Alta Vista Sports

Longleaf Triathlon
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/9 Mile Bike/3.1 Mile Run
October 19, 2008
New Port Richey, FL
Race Director: Rob Marlowe
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     1   272 John Ballentine          32 Venice                    FL   51:16   22    7:25    2:59    1   22:40    3   18:14         
    2     2   205 Dominic Beale            19 Gainesville               FL   51:17    4    5:57    2:25    4   25:40    1   17:17         
    3     3   217 Ethan Copping            29 Tampa                     FL   51:52    1    5:21    2:31    2   24:37    5   19:24         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   129   441 Trey Smith               10 St. Petersburg            FL 1:17:26    3    9:58    2:52    1   37:05    1   27:32         
    2   172   233 Alexander Peters         14 Belleair                  FL 1:25:42    2    7:22    4:23    2   42:51    2   31:08         
    3   225   232 J P Alonso               14 Belleair                  FL 2:22:33    1    6:01    2:39    3 1:10:05    3 1:03:50         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     8   201 Daniel Doan              18 Gainesville               FL   55:31    1    6:25    2:31    2   27:10    1   19:27         
    2    17   204 Kyle Roeser              18 Naples                    FL   59:09    2    6:53    2:32    3   28:01    2   21:44         
    3    45   203 Justin Sanak             18 Largo                     FL 1:05:34    7   10:02    3:37    1   26:09    4   25:48         
    4    47   200 Sabin Ciocan             18 Gainesville               FL 1:05:53    3    7:01    2:59    5   30:34    3   25:21         
    5    63   234 Heinrich Flaig           18 Odessa                    FL 1:07:42    4    7:29    3:23    4   30:05    5   26:46         
    6    86   202 Nicholas Dunnett         18 Weston                    FL 1:11:42    5    7:40    3:24    6   33:12    7   27:27         
    7   136   235 Ben Cooper               19 Des Moines                IA 1:18:14    6    9:55    6:15    7   35:16    6   26:50         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     4   238 Danaan Nixon             22 Gainesville               FL   53:46    5    6:43    2:39    2   26:29    1   17:56         
    2     6   212 Robert Repp              22 Palm Harbor               FL   55:00    3    6:09    2:18    1   25:04    6   21:31         
    3    11   209 Anthony Agnello          20 Longwood                  FL   56:49    8    7:11    2:27    3   26:59    3   20:14         
    4    12   206 Michael Rosato           20 Gainesville               FL   57:42   12    8:50    2:51    6   27:29    2   18:33         
    5    13   208 Andrew Mertens           20 Oviedo                    FL   57:44    2    5:34    2:17    8   27:41    8   22:13         
    6    14   237 Luke Seaman              21 Panama City               FL   57:45    1    5:30    2:34    9   27:58    7   21:44         
    7    16   210 Stephen Arnold           21 Gainesville               FL   58:10    4    6:18    2:24   10   28:04    5   21:25         
    8    21   211 Kellen Goodell           22 Gainesville               FL   59:34    7    6:52    2:53    7   27:29    9   22:21         
    9    22   236 Christopher Thorn        20 Niceville                 FL   59:48    6    6:51    2:48   11   29:27    4   20:43         
   10    27   207 David Schofield          20 Winter Springs            FL 1:00:45    9    7:19    2:32    4   27:02   10   23:52         
   11    36   239 Darryl Lohrke            22 New Port Richey           FL 1:03:56   10    8:31    2:42    5   27:03   12   25:42         
   12    73   240 Jason Bruce              23 Gainesville               FL 1:09:24   13    9:30    3:54   12   31:05   11   24:56         
   13    79   213 Chris Scott              24 Tampa                     FL 1:11:17   11    8:41    3:49   13   33:00   13   25:49         
   14   155   435 Joshua Smith             24 Land O' Lakes             FL 1:21:14   14   10:01    4:34   14   33:29   14   33:11         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    19   214 Kevin McGowan            25 Gainesville               FL   59:22    1    6:07    3:12    1   28:09    3   21:56         
    2    24   216 Cecil Guy                26 Gainesville               FL 1:00:01    6    7:50    2:43    4   29:39    1   19:51         
    3    33   252 Armando Rodriguez        29 Riverview                 FL 1:03:41    3    7:39    2:46    3   29:27    6   23:50         
    4    37   244 Nicholas Lacy            25 Tampa                     FL 1:04:08    8    8:06    3:01    2   29:11    2   21:51    2:00 
