Alta Vista Sports

Suncoast Triathlon
October 28, 2006 at Fort De Soto, St. Petersburg, FL
1/3 Mile Swim| 11 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Joe Fernandez
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9     5 Charles Hunley           38 Eustis               FL   58:30    1    6:53    2:23    1   26:05    0:38    1   22:33         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   167    69 John-Gerard Farese       11 Saint Petersburg     FL 1:16:08    1    9:23    2:58    1   35:18    0:38    1   27:54         
    2   210    72 Alex Rust                14 Wake Forest          NC 1:19:40    2   11:21    3:34    2   35:24    0:56    2   28:27         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44    78 Jackson Minton           18 Odessa               FL 1:05:28    2    9:14    2:54    1   28:17    1:01    2   24:05         
    2    56    79 Thomas Brauer            18 Orange Park          FL 1:06:43    4    9:33    3:41    2   29:53    0:38    1   22:59         
    3   102    75 Christopher Steigenberg  16 Tarpon Springs       FL 1:11:49    6   11:49    3:20    5   31:23    0:33    3   24:45         
    4   106    77 William Dunlap           17 Tampa                FL 1:12:11    1    8:26    3:47    4   30:42    1:15    7   28:03         
    5   113    81 Brock Nardozzi           19 Belleair Bluffs      FL 1:12:30    3    9:23    4:17    3   30:13    0:44    6   27:55         
    6   155    73 Thomas Condon            15 Saint Petersburg     FL 1:15:06    5    9:36    3:54    7   35:33    0:59    4   25:06         
    7   200    80 Donovan Nickell          19 Seminole             FL 1:18:46    7   15:02    3:07    6   31:43    1:34    5   27:21         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3    96 Kerry Sullivan           24 Saint Petersburg     FL   55:06    2    6:27    2:13    1   26:15    0:39    1   19:35         
    2    20   103 David Harmon             24 Kansas City          KS 1:01:32    4    8:47    2:24    2   27:24    1:09    2   19:50    2:00 
    3    34    95 Ted Bradley              23 Saint Petersburg     FL 1:02:48    1    5:35    2:46    3   29:16    0:50    3   24:24         
    4    59    67 Peter Young              23 Tampa                FL 1:06:49    3    7:30    4:03    4   29:40    1:13    4   24:25         
    5   101    91 Drew Hendry              23 Saint Petersburg     FL 1:11:32    6   10:06    4:23    5   31:07    0:47    5   25:12         
    6   153   101 Jordan Jesmer            24 Tampa                FL 1:14:57    9   11:25    4:01    6   31:45    1:39    7   26:10         
    7   181    93 Timothy Wyckoff          23 Seminole             FL 1:17:23    8   10:27    4:31    9   36:11    0:58    6   25:18         
    8   237    84 David Latimer            21 Saint Petersburg     FL 1:21:29    7   10:13    4:35    7   33:48    0:45   10   32:10         
    9   247   108 Gabriel Pineda           24 Orlando              FL 1:22:50    5    8:51    4:20    8   35:59    1:57    9   31:45         
   10   294   107 Brett Downs              24 Tampa                FL 1:28:54   10   13:56    4:38   10   37:49    1:35    8   30:58         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   150 Matt Haggarty            29 Wesley Chapel        FL   54:53    2    7:32    2:18    1   24:01    0:41    1   20:22         
    2    23   113 Cabell Hobbs             25 Bethesda             MD 1:01:46    4    9:02    2:57    3   26:49    0:44    3   22:16         
    3    33   144 Patrick Maender          28 Land O' Lakes        FL 1:02:37    7    9:17    2:59    2   25:43    0:46    6   23:55         
    4    38   125 Ryan Smith               26 Odessa               FL 1:04:22    5    9:03    3:44    9   29:28    0:34    2   21:35         
    5    53   142 Matthew Grove            28 Wesley Chapel        FL 1:06:31    9    9:31    3:27    8   28:41    1:12    5   23:41         
    6    60   153 Neil Collom              29 Tampa                FL 1:06:50   11    9:39    3:06    5   27:48    2:21    7   23:58         
    7    64   123 Jonathan Carnell         26 Kansas City          KS 1:07:57    6    9:13    3:08    7   28:07    1:16   10   26:15         
    8    79   112 Kenneth Tenukas          25 Tampa                FL 1:09:29   14   11:09    3:49    6   27:58    1:05    8   25:30         
    9    81   516 Chris Milam              29 Tampa                FL 1:09:41   20   15:14    3:33    4   26:59    0:58    4   22:59         
   10   131   147 Justin E Smith           29 Apollo Beach         FL 1:13:40   10    9:39    3:22   15   33:35    0:52    9   26:15         
   11   146   119 Christopher Borales      26 Clearwater           FL 1:14:46   12    9:42    3:36   10   31:05    0:53   13   29:33         
   12   162   139 Peter Sherick            28 Tampa                FL 1:15:45   16   11:32    3:57   12   31:45    1:54   11   26:40         
   13   175   152 Jacob Carr               29 Saint Petersburg     FL 1:17:00    8    9:21    4:29   11   31:13    0:59   15   31:01         
   14   212   143 Austin Parsons           28 Clearwater           FL 1:19:44    1    7:26    3:43   17   34:18    0:50   18   33:29         
   15   215   138 Darren Olsen             28 Nashville            TN 1:20:00   13    9:44    3:44   18   36:22    2:37   12   27:35         
   16   245   145 Michael Holt             29 Saint Petersburg     FL 1:22:02   15   11:28    4:30   14   32:22    1:30   17   32:13         
   17   254   132 Ryan McMichael           27 Brandon              FL 1:23:24   18   12:22    4:51   16   34:02    1:18   14   30:53         
   18   264   140 Michael Conway           28 Saint Petersburg     FL 1:24:24   17   11:41    5:24   13   32:12    2:05   16   31:05    2:00 
   19   332   110 Matthew Dahlquist        25 Saint Petersburg     FL 1:36:21   19   13:27    4:09   19   42:06    1:11   19   35:30         
   20     0   111 Randall Harvey           25 Saint Petersburg     FL            3    8:21                                                   
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   217 David Wishtischin        34 Cape Coral           FL 1:03:16    2    8:24    3:25    1   26:40    1:13    2   23:36         
    2    41   204 William Lynch            33 Largo                FL 1:04:49    8    9:54    2:28    5   28:57    0:41    1   22:51         
    3    48   215 Timothy Pruchnic         34 Tampa                FL 1:05:43   10   10:26    2:42    2   27:04    1:43    3   23:50         
    4    78   207 Christopher Furlong      33 Saint Petersburg     FL 1:09:17    7    9:42    3:08    7   29:54    1:04    5   25:30         
    5    99   173 Joel Atkinson            32 Saint Petersburg     FL 1:11:19   16   11:00    3:05    3   28:19    0:47   11   28:11         
    6   112   180 Jason Gryglewicz         32 Tampa                FL 1:12:29   19   13:52    3:39    4   28:35    1:08    4   25:18         
    7   122   197 Joseph Crawford          33 Clermont             FL 1:12:56    5    9:03    4:36   13   31:52    1:15    8   26:12         
    8   132   184 Jake Blanchard           32 Gulfport             FL 1:13:59   13   10:49    3:59    6   29:53    1:18    7   26:02    2:00 
    9   148   171 Justin Corbett           31 Bonita Springs       FL 1:14:47    1    8:06    3:33   11   31:11    1:32   14   30:28         
   10   158   198 Scott Winchester         33 Tampa                FL 1:15:20    4    8:54    4:18   15   32:48    1:22    6   25:59    2:00 
   11   163   190 Kenneth Grace            33 Tampa                FL 1:15:54   18   12:13    4:01    9   31:03    1:41    9   26:58         
   12   186   182 Hazen Arnold             32 Brandon              FL 1:17:43   15   10:53    4:12   12   31:34    1:13   12   29:52         
   13   193   178 Jake Isaac               32 Decatur              GA 1:18:24   12   10:45    4:07   10   31:06    1:10   16   31:18         
   14   209   209 Donovan Rose             34 Saint Petersburg     FL 1:19:27    3    8:52    5:25   14   32:44    2:13   13   30:16         
   15   255   185 Tom Tatarzewski          32 New Port Richey      FL 1:23:31   21   15:56    4:01    8   30:18    0:55   17   32:22         
   16   273   194 Dave Wyly                33 Tampa                FL 1:26:01   17   11:19    5:10   16   34:24    2:22   18   32:48         
   17   314   166 Larry Meyer              31 Saint Petersburg     FL 1:32:53   14   10:51    6:47   20   37:45    1:25   20   36:05         
