Alta Vista Sports

HEALTH FIRST TRIATHLON
0.93 MILE RUN/24.8 MILE BIKE/6.2 MILE RUN
JUNE 13,2004 7AM: MELBOURNE, FL

RACE DIRECTOR: KRISTY MICHAELS
SPACE COAST TRIATHLETES
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 386 736-0002
WWW.ALTAVISTASPORTS.COM for full results

OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
1 1 Felipe Bastos 23 Newberry FL 2:06:59 1 22:53 0:40 1 1:01:08 0:20 3 41:59
2 2 Matt Kakuk 26 West Palm Bch FL 2:09:58 2 23:54 0:46 2 1:03:19 0:27 1 41:33
3 3 Greg Spindler 43 Lutz FL 2:11:12 12 26:29 1:04 1 1:00:55 0:31 3 42:15

MALE AGE GROUP: 15 - 19
1 38 John Husoles 19 Melbourne FL 2:35:56 2 28:45 2:13 1 1:06:12 1:07 3 57:40
2 39 John Givens 19 Rockledge FL 2:36:12 5 36:03 2:09 2 1:10:13 0:45 1 47:04
3 51 Evan Fischbeck 17 Melbourne FL 2:40:49 4 32:24 1:19 3 1:14:50 0:56 2 51:22
4 86 Brian Pierce 16 Melbourne Beach FL 2:52:51
5 0 Scott Layden, Jr. 19 Longwood FL 3 29:52 8:31 4 1:20:53
6 0 Steven Nedrud 19 W Melbourne FL 1 19:37
MALE AGE GROUP: 20 - 24
1 11 Jason Victor 23 Gainesville FL 2:21:28 2 27:22 0:52 2 1:06:03 0:24 1 46:50
2 20 Andre Phillips 24 FL 2:27:32 1 27:12 1:14 1 1:04:09 0:29 2 54:30
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 6 Daniel Zahrly 25 Melbourne FL 2:13:29 1 22:35 0:54 1 1:04:33 0:29 1 44:59
2 16 Michael Mcmahon 25 Panama City Beach F 2:25:38 3 27:42 1:17 4 1:09:39 0:51 3 46:12
3 19 Jason Maki 28 FL 2:27:19 5 29:05 1:43 3 1:09:08 1:43 2 45:42
4 29 Nick Clayton 26 Gainesville FL 2:32:31 4 28:35 1:15 2 1:08:26 1:14 4 53:03
5 52 William Butler 29 Gainesville FL 2:41:31 2 26:49 1:53 5 1:10:01 1:50 5 1:01:00
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 4 Chad Wilkinson 30 West Palm Beach FL 2:11:31 3 25:41 0:51 2 1:04:03 0:31 1 40:26
2 7 Shawn Rogers 31 Port Orange FL 2:13:38 2 24:50 1:21 3 1:04:53 0:55 2 41:41
3 8 Jamie Comer 33 Titusville FL 2:15:06 4 28:02 1:13 1 1:01:52 0:44 3 43:16
4 9 Joe Abunassal 32 Bradenton FL 2:15:48 1 24:48 1:27 4 1:05:17 0:51 4 43:26
5 36 Chris Lewandowski 32 Indialantic FL 2:35:13 6 29:47 1:47 6 1:10:18 0:54 5 52:29
6 65 Ethan Turner 32 Harriman FL 2:47:10 7 31:44 2:34 9 1:13:44 1:11 7 57:58
7 69 Bill Bedard 34 Sarasota FL 2:47:41 8 33:05 2:57 10 1:15:13 1:26 6 55:02
8 81 Barry Segal 34 Vero Beach FL 2:52:01 10 33:44 2:24 8 1:13:44 1:48 8 1:00:23
9 84 Eric Martin 31 Indialantic FL 2:52:30 11 34:19 1:51 5 1:08:06 1:21 9 1:06:56
10 100 Hernan Garcia 34 Cocoa FL 2:57:21 5 28:30 2:32 11 1:17:14 0:41 10 1:08:25
