Alta Vista Sports

22nd Annual Madiera Beach Triathlon
1/2 Mile Swim/15 Mile Bike/3.1 Mile Run
May 20, 2007 at Madiera Beach, FL
Race Director: Philip LaHaye
Host: St. Pete Mad Dogs
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     2 Spencer Smith            34 Palm Harbor          FL 1:03:44    9   11:09    0:51    2   34:38    0:36    1   16:32         
    2     2   134 Graham Steele            18 Belleair             FL 1:05:26    2    9:59    0:56    6   36:03    0:38    2   17:53         
    3     3   101 Javier Beuzeville        19 Tampa                FL 1:05:53    3   10:02    0:57    5   35:57    0:43    4   18:17         
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   493   130 Alexander Peters         13 Belleair             FL 1:47:00    1   14:13    3:09    1   54:39    0:57    1   34:04         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9    95 Matt Attal               18 Tampa                FL 1:11:27    1    9:53    0:52    1   38:56    0:36    3   21:13         
    2    65   109 Michael Fox              19 St. Pete Beach       FL 1:20:50    4   15:58    0:52    3   42:41    0:40    1   20:41         
    3    71   106 Lucas Caron              16 Palm Harbor          FL 1:21:22    5   16:03    1:42    2   41:50    0:50    2   20:58         
    4    92   706 George Yoho              18 Oldsmar              FL 1:23:41                         5   43:19    1:02    4   24:44         
    5   256   107 Jordan Case              17 Seminole             FL 1:32:17    3   13:44    2:26    6   47:36    0:44    7   27:50         
    6   306    98 Colt Barwick             17 St. Cloud            FL 1:35:01    6   21:45    2:30    4   42:50    1:23    6   26:34         
    7   318   103 Paul Bumiller            16 Seminole             FL 1:35:27    2   12:38    2:10    7   53:38    0:42    5   26:20         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   112 Matt Greene              22 Gainesville          FL 1:11:38    3   11:23    0:58    2   38:41    0:36    1   20:03         
    2    11   703 Dominic Di Domenico      24 Tampa                FL 1:12:14    1   10:09    1:27    1   36:54    1:28    4   22:18         
    3    50   137 Brent Sunnucks           20 St. Petersburg       FL 1:19:10    2   10:14    1:33    4   43:14    1:13    5   22:58         
    4   125   105 Andrew Canning           20 St. Petersburg       FL 1:25:38    8   16:00    2:41    5   44:07    1:36    3   21:17         
    5   137   139 Marc Vallin              23 Largo                FL 1:26:17    7   15:58    2:05    8   45:43    1:17    2   21:15         
    6   149   117 Brian Klepacki           23 Pinellas Park        FL 1:26:50    4   14:20    1:44    6   44:32    1:04    6   25:13         
    7   179   121 Steve Matonti            23 Tampa                FL 1:28:18   11   17:44    1:16    3   41:41    1:02    8   26:37         
    8   255   131 Gregory Seigel           20 Palm Harbor          FL 1:32:13    5   15:13    2:03    9   47:00    1:18    9   26:41         
    9   322   100 Patrick Bengston         23 St. Petersburg       FL 1:35:36   10   16:57    2:23   12   49:18    1:27    7   25:33         
   10   348   126 Brock Nardozzi           20 Belleair Bluffs      FL 1:36:28    6   15:46    2:29   10   47:34    0:43   11   29:58         
   11   435   114 Aaron Himrod             20 Bowling Green        FL 1:42:10   12   19:08    3:15   11   47:59    2:03   10   29:46         
   12   474   118 David Latimer            22 St. Petersburg       FL 1:45:12    9   16:21    1:46   13   51:03    1:07   13   34:57         
   13   477   111 Bart Graham, Jr.         24 Largo                FL 1:45:24   13   21:11    3:06    7   45:35    2:08   12   33:26         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   122 Christian Monsanto       27 Gainesville          FL 1:09:37    2   10:59    1:02                         2   18:37         
    2     7   687 Hank Campbell            28 St. Petersburg       FL 1:10:04    3   12:00    0:58    4   38:16    0:51    1   18:02         
    3     8   129 Ashish Patel             25 Gainesville          FL 1:10:20    4   12:30    0:57    1   37:33    0:40    3   18:42         
    4    14   136 Kerry Sullivan           25 St. Petersburg       FL 1:13:21    1   10:56    0:59    5   38:31    0:41    4   20:17    2:00 
    5    28   115 Marco Hintz              29 Sarasota             FL 1:16:50    8   13:32    1:04    2   37:58    0:52   10   23:27         
    6    36   124 Charles Moss             28 Tampa                FL 1:17:57   20   15:57    1:02    6   39:49    0:43    5   20:28         
    7    59   119 Patrick Maender          29 Land O' Lakes        FL 1:20:25   15   15:03    1:30    3   38:07    0:44   13   25:03         
    8    82   128 Kevin O'Grattan          25 Windermere           FL 1:22:28   16   15:09    1:17    9   43:59    0:44    7   21:21         
    9    87   127 Phillip Newman           28 Tampa                FL 1:23:11   14   15:00    1:26    7   43:11    0:37    8   22:57         
   10   110   102 Douglas Buethe           25 Tampa                FL 1:24:47    7   13:12    2:13   13   45:24    0:47    9   23:13         
   11   131   696 James Ryder, Jr.         26 Redington Beach      FL 1:25:55   22   18:02    1:47   10   44:03    0:48    6   21:17         
   12   142   108 Matthew Ellinger         29 Trinity              FL 1:26:30    6   12:54    2:14   14   45:40    0:52   12   24:52         
   13   146   120 Derek Mapes              26 Surfside             FL 1:26:41    9   13:38    2:29    8   43:29    1:45   15   25:22         
   14   164    96 Michael Baker            26 St. Petersburg       FL 1:27:47   12   14:44    1:53   15   45:53    1:31   11   23:47         
   15   180   133 Lamar Standish           27 Winter Haven         FL 1:28:21   17   15:35    1:34   12   44:41    1:04   16   25:29         
   16   187    97 David Baker              29 St. Petersburg       FL 1:28:29   10   14:24    1:10   16   46:07    0:59   17   25:50         
   17   211   132 Dustin Sheffer           27 Tampa                FL 1:29:57    5   12:35    2:07   17   48:14    0:39   20   26:24         
   18   217    99 Morgan Benggio           25 Saint Petersburg     FL 1:30:12   19   15:56    2:31   11   44:13    1:21   18   26:14         
   19   251   110 Bruno Giannella          27 Orlando              FL 1:32:11   13   14:47    1:44   18   48:34    0:47   19   26:20         
   20   277    94 Brent Anhorn             28 Bradenton            FL 1:33:30   11   14:39    3:16   19   49:20    1:13   14   25:04         
   21   392   125 Kelly Mulroy             29 Lutz                 FL 1:39:12   21   17:40    1:54   20   50:44    1:09   21   27:47         
   22   546   138 Jason Tall               26 Seffner              FL 1:52:05   23   18:59    2:51   21   52:02    1:18   22   36:57         
   23     0   135 John Stevenson           27 Sarasota             FL           18   15:49    1:54                                           
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    72 Kevin Rowley             31 Winter Springs       FL 1:08:29    1   11:02    0:51    3   37:28    0:33    1   18:36         
    2    17    83 Bob Wagoner              34 Seminole             FL 1:14:12    6   13:17    1:07    4   38:38    0:43    2   20:28         
    3    31    14 Matthew Camaratta        32 Gainesville          FL 1:17:09    8   14:36    2:12    2   37:23    1:10    5   21:50         
    4    38     6 Jason Bergwall           33 Deltona              FL 1:18:05   13   15:55    1:09    5   38:50    0:53    4   21:20         
    5    64    10 Chris Bornfleth          30 Redington Shores     FL 1:20:46    4   13:04    1:33   13   43:04    0:53    6   22:13         
    6    66    50 Peter Lehmann            33 Saint Petersburg     FL 1:20:55    2   12:27    1:09   15   43:10    0:36    9   23:35         
    7    75    26 Brian Crandall           30 Seminole             FL 1:22:01    5   13:15    1:34    7   42:05    0:54   13   24:14         
    8    81    54 William Lynch            34 Largo                FL 1:22:24   17   16:27    0:59   14   43:10    0:38    3   21:11         
    9    98     5 Robert Bacon             32 Tallahassee          FL 1:24:07    7   13:20    1:45   11   42:59    0:55   19   25:10         
   10   103    23 Lance Comstock           34 St. Petersburg       FL 1:24:17    3   12:31    1:45   17   45:22    1:01   10   23:40         
   11   109    27 Brian Cretul             31 Ocala                FL 1:24:38    9   14:50    1:59    8   42:22    1:03   14   24:26         
   12   119    41 Richard Herring          33 St. Petersburg       FL 1:25:19   28   19:14    1:52    6   40:15    1:16    7   22:45         
   13   154    90 John Wulfert             31 Parrish              FL 1:27:07   11   15:28    1:33   12   43:02    1:08   22   25:58         
   14   161    22 Brian Cleary             30 Tampa                FL 1:27:38   21   17:40    2:11   16   43:47    0:35    8   23:27         
   15   163    38 James Garrity            33 Redington Shores     FL 1:27:42   10   15:06    2:05    9   42:41    1:15   23   26:37         
   16   195    76 Chuck Stovall            34 Tampa                FL 1:28:49   24   18:09    1:48   10   42:54    1:00   18   25:00         
   17   198    63 Tony Myers               33 Collegedale          TN 1:28:54   12   15:35    2:04   18   45:23    0:39   20   25:16         
   18   228    24 Joshua Conn              31 Bradenton            FL 1:30:53   18   16:53    1:44   20   45:32    1:20   21   25:26         
   19   231    28 Travis Del Rosal         34 Tampa                FL 1:31:02   14   16:02    1:29   28   47:22    1:17   16   24:54         
   20   240    51 Andrew Lerner            31 Clearwater           FL 1:31:35   25   18:33    1:42   19   45:24    1:29   15   24:29         
   21   249    67 Tejas Patel              30 Tampa                FL 1:32:06   19   17:12    2:23   29   47:28    0:56   12   24:07         
   22   254    40 Gavin Hawken             34 St. Petersburg       FL 1:32:13   23   17:59    2:08   25   46:51    1:30   11   23:48         
   23   302   665 Juddson Reed             30 Ocala                FL 1:34:48   22   17:46    2:28   24   45:58    1:34   24   27:02         
   24   311    75 Keith Soranno            31 Tampa                FL 1:35:11   16   16:24    2:52   21   45:43    2:11   28   28:03         
   25   388    29 Christopher Derry        30 St. Petersburg       FL 1:38:58   20   17:13    2:36    1    1:42   49:45   27   27:44         
   26   405    78 Nathan Sylves            31 St. Petersburg       FL 1:39:41   32   22:10    2:35   30   48:01    1:59   17   24:58         
   27   411    60 Jake Michel              30 Cape Coral           FL 1:40:12   27   18:56    2:08   23   45:55    1:14   32   32:00         
   28   421    42 Michael Holt             30 St. Petersburg       FL 1:40:59   26   18:34    3:18   26   47:13    1:41   29   30:15         
   29   425    16 Andrew Carney            32 Trinity              FL 1:41:20   15   16:11    2:41   31   49:37    1:58   30   30:54         
   30   449    57 Jeremy McConnell         33 Odessa               FL 1:42:48   29   20:02    2:40   22   45:46    2:30   31   31:53         
   31   461    12 Jeffrey Bullock          30 Saint Petersburg     FL 1:43:36   31   22:02    1:40   32   50:46    1:28   26   27:41         
   32   500    65 Alan Obringer            32 Redington Shores     FL 1:47:46   33   23:07    2:42   34   53:07    1:37   25   27:15         
   33   507    21 Adam Clark               33 Thomasville          GA 1:48:27   34   23:23    3:39   27   47:22    2:01   33   32:04         
   34   549    69 Jonathan Peskin          32 St. Petersburg       FL 1:52:25   30   20:11    4:30   33   52:02    1:27   34   34:17         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23    64 Eric Nixon               37 Windermere           FL 1:15:21    6   13:07    1:18    2   40:02    0:42    2   20:15         
