Alta Vista Sports

Tropical Triathlon  
1/4 mile swim /11 mile bike/3.1 mile run
September 7, 2008 7AM; Lake Worth Beach, Florida
Host: Greater Lake Worth Chamber of Commerce
Timing & Results: Alta Vista Sports
Results Questions:  John Boyle
jboyle@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   180 John Reback              38 Jupiter              FL   55:43    1    7:12    0:48    3   30:17    0:31    1   16:58         
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52   310 Matthew Short            18 Boca Raton           FL 1:10:21    1    9:30    1:28    1   36:29    1:11    1   21:44         
    2    96   110 Brian Lasure             18 Wellington           FL 1:15:26    3   10:26    1:38    2   37:41    0:46    2   24:56         
    3   146   314 Matt Reid                18 Boca Raton           FL 1:20:13    2   10:25    2:17    3   41:03    1:20    3   25:10         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40    23 Jeffrey Cara             24 Palm Beach Gardens   FL 1:07:15    4   10:07    1:10    1   31:12    0:57    4   23:50         
    2    44   320 Tommy Allore             21                      FL 1:07:50    3    8:45    0:52    2   34:31    0:32    3   23:12         
    3    49    94 Abraham Jantz            20 West Palm Beach      FL 1:09:26    1    8:05    1:55    4   36:38    0:40    2   22:10         
    4    69   129 Frey Maxim               24 Delray Beach         FL 1:12:26    2    8:37    2:32    3   35:19    1:50    5   24:10         
    5   101   233 William Wells            24 New York             NY 1:16:15    5   10:24    3:45    5   41:55    1:11    1   19:02         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7     3 Nate Adler               29 Boynton Bch          FL 1:01:22    2    9:53    1:12    1   29:40    0:48    1   19:51         
    2    66    30 Trey Christy             26 Lake Placid          FL 1:12:19    3   10:12    2:06    3   37:05    0:59    2   21:59         
    3    93   274 Erick Hernandez          27                         1:15:07    6   11:52    2:03    4   37:34    0:49    3   22:50         
    4   105   194 Adam Schumer             26 Boynton Beach        FL 1:16:43    7   12:09    1:58    5   38:49    0:49    4   23:00         
    5   116   160 Matthew Newman           26 Delray Beach         FL 1:17:26    5   11:24    1:47    2   36:43    1:04    7   26:30         
    6   129   158 Daniel Nehemias          26 West Palm Beach      FL 1:18:27    1    8:51    2:05    6   39:38    1:16    8   26:38         
    7   132    64 Jayson French            27 West Palm Beach      FL 1:19:10    4   10:23    1:33    7   41:02    1:49    5   24:26         
    8   200   319 Josiah Bolman            26 Delray Bch           FL 1:27:28    8   12:13    1:48    8   44:50    1:31    9   27:07         
    9   281   297 David Chuha              28 W.Plm Bch            FL 2:04:22    9   32:53    3:01    9 1:01:02    0:59    6   26:28         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   236 Chad Wilkinson           34 West Palm Beach      FL   58:38    1    8:19    0:49    1   30:58    0:32    2   18:01         
    2     3   280 Jonathan Pagalilauan     30 Roy Plm Bch          FL   59:57    2    8:21    0:55    2   31:16    0:39    3   18:48         
    3    13   243 Chris Bailey             34 Jupiter              FL 1:03:04    3    8:51    1:14    4   32:50    0:43    4   19:28         
    4    14   221 Scott Hicks              33                         1:03:10    7   10:26    1:08    3   32:43    0:57    1   17:59         
    5    53    92 Dan Hutchison            33 Tequesta             FL 1:10:26    8   11:41    1:19    5   34:45    0:55    5   21:48         
    6    76    74 Stephen Graham           31 West Palm Beach      FL 1:13:32    4    9:01    1:53    7   37:18    0:47    6   22:35    2:00 
    7    77    24 Joe Cardenas             33 Lake Worth           FL 1:13:47    6    9:57    1:13    6   37:07    0:57    7   24:35         
    8   142   275 Jason Maki               33                         1:19:55    5    9:54    2:23    8   37:41    2:32    8   27:26         
    9   225    86 David Hersh              34 Lake Worth           FL 1:32:08    9   12:15    1:38    9   41:52    1:21    9   35:04         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    60 Jean-Marc Fontaine       38 Greenacres           FL 1:02:24    3    9:05    0:53    2   32:47    0:38    2   19:03         
    2    11   136 Alex Mirich              39 Lake Worth           FL 1:02:27    2    7:19    0:50    3   32:54    0:39    3   20:47         
    3    23   324 Robert Childers          36 Jupiter              FL 1:04:59   12   10:34    1:07    1   30:41    0:57    5   21:41         
    4    30   230 Richard Wandoff          39 West Palm Beach      FL 1:06:01    4    9:28    1:04    4   33:42    0:47    1   19:02    2:00 
    5    38   235 Chris Wiley              38 Boynton Beach        FL 1:07:11    1    7:17    0:56    5   34:33    0:50    8   23:36         
    6    54   284 Alan Kirschenbaum        35 Delray Bch           FL 1:10:50    6    9:49    2:05    6   34:47    0:54    7   23:17         
    7    70   309 David Thomas             36 Jupiter              FL 1:12:31    8   10:03    1:59    8   36:45    0:35    6   23:10         
    8    94   311 Stanford Boster          39 Boca Raton           FL 1:15:10    7   10:01    1:59   10   36:57    1:07   11   25:09         
    9    95   241 Lance Zimmerman          36 Boynton Beach        FL 1:15:25   10   10:27    2:11   11   37:12    1:24    9   24:12         
