Alta Vista Sports

FLORIDA GULF BEACHES MARATHON & 10K 2/22/04 7AM USATF CERT #FL03012DL
AT COACHMAN PARK CLEARWATER, FLORIDA
RACE DIRECTOR: CHRIS LAUBER
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE 386 736-0002
WWW.ALTAVISTASPORTS.COM

 
OVERALL MALE MARATHON CHAMPION & RUNNERSUP
    1 Ian Payne 36 Tierra Verde FL            2:50:47 
    2 Joe Burgasser 65 St. Pete FL            2:59:21 
    3 Bob Wagoner 30 Seminole FL              3:01:19 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 19
    1 Al Moreno 17 Dunedin FL                 3:52:37 
    2 Vassil Raytcher 19 Seminole FL          4:15:24 
    3 Brenton Floyd 18 Harrison TN            4:44:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 James Ryder Jr. 22 Redington Beach FL   3:56:42 
    2 Mark Chiabo 24 Cliffside Park NJ        4:49:54 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Sean Harrington 27 Madison WI           3:03:26 
    2 Tim Staton 26 Waterloo WI               3:04:45 
    3 Jonathan Comeau 28 Atlanta GA           3:09:53 
    4 Chris Brickner 29 St. Pete FL           3:23:29 
    5 Sterling Deck 29 Warner Robins GA       3:53:14 
    6 Scott Galley 28 Clearwater FL           3:56:22 
    7 Robert Guerrero 29 Orlando FL           3:57:06 
    8 Scott Watkins 27 Sarasota FL            4:10:37 
    9 Matthew Mellon 25 Nashville TN          4:14:46 
   10 Jeffrey Stamler 25 Nashville TN         4:14:46 
   11 Nathaniel Rarey 28 Smyrna? GA           4:31:01 
   12 Joel Vece 28 Atlanta GA                 4:44:29 
   13 Alan Obringer 28 Redington Shores FL    4:51:12 
   14 David Lahoda 26 Orlando FL              4:56:44 
   15 Justin Fleming 29 St Petersburg FL      5:02:37 
   16 Christian Bushell 29 Helena AL          5:18:03 
   17 Murat Sofuoglu 29 Alexandria VA         5:24:38 
   18 Michael Ridenour 28 Largo FL            5:38:44 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Shawn Rogers 31 Port Orange FL          3:05:24 
    2 Adam Goldstein 31 Paradise PA           3:05:55 
    3 Derrick Andres 32 Boynton Beach FL      3:21:07 
    4 Dylan Sutton 30 Sarasota FL             3:25:03 
    5 Joseph Daigle 34 Ft. Myers FL           3:26:31 
    6 Roman Krzyzanowski 32 Plymouth MI       3:30:31 
    7 Chris Sadowski 31 Maitland FL           3:34:23 
    8 Justin Letourneau 33 St Petersburg FL   3:35:11 
    9 Craig Watson 31 Coral Springs FL        3:36:52 
   10 Chris Wedge 32 Clermont FL              3:40:11 
   11 Rick Heirigs 34 Omaha NE                3:42:06 
   12 Chris Reigle 34 Celebration FL          3:46:39 
   13 Benjamin Siwinski 30 St. Pete FL        3:49:38 
   14 Wil Lumpkin 33 St.pete FL               3:51:56 
   15 Frederic Moreau 34 Clearwater FL        3:55:09 
   16 William Matis 30 Spanish Fork UT        3:59:58 
   17 Robert Savage 31 Windsor Ont CN         4:00:01 
   18 Luke Gregory 31 Charleston WV           4:00:20 
   19 Jason Cannon 31 Orlando FL              4:07:17 
   20 Bill Povey 32 Bellair FL                4:08:37 
   21 Brent Salvig 33 Palm Beach Gardens FL   4:09:43 
   22 Ian Spooner 33 Christiansburg VA        4:09:48 
   23 Bo Marchionte 32 Niles OH               4:10:16 
   24 Scott Jorgensen 31 Tampa FL             4:13:57 
   25 David Shiner 32 St. Pete FL             4:18:49 
   26 Nathan Austhof 31 Woodstock GA          4:19:19 
   27 Bob Robertson 30 Tampa FL               4:22:26 
   28 James Bystrom 32 Oldsmar FL             4:22:50 
   29 Jason Norman 31 Naples FL               4:26:57 
   30 Joe Novicky 33 Youngstown OH            4:29:06 
   31 Luis Carbonell 32 Tampa FL              4:35:36 
   32 William Haley 34 Lexington SC           4:36:03 
   33 Robert Dolrenry 32 St. Louis MO         4:42:03 
   34 Brian Flanagan 33 Tampa FL              4:42:14 
   35 Darren Farris 33 St. Petersburg FL      4:49:54 
   36 Craig Macavay 30 Orlando FL             4:53:19 
   37 Sasha Oberle 30 Sacramento CA           4:56:25 
   38 Sean Stevenson 30 Oviedo FL             4:57:17 
   39 Warren Kenner 31 Windermere FL          4:58:42 
   40 Nicholas Dellaserra 32 Clearwater FL    4:58:51 
   41 Keith Carsten 32 Ocoee FL               5:04:47 
   42 Michael Eisen 30 Lakeland FL            5:05:57 
   43 Greg Savage 32 Melbourne FL             5:10:25 
   44 Garrett Rhoads 31 Allentown PA          5:10:29 
   45 Brendan Callahan 32 Dunedin FL          5:11:09 
   46 Alan Moldof 34 Boca Raton FL            5:11:31 
   47 Steve Bonck 34 Oviedo FL                5:19:01 
   48 Yaron David 30 Belleair Beach FL        5:23:29 
   49 Meirav David 30 Belleair Beach FL       5:23:29 
   50 Ryan Harbaugh 30 Alexandria VA          5:27:53 
   51 Jan-Michael Silbaugh 30 College Park MD 5:27:54 
   52 Charles Harrell 33 Portsmouth VA        5:35:10 
   53 Michael Mckenna 33 Chicago IL           5:58:08 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Jaime Larrosa 37 Tampa FL               3:05:38 
    2 Rainer Nolvak 37 Estonia EU             3:06:07 
