Alta Vista Sports

Englewood Family YMCA Triathlon
July 19, 2008 at Englewood Beach, FL
400 m Swim| 14 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Eva Scherer
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1     5 John Ballentine          32 Venice               FL   57:01   31    6:35    1:25    1   29:15    0:29    2   19:19 
MALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    61   215 Lee Shearer              14 Naples               FL 1:14:19    2    6:49    1:16    2   43:04    0:24    1   22:48 
    2    83    72 Kegan McNutt             14 Sarasota             FL 1:20:57    1    6:33    2:19    1   40:59    0:56    2   30:11 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   222 Ryan Post                19 Estero               FL 1:06:13    1    5:55    1:08    1   35:07    0:37    1   23:27 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    19   110 Kevin Snyder             20 Naples               FL 1:06:40    1    5:43    1:27    1   37:12    0:47    1   21:33 
    2    69   207 Brendan Mungavin         24 St.Pete              FL 1:15:28    2    6:11    1:50    2   38:27    0:50    3   28:12 
    3    78   131 Anthony Welch            24 Osprey               FL 1:19:38    3    6:46    1:25    3   41:15    1:19    4   28:54 
    4    95    61 Jesse Leonard            20 Sarasota             FL 1:24:28    4    7:36    3:07    4   43:28    1:18    5   29:00 
    5   106    91 Bj Potter                23 Sarasota             FL 1:27:38    5    7:40    2:43    5   49:37    0:40    2   27:00 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     3   150 Kevin Erndl              29 Naples               FL   58:55    1    4:32    1:10    1   31:50    0:43    2   20:43 
    2     6   204 Shawn Johnson            29 Northport            FL 1:03:01    2    5:24    1:03    2   34:24    0:35    4   21:37 
    3    11   211 John Stevenson           28 Sarasota             FL 1:05:13    6    6:15    1:11    6   36:48    0:39    1   20:21 
    4    16    65 Matthew Logan            29 Punta Gorda          DC 1:06:19    7    6:29    1:27    3   36:10    0:25    5   21:50 
    5    18    45 Sean Hynds               29 Venice               FL 1:06:35    3    5:46    1:15    5   36:47    0:43    6   22:07 
    6    32   133 Jeffrey Zych             25 Sarasota             FL 1:08:38    8    6:47    1:22    4   36:11    0:51    7   23:30 
    7    36    94 Geoffrey Rackebrandt     26 Ft. Myers            FL 1:09:51   10    7:39    1:50    8   38:15    0:57    3   21:12 
    8    48    51 Mathew Kepler            28 Venice               FL 1:12:35    4    5:49    1:45    7   37:25    0:37   10   27:01 
    9    56  6139 Mark Jones               29 Englewood            FL 1:13:56    5    6:12    1:13    9   39:42    0:56    9   25:55 
   10    79    71 Joseph McMasters         26 Ft Myers             FL 1:19:47   11    8:35    2:16   11   43:35    1:35    8   23:48 
   11    91    68 Christopher McEachern    27 Naples               FL 1:22:25    9    6:54    2:31   10   42:07    1:01   11   29:53 
   12   129    46 Gabriel Jiva             28 Sarasota             FL 1:34:57   12    9:22    3:23   12   45:18    1:03   12   35:53 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    22    47 Scott Johnson            34 Fort Myers           FL 1:07:01    8    7:26    1:53    1   34:26    0:51    1   22:26 
    2    30    35 Jess Fronckowiak         32 Venice               FL 1:07:36    6    6:48    1:11    3   36:02    0:42    2   22:54 
    3    35    25 Marc Essig               30 Port Charlotte       FL 1:09:49    2    5:41    1:13    5   36:54    0:43    4   25:19 
    4    42    29 Derek Foss               30 Bradenton            FL 1:11:00    3    5:56    1:26    6   37:51    0:51    3   24:58 
    5    46    69 Timothy McEachern        34 Naples               FL 1:12:00    5    6:20    1:08    4   36:53    0:46    5   26:55 
    6    68    82 Jason Old                34 Fort Myers           FL 1:14:51    7    6:50    1:50    2   35:36    0:55    7   29:41 
