Alta Vista Sports

Suncoast Classic 10K and 5K
Saturday, February 3, 2007
St. Petersburg, FL
USATF Certified: 10K-FL04053DL 5K-FL01006DL
Race Director: Josée Lévesque
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
OVERALL MALE 10K CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     1     3 Ryan Woods               27 Daytona Beach        FL   30:23.8  4:54 
    2     2   360 Tyrone Bell              23 Lakeland             FL   30:24.9  4:54 
    3     3   297 Eric Walker              21 Lakeland             FL   30:30.2  4:55 
    4     4     1 Matt Thull               32 Milwaukee            WI   31:40.3  5:06 
    5     5   411 Ronnie Holassie          35 Miramar              FL   32:12.9  5:12 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 09
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   141   338 Hunter McCann            10 Treasure Island      FL   49:52.8  8:02 
    2   329   217 Alexander Peters         12 Belleair             FL 1:08:47.2 11:05 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    16   149 Steven Landreth          15 Port Richey          FL   35:54.5  5:47 
    2    40    70 Michael Eckert           17 Port Richey          FL   40:15.5  6:29 
    3    42   384 Greg Moore               18 Hudson               FL   40:24.1  6:31 
    4    92   376 Evan Gonzalez            15 St. Petersburg       FL   45:57.0  7:24 
    5   107    40 Tommy Condon             15 St. Petersburg       FL   46:47.1  7:32 
    6   204   423 David Cody               18 Safety Harbor        FL   56:30.9  9:06 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     6   400 Matthew Broderick        20 Tampa                FL   32:29.4  5:14 
    2    13   413 Tripp Southerland        22 Tallahassee          FL   35:00.7  5:39 
    3   213   110 Lee Hart                 24 Gainesville          FL   57:00.2  9:11 
    4   244   197 Anthony Nelson           21 New Port Richey      FL   59:23.7  9:34 
    5   253   308 Matthew Young            23 Dunedin              FL   59:55.0  9:39 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     9   224 Jason Prieto             27 Clearwater           FL   34:05.2  5:30 
    2    19    75 Michael Farkas           27 Riverview            FL   36:39.8  5:55 
    3    24   137 Ryan Kipp                29 New Port Richey      FL   37:42.8  6:05 
    4    29   211 Jeff Orchard             28 Tampa                FL   38:38.8  6:14 
    5    33   429 Daniel Fogarty           28 Tampa                FL   39:04.5  6:18 
    6    39    85 Kevin Franklin           28 Brandon              FL   40:01.3  6:27 
    7    69   340 Michael Puffer           25 St. Petersburg       FL   44:24.4  7:09 
    8    88   367 Keith Nightingale        28 Tampa                FL   45:35.8  7:21 
    9   105   204 David Novak              28 St. Petersburg       FL   46:35.9  7:30 
   10   124   258 Peter Sherick            28 Tampa                FL   48:10.2  7:46 
   11   129   179 Roderick McMullen        28 Lutz                 FL   48:37.1  7:50 
   12   147   170 Bryan McCloskey          28 St. Petersburg       FL   50:27.1  8:08 
   13   152   205 Christopher Nye          28 Riverview            FL   50:52.9  8:12 
   14   159   263 Alex Size                27 St. Petersburg       FL   51:25.8  8:17 
   15   186    54 Christopher Derry        29 St. Petersburg       FL   54:30.0  8:47 
   16   202   385 Donald Taylor            28 St. Petersburg       FL   56:27.9  9:06 
   17   221   348 Brian Harrison           26 St. Petersburg       FL   57:18.4  9:14 
   18   330   265 Christopher Smith        26 St. Petersburg       FL 1:08:56.6 11:06 
   19   342   426 Brian McGill             26 Tampa                FL 1:11:20.5 11:29 
   20   358   249 Matthew Sandonato        27 Clearwater           FL 1:15:56.6 12:14 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    18   310 Spencer Smith            33 Palm Harbor          FL   36:36.0  5:54 
    2    43   419 Joshua Volcy             33 Tampa                FL   41:21.5  6:40 
    3    46   183 Douglas Miller           33 Tampa                FL   41:36.2  6:42 
    4    57   389 Ryan Brennan             31 Tampa                FL   43:12.8  6:58 