    5    42   215 Joon Chuah               25 Gainesville               FL 1:05:07    7    7:58    2:44    6   31:14    4   23:12         
    6    68   247 Kenneth Klepacki         26 Largo                     FL 1:08:42    4    7:46    3:18    7   31:21   11   26:18         
    7    82   245 Valentino Diaz           25 Northport                 AL 1:11:22    9    9:07    3:42   12   35:11    5   23:23         
    8    83   248 Anthony Mittermayr       27 South Pasadena            FL 1:11:27   12    9:54    4:29    5   31:01   10   26:04         
    9    87   257 Nick Poll                29 New Port Richey           FL 1:11:42    2    7:38    5:29   11   34:29    8   24:08         
   10    92   246 Dominick Paradiso        26 Wesley Chapel             FL 1:12:38    5    7:48    4:45    9   33:47   12   26:19         
   11   108   242 Patrick Shea             25 Brandon                   FL 1:14:18   10    9:07    5:14   10   34:19    9   25:41         
   12   118   256 Willim Gaston            29 Tampa                     FL 1:16:07   16   13:20    3:29   13   35:13    7   24:06         
   13   137   250 Josh Esposito            28 St. Petersburg            FL 1:18:18   15   12:01    3:51    8   32:57   13   29:30         
   14   158   241 Ryan Meola               25 Brandon                   FL 1:22:39   11    9:10    5:14   14   35:21   16   32:55         
   15   165   254 Ari Ravi                 29 Tampa                     FL 1:24:14   13   10:07                                           
   16   180   251 Michael Rea              28 Land O Lakes              FL 1:28:13   17   13:54    5:52   15   36:44   15   31:44         
   17   189   255 Scott McLam              29 Tampa                     FL 1:30:10   14   10:54    9:25   16   39:49   14   30:03         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     7   273 Tim Pemberton            32 New Port Richey           FL   55:03    3    7:33    2:03    1   25:46    1   19:42         
    2    20   261 Keith Campbell           30 Land O Lakes              FL   59:28    1    7:03    2:38    2   26:41    2   23:09         
    3    29   218 Jeffrey Parr             33 Gainesville               FL 1:01:10    2    7:06    3:01    3   27:15    4   23:50         
    4    41   279 William Davenport        34 Zephyr Cove               NV 1:05:02    7    8:28    3:33    5   28:53    6   24:11         
    5    51   277 Lee Johansen             34 Trinity                   FL 1:06:30   14    9:30    3:20    4   27:51   10   25:51         
    6    52   263 Scott Zinober            31 New York                  NY 1:06:40    4    7:54    4:08    9   31:20    3   23:20         
    7    56   264 Kevin Melker             31 Tampa                     FL 1:07:04    6    8:25    3:30    8   31:19    5   23:50         
    8    66   271 Timothy Cregan           32 Tampa                     FL 1:08:29    5    8:18    2:41    7   30:54   13   26:37         
    9    85   260 Richard Mattison         30 Land O Lakes              FL 1:11:37    8    8:29    4:15    6   30:44   14   28:12         
   10    88   267 Ryan Fisher              31 Largo                     FL 1:11:56   13    9:26    3:33   12   33:52    8   25:07         
   11    98   438 Mark Ballance            32 Port Richey               FL 1:13:21   16    9:51    3:12   10   31:33   17   28:46         
   12    99   258 Ernie Webb               30 Tampa                     FL 1:13:35   10    8:56    4:32   13   33:53   11   26:15         
   13   103   259 Ryan Ayres               30 Tampa                     FL 1:13:56   11    9:12    4:05   16   35:12    9   25:28         
   14   114   265 Matthew Brown            31 Tampa                     FL 1:15:16   18   10:03    4:07   11   32:35   16   28:32         
   15   126   270 Jason Morton             31 Clearwater                FL 1:16:52   15    9:34    4:22   15   34:26   15   28:32         
   16   143   266 Dominic Nelson           31 St. Petersburg            FL 1:19:24   20   11:20    5:35   19   36:03   12   26:28         
   17   148   278 Christopher Santucci     34 Dunedin                   FL 1:20:14    9    8:44    4:39   17   35:12   20   31:40         
   18   153   269 John Hudson              31 New Port Richey           FL 1:20:53   12    9:24    4:43   18   35:55   18   30:51         
   19   164   274 Joe Minichino            33 Spring Hill               FL 1:24:01   21   14:51    4:15   14   34:01   19   30:56         
   20   168   262 Steve Hill               30 Tampa                     FL 1:24:37   17    9:56    3:35   21   46:53    7   24:14         
