Englewood Family YMCA Triathlon
July 18, 2009 at Englewood Beach, FL
400 m Swim| 14 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Terri Burks
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     1   203 Timothy Palyukh          21 Windermere           FL 1:01:32    3    6:31    1:02    1   33:15  25.3    0:33    2   20:13 
MALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   143     3 Trevor Elmore            18 North Port           FL 1:36:22    1    8:11    2:53    1   48:09  17.4    1:20    1   35:52 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    75   169 Tim Schneider            24 Ft. Myers            FL 1:24:17    1    8:37    4:05    2   46:18  18.1    0:52    1   24:27 
    2   158   157 Cody Ross                24 Venice               FL 1:40:08    2   10:35    2:49    1   46:17  18.1    0:36    2   39:52 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     5   163 Andrew Berster           29 Sarasota             FL 1:05:42    1    6:47    1:15    1   34:41  24.2    0:32    1   22:28 
    2     8   110 John Stevenson           29 Sarasota             FL 1:06:31    3    7:04    1:01    2   34:51  24.1    0:29    3   23:09 
    3    14   180 Ben Henderson            29 Tampa                FL 1:07:42                                                              
    4    21    17 Scott Dickie             28 Jacksonville         FL 1:09:30    2    6:57    1:50    4   36:54  22.8    0:53    2   22:58 
    5    25    52 Miguel Roura             27 St. Petersburg       FL 1:12:16    7    7:57    1:36    3   36:33  23.0    0:50    5   25:22 
    6    31    54 John Miller              29 Cape Coral           FL 1:14:56    8    8:07    1:55    7   40:34  20.7    0:40    4   23:43 
    7    41   131 Bradford Wolff           27 Englewood            FL 1:16:27    6    7:53    1:49    5   36:58  22.7    1:17    8   28:33 
    8    43    68 Jason Cooke              25 Pt. Charlotte        FL 1:16:49    4    7:35    1:18    6   39:56  21.0    0:51    6   27:11 
    9    67   186 Nicholas Boivin          25 Ft. Myers            FL 1:22:13    5    7:51    2:36    9   43:06  19.5    0:56    7   27:44 
   10   119   119 Tim Hale                 29 Bradenton            FL 1:31:52   12   13:50    2:40   10   43:29  19.3    0:51    9   31:04 
   11   122   181 Todd Saunders            29 Naples               FL 1:32:07    9   11:02    2:06    8   42:45  19.6    1:08   10   35:08 
   12   162     9 Brett Washmuth           29 North Port           FL 1:41:29   11   12:55    4:25   11   46:44  18.0    1:45   11   35:42 
   13   187   200 Philip Kovacs            26 Englewood            FL 1:50:47   10   12:49    4:17   12   54:51  15.3    1:14   12   37:38 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     3    80 Shawn Johnson            30 Sarasota             FL 1:04:48    2    6:26    1:09    1   35:23  23.7    0:32    1   21:20 
    2    13   183 Scott McConnelee         31 Naples               FL 1:07:32    4    7:33    1:31    2   35:40  23.6    0:43    2   22:07 
    3    24   205 David Brower             31 Venice               FL 1:11:31    6    7:55    1:39    4   37:09  22.6    0:53    3   23:56 
    4    27    95 Justin Corbett           34 Bonita Springs       FL 1:12:49    1    6:16    1:43    6   38:08  22.0    1:19    4   25:25 
    5    30    43 Jess Fronckowiak         33 Venice               FL 1:14:13    7    8:07    1:11    5   37:18  22.5    0:34    5   27:04 
    6    39   129 Andrew Blix              32 Sarasota             FL 1:16:24    5    7:49    2:00    3   37:06  22.6    0:56    6   28:34 
    7    53    29 James Cass               31 Tampa                FL 1:19:10    3    7:31    1:41    7   39:44  21.1    1:03    8   29:13 
    8    73    96 Joshua Edgemon           32 Plant City           FL 1:23:47    8    8:11    2:20    8   42:48  19.6    1:01   10   29:29 
