Longleaf Triathlon
Presented by Seven Springs Rotary
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/9 Mile Bike/3.1 Mile Run
October 18, 2009
New Port Richey, FL
Race Director: Rob Marlowe
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
MALE INTERNATIONAL DISTANCE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    12 Kerry Sullivan           27 Port Charlotte            FL 1:49:11    2   12:51    2:02    3   57:24    0:34    2   36:21         
    2     2    14 Chris Pyhel              38 Tierra Verde              FL 1:53:03    7   14:11    2:07    2   57:05    0:48    6   38:53         
    3     3    18 Joshua Servi             23 Longwood                  FL 1:55:39   27   17:22    2:32    1   56:12    0:45    5   38:50         
INTERNATIONAL DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   305 Andrew Dillard           19 Orlando                   FL 2:17:58    2   20:48    3:43    1 1:11:28    1:43    1   40:17         
    2    60    16 Renato Barreda           18 Ruskin                    FL 2:22:12    1   14:28    2:28    2 1:17:29    1:08    2   46:41         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12    19 Chad Siple               24 Clearwater                FL 2:01:27    1   15:24    2:23    2 1:01:56    0:51    1   40:56         
    2    20    20 Brian Zipler             24 Tampa                     FL 2:05:54    3   16:58    3:03    1 1:01:36    1:00    2   43:19         
    3    40    17 Darryl Lohrke            23 New Port Richey           FL 2:14:59    4   17:16    2:35    4 1:09:33    0:38    3   45:00         
    4    55   314 Rafael Mudafort          21 Port Orange               FL 2:20:12    2   16:51    2:54    3 1:09:32    2:19    4   48:38         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11    21 Benjamin Carlson         25 St Petersburg             FL 2:01:24    2   17:26    2:23    1   59:32    0:50    1   41:15         
    2    26    22 Chris Scott              25 Tampa                     FL 2:09:24    3   18:57    2:25    2 1:03:42    1:17    2   43:05         
    3    41    26 Thomas Hayden            29 Brandon                   FL 2:15:54    5   20:30    3:57    3 1:03:46    1:23    4   46:21         
    4    50    23 Christian Miller         26 St Petersburg             FL 2:18:28    1   16:15    2:52    4 1:09:25    1:27    6   48:32         
    5    64    25 Josh Esposito            29 St Petersburg             FL 2:23:24    6   21:11    3:03    5 1:12:04    1:20    3   45:48         
    6    88   322 Chester Smith            28 Tampa                     FL 2:28:25    4   20:14    3:53    6 1:15:41    1:28    5   47:11         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6    47 Ray Friedman             34 Odessa                    FL 1:57:06    3   16:15    2:18    1 1:00:03    0:54    1   35:38    2:00 
    2    14    46 Matthew Camaratta        34                              2:03:17    4   17:13    2:53    2 1:01:25    0:50    3   40:57         
    3    16    38 Ian Jackson              32 Clearwater                FL 2:04:18    2   14:01    2:48    3 1:01:36    1:00    7   44:56         
    4    21    50 Kostyantyn Surkov        34 Trinity                   FL 2:06:19   11   20:50    2:20    4 1:02:31    1:05    2   39:35         
    5    27    33 Brad Ellender            31 St Petersburg             FL 2:09:39    5   18:18    2:37    5 1:05:12    1:16    4   42:18         
    6    67    32 Chris Capetz             31 St Petersburg             FL 2:23:56    7   19:36    3:46    7 1:09:10    1:47    8   49:39         
    7    77    40 Greg O'Connor            32 Plant City                FL 2:25:46    1   10:48    3:17   11 1:13:01    1:38   15   57:03         
    8    79    45 Joe Massa                33 Holiday                   FL 2:26:15   13   21:14    4:30   12 1:13:45    2:08    6   44:39         
    9    80    39 Frankie McDermond        32 Pinellas Park             FL 2:26:27   15   24:57    3:05    6 1:07:11    0:49   10   50:26         
   10    81    42 Aaron Coy                33 Land O' Lakes             FL 2:26:38    9   20:11    5:03   13 1:15:23    2:43    5   43:19         