    3 Eduardo Viera 38 Weston FL              3:07:18 
    4 James Bumbeul 39 St. Petersburg FL      3:08:40 
    5 Jim Mclaughlin 36 Warwick RI            3:10:17 
    6 Laszlo Veres 39 Long Island City NY     3:19:33 
    7 Edward (ted) Stevens 38 Chicago IL      3:26:09 
    8 Edward Abernathy 35 Land O' Lakes FL    3:28:10 
    9 Brad Toman 39 Brecksville OH            3:39:01 
   10 Timothy Wright 39 Sauk Rapids MN        3:39:41 
   11 Mark Kramer 36 Mundelein IL             3:43:05 
   12 John Curtin 35 Madison WI               3:45:45 
   13 Chase Squires 38 Zephyrhills FL         3:46:44 
   14 Tracy Johns 36 Trinity FL               3:47:25 
   15 Joshua Davis 36 Gotha FL                3:49:48 
   16 John Moore 38 Hohokus NJ                3:51:25 
   17 Richard Crutchfield 38 Sanford FL       3:54:26 
   18 Jose Diaz 35 Winter Haven FL            3:56:35 
   19 Fitzroy Howe 36 Tampa FL                3:56:59 
   20 Courtney Winters 39 St.pete FL          3:58:00 
   21 Doug Guthrie 38 Winter Sprgs FL         3:58:51 
   22 Andrew Barrett 36 Clearwater FL         3:59:17 
   23 Bill Hamilton 39 Toronto, Ont CN        3:59:39 
   24 James Armstrong 37 Clearwater FL        4:00:15 
   25 James Barber 35 Minneola FL             4:03:22 
   26 Hung-Kwong Ng 39 Orlando FL             4:08:30 
   27 Tim Smith 38 Clearwater FL              4:09:49 
   28 Trent Smith 39 Winter Garden FL         4:11:31 
   29 David Knapp 39 Englewood CO             4:12:06 
   30 Ronald Demara 38 Orlando FL             4:13:06 
   31 Scott Spielman 39 Ocoee FL              4:16:09 
   32 Tom Hurst 37 Yardley PA                 4:20:08 
   33 Edward Dullmeyer 39 Orlando FL          4:21:17 
   34 Ron Woodard 39 Ocala FL                 4:25:25 
   35 Craig Congdon 36 Green Bay WI           4:26:32 
   36 Mike Bourquin 35 Jacksonville FL        4:28:15 
   37 Vernon Hassell 38 Clearwater FL         4:28:55 
   38 Mark Roman 38 St. Petersburg FL         4:29:15 
   39 Carlos Luis Hanze 39 Ann Arbor MI       4:38:34 
   40 Patrick Brooks 39 Jefferson City MO     4:45:48 
   41 Andrew Williams 35 St Petersburg FL     4:47:28 
   42 Louis Chiappetta 36 Ft Myers FL         4:49:03 
   43 Brendan Ludden 39 Brandon FL            4:54:29 
   44 Michael Cobb 35 Raleigh NC              4:57:37 
   45 Tom Lilly 37 Lakeland FL                4:58:46 
   46 Alan Buck 39 Palm Harbor FL             5:07:27 
   47 Tom Gregoire 37 Seminole FL             5:25:33 
   48 Adam Bookspan 38 North Miami Beach FL   5:26:53 
   49 Steven Davis 37 Charleston SC           5:31:50 
   50 Vincent Van Ness 36 Orlando FL          5:35:08 
   51 Patrick Higgins 39 Rochester Hills MI   5:37:32 
   52 Kieran Quinn 36 Largo FL                5:38:45 
   53 Richard Klees 35 Indian Rocks Beach FL  5:46:10 
   54 Laurie Milne 39 Ontario CN              6:29:36 
MALE MASTERS CHAMPION
    1 Edward Basanti 45 Teaneck NJ            3:10:35 
    2 Vincent Delguercio 52 Elm NJ            3:12:04 
    3 Patrick Sullivan 42 Jupiter FL          3:12:06 

MASTERS AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Bjoern Grass 42 Germany                 3:18:03 
    2 Kenneth Blahut 43 Smithville NJ         3:21:47 
    3 Siegfried Manhal 41 Austria EU          3:23:34 
    4 Michael Nancollas 43 Fayetteville NY    3:25:07 
    5 Larry Collins 41 Tampa FL               3:31:53 
    6 Ken Eckelkamp 44 St. Petersburg FL      3:34:43 
    7 Mike Boca 43  FL                        3:35:53 
    8 Steve Rorrer 42 Tampa FL                3:36:24 
    9 Richard Bishop 43 Dover MA              3:37:43 
   10 Trey Desenberg 44 Ellenton FL           3:38:06 
   11 Brad Milks 44 Largo FL                  3:40:21 
   12 Candido Condes 40 Orlando FL            3:41:02 
   13 Chris Van Wert 41 Newberry FL           3:50:36 
   14 Tim Malinoski 43 Tarpon Springs FL      3:54:36 
   15 Steven Corbeille 43 Darnestown MD       3:57:45 
   16 Tony Furton 43 Menominee MI             3:59:14 
   17 Tim O'brien 44 Ft Lauderdale FL         3:59:22 
   18 Dean Collis 44 Wheaton IL               4:01:25 
   19 Matt Oakes 41 Clearwater FL             4:04:01 
   20 Ward Edwards 43 Largo FL                4:05:42 
   21 Michael Lopez 42 Chicago IL             4:08:00 
   22 Dennis O'donnell 43 West Branch IA      4:10:32 
   23 David Geldbart 43 Pinellas Park FL      4:13:49 
   24 Nick Llewellyn 41 Saint Louis MO        4:17:02 
   25 Edward Ganley 41 Clermont FL            4:17:05 
   26 David Laatsch 41 New Port Richey FL     4:17:15 
   27 Chip Lambert 43 Sewickley PA            4:20:41 
   28 Doug Unger 44 Lake Mary FL              4:22:04 
   29 Larry Mcsweeney 41 Lakewood OH          4:22:33 
   30 Tracy Hood 42 Tampa FL                  4:24:22 
   31 Marco Gross-Santos 42 Portsmouth NH     4:24:44 
   32 Alan Harding 40 Coral Springs FL        4:27:50 
   33 Edward Krufka 43 Land O Lakes FL        4:29:07 
   34 Martin Moran 44 Dunedin FL              4:30:21 
   35 Michael Bartolotta 44 Marlborough CT    4:30:50 
