DeLand YMCA Family Fit Fest        
Triathlon:300 yd swim; 12 mile bike; 3.1 mile run
5K run
Kids Sprint Triathlon: 50 yd swim; 3.1 mile bike; 1.1 mile run
Deland, Florida; May 2, 2009 
Event Chairperson: Lori De Vilbiss
Event Timing & Results: John Boyle
Alta Vista Sports- 386 736-0002
jboyle@altavistasports.com ?'s on results
 
TRIATHLON
MALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   209 Brian        Fields          36 Winter Springs FL   1:00:15    2    4:14    1:22    1   33:32    0:25    3   20:44 
MALE AGE GROUP:  15 - 18
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   223 Tyler        Burkett         16 Daytona Beach FL    1:21:34    1    5:14    5:09    1   45:49    0:27    1   24:56 
MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   234 Ben          Collins         27 Deland FL           1:09:18    1    4:06    1:50    1   38:16    0:36    2   24:32 
    2   260 Joshua       Becker          26 Melbourne FL        1:16:58    3    6:42    3:24    2   42:31    0:46    1   23:37 
    3   275 Matthew      Young           24 Melbourne FL        1:33:12    2    6:08    3:04    3   47:26    0:38    3   35:58 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   286 Jim          Huff            39 Daytona Beach FL    1:01:30    3    5:01    1:16    1   34:27    0:25    1   20:22 
    2   224 Jeffery      Bates           34 Deland FL           1:04:35    2    4:52    1:10    2   35:32    0:28    3   22:35 
    3   279 Joe          Stromberg       34 Lake Mary FL        1:05:39    1    4:43    1:37    3   38:26    0:25    2   20:31 
    4   265 Josh         Conley          32 Altamonte Springs F 1:13:17    6    5:33    2:02    7   39:40    0:41    4   25:23 
    5   230 Dana         Herlin          33 Edgewater FL        1:15:04   10    6:10    1:47    5   39:25    0:40    6   27:03 
    6   250 Charles      Conway          33 Port Orange FL      1:16:16    8    5:56    3:38    4   38:54    0:28    7   27:21 
    7   220 Brian        Sarafin         33 Deland FL           1:16:39    9    6:03    2:12   10   41:20    0:22    5   26:43 
    8   217 Brian        Hack            30 Deltona FL          1:18:40    7    5:41    2:43    8   40:21    0:57    9   29:00 
    9   246 Matt         Coleman         36 Ormond Beach FL     1:20:35   12    7:09    1:56    6   39:34    1:00   13   30:58 
   10   241 Lee          Brueckheimer    34 Port Orange FL      1:20:50    5    5:21    2:39   13   42:53    1:04    8   28:55 
   11   240 Maik         Aagaard         37 Debary FL           1:21:43   11    6:14    3:32   12   42:27    0:30   10   29:02 
   12   271 Akihide      Hasegawa        35 Lake Mary FL        1:21:46    4    5:15    2:54   11   41:59    1:08   12   30:33 
   13   283 Ryan         Moraghant       31 Pt Orange FL        1:21:54   13    7:29    2:51    9   41:08    1:05   11   29:23 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   284 Brian        Ramsay          43 St Augustine FL     1:02:01    1    4:16    1:36    1   34:53    0:22    1   20:56 
    2   216 Jody         McCraney        40 Ormond Beach FL     1:07:32    2    5:06    1:23    2   34:54    0:27    4   25:43 
    3   221 Christopher  Abbott          44 Lake Mary FL        1:07:49    4    5:38    2:02    3   36:24    0:31    3   23:17 
    4   222 Laurent      Alves           42 Palm Coast FL       1:11:09    5    6:00    1:51    5   39:58    0:19    2   23:03 
    5   245 Jim          Norton          44 Deltona FL          1:20:06    6    6:24    2:58    6   41:17    0:46    6   28:43 
    6   239 Shawn        Sulzener        42 Deland FL           1:21:41    3    5:36    2:27    7   46:36    0:38    5   26:25 
    7   262 Ray          Budd            42 New Smyrna Beach FL 1:27:21    7    6:41    3:34    4   39:18    1:09    7   36:40 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   213 Chris        Burkett         49 Daytona Beach FL    1:03:22    1    4:47    2:22    1   34:29    0:25    1   21:20 
    2   215 Paul         Finn            47 Deland FL           1:09:26    2    4:49    2:00    2   35:37    0:26    3   26:36 
