Englewood Family YMCA Triathlon
July 17, 2010 at Englewood Beach, FL
400 m Swim| 13 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Terri Prechtl
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     2     5 Aaron Chesna             23 North Port           FL 1:04:27    9    7:14    1:08    9   35:14  22.1    0:38    1   20:14 
MALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   192   225 Jonathan Ponader         13 Ft. Myers            FL 1:33:14    1    7:57    3:07    1   48:24  16.1    0:58    1   32:49 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    17   217 Danny Duncan             18 Englewood            FL 1:11:01    2    8:51    2:23    2   38:36  20.2    0:30    1   20:44 
    2    18   288 Braxton Clarke           19 Nokomis              FL 1:11:17    1    7:15    1:50    1   37:09  21.0    0:53    5   24:11 
    3    40   251 Evan Wilburn             17 Englewood            FL 1:13:54    6    9:53    2:26    3   38:53  20.1    0:59    2   21:45 
    4    65    17 Matthew Borrelli         19 Wetumpka             AL 1:17:19    5    9:36    1:56    4   41:08  19.0    1:06    3   23:34 
    5   133   191 Chad Snyder              18 Marco Island         FL 1:25:52    4    8:58    2:44    5   49:15  15.8    0:54    4   24:03 
    6   252    87 Jordan Romecki           19 Englewood            FL 1:44:22    3    8:57    3:23    6   56:20  13.8    2:07    6   33:37 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    49    65 Michael Storey           24 Sarasota             FL 1:15:26    1    7:37    1:47    1   42:21  18.4    1:12    1   22:30 
    2   126    59 Jeremy Desiongco         23 Sarasota             FL 1:24:38    3    9:42    1:51    2   43:46  17.8    1:38    2   27:42 
    3   219   227 Brett Barson             20 Palmetto Bay         FL 1:37:35    2    9:21    4:13    3   49:51  15.6    0:58    3   33:12 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    30   272 Miguel Roura             28 St. Petersburg       FL 1:12:52    1    8:01    1:24    1   36:34  21.3    0:44    2   26:11 
    2    51     2 Craig Econopouly         29 Punta Gorda          FL 1:15:33    3   10:15    2:03    2   39:27  19.8    0:34    1   23:17 
    3   104   102 Eddie Williamson         25 Dunedin              FL 1:22:25    2    8:06    3:01    3   42:22  18.4    1:28    3   27:30 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     7   130 John Miller              30 Cape Coral           FL 1:07:17    8    7:52    1:30    4   36:30  21.4    0:45    2   20:41 
    2     8   159 Marc Essig               32 Pt. Charlotte        FL 1:07:39    1    6:17    1:29    5   37:47  20.6    0:35    4   21:33 
    3    10   128 Shawn Johnson            31 Sarasota             FL 1:08:59    2    6:22    1:08    7   38:59  20.0    0:35    5   21:58 
    4    13   205 Stephen Higgins          33 Bradenton            FL 1:09:50    4    6:53    1:45    1   35:04  22.2    0:47    9   25:24 
    5    24   195 Jeremiah Krohnfeldt      33 Estero               FL 1:12:11   13    8:17    2:38   10   39:47  19.6    0:34    3   20:56 
    6    28   232 Ryan Brown               33 North Port           FL 1:12:35    9    8:04    1:23    3   36:23  21.4    0:56   10   25:51 
    7    32   169 J.B. Wolcott Ii          34 Bradenton            FL 1:12:54    5    7:34    2:10   12   40:21  19.3    2:17    1   20:34 
    8    36   148 Mathew Kepler            30 Sarasota             FL 1:13:18    3    6:39    1:18    2   35:59  21.7    0:32   16   28:52 
    9    43   160 Matt King                33 Murphy               TN 1:14:32   10    8:05    1:35    6   37:58  20.5    0:44   11   26:12 
   10    46    20 Jess Fronckowiak         34 Venice               FL 1:14:47   16    8:56    1:16    8   39:20  19.8    0:32    8   24:45 
   11    70    76 Alberto Bonfil           34 Lakeland             FL 1:17:44   14    8:41    2:29   15   41:58  18.6    1:30    6   23:08 
   12    74   206 Michael Crowe            32 Bradenton            FL 1:18:44   11    8:07    2:04    9   39:28  19.8    1:11   15   27:56 
   13    85    81 Steven Deladurantey      34 Naples               FL 1:20:16    6    7:45    2:10   14   41:30  18.8    0:59   14   27:54 
   14    91   118 Brian Eby                30 Ft. Myers            FL 1:20:52   12    8:10    3:02   16   42:46  18.2    0:31   12   26:25 
   15    97   164 Gerald Beauchamp         34 Ft. Myers            FL 1:21:36   18   11:32    3:51   13   40:34  19.2    1:16    7   24:24 
   16   163   184 Richard Gauzza           34 North Port           FL 1:29:37   17   10:01    3:12   11   40:09  19.4    1:52   18   34:24 
   17   237   259 Roger Palmer             30 Punta Gorda          FL 1:40:50    7    7:51    4:17   17   53:13  14.7    1:30   17   34:01 
   18   272    82 Brian Deladurantey       31 Naples               FL 1:50:55   15    8:50    2:16   18 1:11:12  11.0    1:29   13   27:11 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     4    66 Brad Dailey              38 El Jobean            FL 1:06:03    6    7:52    1:45    1   33:42  23.1                      
    2     9   213 Michael Andriano         38 Cape Coral           FL 1:08:04    5    7:43    1:32    5   36:36  21.3    0:22    2   21:54 
    3    12    78 Matt Yarbrough           38 Tampa                FL 1:09:49    2    7:11    1:20    2   35:23  22.0    0:53    7   25:03 
