Longleaf Triathlon
Presented by Seven Springs Rotary
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/9 Mile Bike/3.1 Mile Run
October 18, 2009
New Port Richey, FL
Race Director: Rob Marlowe
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     1   317 Kurt Roeser              22 Gainesville               FL   49:43    7    5:01    1:45    6   26:43    1   16:16         
    2     2   368 Eric Hall                30 Tampa                     FL   50:20   32    5:45    1:53    1   24:39    2   18:05         
    3     3   308 Ryan Post                20 Estero                    FL   50:24    1    4:10    2:02    2   25:02    5   19:12         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   164   343 Patrick McGuire          14 Valrico                   FL 1:16:39    1    6:55    5:26    1   39:02    1   25:17         
    2   270   341 Zack Parsons             10 Spring Hill               FL 1:30:32                         2   42:49    2   27:58         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    61   344 Patrick McArdle          17 Hudson                    FL 1:06:42    2    6:15    3:43    2   34:56    1   21:50         
    2    80   346 Christopher Day          19 Orlando                   FL 1:09:06    1    5:10    4:14    1   31:42    3   28:01         
    3   230   345 Vasili Kostakis          18 Trinity                   FL 1:24:24                         3   36:44    2   26:48         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    15   350 Kyle Johansen            23 Port Richey               FL   58:23    2    5:34    2:41    2   27:15    2   22:54         
    2    26   353 Kenneth Magee            24 Seminole                  FL 1:01:05    4    6:21    2:58    4   30:39    1   19:08    2:00 
    3    28   658 Paul Setlak              22 Melbourne                 FL 1:01:14    1    5:04    2:34    3   27:24    4   26:14         
    4    39   352 Daniel Dellibovi         24 Port Richey               FL 1:03:22    7    8:18    3:07    1   26:54    3   25:05         
    5   168   348 Andrew Keck              20 Melbourne                 FL 1:17:02    3    5:51    4:16    7   39:42    5   27:14         
    6   184   349 Forest Smith             23 Odessa                    FL 1:18:45    5    6:47    4:20    5   33:12    6   34:26         
    7   248   351 Brian Carr               24 New Port Richey           FL 1:25:56    6    7:10    4:19    6   37:47    7   36:42         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    17   364 John Feely               29 Tampa                     FL   58:49    1    5:05    3:17    1   28:43    1   21:46         
    2   107   354 Derek Rakestraw          25 Gainesville               FL 1:12:08    3    6:20    4:29    3   35:18    4   26:03         
    3   112   357 Aaron King               27 Lutz                      FL 1:12:28    2    6:11    4:00    6   36:50    3   25:29         
    4   126   355 Travis Meares            25 Hudson                    FL 1:13:26    4    6:47    4:45    4   35:42    5   26:13         
    5   131   358 William Sizemore         27 New Port Richey           FL 1:13:39    5    7:08    4:25    5   36:41    2   25:26         
    6   141   362 Craig Drew               29 New Port Richey           FL 1:15:19    7    7:25    5:09    2   34:26    7   28:20         
    7   189   356 Mark Melichar            26 Bradenton                 FL 1:19:26    8    7:32    5:03    8   39:12    6   27:40         
    8   220   340 Luke Gutwein             29 Gainesville               FL 1:22:47    9    8:43    5:06    7   39:11    8   29:48         
    9   259   363 Eric Stone               29 Orlando                   FL 1:27:59    6    7:18    5:49    9   40:35   10   34:18         
   10   273   361 Michael Rea              29 Land O' Lakes             FL 1:31:13   10   10:18    6:33   10   40:42    9   33:41         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     4   390 Tim Pemberton            33 New Port Richey           FL   53:13    6    5:43    1:50    2   26:48    1   18:53         
    2     7   373 Keith Campbell           31 Land O'lakes              FL   55:44    3    4:49    2:23    1   26:33    4   22:01         
    3    12   393 Joey Crawford            33 Tampa                     FL   58:06    1    4:31    2:54    4   28:05    5   22:37         
    4    13   378 Raj Ravi                 32 New Port Richey           FL   58:15    5    5:39    2:56    3   27:48    3   21:53         
    5    31   369 Stephen Ayoub            31 Atlanta                   GA 1:02:04   11    6:15    3:29    8   31:00    2   21:21         
    6    34   392 Bryan Drackett           33 Tampa                     FL 1:02:47    2    4:44    2:45   11   31:25   10   23:53         
    7    37   376 James Cass               31 Tampa                     FL 1:03:13   10    6:12    2:31    6   30:56    9   23:35         
    8    41   367 William Ford             30 Port Richey               FL 1:03:49   19    7:51    3:01    5   30:10    6   22:48         
    9    49   395 Joe Minichino            34 Brooksville               FL 1:04:33   12    6:24    3:06    7   30:57   11   24:07         
   10    50   391 Joseph Ayoub             33 Safety Harbor             FL 1:04:55   14    6:27    4:19    9   31:05    7   23:05         
   11    53   383 Kevin Melker             32 Tampa                     FL 1:05:21    7    5:52    3:08   14   33:13    8   23:09         
   12    73   365 Brian Dahmer             30 Hudson                    FL 1:08:26   15    6:35    3:20   13   33:11   13   25:21         
   13    77   372 Richard Mattison         31 Land O Lakes              FL 1:08:56   13    6:26    3:53   10   31:12   16   27:26         
