Alta Vista Sports

Red Hills Triathlon
1/3 Mile Swim/16 Mile Bike/3.1 Mile Run
March 24, 2007
Tallahassee, FL
Race Director: Kathy McDaris
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL CHAMPIONS & RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   167 John Bess                28 South Daytona        FL 1:08:42   34    9:32    1:25    1   38:35    0:53    1   18:19         
    2     2   345 Darren Cox               41 New Smyrna Beach     FL 1:10:16    4    7:33    1:19    2   40:13    0:52   14   20:21         
    3     3   351 Michael Weyant           42 Tallahassee          FL 1:10:37    1    7:12    0:54    4   41:03    0:43   17   20:48         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   205   102 Zachary Michael          14 Monticello           FL 1:51:53    1   14:37    3:18    1 1:05:45    2:32    1   25:43         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   124 Daniel Crane             23 Tallahassee          FL 1:12:03    6    8:56    1:21    1   42:26    0:42    1   18:40         
    2    18   128 Joe Sroka                23 Tallahassee          FL 1:15:33    3    8:32    1:34    2   42:26    0:59    4   20:03    2:00 
    3    20   116 Brendan Kelly            22 Auburn               AL 1:17:24    4    8:35    1:10    3   44:29    1:07    7   22:05         
    4    25   119 Art Naidzich             22 Tallahassee          FL 1:18:38    1    7:52    1:08   10   49:11    0:47    3   19:42         
    5    27   115 Sam Haygood              22 Watkinsville         GA 1:18:54   10    9:35    1:49    5   44:54    0:50    6   21:48         
    6    34   129 Thomas Vanhorn           23 Tallahassee          FL 1:20:26   12   10:22    1:36    7   47:49    1:14    2   19:26         
    7    44   118 Mark Murphy              22 Jacksonville         FL 1:21:26    5    8:48    1:19    8   48:14    0:52    8   22:15         
    8    60   114 Joann Guerra             22 Tallahassee          FL 1:24:57   14   10:34    1:10   12   49:37    0:39    9   23:00         
    9    61   113 Matthew Flick            22 Tallahassee          FL 1:25:25    2    8:19    1:00   11   49:26    1:03   17   25:38         
   10    69   123 Austin Boyle             23 Tallahassee          FL 1:27:34   19   11:30    6:13    6   47:21    1:29    5   21:04         
   11    70   111 Ted Bibby                22 Tallahassee          FL 1:27:36   16   10:38    2:19    4   44:53    1:10   19   26:39    2:00 
   12    83   112 Chad Dunn                22 Savannah             GA 1:29:30   15   10:36    2:16   14   50:38    1:34   12   24:27         
   13    87   125 Greg Galey               23 Navarre              FL 1:30:18   17   10:41    2:18   16   50:49    1:41   13   24:51         
   14    91   132 Clay Bruce               24 Jacksonville         FL 1:30:35   13   10:30    3:05   17   51:34    1:07   11   24:21         
   15    96   137 Ruben Montane            24 Sarasota             FL 1:30:51   20   11:33    1:43   15   50:47    1:30   15   25:20         
   16   104   130 Raju Vyas                23 Tallahassee          FL 1:31:25    7    9:26    4:04   18   53:52    1:01   10   23:03         
   17   122   108 Daniel Kinka             21 Tallahassee          FL 1:34:36    9    9:31    2:41    9   48:30    1:16   27   32:40         
   18   129   122 Jared Billings           23 Tallahassee          FL 1:35:41   18   10:55    2:29   19   54:14    1:29   18   26:35         
   19   132   104 Brock Nardozzi           20 Belleair Bluffs      FL 1:36:13   21   11:56    2:46   20   54:14    0:39   20   26:39         
   20   136   134 John Engelbrecht         24 Port Orange          FL 1:36:47   28   16:02    2:06   13   49:41    1:17   22   27:43         
   21   148   133 William Davis            24 Tallahassee          FL 1:39:19   26   14:58    1:30   21   56:17    1:17   14   25:18         
   22   167   135 David Gillis             24 Tallahassee          FL 1:43:23   24   12:47    4:25   23   58:02    0:56   21   27:16         
   23   174   105 William Woodbury         20 Largo                FL 1:44:29   22   12:00    2:29   24   59:32    0:59   23   29:30         
   24   188   120 Geoff Powers             22 Tallahassee          FL 1:47:04   11    9:54    2:31   22   57:24    1:32   29   35:45         
   25   202   106 Eric Calcagno            21 Pembroke Pines       FL 1:51:18    8    9:30    4:09   27 1:05:30    0:49   25   31:22         
   26   208   127 Ryan Pool                23 Tallahassee          FL 1:53:01   23   12:38    4:39   26 1:02:22    1:10   26   32:15         
   27   237   138 Steve Szymanski          24 Tallahassee          FL 1:59:09   25   13:59    3:47   29 1:15:12    0:50   16   25:22         
   28   238   131 Daniel Blundy            24 Tallahassee          FL 1:59:58   29   16:24    4:12   25 1:01:36    2:55   28   34:54         
   29   245   110 Christopher Swift        21 Mobile               AL 2:03:09   27   15:00    3:01   28 1:13:27    1:07   24   30:36         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   171 Dillon Fritz             29 Tallahassee          FL 1:15:20    4    8:48    1:14    2   44:41    0:33    2   20:05         
    2    21   139 Robert Coslick           25 Jacksonville         FL 1:17:40   22   12:35    1:19    1   43:47    0:46    1   19:14         
    3    28   155 Justin Andrews           27 Pelham               AL 1:18:58   11    9:40    2:06    5   46:27    0:33    3   20:15         
    4    32   146 Lance Anderson           26 Washington           DC 1:20:08    6    9:21    1:18    3   45:13    1:43    7   22:34         
    5    36   168 Jason Graham             28 Tallahassee          FL 1:20:49   14   10:49    1:44    4   45:40    0:59    5   21:38         
    6    56   172 Timothy Thompson         29 Tallahassee          FL 1:23:51    9    9:38    2:16    7   48:57    0:38    6   22:24         
    7    64   160 Chris Newman             27 Thomasville          GA 1:26:16   12   10:15    1:49    6   48:50    1:35   11   23:50         
    8    66   162 Seth Ostlund             27 Tallahassee          FL 1:27:04    5    9:06    1:20   11   51:42    1:02   12   23:57         
    9    75   142 Cecil Guy                25 Gainesville          FL 1:28:17   21   12:15    2:06   10   50:48    1:36    4   21:33         
   10    78   147 David Bear               26 Tallahassee          FL 1:28:51    1    7:36    1:48   12   52:07    1:09   18   26:14         
   11    79   165 Jon Skinner              27 Tallahassee          FL 1:28:58    2    7:53    2:07   18   55:11    0:43    8   23:07         
   12    86   164 Michael Sills            27 Tallahassee          FL 1:30:10   10    9:39    3:21    9   50:41    0:41   17   25:49         
   13   100   143 Ryan Ignatius            25 Tallahassee          FL 1:31:10   15   11:04    1:39   17   54:38    0:42    9   23:08         
   14   106   161 Nicholas Nunes           27 Tallahassee          FL 1:31:32    8    9:35    1:17   15   53:02    1:06   19   26:34         
   15   110   150 Barry Miller             26 Tallahassee          FL 1:32:06   13   10:45    2:51   16   53:50    0:53   10   23:49         
   16   115   151 Benjamin Petrak          26 Tallahassee          FL 1:33:09   19   12:10    1:22   14   53:01    1:00   16   25:37         
   17   118   158 Clayton Moss             27 Lexington            KY 1:33:27    3    8:34    1:26    8   49:04    1:01   24   33:23         
   18   119   156 Hugo Debeaubien          27 Tallahassee          FL 1:33:47   16   11:32    2:49   13   52:44    1:43   14   25:02         
   19   145   163 Richard Ruddell          27 Tallahassee          FL 1:38:55    7    9:24    1:46   20   56:34    1:26   22   29:47         