   21   190   275 Bjorn Vijayanagar        34 Tampa                     FL 1:30:30   19   11:09    6:25   20   38:56   21   34:02         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    67   284 Ryan Kaelin              36 Trinity                   FL 1:08:34    5    9:28    3:58    1   30:26    4   24:43         
    2    74   280 Francis Kennard          35 Dade City                 FL 1:09:49    4    9:08    3:48    2   31:29    5   25:26         
    3    81   283 Devin Prinz              36 Land O Lakes              FL 1:11:20    8   12:20    3:37    3   31:52    1   23:33         
    4    97   285 Stephen Groth            36 Bradenton                 FL 1:12:59    3    8:35    4:54    7   35:21    3   24:10         
    5   106   286 David Fleeman            37 Odessa                    FL 1:14:06    2    8:28    4:31    6   34:15    7   26:53         
    6   112   291 Scott Flint              39 Lutz                      FL 1:14:44    9   12:31    4:14    5   33:52    2   24:08         
    7   119   219 Randy Winegardner        37 Vero Beach                FL 1:16:17    1    7:48    5:18    4   33:28    9   29:44         
    8   124   289 Greg Burnham             38 Trinity                   FL 1:16:46    6    9:43    3:57    8   36:23    6   26:44         
    9   167   281 Thomas Groesbeck         35 New Port Richey           FL 1:24:35   10   12:52    4:42    9   39:05    8   27:57         
   10   208   282 Jim Downey               36 Odessa                    FL 1:35:36    7   10:16    5:35   11   42:09   10   37:37         
   11   217   290 Chris Youngblood         38 Dunedin                   FL 1:42:02   11   17:29    5:48   10   39:17   11   39:30         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    15   297 Eric Keaton              41 Palm Harbor               FL   57:55    6    8:11    2:36    1   27:02    1   20:07         
    2    18    48 Freddie Valdes           40 Lithia                    FL   59:10    1    7:16    2:55    5   28:42    2   20:18         
    3    28   293 Thompson Matthews        40 Odessa                    FL 1:01:09    9    8:40    2:51    2   28:00    3   21:39         
    4    30   295 Marc Weinstein           41 Tampa                     FL 1:01:26    2    7:29    2:36    3   28:06    6   23:16         
    5    34   369 Kevin Green              42 Trinity                   FL 1:03:41    4    7:54    4:06    8   29:16    5   22:27         
    6    38   308 Mitchell Hammer          44 New Port Richey           FL 1:04:18    5    8:01    3:03    7   29:05    8   24:10         
    7    50   292 Roger Briggs             40 Wesley Chapel             FL 1:06:26   17   10:20    3:20    6   28:44    7   24:04         
    8    53   303 Phil Findley             43 Odessa                    FL 1:06:42    3    7:48    3:35   11   30:29   10   24:51         
    9    54   306 Jim Palmieri             44 Tampa                     FL 1:06:51   11    8:55    3:57    4   28:42   11   25:18         
   10    58   307 James Dietz              44 Naples                    FL 1:07:16   14    9:58    5:47    9   29:32    4   22:00         
   11    60   304 Mike Mezrah              43 Tampa                     FL 1:07:31   10    8:41    2:53   13   31:19    9   24:39         
   12    80   301 William Stewart          42 Tampa                     FL 1:11:17    8    8:39    3:54   10   29:53   14   28:52         
   13   113   296 Jay Kuhns                41 Hudson                    FL 1:15:11   18   11:44    4:47   14   32:24   12   26:18         
   14   132   299 Roy Niggebrugge          42 Lutz                      FL 1:17:39   13    9:58    5:47   12   30:52   18   31:03         
   15   135   298 Whitney Midkiff          41 Palm Harbor               FL 1:18:13   15   10:10    3:56   15   33:31   17   30:37         
   16   139   300 Jim Lighthall            42 Tampa                     FL 1:19:03    7    8:35    5:15   16   36:16   15   28:58         
   17   146   302 Sam Horner               42 New Port Richey           FL 1:19:38   16   10:14    5:11   19   37:34   13   26:41         
   18   150   305 John Midkiff             43 Trinity                   FL 1:20:34   12    9:58    4:45   17   36:32   16   29:21         
   19   219   327 Kevin Bray               41 Tampa                     FL 1:43:07   19   22:50    6:52   18   36:46   19   36:41         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   109   310 Daniel Arnholz           45 Land O Lakes              FL 1:14:18    2   10:48    4:14    2   34:13    1   25:04         
    2   133   309 Jeffrey Joyce            45 Brandon                   FL 1:17:46    1    8:45    4:29    1   31:31    2   33:02         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    10   316 Jim Leary                54 Gainesville               FL   56:48    1    7:58    2:47    1   26:07    1   19:59         
