Alta Vista Sports

FLORIDA GULF BEACHES MARATHON  10K 1/23/05 8AM 
AT COACHMAN PARK CLEARWATER, FLORIDA
RACE DIRECTOR: CHRIS LAUBER
RACE TIMING -ALTA VISTA SPORTS; JOHN BOYLE 386 736-0002
WWW.ALTAVISTASPORTS.COM

 
OVERALL MALE 10K CHAMPION & RUNNERSUP
    1     1 Steven Butler 33 Nokomis FL              41:02 
    2     2 Steve Rorrer 42 Tampa FL                 42:54 
    3     5 Chris Goldschmidt 46 Cape Town SA        44:50 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 19
    1    20 Riley Bronga 12 Anchorage AK             48:59 
    2    36 Blaine Bronga 10 Anchorage AK            52:42 
    3    39 Atli Valgandsson 16 Reyksavik IC         53:48 
    4    95 P J Hayes 07 Clearwater FL             1:44:43 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    49 Brett Stokes 26  FL                      55:38 
    2    50 Jim Matysczak 27 Brandon FL              55:51 
    3    54 Steve Galvan 29 San Antonio FL           56:11 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    61 Marc Abbagnaro 31 Highland Park IL       57:07 
    2    72 Scott Hirtzinger 30 Lakeland FL        1:02:10 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    29 Mark Friederich 35 Seminole FL           51:09 
    2    81 Daniel Hall 36 St. Petersburg FL       1:11:40 
    3    85 Martin Poirier 38 Quebec CN            1:14:15 
MALE MASTERS CHAMPION
    1     6 John Te Sligte 57 Ontario CN             44:56 
    2     7 Duncan Cameron 62 Palm Harbor FL         44:56 
    3    10 Kenneth Chapman 62 S Yorkshire UK        45:22 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    12 Jonathan Wickert 41 Allison Park PA      46:34 
    2    16 Mike Bray 41 Largo FL                    47:35 
    3    19 John Bronga 42 St.pete FL                48:53 
    4    35 Jim Green 43 Riverview FL                52:12 
    5    44 Scott Thompson 41 Gainesville FL         54:26 
    6    47 Pete Adams 40 Sarasota FL                54:49 
    7    52 Ken Klinker 44 Dunedin FL                55:55 
    8    79 Daniel Edwards 43 Valrico FL           1:09:19 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    31 Matthew Slauson 48 St. Pete FL           51:20 
    2    37 Jose Diaz-Davila 45 Kissimmee FL         52:50 
    3    38 Dan Keenan 48 New Port Richey FL         53:00 
    4    46 Bruce Kirch 45 Depere WI                 54:41 
    5    57 Rob Burch 47 Rockford MI                 56:27 
    6    65 Mark Stanford 49 Port Charlotte FL       58:00 
    7    71 Geno Romano 49 Indian Rocks Beach FL   1:01:37 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    18 Chuck Mccann 53 Saint Peterberg FL       48:43 
    2    64 Roscoe Smith 54 Hilton Head SC           57:58 
    3    66 Doug Hart 52 Safety Harbor FL            59:26 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    56 Art Beetle 56 Treasure Island FL         56:13 
    2    59 Ronald Morrell 56 Tallahassee FL         56:43 
    3    76 Dr. Pritpal Kang 55 Staten Island NY   1:04:28 
    4    92 Bob Adams 59 Marion NY                 1:38:02 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    27 Silky Sullivan 61 Tampa FL               50:40 
    2    58 Jim Glasier 61 Manitoba CN               56:31 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1    91 John Valaitis 65 St.pete Bch FL        1:27:58 
    2    94 Bruce Veghte 65 Clearwater FL          1:44:43 
MALE AGE GROUP:  70 - 79
MALE AGE GROUP:  80 - 99
OVERALL FEMALE 10K CHAMPION & RUNNERS-UP
    1     3 Rae Ann Darling Reed 31 Bradenton FL     43:30 
    2     4 Patricia Farese 43 St.pete FL            43:37 
    3     8 Ines Negron 39 Hollywood FL              45:09 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
    1    11 Amber Pennington 18 Lithonia GA          46:18 
    2    42 Thordis Ivarsbottir 13 Reyksavik IC      53:53 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    23 Barbra Gussow 22 Palm Harbor FL          49:52 
    2    70 Krista Mercier 23 Dunedin FL           1:01:35 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    14 Julia Walker 27 Springburo OH            47:01 
    2    24 Kristen Carlton 28 Vancouver BC          50:00 
    3    25 Deborah Shiner 28 Quincy MA              50:06 
    4    51 Jennifer Matysczak 27 Brandon FL         55:52 
    5    62 Dana Levine 25 Casselberry FL            57:13 
    6    68 Stacie Lee 26 Oldsmar FL               1:00:50 
    7    73 Lisa Kirschbaum 29 Lakeland FL         1:02:24 
    8    74 Patty Turlington 25 Atlanta GA         1:04:14 
    9    78 Maria Kerrigan 28 Scranton PA          1:04:38 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    15 Melissa Varlas 31 Sarasota FL            47:28 
    2    34 Lisa Traynor 34 Palm Harbor FL           52:00 
    3    69 Melissa Romano 33 Largo FL             1:01:29 
    4    77 Lanie Sheets 32 Largo FL               1:04:28 
    5    87 Audrey O'berry 31 Sebring FL           1:20:16 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    17 Christine Opiela 35 Clearwater FL        48:06 
    2    22 Lynne Fishkeller 39 Clearwater FL        49:32 
    3    33 Fay Glennie 39 Durban SA                 51:54 
    4    45 Diane Lane 35 Lutz FL                    54:34 
    5    53 Mary Baker 38 Jackson MI                 55:57 
    6    83 Nathalie Cote 36 Quebec CN             1:14:14 
    7    88 Debra Moyer 36 Sebring FL              1:20:16 
FEMALE MASTERS CHAMPION
    1     9 Helen Lavoie 47 Westford NY              45:15 
    2    13 Marion Hayes 48 Brisbane AU              46:43 
    3    21 Alexeev Karen 52 Gulfport FL             49:11 

MASTERS AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    26 Kim Gibson 44 Palmetto FL                50:10 
    2    32 Betsy Green 40 Riverview FL              51:41 
    3    43 Johanna Eieiksdottir 42 Reyksavik IC     54:17 
    4    48 Lisa Ray 42 Fairport NY                  55:03 
    5    60 Sheryl Smith 43 Gloucester MA            56:51 
    6    67 Sarah Robinson 40 Safety Harbor FL       59:32 
    7    80 Janet Hall 41 St. Petersburg FL        1:11:19 
    8    82 Margi Becker 41 Clearwater FL          1:11:48 
    9    86 Robin Adams 40 Sarasota FL             1:16:09 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    63 Sharon Grosse 48 Seminole FL             57:33 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    40 Laura Pether 51 St. Petersburg FL        53:49 
    2    41 Diane Spicer 52 Tampa FL                 53:52 
    3    90 Carmelita Lim 52 Avon Park FL          1:25:02 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    28 Annie Te Sligte 58 Ontario CN            50:53 
    2    84 Sue Minkoff 56 Clearwater FL           1:14:15 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1    93 Irena Valaitis 66 St.pete Bch FL       1:38:08 


About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com