    9   108    78 Brent Morris             31 Englewood            FL 1:30:44    9   10:21    4:41    9   44:58  18.7    1:25    9   29:20 
   10   132   201 Mark Klem                32 Haslett              MI 1:34:31   10   14:56    2:18   10   47:58  17.5    0:33    7   28:48 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     9   167 Patrick Anderson         35 Bradenton            FL 1:07:08    5    7:37    1:22    2   34:17  24.5    0:41    4   23:13 
    2    10   147 Darryl Wirick            39 Lake Placid          FL 1:07:09                                                              
    3    11   166 John Gamba               39 Ft. Myers            FL 1:07:26    1    6:49    1:41    3   35:22  23.8    1:13    2   22:23 
    4    15   192 Brad Dailey              37 El Jobean            FL 1:07:49   10    8:09    1:35    1   34:12  24.6    0:38    5   23:17 
    5    22   173 Hardy Schwartz           38 Sarasota             FL 1:10:15   11    8:10    1:19    4   35:35  23.6    0:43    6   24:29 
    6    23    99 Michael Thornton         38 North Port           FL 1:11:02   14    8:36    1:22    9   37:10  22.6    1:06    3   22:50 
    7    32   159 Heath Marston            38 Bradenton            FL 1:14:58    8    7:44    2:37   12   41:02  20.5    1:19    1   22:17 
    8    34   111 Brian Horne              39 Cape Coral           FL 1:15:21    2    7:06    1:49    7   37:00  22.7    0:55    9   28:33 
    9    36    39 Matthew Horton           37 Ft. Myers            FL 1:15:55    4    7:32    2:08    6   36:58  22.7    1:01    8   28:19 
   10    48    72 Matthew Yarbrough        37 Tampa                FL 1:18:13    3    7:30    2:22    8   37:03  22.7    1:36   11   29:44 
   11    59    70 Peter Delcos             37 Sarasota             FL 1:20:44    9    8:05    1:44   11   40:44  20.6    0:52   10   29:22 
   12    66    13 Joel Eason               37 Wesley Chapel        FL 1:21:38   12    8:16    1:48    5   36:33  23.0    2:06   14   32:56 
   13    83   100 Ryan Brady               38 Englewood            FL 1:25:35   13    8:26    2:56   17   45:18  18.5    0:44    7   28:12 
   14    96    91 Ryan Dorrell             35 Tampa                FL 1:27:33   15   10:07    2:15   13   41:40  20.2    1:27   12   32:05 
   15   123    63 Thomas Krug              35 Lakewood Ranch       FL 1:32:22   16   10:25    2:38   16   45:04  18.6    1:27   13   32:50 
   16   126    19 David Romine             36 Sarasota             FL 1:33:46   17   12:12    2:15   10   40:38  20.7    1:15   16   37:28 
   17   142   195 John Dulmer              36 Cape Coral           FL 1:36:10                        14   43:18  19.4    1:30   18   41:30 
   18   144   107 Armando Solares          38 Englewood            FL 1:36:26    6    7:37    3:34   15   44:25  18.9    2:10   17   38:41 
   19   153    40 Earl Goodwyne            39 Punta Gorda          FL 1:39:08   18   12:16    3:51   18   45:28  18.5    1:57   15   35:39 
   20   157    97 Brandon Bossard          39 Ft. Myers            FL 1:40:03    7    7:41    2:56   19   45:33  18.4    2:16   19   41:38 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    19   198 Chris Wiese              41 Collierville         TN 1:08:44    1    7:40    1:45    2   35:56  23.4    0:42    2   22:43 
    2    20   153 Billy McKnight           43 Lakeland             FL 1:09:11    7    9:39    1:30    1   35:08  23.9    0:57    1   21:59 
    3    29   190 Michael Schyck           40 Englewood            FL 1:13:08    2    7:57    1:49    3   37:23  22.5    0:44    3   25:17 
    4    52     7 Jeff Arciere             40 Bonita Springs       FL 1:19:06   10   10:17    3:11    4   37:57  22.1    0:59    4   26:43 
    5    68   132 James Dwyer, Iii         44 Ft. Myers            FL 1:22:29    9   10:11    2:22    5   39:11  21.4    1:15    8   29:32 
    6    72    15 John Love                40 Sarasota             FL 1:23:35    8    9:53    2:00    7   42:07  19.9    1:40    5   27:58 
