Alta Vista Sports

SAFETY HARBOR DUATHLON - SAFETY HARBOR, FLORIDA
3 MILE RUN/11 MILE BIKE/1 MILE RUN
DECEMBER 3, 2005 7:30AM: PHILLIPE PARK
SAFETY HARBOR OPTIMIST CLUB
RACE DIRECTOR: SUZANNE HENSLEE
TIMING & RESULTS: ALTA VISTA SPORTS
JACOB SMITH (386)736-0002
JBOYLE@ALTAVISTASPORTS.COM  for results ?'S
 
OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP    
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1    38 Eric Hall 26 Tampa FL                    53:57    1   17:11    0:59    4   29:37    0:34    1    5:39 
    2     2    27 Felipe Bastos 24 Gainesville FL          54:05    4   17:53    0:35    2   29:08    0:33    2    5:58 
    3     3   106 Robert Maue 37 Clearwater FL             56:27    2   17:47    0:50    9   30:56    0:35    5    6:21 
MALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    11    12 Michael Fox 17 St. Pete Beach FL         59:41    1   19:02    0:49    3   32:59    0:33    1    6:20 
    2    33    10 Chris Steffen 16 Seminole FL           1:03:34    4   22:13    0:35    2   31:49    0:33    7    8:26 
    3    38     9 Jeremy Richardson 16 Palm Harbor FL    1:04:48    3   20:46    0:38    6   35:26    0:29    3    7:30 
    4    39   273 Casey Quast 16 Ocala FL                1:05:04    2   20:29    1:08    8   36:09    0:29    2    6:50 
    5    41    15 Matthew Soudijn 17 Bradenton FL        1:05:21    5   22:15    0:55    4   33:38    0:51    5    7:44 
    6    45    13 Alex Heitmann 17 St. Pete Beach FL     1:06:25    8   23:36    0:30    5   34:01    0:36    6    7:45 
    7    53    11 Ted Fleming 17 Tampa FL                1:08:06    7   22:57    0:46    7   35:59    0:47    4    7:38 
    8   105    17 Donovan Nickell 18 Seminole FL         1:14:31    6   22:38    1:07    9   41:37    0:41    8    8:29 
    9   124     4 Alexander Peters 11 Belleair FL        1:16:23    9   34:55    1:14    1   26:21    1:58    9   11:57 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4    24 Christopher Raye 23 Bradenton FL         56:45    2   17:53    0:30    2   31:18    0:22    2    6:43 
    2     5    21 John Astrab 22 Tarpon Springs FL         57:02    1   17:52    0:48    1   31:03    1:02    1    6:18 
    3    93    20 Grahame Vittorini 20 St. Petersburg FL 1:12:25    4   24:00    1:15    3   34:12    2:57    4   10:03 
    4   122    26 Thomas Steriadis 23 Clearwater FL      1:16:05    3   23:16    1:01    4   42:52    1:13    3    7:45 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    14    43 Greg Schaeffer 26 Clearwater FL        1:00:23    1   19:06    0:50    2   32:55    0:44    2    6:49 
    2    16    48 Eric Leon 27 Clearwater FL             1:00:47    2   19:20    0:43    3   33:39    0:35    1    6:32 
    3    25    55 Frankie Mc Dermond 28 Pinellas Park FL 1:02:07    4   21:37    0:48    1   31:47    0:34    4    7:23 
    4    49    58 Jeremy Walton 28 Dunedin FL            1:07:26    5   22:32    1:14    4   34:16    1:04    8    8:23 
    5    60    32 Benjamin Bonk 25 Dunedin FL            1:08:35    3   20:57    0:36    8   39:32    0:35    3    6:56 
    6    77    61 John Gross 29 St. Petersburg FL        1:10:45    6   22:53    1:04    6   37:40    1:03    6    8:07 
    7   104    62 Julian Hutchison 29 Holiday FL         1:14:23    8   25:01    0:56    7   38:09    0:40   10    9:38 
    8   138    59 Andre Caron 29 Tampa FL                1:17:40   11   27:23    1:33   10   39:43    0:56    5    8:07 
    9   149    63 Jeff Morrow 29 St. Petersburg FL       1:19:26   12   27:33    1:25    9   39:40    1:00   11    9:51 
   10   152    57 Daniel Sullivan 28 Tampa FL            1:19:51    9   26:42    1:11   11   40:32    1:12   12   10:17 
   11   157    34 Brandon Thompson 25 Tampa FL           1:20:06    7   23:53    0:48   12   43:31    0:40   13   11:16 
   12   173    49 Ryan Parry 27 Safety Harbor FL         1:22:01   10   27:18    0:48   13   44:25    0:30    9    9:01 