    7    84   205 Francisco Madrid         31 Sarasota             FL 1:21:12    4    5:58    2:19    7   40:34    0:55    8   31:29 
    8   125    12 Paul Cernansky           32 Venice               FL 1:33:36    9   11:14    7:43    8   46:08    1:09    6   27:24 
    9     0   149 Steven Gust              31 Naples               FL            1    5:00    1:03                                   
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    17    18 Kelly Dee                37 Naples               FL 1:06:22    1    5:25    1:08    1   34:18    0:51    8   24:42 
    2    21   201 Hardy Schwartz           37 Sarasota             FL 1:06:54    6    7:05    1:11    4   35:11    0:41    3   22:47 
    3    26   103 Mike Schyck              39 Englewood            FL 1:07:25    2    6:09    2:01    6   36:08    0:32    1   22:38 
    4    28    17 Brad Dailey              36 Eljobean             FL 1:07:31    5    7:01    1:46    3   34:48    0:57    5   23:02 
    5    33   120 Michael Thornton         37 North Port           FL 1:09:23    3    6:34    2:37    5   36:01    1:33    2   22:40 
    6    38     3 Jeffrey Arciere          39 Bonita Springs       FL 1:10:00   11    8:14    2:24    2   34:33    0:43    7   24:07 
    7    44    36 Barrett Ginsberg         36 Ft.Myers             FL 1:11:41    4    6:34    2:41    8   38:03    0:51    6   23:33 
    8    60    95 Marc Reed                38 Parrish              FL 1:14:10    8    7:23    2:11    9   40:21    1:22    4   22:54 
    9    62   118 Keith Tennent            39 Venice               FL 1:14:25   10    8:04    1:46    7   37:09    0:57    9   26:32 
   10    90   106 Chris Sforzo             36 Bradenton            FL 1:22:21    7    7:21    2:12   10   41:23    0:50   11   30:37 
   11    96   117 Mark Teaney              39 Port Charlotte       FL 1:24:38    9    7:34    3:26   11   43:20    1:52   10   28:29 
   12   123    14 Brett Cohen              38 Venice               FL 1:33:14   13    8:30    2:56   12   45:16    2:23   12   34:11 
   13   144    74 Fredric Meyers           39 North Port           FL 1:38:44   12    8:16    2:56   14   46:53    1:50   13   38:50 
   14   146   143 Chris Rendle             38 Sarasota             FL 1:42:36   14    8:33    4:24   13   46:25    1:28   14   41:47 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   144 Darren Robertshaw        43 Bonita Springs       FL 1:02:22    2    6:26    1:07    1   33:12    0:38    1   21:01 
    2     8   203 Kenton Lowry             42 Columbia             SC 1:04:57    7    7:10    1:34    3   33:43    0:55    2   21:37 
    3    10     1 Michael Allmer           44 Sarasota             FL 1:05:02    5    6:32    1:35    4   34:06    0:44    3   22:05 
    4    24    60 Grant Lempriere          42 Sarastota            FL 1:07:15    4    6:31    1:16    2   33:25    0:55    8   25:11 
    5    31   224 Todd Saylor              43 Anboa                IN 1:07:59    1    6:21    1:33    7   35:31    1:07    6   23:30 
    6    34    77 Joe Molter               43 Naples               FL 1:09:25    8    7:16    1:12    6   34:55    1:14    7   24:50 
    7    39    70 Bill McKnight            42 Lakeland             FL 1:10:21   10    8:53    1:53    8   36:10    0:47    5   22:40 
    8    41   101 Daniel Schultz           43 Cape Coral           FL 1:10:23    3    6:30    1:59    5   34:51    1:01    9   26:05 
    9    54    20 James Dietz              44 Naples               FL 1:13:40    9    7:34    3:29    9   37:57    2:19    4   22:23 
   10   100    41 Ken Holloway             43 Matthews             NC 1:25:09    6    7:04    1:58   11   42:48    0:46   10   32:34 
   11   133     6 Justin Bianchi           41 Venice               FL 1:35:57   11   10:52    5:36   10   42:20    0:58   11   36:12 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4   217 Robert Decosta           46 Tampa                FL 1:01:57    1    4:54    1:18    3   33:58    0:56    1   20:52 