    4    15    23 Steve Butler             39 Nokomis              FL 1:10:35    3    7:27    1:22    6   37:18  20.9    0:37    4   23:52 
    5    16    38 Richard Herring          36 St. Petersburg       FL 1:10:56                                                              
    6    20   286 Eric Biles               35 Sarasota             FL 1:11:21    4    7:33    1:26    4   36:17  21.5    0:37    9   25:29 
    7    25   228 Justin Corbett           35 Bonita Springs       FL 1:12:20    1    6:18    1:51   10   37:42  20.7    0:57   10   25:33 
    8    26    84 Garry Battaglia          39 Sarasota             FL 1:12:22   11    8:21    2:12    3   36:08  21.6    0:52    5   24:52 
    9    37   104 John Giglio              36 Venice               FL 1:13:20   10    8:19    1:47   14   39:42  19.6    0:44    3   22:50 
   10    45    67 Joseph Minutolo          36 Tierra Verde         FL 1:14:41   14    9:28    1:42    8   37:39  20.7    0:45    8   25:09 
   11    47   168 Mark Bocelli             36 Cape Coral           FL 1:14:58   17   10:08    3:39   11   38:04  20.5    1:26    1   21:42 
   12    59    88 Ryan Brady               39 Englewood            FL 1:16:12   12    8:21    2:20   15   40:02  19.5    0:33    6   24:56 
   13    60   170 Matthew Labree           35 Punta Gorda          FL 1:16:29    9    8:08    1:44    9   37:41  20.7    0:58   14   27:59 
   14    72   157 Scott Marasco            35 Lakewood Ranch       FL 1:18:14   16   10:07    2:37   12   38:10  20.4    0:58   11   26:24 
   15    80   133 Jason Wilson             38 Parrish              FL 1:19:49   13    9:10    2:09   16   40:11  19.4    1:30   13   26:51 
   16    83   155 Luis Carrion             38 Pt. Charlotte        FL 1:20:08   15    9:44    2:40    7   37:35  20.8    1:07   15   29:04 
   17    88    63 Thomas Shirley           38 Englewood            FL 1:20:34    7    7:57    2:20   13   38:15  20.4    1:01   18   31:03 
   18   135     9 Bart Berry               36 Tarpon Springs       FL 1:26:07    8    8:04    3:42   18   43:26  18.0    0:58   17   29:59 
   19   156    47 Kenneth Lafo             39 North Port           FL 1:28:47   18   11:10    3:31   17   43:02  18.1    1:22   16   29:44 
   20   204   116 Jose Castillo Iii        37 Naples               FL 1:34:25   19   18:02    2:59   19   45:26  17.2    1:21   12   26:39 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     3    56 Frank Ledda              44 Lutz                 FL 1:04:28    1    7:20    1:11    1   33:06  23.6    0:38    2   22:15 
    2     6   261 Bill McKnight            44 Tampa                FL 1:07:04   11    8:33    1:35    2   34:11  22.8    0:38    1   22:09 
    3    14    16 Jeffrey Burgoyne         40 Lehigh Acres         FL 1:09:55    6    7:57    1:57    4   34:54  22.3    1:51    4   23:18 
    4    19   146 Stephen Martin           40 Bradenton            FL 1:11:17   15    9:19    1:13    3   34:34  22.6    0:36    6   25:37 
    5    21    61 James Raybon             43 Sarasota             FL 1:11:31    5    7:37    1:43    8   37:31  20.8    0:55    5   23:45 
    6    22   153 Matthew McElroy          40 Pt. Charlotte        FL 1:11:41    2    7:31    2:33   10   37:57  20.6    0:41    3   23:01 
    7    54   282 Dan Moenning             40 Punta Gorda          FL 1:15:42    4    7:36    2:16    9   37:40  20.7    1:03   12   27:08 
    8    61    72 Jeffrey Arciere          41 Bonita Springs       FL 1:16:31   17    9:30    3:13    7   37:13  21.0    0:39    7   25:58 
    9    62    91 David Reynolds           44 Woodbridge           VA 1:16:53   20   10:41    2:52    5   35:51  21.8    1:23    9   26:07 
   10    64   262 Craig Pisaris-Henderson  41 Ft. Myers            FL 1:17:18    7    8:06    2:53   12   38:55  20.0    1:22    8   26:04 
   11    73   112 Rocky Reed               40 Pt. Charlotte        FL 1:18:22   22   12:48    2:02    6   36:09  21.6    0:58   10   26:28 
   12    89     4 Mark Teaney              41 Pt. Charlotte        FL 1:20:38    3    7:35    2:45   17   41:22  18.9    0:57   14   28:01 
   13    95   226 David Jennings           41 Lehigh Acres         FL 1:21:21   12    9:01    2:05   13   40:26  19.3    0:43   15   29:07 
   14    99    89 John Love                41 Sarasota             FL 1:21:59   18    9:31    2:22   14   40:46  19.1    1:52   13   27:30 
   15   117    36 David Lacusky            42 Naples               FL 1:23:36    9    8:25    2:06   11   38:42  20.2    1:59   21   32:26 
   16   125   199 Bob Drew                 40 Cape Coral           FL 1:24:37   10    8:27    3:47   20   44:19  17.6    1:04   11   27:02 
   17   128   108 Joseph Homoky            44 Venice               FL 1:25:00   13    9:05    3:03   15   40:54  19.1    1:11   20   30:49 
   18   129   289 Bryan Detert             42 Venice               FL 1:25:18   14    9:07    2:30   19   43:14  18.0    1:08   16   29:21 
   19   141   109 Todd Stoltzfus           42 Sarasota             FL 1:26:26   19    9:52    3:01   18   42:03  18.5    1:34   18   29:57 
   20   147   142 Fredric Meyers, Jr       41 N Port               FL 1:27:36    8    8:08    1:54   16   41:09  19.0    0:51   22   35:36 
   21   180    30 Matthew Rizzo            41 North Port           FL 1:31:23   16    9:20    3:31   23   47:49  16.3    1:05   17   29:39 
   22   201   274 Earl Goodwyne            40 Punta Gorda          FL 1:34:12   21   10:47    2:58   22   47:48  16.3    2:02   19   30:39 
