Longleaf Triathlon
Presented by Seven Springs Rotary
1.5K Swim/37K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/9 Mile Bike/3.1 Mile Run
October 17, 2010
New Port Richey, FL
Race Director: Vicki Chansler
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
MALE SPRINT OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   670 Geoff Lanier             44 Odessa                    FL   54:16   54    7:17    2:36    1   22:52    0:57    6   20:36         
    2     3   563 Brad Ellender            32 St Petersburg             FL   54:52   18    6:24    2:20    5   24:57    0:34    8   20:39         
    3     4   574 Raj Ravi                 33 New Port Richey           FL   55:35   28    6:39    2:31    2   23:55    0:54   20   21:38         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   722 Ricardo Reyes            11 Tampa                     FL   57:23    1    6:03    2:40    1   27:03    0:35    1   21:04         
    2    23   787 Victor Karstendiek       14 Odessa                    FL   59:29    4    6:36    2:06    2   28:00    0:43    3   22:06         
    3    27   785 Kyle Deschenes           14 Largo                     FL   59:43    3    6:32    2:04    3   28:22    0:42    2   22:05         
    4    49   781 Kobee Alsop              11 Clearwater                FL 1:02:29    2    6:24    2:31    4   28:25    0:44    4   24:27         
    5    85   786 Brandt Harding           14 Seminole                  FL 1:06:23    5    7:32    2:20    5   30:03    0:42    5   25:48         
    6   188   784 Caleb Barroso            14 Cape Coral                FL 1:17:21    6    8:59    4:08    6   33:52    0:57    6   29:27         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   794 Dominic Prado            18 Odessa                    FL 1:02:29    1    5:57    3:01    2   29:20    0:31    1   23:41         
    2    72   793 Patrick McArdle          18 Hudson                    FL 1:04:56    2    6:57    2:47    1   28:45    0:48    3   25:41         
    3   110   789 Patrick McGuire          15 Valrico                   FL 1:08:54    3    7:33    4:58    3   31:00    1:08    2   24:17         
    4   192   792 Nicholas Polly           17 New Port Richey           FL 1:18:08    4   12:51    4:29    4   33:04    1:35    4   26:11         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   114   507 Robert Gallagher         22 Trinity                   FL 1:09:05    1    5:56    3:41    1   30:50    1:03    3   27:37         
    2   162   502 Joshua Wynne             20 Valrico                   FL 1:15:03    3    9:57    4:54    3   34:13    0:52    1   25:08         
    3   175   798 Jarred McCallum          24 New Port Richey           FL 1:16:23    4   10:12    5:54    2   31:37    1:13    2   27:28         
    4   196   508 Anthony Slawson          22 New Port Richey           FL 1:18:54    2    8:15    5:17    4   36:29    0:56    4   27:59         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   542 Matt Shanklin            29 St Petersburg             FL   55:41    5    6:39    2:11    1   25:33    0:43    4   20:36         
    2     8   527 Buster Wiand             26 Clearwater                FL   57:15    1    5:25    3:22    3   26:55    1:15    3   20:20         
    3    13   517 Nicholas Kroupa          25 Palm Harbor               FL   57:35    6    6:55    2:43    5   27:17    0:29    1   20:13         
    4    30   541 Christopher Purnell      29 Brooksville               FL 1:00:01    3    6:27    2:57    4   26:56    0:34    6   23:09         
    5    31   532 Brett Hansen             27 Windermere                FL 1:00:02    4    6:32    3:48    6   28:20    1:07    2   20:17         
    6    51   536 Aaron King               28 Lutz                      FL 1:02:44    2    6:10    2:32    7   28:58    0:54    8   24:12         
    7    59   526 Anthony Welch            26 Venice                    FL 1:03:36    9    7:29    2:45    2   26:44    1:16    7   23:23    2:00 
    8    77   519 Ryan Wiser               25 Tampa                     FL 1:05:50    8    7:15    3:24    8   29:00    0:55   10   25:18         
    9    78   525 Lawrence Dimmitt         26 Clearwater                FL 1:05:52   10    7:33    3:26   10   31:00    1:21    5   22:34         
   10   124   516 Travis Dailey            25 Clearwater                FL 1:09:47   11    7:47    4:14    9   30:34    1:28   11   25:47         
   11   155   531 Keith Bauer              27 Land O'lakes              FL 1:14:09   12   12:49    4:05   11   31:26    1:18    9   24:33         
   12   271   524 Kenneth Arcieri          26 Rockville                 MD 1:45:26   13   13:21    8:01   12   42:12    1:23   12   40:31         
   13     0   537 Igor Oliveira            28 Bras Lia                                7    6:57                                                   