   11    92    30 Zac Tropf                30 Palm Harbor               FL 2:29:03    8   19:55    3:05    8 1:09:44    1:54   13   54:27         
   12    97    36 Matthew Brown            32 Tampa                     FL 2:29:46   12   21:03    3:06    9 1:10:18    1:38   12   53:42         
   13    98    34 Ebrahim Aly              32 Tampa                     FL 2:29:56   10   20:46    4:05   10 1:12:34    1:35   11   50:58         
   14   110    43 Kevin Davis              33 Tampa                     FL 2:32:33    6   18:41    4:35   14 1:17:08    2:06    9   50:05         
   15   149    37 Robert Brown             32 Valrico                   FL 2:46:58   14   22:23    5:21   15 1:22:34    1:43   14   54:59         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    15 Phillip Lahaye           36 Palm Harbor               FL 1:55:59    1   13:25    2:20    2 1:01:32    0:44    1   38:00         
    2     8    52 Jon Noland               35 Tampa                     FL 2:00:19    6   17:08    2:17    1 1:00:49    1:31    2   38:35         
    3    19    57 Bill Perusek             36 Land O Lakes              FL 2:04:54    4   16:36    2:28    6 1:03:30    1:07    4   41:14         
    4    24    53 Mike Palios              35 Tampa                     FL 2:08:40    5   16:44    3:24    8 1:04:59    1:00    5   42:35         
    5    30    80 Randy Dial               39 Tampa                     FL 2:10:55    7   17:30    4:22    5 1:03:27    1:04    7   44:35         
    6    31    60 Thomas Wodrich           36 Lakeland                  FL 2:10:57   12   18:30    3:59   14 1:06:52    1:02    3   40:36         
    7    32    84 Jose Lopez               39 Tampa                     FL 2:11:18    2   15:31    3:43   11 1:05:09    1:14   10   45:43         
    8    34    69 Matthew Weidner          37 St Petersburg             FL 2:11:29    3   16:07    3:22    7 1:04:52    0:59   11   46:11         
    9    37    51 Jason Hassell            35 Tarpon Springs            FL 2:12:22   11   18:28    2:38    9 1:05:01    1:31    8   44:47         
   10    39    56 William Lynch            36 Largo                     FL 2:14:01    9   17:47    3:31   15 1:07:41    0:52    6   44:12         
   11    42    77 Randy Winegardner        38 Vero Beach                FL 2:16:33   13   18:53    3:00   10 1:05:06    1:45   14   47:51         
   12    46    85 Christopher Oeppinger    39 Seminole                  FL 2:17:26   24   22:52    2:56    3 1:01:59    1:15   17   48:27         
   13    58    76 John Shaw                38 Orlando                   FL 2:21:41   16   20:24    3:31   19 1:10:11    1:59    9   45:39         
   14    62    58 Ricardo Ros              36 Brandon                   FL 2:22:31   25   23:47    3:31    4 1:03:18    1:51   18   50:06         
   15    72    70 Bob Boyd                 38 Bonita Springs            FL 2:25:06   18   21:20    4:43   20 1:10:42    1:48   12   46:36         
   16    75    65 Thomas Forrest           37 Atlanta                   GA 2:25:23   20   21:55    3:55   16 1:09:34    1:50   16   48:11         
   17    76    86 K. C. Williams           39 Brandon                   FL 2:25:38    8   17:37    4:15   18 1:09:49    1:52   19   52:06         
   18    78    74 Brad Martz               38 Tampa                     FL 2:26:03   19   21:44    2:59   13 1:06:48    1:21   20   53:14         
   19    82    81 David Jansen             39 Safety Harbor             FL 2:27:20   15   20:03    4:00   23 1:14:58    1:22   13   46:58         
   20    99    82 Jeffrey Kerley           39 Gulfport                  FL 2:30:01   10   18:03    2:46   17 1:09:44    1:37   25   57:53         
   21   100    79 John Cappa               39 St Petersburg             FL 2:30:08   22   22:25    4:41   12 1:06:40    2:44   22   53:41         
   22   109    83 Scott Leonard            39 Naples                    FL 2:32:22   17   21:00    3:50   21 1:11:38    2:23   21   53:33         
   23   127    54 Kevin Woods              35 Spring Hill               FL 2:39:40   14   19:15    7:47   26 1:20:50    3:39   15   48:11         
