Alta Vista Sports

Englewood Family YMCA Triathlon
July 21, 2007 at Englewood Beach, FL
400 m Swim| 14 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Eva Scherer
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   102 Kiko Cintron             35 Tallahassee          FL   57:53    3    4:40    0:58    4   32:37    0:33    2   19:09 
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    17    63 Erick Montoya            15 Fort Myers           FL 1:05:44    2    5:52    1:15    2   39:10    0:42    1   18:47 
    2    57   126 Chris Bustard            19 Sarasota             FL 1:13:17    1    5:43    2:17    1   38:12    1:01    2   26:07 
    3   131     1 Eric Micallef            18 Sarasota             FL 1:30:29    3    6:13    3:03    3   45:51    0:55    3   34:29 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2   155 Ryan Rankin              24 Sarasota             FL   59:20    1    5:19    1:12    2   31:42    0:38    1   20:30 
    2     4   169 Rick Wetherald           24 Durango              CO 1:01:12    2    6:10    1:12    1   30:49    0:37    3   22:27 
    3    38    11 Brent Stanze             23 Cape Coral           FL 1:11:19    3    6:37    1:31    3   39:24    1:24    2   22:25 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   147 Marco Hintz              29 Sarasota             FL 1:01:31    3    5:32    1:06    1   31:32    0:33    2   22:50 
    2    16    82 Shawn Johnson            28 Northport            FL 1:05:43    2    5:17    1:02    2   35:25    0:35    3   23:27 
    3    19    64 John Stevenson           27 Sarasota             FL 1:06:15    7    6:06    1:17    3   36:01    0:45    1   22:09 
    4    32    27 Mark Jones               28 Englewood            FL 1:09:17    5    5:40    1:06    6   38:13    0:35    4   23:44 
    5    59    54 Andrew Berster           27 Sarasota             FL 1:13:34    8    6:08    1:52    7   39:22    0:23    7   25:50 
    6    67    96 Dennis Respecki Ii       29 N. Ft Myers          FL 1:15:11   11    9:28    2:37    5   38:11    0:37    6   24:21 
    7    73   192 Roger Parker             27 Punta Gorda          FL 1:15:40    1    5:03    2:21   11   43:13    1:08    5   23:57 
    8    79    91 Joseph Matteen           29 Dalton               GA 1:17:03    6    6:02    4:16    4   37:27    1:19    8   28:01 
    9    85   168 Lee Melton               27 Naples               FL 1:18:14    9    6:19    1:45    8   39:52    1:01   10   29:19 
   10    92   159 Brent Thompson           28 North Port           FL 1:19:12   10    6:43    2:23    9   39:54    1:09    9   29:06 
   11   109   124 Massimo Rastrelli        25 Sarasota             FL 1:22:41    4    5:36    1:52   10   41:38    1:42   11   31:55 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    11     5 Matt Bertrand            30 Venice               FL 1:04:01    3    6:03    1:07    1   34:24    0:40    1   21:49 
    2    24   185 Rob Villetto             30 Bradenton            FL 1:07:53    4    6:24    1:11    3   35:59    0:53    2   23:28 
    3    42    76 Brad Daley               34 Eljobean             FL 1:11:57    5    6:35    1:40    2   35:31    1:12    4   27:02 
    4    44   110 Timothy McEachern        33 Naples               FL 1:12:08    2    5:55    1:10    4   38:08    0:51    3   26:07 
    5   119   130 Francisco Madrigal       30 Sarasota             FL 1:24:52    1    5:44    2:29    5   44:05    0:48    6   31:48 
    6   124    58 Brett Wasserman          33 Nokomis              FL 1:27:26    7    7:06    3:08    6   46:52    0:49    5   29:33 
    7   150    37 Thomas Krug              32 Bradenton            FL 1:37:46    6    7:02    2:19    7   47:27    1:50    7   39:10 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    10   105 Steven Butler            35 Nokomis              FL 1:04:01    1    5:54    1:04    1   34:49    0:57    1   21:19 
    2    37   140 Michael Schyck           37 Englewood            FL 1:11:16    3    6:07    1:51    5   38:19    0:33    2   24:28 
    3    47   160 Stephen Martin           36 Sarasota             FL 1:12:26    4    6:42    1:48    2   36:19    0:35    4   27:04 
