Alta Vista Sports

32nd Annual Firecracker 5K & 10K Runs
July 1, 2007: Daytona Beach, Florida
on the beach at the Bandshell
Presented by Daytona Beach Track Club
& Florida Hospital
Race Director: Richard Wendt
Timing & Scoring: Alta Vista Sports
John Boyle jboyle@altavistasports.com
10K OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1     1   376 Slater Stich           18 New Smyrna Bch       FL   36:05  5:50 
    2     2   387 David Mullins          18 Clintwood            VA   37:52  6:07 
    3     3   380 Daniel Dunn            18 Daytona Bch          FL   38:30  6:13 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 10
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    26   424 Christian Sullivan      9 Daytona Bch          FL   46:51  7:34 
MALE AGE GROUP:  11 - 14
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    11   355 Shawn Buxton           15 Kissimmee            FL   41:16  6:40 
    2    12   338 Joseph Astrauskas      18 Deland               FL   41:32  6:42 
MALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    14   428 Mike Jones             20 Deland               FL   42:51  6:55 
    2    39   420 Ben Boswell            24 Ormond Bch           FL   50:10  8:06 
    3    40   375 Kristopher Harvey      24 Daytona Bch          FL   50:18  8:07 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    19   431 Jonathan Dea           29 Rockledge            FL   43:40  7:03 
    2    55   374 Brian Pace             29 Chicago              IL   55:08  8:54 
    3    67   391 Joshua Burr            29 Orlando              FL   56:33  9:08 
    4    97   390 Joseph Murray          26 Jax                  FL 1:02:51 10:09 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1     4   417 Jesse Randall          31 Orlando              FL   38:59  6:18 
    2    84   384 Omar Vargas            32 Pt Orange            FL 1:00:19  9:44 
    3   103   388 Disston Moore          33 Daytona Bch          FL 1:04:37 10:26 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1     7   301 Daniel McCarthy        38 Lk Mary              FL   39:43  6:25 
    2     9   366 James Duncan           36 Largo                FL   39:51  6:26 
    3    23   360 Jason Van Meter        36 Sanford              FL   45:57  7:25 
    4    25   436 Warren Caputo          38 Melbourne            FL   46:37  7:32 
    5    36   434 David Megge            38 Pt Orange            FL   50:02  8:05 
    6    77   354 Michael Perry          36 New Smyrna Bch       FL   59:21  9:35 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                  Age City                 St 10k     Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1     5   369 Brian Allain           44 Summerville          SC   39:29  6:22 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1     8   372 Todd Graff             43 Ormond Bch           FL   39:46  6:25 
    2    10   414 John Dodd              42 Ormond Beach         FL   41:00  6:37 
    3    34   410 Tony Moran             44 Daytona Beach        FL   49:05  7:55 
    4    48   405 John Houri             43 Palm City            FL   52:31  8:29 
    5    59   362 Jerry Thompson         42 Ormond Bch           FL   55:31  8:58 
    6    66   317 Darrin Lancaster       42 Dayotna Beach        FL   56:25  9:06 
    7    70   389 Terrance Regan         42 Flagler Bch          FL   57:19  9:15 
    8    86    80 Tom Rowe               40 Ormond Bch           FL 1:00:25  9:45 
    9    95   323 Steve Harridge         44 Daytona Beach        FL 1:02:23 10:04 
   10    99   379 Oscar Alvarado         41 Palm Coast           FL 1:03:50 10:18 
   11   107   386 Harrison Archer        43 Pt Orange            FL 1:09:47 11:16 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    16   365 Chris Burkett          47 Daytona Bch          FL   43:26  7:01 
    2    22   334 John Jagde             46 Bel Air              MD   45:33  7:21 
    3    32   312 Rocco Relvini          46 Sanford              FL   48:29  7:50 
    4    62   377 Juan Godoy             46 Palm Coast           FL   55:50  9:01 
    5    71   393 Steven Parnell         45 Holly Hill           FL   57:56  9:21 
    6    93   349 Bob Roberts            46 Palm Coast           FL 1:01:11  9:53 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    13   330 Howard Vann            51 Port Orange          FL   42:43  6:54 
    2    20   382 Dave Dunn              53 Daytona Bch          FL   44:11  7:08 
    3    35   416 Michael Brumenschenke  51 Port Orange          FL   49:33  8:00 
    4    37   359 Fred Snowman           52 Islamorada           FL   50:04  8:05 
    5    52   433 Anthony Stover         50 Wilbur By Sea        FL   53:51  8:41 
    6    65   315 Patrick Johnson        53 Ormond Bch           FL   56:07  9:04 
    7    68   429 Mark Russell           51 Orlando              FL   56:47  9:10 
    8    72   305 Robert Dout            53 Orlando              FL   57:58  9:21 
    9    74   356 Victor Buxton          51 Kissimmee            FL   58:15  9:24 