   23   271   183 Kenneth Waygood          40 Bradenton            FL 1:50:37   23   14:04    3:11   21   47:09  16.5    1:57   23   44:18 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     5   194 Brad Plaster             46 Naples               FL 1:07:04    4    7:23    1:18    1   34:56  22.3    0:47    1   22:42 
    2    35   193 William Gorman           47 Punta Gorda          FL 1:13:16    5    7:45    1:56    2   37:18  20.9    0:59    3   25:20 
    3    42   245 Steve Palmer             47 Wauchula             FL 1:14:25    1    6:35    1:32    8   40:17  19.4    0:51    2   25:12 
    4    79   145 Martin Rauch             46 Sarasota             FL 1:19:45    7    7:56    1:55   11   41:43  18.7    1:21    4   26:52 
    5    86   296 Timothy Hochuli          49 Bradenton            FL 1:20:26    2    7:06    2:30    4   39:53  19.6    1:00    8   29:58 
    6    94    85 Tim Tiller               49 Palm Bch Gardens     FL 1:21:10    6    7:55    2:51    9   40:18  19.4    1:23    7   28:44 
    7   103   129 Jose Ruiz, Jr.           47 Cape Coral           FL 1:22:21   11    9:41    3:08    7   40:14  19.4    0:37    6   28:43 
    8   111   237 Gary Pollack             47 Sarasota             FL 1:23:11    3    7:14    2:45    5   40:05  19.5    1:02   12   32:07 
    9   120    39 Vince Hafeli             48 Venice               FL 1:23:51    9    8:33    1:49    3   39:31  19.7    0:54   16   33:06 
   10   123   186 Tim Barrett              47 Buckingham           FL 1:24:17   15   10:29    2:21   12   41:56  18.6    1:59    5   27:34 
   11   143    29 Francisco Ramirez        48 North Port           FL 1:26:39   14   10:05    2:06   10   41:42  18.7    1:01   11   31:47 
   12   150    90 John Reynolds            47 Spotsylvania         VA 1:27:57   13    9:45    3:26    6   40:12  19.4    1:58   15   32:38 
   13   152   267 Parker Remes             46 Venice               FL 1:28:17   10    9:37    2:29   13   43:14  18.0    0:29   14   32:30 
   14   195   123 Paul Cerami              48 Pt. Charlotte        FL 1:33:32   12    9:44    4:47   14   45:15  17.2    1:19   13   32:29 
   15   214   214 Mike Neri                46 Venice               FL 1:37:01   18   13:37    4:04   15   46:05  16.9    1:43    9   31:33 
   16   248   187 Rod Berger               47 North Port           FL 1:42:32   16   11:30    4:05   18   54:17  14.4    1:01   10   31:42 
   17   251    57 Jeff Chirillo            47 Englewood            FL 1:43:31    8    8:01    5:24   17   49:22  15.8    3:21   17   37:25 
   18   267   242 William Bittorf          49 St. Petersburg       FL 1:48:29   17   11:38    5:12   16   49:14  15.8    2:29   18   39:58 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    31   178 Douglas Manning          52 Sarasota             FL 1:12:54    6    8:39    2:05    3   38:05  20.5    0:39    1   23:29 
    2    38   151 Karl Stine               51 Punta Gorda          FL 1:13:34    1    7:50    1:37    4   38:36  20.2    1:18    3   24:15 
    3    44   212 Keith Miller             50 Ft. Myers            FL 1:14:39    7    8:57    2:05    6   38:58  20.0    0:43    2   23:58 
    4    52   239 Garry Branch             50 Satellite Bch        FL 1:15:36    2    7:51    1:25    2   37:35  20.8    0:49    7   27:57 
    5    56   279 Tim Addison              52 Sarasota             FL 1:15:56    8    9:33    1:35    1   37:25  20.8    0:40    5   26:45 
    6    68    98 Duane Rice               53 Ft. Myers            FL 1:17:34    5    8:16    2:24    7   39:21  19.8    1:01    4   26:33 
    7    71   264 Tom Sousa                54 Bradenton            FL 1:17:45    4    8:09    2:14    5   38:46  20.1    1:33    6   27:05 
    8    93   233 Ken Owen                 54 Orlando              FL 1:21:10    3    8:00    1:53    8   40:06  19.5    1:11    8   30:02 
    9   188   119 Neil Snyder              51 Naples               FL 1:32:45    9    9:50    2:37    9   43:07  18.1    1:50   10   35:23 
   10   211   106 Randy Renfroe            54 Sarasota             FL 1:36:30   10   10:07    3:29   10   46:33  16.8    1:47    9   34:36 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    67   238 Bob Truhe                55 Suwanee              GA 1:17:25    4   10:31    2:10    1   35:02  22.3    1:24    2   28:20 
    2    84   176 Jerry Downs              58 Venice               FL 1:20:15    1    9:00    2:16    3   40:04  19.5    1:06    1   27:51 
    3   136   203 Rich Whale               57 Naples               FL 1:26:10    3   10:17    2:23    4   41:09  19.0    1:40    4   30:44 
    4   142    14 Bill Mestrezat           59 Sarasota             FL 1:26:36    2    9:42    3:17    5   42:03  18.5    1:51    3   29:45 
    5   189   284 Phil Ohman               59 Sarasota             FL 1:32:46    5   12:54    2:26    2   38:42  20.2    1:24    6   37:21 
    6   240   271 Charles Lucas            58 Ft. Myers            FL 1:40:58    6   13:34    3:09    6   46:23  16.8    2:06    5   35:48 
    7   284    22 Mark Usher               57 Sarasota             FL 2:06:30    7   13:34    3:13    7   58:41  13.3    1:33    7   49:31 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    69   185 Hugh Thomas              62 Osprey               FL 1:17:39    1    7:52    1:47    2   40:08  19.4    0:52    1   27:01 