11 103 Scott Edinger 34 Tampa FL 2:59:39 12 34:35 1:44 7 1:12:41 0:59 11 1:09:40
12 126 Derek Simonds 34 Deland FL 3:14:24 13 34:50 2:11 13 1:24:22 1:29 12 1:11:34
13 137 Derek Eisnor 34 St Augustine FL 3:25:17 9 33:07 3:33 14 1:24:35 2:20 13 1:21:45
14 0 John Fitzgerald 34 Cocoa FL 14 37:52 1:57 12 1:24:18
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 14 Kevin Bradbury 38 Tampa FL 2:23:57 2 23:52 1:37 2 1:04:17 0:57 4 53:16
2 15 G. Scott Warren 35 Marietta GA 2:23:59 3 23:57 1:04 1 1:03:02 0:31 7 55:27
3 21 Doug Guthrie 39 Winter Springs FL 2:29:32 7 28:11 1:43 9 1:11:01 1:03 1 47:36
4 23 Stephane Naoumoff 38 Merritt Island FL 2:30:39 4 24:29 1:09 7 1:09:33 0:46 5 54:44
5 24 Tony Caamano 39 Melbourne FL 2:30:47 9 28:47 1:21 4 1:07:58 0:55 3 51:48
6 28 Michael Kiely 35 Clermont FL 2:31:51 10 29:26 2:47 8 1:10:18 1:20 2 48:02
7 35 Oded Pollack 39 Sunny Isles FL 2:33:27 6 27:09 1:40 5 1:08:02 1:30 6 55:08
8 43 Tim Milian 39 Weston FL 2:37:30 8 28:16 1:18 6 1:08:14 0:48 10 58:55
9 46 Robert Galfert 38 Orlando FL 2:38:57 11 32:07 1:24 3 1:06:26 0:59 8 58:03
10 61 Patrick Murphy 39 Melbourne Beach FL 2:44:46 1 22:49 1:59 17 1:18:15 1:08 12 1:00:37
11 77 Raymond Fleeman 36 Melbourne FL 2:48:45 14 34:41 2:16 11 1:11:29 1:54 9 58:27
12 88 Camilo Motta 36 Plantation FL 2:53:07 12 32:29 1:29 10 1:11:13 1:30 14 1:06:27
13 93 Walter Mahany 38 Merritt Island FL 2:54:20 5 26:42 2:14 12 1:14:12 1:16 16 1:09:59
14 102 Clif Leffler 36 Cocoa FL 2:58:41 15 36:31 2:07 13 1:15:17 0:47 13 1:04:01
15 104 John Hamilton 38 Melbourne FL 3:00:09 17 38:47 2:47 14 1:16:10 2:45 11 59:42
16 108 Gary Dana 38 Cocoa Bch FL 3:00:58 13 33:31 2:40 15 1:16:57 1:24 15 1:06:28
17 121 Greg Akin 35 Titusville FL 3:08:41 16 37:04 1:36 16 1:17:45 1:09 17 1:11:09
18 140 Cameron Wakefield 39 Rockledge FL 3:26:37 18 38:50 3:06 18 1:22:07 1:33 18 1:21:03
MALE MASTERS CHAMPION
1 3 Greg Spindler 43 Lutz FL 2:11:12 3 26:29 1:04 1 1:00:55 0:31 1 42:15
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 25 Frank Hoover 44 Vero Beach FL 2:30:54 1 24:37 1:31 3 1:09:22 0:42 4 54:44
2 27 Daniel Wenger 41 Indialantic FL 2:31:47 2 26:34 1:26 6 1:11:37 1:19 2 50:53
3 44 Ivan Castro 42 Winter Park FL 2:37:35 5 30:39 1:35 4 1:10:23 0:43 3 54:18
4 49 Gary Branch 44 Satellite Bch FL 2:40:08 4 29:49 0:51 5 1:10:45 0:30 8 58:14
5 57 Scott Meder 40 Rockledge FL 2:42:56 3 29:47 2:33 7 1:11:47 2:00 7 56:51