   14   103   386 Greg Farris              33 Lakeland                  FL 1:11:51    4    5:12    4:07   12   31:45   23   30:49         
   15   114   366 James Horianopoulos      30 New Port Richey           FL 1:12:36   17    7:21    4:34   19   34:35   12   24:08    2:00 
   16   125    48 Matthew Oyer             34 Clearwater                FL 1:13:17   20    8:10    4:41   17   33:42   14   26:45         
   17   136   479 John Hudson              32 New Port Richey           FL 1:14:29    8    5:53    4:14   15   33:18   24   31:06         
   18   146   377 Chad Trecida             31 Tampa                     FL 1:15:41   18    7:21    4:40   20   35:32   17   28:10         
   19   155   375 Rob Van Stronder         31 Lutz                      FL 1:16:10   21    8:24    3:51   16   33:31   22   30:26         
   20   159   371 Chad Fisher              31 Land O Lakes              FL 1:16:15    9    6:10    3:53   22   36:07   20   30:06         
   21   174   396 Andres Hernandez         34 Tampa                     FL 1:17:41   25   11:30    4:52   18   34:27   15   26:53         
   22   195   385 Jeremy Walton            32                              1:19:57   23   10:14    4:30   21   35:52   19   29:21         
   23   210   387 Vincent Breault          33 Land O Lakes              FL 1:21:37   22    8:24    5:50   23   36:36   18   28:49    2:00 
   24   276   384 Everette Parker          32 Tampa                     FL 1:32:35   16    6:44    8:16   25   44:21   25   33:16         
   25   277   370 Justin Martens           31 Land O Lakes              FL 1:33:59   24   11:06    5:47   26   46:56   21   30:11         
   26   297   394 Shannon Haney            33 Tampa                     FL 1:46:47   26   15:53    7:38   24   43:35   26   39:42         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    19   427 Brian Flansburg          39 Lutz                      FL   59:09    5    6:00    3:42    1   28:28    1   21:00         
    2    25   410 Bob Robertson            36 Tampa                     FL 1:00:57    3    5:32    2:48    5   29:45    2   22:53         
    3    27   405 Francis Kennard          36 Dade City                 FL 1:01:08    1    5:01    2:45    4   29:35    3   23:49         
    4    35   402 Adam Phoenix             35 Tampa                     FL 1:02:50    4    5:35    3:27    2   29:33    6   24:16         
    5    46   411 Brian Callahan           36 Tampa                     FL 1:04:13    6    6:36    3:44    3   29:34    7   24:21         
    6    57   413 Devin Prinz              37 Land O Lakes              FL 1:05:44   13    8:15    3:33    6   29:53    4   24:05         
    7    63   414 Russell Laggan           37 Lutz                      FL 1:06:56    2    5:20    4:10    7   29:57   12   27:30         
    8    78   425 Peter Greif              38 Tampa                     FL 1:08:57    9    6:51    3:56    9   32:31    8   25:41         
    9   101   399 Matthew McNamara         35 Odessa                    FL 1:11:42   10    7:11    4:13   10   33:34    9   26:45         
   10   109   398 Craig Comperatore        35 New Port Richey           FL 1:12:25   15    8:28    3:44   15   36:04    5   24:11         
   11   118   407 Terence Doohen           36 Land O Lakes              FL 1:12:41    7    6:43    3:55   11   34:41   11   27:23         
   12   134   403 Lee Johansen             35 Trinity                   FL 1:14:28   11    7:40    3:24    8   32:08   17   29:18    2:00 
   13   158   336 Peter Weise              38 St Petersburg             FL 1:16:14    8    6:50    5:27   20 1:05:36                      
   14   163   409 Thomas Groesbeck         36 New Port Richey           FL 1:16:23   18    9:26    4:04   14   36:01   10   26:54         
   15   187   406 Philmer Lewis            36 Holiday                   FL 1:19:14   16    8:39    6:16   12   35:17   16   29:03         
   16   206   424 Jonathan Vielhaber       38 Tampa                     FL 1:21:00   17    9:18    6:09   16   36:34   15   28:59         
   17   218   423 Darrell Turner           38 Tampa                     FL 1:22:32   12    7:41    6:27   18   40:22   13   28:04         
   18   241   401 Ray Gore                 35 Tampa                     FL 1:24:47   14    8:18    5:19   13   35:19   19   33:53    2:00 
   19   247   400 Dave Nichols             35 Tampa                     FL 1:25:41   20   10:15    5:32   17   39:41   18   30:15         
   20   255   415 Greg Parsons             37 Spring Hill               FL 1:27:16   19    9:28    6:33   19   42:46   14   28:30         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    11   440 George Albright          41 New Port Richey           FL   57:18    3    5:38    2:39    6   29:51    1   19:12         
    2    18   445 Roger Briggs             41 Wesley Chapel             FL   58:51    7    6:02    2:28    2   27:35    4   22:47         
    3    21   443 Paul Smith               41 Tarpon Springs            FL 1:00:24    5    5:55    2:35    3   28:16    5   23:39         
    4    24   434 Greg Patterson           40 Tampa                     FL 1:00:51    4    5:52    2:54    1   26:53    8   25:14         
    5    29   441 Thompson Matthews        41 Odessa                    FL 1:01:26   13    7:04    2:59    5   29:33    2   21:52         
    6    38   446 Jean Gendebien           42 New Port Richey           FL 1:03:18    9    6:30    4:50    7   29:57    3   22:01         
    7    42   452 William Stewart          43 Tampa                     FL 1:04:01    2    5:37    2:57    4   29:06   11   26:22         
    8    62   435 Dan Genna                40 Tarpon Springs            FL 1:06:47   12    6:58    3:39   10   32:15    7   23:56         