    2     7   115 David Strehlow           49 Port Charlotte       FL 1:04:39    5    7:00    1:26    1   32:43    0:52    4   22:40 
    3    12    50 Jeffrey Keller           48 Cape Coral           FL 1:05:14    2    6:14    1:07    5   34:49    0:48    2   22:18 
    4    13   216 Kurt Shearer             49 Naples               FL 1:05:35    3    6:49    1:14    4   34:06    0:52    3   22:37 
    5    14   105 Grant Setzer             47 Cape Coral           FL 1:05:53    8    7:42    1:11    2   33:45    0:36    5   22:40 
    6    58    67 Dr. John McDonough Iii   47 Tampa                FL 1:14:05    4    6:56    1:17    6   38:04    1:03    7   26:47 
    7    67   151 Scott Oconnor            45 Placida              FL 1:14:48    6    7:03    1:57    7   38:32    0:47    6   26:31 
    8    94   112 Neil Snyder              49 Naples               FL 1:23:04    9    7:57    2:19    8   40:07    1:53   10   30:49 
    9    99    24 Nielsen Erich            46 Rotonda W            FL 1:25:06   12    8:31    3:29   10   41:15    1:28    9   30:24 
   10   101    23 Kurt Ecelbarger          48 Fort Myers           FL 1:25:26   13   10:14    3:32    9   40:09    2:10    8   29:22 
   11   120   210 Christopher Greene       45 Cape Coral           FL 1:32:00    7    7:29    2:00   11   44:56    1:46   12   35:50 
   12   126   223 Diego Ramos Rivera       49 Sarasota             FL 1:33:37   11    8:14    3:02   13   47:10    1:25   11   33:47 
   13   143    92 Bo Potter                49 Osprey               FL 1:38:03   10    8:12    3:26   12   46:57    0:40   13   38:51 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2   208 Larry Black              50 Ft Myers             FL   57:34    1    4:41    0:53    1   33:17    0:32    1   18:14 
    2    23    13 Bill Chamier             51 Sarasota             FL 1:07:07    2    6:37    1:40    2   34:16    0:48    2   23:48 
    3    45    97 Craig Robinson           53 Naples               FM 1:11:46    4    6:52    1:28    4   38:06    0:47    3   24:34 
    4    47    85 Ken Owen                 52 Orlando              FL 1:12:31    3    6:43    1:55    3   37:43    1:03    4   25:10 
    5   121    76 Artie Milligan           53 Venice               FL 1:32:07    5    8:02    2:45    6   44:23    1:05    6   35:55 
    6   127   126 Frank Vecchione          52 Fort Myers           FL 1:33:49    6   13:17    3:42    5   41:41    1:54    5   33:17 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     9     9 Bill Burrell             59 Venice               FL 1:04:58    2    6:27    1:18    1   33:00    0:45    1   23:30 
    2    27   220 Rick Miller              56 Ft Myers             FL 1:07:29    1    6:13    1:22    2   34:41    0:56    3   24:19 
    3    51    19 Bobby Dickerson          55 Sarasota             FL 1:12:46    3    7:52    1:54    3   38:12    0:56    2   23:54 
    4   105    73 Bill Mestrezat           57 Sarasota             FL 1:27:04    4    8:17    3:48    4   42:11    2:19    4   30:32 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    20   219 Bo Webster               64 Odessa               FL 1:06:46    3    7:05    1:30    1   33:55    0:41    1   23:37 
    2    70   109 Chas Smith               60 Lakeland             FL 1:15:31    1    6:47    1:50    2   37:42    1:06    3   28:08 
    3    74    80 Norbert Nelde            61 Englewood            FL 1:17:14    2    7:03    3:20    3   41:46    0:42    2   24:25 
    4   102   213 Terry Bangs              64 Winter Pk            FL 1:25:56    5    9:26    3:19    4   42:09   39:51              
    5   103    42 Stephen Hopkins          60 Port Charlotte       FL 1:26:16    4    8:23    3:43    5   42:53    0:46    4   30:33 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   153     4 Clyde Austin Iii         66 Kinston              NC 1:52:20    1    9:21    5:56    2   52:38    1:51    1   42:35 