   18   318   175 George Badillo           32 Chicago              IL 1:33:25   20   14:36    6:13   18   35:36    3:46   19   33:16         
   19   321   201 Chris Erigo-Backsman     33 Tampa                FL 1:34:08   11   10:38    4:31   19   37:20    1:57   21   39:45         
   20   344   165 Gregory Walzel           31 Chicago              IL 1:40:49   22   16:22    6:04   17   35:13    2:43   22   40:29         
   21   363   162 Pete Wosnitzer           30 Orlando              FL 1:49:13    6    9:42    4:25   24 1:06:12    1:27   10   27:28         
   22   366   212 Philip Erigo-Backsman    34 Tampa                FL 1:50:33   24   19:47    7:33   21   37:54    4:16   23   41:04         
   23   369   534 Carl Hays                32 Tampa                FL 1:51:41   25   30:58    5:53   22   42:52    1:12   15   30:49         
   24   380   187 Jonathan Ellis           32 Tampa                FL 2:14:06   23   17:43    9:17   23   52:59    5:00   24   49:09         
   25     0   154 Bill Procaccini          30 Gulfport             FL            9   10:04                                                   
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   234 Andres Munera            35 Tampa                FL   53:38    5    7:40    2:07    1   23:58    0:46    1   19:10         
    2     4   224 Jerry Gisclair Ii        35 Tampa                FL   56:00    3    7:33    2:46    2   24:47    0:43    2   20:13         
    3     8   289 Michael Maddux           38 Tampa                FL   58:27    8    8:03    2:39    5   26:03    0:59    3   20:44         
    4    16   295 Thomas Gale              38 Brandon              FL 1:01:15   16   10:01    2:48    3   25:17    0:52    5   22:18         
    5    25   225 Chris Pyhel              35 Tierra Verde         FL 1:02:09    6    7:42    2:53    7   26:53    0:54    9   23:48         
    6    26   298 Joseph Smoak             39 Apollo Beach         FL 1:02:13   14    9:22    2:45    6   26:36    1:06    6   22:25         
    7    29   277 Rob Boos                 37 Belleair             FL 1:02:27    1    7:27    3:14    4   25:56    1:17    7   22:34    2:00 
    8    35   249 Creighton Holt           37 Tampa                FL 1:03:14   15    9:30    2:50   12   27:31    1:23    4   22:03         
    9    45   230 Luke Carvalho            35 Plant City           FL 1:05:37   22   10:31    3:05    8   27:01    1:01   10   24:00         
   10    51   252 Wade Burd                37 Saint Petersburg     FL 1:06:17   11    9:06    3:00   16   28:47    0:58   11   24:28         
   11    58   269 Shelby Mounts            37 Tampa                FL 1:06:43   17   10:10    3:07   20   29:13    0:53    8   23:22         
   12    62   522 William Carey            36 San Francisco        CA 1:07:24    2    7:29    4:01   18   29:10    1:46   12   25:00         
   13    63   266 Ken Clarke               37 Tampa                FL 1:07:32    9    8:15    3:00   11   27:25    1:22   21   27:33         
   14    70   276 Chris Olson              37 Tampa                FL 1:08:37    7    7:46    4:04   21   30:03    1:12   13   25:34         
   15    72   233 Gary Courtney            35 Tampa                FL 1:08:45   20   10:22    3:36    9   27:08    1:00   16   26:43         
   16    93   219 Aaron Pernat             35 Glenmoore            PA 1:10:38   18   10:11    4:00   13   27:56    0:54   22   27:39         
   17   108   244 Randy Boetzel            36 Saint Petersburg     FL 1:12:19   31   11:31    3:44   10   27:23    1:37   15   26:06    2:00 
   18   116   275 Jeffrey Irvine           37 Saint Petersburg     FL 1:12:41   29   11:21    3:23   23   30:41    1:13   14   26:04         
   19   124   303 Marc Weinstein           39 Tampa                FL 1:13:12   28   11:19    4:10   17   28:55    1:19   20   27:31         
   20   135   263 Jon Harkins              37 Polk City            FL 1:14:22   19   10:14    3:29   30   31:44    0:58   24   27:59         
   21   141   309 Thomas Harmon            39 Tampa                FL 1:14:39   27   11:01    3:23   22   30:18    1:43   25   28:17         
   22   143   264 Jon Hanson               37 Temple Terrace       FL 1:14:41   12    9:12    4:49   24   30:42    0:49   28   29:11         
   23   145   272 Tom Goodwin              37 Tampa                FL 1:14:43   10    8:34    3:59   14   28:35    1:27   36   32:11         
   24   149   302 Rob Felton               39 Lutz                 FL 1:14:50   25   10:51    3:34   15   28:35    1:19   34   30:33         
   25   150   260 Christopher Page         37 Tampa                FL 1:14:50   21   10:24    3:50   31   31:49    1:48   17   27:02         
   26   159   240 Paul Kurtz               36 Detroit              MI 1:15:26   13    9:17    3:36   27   31:03    1:05   32   30:28         
   27   166   222 Scott Andreasen          35 Tampa                FL 1:16:03   23   10:37    3:44   34   33:43    0:59   18   27:02         
   28   169   304 Chris Pettet             39 Dunedin              FL 1:16:36    4    7:34    3:43   33   33:33    0:53   35   30:55         
   29   177   301 Jeffrey Borgmeyer        39 Tampa                FL 1:17:04   26   10:53    4:26   29   31:29    1:01   29   29:17         
   30   178   530 James Bolen              38 Dade City            FL 1:17:11   24   10:42    4:01   25   30:52    2:46   27   28:52         
   31   192   292 Scott Marad              38 Indian Rocks         FL 1:18:21   30   11:29    3:57   28   31:21    1:05   33   30:31         
   32   195   270 Robert Fellers           37 Lithia               FL 1:18:42   34   12:08    3:59   32   33:22    1:16   23   27:59         
   33   201   291 Todd Hall                38 Tampa                FL 1:18:46                                                                
   34   208   287 Steven Berman            38 Tampa                FL 1:19:02   32   11:34    4:30   35   34:11    1:22   19   27:27         
   35   253   288 Jonathan Lange           38 Maplewood            NJ 1:23:17   35   12:59    3:41   36   35:13    1:24   31   30:03         
   36   260   248 Eric Slifer              36 Clearwater           FL 1:24:04   33   11:45    4:16   37   37:51    0:46   30   29:28         
   37   267   253 Michael Sheehan          37 Arlington            VA 1:24:34   37   19:43    5:06   19   29:10    1:54   26   28:41         
   38   336   533 Paul Kelly               38 Jacksonville         FL 1:36:51   39   26:38    5:05   26   30:52    1:25   37   32:53         
   39   367   274 Nikolai Mulligan         37 Tampa                FL 1:51:21   36   14:33    8:09   39   53:03    1:51   38   33:47         
   40   379   282 Jeffrey Handy            38 Saint Petersburg     FL 2:03:26   38   20:57    7:57   38   44:40    2:11   39   47:43         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   359 David Noyes              44 Saint Petersburg     FL   56:43   22    9:05    2:17    1   23:53    0:36    1   20:54         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   527 Dan Koser                41 Seminole             FL   57:10    1    6:29    2:21    1   24:38    0:40    6   23:04         
    2     7   313 Alan Harmsworth          40 Lithia               FL   57:33    2    6:32    2:32    3   26:02    0:41    1   21:48         
    3    15   328 Carl Allison             41 Pinellas Park        FL 1:01:11    4    7:58    3:09    5   27:02    0:34    3   22:30         
    4    18   329 Richard Townsend         41 Saint Petersburg     FL 1:01:24   10    8:28    2:33    6   27:23    1:08    2   21:54         
    5    22   319 David Weismantel         40 Saint Petersburg     FL 1:01:44    6    8:05    3:16    4   26:24    1:10    4   22:51         
    6    24   362 Owen Clifton             44 Arpon Springs        FL 1:02:07    7    8:12    2:40    2   25:37    0:59    9   24:41         
    7    37   356 Miles Green              43 Saint Petersburg     FL 1:03:39    8    8:15    2:51    7   28:01    1:33    5   23:02         
    8    39   341 Kurt Ott                 42 Saint Petersburg     FL 1:04:28    3    6:58    2:44    8   28:07    0:57   14   25:45         
    9    47   331 Nick Nance               41 Valrico              FL 1:05:42    5    8:03    3:16   12   29:50    1:23    7   23:12         
   10    77   373 John Farese              44 Saint Petersburg     FL 1:09:14   11    9:06    3:11   15   30:49    1:33    8   24:36         
