Alta Vista Sports

ENGLEWOOD FAMILY YMCA TRIATHLON
.25 MILE SWIM/ 14 MILE BIKE/ 3.1 MILE RUN
JULY 24, 2005  7:30 AM
MANASOTA KEY, ENGLEWOOD BEACH, FL
TIMING & RESULTS - ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 386-736-0002
www.altavistasports.com  for full results
  
 OVERALL MALE CHAMPION  
MALE AGE GROUP:  01 - 99
    1     1 Steven Gust 27 Naples FL              58:43    2    6:38    1   33:07    1   18:59  6:20 
 AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    27 Daniel Rubin 18 Tampa FL            1:10:33    1    7:32    1   39:32    2   23:30  7:50 
    2    65 Nick Giuliano 16 Englewood FL       1:17:15    4   13:37    2   41:29    1   22:10  7:24 
    3   138 Matthew Neumann 19 Englewood FL     1:38:17    2   10:02    3   51:32    3   36:44 12:15 
    4   156 David Alix 17 Port Charlotte FL     1:51:56    3   12:59                                 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1     2 Ryan Rankin 22 Sarasota FL          1:00:09    2    7:01    2   33:58    1   19:10  6:24 
    2     3 Joshua Shadle 21 Tampa FL           1:01:53    1    6:52    1   33:39    2   21:23  7:08 
    3    92 Adam Moore 24 Orlando FL            1:24:18    3    8:18    3   47:05    3   28:56  9:39 
    4     0 Christopher Thomas 20 Englewood FL             4    8:27                                 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1     6 Tyler Smith 27 Cape Coral FL        1:03:06    1    6:56    1   35:54    2   20:17  6:46 
    2     7 Adam Hasebroock 27 Temple Terrace F 1:03:34    3    7:36    3   36:47    1   19:11  6:24 
    3    18 Marco Hintz 27 Port Charlotte FL    1:08:08    6    8:33    2   36:18    4   23:17  7:46 
    4    35 Eric Nielsen 28 Tampa FL            1:12:13    4    7:52    4   39:22    5   25:00  8:20 
    5    50 Jeffrey Stern 29 Sarasota FL        1:14:20    5    8:28    6   43:34    3   22:19  7:27 
    6    86 Nathan Nagel 26 North Port FL       1:22:56    7   10:26    5   40:24    6   32:07 10:43 
    7    99 James Stauffer 26 Lake City FL      1:25:59    2    7:19    7   44:40    7   34:00 11:20 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     9 Joe Abunassar 33 Bradenton FL       1:05:07    1    6:39    1   34:38    3   23:51  7:57 
    2    22 Steven Butler 34 Nokomis FL         1:09:20    5    9:14    4   38:25    1   21:41  7:14 
    3    28 Hardy Schwartz 33 Sarasota FL       1:10:37    6    9:16    3   37:57    2   23:25  7:49 
    4    57 Adam Romanelli 33 Tampa FL          1:15:20   11   11:48    2   37:34    4   25:59  8:40 
    5    63 Timothy Mceachern 31 Naples FL      1:16:28    3    8:56    5   39:38    6   27:55  9:19 
    6    94 Mark Grossenbacker 30 North Port FL 1:24:41    7   10:22   10   48:12    5   26:07  8:43 
    7    96 Pete Rials 32 Bokeelia FL           1:25:13    2    8:55    9   47:29    7   28:50  9:37 
    8   101 Antonio Ferracini 30 Englewood FL   1:26:16    4    9:08    7   46:32    8   30:36 10:12 
    9   110 Brian Wheatley 34 Nokomis FL        1:28:44    9   11:01    8   46:51    9   30:52 10:18 
   10   124 John Derosa Jr 33 North Port FL     1:33:00    8   10:38    6   44:58   11   37:25 12:29 