   24   129    71 David Fleeman            38 Odessa                    FL 2:40:18   21   22:15    4:24   24 1:15:14    1:27   24   57:00         
   25   134    66 Ryan Kaelin              37 Trinity                   FL 2:41:09   27   27:49    3:33   22 1:12:54    1:22   23   55:33         
   26   160    59 Joel Webb                36 Odessa                    FL 2:55:22   26   23:57    5:54   25 1:17:08    2:42   26 1:05:43         
   27   174    61 Jason Smith              37 Ellenton                  FL 4:19:57   23   22:36    5:37   27 2:40:31    1:45   27 1:09:30         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    13 John Macedo              44 Clearwater                FL 1:56:17    1   13:31    2:46    2   59:01    1:02    2   39:59         
    2     7   102 Joseph Smoak             42 Apollo Beach              FL 1:59:45    4   15:43    2:33    4 1:01:14    0:58    1   39:20         
    3    10   108 Daniel Koser             44 Seminole                  FL 2:00:59    2   13:32    3:09    3   59:21    0:55    5   44:05         
    4    15   112 Steve Swartz             44 Tampa                     FL 2:03:37    6   18:04    2:12    1   58:13    1:23    4   43:47         
    5    17   110 Daryl Mullholand         44 Clearwater                FL 2:04:30    3   15:10    2:46    6 1:03:19    1:03    3   42:14         
    6    33   106 Phil Findley             44 Odessa                    FL 2:11:27    5   16:06    2:51    5 1:02:18    1:14    7   48:59         
    7    47    94 David Phillips           40 New Port Richey           FL 2:17:26   10   20:30    3:09    8 1:07:06    1:14    6   45:29         
    8    54    87 Shaker Brock             40 New Port Richey           FL 2:19:34    7   18:20    2:56    9 1:07:26    0:52   10   50:01         
    9    83    97 Dave Deschenes           41 Land O Lakes              FL 2:27:39   11   20:41    5:10   10 1:08:39    1:55   14   51:16         
   10    89    96 Phillip Bisesi           41 Tampa                     FL 2:28:31    9   20:18    3:54   13 1:13:37    1:27    9   49:17         
   11    93   100 Greg Hollstrom           42 Largo                     FL 2:29:17   15   21:50    3:49   11 1:10:34    1:52   13   51:15         
   12   101    99 Ron Gray                 42 Palm Harbor               FL 2:30:10    8   19:56    3:47   12 1:11:30    1:49   15   53:10         
   13   119    91 Troy Fey                 40 Trinity                   FL 2:36:03   14   21:49    4:50    7 1:05:39    1:41   18 1:00:06    2:00 
   14   124   104 Tom Moen                 43 Largo                     FL 2:38:41   17   22:48    3:25   17 1:17:56    0:56   16   53:38         
   15   125   103 Scott Vaughn             43 Tampa                     FL 2:39:12   12   20:48    6:05   18 1:18:31    3:14   11   50:36         
   16   126   109 Jason Moerschbacher      44 Lakeland                  FL 2:39:14                                                                
   17   133    92 Stan Fivecoat            40 Trinity                   FL 2:40:41   19   27:24    3:55   15 1:16:56    1:43   12   50:45         
   18   144   111 Dennis Rotolo            44 Land O Lakes              FL 2:44:10   13   21:22    4:43   14 1:14:31    1:29   19 1:02:06         
   19   156    90 Pete Cramer              40 Ponte Vedra               FL 2:50:37   16   22:14    4:23   19 1:22:30    1:37   17   59:56         
   20   162   101 Mike Lukowich            42 Wesley Chapel             FL 2:59:29   18   25:48    4:31   16 1:17:19    3:13   20 1:06:40    2:00 
   21   172    11 Mark Dobersch            42 Lakeland                  FL 3:21:18   20   29:47    7:25   20 1:48:39    6:22    8   49:06         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   124 John Houfek              48 Tampa                     FL 2:02:06    1   15:15    2:37    1   59:13    0:53    2   44:10         
    2    25   118 Michael Hubbard          46 New Port Richey           FL 2:09:00    3   18:31    3:46    2 1:01:56    1:14    1   43:35         