    2   155    84 Tom O'Neill              68 Venice               FL 1:53:02    2    9:39    3:51    1   47:22    1:27    2   50:45 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    52    15 Kevin Cox                39 Venice               FL 1:12:57    1    7:06    1:33    1   39:18    0:54    1   24:09 
CLYDESDALE 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    25   146 Ian Russell              41 Englewood            FL 1:07:20    2    6:57    1:44    1   33:41    1:01    1   23:59 
    2    66   206 Tony De                  41 Sarasota             FL 1:14:45    1    5:54    2:21    2   34:10    1:46    2   30:36 
    3    98    98 William Rosemann         42 Fort Myers           FL 1:25:00    3    7:48    2:15    3   39:35    1:09    3   34:15 
    4   148   202 Eddie Silva              41 Northport            FL 1:43:56    4    7:56    2:02    4   43:19    1:33    4   49:07 
    5   159   212 Michael Rado             57 Sarasota             FL 1:55:56    5    8:42    2:50    5   50:48    1:11    5   52:28 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    43    96 Tim Reifschneider        50 Venice               FL 1:11:20    3    7:36    2:25    1   36:20    1:48    1   23:13 
    2   111   122 Jamie Twigg              33 Indialantic          FL 1:29:14    1    5:30    1:29    4   54:01    1:33    2   26:43 
    3   117    58 David Lemonde            33 Englewood            FL 1:30:50    4    7:56    1:56    2   51:22    0:53    3   28:45 
    4   135    30 David Fouche             32 Venice               FL 1:36:50    5    8:45    1:41    3   52:00    0:38    4   33:48 
    5   154    31 Kevin Fouche             36 Tampa                FL 1:52:45    6    9:57    3:22    6 1:01:35    1:19    5   36:34 
    6   156    33 Josh Fronckowiak         36 Venice               FL 1:53:08    7   11:13    3:45    5   54:12    1:04    6   42:55 
    7     0    53 Sean Kidwell             35 Venice               FL            2    6:49    2:08    7 1:13:50    0:36              
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    43    96 Tim Reifschneider        50 Venice               FL 1:11:20    1    7:36    2:25    1   36:20    1:48    1   23:13 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    29   129 Sara Weaver              44 Naples               FL 1:07:34    1    5:42    1:29    1   37:24    0:46    1   22:14 
FEMALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   107    78 Erin Mungavin            23 Venice               FL 1:27:55    1    6:51    2:43    1   46:26    0:37    1   31:21 
    2   145   132 Carly Wiedemann          24 Sarasota             FL 1:39:11    2    8:05    3:09    2   51:40    0:58    2   35:21 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    73   134 Amy Zych                 27 Tampa                FL 1:17:12    1    5:52    1:50    1   39:12    0:47    7   29:33 
    2    76    34 Sonya Fronckowiak        29 Venice               FL 1:18:01    5    8:23    2:07    2   40:09    0:58    1   26:26 
    3    81   104 Dee Semeyn               26 Placida              FL 1:20:29    6    8:24    2:18    3   40:27    0:33    5   28:50 
    4    93     8 Jennifer Buonamano       29 Fort Myers           FL 1:22:31    7    8:28    2:15    4   41:56    0:59    6   28:56 
    5    97    52 Lana Kepler              27 Venice               FL 1:24:51    3    7:49    2:28    5   44:47    1:11    4   28:38 
    6   104   214 Makenzie Johes           27 Sarasota             FL 1:26:20    4    7:59    3:04    6   46:53    1:03    2   27:24 
    7   109    40 Rebecca Heintz           26 Sarasota             FL 1:28:01    2    7:48    2:26    9   49:05    0:35    3   28:10 
    8   136   116 Amanda Tannehill         29 Englewood            FL 1:37:23    9    9:39    3:10    7   46:56    1:07    8   36:32 
    9   137    90 Mary Piotrowski          29 Englewood            FL 1:37:24    8    8:40    2:58    8   48:30    0:41    9   36:37 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    40    22 Macall Dyer              31 Saint Pete           FL 1:10:22    1    6:41    1:30    1   37:43    0:35    1   23:55 