   13   199    35 Roberto Valdez 25 Tampa FL             1:28:54   14   35:11    1:03    5   36:58    1:04   14   14:40 
   14   202    42 Nick Poll 26 New Port Richey FL        1:30:23   13   29:50    0:58   14   50:38    0:45    7    8:15 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13    68 Adam Graetz 31 Largo FL                  59:58    1   19:46    0:38    3   32:19    0:32    1    6:45 
    2    19    70 Jeremy Stokes 31 Falls Church VA       1:00:56    2   20:14    1:03    2   31:41    0:59    2    7:01 
    3    22    75 Aaron Fischer 33 Tampa FL              1:01:56    3   21:07    1:05    1   30:54    0:41    3    8:10 
    4    57    69 Jason Gryglewicz 31 Tampa FL           1:08:15    5   24:27    0:45    5   33:54    0:51    4    8:20 
    5    79    81 Randy Dial 34 Safety Harbor FL         1:10:53    8   25:42    0:59    4   33:53    0:54   10    9:27 
    6    80    65 Paul Melchert 30 St. Petersburg FL     1:10:57    4   24:27    1:32    6   34:29    1:17    9    9:14 
    7    86   283 Geoffery Kranich 32 New Port Richey FL 1:11:45   10   25:42    1:32    7   35:02    0:38    8    8:53 
    8    96    82 Jesse Dougherty 34 Clearwater FL       1:12:35    6   24:52    1:26    9   36:22    1:09    6    8:47 
    9    97    66 Todd Reese 30 St. Petersburg FL        1:12:48    7   25:05    1:06    8   35:17    1:06   11   10:16 
   10   135    77 Arland Nisly 33 Clearwater FL          1:17:26   11   25:50    0:57   11   41:22    0:42    5    8:36 
   11   151    64 Jose Fierro 30 Jacksonville FL         1:19:43   12   26:44    0:49   10   40:41    0:59   12   10:31 
   12   193   284 Luis Carbonell 34 Tampa FL             1:27:44    9   25:42    1:22   14   51:02    0:52    7    8:48 
   13   209   276 Erik Wekerle 33 Tampa FL               1:32:25   15   32:01    1:57   12   46:21    1:30   13   10:38 
   14   210    67 Gerald Fournand 31 Tampa FL            1:32:39   14   30:09    1:02   13   49:27    0:52   14   11:11 
   15     0    72 Francis Kelley 32 Wesley Chapel FL               13   27:44    1:39                                   
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   133 Alan Williams 39 Wesley Chapel FL      1:02:26    3   21:20    1:04    2   32:25    0:41    2    6:59 
    2    35   272 Herm Brames 36 Clearwater FL           1:04:33    2   21:12    1:09    5   33:56    1:02    3    7:15 
    3    37    99 Peter Rivellini 36 Belleair FL         1:04:41    4   22:47    0:35    3   32:55    0:36    4    7:51 
    4    42    87 David Grote 35 St. Petersburg FL       1:05:34    1   20:23    1:06    8   36:33    0:37    1    6:57 
    5    43    92 David Sauter 35 Tampa FL               1:05:51    6   22:52    0:56    4   32:57    0:58    7    8:11 
    6    65    86 Kevin Byrd 35 Tampa FL                 1:09:15   12   25:43    1:34    1   32:05    1:07   10    8:48 
    7    69    90 Paul Robertson 35 Land O' Lakes FL     1:09:45    5   22:47    1:09    6   36:00    1:06    9    8:44 
    8    82   117 David Glunt 38 Largo FL                1:11:13    7   23:25    1:05   11   38:05    0:41    6    7:59 
    9   106   111 Damian Beiter 38 Safety Harbor FL      1:14:43   15   26:35    1:28    7   36:27    1:22   11    8:52 
   10   111   122 Bruce Torbit 38 New Port Richey FL     1:15:07   14   26:23    1:12    9   37:43    0:42   13    9:08 
   11   114   124 Bruce Denson 39 St. Petersburg FL      1:15:15   13   26:09    1:02   10   38:02    0:39   16    9:24 
   12   132    88 Michael Hatmaker 35 Indian Rocks Bch F 1:17:15   11   25:41    1:52   14   39:17    0:54   17    9:32 
   13   139   120 Angelo Infanti 38 Palm Harbor FL       1:17:44    8   24:53    1:19   18   42:31    0:49    8    8:15 
   14   140   113 Gregg Feingold 38 Palm Harbor FL       1:17:47   10   25:38    2:17   13   39:11    1:35   14    9:08 