    2    40   716 Stephen McCarthy         38 Tampa                FL 1:18:20    4   12:43    1:08    4   41:05    1:19    4   22:07         
    3    42    71 Chris Pyhel              36 St. Petersburg       FL 1:18:24    5   13:05    1:25    3   40:08    0:53    8   22:54         
    4    67    77 Christopher Swere        35 Tampa                FL 1:21:01   19   16:08    1:25    1   39:21    0:53    9   23:16         
    5    69    81 Grant Turner             35 Tampa                FL 1:21:18    2   11:36    2:18   27   45:11    0:40    3   21:35         
    6    76    59 David Meri               37 St. Petersburg       FL 1:22:07   29   17:17    1:59    9   42:08    0:39    1   20:05         
    7    78   717 Matt Hess                37 Clearwater           FL 1:22:12    3   11:43    1:19   22   44:36    1:10   11   23:26         
    8    79    58 Frederic McCoy           39 Saint Petersburg     FL 1:22:15   13   15:12    1:39    8   41:47    1:01    6   22:38         
    9    94    15 Mike Cardoso             36 Tampa                FL 1:23:53    7   14:14    1:27   10   42:37    1:13   16   24:25         
   10    96    39 Will Gray                38 Tampa                FL 1:23:59   14   15:20    1:49    7   41:34    0:53   17   24:25         
   11   102    37 Anthony Garcia           36 Tampa                FL 1:24:17   11   14:52    2:13   11   42:38    1:19   10   23:17         
   12   105    17 Luke Carvalho            36 Plant City           FL 1:24:25   24   16:30    1:41    5   41:12    1:06   14   23:57         
   13   116    35 Gus Fort                 35 Delray Beach         FL 1:25:03   10   14:51    1:11    6   41:25    1:24   25   26:14         
   14   138    56 Matthew McCloskey        37 Land O' Lakes        FL 1:26:18   21   16:13    1:38   25   45:00    0:50    7   22:39         
   15   141     8 Shawn Blagg              39 Tampa                FL 1:26:26   25   16:46    1:18   12   42:39    1:13   18   24:33         
   16   148   680 Britt Pogue              37 Belleair             FL 1:26:45    9   14:47    2:51   17   43:20    1:56   12   23:53         
   17   150    19 Henry Catry              39 New York             NY 1:26:55   40   19:01    1:25   15   43:15    1:00    5   22:16         
   18   157    45 Kyle Kimball             38 Ocala                FL 1:27:12   22   16:21    1:53   19   44:00    1:08   13   23:53         
   19   181    85 Jim White                36 Largo                FL 1:28:23    8   14:31    1:46   13   42:47    1:13   36   28:09         
   20   192   679 Alexander Hirsch         38 Highland Park        IL 1:28:47    1   11:24    2:38   32   45:50    1:16   33   27:41         
   21   208     3 Mark Abitabilo           39 Lutz                 FL 1:29:41   15   15:29    1:05   24   44:56    0:54   32   27:19         
   22   220    86 Randy Wiemer             39 New Port Richey      FL 1:30:22   20   16:11    2:15   23   44:55    1:10   23   25:54         
   23   221    44 Ryan Kaelin              35 Trinity              FL 1:30:29   45   19:44    2:03   16   43:17    1:12   15   24:15         
   24   239   714 Matthew Depenbroek       38 St. Petersburg       FL 1:31:22   32   17:39    1:43   21   44:29    1:31   24   26:01         
   25   243   708 Michael Della Ratta      37 Orlando              FL 1:31:38   12   15:08    2:56                        26   26:23         
   26   244    48 Daniel Lamar             36 Sarasota             FL 1:31:39   28   17:16    2:30   35   46:08    0:55   20   24:52         
   27   247    18 Mark Casanta             38 Tierra Verde         FL 1:31:56   17   16:01    3:19   14   43:10    2:12   31   27:17         
   28   291    20 Paul Childers            38 Tampa                FL 1:34:00   27   17:03    2:56   30   45:43    1:19   29   27:01         
   29   292     4 Chris Anderson           38 Saint Petersburg     FL 1:34:04   35   18:27    3:03   33   45:53    1:01   22   25:42         
   30   303    68 Michael Perotti          35 Tampa                FL 1:34:57   33   18:10    2:22   34   45:54    1:36   28   26:57         
   31   323    55 Scott Marad              39 Indian Rocks Beach   FL 1:35:36   30   17:21    2:27   37   46:28    1:11   37   28:12         
   32   333    62 Thomas Miller            39 Lutz                 FL 1:35:53   38   18:56    1:37   31   45:46    1:00   39   28:37         
   33   335    30 Randy Dial               37 Tampa                FL 1:36:02   44   19:38    2:36   20   44:19    0:53   40   28:38         
   34   349    80 Matthew Tracy            36 St. Petersburg       FL 1:36:33   46   20:10    3:01   39   47:15    1:28   19   24:41         
   35   352    87 Karl Wiemer              39 Madeira Beach        FL 1:36:41   39   18:57    2:42   28   45:36    1:29   35   27:59         
   36   355    82 Brian Vann               35 Winter Park          FL 1:36:48   18   16:02    3:18   29   45:39    2:32   43   29:18         
   37   356    13 Matthew Bydalek          38 Lutz                 FL 1:36:54   31   17:25    2:21   26   45:05    1:00   45   31:06         
   38   366    74 Ken Solis                39 Tampa                FL 1:37:23   23   16:28    2:30   18   43:44    1:20   49   33:23         
   39   368   180 Shale Saeger             35 Odessa               FL 1:37:32   41   19:01    2:26   36   46:13    1:10   41   28:43         
   40   382    34 Brian Ford               39 Tampa                FL 1:38:30   36   18:39    2:33   47   50:47    0:55   21   25:39         
   41   398    31 Peter Doyle              36 St. Petersburg       FL 1:39:27   16   15:49    2:30   40   48:32    1:30   46   31:08         
   42   403     9 Richard Boggs            39 Orlando              FL 1:39:37   37   18:48    2:50   44   49:47 1:07:01                      
   43   431    73 Robert Savage            37 Dunedin              FL 1:42:04   47   20:13    3:51   46   50:35    0:57   27   26:31         
   44   437     7 Steven Berman            39 Tampa                FL 1:42:12   48   20:21    3:10   45   50:21    1:19   30   27:04         
   45   443    46 Scott Kulczar            39 St. Petersburg       FL 1:42:40   49   23:09    2:31   38   47:10    1:34   38   28:19         
   46   451    66 Louis Onesto             36 Seminole             FL 1:43:03   26   16:47    4:38   41   48:36    1:43   47   31:21         
   47   452    49 Robert Lattig            36 W. Melbourne         FL 1:43:04   34   18:20    2:34   42   49:07    1:43   48   31:21         
   48   454    36 Michael Fortuna          38 Land O' Lakes        FL 1:43:08   43   19:23    3:14   43   49:27    1:49   42   29:16         
   49   463    47 John Ladd                35 Clearwater           FL 1:43:41   42   19:11    2:18   49   51:28    0:55   44   29:51         
   50   494    79 Mike Tepfer              36 Riverview            FL 1:47:05   50   24:01    2:42   48   51:06    1:36   34   27:42         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   307 Robert Skaggs            41 Tampa                FL 1:06:59    1   11:20    1:02    1   35:07    0:37    1   18:55         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   283 Nader Massoumi           44 Sarasota             FL 1:13:43    6   13:55    1:08    2   37:52    0:45    1   20:06         
    2    20   715 Tony Stroud              40 St. Petersburg       FL 1:14:52    2   13:13    1:07    1   37:05    1:03    9   22:25         
    3    27   288 Scott Meder              44 Rockledge            FL 1:16:17    3   13:49    1:37    7   38:56    1:15    2   20:42         
    4    29   713 Tom Jensen               44 Clearwater           FL 1:17:00    7   14:05    1:21    9   39:25    0:44    5   21:27         
    5    30   303 Darren Robertshaw        42 Bonita Springs       FL 1:17:06   17   15:33    1:11    6   38:48    0:44    3   20:53         
    6    37   278 Greg Kujawa              42 Palm Harbor          FL 1:18:01    5   13:53    1:36    8   39:23    0:52    8   22:18         
    7    48   246 Kelly Donna              40 St. Petersburg       FL 1:18:59   26   16:42    1:40    5   38:43    0:52    4   21:03         
    8    57   266 Thomas Hoffman           43 Palm Harbor          FL 1:20:20    1   13:12    2:10   15   41:50    1:14    7   21:55         
    9    58   272 Carter Jones             43 Dunedin              FL 1:20:24   21   15:54    1:41    3   38:30    1:06   14   23:15         
   10    73   244 Wayne Diny               41 Tampa                FL 1:21:32   27   16:44    1:14   12   41:04    0:51    6   21:41         
   11    86   299 Chris Quilty             40 St. Petersburg       FL 1:23:06    4   13:52    1:42   26   43:23    0:41   16   23:31         
   12    90   312 Scott Tubbs              40 St. Petersburg       FL 1:23:32   19   15:35    2:16   10   39:32    1:06   25   25:05         
   13    99   195 Charles Anstadt          41 Seminole             FL 1:24:07   13   15:01    1:55   11   40:36    1:28   12   23:09    2:00 
   14   104   280 Grant Lempriere          41 Sarasota             FL 1:24:24   11   14:46    1:27    4   38:35    0:57   35   26:40    2:00 
   15   114   270 Patrick Jablonski        40 Lutz                 FL 1:25:00   33   17:14    2:44   13   41:17    0:51   11   22:56         
   16   132   273 Brian Jones              44 Lakeland             FL 1:25:58   39   17:53    1:01   17   42:13    1:01   17   23:52         
   17   134   281 Russ Lowrey              42 Tampa                FL 1:26:01   23   15:58    2:08   18   42:20    0:51   23   24:45         
   18   143   284 Tim Matheis              40 Palmetto             FL 1:26:34    8   14:05    1:46   42   46:09    1:23   13   23:12         
   19   147   235 Phil Canning             43 Atlanta              GA 1:26:44   12   14:55    2:03   27   43:31    1:47   20   24:30         
   20   153   264 Gary High                43 Glenn Dale           MD 1:27:06   22   15:56    2:22   33   44:37    0:56   15   23:16         
   21   159   241 Tony Cuva                42 Tampa                FL 1:27:20    9   14:08    2:27   20   42:37    1:35   34   26:36         
   22   160   711 Peter Barts              43 Orlando              FL 1:27:38   38   17:49    1:40   14   41:34    1:37   24   25:00         
   23   170   289 Chuck Moonen             42 Bradenton            FL 1:27:55   29   16:52    2:01   37   45:05    1:08   10   22:51         
   24   174   291 Quentin Neill            42 Austin               TX 1:28:03   10   14:46    3:34   29   43:49    1:24   22   24:33         
   25   176   247 James Emerick            44 Tampa                FL 1:28:11   31   17:01    1:51   16   42:08    1:28   30   25:45         
   26   178   228 David Bjelland           43 Clearwater           FL 1:28:14   30   16:55    2:26   19   42:37    2:10   19   24:09         
   27   186   684 Kevin Martin             41 New Port Richey      FL 1:28:27   24   16:07    2:20   21   42:39    1:53   28   25:30         
   28   193   271 Tom Johnson              44 Green Cove Springs   FL 1:28:47   36   17:42    2:07   25   43:11    1:19   21   24:30         
   29   194   720 Charles Dormer           42                      FL 1:28:47   16   15:28    2:15   28   43:35    1:48   29   25:44         
   30   197   196 James Armstrong          40 Clearwater           FL 1:28:51   15   15:27    2:30   23   42:42    2:28   31   25:46         
   31   204   242 Jeff Darrey              41 Odessa               FL 1:29:32   14   15:09    2:11   31   43:56    1:18   38   27:01         
   32   210   297 Mitchell Petit           40 Tampa                FL 1:29:49   25   16:36    1:19   36   45:03    1:02   32   25:51         
   33   219   718 Brian Kahrs              44 Holiday              FL 1:30:18   37   17:45    2:06   40   45:38    0:47   18   24:05         
   34   225   197 Scott Baldwin            40 Palm Harbor          FL 1:30:43   40   17:57    2:03   22   42:39    1:22   36   26:44         
   35   234   690 Henry Cox                41 Sarasota             FL 1:31:11   41   18:09    2:14   30   43:53    1:49   26   25:08         