6 58 John Sherwin 40 Cocoa Beach FL 2:43:06 6 30:58 2:20 9 1:12:44 1:08 5 55:58
7 64 Stuart Shafer 44 Vero Beach FL 2:46:07 10 35:28 1:27 8 1:11:57 0:49 6 56:29
8 78 Brumley Jeffrey 40 Fort Pierce FL 2:50:52 7 31:01 1:38 10 1:15:24 0:40 9 1:02:11
9 82 Luc Villemain 42 Orlando FL 2:52:12 8 33:55 2:08 2 1:09:18 1:22 11 1:05:31
10 136 Joseph Hall 42 Merritt Island FL 3:24:44 12 49:29 3:23 11 1:27:30 2:01 10 1:02:22
11 141 Jeffrey Brumley 40 FL 3:29:01 11 37:40 3:10 13 1:32:02 2:12 12 1:14:00
12 143 Jim Haithcoat 42 Cocoa Bch FL 3:29:36 9 34:48 4:20 12 1:28:10 2:13 13 1:20:08
13 0 Matt Carter 40 Melbourne FL 1:56 1 1:08:45 1:10 1 50:27
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 5 Nathan Nevid 46 Lake Park FL 2:12:01 1 21:50 1:04 1 1:03:57 0:40 1 44:33
2 12 Frank Gooch 49 Apopka FL 2:22:32 2 27:08 1:07 3 1:08:29 0:46 2 45:03
3 26 Michael Mendonca 47 Melbourne FL 2:31:21 9 31:27 1:23 2 1:06:55 0:52 4 50:46
4 32 Jeff Baker 45 Winter Springs FL 2:33:07 3 27:15 1:20 10 1:13:00 0:39 5 50:54
5 34 Carl Musante 48 Orlando FL 2:33:23 4 27:53 1:19 4 1:09:57 0:55 7 53:21
6 55 Gary Bartlett 46 Vero Beach FL 2:42:38 8 30:36 2:51 8 1:12:33 1:40 8 55:01
7 56 Jim Ronaldson 47 Melbourne Beach FL 2:42:47 6 29:49 1:14 9 1:12:49 0:34 9 58:23
8 59 Guy Thibodeau 48 Indialantic FL 2:43:35 7 30:09 1:30 5 1:10:46 0:52 12 1:00:20
9 63 Steve Brookner 46 Miami FL 2:45:21 16 40:40 2:11 7 1:11:59 1:04 3 49:28
10 68 Peter Mazzone 48 W Melbourne FL 2:47:22 12 33:26 2:36 13 1:17:03 1:43 6 52:36
11 72 Cesar Contreras 46 Melbourne Beach FL 2:48:09 10 31:49 1:52 12 1:14:20 1:34 10 58:36
12 80 Jeff Jacobs 46 Fort Pierce FL 2:51:43 5 29:38 1:27 11 1:13:32 1:00 13 1:06:08
13 106 Brian Celso 45 Indialantic FL 3:00:42 15 39:25 1:21 16 1:19:31 1:38 11 58:49
14 115 Tonn Pastore 49 Ponte Vedra FL 3:04:17 11 32:26 2:44 14 1:18:01 2:02 15 1:09:07
15 122 Rod Lauredo 46 Palmetto Bay FL 3:08:42 14 36:35 2:31 15 1:18:59 1:41 14 1:08:58
16 0 Mark Rosenbloom 48 Indialantic FL 13 33:59 1:21 6 1:11:22 0:52
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 62 Mark Homewood 50 Palm City FL 2:44:53 1 28:26 1:57 1 1:15:46 1:01 2 57:44
2 67 Neil Heskel 51 Vero Beach FL 2:47:20 2 31:05 2:08 2 1:15:50 1:57 1 56:22
3 97 Steve Livermore 52 Merritt Island FL 2:56:05 3 31:14 2:29 3 1:16:42 1:09 3 1:04:33
4 123 Ken Martinez 51 Tampa FL 3:08:45 4 34:47 1:57 4 1:24:07 1:23 4 1:06:33
5 135 Eugene O'neill 53 Vero Bch FL 3:24:23 5 35:47 2:58 5 1:29:36 2:56 5 1:13:08