    3   281 Dave         Dostal          45 Heathrow FL         1:12:31    3    5:16    1:59    4   38:30    0:49    2   25:58 
    4   237 Lloyd        Davis           49 Palm Coast FL       1:19:15    5    6:23    2:55    3   37:57    0:36    5   31:27 
    5   225 Joel         Bautista        47 Deland FL           1:21:16    4    6:04    2:01    5   43:16    1:24    4   28:33 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   218 Terry        Lodge           50 Debary FL           1:14:56    1    5:30    3:38    1   36:31    0:34    2   28:45 
    2   261 John         Bell            51 Port Orange FL      1:15:40    2    5:54    2:54    2   38:03    0:45    1   28:06 
    3   226 Joel         Chatham         50 Lake Mary FL        1:23:44    4    7:53    2:39    3   41:16    0:22    5   31:36 
    4   236 William      Costolo         50 Mount Dora FL       1:29:56    6    8:43    4:11    6   47:12    0:41    3   29:11 
    5   210 Randy        Milford         52 Deland FL           1:30:01    5    8:18    3:25    5   46:27    0:33    4   31:19 
    6   244 Greg         McClellan       53 Winter Springs FL   1:32:18    3    7:19    2:48    4   44:15    1:08    6   36:50 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   254 Tom          Hilinski        56 Lake Mary FL        1:33:51    1    7:14    4:13    1   45:55    1:31    1   35:00 
MALE-60-&-OVER AGE GROUP:  60 - 99
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   256 Gib          Acuna           61 Deland FL           1:20:28    1    7:11    3:43    2   42:30    1:00    1   26:06 
    2   242 John         Clark           64 Port Orange FL      1:26:36    4   11:51    2:06    1   40:47    0:28    2   31:25 
    3   238 Bob          Nipper          66 Port Orange FL      1:44:42    2    7:13    5:42    4   51:38    0:59    4   39:11 
    4   282 Angel        Rodriguez       62 Orange City FL      1:45:33    5   12:58    4:14    5   54:07    0:44    3   33:33 
    5   269 Jerry        Goldsmith       67 Lake Mary FL        2:00:07    3   10:09    5:41    3   51:14    2:45    5   50:20 
FEMALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   228 Shannon      Beusse          38 Deland FL           1:11:18    8    6:27    2:07    1   37:38    0:39    2   24:28 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 18
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 39
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   235 Alison       Cooper          30 Lake Helen FL       1:18:06    5    6:12    2:09    1   40:36    0:21    3   28:49 
    2   285 Michelle     Stimak          39 Ormond Beach FL     1:23:37    4    5:54    2:58    2   41:52    0:25    8   32:30 
    3   212 Denise       Metts           37 De Leon Springs FL  1:26:40    1    5:02    2:11    9   50:28    0:20    2   28:42 
    4   243 Melody       Grunder         32 Ormond Beach FL     1:27:31   10    7:31    2:06    5   45:45    0:25    7   31:46 
    5   267 Kristin      Diederich       26 Melbourne FL        1:27:44    3    5:41    3:16    8   49:36    0:57    1   28:17 
    6   259 Suzanne      Villalobox      37 Deland FL           1:28:39    9    7:24    2:55    6   48:05    0:36    4   29:41 
    7   280 Michelle     Stromberg       29 Lake Mary FL        1:29:43    2    5:15    3:22   10   50:36    0:23    5   30:09 
    8   229 Jennifer     Grimland        29 Central SC          1:30:08    6    6:38    2:23    4   45:28    0:53   10   34:48 
    9   253 Beth         Goupil          39 Longwood FL         1:31:08   13    8:48    2:37    3   44:31    0:42    9   34:31 
   10   268 Leah         Douglas         31 Deltona FL          1:39:36   11    8:05    3:07    7   48:50    1:18   12   38:19 
   11   272 Ellie        Martinez        20 Deltona FL          1:40:36   14    9:29    3:03   12   52:00    0:42   11   35:25 
   12   277 Deborah      O'Sullivan      36 Ormond Beach FL     1:41:35   12    8:05    3:41   11   51:50           15 1:29:50 
   13   257 Anamarie     Feuerbacher     23 Deltona FL          1:43:22    7    7:15    3:47   15 2:02:10            6   30:55 
   14   270 Jennifer     Hanes           25 Apopka FL           1:48:57    8    7:22    2:07   14   56:46    0:41   13   42:03 