   15   144   281 Roger Flux 37 Safety Harbor FL         1:18:13   17   28:14    1:23   12   38:07    1:37   12    8:54 
   16   148    85 Jeff Brock 35 Ruskin FL                1:19:00    9   25:20    1:45   15   40:19    1:27   19   10:10 
   17   153    95 William Chin 36 Dunedin FL             1:19:52   16   26:50    1:24   16   41:16    1:10   15    9:13 
   18   166   126 Glenn Thomas 39 Glen Rock PA           1:21:44   20   29:52    1:22   17   41:57    0:44    5    7:51 
   19   183   109 Ken Solis 37 Tampa FL                  1:25:29   18   28:45    1:49   19   43:35    1:07   20   10:15 
   20   196   294 Bill Berger 36 Largo FL                1:28:14   19   29:08    1:20   20   44:51    1:39   21   11:18 
   21   204   127 Vernon Hassell 39 Clearwater FL        1:30:34   21   31:19    1:22   21   46:42    1:32   18    9:41 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6   176 Jeff Lessie 44 Riverview FL              57:45    1   18:17    0:29    6   31:52    0:37    1    6:32 
    2     9   149 Thomas Hoffman 41 Palm Harbor FL         59:03    2   19:37    0:59    3   30:47    1:01    2    6:40 
    3    10   143 Peter Soudijn 40 Oldsmar FL              59:16    3   19:48    0:46    4   31:15    0:47    3    6:42 
    4    12   150 Carter Jones 41 Dunedin FL               59:53    4   20:28    0:35    2   30:21    0:32   12    7:58 
    5    20   299 Martin Bates 44 Odessa FL              1:01:01   11   22:05    0:53    1   29:33    0:48   11    7:44 
    6    21   139 Daryl Mullholand 40 Clearwater FL      1:01:20    9   21:39    0:35    5   31:26    0:29    6    7:14 
    7    23   140 Paul Palacios 40 Tampa FL              1:02:02    8   21:03    0:51   10   32:25    0:39    5    7:06 
    8    26   153 Ron Willms 41 Dunedin FL               1:02:16    6   20:51    0:57    8   32:16    0:47    8    7:27 
    9    28   282 Mike Nagy 42 Clearwater FL             1:02:30    5   20:49    0:51   11   32:38    0:49    7    7:25 
   10    30   147 Jeff Csubak 41 Parrish FL              1:02:49    7   20:59    0:43   13   33:49    0:32    4    6:48 
   11    31   161 Larry Collins 43 Tampa FL              1:02:52   10   21:52    0:42    9   32:16    0:34    9    7:30 
   12    44   145 Carl Allison 41 Pinellas Park FL       1:06:01   14   22:30    0:28   14   34:19    0:32   16    8:14 
   13    50   146 Michael Cooper 41 Safety Harbor FL     1:07:51   16   23:50    0:59   12   33:45    0:48   18    8:32 
   14    56   177 Anthony Monaco 44 Clearwater FL        1:08:12   19   25:49    1:04    7   32:11    1:03   13    8:07 
   15    58   138 Jason Moerschbacher 40 Lakeland FL     1:08:16   13   22:13    0:59   16   36:11    0:46   14    8:08 
   16    67   168 Monte Hoge 43 St. Pete Beach FL        1:09:38   15   22:43    1:08   18   36:26    1:09   15    8:13 
   17    73   156 Jason Brennan 42 Dade City FL          1:10:25   17   23:58    1:34   17   36:18    1:01   10    7:36 
   18    78   180 Mark Peterson 44 Tarpon Springs FL     1:10:51   12   22:06    1:38   20   37:35    1:07   17    8:27 
   19    90   170 Tom Nuccio 43 New Port Richey FL       1:12:06   18   25:10    0:52   19   36:46    0:30   19    8:49 
   20   110   163 Scott Davis 43 Palm Harbor FL          1:15:02   20   27:41    0:58   15   35:46    0:52   20    9:48 
   21     0   160 David Basti 43 Dundin FL                         21   37:03    1:50   21 1:07:32    1:20              
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    24   191 James Muench 45 Safety Harbor FL       1:02:04    1   19:51    0:37    1   34:03    0:34    1    7:01 
    2    40   183 Charles Clennan 45 Clearwater FL       1:05:07    2   20:54    1:16    2   34:17    0:36    2    8:06 
    3    84   218 Robert Ebert 49 Brooksville FL         1:11:41    3   24:35    1:13    4   36:07    1:08    3    8:40 
    4    99   277 Mark Vernon 49 Clearwater FL           1:12:50    6   26:06    1:02    3   35:25    0:56    5    9:24 