    9    66   454 Brian Maiocco            44 Crystal Beach             FL 1:07:40   10    6:47    3:25    8   31:01   13   26:29         
   10    76   453 Jim Lighthall            43 Tampa                     FL 1:08:50    1    5:00    4:47    9   31:35   15   27:29         
   11    82   442 Mark Wilson              41 Tampa                     FL 1:09:13   14    7:27    3:51   11   32:17    9   25:40         
   12   105   456 Lonnie Moore             44 Tampa                     FL 1:11:58    8    6:20    4:11   13   33:29   16   27:59         
   13   106   444 Doug Wetherill           41 Trinity                   FL 1:12:00   11    6:52    4:26   16   34:35   10   26:07         
   14   111   447 Dennis Desalvo           42 New Port Richey           FL 1:12:27   23   10:29    3:44   17   34:36    6   23:40         
   15   129   455 Ron McClarin             44 Tampa                     FL 1:13:32   15    7:31    7:17   12   32:20   12   26:26         
   16   166   457 John Midkiff             44 Trinity                   FL 1:16:54   16    7:56    4:33   14   33:43   22   30:44         
   17   176   438 Robert Villanova         41 Land O Lakes              FL 1:17:56    6    5:55    5:48   18   36:03   20   30:12         
   18   203   439 Greg Krautner            41 New Port Richey           FL 1:20:52   19    8:52    5:20   20   36:39   19   30:02         
   19   211   437 Vj Tristram Vailoces     41 Lakeland                  FL 1:21:44   22    9:55    6:41   19   36:23   17   28:46         
   20   227   436 Bill Dicola              40 Trinity                   FL 1:24:03   18    8:24   14:15   15   34:25   14   27:01         
   21   260   430 Robert Sullivan          40 Celebration               FL 1:28:21   17    8:07    4:47   22   44:52   21   30:36         
   22   274   433 John Budnik              40 Orlando                   FL 1:31:14   21    9:40    8:27   21   44:07   18   29:01         
   23   293   431 Thomas Colasacco         40 Land O Lakes              FL 1:45:55   20    9:04    9:10   23   46:39   23   41:03         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    59   458 James Dietz              45 Naples                    FL 1:05:58    6    7:37    5:44    1   30:05    1   22:33         
    2    79   469 Joel Blakeman            47 Tampa                     FL 1:08:59    2    6:22    3:39    7   34:23    3   24:37         
    3    86   468 Stephen Bennett          47 Odessa                    FL 1:09:47    5    7:14    3:26    4   32:53    7   26:17         
    4    90   474 Bruce Landon             49 New Port Richey           FL 1:10:03    1    5:13    4:02    5   33:08    9   27:40         
    5    98   475 Vince Cauterucci         49 Odessa                    FL 1:10:51    8    8:05    4:21    3   32:23    6   26:04         
    6   110   460 Tony Prado               45 Tampa                     FL 1:12:26   11   14:25    4:15    2   30:47    2   23:01         
    7   124   459 Carl Spitznagel          45 Odessa                    FL 1:12:55    3    6:30    5:05    6   33:53    8   27:30         
    8   140   476 Scott Stolz              49 Tarpon Springs            FL 1:15:07    7    8:03    5:48    8   35:32    5   25:45         
    9   154   470 John Soto                48 Land O Lakes              FL 1:16:08                                                        
   10   156   462 Luis Barrios             45 Tampa                     FL 1:16:13    9    9:30    4:43   10   36:52    4   25:10         
   11   185   473 Marc Roussel             49 New Port Richey           FL 1:18:54    4    6:56    6:17    9   36:14   10   29:28         
   12   302   464 Miguel Lopez             46 Land O Lakes              FL 1:50:23   10   12:55   14:01   11   47:22   11   36:07         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    33   478 Paul Scoville            50 St Petersburg             FL 1:02:43    1    5:18    3:46    1   30:46    1   22:55         
    2    93   483 Paul Miller              54 New Port Richey           FL 1:10:11    3    7:25    5:05    2   32:53    2   24:48         
    3   179   477 Johannes Vandenbroeke    50 Palm Harbor               FL 1:18:08    4    7:45    3:11    6   37:08    3   30:06         
    4   208   482 Randy Renfroe            53 Tampa                     FL 1:21:07    5    8:14    4:44    5   35:30    5   32:40         
    5   215  8007 Robert Stastny           51 Tampa                     FL 1:22:05    2    7:05    5:10    3   33:41    6   36:10         
    6   231   480 Samuel Carranza          51 Tampa                     FL 1:24:24    6   12:50    6:20    4   35:01    4   30:14         
    7     0   481 William Meadows          53 Tampa                     FL                                                           2:00 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    44   487 Mark Davis               56 Lutz                      FL 1:04:08    2    6:45    3:03    2   29:32    1   24:50         
    2    55   490 Mark Winholtz            58 Andover                   MN 1:05:33    1    5:53    3:26    1   28:31    5   27:46         
    3    95   484 Kim Anderson             55 Dunedin                   FL 1:10:35    5    8:03    4:07    3   31:42    2   26:44         
    4   120   491 Tony Walton              58 Dunedin                   FL 1:12:45    9    9:00    3:47    4   32:27    3   27:32         
    5   149   492 Tim Hohl                 58 Tampa                     FL 1:16:01    6    8:24    4:46    5   34:30    7   28:23         
    6   173   489 Tim Cummings             56 Tarpon Springs            FL 1:17:32    3    7:01    3:55    8   37:07    8   29:31         
    7   183   337 Stephen Michelini        59 Tampa                     FL 1:18:42    4    7:09    5:39    6   34:55    9   31:00         