    2    61   317 Markus Mittermayr        54 South Pasadena            FL 1:07:36    2   10:00    4:44    2   27:54    2   25:00         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    57   320 William Floyd            59 Tampa                     FL 1:07:08    1    8:40    3:19    1   29:51    1   25:20         
    2   141   318 Tim Cummings             55 Tarpon Springs            FL 1:19:14    2   10:03    4:11    2   36:17    2   28:45         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    26   324 Terry Stegner            63 Hudson                    FL 1:00:40    1    7:04    3:01    1   27:14    1   23:23         
    2    71   321 Thomas Bell              61 St. Petersburg            FL 1:09:12    2    9:39    3:01    2   31:00    2   25:34         
    3   156   323 Sam Kazaleh              62 Palm Harbor               FL 1:21:17    4   10:46    5:08    3   36:15    3   29:09         
    4   159   322 Dan Thomas               62 Trinity                   FL 1:22:53    3    9:59    5:14    4   37:05    4   30:36         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   145   325 Harold Singer            67 Largo                     FL 1:19:37    1   12:29    4:09    1   33:56    1   29:04         
    2   201   326 Richard Cooper           67 Tarpon Springs            FL 1:33:16    2   14:52    4:44    2   35:42    2   38:00         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    69   412 Jesse Horn               33 Holiday                   FL 1:09:00    7   11:46    3:27    2   30:11    1   23:37         
    2    76   409 Sam Phillips             32 Largo                     FL 1:10:29    4   10:10    4:57    3   31:16    2   24:07         
    3    78   410 Matthew Shaw             32 New Port Richey           FL 1:11:14    1    7:27    4:06    5   33:39    3   26:03         
    4   110   408 Clifford Davis           32 Tampa                     FL 1:14:30    5   10:16    4:41    4   31:39    5   27:56         
    5   128   407 Brian Gupton             31 Atlanta                   GA 1:17:10    2    9:08    4:12    1   29:46    9   34:06         
    6   134   404 Daniel Roberts           27 Trinity                   FL 1:17:55    6   11:20    4:26    6   35:19    4   26:52         
    7   187   405 Eric Stone               28 Winter Park               FL 1:29:54    3   10:01    5:00    9   41:53    6   33:01         
    8   188   406 Miguel Pelayo            30 Tampa                     FL 1:30:08    8   14:26    6:03    7   35:45    8   33:56         
    9   213   411 Robert Schwiebert        33 New Port Richey           FL 1:39:08   10   18:51    7:48    8   38:52    7   33:37         
   10   222   413 Marc Bastarache          37 New Port Richey           FL 1:56:06    9   15:03    5:24   10   46:31   10   49:09         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    46   418 Michael Degroot          46 Wesley Chapel             FL 1:05:42    4    9:33    3:26    2   29:04    1   23:40         
    2    55   421 Mark Winholtz            57 Andover                   MN 1:06:56    2    8:37    3:50    1   27:47    2   26:45         
    3   101   420 Osvaldo Mardones         49 Bradenton                 FL 1:13:50    3    9:10    5:20    4   30:54    3   28:28         
    4   107   419 Timothy Fauchon          49 Tampa                     FL 1:14:14    5    9:50    3:55    3   30:46    5   29:44         
    5   111   443 Mike Wickham             47 Tampa                     FL 1:14:39    1    7:58    4:16    5   31:17    6   31:09         
    6   157   416 David Young              43 Tampa                     FL 1:22:20    6   10:18    4:44    7   37:40    4   29:39         
    7   160   415 Craig McMahan            42 Land O Lakes              FL 1:22:54    7   10:59    4:34    6   35:33    7   31:50         
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     6   212 Robert Repp              22 Palm Harbor               FL   55:00    3    6:09    2:18    1   25:04    6   21:31         
    2     8   201 Daniel Doan              18 Gainesville               FL   55:31    5    6:25    2:31    5   27:10    2   19:27         
    3    11   209 Anthony Agnello          20 Longwood                  FL   56:49   10    7:11    2:27    3   26:59    4   20:14         
    4    12   206 Michael Rosato           20 Gainesville               FL   57:42   17    8:50    2:51    7   27:29    1   18:33         
    5    13   208 Andrew Mertens           20 Oviedo                    FL   57:44    1    5:34    2:17    9   27:41    9   22:13         
    6    16   210 Stephen Arnold           21 Gainesville               FL   58:10    4    6:18    2:24   11   28:04    5   21:25         