   11    84   327 Craig Bottoni            41 Safety Harbor        FL 1:10:08    9    8:16    3:54   18   31:30    1:25   13   25:05         
   12    92   363 Lesmond Saunders         44 Wesley Chapel        FL 1:10:32   22   11:20    3:58    9   28:48    1:29   12   24:58         
   13   110   336 Michael Duranko          42 Siesta Key           FL 1:12:23   13    9:46    2:58   22   33:00    1:55   11   24:46         
   14   115   318 Tye Gruss                40 Largo                FL 1:12:38   14    9:49    3:26   14   30:23    1:19   19   27:43         
   15   121   508 Steve Church             43 Tampa                FL 1:12:56   16   10:57    3:14   10   29:22    0:50   21   28:34         
   16   134   315 Carlos Blanco            40 Bradenton            FL 1:14:22   20   11:09    3:22   16   31:07    1:23   17   27:23         
   17   154   532 Mark Wilkerson           41 Tampa                FL 1:14:58   30   14:58    3:59   13   30:08    1:11   10   24:44         
   18   157   316 Paul Langston            40 Tampa                FL 1:15:15   12    9:40    4:14   23   33:17    1:11   15   26:54         
   19   160   350 Mark Donaghy             43 Clearwater           FL 1:15:32   27   11:48    5:06   11   29:31    1:44   18   27:24         
   20   161   371 Jim Condon               44 Saint Petersburg     FL 1:15:39   15    9:53    4:10   19   31:45    1:43   20   28:10         
   21   219   337 Peter Franz              42 Tampa                FL 1:20:19   21   11:18    4:45   28   34:18    2:39   16   27:21         
   22   221   348 Troy Arias               43 Lithia               FL 1:20:40   19   11:04    3:41   27   33:55    2:32   23   29:29         
   23   225   367 Robert Bonser            44 Valrico              FL 1:20:53   17   10:58    4:48   17   31:26    1:26   28   32:17         
   24   227   342 Greg Jannette            42 Dunedin              FL 1:20:59   25   11:34    3:59   20   32:55    0:42   26   31:51         
   25   235   323 James Delisle            41 Tampa                FL 1:21:22   26   11:37    4:03   26   33:41    1:32   25   30:31         
   26   236   326 David McGrath            41 Eavanston            IL 1:21:23   18   11:00    5:21   24   33:30    1:42   24   29:52         
   27   246   343 Patrick Williams         42 Wantagh              NY 1:22:14   23   11:23    4:55   21   32:58    0:50   27   32:10         
   28   257   317 John Zettel              40 Tampa                FL 1:23:36   28   12:14    5:13   29   36:00    1:15   22   28:56         
   29   316   369 Terence Kolb             44 East Stroudsburg     PA 1:33:09   29   13:34    4:47   25   33:38    1:21   29   37:51    2:00 
   30   339   344 Stephen Parag Ii         42 Tampa                FL 1:38:52   24   11:27    5:09   30   41:35    2:09   30   38:34         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   386 Dallas Rose              45 Oldsmar              FL 1:00:05    3    8:34    3:05    1   24:32    0:53    3   23:03         
    2    13   416 Paul Hough               49 Tampa                FL 1:00:12    2    8:19    3:16    3   26:45    0:54    1   21:00         
    3    14   396 Nicola Albanese          46 Gorham               ME 1:00:27    1    8:11    2:47    4   26:48    1:05    2   21:38         
    4    46   390 Mike Hood                46 Largo                FL 1:05:37    6   10:01    3:16    2   26:37    1:16    4   24:29         
    5    57   514 Darryl Parmet            46 Tampa                FL 1:06:43    4    9:11    3:04    5   28:00    1:16    7   25:14         
    6    76   412 John Steigenberger       48 Tarpon Springs       FL 1:09:05    8   10:20    3:39    7   29:28    0:52    5   24:47         
    7    89   394 Art Singleton            46 Palm Harbor          FL 1:10:26   13   11:35    3:08    6   28:37    1:02    8   26:06         
    8   133   398 Thomas Fisher            46 Orlando              FL 1:14:22   10   10:38    4:56    8   29:44    1:57   10   27:10         
    9   139   383 Kevin Coyne              45 Bradenton            FL 1:14:33   12   11:24    3:58    9   31:57    2:06    6   25:09         
   10   147   397 Joseph Sabadish          46 Saint Petersburg     FL 1:14:46    7   10:13    4:22   10   32:13    1:44    9   26:16         
   11   217   380 John Soto                45 Land O' Lakes        FL 1:20:07    9   10:29    3:46   11   32:53    1:37   12   31:24         
   12   270   399 Dale Folsom              46 Tampa                FL 1:25:36    5    9:49    4:29   12   33:52    1:01   14   36:27         
   13   284   519 Robert Stastny           48 Tampa                FL 1:27:48   11   11:20    6:27   13   36:12    2:50   11   31:00         
   14   346   395 Steve Shrago             46 Saint Petersburg     FL 1:41:46   14   13:38    7:02   15   39:14    1:13   15   40:40         
   15   348   379 Richard Kittelstad       45 Lutz                 FL 1:42:26   15   23:43    4:56   14   37:05    2:07   13   34:36         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    30   426 Ralph Gifford            51 Tampa                FL 1:02:28    3    9:11    3:27    1   25:11    1:11    1   23:30         
    2    61    63 Michael Lydon            51 Seminole             FL 1:07:11    1    8:15    3:57    6   29:38    0:46    5   24:37         
    3    71   421 Clifford Cook            50 Saint Petersburg     FL 1:08:45    8   10:31    3:33    3   28:52    1:25    4   24:25         
    4    73   445 Alan Schrader            52 Clearwater           FL 1:08:48    6   10:25    2:38    9   30:52    0:53    2   24:03         
    5    97   428 Chris Cooper             51 Clearwater           FL 1:11:15    4    9:44    3:08    4   29:33    1:19    7   27:34         
    6   117   437 Robert Whisenant         52 Palmetto             FL 1:12:42    2    8:18    4:08    8   30:24    1:25   11   28:30         
    7   120   425 Joseph Whitelock         51 Saint Petersburg     FL 1:12:51   10   10:39    2:42    2   28:17    1:37   13   29:38         
    8   130   422 Kevin Barrett            50 Zephyrhills          FL 1:13:32   16   13:15    3:54    7   29:54    0:54    6   25:37         
    9   152   453 Glenn Jacobs             54 New Port Richey      FL 1:14:53    5   10:00    3:44   11   32:09    1:15    8   27:47         
   10   164   450 Rob Faw                  53 Safety Harbor        FL 1:15:56    9   10:37    3:42   10   32:07    1:24    9   28:08         
   11   182   454 Mark Smith               54 Gulfport             FL 1:17:32   13   12:03    4:22    5   29:36    1:40   15   29:52         
   12   184   449 Ben Mattheis             53 Cheshire             CT 1:17:35   14   12:04    5:45   14   33:06    2:20    3   24:22         
   13   190   451 John Paul                53 Saint Petersburg     FL 1:18:10    7   10:27    4:14   12   32:21    2:04   12   29:06         
   14   202   447 Mike Laskey              53 Palm Harbor          FL 1:18:53   15   12:33    4:01   13   33:01    1:09   10   28:10         
   15   249   438 Scott Pierce             52 Tampa                FL 1:23:01   11   11:16    4:08   15   33:19    1:50   17   32:29         
   16   252   448 Michael Deacy            53 Tampa                FL 1:23:15   12   11:37    5:05   17   35:16    0:43   16   30:34         
   17   295   443 David Cibulas            52 Sarasota             FL 1:29:24   18   15:41    5:07   18   37:01    1:58   14   29:39         
   18   327   424 Jon Close                50 Tampa                FL 1:35:13   17   14:36    7:32   16   35:04    1:34   18   36:28         
   19   378   419 Ralph Schofield Sr.      50 Tampa                FL 2:02:27   19   21:16    6:59   19   48:23    2:32   19   43:19         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   473 Barry Clark              58 La Crosse            WI 1:01:30    1    8:43    2:46    1   25:18    0:57    1   23:48         
    2    52   470 Mark Simpson             57 Naples               FL 1:06:18    6   10:33    4:01    2   26:13    1:06    2   24:28         
    3    88   465 Mike Brinton             56 Tampa                FL 1:10:25    3   10:21    3:10    5   29:39    1:35    3   25:41         
    4    95   477 Tom Bell                 59 Saint Petersburg     FL 1:10:48    4   10:21    3:11    7   30:34    0:58    4   25:45         
    5   128   466 David Perkey             56 Dunedin              FL 1:13:28    2    8:53    3:37    4   29:25    1:51    5   27:43    2:00 