   10   100   228 David Villanucci         37 Fort Lauderdale      FL 1:16:11   17   11:26    2:18   13   40:21    0:34    4   21:35         
   11   110   316 John Nowicki             37 Delray Bch           FL 1:17:15   15   11:09    2:01    7   36:42    1:18   13   26:06         
   12   147   154 Timothy Murphy           38 West Palm Beach      FL 1:20:18    9   10:22    1:50   12   39:59    1:39   14   26:29         
   13   171   313 Riva Da Silva            38 Miami Bch            FL 1:23:25   13   10:56    2:13   15   41:18    1:37   16   27:23         
   14   175   204 Brian Smith              39 Boynton Beach        FL 1:23:37   16   11:15    1:50    9   36:48    2:03   19   29:43    2:00 
   15   176   290 James Hotchkiss          37 Boynton Bch          FL 1:23:39    5    9:29    2:06   18   45:18    0:44   12   26:04         
   16   178    84 Scott Heath              36 Stuart               FL 1:24:03   11   10:28    1:58   16   42:00    1:04   17   28:35         
   17   190   128 Scott Maulsby            36 North Palm Beach     FL 1:25:46   14   11:06    2:26   14   41:08    1:42   18   29:26         
   18   197    53 Steven Duran             39 Lake Clarke Shores   FL 1:27:00   19   12:51    2:26   19   46:13    1:08   10   24:24         
   19   204   212 James Suarez             39 West Palm Beach      FL 1:28:46   18   11:59    3:41   17   45:05    0:45   15   27:17         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   285 Jody Gilligan            40 Coconut Creek        FL   59:58    3    7:58    0:55    1   29:54    0:43    7   20:29         
    2     6     1 Kevin Abbate             41 Lake Worth           FL 1:01:06    5    8:50    1:03    2   30:29    0:51    3   19:55         
    3    16    31 Dan Chun                 43 Palm Beach Gardens   FL 1:03:55    4    8:38    1:14    8   33:06    0:48    5   20:10         
    4    22    83 Bobby Haviland           42 Jensen Beach         FL 1:04:26   21   10:36    1:23    5   32:28    0:54    1   19:06         
    5    25    17 Thayne Brunsvold         42 Wellington           FL 1:05:04    7    8:55    1:30   10   33:37    0:45    6   20:18         
    6    26   264 Raphael Clemente         40 West Palm Beach      FL 1:05:20    2    7:52    1:20    4   32:08    0:50   14   23:13         
    7    39   307 Ian Kulin                44 Lake Worth           FL 1:07:12   22   10:42    1:22    3   31:51    1:15    4   20:04    2:00 
    8    41    33 Tracy Clark              44 Wellington           FL 1:07:32    8    8:57    1:33    9   33:10    0:58   13   22:56         
    9    45   267 Taun Masterson           43 Boca Raton           FL 1:08:07   10    9:14    1:04   11   35:05    0:49   10   21:57         
   10    46    41 Christophe Dagassan      40 Jupiter              FL 1:08:22   12    9:22    0:58   15   36:13    0:44    8   21:06         
   11    48    43 Scott D'Angelo           42 Delray Beach         FL 1:09:21   18   10:30    1:15    6   32:34    0:52   18   24:11         
   12    65   303 James Bradley            44 Boca Raton           FL 1:12:01    1    7:23    1:27   20   38:32    1:04   16   23:37         
   13    68   119 Matt Masemore            41 Wellington           FL 1:12:21   14    9:39    1:58   18   37:29    1:26    9   21:51         
   14    73    20 William Callahan Iv      41 West Palm Beach      FL 1:13:13   25   11:17    2:03    7   32:36    1:29   22   25:50         
   15    78   150 Wayne Morris             40 Delray Beach         FL 1:13:51   23   10:58    1:17   23   41:01    1:02    2   19:34         
   16    80   217 John Tassone             41 Jupiter              FL 1:14:02   15   10:08    1:57   16   37:11    0:34   11   22:15    2:00 
   17    83    91 Steven Houren            42 Boynton Beach        FL 1:14:12   11    9:22    1:31   17   37:21    1:26   19   24:35         
   18    88   265 Craig Jenkins            41 Lake Worth           FL 1:14:46   13    9:32    1:58   21   38:49    0:43   17   23:46         
   19    89   133 John McKeon              42 Delray Beach         FL 1:14:48    9    9:09    1:33   14   35:57    1:04   23   27:07         
   20   102    50 Phil Dudley              41 Loxahatchee          FL 1:16:29   27   12:17    1:42   19   38:14    1:01   15   23:16         
   21   103    69 Brian Gleason            40 Lake Worth           FL 1:16:33   20   10:35    1:15   12   35:38    0:38   24   28:29         
   22   123   141 Rick Mongeau             41 Jupiter              FL 1:18:11   16   10:17    1:43   22   40:35    0:43   12   22:54    2:00 
   23   139   269 Thomas Pharmer           42 Fort Lauderdale      FL 1:19:34    6    8:54    2:15   26   43:07    0:40   20   24:40         
   24   145   227 Cornelius Vantwuyver     41 Lake Worth           FL 1:20:11   26   12:12    2:16   13   35:52    1:05   25   28:48         
   25   156   247 Will Grubbs              40 Lake Worth           FL 1:21:20   17   10:21    1:49   25   42:17    1:53   21   25:02         
   26   213   142 Mark Montgomery          43 Tequesta             FL 1:30:06   19   10:31    2:25   24   41:28    1:50   27   31:53    2:00 
   27   249   105 Scott Kihei              40 Lake City            FL 1:37:01   24   11:02    3:03   27   51:54    1:24   26   29:41         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   205 Brian Smith              47 Jupiter              FL 1:02:55    2    8:14    1:05    1   31:43    0:48    4   21:07         
    2    15    82 Mark Hassell             49 West Palm Beach      FL 1:03:41    1    8:12    1:34    2   31:50    0:59    3   21:07         