    2   119    13 Norbert Nelde            63 Englewood            FL 1:23:42    2    8:19    2:52    6   42:26  18.4    0:30    3   29:38 
    3   127    49 Thomas Bell              63 St. Petersburg       FL 1:24:39    4    9:24    2:10    4   41:11  18.9    0:53    4   31:02 
    4   138    25 Larry Washmuth           60 Sarasota             FL 1:26:14    5    9:41    2:22    5   42:02  18.6    1:03    5   31:07 
    5   166   163 Michael Harper           62 Naples               FL 1:29:43    8   16:57    1:51    3   40:27  19.3    1:08    2   29:21 
    6   184   209 Patrick Moneymaker       64 Englewood            FL 1:31:41    3    8:30    2:36    1   38:52  20.1    2:50   10   38:55 
    7   202    24 Eugene Jones             61 Huntingtown          MD 1:34:13    6   10:12    4:10    7   45:25  17.2    0:41    8   33:46 
    8   247   273 Ronald Chappell          63 Sarasota             FL 1:42:01    7   10:35    4:44    8   47:03  16.6    2:25    9   37:16 
    9   275    15 Jim Rickards             63 Ft. Myers            FL 1:52:14    9   17:05    5:10    9   53:58  14.5    3:13    6   32:49 
   10   276   200 Howard Kunik             60 Punta Gorda          FL 1:53:01                        10   59:30  13.1    1:06    7   33:10 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   112   263 Jay Anderson             65 St. Pete Beach       FL 1:23:12    1    7:40    2:09    2   41:52  18.6    0:45    1   30:49 
    2   144    44 Howard Glass             69 Palm Bch Gardens     FL 1:26:44    2    9:12    4:26    1   37:44  20.7    2:31    3   32:52 
    3   203    12 Rodney Weckesser         65 Pt. Charlotte        FL 1:34:13    3    9:17    3:17    3   45:37  17.1    1:00    5   35:05 
    4   226    69 Ron Jeannette            66 Nokomis              FL 1:39:17    6   14:19    3:37    4   46:17  16.9    3:04    2   32:01 
    5   243   172 Bart MacDonald           66 Venice               FL 1:41:29    5   10:51    3:48    5   50:52  15.3    1:22    4   34:39 
    6   266   254 Robert McGowan           67 Venice               FL 1:48:28    4   10:31    4:14    6   51:42  15.1    2:10    7   39:54 
    7   285   117 Leonard Liszewski        68 Ft. Myers            FL 2:08:10    7   17:04    6:49    7 1:04:44  12.0    1:07    6   38:28 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   162   140 Bruce Hildreth           70 N Ft Myers           FL 1:29:30    1   10:27    2:40    1   44:52  17.4    0:35    1   30:57 
    2   278    86 Tom O'Neill              70 Venice               FL 1:53:22    2   11:53    3:39    2   47:42  16.4    1:22    2   48:46 
CLYDESDALE 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    48    10 Christopher Peters       33 Bradenton            FL 1:15:14    3    8:16    1:28    2   38:47  20.1    0:35    1   26:11 
    2    58   240 Michael Reese            38 Ft. Myers            FL 1:15:57    1    8:02    1:41    1   37:08  21.0    0:33    3   28:35 
    3    78    28 Steven Gant              37 Arcadia              FL 1:19:37    2    8:08    2:21    3   39:50  19.6    0:52    2   28:27 
    4   115   268 Craig Rapihana           38 Windermere           FL 1:23:23    4    9:26    2:07    4   40:34  19.2    1:12    4   30:05 
    5   157    77 Jamey Dyson              34 Parrish              FL 1:28:54    8   11:03    2:43    8   43:24  18.0    0:34    5   31:12 
    6   161   248 James Preston            38 Englewood            FL 1:29:20    7   10:58    3:11    5   40:45  19.1    1:47    7   32:40 
    7   167    34 Clark Fredstrom          24 Naples               FL 1:29:43    5    9:36    3:24    7   41:39  18.7    1:44    8   33:22 
    8   170   197 Michael Stone            30 Venice               FL 1:30:08    9   11:14    2:57    9   43:31  17.9    0:54    6   31:34 
    9   183    80 John Alexander           30 Sarasota             FL 1:31:38    6    9:54    3:08    6   41:32  18.8    1:36    9   35:31 
CLYDESDALE 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    33   125 Eddie Wyatt              45 Sarasota             FL 1:12:56    1    7:06    1:44    4   37:09  21.0    0:57    1   26:02 
    2    50   234 Michael Sheffield        42 Ft. Myers            FL 1:15:29    4    7:57    2:02    3   37:03  21.1    1:03    3   27:27 
    3    63   208 Robby Martin             45 Sarasota             FL 1:16:56    7    8:13    2:37    5   38:01  20.5    1:32    2   26:35 
    4    77   166 Stephen Supe             43 Bradenton            FL 1:19:27   11    9:04    2:21    6   38:11  20.4    1:15    4   28:39 
    5    92   231 Lee Mambuca              43 Naples               FL 1:21:01    5    8:02    1:50    2   36:56  21.1    0:27   11   33:49 
    6   109   283 Tony Dedominicis         43 Sarasota             FL 1:23:00    2    7:16    2:07    1   36:43  21.2    1:28   13   35:29 
    7   113   124 Greg Chiappetta          43 Ft. Myers            FL 1:23:14    9    8:48    2:30   10   39:41  19.7    0:38    6   31:40 
    8   114   220 Joseph Whitelock         55 St. Petersburg       FL 1:23:14   17   10:16    1:32    8   39:30  19.7    1:06    5   30:52 
    9   139   100 Rick Romans              48 Grant                FL 1:26:18    8    8:37    2:47   12   40:58  19.0    1:04    7   32:54 
   10   153   138 Scott Frost              53 Nokomis              FL 1:28:28   12    9:14    3:52   11   40:10  19.4    1:25   10   33:49 
   11   154    32 Jim Martin               48 Tampa                FL 1:28:31    6    8:07    2:19    9   39:40  19.7    2:07   15   36:19 