    6   168   467 David Schick             56 Clearwater           FL 1:16:21    8   10:36    4:08    3   28:11    2:22    9   31:05         
    7   199   511 Sandy Crump              56 St. Petersburg Beach FL 1:18:45    9   10:48    4:03   10   32:45    0:55    6   30:17         
    8   211   464 Tom Prendergast          56 Saint Petersburg     FL 1:19:44    5   10:32    4:15    9   32:30    1:41    8   30:48         
    9   238   461 Stephen Michelini        56 Tampa                FL 1:21:32   12   13:45    4:34    6   30:02    1:26   10   31:47         
   10   242   475 Darry Jackson            58 Seminole             FL 1:21:46   10   11:14    3:52    8   31:53    1:34   12   33:13         
   11   280   474 James Cluck              58 Apollo Beach         FL 1:26:57   11   12:14    4:19   13   35:28    2:10   11   32:48         
   12   289   460 Jeffery Chapman          56 Saint Petersburg     FL 1:28:18    7   10:35    3:55   11   34:25    1:24   13   37:59         
   13   311   463 Jack Stevens             56 Sun City Center      FL 1:32:22   13   16:22    7:32   12   35:13    2:57    7   30:21         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32   485 Terry Stegner            61 Hudson               FL 1:02:37    1    7:43    3:06    1   27:33    0:35    1   23:42         
    2    74   490 Sam Nall                 63 Homosassa            FL 1:09:03    3    8:03    3:06    2   29:14    1:17    3   27:24         
    3   105   489 Joe Richards             63 Lakeland             FL 1:12:04    7   10:58    4:11    3   29:45    1:33    2   25:39         
    4   156   482 Jay Anderson             60 Saint Petersburg     FL 1:15:11    4    8:41    4:01    6   32:02    1:08    6   29:21         
    5   173   484 Robin Browne             61 Saint Petersburg     FL 1:16:55    6   10:43    4:05    7   32:10    0:54    5   29:04         
    6   189   479 Stuart Lasher            60 Rockville            MD 1:18:08    8   11:36    3:40    8   33:01    1:31    4   28:21         
    7   213   493 Rue Morgan               64 Saint Petersburg     FL 1:19:47   13   12:22    3:55    4   29:53    1:11    8   32:27         
    8   220   481 Peter Proly              60 Clearwater           FL 1:20:24    2    7:59    3:44    9   33:07    1:57    9   33:38         
    9   226   480 Brad Fishalow            60 Saint Petersburg     FL 1:20:56    9   11:42    4:25   10   33:07    1:20    7   30:23         
   10   266   491 Frank Schroeder          64 Land O' Lakes        FL 1:24:33    5   10:40    4:25    5   30:30    2:09   11   36:51         
   11   290   483 Brad Schlesinger         60                      FL 1:28:28   12   12:15    5:42   11   33:45    2:12   10   34:35         
   12   308   486 Carl Elston              61 Saint Petersburg     FL 1:31:48   11   11:54    5:24   13   34:49    1:58   12   37:44         
   13   345   478 George Miller            60 Flowery Branch       GA 1:41:27   10   11:51    6:13   12   34:36    2:02   13   46:47         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   244   495 Bob Moorehead            66 Saint Petersburg     FL 1:21:51    1   11:14    3:23    2   38:57    0:39    1   27:41         
    2   286   496 Jim Harbridge            67 Valrico              FL 1:28:04    2   12:19    4:47    1   34:01    2:56    2   34:03         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   347   500 Bob Turcotte             70 Saint Petersburg     FL 1:42:20    1   13:33    7:31    1   44:20    1:31    1   35:27         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   376   502 Hal Cook                 80 Tarpon Springs       FL 1:57:31    1   18:40    7:54    1   40:17    2:13    1   48:29         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    31    17 John Dambrauskas         30 Longwood             FL 1:02:31    4    8:25    3:39    3   29:07    1:05    1   18:17    2:00 
    2    55   528 Jorit Wijnmaalen         34 Holiday              FL 1:06:38    6    9:30    3:29    1   27:55    0:55    3   24:50         
    3    82    19 Reed Schweizer           33 Cape Coral           FL 1:09:57   14   12:06    3:29    2   28:30    0:56    4   24:58         
    4    83    30 Leo Briceno              36 Belleair             FL 1:10:06    2    8:07    3:08    6   29:20    1:08    9   28:24         
    5    91    25 John Scherpf             35 Dunedin              FL 1:10:31   11   10:36    3:55    5   29:08    1:14    5   25:40         
    6    94    16 Mark Anderson            30 Tampa                FL 1:10:41    1    7:14    4:07   11   31:34    0:48    8   27:00         
    7   104    31 Nicolas Turasz           37 Bradenton            FL 1:11:52    8    9:44    3:08    7   30:50    1:52    6   26:20         
    8   138    23 Dennis Booth             34 Longwood             FL 1:14:32    5    8:48    3:17    4   29:07    1:10   10   30:12    2:00 
    9   176    13 Erik Mattheis            27 Bristol              CT 1:17:01   15   12:51    4:07   12   31:59    1:38    7   26:27         
   10   188    12 Brad Fisher              26 Tampa                FL 1:18:03    9    9:50    5:04   10   31:24    1:26   11   30:21         
   11   222    29 Michael Welch            36 Longwood             FL 1:20:49   13   10:59    4:16    9   31:17    2:08   12   32:10         
   12   230    14 Jeff Dove                27 Valrico              FL 1:21:05   17   14:37    3:13   15   38:11    0:40    2   24:27         
   13   239    22 Darin Marquis            34 Tampa                FL 1:21:38   10    9:51    3:40    8   30:53    1:33   15   35:42         
   14   261    20 Dustin French            33 Tampa                FL 1:24:04                                                                
   15   265   210 Henry Holland            34 Bartow               FL 1:24:32    7    9:41    4:32   13   34:12    2:07   13   34:03         
   16   293    21 Tim Carey                34 Wesley Chapel        FL 1:28:52    3    8:08    4:24   14   35:08    1:49   16   39:25         
   17   313    11 Jason Tall               25 Seffner              FL 1:32:51   12   10:51    4:59   16   40:38    0:57   14   35:29         
   18   371    24 Noah Hutchison           35 Alachua              FL 1:52:07   16   14:28    5:19   17   45:54    2:50   17   43:38         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43    55 Dan Tillwick             45 Saint Petersburg     FL 1:05:22    4    9:35    2:46    1   27:06    0:48    2   25:09         
    2    65    40 Kevin Mc Auliffe         41 St Pete Beach        FL 1:08:00    2    8:04    3:07    4   28:08    1:20    3   27:23         
    3    80    61 Bruce Ernst              46 Dunedin              FL 1:09:39    1    8:03    3:28    3   27:54    1:19    6   28:57         
    4    85    43 Jim Rogan                41 Tampa                FL 1:10:10    6    9:59    3:58    6   29:49    1:39    1   24:48         
    5    96    47 Marc Taylor              42 Brandon              FL 1:11:08    7   10:17    3:12    2   27:08    1:21    7   29:12         
    6   165   335 Keith Rust               42 Wake Forest          NC 1:16:01   12   11:18    3:52    7   30:58    1:28    4   28:26         
    7   180    57 Gregory Rhoney           45 Lithia               FL 1:17:18   11   11:09    3:58    8   31:53    1:49    5   28:31         
    8   243    37 William Stewart          40 Tampa                FL 1:21:47    3    9:12    4:46    9   35:37    1:14    9   31:00         
    9   250    36 Jon Covington            40 Treasure Island      FL 1:23:03    5    9:57    4:27    5   28:48    1:22   12   38:31         
   10   268    53 Scott Underkoffler       44 Austin               TX 1:24:52    9   10:56    5:17   10   35:59    2:04    8   30:39         
   11   300    64 Robert C Davis           60 Saint Petersburg     FL 1:30:56   10   10:58    5:16   11   38:01    1:26   11   35:17         
   12   304    65 Ken Reiss                61 Redington Shores     FL 1:31:09   13   12:39    4:36   12   38:02    1:08   10   34:47         
   13   353    42 Harmon Bennett           41 Oldsmar              FL 1:43:28    8   10:50    6:17   13   43:31    1:38   13   41:14         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60   153 Neil Collom              29 Tampa                FL 1:06:50    7    9:39    3:06    2   27:48    2:21    1   23:58         
    2    62   522 William Carey            36 San Francisco        CA 1:07:24    2    7:29    4:01    4   29:10    1:46    2   25:00         