    3    29    58 Lakin Flowers            45 Jupiter              FL 1:05:40    3    8:42    1:20    4   33:49    0:57    2   20:55         
    4    43   156 Mike Muscat              45 Royal Palm Beach     FL 1:07:45   14   12:03    1:19    3   33:28    0:41    1   20:15         
    5    50   218 Andrew Tate              48 Boca Raton           FL 1:09:28    4    9:11    1:44    5   35:06    1:21    5   22:07         
    6    56    56 Robert Festino           47 Palm Beach Gardens   FL 1:10:53    6    9:49    1:34    7   35:40    1:32    6   22:20         
    7    81   293 Peter Venzara            46 N.Palm Bch           FL 1:14:02    5    9:21    2:23   10   37:56    1:17    7   23:07         
    8    84   263 Jorge Carvajal           48 Wellington           FL 1:14:14    9   10:21    1:59    6   35:30    1:15    8   25:11         
    9    92   252 Larry Holmstrom          46 Deerfield Beach      FL 1:15:06    7   10:13    1:26    9   37:01    0:57    9   25:31         
   10   128   239 Dave Yablunosky          46 Coral Springs        FL 1:18:22    8   10:17    2:02    8   36:58    1:44   13   27:24         
   11   137   159 David Nevins             48 Boynton Becah        FL 1:19:30   11   10:47    1:48   12   39:16    1:14   11   26:26         
   12   157   279 Manuel San Martin        46 Hypoluxo             FL 1:21:24   12   11:16    2:12   11   38:31    1:44   14   27:43         
   13   161   308 Edgar Duenas             46 Lake Worth           FL 1:22:27   10   10:27    2:24   13   42:51    0:57   10   25:50         
   14   202   137 Jim Mittel               48 Lake Worth           FL 1:28:17   15   13:00    3:30   14   43:30    1:39   12   26:40         
   15   227    10 Ken Baxter               48 Lake Worth           FL 1:32:13   16   14:24    3:21   15   44:22    1:47   15   28:20         
   16   243   131 Mark Murray              48 Boca Raton           FL 1:35:57   13   11:38    4:45   16   44:49    2:16   16   32:31         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   193 Philip Scandariato       51 Boca Raton           FL 1:03:59    2    9:13    1:11    1   30:43    1:14    2   21:42         
    2    24    90 Steve Homrich            51 Boynton Beach        FL 1:05:00    1    8:21    1:31    2   32:56    0:51    1   21:23         
    3    55   192 Gregory Savage           52 Hobe Sound           FL 1:10:51    3    9:58    1:13    3   34:31    1:05    5   24:06         
    4    87   114 Steve Leveen             54 Delray Beach         FL 1:14:26    7   12:05    1:31    6   36:07    1:14    4   23:30         
    5    98   197 Mark Settle              54 Palm Beach Gardens   FL 1:15:51    6   11:07    1:24    5   35:28    1:11    6   26:43         
    6   144   101 Rob Kennedy              50 Boca Raton           FL 1:20:07    5   10:53    1:34    4   35:03    1:38    8   31:01         
    7   158   225 James Van Putten         52 Fort Lauderdale      FL 1:21:34    8   13:11    1:50    7   37:19    1:18    7   27:58         
    8   160   118 Jeffrey Madison          50 Lake Worth           FL 1:22:14    4   10:36    2:45    8   44:45    0:44    3   23:27         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   120 Jerry Mandello           58 West Palm Beach      FL 1:11:25    2   10:36    1:57    1   33:50    0:43    1   24:21         
    2    97   188 Bob Russell              58 Vero Beach           FL 1:15:27    4   11:19    1:56    2   34:33    1:21    2   26:19         
    3   115   287 Edward Slominski         56 Gulfstream           FL 1:17:26    1    8:57    1:21    5   38:12    1:02    4   27:57         
    4   136    76 Glen Greytak             56 Lantana              FL 1:19:23    3   11:06    1:28    4   36:23    0:55    3   27:33    2:00 
    5   150   210 Scott Stephen            55 Coral Springs        FL 1:20:45    6   11:21    1:58    3   36:11    1:11    5   28:06    2:00 
    6   220   223 John Vadala              55 Tequesta             FL 1:30:57    9   14:10    2:21    6   40:07    2:15    7   32:05         
    7   231   148 Greg Morris              55 Ft Lauderdale        FL 1:32:49    5   11:20    7:31    7   41:59    2:14    6   29:46         
    8   267    79 Robert Guterma           57 Vero Beach           FL 1:44:50    8   12:25    2:49    8   49:36    2:30    8   37:32         
    9   275    48 David Dodson             56 West Palm Beach      FL 1:51:20    7   12:01    3:40    9   51:34    1:13    9   40:54    2:00 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61    85 Bill Helfferich          61 Lake Worth           FL 1:11:43    1    9:22    1:23    1   38:03    0:41    1   22:17         
    2   163   186 Eitan Rosen              63 West Palm Beach      FL 1:22:29    2   12:56    2:36    2   41:15    0:55    2   24:48         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    82    42 Tom Daly                 67 Vero Beach           FL 1:14:11    2   10:42    1:42    1   34:06    1:13    2   26:29         
    2   119   190 Roland Samuelson         68 North Palm Beach     FL 1:17:41    1   10:24    1:26    3   38:42    0:58    1   26:13         
    3   152    21 Patrick Cannan           68 Palm Beach Gardens   FL 1:20:53    3   11:34    1:33    2   36:22    1:02    4   30:25         
    4   196   162 John O'Connor            69 Palm City            FL 1:26:50    4   12:29    1:57    4   41:18    1:38    3   29:30         