   20   153   148 Derek Cicchitto          26 Tallahassee          FL 1:40:55   20   12:13    4:17   21   57:36    1:28   15   25:23         
   21   162   149 Scott Jones              26 Tallahassee          FL 1:42:43   24   14:37    2:45   19   55:27    0:53   21   29:03         
   22   177   153 Wesley Sherman           26 Tallahassee          FL 1:45:01   17   11:49    2:36   24 1:02:06    1:30   20   27:02         
   23   181   157 Luke McCarthy            27 Tallahassee          FL 1:45:35   23   14:11    4:05   23 1:00:44    2:28   13   24:10         
   24   224   166 Benjamin Smith           27 Tallahassee          FL 1:56:29   25   15:09    3:31   22   58:31    2:16   25   37:05         
   25   252   141 Scott Edwards            25 Tallahassee          FL 2:09:25   18   12:07    3:01   25 1:20:00    0:55   23   33:23         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   185 Grady Smith              31 Tallahassee          FL 1:12:14    1    7:52    1:28    1   42:06    0:48    2   20:02         
    2    10   174 Nathan Tarver            30 Ft. Walton Beach     FL 1:13:32    6   10:15    1:16    2   42:39    0:53    1   18:31         
    3    12   186 James Thompson           31 Tallahassee          FL 1:14:51    2    8:36    0:55    3   42:55    0:39    5   21:48         
    4    23   178 Matt Ertl                31 Gainesville          FL 1:18:20    5   10:10    1:47    5   44:46    0:49    3   20:50         
    5    31   179 Jeremy Floyd             31 Tallahassee          FL 1:20:02   13   11:12    0:59    4   44:03    0:42    7   23:08         
    6    39   181 Orestes Gutierrez        31 Jacksonville         FL 1:20:57    9   10:27    1:33    7   46:51    0:55    4   21:13         
    7    51   175 Trevor Widick            30 Tallahassee          FL 1:23:11   10   10:33    1:31    6   46:46    1:02    8   23:21         
    8    77   198 Matt Roberts             34 Thomasville          GA 1:28:34    7   10:16    1:12   11   50:19    1:02   13   25:48         
    9    89   192 Charles Beard            33 Havana               FL 1:30:25   18   12:51    2:29    9   49:38    1:35   11   23:55         
   10    92   194 Lester Hutt              33 Tallahassee          FL 1:30:41   11   10:37    3:14   14   52:10    0:50    9   23:52         
   11   105   188 Nicholas Martz           32 Tallahassee          FL 1:31:28   19   13:11    2:57    8   49:11    1:53    6   22:17    2:00 
   12   109   196 James Green              34 Tallahassee          FL 1:31:46   15   11:40    1:36   15   52:21    1:06   12   25:04         
   13   111   187 J.D. Weidner             31 Tallahassee          FL 1:32:06    8   10:23    1:51   12   50:35    1:03   20   28:15         
   14   113   183 Frank Powell             31 Tallahassee          FL 1:32:08   16   12:25    2:14   10   50:17    1:00   14   26:13         
   15   138   180 John Gay                 31 Tallahassee          FL 1:37:13   20   14:46    2:23   13   51:54    1:34   15   26:38         
   16   154   173 Brad Kelley              30 Panama City Beach    FL 1:41:00   12   10:50    4:14   22 1:00:10    1:55   10   23:53         
   17   157   184 Brian Smalkoski          31 Tallahassee          FL 1:41:24    4    9:56    4:38   17   56:49    1:55   19   28:10         
   18   165   177 Slater Bayliss           31 Tallahassee          FL 1:43:09   17   12:34    4:12   19   57:22    1:35   17   27:27         
   19   171   191 Art Zimmet               32 Tallahassee          FL 1:44:08    3    9:53    4:25   20   58:46    1:57   22   29:09         
   20   179   182 William McKibben         31 Tallahassee          FL 1:45:06   23   17:19    3:31   16   54:58    1:26   18   27:55         
   21   189   189 William Meeks            32 Tallahassee          FL 1:47:08   21   15:14    4:01   21   59:11    1:57   16   26:48         
   22   204   199 Joel Webb                34 Tallahassee          FL 1:51:27   14   11:16    5:54   23 1:04:26    1:02   21   28:50         
   23   222   193 Adam Clark               33 Thomasville          GA 1:56:13   22   17:18    3:15   18   57:06    2:34   23   36:03         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   202 Spence Cocanour          35 Ft. Walton Beach     FL 1:11:43    3    8:13    0:59    3   42:56    0:38    1   18:58         
    2     9   208 Sam Hudson               36 Hattiesburg          MS 1:13:26    1    7:21    1:17    1   42:28    0:50    4   21:31         
    3    11   215 Brecht Heuchan           37 Tallahassee          FL 1:13:40    2    7:22    0:47    2   42:51    0:51    5   21:51         
    4    19   214 Hugh Hartsfield          37 Tallahassee          FL 1:16:51    8    9:46    1:34    4   43:03    1:16    3   21:13         
    5    24   210 Marc Robards             36 Tallahassee          FL 1:18:29    4    8:43    1:43    6   44:36    0:55    2   20:34    2:00 
    6    26   218 Forrest Warren           37 Enterprise           AL 1:18:45   12   10:25    1:18    5   43:13    0:51    8   23:00         
    7    46   206 Kevin Cauley             36 Cairo                GA 1:21:58    6    9:30    1:10    7   45:46    1:01   11   24:33         
    8    55   226 Mike Bonn                39 Tallahassee          FL 1:23:46   16   11:19    1:25    8   46:03    1:35    9   23:25         
    9    57   201 Travis Blanton           35 Tallahassee          FL 1:23:57    7    9:45    1:54   12   47:38    0:46   10   23:55         
   10    58   200 Merle Arnold             35 Atlanta              GA 1:24:06   10    9:54    3:02   11   47:29    1:05    7   22:38         
   11    63   219 Jim Campbell             38 Chipley              FL 1:26:11   11   10:08    1:53    9   46:29    1:37   16   26:06         
   12    65   225 Jay Shipman              38 Dothan               AL 1:26:45   18   12:10    2:14   13   49:11    1:11    6   22:00         
   13    90   209 Grady Jordan             36 Tallahassee          FL 1:30:27   24   14:06    1:55   10   47:26    0:59   14   26:03         
   14   101   211 Joel Springer            36 Tallahassee          FL 1:31:12   21   12:46                                17   26:55         
   15   103   224 Kenneth Shaw             38 Tallahassee          FL 1:31:24   14   11:01    2:00   15   51:55    1:37   12   24:53         
   16   116   207 Ryan Fenn                36 Tallahassee          FL 1:33:12    9    9:48    2:08   18   52:37    0:49   20   27:52         
   17   117   213 Aaron Copeland           37 Ft. Walton Beach     FL 1:33:24   19   12:23    2:53   14   50:28    1:42   13   26:00         
   18   120   216 Millard Roberts          37 Tallahassee          FL 1:33:48   20   12:25    1:10   16   52:22    0:53   18   27:00         
   19   139   229 David Koppenhaver        39 Tallahassee          FL 1:37:14   13   10:48    2:20   19   54:07    0:50   21   29:10         
   20   142   222 Jim Reynolds             38 Tallahassee          FL 1:38:27   15   11:08    3:07   17   52:30    1:17   23   30:27         
   21   143   221 Andy Gardiner            38 Orlando              FL 1:38:35   17   11:54    3:40   20   54:43    2:14   15   26:06         
   22   184   212 Lee Stewart              36 Tallahassee          FL 1:45:49    5    9:00    2:58   22 1:02:29    0:46   24   30:37         
   23   199   217 Kenneth Scheider         37 Tallahassee          FL 1:50:36   23   13:22    4:25   23 1:03:19    1:48   19   27:44         
   24   228   205 Curtis Bridgeman         36 Tallahassee          FL 1:57:02   26   22:22    4:10   21   56:02    2:52   25   31:37         