   12   168    95 Gary Vasbinder           42 Englewood            FL 1:30:00   15    9:49    2:57    7   38:34  20.2    1:32   16   37:11 
   13   169    50 John Cox                 46 Sarasota             FL 1:30:01   13    9:19    2:57   13   43:14  18.0    0:58    9   33:36 
   14   176   290 John Peirano             42 Venice               FL 1:30:33   16   10:10    2:17   15   44:31  17.5    0:26    8   33:11 
   15   187    43 James Ratcliff           40 Valrico              FL 1:32:43   10    8:56    3:49   14   44:05  17.7    0:34   12   35:20 
   16   215    83 David Flower             54 Pt. Charlotte        FL 1:37:08   14    9:44    3:21   16   46:37  16.7    1:40   14   35:48 
   17     0   241 Theodore Stout           40 Punta Gorda          FL            3    7:40    1:26                                         
   18     0   216 Chris Parker             41 Venice               FL           18   10:26    3:10                                         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   102   247 Terry Cicchella          45 Englewood            FL 1:22:11    1    8:04    2:48    4   45:38  17.1    1:00    1   24:43 
    2   110    52 Tim Collier              37 Ft. Myers            FL 1:23:10    2    8:06    2:20    1   44:09  17.7    0:39    4   27:59 
    3   122    42 James Reilly             53 Englewood            FL 1:24:09    7   10:25    2:23    3   45:15  17.2    1:07    2   25:02 
    4   160   224 Brent Morris             32 Englewood            FL 1:29:16    3    8:53    4:24    2   44:43  17.4    1:20    6   29:59 
    5   194   190 Paul Tateo               56 Marco                FL 1:33:29    4    9:09    3:05    5   51:33  15.1    0:51    5   28:53 
    6   198    54 Chris Maze               32 North Port           FL 1:33:54    6    9:25    3:06    6   53:37  14.5    1:16    3   26:32 
    7   258    55 Mike Gartley             29 Venice               FL 1:45:49    5    9:20    3:28    8   58:50  13.3    1:02    7   33:12 
    8   279    19 David Fouche             34 Venice               FL 1:54:52    8   12:09    3:17    7   56:03  13.9    0:53    8   42:31 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   102   247 Terry Cicchella          45 Englewood            FL 1:22:11    1    8:04    2:48    2   45:38  17.1    1:00    1   24:43 
    2   122    42 James Reilly             53 Englewood            FL 1:24:09    3   10:25    2:23    1   45:15  17.2    1:07    2   25:02 
    3   194   190 Paul Tateo               56 Marco                FL 1:33:29    2    9:09    3:05    3   51:33  15.1    0:51    3   28:53 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     1   223 Heather Butcher          38 North Port           FL 1:04:01    2    6:23    1:15    2   36:17  21.5    0:34    1   19:34 
FEMALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    82   260 Dani Young               14 Punta Gorda          FL 1:20:00    1    7:53    1:39    1   42:11  18.5    0:54    1   27:24 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   185   218 Abby Garner              18 Boca Grande          FL 1:31:42    1    7:49    3:10    3   53:36  14.6    1:00    1   26:09 
    2   209   121 Mary Snyder              18 Naples               FL 1:36:02    3    9:50    2:19    1   48:47  16.0    1:31    2   33:36 
    3   233   156 Lindsay Cooney           18 Venice               FL 1:40:30    2    8:16    3:40    2   52:13  14.9    0:37    3   35:47 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    90   101 Coral Owen               21 Venice               FL 1:20:45    3    7:08    1:42    1   42:18  18.4    0:41    1   28:58 
    2   173   180 Jillian Rodriguez        22 Pt. Charlotte        FL 1:30:29    4    9:57    2:53    2   46:18  16.8    1:50    2   29:33 
    3   207   275 Ashley Varga             21 Englewood            FL 1:35:24    1    6:22    2:41    4   51:52  15.0    0:46    4   33:45 
    4   232   181 Samantha Miles           22 Pt. Charlotte        FL 1:40:03    5   10:17    4:09    3   51:47  15.1    1:21    3   32:30 
    5   253   278 Julie Goodwin            20 Englewood            FL 1:44:28    2    6:33    2:53    5   52:18  14.9    0:50    6   41:56 
    6   282   131 Stephanie Anast          23 Sarasota             FL 1:58:22    6   10:27    4:01    6 1:08:40  11.4    0:57    5   34:19 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    57   162 Gabriella Keri           28 Sarasota             FL 1:15:56    1    7:08    2:01    1   37:51  20.6    0:45    3   28:13 
    2    66   202 Angel King               28 Naples               FL 1:17:24    5    9:54    1:23    2   40:36  19.2    0:33    1   25:01 
    3    81   244 Sara Diehl               25 Cooper City          FL 1:19:51    2    8:27    2:48    4   42:00  18.6    0:49    2   25:50 
    4   137    40 Megan Novack             29 Venice               FL 1:26:13    3    8:31    2:44    3   41:37  18.7    1:13    5   32:10 
    5   193   158 Brittany White           28 Pt. Charlotte        FL 1:33:20    6   10:09    2:10    7   49:15  15.8    0:38    4   31:10 
    6   216   287 Amanda Mossey            27 Parrish              FL 1:37:11    7   10:22    3:01    5   44:11  17.7    1:22    6   38:18 
    7   254   285 Jaclyn Ohman             27 Sarasota             FL 1:45:28    4    9:13    2:25    6   48:24  16.1    1:17    7   44:10 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    23   147 Georgina Frost           33 Sarasota             FL 1:11:50                         1   37:21  20.9    1:00    1   24:02 