6 146 David Scharf 53 FL 4:53:18 6 1:00:19 5:07 6 2:17:08 1:20 6 1:29:27
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 109 Peter Carabetta 56 Melbourne FL 3:01:09 1 31:08 2:15 1 1:18:56 1:31 2 1:07:21
2 120 Greg Kaputa 57 Tampa FL 3:08:19 2 45:20 2:23 2 1:22:24 1:03 1 57:12
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 0 Tom Daly 62 Vero Beach FL 1 30:58 1:44 1 1:19:15

CLYDESDALE 01 - 39
1 105 Louis Chiappetta 36 Ft. Myers FL 3:00:39 1 35:45 3:23 1 1:20:39 1:47 1 59:07
CLYDESDALE 40 - 79
1 79 Rex Painter 44 St Augustine FL 2:51:10 1 29:56 1:38 4 1:14:34 1:02 1 1:04:02
2 90 Andre Swierzbin 48 Indialantic FL 2:53:52 4 32:30 1:30 1 1:11:31 1:00 3 1:07:23
3 98 Mike Smith 45 Malabar FL 2:56:31 6 32:56 2:25 2 1:14:14 1:21 2 1:05:37
4 114 David Tattersall 46 Orlando FL 3:02:58 5 32:33 2:10 6 1:18:36 1:17 4 1:08:24
5 127 Bill Black 48 Winter Park FL 3:15:37 2 31:49 2:06 5 1:16:18 1:26 7 1:24:01
6 128 Christopher Gaston 52 Satellite Beach 3:15:48 7 37:16 3:52 7 1:22:11 3:28 5 1:09:03
7 142 Dr. Les Sutter 43 Naples FL 3:29:03 8 42:43 5:04 8 1:24:51 3:25 6 1:13:02
8 0 Ben Park 41 Melbourne FL 3 31:54 2:12 3 1:14:28 2:16
MALE FAT-TIRE 01 - 39
1 131 Donald Mc Kinnon 39 Melbourne FL 3:17:42 1 41:03 4:05 1 1:24:59 3:05 1 1:04:32
MALE FAT-TIRE 40 - 79
1 83 James Bress 41 Melbourne Beach FL 2:52:13 2 36:56 2:37 1 1:19:39 1:10 2 51:54
2 118 Matt Mahoney 48 Melbourne FL 3:04:53 3 48:00 1:07 2 1:23:55 0:26 1 51:27
3 125 Tim Nelson 40 Woodville WI 3:10:31 1 34:44 2:01 3 1:30:58 1:31 3 1:01:18


ADDITIONAL ELITE ENTRIES
3 10 Chris Seinkner 35 Indian Harbour Beach 2:17:52 3 24:21 1:07 3 1:03:34 0:39 4 48:12
4 13 Robert Harland 40 Jensen Bch FL 2:22:43 4 31:41 1:12 4 1:07:17 0:41 2 41:54

OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
1 17 Lotte Branigan 30 Vero Beach FL 2:25:46 1 25:20 0:51 1 1:16:06 0:37 1 42:54
2 22 Tasha Camps 33 Indialantic FL 2:30:18 2 25:06 1:34 6 1:12:20 0:47 4 50:33
3 30 Debbie Darr 43 Orlando FL 2:32:33 23 34:32 1:30 1 1:09:11 0:50 2 46:31
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
1 45 Stephanie Paulk 19 Jacksonville FL 2:38:21 1 31:30 1:37 1 1:19:57 0:46 1 44:31
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 41 Tara Tobias 26 Vero Bch FL 2:37:06 5 30:32 1:29 2 1:15:25 0:40 1 49:01
2 60 Kelley Jones 29 Melbourne FL 2:44:19 2 29:02 2:01 1 1:11:45 0:57 4 1:00:36
3 75 Jessica Reason 28 Orlando FL 2:48:16 1 24:57 2:17 4 1:20:08 0:58 3 59:59
4 95 Meghan Ward 28 Charleston SC 2:55:53 3 30:18 2:28 3 1:17:40 0:35 5 1:04:54