    3   101    91 Drew Hendry              23 Saint Petersburg     FL 1:11:32   10   10:06    4:23   10   31:07    0:47    4   25:12         
    4   106    77 William Dunlap           17 Tampa                FL 1:12:11    4    8:26    3:47    8   30:42    1:15    9   28:03         
    5   108   244 Randy Boetzel            36 Saint Petersburg     FL 1:12:19   20   11:31    3:44    1   27:23    1:37    6   26:06    2:00 
    6   124   303 Marc Weinstein           39 Tampa                FL 1:13:12   15   11:19    4:10    3   28:55    1:19    8   27:31         
    7   139   383 Kevin Coyne              45 Bradenton            FL 1:14:33   18   11:24    3:58   13   31:57    2:06    3   25:09         
    8   141   309 Thomas Harmon            39 Tampa                FL 1:14:39   14   11:01    3:23    6   30:18    1:43   10   28:17         
    9   143   264 Jon Hanson               37 Temple Terrace       FL 1:14:41    5    9:12    4:49    7   30:42    0:49   13   29:11         
   10   153   101 Jordan Jesmer            24 Tampa                FL 1:14:57   19   11:25    4:01   12   31:45    1:39    7   26:10         
   11   159   240 Paul Kurtz               36 Detroit              MI 1:15:26    6    9:17    3:36    9   31:03    1:05   14   30:28         
   12   181    93 Timothy Wyckoff          23 Seminole             FL 1:17:23   11   10:27    4:31   25   36:11    0:58    5   25:18         
   13   210    72 Alex Rust                14 Wake Forest          NC 1:19:40   17   11:21    3:34   22   35:24    0:56   11   28:27         
   14   212   143 Austin Parsons           28 Clearwater           FL 1:19:44    1    7:26    3:43   18   34:18    0:50   23   33:29         
   15   225   367 Robert Bonser            44 Valrico              FL 1:20:53   13   10:58    4:48   11   31:26    1:26   20   32:17         
   16   227   342 Greg Jannette            42 Dunedin              FL 1:20:59   21   11:34    3:59   15   32:55    0:42   19   31:51         
   17   252   448 Michael Deacy            53 Tampa                FL 1:23:15   22   11:37    5:05   21   35:16    0:43   15   30:34         
   18   264   140 Michael Conway           28 Saint Petersburg     FL 1:24:24   23   11:41    5:24   14   32:12    2:05   18   31:05    2:00 
   19   265   210 Henry Holland            34 Bartow               FL 1:24:32    8    9:41    4:32   17   34:12    2:07   25   34:03         
   20   267   253 Michael Sheehan          37 Arlington            VA 1:24:34   31   19:43    5:06    5   29:10    1:54   12   28:41         
   21   270   399 Dale Folsom              46 Tampa                FL 1:25:36    9    9:49    4:29   16   33:52    1:01   27   36:27         
   22   280   474 James Cluck              58 Apollo Beach         FL 1:26:57   24   12:14    4:19   23   35:28    2:10   21   32:48         
   23   284   519 Robert Stastny           48 Tampa                FL 1:27:48   16   11:20    6:27   26   36:12    2:50   17   31:00         
   24   318   175 George Badillo           32 Chicago              IL 1:33:25   27   14:36    6:13   24   35:36    3:46   22   33:16         
   25   321   201 Chris Erigo-Backsman     33 Tampa                FL 1:34:08   12   10:38    4:31   27   37:20    1:57   29   39:45         
   26   327   424 Jon Close                50 Tampa                FL 1:35:13   28   14:36    7:32   19   35:04    1:34   28   36:28         
   27   332   110 Matthew Dahlquist        25 Saint Petersburg     FL 1:36:21   25   13:27    4:09   29   42:06    1:11   26   35:30         
   28   344   165 Gregory Walzel           31 Chicago              IL 1:40:49   29   16:22    6:04   20   35:13    2:43   30   40:29         
   29   366   212 Philip Erigo-Backsman    34 Tampa                FL 1:50:33   32   19:47    7:33   28   37:54    4:16   31   41:04         
   30   367   274 Nikolai Mulligan         37 Tampa                FL 1:51:21   26   14:33    8:09   34   53:03    1:51   24   33:47         
   31   369   534 Carl Hays                32 Tampa                FL 1:51:41   35   30:58    5:53   30   42:52    1:12   16   30:49         
   32   378   419 Ralph Schofield Sr.      50 Tampa                FL 2:02:27   34   21:16    6:59   32   48:23    2:32   32   43:19         
   33   379   282 Jeffrey Handy            38 Saint Petersburg     FL 2:03:26   33   20:57    7:57   31   44:40    2:11   33   47:43         
   34   380   187 Jonathan Ellis           32 Tampa                FL 2:14:06   30   17:43    9:17   33   52:59    5:00   34   49:09         
   35     0   111 Randall Harvey           25 Saint Petersburg     FL            3    8:21                                                   
FEMALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10     3 Christina Noordstar      30 Tierra Verde         FL   59:15    1    8:43    2:32    1   25:30    0:42    1   21:50         
    2    21     4 Celia Dubey              34 Tarpon Springs       FL 1:01:42    2    8:59    2:39    2   26:08    0:36    3   23:22         
    3    27     7 Holly Petrak             30 Tampa                FL 1:02:16    3    9:20    2:20    3   26:33    0:58    2   23:07         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   103    70 Bethany Saunders         13 Treasure Island      FL 1:11:51    1    8:07    2:42    1   32:15    0:40    1   28:10         
    2   297    68 Robyn Saunders           08 Treasure Island      FL 1:30:16    2   10:57    4:20    2   42:32    1:00    2   31:28         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    69    82 Grace Behnke             19 Tampa                FL 1:08:37    1    9:41    3:27    1   29:25    0:39    1   25:26         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   126   526 Chrissy Carpenter        22 Tampa                FL 1:13:22    1    7:38    3:01    4   35:30    0:41    1   26:34         
    2   140    94 Ashley Hammond           23 Seminole             FL 1:14:34    3    9:41    4:01    2   32:45    0:40    2   27:29         
    3   187   102 Christina Hahn           24 Largo                FL 1:18:03    5   10:47    3:24    1   30:57    0:55    6   32:01         
    4   191    92 Nicole Brink             23 Tampa                FL 1:18:10    2    9:19    3:49    3   32:47    1:41    3   30:37         
    5   277    97 Elizabeth O'Connor       24 Brandon              FL 1:26:24    4   10:29    4:24    6   38:17    1:38    5   31:38         
    6   292    99 Ruth Guilford            24 Saint Petersburg     FL 1:28:49    6   16:30    4:36    5   35:37    1:09    4   30:59         
    7   364   104 Livi Boetzel             24 Saint Petersburg     FL 1:49:32    7   18:24    6:06    7   43:40    2:49    7   38:35         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   130 Loredana Murrow          27 Tampa                FL 1:01:19    1    6:33    2:40    1   28:55    0:57    1   22:15         
    2    67   122 Anna Galdames            26 Naples               FL 1:08:19    2    7:54    2:52    3   29:46    1:02    3   26:46         
    3    86   115 Terese Salcius           26 Saint Petersburg     FL 1:10:20    8   10:00    3:06    2   29:43    1:03    2   26:30         
    4   100   121 Lindsay Nightingale      26 Tampa                FL 1:11:26    7    9:47    3:25    4   29:58    1:31    4   26:46         
    5   123   127 Kate Franzese            27 Saint Petersburg     FL 1:13:03    5    9:35    3:20    5   30:31    1:09    6   28:30         
    6   170   141 Claire Bell              28 Tampa                FL 1:16:46    6    9:45    3:28    6   31:01    0:39   12   31:55         
    7   171   124 Benjamin Bell            26 Tampa                FL 1:16:46    4    9:31    3:52    7   31:05    0:41   11   31:39         
    8   185   146 Carey Rosetti            29 Tampa                FL 1:17:38    9   10:02    3:55    8   32:07    1:25    9   30:11         
    9   194   116 Faith Tarver             26 Tampa                FL 1:18:33    3    9:13    4:21    9   32:33    1:47   10   30:42         
   10   214   114 Jessica Dotson           25 Tampa                FL 1:19:50   12   10:54    3:33   14   36:50    0:49    5   27:47         
   11   251   588 Elizabeth Correa         27 Lutz                 FL 1:23:12   11   10:38    7:16   10   35:05    1:32    7   28:44         
   12   262   151 Alea Burke               29 Saint Petersburg     FL 1:24:09   15   13:39    4:04   11   35:40    1:28    8   29:19         