    7    90     1 Mark Teaney              40 Pt. Charlotte        FL 1:26:17    3    8:42    3:25   10   43:59  19.1    1:39    6   28:33 
    8    97    34 Norman Wilson            41 Pt. Charlotte        FL 1:27:42   11   13:04    2:29    8   42:42  19.7    0:53    7   28:35 
    9   102    60 Rhett Robicheaux         44 Naples               FL 1:29:04    6    9:28    2:35    6   40:05  21.0    1:56   10   35:03 
   10   116   134 Kevin Wolf               41 Palm Harbor          FL 1:31:33    4    8:49    3:38   11   48:27  17.3    0:46    9   29:55 
   11   133     2 Fredric Myers, Jr.       40 North Port           FL 1:34:32    5    9:24    1:42    9   43:18  19.4    1:01   11   39:09 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    16   151 Till Kruppa              47 Lakewood Ranch       FL 1:07:51    1    7:18    1:57    3   37:57  22.1    0:55    1   19:47 
    2    26    59 Greg Adkins              45 Cape Coral           FL 1:12:26    7    9:34    2:24    2   37:17  22.5    1:16    2   21:57 
    3    35   155 Grant Setzer             48 Cape Coral           FL 1:15:38    8    9:37    1:31    4   38:01  22.1    0:49    3   25:42 
    4    38   191 Scott O'Connor           46 Placida              FL 1:16:17    3    8:33    1:51    5   38:20  21.9    0:47    4   26:49 
    5    46   202 Michael Perry            46 Sarasota             FL 1:17:53    4    8:56    1:30    1   36:07  23.3    0:52    5   30:30 
    6    93   172 Gary Pollock             46 Sarasota             FL 1:27:22    2    8:03    2:35    6   40:54  20.5    1:18    7   34:33 
    7   154    23 David Weissert           46 North Port           FL 1:39:40    6    9:30    4:16    7   42:09  19.9    2:18    9   41:27 
    8   155   125 John Lusk                47 Tampa                FL 1:39:51   10   13:23    4:35    8   45:58  18.3    1:53    6   34:03 
    9   159   108 Chris Meyers             47 Valdosta             GA 1:40:48    9    9:47    3:13    9   47:38  17.6    1:19    8   38:53 
   10     0   146 Zvonko Smlatic           45 Sarasota             FL            5    9:09                                                 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    17   204 Ed Reid                  50 Bradenton            FL 1:08:27    4    9:22    1:22    1   35:21  23.8    0:46    1   21:38 
    2    55   160 Ken Owen                 53 Orlando              FL 1:19:55    2    8:30    2:07    3   39:51  21.1    1:14    3   28:16 
    3    63    87 Karl Stine               50 Punta Gorda          FL 1:21:15    6   11:25    2:16    2   38:37  21.8    1:39    2   27:20 
    4    71   177 Jonathan Moore           52 Sarasota             FL 1:22:41    1    7:50    2:07    5   42:01  20.0    1:50    4   28:55 
    5    76    81 Kenneth Pfahler          50 Venice               FL 1:24:41    3    8:57    2:54    4   41:40  20.2    0:50    5   30:22 
    6   121    31 Neil Snyder              50 Naples               FL 1:31:58    5   10:13    1:58    6   43:14  19.4    2:10    6   34:25 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    40   207 Rick Miller              57 Ft Myers             FL 1:16:26    1    7:39    1:29    1   38:30  21.8    0:55    1   27:55 
    2    85     6 Larry Washmuth           59 Sarasota             FL 1:25:48    2   10:09    2:50    2   42:06  20.0    1:23    3   29:23 
    3   114    74 Rich Whale               56 Naples               FL 1:31:26    3   10:26    2:57    4   43:49  19.2    2:05    4   32:11 
    4   127   112 John Teran               59 Sarasota             FL 1:33:47    5   12:33    3:46    5   46:24  18.1    1:50    2   29:15 
    5   169   138 Nelson Ohman             58 Sarasota             FL 1:43:47    6   20:18    3:38    3   42:26  19.8    1:54    5   35:32 