   36   242   285 Billy McKnight           41 Lakeland             FL 1:31:38   47   21:04    1:31   24   42:50    0:46   27   25:29         
   37   262   282 Russell Marlowe          44 Land O' Lakes        FL 1:32:36   20   15:47    2:24   32   44:01    1:30   42   28:56         
   38   268   227 David Bilyeu             44 Largo                FL 1:32:58   32   17:13    2:14   38   45:14    1:21   37   26:58         
   39   289   233 Jason Brennan            44 Dade City            FL 1:33:56   42   18:10    2:00   35   44:52    1:17   40   27:39         
   40   324   309 Ron Stephenson           41 Clearwater           FL 1:35:37   35   17:37    2:37   45   47:36    1:22   33   26:26         
   41   340   298 Richard Puskas           41 Tampa                FL 1:36:19   43   18:47    2:07   44   47:28    0:37   39   27:22         
   42   362   199 Rafman Balla             44 Clearwater           FL 1:37:14   44   19:23    1:35   34   44:51    1:00   45   30:27         
   43   377   292 Keith Nelson             43 Treasure Island      FL 1:38:08   45   19:37    2:15   39   45:20    1:39   43   29:18         
   44   385   248 Monty Ergle              42 Ocala                FL 1:38:47   28   16:49    4:37   43   47:00    0:46   44   29:36         
   45   393   313 Richard Vidaud           43 Hernando Beach       FL 1:39:17   48   21:25    2:23   41   45:41    1:53   41   27:57         
   46   427   677 Kerry Martin             41 Bradenton            FL 1:41:23   34   17:27    1:40   47   50:31    1:11   46   30:36         
   47   491   279 Steve Laber              42 Odessa               FL 1:46:48   46   20:15    3:52   46   49:33    1:45   47   31:25         
   48     0   287 Thomas Meade             44 Sebring              FL           18   15:33    1:44                                           
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   198 Clyde Ball               49 Tampa                FL 1:12:39    3   13:19    1:06    3   37:21    0:51    3   20:03         
    2    18   699 Robert Decosta           45 Tampa                FL 1:14:13    1   11:35                                                   
    3    19   260 Dave Gresko              45 Tampa                FL 1:14:49   12   14:58    1:25    4   37:40    0:48    2   20:01         
    4    22   295 David Noyes              45 St. Petersburg       FL 1:15:09   21   15:49    1:13    1   36:52    0:36    5   20:40         
    5    32   294 Paul Norris              47 Redington Beach      FL 1:17:25    7   14:00    1:15   13   40:03    0:52    8   21:17         
    6    34   261 Robert Hammond           47 Sarasota             FL 1:17:36   11   14:56    1:28   14   40:30    0:53    1   19:51         
    7    41   238 Daniel Chechele          48 St. Petersburg       FL 1:18:21   31   16:43    1:30    2   36:55    1:07   11   22:08         
    8    44   274 Steven Jones             46 Sebring              FL 1:18:36   13   14:59    1:11   18   41:02    0:55    4   20:31         
    9    45   254 Michael Gagnier          48 Winter Park          FL 1:18:43    5   13:51    1:03   11   39:34    1:01   18   23:16         
   10    46   302 Ed Reid                  48 Bradenton            FL 1:18:50   39   17:23    1:22    6   38:22    1:01    6   20:45         
   11    47   689 Robb Gomez               47 N. Redington Beach   FL 1:18:51    8   14:02    1:41   10   39:12    1:04    7   20:53    2:00 
   12    51   304 Dallas Rose              46 Oldsmar              FL 1:19:21   10   14:50    1:31    8   38:58    0:58   15   23:05         
   13    52   200 Halder Bernhard          45 Ulm, Germany            1:19:25   17   15:19    1:55    5   38:21    0:39   17   23:13         
   14    56   193 Jonathan Alsop           48 Clearwater           FL 1:19:58    6   13:53    2:40    7   38:49    1:28   16   23:11         
   15    61   262 Douglas Heimbach         49 Orlando              FL 1:20:33   14   15:01    1:41   15   40:53    1:04   10   21:56         
   16    63   194 Alex Ambrioso            46 Valrico              FL 1:20:42   26   16:23    1:54    9   39:09    1:47    9   21:32         
   17    80   301 Richard Redenbo          46 St. Petersburg       FL 1:22:17    2   12:48    2:32   24   42:33    1:40   13   22:46         
   18    85   310 Raymond Suitt            49 Tampa                FL 1:23:03   34   16:50    2:24   12   39:39    1:20   14   22:52         
   19    93   239 Keith Crouse             46 Clearwater           FL 1:23:53   30   16:41    1:11   16   40:58    0:55   19   24:10         
   20    97   305 Mitchell Scott           49 Palm Harbor          FL 1:24:03   16   15:16    1:22   20   41:29 1:11:29                      
   21   115   232 Curt Brandt              47 Brandon              FL 1:25:01   24   16:05    1:34   19   41:19    1:22   21   24:43         
   22   124   293 James Nelson             49 Bradenton            FL 1:25:34   40   17:24    2:06   23   42:03    1:49   12   22:14         
   23   151   230 Mark Blitz               46 Clearwater           FL 1:26:57   23   15:53    1:46   17   41:01    1:00   27   27:19         
   24   158   250 John Farese              45 St. Petersburg       FL 1:27:15   20   15:46    1:29   29   44:09    1:09   22   24:45         
   25   175   245 Alex Doig                48 Largo                FL 1:28:07   15   15:04    2:32   28   43:29    2:00   23   25:04         
   26   177   267 Monte Hoge               45 St. Pete Beach       FL 1:28:13   35   16:56    1:48   22   42:02    1:16   24   26:13         
   27   205   296 Michael O'Keefe          48 Bay Pines            FL 1:29:38    4   13:47    2:40   27   43:06    1:45   33   28:23         
   28   214   231 Jim Box                  45 St. Petersburg       FL 1:30:09   33   16:48    2:14   21   41:50    1:42   28   27:37         
   29   216   678 Jeffrey Plentovich       48 Palm Harbor          FL 1:30:11    9   14:47    2:24   25   42:39    1:52   35   28:30         
   30   229   229 Joel Blakeman            45 Tampa                FL 1:30:53   25   16:15    2:03   34   46:12    1:52   20   24:33         
   31   250   234 Lee Brooks               48 Lakeland             FL 1:32:10   32   16:44    2:58   30   44:17    1:35   25   26:38         
   32   267   253 Jim Forsman              48 Largo                FL 1:32:52   19   15:27    1:49   35   46:14    1:26   30   27:58         
   33   272   252 James Foley              49 Sarasota             FL 1:33:11   18   15:24    2:31   33   46:10    2:27   26   26:40         
   34   273   311 Todd Toriscelli          46 Tampa                FL 1:33:12   37   17:06    2:33   31   44:42    1:07   29   27:46         
   35   283   263 Terry Helms              47 Winter Park          FL 1:33:49   36   17:04    3:04   26   42:58    2:00   37   28:45         
   36   308   308 Ford Smith               46 Tampa                FL 1:35:05   27   16:25    2:01   32   45:48    2:10   36   28:43         
   37   326   226 Anthony Bertucci         46 Lutz                 FL 1:35:38   28   16:26    2:43   37   47:05    1:19   32   28:07         
   38   402   259 Frank Gonzalez           48 Plant City           FL 1:39:34   43   19:35    2:19   40   47:56    1:40   31   28:06         
   39   407   256 Paul Giuliani            49 Dunedin              FL 1:39:47   29   16:37    2:00   41   48:05    2:16   40   30:50         
   40   416   265 Joe Himrod               45 Bowling Green        FL 1:40:50   45   19:52    2:59   39   47:38    1:29   38   28:55         
   41   439   268 Rick Hufstetler          45 Lutz                 FL 1:42:25   41   18:13    3:32   38   47:05    1:41   42   31:56         
   42   475   276 Terry Kolb               45 East Stroudsburg     PA 1:45:19   38   17:22    2:44   36   46:18    0:59   45   37:57         
   43   481   300 Randy Rebman             49 Seffner              FL 1:45:47   48   21:05    2:24   45   52:14    1:39   34   28:27         
   44   482   251 Jeb Ferebee              47 Tampa                FL 1:45:53   42   18:40    2:48   44   51:53    3:12   39   29:22         
   45   489   243 John Diaz                46 Tampa                FL 1:46:40   46   20:04    3:00   42   48:40    1:39   43   33:18         
   46   505   275 Richard Kittelstad       46 Lutz                 FL 1:48:26   44   19:39    2:42   43   48:51    2:09   44   35:06         
   47   559   702 Guy Lemieux              48 Ocala                FL 1:52:59   47   20:25    7:35                        41   31:54         
   48     0   258 David Goff               45 St. Petersburg       FL           22   15:50    1:30                                           
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   693 Robert Weatherwax        50 Longwood             FL 1:13:09    1   12:35    1:24    2   37:43    0:54    1   20:35         
    2    16   374 David Palmer             52 Tampa                FL 1:14:06    3   14:02    1:30    1   35:37    0:51    2   22:09         
    3    55   366 Tiger Mills              53 Belleair             FL 1:19:58    4   14:03    1:25    4   39:57    0:56    8   23:39         
    4    70   683 Donald Foster            50 Rye                  NH 1:21:19   20   17:48    1:31    3   38:15    1:21    3   22:26         
    5    91   394 Geoffrey Strange         53 New Port Richey      FL 1:23:33    5   14:32    1:45   15   42:36    1:37    5   23:05         
    6    95   343 Gunther Flaig            51 Odessa               FL 1:23:58   15   17:11    1:13    8   41:21    0:39    7   23:36         
    7   112   694 James Ryder, Sr.         54 Redington Beach      FL 1:24:55   12   16:29    1:39   12   42:04    1:09    6   23:36         
    8   113   712 Clifford Cook            51 N. St. Petersburg    FL 1:24:57   21   17:55    1:57    7   40:41    1:54    4   22:32         
    9   127   405 Tom Weigand              50 Sarasota             FL 1:25:43    2   13:16    2:10   18   43:49    1:12   11   25:19         
   10   133   399 Larry Tomsic             54 Naples               FL 1:26:00    6   14:43    2:02   14   42:34    1:10   13   25:32         
   11   152   337 Thomas Day               53 Lakeland             FL 1:27:05   11   16:29    1:53    9   41:27    1:23   16   25:55         
   12   162   402 Tom Wadley               50 St. Petersburg       FL 1:27:39   22   17:59    2:09    6   40:36    1:24   14   25:33         
   13   182   328 Mark Cathcart            50 Austin               TX 1:28:23    9   15:34    1:22   13   42:23    0:47   26   28:19         
   14   183   381 Fred Rzymek              54 Safety Harbor        FL 1:28:24    8   14:54    2:29   11   41:55    1:15   23   27:54         
   15   212   350 Noah Israel              51 Clearwater           FL 1:30:03   28   20:01    1:13   10   41:42    1:05   18   26:03         
   16   218   371 Ron Nuzzo                50 Seminole             FL 1:30:15   17   17:29    1:27   25   46:07    1:08    9   24:07         
   17   227   351 Marty Kehoe              51 Pinellas Park        FL 1:30:48   10   16:09    2:36    5   40:22    2:38   28   29:04         
   18   241   362 George McCreary          51 Treasure Island      FL 1:31:36   27   19:14    2:23   16   43:30    1:27   10   25:03         
   19   257   336 Mark Davis               54 Lutz                 FL 1:32:19   18   17:31    2:09   21   44:52    1:15   20   26:34         
   20   280   361 Gregory Mazman           50 Ozona                FL 1:33:38   26   19:05    1:47   23   45:45    1:43   12   25:20         
   21   299   391 Joseph Steinman          52 Clearwater           FL 1:34:30   14   17:10    2:02   24   46:04    1:30   22   27:46         
   22   337   327 Vincent Campisi          53 Redington Shores     FL 1:36:07   32   21:08    1:52   19   44:15    0:55   24   27:58         
   23   342   344 Larry Franklin           50 Dunedin              FL 1:36:20   19   17:42    3:04   17   43:44    1:56   30   29:56         