   25   244   231 Jeremy Shaw              39 Tallahassee          FL 2:02:39   25   14:40    6:00   24 1:10:49    1:42   22   29:30         
   26   250   232 Gopi Vellanki            39 St. Augustine        FL 2:06:39   22   13:17    4:40   25 1:11:19    1:20   26   36:04         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   380 Scott Ewing              50 Destin               FL 1:10:56    4    8:30    0:58    1   40:46    0:47    1   19:57         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   344 Mark Sortino             40 Pensacola            FL 1:11:52    2    8:09    1:09    1   41:05    0:41    1   20:50         
    2    35   357 Tim Welting              43 Hattiesburg          MS 1:20:28    1    7:33    1:38    2   45:22    1:23    3   24:34         
    3    48   343 Burk Seymore             40 Santa Rosa Beach     FL 1:22:38    4   10:09    1:29    3   45:34    1:03    2   24:26         
    4    67   356 Richard Parsons          43 Tallahassee          FL 1:27:05    8   11:17    1:29    5   47:41    1:03    5   25:37         
    5    74   398 Keith Sasser             44 Kinston              AL 1:28:15    5   10:28    1:05    8   49:36    0:42    7   26:26         
    6    84   352 Chuck Yarbrough          42 Tallahassee          FL 1:29:35    3    9:31    1:56    6   48:46    1:16    9   28:08         
    7    85   361 Steven Woodcock          44 Tallahassee          FL 1:30:09   11   12:28    1:49    4   46:47    1:08    6   25:59    2:00 
    8   102   353 Michael Boll             43 Tallahassee          FL 1:31:16   10   12:08    4:13    7   49:00    1:16    4   24:41         
    9   128   349 David Knight             42 Tallahassee          FL 1:35:09    7   10:54    2:03    9   53:01    1:15    8   27:58         
   10   176   348 David Durden             42 Tallahassee          FL 1:44:39    6   10:43    4:03   10   53:46    2:30   13   33:39         
   11   180   342 Thomas Barrett           40 Tallahassee          FL 1:45:27   14   13:42    2:13   11   57:38    1:41   11   30:14         
   12   182   359 Paul Mahoney             44 Tallahassee          FL 1:45:37    9   11:23    4:42   12   59:09    2:07   10   28:18         
   13   193   358 Christopher Hunt         44 Tallahassee          FL 1:48:30   12   12:28    2:20   13   59:11    1:49   12   32:44         
   14   248   355 Ray Oneal                43 Tallahassee          FL 2:06:00   13   13:38    5:13   14 1:00:08    4:30   14   42:35         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   364 Jeffrey Bowman           46 Tallahassee          FL 1:15:04    1    8:11    1:02    1   42:53    0:45    2   22:16         
    2    29   366 Darrell Carpenter        46 Bainbridge           GA 1:19:43    3    9:47    1:14    2   44:30    1:07    4   23:07         
    3    49   370 Ed Frisbee               47 Ft. Walton Beach     FL 1:22:49    2    9:44    1:38    3   45:58    1:02    5   24:28         
    4    52   374 Alex Steverson           47 Tallahassee          FL 1:23:12    6   10:41    1:57    4   47:21    1:13    1   22:01         
    5    94   372 Jeff Kuperberg           47 Tallahassee          FL 1:30:48    5   10:36    2:12    6   53:32    1:27    3   23:02         
    6   125   371 Alon Hod                 47 Dunwoody             GA 1:34:58    4   10:27    3:24    7   53:39    2:21    6   25:09         
    7   146   378 Gary Parsons             49 Tallahassee          FL 1:38:56   11   13:39    2:56    8   54:17    1:31    7   26:34         
    8   150   362 Max Factor               45 Tallahassee          FL 1:39:25   10   13:31    3:25    5   52:03    1:37    9   28:51         
    9   161   365 Rick Calcagno            46 Atlanta              GA 1:42:19    8   12:21    3:52    9   56:28    2:34    8   27:05         
   10   186   367 Eric Daniel              46 Tallahassee          FL 1:46:46    7   11:40    3:11   10   59:37    0:54   10   31:26         
   11   207   373 Tom McGraw               47 Tallahassee          FL 1:52:04   12   14:12    3:12   11 1:00:38    0:49   12   33:15         
   12   213   375 Ray Lafontaine           48 Marianna             FL 1:54:10    9   12:41    4:05   12 1:02:21    3:17   11   31:47         
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   388 Jim Leary                53 Gainesville          FL 1:15:13    2    9:30    1:14    1   43:30    1:01    1   20:01         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   381 Jay Herring              50 Jacksonville         FL 1:20:08    4   11:08    1:22    1   45:47    1:07    1   20:46         
    2    40   379 Kevin Deyo               50 Tallahassee          FL 1:21:03    1    8:37    1:47    2   46:49    1:22    2   22:30         
    3    97   390 Donald Foulke            54 Monticello           FL 1:30:51    6   12:20    3:50    3   49:10    1:02    4   24:31         
    4    98   383 David Phillips           50 Tallahassee          FL 1:30:54    3   10:36    2:27    4   52:23    1:22    3   24:08         
    5   131   385 Keith Berry              51 Tallahassee          FL 1:36:08    8   13:56    2:43    5   52:53    1:34    5   25:04         
    6   144   384 David Smith              50 Tallahassee          FL 1:38:42    2    9:43    2:36    6   56:57    1:30    6   27:57         
    7   175   387 Wayne Spinks             52 Tallahassee          FL 1:44:32    5   11:18    3:44    7   58:16    1:28    8   29:49         
    8   212   382 Paul Michael             50 Monticello           FL 1:53:55    7   13:55    3:59    8 1:05:13    1:28    7   29:22         
    9   268   389 Sam Varn                 53 Tallahassee          FL 2:41:14    9   20:26    6:16    9 1:22:37    1:39    9   50:18         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    30   396 Larry Mayse              59 Alpharetta           GA 1:19:47    1    9:53    1:18    2   46:02    0:57    1   21:39         
    2    50   394 Dale Nash                57 Dothan               AL 1:22:55    2   11:57    1:34    1   44:11    1:07    2   24:07         
    3   112   395 Rob Cunningham           59 Tallahassee          FL 1:32:06    4   12:30    2:19    3   51:11    1:30    3   24:38         
    4   158   393 Peter Kerwin             55 Tallahassee          FL 1:41:52    3   12:27    3:16    4   54:15    1:58    4   29:57         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41   397 Jerry Armstrong          60 Dothan               AL 1:21:18    3   11:54    1:44    1   44:16    1:02    1   22:25         
    2    54   401 George Palmer Jr         63 Tallahassee          FL 1:23:34    1   11:19    1:48    2   45:18    0:59    2   24:13         
    3    99   400 Laurence Miller          62 Carrabelle           FL 1:31:06    2   11:26    2:22    3   51:16    1:26    3   24:38         
    4   241   399 Rick McClure             62 Tallahassee          FL 2:01:23    4   14:08    3:47    4 1:02:56    2:29    4   38:05         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   406 Matthew Depollo          38 Jacksonville         FL 1:21:51    1    9:38    1:30    1   47:25    0:45    1   22:34         
    2    81   408 Jay Watson               39 Jacksonville         FL 1:29:08    5   11:00    1:59    2   48:33    1:09    2   26:30         
    3   127   407 Mark McNees              38 Tallahassee          FL 1:35:00    3   10:27    1:35    3   51:44    1:07    6   30:09         
    4   137   404 Torey Brenco             22 Tallahassee          FL 1:36:50    2    9:49    2:13    5   57:17    1:00    3   26:33         
    5   149   405 John Beauchamp           30 Chiefland            FL 1:39:23    6   14:43    2:10    4   54:36    0:45    4   27:11         