    6   184   143 Daniel Singer            57 Marco Island         FL 1:50:19    4   11:34    3:37    6   47:42  17.6    3:43    6   43:45 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    60    20 Norbert Nelde            62 Englewood            FL 1:20:47    1    8:33    3:21    3   41:25  20.3    0:52    1   26:37 
    2    79    22 Robert Wolf              60 Venice               FL 1:24:52    2    9:11    4:00    1   37:50  22.2    2:28    2   31:27 
    3   100    51 Douglas Wight            60 St. Petersburg       FL 1:27:53    4    9:49    1:48    2   40:12  20.9    0:53    4   35:12 
    4   118    55 Chas Smith               61 Lakeland             FL 1:31:49    3    9:15    1:50    4   41:44  20.1    1:16    5   37:46 
    5   149    27 Eugene Jones             60 Huntingtown          MD 1:38:00    6   12:29    4:08    6   47:57  17.5    1:03    3   32:24 
    6   168    58 James Pearson            62 Tampa                FL 1:42:26    5    9:54    4:07    5   44:57  18.7    2:31    6   41:00 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    91    65 Bruce Hildreth           68 N Ft Myers           FL 1:26:34    1   11:23    3:07    1   42:29  19.8    0:37    1   29:01 
    2   192    57 Tom O'Neill              69 Venice               FL 1:54:21    2   12:07    3:46    2   47:39  17.6    1:33    2   49:18 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
CLYDESDALE 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    89   144 T. Thomas Shirley        37 Englewood            FL 1:26:08    1    8:28    3:15    1   40:07  20.9    1:24    1   32:54 
    2   152    10 Brent Thompson           31 North Port           FL 1:39:05    2    9:00    3:11    2   48:35  17.3    1:16    2   37:06 
    3   196   194 Dave Preston             37 Englewood            FL 2:04:26    3   15:15    5:18    3   52:38  16.0    2:38    3   48:38 
CLYDESDALE 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    54   139 Al Steele                48 Tampa                FL 1:19:30    2    9:03    1:31    1   38:11  22.0    0:58    2   29:49 
    2    81   165 Michael Sheffield        41 Ft. Myers            FL 1:25:24    1    8:39    2:28    3   43:15  19.4    1:09    3   29:54 
    3   101    92 Michael Baskind          50 Englewood            FL 1:28:03    3    9:32    4:02    4   43:23  19.4    1:19    1   29:49 
    4   156   162 John Raleigh             47 Sarasota             FL 1:39:56    4    9:42    3:11    5   44:23  18.9    1:40    4   41:03 
    5     0   136 Tony De                  42 Sarasota             FL            5   20:17    4:05    2   42:00  20.0                      
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    78   126 Ryan Sagmeister          35 Ft. Myers            FL 1:24:52    1    8:05    2:58    2   46:38  18.0    0:59    1   26:13 
    2    84   154 Dan Kiehl                40 Rotonda West         FL 1:25:42    3    9:32    2:33    1   44:52  18.7    1:00    2   27:49 
    3   148   102 Parker Remes             45 Venice               FL 1:37:57    4    9:46    3:08    3   49:32  17.0    0:36    4   34:57 
    4   170   182 Jason Hamilton           37 Naples               FL 1:43:58    5   10:16    4:43    4   53:36  15.7    1:16    3   34:08 
    5   194   158 James Hummon             45 Pt. Charlotte        FL 1:55:17                                                              
    6   197    44 William Waltman          19 Venice               FL 2:08:06    2    9:24    3:13    5 1:09:47  12.0    0:58    5   44:45 
    7     0    45 Nick Watson              23 Venice               FL            6   13:59    2:54                                         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    84   154 Dan Kiehl                40 Rotonda West         FL 1:25:42    1    9:32    2:33    1   44:52  18.7    1:00    1   27:49 
    2   148   102 Parker Remes             45 Venice               FL 1:37:57    2    9:46    3:08    2   49:32  17.0    0:36    2   34:57 