   36 Mitch Greening 41 Osprey FL             4:36:28 
   37 Ron Vanpeursem 43 Sanford FL            4:39:51 
   38 Robert Fuhrer 44 Titusville FL          4:40:09 
   39 David Corry 41 Cincinnati OH            4:43:39 
   40 Scott Fitzgerald 43 Ft Myers FL         4:50:04 
   41 Dr. Les Sutter 43 Naples FL             4:52:38 
   42 David Horwitz 42 Tampa FL               4:55:30 
   43 Jeffrey Tong 43 Colorado Springs CO     4:58:47 
   44 Roy Miller 43 Palm Harbor FL            5:01:41 
   45 Terry Lyons 40 Windsor Ontario CN       5:03:47 
   46 Rick Smith 44 Reading OH                5:04:59 
   47 Tom Quinn 40 St Petersburg FL           5:07:30 
   48 Jim Elder 43 Lewes DE                   5:10:22 
   49 Wayne Endres 42 Orlando FL              5:19:05 
   50 Raymond Mayak 41 Bethlehem PA           5:23:04 
   51 Kenneth Ugen 42 Tampa FL                5:25:41 
   52 Darryl Goss 41 Fenton MI                5:41:01 
   53 Brad Dunson 41 Dunedin FL               5:46:08 
   54 Cas Camara 41 Windermere FL             5:46:54 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Bill Lengen 49 Avon Lake OH             3:18:10 
    2 Tim Hudson 45 Belleair Bluffs FL        3:25:23 
    3 William Ludlow 47 Lachine Quebec CN     3:27:28 
    4 Steve Grande 49 Sandown NH              3:32:41 
    5 George Van Meter Jr 48 Lexington KY     3:42:42 
    6 Greg Mc Ferren 49 Palm Harbor FL        3:45:10 
    7 Mike Smith 46 Fishers IN                3:45:54 
    8 Robert Rippcondi 46 Vineyard Haven MA   3:51:14 
    9 Robert Robinson 48  Prince Edward Is CN 3:51:45 
   10 Steven Kauffmann 45 St. Pete FL         3:56:59 
   11 Bruce Johnson 45 Charleston WV          3:58:31 
   12 Mark Buckley 49 Chicago IL              3:59:23 
   13 Reijo Hiltunen 48 Tampa FL              4:00:02 
   14 Thomas Bernadzikowski 47 Newark DE      4:00:22 
   15 Lar Autio 46 Missoula MT                4:00:28 
   16 Michael Benson 49 Tampa FL              4:05:46 
   17 Michael Fogassey 49 Boston MA           4:15:40 
   18 Richard Moeckel 48 Palm Harbor FL       4:16:27 
   19 Patrick Walker 45 Del Rio TN            4:18:53 
   20 Ronald Heustis 49 Indianapolis IN       4:19:07 
   21 Jeffrey Deyoe 47 Palm Coast FL          4:19:10 
   22 Harry Hughes 49 Nicholasville KY        4:19:11 
   23 Stewart Levenson 46 Hopkinton NH        4:21:30 
   24 Patrick Rearden 49 Orlando FL           4:22:36 
   25 Stephen Lybrand 49 Punta Gorda FL       4:22:54 
   26 David Shirley 47 Largo FL               4:24:34 
   27 Alan Bloom 49 Pembroke Pines FL         4:25:58 
   28 Ted O'donnell 45 Orlando FL             4:26:47 
   29 Mark Brooks 46 Worcester MA             4:28:15 
   30 Blaise Rosario 45 Longwood FL           4:29:36 
   31 Michael Allen 47 Raleigh NC             4:29:43 
   32 Robert Diefenthaler 46 Bonita FL        4:30:44 
   33 John Kimbler 47 Pembroke Pines FL       4:33:15 
   34 Mark Colombo 47 Elk Grove Village IL    4:37:02 
   35 Phillip Janos 45 Winter Garden FL       4:39:19 
   36 Daniel Quinn 49 Havertown PA            4:40:06 
   37 Jim Allmendinger 49 Harrisonburg VA     4:40:47 
   38 Duffy Drum 49 Norfolk VA                4:41:54 
   39 Richard Heller 49 Temple Terrace FL     4:42:23 
   40 Terry Bisogno 49 New York NY            4:44:33 
   41 Steve King 49 Jeffersonville IN         4:47:09 
   42 Ron Benfield 45 Mount Dora FL           4:48:38 
   43 David Malone 46 Lubbock TX              4:48:39 
   44 Ronald Milliner 48 Tampa FL             4:51:42 
   45 Terry Spears 48 Jax FL                  4:59:05 
   46 Ian Bone 46 Clearwater FL               5:02:27 
   47 Edwin Soriano 45 Winter Haven FL        5:11:15 
   48 Denis Rouche 46 Paris FR                5:11:54 
   49 Jeffrey Odell 46 Tampa FL               5:12:49 
   50 Doug Braungart 49 Winter Pk FL          5:18:39 
   51 Dr. Thomas Uhler 47 Pittsburgh PA       5:23:16 
   52 William Farrell 48 Tampa FL             5:25:22 
   53 Peter Muoghalu 45 Plymouth MN           5:42:10 
   54 Arthur Stanger 45 Boca Raton FL         6:04:33 
   55 Patrick Baskette 49 Tampa FL            6:28:36 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 David Jacobs 54 Lutz FL                 3:33:48 
    2 Steve Kruse 51 Platte Vity MO           3:40:20 
    3 Tom Wilcox 50 Caledonia MI              3:42:42 
    4 Tom Licciardello 54 North Andover MA    3:42:46 
    5 Steve Cain 50 Hickory NC                3:53:46 
    6 Joe Sanders 52 Jacksonville FL          3:55:07 
    7 Neil Longhurst 54 Holmes Beach FL       3:55:40 
    8 Ernie Constable 52 Adah PA              3:57:41 
    9 Shelton Ansley 51 Cairo GA              4:02:47 
   10 Phil Stephenson 54 Monticello MN        4:03:38 
   11 James Ryder Sr. 50 Redington Beach FL   4:06:35 
   12 Nicholas Forlizzo 51 Palm Harbor FL     4:06:39 
   13 Gary Stearns 52 Tampa FL                4:07:06 
   14 Robert Nelson 51 Orlando FL             4:14:23 
   15 Glenn Jacobs 51 New Port Richey FL      4:16:45 