   24   353   340 Rob Faw                  54 Safety Harbor        FL 1:36:41   25   18:21    2:48   30   47:23    1:58   19   26:15         
   25   364   682 Thomas Monawek           54 Tampa                FL 1:37:23   24   18:13    2:16   29   46:55    1:52   25   28:08         
   26   372   373 Brian Oliver             50 Clearwater           FL 1:37:50   29   20:07    2:16   28   46:51    1:35   21   27:04         
   27   380   379 Ron Robards              51 Tampa                FL 1:38:21   16   17:26    2:56   31   50:11    1:50   17   26:01         
   28   389   322 Rick Bengston            53 St. Petersburg       FL 1:39:01   13   16:32    2:12   22   45:44    1:12   34   33:23         
   29   430   384 Jeffrey Schwam           50 New York             NY 1:41:36   34   22:22    6:05   20   44:38    2:44   15   25:49         
   30   446   317 Kim Anderson             53 Dunedin              FL 1:42:47   33   22:21    2:09   27   46:20    1:44   31   30:15         
   31   455   333 Richard Conn             51 Largo                FL 1:43:11   23   18:07    4:55   26   46:14    2:46   32   31:11         
   32   478   392 Tom Stewart              52 Tampa                FL 1:45:34   31   21:02    3:34   32   50:45    1:11   27   29:03         
   33   539   363 Gregory Mertz            54 N. Redington Beach   FL 1:51:20    7   14:53    2:56   33   51:02    2:33   35   39:58         
   34   561   334 Antoni Dabrowski         50 Seminole             FL 1:53:08   35   25:53    2:47   34   53:30    1:14   29   29:46         
   35   595   332 Rick Cloutier            52 Houston              TX 2:00:48   30   20:35    9:30   35   54:10    4:54   33   31:41         
   36   623   398 Steven Tinkle            50 Tampa                FL 2:18:57                        36   59:41    3:30   36   45:25         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   365 Rick Miller              55 Fort Myers           FL 1:21:29    1   14:12    1:26    2   40:36    0:58    2   24:18         
    2   168   326 Doug Bush                55 Pinellas Park        FL 1:27:53    4   16:18    2:14    3   42:23    1:24    3   25:37         
    3   184   700 Wolfgang Jensen          56 Indiatlantic         FL 1:28:25    9   17:23    2:01    4   43:34    1:19    1   24:08         
    4   200   380 Ed Rood                  59 Tampa                FL 1:29:08    7   17:17    1:48    1   40:10    1:05   12   28:50         
    5   209   324 Mike Brinton             57 Tampa                FL 1:29:43    6   16:37    2:01    5   43:34    1:26    5   26:07         
    6   226   685 David Frank              57 Naples               FL 1:30:46    3   16:14    1:44    7   43:54    1:31    8   27:24         
    7   266   323 Gary Bonacorsi           59 Seminole             FL 1:32:48   13   18:35    1:17   13   46:14    0:50    4   25:55         
    8   282   375 Craig Phillips           57 Clearwater           FL 1:33:43    2   14:51    2:34   14   46:17    1:24   11   28:39         
    9   286   347 Jack Helinger            56 St. Petersburg       FL 1:33:51   12   18:26    3:21    6   43:39    1:39    6   26:48         
   10   293   403 Tony Walton              56 Dunedin              FL 1:34:05   16   19:03    1:30   11   45:32    0:52    7   27:10         
   11   297   352 Keith Kirby              58 Seminole             FL 1:34:23    8   17:20    2:34    9   44:31    2:32    9   27:27         
   12   376   353 Rolando Lahera           59 Saint Petersburg     FL 1:38:06   17   19:31    2:20   10   44:41    1:39   13   29:56         
   13   428   376 Thomas Prendergast       57 St. Petersburg       FL 1:41:26   11   18:06    2:21   15   47:35    1:43   15   31:42         
   14   429   364 Stephen Michelini        57 Tampa                FL 1:41:31   10   17:51    2:41    8   44:19    1:41   17   35:00         
   15   441   388 James Sheehan            58 St. Petersburg       FL 1:42:34   15   19:03    2:43   16   49:29    1:10   14   30:11         
   16   462   401 Allen Von Spiegelfeld    59 Tampa                FL 1:43:38    5   16:26    3:01   12   45:35    1:22   18   35:15    2:00 
   17   529   372 Roger O'Connor           55 Seminole             FL 1:50:32   19   21:02    3:00   20   52:37    1:16   16   32:39         
   18   541   329 Jeffery Chapman          57 St. Petersburg       FL 1:51:33   14   18:41    3:06   18   51:01    1:58   19   36:47         
   19   575   397 Jeff Testerman           58 Tampa                FL 1:55:32   20   21:39    3:16   19   51:53    1:42   20   37:04         
   20   576   320 Joe Baker                57 St. Petersburg       FL 1:55:39   21   24:03    3:07   21   58:00    2:19   10   28:12         
   21   614   369 Robert Murray            59 Tampa                FL 2:09:30   18   19:38    4:01   17   50:55    3:23   21   51:35         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    83   390 Terry Stegner            62 Hudson               FL 1:22:44    1   14:03    1:42    3   42:11    0:40    2   24:10         
    2   108   370 Sam Nall                 64 Homosassa            FL 1:24:37    3   14:28    1:35    5   43:04    1:00    3   24:33         
    3   123   404 Bo Webster               63 Odessa               FL 1:25:28    7   16:08    2:16    1   40:23    0:56    5   25:47         
    4   129   357 James Leffler            61 Muncie               IN 1:25:46    6   15:23    1:26    7   43:49    1:02    1   24:07         
    5   144   359 Mike Mabry               63 Valrico              FL 1:26:36    4   14:28    1:45    6   43:34    0:51    7   26:00         
    6   201   386 Charles Sexton           64 St. Petersburg       FL 1:29:17    2   14:09    2:39    4   42:56    1:32    8   28:02         
    7   233   321 Tom Bell                 60 St. Petersburg       FL 1:31:04   12   18:22    1:39    9   44:24    0:52    6   25:48         
    8   261   378 Joe Richards             64 Lakeland             FL 1:32:27   10   17:54    2:41   10   44:53    1:36    4   25:25         
    9   298   318 Jay Anderson             62 St. Pete Beach       FL 1:34:27    5   15:13    2:18   12   47:33    0:57   10   28:28         
   10   320   358 Philip Leigh             60 Tampa                FL 1:35:31    9   17:18    2:55    2   41:06    2:08   14   32:05         
   11   351   325 Robin Browne             62 St. Petersburg       FL 1:36:37    8   17:10    1:53   14   48:34    0:58    9   28:04         
   12   408   382 Richard Sanks            61 Sarasota             FL 1:39:58   11   18:19    2:24   11   47:32    1:51   13   29:55         
   13   412   368 Mark Morris              64 Tampa                FL 1:40:13   13   18:39    3:41   13   47:36    1:01   11   29:16         
   14   415   709 Bill Kolar               60 St. Petersburg       FL 1:40:48   14   18:52    3:07    8   44:11    2:06   15   32:35         
   15   440   342 Brad Fishalow            61 St. Petersburg       FL 1:42:29   16   19:14    2:59   15   49:25    1:17   12   29:35         
   16   528   395 Paul Straubinger         63 Treasure Island      FL 1:50:22   18   23:46    2:46   16   49:57    0:57   17   32:58         
   17   530   385 Ian Seecof               61 Fairland             IN 1:50:41   17   22:14    2:33   17   51:21    1:52   16   32:42         
   18   588   360 Robert MacDonald         61 Seminole             FL 1:57:37   15   19:07    2:18   18   54:20    2:36   18   39:18         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   232   319 Donald Ardell            69 St. Petersburg       FL 1:31:03    1   16:58    2:36    1   44:19    1:11    1   26:01         
    2   436   383 Frank Schroeder          65 Land O' Lakes        FL 1:42:12    2   18:03    3:01    2   44:56    1:21    5   34:53         
    3   448   338 Luther Dore              68 St. Petersburg       FL 1:42:48    6   23:21    2:14    3   47:11    1:18    2   28:46         
    4   484   335 Walter Davin             66 St. Petersburg       FL 1:46:02    5   22:03    2:16    6   48:51    1:58    3   30:55         
    5   521   346 Tony Handler             68 Poinciana            FL 1:49:47    3   18:04    3:08    4   47:55    1:57    7   38:45         
    6   540   396 Bill Terlop              69 Tampa                FL 1:51:30    4   19:53    3:58    8   51:27    1:25    4   34:49         
    7   581   349 Stephen Holcomb          65 Tampa                FL 1:56:26    7   23:56    3:26    5   48:20    1:57    6   36:49    2:00 
    8   596   387 John Sharp               66 Clermont             FL 2:00:49    8   24:22    3:15    7   51:00    2:13    8   40:02         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   202   316 Marcos Alegre            72 Satellite Beach      FL 1:29:19    1   16:18    2:35    1   42:36    1:28    1   26:24         
    2   445   354 Jim Larson               71 Clearwater           FL 1:42:46    2   19:22    3:17    2   48:20    1:49    2   30:00         
    3   587   356 Ken Laurence             70 Gulfport             FL 1:56:59    4   22:00    3:29    3   53:39    3:39    3   34:14         
    4   593   331 Joe Cimino               71 Tampa                FL 1:59:04    3   20:44    2:16    4   54:37    1:31    4   39:58         
    5   626   339 John Elliott             72 St. Petersburg       FL 2:21:22    5   27:29    5:10    5 1:02:53    3:14    5   42:38         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   456   377 Bob Ranta                75 Sun City Center      FL 1:43:15    2   18:26    3:19    1   46:20    1:38    2   33:35         
    2   557   408 Larry Yost               77 Treasure Island      FL 1:52:50    1   18:25    2:20    2   59:17    2:00    1   30:50         
    3   628   389 King Smith               75 Seminole             FL 2:23:15    3   20:49    5:28    3 1:00:45    2:11    3   54:05         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   638   355 Charles Lasley           86 Belleair             FL 2:49:13    1   34:07   12:13    1 1:06:31    4:08    1   52:17         
CLYDESDALE   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   162 Reece Haettich           39 Tampa                FL 1:17:28    3   14:02    1:35    1   38:57    0:58    1   21:59         
    2    53   145 Dustin Bengston          31 Palm Harbor          FL 1:19:43    1   10:17    1:40    4   42:21    1:11    2   24:15         
    3    74   158 Mike Easton              35 Tampa                FL 1:21:52    2   10:48    1:15    2   40:17    1:07    6   28:26         
    4   118   142 Joe Aschenbrenner        38 Tampa                FL 1:25:13    7   15:42    1:50    3   41:27    1:23    3   24:53         
    5   235   171 Glenn Monroe             35 Boca Raton           FL 1:31:13   10   16:11    3:02    7   44:01    1:25    4   26:36         
    6   296   688 John Convey              39 Tierra Verde         FL 1:34:19    8   15:45    1:53    6   43:12    2:00   12   31:31         
    7   331   181 Rich Schlesinger         28 Tampa                FL 1:35:49   14   17:43    2:28    9   45:53    1:05    7   28:43         
    8   334   148 Rony Braswell            28 Zephyrhills          FL 1:35:59   13   17:32    2:47   10   46:16    1:19    5   28:08         
    9   336   691 Todd Hall                38 Tampa                FL 1:36:03   12   16:40    2:08    5   42:27    2:06   14   32:44         
   10   360   183 Kurtis Shultz            35 Land O' Lakes        FL 1:37:08    4   14:28    2:29    8   45:40    1:51   13   32:42         
   11   381   170 Todd McMillan            35 Tallahassee          FL 1:38:25   11   16:35    3:38   11   47:41    1:33    8   29:00         
   12   438   151 John Cotter              38 Clearwater           FL 1:42:16    5   14:47    5:15   13   50:01    1:06   10   31:08         
   13   457   163 Brian Hill               39 Lutz                 FL 1:43:18    6   15:38    2:49   12   48:27    2:09   16   34:16         
   14   460   159 Albert Ferrera           38 Tampa                FL 1:43:36    9   16:02    3:27   14   50:41    2:05   11   31:23         