    5    58   151 Jeff Lekarczyk           32 Tampa                FL   43:17.5  6:59 
    6    60   281 Nathan Sylves            30 St. Petersburg       FL   43:33.9  7:01 
    7    66   390 Todd Aidman              32 Tampa                FL   44:14.3  7:08 
    8   111   301 Tyre Weaver              34 Pinellas Park        FL   47:12.0  7:36 
    9   115    15 Christian Barnes         32 Tampa                FL   47:26.6  7:39 
   10   122    88 Mark Galler              31 St. Petersburg       FL   48:05.5  7:45 
   11   123   383 Carlos Gonzalez          33 Clearwater           FL   48:06.7  7:45 
   12   148   138 Robert Kleiman           30 Orlando              FL   50:43.1  8:10 
   13   153   262 Patrick Singer           34 St. Petersburg       FL   50:56.5  8:12 
   14   170    11 Matthew Ayers            30 Tampa                FL   52:49.4  8:31 
   15   179   227 Michael Rabinowitz       31 St. Petersburg       FL   53:52.1  8:41 
   16   183    12 Brent Baker              32 St. Petersburg       FL   54:20.5  8:45 
   17   200   325 Ryan Wesner              31 St. Petersburg       FL   56:11.6  9:03 
   18   201    98 Aaron Goodman            31 Largo                FL   56:17.3  9:04 
   19   203   388 Trino Maldunado          34 Tampa                FL   56:28.1  9:06 
   20   257   103 John Gross               30 St. Petersburg       FL 1:00:29.4  9:45 
   21   289   230 Keland Regan             32 Tampa                FL 1:04:02.0 10:19 
   22   302   428 Kevin Schuck             33 St. Petersburg       FL 1:05:32.7 10:33 
   23   323    38 Chris Comstock           31 Orlando              FL 1:07:56.7 10:57 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     8   410 Paul Mwangi              39 Miramar              FL   34:03.0  5:29 
    2    10   254 Brian Scott              38 Largo                FL   34:34.1  5:34 
    3    17   368 Bob Ferguson             36 Lake Wales           FL   35:57.8  5:48 
    4    21   401 Fabio Sestini            38 Milan, Italy              36:56.3  5:57 
    5    32   417 David Meri               36 St. Petersburg       FL   38:59.4  6:17 
    6    36   391 David Homan              38 Tampa                FL   39:47.4  6:25 
    7    44   146 Brett Kurland            35 Tampa                FL   41:30.5  6:41 
    8    47    81 Scott Flint              37 Lutz                 FL   41:56.0  6:45 
    9    52   180 Efrain Melendez Jr       35 Riverview            FL   42:35.5  6:52 
   10    59    34 Luis Carbonell           35 Tampa                FL   43:23.1  6:59 
   11    96   286 Michael Tomlin           38 Carmel               IN   46:09.1  7:26 
   12   101   381 Darin Moore              38 Dunedin              FL   46:25.7  7:29 
   13   118   270 Greg Stanek              38 St. Petersburg       FL   47:40.7  7:41 
   14   126   165 John Mannheimer          39 Tampa                FL   48:19.2  7:47 
   15   144   260 David Shiner             35 St. Petersburg       FL   50:23.9  8:07 
   16   145   375 John Lamont              35 St. Petersburg       FL   50:23.9  8:07 
   17   146   307 Todd Young               39 Tampa                FL   50:26.2  8:08 
   18   164   303 Karl Wiemer              38 Madeira Beach        FL   51:43.2  8:20 
   19   185   199 Paul Newsom              36 Valparaiso           IN   54:27.3  8:46 
   20   188   113 Doug Hedrick             38 Indianapolis         IN   54:38.0  8:48 
   21   220    46 Michael Cox              38 Dunedin              FL   57:17.6  9:14 
   22   240   342 Mike Matheny             36 Leesburg             FL   59:02.0  9:31 
   23   249    49 Gul Dadlani              35 Tampa                FL   59:44.0  9:37 
   24   273   240 Tim Robic                38 St. Petersburg       FL 1:02:00.2  9:59 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1     7   356 Steve Mandel             41 Temple Terrace       FL   33:09.7  5:21 
    2    12   156 Ricardo Lomas            40 Venice               FL   34:53.5  5:37 
    3    22    35 Eric Chaykosky           40 New Port Richey      FL   37:00.8  5:58 
    4    30   403 Jon Docs                 43 Tampa                FL   38:41.9  6:14 
    5    53    73 David Elmer              42 Winter Springs       FL   42:39.2  6:52 
    6    54   219 John Peterson            43 Treasure Island      FL   42:45.1  6:53 