    3   194   158 James Hummon             45 Pt. Charlotte        FL 1:55:17                                                              
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     6   185 Heather Butcher          37 North Port           FL 1:06:07    1    6:22    1:20    3   37:07  22.6    0:39    1   20:41 
FEMALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    44   116 Madison Daunt            15 Bradenton            FL 1:16:58    2    7:24    1:25    1   40:52  20.6    1:05    1   26:13 
    2    58   114 Paige Butler             16 Osprey               FL 1:20:40    1    6:55    1:57    2   42:28  19.8    0:55    2   28:27 
    3   110   148 Lindsay Cooney           17 Venice               FL 1:30:45    3    7:44    2:31    3   49:11  17.1    0:41    3   30:39 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   146    42 Stephanie Knapp          22 Englewood            FL 1:37:52    1    8:05    3:30    2   55:01  15.3    1:22    1   29:56 
    2   173   168 Kacey Taylor             24 Miami Beach          FL 1:44:58    2   10:12    4:26    1   52:22  16.0    2:00    2   36:00 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    74    41 Jamie Burgess            28 Crawfordville        FL 1:23:53    1    6:53    2:43    4   45:14  18.6    0:57    2   28:08 
    2    87    83 Kimberly Davis           29 Ft. Myers            FL 1:25:53    8   10:08    2:22    1   42:44  19.7    1:27    3   29:13 
    3    92    67 Katie Cooke              25 Pt. Charlotte        FL 1:26:37    4    9:12    1:30    7   47:46  17.6    0:38    1   27:33 
    4    98    16 Kathryn Grifo            29 Jacksonville         FL 1:27:48    2    7:59    2:38    2   44:34  18.8    1:20    5   31:19 
    5   117   120 Rebecca Heintz           27 Sarasota             FL 1:31:38    5    9:21    2:34    8   48:54  17.2    0:58    4   29:54 
    6   134   188 Mia Simon-Johnson        27 Naples               FL 1:34:53    9   10:29    2:47    5   45:53  18.3    2:08    7   33:38 
    7   137    56 Alicia Miller            26 Cape Coral           FL 1:35:33    3    9:08    3:24    3   44:52  18.7    0:51    9   37:21 
    8   164   106 Tammi Freeman            26 Overland Park        KS 1:41:50   10   11:53    3:15    9   50:25  16.7    1:26    8   34:53 
    9   171   124 Natalia Sandoval         28 Ft. Myers            FL 1:44:11   11   19:39    2:05    6   47:34  17.7    1:39    6   33:17 
   10   183   199 Jailyn Ohman             26 Sarasota             FL 1:50:03    6    9:41    3:18   11   50:59  16.5    1:12   10   44:54 
   11     0     8 Courtney Washmuth        29 North Port           FL            7    9:50    4:29   10   50:59  16.5                      
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    56   193 Holly Chamberlain        33 Lake Placid          FL 1:20:14    1    8:32    2:10    2   41:21  20.3    0:59    1   27:15 
    2    77    79 Jennifer Johnson         31 Sarasota             FL 1:24:44    2    8:35    1:38    1   39:52  21.1    0:31    5   34:11 
    3    94   117 Elaina Mullet            30 Myakka               FL 1:27:26    5   10:24    2:19    4   44:27  18.9    0:55    2   29:23 
    4   120    48 Rachel Chappell          31 Sarasota             FL 1:31:52    6   10:33    2:32    5   45:55  18.3    1:05    3   31:47 
    5   125   142 Stacy Wear               34 Rotonda West         FL 1:33:14    3    9:06    2:22    3   43:52  19.1    1:15    7   36:42 
    6   151    61 Autumn Cates             33 Cape Coral           FL 1:38:21    7   10:47    3:37    6   48:33  17.3    2:06    4   33:19 
    7   161    82 Heather Roth             31 Englewood            FL 1:41:12    4   10:22    3:27    7   49:03  17.1    2:00    6   36:23 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    18   109 Angie Ferguson           38 Ft. Myers            FL 1:08:34    1    7:19    1:30    1   36:03  23.3    0:34    1   23:10 