    8   196   488 D Johnson                56 Spring Hill               FL 1:19:59    7    8:27    6:34    7   36:56    6   28:03         
    9   229   486 Mike Peters              55 New Port Richey           FL 1:24:20   10    9:01    8:14    9   39:32    4   27:34         
   10   291   485 Hurtis Carter Jr.        55 Lakeland                  FL 1:45:44    8    8:30    9:12   10   50:15   10   35:48    2:00 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    91   496 Steve Berg               64 Palm Harbor               FL 1:10:05    3    8:14    4:01    2   32:50    2   25:00         
    2   115   494 Thomas Edwards           62 Quito                        1:12:36    1    5:44    4:49    3   33:19    3   28:45         
    3   138   493 Dennis Miller            62 Plant City                FL 1:14:48    4   13:42    4:00    1   32:25    1   24:43         
    4   226   495 Dan Thomas               63 Trinity                   FL 1:23:55    2    7:38    4:58    4   37:43    4   33:38         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    43   497 Sam Nall                 66 Homosassa                 FL 1:04:05    1    5:29    3:58    1   29:43    1   24:55         
    2   303   498 Fredric Kratochvil       66 New Port Richey           FL 1:51:06    2   12:34   12:01    2   44:23    2   42:09         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    23   428 Rich Mills               39 Tampa                     FL 1:00:49    1    4:57    3:21    2   29:54    1   22:38         
    2    48   404 Leo Briceno              36 Clearwater Beach          FL 1:04:29    3    5:15    2:44    1   28:04    3   28:27         
    3   139   416 Mattthew Sennet          37 Tampa                     FL 1:15:07    4    6:01    4:49    3   33:52    5   30:26         
    4   142   408 Gene Hawks               36 Land O Lakes              FL 1:15:31    5    7:27    4:10    4   34:32    4   29:24         
    5   151   422 Eddie Encarnacion        38 Saint Augustine           FL 1:16:04    6    8:12    4:48    5   35:21    2   27:45         
    6   268   421 Marc Bastarache          38 New Port Richey           FL 1:29:54    7    9:34    4:31    6   35:25    7   40:26         
    7   269   418 Juan Canabal             38 Jacksonville              FL 1:30:04    2    5:08    6:26    8   40:22    6   38:11         
    8   287   397 Aaron Lounsberry         35 Clearwater                FL 1:40:24                         7   38:10    8   50:48         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    94   449 Roy Niggebrugge          43 Lutz                      FL 1:10:15    2    6:48    3:32    1   29:43    1   30:14         
    2   153   471 Mike Wichman             48 Tampa                     FL 1:16:08    1    5:50    4:14    2   33:25    2   32:40         
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age College                   Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     5   312 Richard Coffey           21 UF                          54:06    3    5:16    2:04    3   27:01    3   19:47         
    2     6   319 Oscar Cardenas           22 FGCU                        55:42    1    4:49    2:48    1   26:00    4   22:05         
    3     8   304 Kyle Roeser              19 Tri-Knights                 56:00    2    5:15    2:18    4   28:50    2   19:39         
    4     9   309 Zachary Mori             20 UF Trigators                56:49    4    5:18    2:39    2   26:06    5   22:47         
    5    30   303 Stephen Zaffiri          18 Tri-Bulls                 1:01:59   12    6:39    2:29    5   29:35    8   23:17         
    6    32   321 Trevor Peterson          28 Embry Riddle              1:02:40    7    5:32    3:55    6   30:24    6   22:50         
    7    36   313 Joel Gayle               21 Tri Knights               1:02:59   15    8:55    2:43   10   31:56    1   19:27         
    8    40   310 Ryan Kagan               20 University of Central Flo 1:03:44    6    5:22    2:50    7   30:27   13   25:07         
    9    47   315 Adam Torma               21 Tribulls                  1:04:20    8    5:41    3:23    9   31:49    9   23:29         
   10    58   306 Nirav Patel              19 Tri Gators                1:05:47   13    7:10    2:41   11   32:26   10   23:30         
   11    60   311 Matt Griffith            21 Embry-Riddle Aeronautical 1:06:10   14    7:22    3:19    8   31:44   11   23:47         
   12    65   307 Nicholas Dunnett         19 Tri-Knights               1:07:37    9    5:47    2:45   13   33:47   14   25:20         
   13    69   318 Ryan Burmeister          22 FGCU                      1:07:59    5    5:20    2:35   12   33:23   15   26:43         
   14    84   323 Juan Munoz               29 University of Central Flo 1:09:27   11    6:22    3:33   14   34:39   12   24:55         
   15   123   302 Kyle Myers               18 Embry Riddle Aeronautical 1:12:54   10    6:05    6:24   15   37:25    7   23:02         
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    10   328 Taylor Cooke             21 Homosassa                 FL   56:49    1    3:50    2:10    3   30:22    1   20:28         
    2    14   332 Christina Taylor         22 Oviedo                    FL   58:17    9    5:20    2:23    2   29:25    2   21:10         
    3    20   580 Lisa Kaschak             40 St Petersburg             FL 1:00:20    5    5:07    2:58    1   29:20    4   22:57         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   133   500 Courtney Smith           13 St Petersburg             FL 1:14:20    1    6:32    2:55    2   37:32    1   27:23         