   13   282   520 Laura Ann Favver         27 Saint Petersburg     FL 1:27:20   13   10:54    4:45   12   36:11    1:39   14   33:52         
   14   305   131 Laura Warner             27 Tampa                FL 1:31:29   10   10:11    4:45   19   39:50    0:55   15   35:50         
   15   317   126 Kristen Kaufman          26 Tampa                FL 1:33:18   16   14:11    5:20   13   36:29    1:20   16   35:59         
   16   326   120 Tina Morlia Hifko        26 Valrico              FL 1:35:11   19   18:50    5:34   16   37:34    0:59   13   32:16         
   17   335   148 Kim Kilian               29 Safety Harbor        FL 1:36:50   14   12:08    4:43   18   39:49    1:33   20   38:39         
   18   337   118 Rachel Witte             26 Lutz                 FL 1:37:44   17   15:42    4:59   17   38:22    1:25   18   37:18         
   19   343   133 Kate Bell                27 Tampa                FL 1:40:17   20   19:03    4:26   15   37:31    1:47   19   37:31         
   20   355   109 Elizabeth Dahlquist      25 Saint Petersburg     FL 1:46:17   18   17:26    4:58   20   43:08    4:46   17   36:02         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    28   183 Svetlana Slocum          32 Tampa                FL 1:02:24    1    7:58    2:22    1   28:22    0:54    1   22:49         
    2   151   531 Tanja Klaser             33 Tuscaloosa           AL 1:14:52   12   12:16    3:07    2   31:10    1:13    2   27:07         
    3   196   176 Stephanie Kurtz          32 Detroit              ME 1:18:42    3    9:22    4:15    6   33:17    0:59    8   30:51         
    4   204   170 Allison Raleigh          31 Riverview            FL 1:18:54   13   12:26    3:37    5   33:14    1:01    4   28:38         
    5   232   213 Julia Smith              34 Tampa                FL 1:21:12    8   10:59    4:20    3   32:39    1:29   10   31:47         
    6   234   160 Sherri Olsen-Mikita      30 Seminole             FL 1:21:19   10   11:23    3:51    8   34:04    1:15    7   30:48         
    7   240   159 Debbie Isaac             30 Decatur              GA 1:21:40    9   11:14    4:34    7   33:31    1:22    9   31:00         
    8   256   181 Rachel Childs            32 Fort Lauderdale      FL 1:23:33   18   16:04    3:22   11   35:33    0:56    3   27:40         
    9   263   191 Jennifer Schumacher      33 Apollo Beach         FL 1:24:09    6   10:43    5:14   17   38:01    1:02    5   29:11         
   10   285   164 Angel Wolf               30 Saint Petersburg     FL 1:27:56    4   10:25    5:10   15   37:41    2:52   11   31:50         
   11   287   211 Kimberly Andreasen       34 Tampa                FL 1:28:07   14   12:49    6:02   16   37:45    1:24    6   30:09         
   12   302   172 Kristen Gafric           31 Tampa                FL 1:30:56    5   10:35    4:29   18   38:10    1:08   17   36:37         
   13   307   202 Heidi Hughes-Kish        33 Cape Canaveral       FL 1:31:40   16   15:23    9:19    4   33:02    1:33   12   32:26         
   14   322   186 Jennifer Hall            32 Oldsmar              FL 1:34:16   17   15:49    4:01    9   35:07    1:01   18   38:19         
   15   323   199 Lara Jackson             33 Tampa                FL 1:34:20    7   10:57   10:19   13   36:35    3:02   13   33:27         
   16   324   169 Amy Harvill              31 Lakeland             FL 1:34:37   19   16:25    4:14   12   36:29    1:59   15   35:32         
   17   331   200 Shea Miller              33 Tampa                FL 1:36:20   11   12:04    9:10   14   36:37    3:03   14   33:28    2:00 
   18   350   513 Amy Bookspan             32 Miami                FL 1:42:44   22   25:31    4:16   10   35:18    1:31   16   36:10         
   19   358   161 Jamie Childers           30 Tampa                FL 1:48:32   15   13:35    7:42   20   42:45    1:33   20   42:59         
   20   370   203 Shannon Williams         33 Cape Canaveral       FL 1:52:05   20   16:29    6:25   19   42:05    2:44   21   44:24         
   21   372   158 Allison Ellis            30 Saint Petersburg     FL 1:54:09   21   17:31    6:31   21   47:23    2:31   19   40:14         
   22     0   205 Jeanne Lesniak           33 Saint Petersburg     FL            2    9:20                                                   
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   257 Tracy Parker             36 Odessa               FL   59:51    2    8:24    2:58    1   25:53    0:42    1   21:55         
    2    50   231 Angie Ferguson           35 Fort Myers           FL 1:05:58    1    8:09    3:21    2   27:52    0:54    4   25:43         
    3    54   310 Debby Farias             39 Largo                FL 1:06:35    4    9:31    2:56    8   30:23    0:56    2   22:51         
    4    87   236 Nicole Geller            35 Tampa                FL 1:10:23    7    9:56    3:10    5   30:04    0:59    6   26:15         
    5    98   307 Julie Crocker            39 Tampa                FL 1:11:17    3    9:21    4:09    4   29:55    0:53    3   25:01    2:00 
    6   107   281 Nina Griffin             38 Tampa                FL 1:12:18   16   11:33    3:23    3   29:36    1:12    7   26:36         
    7   111   220 Tammie Wonning           35 Brandon              FL 1:12:26    5    9:33    3:02    9   32:09    1:03    8   26:41         
    8   129   262 Deanna Harmon            37 Tampa                FL 1:13:29   12   10:43    3:15    7   30:21    1:10    9   28:03         
    9   144   507 Michelle Osborne         36 Bradenton            FL 1:14:42    6    9:33    3:12   19   34:45    1:08    5   26:05         
   10   218   226 Beth Andersen            35 Riverview            FL 1:20:15   18   12:54    3:44   18   34:01    0:59   10   28:38         
   11   228   294 Debbi Pike               38 Riverview            FL 1:20:59   13   11:23    3:28   14   33:19    0:58   16   31:54         
   12   229   228 Patti Lange              35 Maplewood            NJ 1:21:03   10   10:21    4:44   17   34:00    1:37   13   30:24         
   13   233   268 Muna Keeney              37 Wesley Chapel        FL 1:21:13    9   10:15    4:14   15   33:47    1:56   14   31:03         
   14   241   218 Patricia Burd            35 Saint Petersburg     FL 1:21:44   11   10:36    4:24   12   32:49    2:08   15   31:50         
   15   258   305 Christi Zettel           39 Tampa                FL 1:23:42   22   14:28    5:13   16   33:49    1:04   11   29:09         
   16   274   515 Teresa Wills             39 Tampa                FL 1:26:03    8   10:13    4:35   11   32:44    1:16   24   37:17         
   17   278   227 Julie Benjamin           35 Riverview            FL 1:26:32   17   12:11    3:58   20   35:03    0:56   21   34:27         
   18   279   221 Melissa Young            35 Tampa                FL 1:26:47   29   18:31    3:38    6   30:10    2:06   18   32:25         
   19   296   267 Linken Berryman          37 Tampa                FL 1:29:49   15   11:29    4:12   23   40:30    1:30   17   32:09         
   20   306   235 Tisha Howard             35 Plant City           FL 1:31:37   30   18:35    7:28   13   33:12    3:14   12   29:10         
   21   320   229 Maraquet Billiris        35 Lutz                 FL 1:33:58   20   13:15    5:15   21   35:54    1:50   26   37:46         
   22   325   256 Christina Lowden         37 New Port Richey      FL 1:34:55   25   15:13    6:53   10   32:36    2:35   25   37:40         
   23   330   278 Tonya Sands              38 Tampa                FL 1:36:10   26   16:12    4:58   22   37:32    2:26   22   35:05         
   24   341   299 Natalie Pruchnicki       39 Apollo Beach         FL 1:39:45   27   16:16    6:51   24   40:52    1:32   20   34:15         
   25   357   242 Lori Farmer              36 Land O' Lakes        FL 1:47:58   24   14:44    5:46   27   47:03    1:59   27   38:28         
   26   361   284 Sheryl Capezio           38 Palm Harbor          FL 1:49:02                                                                
   27   365   300 Karyn Kasnik             39 Riverview            FL 1:50:14   19   13:01    7:08   25   42:39    2:42   29   44:44         
   28   368   273 Tracey Mulligan          37 Tampa                FL 1:51:22   23   14:32    8:07   28   51:56    3:00   19   33:49         
   29   373   283 Sharon Handy             38 Saint Petersburg     FL 1:54:28   21   13:45    7:20   26   44:37    1:56   30   46:53         
   30   375   243 Michelle Schofner        36 Tampa                FL 1:57:30   14   11:23    6:13   29   54:11    1:44   28   44:00         