    7    71   404 Mike Duranko             42 Siesta Key           FL   44:27.5  7:10 
    8    72    20 James Beckner            42 Fruitland Park       FL   44:31.3  7:10 
    9    80   125 Joe Janowski             41 Buffalo              NY   45:08.2  7:16 
   10    89   362 Mike Gilmore             41 New Port Richey      FL   45:39.3  7:21 
   11   109   387 Mark Dawson              43 Tampa                FL   46:58.1  7:34 
   12   128   430 Mark Roman               41 St. Petersburg       FL   48:24.4  7:48 
   13   142   284 Richard Tifft            40 Lutz                 FL   49:53.8  8:02 
   14   151   421 Lonnie Moore             42 Tampa                FL   50:50.1  8:11 
   15   154   357 Gilly Avecilla           44 Oxford               FL   50:58.8  8:13 
   16   160    39 Jim Condon               44 St. Petersburg       FL   51:28.2  8:17 
   17   166    47 Judd Cribbs              44 Cape Coral           FL   51:57.6  8:22 
   18   168   412 William Zientarski       44 Michigan City        IN   52:44.5  8:30 
   19   181   321 Steve Senentz            40 St. Petersburg       FL   54:14.2  8:44 
   20   196   299 Daniel Ward              44 St. Petersburg       FL   55:51.1  9:00 
   21   223   296 Scott Vaughn             40 Tampa                FL   57:21.1  9:14 
   22   248   335 Bill Heasley             43 St. Petersburg       FL   59:38.5  9:36 
   23   261   298 Bongo Walsh              44 St. Petersburg       FL 1:00:40.3  9:46 
   24   326    68 Scott Drexler            41 St. Petersburg Beach FL 1:08:35.9 11:03 
   25   336   333 Chris Jankowski          40 St. Petersburg       FL 1:10:05.9 11:17 
   26   361   334 Don Jankowski            44 Bradenton            FL 1:16:54.3 12:23 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    28   121 Paul Hough               49 Tampa                FL   38:36.1  6:13 
    2    34   305 Victor Yeager            46 Dunedin              FL   39:08.4  6:18 
    3    49    31 James Burton             47 Clearwater           FL   42:15.0  6:48 
    4    74    14 Keith Balsley            45 Hudson               FL   44:40.6  7:12 
    5    90   359 Grzegorz Baran           46 Lutz                 FL   45:52.6  7:23 
    6    93   408 Felipe Torres            47 Tampa                FL   45:57.9  7:24 
    7   102   195 Paul Mraz                45 Bradenton            FL   46:28.0  7:29 
    8   110    44 Brian Constantine        45 S. Pasadena          FL   47:11.9  7:36 
    9   112   174 Mark McLain              49 St. Petersburg       FL   47:15.3  7:37 
   10   135   136 Paul Kimmel              45 Dunedin              FL   49:18.6  7:57 
   11   156   393 Charles Sand             47 Tampa                FL   51:18.0  8:16 
   12   209   345 Dale Delaney             45 Seminole             FL   56:37.1  9:07 
   13   232   279 Perry Switzer            49 Palm Harbor          FL   58:07.0  9:22 
   14   274   267 Steven Somerville        45 Clearwater           FL 1:02:08.7 10:01 
   15   281   422 Rick Cody                45 Safety Harbor        FL 1:03:03.6 10:09 
   16   306   215 Dana Pearson             45 Lutz                 FL 1:06:25.8 10:42 
   17   337   246 Richard Russell          46 St. Petersburg       FL 1:10:06.9 11:18 
   18   340    33 Mark Caly                47 Clearwater           FL 1:10:54.4 11:25 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    25   349 Fredrick Dorsey          50 Tampa                FL   37:48.5  6:06 
    2    31   115 Harlan Hegge             50 Odessa               FL   38:58.8  6:17 
    3    41    42 Fitz Conner              54 Tampa                FL   40:18.8  6:30 
    4    48   350 Michael Rossi            53 Palm Harbor          FL   42:05.1  6:47 
    5    51   374 Dav Mosby                51 St. Petersburg       FL   42:31.6  6:51 
    6    75   365 Ricky Howe               53 Tampa                FL   44:43.5  7:12 
    7    95   126 Raul Jimenez             51 Clearwater           FL   46:06.7  7:26 
    8    97   101 Steve Grande             52 St. Petersburg       FL   46:09.9  7:26 
    9    98   406 Jude Ryan                52 San Antonio          FL   46:12.2  7:27 
   10   117   364 Joseph Fernandez         53 Tampa                FL   47:37.2  7:40 