   11   137 Steve Smith 31 North Port FL        1:38:01   10   11:41   11   50:50   10   35:31 11:51 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    10 Ron Avola 38 Naples FL              1:05:22    4    7:50    2   35:11    3   22:21  7:27 
    2    11 Christopher Sarno 39 Sarasota FL    1:05:37    2    7:47    5   37:39    1   20:12  6:44 
    3    12 Neal Nease 35 Port Charlotte FL     1:05:38    1    7:44    1   34:57    4   22:58  7:40 
    4    14 Harold Johnson 37 Sarasota FL       1:06:25    3    7:48    3   36:41    2   21:57  7:19 
    5    34 Johann Saurbier 39 Naples FL        1:12:00    9    9:39    6   38:14    5   24:08  8:03 
    6    45 Jay Losey 39 Venice FL              1:13:33   10    9:41    4   36:48    9   27:05  9:02 
    7    61 Alfredo Ordonez 36 Sarasota FL      1:16:16    6    8:39    8   41:07    7   26:30  8:50 
    8    67 Benjamin Hanan 35 Sarasota FL       1:17:39    7    9:22   11   41:59    6   26:19  8:47 
    9    79 Keith Tennent 36 Venice FL          1:20:42   13   11:50    9   41:54    8   26:59  9:00 
   10    80 Brad Galbraith 38 Naples FL         1:20:51   12   11:09    7   40:45   11   28:58  9:40 
   11    83 Nathan Kelty 37 Sarasota FL         1:22:32    5    8:11   13   44:00   14   30:22 10:08 
   12    85 Bryan Haas 38 Bradenton FL          1:22:32    8    9:25   12   43:13   13   29:55  9:59 
   13    93 Douglas May 38 Naples FL            1:24:30   14   12:50   10   41:58   12   29:42  9:54 
   14   114 George Lapcik 36 Englewood FL       1:29:42   15   12:52   15   49:41   10   27:09  9:03 
   15   117 John Wedge 36 Bradenton FL          1:30:32   11   10:18   14   47:14   16   33:01 11:01 
   16   135 Tom Brustad 35 Sarasota FL          1:37:45   16   14:18   16   51:35   15   31:53 10:38 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    13 Lou Gomez 41 Ormond Beach FL        1:06:04    2    8:03    2   36:26    1   21:35  7:12 
    2    21 York Rodgers 40 Palmetto FL         1:09:17    3    8:31    3   37:28    3   23:19  7:47 
    3    33 Richard Christenberry 40 Lithia FL  1:11:31   11   10:35    1   35:33    7   25:24  8:28 
    4    38 Thierry Rouillard 40 Sarasota FL    1:12:54    8    9:18    6   39:14    4   24:23  8:08 
    5    44 Mark Blitz 43 Clearwater FL         1:13:26    7    9:14    4   37:53    8   26:20  8:47 
    6    46 John Maraia 43 Bradenton FL         1:13:48    9    9:33    8   41:38    2   22:37  7:33 
    7    48 Alan Laroche 40 Sarasota FL         1:14:15   10   10:05    7   39:42    5   24:29  8:10 
    8    56 Kenneth Heard 43 Sarasota FL        1:15:19    5    9:00    5   38:28   11   27:52  9:18 
    9    68 William Gorman 41 Punta Gorda FL    1:18:05   12   10:47    9   42:09    6   25:11  8:24 
   10    78 Howard Glaberson 43 Sarasota FL     1:20:36    4    8:58   10   44:53    9   26:46  8:56 
   11   103 Dale Clarkson 40 Port Charlotte FL  1:26:55    6    9:02   11   46:00   12   31:54 10:38 
   12   120 Roy Borrego 40 Punta Gorda FL       1:30:55    1    6:42   13   56:49   10   27:25  9:09 
   13   121 Jay Berman 43 Sarasota FL           1:31:05   13   11:30   12   47:40   13   31:56 10:39 