    2    29   171 Sherry Labree            34 Punta Gorda          FL 1:12:47    1    7:33    1:28    2   37:58  20.5    0:46    2   25:04 
    3    98   136 Jessica Masters          32 Ft. Myers            FL 1:21:38    4    9:11    2:21    3   38:41  20.2    1:40    5   29:48 
    4   105   127 Jennifer Johnson         32 Sarasota             FL 1:22:29    3    8:19    1:52    4   39:59  19.5    0:38    8   31:42 
    5   116   167 Kimberly Davis           30 Ft. Myers            FL 1:23:33    5    9:18    2:15    5   43:08  18.1    0:51    4   28:04 
    6   118    21 Sonya Fronckowiak        31 Venice               FL 1:23:37    8   10:19    2:08    6   43:31  17.9    0:45    3   26:57 
    7   158   266 Elaina Mullet            31 Myakka City          FL 1:29:08   10   10:29    2:02    7   44:23  17.6    0:48    7   31:28 
    8   171   265 Rachel Chappell          32 Sarasota             FL 1:30:19    6    9:37    2:29    8   46:44  16.7    1:03    6   30:29 
    9   210    11 Crystal Shaw             31 Punta Gorda          FL 1:36:17    9   10:28    2:53    9   47:57  16.3    0:57   10   34:03 
   10   220   258 Joanna Palmer            31 Punta Gorda          FL 1:37:40    2    7:55    3:21   11   52:19  14.9    0:58    9   33:09 
   11   245    45 Sierra MacDonald         34 Tampa                FL 1:41:36    7    9:56    3:56   10   48:32  16.1    1:17   11   37:58 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    11   269 Angie Ferguson           39 Ft. Myers            FL 1:09:41    1    7:08    1:34    1   36:09  21.6    0:27    2   24:25 
    2    39   210 Noelle Cartier           35 Palmetto             FL 1:13:47    3    7:36    1:36    2   39:27  19.8    0:47    1   24:23 
    3    76   137 Ngozi Uwah               38 Pompano Bch          FL 1:19:22    5   10:02    1:44    3   41:05  19.0    1:09    3   25:23 
    4   107   135 Tasha Wallace            37 Ft. Myers            FL 1:22:47    6   10:06    1:37    6   44:56  17.4    0:45    4   25:25 
    5   155    35 Rebeca Lacusky           39 Naples               FL 1:28:42    9   11:54    2:49    4   42:11  18.5    1:30    5   30:19 
    6   177   196 Shelley Lapean           36 Rotonda W            FL 1:30:48   12   12:04    2:15    5   44:24  17.6    0:43    7   31:24 
    7   181   115 Robyn Roszel             36 Bradenton            FL 1:31:31    4    8:42    3:00   13   48:23  16.1    0:56    6   30:33 
    8   200   215 Stacy Burkett            35 Venice               FL 1:34:01    7   10:37    4:05    9   46:05  16.9    1:42    8   31:33 
    9   205   280 Jennifer Kelly           35 Englewood            FL 1:34:32    2    7:28    0:38   14   50:30  15.4    1:54    9   34:04 
   10   218   276 Lanell Heffner           35 Bradenton            FL 1:37:33   11   11:57    2:05   10   47:20  16.5    0:48   10   35:25 
   11   224     7 Kristin Mikarts          37 Venice               FL 1:38:51   10   11:56    3:48    7   45:09  17.3    1:11   12   36:51 
   12   225    99 Travis Prachar           39 Venice               FL 1:38:51                         8   45:10  17.3    1:17   11   36:43 
   13   238    27 Melanie Bocock           37 Naples               FL 1:40:50    8   11:08    3:01   11   47:30  16.4    2:01   13   37:13 
   14   256   111 Marsha Layne             37 Naples               FL 1:45:47   13   13:28    4:47   12   48:23  16.1    1:46   14   37:26 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    75    94 Tracy Mathes             44 Ft. Myers            FL 1:19:11    1    8:40    2:41    1   39:44  19.6    1:04    2   27:03 
    2   106     6 Stefanie Silvers         42 St. Petersburg       FL 1:22:34                                                              
    3   121    71 Theresa McComb           42 Lithia               FL 1:24:02    3    9:28    1:54    3   41:17  18.9    1:10    4   30:15 
    4   124   222 Katrin Luyten            40 Venice               FL 1:24:34    9   11:16    2:29    7   43:14  18.0    0:43    1   26:53 
    5   148    64 Susan Parvin             44 Lithia               FL 1:27:39    4    9:44    2:04    5   42:09  18.5    1:12    7   32:31 
    6   164    97 Kristin Case             42 Pineland             FL 1:29:38   12   11:41    3:37    2   41:11  18.9    1:44    6   31:28 
    7   175    79 Darcie Argabright        44 Bonita Springs       FL 1:30:31    2    8:52    2:28    6   42:36  18.3    2:14   10   34:22 
    8   182    51 Felicia White            40 Sarasota             FL 1:31:35   13   11:49    3:16    9   46:44  16.7    1:03    3   28:46 
    9   190    37 Kelly Ratcliff           41 Valrico              FL 1:32:46    8   11:00    2:30    8   43:52  17.8    0:54   11   34:33 
   10   197   249 Kristin McCleskey        42 Cape Coral           FL 1:33:53   11   11:30    2:57   11   47:07  16.6    1:57    5   30:24 
   11   213   132 Kim Escarra              44 Marco Island         FL 1:36:48   10   11:18    3:01   13   49:22  15.8                      
   12   228    68 Sherry Chappell          41 Sarasota             FL 1:39:50                        10   47:04  16.6    0:58   14   38:23 
   13   236   105 Lynne Eilerman           44 Sarasota             FL 1:40:46    7   10:52    2:43   12   47:57  16.3    1:35   13   37:41 