    5   108   193 Glenn Schneider 45 New Port Richey FL  1:14:48    4   25:38    0:57    5   38:08    0:44    4    9:22 
    6   159   211 Martin Bischoff 48 Largo FL            1:20:26    7   27:39    1:37    6   38:46    1:05    7   11:21 
    7   161   195 Dean Tanella 45 Oldsmar FL             1:20:43    5   26:03    0:47    7   40:16    1:53    8   11:46 
    8   214   196 Jeff Bonk 46 Dunedin FL                1:33:08    8   28:58    1:35    8   49:52    1:32    6   11:13 
    9   232   205 Jeffery Mc Daniel 47 Largo FL          1:54:20    9   40:56    0:54    9   56:48    1:06    9   14:37 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   229 John Morgan 51 Oldsmar FL              1:00:45    1   21:36    0:56    1   29:49    0:53    2    7:32 
    2    34   295 Tiger Mills 51 Belleair FL             1:04:05    3   22:31    1:02    2   32:01    1:08    1    7:25 
    3    51   222 Kevin Cook 50 Seminole FL              1:07:59    2   22:31    1:17    4   35:25    0:59    3    7:50 
    4    64   243 Tony Walton 54 Dunedin FL              1:09:10    5   23:57    0:54    3   35:02    0:54    4    8:24 
    5    92   225 George Labanca 50 Clearwater FL        1:12:25    6   25:31    0:54    5   36:46    0:47    5    8:29 
    6   116   227 John Yanchunis 50 St. Petersburg FL    1:15:28    7   26:29    1:12    6   37:26    0:52    6    9:31 
    7   119   235 Demetrios Papas 52 Tarpon Springs FL   1:15:52    4   23:06    1:07    8   41:13    0:51    7    9:37 
    8   160   232 Bob Cardwell 52 Safety Harbor FL       1:20:30    8   28:52    0:55    7   39:21    0:53    8   10:30 
    9   190   237 Ron Schiff 52 Tampa FL                 1:27:16    9   30:37    1:08    9   41:41    0:52    9   13:00 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    46   256 Thomas Bell 58 St. Petersburg FL       1:06:38    1   23:20    0:46    3   34:00    0:39    1    7:54 
    2    59   251 Brian Harrington 56 St. Petersburg FL  1:08:16    2   24:11    1:15    2   33:38    1:05    2    8:10 
    3    91   287 Sandy Crump 55 St. Pete Beach FL       1:12:13    4   26:08    1:25    4   35:29    0:37    3    8:36 
    4    98   253 David Smith 56 St. Petersburg FL       1:12:49    5   26:23    1:53    1   33:38    1:59    4    8:58 
    5   102   245 Ron Lazenga 55 Lutz FL                 1:13:20    3   25:16    1:10    5   36:24    1:08    6    9:24 
    6   128   247 Rob North 55 Tampa FL                  1:16:47    6   26:30    0:59    6   38:56    0:50    7    9:34 
    7   192   258 William Francisco 59 Dunedin FL        1:27:39    9   31:06    0:54    8   41:40    0:52   10   13:08 
    8   195   259 Jack Odom 59 St. Petersburg FL         1:27:51    7   29:02    1:29    9   46:21    1:39    5    9:22 
    9   197   260 Brad Schlesinger 59 Tampa FL           1:28:32   10   31:13    2:28    7   41:12    2:16    9   11:25 
   10   208   257 Edward Schmidgall 58 Clearwater FL     1:32:19    8   30:34    1:16   10   48:01    1:27    8   11:03 
   11   233   252 Allen Mc Mullen 56 Clearwater FL       1:56:40   11   34:31    1:46   11 1:02:31    1:51   11   16:02 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    62   302 Jim Moss 60 New Port Richie FL         1:08:39    1   23:03    0:41    1   36:01    0:38    1    8:17 
    2   137   267 Stephen Holcomb 63 Tampa FL            1:17:36    3   28:12    0:59    2   38:11    0:46    3    9:31 
    3   169   261 Reece Jones 60 Safety Harbor FL        1:21:51    2   27:49    2:31    3   38:41    2:04    4   10:49 
    4   171   263 Mike Mabry 61 Valrico FL               1:21:55    4   28:23    1:07    4   42:29    1:14    2    8:44 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    32   269 Don Ardell 67 St. Petersburg FL        1:03:03    1   20:38    1:05    1   32:47    1:07    1    7:28 