    4    60    20 Jeffrey Arciere          37 Bonita Springs       FL 1:13:38    8    7:47    2:32    3   36:47    0:45    3   25:49 
    5    78    18 Brian Horne              36 Cape Coral           FL 1:16:31    2    6:05    1:49    4   36:53    1:19    5   30:26 
    6   123    57 Chris Sforzo             35 Bradenton            FL 1:27:15    6    7:01    2:03    6   41:31    0:46    9   35:56 
    7   128    66 Scott Woolam             37 Fort Myers           FL 1:28:34    5    6:43    2:24    8   46:59    1:27    6   31:04 
    8   130     8 Stephen Schwarz          39 Port Charlotte       FL 1:30:19    9    8:35    3:14    7   43:08    2:50    7   32:34 
    9   141    34 J Scanlan                36 Bradenton            FL 1:34:27    7    7:08    3:02    9   47:24    2:15    8   34:40 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   150 Cliff McHenry            40 Sarasota             FL 1:02:23    1    5:23    1:31    8   34:36    0:43    1   20:11 
    2    12   190 Michael Allmer           43 Sarasota             FL 1:04:08    7    6:14    1:23    4   33:58    0:48    2   21:47 
    3    13   106 Jameson Myers            41 Venice               FL 1:04:30    2    5:56    1:20    7   34:13    0:53    3   22:08 
    4    14    21 Stephan Boecker          41 Palmetto             FL 1:04:38    6    6:10    1:42    2   33:49    0:24    4   22:35 
    5    18    90 Johann Saurbier          42 Naples               FL 1:06:04   11    6:34    1:10    3   33:54    0:56    6   23:32 
    6    20   128 Patrick Lennon           43 Sarasota             FL 1:06:22    3    6:01    1:32   10   35:05    1:06    5   22:39 
    7    30    67 William Gorman           43 Punta Gorda          FL 1:08:45    5    6:07    1:32    5   34:03    1:06    9   25:58 
    8    31   108 Grant Lempriere          40 Sarasota             FL 1:09:12    4    6:05    1:18    6   34:09    0:54   10   26:48 
    9    39   187 Michael Perry            43 Sarasota             FL 1:11:24   14    6:48    1:19    1   33:21    0:53   15   29:04 
   10    50   153 Kenton Lowry             41 Columbia             SC 1:12:36    8    6:15    1:33   15   38:55    1:14    7   24:41 
   11    53   111 Jay Losey                41 Venice               FL 1:12:53   15    7:00    1:23    9   34:53    1:09   13   28:30 
   12    58   163 Bill McKnight            41 Lakeland             FL 1:13:25   18    8:13    1:53   11   36:56    0:35    8   25:50 
   13    70   182 Kevin Garcia             44 Sarasota             FL 1:15:23   10    6:30    1:15   12   37:58    0:49   14   28:53 
   14    72     7 Louis Giannone           41 Nokomis              FL 1:15:31    9    6:22    2:23   13   38:29    1:26   11   26:53 
   15    76    95 James Raybon             40 Sarasota             FL 1:16:12   12    6:36    1:48   16   39:43    0:57   12   27:10 
   16    82   107 Kerry Martin             41 Bradenton            FL 1:17:39   13    6:40    1:38   14   38:49    0:58   17   29:36 
   17   104    94 Derek Nelson             41 Sarasota             FL 1:21:58   17    7:52    2:10   17   41:44    1:04   16   29:09 
   18   157   191 Alvaro Quiros            42 Sarasota             FL 1:41:43   16    7:22    2:48   18   48:02    2:12   18   41:21 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     3    35 Larry Black              49 Fort Myers           FL   59:45    1    4:34    0:58    1   33:13    0:45    1   20:17 
    2    25    26 Grant Setzer             45 Cape Coral           FL 1:08:01    8    7:07    1:21    3   35:01    0:45    3   23:48 
    3    26    97 Doug Manning             48 Sarasota             FL 1:08:06    7    6:56    1:32    6   35:37    1:12    2   22:51 
    4    29     6 John Letourneau          46 Sarasota             FL 1:08:41    2    5:33    1:43    5   35:20    0:43    5   25:25 
    5    35    56 Douglas Selleck          45 Bradenton            FL 1:10:35    3    5:55    2:08    4   35:11    2:03    4   25:20 
    6    71   145 Dr. John McDonough       46 Tampa                FL 1:15:30    4    6:30    1:12    8   37:11    1:18    6   29:21 
    7    88    72 Kim Shaw                 45 Bradenton            FL 1:18:30    5    6:37    2:31    7   36:33    1:13    7   31:38 