   15   520   140 Damien Adams             30 Clearwater           FL 1:49:46   15   19:09    2:28   15   52:10    1:56   15   34:05         
   16   553   174 Stephen Reed             38 Haines City          FL 1:52:37   16   21:03    4:46   16   53:08    3:26    9   30:16         
CLYDESDALE   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39   160 Larry Giddens            44 Lakeland             FL 1:18:15   12   14:56    1:39    1   38:04    0:54    1   22:44         
    2   100   182 John Seybold             46 Tampa                FL 1:24:10    8   14:22    1:40    6   41:23    1:41    6   25:05         
    3   101   157 Rick Downs               41 Redington Beach      FL 1:24:11   11   14:45    1:25   12   43:05    0:43    3   24:16         
    4   107   190 Chris Tunkus             44 St. Petersburg       FL 1:24:35    7   14:09    1:51   11   42:57    1:05    4   24:35         
    5   111   188 Dan Tillwick             46 St. Petersburg       FL 1:24:48   29   17:38    1:18    3   41:07    0:52    2   23:55         
    6   117   169 Kevin McAuliffe          42 St Pete Beach        FL 1:25:09    5   13:29    1:50    8   41:37    1:08   13   27:07         
    7   122   184 Trey Starkey             44 New Port Richey      FL 1:25:27   16   15:28    1:43    2   41:02    1:14    9   26:03         
    8   139   154 Phil Cuva                40 Tampa                FL 1:26:23    2   12:55    1:44   10   42:14    1:08   20   28:23         
    9   140   306 James Sheets             47 Largo                FL 1:26:25   10   14:39    1:17    7   41:32    0:47   18   28:13         
   10   167   701 Larry Crabill            45 Largo                FL 1:27:52    4   13:24    2:03    9   41:58    1:29   21   29:00         
   11   171   187 Rick Tifft               41 Lutz                 FL 1:27:59   19   16:02    1:40    4   41:12    1:25   16   27:42         
   12   173   185 Marc Taylor              43 Brandon              FL 1:28:03   21   16:35    2:08    5   41:12    1:14   11   26:57         
   13   185   146 Robert Bingham           47 Clearwater           FL 1:28:26    3   13:15    2:38   14   43:41    1:11   17   27:44         
   14   188   167 Jeffrey Lex              44 Miami                FL 1:28:30    6   13:35    2:34   21   44:46    1:32   10   26:04         
   15   207   314 Joseph Vorwerk           42 Ocala                FL 1:29:40   17   15:46    3:01   13   43:41    1:27    8   25:48         
   16   223   175 John Reinhart            41 Gulfport             FL 1:30:32   23   16:44    2:35   18   44:10    1:26    7   25:39         
   17   230   165 Robert Krall             43 St. Petersburg       FL 1:30:56    1   12:22    2:25   22   44:52    1:09   24   30:09         
   18   246   149 Louis Chiappetta         40 Ft. Myers            FL 1:31:56   28   17:31    2:02   26   46:36    0:49    5   24:59         
   19   264   147 Bill Black               52 Winter Park          FL 1:32:39    9   14:35    2:08   17   44:09    1:18   26   30:31         
   20   271   705 Bryan Yoho               53 Oldsmar              FL 1:33:11   27   17:25    2:22   19   44:14    1:36   15   27:35         
   21   287   156 Michael Dhondt           44 Tampa                FL 1:33:52   15   15:19    1:51   15   43:48    1:11   29   31:45         
   22   305   189 David Toothaker          56 Tampa                FL 1:34:58   14   15:14    4:01   16   43:50    1:28   25   30:27         
   23   310   178 Brian Rohrsen            41 Dunedin              FL 1:35:08   26   17:16    2:33   30   47:31    0:50   12   27:00         
   24   319   164 Todd Johnson             45 St. Petersburg       FL 1:35:30   22   16:41    3:23   20   44:19    1:15   23   29:54         
   25   354   348 Reagan Hinnant           50 Odessa               FL 1:36:46   25   17:08    3:51   23   45:02    1:20   22   29:26         
   26   390   177 John Rezabek             42 Largo                FL 1:39:01   33   19:07    2:24   24   45:10    1:21   27   31:00         
   27   414   166 Jeff Lee                 48 Commerce Township    MI 1:40:30   34   20:07    4:33   29   47:07    1:13   14   27:34         
   28   433   168 Michael Massey           46 Dade City            FL 1:42:08   13   15:03    2:27   25   45:40    1:42   34   37:19         
   29   444   153 Lance Crawford           41 St. Petersburg       FL 1:42:44   18   15:57    1:35   28   47:00    1:41   33   36:34         
   30   480   681 Bradley Riehlman         52 Dunedin              FL 1:45:45   39   24:29    3:36   27   46:47    2:32   19   28:22         
   31   516   172 Jeff Nave                41 Bartow               FL 1:49:23   36   21:13    2:54   32   52:07    1:48   28   31:23         
   32   533   675 Dave Orlowski            52 Brookfield           WI 1:50:55   20   16:09    4:15   34   53:49    2:52   31   33:52         
   33   538   191 Scott Underkoffler       45 Treasure Island      FL 1:51:20   32   18:47    4:04   35   54:25    2:02   30   32:03         
   34   542   155 Robert Davis             61 St. Petersburg       FL 1:51:35   31   18:11    2:58   33   53:14    1:34   32   35:40         
   35   574   161 Brian Gove               42 Clearwater           FL 1:55:28   30   17:53    2:29   36   55:17    1:12   35   38:38         
   36   590   176 Ken Reiss                62 Redington Shores     FL 1:58:26   35   20:55                                                   
   37   594   150 Jon Close                51 Tampa                FL 2:00:25   38   24:20    4:27   31   51:38    1:22   36   38:40         
   38   606   186 John Thompson            40 Parrish              FL 2:02:51   24   16:59    4:55   37   55:24    1:56   37   43:39         
   39   620   143 Raul Barreto             48 Winter Park          FL 2:17:05   37   21:53    4:27   39   59:16    2:48   39   48:43         
   40   625   173 Mike Odell               40 Hudson               FL 2:21:09   40   25:56    5:35   38   57:35    3:54   38   48:10         
MALE NOVICE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   189   645 Gary Glenn               36 Trinity              FL 1:28:30    6   15:35    2:14    2   42:41    1:52    7   26:10         
    2   213   631 Jeremy Baker             32 Marietta             FL 1:30:08   10   17:45    1:57    6   47:32    0:46    1   22:11         
    3   215   654 Gregory Kelly            39 Ocala                FL 1:30:09    4   15:13    2:42    4   46:16    1:13    3   24:48         
    4   222   643 Gary Ewers               38 Ocala                FL 1:30:32    1   14:16    2:45    5   46:51    1:34    5   25:09         
    5   252   641 Noel Dunham              46 Seminole             FL 1:32:12   15   19:19    2:52    1   40:57    1:24   10   27:43         
    6   312   651 Nicholas Johnson         28 Orlando              FL 1:35:11   14   18:47    2:21    9   47:59    1:02    4   25:04         
    7   328   668 Gregory Smith            36 Tampa                FL 1:35:46    5   15:14    2:18   11   49:49    0:44    6   25:43    2:00 
    8   378   646 Clayton Gruenstein       31 Rockledge            FL 1:38:13    7   16:42    2:49    8   47:43    1:48   12   29:14         
    9   383   660 Robert McLean            41 Ocala                FL 1:38:31   12   18:22    2:22   10   48:37    2:27    9   26:46         
   10   394   663 Eric Nazarian            31 Riverview            FL 1:39:18   16   21:22    4:15    3   45:54    4:30    2   23:19         
   11   417   719 Juan Jordăn-Saiz         32 Gainesville          FL 1:40:51    8   16:45    2:22   17   53:13    1:52    8   26:41         
   12   464   636 Mike Clark               43 Seminole             FL 1:43:51    3   14:58    2:49   14   51:52    1:45   15   32:29         
   13   465   639 John Creel               44 Treasure Island      FL 1:43:51   13   18:45    2:44    7   47:33    0:59   17   33:53         
   14   472   669 Harry Teichman           37 Tampa                FL 1:44:52    2   14:19    3:31   15   51:58    1:35   16   33:32         
   15   492   634 Scott Blaylock           29 St. Petersburg       FL 1:46:50    9   17:16    3:04   20   56:54    0:47   11   28:52         
   16   532   648 Harold Holder            18 Tampa                FL 1:50:50   17   21:36    3:07   19   55:51    1:00   13   29:17         
   17   551   642 Robert Elliott           34 Pinellas Park        FL 1:52:35   18   22:03    2:45   12   50:11    2:36   19   35:03         
   18   552   630 Paul Andrews             42 St. Petersburg       FL 1:52:36   11   17:53    6:32   16   52:08    1:41   18   34:25         
   19   599   664 Todd Olson               41 St. Petersburg       FL 2:01:27   20   23:12    4:29   13   51:43    2:53   21   39:13         
   20   605   638 Bernard Collins          21 Tampa                FL 2:02:43   19   22:45    2:23   21 1:05:36    0:52   14   31:09         
   21   609   661 Stephen Millar           35 Riverview            FL 2:04:24   21   25:19    4:17   18   55:31    2:14   20   37:04         
MALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   639    91 Leonard Lawrence         43 Largo                FL 2:53:00    1   27:24   12:37    1   59:52    4:02    1 1:09:07         
OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   428 Kailand Cosgrove         17 Tarpon Springs       FL 1:14:59    4   12:26    1:35    3   40:04    0:50    1   20:06         
    2    24   439 Lauren Goldstein-Kral    18 Shaker Heights       OH 1:15:25    2   11:00    1:35    6   40:20    0:54    4   21:37         
    3    26   457 Alexandria Lechner       20 Clearwater           FL 1:15:33    1   10:55    0:58    7   40:28    0:39    5   22:35         
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   433 Kristin Donahue          19 Webster              FL 1:19:05    1   11:28    1:13    1   41:31    0:43    1   24:12         
    2   307   470 Delaney Owen             15 Clearwater           FL 1:35:01    2   17:04    1:44    2   48:26    0:47    3   27:01         
    3   548   429 Melissa Defabrizio       19 Seminole             FL 1:52:16    4   17:59    2:32    4 1:04:42    1:25    2   25:41         
    4   558   431 Jenna Diaz               16 Tampa                FL 1:52:51    3   17:49    3:38    3   56:25    2:04    4   32:57         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   375   446 Sandy Holt               22 Estero               FL 1:38:06    1   14:14    2:04    1   48:52    1:09    1   31:49         
    2   600   476 Kristina Porter          20 Wauchula             FL 2:01:31    2   20:35    3:37    2   58:10    1:53    2   37:19         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   196   412 Leslie Beauchamp         29 St. Petersburg       FL 1:28:50    1   12:41    1:42    7   48:53    0:56    4   24:40         
    2   274   415 Julie Blum               28 Largo                FL 1:33:17    7   15:15    3:08   10   49:28    0:58    3   24:31         
    3   276   452 Hannah Kelbaugh          28 Sarasota             FL 1:33:22   10   16:05    1:57    3   47:52    1:11    7   26:20         
    4   294   430 Leslie Delozier          27 St. Petersburg       FL 1:34:07    6   14:39    2:59   11   50:18    1:20    5   24:52         
    5   304   465 Melissa Nardo            28 Wilmington           DE 1:34:57   11   16:20    3:01   12   50:25    1:12    1   24:01         
    6   314   426 Anna Conn                29 Bradenton            FL 1:35:15   15   17:15    1:57    6   48:50    1:33    6   25:42         
    7   343   420 Courtney Bush            26 St. Petersburg       FL 1:36:21   14   17:05    2:49    4   48:28    1:10    8   26:51         
    8   345   487 Elizabeth Shaffer        27 Tampa                FL 1:36:24    3   14:10    2:54    2   47:32    2:02   10   29:48         
    9   346   674 Morgan Zornes            28 St. Petersburg       FL 1:36:24    9   15:53    1:34    9   49:15    1:43    9   28:01         
   10   359   474 Jennifer Patzkowsky      29 Lakeland             FL 1:37:08   21   20:08    2:04    8   48:59    1:34    2   24:25         