   14   250     3 Lori Clarke              44 North Port           FL 1:43:16   14   11:56    3:00   14   53:29  14.6    0:30    9   34:22 
   15   259    33 Holly Selders            43 Punta Gorda          FL 1:46:14    6   10:20    3:05   16   59:23  13.1    0:39    8   32:48 
   16   261   250 Venessa Herring          44 St. Petersburg       FL 1:46:32    5    9:59    3:41    4   41:57  18.6    2:25   15   48:32 
   17   270    31 Janet Rizzo              41 North Port           FL 1:49:18   15   12:56    4:42   15   54:41  14.3    1:07   12   35:54 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    34   211 Louann Jessup            46 Palmetto             FL 1:13:00    2    8:26    1:26    1   38:04  20.5    0:44    3   24:23 
    2    53   154 Chinyere Uwah-King       47 Nokomis              FL 1:15:38    4    8:50    1:16    2   41:33  18.8    0:40    1   23:21 
    3    96    58 Stacey Persinger         47 Ft. Myers            FL 1:21:30    1    8:22    2:03    7   45:46  17.0    1:07    2   24:14 
    4   134   161 Ren Hardman-Schrock      45 Sarasota             FL 1:25:53    3    8:47    2:05    4   42:58  18.2    1:15    7   30:50 
    5   145   257 Karen Lombardo           45 Punta Gorda          FL 1:26:49    9   11:40    2:10    3   42:54  18.2    1:26    5   28:41 
    6   159     1 Angela Bryant            46 Tampa                FL 1:29:09    7   11:02    4:14    8   46:04  16.9    0:53    4   26:58 
    7   165   201 Kim Ryan                 46 Ft. Myers            FL 1:29:38   10   12:13    3:02    5   44:31  17.5    0:52    6   29:01 
    8   222    92 Consuelo Flickinger      45 Venice               FL 1:38:12   11   14:26    3:22    6   44:54  17.4    1:57    8   33:34 
    9   231    70 Joanie Jeannette         49 Nokomis              FL 1:39:54    5    9:54    3:00    9   47:01  16.6    2:17   10   37:43 
   10   242   253 Lucia Elsadek            46 Nokomis              FL 1:41:25    6   10:11    3:27   11   51:41  15.1    1:40    9   34:28 
   11   265   188 Lisa Andrews             49 Naples               FL 1:48:26    8   11:14    3:18   10   48:45  16.0    2:30   11   42:41 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    27   152 Kim Miller               50 Osprey               FL 1:12:33    1    7:49    1:35    1   36:39  21.3    1:03    2   25:29 
    2   101   235 Leigh Daul               50 Punta Gorda          FL 1:22:07    4    9:30    1:33    5   41:27  18.8    0:58    4   28:40 
    3   131   141 Cindy Williams           51 Hudson               FL 1:25:46    9    9:48    1:47    4   41:04  19.0    0:52    6   32:17 
    4   132   120 Sheila Snyder            51 Naples               FL 1:25:50    2    8:53    2:09    9   45:52  17.0    2:33    3   26:25 
    5   146   150 Stacey Williams          53 Pt. Charlotte        FL 1:27:04    5    9:37    1:52    8   44:35  17.5    0:50    5   30:11 
    6   149   103 Mary Murphy              52 Sarasota             FL 1:27:47   12   10:50    3:03   10   47:17  16.5    1:11    1   25:28 
    7   174   219 Pamela Schuneman         53 Osprey               FL 1:30:31    8    9:48    1:57    3   40:42  19.2    1:32   12   36:34 
    8   179   204 Tamra Meier              52 Naples               FL 1:30:57   14   11:08    2:05    2   40:38  19.2    1:55    8   35:12 
    9   186   110 Pauline Gregory          51 Sarasota             FL 1:32:10   11   10:04    2:13    6   43:27  18.0    0:42   10   35:45 
   10   206   174 Lauri Buell              51 Atlanta              GA 1:35:02    6    9:38    1:58    7   44:34  17.5    1:12   15   37:42 
   11   223   246 Therese Matis            52 Englewood            FL 1:38:47   10   10:03    2:39   13   47:43  16.3    1:19   14   37:05 
   12   227    18 Sandra Newell            51 Englewood            FL 1:39:41    7    9:47    2:55   11   47:27  16.4    1:10   17   38:24 
   13   229    75 Lisa Wright              52 Sarasota             FL 1:39:50    3    9:21    3:07   12   47:43  16.3    1:22   16   38:20 
   14   234   255 Debra Betterly           53 Venice               FL 1:40:41   15   11:42    4:02   14   48:14  16.2    1:01    9   35:43 
   15   235   301 Lori Rich                53 Nokomis              FL 1:40:41   13   10:59    3:08   16   49:26  15.8    1:01   11   36:09 
   16   241   277 Sandi Mullet             52 Myakka City          FL 1:41:01   17   12:44    2:59   15   49:03  15.9    2:10    7   34:07 
   17   269   236 Cherie Mooney            51 Sarasota             FL 1:49:16   16   12:42    3:53   17   53:25  14.6    2:34   13   36:44 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   221   107 Susan Kelly              59 Ft. Myers            FL 1:37:56    1    9:11    3:29    1   44:30  17.5    1:17    4   39:31 
    2   230    60 Gudrun Morgan            59 Sarasota             FL 1:39:52    3   12:28    5:15    2   45:03  17.3    2:11    1   34:56 
    3   249    73 Barbara Mims             57 Massapequa Pk        NY 1:42:41    2   11:01    3:28    3   50:10  15.5    0:50    3   37:13 
    4   268    46 Renee Cousino-Marshke    55 North Port           FL 1:49:01    4   16:25    0:48    4   54:18  14.4    1:38    2   35:53 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   140    48 Lindsay Bell             61 St. Petersburg       FL 1:26:20    3   10:53    2:37    1   43:27  18.0    1:04    1   28:20 
    2   178   175 Nancy Downs              64 Venice               FL 1:30:52    1    8:49    2:51    2   45:36  17.1    1:36    3   32:02 
