Alta Vista Sports

Red Hills Triathlon
1/3 Mile Swim/16 Mile Bike/3.1 Mile Run
Saturday, March 25, 2006
Maclay State Park, Tallahassee, FL
Race Director:  Kathy McDaris
Timing and Scoring:
Alta Vista Sports
(386) 736-0002
www.altavistasports.com
Questions: jboyle@altavistasports.com
USAT penalties at bottom of page
OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP                     
MALE AGE GROUP:  01 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   272 Darin        Shearer        32 Gainesville       FL 1:06:48    6    7:07    1:43    3   40:48    0:40    1   16:31 
    2     2   126 Kevin        Collington     22 Gainesville       FL 1:08:31    2    6:45    1:13    6   41:49    0:52    3   17:54 
    3     3   245 John         Phillips       29 Denver            CO 1:08:33   43    8:46    2:17    1   38:36    0:41    4   18:15 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   225 Kyle         Miller         18 Orlando           FL 1:18:27    1    8:34    1:33    1   49:38    0:52    1   17:51 
    2    78   206 Daniel       Long           19 Palm Harbor       FL 1:29:13    2    9:02    3:23    2   52:01    1:50    2   22:59 
    3   243   153 Brian        Fane           19 Gainesville       FL 2:07:25    3   13:52    5:55    3 1:07:29    3:54    3   36:18 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   165 James        Gillan         23 Pensacola         FL 1:12:29    3    7:46    2:17    1   41:07    1:00    5   20:22 
    2    24   241 Ashish       Patel          24 Gainesville       FL 1:17:26    4    8:22    1:16    3   46:45    1:26    1   19:39 
    3    31   299 Christian    Thomas         23 Gainesville       FL 1:19:07   15   10:00    2:51    2   44:58    1:05    3   20:16 
    4    34   143 Craig        Dixon          21 Gainesville       FL 1:20:29    8    8:46    1:47    4   46:57    2:40    4   20:22 
    5    44   309 Josh         West           24 Gainesville       FL 1:22:39   21   10:32    2:14    6   47:35    1:27    7   20:54 
    6    48   170 Jacob        Guffey         24 Mary Esther       FL 1:23:01   14    9:51    2:52    7   47:55    2:19    2   20:06 
    7    49   293 Erik         Swedberg       21 Gainesville       FL 1:23:13    6    8:32    0:54    9   49:08    2:14   13   22:27 
    8    54   168 Matt         Greene         21 Gainesville       FL 1:23:41    1    7:10    1:44   15   52:12    1:18   10   21:20 
    9    56   194 Nick         Kline          20 Waterville        ME 1:23:46   16   10:01    1:19   13   50:08    1:13    9   21:06 
   10    57   417 Christopher  Snyder         24 Niceville         FL 1:24:46   22   10:49    2:03   11   49:22    1:37    8   20:58 
   11    61   231 Mark         Murphy         21 Gainesville       FL 1:26:04   12    9:28    1:50   10   49:21    1:55   18   23:32 
   12    63   413 Art          Naidzich       21 Tallahassee       FL 1:26:37    2    7:39    2:06   20   55:23    0:44    6   20:47 
   13    66   205 Christopher  Long           22 Gainesville       FL 1:27:07    5    8:28    3:06   12   49:33    2:37   16   23:25 
   14    68   237 David        Orgill         23 Tallahassee       FL 1:27:19   19   10:26    3:42    8   48:24    1:48   14   23:01 
   15    69   198 Charles      Lavin          22 Tallahassee       FL 1:27:19    9    8:48    2:38   16   53:39    0:53   11   21:23 
   16    75   169 Joe          Guerra         21 Tallahassee       FL 1:28:23   23   10:50    1:23   14   51:56    1:02   15   23:14 
   17    89   212 Mason        Manis          20 Tallahassee       FL 1:31:03   24   10:53    3:28    5   47:32    1:57   26   27:14 
   18    92   167 William      Goodwin        23 Tallahassee       FL 1:31:07   17   10:02    2:16   22   55:45    0:46   12   22:21 
   19   103   210 Ryan         Maher          21 Waterville        ME 1:32:46   10    8:48    2:03   18   54:28    1:10   24   26:19 
   20   106   116 Taylor       Boylan         21 Tallahassee       FL 1:33:08    7    8:41    2:18   24   56:07    0:43   21   25:21 
   21   126   259 Logan        Roberts        20 Pensacola         FL 1:36:10   28   12:23    3:36   19   54:56    1:17   19   23:59 
   22   137   149 Joshua       Ellis          23 Tallahassee       FL 1:37:58   27   11:58    3:01   21   55:37    1:18   23   26:06 
   23   139   318 Daniel       Zerbe          23 Valdosta          GA 1:38:11   18   10:03    3:37   25   57:10    1:21   22   26:03 
   24   150   113 Corey        Booth          23 Pensacola         FL 1:39:15   25   11:05    6:55   23   55:49    1:58   17   23:30 
   25   157   257 Jared        Ritter         23 Gainesville       FL 1:40:46   20   10:27    3:08   17   54:15    2:07   28   30:51 