    5   282   208 John Stanley             69 West Palm Beach      FL 2:04:36    5   18:18    4:51    5   51:46    5:36    5   44:07         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   271    75 Arnold Greene            77 Lake Worth           FL 1:47:27    1   17:48    4:34    1   47:58    1:17    1   35:53         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE 185-199LBS   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   112   254 Adam Mysiuk              36 West Palm Beach      FL 1:17:19    1   10:08    1:31    1   37:52    1:13    2   26:37         
    2   130   260 Scott Woolam             38 Fort Myers           FL 1:18:40    2   10:30    1:55    2   39:08    1:29    1   25:40         
CLYDESDALE 200LBS & OVER   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33    61 Christopher Fox          39 West Palm Beach      FL 1:06:09    1    8:49    1:11    2   34:44    0:48    1   20:39         
    2    42    35 Michael Coady            38 Jupiter              FL 1:07:42                 1:58    3   38:53    1:52    3   25:48         
    3    47   259 Dante Weston             28 Jupiter              FL 1:09:16    2    9:38    1:20    1   32:38    1:05    2   24:36         
    4   266    46 John Dennehy             37 Jupiter              FL 1:44:49    3   13:26    4:27    4   47:21    3:00    4   36:37         
CLYDESDALE 185-199LBS   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    79   170 Todd Plunkett            46 Delray Beach         FL 1:13:54    4   11:05    1:39    1   33:54    1:29    1   25:49         
    2   148   171 Bert Polacek             54 Boca Raton           FL 1:20:20    1    9:24    1:50    2   36:29    1:24    4   31:14         
    3   184   231 Jack Weissinger          51 Wellington           FL 1:25:25    3   10:49    2:43    3   41:57    1:42    2   28:16         
    4   232   152 James Murphy             48 West Palm Beach      FL 1:33:02    2   10:24    2:31    4   43:37    1:13    5   35:19         
    5   238   277 Kirk Batteiger           51 Jupiter              FL 1:34:19    5   14:27    2:31    5   45:19    1:12    3   30:51         
CLYDESDALE 200LBS & OVER   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37   184 Dan Romano               41 Palm Beach Gardens   FL 1:06:55    3   11:03    1:23    1   33:24    0:49    1   20:18         
    2    72   234 Bruce White              41 Lake Worth           FL 1:12:40    1   10:06    2:15    2   33:58    1:31    3   24:52         
    3    86    99 Scott Keiser             48 Palm Beach Gardens   FL 1:14:24    2   10:46    1:48    4   37:26    0:56    2   23:31         
    4   194   155 Kevin Murtha             49 Coral Springs        FL 1:26:00    4   11:12    2:00    3   36:45    1:40    4   34:25         
MALE MOUNTAIN-BIKE   1 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   270 Brian Ramsay             43 St. Augustine        FL 1:06:18    1    8:03    1:13    1   34:31    0:56    1   21:37         
    2   210   323 Chris Johnson            34 N.Palm Bch           FL 1:29:39    4   13:35    2:31    2   44:50    0:58    3   27:47         
    3   224    18 Jon Buechele             46 Palm Beach Gardens   FL 1:31:51    5   13:39    2:12    3   46:28    1:22    4   28:12         
    4   242   301 T.J. Delaney             46 Lake Worth           FL 1:35:46    3   12:53    4:21    5   49:26    1:34    2   27:35         
    5   252   183 Rick Roegiers            45 Delray Beach         FL 1:38:37    2   10:45    2:32    4   49:22    2:16    5   33:45         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    91   116 Scott Lowell             45 Delray Beach         FL 1:14:57   13   12:02    1:58    1   34:54    1:23    5   24:42         
    2    99   257 Fritz Van Der Grift      21 Palm Beach           FL 1:15:53    4   10:59    1:45    4   38:59    1:26    1   22:45         
    3   113   198 James Sharpe             31 Palm Beach Gardens   FL 1:17:20    1    9:22    3:09    6   39:48    1:43    2   23:20         
    4   114    40 John Cummings            41 Lake Worth           FL 1:17:22    6   11:12    1:53    5   39:32    0:52    4   23:55         
    5   127   268 Justin Ott               24 Lake Worth           FL 1:18:19    9   11:23    2:22    2   37:06    1:16    7   26:15         
    6   134    80 Scott Hanlon             44 Boynton Beach        FL 1:19:20    8   11:18    2:55    3   37:55    0:55    8   26:18         
    7   179    72 Luis Gonzalez            34 Boynton Beach        FL 1:24:11   10   11:40    2:23    7   41:23    1:10   10   27:38         
    8   186   108 Christopher Kramer       28 West Palm Beach      FL 1:25:28    5   11:04    3:04    8   43:14    2:29    6   25:39         
    9   193    45 Eric Deming              27 West Palm Beach      FL 1:25:54    3   10:57    4:46   13   45:14    1:11    3   23:48         
   10   206   146 Mike Morales             29 Palm Springs         FL 1:28:56    2   10:41    3:14   12   44:59    2:06   11   27:58         
   11   217    55 Louis Federico           39 Boynton Beach        FL 1:30:53    7   11:18    2:55   11   44:10    0:48   12   31:44         
   12   234   261 Thomas Brown             53 Delray Beach         FL 1:33:52   18   14:42    3:29   14   47:06    2:09    9   26:28         
   13   235   132 Max McColly              15 West Palm Beach      FL 1:33:55   12   11:57    2:22   10   43:53    1:05   14   34:40         
   14   264   113 Bob Lepa                 50 Lake Worth           FL 1:43:28   17   14:40    4:06   15   47:50    1:55   15   34:59         
   15   269   181 Terrence Rich            33 Juipter              FL 1:46:21   15   13:54    2:44   16   50:30    1:47   17   37:28         