   11   373   710 Cheryl Weldy             25 Sarasota             FL 1:37:58   13   16:58    3:02    1   43:12    2:10   15   32:39         
   12   419   500 Jennifer Waite           26 Saint Petersburg     FL 1:40:53   17   17:25    2:07    5   48:43    1:44   13   30:56         
   13   473   445 Gretchen Herbst          29 St. Petersburg       FL 1:45:09    2   14:01    3:26   16   54:54    1:18   14   31:33         
   14   485   424 Amanda Charles           27 Apopka               FL 1:46:10    4   14:30    3:28   14   52:17    2:23   17   33:35         
   15   514   463 Nicole McNutt            28 Winter Springs       FL 1:49:06    5   14:33    2:08   13   51:43    1:41   22   39:03         
   16   522   442 Erika Hatlelid           26 Orlando              FL 1:49:52    8   15:23    3:51   22   58:36    1:52   12   30:11         
   17   534   483 Kasey Rodgers            26 Tampa                FL 1:50:56   18   17:51    2:39   15   53:55    1:48   20   34:46         
   18   555   486 Regina Scarpetta         25 Largo                FL 1:52:47   22   20:16    2:57   17   55:24    1:21   16   32:52         
   19   563   471 Leah Palmer              29 Gulf Breeze          FL 1:53:37   16   17:21    4:15   19   56:24    1:16   19   34:24         
   20   565   478 Kristin Reger            26 St. Petersburg       FL 1:53:47   19   18:16    3:37   18   55:34    2:02   18   34:20         
   21   572   438 Rebecca Gibbons          29 Tampa                FL 1:55:02   12   16:31    3:34   23 1:02:33    2:20   11   30:05         
   22   597   413 Katherine Bell           28 Tampa                FL 2:00:52   20   19:59    2:41   20   56:27    2:21   23   39:27         
   23   598   419 Kristan Bush             25 Pinellas Park        FL 2:01:11   23   22:16    2:43   21   56:49    1:48   21   37:38         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   686 Christina Noordstar      31 Tierra Verde         FL 1:18:30    8   15:50    1:13    1   39:02    0:58    1   21:28         
    2    54   451 Amy Keener               31 St. Petersburg       FL 1:19:45    1   12:38    1:32    4   41:38    0:58    2   23:00         
    3    62   454 Erin Kowal               34 Redington Beach      FL 1:20:36    3   14:08    1:21    2   40:04    0:57    3   24:08         
    4   135   461 Jill Martino             34 Lutz                 FL 1:26:07    4   14:43    1:08    3   40:30    0:53   13   28:55         
    5   190   488 Shannon Shearer          32 Largo                FL 1:28:30    6   15:42    1:54    5   43:58    1:06    6   25:52         
    6   265   498 Elizabeth Sylves         30 St. Petersburg       FL 1:32:45   18   18:04    2:25    7   45:55    1:09    4   25:15         
    7   269   491 Kelly Smith              30 St. Petersburg       FL 1:33:06   13   17:09    2:23    8   46:06    1:07    7   26:23         
    8   278   421 Eileen Canady            34 Tampa                FL 1:33:31    2   14:07    2:05   13   49:19    1:30    8   26:32         
    9   313   493 Erika Stolte             31 Land O' Lakes        FL 1:35:11   12   16:30    2:13    9   47:23    1:22   12   27:46         
   10   316   460 Jeanette Lilly           33 Seminole             FL 1:35:21   23   19:53    2:21    6   44:08    1:21   11   27:40         
   11   347   489 Carrie Shoaf             34 St. Petersburg       FL 1:36:28    5   14:50    2:13   12   48:58    1:20   14   29:09         
   12   370   704 Christina Crowe          30                      FL 1:37:48   11   16:17    1:45   17   53:13    0:59    5   25:36         
   13   387   427 Melanie Cordier          34 Seminole             FL 1:38:57   20   19:09    2:16   11   48:47    1:40    9   27:07         
   14   400   416 Shannon Booth            33 Longwood             FL 1:39:32   10   16:13    1:42   10   48:37    1:36   17   31:25         
   15   406   494 Evangeline Stratis       34 Treasure Island      FL 1:39:44    7   15:46    2:00   14   49:34    1:34   16   30:51         
   16   409   480 Alana Richardson         34 Gibsonton            FL 1:40:01   17   17:56    2:40   15   50:12    1:42   10   27:33         
   17   470   422 Rachel Carroll           31 St. Petersburg       FL 1:44:24   14   17:25    2:12   18   54:31    0:59   15   29:18         
   18   506   414 Tonya Bervaldi           31 Gainesville          FL 1:48:27    9   16:10    2:44   16   51:01    2:50   22   35:43         
   19   537   459 Valerie Liedtke          31 Largo                FL 1:51:20   16   17:54    3:28   19   55:39    1:19   19   33:02         
   20   554   467 Amy Olcott               31 Palm Harbor          FL 1:52:46   22   19:33    2:00   20   56:06    0:56   21   34:12         
   21   567   477 Deborah Ramos            33 Madeira Beach        FL 1:53:59   21   19:11    2:14   22   59:00    1:10   18   32:25         
   22   580   466 Janet Nickse             32 Seminole             FL 1:56:21   19   18:56    2:17   23   59:57    1:20   20   33:53         
   23   601   449 Lara Jackson             34 Tampa                FL 2:01:32   15   17:31    5:20   21   58:56    2:55   23   36:52         
   24   630   425 Jamie Childers           31 Tampa                FL 2:25:23   24   20:58    4:28   24 1:05:10    2:11   24   52:38         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   472 Tracy Parker             37 Odessa               FL 1:17:53                                                                
    2    88   450 Lisa Kaschak             38 St. Petersburg       FL 1:23:13    2   14:34    1:13    1   42:26    0:47    2   24:15         
    3   130   437 Nicole Geller            36 Tampa                FL 1:25:51    4   14:55    1:41    2   43:28    1:01    4   24:48         
    4   206   481 Stacy Robertshaw         38 Bonita Springs       FL 1:29:40   15   18:05    1:46    4   44:04    1:06    3   24:40         
    5   238   469 Michele Osborne          38 Bradenton            FL 1:31:19    1   14:28    1:58   10   49:59    1:29    1   23:27         
    6   263   447 Kimberly Hunter          39 Tampa                FL 1:32:38    3   14:53    1:39    3   43:40    1:14   15   31:14         
    7   315   490 Sloan Sizemore           37 Tampa                FL 1:35:17    7   15:22    1:40    7   48:11    1:00    5   27:05    2:00 
    8   363   448 Aline Hyatt              37 Ft Myers             FL 1:37:20   12   17:29    2:30    5   46:54    1:36    9   28:53         
    9   399   492 Hollie Steele            35 Tarpon Springs       FL 1:39:30   13   17:42    2:11    6   47:24    1:36   13   30:40         
   10   413   475 Debbi Pike               39 Riverview            FL 1:40:18   16   18:22    2:09    8   48:56    1:28   10   29:26         
   11   420   482 Stacey Robinson          38 St Pete Beach        FL 1:40:59    6   15:20    2:18   13   50:52    1:09   16   31:22         
   12   422   673 Shari White              39 Largo                FL 1:41:03    9   16:26    2:54   11   50:24    1:37   11   29:44         
   13   466   464 Elizabeth Miller         37 Lutz                 FL 1:43:58   18   18:28    1:58   21   54:12    1:01    8   28:20         
   14   476   485 Jennifer Saul            36 Tampa                FL 1:45:20   10   17:02    1:43   19   53:22    1:17   18   31:57         
   15   495   410 Suzanne Allen            39 Orlando              FL 1:47:18    5   15:16    2:05   14   51:18    1:07   24   37:34         
   16   498   479 Lisa Resnick             36 Tampa                FL 1:47:34   25   22:10    2:30   17   52:47    2:21    6   27:49         
   17   502   468 Marion Olson             38 St. Petersburg       FL 1:47:58   14   17:59    3:42   15   51:30    1:49   21   33:00         
   18   504   496 Michelle Sussman         35 Land O' Lakes        FL 1:48:12   23   20:59    2:53   18   52:48    1:24   12   30:09         
   19   509   458 Felicia Leonard          38 Clearwater           FL 1:48:40   17   18:27    3:24   20   54:03    1:56   14   30:51         
   20   513   411 Heidi Anderson           39 St. Petersburg       FL 1:49:00   11   17:21    3:58   12   50:51    1:32   23   35:20         
   21   515   499 Jill Thompson            38 Parrish              FL 1:49:11   24   21:07    4:12    9   49:41    1:45   19   32:29         
   22   523   453 Amy Keller               38 Orlando              FL 1:50:03    8   15:31    2:09   25 1:03:23    1:00    7   28:02         
   23   526   444 Robin Helms              37 Winter Park          FL 1:50:12   20   20:07    2:19   16   52:11    1:57   22   33:40         
   24   564   436 Ashlee French            37 Lakeland             FL 1:53:41   19   18:57    3:13   23   58:01    1:01   20   32:31         
   25   577   462 Patty McBean             37 Houston              TX 1:55:48   21   20:29    4:44   22   54:14    4:42   17   31:42         
   26   621   473 Candice Patterson        38 Riverview            FL 2:17:50   22   20:36    5:55   24 1:01:10    1:59   25   48:13         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60   514 Laure Blume              42 Pinellas Park        FL 1:20:29   22   16:23    1:25    2   40:16    0:53    1   21:34         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    68   521 Kim Clifford             41 Tampa                FL 1:21:12    9   16:12    1:29    1   39:16    0:56    2   23:21         
    2   136   566 Jeannie Lucas            44 Belleair Bluffs      FL 1:26:09    4   15:19    1:26    3   42:10    1:26    7   25:50         
    3   145   526 Julie Crocker            40 Tampa                FL 1:26:37    5   15:47    1:45    5   43:39    0:56    3   24:32         
    4   156   581 Kathy Prossick           43 Odessa               FL 1:27:11   12   17:00    1:28    2   41:51    1:23    5   25:30         
    5   165   536 Tracy Engel              40 Lutz                 FL 1:27:47   18   17:48    1:59    4   43:30    1:16    1   23:15         
    6   169   572 Jenny Miner              43 Lake Forest          FL 1:27:54    8   15:58    1:40    6   44:14    1:08    4   24:57         
    7   191   537 Suzie Enlow              44 Merritt Island       FL 1:28:34    3   14:54    2:01    8   45:03    1:02    6   25:36         
    8   245   531 Louise Donato            43 Clearwater           FL 1:31:47    2   14:33    1:39   15   46:41    1:40   12   27:15         
    9   281   533 Virginia Edmonds         40 Saint Petersburg     FL 1:33:42   17   17:23    1:59   13   46:18    1:07   10   26:58         
   10   317   599 Esther Tomcykoski        40 Fort Lauderdale      FL 1:35:26    7   15:57    1:59   17   47:14    1:19   11   26:59    2:00 
   11   325   561 Donna Mae Kini-Bowen     40 Orlando              FL 1:35:37   22   18:20    1:37    9   45:09    1:04   17   29:29         
   12   327   577 Debbie Ozner-Anderson    41 Dunedin              FL 1:35:45    6   15:50    1:42   16   47:07    1:20   18   29:48         
   13   329   568 Caroline McCoy           40 Saint Petersburg     FL 1:35:48   16   17:16    2:23   20   47:50    1:58    8   26:22         
   14   330   501 Dianalynn Aguilu         44 Largo                FL 1:35:49   28   20:13    2:32    7   44:53    1:26    9   26:47         
   15   339   570 Saskia Mighell           42 Tampa                FL 1:36:18    1   14:14    2:19   25   49:31    1:14   15   29:01         
   16   357   529 Leda Day                 44 Tampa                FL 1:36:57   19   18:03    1:50   19   47:32    1:31   14   28:03         
   17   369   530 Amie Devero              43 Tampa                FL 1:37:38   10   16:29    2:31   14   46:39    1:15   21   30:46         
   18   374   584 Tammy Rafferty           44 Tampa                FL 1:38:06   25   18:30    1:54   18   47:21    1:14   16   29:08         
   19   384   543 Cheryl Forgang           43 Safety Harbor        FL 1:38:38   11   16:39    1:48   10   45:45    2:23   26   32:05         
   20   423   546 Blanca Garza             43 St. Petersburg       FL 1:41:14   33   21:27    2:03   23   49:08    1:14   13   27:25         