   11   155   354 William Zint             50 Largo                FL   51:05.8  8:14 
   12   165   184 Stephen Miller           50 Treasure Island      FL   51:55.5  8:22 
   13   171   332 Mark King                50 St. Petersburg       FL   52:49.7  8:31 
   14   172   122 Emery Ivery              51 Apollo Beach         FL   52:57.5  8:32 
   15   174   171 George McCreary          50 Treasure Island      FL   53:10.3  8:34 
   16   193   371 Richard Barnes           53 Tampa                FL   55:28.5  8:56 
   17   215   407 Michael Patterson        51 Dunedin              FL   57:10.3  9:13 
   18   251   145 Edward Kuehnle           52 St. Petersburg       FL   59:52.4  9:39 
   19   277   290 Louis Tur                53 Oldsmar              FL 1:02:28.3 10:04 
   20   287   326 Charles Weniger          52 St. Petersburg       FL 1:03:51.7 10:17 
   21   309   295 Donald Vasil             51 Largo                FL 1:06:36.4 10:44 
   22   313    19 Keith Beattie            54 St. Petersburg       FL 1:06:57.1 10:47 
   23   334   163 Terence Magee            53 Lutz                 FL 1:09:54.5 11:16 
   24   350   133 Carey Kelley             50 St. Petersburg       FL 1:13:57.0 11:55 
   25   359   229 Eric Redin               50 Dix Hills            NY 1:16:20.4 12:18 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    37    52 Kenneth Dent             59 Homosassa            FL   39:52.5  6:26 
    2    50   373 John Jerome              58 Tampa                FL   42:17.2  6:49 
    3    56    76 Jon Feltham              57 Clearwater           FL   43:10.8  6:57 
    4    61   157 Miguel Lopez             58 Clermont             FL   43:45.8  7:03 
    5    63   353 Bill Carter              58 Tampa                FL   43:53.0  7:04 
    6    68    48 Kevin Cronin             57 Palm Harbor          FL   44:18.9  7:08 
    7    77   379 Dan McClenathan          55 St. Petersburg       FL   44:45.4  7:13 
    8   138   358 Al Arango                55 Tampa                FL   49:32.5  7:59 
    9   227    99 Joel Goodman             59 Largo                FL   57:33.1  9:16 
   10   238   266 Cliff Smith              57 St. Petersburg       FL   58:46.6  9:28 
   11   239   102 George Grazier           57 Largo                FL   58:50.3  9:29 
   12   247   322 Timothy Runyon           57 St. Petersburg       FL   59:37.6  9:36 
   13   263   194 Pete Mooy                56 St. Petersburg       FL 1:00:48.2  9:48 
   14   265   251 Art Sauve                59 Clio                 MI 1:01:00.2  9:50 
   15   278   288 Houston Tucker           57 Tampa                FL 1:02:40.1 10:06 
   16   286   222 Jorge Popolano           55 Clearwater           FL 1:03:46.0 10:16 
   17   294   323 Geoffrey Hamlin          59 Pinellas Park        FL 1:05:01.8 10:28 
   18   317   105 Michel Guaveia           56 St. Petersburg       FL 1:07:12.3 10:49 
   19   341   231 Richard Reish            57 Gulfport             FL 1:10:55.0 11:25 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    65   399 John Rau                 61 New York             NY   44:09.9  7:07 
    2    67   392 Jim Bledsoe              63 Tampa                FL   44:16.0  7:08 
    3    70   320 Jon Wilson               61 St. Petersburg       FL   44:25.9  7:10 
    4   133   424 Tommy Hyde               63 Tampa                FL   49:05.5  7:55 
    5   149   192 John Moore               64 Buffalo              NY   50:45.5  8:11 
    6   180    10 Walter Arnold            63 St. Petersburg       FL   53:56.1  8:41 
    7   189    28 Tim Brusoe               60 Sun City             FL   55:12.8  8:54 
    8   207    50 Bill Damore              62 Indian Rocks Beach   FL   56:35.1  9:07 
    9   210   283 Hugh Thomassin           63 Largo                FL   56:52.5  9:10 
   10   218   319 Tony Russell             60 Irvine               CA   57:14.4  9:13 
   11   243   337 Daniel Deforrest         64 St. Petersburg       FL   59:16.3  9:33 
   12   301   261 Terrance Short           62 Tampa                FL 1:05:30.4 10:33 
   13   335    41 Patrick Condon           64 Oldsmar              FL 1:09:58.5 11:16 