    3    45   119 Ed Huetten               46 Tampa                     FL 2:16:49    2   17:30    3:19    3 1:04:42    1:15    6   50:05         
    4    56   121 Michael Dudas            47 Gulfport                  FL 2:20:44    4   19:24    4:29    6 1:10:45    1:23    3   44:46         
    5    65   123 Mike Mathiasmeier        48 Burlington                IA 2:23:27    7   20:59    4:17    5 1:09:55    1:03    4   47:15         
    6    87   116 Robert Schweitzer        45 Tampa                     FL 2:28:00   10   22:12    3:47   11 1:12:35    1:36    5   47:52         
    7   106   115 John Lorelle             45 Tampa                     FL 2:31:52    5   19:56    5:27   12 1:13:10    2:54    7   50:28         
    8   107   122 Les Lettiero             47 Tampa                     FL 2:31:53   12   24:23    4:18    7 1:10:47    1:23    8   51:04         
    9   113   114 Marc Levy                45 Orlando                   FL 2:33:27    6   20:00    5:57    4 1:09:32    2:44   10   55:15         
   10   115   126 Frank Lane               49 Winter Haven              FL 2:34:16    9   21:41    5:11   10 1:11:47    1:46    9   53:53         
   11   128  8003 John Soto                48 Land O Lakes              FL 2:40:11    8   21:03    4:41    9 1:11:47    2:23   12 1:00:18         
   12   141   125 Dr. John McDonough Iii   48 Tampa                     FL 2:43:19   11   22:23    2:53   13 1:17:04    2:24   11   58:36         
   13   147   120 Ronald Raybon            46 Glendale                  AZ 2:46:17   13   25:13    5:23    8 1:11:32    2:37   13 1:01:34         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   135 Steven Smith             50 Bonita Springs            FL 2:04:46    6   19:41    2:43    1   59:48    1:12    1   41:23         
    2    28   130 John Barrett             50 Orlando                   FL 2:10:16    4   19:14    3:50    3 1:01:12    1:18    2   44:44         
    3    35   133 Jeffrey Mount            50 Palm Harbor               FL 2:12:04    1   18:20    3:46    2 1:01:00    1:30    7   47:30         
    4    36   139 Chris Altimari           52 Tampa                     FL 2:12:10    3   19:08    3:06    4 1:02:55    1:34    3   45:29         
    5    48   136 Karl Stine               50 Punta Gorda               FL 2:17:37    7   19:48    3:31    5 1:05:19    2:07    6   46:54         
    6    51   132 Rick Mann                50 Bradenton                 FL 2:18:55    2   18:50    3:14    6 1:10:06    0:57    5   45:50         
    7    90   141 John Gilroy              53 Tallahassee               FL 2:28:31   12   24:16    4:51    7 1:10:59    2:44    4   45:43         
    8    96   134 Jeffrey Shane            50 Lutz                      FL 2:29:34    9   20:59    3:30   11 1:13:49    1:05    9   50:14         
    9   117   131 Noel Keesling            50 St Petersburg             FL 2:34:35    5   19:22    4:23   12 1:14:10    2:00   10   54:42         
   10   123   143 Johnathon Cornish        54 Wesley Chapel             FL 2:38:29   10   22:03    6:28    9 1:11:47    2:08   11   56:05         
   11   132   207 Neal Sivyer              51 Tampa                     FL 2:40:34   11   23:06    5:31   10 1:11:50    2:17   12   57:52         
   12   135   128 Doug Laseter             50 Palm Harbor               FL 2:41:15   13   25:02    3:58   13 1:21:25    1:57    8   48:54         
   13     0   140 William Ayers            52 Tampa                     FL            8   19:57    5:38    8 1:11:43    3:51                      
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    69   148 George Dondanville       59 Naples                    FL 2:24:34    2   18:06    4:04    1 1:09:27    1:40    2   51:18         
    2    84   149 David Perkey             59 Dunedin                   FL 2:27:47    1   17:07    4:04    2 1:11:36    2:20    3   52:42         
    3   137   147 Paul Citrin              59 Wesley Chapel             FL 2:42:29    3   19:04    5:15    6 1:20:20    1:46    4   56:05         
    4   142   146 Patrick Schultz          58 Tampa                     FL 2:43:24    5   24:54    5:21    5 1:19:31    2:30    1   51:10         