   15   255 Jacquelyn    Smith           27 Ocoee FL            1:53:43   15   11:17    2:59   13   55:46    0:48   14   42:54 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   219 Frankie      Painter         40 Deland FL           1:14:53    1    6:11    1:33    1   40:05    0:30    2   26:36 
    2   227 Sheila       Sullivan        43 Daytona Beach FL    1:21:18    4    6:56    2:22    6   49:19    0:18    1   22:25 
    3   232 Dana         Anderson        42 Port Orange FL      1:27:42    3    6:33    2:00    2   44:33    0:27    4   34:11 
    4   251 Sharon       Dannel          40 Lake Mary FL        1:29:51    5    7:04    1:49    3   46:39    0:37    3   33:43 
    5   274 Alma         Ortiz           44 Deltona FL          1:36:33    7    8:26    3:08    5   48:40    0:36    5   35:45 
    6   278 Melissa      Trenary         40 Enterprise FL       1:39:45    8    8:33    3:43    4   47:03    1:31    8   38:57 
    7   263 Tammie       Christensen     44 Deltona FL          1:40:05    6    7:52    2:41    8   52:40    0:59    6   35:54 
    8   248 Lisa         Bynum           41 Lake Helen FL       1:41:05    2    6:23    3:50    7   52:17    2:10    7   36:27 
    9   247 Renee        Supinski        44 Deland FL           2:03:07    9    9:22    5:10    9   54:21    1:15    9   53:00 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   214 Vicky        Bradford        45 Deland FL           1:28:59    2    6:58    2:46    1   45:50    0:20    1   33:07 
    2   231 Becky        Scheurer        47 Deland FL           1:32:34    1    6:31    2:51    2   46:58    0:42    3   35:35 
    3   266 Lujane       Curry           49 Lake Mary FL        1:42:32    3    8:17    3:09    4   55:50    1:21    2   33:57 
    4   249 Ann          Davis           49 Palm Coast FL                  4    9:21    4:48    3   54:22                      
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   264 Pam          Clark           53 Deltona FL          1:42:43    1    9:13    2:49    1   53:56    0:45    1   36:02 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE 60 & OVER AGE GROUP:  60 - 99
Place No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   276 Joan         Hyde            62 Deland FL           1:32:03    2    8:43    2:53    2   48:51    0:33    1   31:05 
    2   252 Ruth         Delmanzano      64 Longwood FL         1:41:52    1    7:38    3:29    1   48:05    0:58    2   41:44 
DeLand YMCA Family Fit Fest        
Triathlon:300 yd swim; 12 mile bike; 3.1 mile run
5K run
Kids Sprint Triathlon: 50 yd swim; 3.1 mile bike; 1.1 mile run
Deland, Florida; May 2, 2009 
Event Chairperson: Lori De Vilbiss
Event Timing & Results: John Boyle
Alta Vista Sports- 386 736-0002
jboyle@altavistasports.com ?'s on results
www.altavistasports.com
 
5K ROAD RACE
OVERALL MALE 5K CHAMPION
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     1   134 Nick         Kautyn             17 Port Orange    FL   18:53  6:06 
AGE-GROUP RESULTS
MALE 10 & under AGE GROUP:  1 - 10
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    10   127 Christian    Huddleston          9 Deland         FL   22:12  7:10 
    2    18   185 Eric         Harris             10 Deltona        FL   23:46  7:40 
    3    27   160 Weathers     Sylas              10 Deltona        FL   26:36  8:35 
    4    36   183 Elijah       Clifton             9 Deland         FL   27:34  8:54 
    5    52   131 Paxton       Huddleston          7 Deland         FL   30:32  9:51 
MALE AGE GROUP:  11 - 14
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     5   174 Michael      Edwards            13 Deland         FL   20:25  6:36 
    2    22   108 Cody         Chapin             13 Deland         FL   25:06  8:06 
    3    23   150 Logan        Romsa              13 Deland         FL   25:18  8:10 
    4    40   169 Joseph       Hennessy           12 Deland         FL   27:43  8:57 
    5    55   188 Austin       Smith              13 Debary         FL   30:44  9:55 
    6    58   129 McKinley     Huddleston         13 Deland         FL   31:24 10:08 
    7    73   171 Zach         Murphy             12 Deland         FL   45:04 14:32 
MALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    74   187 Cody         Smith              16 Debary         FL   47:32 15:20 
MALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    13   139 Ryan         Loiacono           29 Orange City    FL   22:30  7:16 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    20   179 Kevin        Korlz              32 New Smyrna     FL   24:38  7:57 
    2    28   163 Mike         Williams           35 Deleon Springs FL   27:00  8:43 
    3    32   182 Jonathan     Pearce             33 Orange City    FL   27:21  8:50 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     2   168 Alex         Powell             41 Deland         FL   19:44  6:22 
    2     7   162 Mark         Wilkins            42 Deland         FL   21:54  7:04 
    3    14   140 Sean         Magson             42 Deltona        FL   22:57  7:24 
    4    42   102 Carlos       Alvarado           41 Deland         FL   28:01  9:02 
    5    63   155 James        Smith Sr.          44 Saint Augustin FL   35:09 11:21 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     6   189 Edgar        Martinez           46 Kissimmee      FL   21:36  6:58 
    2    12   157 Paul         Steiner            49 Deland         FL   22:19  7:12 
    3    59   130 Michael      Huddleston         48 Deland         FL   31:40 10:13 
    4    61   114 William      Desmond            48 Deltona        FL   35:00 11:18 
    5    70   186 Brian        Smith              47 Debary         FL   42:26 13:42 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    11   123 Bill         Gilbert            51 Deland         FL   22:13  7:10 
    2    44   176 Steve        Scheurer           50 Deland         FL   28:26  9:11 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    15   101 Michael      Ackerson           56 Eustis         FL   23:15  7:30 
    2    46   158 Gary         Stewart            56 Deland         FL   28:42  9:16 
MALE 60 & over AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    26   120 Gerry        Fahey              66 Port Orange    FL   26:23  8:31 
    2    41   133 Peter        Johnston           65 Deland         FL   27:45  8:57 
OVERALL FEMALE 5K CHAMPION
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     3   143 Sue          O'Malley           48 Port Orange    FL   20:07  6:30 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE 10 & under AGE GROUP:  1 - 10
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    65   115 Julia        Dundon              8 Deland         FL   35:40 11:31 
    2    79   112 Desiree      Davenport          10 Deland         FL   49:25 15:57 
FEMALE AGE GROUP:  11 - 14
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     4   178 Samantha     Abbott             14 Lake Mary      FL   20:22  6:35 
    2    24   151 Rachael      Romsa              14 Deland         FL   25:42  8:18 
    3    49   144 Olivia       Panda              12 Deland         FL   29:16  9:27 
    4    51   128 Gabriella    Huddleston         12 Deland         FL   29:48  9:37 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 29
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    17   181 Alicia       Clifton            29 Deland         FL   23:39  7:38 
    2    31   146 Melissa      Rafetto            24 Deland         FL   27:20  8:50 
    3    54   180 Lindsey      Matusick           28 New Smyrna     FL   30:39  9:54 
    4    56   136 Michelle     Knight             24 Deland         FL   30:50  9:57 
    5    57   184 Dionne       Harris             28 Deltona        FL   31:16 10:06 
    6    68   141 Jennifer     Nowicki            29 Deland         FL   38:03 12:17 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    16   173 Heidi        Alves              36 Palm Coast     FL   23:17  7:31 
    2    25   138 Melinda      Lewis              31 Orange City    FL   26:09  8:26 
    3    29   103 Alison       Baugh              35 Deland         FL   27:16  8:48 
    4    34   117 Mary         Dunn               39 Orange City    FL   27:24  8:51 