   16 Richard Alschuler 51 Washington DC      4:18:01 
   17 Fred Hill 53 Ocala FL                   4:18:40 
   18 John Mulhearn 51 St Pete FL             4:30:45 
   19 Jim Ruschmann 50 Westfield NJ           4:31:41 
   20 Dana Summers 53 Orlando FL              4:33:16 
   21 Joe Hale 54 Cincinnati OH               4:35:53 
   22 Dale Martin 52 Vero Beach FL            4:42:53 
   23 Howard Glazer 53 Clearwater FL          4:45:40 
   24 Bob Ross 51 Nashville TN                4:59:24 
   25 Robert Modlin 53 Highland Park IL       5:09:09 
   26 Abraham Lim 54 Avon Park FL             5:11:16 
   27 Glen Chirdon 54 Apopka FL               5:11:27 
   28 Luis Valdes 50 Tampa FL                 5:14:33 
   29 Larry Van Fossen 53 Brooksville FL      5:15:46 
   30 William Doernbach 50 Gaithersburg MD    5:19:40 
   31 Bob Bitterli 51 St. Petersburg FL       5:33:07 
   32 Paul Kiewiet 51 Kalamazoo MI            5:53:46 
   33 Thomas Harkins 50 Palm Harbor FL        5:59:38 
   34 Patrick Glinsky 54 Seminole FL          6:05:04 
   35 Allen Weatherilt 53 Clearwater FL       6:20:47 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Gene Cormier 56 South Dennis MA         3:23:11 
    2 George Hernando 55 Orlando FL           3:34:31 
    3 Arthur Sarakas 57 Pompano Bch FL        3:39:14 
    4 Richard Daymont 56 Northfield MN        3:40:28 
    5 Dr. Herman Aschwer 57 Germany GR        3:40:53 
    6 Lewis Bennett 58 Largo FL               3:42:57 
    7 Arnie Elton 56 Swanton OH               3:43:08 
    8 Frank Gay 58 Parkland FL                3:48:58 
    9 Jon Wilson 58 St Pete FL                3:53:04 
   10 Wayne Wright 55 Melbourne FL            3:54:00 
   11 David Farrall 55 Melbourne Beach FL     3:54:13 
   12 Guillemo Mc Cavslano 55 Miami Shores FL 3:56:38 
   13 Greg Kaputa 57 Tampa FL                 3:56:58 
   14 Joseph Del Valle 55 Lakeland FL         4:03:02 
   15 Rollin Richman 56 Kalamazoo MI          4:04:47 
   16 Jakson Badenhoop 57 Ponte Vedra FL      4:15:32 
   17 John Walsh 57 Holiday FL                4:20:18 
   18 Jim Kelly 58 Lake Bluff IL              4:21:46 
   19 James Schoeneberg 56 St. Petersburg FL  4:25:04 
   20 Randy Johnson 55 Largo FL               4:27:12 
   21 Kyle Rarey 55 Gainesville FL            4:31:02 
   22 Ron Balow 59 Dunedin FL                 4:37:46 
   23 Amado Gonzalez 56 Des Plaines IL        4:42:19 
   24 Roger Winchell 58 Asheville NC          4:46:36 
   25 Paul Perisho 59 Cape Coral FL           4:48:59 
   26 Mike Szklarz 56 Springfield MA          4:52:45 
   27 Chester H. Kalb Ii 58 Key West FL       4:52:58 
   28 Jack Spaulding 57 Eugene OR             4:59:59 
   29 Neal Cohen 58 Waterkloof Ridge          5:00:27 
   30 Wil Underwood 57 Zephryhills FL         5:10:38 
   31 Charles Rustay 56 Vero Beach FL         5:15:45 
   32 Michael Caronia, Jr 58 Ledyard CT       5:20:23 
   33 Ray Vaseleski 55 Golden CO              5:25:07 
   34 Jerry White 59 Cleveland TN             5:25:10 
   35 Mervyn Chin 55 Toronto, Ont CN          5:27:13 
   36 Bob Wehr 59 Tarpon Springs FL           5:36:42 
   37 Jerry Woodward 56 Tarpon Springs FL     5:43:34 
   38 Keith Chandler 59 Melbourne FL          5:49:19 
   39 Thom Holloway 56 Seminole FL            6:06:07 
   40 Al Ver 57 Ann Arbor MI                  6:18:10 
   41 Karl Von Der Heydt 59 Ocala FL          7:01:38 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Gerry Miller 62 Boca Raton FL           3:57:52 
    2 Ray Goetz 63 St. Petersburg FL          4:09:39 
    3 Sean Drain 62 Winnipeg Manitoba CN      4:13:49 
    4 Nelson Porteous 60 Nova Scotia CN       4:16:55 
    5 Andrew Jones 64 Galena OH               4:18:13 
    6 Rue Morgan 61 St Pete FL                4:49:46 
    7 James Behrens 60 Oregon IL              4:57:52 
    8 Doug Brown 60 Clearwater DE             5:01:03 
    9 Richard Wilcox 64 Coldwater MI          5:02:37 
   10 John Clark 60 Richmond VA               5:10:48 
   11 Harry L. Hoffman Jr. 63 Port Salerno FL 5:27:27 
   12 Jimmy Porter 60 Greensboro GA           5:30:51 
   13 O Don Lauher 61 Winter Park FL          5:37:25 
   14 Marvin Tyler 60 Lakeland FL             5:46:47 
   15 G. Hartley Mellish 63 Tampa FL          5:51:05 
   16 Robert Fessler 64 Avon Park FL          5:52:02 
   17 Tom Adair 62 Alpharetta GA              5:53:10 
   18 Mirek Malinowski 63 Woodlands TX        5:53:40 
   19 Robert Buttery 60 Orlando FL            5:58:08 
   20 Richard Harris 64 Kissimmee FL          6:16:15 
   21 Kelly Shaw 61 Montclair NJ              6:19:41 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 George Pothier 66 Halifax Ns CN         3:27:09 
    2 Albert Miclette 67 , Quebec CN          3:43:52 
    3 Don Jewell 65 Malerest FL               4:29:30 
    4 Douglas Anderson 65 Eastpointe MI       4:59:15 
    5 K-G Nystrom 65 St Augustine FL          4:59:43 
    6 Stig Gleisner 66 Sweden                 4:59:58 
    7 Bill Terlop 66 Tampa FL                 5:23:00 