   14   345    55 Daniel Derussy           63 S. Pasadena          FL 1:11:37.9 11:32 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   125   193 Bob Moorehead            66 St. Petersburg       FL   48:17.7  7:47 
    2   206   216 David Pedley             65 Ottawa, Ontario           56:34.5  9:07 
    3   211   124 Jack Jacobs              67 Bradenton            FL   56:55.4  9:10 
    4   299   203 Bill Noel                68 St. Petersburg       FL 1:05:19.6 10:31 
    5   338    92 Charles Gary Jr.         65 Madeira Beach        FL 1:10:20.8 11:20 
    6   339   118 Donald Herring           65 St. Petersburg       FL 1:10:36.2 11:22 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   104   397 Jack Taylor              73 Tampa                FL   46:30.0  7:30 
    2   217    30 Herb Burdett             70 Point Edward, Ontari      57:11.9  9:13 
    3   297   141 Peter Knight             72 Tampa                FL 1:05:13.9 10:30 
    4   360   134 Ron Kelley               70 St. Petersburg       FL 1:16:46.6 12:22 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   195    79 Pat Fitzgerald           77 St. Petersburg       FL   55:37.5  8:58 
    2   216   306 Larry Yost               76 Treasure Island      FL   57:11.7  9:13 
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
MALE AGE GROUP:  85 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
OVERALL FEMALE 10K CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    11     2 Sonja Friend-Uhl         35 West Palm Beach      FL   34:44.7  5:36 
    2    14   372 Firayh Sultanovah        45 Gainesville          FL   35:01.6  5:39 
    3    15    22 Christa Benton           22 St. Petersburg       FL   35:21.8  5:42 
    4    20   366 Dana Parrot              37 Tampa                FL   36:46.7  5:56 
    5    23   370 Laura Drake              38 Brooksville          FL   37:28.3  6:02 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 09
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   108   277 Ashlynn Straughan        12 North Port           FL   46:47.3  7:32 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    55   114 Angela Hegge             17 Odessa               FL   43:07.0  6:57 
    2   143   120 Jessica Hoffman          19 Temple Terrace       FL   50:08.0  8:05 
    3   150   140 Lindsey Knapp            16 St. Petersburg       FL   50:49.8  8:11 
    4   233   176 Lizzie McLain            17 St. Petersburg       FL   58:24.6  9:25 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    35   161 Laura Magee              24 Seminole             FL   39:32.2  6:22 
    2    38   414 Lauren Kolakowski        21 Tallahassee          FL   40:00.4  6:27 
    3   106   242 Megan Robison            21 St. Petersburg       FL   46:38.9  7:31 
    4   116    13 Jenna Ball               22 Tampa                FL   47:29.0  7:39 
    5   120    90 Karina Gardano           23 St. Petersburg       FL   48:03.4  7:45 
    6   167    83 Emily Foster             24 Palm Harbor          FL   52:12.9  8:25 
    7   194   272 Alexandra Stefanes       23 St. Petersburg       FL   55:33.0  8:57 
    8   229    16 Lindsey Barton           21 St. Petersburg       FL   57:44.2  9:18 
    9   241    18 Paige Battcher           20 Temple Terrace       FL   59:08.1  9:32 
   10   252   185 Diane Mitchell           23 Dunedin              FL   59:54.8  9:39 
   11   256     5 Erin Alexon              22 Largo                FL 1:00:13.1  9:42 
   12   295    77 Alexia Fernandez         24 St. Petersburg       FL 1:05:08.9 10:30 
   13   318   189 Summer Moon              20 Seminole             FL 1:07:18.4 10:50 
   14   353   234 Christina Rexrode        24 St. Petersburg       FL 1:14:31.7 12:00 
   15   367    53 Demelza Depalma          24 Tampa                FL 1:23:29.4 13:27 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    73   352 Rebecca Marsh            28 Lakeland             FL   44:35.5  7:11 
    2    78   150 Kimberly Lane            26 St. Petersburg       FL   44:49.7  7:13 
    3    82   405 Christina Crowe          29 St. Petersburg       FL   45:20.5  7:18 
    4   127   280 Elizabeth Sylves         29 St. Petersburg       FL   48:23.4  7:48 
    5   131   324 Lucrezia Parisi          25 St. Petersburg       FL   49:01.1  7:54 