   14   163 Lou Gomez 41 Ormond Beach FL        1:56:58   14   15:40   14 1:06:00   14   35:19 11:47 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     5 Steve Noble 47 North Port FL        1:03:06    1    6:27    1   35:26    1   21:13  7:05 
    2    29 Ken Smith 47 Valrico FL             1:10:49    5    8:56    2   36:36    4   25:18  8:26 
    3    31 Grant Cates 46 Orlando FL           1:11:17    2    7:28    4   37:55    5   25:55  8:39 
    4    32 Douglas Manninig 46 Sarasota FL     1:11:31    6    9:14    6   39:23    2   22:54  7:38 
    5    42 Tim Reifschneider 46 Venice FL      1:13:15   10   10:26    3   36:44    7   26:07  8:43 
    6    47 Ken Owen 48 Bartow FL               1:14:10    4    8:42    7   41:13    3   24:16  8:06 
    7    51 Kenneth Pfahler 46 Venice FL        1:14:22    3    8:35    5   38:12    8   27:36  9:12 
    8    76 Tom Barker 46 Alachua FL            1:20:06    8    9:31    9   44:34    6   26:01  8:41 
    9   109 Paul Baran 49 Venice FL             1:28:34   11   13:34   10   47:20    9   27:42  9:14 
   10   113 Doug Olsen 45 Sarasota FL           1:29:31    7    9:28    8   44:17   10   35:48 11:56 
   11   154 Charles Mercer 46 Rotunda FL        1:50:55    9   10:20   11 1:02:30   11   38:05 12:42 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    15 Ted Murray 51 Punta Gorda FL        1:06:47    5    9:22    3   37:38    1   19:48  6:36 
    2    19 Tom Flanagan 53 Siesta Key FL       1:08:48    3    8:44    1   36:28    2   23:36  7:52 
    3    23 Larry Tomsic 52 Naples FL           1:09:36    2    8:13    2   37:33    3   23:52  7:58 
    4    30 Guy Ellis 54 Longboat Key FL        1:10:55    4    8:50    4   38:08    4   23:57  7:59 
    5    74 Tom Chambers 54 Sarasota FL         1:19:25    7   11:24    5   41:09    5   26:53  8:58 
    6   102 Steve Estes 54 Sarasota FL          1:26:43    1    8:06    6   48:44    7   29:55  9:59 
    7   122 Hans Hollinsworth 53 Bradenton FL   1:31:46    6   11:09    7   51:56    6   28:42  9:34 
    8   140 Artie Milligan 50 Venice FL         1:39:48    9   12:01   10   56:04    8   31:44 10:35 
    9   149 Anthony Pomponio 50 Englewood FL    1:45:52    8   11:59    9   53:41    9   40:12 13:24 
   10   155 Mark Usher 52 Sarasota FL           1:51:33   10   14:32    8   53:01   10   44:01 14:41 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    16 Bill Burrell 56 Venice FL           1:07:00    4    9:06    1   35:17    1   22:38  7:33 
    2    24 George Dondanville 55 Naples FL     1:09:42    2    8:43    3   36:58    2   24:03  8:01 
    3    36 Andrew Whittington 57 Sarasota FL   1:12:17    3    8:49    2   36:36    5   26:53  8:58 
    4    49 Hugh Thomas 56 Osprey FL            1:14:19    1    8:27    4   39:38    4   26:15  8:45 
    5    58 Bill Keeler 58 Cape Coral FL        1:15:40    5    9:08    5   41:58    3   24:35  8:12 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    37 Tom Chiotti 61 Sarasota FL          1:12:47    1    9:30    1   39:01    1   24:17  8:06 
    2   128 Tom Oneill 64 Venice FL             1:34:45    2   13:18    2   46:01    2   35:27 11:49 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1    39 Guy Ealey 65 Sarasota FL            1:12:55    2   11:11    2   39:08    1   22:37  7:33 