    8 Eugene De Fronzo 68 Cheshire CT         5:52:31 
    9 Ronald Heun 66 Port St Lucie FL         5:56:06 
   10 Daniel Archambeau 68 Sebring FL         5:56:25 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1 Carl Pegels 70 Buffalo NY               4:43:43 
    2 Harold Plaisier 70 Jenison MI           5:00:21 
    3 Bob Ranta 71 Sun City Center FL         5:16:01 
    4 Peter Butler 72 St. Paul MN             5:42:53 
    5 Robert Robins 71 Naples FL              5:55:08 
    6 Marc Hays 74 Plainfield IN              6:21:02 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
    1 Wally Herman 78 Lake Worth FL           6:19:14 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
    1 Ed Burnham 84 Kansas City MO            8:03:32 
OVERALL FEMALE MARATHON CHAMPION & RUNNERS-UP
    1 Lisa Valentine 42 Tierra Verde FL       2:58:50 
    2 Kim Bruce 41 St. Petersburg FL          3:13:48 
    3 Karen Scott 25 Simpsonville SC          3:25:54 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1 Diane Smith 23 Maple Grove MN           3:42:20 
    2 Erin Bitterli 21 Jacksonville FL        3:56:42 
    3 Katharine Harenski 22 Warren MI         3:56:59 
    4 Elizabeth Meyer 22 Boca Raton FL        4:17:03 
    5 Jennifer Vogel 22 Valrico FL            4:26:32 
    6 Jessica Bassil 21 Thunder Bay Ont CN    4:27:50 
    7 Meredith Welch 24 Augusta GA            4:28:06 
    8 Mary Claire Hall 23 Chicago IL          4:37:27 
    9 Brigid Regan 21 Coral Springs FL        4:39:19 
   10 Sara Crowell 20 Bryn Mawr PA            4:46:52 
   11 Jennifer Moran 21 Denver CO             4:46:59 
   12 Kelly Napolitano 23 Palm Harbor FL      4:51:15 
   13 Colyn Lucario 24 Somerville NJ          5:04:37 
   14 Jennifer Yamokoski 24 Akron OH          5:27:32 
   15 Mary Varga 23 Akron OH                  5:27:33 
   16 Amanda Vanhouden 24 Tampa FL            5:51:53 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1 Alison Bradford 26 Estero FL            3:35:03 
    2 Mairead Drain 25 Winnipeg Manitoba CN   3:50:43 
    3 Naomi Batcher 25 Naples FL              3:54:23 
    4 Molly Dressel 28 Tampa FL               4:00:58 
    5 Jaclyn Wickert 26 Gainesville FL        4:01:18 
    6 Margaret White 26 Arlington VA          4:20:56 
    7 Cynthia Goode 27 Tampa FL               4:20:58 
    8 Kristin Fernald 26 St Pete FL           4:23:37 
    9 Jenny Lynn Maruschak 27 St Petersburg F 4:27:55 
   10 Anne Shropshire 25 Greensboro NC        4:29:27 
   11 Angela Marichal 25 Tampa FL             4:30:58 
   12 Kim Rich 29 Sarasota FL                 4:31:57 
   13 Jenny Sundance 29 Clearwater FL         4:46:19 
   14 Kathleen Spork 27 Ann Arbor MI          4:50:04 
   15 Wendy Tocha 27 St Petersburg FL         4:56:25 
   16 Nicole Degrilla 28 Ocoee FL             5:04:47 
   17 Dawn Castango 29 Norwalk CT             5:12:27 
   18 Laura Ferguson 25 Newark DE             5:14:52 
   19 Mandi Morgan 27 Higginsville MO         5:40:54 
   20 Holly Bourquin 29 Jacksonville FL       5:42:59 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1 Deborah Kempa 34 Clermont FL            3:34:48 
    2 Amy Wigmore 33 Arlington VA             3:37:08 
    3 Kim Miles 34 Clearwaterr FL             3:44:12 
    4 Shannon Dolrenry 31 St. Louis MO        3:57:04 
    5 Laura Barber 34 Minneola FL             4:03:22 
    6 Nicole Carr 33 St. Petersburg FL        4:14:33 
    7 Merry Ann Bryson 32 New Port Richey FL  4:19:24 
    8 Carla Cellini 32 Flagler Beach FL       4:31:49 
    9 Tammy Ware 31 Albuquerque NM            4:40:32 
   10 Dawn Bedford 34 Englewood FL            4:50:42 
   11 Brenda Bartlett 32 Englewood FL         4:50:42 
   12 Tonya Flood 31 Altamonte Springs FL     4:58:42 
   13 Amy Britton 32 Palm Coast FL            5:03:25 
   14 Julia Irvin 34 Melbourne FL             5:06:44 
   15 Jennifer Doyle 30 Fayetteville NC       5:08:54 
   16 Milanne Wilhite 33 Raeford NC           5:08:54 
   17 Nicole Ryker 32 Orlando FL              5:23:14 
   18 Anna Day 33 Hudson FL                   5:36:59 
   19 Katie Aldis 31 Raytown MO               5:55:16 
   20 Jill Brown 34 Clearwater FL             6:15:09 
   21 Barbara Toman 34 Brecksville OH         6:44:25 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1 Gloria Romeo 38 Seminole FL             3:52:19 
    2 Sharon Pentaleri 38 Jax FL              4:00:27 
    3 Cammie Mcleod 38 Ocala FL               4:01:39 
    4 Tamara Johnson 39 Pleasant Hill CA      4:03:28 
    5 Mariana Massey 35 Charleston WV         4:07:40 
    6 Sonia Velasco 37 Longboat Key FL        4:11:58 
    7 Amy Masternak 35 Livonia MI             4:12:59 
    8 Cookie Hamilton 38 Toronto, Ont CN      4:16:44 
    9 Robin Hurst 35 Yardley PA               4:20:08 
   10 Deborah Conrad 35 Alcoa TN              4:35:42 
   11 Yvette Mcniece 37 St. Petersburg FL     4:37:07 
   12 Nancy Barber 39 Winter Park FL          4:39:19 
   13 Maria Llompart 37 Boca Raton FL         4:40:03 