    2   133   268 Luther Dore 66 St. Petersburg FL       1:17:17    2   27:48    1:16    2   37:50    1:33    2    8:52 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   129   270 Franklin Van Aken 74 Hudson FL         1:16:54    1   25:32    1:00    1   40:03    0:52    1    9:29 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   01 - 99
Place O'All No.   First    Last     Ag City          St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ===================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    18   154 Larry Witt 41 Palm Harbor FL          1:00:55    1   21:32    0:59    1   30:31    0:48    1    7:07 
    2    76   134 Mick Chmielewski 40 St. Petersburg FL 1:10:36    4   25:41    0:39    2   34:20    0:33    7    9:25 
    3    88   174 Bobby Kostopoulos 44 New Port Richey  1:11:54    3   25:17    1:19    4   35:24    1:01    4    8:55 
    4    94   291 Matthew Mercer 26 Land O Lakes FL     1:12:31    6   26:00    0:57    5   35:29    0:46    6    9:21 
    5   100   123 Douglas Zerbarini 38 Safety Harbor FL 1:13:15    8   27:26    0:41    3   34:57    1:02    5    9:11 
    6   115    45 David Schmidgall 26 Clearwater FL     1:15:27    5   25:48    1:07    7   38:08    1:00    8    9:26 
    7   121   128 Mike Rega 39 Clearwater FL            1:16:03    2   22:53    1:22   10   39:26    1:24   13   10:59 
    8   131    44 Rich Schlesinger 26 Tampa FL          1:17:13    9   28:00    1:13    8   38:14    1:04    2    8:44 
    9   146   179 Mike Newton 44 Safety Harbor FL       1:18:25    7   26:11    0:51   12   41:40    0:52    3    8:52 
   10   150   129 Brian Rohrsen 39 Dunedin FL           1:19:29   10   28:31    1:08    9   39:10    0:56   10    9:47 
   11   177    74 Kevin Dupuis 33 Palm Harbor FL        1:23:14   11   28:37    0:55   14   43:22    0:40    9    9:41 
   12   179   241 Bill Powell 54 Seffner FL             1:23:33   15   32:20    1:32    6   37:39    1:31   11   10:33 
   13   181   136 Brian Gove 40 Clearwater FL           1:24:01   13   29:37    0:54   13   41:49    0:43   14   11:00 
   14   194   226 Scott Lapham 50 Safety Harbor FL      1:27:48   14   29:40    1:27   15   44:19    1:13   15   11:10 
   15   221    22 Matthew Buza 22 Palm Bay FL           1:37:02   12   29:29    1:53   16   53:47    1:15   12   10:39 
   16   225   203 Steffen Gary 47 St. Petersburg FL     1:38:16   16   39:18    1:38   11   41:36    0:51   16   14:54 
OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8   285 Heather Gollnick 35 Bradenton FL         58:43    1   19:26    0:44    1   31:09    0:41    1    6:44 
    2    17    73 Celia Dubey 33 Tarpon Springs FL       1:00:51    4   21:13    0:30    2   31:17    0:32    4    7:21 
    3    29   278 Cindy Taylor 34 Tampa FL               1:02:31    3   21:11    1:17    3   32:11    0:58    2    6:56 
FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   198     3 Valerie Tanella 10 Oldsmar FL          1:28:42    1   34:24    0:45    1   40:56    0:53    1   11:45 
    2   236     5 Kara Poole 12 Largo FL                 2:02:19    3   48:56    0:58    2   56:46    1:06    2   14:35 
    3     0     6 Tyler Basti 13 Dunedin FL                         2   45:04    1:50    3 1:07:32    1:20              
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    47    28 Kimberly Farrell 24 Tampa FL           1:07:21    1   22:30    0:46    1   35:21    0:35    2    8:11 
    2    81    25 Emily Schaeffer 23 Tampa FL            1:11:08    2   23:56    1:16    2   37:00    1:08    1    7:50 
    3   118    23 Kelly Gleaton 23 Tampa FL              1:15:46    3   25:35    0:55    3   39:37    0:46    3    8:55 
    4   167   271 Nicole Bastian 24 Safety Harbor FL     1:21:46    5   29:04    0:49    4   41:12    0:41    5   10:02 
    5   174    19 Whitney Murphy 20 Tarpon Springs FL    1:22:16    4   27:34    1:25    5   43:31    0:32    4    9:15 
