Alta Vista Sports

FLORIDA GULF BEACHES MARATHON & 10K 2/22/04 7AM USATF CERT #FL03012DL
AT COACHMAN PARK CLEARWATER, FLORIDA
RACE DIRECTOR: CHRIS LAUBER
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE 386 736-0002
WWW.ALTAVISTASPORTS.COM


OVERALL MALE 10K CHAMPION & RUNNERSUP
1 1 Bob Ferguson 33 Johnstown OH 35:42
2 2 John Gillard 44 Tarrytown NY 37:44
3 3 Jeff Marshall 42 Omaha NE 38:59
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP: 01 - 19
1 96 Zach Greening 11 Osprey FL 57:51
MALE AGE GROUP: 20 - 24
1 33 Paul Mendricks 22 Clearwater FL 48:46
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 19 Patrick Worrell Jr. 25 Orlando FL 46:43
2 149 Larry Hamrick 29 Saint Petersburg 1:09:29
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 4 David Meri 33 Clearwater FL 39:19
2 7 Stephen Richter 34 FL 41:32
3 21 Tyre Weaver 31 Pinellas Park FL 47:03
4 34 Gregory Norris 33 Bradenton FL 48:49
5 45 Harry Weinberg 32 Tampa FL 50:42
6 57 Mark Friederich 34 Seminole FL 52:11
7 58 Matthew Tracy 33 St. Petersburg FL 52:15
8 65 Christian Hunter 32 Tarpon Spgs FL 53:30
9 70 Dave Pryor 34 Emmaus PA 54:16
10 74 Tim Ferreira 34 Dunedin FL 54:39
11 76 Jon Shell 32 Odessa FL 54:49
12 116 Chuck Peterson 33 Tampa FL 59:55
13 131 Roy Gibbs 31 Seminole FL 1:05:54
14 133 Jeff Ordower 34 St. Louis MO 1:06:22
15 164 Douglas Frickey 31 Tampa FL 1:20:29
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 5 Charles Roose 39 Tampa FL 39:52
2 8 Todd Henderlong 38 Valparaiso IN 41:42
3 9 Marty Wrin 35 Jamaica Plain MA 41:50
4 15 Tom Koubek 35 Ocala FL 44:38
5 25 Ramy Fares 38 Clearwater FL 48:03
6 32 Joseph Skryd 35 Jacksonville FL 48:39
7 75 Randy Lemery 37 Tarpon Springs FL 54:48
MALE MASTERS CHAMPION
1 10 Ian Whitcher 43 Hampshire GB 43:00
2 12 David French 52 Billings MT 43:17
3 14 John Farese 41 St. Petersburg FL 44:26
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 27 Joseph Gunner 41 Lackawanna NY 48:20
2 29 Jean-Louis Wallace 40 Ottawa 48:33
3 36 Jose Diaz-Davila 44 Kissimmee FL 49:03
4 39 Ken Klinker 43 Dunedin FL 50:08
5 64 Michael Roberts 44 Largo FL 53:30
6 66 David Parady 41 Clearwater FL 53:45
7 69 Winfred Franks 42 Tampa FL 54:08
8 81 Rafman Balla 41 Clearwater FL 55:46
9 85 Douglas Dorpinghaus 41 Cairo GA 56:09
10 103 Keith Collins 44 Palmetto FL 58:55
11 104 Dennis Imperio 40 Bradenton FL 58:57
12 112 Hector Medina 44 Tampa FL 59:42
13 138 Jim Green 42 Riverview FL 1:06:49
14 146 Joseph Lombardo 42 Pt Charlotte FL 1:09:03
15 155 Michael Bell 42 Hinsdale IL 1:11:43
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 24 Boyd Gilman 47 Boston MA 48:02
2 49 Matthew Slauson 47 St. Pete FL 51:12
3 68 Don Carr 49 Clearwater Beach FL 54:02
4 87 Geno Romano 48 Indian Rocks Bch FL 56:28
5 102 Steve White 45 Ridley Pk PA 58:36
6 107 Dan Keenan 46 Joliet IL 59:11
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 16 Steven Turner 52 Naples FL 45:47
2 18 Earl Day 53 Hudson FL 46:36
3 23 Victor Gambone 54 Dunedin FL 48:01
4 41 Donald Smith 51 Seminole FL 50:18
5 52 Tom Richardson 50 Bradenton FL 51:15
6 53 Steve Deeb 52 Dunedin FL 51:42
7 63 Glenn Davies 50 Casselberry FL 53:28
8 82 Tom Prendergast 54 St Pete FL 55:48
9 169 John Wheat 53 Largo FL 1:30:35
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 59 Peter Pizor 57 Henderson NV 52:22
2 77 Chuck Smeby 59 Ocala FL 54:50
3 86 Arthur Beetle 56 Treasure Island F 56:22
4 105 Dennis Bandyk 56 Tampa FL 58:58
5 110 Jeff Ragland 56 Tarpon Springs FL 59:23
6 166 Bob Adams 58 Marion NY 1:24:28
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 26 Silky Sullivan 60 Tampa FL 48:12
2 28 Cornelius Pigott 61 Clovis CA 48:21
3 30 Jim Barnard 61 Houghton Lk MI 48:35
4 40 Paul Spencer 64 Safety Harbor FL 50:13
5 47 Tommy Hyde 60 Tampa FL 50:49
6 54 Dale Sullivan 62 Logansport IN 51:47
7 55 Todd Berken 63 FL 51:55
8 78 Jeff Hollway 61 Sarasota FL 55:07
9 171 Gerry Lesa 61 St Pete FL 1:37:50
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 44 Willis Ridenour 69 Parkersburg WV 50:25
2 92 Ronald Gill 67 Pleasant Lake MI 57:19
3 101 Don Baum 66 Utica NY 58:25
4 111 Paul Clare 65 Bradenton FL 59:38
5 119 Joe Trask 68 Concord Twp OH 1:01:58
MALE AGE GROUP: 70 - 79
1 143 George Mack 70 Leesburg FL 1:08:23