   21   432   519 Liz Burkart              40 St. Petersburg       FL 1:42:07   23   18:24    2:00   21   48:11    2:01   24   31:33         
   22   442   606 Teresa Wills             40 Tampa                FL 1:42:39   13   17:01    1:57   11   46:13    1:28   31   36:02         
   23   458   535 Patricia Emmons          43 Lyme                 CT 1:43:25   15   17:07    1:44   12   46:14    1:28   29   34:54    2:00 
   24   459   504 Lynn Allen               42 Tampa                FL 1:43:32   20   18:08    2:02   22   48:31    1:51   28   33:02         
   25   469   556 Sandra Janack            41 Gulfport             FL 1:44:24   24   18:28    2:57   29   51:03    1:56   19   30:01         
   26   487   697 Lori Hughes              41 Redington Beach      FL 1:46:18   31   21:11    2:16   24   49:28    1:19   27   32:07         
   27   496   555 Melany Jablonski         42 Lutz                 FL 1:47:23   27   19:28    3:18   30   51:31    1:27   25   31:41         
   28   499   587 Susan Regar              42 Clearwater           FL 1:47:42   30   20:43    3:13   26   50:46    2:00   23   31:02         
   29   501   524 Caroline Cope            40 Tampa                FL 1:47:57   14   17:04    1:58   27   50:48    2:12   30   35:57         
   30   544   541 Kimberleigh Flynn        42 St. Petersburg       FL 1:51:52   26   19:13    3:39   28   50:56    1:53   32   36:13         
   31   545   576 Rita Murphy              44 Tampa                FL 1:52:03   29   20:17    2:30   32   57:09    1:11   22   30:57         
   32   584   512 Pam Bjelland             40 Clearwater           FL 1:56:43   21   18:12    3:54   31   54:11    2:05   33   38:23         
   33   589   506 Carrie Bacon             41 Valrico              FL 1:57:44   34   23:45    3:57   33   57:21    2:01   20   30:42         
   34   634   542 Cecelia Ford             40 Clearwater           FL 2:31:49   32   21:12    4:31   34 1:19:50    1:44   34   44:34         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   121   545 Carrie Gamble            48 Tampa                FL 1:25:26    1   14:07    1:16    2   44:00    0:56    2   25:09         
    2   126   540 Julie Fletcher           46 Orlando              FL 1:25:43    2   15:05    1:43    1   42:04    1:18    3   25:33         
    3   253   525 Linda Cowart             45 Cocoa                FL 1:32:13   11   17:14    1:53    5   45:56    1:23    4   25:49         
    4   259   586 Sarah Ransom             46 Tampa                FL 1:32:21   13   17:28    2:31    8   46:46    1:31    1   24:06         
    5   275   591 Kelly Smith              46 Odessa               FL 1:33:19    6   16:19    1:56    3   45:23    1:33    7   28:10         
    6   288   594 Leslie Stallings         45 Oldsmar              FL 1:33:55    9   16:56    1:28   11   48:09    1:24    6   26:00         
    7   290   538 Patricia Farese          45 St. Petersburg       FL 1:33:59    5   15:52    1:28   12   49:20    1:26    5   25:55         
    8   301   562 Carolyn Kiper            48 St. Petersburg       FL 1:34:44    4   15:45    1:43    9   47:32    1:15    9   28:31         
    9   309   692 Janet Bilyeu             47 Largo                FL 1:35:08   12   17:20    1:59    4   45:50    1:38    8   28:23         
   10   332   605 Elizabeth Williams       46 Limerick             PA 1:35:50   10   17:04    1:50    6   46:12    1:52   10   28:54         
   11   341   522 Suzy Cochrane            45 New Port Richey      FL 1:36:20    7   16:23    2:19    7   46:15    2:17   12   29:07         
   12   424   516 Pascale Botvinik         49 Temple Terrace       FL 1:41:14    3   15:41    2:52   17   51:59    1:09   13   29:36         
   13   471   539 Heidi Fleming            46 Port Orange          FL 1:44:38   15   18:33    2:08   14   50:08    2:06   16   31:46         
   14   479   515 Nina Boone               48 Clearwater           FL 1:45:43   14   18:04    2:03   13   49:47    1:16   19   34:36         
   15   510   547 Eloise Gilbert           49 Riverview            FL 1:48:42   21   20:54    3:17   10   47:52    2:43   18   33:59         
   16   512   554 Heidi Horak              45 Treasure Island      FL 1:48:53   18   20:05    4:21   16   51:48    1:14   15   31:26         
   17   518   510 Sandy Beeson             47 Bradenton            FL 1:49:31   19   20:08    2:43   20   54:51    2:45   11   29:06         
   18   536   551 Valerie Hingson          45 Tampa                FL 1:51:11   17   19:33    2:07   18   52:12    1:00   21   36:21         
   19   543   528 Linda Dawson             48 Paris                KY 1:51:48   23   24:55    3:15   15   51:41    1:49   14   30:10         
   20   556   598 Beth Terlip              47 Saint Petersburg     FL 1:52:47    8   16:33    2:57   19   54:42    3:01   20   35:37         
   21   583   569 Janet Melia              45 Madeira Beach        FL 1:56:36   16   18:58    4:24   21   57:59    1:52   17   33:25         
   22   610   565 Karen Lee                48 Riverview            FL 2:06:36   20   20:50    3:33   23   58:54    2:13   23   41:08         
   23   612   580 Elizabeth Pomeroy        49 St. Petersburg       FL 2:07:58   22   22:39    3:55   22   58:41    2:30   22   40:14         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   106   544 Kathleen Gagnier         50 Winter Park          FL 1:24:26    4   16:00    1:46    2   42:43    1:20    1   22:39         
    2   203   513 Kathy Black              52 Winter Park          FL 1:29:25    3   15:26    1:36    1   41:57    1:20    4   29:07         
    3   285   698 Laura Toll               53 Lutz                 FL 1:33:51    2   14:59    2:02    4   44:54    2:02    6   29:56         
    4   365   596 Kim Stoddard             52 Madeira Beach        FL 1:37:23    1   14:10    2:22   10   50:16    1:26    5   29:12         
    5   371   505 Carol Ardell             52 St. Petersburg       FL 1:37:49    9   18:35    1:53    5   46:32    2:26    3   28:24         
    6   379   518 Suzanne Brosseau         51 Safety Harbor        FL 1:38:18                                              8   31:17         
    7   401   520 Sharon Campbell          51 Tampa                FL 1:39:33    7   18:16    2:22    9   49:14    1:41    2   28:02         
    8   418   571 Maggie Miller            50 Fort Myers           FL 1:40:52    8   18:32    1:44    8   48:22    1:45    7   30:30         
    9   450   553 Jenee Hoge Lampasona     51 Lutz                 FL 1:43:02    6   18:14    1:56    3   44:35    2:06   15   36:13         
   10   508   534 Diane Elsen              52 Lutz                 FL 1:48:39   16   25:02    1:56    6   46:47    1:43   13   33:14         
   11   511   597 Karen Stromberg          53 Clearwater           FL 1:48:45   15   22:57    2:17    7   47:28    2:00   14   34:04         
   12   524   592 Nanette Smith            52 Seminole             FL 1:50:04   10   19:00    3:07   11   52:39    2:33   12   32:48         
   13   566   603 Debbie Voiles            54 Tampa                FL 1:53:54    5   17:36    4:53   15   56:57    2:55    9   31:34         
   14   568   582 Denise Purdy             50 Sarasota             FL 1:54:01   14   21:40    3:38   12   54:30    2:37   10   31:38         
   15   570   517 Patti Brennan            54 Dade City            FL 1:54:07   13   21:40    2:29   13   56:36    1:10   11   32:14         
   16   613   550 Beth Hawkins             50 Saint Petersburg     FL 2:08:58   11   19:47    3:10   16   59:55    2:00   16   44:09         
   17   615   602 Darlene Van Houten       54 Clearwater           FL 2:10:12   12   21:24    3:10   14   56:41    2:21   17   46:38         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   224   502 Karen Alexeev            55 Gulfport             FL 1:30:43    4   17:12    1:34    1   43:31    1:19    4   27:08         
    2   300   552 Patrice Hoffman          57 Palm Harbor          FL 1:34:33    3   16:38    2:20    2   44:25    1:36    7   29:36         
    3   397   676 Kathy Dodd               55 Clearwater           FL 1:39:26    1   15:28    3:18    8   53:02    0:59    1   26:41         
    4   404   695 Debra Ryder              55 Redington Beach      FL 1:39:39    8   21:30    1:39    3   48:28    1:21    2   26:42         
    5   426   585 Rosalyn Randall          58 Oldsmar              FL 1:41:22    5   18:17    2:48    6   51:28    1:51    3   27:00         
    6   434   511 Lindsay Bell             58 St. Petersburg       FL 1:42:08    7   20:27    2:37    4   49:53    1:25    5   27:48         
    7   447   593 Diane Spicer             55 Tampa                FL 1:42:47    6   18:31    3:47    5   50:06    1:45    6   28:40         
    8   525   564 Diane Kovacsev           55 Largo                FL 1:50:05    9   21:42    1:44    7   52:08    1:35    8   32:58         
    9   560   523 Carol Conaway            56 Largo                FL 1:53:03    2   16:00    2:56   10   58:24    1:27    9   34:18         
   10   602   573 Sue Minkoff              59 Los Angeles          CA 2:01:41   10   23:11    1:47   11   58:50    1:50   10   36:04         
   11   619   557 Kathy Johnson            55 St. Pete Beach       FL 2:14:29   11   24:40    2:12    9   57:33    1:19   11   48:47         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   586   548 Sandy Guenzel            64 Seminole             FL 1:56:53    2   19:28    4:39    2   52:38    2:37    2   37:32         
    2   592   567 Sue Macksam              62 Palm Harbor          FL 1:58:35    1   18:00    2:51    1   52:30    2:52    3   42:23         
    3   604   558 Margaret Joy Johnson     64 Sun City Center      FL 2:01:59    3   20:18    3:26    3   52:44    2:58    4   42:35         
    4   611   549 Millie Hamilton          63 Redington Beach      FL 2:06:59    4   25:36    3:58    4 1:03:16    2:06    1   32:05         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   579   600 Barbara Towey            65 Treasure Island      FL 1:56:20    1   19:27    2:38    1   48:41    2:37    1   43:00         
    2   635   507 Barbara Baer             68 Tampa                FL 2:39:32    3   26:58    3:50    3 1:13:58    1:40    2   53:07         
    3   636   509 Shirley Bassett          68 St. Petersburg       FL 2:43:44    2   24:33    6:12    2 1:12:12    2:12    3   58:37         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   631   608 Jackie Yost              79 Treasure Island      FL 2:26:10    1   24:24    4:12    1 1:02:26    3:19    1   51:51         
FEMALE AGE GROUP:  80 - 89
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
LADY-CLYDESDALE   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   279   611 Linda Dabbiero           36 Bradenton            FL 1:33:38    2   14:26    1:32    2   47:23    1:18    1   29:01         
    2   338   615 Laura Fauver             28 St. Petersburg       FL 1:36:17    6   16:44    1:53    1   46:31    1:42    2   29:29         
    3   391   614 Edith Farnham            37 Palm Bay             FL 1:39:02    4   16:11    1:38    3   48:12    1:22    3   31:40         
    4   410   610 Jenna Casper             32 Saint Petersburg     FL 1:40:07    5   16:20    1:31    4   48:12    0:57    5   33:08         
    5   483   621 Elysia Moreland          31 Tampa                FL 1:45:59    1   13:28    3:05    8   52:27    1:12    6   35:48         
    6   497   618 Heather Kizzie           38 Clearwater           FL 1:47:34    8   18:02    4:39    5   49:47    2:09    4   32:59         
    7   517   628 Kristi Thum              37 St. Petersburg       FL 1:49:30    7   17:31    3:03    6   50:12    2:12    7   36:33         
    8   535   620 Suzanne Lewis            30 St. Petersburg       FL 1:51:10    9   19:01    1:50    7   51:20    2:19    8   36:41         
    9   582   616 Carly Holland            26 Zephyrhills          FL 1:56:28    3   15:34    3:18    9   58:38    1:35    9   37:25         
   10   627   622 Irene Odell              39 Hudson               FL 2:22:39   10   22:18    2:56   10 1:00:15    3:29   10   53:43         