   26   195   255 Jon          Richardson     20 Palm Harbor       FL 1:47:56   26   11:32    4:57   26   57:37    3:31   27   30:21 
   27   200   132 Nick         Crossman       24 Tallahassee       FL 1:48:35   11    9:20    3:21   28 1:02:27    2:12   29   31:18 
   28   224   214 Jeremiah     Mapes          22 Tallahassee       FL 1:55:48   13    9:29    3:56   29 1:16:14    1:04   20   25:07 
   29   229   265 Miguel       Sanchez        23 Tallahassee       FL 1:58:58   29   23:59    4:04   27 1:02:01    2:19   25   26:37 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4   315 Jim          Wueste         28 Atlanta           GA 1:11:58    4    7:46    1:53    1   41:49    1:14    2   19:18 
    2     8   124 Nick         Clayton        28 Gainesville       FL 1:13:42    5    8:27    1:31    2   43:31    0:57    3   19:19 
    3    14   230 Christian    Monsanto       26 Gainesville       FL 1:15:25    2    7:16    1:04    3   46:08    1:45    1   19:14 
    4    30   191 Jonathan     Kehoe          29 Niceville         FL 1:19:05    1    7:01    2:28    4   47:50    1:13    4   20:35 
    5    45   162 Dillon       Fritz          28 Tallahassee       FL 1:22:50    8    9:07    2:54    5   48:23    1:24    5   21:06 
    6    55   175 Drew         Heideman       27 Jacksonville      FL 1:23:41    3    7:38    1:56    7   50:20    0:55    6   22:55 
    7    82   184 Nick         John           25 Crawfordville     FL 1:29:52   10    9:23    2:47    8   50:50    1:25   14   25:29 
    8    83   142 Lawrence     Dickinson      25 Tallahassee       FL 1:30:12    9    9:14    4:11    9   51:16    1:34   11   23:58 
    9    98   311 Trevor       Widick         29 Tallahassee       FL 1:32:11   15   10:12    2:40    6   49:54    2:18   18   27:09 
   10   101   290 Carl         Streck         26 Tampa             FL 1:32:30    7    9:04    3:11   14   55:28    1:43    8   23:06 
   11   113   127 Christopher  Connor         27 Columbus          GA 1:33:39   17   11:03    2:48   10   53:38    2:16   10   23:55 
   12   119   211 Joseph       Mahoney        25 Pensacola         FL 1:34:44   13    9:54    3:38   11   54:09    2:40   13   24:25 
   13   121   305 Carey        Villeneuve     25 Gainesville       FL 1:35:44    6    8:54    3:16   16   58:09    2:24    7   23:03 
   14   124   181 Kyle         Jansen         26 Panama City       FL 1:36:07   18   11:36    3:20   15   55:44    1:26   12   24:02 
   15   130   235 Chris        Newman         26 Thomasville       GA 1:37:08   12    9:52    4:46   12   54:17    1:48   17   26:26 
   16   134   224 Barry        Miller         25 Tallahassee       FL 1:37:31   16   10:17    4:26   13   55:26    1:38   15   25:48 
   17   156   192 Rick         Kendust        25 Tallahassee       FL 1:40:43   11    9:40    4:51   19 1:01:03    1:36    9   23:35 
   18   193   178 Michael      Holt           29 St Petersburg     FL 1:47:18   21   13:44    6:15   17   58:53    1:17   19   27:10 
   19   202   213 Derek        Mapes          25 Miami             FL 1:49:50   14    9:59    3:24   21 1:06:55    1:42   20   27:52 
   20   206   144 Michael      Donikan        26 Panama City Beach FL 1:50:42   19   12:52    7:50   18   59:37    2:04   21   28:20 
   21   207   117 Michael      Boyle          25 Palm Harbor       FL 1:51:07   20   13:00    4:21   20 1:06:42    0:44   16   26:21 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    12   123 Kiko         Cintron        34 Tallahassee       FL 1:14:54    2    7:01    1:13    6   46:12    1:19    2   19:11 
    2    15   125 Spencer      Cocanour       34 Ft Walton Beach   FL 1:15:26    5    8:16    1:03    3   45:23    0:49    3   19:56 
    3    16   196 Brian        Lanahan        31 Gainesville       FL 1:15:41    7    8:39    2:00    2   45:19    1:03    1   18:41 
    4    20   288 Todd         Stien          30 Doraville         GA 1:16:06    1    6:37    1:31    5   45:51    1:10    6   20:59 
    5    23   281 Grady        Smith          30 Tallahassee       FL 1:17:23    3    7:54    1:22    4   45:44    1:29    5   20:55 
    6    36   179 Barry        Spencer        31 Alpharetta        GA 1:20:36    8    8:39    3:19    7   46:16    0:57    7   21:27 
    7    37   302 James        Thompson       30 Tallahassee       FL 1:20:42    4    8:11    2:31    8   46:54    1:25    8   21:43 
    8    42   158 Jeremy       Floyd          30 Tallahassee       FL 1:22:02   18   11:36    2:04    1   44:38    0:48   10   22:59 
    9    67   110 Travis       Blanton        34 Tallahassee       FL 1:27:15    9    8:52    2:34   10   50:50    1:01   14   24:01 
   10    77   131 Tim          Cregan         30 Tampa             FL 1:28:36   12    9:14    1:49   14   53:24    1:08   11   23:02 