    6   176   135 Amber Kenney             26 Tampa                FL   53:27.0  8:37 
    7   178    61 Erin Diggs               28 St. Petersburg       FL   53:44.8  8:39 
    8   205   160 Cara Mackie              29 Tampa                FL   56:33.0  9:07 
    9   214   273 Tiffany Stevens          26 Nokomis              FL   57:00.7  9:11 
   10   219   155 Stephanie Libbey         28 S. Pasadena          FL   57:15.2  9:13 
   11   236    24 Marquise Blakeslee       28 Oldsmar              FL   58:41.3  9:27 
   12   255   396 Danielle Dirosa          26 Tampa                FL   59:58.5  9:40 
   13   258   104 Barbara Gross            29 St. Petersburg       FL 1:00:29.5  9:45 
   14   272   416 Jenny Cooper             29 Tampa                FL 1:01:59.7  9:59 
   15   283   304 Elizabeth Wilcox         27 Lutz                 FL 1:03:25.3 10:13 
   16   290   271 Melanie Starkey          26 St. Petersburg       FL 1:04:09.8 10:20 
   17   298   346 Blair Ewin               27 St. Petersburg       FL 1:05:15.0 10:31 
   18   304    87 Dusti Fuller             26 Tampa                FL 1:05:49.2 10:36 
   19   307   239 April Roberts            29 St. Petersburg       FL 1:06:29.4 10:43 
   20   316   128 Shannon Johnson          29 St. Petersburg       FL 1:07:11.4 10:49 
   21   322   223 Carrie Preston           25 St. Petersburg       FL 1:07:53.2 10:56 
   22   347   164 Teresa Magee             28 Lutz                 FL 1:12:51.6 11:44 
   23   354   347 Rebecca Bowers           27 St. Petersburg       FL 1:14:32.0 12:00 
   24   363    84 Monique Franco           29 Brandon              FL 1:17:20.3 12:27 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    64   402 Silvia Garafalo          33 Milan, Italy              43:58.1  7:05 
    2    86    32 Jackie Cahill            32 Tampa                FL   45:34.2  7:21 
    3    91   139 Nicole Kleiman           30 Orlando              FL   45:54.3  7:24 
    4   169   178 Kathleen McLaughlin      31 Sarasota             FL   52:45.6  8:30 
    5   173   238 L. Betty Rioux           34 Treasure Island      FL   53:09.0  8:34 
    6   182   255 Tiffany Severance        31 Clearwater           FL   54:15.3  8:44 
    7   191   330 Heather Heite            34 St. Petersburg       FL   55:23.1  8:55 
    8   198   343 Jenifer Matheny          32 Leesburg             FL   56:01.4  9:01 
    9   225   259 Stacy Shimkovitz         31 Tampa                FL   57:22.2  9:14 
   10   226   252 Kristina Scallon         32 Riverview            FL   57:23.7  9:15 
   11   231     8 Joy Anderson             34 Largo                FL   58:07.0  9:22 
   12   234   341 Melissa Kidwell          30 St. Petersburg       FL   58:25.2  9:25 
   13   245    78 Jessica Ferqueron        30 St. Petersburg       FL   59:26.4  9:34 
   14   260   202 Linette Niebel           33 Tampa                FL 1:00:38.8  9:46 
   15   267   253 Sandy Schmieder          30 Tampa                FL 1:01:00.3  9:50 
   16   285   282 Jennifer Thomason        30 St. Petersburg       FL 1:03:44.1 10:16 
   17   291    37 Rachel Comstock          32 Orlando              FL 1:04:15.6 10:21 
   18   296    29 Jennifer Bryant          31 St. Petersburg       FL 1:05:09.9 10:30 
   19   305   206 Laura O'Dell             31 St. Petersburg       FL 1:06:23.8 10:42 
   20   355   317 Linae Boehme-Terrana     33 St. Petersburg       FL 1:15:06.0 12:06 
   21   356   200 Shawn Newton             32 Hudson               FL 1:15:06.5 12:06 
   22   369   225 Angela Puckett           32 Palm Harbor          FL 1:27:41.8 14:07 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    62   182 Kim Miles                37 Clearwater           FL   43:49.5  7:04 
    2    83   235 Frances Reynolds         38 Cape Coral           FL   45:21.4  7:18 
    3    94   188 Miriala Mondeja          35 Tampa                FL   46:01.7  7:25 
    4    99   210 Christine Opiela         37 Clearwater           FL   46:16.7  7:27 
    5   100     9 Jennifer Arko            35 Clearwater           FL   46:20.0  7:28 
    6   103   394 Cristy Bartalo           35 Tampa                FL   46:29.6  7:29 
    7   113   309 Dana Zykoski             36 Tampa                FL   47:17.6  7:37 