    6   172   422 Todd McMillan            35 Tallahassee          FL 1:44:15    4   10:47    3:40    6 1:01:03    1:29    5   27:17         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   412 Frank Rudd               44 Tallahassee          FL 1:24:28    1    8:44    1:34    2   49:31    1:02    1   23:39         
    2    80   410 David Shaw               43 Panama City          FL 1:29:00    4   10:09    1:44    1   48:49    0:52    3   27:28         
    3   124   421 Randy Hanna              49 Tallahassee          FL 1:34:57    5   11:03    2:52    3   52:31    1:11    2   27:23         
    4   135   413 Robert Palmer            46 Tallahassee          FL 1:36:36    2    9:42    1:44    4   53:23    1:53    5   29:56         
    5   163   409 Rick Parker              43 Tallahassee          FL 1:42:46    9   13:30    2:00    6   57:03    1:27    4   28:48         
    6   194   415 Wallace Randell          54 Tallahassee          FL 1:49:13    8   13:15    3:19    5   56:48    1:29    6   32:23    2:00 
    7   209   414 Ken Cooksey              50 Alpharetta           GA 1:53:05    7   12:20    2:47    7   57:15    1:28    8   39:17         
    8   230   411 Bryan Pugh               44 Tallahassee          FL 1:57:23    6   11:55    4:19    8 1:04:38    1:58    7   34:36         
    9   249   417 Joe Kelly                56 Ft. Myers            FL 2:06:39   10   14:26    4:42    9 1:06:15    1:41    9   39:36         
   10   263   423 Fred Smith               60 Tallahassee          FL 2:26:20   11   16:20    5:21   10 1:18:35    2:59   10   43:07         
   11     0   416 George Brenco            55 Naples               FL            3   10:03    2:15   11 1:32:03                              
MALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   164   101 David Bigoney            34 Tallahassee          FL 1:42:54    1   12:00    4:10    1   54:42    1:36    1   30:27         
FEMALE OVERALL CHAMPIONS & RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14   304 Juliet Lovett            31 Tallahassee          FL 1:15:06    5    8:45    1:06    1   44:23    0:42    1   20:12         
    2    22   297 Jennifer Kilinski        29 Jacksonville         FL 1:17:58    1    7:42    1:28    5   46:16    1:03    3   21:32         
    3    37   329 Wendy Ewing              45 Destin               FL 1:20:49    9    9:17    1:14    2   45:09    1:01   11   24:10         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   169   236 Whitney Wessels          19 Jacksonville Beach   FL 1:43:45    1   10:08    3:36    1   58:35    1:03    2   30:25         
    2   229   233 Summer Shepherd          14 Tallahassee          FL 1:57:19    4   18:10    4:48    2 1:06:44    1:28    1   26:11         
    3   256   235 Nicola Menchetti         19 Tallahassee          FL 2:13:41    3   17:21    4:08    4 1:17:12    1:11    3   33:50         
    4   258   234 Christin Burrows         17 Tallahassee          FL 2:13:58    2   12:13    3:33    3 1:13:33    1:17    4   43:24         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    76   267 Kristen Wiest            23 Tallahassee          FL 1:28:19    4    9:52    1:33    3   53:06    1:24    1   22:27         
    2    93   244 Jessica Moidel           21 Tallahassee          FL 1:30:43    6   10:31    1:35    1   51:40    1:18    6   25:41         
    3   108   240 Erica Cowin              21 Tallahassee          FL 1:31:44   11   10:53    1:13    2   52:00    1:05    7   26:36         
    4   114   253 Alicia Christie          22 Tallahassee          FL 1:33:07   12   11:01    1:31    5   54:39    1:06    3   24:52         
    5   126   271 Cristina Hughes          24 Tallahassee          FL 1:34:58   21   12:28    2:56    6   55:48    0:43    2   23:05         
    6   133   243 Kelsey Kilinski          21 St. Marks            FL 1:36:22   22   12:33    2:06    4   54:35    2:04    4   25:05         
    7   141   268 Maggie Windsor           23 Tallahassee          FL 1:38:14   16   11:36    2:09    7   56:12    0:43   10   27:36         
    8   147   262 Ericka Young             22 Tallahassee          FL 1:38:57   10   10:48    2:14    8   56:49    0:38   11   28:30         
    9   160   272 Karen Sandrik            24 Tallahassee          FL 1:42:10    7   10:34    2:46    9   58:02    1:44   13   29:05         
   10   168   249 Jenny Watkin             21 Tallahassee          FL 1:43:23   14   11:22    2:58   15 1:03:03    0:49    5   25:13         
   11   170   256 Jenna Gangestad          22 Tallahassee          FL 1:44:06   19   12:26    3:44   11   59:56    1:05    9   26:57         
   12   183   257 Courteney Greener        22 Tallahassee          FL 1:45:46    2    9:40    2:17   10   58:31    1:12   25   34:09         
   13   190   263 Jaclyn Emerick           23 Tallahassee          FL 1:47:28   24   13:06    2:15   13 1:02:09    1:28   12   28:31         
   14   200   259 Jennifer Peak            22 Tallahassee          FL 1:50:40   23   12:42    5:10   12 1:00:12    2:06   16   30:31         
   15   201   264 Michelle Lechner         23 Tallahassee          FL 1:50:57    3    9:50    4:30   16 1:03:10    2:19   19   31:11         
   16   203   251 Katherine Brown          22 Tallahassee          FL 1:51:26    9   10:47    2:06   18 1:04:28    1:04   23   33:03         
   17   206   265 Lacey Marder             23 Birmingham           AL 1:52:00    8   10:46    3:52   22 1:07:08    0:54   14   29:22         
   18   211   237 Lauren Salvani           20 Tallahassee          FL 1:53:34   17   11:39    1:44   17 1:04:27    0:49   26   34:57         
   19   214   252 Catherine Carella        22 Tallahassee          FL 1:54:22    5    9:58    2:52   14 1:02:28    2:06   27   37:00         
   20   217   260 Rachel Sizemore          22 Tallahassee          FL 1:54:51   20   12:28    3:15   21 1:06:54    0:43   22   31:34         
   21   221   248 Megan Teter              21 Tallahassee          FL 1:56:00   13   11:02    4:21   24 1:12:56    1:05    8   26:37         
   22   223   266 Rebecca Riley            23 Tallahassee          FL 1:56:20   18   12:21    3:35   23 1:07:43    1:28   20   31:15         
   23   232   239 Ruth Baffa               21 Tallahassee          FL 1:57:46   28   15:36    4:31   19 1:06:33    1:24   15   29:43         
   24   240   242 Heather Kettler          21 Tallahassee          FL 2:00:46   29   16:00    5:47   20 1:06:37    1:18   18   31:06         
   25   247   255 Katelyn Dunn             22 Tallahassee          FL 2:05:03   25   14:27    2:31   26 1:15:55    1:26   17   30:46         
   26   251   238 Julia Ashley             21 Tallahassee          FL 2:08:32   27   15:32    4:34   25 1:15:28    1:36   21   31:23         
   27   259   241 Andrea Graham            21 Tallahassee          FL 2:16:51   26   15:12    4:10   28 1:23:11    1:15   24   33:05         
   28   261   269 Jennifer Barnhill        24 Tallahassee          FL 2:18:59    1    9:31    2:46   29 1:24:49    1:16   28   40:38         
   29   264   261 Mandee Wallace           22 Tallahassee          FL 2:31:08   30   16:08    6:36   27 1:20:38    3:51   29   43:57         
   30   267   247 Katie Sedgwick           21 Tallahassee          FL 2:36:30   15   11:32    3:52   30 1:32:31    1:33   30   47:04         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    42   286 Carrie Andrews           27 Pelham               AL 1:21:21    1    8:48    1:13    1   49:06    0:45    1   21:31         
    2    47   294 Brook Pace               28 Tallahassee          FL 1:22:13    2    9:11                                 4   23:59         