   14 Elizabeth Merwin 38 Canton GA           4:42:31 
   15 Daniela Smyth 38 Dunedin FL             4:51:59 
   16 Donna Acker 39 Clermont FL              4:52:41 
   17 Karen Nicholson 38 Kansas City MO       4:59:00 
   18 Susan Glickman 39 Odessa FL             5:00:51 
   19 Mary Antinozzi 38 Orlando FL            5:01:55 
   20 Ethel Cook 39 Chester Springs PA        5:05:57 
   21 Paige Kurtz 37 Indialantic FL           5:06:21 
   22 Mercy Torra 37 Riverview FL             5:06:42 
   23 Kathleen Steil 36 Longwood FL           5:09:10 
   24 Sherry Meador 38 Harpersville AL        5:10:08 
   25 Molly Kirk 39 Rockledge FL              5:10:25 
   26 Darla Resewehr 39 Tampa FL              5:12:49 
   27 Tamara Bushell 38 Helena AL             5:18:03 
   28 Inge Thieleman 35 Virginia Beach VA     5:22:42 
   29 Robin Rosborough 36 St. Augustine FL    5:36:47 
   30 Roseanna Benedettini 38 Palm Harbor FL  6:19:32 
   31 Renee Montgomery 35 Tampa FL            6:21:46 
   32 Beverly Winkert 39 Ridgedale MO         7:01:38 
   33 Robyn Tweedy 38 Branson MO              7:01:38 
FEMALE MASTERS CHAMPION
    1 Karen Collins 40 Tampa FL               3:35:15 
    2 Nancy Stuparich 43 Miami Bch FL         3:48:00 
    3 Liz Kane 43 Vineyard Haven MA           3:51:11 

MASTERS AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1 Troy Kimbrough 43 St. Pete FL           3:54:44 
    2 Carol Luscier 40 Ocala FL               3:56:19 
    3 Laura Healy 44 Clearwater FL            3:56:20 
    4 Julie Earnest 43 Boulder CO             3:57:17 
    5 Linda Pinard 42 San Jose CA             3:57:20 
    6 Sandy Graham 42 Tampa FL                3:57:22 
    7 Lori Tubbs 40 Virginia Beach VA         4:04:56 
    8 Candi Ashley 42 Tample Terrace FL       4:08:25 
    9 Stacey Kaminski 43 Riverview FL         4:13:22 
   10 Pam Benham 41 Tampa FL                  4:17:05 
   11 Leah Maher 43 Cambridge MA              4:25:32 
   12 Trish Taylor 43 Parker CO               4:32:48 
   13 Denise Bean 43 Chelsea VT               4:37:18 
   14 Patricia Nunn 40 Centreville VA         4:37:50 
   15 Denise Decker 43 N. Kansas City MO      4:41:49 
   16 Marilyn Simmons-Bowe 41 Albany GA       4:43:59 
   17 Dawn Dorpinghaus 41 Cairo GA            4:49:43 
   18 Vickie Komar 44 Windsor Ont CN          4:49:46 
   19 Marie Mcclelland 41 Tampa FL            4:53:53 
   20 Patricia Cunningham 40 Miami FL         4:53:59 
   21 Mary Beth Rossi 40 Largo FL             4:54:58 
   22 Mary Miller 40 Fairborn OH              5:04:12 
   23 Penny Koon 41 Clemmons NC               5:09:10 
   24 Justina Guenthner 40 Clearwater FL      5:14:30 
   25 Jan Kelley 41 Suwanee GA                5:15:39 
   26 Ouida Davis 44 Stone Mountain GA        5:19:36 
   27 Shelley Sarmiento 42 Stevensville MD    5:26:30 
   28 Gloria Mcneil 42 Jacksonville FL        5:28:40 
   29 Patty Anastasio 42 Ponte Vedra Beach FL 5:31:47 
   30 Jill Bucholtz 41 Tampa FL               5:31:51 
   31 Patty Petersen 41 Golden Valley MN      5:42:59 
   32 Patricia Durham 42 St Petersburg FL     5:45:47 
   33 Nina Ford 42 Orlando FL                 5:55:45 
   34 Donna Patane 40 Orlando FL              5:56:59 
   35 Melodye Recker 40 New Port Richey FL    6:11:48 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1 Elena Altemu 48 Bonita Springs FL       3:53:48 
    2 Sue Faludi 45 Ontario CN                3:54:55 
    3 Tricia Dexter 45 Charleston WV          3:58:55 
    4 Jackie Joseph 45 Shelby Twp. MI         4:01:58 
    5 Lupe Labourdett 45 Concord CA           4:02:15 
    6 Mary Stewart-Wong 47 Safety Harbor FL   4:02:16 
    7 Mary Jane Gross 46 North Royalton OH    4:02:53 
    8 Kathy Hatfield 45 Ocala FL              4:13:10 
    9 Leslie Jacobs 47 New Port Richey FL     4:23:07 
   10 Monica Boyd 47 Pembroke Pines FL        4:33:14 
   11 Anne Bengtson 46 Coral Springs? FL      4:43:29 
   12 Debra Scott 49 Salt Lake City UT        4:44:52 
   13 Karen Lemonnier 48 Orlando FL           4:49:06 
   14 Sue Snyder 48 Wellington FL             4:53:56 
   15 Valerie Steele 47 Wellington FL         4:53:56 
   16 Marie Weston 48 Davie FL                4:58:34 
   17 Cynthia Vavasour 48 Waterloo Ont CN     4:59:17 
   18 Candy Sanders 48 Wheeling IL            5:07:09 
   19 Karen Cervone-Nitz 46 St. Pete FL       5:07:14 
   20 Betsy Steg 45 Belleair Bluffs FL        5:07:50 
   21 Kathy Bunch 47 Glasgow KY               5:14:27 
   22 Susan Rife 48 Sarasota FL               5:15:13 
   23 Vicki Gonzalez 47 Des Plaines IL        5:17:08 
   24 Vivian Derussy 46 S. Pasadena FL        5:18:30 
   25 Karyn Lorenzetti 45 Seminole FL         5:48:12 
   26 Debra Lacy 45 Lake Mary FL              5:56:59 
   27 Mona Dixon 48 Riverview FL              6:06:33 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1 Mary Pulaski 52 Tampa FL                4:08:54 
    2 Debra Ryder 51 Redington Beach FL       4:16:55 
    3 Beth Onines 50 Lake Zurich IL           4:25:15 