5 99 Kelly Hildebrand 27 Gainesville FL 2:56:54 4 30:30 1:59 5 1:23:29 1:27 2 59:32
6 133 Beverly Currin 29 Orlando FL 3:20:56 6 34:51 1:43 6 1:29:07 1:23 6 1:13:53
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 42 Brenna Reyes 32 Surfside FL 2:37:07 2 27:08 1:27 2 1:14:48 0:48 1 52:57
2 54 Julie Frisbey 34 Orlando FL 2:42:23 3 29:47 1:20 1 1:14:48 0:35 2 55:54
3 139 Candice Pulliam 34 Winter Garden FL 3:26:32 4 38:06 1:48 3 1:29:25 1:35 3 1:15:39
4 0 Christa Rogers 31 Port Orange FL 1 25:14 2:06 4 1:46:08 6:38
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 37 Monica Rossi-Montero 35 Miami FL 2:35:34 1 26:51 1:02 1 1:14:12 0:33 2 52:59
2 73 Denise Desaulniers 38 Miami Beach FL 2:48:12 2 32:36 1:36 4 1:18:51 1:00 3 54:11
3 87 Karen Borysiewicz 39 Indialantic FL 2:52:59 3 33:37 1:30 2 1:16:44 1:27 5 59:43
4 89 Rebecca Sparks 37 Cocoa Beach FL 2:53:38 4 34:41 1:15 5 1:21:01 0:55 4 55:47
5 92 Bonnie Nolan 39 Melbourne FL 2:54:17 5 41:31 2:09 3 1:18:14 1:32 1 50:52
FEMALE MASTERS CHAMPION
1 30 Debbie Darr 43 Orlando FL 2:32:33 10 34:32 1:30 1 1:09:11 0:50 1 46:31
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 47 Teresa Tinsley 43 Apopka FL 2:40:03 1 26:34 0:59 1 1:10:59 0:58 2 1:00:35
2 48 Lori Kruger 41 Indialantic FL 2:40:08 3 31:03 1:32 3 1:14:23 0:52 1 52:20
3 76 Lynne Krueger 41 Saint Petersburg FL 2:48:38 5 33:02 1:25 2 1:11:20 0:44 4 1:02:10
4 94 Karen Franco 43 Ihb FL 2:55:19 2 30:47 2:08 4 1:20:55 0:54 3 1:00:36
5 129 Denise Canina 44 Ihb FL 3:16:17 4 32:58 1:34 6 1:32:28 1:16 5 1:08:03
6 138 C. Frances Rodgers 44 Apopka FL 3:26:27 6 39:09 3:14 5 1:26:06 1:20 6 1:16:41
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 91 Kathy Black 49 Winter Park FL 2:54:03 2 33:10 1:16 1 1:12:49 1:09 2 1:05:42
2 113 Susan Sheehan 45 Melbourne FL 3:02:50 1 31:58 1:41 2 1:18:41 1:16 3 1:09:16
3 116 Noreen Williams 48 Melbourne Beach FL 3:04:42 3 37:45 3:20 3 1:24:12 1:20 1 58:07
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 40 Nina Gerli 50 Vero Beach FL 2:36:24 1 28:25 1:04 1 1:10:29 0:53 1 55:35
2 117 Betsy Cerow 51 Cocoa Beach FL 3:04:48 2 30:12 1:45 2 1:23:13 0:57 2 1:08:44
3 130 Courtney Siebrecht 50 Tequesta FL 3:16:42 3 35:20 2:43 3 1:27:49 1:37 3 1:09:15
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 107 Joan Brown 55 Juno Beach FL 3:00:45 1 34:40 3:04 1 1:16:36 2:05 1 1:04:23
FEMALE FAT-TIRE 01 - 39