LADY-CLYDESDALE   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   237   629 Ann Von Spiegelfeld      46 Tampa                FL 1:31:16    1   13:14    1:37    1   43:28    1:58    2   31:01         
    2   395   627 Heather Taylor           41 Tampa                FL 1:39:21    2   14:25    2:05    2   47:08    2:01    4   33:45         
    3   468   560 Christie Kay             42 Ocala                FL 1:44:13    5   19:28    3:24    6   54:47    1:37    1   24:58         
    4   503   623 Sondra Ostrander         41 Clearwater           FL 1:48:01    9   20:45    2:15    3   49:41    1:33    5   33:48         
    5   527   575 Vikki Moore              47 Palm Harbor          FL 1:50:20    7   20:28    2:13    5   52:35    1:25    3   33:40         
    6   571   619 Kathy Laterza            45 Tampa                FL 1:54:19    3   16:28    2:36    9   59:39    1:06    6   34:31         
    7   591   624 Patricia Patterson       51 New Port Richey      FL 1:58:30    8   20:34    2:43    4   51:58    2:16    8   41:02         
    8   617   609 Bernie Brown             53 St. Petersburg       FL 2:13:30   11   27:17    4:26    8   59:36    1:53    7   40:20         
    9   618   626 Diane Stobaeus           51 Gainesville          FL 2:14:09    6   20:25    4:02    7   57:49    3:34   10   46:21    2:00 
   10   632   612 Joy Edwards              52 Treasure Island      FL 2:26:10    4   18:42    5:11   12 1:17:51    2:00    9   42:28         
   11   633   707 Patrice Strange          41 St. Cloud            FL 2:29:58   10   23:23    3:54   10 1:07:08    2:42   11   52:53         
   12   637   613 Gretchen Elizabeth       57 Lithia               FL 2:46:05   12   28:50    7:56   11 1:13:16    2:04   12   53:59         
FEMALE NOVICE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   270   633 Danielle Best            25 Orlando              FL 1:33:10    2   15:53    3:51    1   46:18    0:55    1   26:14         
    2   358   657 Anna Luecke              20 Dunedin              FL 1:36:58    1   12:24    2:39    4   50:19    1:15    5   30:24         
    3   396   649 Elizabeth Hood           43 Tampa                FL 1:39:21    6   19:41    3:11    2   46:27    1:34    2   28:31         
    4   453   658 Lynn Maloney             48 Clearwater Beach     FL 1:43:08    3   17:03    2:16    8   53:09    1:25    3   29:17         
    5   486   644 Tiffany Gilman           25 Saint Petersburg     FL 1:46:15    4   18:38    2:44    5   52:34    1:26    6   30:55         
    6   488   653 Rachel Kelly             40 Ocala                FL 1:46:31   10   20:47    3:09    3   48:29    1:30    7   32:38         
    7   547   670 Bonnie Vorwerk           41 Ocala                FL 1:52:11    5   18:51    2:35   11   53:39    1:07   12   36:01         
    8   550   662 Kelly Myers              27 Collegedale          TN 1:52:27    9   20:42    3:05    6   53:03    1:13    9   34:26         
    9   562   659 Veronica McConnell       32 Odessa               FL 1:53:29    8   20:22    3:24   10   53:33    1:39   10   34:33         
   10   569   635 Jennifer Casanta         34 Tierra Verde         FL 1:54:01   11   21:28    3:52    7   53:08    3:29    4   30:07    2:00 
   11   585   632 Mary Barber              43 Tampa                FL 1:56:46   14   22:35    3:25    9   53:32    2:07   11   35:09         
   12   607   672 Kristi Welton            35 Seminole             FL 2:03:09    7   20:15    2:36   15 1:05:15    1:27    8   33:39         
   13   608   640 Suzy Devore              38 Tampa                FL 2:04:03   12   21:52    3:16   12   59:33    1:43   13   37:40         
   14   616   647 Pamela Guyton            33 Naples               FL 2:11:56   13   22:13    2:32   14 1:02:07    1:35   14   43:30         
   15   622   637 Kim Colarusso            38 Palm Harbor          FL 2:18:04   15   23:36    4:48   13 1:01:15    1:38   15   46:50         
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25   923 Tarpon Tri's                                        1:15:26    2   13:05    1:13    2   41:11    0:33    1   19:26         
                  Ronal Prodromitis/ Anthony Velardocchia/ Dean Cosgrove 
    2   120   934 And Then Some...                                    1:25:20    4   15:15    1:06    4   44:00    0:45    4   24:16         
                  Charles Bouwens/ Chris White/ Delwin Knocke            
    3   128   902 Anderson And Keller                                 1:25:46    3   15:05    1:08    6   45:58    0:40    2   22:57         
                  Billy Anderson/ Johnny Anderson/ Alex Keller           
    4   166   911 Hud-Chenes                                          1:27:50    1   12:19    1:02    5   45:10    0:41    7   28:39         
                  Dave Deschenes/ Kyle Deschenes/ Caleb Hudak            
    5   248   916 Jefferson Wells                                     1:32:05    7   19:39    1:26    1   40:08    0:39    8   30:14         
                  Scott Keen/ Craig Cameron/ Tom Schuler                 
    6   260   931 Whitelock Warriors                                  1:32:25    6   18:42    1:28    3   43:51    0:41    6   27:45         
                  Joseph Whitelock/ Mick Chmielewski/                    
    7   284   924 Rezabek Triplets                                    1:33:51    8   19:41    1:12    8   47:54    0:55    3   24:11         
                  Robert Rezabek/ Matthew Rezabek/ Andrew Rezabek        
    8   321   904 Bad Boomers                                         1:35:32   10   22:42    1:44    7   46:03    0:43    5   24:22         
                  Steve Berg/ Bob Cooke/ Jim Moss                        
    9   367   907 Team Parkshore Grill                                1:37:28    5   15:33   51:00                 0:21    9   30:56         
                  Brent Cobb/ Steve Westphal/ Steve McCreary             
   10   519   912 The Rain Makers                                     1:49:36    9   22:06    1:30    9   51:53    1:03   10   33:06         
                  Kevin Flynn/ Mike Bishop/                              
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   172   932 Quick Chicks                                        1:28:00    1   13:58    1:10    1   46:05    0:37    2   26:11         
                  Jill Hockin/ Virginia Fady/ Patti Spence               
    2   236   908 Team Wilderness                                     1:31:14    2   15:21    1:10    3   49:45    0:32    1   24:28         
                  Nancy Csubak/ Lauren Csubak/                           
    3   361   919 Chick-A-Dees                                        1:37:11    3   18:08    1:30    2   46:56    0:42    4   29:57         
                  Laurie Laurino/ Lenore Rupert/ Pat Parr                
    4   531   930 Buff Not                                            1:50:41    5   23:46    1:54    4   54:47    0:43    3   29:32         
                  Wendy Weiss/ Caroline Tesche/ Diana Hashaw             
    5   573   925 Give It A Tri                                       1:55:22    4   22:01    1:42    5   55:23    0:53    5   35:23         
                  Victoria Saccaro/ Kathleen Litton/ Rosalind Corbo      
    6   624   917 Butterfly Challenge #2                              2:20:49    6   23:58    2:22    6 1:10:40    0:49    6   43:01         
                  Kristen Kelly/ Tonia Richardson/ Robin Aldahondo       
    7     0   914 Nemo Gals                                                                                                                  
                  Karen Garcia/ Christina Rudman/                        
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    77   913 Team Vpa                                            1:22:11   11   18:14    1:27    2   39:49    0:37    4   22:06         
                  Venessa France/ Pat Valentine/ Andy Swanson            
    2    84   903 Tritraining.Net                                     1:23:00    3   12:21    0:58    5   44:04    0:35    7   25:04         
                  Vivian Arenas/ Bruce Redmon/ Robin Lopez               
    3    89   920 Zealous Masters                                     1:23:17    1   11:14    1:26    4   43:41    0:38    8   26:19         
                  Scott McNeice/ Tim Kennedy/ Janell Cory                
    4   155   915 Tri As We Might                                     1:27:07    2   11:59    1:00    1   39:13    0:49   13   34:07         
                  Audrey Hirst/ John Marian/ Eddie Scheid                
    5   199   929 Bottoms Up                                          1:29:01   13   19:20    1:33    6   48:25    0:39    1   19:06         
                  Kathy Walter/ Beth Bernet/ Mickey Hooke                
    6   258   910 A Newbie And A Retread                              1:32:19   10   18:07    1:29    3   43:40    1:05   10   28:00         
                  Ronald DeMara/ Erin Cregan/                            
    7   295   900 The Bamboozled                                      1:34:13    5   17:07    1:27   10   52:32    0:40    5   22:29         
                  Carl Allison/ Lee Allison/                             
    8   344   921 Stinky Pinkys                                       1:36:22    7   17:20    1:36    9   52:09    0:43    6   24:36         
                  Christina Meloche/ Rob Stink/ Kim Scheid               
    9   350   933 Shearer                                             1:36:35    4   13:55    1:17    7   49:14    0:41   11   31:29         
                  Caleb Shearer/ Maggie Shearer/ Jeff Shearer            
   10   386   906 Tropical Smoothie Team                              1:38:55    8   17:28    1:30   12   57:59    0:29    3   21:31         
                  Pauline Clayton/ Sarah Mayleben/ Brian Harmon          
   11   467   928 First Time Trio                                     1:44:08    9   17:29    1:21   11   57:54    0:42    9   26:44         
                  Myna Starr/ Mark Krasowski/ Teri Krasowski             
   12   490   926 Warriors                                            1:46:46    6   17:12    1:30    8   51:07    0:45   14   36:14         
                  Susan Sibley/ James Garris/ Peter Sibley               
   13   578   905 Butterfly Challenge #1                              1:55:49   14   19:36    1:19   13 1:02:08    0:39   12   32:09         
                  David Bunting/ Joi Reyes/ Yobi Reyes                   
   14   603   922 Aegon 1                                             2:01:48   15   21:50    1:44   15 1:17:22    0:33    2   20:21         
                  Kathy Orchard/ Gregory Orchard/ Jeff Orchard           
   15   629   909 Boca Ciega Wellness Fr                              2:24:27   16   22:02    1:51   14 1:15:04    1:13   15   44:19         
                  Nanette Davis/ Lissa Bartle/ Joseph Cockrell           
   16     0   918 Aegon 2                                                       12   18:37                                                   
                  Christopher Kullman/ Christopher Kullman/ Mary Caciopp 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Thomas Reilly: authorflorida@hotmail.com
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
  136 5.10a Drafting                         2:00 
  195 5.10f Position                         2:00 
  280 5.10f Position                         2:00 
  349 5.10d Blocking                         2:00 
  401 5.10d Blocking                         2:00 
  490 5.10a Drafting                         2:00 
  535 5.10a Drafting                         2:00 
  599 5.10d Blocking                         2:00 
  626 5.10d Blocking                         2:00 
  635 7.2 Placement                          2:00 
  668 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  689 5.10a Drafting                         2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com