    3    72   295 Heidi Thompson           28 Tallahassee          FL 1:27:54    4    9:37    1:48    3   51:16    0:52    5   24:23         
    4    88   296 Lyndsey Hornbuckle       29 Tallahassee          FL 1:30:19    9   11:07    1:36    5   53:07    0:45    3   23:46         
    5    95   280 Julie Olsen              26 Port Orange          FL 1:30:50    5   10:02    2:07    2   49:41    1:16    9   27:45         
    6   123   274 Theresa Groff            25 Tallahassee          FL 1:34:56   10   11:09    1:47    4   51:59    1:16   11   28:47         
    7   134   275 Rebecca Saitz            25 Boca Raton           FL 1:36:34    3    9:29    1:33    7   56:46    1:47    7   27:00         
    8   140   273 Hillary Allegretti       25 Pensacola            FL 1:37:52   13   12:06    3:05    8   58:23    1:33    2   22:48         
    9   156   284 Marianna Sarkisyan       26 Tallahassee          FL 1:41:22   17   13:05    2:32    6   54:18    1:06   13   30:23         
   10   185   287 Judith Brodkin           27 Tallahassee          FL 1:46:21    7   10:51    2:58    9 1:00:44    1:28   12   30:23         
   11   196   282 Cassia Reimer            26 Tallahassee          FL 1:49:47    6   10:12    3:35   10 1:02:03    1:33   18   32:26         
   12   197   279 Maureen Walterbach       25 Kansas City          MO 1:49:58   16   12:40    3:35   11 1:05:28    1:03    8   27:14         
   13   198   299 Charlee Taylor           29 Tallahassee          FL 1:50:16   14   12:35    3:44   13 1:06:19    0:53    6   26:47         
   14   216   298 Monica Rubio             29 Tallahassee          FL 1:54:35    8   11:05    3:02   20 1:11:10    1:31   10   27:49         
   15   225   291 Melanie Shoemaker        27 Tallahassee          FL 1:56:37   21   14:15    3:40   12 1:06:05    0:43   17   31:56         
   16   226   276 Mei-Ling Shotts          25 Tallahassee          FL 1:56:47   11   11:20    2:58   19 1:09:49    0:59   16   31:42         
   17   233   283 Lisa Robinson            26 Tallahassee          FL 1:57:54   15   12:37    3:17   15 1:08:12    1:14   19   32:36         
   18   239   281 Mandy Randall            26 Tallahassee          FL 2:00:01   23   16:25    4:35   14 1:06:58    1:31   14   30:33         
   19   242   288 Yuh-Mei Liao             27 Tallahassee          FL 2:01:31   20   14:04    3:21   17 1:08:39    1:09   20   34:20         
   20   243   278 Erica Spangler           25 Tallahassee          FL 2:02:35   18   13:24    3:02   16 1:08:35    0:54   24   36:42         
   21   255   285 Mary Walter              26 Tallahassee          FL 2:12:48   25   17:26    6:26   18 1:09:21    2:55   23   36:41         
   22   257   277 Rebekah Smith            25 Tallahassee          FL 2:13:55   19   13:35    4:24   23 1:23:28    1:21   15   31:10         
   23   260   292 Rebecca Tulipan          27 Crawfordville        FL 2:18:38   24   17:00    6:13   21 1:15:49    3:46   21   35:52         
   24   262   289 Megan Menagh             27 Orlando              FL 2:22:37   12   11:55    7:23   24 1:25:06    1:58   22   36:17         
   25   265   293 Patricia Woerner         27 Tallahassee          FL 2:31:33   22   16:09    6:33   22 1:20:45    3:45   25   44:23         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    62   307 Star Sawyer              32 Gainesville          FL 1:25:44    2    8:23    2:10    1   49:59    0:56    1   24:17         
    2    68   302 Christine Sanchez        30 Tallahassee          FL 1:27:13    1    8:11    2:26    2   50:14    1:19    3   25:06         
    3   152   305 Chrissy Delameter        32 Greenwood            FL 1:40:37    8   13:34    3:00    3   53:40    1:04    4   27:20    2:00 
    4   195   308 Kristina Klein           34 Atlanta              GA 1:49:33    3   10:07    3:14    4 1:02:07    1:31    6   30:35    2:00 
    5   215   306 Chasity O'Steen          32 Tallahassee          FL 1:54:33    7   12:47    4:51    5 1:02:53    2:48    7   31:15         
    6   220   309 Karen Smith              34 Tallahassee          FL 1:55:24    4   11:14    3:56    7 1:09:14    1:39    5   29:23         
    7   227   301 Carrie May Poniewaz      30 Tallahassee          FL 1:56:47    6   12:33    3:45    8 1:14:15    1:32    2   24:43         
    8   234   303 Allison Jones            31 Tallahassee          FL 1:58:32    5   11:48    3:27    6 1:03:06    2:18    8   37:55         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   313 Amy Cocanour             37 Ft. Walton Beach     FL 1:20:53    1    8:14    1:12    1   45:26    0:54    1   23:10    2:00 
    2    43   315 Meri Asmar               38 Pensacola Beach      FL 1:21:23    2   10:04    1:15    2   45:27    0:50    2   23:50         
    3    82   312 Alice Fletcher-Still     36 Enterprise           AL 1:29:27    3   10:20    2:16    3   49:05    1:21    6   26:27         
    4   155   318 Anne Geroux              39 Tallahassee          FL 1:41:08    6   11:17    5:15    4   55:40    4:04    3   24:55         
    5   159   317 Kelly Blalock            38 Jesup                GA 1:42:01    9   14:47    2:21    5   57:23    1:34    5   25:57         
    6   178   310 Megan Reynolds           35 Tallahassee          FL 1:45:04    5   11:14    3:09    7 1:00:09    1:05    8   29:28         
    7   187   316 Laura Barrett            38 Tallahassee          FL 1:47:02    7   12:27    3:05    6   59:50    1:44    9   29:58         
    8   191   319 Kathy Middleton          39 Colquitt             GA 1:47:42    8   13:42    3:04    9 1:03:41    1:59    4   25:17         
    9   192   314 Shannon McNees           37 Tallahassee          FL 1:48:09    4   10:51    6:09    8 1:02:04    1:22    7   27:46         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53   339 Mary Tappen              50 Tallahassee          FL 1:23:17    1    8:45    1:33    1   46:49    0:46    2   25:25         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    73   325 Loranne Ausley           44 Tallahassee          FL 1:28:00    1   10:33    1:43    2   50:01    1:11    1   24:34         
    2   107   327 Sara Fulghum             44 Tallahassee          FL 1:31:43    3   11:29    1:05    1   49:55    1:03    5   28:14         
    3   121   323 Patricia Sasser          42 Kinston              AL 1:34:17    4   11:53    2:58    3   52:16    0:58    3   26:14         
    4   130   320 April Williford          41 Monticello           FL 1:35:44    5   13:16    1:43    4   53:04    1:53    2   25:50         
    5   166   322 Lynda Pfundstein         42 Tallahassee          FL 1:43:19    2   11:16    2:48    5 1:00:24    1:49    4   27:04         
    6   254   324 Sue Pugh                 43 Tallahassee          FL 2:11:24    6   14:00    4:46    6 1:18:56    1:20    6   32:24         
    7   266   321 Jackie Fulford           42 Tallahassee          FL 2:33:44    7   18:47    4:05    7 1:23:33    2:05    7   45:17         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71   337 Stacie Hernandez         49 St. Augustine        FL 1:27:40    1    9:37    1:31    1   48:42    0:51    2   27:00         
    2   151   335 Kathy Lindsay            48 Tallahassee          FL 1:39:55    5   12:48    3:15    3   57:09    1:39    1   25:07         
    3   173   331 Nancy Logan              45 Tallahassee          FL 1:44:23    6   13:49    4:42    2   52:06    1:20    5   32:27         
    4   210   334 Nancy Goyert             48 Havana               FL 1:53:29    2   10:02    3:05    4   59:23    2:10    8   38:51         
    5   235   330 Penny Isom               45 Tallahassee          FL 1:58:35    3   12:18    4:07    7 1:12:36    2:04    3   27:33         