    5    35   167 Ramona       Womble             34 Deland         FL   27:27  8:52 
    6    39   152 Jennifer     Sarafin            34 Deland         FL   27:39  8:55 
    7    43   111 Rachel       Cole               32 Deltona        FL   28:19  9:08 
    8    48   116 Jennifer     Dundon             39 Deland         FL   29:07  9:24 
    9    50   121 Wendy        Fiore              36 Deland         FL   29:30  9:31 
   10    60   124 Kristen      Holland            34 Deland         FL   34:24 11:06 
   11    62   175 Candace      Proros             38 Deland         FL   35:05 11:20 
   12    64   137 Sarah        Kreutzberger       30 Deland         FL   35:25 11:26 
   13    71   126 Aimee        Huddleston         38 Deland         FL   43:24 14:00 
   14    78   161 Jennifer     Tyser              37 Deland         FL   48:55 15:47 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    19   109 Pam          Chapin             40 Deland         FL   24:33  7:55 
    2    33   119 Cathy        Ennett             41 Deland         FL   27:23  8:50 
    3    38   113 Kristen      Dawson             40 Deland         FL   27:38  8:55 
    4    45   105 Holly        Browning           41 New Smyrna Bea FL   28:42  9:16 
    5    67   132 Maurin       Johnson            42 Orange City    FL   37:41 12:10 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1     8   170 Carole       Thomas             46 Port Orange    FL   22:03  7:07 
    2     9   177 Marie        Menza              45 Deland         FL   22:08  7:09 
    3    21   110 Melodee      Clarke             48 Deland         FL   24:53  8:02 
    4    30   104 Cindy        Bennington         47 Deland         FL   27:18  8:49 
    5    47   172 Carol        Farner             47 Deland         FL   28:52  9:19 
    6    77   135 Brenda       Knight             49 Deland         FL   48:51 15:46 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    37   145 Lynne        Pendleton          50 Deltona        FL   27:34  8:54 
    2    66   153 Stephanie    Schultz            54 Ormond         FL   37:09 11:59 
    3    69   148 Anna         Rodriguez          51 Port Orange    FL   38:32 12:26 
    4    75   118 Ala          Ellis              50 Deland         FL   47:39 15:23 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
FEMALE 60 & over AGE GROUP:  60 - 99
Place O'All No.   First        Last               Ag City           St Time    Pace  
===== ===== ===== ============ ================== == ============== == ======= ===== 
    1    53   159 Barbara      Stoddard           68 Keller         TX   30:38  9:53 
    2    72   106 Rose         Brunner            69 Deland         FL   44:42 14:26 
    3    76   164 Florence     Wise               72 Deland         FL   48:48 15:45 
DeLand YMCA Family Fit Fest        
Triathlon:300 yd swim; 12 mile bike; 3.1 mile run
5K run
Kids Sprint Triathlon: 50 yd swim; 3.1 mile bike; 1.1 mile run
Deland, Florida; May 2, 2009 
Event Chairperson: Lori De Vilbiss
Event Timing & Results: John Boyle
Alta Vista Sports- 386 736-0002
jboyle@altavistasports.com ?'s on results
www.altavistasports.com
 
AFTER MUCH DELIBERATION AND EVALUATING; AND WITH THE AVAILABLE INFORMATION [DATA]
WE ARE UNABLE TO DETERMINE WHO NRODE THE ENTIRE BIKE COURSE AND WHO DID NOT
HENCE OUR ONLY OPTION IS TO LET THE RESULTS STAND WITHOUT ANY CHANGES
IT WAS SAID THAT SOME TURNED AROUND AT THE ONE MILE MARK BUT WE CANNOT DETERMINE WHO THOSE WERE
KIDS SPRINT TRIATHLON
OVERALL MALE KIDS SPRINT TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     1   428 Chris        Sullivan        10 Daytona Beach FL      22:29 
 AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  5 - 7
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1    24   406 Jamie        Taylor           7 Orlando FL            32:14 
    2    25   446 Max          Gibson           6 Deland FL             32:39 
    3    38   440 Dominic      Del Rosso        7 Deland FL             39:29 
    4    40   401 Kyle         Alves            6 Palm Coast FL         40:07 
    5    41   405 Aaron        Malecki          7 Edgewater FL          40:37 
MALE AGE GROUP:  8 - 9