    5   151   150 David Schick             59 Clearwater                FL 2:47:25    4   21:38    5:29    3 1:14:05    2:27    6 1:03:48         
    6   154   144 Michael Laskey           56 Palm Harbor               FL 2:49:02    6   28:24    4:08    4 1:16:24    2:08    5   58:00         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   155 Terry Stegner            64 Hudson                    FL 2:16:34    1   15:48    3:09    1 1:06:02    0:44    1   50:53         
    2   165   152 Greg Kaputa              62 Tampa                     FL 3:01:50    2   32:46    6:23    2 1:20:18    3:03    2   59:22         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   122   156 Harry Williams           65 Tampa                     FL 2:38:01    1   19:58    4:57    1 1:16:27    2:14    1   54:27         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   167   157 Mark Parish              72 Clearwater                FL 3:06:39    1   29:40    3:25    1 1:20:11    1:43    1 1:11:43         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52    64 Jorit Wijnmaalen         37 Holiday                   FL 2:19:14    2   18:32    4:10    3 1:07:06    1:24    1   48:04         
    2    66    29 Christopher Steele       30 Wesley Chapel             FL 2:23:55    6   24:25    3:40    2 1:05:22    1:18    2   49:12         
    3    70    24 Daniel McLean            29 Land O Lakes              FL 2:24:43    3   19:12    3:58    6 1:10:39    1:42    3   49:14         
    4    73    55 Gregg Marrocco           36 Oldsmar                   FL 2:25:10    7   24:26    4:40    1 1:04:48    1:06    4   50:12         
    5    95    28 James Dawson             30 Tampa                     FL 2:29:30    1   18:21    3:58    4 1:08:33    2:28    6   56:12         
    6   103    78 Kristofor Halverson      39 St Petersburg             FL 2:31:15    4   20:21    4:15    5 1:10:30    1:54    5   52:17    2:00 
    7   169    62 Jim Downey               37 Odessa                    FL 3:09:13    5   24:23    5:14    7 1:18:25    2:50    8 1:18:23         
    8   171    63 James Leiby              37 Trinity                   FL 3:17:28    8   29:33    5:59    8 1:28:59    2:28    7 1:10:31         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    63   105 James Geurts             44 Odessa                    FL 2:22:55    1   20:10    3:19    1 1:07:56    2:17    1   49:15         
    2   136   432 Michael Fortuna          40 Land O Lakes              FL 2:42:03    2   23:15    4:48    2 1:09:23    2:27    2 1:02:12         
FEMALE INTERNATIONAL DISTANCE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   191 Sara Weaver              45 Naples                    FL 2:12:43    1   14:44    2:47    5 1:10:06    1:10    1   43:58         
    2    57   196 Reva Moeller             49 Treasure Island           FL 2:21:36    7   18:04    4:26    6 1:10:37    1:13    3   47:18         
    3    59   180 Deborah Brazill          39 Leesburg                  FL 2:21:43    8   18:05    4:26    2 1:08:31    0:56    7   49:46         
INTERNATIONAL DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    74   165 Laura Noland             29 Tampa                     FL 2:25:22    1   17:29    4:01    1 1:11:43    1:31    2   50:41         
    2    91   162 Christina Hahn           27 Tampa                     FL 2:28:58    3   19:49    4:40    2 1:14:06    1:39    1   48:45         
    3   121   164 Katie Singletary         28 Largo                     FL 2:37:39    2   19:43    4:50    3 1:15:54    1:15    4   55:59         
    4   159   163 Carola Riemer-Sesterhen  28 Tampa                     FL 2:53:00    4   22:34    4:37    4 1:23:01    1:47    5 1:01:04         
    5   161   166 Heather Whittaker        29 Tampa                     FL 2:57:23    5   24:37    7:45    5 1:28:02    3:13    3   53:48         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   104   208 Kris Neal                32 Graham                    TX 2:31:20    1   19:13    4:29    2 1:13:22    1:50    2   52:28         