    7    17   204 Kyle Roeser              18 Naples                    FL   59:09    7    6:53    2:32   10   28:01    7   21:44         
    8    19   214 Kevin McGowan            25 Gainesville               FL   59:22    2    6:07    3:12   12   28:09    8   21:56         
    9    21   211 Kellen Goodell           22 Gainesville               FL   59:34    6    6:52    2:53    8   27:29   10   22:21         
   10    24   216 Cecil Guy                26 Gainesville               FL 1:00:01   14    7:50    2:43   13   29:39    3   19:51         
   11    27   207 David Schofield          20 Winter Springs            FL 1:00:45   11    7:19    2:32    4   27:02   13   23:52         
   12    29   218 Jeffrey Parr             33 Gainesville               FL 1:01:10    9    7:06    3:01    6   27:15   12   23:50         
   13    42   215 Joon Chuah               25 Gainesville               FL 1:05:07   15    7:58    2:44   15   31:14   11   23:12         
   14    45   203 Justin Sanak             18 Largo                     FL 1:05:34   18   10:02    3:37    2   26:09   15   25:48         
   15    47   200 Sabin Ciocan             18 Gainesville               FL 1:05:53    8    7:01    2:59   14   30:34   14   25:21         
   16    79   213 Chris Scott              24 Tampa                     FL 1:11:17   16    8:41    3:49   16   33:00   16   25:49         
   17    86   202 Nicholas Dunnett         18 Weston                    FL 1:11:42   12    7:40    3:24   17   33:12   17   27:27         
   18   119   219 Randy Winegardner        37 Vero Beach                FL 1:16:17   13    7:48    5:18   18   33:28   18   29:44         
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     5   225 Alexandria Lechner       21 Clearwater                FL   54:11    1    5:20    2:07    1   26:00    2   20:46         
    2     9   223 Kristin Donahue          20 Webster                   FL   56:20    2    5:35    2:09    3   27:38    3   20:59         
    3    23   439 Sarah Mendez             27 Gainesville               FL   59:57    3    6:05    2:55   10   30:35    1   20:23         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   102   440 Courtney Smith           12 St. Petersburg            FL 1:13:51    1   10:13    3:20    1   32:58    1   27:22         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    25   330 Chelsea Wright           19 Gainesville               FL 1:00:04    2    7:10    2:45    1   27:23    2   22:48         
    2    40   221 Kinsley McEachern        18 Naples                    FL 1:04:52    3    8:05    3:26    3   31:08    1   22:15         
    3    48   329 Coral Owen               19 Gainesville               FL 1:06:00    1    6:24    2:46    2   30:17    4   26:34         
    4    91   328 Clarissa Lomonaco        18 Gainesville               FL 1:12:30    5   10:05    3:34    5   35:11    3   23:41         
    5   100   220 Jamie Longanecker        18 Gainesville               FL 1:13:40    4    8:11    4:14    4   34:25    5   26:51         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    44   227 Jamie Stolarz            22 Gainesville               FL 1:05:19    1    6:30    3:02    2   31:42    4   24:07         
    2    49   224 Melissa Iandoli          21 Gainesville               FL 1:06:09    2    7:48    3:08    1   31:24    3   23:50         
    3    75   230 Molly Womack             20 Tampa                     FL 1:10:22    6   10:19    3:50    4   34:07    1   22:07         
    4   127   228 Vanessa Mills            24 Gainesville               FL 1:17:08    4    9:26    4:30    5   35:11    5   28:03         
    5   169   332 Maggie Veith             24 Palm Harbor               FL 1:24:40    5    9:40    4:21    3   33:45    6   36:56         
    6   173   222 Leanne Iorio             20 Coral Springs             FL 1:25:43    3    9:13    5:24    6   47:31    2   23:36         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    31   346 Katie McCown             28 Dunedin                   FL 1:01:47    1    6:35    3:23    3   30:43    1   21:07         
    2    32   334 Sandy Singleton          25 St. Petersburg            FL 1:02:20    2    7:46    2:58    1   29:14    3   22:24         
    3    43   344 Claudia Williams         28 Tampa                     FL 1:05:14    3    7:54    3:11    2   30:17    5   23:53         
    4    64   336 Elizabeth Leigh          25 Port Richey               FL 1:08:04    5    8:43    3:49    6   32:31    4   23:03         
    5    65   229 Maggie Novy              27 Gainesville               FL 1:08:22    9   10:25    3:51    5   32:09    2   21:59         