    2   177   501 Kyra Sweeney             14 New Port Richey           FL 1:18:02    2    7:13    3:21    1   37:21    2   30:07         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   199   502 Alexandria Landon        17 Lutz                      FL 1:20:12    1    6:20    3:24    1   37:41    1   32:48         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   144   507 Ashley Grant             24 New Port Richey           FL 1:15:37    3    6:45    3:30    2   36:33    2   26:51    2:00 
    2   152  8005 Rachel Sizemore          24 Tallahassee               FL 1:16:05    5    7:25    3:51    1   35:31    4   29:18         
    3   167   504 Allison Dipalo           22 Spring Hill               FL 1:17:01    4    7:07    4:23    3   36:35    3   28:58         
    4   188   509 Susan Johnson            24 Tampa                     FL 1:19:25    1    4:27    3:51    6   44:36    1   26:32         
    5   235   503 Cassandra Abernathy      20 Gibsonton                 FL 1:24:31    2    6:34    6:53    5   40:57    5   30:09         
    6   243   338 Milani Michelini         24 Tampa                     FL 1:25:14    6    8:08    5:04    4   39:42    6   32:21         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    52   528 Claudia Williams         29 St Petersburg             FL 1:05:15    1    5:55    3:25    1   30:52    2   25:04         
    2   122   519 Danielle Malkin          26 Tampa                     FL 1:12:50    7    7:12    3:32    8   37:02    3   25:05         
    3   127   513 Jm Kitner                25 Port Richey               FL 1:13:27    3    6:23    3:40    5   36:22    5   27:03         
    4   145   525 Jessie Rook              28 Tampa                     FL 1:15:38   11    7:52    5:10    4   35:58    4   26:39         
    5   169   511 Jamie Stiles             25 New Port Richey           FL 1:17:08    6    6:44    6:39   13   39:33    1   24:14         
    6   178   659 Maggie Veith             25 Trinity                   FL 1:18:07    2    6:05    3:21    6   36:36   12   32:06         
    7   193   510 Kellee May               25 Lutz                      FL 1:19:56    8    7:26    5:40   10   38:21    6   28:30         
    8   204   160 Rebecca McLarty          25 Tampa                     FL 1:20:54    4    6:26    4:42    2   33:25   16   36:22         
    9   221   526 Jenny Gutwein            29 Gainesville               FL 1:22:52   13    8:50    5:08   12   39:09   10   29:47         
   10   223   514 Meghan Ford              25 Port Richey               FL 1:22:59   16    9:46    5:57   11   38:45    7   28:32         
   11   232   518 Cara Cook                26 Tampa                     FL 1:24:25    5    6:30    4:50   17   43:31    8   29:35         
   12   234   517 Jayme Price              26 Tampa                     FL 1:24:30   12    8:10    4:59   16   41:47    9   29:36         
   13   240   522 Shantell McLean          28 Land O Lakes              FL 1:24:45   10    7:48    5:22    7   36:51   13   34:46         
   14   244   524 Karen Cranen             28 Ruskin                    FL 1:25:18    9    7:35    6:41    3   35:06   15   35:58         
   15   256   515 Ana Blanton              25 Riverview                 FL 1:27:22   17    9:50    5:10    9   37:26   14   34:58         
   16   258   521 Tiffany Schaltenbrand    27 New Port Richey           FL 1:27:53   14    8:52    6:21   14   40:49   11   31:53         
   17   278   523 Karen Uher               28 New Port Richey           FL 1:34:32   15    9:35    4:27   15   41:14   17   39:18         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    68   544 Tara Thompson            33 New Port Richey           FL 1:07:55    4    6:30    3:05    4   34:09    1   24:13         
    2    81   542 Teresa Johansen          32 Trinity                   FL 1:09:10    5    6:33    2:45    1   32:31    5   27:22         
    3   100   538 Heather Lester           32 Hudson                    FL 1:11:34    6    6:36    3:24    7   35:10    3   26:25         
    4   102   551 Sherry Weiland           34 Seffner                   FL 1:11:42    7    7:06    4:19    2   32:46    6   27:33         
    5   116   547 Julia Lamb               33 Tampa                     FL 1:12:39    1    5:40    3:52    5   34:45    8   28:24         
    6   135   539 Amanda Maucere           32 New Port Richey           FL 1:14:28    8    7:25    4:58    6   34:59    4   27:07         
    7   175   533 Dawn Myers               31 Riverview                 FL 1:17:50    2    5:46    3:57    3   34:04   15   34:04         
    8   186   550 Joni Jarrett             34 Plant City                FL 1:18:58   14    8:01    5:16   10   37:20    7   28:22         
    9   200   541 Jessica Conrado          32 Tampa                     FL 1:20:14   12    7:43    4:51   12   37:50    9   29:52         
   10   201   546 Pia Trujillo             33 Tampa                     FL 1:20:32   18    9:22    5:48   16   39:33    2   25:50         
   11   207   535 Heather Patterson        31 Tampa                     FL 1:21:04   15    8:10    4:06    8   35:24   13   33:25         
   12   216   536 Jennifer Lounsberry      32 Clearwater                FL 1:22:18   10    7:39    4:13    9   36:26   14   34:02         
   13   228   534 Mavany Caffrey           31 Spring Hill               FL 1:24:19    3    6:08    4:25   19   41:24   11   32:23         
   14   239   529 Aline Paggiaro           30 Chicago                   IL 1:24:38   13    7:48    5:31   13   38:53   12   32:27         
   15   249   543 Nicole Watson            32 Wesley Chapel             FL 1:26:11   16    8:19    6:41   15   39:04   10   32:09         
   16   252   545 Gina Hubany              33 St Petersburg             FL 1:26:44   11    7:42    4:49   14   38:56   16   35:19         
   17   254   532 Julie Gallagher          31 New Port Richey           FL 1:26:55   17    8:59    4:42   11   37:21   17   35:54         