    8    90    16 William Urbanski         48 Tampa                FL 1:18:51    6    6:38    1:38    2   34:54    3:29    8   32:13 
    9   120   165 Jim Coury                46 Sarasota             FL 1:25:11    9    8:03    2:58    9   38:13    1:25    9   34:34 
   10     0    32 Michael Buck             46 Sarasota             FL           10    8:03    3:31                                   
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6   193 Steve Noble              50 Northport            FL 1:01:35    1    4:39    1:36    1   32:51    0:31    2   22:01 
    2     9    44 Ted Murray               53 Sarasota             FL 1:03:35    3    6:24    1:28    3   33:44    0:51    1   21:10 
    3    23   189 Bill Chamiel             50 Sarasota             FL 1:07:27    5    6:43    1:33    2   33:18    1:04    3   24:52 
    4    45    87 Ray Sola                 50 Sarasota             FL 1:12:09    8    6:57    1:57    6   35:07    1:11    7   26:59 
    5    52    65 Ken Smith                50 Tampa                FL 1:12:50    9    7:09    1:56    5   35:05    1:43    6   26:58 
    6    56    48 Larry Tomsic             54 Naples               FL 1:13:08    4    6:34    1:25    7   36:51    1:22    5   26:58 
    7    75    14 David Holt               51 Bradenton            FL 1:16:07    7    6:48    2:25    4   34:12    1:17   10   31:27 
    8    95   166 Marty Sudut              53 Bonita Springs       FL 1:19:32    2    6:15    1:54    8   37:38    0:41   11   33:06 
    9    96    89 James Reilly             50 Englewood            FL 1:19:35   10   10:03    2:40    9   40:35    0:51    4   25:28 
   10    99    29 Peter Grant              54 Tallahassee          FL 1:20:19    6    6:44    2:02   10   43:30    0:57    8   27:08 
   11   159    24 Bruce Len                52 Eustis               FL 1:43:02                        11   54:58    2:42    9   29:59 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    22    61 Rick Miller              55 Fort Myers           FL 1:07:07    1    5:53    1:23    1   34:27    0:54    1   24:32 
    2    40     9 Gary Jordan              56 Plant City           FL 1:11:45    2    6:40    1:33    2   35:02    1:03    3   27:28 
    3   110   115 Chas Smith               58 Lakeland             FL 1:22:49    3    6:54    1:44    3   37:27    1:39    4   35:07 
    4   113    31 John Teran               57 Sarasota             FL 1:23:26    4    7:56    4:03    5   42:27    1:51    2   27:12 
    5   136   158 Dennis McNaughton        56 Sarasota             FL 1:32:07                         4   39:18    2:23    5   38:18 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   164 George Chase             60 St. Pete Beach       FL 1:08:11    1    5:55    1:12    2   36:01    0:50    2   24:15 
    2    28   113 Bo Webster               63 Odessa               FL 1:08:34    2    6:33    1:29    1   33:40    0:40    3   26:13 
    3    46    33 Bill Keeler              60 Cape Coral           FL 1:12:24    4    6:50    1:35    3   38:57    0:59    1   24:04 
    4    93    12 Norbert Nelde            60 Englewood            FL 1:19:13    3    6:47    3:30    4   40:43    1:00    4   27:14 
    5   106   188 Paul Baran               61 Venice               FL 1:22:11    5    9:20    2:53    5   41:32    1:05    5   27:23 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    43     3 Bill Detra               66 Sarasota             FL 1:12:05    1    6:36    1:11    1   34:50    0:47    1   28:42 
    2   165    85 Tom O'Neill              66 Venice               FL 1:50:38    2    9:10    3:04    2   45:01    1:06    2   52:20 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   163   138 James Woolam             75 Ft. Myers            FL 1:48:17    1    9:38    3:49    1 1:00:03    0:54    1   33:54 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    36   149 Reed Schweizer           34 Cape Coral           FL 1:10:53    1    6:08    1:28    1   35:50    0:43    1   26:47 
    2   158    40 Douglas Grosso           30 Weston               FL 1:42:34    3   10:28    4:54    2   45:43    1:33    3   39:58 
    3   161   118 Ryan Lodge               26 Bradenton            FL 1:45:56    4   14:09    4:10    4   51:48    1:28    2   34:22 