    2    52 Bill Detra 65 Sarasota FL           1:14:39    1    8:56    1   37:52    2   27:52  9:18 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1   150 Neil Harvey 72 Tampa FL             1:47:07    1   12:37    1   57:45    1   36:46 12:16 
    2   165 Doug Zook 71 Port Charlotte FL      2:01:39    2   16:51    2 1:01:54    2   42:55 14:19 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
MALE AGE GROUP:  80 - 89
CLYDESDALE   01 - 39
    1    26 Michael Milner 39 Naples FL            1:09:57    2    8:26    3   37:58    1   23:34  7:52 
    2    43 Christopher Lavender 32 Sarasota FL    1:13:25    4    9:00    1   37:01    4   27:25  9:09 
    3    62 Louis Chiappetta 37 Ft. Myers FL       1:16:22    7    9:59    6   40:16    2   26:08  8:43 
    4    64 Jeff Knowles 36 Venice FL              1:16:35    8   10:16    4   40:00    3   26:20  8:47 
    5    75 T.j. Evans 34 Port Charlotte FL        1:19:38    3    8:43    5   40:00    8   30:55 10:19 
    6    87 Dirk Saurbier 31 Naples FL             1:23:13    9   10:34    7   43:35    5   29:05  9:42 
    7   111 Derek Nelson 39 Sarasota FL            1:29:05   12   11:48   10   47:12    7   30:07 10:03 
    8   116 Pete Macchia 36 Port Charlotte FL      1:30:23    5    9:16    8   45:11   11   35:57 11:59 
    9   118 Tom Forcier 32 North Port FL           1:30:38    6    9:51    9   46:38    9   34:09 11:23 
   10   119 Joshua Whalen 32 Sarasota FL           1:30:49   11   11:07   13   50:22    6   29:21  9:47 
   11   129 Robert Dwyer 34 Punta Gorda FL         1:34:54   10   10:43   11   49:13   10   34:59 11:40 
   12   151 Robert Cox 37 Tampa FL                 1:48:02   14   19:28   12   49:39   12   38:56 12:59 
   13   152 Edward Silva 38 North Port FL          1:48:31   13   13:25   14   52:21   13   42:45 14:15 
   14     0 Ken Hoskinson 35 Sarasota FL                      1    7:33    2   37:10                    
CLYDESDALE   40 - 99
    1    55 John Letourneau 44 Sarasota FL         1:15:11    1    8:07    1   38:59    1   28:06  9:22 
    2    81 George Compton 47 Clearwater FL        1:21:13    3    9:20    4   42:14    2   29:40  9:54 
    3    82 Lonnie Moore 40 Tampa FL               1:22:07    4    9:37    2   41:31    3   31:00 10:20 
    4    91 Edward Shortt 41 Englewood FL          1:23:49    2    9:04    3   41:50    5   32:55 10:59 
    5    95 Andrew Lowther 40 Sarasota FL          1:24:54    5    9:43    5   43:50    4   31:22 10:28 
    6   134 Alvaro Quiros 40 Sarasota FL           1:37:31    6    9:57    6   48:54    6   38:41 12:54 
MALE FAT-TIRE   01 - 39
    1    71 Matt Bertrand 27 Venice FL             1:18:41    2    8:43    1   44:50    2   25:09  8:23 
    2    77 Jim Newland 37 St James City FL        1:20:31    1    8:41    2   47:57    1   23:54  7:58 
    3   141 Kevin Mccarthy 36 Sarasota FL          1:40:13    3   14:16    3   55:59    3   29:59 10:00 
MALE FAT-TIRE   40 - 99
    1   108 Chris Keesecker 48 Sarasota FL         1:28:21    1    9:51    1   49:00    2   29:31  9:51 
    2   130 Oak Henthorn 49 Venice FL              1:34:55    2   11:32    2   54:25    1   28:58  9:40 
 OVERALL FEMALE CHAMPION
FEMALE AGE GROUP:  01 - 99
    1     4 Sharon Good 34 Lutz FL              1:02:46    3    6:58    1   35:02    2   20:47  6:56 
 AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
    1    73 Angelica Compton 13 Clearwater FL   1:19:20    1    6:44    1   44:14    1   28:23  9:28 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1   112 Coral Owen 16 Bartow FL             1:29:11    1    8:07    1   49:03    1   32:03 10:41 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    97 Noel Wingers 20 Ft. Myers FL        1:25:27    2    8:08    1   47:17    1   30:03 10:01 
    2   125 Elizabeth Neumann 23 Orlando FL     1:33:06    1    8:04    2   49:27    2   35:36 11:52 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    53 Yasmin Saad 26 Naples FL            1:15:01    1    6:38    1   40:56    4   27:28  9:10 
    2    59 Holly Chamberlain 28 Nokomis FL     1:16:04    2    8:03    2   41:31    2   26:31  8:51 
    3    70 Catherine Hall 26 St.pete FL        1:18:34    4    9:16    3   45:29    1   23:50  7:57 
    4   100 Amy Reckdenwald 26 Lake City FL     1:26:03    3    8:33    4   50:25    3   27:06  9:02 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     8 Rachel Chambers 32 Sarasota FL      1:04:50    1    8:09    2   37:15    1   19:27  6:29 
    2    17 Melissa Reifschneider 34 Venice FL  1:07:48    3    8:45    1   36:50    2   22:15  7:25 
    3    40 Melanie Rowton 32 Tampa FL          1:12:58    2    8:29    3   41:40    3   22:50  7:37 
    4    89 Patti Brustad 33 Sarasota FL        1:23:33    4   10:32    4   46:43    4   26:19  8:47 
    5   127 Melissa Perkins 34 Sarasota FL      1:34:41    5   10:44    5   54:45    5   29:13  9:45 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    20 Rachel Arotsky 35 Fort Myers FL     1:09:15    1    9:16    1   38:38    1   21:22  7:08 
    2   104 Ann Dean 37 Sarasota FL             1:26:57    3   10:44    2   46:17    3   29:57  9:59 
    3   132 Venessa France 38 St. Petersburg FL 1:36:37    2   10:12    3   46:21    5   40:05 13:22 
    4   136 Christine Clarkson 35 Pt Charlotte  1:37:58    4   11:27    5   57:44    2   28:48  9:36 
    5   144 Consuelo Flickinger 39 Venice FL    1:41:27    5   17:52    4   50:31    4   33:04 11:02 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    25 Sheri Weinstein 40 Sarasota FL      1:09:47    1    7:16    2   39:34    1   22:59  7:40 
    2    54 Sharon Butler 44 Sarasota FL        1:15:02    3    9:39    1   39:27    3   25:56  8:39 
    3    66 Patricia Sarno 43 Sarasota FL       1:17:27    2    9:18    4   44:42    2   23:28  7:50 
    4    98 Eve Goldberg 43 Sarasota FL         1:25:53    4   11:44    3   41:38    4   32:33 10:51 
    5   126 Elizabeth Hinkelman 43 Sarasota FL  1:34:02    6   13:09    5   47:49    5   33:05 11:02 
    6   157 Beth Moodenbaugh 42 Venice FL       1:51:59    5   12:54    6   53:30    6   45:35 15:12 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    69 Dawn Pelletier 46 Nokomis FL        1:18:30    1    9:16    1   40:38    2   28:37  9:33 
    2    72 Lynne Berggren 46 Sarasota FL       1:18:57    5   10:57    3   41:13    1   26:48  8:56 
    3    84 Julie Holt 46 Bradenton FL          1:22:32    3   10:02    2   40:49    4   31:41 10:34 