   10    75   368 Robert Baranowski      50 Ormond Bch           FL   58:45  9:29 
   11    80   385 Mark Krodel            54 Pt Orange            FL   59:38  9:38 
   12    85   309 Leonard Guida          52 Port Orange          FL 1:00:21  9:44 
   13   113   335 David Hartley          50 Palm Coast           FL 1:16:50 12:24 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    24   302 Neataly Sanchez        59 Orlando              FL   46:12  7:28 
    2    50   346 William Szakovits      59 Winter Springs       FL   53:18  8:36 
    3    79   310 Alan Treloar           59 Palm Coast           FL   59:31  9:36 
    4    91   408 Frank Dunn             56 Maitland             FL 1:01:03  9:51 
    5   104   333 Grady Ballenger        57 Deland               FL 1:06:36 10:45 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    44   404 Silky Sullivan         63 Tampa                FL   51:16  8:17 
    2    76   304 Pedro Lebron           63 Orlando              FL   58:58  9:31 
    3    81   331 Charles Rolf           60 Orlando              FL   59:51  9:40 
    4    90   318 David Spear            62 Deland               FL 1:00:58  9:50 
    5   111   357 Dale Adam              63 Daytona Bch          FL 1:13:25 11:51 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    15   314 Roger Rouiller         68 Ft Pierce            FL   42:53  6:55 
    2   106   320 Horace Brannon         69 New Smyrna Beach     FL 1:06:57 10:48 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    58   303 Epifanio Agosto        77 Orlando              FL   55:29  8:57 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
MALE-NO-AGE-GIVEN AGE GROUP:  0 - 0
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
OVERALL 10K FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    17   363 Katie Crowe            28 Ormond Bch           FL   43:26  7:01 
    2    18   381 Kelsey Dunn            18 Daytona Bch          FL   43:38  7:03 
    3    27   426 Dana Ross Rhode        24 Daytona Bch          FL   46:58  7:35 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  1 - 10
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  11 - 14
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    38   435 Roya Darioosh          18 Ormond Bch           FL   50:06  8:05 
    2    51   367 Nicole Maranchick      15 Pt Orange            FL   53:47  8:41 
    3    69   419 Heather Garrow         16 Pt Orange            FL   57:14  9:14 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    46   321 Colleen Yuskaitis      22 Oviedo               FL   52:06  8:25 
    2    88   344 Aile Yero              23 Altamonte Springs    FL 1:00:42  9:48 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    45   343 Maeve Jemison          29 Deland               FL   51:37  8:20 
    2    78   373 Jenny Pace             27 Chicago              IL   59:29  9:36 
    3    82   336 Dawn Wandelt           27 Port Orange          FL   59:59  9:41 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    33   401 Melissa Philpott       33 Chattanooga          TN   48:49  7:53 
    2    43   319 Casey-Ann Krumich      31 Deltona              FL   51:02  8:14 
    3    54   329 Maureen Rhoads         31 Ormond Beach         FL   55:08  8:54 
    4    64   352 Jaime Kaminski         30 Ormond Bch           FL   55:58  9:02 
    5   101   337 Amy Smith              34 Land O' Lakes        FL 1:04:19 10:23 
    6   108   322 Kelly Caskin           31 Palm Coast           FL 1:10:34 11:23 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    31   421 Stacy Ferner           39 New Smyrna Bch       FL   48:22  7:48 
    2    42   351 Dawn Lisenby           39 Flagler Bch          FL   50:48  8:12 
    3    57   406 Andrea McCracken       39 Gainesville          FL   55:28  8:57 
    4    60   345 Janice Bader           36 Ocoee                FL   55:35  8:58 
    5    61   413 Cheryl Rioux           36 Ormond Beach         FL   55:43  9:00 
    6    83   415 Kandy Wininger         39 Deland               FL 1:00:17  9:44 
    7    92   350 Richelle Roberts       35 Palm Coast           FL 1:01:10  9:52 
    8    94   327 Terry Snyder           37 Port Orange          FL 1:02:02 10:01 
    9    96   402 Jodie Sturgeon         35 Ormond Bch           FL 1:02:30 10:05 
   10   100   400 Michele Wallens        37 Ormond Bch           FL 1:03:58 10:19 
   11   116   392 Sandra Beltran         39 Palm Coast           FL 1:20:57 13:04 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                  Age City                 St 10k     Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    28   427 Lisa Wilkinson         41 Palm Coast           FL   47:04  7:36 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    30   422 Shelia Sullivan        41 Daytona Bch          FL   47:32  7:40 
    2    47   412 Pam Giese              43 Port Orange          FL   52:08  8:25 
    3    49   432 Annie Albrecht         40 Ormond Bch           FL   52:50  8:32 