   31   377   245 Leah Massey              36 Colorado             CO 1:58:41   28   16:37    6:00   30   58:12    1:17   23   36:37         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40     8 Linda Musante            52 Tampa                FL 1:04:48    5    9:01    3:16    1   26:24    1:24    3   24:45         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   504 Beth Wonicker-Cook       40 Palm Harbor          FL 1:05:50    1    8:23    2:53    1   28:46    0:58    3   24:51         
    2    68   510 Kit Van Allan            42 Palm Harbor          FL 1:08:21    6   10:16    3:32    2   30:27    0:37    1   23:32         
    3   109   365 Leslie Stallings         44 Oldsmar              FL 1:12:20   10   10:49    3:11    5   32:11    1:23    2   24:47         
    4   119   347 Kim Thomas               42 Safety Harbor           1:12:47    3    9:07    3:33    6   32:35    1:08    5   26:26         
    5   127   372 Patricia Farese          44 Saint Petersburg     FL 1:13:22    5    9:39    3:05    8   34:02    1:09    4   25:29         
    6   142   361 Shannon Downing          44 Tampa                FL 1:14:40    4    9:30    3:55    4   32:09    1:17    6   27:51         
    7   174   322 Saskia Mighell           41 Tampa                FL 1:16:55    2    8:30    3:41   10   34:27    1:20    9   28:59         
    8   203   506 Kate Grayson             43 Bradenton            FL 1:18:54    9   10:44    3:59    3   30:35    1:52   13   31:46         
    9   223   366 Heidi Horak              44 Treasure Island      FL 1:20:50   13   11:42    4:41    9   34:14    1:05   10   29:10         
   10   224   330 Melissa Mari             41 Dunedin              FL 1:20:52   12   11:24    5:08    7   33:07    2:03   11   29:12         
   11   259   334 Alliston Duryea          42 Tampa                FL 1:23:42   11   11:05    3:49   16   39:32    0:51    8   28:27         
   12   272   370 Trudy Swedberg-Anderson  44 Tampa                FL 1:25:51                        19   42:18    1:13    7   28:10         
   13   288   358 Martha Salamanca         43 Wesley Chapel        FL 1:28:09   15   14:41    4:34   11   34:33    1:25   15   32:58         
   14   291   357 Linda Richards           43 Lakeland             FL 1:28:28   18   18:17    4:58   12   34:42    1:18   12   29:16         
   15   310   354 Helen Tait               43 Safety Harbor        FL 1:32:13    7   10:34    6:57   18   40:51    0:47   16   33:05         
   16   315   324 Traci Wadsworth          41 Tampa                FL 1:32:56    8   10:40    6:51   17   40:18    1:58   17   33:11         
   17   328   360 Kathy Shepherd           44 Tampa                FL 1:35:43   17   16:52    5:42   15   39:10    1:29   14   32:31         
   18   338   353 Jane Ligrani             43 Golden               CO 1:37:48   20   19:09    4:11   13   36:12    1:05   19   37:13         
   19   340   518 Val Hingson              44 Tampa                FL 1:39:44   19   18:22    5:21   14   36:49    0:53   20   38:21         
   20   351   368 Karen Turner             44 Seminole             FL 1:42:48   16   16:04    7:19   21   43:25    1:54   18   34:08         
   21   356   314 Debbie Nieto             40 Cleveland            OH 1:47:15   14   14:14    5:58   20   42:45    1:20   21   43:00         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    42   415 Deborah Cipriano         49 Franklin Lakes       NJ 1:04:58    1    7:27    2:44    1   27:45    1:01    5   26:03         
    2    66   509 Mary Dworkin             48 Clearwater           FL 1:08:04    6   10:38    3:19    2   28:10    1:01    3   24:59         
    3    90   409 Carrie Gamble            47 Tampa                FL 1:10:28    2    8:13    3:02   10   32:58    0:38    4   25:39         
    4   114   400 Dawn Pelletier           47 Nokomis              FL 1:12:32    3    9:18    2:48    3   30:06    0:54    7   29:28         
    5   118   382 Sarah Ransom             45 Tampa                FL 1:12:46   10   11:40    4:39    5   31:03    1:02    1   24:24         
    6   125   385 Lynda Roszel             45 Tampa                FL 1:13:13    5   10:33    3:44   11   33:09    0:57    2   24:53         
    7   172   414 Molly Moore              49 Clearwater           FL 1:16:49    4    9:52    4:42    4   30:14    1:14    9   30:50         
    8   205   407 Nina Boone               47 Clearwater           FL 1:18:55    7   10:40    3:18    8   32:35    0:58   10   31:25         
    9   216   408 Margit Williams          47 Tampa                FL 1:20:06    9   11:20    4:20    9   32:39    2:06    8   29:44         
   10   248   401 Patty Latimer            47 Saint Petersburg     FL 1:23:01    8   11:19    3:56    6   31:38    1:33   12   34:36         
   11   269   406 Laurel Kish              47 Saint Petersburg     FL 1:25:19   11   11:49    3:51   12   34:15    1:57   11   33:30         
   12   312   392 Michelle McGuire         46 Saint Petersburg     FL 1:32:24   12   14:26    4:32   13   35:12    1:33   15   36:43         
   13   319   404 Melissa Tremmel          47 Zephyrhills          FL 1:33:27   17   29:19    4:02    7   32:13    1:17    6   26:38         
   14   333   384 Bonnie Condon            45 Saint Petersburg     FL 1:36:30   13   15:08    7:00   15   38:33    1:02   13   34:49         
   15   342   405 Donna Cox                47 Dunedin              FL 1:39:59   16   18:56    5:33   14   37:19    1:42   14   36:31         
   16   354   393 Darcy Wells              46 Clearwater Beach     FL 1:43:53   15   16:11    5:59   16   39:49    2:19   17   39:37         
   17   360   402 Renee Schofield          47 Tampa                FL 1:48:53   14   15:31    4:39   17   46:01    3:32   16   39:13         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   183   434 Clare Kelley             51 Saint Petersburg     FL 1:17:34    1   11:04    3:06    2   32:43    1:23    1   29:20         
    2   231   417 Leslie Jacobs            50 New Port Richey      FL 1:21:07    3   12:55    3:32    3   34:17    0:50    2   29:35         
    3   275   446 Karen Stromberg          52 Clearwater           FL 1:26:17    4   14:20    4:33    1   32:41    1:51    3   32:55         
    4   298   418 Hollace Leppert          50 Estero               FL 1:30:33    5   14:39    4:27    4   35:00    1:00    5   35:29         
    5   334   423 Suzanne Brosseau         50 Safety Harbor        FL 1:36:43    2   12:14    3:33    6   46:09    1:36    4   33:12         
    6     0   512 Liz Paul                 52 Saint Petersburg     FL            6   18:06    6:21    5   42:54    5:12                      
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   206   471 Lindsay Bell             57 Saint Petersburg     FL 1:18:57    1   12:14    3:55    1   32:54    1:09    1   28:47         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   303   492 Barbara Towey            64 Treasure Island      FL 1:31:04    1   12:08    4:42    1   31:37    1:28    1   41:11         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   362   501 Katie Knight-Perry       71 Saint Petersburg     FL 1:49:03    1   12:02    5:15    1   36:50    2:37    1   52:20         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   198   529 Emmy Wijnmaalen          35 Holiday              FL 1:18:43    1    9:15    3:29    2   32:17    0:48    1   32:57         
    2   271    28 Trista Page              36 Tampa                FL 1:25:37    3   11:09    4:22    4   34:00    2:19    2   33:49         
    3   276    26 Michelle Mock            36 Lakeland             FL 1:26:21    4   11:55    3:43    1   31:50    1:16    4   37:39         
    4   299   517 Heather Hingson          28 Tampa                FL 1:30:35    2   10:48    4:23    3   33:30    1:12    5   40:44         
    5   352    15 Melissa Newman           30 Saint Petersburg     FL 1:43:04    5   17:57    7:13    5   37:57    2:33    3   37:25         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   137    38 Heather Taylor           40 Tampa                FL 1:14:28    1    8:02    3:27    1   29:54    1:43    1   31:24         
    2   283    52 Lisa Pesta               44 Saint Petersburg     FL 1:27:26    3   12:46    4:52    2   30:28    1:17    2   38:04         
    3   329   521 Debra Priest             43 Dallas               GA 1:35:52    6   17:28    5:25    3   33:09    1:19    3   38:33         