    4    90 Liz Arme 46 Srasota FL              1:23:40    2    9:45    4   44:52    3   29:04  9:42 
    5   115 Ivette Compton 45 Clearwater FL     1:30:16    4   10:26    5   47:27    5   32:25 10:49 
    6   145 Pamela Schuneman 48 Osprey FL       1:42:25    6   11:57    6   51:01    7   39:28 13:10 
    7   160 Patty Major 45 Englewood FL         1:52:45    7   14:10    7 1:03:07    6   35:29 11:50 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    41 Suzette Trainor 53 Nokomis FL       1:13:15    1    8:42    1   38:37    2   25:57  8:39 
    2   105 Beth Tye 53 Leesburg FL             1:27:47    4   12:59    2   49:07    1   25:41  8:34 
    3   159 Martha Threlkeld 52 Bradenton FL    1:52:19    3   11:48    3 1:04:54    3   35:38 11:53 
    4     0 Merri Murphy 50 Sanibel Island FL              2   11:46                                 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1   153 Kerry Kuntz 59 Sarasota FL          1:50:39    1   12:39    1   54:56    1   43:06 14:22 
    2   162 Barbara Hanley 59 Nokomis FL        1:55:31    2   14:00    2   55:23    2   46:09 15:23 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1   131 Catherine Dehaan 63 Seminole FL     1:35:56    5   15:04    2   49:19    1   31:34 10:32 
    2   133 Theo Carroll 61 Venice FL           1:37:26    2   11:12    1   48:33    3   37:43 12:35 
    3   146 Anne Dougherty 63 Longboat Key FL   1:43:24    4   13:55    5   56:22    2   33:09 11:03 
    4   148 Lois Collins 60 Englewood FL        1:45:34    1   10:47    4   51:39    4   43:09 14:23 
    5   158 Joan Manley 61 Englewood FL         1:52:03    3   12:33    3   50:27    5   49:04 16:22 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
FEMALE AGE GROUP:  80 - 89
ATHENA   01 - 39
    1   161 Joanna Thull 37 North Port FL          1:55:27    1   11:34    1 1:00:17    1   43:38 14:33 
ATHENA   40 - 99
    1    88 Lauren Langbert 41 Sarasota FL         1:23:21    1    9:37    1   44:09    1   29:36  9:52 
    2   164 Amy Haun 42 Sarasota FL                1:57:33    2   12:48    2   57:21    2   47:24 15:48 
FEMALE FAT-TIRE   01 - 39
    1   142 Lauren Sylvester 26 Bokeelia FL        1:40:25    1   16:40    1   55:03    1   28:44  9:35 
FEMALE FAT-TIRE   40 - 99
 RELAY RESULTS
MALE RELAY
FEMALE RELAY
    1   107 T3 Valerie Ealey/ Nancy Flanagan/ April Hess Sarasota          1:28:16    1   11:28    1   49:41    1   27:08  9:03 
MIXED RELAY
    1    60 GIVE IT TO ME BABY Phil Leboutillier/ Paige Biagi Tallahassee  1:16:14    2    7:41    1   37:24    3   31:09 10:23 
    2   106 POWDER PUFF GIRLS Ann Partain/ Blair Beard/ Jerod Berry Saraso 1:27:55    1    6:18    6 1:01:30    1   20:08  6:43 
    3   123 QUEEN CREOLE Jeff Chirillo/ Kenn Watson/ Hollee Watson Englewo 1:32:13    5   16:06    3   50:00    2   26:08  8:43 
    4   139  Ryan Nowosielski/ Darlene Soler Bokeelia                      1:38:25    6   17:15    2   47:58    4   33:13 11:05 
    5   143  Regina Bonynge/ Jessica Bonynge/ Zachary Bonynge Sarasota     1:40:31    4   11:20    4   55:35    5   33:37 11:13 
    6   147 DIVAS + 1 Tom Jordan/ Tina Kair/ Eva Scherer Englewood         1:44:03    3   10:34    5   58:21    6   35:09 11:43 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com