   11    81   145 James        Doran          31 Tallahassee       FL 1:29:38    6    8:35    3:46   11   52:13    1:21   13   23:44 
   12    84   274 Danieal      Miranda        30 Miami             FL 1:30:19   14    9:42    0:55   13   52:40    0:41   16   26:23 
   13    88   197 Roberto      Laos           30 Gainesville       FL 1:30:52   10    8:56    5:02   18   54:50    1:15    4   20:50 
   14    95   203 Blake        Little         33 Tallahassee       FL 1:31:22   13    9:20    4:21   16   53:54    1:27    9   22:22 
   15   104   273 Clay         Shelfer        32 Tallahassee       FL 1:32:57   11    9:04    3:59   15   53:28    2:21   15   24:07 
   16   133   187 Brad         Jones          30 Destin            FL 1:37:25   15    9:57    2:31   17   54:17    1:27   21   29:15 
   17   140   119 Thompson     Brock          33 Hoschton          GA 1:38:25   19   12:16    4:44   21   55:37    2:09   12   23:40 
   18   145   183 Tomas        Jegl           32 Tallahassee       FL 1:38:45   21   12:54    4:41   12   52:25    1:41   17   27:06 
   19   154   108 David        Bigoney        33 Tallahassee       FL 1:39:59   17   10:37    8:56    9   49:17    1:57   20   29:14 
   20   190   166 John         Goodrich       30 Tybee Island      GA 1:46:39   23   15:00    3:18   22   58:16    2:03   18   28:04 
   21   192   260 Matt         Roberts        33 Thomsaville       GA 1:46:55   16   10:36    6:16   19   55:14    1:59   23   32:52 
   22   199   120 Emilio       Cagmat         31 Gainesville       FL 1:48:22   22   13:11    3:35   20   55:29    1:10   24   35:00 
   23   210   239 Russell      Parker         34 Tallahassee       FL 1:51:50   20   12:40    4:59   24 1:04:32    1:24   19   28:17 
   24   233   200 John         Law            32 Jacksonville      FL 2:01:19   24   18:30    5:13   23   59:36    2:18   25   35:44 
   25   245   295 Joseph       Teodoro        31 Pensacola         FL 2:11:09   25   22:42    3:46   25 1:11:22    1:42   22   31:39 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13   219 Jonathan     Mccomb         38 Pensacola         FL 1:15:13    6    8:25    2:20    1   43:19    1:01    4   20:10 
    2    17   284 Mark         Sortino        39 Pensacola         FL 1:15:43    3    8:00    2:56    2   43:27    0:52    6   20:29 
    3    18   256 Jeff         Richards       37 Atlanta           GA 1:15:58    2    7:40    2:53    4   44:54    0:56    2   19:36 
    4    19   173 Hart         Hart           38 Jacksonville      FL 1:16:02    5    8:19    1:38    3   44:51    0:49    5   20:26 
    5    28   171 Tony         Guillen        38 Tallahassee       FL 1:18:50    4    8:01    1:52    6   48:04    1:12    3   19:43 
    6    51   136 Clay         Davis          35 Darien            GA 1:23:21   15   10:32    3:12    5   47:44    2:26    1   19:29 
    7    59   308 Forrest      Warren         36 Enterprise        AL 1:25:15   12   10:12    2:11    7   48:16    1:12    9   23:25 
    8    60   156 Andy         Ferguson       35 Atlantic Beach    FL 1:25:37    1    7:24    3:10    8   49:12    1:42   11   24:11 
    9    79   208 Christian    Margeson       35 Dothan            AL 1:29:18    8    9:50    4:17    9   50:19    1:33    8   23:22 
   10   107   121 Jim          Campbell       37 Chipley           FL 1:33:11    9    9:55    4:24   10   51:25    1:50   13   25:39 
   11   116   227 Travis       Miller         37 Tallahassee       FL 1:34:24    7    9:44    4:33   13   54:03    2:47    7   23:19 
   12   122   122 Kevin        Cauley         35 Cairo             GA 1:35:53   10   10:03    2:00   15   55:50    1:50   14   26:12 
   13   144   222 Anthony      Menninger      37 Miami             FL 1:38:44   16   11:00    3:41   17   57:47    1:18   12   25:00 
   14   147   277 John         Slupecki       39 Tallahassee       FL 1:38:53   13   10:17    4:22   14   54:31    1:46   16   27:59 
   15   155   275 Jay          Shipman        37 Dothan            AL 1:40:17   19   13:49    4:00   16   57:18    1:26   10   23:46 
   16   165   147 Chris        Dudley         35 Tallahassee       FL 1:42:31   17   11:57    4:08   18   58:24    1:39   15   26:25 
   17   171   262 Charles      Robshaw        37 Tallahassee       FL 1:43:16   22   16:22    3:39   11   53:27    1:23   18   28:26 
   18   183   189 Grady        Jordan         35 Tallahassee       FL 1:45:36   20   14:11    3:49   12   53:45    1:27   20   32:26 
   19   187   258 David        Roberts        36 Tallahassee       FL 1:45:55   21   14:19    2:41   20   59:54    1:01   17   28:02 
   20   208   106 Hampton      Baxley         35 Dothan            AL 1:51:14   11   10:10    6:00   21 1:01:10    2:35   19   31:21 