    8   119    25 Amanda Bogart            38 Palm Harbor          FL   47:44.3  7:41 
    9   137   109 Jennifer Harasz          36 Tampa                FL   49:24.2  7:58 
   10   158   409 Gabriela Pacho           35 Oldsmar              FL   51:25.2  8:17 
   11   162   153 Wendy Lester             37 St. Petersburg       FL   51:37.8  8:19 
   12   199   351 Denise Day               38 Tampa                FL   56:05.4  9:02 
   13   246   111 Teresa Hayner            35 Zephyrhills          FL   59:34.4  9:36 
   14   269   181 Emily Mieras             38 Deland               FL 1:01:14.5  9:52 
   15   270   418 Lana Lum                 38 Redington Beach      FL 1:01:20.6  9:53 
   16   288   228 April Ranceful           36 Parrish              FL 1:03:56.4 10:18 
   17   311   420 Angel Belcher            36 Odessa               FL 1:06:45.4 10:45 
   18   315    94 Jen Gee                  36 St. Petersburg       FL 1:07:05.0 10:48 
   19   319   237 Mary Rifenburg           35 Seminole             FL 1:07:18.4 10:50 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    27   221 Christy Phillips         44 St. Petersburg       FL   38:31.6  6:13 
    2    84   302 Shartrina White          40 Cape Haze            FL   45:25.7  7:19 
    3   114   300 Alison Watkins           43 Parrish              FL   47:26.4  7:39 
    4   121   212 Dianna Parady            44 Clearwater           FL   48:04.3  7:45 
    5   134    71 Virginia Edmonds         40 St. Petersburg       FL   49:12.5  7:56 
    6   136   129 Patricia Junqueira       44 Tampa                FL   49:20.6  7:57 
    7   140   339 Pamela McCann            40 Treasure Island      FL   49:51.9  8:02 
    8   175   130 Catherine Keelin         43 Clearwater           FL   53:12.2  8:34 
    9   184   382 Kim Thomas               42 Safety Harbor        FL   54:21.6  8:45 
   10   187   293 Lisa Van Devander        44 Valrico              FL   54:30.6  8:47 
   11   190    93 Blanca Garza             42 St. Petersburg       FL   55:15.4  8:54 
   12   192   196 Nicola Murphy            42 Dunedin              FL   55:26.4  8:56 
   13   208   241 Susannah Robinson        43 Tampa                FL   56:35.3  9:07 
   14   212    58 Linda Detman             42 Clearwater           FL   56:58.6  9:11 
   15   230   143 Nancy Krause             42 Brandon              FL   57:55.9  9:20 
   16   237    51 Sharon Deluca            42 Largo                FL   58:45.0  9:28 
   17   250   264 Daniela Smith            41 Dunedin              FL   59:50.2  9:38 
   18   259   119 Eileen Hodges            42 St. Petersburg       FL 1:00:37.7  9:46 
   19   284   236 Kay Rhoades              43 St. Petersburg       FL 1:03:33.5 10:14 
   20   292   144 Diane Kroepsch           44 St. Petersburg       FL 1:04:19.1 10:22 
   21   293   213 Pauline Parrish          42 Sarasota             FL 1:04:57.6 10:28 
   22   308   395 Michelle Bushoven        42 St. Petersburg Beach FL 1:06:30.0 10:43 
   23   310   257 Michelle Shaver          42 Largo                FL 1:06:45.4 10:45 
   24   312   100 Dawn Gordon              40 Tampa                FL 1:06:45.5 10:45 
   25   314   275 Denise Stoltzfus         40 St. Petersburg       FL 1:07:01.1 10:48 
   26   321   316 Nancy Hoerner            44 Harrisonburg         VA 1:07:29.1 10:52 
   27   324   415 Annie Leone              42 St. Petersburg       FL 1:07:57.4 10:57 
   28   327   112 Jennifer Hebra           42 Gulfport             FL 1:08:36.0 11:03 
   29   328   292 Kathy Tushaus            42 Parrish              FL 1:08:40.2 11:04 
   30   344   220 Erika Phillips           40 St. Petersburg       FL 1:11:37.6 11:32 
   31   357   177 Molly McLaughlin         41 St. Petersburg       FL 1:15:18.7 12:08 
   32   362   328 Mandy Williams           43 Treasure Island      FL 1:16:54.7 12:23 
   33   364   378 Joanie Halfaker          44 Tampa                FL 1:19:33.7 12:49 
   34   371   331 Karen Lyens              41 St. Petersburg       FL 1:42:20.0 16:29 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1    45   201 Elaine Nicholson         48 St. Petersburg       FL   41:33.8  6:42 
    2    76   269 Patti Spence             45 Belleair             FL   44:44.2  7:12 