   16   273    37 Keith Conley             35 West Palm Beach      FL 1:49:09   16   14:34    4:11   17   51:15    1:57   16   35:14    2:00 
   17   277   251 Joe Hofstrand            47 West Palm Beach      FL 1:53:19   19   18:22    3:53   18   51:53    1:23   18   37:49         
   18   279    25 Chris Caris              32 West Palm Beach      FL 1:55:22   14   13:51    6:03   19   59:03    2:54   13   33:33         
   19     0    15 James Brown              44 West Palm Beach      FL           11   11:51    2:31    9   43:19    1:34                 2:00 
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   182 Linda Robb               44 Juno Beach           FL 1:00:23    1    7:45    1:01    3   32:54    0:42    1   18:05         
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   140   288 Christine Lane           24 Delray Bch           FL 1:19:54    1   10:38    1:49    1   39:15    1:13    1   27:00         
    2   255    57 Valerie Fiordilino       23 Jupiter              FL 1:39:23    2   15:34    3:26    2   47:06    1:28    2   31:51         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   111 Erica Lazarus            29 Jupiter              FL 1:11:16    1   10:08    1:30    2   39:12    1:08    1   19:20         
    2   143   164 Elizabeth Olkowski       25 Delray Beach         FL 1:19:57   11   12:03    1:51    4   39:51    1:14    2   24:59         
    3   153   318 Laura Dolena             25 Lantanna             FL 1:20:59    7   11:14    1:39    6   40:12    1:33    4   26:22         
    4   162   173 Lissa Putnam             25 Palm Beach Gardens   FL 1:22:28    2   10:18    2:08    5   40:05    1:16    5   28:43         
    5   166   139 Heather Moe              27 West Palm Beach      FL 1:22:49    3   11:05    1:43    9   43:22    0:50    3   25:50         
    6   170   296 Ashley De Veronica       26 Boca Raton           FL 1:23:17    6   11:14    1:42    1   38:01    1:06    8   31:15         
    7   187    93 Randi Iverson            25 Palm Beach Gardens   FL 1:25:30    8   11:15    2:04    7   41:05    1:33    6   29:33         
    8   215   178 Laurie Randell           29 Delray Beach         FL 1:30:21    5   11:11    3:01    3   39:37    2:22   11   34:12         
    9   218   300 Erin Wright              29 Boca Raton           FL 1:30:56    9   11:17    2:53   10   44:02    1:37    7   31:08         
   10   237   168 Heather Perkins          27 Greenacres           FL 1:34:12   12   14:06    2:56    8   42:50    1:47   10   32:33         
   11   246    73 Samara Gould             27 Boynton Beach        DC 1:36:24   10   11:32    2:41   11   49:21    1:21    9   31:31         
   12   262   258 Rachel Wasch             28 Miami                FL 1:42:25    4   11:06    2:23   12   51:10    1:36   12   36:12         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   174 Sara Megan Quinty        33 West Palm Beach      FL 1:04:06    2    8:02    1:25    1   33:14    1:03    2   20:25         
    2    20    34 Kelly Clothier           30 West Palm Beach      FL 1:04:18    3    8:16    0:58    3   34:27    0:39    1   20:00         
    3    21    96 Nikole Jones             31 Boca Raton           FL 1:04:25    1    7:57    1:03    2   33:52    0:53    3   20:42         
    4    67   295 Michele Setzer           33 Wellington           FL 1:12:19    4    8:26    1:17    4   36:50    0:51    5   24:56         
    5   125   255 Kim Nowell               33 Davie                FL 1:18:14    5   10:15    1:55    6   39:37    1:27    6   25:01         
    6   138     8 Jill Bassford            32 Lake Worth           FL 1:19:31    7   11:43    1:35    5   38:26    1:01    4   24:48    2:00 
    7   195   179 Dana Rathmanner          34 Boynton Beach        FL 1:26:09    6   10:37    1:53    8   41:29    0:53    9   31:19         
    8   198   109 Melanie Ladd             34 Palm Beach Gardens   FL 1:27:13    8   11:45    2:17    7   40:00    2:00    8   31:13         
    9   233    62 Erin Fradley             30 Boynton Beach        FL 1:33:10    9   12:13    2:34    9   48:41    1:38    7   28:06         
   10   260   298 Gabrielle Bargerstock    32 W.Plm Bch            FL 1:41:59   10   12:33    2:42   10   49:27    2:00   10   35:19         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    28    49 Gina Donato              39 Palm Beach Gardens   FL 1:05:28    3   10:09    1:15    1   32:24    0:58    1   20:43         
    2    51   266 Tanis Keenan             39 Delray Beach         FL 1:09:45    1    9:17    1:16    4   35:52    0:51    3   22:30         
    3    58   244 Mari-Lee Baxter          37 Pompano Beach        FL 1:11:16    2   10:08    1:01    6   37:02    0:58    2   22:09         
    4    60   240 Michele Young            37 Boynton Beach        FL 1:11:27    6   10:33    1:26    3   35:18    0:46    5   23:26         
    5    85   172 Nadja Pritchard          39 Boynton Beach        FL 1:14:23    4   10:24    2:08    7   38:05    1:07    4   22:41         
    6    90    63 Tracy Frazier            39 Lake Worth           FL 1:14:54   10   11:23    1:29    5   36:54    1:16    6   23:54         
    7   109    51 Anita Dudnick            36 Lighthouse Point     FL 1:17:07    5   10:27    1:28    2   35:14    1:06    9   28:53         
    8   164     2 Daniela Adams-Smith      35 Lake Worth           FL 1:22:38   11   11:24    2:18    9   39:53    1:24    8   27:41         
    9   172   248 Jamie Gulden             38 Delraybeach          FL 1:23:32    7   10:34    1:43   11   40:24    0:58   12   29:55         