    4   167    68 Arthur Dumas             37 Sarasota             FL 1:55:01    2    8:13    5:00    3   50:15    2:51    4   48:44 
CLYDESDALE   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    62    53 Henry Cox                40 Sarasota             FL 1:14:18    4    7:48    2:26    3   37:38    1:06    1   25:22 
    2    63   104 Tony De                  40 Sarasota             FL 1:14:33    1    5:47    2:24    1   34:52    1:52    2   29:39 
    3    89   180 Rich Wetherald           51 Vero                 FL 1:18:43    5    8:19    1:24    2   35:56    0:59    3   32:06 
    4   111   141 Al Steele                46 Englewood            FL 1:22:56    3    7:37    1:46    4   38:50    1:19    4   33:26 
    5   144   171 John Raleigh             45 Sarasota             FL 1:34:47    2    7:06    3:14    5   42:00    1:59    5   40:29 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   152    92 James Preston            34 Englewood            FL 1:37:56    1    8:04    3:26    1   54:01    1:15    1   31:12 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    48    84 Tim Reifschneider        48 Venice               FL 1:12:30    3    7:17    2:58    1   35:22    1:46    1   25:09 
    2   107    93 Parker Remes             43 Englewood            FL 1:22:30    1    6:47    2:38    3   44:29    0:48    2   27:50 
    3   122    15 Todd Haag                40 Venice               FL 1:27:09    5    8:02    2:06    2   42:46    1:37    3   32:39 
    4   166   170 Dave Weissert            43 Northport            FL 1:50:53    4    7:40    5:35    4   55:21    1:26    4   40:53 
    5     0   127 Chris Keesecker          50 Sarasota             FL            2    6:53    2:10                                   
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8    83 Melissa Reifschneider    36 Venice               FL 1:03:08    4    6:00    1:05    2   33:13    0:56    1   21:56 
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    51    22 Jessica Hafey            18 Palmetto             FL 1:12:41    1    5:57    1:50    1   40:55    0:24    1   23:38 
    2   155    25 Dana Len                 17 Eustis               FL 1:39:45    2    7:30    4:56    2   55:01    2:37    2   29:43 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   112    77 Deirdre Grant            24 Placida              FL 1:23:23    1    8:03    2:03    1   44:21    0:42    1   28:16 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   183 Tracy Cundiff            28 Bradenton            FL 1:05:36    4    6:40    1:14    1   32:22    0:53    1   24:29 
    2    66   148 Hannah Kelbaugh          28 Sarasota             FL 1:15:05    3    6:39    1:43    3   40:13    0:45    2   25:46 
    3    97    81 Jennifer Johnson         28 Northport            FL 1:19:53    2    6:33    1:39    2   39:52    0:35    5   31:16 
    4    98    28 Megan Crorey             25 Fort Myers           FL 1:19:55    1    5:55    2:31    4   40:14    0:36    4   30:41 
    5   129   119 Sarah Lodge              26 Lakewood Ranch       FL 1:29:37    7    7:49    4:25    7   45:38    1:14    3   30:33 
    6   132   121 Aamie Fish               26 Sarasota             FL 1:30:43    5    7:12    1:48    5   45:09    1:44    6   34:52 
    7   153   122 Kellyann McWilliams      27 Sarasota             FL 1:39:28    6    7:30    2:38    6   45:37    1:42    7   42:02 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    49    55 Georgina Frost           30 Venice               FL 1:12:32    2    6:47    1:39    1   37:51    0:54    1   25:24 
    2    69   181 Holly Chamberlain        30 Lake Placid          FL 1:15:22    1    6:16    1:33    2   40:21    0:58    2   26:16 
    3   117    78 Shelley La Pean          33 Rotonda West         FL 1:24:42    7    8:31    2:34    3   44:08    1:12    5   28:19 
    4   118   117 Emily McCabe             33 Tampa                FL 1:24:47    4    7:28    3:14    4   44:16    2:01    3   27:50 
    5   137     2 Autumn Cates             30 Cape Coral           FL 1:32:14    6    8:23    3:36    5   45:40    1:09    6   33:28 