   21   213   155 Ryan         Fenn           35 Tallahassee       FL 1:52:39   14   10:27    3:35   22 1:01:25    2:34   21   34:40 
   22   241   286 Wayne        Sponholtz      39 Tallahassee       FL 2:05:58   18   13:48    7:06   19   58:58    3:30   22   42:38 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6   137 Donald       Davis          41 Pensacola         FL 1:12:59   20    9:23    1:15    1   40:31    0:50    6   21:01 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     9   292 Rich         Sumrall        42 Mary Esther       FL 1:14:01    1    7:06    1:24    2   44:29    0:40    3   20:24 
    2    11   270 Claus        Schoellhorn    42 Gainesville       FL 1:14:44    2    7:20    1:20    3   44:58    0:51    2   20:17 
    3    21   310 Michael      Weyant         41 Tallahassee       FL 1:16:33    3    7:21    1:44    1   44:14    0:57    5   22:19 
    4    22   129 Stephen      Cox            42 Chattanooga       TN 1:17:01    4    8:33    1:58    4   45:15    1:05    1   20:12 
    5    52   291 Hamp         Stoutamire     40 Tallahassee       FL 1:23:23   11   10:28    2:57    6   46:54    1:26    4   21:41 
    6    64   276 Lee          Simons         40 Tallahassee       FL 1:26:49   12   11:47    2:59    5   45:53    1:48    8   24:24 
    7    87   267 Keith        Sasser         43 Kinston           AL 1:30:50    6    9:26    2:54   11   50:44    1:25   12   26:22 
    8    96   298 Mark         Thoomasson     41 Tallahassee       FL 1:31:42    8    9:53    3:58   12   51:22    1:48    9   24:43 
    9    99   176 David        Henry          40 Tallahassee       FL 1:32:14   10   10:19    4:41    7   50:01    1:52   11   25:23 
   10   129   314 Steven       Woodcock       43 Tallahassee       FL 1:37:03   17   13:53    4:01    9   50:15    1:54   15   27:03 
   11   131   316 Chuck        Yarbrough      41 Tallahassee       FL 1:37:12   16   13:23    3:27    8   50:13    1:23   18   28:48 
   12   135   104 Bobby        Ball           43 Pensacola         FL 1:37:56   13   12:22    2:28   13   54:12    1:15   16   27:40 
   13   136   103 Freddy       Bailys         43 Jacksonville      FL 1:37:57    7    9:47    4:26   10   50:39    2:03   19   31:03 
   14   159   420 Sebastian    Javelosa       40 Gainesville       FL 1:41:52   15   12:56    2:21   17   57:49    2:07   14   26:42 
   15   160   164 Ron          Gilbert        41 Crawfordville     FL 1:41:56   14   12:29    4:43   16   56:47    3:14   10   24:44 
   16   172   195 David        Knight         41 Tallahassee       FL 1:43:24    9    9:57    3:49   18   59:37    2:08   17   27:55 
   17   188   223 Kenny        Miley          42 Tallahassee       FL 1:45:58   18   18:54    3:42   15   55:44    1:00   13   26:39 
   18   201   160 Leland       Frataccia      44 Pensacola         FL 1:49:26   19   26:23    2:56   14   54:36    2:50    6   22:43 
   19   244   348 Phil         Leboutillier   40 Tallahassee       FL 2:09:17    5    8:40    2:03   19 1:32:39    2:34    7   23:24 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   242 Steve        Petitt         45 Atlantic Beach    FL 1:13:12    1    7:42    1:55    1   42:15    0:49    2   20:33 
    2    10   115 Jeffrey      Bowman         45 Tallahassee       FL 1:14:15    3    7:58    1:10    2   42:49    0:50    4   21:30 
    3    25   172 Johnny       Harrison       46 Pensacola         FL 1:17:38    7    8:30    2:35    4   46:56    1:03    1   18:36 
    4    41   161 Ed           Frisbee        46 Ft Walton Beach   FL 1:21:37    8    8:55    2:27    3   45:44    1:18    9   23:14 
    5    43   130 T. Alan      Cox            46 Tallahassee       FL 1:22:23   10    9:06    1:50    6   48:17    1:41    5   21:31 
    6    46   215 Greg         Martin         45 Tallahassee       FL 1:22:55    6    8:30    2:28    5   47:59    1:10    6   22:50 
    7    65   177 Jay          Herring        49 Jacksonville      FL 1:27:07   13   10:22    3:20    9   50:36    1:26    3   21:25 
    8    70   140 Kevin        Deyo           49 Tallahassee       FL 1:27:20    5    8:11    3:37    8   49:40    1:29   10   24:24 
    9    73   209 Jim          Matthews       49 Gulfport          MS 1:28:06    9    8:57    2:10   12   52:27    1:38    7   22:56 
   10    85   287 Alex         Steverson      46 Tallahassee       FL 1:30:22   15   10:34    2:59   10   51:42    2:00    8   23:09 
   11    93   139 Harry        Detwiler       47 Tallahassee       FL 1:31:09   18   11:39    2:31    7   49:30    1:17   12   26:14 
   12    97   244 David        Phillips       49 Tallahassee       FL 1:31:54   12   10:20    3:21   11   51:52    1:55   11   24:28 