   10   181   312 Michelle Boster          36 Boca Raton           FL 1:24:22    9   11:20    2:15   10   40:03    1:34   10   29:13         
   11   189    14 Tamara Brennan           35 Boynton Beach        FL 1:25:44    8   10:54    1:49    8   38:18    2:01   15   32:43         
   12   192   291 Maria Fadiman            39 Delray Bch           FL 1:25:54   13   11:28    3:20   12   40:44    0:51   11   29:32         
   13   199   100 Ann Kelleher             37 Hobe Sound           FL 1:27:20   14   12:05    2:22   14   43:49    1:55    7   27:11         
   14   222   202 Gricel Shulman           38 Wellington           FL 1:31:37   16   15:51    1:57   13   42:17    0:56   13   30:38         
   15   229   191 Jill Sanchez             38 Wellington           FL 1:32:19   12   11:27    2:08   15   44:11    1:34   16   33:01         
   16   230   147 Beth Moross              37 West Palm Beach      FL 1:32:26   15   12:23    2:28   16   44:43    0:54   14   32:00         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   124 Lynn Martin              40 West Palm Beach      FL 1:06:55    3    9:12    1:13    1   34:00    0:56    1   21:36         
    2    62    59 Shelley Flowers          42 Jupiter              FL 1:11:50    2    9:10    1:05    3   36:48    0:49    4   23:59         
    3    71   289 Ami Reece                40 Juno                 FL 1:12:35    1    8:06    1:26    4   37:03    1:06    5   24:56         
    4    74   214 Nicole Swift             42 Coconut Creek        FL 1:13:26    5   10:17    1:39    2   36:31    1:22    3   23:38         
    5   118    16 Jodi Brunsvold           42 Wellington           FL 1:17:30   12   12:08    2:08    6   38:49    1:10    2   23:17         
    6   121    22 Sue Caplan               43 Boca Raton           FL 1:17:59    8   11:15    1:10    8   39:16    0:58    7   25:22         
    7   126   206 Lisa Smith               41 Jupiter              FL 1:18:19   10   11:22    1:45    5   38:39    1:17    6   25:17         
    8   154   157 Ana Muth                 43 Lake Worth           FL 1:21:08    9   11:20    2:04   12   40:50    1:11    8   25:45         
    9   167   262 Dana Cahn                41 Lauderdale By The Se FL 1:22:57    4   10:12    2:08    7   39:09    1:36   13   29:55         
   10   169     9 Andrea Baxter            40 Port Saint Lucie     FL 1:23:05    6   11:07    2:18   10   40:45    0:49   10   28:07         
   11   177    36 Lisa Cole                41 Palm Beach Gardens   FL 1:23:59   11   12:04    1:56    9   40:41    0:49   11   28:30         
   12   182   209 Ronda Stella             43 Boynton Beach        FL 1:24:31    7   11:10    2:04   11   40:46    1:18   12   29:15         
   13   191   282 Nancy Griff              44 Lantana              FL 1:25:47   13   12:15    2:42   13   42:23    2:15    9   26:14         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    63    65 Lisa Frink               47 Deerfield Beach      FL 1:11:51    4   11:00    1:25    5   37:18    0:57    2   21:12         
    2    64    27 Sheryl Chatfield         46 Lake Worth           FL 1:11:56    5   11:09    2:01    6   37:19    1:24    1   20:05         
    3    75   195 Suzanne Senzatimore      46 West Palm Beach      FL 1:13:31    3   10:41    1:25    2   35:04    1:13    5   25:10         
    4   111    67 Lauren Fuchs             48 Coral Springs        FL 1:17:18    8   11:26    1:47    7   37:23    1:06    7   25:38         
    5   117    26 Julie Carson             47 Wilton Manors        FL 1:17:29    6   11:13    1:27    1   34:35    1:03   12   29:13         
    6   124    97 Jane Julian              49 Coconut Creek        FL 1:18:13   14   12:47    1:30    4   37:06    1:38    6   25:14         
    7   133   283 Julie Bishop             47 Jupiter              FL 1:19:11    2   10:30    1:48   12   41:51    1:25    3   23:38         
    8   135   200 Jacqueline Shellow       49 Hollywood            FL 1:19:20    7   11:24    1:59   10   40:44    1:08    4   24:06         
    9   155     7 Bonnie Bailey            48 Vero Beach           FL 1:21:13   12   12:26    1:52    3   37:05    1:39    9   28:14         
   10   168    11 Kristy Baynham           49 Jupiter              FL 1:23:02    9   11:37    2:00    9   39:36    1:17   10   28:34         
   11   174   286 Lori Hansman             46 North Palm Bch       FL 1:23:36   10   12:10    1:47    8   39:09    1:22   11   29:09         
   12   212   122 Lori Marks               48 Palm Beach Gardens   FL 1:29:56   16   14:41    1:57   11   41:40    1:36   13   30:04         
   13   219   106 Elizabeth Kirkland       49 Pembroke Pines       FL 1:30:57   11   12:18    1:27   14   43:52    1:43   14   31:38         
   14   245   189 Onita Ruszczyk           48 Lake Worth           FL 1:36:07   15   13:35    2:10   13   43:44    2:08   16   34:31         
   15   247   245 Lael Burns               49 Stuart               FL 1:36:26   13   12:38    2:06   15   48:33    1:03   15   32:08         
   16   250   250 Andrea Hattler-Bramson   49 Miami                FL 1:37:09    1   10:18    1:31   16   56:10    1:15    8   27:55         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   108    19 Diana Burkey             51 Boca Raton           FL 1:16:55    1   10:58    1:35    2   38:09    1:18    1   24:57         
    2   141   281 Faith Croshaw            53 Jupiter              FL 1:19:54    3   11:31    2:00    1   38:02    1:34    2   26:50         
    3   188     6 Danielle Atwood          50 Hobe Sound           FL 1:25:43    4   14:01    1:46    3   39:01    1:11    3   29:46         