1 85 Maila Serpi 21 Melbourne Bch FL 2:52:46 1 23:44 1:42 1 1:29:37 1:41 1 56:05
RELAY RESULTS
RELAY
1 18 Bob Cooper/ Jim Shaffer Melbourne 2:26:14 7 27:32 1:47 4 1:14:03 0:23 1 42:31
2 31 Suntree Pharmacy Diahn Clark/ Ross Clark/ Jennifer Meacham Mel 2:32:41 6 26:42 0:55 1 1:11:19 0:21 4 53:25
3 33 Grunts and Groans Robert Diday/ Dominic Castellano 2:33:19 12 30:38 0:42 6 1:15:12 0:20 2 46:28
4 50 Team Goddess Christy Zieres / Kathy Ojeda Melbourne 2:40:18 2 26:18 1:30 7 1:17:20 0:25 5 54:47
5 53 Team Excel Charles Mora/ Richard Sprawls / Judy Bailey Cape Ca 2:41:46 10 29:33 1:05 2 1:11:50 0:25 8 58:56
6 66 Archelon Laura Herren/ Karen Holloway-Adkins /daryl Adkins Por 2:47:10 13 30:54 1:06 12 1:21:58 0:22 3 52:51
7 70 Rockwell Hernan Rojas/ Diana Zies / Glynn Damien Melbourne 2:47:41 17 33:41 1:03 3 1:13:30 0:22 10 59:07
8 71 TEAM-SURF N TURF Rachelle Butler/Elyse Autrey/Lindsay Calkins 2:47:48 5 26:28 0:54 10 1:21:00 0:23 9 59:06
9 74 Vincent Venessa/ Orlando Montero/ Vincent Venessa Melbourne 2:48:13 11 30:17 2:39 5 1:14:11 0:27 11 1:00:42
10 96 The Knack Anne O'connor/ Frank Lawandales Satellite Beach 2:56:03 20 41:24 0:54 8 1:17:42 0:24 6 55:42
11 101 2 Old Chicks Allison Mc Bride/ Lynn Pucci / Meg Bedand Melbour 2:57:32 15 32:36 0:58 16 1:26:04 0:27 7 57:30
12 110 Silver Stars Debbie Durden/ William Ford/ Nina Ford Melbourne 3:01:35 16 32:38 0:53 9 1:18:00 0:24 15 1:09:42
13 111 2 kids and a clyde Becca Skillen/ Mark Decotis / Carrie Martin 3:01:37 1 23:35 0:57 14 1:23:24 0:27 17 1:13:16
14 112 LADY SILVER STARS Michelle Endres/ Lynn Stickley/ Nancy Guinn 3:02:48 14 31:12 1:09 11 1:21:40 0:24 13 1:08:24
15 119 Tri-2-Bees Patricia Dove/ Karen Wuisman/ Mo Elliott Melbourne 3:05:22 9 28:55 1:28 15 1:26:00 0:28 14 1:08:32
16 124 ACE's Are Wild Ellen Karl/ Carrie Oyler / Angela Dimattia Coco 3:10:15 8 28:09 1:06 13 1:22:18 0:31 19 1:18:13
17 132 McBowWow Douglas Mcmahon/ Joan Mcmahon / Candace Bowering Melb 3:20:43 19 36:40 1:14 19 1:34:57 0:22 12 1:07:32
18 134 HC-3 Nancy Chaloult/ Vaughn Strobel / Derek Parrish Melbourne 3:22:16 3 26:25 0:58 17 1:26:12 0:31 20 1:28:11
19 144 Sirens Cindy Donahoe/ Re Monteith/ Leslie Sprawls Melbourne 3:31:48 21 45:59 0:58 18 1:33:02 0:42 16 1:11:09
20 145 Kristin Froehlich/ Tina Amacher Melbourne 3:32:31 18 35:35 0:59 20 1:37:41 1:05 18 1:17:14
21 0 Team Baer Air Samantha Baer/ William Edwards / Ian Ritter Merr 4 26:27 0:55 21 1:54:31

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com