    2    72     7 Rene Bourdeau            33 Sarasota             FL 1:16:59    6    8:52    2:25    2   39:07    1:12    2   25:26 
    3    77    57 Shelley La Pean          34 Rotonda W            FL 1:19:29    8    9:08    1:57    3   39:29    1:02    4   27:55 
    4    82    59 Kimberly Lemonde         33 Englewood            FL 1:20:56    4    7:54    2:07    4   41:57    1:42    3   27:18 
    5    89    83 Megan Old                30 Fort Myers           FL 1:22:13    2    7:22    1:43    5   43:16    1:20    5   28:34 
    6   116   127 Paige Vickers            31 Englewood            FL 1:30:29    3    7:52    2:27    6   45:42    1:01    7   33:28 
    7   122    11 Autumn Cates             32 Cape Coral           FL 1:32:49    7    9:06    3:00    8   47:33    1:48    6   31:23 
    8   124    99 Heather Roth             30 Englewood            FL 1:33:19    5    8:22    3:05    7   45:51    2:19    8   33:45 
    9   139    16 Melissa Cram             34 Sarasota             FL 1:37:36                         9   47:49    0:53    9   37:00 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    50   145 Stacy Robertshaw         39 Bonita Springs       FL 1:12:39    3    7:45    1:12    1   38:28    0:45    1   24:31 
    2   118   119 Jean Thompson            38 Englewood            FL 1:31:35    2    7:44    2:29    2   45:45    1:28    2   34:11 
    3   132    62 Renee Lepere             36 Ptcharlotte          FL 1:35:43    1    7:36    2:34    3   46:34    2:22    4   36:39 
    4   138    79 Tanya Murnock            38 Tampa                FL 1:37:25    4    8:47    3:25    4   49:39    1:02    3   34:34 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    63    89 Melissa Pierce           40 Tampa                FL 1:14:27    2    6:43    1:40    4   40:31    0:42    1   24:53 
    2    64    56 Jackie Kavilaritch       41 Clearwater           FL 1:14:35    6    8:08    2:05    1   38:30    0:56    2   24:58 
    3    65    66 Tracy Mathes Mathes      42 Ft. Myers            FL 1:14:44    3    7:00    1:44    2   38:52    1:23    3   25:48 
    4    71   100 Pixie Rubin              41 Auburndale              1:16:29    1    6:41    1:30    3   39:12    0:51    5   28:17 
    5    80   218 Amie Devero              44 Tampa                FL 1:19:58    4    7:36    2:03    5   41:39    1:03    4   27:40 
    6    92    39 Ren Hardman Schrock      43 Sarasota             FL 1:22:27    5    7:40    1:44    6   42:57    0:50    7   29:19 
    7   112    28 Consuelo Flickinger      43 Venice               FL 1:29:42    9   11:21    2:47    8   45:47    1:03    6   28:45 
    8   113   147 Alexandria Whalen        42 Cape Coral           FL 1:29:54    7    8:20    1:42    7   44:12    1:20    8   34:21 
    9   158    43 Mary Ann Horan           43 Sarasota             FL 1:55:14    8    8:20    4:47    9   54:27    1:04    9   46:38 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    37   124 Chinyere Uwah-King       45 Nokomis              FL 1:09:59    4    7:25    1:03    4   38:33    0:45    1   22:15 
    2    53   148 Angela Wolz              46 Ft Myers             FL 1:13:32    2    7:15    1:07    1   37:32    0:47    5   26:53 
    3    55    10 Sharon Butler            47 Oaprey               FL 1:13:52    7    7:56    1:20    2   37:44    0:43    4   26:12 
    4    59    88 Dawn Pelletier           49 Nokomis              FL 1:14:06    1    6:42    1:07    3   38:16    0:42    6   27:21 
    5    75   111 Sheila Snyder            49 Naples               FL 1:17:55    3    7:23    2:23    6   41:50    1:06    3   25:15 
    6    87   152 Lisa Brewer              47 Sarasota             FL 1:21:50    8    8:11    1:53    5   38:39    0:52    7   32:17 
    7    88   221 Karen Bergquist          48 Bonita Sprgs         FL 1:22:06    5    7:47    3:58    7   42:43    2:32    2   25:08 
    8   141     2 Lisa Andrews             47 Naples               FL 1:37:52    9    9:08    2:35    8   48:11    2:12    8   35:48 