    6   217   289 Angela Brenner 20 Dunedin FL           1:34:00    6   33:09    1:54    6   46:40    0:54    6   11:27 
    7   234    29 Megan Poll 24 New Port Richey FL       2:00:30    8   39:05    1:19    7 1:03:08    1:34    8   15:27 
    8   235   296 Nicole Purdy 24 Palm Harbor FL         2:01:35    7   39:05    1:19    8 1:07:07    1:21    7   12:46 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    54    50 Stephanie White 27 St. Petersburg FL   1:08:09    1   23:17    0:35    1   36:12    0:31    1    7:35 
    2   109    39 Jennifer Huffman 26 Clearwater FL      1:15:02    2   24:57    0:55    3   39:55    0:33    2    8:44 
    3   141    46 Amanda Shrum 26 Oldsmar FL             1:17:54    3   27:35    1:11    2   38:28    0:45    3    9:57 
    4   187    41 Megan Parry 26 Safety Harbor FL        1:26:33    4   29:18    1:20    4   44:55    0:42    4   10:20 
    5   215    51 Elizabeth Carney 28 Trinity FL         1:33:33    6   32:01    1:18    5   47:33    0:56    5   11:47 
    6   226    52 Melissa Keifer 28 Holiday FL           1:40:12    7   32:45    1:13    8   52:39    1:03    6   12:35 
    7   227   303 Katie Forczek 29 Tampa FL              1:40:31    5   30:54    3:20    6   50:44    1:01    8   14:34 
    8   231    60 Allison Ellis 29 St. Petersburg FL     1:47:57    8   37:59    2:16    7   52:13    2:04    7   13:26 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    61    76 Claudia Mc Coy 33 Land O' Lakes FL     1:08:39    2   23:25    0:54    2   36:00    0:31    1    7:50 
    2    71   293 Carey Strickland 32 Bellair Bluffs FL  1:09:54    1   23:17    1:27    1   35:39    1:17    2    8:16 
    3   130   280 Wendy Stevison 34 Tampa FL             1:16:55    3   25:57    1:16    4   40:13    0:43    3    8:48 
    4   156    79 Deborah Berger 34 Largo FL             1:20:06    5   28:19    1:10    3   39:36    0:55    5   10:08 
    5   164    84 Claudine Marsh 34 New Port Richey FL   1:21:28    4   26:55    1:24    5   42:49    0:49    4    9:34 
    6   222    78 Shelby Shamas 33 Tampa FL              1:37:08    6   34:50    1:35    6   48:04    1:23    6   11:18 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    75   104 Nina Griffin 37 Tampa FL               1:10:36    2   24:52    1:45    1   34:35    1:06    1    8:20 
    2   113    89 Stacey Kimmel 35 Tarpon Springs FL     1:15:12    4   25:33    1:10    2   38:35    0:48    5    9:08 
    3   125   107 Miranda Miranda 37 Tampa FL            1:16:23    6   26:33    0:52    3   39:01    0:48    6    9:11 
    4   134   102 Jennifer Cancello 37 Trinity FL        1:17:25    1   24:23    0:59    7   42:33    0:37    3    8:55 
    5   136    93 Jenny Von Bampus 35 Lutz FL            1:17:34    3   25:21    2:30    6   40:22    0:56    2    8:25 
    6   155    91 Elizabeth Roldan 35 New Port Richey FL 1:20:04    8   27:17    2:27    4   39:19    1:11    9    9:53 
    7   162   130 Daniela Smyth 39 Dunedin FL            1:21:06   10   30:05    1:07    5   39:47    0:36    7    9:33 
    8   172   114 Diane Fischer 38 Tampa FL              1:22:00    7   26:41    2:06    8   42:52    1:26    4    8:57 
    9   182   112 Donna Brock 38 Ruskin FL               1:25:23    5   26:29    1:39    9   46:36    1:05    8    9:36 
   10   201     1 Tammy Bennett 37 Largo FL              1:29:45    9   28:34    1:06   12   48:12    1:05   11   10:50 
   11   219   105 Tracy Joyce 37 Clearwater FL           1:35:11   11   30:11    3:43   10   47:23    3:38   10   10:17 
   12   224   108 Renee Schanz 37 Safety Harbor FL       1:38:13   12   34:28    1:19   11   48:04    1:16   12   13:08 
   13   230   116 Jacqueline Gibson 38 St. Petersburg FL 1:47:51   13   37:25    1:50   13   52:07    2:55   13   13:35 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    36   142 Donna Skaggs 40 Tampa FL               1:04:39    4   23:08    0:52    1   32:14    0:37    3    7:52 
