Bartow Blarney Triathlon   
March 13, 2010; Bartow,FL

1/4 mi swim/15 mi bike/ 3.1 mi run
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions:
batista@5kracedirector.com

 

 

Age Group

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Jesse Cookson           31    1      05:39 18:50      00:58     1      46:56  3:08      00:46     1      19:54  6:25                   1:14:15    

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       8  Joy Baker               32    1      06:30 21:40      01:23     1      53:01  3:32      01:14     1      22:06  7:08                   1:24:18    

Overall Male Masters Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       3  Rod Crowley             48    1      07:06 23:40      00:25     1      47:44  3:11      00:38     1      21:35  6:58                   1:17:32    

Overall Female Masters Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      12  Carolyn Meadows         45    1      09:22 31:13      03:06     1      50:35  3:22      02:32     1      25:39  8:16                   1:31:18    

Male 15 to 19

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       4  Brawley Sioux Adams     18    1      05:54 19:40      02:38     1      49:29  3:18      00:50     1      21:30  6:56                   1:22:24*    
     2       9  Clay Logsdon            16    2      09:02 30:07      00:53     2      54:59  3:40      00:21     2      23:08  7:28                   1:28:25    

Female 20 to 24

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      21  Erin Ehrhart            20    1      06:24 21:20      03:57     1    1:03:50  4:15      00:29     1      36:35 11:48                   1:51:18    

Male 20 to 24

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       5  Jason Noel              24    1      05:33 18:30      02:17     1      51:19  3:25      00:48     1      23:07  7:27                   1:23:07    
     2      23  Chris Pochiba           23    2      08:44 29:07      03:50     2    1:11:29  4:46      01:56     2      36:50 11:53                   2:02:52    

Male 25 to 29

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      17  Justin Kaylor           25    1      09:25 31:23      02:35     1      57:13  3:49      01:31     1      29:16  9:26                   1:40:01    

Female 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      22  Brandi Madden           31    1      09:03 30:10      02:20     1    1:06:12  4:25      01:29     1      35:39 11:30                   1:54:45    

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       2  Brad Baker              33    1      05:04 16:53      01:40     1      46:33  3:06      00:38     1      21:19  6:53                   1:15:17    
     2      16  Walter Breuggeman       32    2      05:20 17:47      02:49     2    1:00:28  4:02      00:40     2      27:28  8:52                   1:36:47    

Female 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      11  Mary Rosenkranz         37    1      05:16 17:33      01:54     1      54:23  3:38      00:41     1      27:22  8:50                   1:29:40    

Female 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      15  Marsha Adams            40    1      08:20 27:47      02:38     1      56:46  3:47      01:10     1      26:13  8:27                   1:35:09    

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       6  Charles Peddycoart      40    3      07:36 25:20      02:50     2      50:23  3:22      01:26     1      21:34  6:57                   1:23:53    
     2       7  John Stephens           43    2      07:15 24:10      01:42     1      45:02  3:00      01:47     2      28:08  9:05                   1:23:58    

Female 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      13  Cindy Williams          51    1      07:54 26:20      01:26     1      51:04  3:24      00:59     1      30:09  9:44                   1:31:36    

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      10  William Meadows         54    1      05:52 19:33      02:54     2      54:49  3:39      01:24     1      24:37  7:56                   1:29:39    
     2      14  Bob Pfeiffer            54    2      07:48 26:00      04:20     1      49:27  3:18      01:08     2      29:58  9:40                   1:32:45    

Male 55 to 59

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      19  Gerald Kaylor           57    1      09:01 30:03      02:49     1      56:38  3:47      02:50     1      29:08  9:24                   1:40:29    

Male 60 to 64

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      18  Tom Burgulis            64    1      07:02 23:27      02:49     1      59:07  3:56      01:01     2      30:27  9:49                   1:40:29    
     2      20  Charlie Potter          60    2      07:49 26:03      03:03     2    1:00:27  4:02      01:29     1      28:06  9:04                   1:40:58    

Military

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Tanya Murnock           40    1      07:03 23:30      03:00     1      57:42  3:51      01:50     1      30:47  9:56                   1:40:25    

First Timer

Male 0-99

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Chris Walker            24    1      06:10 20:33      03:33     1      51:24  3:26      01:29     1      30:26  9:49                   1:33:05    
     2       2  Andrew Martin           40    2      07:40 25:33      04:41     2    1:04:37  4:18      01:11     2      31:32 10:10                   1:49:45    

Clydesdale

Male 40 and over

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Jeff Adams              46    1      06:24 21:20      02:11     1      48:19  3:13      01:21     1      28:34  9:13                   1:26:52    
     2       2  Shane McLure            41    2      08:15 27:30      02:50     2    1:00:19  4:01      01:40     2      34:54 11:15                   1:48:01