    2   105   170 Jennifer Patzkowsky      31 Lakeland                  FL 2:31:41    3   21:29    4:54    3 1:17:27    1:46    1   46:07         
    3   146   174 Peggy Stanford           34 Wesley Chapel             FL 2:45:31    4   21:54    4:16    5 1:22:25    2:05    3   54:53         
    4   148   171 Sheila Spencer           31 St Petersburg             FL 2:46:32    5   23:23    4:37    4 1:20:10    2:40    4   55:45         
    5   152   169 Kimberly Wright          30 New Port Richey           FL 2:48:20    2   19:19    4:58    1 1:12:35    1:37    5 1:09:52         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71   181 Kristin Woodward         39 Largo                     FL 2:25:01    2   19:37    4:17    1 1:08:14    1:10    1   51:45         
    2   139   177 Rebecca Ackerman         38 Belleair                  FL 2:43:01    6   25:25    3:55    2 1:16:36    1:20    3   55:47         
    3   140   176 Kirsten Priddy           37 Tampa                     FL 2:43:06    5   23:25    4:32    4 1:17:48    2:46    2   54:37         
    4   150   175 Alexandra Cramer         37 Ponte Vedra               FL 2:47:16    3   22:13    3:39    5 1:18:10    1:08    5 1:02:07         
    5   155   179 Gretchen Wood            38 Lakeland                  FL 2:49:05    1   17:55    4:59    6 1:23:07    2:36    4 1:00:30         
    6   157   178 Kerry Smith              38 St Petersburg             FL 2:51:08    4   23:17    4:17    3 1:16:44    1:22    6 1:05:29         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   187 Karina Findlay           43 Tampa                     FL 2:22:15    2   17:15    3:49    1 1:09:09    1:10    3   50:54         
    2    68   184 Emilie Moore             41 St Petersburg             FL 2:23:57    1   16:49    3:43    2 1:12:58    1:49    2   48:41         
    3   116   183 Susie Moerschbacher      41 Lakeland                  FL 2:34:17    4   20:24    4:09    5 1:18:58    2:23    1   48:25         
    4   118   189 Jennifer Wolf            44 Tampa                     FL 2:36:02    5   20:48    4:51    4 1:17:20    1:23    4   51:41         
    5   130   185 Christine Tekautz        41 Clearwater                FL 2:40:30    3   19:44    6:12    3 1:16:57    1:05    5   56:33         
    6   173   182 Debbie Forbes            41 St Petersburg             FL 3:30:17    6   30:53    5:06    6 1:26:21    2:02    6 1:25:57         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   102   190 Karen Childs             45 Tampa                     FL 2:30:44    1   20:28    4:05    1 1:14:20    1:23    1   50:29         
    2   145   192 Lori Dorman              46 Bradenton                 FL 2:44:17    3   22:34    4:45    2 1:22:46    1:15    2   53:00         
    3   153   194 Pauline Watson           46 Hollywood                 FL 2:48:28    2   20:28    5:40    4 1:25:33    1:23    3   55:26         
    4   164   197 Lynn Sweeney             49 New Port Richey           FL 3:00:16    4   25:58    4:22    3 1:23:21    1:44    4 1:04:53         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   108   639 Carol McKenna            50 Tierra Verde              FL 2:31:58    3   22:25    3:55    1 1:09:56    1:34    2   54:09         
    2   111   199 Susan Cone               51 Naples                    FL 2:33:19    1   21:11    4:49    2 1:13:12    1:42    1   52:27         
    3   131   203 Clare Kelley             54 Treasure Island           FL 2:40:33    4   24:02    4:16    3 1:14:39    1:51    3   55:47         
    4   143   201 Lynn Behnke              54 Winter Springs            FL 2:43:42    2   21:19    6:23    4 1:15:35    2:49    4   57:37         
    5   158   200 Evelyn De Lelys          51 Tampa                     FL 2:51:54    6   31:50    3:56    5 1:16:19    2:00    5   57:52         
    6   170   198 Claire Laseter           51 Palm Harbor               FL 3:09:33    5   30:13    5:07    6 1:32:09    1:29    6 1:00:38         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    94   205 Laura Toll               55 Lutz                      FL 2:29:28    1   17:20    3:55    1 1:11:05    1:38    2   55:31         