    2    70   133 Tara Olson               36 Ft. Myers            FL 1:22:36   10   11:51    1:21    2   40:32  20.7    0:53    2   28:00 
    3    80   118 Nicole Chapman           37 Sarasota             FL 1:25:18    6    9:22    1:57    8   44:59  18.7    0:40    3   28:23 
    4    95    50 Crystal Romeo            36 Sarasota             FL 1:27:30    2    9:00    2:45    5   44:19  19.0    1:15    5   30:13 
    5   103   174 Katrin Luyten            39 Venice               FL 1:29:21    8   10:02    3:31    9   45:06  18.6    0:55    4   29:49 
    6   105   103 Shelley Lapean           35 Rotonda West         FL 1:29:45   11   12:24    2:10    3   41:40  20.2    1:03    8   32:30 
    7   107    94 Sherry Hovorka           39 Naples               FL 1:30:27    7   10:00    2:39    7   44:41  18.8    1:06    7   32:02 
    8   113    24 Kelly Evers              38 Ft. Myers            FL 1:31:24    5    9:22    2:51    6   44:33  18.9    0:57    9   33:43 
    9   129    11 Kathleen Harvey          38 North Port           FL 1:34:00    4    9:09    2:43   10   45:09  18.6    0:32   10   36:27 
   10   130   135 Robyn Roszel             35 Bradenton            FL 1:34:04    3    9:02    2:37   11   49:33  17.0    1:09    6   31:46 
   11   135   128 Christina Dickerson      39 Englewood            FL 1:35:05    9   10:31    2:41    4   42:46  19.6    1:43   11   37:25 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    28   115 Kim Daunt                40 Bradenton            FL 1:12:53    1    7:08    1:17    1   38:10  22.0    0:59    4   25:21 
    2    42   145 Christy Comito           44 Lakewood Ranch       FL 1:16:32    3    7:55    1:47    2   38:49  21.6    1:02    6   27:01 
    3    47    73 Virginia Edmonds         42 St. Petersburg       FL 1:17:58    6    9:25    2:13    3   40:44  20.6    0:40    2   24:59 
    4    49   175 Jacqueline Fortin        44 Venice               FL 1:18:30    2    7:17    2:00    6   43:02  19.5    0:55    3   25:17 
    5    65   149 Wendy Kiehl              40 Rotonda West         FL 1:21:35    7    9:51    1:57    5   42:16  19.9    1:12    5   26:21 
    6    82   189 Ren Schrock              44 Sarasota             FL 1:25:30    5    9:11    1:49    4   42:12  19.9    0:55    9   31:25 
    7    88    21 Stefanie Silvers         40 St. Petersburg       FL 1:26:03    4    8:46    3:29    8   48:10  17.4    1:08    1   24:33 
    8   128    47 Consuelo Flickinger      44 Venice               FL 1:33:49   10   15:18    2:54    7   45:01  18.7    1:03    7   29:35 
    9   139    98 Helena Bossard           40 Ft. Myers            FL 1:35:44    8   11:02    2:45    9   49:15  17.1    2:02    8   30:42 
   10   186    71 Karen Kiskolow           44 Austin               TX 1:50:45    9   11:08    4:58   10   53:15  15.8    3:14   10   38:10 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    12   170 Sara Weaver              45 Naples               FL 1:07:29    1    6:27    1:24    1   37:03  22.7    0:45    1   21:51 
    2    37   113 Sharon Butler            48 Osprey               FL 1:16:14    3    8:58    1:21    4   38:08  22.0    0:45    2   27:02 
    3    45   152 Angela Wolz              47 Ft. Myers            FL 1:17:53    2    8:38    1:09    3   37:58  22.1    0:45    4   29:25 
    4    64   141 Eve Goldberg             47 Osprey               FL 1:21:25    7   10:35    1:41    2   37:52  22.2    0:50    6   30:29 
    5   112   208 Karen Bergquist          49 Bonita Springs       FL 1:30:54    5    9:38    3:29    7   48:11  17.4    1:55    3   27:44 
    6   136   150 Leigh Daul               49 Punta Gorda          FL 1:35:28    4    9:07    1:48    5   42:02  20.0    1:15   10   41:19 
    7   147   122 Patricia Morgan          49 Sarasota             FL 1:37:55    6   10:15    3:02    9   49:03  17.1    1:14    9   34:23 
    8   150    62 Debbie Roehl             45 Osprey               FL 1:38:14    8   11:23    3:55   10   51:28  16.3    1:14    5   30:16 