    6    84   342 Katie Napoli             28 Decatur                   GA 1:11:31    8   10:06    4:15    4   32:03    6   25:09         
    7   121   349 Allison Durgin           29 Hudson                    FL 1:16:39    6    9:42    3:39    7   33:09    8   30:10         
    8   147   337 Lindsey Jones            25 Northport                 AL 1:19:44    4    8:22    4:25    8   34:27   12   32:31         
    9   152   348 Julie Ellis              29 Land O Lakes              FL 1:20:52    7    9:56    5:36    9   34:44   10   30:37         
   10   176   434 Angel Smith              25 Land O' Lakes             FL 1:27:30   16   16:29    4:25   11   36:34    7   30:03         
   11   183   340 Tessa Wilkes             27 Valdosta                  GA 1:29:33   12   11:46    5:04   15   42:27    9   30:18         
   12   195   343 Stephanie Kompoltowicz   28 Valdosta                  GA 1:31:30   10   10:55    4:39   17   43:39   11   32:19         
   13   200   341 Karen Uher               27 New Port Richey           FL 1:32:58   13   12:11    5:01   10   35:31   16   40:17         
   14   209   268 Kellie Pratten           25 New Port Richey           FL 1:35:46   15   14:08    6:07   14   41:34   13   33:59         
   15   210   335 Liz Knudson              25 Port Richey               FL 1:35:50   14   12:39    5:06   12   36:45   17   41:21         
   16   212   345 Amy Ayres                28 Tampa                     FL 1:37:35   11   10:57    7:20   16   43:35   15   35:45         
   17   218   338 Teresa Camacho           26 Brandon                   FL 1:42:25   17   18:48    6:51   13   41:31   14   35:17         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    70   352 Sarah Gagne              31 Odessa                    FL 1:09:04    2    8:34    4:09    2   31:42    2   24:41         
    2    72   356 Teresa Johansen          31 Trinity                   FL 1:09:20    1    8:29    2:41    1   30:51    4   27:20         
    3    93   362 Veronica Gustafson       34 Odessa                    FL 1:12:47    5    9:59    4:27    4   32:43    3   25:40         
    4    94   359 Tara Thompson            32 New Port Richey           FL 1:12:48    3    8:59    5:20    3   32:01    1   24:30    2:00 
    5   175   355 Mandy Griffith           31 New Port Richey           FL 1:26:01    9   11:32    4:45    5   37:15    5   32:30         
    6   185   360 Jennifer Wargin          33 New Port Richey           FL 1:29:39    6   10:06    6:04   10   40:40    6   32:49         
    7   186   361 Catherine Quinn          34 Lutz                      FL 1:29:43    4    9:54    6:33    8   38:19    7   34:58         
    8   191   350 Shea Dupont              30 Tampa                     FL 1:30:45   11   12:08    5:18    6   37:47    8   35:34         
    9   203   358 Valeria Parejo           32 Tampa                     FL 1:34:36    7   10:23    7:43    7   37:59    9   38:31         
   10   204   353 Jennifer Lounsberry      31 Clearwater                FL 1:34:43    8   10:26    5:34    9   38:58   10   39:46         
   11   221   354 Erica Brinson            31 Lakewood Ranch            FL 1:51:25   10   11:47    7:08   11   50:00   11   42:32         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    77   371 Kelley McHale            39 Lutz                      FL 1:10:50    2    8:47    4:13    1   32:14    1   25:38         
    2   122   367 Deirdre Vanko            37 Port Richey               FL 1:16:40    1    8:32    3:53    2   33:09    5   31:07         
    3   125   365 Michelle Turner          37 Odessa                    FL 1:16:46    5   10:05    4:30    4   34:37    2   27:35         
    4   138   373 Kristen Kraus            39 Trinity                   FL 1:19:02    3    9:34    5:23    3   34:24    4   29:43         
    5   181   366 Denise Taylor            37 Land O Lakes              FL 1:28:33    6   10:45    5:57    8   42:12    3   29:40         
    6   193   363 Stephanie Depue          35 Tampa                     FL 1:31:17    4    9:44    7:27    5   38:22    9   33:45    2:00 
    7   194   372 Leslie Kinnard           39 Riverview                 FL 1:31:29    8   11:36    5:07    7   41:33    7   33:15         
    8   196   368 Holly Wesolowski         38 Palm Harbor               FL 1:31:37    7   10:58    6:47    6   40:26    8   33:28         
    9   205   364 Melissa Groesbeck        35 New Port Richey           FL 1:34:56    9   14:12    4:35    9   44:45    6   31:25         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    39   374 Michele Small            40 Tampa                     FL 1:04:43    1    7:33    3:23    1   28:45    2   25:03         
    2    59   380 Cami Piche'              40 Holiday                   FL 1:07:16    2    8:02    3:33    2   31:29    1   24:12         