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     8   412 Ryan         Sullivan         8 Daytona Beach FL      27:33 
    2    13   454 Bailey       Thomas           9 Deland FL             28:29 
    3    14   415 Chip         Powell           9 Deland FL             28:31 
    4    19   413 Jack         Taylor           8 Orlando FL            30:27 
    5    23   414 Sean         Hamilton         9 Deland FL             31:37 
    6    26   417 Zach         Villalobox       9 Deland FL             33:06 
    7    29   439 Vaughn       Croxen           9 Deland                34:13 
    8    31   448 Colden       Docusen          8 Deltona FL            35:12 
MALE AGE GROUP:  10 - 11
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     4   450 Zack         Parson          10 Spring Hill FL        24:02 
    2     7   431 Quinn        Dawson          11 Deland FL             26:30 
    3    10   421 Austin       Herlin          10 Edgewater FL          28:00 
    4    17   427 Connor       Painter         10 Deland FL             29:47 
    5    20   424 Benji        Leblanc         10 Deland FL             30:40 
    6    22   425 Logan        Malecki         10 Edgewater FL          30:42 
    7    27   432 Nathan       Schwerdfeger    11 Deland FL             33:34 
    8    32   418 Tanner       Christensen     10 Deltona FL            36:21 
    9    50   420 Frankie      Gilday          10 New Smyrna FL         51:08 
MALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     2   434 Peter        Clark           12 Deland FL             22:51 
    2     5   437 Ethan        Malecki         13 Edgewater FL          24:17 
    3     9   449 Nick         Menza           13 Deland FL             27:48 
    4    16   447 Chandler     Docusen         12 Deltona FL            29:11 
OVERALL FEMALE KIDS SPRINT TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     3   436 Lindsey      Sullivan        12 Daytona Beach FL      23:22 
 AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  5 - 7
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1    43   453 Anabel       Granger          7 Mt. Dora FL           43:25 
    2    45   402 Megan        Blackadar        6 Lake Mary FL          44:18 
    3    48   403 Maia         Schultheis       6 Deland FL             48:54 
FEMALE AGE GROUP:  8 - 9
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1     6   408 Jaclyn       Gilday           8 New Smyrna FL         26:12 
    2    28   443 Maddison     Cyr              8 Deland FL             34:10 
    3    30   451 Sydney       Grimes           9 Deland FL             35:02 
    4    35   445 Sydney       Procos           9 Deland FL             38:37 
    5    42   410 Kaileah      Matis            8 Deland FL             40:52 
    6    46   452 Hannah       Grimes           8 Deland FL             45:16 
    7    47   416 Natalie      Schwerdfeger     9 Deland FL             46:17 
FEMALE AGE GROUP:  10 - 11
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1    11   423 Abby         Leake           10 Debary FL             28:18 
    2    15   430 Tess         Burket          11 Daytona Beach FL      28:50 
    3    21   433 Addie        Villalobox      11 Deland FL             30:41 
    4    33   426 Lauren       Mullen          10 Lake  Helen FL        37:01 
    5    34   444 Skylar       Procos          11 Deland FL             38:23 
    6    36   441 Angelina     Del Rosso       10 Deland FL             39:11 
    7    37   442 Elizabeth    Croxen          10 Deland FL             39:28 
    8    39   429 Lauren       Bautista        11 Deland FL             39:34 
    9    44   422 Bailey       Koenig          10 Deland FL             44:05 
   10    49   419 Tish         Clark           10 Deland FL             49:58 
FEMALE AGE GROUP:  12 - 14
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Time    
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= 
    1    12   435 Caroline     Powell          12 Deland FL             28:19 
    2    18   438 Kate         Bautista        14 Deland FL             30:15 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com