    9   166    86 Valerie Cotton           47 Englewood            FL 1:42:03   10   11:40    2:26   12   53:44  15.6    0:49    7   33:26 
   10   176   121 Kathy Antini             46 Englewood            FL 1:45:14   11   13:08    3:10   11   53:21  15.7    1:14    8   34:22 
   11   177   179 Sarah Calabrese          46 Venice               FL 1:45:20   12   13:20    2:56    6   45:50  18.3    1:57   11   41:19 
   12   178    53 Lisa Andrews             48 Naples               FL 1:46:56    9   11:29    2:35    8   48:30  17.3    2:34   12   41:49 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    33    46 Dawn Pelletier           50 Nokomis              FL 1:15:11    1    7:47    1:12    1   38:08  22.0    0:35    3   27:31 
    2    61    30 Sheila Snyder            50 Naples               FL 1:20:53    2    8:28    1:57    3   42:01  20.0    1:32    2   26:56 
    3    99    89 Mary Murphy              51 Sarasota             FL 1:27:49    7   10:31    3:05    9   48:07  17.5    0:53    1   25:14 
    4   104    18 Pam Schuneman            52 Osprey               FL 1:29:38    4    9:28    2:12    2   41:46  20.1    1:41    5   34:32 
    5   109   206 Maggie Miller            52 Ft Myers             FL 1:30:44                         6   44:25  18.9    1:11    4   32:20 
    6   131    75 Tamra Meier              51 Naples               FL 1:34:30    8   11:08    1:38    4   44:20  18.9    1:32    6   35:55 
    7   145    38 Mary Lusk                50 Chicago              IL 1:37:37    6   10:29    2:41    7   46:01  18.3    1:42    7   36:45 
    8   163   161 Kathryn Owen             53 Orlando              FL 1:41:46    5    9:54    2:18    5   44:24  18.9    1:18   10   43:55 
    9   165   104 Sandra Newell            50 Englewood            FL 1:41:50    3    9:20    2:50    8   47:09  17.8    1:41    9   40:52 
   10   191   171 Cherie Mooney            50 Sarasota             FL 1:52:57    9   13:53    4:09   10   51:28  16.3    2:42    8   40:48 
   11   198    49 Kathy Kovacs             53 Cape Coral           FL 2:08:27   10   14:38    2:38   11 1:02:23  13.5    2:08   11   46:43 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    51   156 Laura Williams           57 Sarasota             FL 1:18:48    1    8:28    1:51    1   38:14  22.0    0:59    1   29:18 
    2   181     5 Nancy Washmuth           59 Sarasota             FL 1:48:12    2   11:52    4:38    2   49:41  16.9    0:54    2   41:10 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   138    64 Anke Stimpson            60 Naples               FL 1:35:42    1   13:46    2:16    1   46:00  18.3    0:45    1   32:57 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   179    90 Lois Collins             65 Englewood            FL 1:47:50                                                              
ATHENA 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    69    35 Jessica Masters          31 Ft. Myers            FL 1:22:36    3    9:06    2:02    1   40:10  20.9    1:32    1   29:49 
    2    86   187 Cyndee Reynolds          38 Venice               FL 1:25:51    2    8:36    2:11    2   42:30  19.8    1:54    2   30:40 
    3   141   178 Amanda Tannehill         30 Englewood            FL 1:36:00    4   10:04    3:02    3   44:44  18.8    0:41    3   37:30 
    4   174   164 Melody Vasbinder         39 Englewood            FL 1:44:58    6   11:55    2:39    4   46:01  18.3    1:04    6   43:20 
    5   180    93 Stacey Farnsworth        25 Ft. Myers            FL 1:48:00    1    8:26    3:35    7   50:25  16.7    1:41    8   43:55 
    6   185    28 Marsha Layne             36 Naples               FL 1:50:37    8   13:53    3:22    6   49:10  17.1    1:36    5   42:37 
    7   188    26 Renee White              37 Naples               FL 1:51:23    5   11:49    4:26    5   48:34  17.3    2:45    7   43:51 