    4    63   364 Kim Byrd               40 Deland               FL   55:57  9:02 
    5   112   308 Karen Williams         43 Vero Bch             FL 1:13:45 11:54 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    29   383 Sharon Lay             45 Daytona Bch          FL   47:24  7:39 
    2    41   358 Martha Chaplin         47 Micanopy             FL   50:20  8:08 
    3    53   348 Janell Verkaden        46 Ormond Bch           FL   54:04  8:44 
    4    56   425 Sharon Marsh           47 Lk Helen             FL   55:16  8:55 
    5    73   361 Melissa Taylor         48 Deland               FL   58:06  9:23 
    6   102   411 Lori Barnes            48 Port Orange          FL 1:04:34 10:25 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    87   407 Bridget Gallagher      51 Ormond Beach         FL 1:00:40  9:47 
    2    89   409 Theresa Gentile        53 Leesburg             FL 1:00:56  9:50 
    3   105   313 Irene Talarico         51 Ormond Bch           FL 1:06:45 10:46 
    4   109   418 Jesse Pace             54 St Augustine         FL 1:10:58 11:27 
    5   114   306 Laurel Smith           52 Davenport            FL 1:18:20 12:39 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1    98   316 Katie Johnson          56 Ormond Bch           FL 1:03:00 10:10 
    2   110   347 Janet Szakovits        55 Winter Springs       FL 1:12:52 11:46 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ===== 
    1   115   307 Barbara Logan          61 Orlando              FL 1:18:25 12:39 
 
RESULTS FOR COMBINED RACES
MALE
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Total   5k      10k     
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ======= ======= 
    1   113   417 Jesse Randall          31 Orlando              FL   58:21   19:22   38:59 
    2   114   414 John Dodd              42 Ormond Beach         FL 1:02:57   21:57   41:00 
    3   115   428 Mike Jones             20 Deland               FL 1:04:03   21:13   42:51 
    4   117   431 Jonathan Dea           29 Rockledge            FL 1:09:34   25:55   43:40 
    5   118   436 Warren Caputo          38 Melbourne            FL 1:10:15   23:38   46:37 
    6   123   410 Tony Moran             44 Daytona Beach        FL 1:15:28   26:23   49:05 
    7   124   404 Silky Sullivan         63 Tampa                FL 1:19:08   27:52   51:16 
    8   128   434 David Megge            38 Pt Orange            FL 1:23:04   33:02   50:02 
    9   129   433 Anthony Stover         50 Wilbur By Sea        FL 1:23:50   30:00   53:51 
   10   132   429 Mark Russell           51 Orlando              FL 1:27:41   30:55   56:47 
   11   139   405 John Houri             43 Palm City            FL 1:42:14   49:43   52:31 
   12     0   416 Michael Brumenschenke  51 Port Orange          FL                   49:33 
   13     0   420 Ben Boswell            24 Ormond Bch           FL                   50:10 
   14     0   408 Frank Dunn             56 Maitland             FL                 1:01:03 
RESULTS FOR COMBINED RACES
FEMALE
Place O'All No.   Name                  Age City                 St Total   5k      10k     
===== ===== ===== ===================== === ==================== == ======= ======= ======= 
    1   116   430 Kerstin Dea            30 Rockledge            FL 1:08:19   23:13   45:07 
    2   119   427 Lisa Wilkinson         41 Palm Coast           FL 1:12:16   25:13   47:04 
    3   120   426 Dana Gross Rhode       24 Daytona Bch          FL 1:13:06   26:09   46:58 
    4   121   421 Stacy Ferner           39 New Smyrna Bch       FL 1:13:25   25:04   48:22 
    5   122   401 Melissa Philpott       33 Chattanooga          TN 1:14:59   26:11   48:49 
    6   125   435 Roya Darioosh          18 Ormond Bch           FL 1:19:55   29:49   50:06 
    7   126   432 Annie Albrecht         40 Ormond Bch           FL 1:20:42   27:52   52:50 
    8   127   412 Pam Giese              43 Port Orange          FL 1:22:24   30:16   52:08 
    9   130   406 Andrea McCracken       39 Gainesville          FL 1:24:49   29:22   55:28 
   10   131   425 Sharon Marsh           47 Lk Helen             FL 1:26:27   31:12   55:16 
   11   133   413 Cheryl Rioux           36 Ormond Beach         FL 1:28:43   33:01   55:43 
   12   134   415 Kandy Wininger         39 Deland               FL 1:32:19   32:02 1:00:17 
   13   135   409 Theresa Gentile        53 Leesburg             FL 1:37:19   36:24 1:00:56 
   14   136   400 Michele Wallens        37 Ormond Bch           FL 1:39:21   35:24 1:03:58 
   15   137   402 Jodie Sturgeon         35 Ormond Bch           FL 1:40:11   37:41 1:02:30 
   16   138   411 Lori Barnes            48 Port Orange          FL 1:40:55   36:21 1:04:34 
   17   140   418 Jesse Pace             54 St Augustine         FL 1:58:55   47:57 1:10:58 
   18     0   422 Shelia Sullivan        41 Daytona Bch          FL                   47:32 
   19     0   407 Bridget Gallagher      51 Ormond Beach         FL                 1:00:40 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com