    3   116   382 Mary Pat McGuire         41 Valrico                   FL 1:15:50    9   11:16    4:13    4   34:47    3   25:35         
    4   140   376 Suzanne Kozak            40 Spring Hill               FL 1:19:03    8   11:13    4:50    7   35:56    4   27:06         
    5   142   391 Sue Diaz                 43 Lutz                      FL 1:19:17   12   12:39    4:21    3   32:56    7   29:23         
    6   151   381 Robyn Lindbeck           41 Valrico                   FL 1:20:49    6   10:49    4:50    8   36:42    5   28:30         
    7   161   378 Deanna Krautner          40 New Port Richey           FL 1:22:55   11   12:14    4:10    9   36:49    8   29:43         
    8   162   387 Stefanie Ferguson        42 Riverview                 FL 1:23:32    3    9:29    4:27    5   34:51   13   34:47         
    9   166   388 Melanie Yoshida          43 Tampa                     FL 1:24:15    4   10:33    5:59   10   38:34    6   29:11         
   10   170   379 Kelly Dolan              40 New Port Richey           FL 1:24:57    5   10:40    5:19   13   39:01    9   29:59         
   11   178   377 Colleen Suojanen         40 New Port Richey           FL 1:27:46   10   11:40    5:04   12   38:57   11   32:06         
   12   179   385 Christine Wise           41 New Port Richey           FL 1:27:48   14   13:57    5:15    6   35:32   12   33:05         
   13   182   386 Toni Hatton              42 Brandon                   FL 1:29:25    7   10:51    6:55   14   39:35   10   32:05         
   14   207   389 Jeanene Maclean          44 New Port Richey           FL 1:35:22   13   12:55    7:04   11   38:37   14   36:47         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    35   437 Lynne Krueger            46 St. Petersburg            FL 1:03:49    1    7:46    3:42    1   28:37    1   23:47         
    2    89   393 Vicki Howard             47 Lutz                      FL 1:12:02    3   10:01    4:46    2   31:07    2   26:10         
    3   130   390 Kelly Mahany             45 Tarpon Springs            FL 1:17:28    2    9:52    5:00    3   33:10    3   29:28         
    4   174   395 Joan Kilgore             49 Port Richey               FL 1:25:58    5   13:19    4:57    5   38:07    4   29:36         
    5   177   394 Sandra Bales             48 New Port Richey           FL 1:27:40    4   11:26    5:13    6   38:57    5   32:06         
    6   202   392 Lorrie Smith             46 New Port Richey           FL 1:33:27    6   14:25    6:02    4   36:41    6   36:20         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    95   398 Suzanne Brosseau         52 Safety Harbor             FL 1:12:55    1   10:34    3:38    1   30:01    3   28:43         
    2   131   396 Evelyn De Lelys          50 Tampa                     FL 1:17:37    3   12:44    4:13    2   32:19    1   28:23         
    3   144   397 Sharon Altimari          51 Tampa                     FL 1:19:33    2   11:57    4:55    3   34:07    2   28:36         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   104   400 Lindsay Bell             59 St. Petersburg            FL 1:13:57    1   10:57    4:00    1   32:57    1   26:04         
    2   149   399 Diane Spicer             56 Tampa                     FL 1:20:25    2   11:00    5:19    2   35:17    2   28:51         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     0   401 Brenda Alvarez           60 Brandon                   FL            1    8:26                                           
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   105   425 Elizabeth Page           32 Lutz                      FL 1:13:58    4   10:02    4:02    1   30:51    2   29:05         
    2   115   423 Kara Mancini             29 Holiday                   FL 1:15:39    1    8:41    4:09    3   34:31    1   28:18         
    3   154   442 Kerry Smith              37 St. Petersburg            FL 1:21:09    2    9:52    3:41    2   32:18    4   35:19         
    4   192   226 Kathryn Slater           22 Gainesville               FL 1:31:09    5   10:04    4:34    5   40:14    5   36:18         
    5   197   422 Amie Parcinski           28 Cleveland                 OH 1:32:09    3    9:57    5:20    7   45:01    3   31:53         
    6   206   424 Kristen Buoy             32 Lilburn                   GA 1:34:58    7   12:55    5:43    4   37:00    6   39:21         
    7   214   426 Christina Minissale      38 Palm Harbor               FL 1:39:09    6   11:02    5:33    6   40:20    7   42:15         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   171   431 Camille Nicolini         47 Dade City                 FL 1:25:18    3   11:57    4:53    1   34:21    1   34:09         