    4 Susie Duttge 52 Lake Bluff IL           4:27:11 
    5 Jeanine Carlson 50 Lincoln MA           4:32:14 
    6 Susan Horrocks 54 Clearwater FL         4:32:19 
    7 Janet Shellenberger 50 Clearwater FL    4:37:46 
    8 Beth Tye 52 Clermont FL                 4:38:13 
    9 Lynn Vaseleski 54 Golden CO             4:40:21 
   10 Pam Bandyk 54 Tampa FL                  4:56:56 
   11 Pat Milton 53 Palm Coast FL             5:03:25 
   12 Penny Naja 51 Clearwater FL             5:04:46 
   13 Alison Kennedy 53 Clearwater Beach FL   5:06:52 
   14 Marilyn Barger 52 Tampa FL              5:15:26 
   15 Janice Cervone 52 St. Petersburg FL     5:25:27 
   16 Patti Chandler 54 Melbourne FL          5:30:24 
   17 Janet Hagen 54 Madison WI               5:58:36 
   18 Trish Laurance 51 St. Petersburg FL     6:21:46 
   19 Beverly Giordano 54 Lake City FL        6:31:23 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1 Sonia Ryker 59 Orlando FL               5:13:19 
    2 Stephanie Be Bessette 56 Dunedin FL     5:18:38 
    3 Maureen Uhler 55 Pittsburgh PA          5:23:16 
    4 Darlene Fultz 56 Atlantic Beach FL      5:51:50 
    5 Kathleen Patton 56 Seminole FL          5:59:42 
    6 Mary Ann Wallace 59 Naples FL           6:15:14 
    7 Vera Harris 58 Kissimmee FL             6:16:15 
    8 Lin Shropshire 55 Charlotte NC          6:30:04 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1 Carolyn Von Der Heydt 62 Ocala FL       5:18:27 
    2 Sandra Baker 60 Tampa FL                5:23:05 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1 Cathy Detman 65 Flint MI                4:31:45 

2 PERSON MALE RELAY
    1 Tim Popp/ James Russell                                  3:04:36 
    2 Jason Mahoney/ Joseph Mahoney                            3:21:40 
    3 Brendan Hurley/ Charlie Heaton                           3:24:19 
    4 Paul Jensen/ Steve Grant                                 3:39:32 
    5 Artie Stoeke/ Scott Baker                                3:49:59 
    6 Patrick Conway/ Micky Manlove                            3:54:14 
    7 Ray Miller/ Wade Chapin                                  4:13:59 
    8 Brian Lewis/ Michael Leary                               4:18:04 
    9 Jamin Purves/ Joe Costello                               4:31:18 
   10 Robert Santti/ Matt Pierce                               5:38:15 
   11 William Ford/ Christopher Hall                           5:38:15 
2 PERSON FEMALE RELAY
    1 Pam Chaffin/ Karin Miller                                3:36:44 
    2 Jamie Wassermann/ Jane Maguire                           3:53:05 
    3 Maria Athanasulis/ Jennifer Krause                       3:56:46 
    4 Debi Brightwell/ Laurie Pinsonneault                     3:59:05 
    5 Dianne Cogburn/ Stephanie Korszen                        4:00:55 
    6 Stacy Glover/ Louise Shefler                             4:03:48 
    7 Theresa Wajda/ Ella O'reilly                             4:04:13 
    8 Jennifer Read/ Elizabeth Witzke                          4:09:26 
    9 Shawn Woodworth/ Jennifer Willis                         4:13:55 
   10 Jane Krebs/ Beth Lettengarver                            4:14:41 
   11 Andrea Delee/ Tracey Kaly                                4:19:14 
   12 Jacci White/ Jean Crowley                                4:21:38 
   13 Michelle Notting/ Mary Szafraratic                       4:25:07 
   14 Skye Heritage/ Tracy  Smith                              4:34:43 
   15 Courtney Neff/ Angi Olivella                             4:37:21 
   16 Stephanie Libbey/ Christine Libbey                       4:51:25 
   17 Julie Stewart/ Toni Schermerhorn                         5:23:30 
2 PERSON COED RELAY
    1 Mike Ferreira/ Sandra Ferreira                           2:53:09 
    2 Jim Julian/ Crystal Durand                               3:16:50 
    3 Lisa Kaschak/ Terry Lynch                                3:27:29 
    4 Todd Wilson/ Lesley Wilson                               3:45:27 
    5 Pablo Rivera/ Yolanda Canetti-Rive                       3:56:39 
    6 Karen Lombardo/ Richard Mancilla                         3:56:48 
    7 John Wijnmaalen/ Stephanie Kuzemchak                     3:59:37 
    8 Will Cogburn/ Megan Cogburn                              4:00:55 
    9 Margaret Wooten/ Bud Williams                            4:01:34 
   10 Daniel Keenan/ Melinda Pollack                           4:04:08 
   11 C. David Wingfield J Patricia Scott                      4:14:38 
   12 Rowin Windle/ Cesar Nino                                 4:16:16 
   13 John Rist/ Kelly Legg                                    4:19:06 
   14 Sally Smith/ T.d. Hawkins                                4:19:23 
   15 Samantha Bryant/ Christopher Knight                      4:31:19 
   16 Thomas Gnoyke/ Julie Gnoyke                              4:48:26 
   17 Karla Swenson/ Bill Conway                               4:53:11 
   18 Dawn Brame/ Jeremy York                                  4:59:38 