    6   236   333 Lois Shepherd            45 Tallahassee          FL 1:58:58    7   15:10    4:47    5 1:07:13    1:58    4   29:53         
    7   246   328 Karen Cooksey            45 Alpharetta           GA 2:04:24    4   12:40    4:02    6 1:07:49    1:51    7   38:03         
    8   253   332 Anna Lynn                45 Tallahassee          FL 2:10:40    8   16:10    4:29    8 1:13:32    1:21    6   35:10         
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   218   338 Cynthia Kreutzer         50 Lilburn              GA 1:54:52    1   16:02    3:09    1 1:03:11    0:48    1   31:44         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   219   424 Jackie Rush              21 Tallahassee          FL 1:55:08    1   13:16    2:25    2 1:01:54    1:04    1   36:32         
    2   231   419 Barbara Leach            37 Tallahassee          FL 1:57:40    2   13:58    3:51    1 1:00:41    1:46    2   37:27         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   269   420 Jennifer Lavia           44 Tallahassee          FL 2:50:47    1   15:23    6:47    1 1:40:40    1:21    1   46:38         
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Linden Fenton  linden2393@yahoo.com
No.   Rule Violation                           Time    
===== ======================================== ======= 
  111 5.10a Drafting                              2:00 
  128 7.1 Failure to dismount bike                2:00 
  188 5.10d Blocking                              2:00 
  210 5.10a Drafting                              2:00 
  305 5.10a Drafting                              2:00 
  308 5.10a Drafting                              2:00 
  313 3.4d Unauthorized assistance                2:00 
  361 5.10f Position                              2:00 
  415 7.3 Bicycle Placement                       2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  350 3.4m Failure to start in proper wave     1:15:28    0:12    9:10   43:58    0:47   21:24 
Red Hills Triathlon
1/3 Mile Swim/16 Mile Bike/3.1 Mile Run
March 24, 2007
Tallahassee, FL
Race Director: Kathy McDaris
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
OVERALL RESULTS
Place No.   Name                    Sex Age City                 St Time    
===== ===== ======================= === === ==================== == ======= 
    1   167 John Bess               M    28 South Daytona        FL 1:08:42 
    2   345 Darren Cox              M    41 New Smyrna Beach     FL 1:10:16 
    3   351 Michael Weyant          M    42 Tallahassee          FL 1:10:37 
    4   380 Scott Ewing             M    50 Destin               FL 1:10:56 
    5   202 Spence Cocanour         M    35 Ft. Walton Beach     FL 1:11:43 
    6   344 Mark Sortino            M    40 Pensacola            FL 1:11:52 
    7   124 Daniel Crane            M    23 Tallahassee          FL 1:12:03 
    8   185 Grady Smith             M    31 Tallahassee          FL 1:12:14 
    9   208 Sam Hudson              M    36 Hattiesburg          MS 1:13:26 
   10   174 Nathan Tarver           M    30 Ft. Walton Beach     FL 1:13:32 
   11   215 Brecht Heuchan          M    37 Tallahassee          FL 1:13:40 
   12   186 James Thompson          M    31 Tallahassee          FL 1:14:51 
   13   364 Jeffrey Bowman          M    46 Tallahassee          FL 1:15:04 
   14   304 Juliet Lovett           F    31 Tallahassee          FL 1:15:06 
   15   388 Jim Leary               M    53 Gainesville          FL 1:15:13 
   16   171 Dillon Fritz            M    29 Tallahassee          FL 1:15:20 
   17   128 Joe Sroka               M    23 Tallahassee          FL 1:15:33 
   18   214 Hugh Hartsfield         M    37 Tallahassee          FL 1:16:51 
   19   116 Brendan Kelly           M    22 Auburn               AL 1:17:24 
   20   139 Robert Coslick          M    25 Jacksonville         FL 1:17:40 
   21   297 Jennifer Kilinski       F    29 Jacksonville         FL 1:17:58 
   22   178 Matt Ertl               M    31 Gainesville          FL 1:18:20 
   23   210 Marc Robards            M    36 Tallahassee          FL 1:18:29 
   24   119 Art Naidzich            M    22 Tallahassee          FL 1:18:38 
   25   218 Forrest Warren          M    37 Enterprise           AL 1:18:45 
   26   115 Sam Haygood             M    22 Watkinsville         GA 1:18:54 
   27   155 Justin Andrews          M    27 Pelham               AL 1:18:58 
   28   366 Darrell Carpenter       M    46 Bainbridge           GA 1:19:43 
   29   396 Larry Mayse             M    59 Alpharetta           GA 1:19:47 
   30   179 Jeremy Floyd            M    31 Tallahassee          FL 1:20:02 
   31   146 Lance Anderson          M    26 Washington           DC 1:20:08 
   32   381 Jay Herring             M    50 Jacksonville         FL 1:20:08 
   33   129 Thomas Vanhorn          M    23 Tallahassee          FL 1:20:26 
   34   357 Tim Welting             M    43 Hattiesburg          MS 1:20:28 
   35   168 Jason Graham            M    28 Tallahassee          FL 1:20:49 
   36   329 Wendy Ewing             F    45 Destin               FL 1:20:49 
   37   313 Amy Cocanour            F    37 Ft. Walton Beach     FL 1:20:53 
   38   181 Orestes Gutierrez       M    31 Jacksonville         FL 1:20:57 
   39   379 Kevin Deyo              M    50 Tallahassee          FL 1:21:03 
   40   397 Jerry Armstrong         M    60 Dothan               AL 1:21:18 
   41   286 Carrie Andrews          F    27 Pelham               AL 1:21:21 
   42   315 Meri Asmar              F    38 Pensacola Beach      FL 1:21:23 
   43   118 Mark Murphy             M    22 Jacksonville         FL 1:21:26 
   44   406 Matthew Depollo         M    38 Jacksonville         FL 1:21:51 
   45   206 Kevin Cauley            M    36 Cairo                GA 1:21:58 
   46   294 Brook Pace              F    28 Tallahassee          FL 1:22:13 
   47   343 Burk Seymore            M    40 Santa Rosa Beach     FL 1:22:38 
   48   370 Ed Frisbee              M    47 Ft. Walton Beach     FL 1:22:49 
   49   394 Dale Nash               M    57 Dothan               AL 1:22:55 
   50   175 Trevor Widick           M    30 Tallahassee          FL 1:23:11 
   51   374 Alex Steverson          M    47 Tallahassee          FL 1:23:12 
   52   339 Mary Tappen             F    50 Tallahassee          FL 1:23:17 
   53   401 George Palmer Jr        M    63 Tallahassee          FL 1:23:34 
   54   226 Mike Bonn               M    39 Tallahassee          FL 1:23:46 
   55   172 Timothy Thompson        M    29 Tallahassee          FL 1:23:51 
   56   201 Travis Blanton          M    35 Tallahassee          FL 1:23:57 
   57   200 Merle Arnold            M    35 Atlanta              GA 1:24:06 
   58   412 Frank Rudd              M    44 Tallahassee          FL 1:24:28 
   59   114 Joann Guerra            M    22 Tallahassee          FL 1:24:57 
   60   113 Matthew Flick           M    22 Tallahassee          FL 1:25:25 
   61   307 Star Sawyer             F    32 Gainesville          FL 1:25:44 
   62   219 Jim Campbell            M    38 Chipley              FL 1:26:11 
   63   160 Chris Newman            M    27 Thomasville          GA 1:26:16 
   64   225 Jay Shipman             M    38 Dothan               AL 1:26:45 
   65   162 Seth Ostlund            M    27 Tallahassee          FL 1:27:04 
   66   356 Richard Parsons         M    43 Tallahassee          FL 1:27:05 
   67   302 Christine Sanchez       F    30 Tallahassee          FL 1:27:13 
   68   123 Austin Boyle            M    23 Tallahassee          FL 1:27:34 
   69   111 Ted Bibby               M    22 Tallahassee          FL 1:27:36 