   18   271   552 Kym Gore                 34 Tampa                     FL 1:30:37    9    7:36    5:46   18   40:51   18   36:26         
   19   285   537 Tracey Barrera           32 Gibsonton                 FL 1:40:06   19    9:33    5:13   17   40:50   19   44:31         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    67   554 Veronica Gustafson       35 Odessa                    FL 1:07:44    6    7:31    3:16    1   31:51    2   25:07         
    2    88   566 Christy Pilman           37 Trinity                   FL 1:09:56    8    7:48    3:35    3   33:38    1   24:56         
    3   132   572 Deirdre Yanko            38 Port Richey               FL 1:13:56    1    5:40    3:36    2   32:36    9   32:06         
    4   148   556 Shannon Goulish          36 Lakeland                  FL 1:15:52    2    6:25    4:25    6   36:11    5   28:52         
    5   165   569 Suzanne Fuller           38 Odessa                    FL 1:16:49    5    7:30    6:15    4   35:01    4   28:05         
    6   197   559 Naomi Tillis             36 Valrico                   FL 1:19:59    3    7:08    4:13    8   39:46    6   28:54         
    7   198   568 Cheryl Gendebien         38 New Port Richey           FL 1:20:04    4    7:14    4:03    5   35:03   11   33:45         
    8   212   575 Sandra Emmons            39 Dover                     FL 1:21:49   11    9:23    6:03    7   38:59    3   27:25         
    9   257   573 Susan Elliott            38 Temple Terrace            FL 1:27:34    7    7:45    5:29   12   44:28    7   29:53         
   10   261   563 Tisha Doohen             37 Land O Lakes              FL 1:28:26    9    8:24    5:54   10   43:28    8   30:41         
   11   281   570 Jose Burgos              38 Odessa                    FL 1:36:39   10    9:20   10:50    9   43:28   10   33:02         
   12   294   565 Davi Budnik              37 Orlando                   FL 1:45:55   15   13:15    7:09   13   45:09   13   40:22         
   13   295   567 Becky Linares            38 Land O Lakes              FL 1:46:21   12   10:02    8:23   14   50:57   12   37:00         
   14   301   571 Lina Castro              38 Odessa                    FL 1:49:20   13   10:40    9:34   11   43:30   14   45:37         
   15   307   557 Aleida Morse             36 Lutz                      FL 2:02:06   14   11:02    6:35   15   52:50   15   51:40         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    51   603 Gul Mijgar               42 Wesley Chapel             FL 1:05:14   10    7:00    3:52    1   31:12    1   23:10         
    2    54   582 Cami Piche'              41 Holiday                   FL 1:05:29    3    5:46    3:18    3   33:10    2   23:15         
    3    74   599 Mary McGuire             42 Valrico                   FL 1:08:32    7    6:49    3:22    5   33:26    4   24:56         
    4    87   605 Debbie Ozner-Anderson    43 Dunedin                   FL 1:09:53    4    5:50    4:15    2   31:53    8   27:56         
    5    92   597 Laura Bisesi             42 Tampa                     FL 1:10:05   15    7:23    3:52    7   33:32    6   25:19         
    6    99   601 Judy Wade                42 Valrico                   FL 1:11:12    1    5:13    4:04    6   33:31   11   28:25         
    7   104   615 Carolyn Meadows          44 Tampa                     FL 1:11:55   26    8:51    4:51    4   33:12    5   25:03         
    8   113   609 Debbie Britch            43 Valrico                   FL 1:12:30    2    5:19    4:39   12   35:28    7   27:06         
    9   143   589 Lynn Henry               42 Brandon                   FL 1:15:36    5    6:33    4:43   13   35:37   12   28:45         
   10   150   608 Wanda Sandberg           43 Valrico                   FL 1:16:04   13    7:10    4:25   14   36:29    9   28:02         
   11   161   583 Deanna Krautner          41 New Port Richey           FL 1:16:17   19    8:05    3:54    9   34:58   15   29:22         
   12   170   611 Roxanne Burrus           44 Gainesville               FL 1:17:18    6    6:42    4:45    8   33:33   20   32:19         
   13   171   600 Robyn Lindbeck           42 Valrico                   FL 1:17:28   12    7:08    4:05   16   38:11   10   28:06         
   14   180   596 Holly Berry              42 Plant City                FL 1:18:13   16    7:36    5:32   20   40:20    3   24:47         
   15   181   584 Colleen Suojanen         41 New Port Richey           FL 1:18:23   11    7:05    4:47   11   35:22   19   31:10         
   16   194   585 Kelly Pura Dolan         41 New Port Richey           FL 1:19:56    9    6:59    5:13   17   38:27   14   29:18         
   17   217   594 Christine Wise           42 New Port Richey           FL 1:22:25   27    9:14    4:58   10   35:16   21   32:59         
   18   219   612 Amy Parachini            44 New Port Richey           FL 1:22:33   25    8:35    5:51   15   37:06   18   31:01         
   19   236   588 Connie Rasmussen         41 Tampa                     FL 1:24:32    8    6:52    3:58   23   44:38   13   29:06         
   20   242   614 Ave Rober                44 Port Richey               FL 1:25:02   18    7:54    6:44   18   39:29   17   30:55         
   21   264   579 Leslie Kinnard           40 Riverview                 FL 1:28:55   23    8:23    6:03   19   39:59   23   34:31         
   22   275   598 Tonya Stewart            42 Tampa                     FL 1:32:33   28    9:58    6:21   21   42:57   22   33:18         
   23   279   602 Melissa Gross            42 Valrico                   FL 1:35:36   14    7:23    6:23   24   44:45   25   37:06         
   24   280   616 Margaret (la Burgess     44 Zephyrhills               FL 1:35:47   17    7:47    6:16   30   51:19   16   30:27         