OVERALL FEMALE 10K CHAMPION & RUNNERS-UP
1 6 Patricia Farese 41 St. Petersburg 40:16
2 11 Heather Tripp 33 Valparaiso IN 43:10
3 13 Maria Knapp 32 Clearwater FL 43:33
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP: 01 - 19
1 115 Rachel Nancollas 15 Fayetteville N 59:46
2 128 Alison Furton 16 Menominee MI 1:05:13
3 129 Lynsey Mouer 17 Orlando FL 1:05:25
4 136 Michele Pierson 12 Kissimmee FL 1:06:45
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 127 Kristi Cool 20 Cocoa Beach FL 1:05:01
2 148 Krista D'andrea 22 Dunedin FL 1:09:15
3 151 Andrea Burch 22 Tampa FL 1:09:59
4 161 Elizabeth Casanas 24 Tampa FL 1:16:05
5 167 Melissa Davis 22 Tampa FL 1:25:09
6 168 Julia Buskirk 23 Tampa FL 1:25:09
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 60 Kristen Scheiber 28 Henderson NV 52:48
2 95 Dawn Gazell 26 New Port Richey FL 57:43
3 108 Brandee Derner 26 Bayonet Pt FL 59:20
4 113 Kelly Speed 26 Lakeland FL 59:42
5 121 Cynthia Hamrick 29 Saint Petersburg 1:02:24
6 125 Dawn Mellen 29 Dunedin FL 1:03:59
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 73 Diane Lane 34 Lutz FL 54:33
2 79 Lisa Traynor 33 Palm Harbor FL 55:32
3 84 Angelika Ayala 31 Pembroke Pines F 56:07
4 94 Melodi Roberts 32 Oviedo FL 57:37
5 97 Janet Esler 30 Chalfont PA 57:52
6 100 Kelly Weinberg 31 Tampa FL 57:59
7 114 Lois Shell 31 Odessa FL 59:43
8 124 Emily Adger 30 Dunedin FL 1:03:59
9 130 Kristin Wiemer 32 Tampa FL 1:05:28
10 135 Clare Crawford 34 San Diego CA 1:06:22
11 150 Lanie Sheets 31 Largo FL 1:09:36
12 154 Christina Sanchez 33 Hinsdale IL 1:11:43
13 156 Cheryl Braddy 32 Heathrow FL 1:11:50
14 174 Diana Rogers 32 Orlando FL 1:52:17
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 17 Selene Yeager 35 Emmaus PA 46:31
2 20 Joan Scibetta 39 Brewerton NY 46:49
3 31 Mary Dougherty 36 Seminole FL 48:39
4 35 Laurence Glacet 35 Clearwater FL 48:51
5 37 Joann Donnellan 39 Washington DC 49:05
6 51 Trophy Jessup 39 Palmetto FL 51:15
7 62 Stacy Taylor 37 Bradenton FL 53:10
8 88 Julie Fares 37 Clearwater FL 56:29
9 90 Peggy Chupp 36 Tolono IL 56:54
10 106 Michelle Page 36 St. Petersburg FL 59:00
11 109 Teresa Hobbs 37 Jonesboro GA 59:23
12 132 Michele Lemery 37 Tarpon Springs F 1:06:07
13 137 Betsy Green 39 Riverview FL 1:06:49
14 170 Michelle Wright 35 Ontaria CN 1:31:09
FEMALE MASTERS CHAMPION
1 22 Carol Greening 43 Osprey FL 47:37
2 38 Elona Olmstead 42 Hudson FL 49:42
3 43 Claudia French 50 Jax FL 50:24