   70   337 Stacie Hernandez        F    49 St. Augustine        FL 1:27:40 
   71   295 Heidi Thompson          F    28 Tallahassee          FL 1:27:54 
   72   325 Loranne Ausley          F    44 Tallahassee          FL 1:28:00 
   73   398 Keith Sasser            M    44 Kinston              AL 1:28:15 
   74   142 Cecil Guy               M    25 Gainesville          FL 1:28:17 
   75   267 Kristen Wiest           F    23 Tallahassee          FL 1:28:19 
   76   198 Matt Roberts            M    34 Thomasville          GA 1:28:34 
   77   147 David Bear              M    26 Tallahassee          FL 1:28:51 
   78   165 Jon Skinner             M    27 Tallahassee          FL 1:28:58 
   79   410 David Shaw              M    43 Panama City          FL 1:29:00 
   80   408 Jay Watson              M    39 Jacksonville         FL 1:29:08 
   81   312 Alice Fletcher-Still    F    36 Enterprise           AL 1:29:27 
   82   112 Chad Dunn               M    22 Savannah             GA 1:29:30 
   83   352 Chuck Yarbrough         M    42 Tallahassee          FL 1:29:35 
   84   361 Steven Woodcock         M    44 Tallahassee          FL 1:30:09 
   85   164 Michael Sills           M    27 Tallahassee          FL 1:30:10 
   86   125 Greg Galey              M    23 Navarre              FL 1:30:18 
   87   296 Lyndsey Hornbuckle      F    29 Tallahassee          FL 1:30:19 
   88   192 Charles Beard           M    33 Havana               FL 1:30:25 
   89   209 Grady Jordan            M    36 Tallahassee          FL 1:30:27 
   90   132 Clay Bruce              M    24 Jacksonville         FL 1:30:35 
   91   194 Lester Hutt             M    33 Tallahassee          FL 1:30:41 
   92   244 Jessica Moidel          F    21 Tallahassee          FL 1:30:43 
   93   372 Jeff Kuperberg          M    47 Tallahassee          FL 1:30:48 
   94   280 Julie Olsen             F    26 Port Orange          FL 1:30:50 
   95   137 Ruben Montane           M    24 Sarasota             FL 1:30:51 
   96   390 Donald Foulke           M    54 Monticello           FL 1:30:51 
   97   383 David Phillips          M    50 Tallahassee          FL 1:30:54 
   98   400 Laurence Miller         M    62 Carrabelle           FL 1:31:06 
   99   143 Ryan Ignatius           M    25 Tallahassee          FL 1:31:10 
  100   211 Joel Springer           M    36 Tallahassee          FL 1:31:12 
  101   353 Michael Boll            M    43 Tallahassee          FL 1:31:16 
  102   224 Kenneth Shaw            M    38 Tallahassee          FL 1:31:24 
  103   130 Raju Vyas               M    23 Tallahassee          FL 1:31:25 
  104   188 Nicholas Martz          M    32 Tallahassee          FL 1:31:28 
  105   161 Nicholas Nunes          M    27 Tallahassee          FL 1:31:32 
  106   327 Sara Fulghum            F    44 Tallahassee          FL 1:31:43 
  107   240 Erica Cowin             F    21 Tallahassee          FL 1:31:44 
  108   196 James Green             M    34 Tallahassee          FL 1:31:46 
  109   150 Barry Miller            M    26 Tallahassee          FL 1:32:06 
  110   187 J.D. Weidner            M    31 Tallahassee          FL 1:32:06 
  111   395 Rob Cunningham          M    59 Tallahassee          FL 1:32:06 
  112   183 Frank Powell            M    31 Tallahassee          FL 1:32:08 
  113   253 Alicia Christie         F    22 Tallahassee          FL 1:33:07 
  114   151 Benjamin Petrak         M    26 Tallahassee          FL 1:33:09 
  115   207 Ryan Fenn               M    36 Tallahassee          FL 1:33:12 
  116   213 Aaron Copeland          M    37 Ft. Walton Beach     FL 1:33:24 
  117   158 Clayton Moss            M    27 Lexington            KY 1:33:27 
  118   156 Hugo Debeaubien         M    27 Tallahassee          FL 1:33:47 
  119   216 Millard Roberts         M    37 Tallahassee          FL 1:33:48 
  120   323 Patricia Sasser         F    42 Kinston              AL 1:34:17 
  121   108 Daniel Kinka            M    21 Tallahassee          FL 1:34:36 
  122   274 Theresa Groff           F    25 Tallahassee          FL 1:34:56 
  123   421 Randy Hanna             M    49 Tallahassee          FL 1:34:57 
  124   371 Alon Hod                M    47 Dunwoody             GA 1:34:58 
  125   271 Cristina Hughes         F    24 Tallahassee          FL 1:34:58 
  126   407 Mark McNees             M    38 Tallahassee          FL 1:35:00 
  127   349 David Knight            M    42 Tallahassee          FL 1:35:09 
  128   122 Jared Billings          M    23 Tallahassee          FL 1:35:41 
  129   320 April Williford         F    41 Monticello           FL 1:35:44 
  130   385 Keith Berry             M    51 Tallahassee          FL 1:36:08 
  131   104 Brock Nardozzi          M    20 Belleair Bluffs      FL 1:36:13 
  132   243 Kelsey Kilinski         F    21 St. Marks            FL 1:36:22 
  133   275 Rebecca Saitz           F    25 Boca Raton           FL 1:36:34 
  134   413 Robert Palmer           M    46 Tallahassee          FL 1:36:36 
  135   134 John Engelbrecht        M    24 Port Orange          FL 1:36:47 
  136   404 Torey Brenco            M    22 Tallahassee          FL 1:36:50 
  137   180 John Gay                M    31 Tallahassee          FL 1:37:13 
  138   229 David Koppenhaver       M    39 Tallahassee          FL 1:37:14 
  139   273 Hillary Allegretti      F    25 Pensacola            FL 1:37:52 
  140   268 Maggie Windsor          F    23 Tallahassee          FL 1:38:14 
  141   222 Jim Reynolds            M    38 Tallahassee          FL 1:38:27 
  142   221 Andy Gardiner           M    38 Orlando              FL 1:38:35 
  143   384 David Smith             M    50 Tallahassee          FL 1:38:42 
  144   163 Richard Ruddell         M    27 Tallahassee          FL 1:38:55 
  145   378 Gary Parsons            M    49 Tallahassee          FL 1:38:56 
  146   262 Ericka Young            F    22 Tallahassee          FL 1:38:57 
  147   133 William Davis           M    24 Tallahassee          FL 1:39:19 
  148   405 John Beauchamp          M    30 Chiefland            FL 1:39:23 
  149   362 Max Factor              M    45 Tallahassee          FL 1:39:25 
  150   335 Kathy Lindsay           F    48 Tallahassee          FL 1:39:55 
  151   305 Chrissy Delameter       F    32 Greenwood            FL 1:40:37 
  152   148 Derek Cicchitto         M    26 Tallahassee          FL 1:40:55 
  153   173 Brad Kelley             M    30 Panama City Beach    FL 1:41:00 
  154   318 Anne Geroux             F    39 Tallahassee          FL 1:41:08 
  155   284 Marianna Sarkisyan      F    26 Tallahassee          FL 1:41:22 
  156   184 Brian Smalkoski         M    31 Tallahassee          FL 1:41:24 
  157   393 Peter Kerwin            M    55 Tallahassee          FL 1:41:52 
  158   317 Kelly Blalock           F    38 Jesup                GA 1:42:01 
  159   272 Karen Sandrik           F    24 Tallahassee          FL 1:42:10 
  160   365 Rick Calcagno           M    46 Atlanta              GA 1:42:19 
  161   149 Scott Jones             M    26 Tallahassee          FL 1:42:43 
  162   409 Rick Parker             M    43 Tallahassee          FL 1:42:46 
  163   101 David Bigoney           M    34 Tallahassee          FL 1:42:54 
  164   177 Slater Bayliss          M    31 Tallahassee          FL 1:43:09 
  165   322 Lynda Pfundstein        F    42 Tallahassee          FL 1:43:19 
  166   135 David Gillis            M    24 Tallahassee          FL 1:43:23 
  167   249 Jenny Watkin            F    21 Tallahassee          FL 1:43:23 
  168   236 Whitney Wessels         F    19 Jacksonville Beach   FL 1:43:45 
  169   256 Jenna Gangestad         F    22 Tallahassee          FL 1:44:06 