   13   158   163 Bill         Gair           47 Gainesville       FL 1:41:36   16   11:18    4:08   13   55:25    1:18   16   29:28 
   14   162   419 Raul         Santos         45 Thomasville       GA 1:42:09    2    7:49    4:59   16   59:02    2:01   14   28:20 
   15   176   301 Harold       Thompson       47 Lombard           IL 1:44:04   14   10:29    4:59   14   57:35    1:26   17   29:37 
   16   179   240 Gary         Parsons        48 Tallahassee       FL 1:44:32   19   13:27    4:09   15   58:51    1:41   13   26:26 
   17   180   279 David        Smith          49 Tallahassee       FL 1:44:36   11    9:18    3:12   17 1:01:22    2:04   15   28:41 
   18   217   202 Scott        Lindsay        45 Tallahassee       FL 1:53:40   17   11:26    5:56   18 1:04:22    2:02   18   29:55 
   19   251   268 Ray          Savage         47 Tallahassee       FL 2:20:33   20   23:55    9:21   19 1:07:52    7:45   19   31:43 
   20     0   278 Mike         Smirnoff       45 Jacksonville      FL            4    8:07    7:47   20 1:08:27    2:54              
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    33   201 Jim          Leary          52 Gainesville       FL 1:20:12    1    8:51    2:43    2   44:44    1:23    4   22:32 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    40   204 Pete         Loftis         50 Ponte Vedra       FL 1:21:35    2    9:40    3:21    1   44:33    1:33    1   22:30 
    2    58   118 Rick         Bringger       50 Lake City         FL 1:25:00    1    9:21    2:42    2   47:06    1:38    3   24:15 
    3    71   220 Jerry        Mccrum         50 Carollton         GA 1:27:41    5   10:58    2:50    3   49:49    1:17    2   22:49 
    4   112   297 Kevin        Terranella     53 Fruit Cove        FL 1:33:35    3   10:09    3:37    4   51:51    1:35    5   26:24 
    5   128   251 Harry        Raysin         51 Wellington        FL 1:36:27    4   10:26    1:52    5   52:56    1:43    7   29:33 
    6   184   193 Pete         Kerwin         52 Tallahassee       FL 1:45:51    6   11:09    7:33    6   54:43    3:36    6   28:52 
    7   185   261 Jim          Robinson       52 Tallahassee       FL 1:45:53    9   13:17    4:38    8 1:01:11    1:53    4   24:55 
    8   194   307 Timothy      Warfel         53 Tallahassee       FL 1:47:53    7   11:32    4:07    7   57:15    2:31    9   32:30 
    9   227   285 Wayne        Spinks         51 Tallahassee       FL 1:58:22    8   11:56    6:31    9 1:05:48    2:00    8   32:10 
   10   237   134 Bill         Danbury        53 Valdosta          GA 2:03:21   10   13:59    4:51   10 1:06:34    3:01   10   34:57 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    47   216 Larry        Mayse          58 Alpharetta        GA 1:23:00    1    9:20    2:25    2   47:23    1:55    2   21:58 
    2    50   234 Dale         Nash           56 Dothan            AL 1:23:19    2   10:17    2:43    1   46:21    1:00    3   23:00 
    3    72   247 Terry        Presnell       57 Quincy            FL 1:27:49    3   10:27    1:38    4   52:26    1:35    1   21:43 
    4   108   102 Jerry        Armstrong      59 Dothan            AL 1:33:18    4   11:07    3:07    3   52:22    1:56    4   24:48 
    5   196   207 Bruce        Lynn           59 Tallahassee       FL 1:48:09    5   11:33    6:34    5   58:34    2:59    5   28:30 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   114   148 Eric         Elbel          64 Marietta          GA 1:33:45    2   12:51    1:45    1   50:39    1:42    2   26:50 
    2   132   306 Andrew       Wall           62 Midland City      AL 1:37:12    1   11:19    5:12    2   54:57    1:26    1   24:19 
    3   181   226 Laurence     Miller         61 Carrabelle        FL 1:45:02    3   13:02    5:43    3   57:41    1:26    3   27:12 
    4   203   228 Roger        Mills          61 Stockbridge       GA 1:50:00    6   17:06    1:54    4 1:01:20    1:02    4   28:40 
    5   226   294 Maynard      Sweeley        62 Tallahassee       FL 1:57:02    5   16:41    5:32    7 1:03:53    2:18    5   28:41 
    6   238   283 Eric         Snyder         62 Niceville         FL 2:04:27    7   17:51    3:33    5 1:03:45    1:42    7   37:37 
    7   239   218 Rick         Mcclure        61 Tallahassee       FL 2:04:33    4   14:17    5:48    6 1:03:50    4:02    6   36:37 
MALE AGE GROUP:  65 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   232   199 Charles      Law            69 Dothan            AL 2:00:47    1   18:47    6:17    1 1:01:25    2:24    1   31:54 
CLYDESDALE  01 - 39
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    94   138 Matthew      Depollo        37 Jacksonville      FL 1:31:20    1    9:19    2:22    3   54:32    1:01    1   24:07 