    4   211    29 Grace Childs             50 Singer Island        FL 1:29:40    2   11:23    1:54    4   40:52    2:01    4   33:33         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35    81 Carol Hassell            55 West Palm Beach      FL 1:06:29    1    8:58    1:06    1   32:39    0:54    1   22:54         
    2   173    98 Patricia Kadis           58 West Palm Beach      FL 1:23:36    4   11:17    1:54    2   41:09    1:24    2   27:53         
    3   183   299 Chris Brownstein         58 Lake Worth           FL 1:25:04    3   10:25    2:00    3   41:50    1:18    3   29:33         
    4   256   121 Marcy Mandello           58 West Palm Beach      FL 1:39:50    5   13:40    5:59    4   47:13    1:38    4   31:22         
    5   270    95 Dana Jones               56 Palm Springs         FL 1:47:24    2   10:22    2:42    5   52:12    2:53    5   39:18         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   283   187 Donna Ross               60 West Palm Beach      FL 2:07:35    1   18:51    4:37    1   58:22    2:26    1   43:21         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   223    66 Phyllis Frydman          67 Palm Beaach Gardens  FL 1:31:44    1   15:01    2:16    1   41:52    1:36    1   31:01         
    2   284    44 Gloria Daniels           66 Lauderdale Lakes     FL 2:08:30    2   16:45    4:47    2   59:07    1:37    2   46:15         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 89
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA   1 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   241   169 Lynne Piser              49 Wellington           FL 1:35:26    2   12:34    2:58    3   47:15    1:02    1   31:39         
    2   251    32 Amanda Clancy            39 Lake Worth           FL 1:37:21    1   11:56    2:01    1   45:27    1:45    2   36:14         
    3   276    39 Jennifer Coull           37 Lake Worth           FL 1:51:47    3   13:26    2:18    2   45:33    1:41    3   48:50         
FEMALE MOUNTAIN-BIKE   1 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   216   322 Sara Goetzelman          39 Jupiter              FL 1:30:36    2   11:21    1:52    1   45:52    1:05    1   30:28         
    2   254   153 Shona Murphy             36 Lake Worth           FL 1:39:02    5   11:48    2:40    3   48:28    1:16    3   34:52         
    3   258   292 Cory Metzler             46 Lake Worth           FL 1:40:15    6   13:33    4:24    2   46:30    1:15    2   32:35    2:00 
    4   259   246 Morag Dick               40 Lake Worth           FL 1:41:20    1   10:55    2:31    4   49:49    1:56    4   36:11         
    5   263   321 Lis Tuscano              32 Lake Worth           FL 1:42:32    3   11:26    2:09    5   51:18    1:12    5   36:28         
    6   274   211 Lauren Streifel          23 Gainesville          FL 1:50:54    4   11:31    3:27    6   56:44    1:36    6   37:38         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   149   272 Mallory Raymond          20 Palm Beach Gardens   FL 1:20:31    1   10:20    1:54    7   43:49    1:41    1   22:48         
    2   165   215 Melissa Sypek            35 Lake Worth           FL 1:22:44    9   12:05    2:12    1   41:14    1:24    3   25:51         
    3   201   216 Debbie Tassone           39 Jupiter              FL 1:27:38    2   10:39    3:50    3   42:42    1:13   10   29:15         
    4   205   229 Tobi Walker              35 Wellington           FL 1:28:52   15   13:12    2:30   14   47:31    0:53    2   24:48         
    5   207   278 Berta Ebersole           41 Wellington           FL 1:29:13   16   13:21    2:25    9   44:16    0:59    6   28:15         
    6   208   163 Kathy O'Donoghue         34 Lake Worth           FL 1:29:30   10   12:06    3:33   11   45:27    1:21    4   27:05         
    7   209   138 Stephanie Mittel         48 Lake Worth           FL 1:29:33   17   13:45    3:00    5   43:09    1:11    8   28:29         
    8   214   271 Jenine Raymond           46 Palm Beach Gardens   FL 1:30:17    4   11:30    2:46    6   43:14    0:57   14   31:54         
    9   221   207 Lauren Spector           49 West Palm Beach      FL 1:31:08   13   12:22    2:49    4   42:51    1:48   13   31:20         
   10   226   237 Mindy Wilner             40 Jupiter              FL 1:32:11   11   12:13    2:22    8   43:53    1:40   11   30:04    2:00 
   11   228    71 A. Michelle Gonzalez     36 Boynton Beach        FL 1:32:17   19   14:56    2:22   10   45:03    1:13    9   28:45         
   12   240   249 Amy Hart                 26 Parkland             FL 1:34:49   12   12:15    2:29    2   42:32    2:12   16   35:24         
   13   244    28 Karen Childress          28 Ft Lauderdale        FL 1:35:58   18   14:07    3:41   16   48:48    1:50    5   27:33         
   14   248   149 Jaclyn Morris            18 Miramar              FL 1:36:51    5   11:37    3:08   19   52:43    0:58    7   28:27         
   15   253   196 Dawn Sepulveda           37                         1:38:53   14   12:23    2:40   12   46:14    1:30   17   36:08         
   16   257   143 Darleen Moore            34 Wellington           FL 1:40:02    6   11:39    3:17   18   51:50    1:58   12   31:20         
   17   261   104 Cyndi Kihei              30 Royal Palm Beach     FL 1:42:07    7   11:43    2:32   15   48:44    1:09   20   38:02         
   18   265   273 Melissa Strauser         34 Hobe Sound           FL 1:43:47    8   11:59    3:39   13   46:53    1:14   22   40:04         
