1:12:41
17 196 SHARI WHITE 34 LARGO FL 1:12:41
18 198 AMY LYNN KOZIEL 33 ST. PETERSBURG 1:15:01
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 22 KATTIE HORN 38 LUTZ FL 46:21
2 71 STACY TAYLOR 36 BRADENTON FL 53:12
3 76 LISA ZAK 39 CLEARWATER FL 53:43
4 77 STEPHANIE BERGEN 35 TAMPA FL 53:52
5 80 MARY SZAFRANSLW 36 CLEARWATER FL 54:10
6 84 MARY HANDSEL 38 TARPON SPRINGS FL 55:06
7 87 CLARE O'CONNOR 35 HALIFAX NS 55:28
8 93 SUSAN ROGERS 38 VENICE FL 56:16
9 96 MICHELLE NUTING 36 ST.PETE FL 56:44
10 103 LUZ ZENTERO 38 WESLEY CHAPPEL FL 57:30
11 115 MARGIE QUINN 37 ST PETERSBURG FL 58:56
12 117 DAME' RAHAL 36 PETALUMA CA 59:17
13 125 KATE MILLER 36 ORLANDO FL 1:00:01
14 146 JILL MAKRIANES 39 CLEARWATER FL 1:02:40
15 160 MARY ANN KRAUSS 37 ST. PETERSBURG 1:05:35
16 164 STEPHANIE SCHLAGER 36 TARPON SPRINGS 1:06:17
17 205 CHRISTINE BALZANO 37 LARGO FL 1:20:40

FEMALE MASTERS CHAMPION
1 26 KATHY KAYE 44 ST.PETE FL 47:12
2 51 CAROLYN KIPER 43 ST PETE FL 50:56
3 53 ILKA GRUNDMANN 40 ZEPHYRHILLS FL 51:09

FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 54 PATRICIA SCOTT 42 SEMINOLE FL 51:24
2 101 HEATHER KAUFMAN 40 ST AUGUSTINE FL 57:11
3 112 SUZANNE WEST 44 HAWTHORNE FL 58:40
4 131 ILONA GRUNDMANN 40 ZEPHYRHILLS FL 1:00:53
5 133 KYONG LIM 40 CLEARWATER FL 1:01:03
6 140 BONNIE SMORADO 41 RIVERVIEW FL 1:01:45
7 151 DIANNA PARADY 40 CLEARWATER FL 1:02:45
8 161 MARIANNE PALACIOS 40 ST. PETERSBURG 1:05:35
9 166 MARY MOREL 40 CLEARWATER FL 1:06:38
10 203 CANDACE CURTISS 44 TAMPA FL 1:16:56
11 207 KATHY HANSEN 43 BRADENTON FL 1:22:35
12 208 DANA SMITH 42 TAMPA FL 1:23:17
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 56 BEV BUYSSE 45 ST. PETERSBURG FL 51:40
2 78 PILA VICTORI PINSKER 45 GULFPORT F 53:59
3 98 SUSAN VASIL 47 LARGO FL 56:47
4 105 DEBBIE NOWLIN 47 ST. PETERSBURG FL 57:47
5 106 NANETTE BISHOP 47 MADEIRA BCH FL 57:58
6 114 ROBIN LESIA 47 WIMAUMA FL 58:51
7 136 BRENDA SHANNON 46 ORMOND BCH FL 1:01:20
8 138 JERRIE MCGLYNN 46 TAMPA FL 1:01:43
9 154 DEBBIE BRYANT 46 JASPER GA 1:03:20
10 177 CATHERINE ZAMBOS 46 TITUSVILLE FL 1:08:53
11 179 SARAH LAVOIE 49 CHRISTMAS FL 1:09:04
12 193 CLAIRE KENEALLY 47 TAMPA FL 1:11:54
13 194 PAT WITHERS 47 IRB FL 1:12:15
14 197 DEBRA CURRAN 48 ENGLEWOOD FL 1:14:20
15 201 DEBORAH NASTELLI 45 SPRINGHILL FL 1:15:11
16 202 JEANETTE MOODY 49 HOLIDAY FL 1:16:54
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 55 JACQUE PIPER 53 KINSMAN OH 51:36
2 68 DIANE SPICER 50 TAMPA FL 52:52
3 89 LIZ GRAHAM 52 DUNEDIN FL 55:47
4 91 DIANE KOVACSEV 51 LARGO FL 56:03
5 92 LESLIE GERLACH 52 BELLEAIR FL 56:04
6 111 DAWN GROSSINGER 53 ST. MICHAEL MN 58:35
7 118 JANE NIESEN 54 BELLEAIR FL 59:33
8 130 LINDA SCHMIDT 53 BRADENTON FL 1:00:28
9 147 PENNY NAJA 50 CLEARWATER FL 1:02:40
10 152 NANCY BENSON 54 BOULDER CO 1:03:03
11 191 CARLA SCHUT 54 JENISON MI 1:11:15
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 81 MILLIE HAMILTON 58 RED BCH FL 54:18
2 135 ELAINE GRANDE 55 SANDOWN NH 1:01:19
3 165 LINDA COOPER 59 FRUITLAND PARK FL 1:06:38
4 182 MARY LAKE 59 CLARKSTON MI 1:09:19
5 190 KAREN MORSE 55 HOLIDAY FL 1:10:44
6 200 SHARON ANDREWS 58 TARPON SPRINGS F 1:15:06
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
1 180 BARBARA VANDERBERG 60 MUSKEGON MI 1:09:13
2 187 AMY JO SMITH 64 GAINESVILLE FL 1:10:19

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com