    2    48   274 Sally Chappell 43 Ocala FL             1:07:24    1   22:45    0:38    3   35:38    0:35    2    7:50 
    3    63   144 Jennifer Sullivan 40 Safety Harbor FL  1:08:46    2   23:04    0:37    4   36:41    0:31    5    7:55 
    4    66   162 Robin Dautzenberg 43 Trinity FL        1:09:36    3   23:06    0:41    6   37:04    0:36    6    8:12 
    5    74   181 Patti Spence 44 Belleair FL            1:10:35    5   23:09    1:08    7   37:30    1:12    1    7:38 
    6    85   152 Kim Thomas 41 Safety Harbor FL         1:11:44    6   23:56    1:18    5   36:51    1:03    7    8:38 
    7   107   158 Andrea Knudsen 42 Palm Harbor FL       1:14:47    8   26:29    2:15    2   35:35    1:26    8    9:04 
    8   127   171 Jocelyn Zimmet 43 Palm Harbor FL       1:16:45    7   24:20    1:01   11   42:47    0:47    4    7:52 
    9   147   148 Cheryl Forgang 41 Safety Harbor FL     1:18:43   12   28:51    0:56    8   38:05    1:13    9    9:40 
   10   165   135 Lisa Gould 40 Safety Harbor FL         1:21:41   11   27:35    0:49   10   42:23    0:52   12   10:03 
   11   176   300 Martha Salamanca 42 Wesley Chapel FL   1:22:56   13   28:54    1:02    9   41:22    1:06   13   10:35 
   12   188   167 Suzan Hassell 43 Clearwater FL         1:26:34    9   27:18    1:23   12   46:38    1:35   10    9:41 
   13   191   151 Arlyanna Salgat 41 Trinity FL          1:27:20   10   27:27    1:11   13   47:08    1:40   11    9:55 
   14   216   173 Mary Blitz 44 Clearwater FL            1:33:36   14   32:28    1:00   14   47:40    0:44   14   11:45 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    52   207 Ann Marie Oliveto 47 Tarpon Springs FL 1:08:01    2   22:42    0:45    1   35:38    0:38    3    8:19 
    2    72   213 Helen Lavoie 48 Safety Harbor FL       1:10:06    1   20:53    0:47    8   40:09    1:01    1    7:17 
    3   117   197 Teresa Duce 46 Land O'lakes FL         1:15:29    4   25:35    0:45    4   38:37    0:44    9    9:50 
    4   120   215 Diane Sweetapple 48 Seminole FL        1:16:03    5   25:37    1:22    5   38:49    1:10    5    9:07 
    5   126   216 Chris Clynes 49 Tarpon Springs HI      1:16:42    7   26:36    1:15    6   39:03    0:43    4    9:06 
    6   143   206 Lisa Mickey 47 Lakeand FL              1:18:09    9   28:35    1:13    3   38:11    0:58    6    9:15 
    7   145   185 Kathy Eison 45 Tampa FL                1:18:19   12   30:00    1:09    2   36:34    0:44   11    9:55 
    8   154   214 Lamor Silas 48 Valrico FL              1:19:52    8   27:06    1:08    9   41:11    0:52    8    9:37 
    9   158   297 Patricia Scott 45 Seminole FL          1:20:07    3   25:27    1:16   12   44:12    0:59    2    8:15 
   10   178   190 Vikki Moore 45 Palm Harbor FL          1:23:32   10   28:40    1:04   11   42:57    1:02   10    9:51 
   11   180   210 Bj Wajdowicz 47 Lutz FL                1:23:44   15   30:49    1:18    7   40:00    1:17   13   10:22 
   12   184   209 Cindy Schiff 47 Tampa FL               1:25:36   13   30:10    1:09   10   42:53    1:07   12   10:19 
   13   186   199 Sandy Hays 46 Safety Harbor FL         1:26:28    6   25:55    1:19   17   48:36    1:12    7    9:27 
   14   203   186 Kathleen Groom 45 Safety Harbor FL     1:30:31   14   30:21    1:36   14   46:17    0:52   16   11:27 
   15   211   188 Jean Martin 45 New Port Richey FL      1:32:57   17   33:06    1:06   13   45:08    1:07   19   12:32 
   16   212   187 Barbara Lubben 45 Palm Harbor FL       1:32:57   11   29:03    1:23   18   51:02    1:00   14   10:30 
   17   213   182 Mary Bonk 45 Dunedin FL                1:33:07   16   30:50    1:37   16   48:10    1:16   15   11:15 
   18   220   219 Sandra Ebert 49 Brooksville FL         1:35:41   18   34:05    1:27   15   46:39    1:15   17   12:18 