    3   196   139 Anke Stimpson            61 N Ft Myers           FL 1:33:50    6   13:02    2:17    3   47:03  16.6    0:43    2   30:47 
    4   264   177 Fran Sola                63 Sarasota             FL 1:48:25    4   12:15    4:44    4   49:27  15.8    2:06    4   39:55 
    5   273    26 Nancy Washmuth           60 Sarasota             FL 1:51:50    5   12:18    4:34    5   52:16  14.9    1:03    5   41:41 
    6   277   173 Nancy Hennig             61 Venice               FL 1:53:03    2    9:53    3:56    6   54:05  14.4    2:37    6   42:34 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   199   149 Theo Carroll             67 Venice               FL 1:33:56    2   11:16    3:02    1   42:19  18.4    1:41    2   35:40 
    2   239    62 Sally Entlich            67 Englewood            FL 1:40:57    3   13:32    4:37    2   48:17  16.2    2:54    1   31:39 
    3   255   182 Lois Collins             66 Englewood            FL 1:45:39    1    9:50    3:28    3   48:27  16.1    2:37    3   41:19 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
ATHENA 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   108   165 Amy Supe                 36 Bradenton            FL 1:22:53    2    9:45    2:02    1   37:40  20.7    1:09    2   32:19 
    2   130    93 Cyndee Reynolds          39 Venice               FL 1:25:18    1    8:27    2:37    2   41:54  18.6    1:20    1   31:02 
    3   246   252 Amanda Rycyk             34 Venice               FL 1:41:54    5   11:59    3:05    3   46:57  16.6    2:00    5   37:54 
    4   257   198 Jamie Stone              32 Venice               FL 1:45:49    4   10:43    4:07    5   52:47  14.8    2:22    4   35:52 
    5   260   122 Katy Esquivel            37 Naples               FL 1:46:21    3   10:36    3:36    4   49:00  15.9    1:51    6   41:20 
    6   262   144 Joanna Salapska-Gelleri  35 Ft. Myers            FL 1:46:43    6   12:02    4:55    6   54:25  14.3    1:21    3   34:03 
ATHENA 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   151     8 Hollace Leppert          54 Estero               FL 1:28:02    2   11:03    2:11    1   40:38  19.2    1:00    1   33:12 
    2   217    96 Melody Vasbinder         40 Englewood            FL 1:37:30    1   10:33    2:59    2   43:48  17.8    1:42    2   38:29 
    3     0   256 Maria Benedict           45 Naples               FL            3   12:53    5:11    3   58:52  13.3                      
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   208    74 Alex Engstrom            36 Cape Coral           FL 1:35:28    2   10:05    2:35    1   47:43  16.3    1:16    3   33:50 
    2   212   192 Dawn Snyder              48 Marco Island         FL 1:36:47    1    8:58    2:03    2   52:29  14.9    1:32    1   31:47 
    3   263   189 Valerie Cotton           48 Englewood            FL 1:48:01    5   12:10    2:56    4   59:09  13.2    0:58    2   32:50 
    4   281   207 Susan Zangarine          54 Englewood            FL 1:57:25    4   11:59    3:38    3   56:27  13.8    1:21    4   44:02 
    5   283   179 Teresa Dailey            41 Englewood            FL 2:05:10    3   11:48    5:02    5   59:57  13.0    1:25    5   47:01 
    6   286   143 Ashley Barnette          28 Venice               FL 3:05:15    6   17:48    4:22    6 1:26:52   9.0    3:28    6 1:12:48 
RELAY RESULTS
RELAY TEAM
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ====================================================== 
    1    41   299 Splash,flash,&dash                                  1:13:56    1    7:04    1:30    5   45:19  17.2    0:23    1   19:41 
                  Scott Geezil/ Kalee Geezil/ Mark Stueve                
    2    55   298 Team Schapley                                       1:15:46    3    8:32    2:16    2   36:42  21.3    0:22    3   27:56 
                  Suzette Trainor/ Suzette Trainor/ Kevin Schapley       
    3    87   291 No Pressure                                         1:20:28    2    8:27    1:32    1   36:12  21.5    0:39    5   33:40 
                  John Moenning/ Sondra Houhoulis/ Michelle Moenning     
    4   100   295 Sporting Our Spirit                                 1:22:00    8   12:10    3:02    4   44:31  17.5    0:16    2   22:04 
                  Joe Kelly/ Joe Kelly/ Justin Kennelly                  
    5   172   294 Team Schlabach                                      1:30:27    4   10:24    1:16    3   43:13  18.0    0:40    7   34:56 
                  Mark Schlabach/ Christy Schlabach/ Christy Schlabach   
    6   191   292 Ironmommiestri2                                     1:33:09    7   11:38    1:34    6   49:41  15.7    0:33    4   29:44 
                  Leslie Goodson/ Wynta Whitcher/ Aimee Carmona          
    7   244   297 Tri-Cyclics                                         1:41:33    5   10:36    5:31    7   50:13  15.5    0:50    6   34:25 
                  Paul Ryan/ Paul Ryan/ Lillian Ryan                     
    8   274   293 Ironmommiestri1                                     1:52:01    6   10:45    1:53    8   58:44  13.3    0:34    9   40:07 
                  Adrienne Kakoloski/ Cris Edwards/ Kristen Grannell     
    9   280   300 The Who Dat Nation                                  1:55:06    9   13:10    2:19    9   59:13  13.2    1:18    8   39:08 
                  John Carpenter/ Lesli White/ Kacie Salerno