   25   288   610 Stacey Handman           43 Wesley Chapel             FL 1:41:48   22    8:13    6:32   22   44:04   27   43:01         
   26   292   591 Sharon Beachamp          42 Land O Lakes              FL 1:45:49   21    8:12    8:49   27   48:28   26   40:22         
   27   298   613 Crystal Plentovich       44 Palm Harbor               FL 1:46:50   24    8:26    6:12   25   45:59   29   46:14         
   28   300   581 Vicky Vaquerano          40 Wesley Chapel             FL 1:48:25   30   15:31    7:27   29   49:10   24   36:19         
   29   304   593 Kelly Kras               42 Lutz                      FL 1:51:30   20    8:09    9:46   28   48:33   28   45:04         
   30   305   592 Dawn Lopez               42 Land O Lakes              FL 1:51:34   29   10:05    8:13   26   47:01   30   46:16         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    70   619 Margie Moore             45 Tampa                     FL 1:08:08    3    6:24    4:05    2   32:34    2   25:06         
    2    71   660 Paulette Clanahan        46 Dade City                 FL 1:08:08    4    7:04    3:17    3   33:37    1   24:12         
    3    72   635 Lorna Short              49 Palm Harbor               FL 1:08:17    1    5:50    4:07    1   30:32    3   27:50         
    4   172   629 Myrna Starr              47 Tampa                     FL 1:17:31    2    6:11    4:39    7   36:51    5   29:52         
    5   182   634 Sandra Bales             49 New Port Richey           FL 1:18:26    5    7:04    4:52    4   35:21    8   31:10         
    6   192   636 Teri Mohler              49 Tampa                     FL 1:19:45    6    7:13    5:30    6   36:20    7   30:45         
    7   209   622 Karen Rivera             46 Clearwater                FL 1:21:21    9    8:11    4:30    5   35:29   10   33:12         
    8   237   625 Leslie Granich           46 Valrico                   FL 1:24:34   13    9:52    5:04   14   39:48    4   29:51         
    9   238   623 Rhonda Carroll           46 Tallahassee               FL 1:24:37    7    7:34    5:17    8   37:37   11   34:10         
   10   246   626 Gena Davis               47 Crawfordville             FL 1:25:31    8    7:35    5:07   10   37:42   13   35:08         
   11   250   621 Susan Pelz               46 Brandon                   FL 1:26:13   10    8:15    5:10   15   40:01    9   32:48         
   12   263   620 Angel Golliner           45 Trinity                   FL 1:28:52   11    8:18    6:27   12   39:09   12   34:59         
   13   266   630 Cheryl Landon            48 New Port Richey           FL 1:29:44   16   10:54    5:53    9   37:40   14   35:18         
   14   267   628 Nancy Harkins            47 Palm Harbor               FL 1:29:53   12    8:46    5:59   17   44:34    6   30:35         
   15   282   627 Lorrie Smith             47 New Port Richey           FL 1:37:49   15   10:02    6:06   16   41:32   16   40:11         
   16   284   632 Chris Rusher             48 Valrico                   FL 1:39:04   14    9:54    5:16   13   39:47   17   44:09         
   17   286   631 Cathy Norris             48 Tampa                     FL 1:40:07   17   14:47    6:50   11   38:51   15   39:40         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   108   637 Cindy Williams           50 Hudson                    FL 1:12:22    1    7:05    3:28    2   32:04    3   29:48         
    2   117   642 Suzanne Brosseau         53 Safety Harbor             FL 1:12:40    2    7:16    3:45    1   31:04    5   30:37         
    3   157   641 Eunice Sullivan          52 Port Richey               FL 1:16:13    5    8:54    4:16    3   35:27    2   27:38         
    4   213   638 Joan Stackpoole          50 Port Richey               FL 1:21:51    3    8:12    5:15    5   41:04    1   27:20         
    5   233   640 Sherrie Mauzy            51 Hudson                    FL 1:24:29    4    8:13    5:04    4   40:55    4   30:18         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    83   650 Patricia Hoffman         59 Palm Harbor               FL 1:09:25    1    6:51    3:39    1   31:04    2   27:52         
    2   121   648 Judith Shepard           58 Odessa                    FL 1:12:47    2    7:02    4:31    2   35:07    1   26:08         
    3   190   647 Diane Spicer             57 Tampa                     FL 1:19:36    4    7:54    5:11    4   37:33    3   28:59         
    4   205   643 Gail Lynch               56 Beverly Hills             FL 1:20:58    3    7:44    4:44    3   35:42    4   32:50         
    5   289   645 Janice Klein             57 San Antonio               FL 1:42:07    6   10:16    7:54    5   41:23    5   42:36         
    6   299   644 Candy Mulhern            56 Spring Hill               FL 1:48:13    5    9:07    6:41    6   47:53    6   44:33         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   253   651 Annette Frisch           69 St Petersburg             FL 1:26:53    1    7:02    6:45    1   38:55    1   34:13         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   308   652 Betty Miller             79 Lutz                      FL 2:09:18    1   16:10    8:31    1   53:57    1   50:41         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   130   553 Christy Young            34 Tampa                     FL 1:13:38    3    6:23    3:21    1   34:46    1   29:10         
    2   251   562 Monica Sloan             37 Dade City                 FL 1:26:36    4    8:59    5:15    4   39:49    2   32:35         
    3   262   576 Suzanne Denihan          39 Riverview                 FL 1:28:44    1    5:27    5:07    5   40:40    3   37:32         