   19   228   198 Patricia Fenech 46 Seminole FL         1:40:59   19   34:39    1:19   19   51:06    1:36   18   12:21 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    70   221 Carol Ardell 50 St. Petersburg FL      1:09:51    1   23:47    1:18    1   35:17    1:14    1    8:16 
    2    89   292 Linda Dupuis 50 Tampa FL               1:12:01    2   25:05    1:02    2   35:52    1:25    2    8:39 
    3   163   234 Toni Jones 52 Safety Harbor FL         1:21:13    5   29:14    1:12    3   39:24    1:38    4    9:48 
    4   170   228 Gayle Mabry 51 Valrico GA              1:21:55    3   28:24    1:08    4   42:26    1:15    3    8:44 
    5   185   231 Patti Brennan 52 Dade City FL          1:26:14    4   28:52    1:08    6   44:46    0:50    5   10:40 
    6   205   238 Mindy Duran 53 Zephyrhills FL          1:31:38    7   32:30    2:14    5   42:34    1:59    7   12:22 
    7   218   240 Missy Mc Mullen 53 Clearwater FL       1:34:21    6   30:03    1:36    7   50:33    1:17    6   10:53 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    83   244 Patricia Hoffman 55 Palm Harbor FL     1:11:23    2   26:32    1:03    1   34:18    0:56    2    8:36 
    2   101   250 Lindsay Bell 56 St. Petersburg FL      1:13:17    1   25:55    0:51    2   37:10    0:48    1    8:35 
    3   175   254 Lili Hrabchak 57 Totonda West FL       1:22:43    4   31:09    1:28    3   37:40    1:33    4   10:55 
    4   206   255 Sue Minkoff 57 Clearwater FL           1:31:54    5   31:30    1:35    4   46:42    1:22    3   10:47 
    5   207   249 Anne Schmidgall 55 Clearwater FL       1:32:18    3   30:34    1:14    5   48:04    1:24    5   11:04 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   168   266 Cathy Dehaan 63 Seminole FL            1:21:50    1   29:14    1:08    1   40:26    1:00    1   10:05 
    2   223   264 Libby Burke 62 Palm Harbor FL          1:37:17    2   34:30    1:16    2   48:41    1:09    2   11:43 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA   01 - 99
Place O'All No.   First    Last     Ag City          St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ===================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   112   301 Cathrine Kleber 41 Tarpon Springs FL  1:15:09    1   25:39    0:37    2   38:59    0:37    2    9:19 
    2   123   175 Cheryl Lapham 44 Safety Harbor FL     1:16:06    2   26:36    1:16    1   37:45    1:37    1    8:54 
    3   189   204 Debra Harris 47 New Port Richey FL    1:26:51    3   30:30    1:05    3   43:19    1:01    3   10:58 
    4   200   155 Lori Wordon 41 Palm Harbor FL         1:29:42    4   31:11    0:55    4   45:39    0:53    4   11:06 
RELAY RESULTS
RELAY TEAM
Place O'All No.   Tname                   Names                Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   
===== ===== ===== ============================================ ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   286 Marathon Tags James Russell/ Luke Scheffert    58:35    1   19:12    0:33    1   32:16    0:33    1    6:02 
    2    55   400 Team Strange Steve Strange/ Mark Blitz       1:08:10    4   23:16    0:44    2   35:57    0:40    3    7:35 
    3    68   397 Team Alexa Sara Cetta/ Matt Cetta            1:09:44    5   24:03    0:40    3   36:52    0:33    4    7:38 
    4    87   396  Debbie Taylor/ Suzy Cochrane                1:11:53    2   21:36    0:43    5   39:26    0:44    7    9:27 
    5    95   398  Lisa Milanese/ Martin Milanese              1:12:34    3   22:58    0:33    6   41:22    0:36    2    7:06 
    6   103     7  William Gillette/ Tygue O Conner            1:14:06    7   26:22    0:41    4   38:03    0:54    6    8:07 
    7   142   159  Scott Wilson/ Paula Wilson                  1:17:56    6   24:06    0:46    7   44:27    0:45    5    7:54 
    8   229   399 The Rivers Team Tricia Rivers/ J J Rivers    1:47:18    8   35:59    0:45    8   59:57    0:49    8    9:49 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com