  170   191 Art Zimmet              M    32 Tallahassee          FL 1:44:08 
  171   422 Todd McMillan           M    35 Tallahassee          FL 1:44:15 
  172   331 Nancy Logan             F    45 Tallahassee          FL 1:44:23 
  173   105 William Woodbury        M    20 Largo                FL 1:44:29 
  174   387 Wayne Spinks            M    52 Tallahassee          FL 1:44:32 
  175   348 David Durden            M    42 Tallahassee          FL 1:44:39 
  176   153 Wesley Sherman          M    26 Tallahassee          FL 1:45:01 
  177   310 Megan Reynolds          F    35 Tallahassee          FL 1:45:04 
  178   182 William McKibben        M    31 Tallahassee          FL 1:45:06 
  179   342 Thomas Barrett          M    40 Tallahassee          FL 1:45:27 
  180   157 Luke McCarthy           M    27 Tallahassee          FL 1:45:35 
  181   359 Paul Mahoney            M    44 Tallahassee          FL 1:45:37 
  182   257 Courteney Greener       F    22 Tallahassee          FL 1:45:46 
  183   212 Lee Stewart             M    36 Tallahassee          FL 1:45:49 
  184   287 Judith Brodkin          F    27 Tallahassee          FL 1:46:21 
  185   367 Eric Daniel             M    46 Tallahassee          FL 1:46:46 
  186   316 Laura Barrett           F    38 Tallahassee          FL 1:47:02 
  187   120 Geoff Powers            M    22 Tallahassee          FL 1:47:04 
  188   189 William Meeks           M    32 Tallahassee          FL 1:47:08 
  189   263 Jaclyn Emerick          F    23 Tallahassee          FL 1:47:28 
  190   319 Kathy Middleton         F    39 Colquitt             GA 1:47:42 
  191   314 Shannon McNees          F    37 Tallahassee          FL 1:48:09 
  192   358 Christopher Hunt        M    44 Tallahassee          FL 1:48:30 
  193   415 Wallace Randell         M    54 Tallahassee          FL 1:49:13 
  194   308 Kristina Klein          F    34 Atlanta              GA 1:49:33 
  195   282 Cassia Reimer           F    26 Tallahassee          FL 1:49:47 
  196   279 Maureen Walterbach      F    25 Kansas City          MO 1:49:58 
  197   299 Charlee Taylor          F    29 Tallahassee          FL 1:50:16 
  198   217 Kenneth Scheider        M    37 Tallahassee          FL 1:50:36 
  199   259 Jennifer Peak           F    22 Tallahassee          FL 1:50:40 
  200   264 Michelle Lechner        F    23 Tallahassee          FL 1:50:57 
  201   106 Eric Calcagno           M    21 Pembroke Pines       FL 1:51:18 
  202   251 Katherine Brown         F    22 Tallahassee          FL 1:51:26 
  203   199 Joel Webb               M    34 Tallahassee          FL 1:51:27 
  204   102 Zachary Michael         M    14 Monticello           FL 1:51:53 
  205   265 Lacey Marder            F    23 Birmingham           AL 1:52:00 
  206   373 Tom McGraw              M    47 Tallahassee          FL 1:52:04 
  207   127 Ryan Pool               M    23 Tallahassee          FL 1:53:01 
  208   414 Ken Cooksey             M    50 Alpharetta           GA 1:53:05 
  209   334 Nancy Goyert            F    48 Havana               FL 1:53:29 
  210   237 Lauren Salvani          F    20 Tallahassee          FL 1:53:34 
  211   382 Paul Michael            M    50 Monticello           FL 1:53:55 
  212   375 Ray Lafontaine          M    48 Marianna             FL 1:54:10 
  213   252 Catherine Carella       F    22 Tallahassee          FL 1:54:22 
  214   306 Chasity O'Steen         F    32 Tallahassee          FL 1:54:33 
  215   298 Monica Rubio            F    29 Tallahassee          FL 1:54:35 
  216   260 Rachel Sizemore         F    22 Tallahassee          FL 1:54:51 
  217   338 Cynthia Kreutzer        F    50 Lilburn              GA 1:54:52 
  218   424 Jackie Rush             F    21 Tallahassee          FL 1:55:08 
  219   309 Karen Smith             F    34 Tallahassee          FL 1:55:24 
  220   248 Megan Teter             F    21 Tallahassee          FL 1:56:00 
  221   193 Adam Clark              M    33 Thomasville          GA 1:56:13 
  222   266 Rebecca Riley           F    23 Tallahassee          FL 1:56:20 
  223   166 Benjamin Smith          M    27 Tallahassee          FL 1:56:29 
  224   291 Melanie Shoemaker       F    27 Tallahassee          FL 1:56:37 
  225   276 Mei-Ling Shotts         F    25 Tallahassee          FL 1:56:47 
  226   301 Carrie May Poniewaz     F    30 Tallahassee          FL 1:56:47 
  227   205 Curtis Bridgeman        M    36 Tallahassee          FL 1:57:02 
  228   233 Summer Shepherd         F    14 Tallahassee          FL 1:57:19 
  229   411 Bryan Pugh              M    44 Tallahassee          FL 1:57:23 
  230   419 Barbara Leach           F    37 Tallahassee          FL 1:57:40 
  231   239 Ruth Baffa              F    21 Tallahassee          FL 1:57:46 
  232   283 Lisa Robinson           F    26 Tallahassee          FL 1:57:54 
  233   303 Allison Jones           F    31 Tallahassee          FL 1:58:32 
  234   330 Penny Isom              F    45 Tallahassee          FL 1:58:35 
  235   333 Lois Shepherd           F    45 Tallahassee          FL 1:58:58 
  236   138 Steve Szymanski         M    24 Tallahassee          FL 1:59:09 
  237   131 Daniel Blundy           M    24 Tallahassee          FL 1:59:58 
  238   281 Mandy Randall           F    26 Tallahassee          FL 2:00:01 
  239   242 Heather Kettler         F    21 Tallahassee          FL 2:00:46 
  240   399 Rick McClure            M    62 Tallahassee          FL 2:01:23 
  241   288 Yuh-Mei Liao            F    27 Tallahassee          FL 2:01:31 
  242   278 Erica Spangler          F    25 Tallahassee          FL 2:02:35 
  243   231 Jeremy Shaw             M    39 Tallahassee          FL 2:02:39 
  244   110 Christopher Swift       M    21 Mobile               AL 2:03:09 
  245   328 Karen Cooksey           F    45 Alpharetta           GA 2:04:24 
  246   255 Katelyn Dunn            F    22 Tallahassee          FL 2:05:03 
  247   355 Ray Oneal               M    43 Tallahassee          FL 2:06:00 
  248   417 Joe Kelly               M    56 Ft. Myers            FL 2:06:39 
  249   232 Gopi Vellanki           M    39 St. Augustine        FL 2:06:39 
  250   238 Julia Ashley            F    21 Tallahassee          FL 2:08:32 
  251   141 Scott Edwards           M    25 Tallahassee          FL 2:09:25 
  252   332 Anna Lynn               F    45 Tallahassee          FL 2:10:40 
  253   324 Sue Pugh                F    43 Tallahassee          FL 2:11:24 
  254   285 Mary Walter             F    26 Tallahassee          FL 2:12:48 
  255   235 Nicola Menchetti        F    19 Tallahassee          FL 2:13:41 
  256   277 Rebekah Smith           F    25 Tallahassee          FL 2:13:55 
  257   234 Christin Burrows        F    17 Tallahassee          FL 2:13:58 
  258   241 Andrea Graham           F    21 Tallahassee          FL 2:16:51 
  259   292 Rebecca Tulipan         F    27 Crawfordville        FL 2:18:38 
  260   269 Jennifer Barnhill       F    24 Tallahassee          FL 2:18:59 
  261   289 Megan Menagh            F    27 Orlando              FL 2:22:37 
  262   423 Fred Smith              M    60 Tallahassee          FL 2:26:20 
  263   261 Mandee Wallace          F    22 Tallahassee          FL 2:31:08 
  264   293 Patricia Woerner        F    27 Tallahassee          FL 2:31:33 
  265   321 Jackie Fulford          F    42 Tallahassee          FL 2:33:44 
  266   247 Katie Sedgwick          F    21 Tallahassee          FL 2:36:30 
  267   389 Sam Varn                M    53 Tallahassee          FL 2:41:14 
  268   420 Jennifer Lavia          F    44 Tallahassee          FL 2:50:47 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com