    4   265   574 Amy Gleason              38 Wesley Chapel             FL 1:29:09    2    6:18    5:47    3   36:46    4   40:19         
    5   272   561 Amy Donaldson            37 Dade City                 FL 1:30:56    6    9:53    4:24    2   35:59    5   40:41         
    6   296   549 Jennifer Erwin           34 Clearwater                FL 1:46:44    5    9:21    7:39    6   48:09    6   41:37         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   306   617 Karen Price              45 Land O Lakes              FL 1:52:53    1   10:57    6:47    1   47:53    1   47:18         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age College                   Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    22   329 Ashley West              21 TriKnights                1:00:28    2    5:00    2:26    1   30:36    1   22:27         
    2    64   330 Erin Cosgrove            21 USF Tri Bulls Triathlon T 1:07:25    5    5:40    3:35    3   32:47    4   25:24         
    3    75   333 Theresa Haines           22 Embry-Riddle Aeronautical 1:08:42    4    5:40    3:55    4   32:50    5   26:19         
    4    89   327 Clarissa Lomonaco        19 University of Florida     1:09:57    7    7:09    2:57    5   34:41    3   25:10         
    5    97   325 Jade Dworkin             18 University of Florida     1:10:46    6    6:57    3:34    6   36:09    2   24:07         
    6   162   301 Tiffany Kohnen           23 USF Bulls                 1:16:23    8    7:24    3:51    2   31:10    8   33:59         
    7   191   331 Stefanie Capizzi         22 UCF TriKnights            1:19:38    1    4:44    3:56    9   40:34    7   30:25         
    8   222   335 Melissa Blaker           29 UF Trigators              1:22:59    9    8:19    5:46    7   39:19    6   29:35         
    9   225   326 Samantha Tankersley      19 Tri-Knights               1:23:44    3    5:18    4:35    8   39:35    9   34:18         
   10   290   334 Kirsten Crame            25 USF TriBulls              1:42:57   10    9:28    6:15   10   44:43   10   42:32         
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    56   791 Jpd                                                      1:05:39    3    8:55    3:34    1   31:01    1   22:11         
                  Pedro  Freire/ James  Vanek/ Don  Shaw                 
    2   128   796 Team Velez                                               1:13:31    2    6:03    3:49    3   34:29    3   29:12         
                  Mark  Mccune/ Mike  Gleason/ Kevin  Chin               
    3   147   799 The Best Team                                            1:15:49    5   13:06    5:11    2   31:19    2   26:15         
                  Mark  Whittaker/ Dennis  Whittaker                     
    4   224   787 Asp Pest Control                                         1:23:35    4   11:05    4:34    4   37:43    4   30:15         
                  Tracy  Livingston/ Michael  Faughnard/ Chris  Popp     
    5   283   785 Heather's Honor                                          1:38:43    1    5:53    2:53    5   57:01    5   32:57         
                  Tim  Jacobs/ Rob  Peworchik/ Abhijeet  Koli            
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    85   788 Fit To Last                                              1:09:44    1    5:24    2:38    1   35:53    2   25:51         
                  Amanda  Paulo/ Angela  Hall/ Carolyn  Long             
    2   214   790 Holy Shlipp                                              1:21:57    2    8:11    4:35    2   48:52    1   20:21         
                  Shannon  Lipp/ Sheila  Voyles/ Sherri O'steen          
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike\t2 Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    16   789 Full Circle Financial                                      58:48    6    6:38    2:26    1   29:19    1   20:26         
                  Andrea  O'hora/ Ed  Cullom/ Bob   Tiller               
    2    45   795 Team Kuhns                                               1:04:11    3    5:01    2:23    2   31:46    2   25:03         
                  Jay  Kuhns/ Audrey  Kuhns/ Jeff  Kuhns                 
    3    96   794 Team Jt                                                  1:10:41    1    4:37    2:32    4   34:06    5   29:27         
                  Jamie  Gyde/ Althea  Gyde/ Althea  Gyde                
    4   119   786 Tsunami                                                  1:12:43    5    6:19    2:58    3   32:55    7   30:31         
                  Natasha  Lue/ Christopher  Owens/ Minh  Insixiangmy    
    5   160   798 Tri-Crazy Kidz                                           1:16:15    2    4:55    2:30    7   42:29    3   26:22         
                  Shannon  Sweeney/ John  Florez/ Dan  Sweeney           
    6   202   792 Luv Bugs                                                 1:20:49    4    6:01    8:01    5   37:38    4   29:11         
                  Susan  Siddiqi/ Farhan  Siddiqi                        
    7   245   657 Phelps And Cooke                                         1:25:27    7    7:33    6:09    6   41:47    6   30:00         
                  David Phelps/ David Phelps/ Candace Cooke              
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Alan Johnson   alanj@runmsn.com
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  353 5.10e Illegal Pass                2:00 
  366 5.10a Drafting                    2:00 
  387 5.10a Drafting                    2:00 
  401 5.10a Drafting                    2:00 
  403 5.10a Drafting                    2:00 
  481 5.10a Drafting                    2:00 
  485 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
  507 5.10g Overtaken                   2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com