   19   268   134 Karin McMahon            32 Port Saint Lucie     FL 1:45:04   20   15:08    2:20   17   49:34    1:10   19   36:54         
   20   272   222 Rochelle Urban           33 Royal Palm Beach     FL 1:47:30   22   16:03    3:19   20   54:04    0:57   15   33:10         
   21   278   145 Kim Moore                39 West Palm Beach      FL 1:54:18    3   11:14    2:23   22 1:03:07    1:14   18   36:21         
   22   280    54 Patricia Ertle           50 Lantana              FL 2:00:51                        21   56:51    1:41   21   38:15         
   23     0    77 Jessica Guilbert         25 Lake Worth           FL           21   15:32    3:46   23 1:10:28    1:40   23   45:38         
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1     9    88 Big Fellas                                          1:02:17    3   10:18    0:58    1   23:34    0:38    3   26:50         
                  DAN CORCORAN/ JOHN HIGLEY/                             
    2    31   317 Velos Cyclery                                       1:06:04    1    8:18    0:48    3   36:48    0:36    1   19:36         
                  LEONARDO CUBILLOS/ SHAWN LAGO/ CHRIS LAGO              
    3   106    52 Sea Slugs For Breakfast                             1:16:46    2    8:56    1:32    5   37:57    0:46    4   27:37         
                  DUANE DUNN                                             
    4   151   256 Very Lazy Men                                       1:20:52    5   11:25    1:21    6   40:27    0:59    2   26:41         
                  Jose Sanchez/ Jerry Hsaio                              
    5   185    68 Got Tri?                                            1:25:28    6   13:30    3:08    4   37:22    0:51    5   30:39         
                  Justin Gaeta/ Everett Gill                             
    6     0   224                                                                4   11:17    1:06    2   35:36                              
                  Luiz Valencia/ Roberto Urbino/ Jaime Mora              
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1   131    87 Team Luna                                           1:18:42    1    9:17    1:06    1   43:07    0:44    1   24:30         
                  Amy Higgins/ Pearly Yonkers/ Krys Demarst              
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    19   219 Rosentriggers                                       1:04:07    4   10:28    0:56    1   32:07    0:55    2   19:43         
                  Matt Triggs/ Amy Triggs/ Robin Rosenberg               
    2    32   177 Competitors                                         1:06:08    2    9:21    1:09    3   35:58    0:34    1   19:09         
                  Dave Ragsdale/ Molly Ragsdale/ George Herndon          
    3   104   213 Revenge Of The Sea Slug                             1:16:34    1    7:34    1:24    2   34:52    0:49    7   31:57         
                  Simon Sunderland/ Rekha Pai                            
    4   107   203 Team Skaryd                                         1:16:53    6   10:46    1:49    4   38:31    0:45    4   25:04         
                  Tim Skaryd/ Beth Skaryd                                
    5   120   276 Team Jfk                                            1:17:48    8   12:04    1:30    5   39:00    0:36    3   22:41    2:00 
                  Joe Ojea/ Pat Welch/ Leta Molnak                       
    6   180   167 Team Do It                                          1:24:18    5   10:40    1:05    6   44:07    0:38    6   25:50    2:00 
                  Michelle Pelletier/ Stephanie Koch/ Jack Buell         
    7   236   185 Sobrane-Ross                                        1:34:04    3   10:24    1:20    8   55:50    0:49    5   25:42         
                  Stephen Roos/ Terri Sobrane                            
    8   239    13 Bad Frogs                                           1:34:23    7   11:22    1:14    7   48:29    0:50    8   32:30         
                  Katie Bennett/ Rich McDaniel/ Dana McDaniel            
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues:Head Official: Marty Fuchs mfuchs5347@aol.com  
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
    8 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
   15 5.10a Drafting                    2:00 
   37 5.10a Drafting                    2:00 
   48 7.1 Entering And Exiting          2:00 
   74 5.10a Drafting                    2:00 
   76 5.10g Overtaken                   2:00 
  141 5.10g Overtaken                   2:00 
  142 5.10a Drafting                    2:00 
  167 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
  204 5.10f Position                    2:00 
  210 5.10g Overtaken                   2:00 
  217 5.10a Drafting                    2:00 
  230 5.10a Drafting                    2:00 
  237 5.10a Drafting                    2:00 
  276 7.1 Entering And Exiting          2:00 
  292 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
  307 5.10a Drafting                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                 Time    Swim    Tran 1  Bike2   Tran 2  Run     
===== ============================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   88 Incomplete bike course         1:02:17   10:18    0:58   23:34    0:38   26:50 
  144 Incomplete bike course         1:05:26   10:15    2:53   26:12    0:43   25:25 
  277 5.9b Chinstrap                 1:34:19   14:27    2:31   45:19    1:12   30:51 
  306 3.4a entire course             1:01:35    1:03    1:45   34:49    1:35   22:25 

 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com