    6   149   184 Erin White               33 Venice               FL 1:37:08    3    7:00    3:38    7   56:52    1:46    4   27:54 
    7   164   161 Leslie Dumas             33 Deland               FL 1:49:00    5    7:36    3:24    6   50:10    1:36    7   46:16 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    21    42 Regina Koda              39 Nokomis              FL 1:06:55    1    5:48    1:19    1   35:31    0:48    2   23:31 
    2    55   179 Jackie Miller            38 Sarasota             FL 1:13:01    3    6:27    1:20    3   37:37    1:01    4   26:38 
    3    61   151 Michele Osborne          37 Bradenton            FL 1:13:46    2    6:02    1:30    7   41:18    0:55    3   24:03 
    4    81    49 Wendy Ellis              36 Bradenton            FL 1:17:09    8    7:16    2:00    5   39:11    1:15    5   27:29 
    5    84   143 Lisa Cannella            35 Tampa                FL 1:17:58   12    7:52    2:11   11   43:00    1:40    1   23:17 
    6   101   156 Carolina Desloge         38 Sarasota             FL 1:20:56    4    6:43    2:06    9   42:03    1:44    6   28:22 
    7   103    98 Melissa Perkins          36 Sarasota             FL 1:21:57    5    6:51    2:28    4   39:03    1:35    8   32:02 
    8   115    69 Amy Lubas                36 Sarasota             FL 1:23:39   11    7:34    2:01    8   41:41    1:03    7   31:22 
    9   125    50 Julie Hollifield-Garrit  36 Sarasota             FL 1:27:26    7    7:12    2:07   10   42:04    1:33    9   34:33 
   10   126   142 Deborah Leslie           37 Sarasota             FL 1:27:29    9    7:16    2:01    2   36:27    1:39   12   40:08 
   11   127    70 Chelle Slimak            37 Ormond Beach         FL 1:28:00   13    7:53    2:24    6   40:27    1:26   10   35:51 
   12   148    46 Jean Thompson            36 Englewood            FL 1:36:41    6    7:03    2:44   12   46:50    1:57   11   38:09 
   13   160    99 Renee Lepere             35 Port Charlotte       FL 1:43:40   10    7:18    3:23   13   48:24    3:17   13   41:20 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    41    30 Jane Page                43 Sarasota             FL 1:11:47    2    6:23    1:35    1   37:21    1:05    2   25:24 
    2    65   139 Kathleen Geurden         41 Sarasota             FL 1:14:56    1    6:07    1:38    2   38:58    1:02    4   27:13 
    3    80    17 Elizabeth Urbanski       41 Tampa                FL 1:17:06    4    6:48    1:56    6   42:19    1:10    1   24:55 
    4    83    47 Lisa Koehler             40 Naples               FL 1:17:41    3    6:37    1:35    3   39:30    1:01    5   29:01 
    5   105   152 Kate Grayson             44 Bradenton            FL 1:21:59    5    7:14    1:51    4   40:24    1:24    7   31:08 
    6   114   144 Karen Lombardo           42 Punta Gorda          FL 1:23:27    7    8:24    1:50    7   45:14    1:39    3   26:22 
    7   121   116 Mary Gentry Roberts      41 Clearwater           FL 1:26:32    6    7:40    2:44    5   42:14    1:44    8   32:10 
    8   142   123 Consuelo Flickinger      41 Venice               FL 1:34:29    8   11:25    2:48    8   49:24    1:04    6   29:50 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    54   120 Sharon Butler            46 Osprey               FL 1:12:59    5    7:10    1:24    1   36:43    0:40    2   27:04 
    2    64    13 Julie Holt               48 Bradenton            FL 1:14:46    2    7:01    1:22    2   37:02    0:58    3   28:25 
    3    68    43 Tracey Tucker            48 Naples               FL 1:15:22    3    7:07    1:38    4   38:06    1:34    1   26:59 
    4    77    38 Dawn Pelletier           48 Nokomis              FL 1:16:12    1    6:00    1:16    3   38:06    0:50    4   30:01 
    5    87   112 Elaine Perangelo         49 Sarasota             FL 1:18:27    4    7:09    1:23    5   38:23    0:44    5   30:50 
    6   147    75 Sandra Newell            47 Englewood            FL 1:35:30    6    7:37    2:38    6   46:19    1:33    6   37:26 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   100    62 Maggie Miller            50 Fort Myers           FL 1:20:32    1    7:29    1:48    1   42:05    1:00    1   28:12 