    2   127   263 Stanton      Ross           37 Tallahassee       FL 1:36:12    4   11:34    3:39    2   52:50    1:02    3   27:08 
    3   143   109 William      Bishop         33 Jacksonville      FL 1:38:30    3    9:27    3:57    4   54:57    1:24    4   28:46 
    4   152   150 Jobst        Elster         34 Tallahassee       FL 1:39:53    5   14:46    4:37    1   52:34    1:41    2   26:18 
    5   189   269 Thomas       Scheer         34 Atlanta           GA 1:46:04    2    9:23    2:27    5 1:00:01    0:49    5   33:27 
CLYDESDALE  40 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    26   243 Sean         Phelps         43 Tallahassee       FL 1:18:21    1    7:14    2:13    1   46:36    1:01    1   21:19 
    2    62   264 Frank        Rudd           43 Tallahassee       FL 1:26:17    3    8:22    2:15    2   50:47    1:31    2   23:24 
    3   111   135 Leonard      Dasilva        41 Tallahassee       FL 1:33:28    2    8:13    3:12    5   57:19    0:53    3   23:53 
    4   138   146 Bobby        Drew           42 Dunedin           FL 1:38:03    5   11:27    4:49    3   53:55    1:07    5   26:47 
    5   170   152 Jim          Fallon         46 Americus          GA 1:42:51    4    9:14    8:38    4   54:59    3:18    4   26:44 
    6   214   250 Wallace      Randell        53 Tallahassee       FL 1:52:40    6   12:23    4:57    6 1:00:12    1:46    6   33:24 
    7   247   248 Bryan        Pugh           43 Tallahassee       FL 2:11:50    7   12:40    6:26    7 1:10:57    3:17    7   38:32 
    8   254   280 Fred         Smith          59 Tallahassee       FL 2:25:48    9   15:25    4:45    8 1:19:47    3:51    8   42:02 
    9   255   253 Andreas      Rettig         43 Duluth            GA 2:26:37    8   12:47    3:50    9 1:21:01    2:36    9   46:24 
MALE PHYSICALLY-CHALLENGED  01 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   154   108 David        Bigoney        33 Tallahassee       FL 1:39:59    1   10:37    8:56    1   49:17    1:57    1   29:14 
OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
FEMALE AGE GROUP:  01 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    29   340 Amanda       Hahn           20 Gainesville       FL 1:19:03    3    8:05    0:45    7   49:58    0:49    1   19:28 
    2    32   361 Juliet       Lovett         30 Tallahassee       FL 1:19:38    4    8:23    1:29    1   46:44    2:08    4   20:56 
    3    35   406 Friderike    Wilde          28 Gainesville       FL 1:20:32   12    9:06    1:17    6   48:58    1:17    2   19:55 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   110   335 Lauren       Gair           16 Gainesville       FL 1:33:24    1    9:17    2:54    1   54:47    1:09    1   25:20 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    86   369 Nika         Merta          21 Jacksonville      FL 1:30:41    3    9:05    1:13    1   53:55    1:08    7   25:23 
    2   100   389 Eugenia      Rodriguez      23 Gainesville       FL 1:32:24    8   10:34    1:30    3   55:18    1:33    2   23:31 
    3   109   375 Bethany      Orr            22 Tallahassee       FL 1:33:23    6   10:06    1:34    4   56:39    0:54    4   24:12 
    4   120   411 Christine    Woodruff       23 Gainesville       FL 1:35:13    1    7:37    2:10    2   54:38    1:42   12   29:08 
    5   141   356 Jayme        Kuniak         21 Gainesville       FL 1:38:27   13   11:21    3:10    8   59:59    1:09    1   22:49 
    6   148   366 Molly        Mckee          20 Tallahassee       FL 1:38:56    5   10:02    2:52    5   58:18    0:51    9   26:54 
    7   151   368 Emily        Melendrez      21 Gainesville       FL 1:39:28   12   11:09    3:57    6   59:16    1:01    3   24:06 
    8   173   390 Shirley      Rojas          22 Tallahassee       FL 1:43:26    4    9:14    2:02   13 1:06:17    0:49    5   25:06 
    9   174   329 Lindsay      Chipman        24 Tallahassee       FL 1:43:39   14   11:40    4:57    9 1:00:39    1:05    6   25:20 
   10   175   401 Margarita    Torres         21 Gainesville       FL 1:43:58    2    8:38    2:11   10 1:01:44    2:15   13   29:13 
   11   178   409 Maggie       Windsor        22 Tallahassee       FL 1:44:22   16   11:44    2:43    7   59:36    0:51   14   29:30 
   12   204   345 Sandy        Holt           21 Tallahassee       FL 1:50:38   15   11:41    3:42   11 1:03:44    2:02   15   29:31 
   13   212   350 Paige        Jones          21 Tallahassee       FL 1:52:32   11   10:53    2:50   15 1:11:13    0:55    8   26:43 
   14   215   407 Katrina      Williams       24 Tallahassee       FL 1:52:45   17   11:47    5:05   12 1:05:41    2:14   11   27:59 