    4   349    51 Andrea Pesci-Jones       44 Waterford            MI 1:42:38    4   15:34    5:53    4   36:37    1:38    5   42:58         
    5   359    66 Deanne Silverstein       64 Tarpon Springs       FL 1:48:37    2   11:05    5:06    6   47:57    3:25    4   41:06         
    6   374    62 Erin Linsky              48 Tampa                FL 1:55:34    5   16:25    6:26    5   37:45    3:39    6   49:22    2:00 
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    90   409 Carrie Gamble            47 Tampa                FL 1:10:28    1    8:13    3:02    4   32:58    0:38    1   25:39         
    2   100   121 Lindsay Nightingale      26 Tampa                FL 1:11:26    2    9:47    3:25    1   29:58    1:31    2   26:46         
    3   151   531 Tanja Klaser             33 Tuscaloosa           AL 1:14:52   15   12:16    3:07    3   31:10    1:13    3   27:07         
    4   214   114 Jessica Dotson           25 Tampa                FL 1:19:50    6   10:54    3:33   16   36:50    0:49    5   27:47         
    5   233   268 Muna Keeney              37 Wesley Chapel        FL 1:21:13    3   10:15    4:14    6   33:47    1:56   12   31:03         
    6   256   181 Rachel Childs            32 Fort Lauderdale      FL 1:23:33   26   16:04    3:22    9   35:33    0:56    4   27:40         
    7   259   334 Alliston Duryea          42 Tampa                FL 1:23:42    9   11:05    3:49   21   39:32    0:51    7   28:27         
    8   262   151 Alea Burke               29 Saint Petersburg     FL 1:24:09   19   13:39    4:04   11   35:40    1:28    9   29:19         
    9   272   370 Trudy Swedberg-Anderson  44 Tampa                FL 1:25:51                        26   42:18    1:13    6   28:10         
   10   278   227 Julie Benjamin           35 Riverview            FL 1:26:32   14   12:11    3:58    7   35:03    0:56   22   34:27         
   11   279   221 Melissa Young            35 Tampa                FL 1:26:47   32   18:31    3:38    2   30:10    2:06   15   32:25         
   12   282   520 Laura Ann Favver         27 Saint Petersburg     FL 1:27:20    7   10:54    4:45   12   36:11    1:39   20   33:52         
   13   285   164 Angel Wolf               30 Saint Petersburg     FL 1:27:56    4   10:25    5:10   18   37:41    2:52   13   31:50         
   14   287   211 Kimberly Andreasen       34 Tampa                FL 1:28:07   16   12:49    6:02   19   37:45    1:24   10   30:09         
   15   292    99 Ruth Guilford            24 Saint Petersburg     FL 1:28:49   29   16:30    4:36   10   35:37    1:09   11   30:59         
   16   296   267 Linken Berryman          37 Tampa                FL 1:29:49   11   11:29    4:12   23   40:30    1:30   14   32:09         
   17   306   235 Tisha Howard             35 Plant City           FL 1:31:37   33   18:35    7:28    5   33:12    3:14    8   29:10         
   18   310   354 Helen Tait               43 Safety Harbor        FL 1:32:13    5   10:34    6:57   24   40:51    0:47   16   33:05         
   19   312   392 Michelle McGuire         46 Saint Petersburg     FL 1:32:24   21   14:26    4:32    8   35:12    1:33   27   36:43         
   20   323   199 Lara Jackson             33 Tampa                FL 1:34:20    8   10:57   10:19   14   36:35    3:02   17   33:27         
   21   324   169 Amy Harvill              31 Lakeland             FL 1:34:37   28   16:25    4:14   13   36:29    1:59   23   35:32         
   22   331   200 Shea Miller              33 Tampa                FL 1:36:20   12   12:04    9:10   15   36:37    3:03   18   33:28    2:00 
   23   335   148 Kim Kilian               29 Safety Harbor        FL 1:36:50   13   12:08    4:43   22   39:49    1:33   30   38:39         
   24   337   118 Rachel Witte             26 Lutz                 FL 1:37:44   25   15:42    4:59   20   38:22    1:25   28   37:18         
   25   341   299 Natalie Pruchnicki       39 Apollo Beach         FL 1:39:45   27   16:16    6:51   25   40:52    1:32   21   34:15         
   26   342   405 Donna Cox                47 Dunedin              FL 1:39:59   34   18:56    5:33   17   37:19    1:42   25   36:31         
   27   355   109 Elizabeth Dahlquist      25 Saint Petersburg     FL 1:46:17   31   17:26    4:58   30   43:08    4:46   24   36:02         
   28   356   314 Debbie Nieto             40 Cleveland            OH 1:47:15   20   14:14    5:58   29   42:45    1:20   33   43:00         
   29   357   242 Lori Farmer              36 Land O' Lakes        FL 1:47:58   23   14:44    5:46   32   47:03    1:59   29   38:28         
   30   358   161 Jamie Childers           30 Tampa                FL 1:48:32   18   13:35    7:42   28   42:45    1:33   32   42:59         
   31   360   402 Renee Schofield          47 Tampa                FL 1:48:53   24   15:31    4:39   31   46:01    3:32   31   39:13         
   32   361   284 Sheryl Capezio           38 Palm Harbor          FL 1:49:02                                                                
   33   365   300 Karyn Kasnik             39 Riverview            FL 1:50:14   17   13:01    7:08   27   42:39    2:42   35   44:44         
   34   368   273 Tracey Mulligan          37 Tampa                FL 1:51:22   22   14:32    8:07   33   51:56    3:00   19   33:49         
   35   375   243 Michelle Schofner        36 Tampa                FL 1:57:30   10   11:23    6:13   34   54:11    1:44   34   44:00         
   36   377   245 Leah Massey              36 Colorado             CO 1:58:41   30   16:37    6:00   35   58:12    1:17   26   36:37         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name            Names                                              Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ==================== ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    75   608 Young & Old          Ronal Prodromitis/ George Labanca                  1:09:04    1    7:36    2:11    1   32:09    0:38    1   26:32         
    2   197   604 Z3 Gang              Jon Leino/ Paul White/ Michael Pellegrino          1:18:42    3   13:05    2:54    2   32:29    0:39    4   29:37         
    3   281   605 Spokes Cycling       Pat Haley/ Reed Haley/ Rick Edwards                1:26:58    2   10:41    2:42    4   44:13    0:48    2   28:36         
    4   301   603 Orthosports          Brian Oliver/ Lance Wegener/ Brian Oliver          1:30:56    4   16:19    3:42    3   38:24    1:17    3   29:17    2:00 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name            Names                                              Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ==================== ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   136   602 Power Buff Babes     Andrea Dudfel/ Brenda Walker/ Sabrina Vizzari      1:14:22                                                                
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name            Names                                              Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ==================== ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   179   606 The Bixler Bunch     Stephanie Bixler/ Dennis Bixler/ Paul Bixler       1:17:18    2    9:21    2:24    2   39:31    0:31    1   25:33         
    2   207   609 Trilogy              Delaney Owen/ Robert Rezabek/ Alexander Peters     1:18:58    3   11:44    2:43    1   34:22    0:41    2   29:29         
    3   309   607 Orthosports          Amy King/ Katie Siegel/ Danny Siegel               1:32:00    1    9:18    3:04    3   45:22    0:46    3   31:32    2:00 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   17 5.10k Position                         2:00 
   23 5.10k Position                         2:00 
   62 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  103 5.10a Drafting                         2:00 
  140 5.10a Drafting                         2:00 
  184 5.10a Drafting                         2:00 
  198 5.10d Blocking                         2:00 
  200 5.10a Drafting                         2:00 
  244 5.10k Position                         2:00 
  277 5.10k Position                         2:00 
  307 5.10k Position                         2:00 
  369 5.10a Drafting                         2:00 
  466 5.10k Position                         2:00 
  603 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  607 7.2 Placement of Equipment             2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com