    2   198   430 Cheryl Yunker            46 Spring Hill               FL 1:32:49    1    9:48    5:04    4   39:58    2   38:00         
    3   199   428 Irene Odell              40 Hudson                    FL 1:32:51    2   11:04    4:45    3   36:33    3   40:30         
    4   215   427 Debbie Forbes            40 St. Petersburg            FL 1:40:28    7   16:31    6:21    2   35:50    4   41:48         
    5   220   433 Eva Frank                57 New Port Richey           FL 1:49:57    5   13:01    7:16    6   45:52    5   43:50         
    6   223   429 Monica Duquette          42 New Port Richey           FL 1:56:30    4   12:23    8:33    7   49:43    6   45:53         
    7   224   432 Jane Siskind             48 Tallahassee               FL 2:01:42    6   14:07    8:23    5   43:56    7   55:18         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    40   221 Kinsley McEachern        18 Naples                    FL 1:04:52    4    8:05    3:26    2   31:08    3   22:15         
    2    44   227 Jamie Stolarz            22 Gainesville               FL 1:05:19    2    6:30    3:02    4   31:42    6   24:07         
    3    48   329 Coral Owen               19 Gainesville               FL 1:06:00    1    6:24    2:46    1   30:17    7   26:34         
    4    49   224 Melissa Iandoli          21 Gainesville               FL 1:06:09    3    7:48    3:08    3   31:24    5   23:50         
    5    65   229 Maggie Novy              27 Gainesville               FL 1:08:22   10   10:25    3:51    5   32:09    1   21:59         
    6    75   230 Molly Womack             20 Tampa                     FL 1:10:22    9   10:19    3:50    6   34:07    2   22:07         
    7   100   220 Jamie Longanecker        18 Gainesville               FL 1:13:40    5    8:11    4:14    7   34:25    8   26:51         
    8   127   228 Vanessa Mills            24 Gainesville               FL 1:17:08    7    9:26    4:30    8   35:11    9   28:03         
    9   173   222 Leanne Iorio             20 Coral Springs             FL 1:25:43    6    9:13    5:24   10   47:31    4   23:36         
   10   192   226 Kathryn Slater           22 Gainesville               FL 1:31:09    8   10:04    4:34    9   40:14   10   36:18         
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   211   485 Eveleth-B                                                1:36:52    1   16:29    3:09    1   37:34    1   39:41         
                  Mike Eveleth/ Wade Eveleth/ Mack Eveleth               
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    62   487 Snap Crackle & Pop                                       1:07:41    3   10:29    3:04    1   30:39    1   23:31         
                  Cindy Williams/ Jenna Barlog/ Jennifer Burge           
    2   117   486 Thriller                                                 1:16:02    1    9:09    4:09    2   33:54    3   28:52         
                  Agnes Green/ Karen Shaffer/ Julie Schneider            
    3   120   490 Mth Bicycle Touring Cl                                   1:16:37    2    9:38    2:28    3   36:15    2   28:17         
                  Susi Flaig/ Kathryn Starkey/ Karen Florin              
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    90   489 Stronger Than Ever                                       1:12:27    3   11:53    2:49    1   33:35    1   24:12         
                  Scott Stolz/ Joan Stolz                                
    2    96   491 Jak                                                      1:12:56    1    7:33    2:31    4   38:28    2   24:25         
                  Audrey Kuhns/ Jeff Kuhns/ Kaitlyn Lee                  
    3   123   493 Cc H2o                                                   1:16:45    2    7:34    2:53    2   33:41    4   32:39         
                  Steph LoBalbo/ John Malley/ Al Witt                    
    4   163   492 Eveleth-A                                                1:23:39                                      5   33:28         
                  Suzi Eveleth/ Paul Eveleth/ Holli Eveleth              
    5   184   488 Team Rios                                                1:29:35    4   16:41    6:30    3   34:19    3   32:06         
                  Soralla Rios/ Rafael Rios                              
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  244 5.10g Overtaken                   2:00 
  359 5.10f Position                    2:00 
  363 5.10g Overtaken                   2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  351 Incomplete Course                   1:40:55   12:22    4:59   46:57    2:11   34:28 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com