    9     0    37 Eve Goldberg             46 Osprey               FL            6    7:48    1:30                                   
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   108    64 Hollace Leppert          52 Estero               FL 1:27:57    4    9:49    2:24    1   42:34    1:12    1   32:00 
    2   114   102 Pam Schuneman            51 Osprey               FL 1:29:57    1    8:21    2:01    2   42:50    2:04    5   34:42 
    3   130   108 Barbara Smith            54 Venice               FL 1:35:11    6   10:16    3:44    4   46:20    1:34    3   33:19 
    4   134    63 Mary Loeb                52 Sarasota             FL 1:36:38    5   10:07    3:02    5   48:44    2:39    2   32:07 
    5   142    86 Kathryn Owen             52 Orlando              FL 1:38:00    2    8:43    2:20    3   44:56    1:37    6   40:26 
    6   152    87 Barbara Parker           53 Sarasota             FL 1:50:17    7   11:10    4:15    7   58:50    1:28    4   34:36 
    7   157    93 Cindi Priebe             54 Fort Myers           FL 1:55:14    3    9:11    3:13    6   53:00    2:45    7   47:07 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   110   114 Diane Spicer             56 Tampa                FL 1:28:17    2    9:03    3:36    1   45:02    1:15    1   29:22 
    2   131   113 Diane Sobel              56 Fort Myers           FL 1:35:22    4   10:53    3:27    2   45:25    2:10    2   33:29 
    3   147   107 Susan Shadle             57 Fort Myers           FL 1:43:11    1    8:16    3:39    4   48:09    1:06    3   42:03 
    4   151    38 Kathy Hague              56 Englewood            FL 1:47:11    3    9:41    3:25    3   47:48    2:29    4   43:50 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   150   142 Lois Collins             64 Englewood            FL 1:46:55    1    8:17    3:15    1   49:28    3:26    1   42:30 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    86    55 Katherine Kinross        40 Fort Myers           FL 1:21:28    1    7:48    2:32    1   39:41    1:19    1   30:09 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   115    54 April Kidwell            36 Venice               FL 1:30:18    2    9:07    2:08    1   46:17    1:11    1   31:37 
    2   149    32 Rebecca Fouche           36 Tampa                FL 1:46:46    1    8:03    3:43    2 1:00:10    1:24    2   33:28 
RELAY RESULTS
RELAY TEAM
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1    49   141 King Reilly                                         1:12:38    2    7:26    1:11    3   38:40    0:37    1   24:47 
                  Jim Reilly/ Sandy King                                 
    2    57   140 Aloha                                               1:14:04                         1   35:53    0:30    3   30:02 
                  Denise Lines/ Joshua Knukowitz/  Mary Hicks            
    3    85   209 Team Baron                                          1:21:20    5    8:26    1:30    2   37:20    1:10    5   32:57 
                  Rachael Uneberg/ Nelson Ohman                          
    4   119   138                                                     1:31:44    6   12:24    1:17    5   50:20    0:29    2   27:17 
                  Joanna Garcia/ Christine Butler                        
    5   128   225 Butler-Garcia                                       1:34:17    3    7:53    2:27    4   49:16    0:30    6   34:12 
                  Joanna Garcia/ Jay Butler                              
    6   140   139 Gotta Tri                                           1:37:46    4    8:01    1:21    6   57:06    0:34    4   30:45 
                  Nicole Chapman/ Teresa Kreger/ Margaret Seul           
    7     0   136                                                                1    7:14    1:20                                   
                  Pamela Ayers/ Matt Whelden / Allison Portwood          

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com