   15   219   415 Ericka       Young          21 Tallahassee       FL 1:54:56   10   10:47    2:29   16 1:13:05    0:53   10   27:43 
   16   230   338 Courtney     Greener        21 Tallahassee       FL 2:00:01    7   10:07    3:13   14 1:07:23    2:30   19   36:50 
   17   242   326 Katherine    Brown          21 Tallahassee       FL 2:06:16    9   10:38    2:37   18 1:19:55    1:07   16   32:00 
   18   248   362 Jacqueline   Martin         23 Tallahassee       FL 2:12:17   18   13:07    5:31   17 1:17:20    2:17   18   34:04 
   19   250   387 Rebecca      Riley          22 Tallahassee       FL 2:16:39   19   14:53    5:04   19 1:21:02    1:44   17   33:57 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    39   354 Jennifer     Kilinski       28 Crawfordville     FL 1:21:02    1    7:27    3:45    1   47:35    1:12    1   21:05 
    2    74   360 Katie        Lotterhos      26 Tallahassee       FL 1:28:21    4   10:19    2:07    4   53:04    0:47    2   22:06 
    3    80   337 Mariel       Glenn          25 Gainesville       FL 1:29:23    5   11:46    2:46    2   51:18    1:28    3   22:07 
    4   115   346 Lyndsey      Hornbuckle     28 Tallahassee       FL 1:33:53    7   12:35    2:41    3   52:58    1:09    4   24:33 
    5   117   400 Heidi        Thompson       27 Tallahassee       FL 1:34:28    3    9:58    2:50    6   54:54    1:04    6   25:42 
    6   142   388 Alison       Roark          28 Gainesville       FL 1:38:30    6   11:54    4:05    5   54:47    1:42    7   26:03 
    7   231   327 Amanda       Buchanan       28 Tallahassee       FL 2:00:23    8   13:41    4:27   11 1:15:23    1:24    5   25:30 
    8   235   373 Georgia      Northway       29 Tallahassee       FL 2:03:12    9   14:28    5:25   10 1:06:19    2:42    8   34:21 
    9   236   410 Patricia     Woerner        26 Tallahassee       FL 2:03:13   10   14:31    5:22    9 1:06:17    2:44    9   34:21 
   10     0   331 Samantha     Cohen          26 Pensacola         FL            2    9:41    4:11    7   56:32    4:51              
   11     0   377 Brook        Pace           27 Tallahassee       FL           11   16:49    4:07    8 1:06:09                      
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    53   358 Stephanie    Liles          34 Tallahassee       FL 1:23:39    4   10:15    3:12    1   47:57    1:44    1   20:33 
    2    91   396 Amy          Stenberg       33 Tallahassee       FL 1:31:06    2    9:02    2:55    2   52:00    1:24    4   25:47 
    3   118   328 Laura        Cauley         32 Atlantic Beach    FL 1:34:29    1    9:00    3:13    3   54:52    1:41    3   25:44 
    4   166   351 Kim          Kaye           32 Ponte Vedra Beach FL 1:42:34    6   11:00    2:22    7   59:39    1:44    7   27:51 
    5   167   397 Megan        Stephens       32 Jacksonville      FL 1:42:35    7   11:10    5:47    5   58:40    2:24    2   24:36 
    6   168   342 Elizabeth    Harwood        30 Panama City       FL 1:42:42    3   10:09    3:14    8 1:00:36    1:51    5   26:54 
    7   169   330 Sara         Cleveland      34 Tallahassee       FL 1:42:45    5   10:42    5:05    4   56:58    1:59    8   28:03 
    8   205   320 Kristen      Andersen       33 Tallahassee       FL 1:50:39    9   14:02    5:08    6   59:10    1:39    9   30:43 
    9   225   352 Elizabeth    Kelsey         30 Tallahassee       FL 1:55:59    8   12:16    4:22    9 1:10:04    1:29    6   27:49 
   10   253   341 Dawn         Hamula         34 Tallahassee       FL 2:25:43   10   19:19    7:47   10 1:19:41    3:39   10   35:19 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    38   332 Ludmila      Cosio-Lima     36 Pensacola         FL 1:20:45    1    8:42    1:29    1   47:25    1:06    2   22:05 
    2    76   321 Meri         Asmar          37 Pensacola Beach   FL 1:28:24    2    9:23    3:57    2   48:53    1:19    4   24:53 
    3   102   399 Tracy        Terry          39 Gainesville       FL 1:32:37    6   11:15    3:57    3   52:53    1:55    3   22:40 
    4   125   395 Kellie       Smirnoff       35 Jacksonville      FL 1:36:07    5   11:03    3:58    6   57:34    1:40    1   21:54 
    5   149   336 Frances      Gilbert        39 Crawfordville     FL 1:39:00    3   10:06    3:08    4   54:55    1:45    8   29:08 
    6   186   344 Sonya        Hoener         37 Jacksonville      FL 1:45:55    7   11:17    5:33    7   58:55    2:17    6   27:55 
    7   197   378 Sherrie      Peavy          38 Tallahassee       FL 1:48:09    8   12:28    6:36    5   55:54    2:36    9   30:37 
    8   216   370 Kathy        Middleton      38 Colquitt          GA 1:52:50   10   13:19    3:58    9 1:06:07    3:54    5   25:35 