MASTERS AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 48 Dianna Parady 41 Clearwater FL 51:03
2 50 Patricia Hilger 40 Germany 51:13
3 67 Elizabeth Florko 44 Clearwater FL 53:55
4 71 Anne Kordish 41 Clearwater FL 54:31
5 98 Nancy Lane 41 Lutz FL 57:55
6 120 Maria Perry 44 Dunedin FL 1:02:04
7 134 Helene O'brien 40 Phoenix AZ 1:06:22
8 139 Kathy Pierson 41 Kissimmee FL 1:06:52
9 157 Theresa Rocco 40 Largo FL 1:12:20
10 163 Deborah Frangipane 41 Valrico FL 1:20:26
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 46 Ellen Wilcox 48 Caledonia MI 50:46
2 61 Jan Brucato 47 Lexington KY 52:51
3 72 Deborah Ansley 47 Cairo GA 54:31
4 118 Rosemary Camilleri 47 Sayville NY 1:01:22
5 144 Linda O' Brien 47 Ft Lauderdale FL 1:08:44
6 145 Loree Heller 46 Temple Terrace FL 1:08:57
7 159 Rose Wagner 45 St. Petersburg FL 1:13:53
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 80 Adele Avolio 50 Sarasota FL 55:40
2 83 Diane Mh Spicer 51 Tampa FL 55:49
3 89 Liz Graham 53 Dunedin FL 56:32
4 91 Rhonda Meyer 53 Delray Beach FL 56:59
5 93 Christel Sutter 53 Naples FL 57:23
6 99 Joyce Pennycoff 52 Kokomo IN 57:57
7 123 Virginia Moran 51 Kenosha WI 1:02:47
8 126 Gerta Christians 50 Germany 1:04:09
9 141 Josephine Badenhoop 54 P Vedra Bch 1:06:54
10 142 Linda Schmidt 54 Bradenton FL 1:07:05
11 147 Patricia Derheimer 50 Pt Charlotte 1:09:07
12 160 Lara Butler 54 Tampa FL 1:15:49
13 165 Carmelita Lim 51 Avon Park FL 1:21:43
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 56 Donna Maynard 59 Sarasota FL 52:02
2 122 Linda Elton 55 Swanton OH 1:02:31
3 152 Lyn Licciarello 55 N Andover MA 1:10:33
4 172 Bernadette Massaro 58 Dunedin FL 1:41:13
5 173 Karen Balot 58 Gahanna OH 1:42:06
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
1 117 Catherine Bonadio 64 Wellington FL 59:57
2 153 Judy Jones 63 Galena OH 1:11:11
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
1 162 Caroline Mack 67 Leesburg FL 1:20:25
2 175 Katie Knight-Perry 68 St. Pete FL 1:54:01

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com