    8   189   184 Joanna Salapska-Gelleri  34 Ft. Myers            FL 1:51:52    7   11:59    6:20    8   53:28  15.7    1:27    4   38:39 
ATHENA 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   124    36 Hollace Leppert          53 Estero               FL 1:32:28    1   11:04    2:05    1   43:56  19.1    1:18    1   34:07 
    2   195    25 Maria Santiago           44 Naples               FL 2:02:38    2   14:23    4:10    2   54:30  15.4    1:17    2   48:19 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   115   197 Aida Wiese               38 Collierville         TN 1:31:27                                                              
    2   167   101 Jenny Delaney            32 Venice               FL 1:42:23    1    9:47    3:31    2   54:17  15.5    1:27    1   33:23 
    3   175    66 Sue Zwit-Frantzen        51 Pt. Charlotte        FL 1:45:13    3   13:09    3:08    1   53:26  15.7    1:03    2   34:29 
    4   182   196 Joey Gibb                39 Pt Charlotte         FL 1:48:37    2   12:17    4:13    3   55:20  15.2    1:02    4   35:48 
    5   193    84 Veronica Clark           39 Naples               FL 1:54:45    4   13:14    4:15    4 1:01:55  13.6    0:21    3   35:02 
RELAY RESULTS
RELAY TEAM
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ====================================================== 
    1     2   340 Team Srq                                            1:03:42    4    7:57    1:25    3   33:29  25.1    0:27    1   20:27 
                  Grant Lempriere/ Grant Lempriere/ Brian Ragone         
    2     4   346 Honk And Haul                                       1:05:37    3    6:41    1:20    1   32:51  25.6    0:31    2   24:16 
                  Anthony Sellitti/ Tim Reifschneider/ Scott Mccomas     
    3     7   339 Yoda's                                              1:06:13    2    6:39    1:08    2   33:09  25.3    0:25    3   24:54 
                  Julie Salvetti/ David Strehlow/ Rob Daul               
    4    50   341 Randoms                                             1:18:37                                                              
                  James Kendig/ Mike Poppa/ Derek Kemerer                
    5    57   350 Fun In The Sun                                      1:20:37    7   10:38    1:22    4   40:01  21.0    1:08    5   27:30 
                  Jodi Mailman/ Renee Preininger/ Renee Preininger       
    6    62   343 Ironmommiesb                                        1:20:59    1    6:27    1:22    6   43:02  19.5    0:38    7   29:32 
                  Julie Goodwin/ Susie Wyss/ Kelly Duncan                
    7   106   344 Ironmommiesa                                        1:30:07    5    9:36    1:20    8   52:34  16.0    0:31    4   26:08 
                  Jennifer Vogt/ Gay Lee Steele/ Jill Schroeder          
    8   111   347 Monarch 2                                           1:30:49    9   11:31    1:40    7   49:28  17.0    0:30    6   27:41 
                  Lucia Elsadek/ Lisa Pierce/ Devon Oppenheimer          
    9   140   349 Kin                                                 1:35:53    8   11:06    2:25    5   41:40  20.2    0:28   11   40:16 
                  Bruce Agardy/ Bruce Agardy/ Jan Agardy                 
   10   160   342 Ironmommiesc                                        1:41:05                        10   59:48  14.0    0:54    8   30:58 
                  Emma Bruno/ Eve Paquet/ Lanell Heffner                 
   11   172   345 Gottatri                                            1:44:16    6   10:20    1:40    9   57:59  14.5    0:38   10   33:40 
                  Peg Seul/ Teresa Kreger/ Peg Seul                      
   12   190   348 Monarch 1                                           1:52:22   10   11:37    1:35   11 1:05:55  12.7    0:38    9   32:39 
                  Mary Ann Mcnutt/ Christina Chirico/ Linda Baskind      

 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com