    9   223   323 Paige        Bentzen        36 Poulsbo           WA 1:55:37   11   15:18    4:24    8 1:05:07    2:14    7   28:35 
   10   240   372 Karen        Murphy         39 Tallahassee       FL 2:04:58   12   15:40    2:57   10 1:09:28    1:07   10   35:49 
   11     0   385 Lavonne      Rembert        35 Alachua           FL            4   10:13    3:58                                   
   12     0   367 Shannon      Mcnees         36 Tallahassee       FL            9   12:58    9:12                                   
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    90   398 Mary         Tappen         49 Tallahassee       FL 1:31:04    1    8:55    1:59    1   50:45    1:17    8   28:10 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   105   322 Loranne      Ausley         43 Tallahassee       FL 1:32:58    2   10:29    3:13    1   52:49    1:44    1   24:45 
    2   123   408 April        Williford      40 Tallahassee       FL 1:36:02    1   10:24    3:54    2   54:24    2:12    2   25:10 
    3   153   393 Trish        Sasser         41 Kinston           AL 1:39:57    6   12:30    4:29    3   54:54    1:23    4   26:44 
    4   164   339 Susan        Haag           40 Jacksonville      FL 1:42:23    3   11:20    3:28    4   56:40    1:34    6   29:24 
    5   191   349 Penny        Isom           44 Tallahassee       FL 1:46:51    5   11:46    4:31    6 1:03:20    1:53    3   25:23 
    6   220   379 Lynda        Pfundstein     41 Tallahassee       FL 1:55:03    4   11:43    7:24    7 1:05:36    3:04    5   27:18 
    7   228   371 Melanie      Motiska        41 Tallahassee       FL 1:58:49    7   12:38    5:03    5 1:00:50    2:45    8   37:35 
    8   252   383 Sue          Pugh           42 Tallahassee       FL 2:21:54    9   15:21    6:07    8 1:21:59    1:52    7   36:38 
    9     0   319 Karen        Alexander      42 Tallahassee       FL            8   15:18                                           
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   161   403 Lisa         Allison        46 St Simons Island  GA 1:42:01    1   10:05    4:16    1   55:08    2:06    2   30:28 
    2   198   359 Kathy        Lindsay        47 Tallahassee       FL 1:48:16    2   13:33    5:23    2 1:02:02    2:10    1   25:10 
    3   246   333 Terri        Derkum         48 Neptune Beach     FL 2:11:26    4   21:41    4:06    3 1:07:02    3:10    3   35:29 
    4   249   324 Jeanne       Brower         47 Naperville        IL 2:13:49    3   14:47    6:36    4 1:09:15    2:34    4   40:39 
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   146   421 Bonnie       Wright         51 Tallahassee       FL 1:38:52    1    8:58    3:53    2   56:01    1:43    3   28:18 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   163   405 Susan        Wallis         54 Ponte Vedra Beach FL 1:42:12    1    9:50    6:04    2   58:11    1:36    1   26:33 
    2   177   386 Katy         Reynolds       53 Pensacola         FL 1:44:06    2   11:16    5:46    1   55:11    1:51    3   30:04 
    3   209   343 Eunice       Hemsley        53 Miramar Beach     FL 1:51:32    5   14:20    1:38    3 1:02:45    2:14    5   30:37 
    4   221   364 Jackie       Mcdaniel       52 Tallahassee       FL 1:55:13    4   13:38    7:16    4 1:02:58    3:11    2   28:12 
    5   222   347 Debbie       Huey           53 Tallahassee       FL 1:55:24    3   13:18    4:44    5 1:05:07    2:13    4   30:05 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   256   402 Marsha       Vaile          57 Palm Coast        FL 2:29:45    1   16:10    4:00    1 1:14:41    6:16    1   48:39 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA  01 - 39
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   182   404 Chrissy      Wallis         26 Jacksonville      FL 1:45:12    1    8:32    4:08    1   59:48    1:25    2   31:21 
    2   234   394 Brandy       Scott          32 Melbourne         FL 2:03:00    2   13:46    7:57    2 1:05:57    4:11    1   31:11 
ATHENA  40 - 99
Place O'All No.   First        Last           Ag City              St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============ ============== == ================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   211   374 Pamela       Nunn           41 Lynn Haven        FL 1:51:56    2   14:08    4:39    1   59:09    2:07    1   31:55 
    2   218   365 Maria        Mcintire       40 Shalimar          FL 1:54:18    1   12:59    4:41    2 1:00:21    2:10    2   34:09 
USAT Penalty List
No.	Penalty		Rule#
=================================
201	2:00		5.10a
212	2:00		5.10a
235	2:00		5.10a
257	2:00		5.10a
278	DQ		3.4a
311	2:00		5.10a
371	2:00		5.10a
 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com