    2   116   114 Sharon Long              51 Odessa               FL 1:23:52    2    8:11    1:49    2   42:40    0:55    2   30:18 
    3   138    36 Pamela Schuneman         50 Osprey               FL 1:32:34    3    8:14    2:18    3   45:22    1:33    4   35:10 
    4   154    19 Barbara Smith            53 Venice               FL 1:39:30    4    9:49    3:26    4   50:08    2:13    3   33:56 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   140    80 Sally Entlich            64 Englewood            FL 1:33:17    2   10:44    4:25    1   45:12    2:25    1   30:33 
    2   156    79 Lois Collins             62 Englewood            FL 1:41:16    1    7:25    3:03    2   46:03    3:05    2   41:42 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   133    45 Betty Lou Tucker         70 Naples               FL 1:30:49    1    8:04    2:18    1   43:38    2:20    1   34:30 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 89
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    91    73 Katherine Kinross        38 Fort Myers           FL 1:18:55    3    7:29    2:35    1   38:11    1:00    2   29:43 
    2   108    10 Angela Macedonia         25 Charlotte            NC 1:22:37    1    6:22    2:18    2   47:03    0:45    1   26:12 
    3   146    41 Jennifer Grosso          30 Weston               FL 1:35:20    2    7:09    4:29    3   49:55    1:03    3   32:46 
ATHENA   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    33   154 Kim Miller               46 Osprey               FL 1:10:09    1    6:05    1:24    1   36:32    0:53    1   25:16 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   134    86 Jennifer Boris           35 Sarasota             FL 1:31:07    3   13:59    2:10    1   46:01    0:47    2   28:12 
    2   151   186 Meredith Rogers          28 Sarasota             FL 1:37:55    2    8:38    3:21    3   56:52    0:56    1   28:09 
    3   162    51 Heather Roth             29 Englewood            FL 1:46:45    1    7:59    3:44    2   56:46    1:48    3   36:30 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1    86   137 Murphy - Preininger                                 1:18:18    4    6:54    1:05    2   41:33    1:05    2   27:43 
                  Jamie Murphy/ Renee Preininger                         
    2    94   100                                                     1:19:19    5    6:56    1:00    1   38:53    0:25    4   32:06 
                  Susie Nelson/ Courtney Gutenschuager/ Tammy Koennemann 
    3   135   134 King Reilly                                         1:32:02    3    6:44    2:32    4   52:39    0:31    3   29:38 
                  Sandy King/ Taylor Reilly                              
    4   139   133 The Enforcers                                       1:32:54    2    5:28    1:09    5   53:36    0:35    5   32:08 
                  Jennifer Heeg/ Julie Feraris/ Denise Lines             
    5   143   129                                                     1:34:30    1    4:43    1:20    3   49:40    0:53    6   37:55 
                  Agnes / Rachel Uneberg                                 
    6   145   135                                                     1:35:05    6    8:06    6:39    6   54:05    0:29    1   25:48 
                  Christine Butler/ Briana Sutton/ Joanna Garcia         
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1    34   194                                                     1:10:23    2    7:44    1:16    1   34:54    0:36    2   25:54 
                  Natasha Waglow/ Nancy Henning/ Josh Kuntowicz          
    2    74   132 All Stars                                           1:15:54    1    5:16    1:03    2   42:23    0:32    3   26:41 
                  Jaclyn Pillotto/ John Petramala/ Timothy Cochran       
    3   102   146                                                     1:21:56    4   12:02    0:58    3   42:46    0:29    1   25:43 
                  Jen Robertson/ Danette Lafrance/ Philip Ohman          
    4     0   136 The Finishers                                                  3   10:05    3:01    4   59:46    0:38              
                  Nicolette Krevas/ John Cahow                           
            

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com