    2   166   206 Lynn Gray                57 Tampa                     FL 3:03:53    2   29:56    6:22    3 1:31:17    0:52    1   55:28         
    3   168   204 Karen Stromberg          55 Clearwater                FL 3:06:46    3   31:33    5:26    2 1:22:52    3:11    3 1:03:47         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   138   167 Laura Fauver             30 St Petersburg             FL 2:42:38    1   19:44    4:55    1 1:15:37    1:27    1 1:00:57         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
INTERNATIONAL DISTANCE TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                   
                        
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
====================================================== 
    1    29   297 V-Tach                                                   2:10:25    2   17:22    2:33    3 1:08:17    0:39    1   41:37         
                  Mike  Manning/ Boby  Kostopoulos/ Scott  Flint         
    2    44   291 Gray Pelicans                                            2:16:35    1   15:52    2:52    2 1:07:53    0:46    3   49:14         
                  Michael  Stevenson/ John  Cornish/ Bob  Arce           
    3    86   287 Blue Ospreys                                             2:27:53    5   22:56    4:21    1 1:07:17    0:46    4   52:35         
                  John  Foley/ Steve  Szalus/ Eric  Thomas               
    4   112   290 Davemark&bob                                             2:33:22    3   17:29    3:36    4 1:17:32    0:44    5   54:04         
                  Dave  Kolbas/ Mark  Camacho/ Bob  Thornberry           
    5   120   295 The Swine Flew 3                                         2:36:29    4   18:37    2:13    5 1:27:08    0:36    2   47:56         
                  Greg  Stanek/ Alan  Obringer/ Dan  Rice                
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                   
                        
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
====================================================== 
    1    53   209 Vagina Overload                                          2:19:20    1   15:42    2:34    1 1:15:13    0:32    1   45:22         
                  Rose  Laurence/ Chrishelle  Roque/ Joanne  King        
    2   163   293 Pink Egrets                                              2:59:42    2   22:54    3:15    2 1:45:43    0:55    2   46:57         
                  Fiona  Stevenson/ Sarah  Michaud/ Cara  Plant          
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                   
                        
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
====================================================== 
    1     9   288 Bruce, Bob And Jacki                                     2:00:52    3   16:44    3:19    1 1:00:17    0:41    1   39:53         
                  Bruce  Mills/ Bob  Lecznar/ Jacki  Wachtel             
    2    22   285 1stud1fogey1hottie                                       2:06:20    1   12:48    2:13    3 1:02:10    0:43    3   48:28         
                  Timothy  Lawrence/ India  Surlis/ Justin  Lawrence     
    3    23   292 Lko                                                      2:08:18    2   16:05    2:52    2 1:00:34    0:41    2   48:08         
                  Steven  Klar/ Tim  Malinoski/ Heidi  Lacy              
    4    85   289 Cabinology                                               2:27:48    4   20:49    5:57    4 1:08:22    0:49    4   51:53         
                  Gunther  Flaig/ Suzi  Flaig/                           
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Alan Johnson    alanj@runmsm.com
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
   47 7.2 Placement of Equipment        2:00 
   78 5.10g Overtaken                   2:00 
   91 5.10g Overtaken                   2:00 
  101 5.10a Drafting                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  188 Incomplete course                   2:33:49   24:39    5:01 1:28:27    3:26   32:18 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com