   19 Chris Steffen/ Jennifer Crouch                           5:15:30 
   20 Orlando Montero/ Lynn Stickley                           5:38:15 
2 PERSON MASTERS MALE RELAY
    1 Gary Cohen/ Doug Cohen                                   2:48:46 
    2 Dino Casterline/ Jeff Soulliere                          2:52:18 
    3 Bryan Crist/ Todd Flemming                               2:57:46 
    4 Eric Howell/ Mike Cheezem                                3:17:56 
    5 Mike Fair/ Tom Wieclaw                                   3:35:04 
    6 James Sheets/ John Counts                                3:37:17 
    7 John Kontor/ Bogie Korszen                               3:48:41 
    8 Clint Haldane/ Phil Cheshire                             3:55:06 
    9 Jasper Bell, Jr/ Jasper Bell, Sr                         3:59:53 
   10 Michael Malley/ John Malley                              4:45:55 
2 PERSON MASTERS FEMALE RELAY
    1 Lynda Roszel/ Shawn Snow                                 3:44:18 
    2 Lisa Plescia/ Katherine Stewart                          3:44:41 
    3 Dale Everett/ Patti Spence                               3:47:56 
    4 Deborah Kontor/ Dorothy Korszen                          3:48:41 
    5 Lynn Gray/ Pam Crockett                                  3:49:36 
    6 Sharon Soukup/ Flo Riggie                                4:28:49 
    7 Bj Price/ Pat Estes                                      4:49:06 
    8 Mindy Shiekman/ Marcela Todd                             4:58:38 
    9 Karen Hawkins/ Michelle Endress                          5:35:06 
   10 Helen Kwiat/ Robyn Goldstein                             6:04:33 
   11 Beth Alena/ Kay Nelli                                    6:11:51 
2 PERSON MASTERS COED RELAY
    1 Peter Lesser/ Alison Hiten                               2:53:47 
    2 Judy Maguire/ Wally Woodbury                             3:01:23 
    3 Renee Tillwick/ Bryan Mc Quire                           3:23:07 
    4 Mindy Solomon/ Paul Franklin                             3:28:33 
    5 Robert Gardeski/ Cindy Horrocks                          3:46:15 
    6 Dan Hayes/ Kathleen Hayes                                3:47:44 
    7 Anthony Bruno/ Karen Matteson                            3:51:04 
    8 Raeann Rose/ Mike Sheasgreen                             3:51:07 
    9 Michael Cimino/ Cecelia Dumois                           3:54:04 
   10 Maundy D'onofrio/ Nancy Cooper                           4:01:34 
   11 Kristine Cox/ Thomas Cox                                 4:10:23 
   12 Travis Skaggs/ Livia Zien                                4:11:57 
   13 Donald Collette/ Kris  Rickert                           4:18:15 
   14 Linda Grant/ Richard Mercer                              4:23:13 
   15 Kenneth Winn/ Penny Porteous                             4:41:08 
   16 Tim Cool Kathy Cool                                      4:41:47 
   17 Andy Espey/ Gail  Goldstein                              4:43:29 
   18 James Barbour/ Theresa Codol                             4:55:16 
   19 Jennifer Schmidt/ Michael Calamari                       4:55:45 
   20 Thomas Woolford/ Deborah Woolford                        5:02:39 
   21 Tanya Repka/ John Taylor                                 5:06:25 
2 PERSON GRAND MASTERS MALE RELAY
    1 Thomas Hiten/ Drew Viner                                 2:53:58 
    2 Alan Meyer/ Steven Schmidt                               3:08:27 
    3 William Marshall Iii William Marshall                    3:53:30 
    4 Dan Coy/ Mike Kneapler                                   4:08:26 
    5 Pat Fitzgerald/ Tom Murtaugh                             4:13:21 
    6 William Behrle/ Robert Behrle                            4:29:32 
    7 Dennis Gatto/ Larry Yost                                 4:36:22 
2 PERSON GRAND MASTERS FEMALE RELAY
    1 Bobbi Mechler/ Randi Schenker                            4:16:50 
    2 Donna Menendez/ Louis Menendez                           4:37:07 
    3 Sandi Geiger/ Charlene Brazzeal                          4:58:49 
    4 Iris Smith/ Louise Wachstein                             5:48:15 
    5 Karen Farnham/ Linda Schumacher                          5:59:42 
    6 Toni Lewis/ Kristin Boettger                             6:11:51 
2 PERSON GRAND MASTERS COED RELAY
    1 Jon Kieffer/ Michelle Kieffer                            3:22:32 
    2 Karen Alexeev/ Jack Eads                                 3:26:54 
    3 Kathy Dodd/ Bill Johnson                                 3:51:46 
    4 Lindsey Burhans/ Susan Romano                            3:53:03 
    5 Ann West/ David Bremm                                    3:53:08 
    6 Bonnie Theall/ Jim Callan                                3:53:20 
    7 Debbie Nowlin/ Gary Overholt                             4:19:22 
    8 Jacquelyn Clement/ Jerry Clement                         4:54:36 
    9 Martin Le Monnier/ Mary Summers                          4:58:45 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com