    3    79   377 Christine Simpson        45 St. Petersburg       FL   44:59.8  7:15 
    4    81   169 Karen Matteson           47 Tampa                FL   45:17.2  7:18 
    5    85   369 Helen Lavoie             49 Holiday              FL   45:29.2  7:20 
    6    87    66 Debra Donald             48 St. Petersburg       FL   45:35.6  7:21 
    7   130   329 Carrie Gamble            47 Tampa                FL   48:52.0  7:52 
    8   132   243 Sandy Rogers             48 Largo                FL   49:04.5  7:54 
    9   139    69 Jayne Duvall             49 Tampa                FL   49:48.3  8:01 
   10   161   245 Tina Rosato              45 Palm Harbor          FL   51:31.5  8:18 
   11   163   159 Jennifer Lyons-Keefe     45 Ellicott City        MD   51:38.1  8:19 
   12   197    21 Sandy Beeson             46 Lakewood Ranch       FL   55:52.3  9:00 
   13   235   166 Rhonda Marshall          49 Tampa                FL   58:31.9  9:26 
   14   276   247 Lori Rutland             47 St. Petersburg       FL 1:02:26.1 10:03 
   15   280   327 Shannon Sferra           46 Treasure Island      FL 1:02:57.9 10:08 
   16   282   173 Michelle McGuire         46 St. Petersburg       FL 1:03:06.6 10:10 
   17   303   315 Lori Houlihan            48 St. Petersburg       FL 1:05:37.0 10:34 
   18   332    56 Vivian Derussy           49 S. Pasadena          FL 1:09:34.2 11:12 
   19   348   132 Deborah Kelley           46 St. Petersburg       FL 1:13:20.5 11:49 
   20   370    74 Karen Ericson            48 Treasure Island      FL 1:42:20.0 16:29 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   157   131 Clare Kelley             51 St. Petersburg       FL   51:21.1  8:16 
    2   222   355 Patricia Zint            50 Largo                FL   57:18.4  9:14 
    3   262   168 Karen Mathews            51 St. Petersburg       FL 1:00:45.0  9:47 
    4   271   294 Susan Vasil              51 Largo                FL 1:01:23.4  9:53 
    5   275   148 Paula Labrake            51 St. Petersburg       FL 1:02:12.5 10:01 
    6   300   311 Diane Elsen              51 Lutz                 FL 1:05:21.6 10:32 
    7   320    62 Jill Dileanis            52 St. Petersburg       FL 1:07:28.6 10:52 
    8   331    27 Bernie Brown             52 St. Petersburg       FL 1:09:33.9 11:12 
    9   343   233 Donna Reiss              53 Redington Shores     FL 1:11:29.0 11:31 
   10   349    95 Sharon Gildernew         50 Tampa                FL 1:13:22.8 11:49 
   11   352   162 Dorothy Magee            53 Lutz                 FL 1:14:26.2 11:59 
   12   365   116 Rebekah Heppner          52 Tampa                FL 1:21:51.9 13:11 
   13   366   380 Carol Sivyer             53 Tampa                FL 1:21:52.2 13:11 
   14   368     4 Grizelle Aldea           52 Thonotosassa         FL 1:23:59.5 13:32 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   228   431 Jacqueline Middleton     55 St. Petersburg       FL   57:37.0  9:17 
    2   266   250 Irene Sauve              55 Clio                 MI 1:01:00.3  9:50 
    3   268   147 Patty Labarbera          56 Tampa                FL 1:01:07.5  9:51 
    4   279   278 Joanne Swanick           56 St. Petersburg       FL 1:02:43.7 10:06 
    5   325    91 Cathie Gary              59 Madeira Beach        FL 1:08:14.8 10:59 
    6   351   398 Marilyn Ward             55 Palm Harbor          FL 1:14:08.3 11:56 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   242   172 Judith McGrath           64 Colchester           CT   59:09.7  9:32 
    2   254   318 Renee Russell            60 Irvine               CA   59:57.7  9:39 
    3   264   117 Ginger Herring           64 St. Petersburg       FL 1:00:52.7  9:48 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   177    86 Annette Frisch           66 St. Petersburg       FL   53:30.5  8:37 
    2   224    57 Cathy Detman             68 Flint                MI   57:21.9  9:14 
    3   372    17 Shirley Bassett          67 St. Petersburg       FL 1:49:30.0 17:38 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ===== 
    1   333    59 Mariette Deveaux         70 St. Petersburg Beach FL 1:09:47.1 11:14 
    2   346    80 Mickie Flinner           72 Crystal Beach        FL 1:12:48.6 11:44 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com