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   565 Dax Nelson               32 Tampa                     FL   57:26    1    6:22    3:09    1   25:53    1:43    1   20:22         
    2    26   558 Ivan White               31 Clearwater                FL   59:36    5    7:13    2:47    2   27:02    0:58    3   21:38         
    3    45   568 Adam Smith               32 Wesley Chapel             FL 1:01:48    7    7:23    2:34    3   27:03    0:42    9   24:08         
    4    52   572 Christopher Carrere      33 Tampa                     FL 1:02:46    2    6:37    3:07    5   27:48    1:37    6   23:38         
    5    55   557 William Ford             31 Port Richey               FL 1:03:07   15    9:21    3:03    4   27:46    1:03    4   21:56         
    6    73   551 Alan Parmenter           30 New Port Richey           FL 1:04:59   11    8:14    4:24   11   30:13    0:49    2   21:21         
    7    90   549 Jeremy Braud             30 Tampa                     FL 1:07:17   10    7:50    4:25    6   29:10    2:07    8   23:46         
    8    91   564 Bryan Leary              32 New Port Richey           FL 1:07:22    3    6:42    5:29   10   30:10    1:16    7   23:46         
    9   117   555 Mike Dice                31 Tampa                     FL 1:09:23   17   10:51    4:21    8   29:42    1:36    5   22:56         
   10   128   569 Luis Valdes              32 Hollywood                 FL 1:10:16   13    8:45    3:33    9   29:51    1:56   10   24:13    2:00 
   11   146   550 Craig Drew               30 New Port Richey           FL 1:13:20    9    7:49    4:04   12   30:21    1:01   14   30:06         
   12   149   579 Brad Allen               34 Hudson                    FL 1:13:36    8    7:44    3:48   16   31:18    1:01   13   29:47         
   13   159   556 Christopher Dunne        31 Fort Myers                FL 1:14:46   18   11:37    3:31   13   30:23    2:38   11   26:39         
   14   160   562 Sean Bates               32 Land O Lakes              FL 1:14:48   14    9:02    4:50   14   30:47    2:07   12   28:04         
   15   167   567 Kevin Primeau            32 Land O Lakes              FL 1:15:45    6    7:15    4:33    7   29:42    1:49   17   32:28         
   16   169   570 Rob Van Stronder         32 Lutz                      FL 1:15:55   16    9:40    3:37   15   31:09    0:45   15   30:46         
   17   199   573 Michael Perry            33 Tampa                     FL 1:19:20   12    8:32    4:13   17   32:28    2:01   16   32:08         
   18   239   552 Michael Rea              30 Land O' Lakes             FL 1:28:36   19   11:41    3:55   18   36:37    3:05   18   33:20         
   19   249   566 Iuri Oliveria            32 Bras Lia                     1:31:57    4    6:49    6:01   19   39:35    3:55   19   35:40         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14   620 Timothy Weber            39 Tampa                     FL   57:36    3    6:08    2:59    1   26:06    0:51    2   21:34         
    2    41   595 Francis Kennard          37 Dade City                 FL 1:01:17    4    6:10    3:19    3   27:16    0:45    8   23:49         
    3    42   589 Nick Makris              36 Port Richey               FL 1:01:22   10    7:34    2:40    4   27:21    1:08    5   22:41         
    4    46   603 Ryan Kaelin              38 Trinity                   FL 1:01:48    7    7:15    2:36    2   27:16    1:04    7   23:39         
    5    54   616 Mark Kaufman             39 Tampa                     FL 1:03:06    5    6:38    3:51   18   30:50    0:41    1   21:08         
    6    56   619 Raymond Ward             39 Tarpon Springs            FL 1:03:08   14    8:32    3:11    7   27:55    0:54    3   22:38         
    7    62   580 Rich Borowiec            35 Tampa                     FL 1:03:55    2    6:05    3:30   11   28:44    1:13    9   24:24         
    8    70   587 Craig Comperatore        36 New Port Richey           FL 1:04:31   11    7:43    2:46   10   28:40    0:42   10   24:43         
    9    74   613 Lyle Carter              39 Tampa                     FL 1:05:18    8    7:33    3:02   15   30:09    1:16    6   23:19         
   10    82   594 Bill Futch               37 Tampa                     FL 1:06:06   21   10:40    3:16    6   27:50    1:41    4   22:41         
   11    83   614 Charles Holder           39 Riverview                 FL 1:06:08   12    7:44    3:56    5   27:40    1:12   11   25:38         
   12   100   597 Craig McGann             37 Largo                     FL 1:08:10    1    6:02    4:10   13   29:33    2:26   12   26:01         
   13   113   604 Russell Laggan           38 Lutz                      FL 1:09:00    6    6:53    3:33    9   28:03    2:06   16   28:26         
   14   130   605 Cory Lauscher            38 Safety Harbor             FL 1:10:24   13    7:56    4:00   17   30:21    0:50   13   27:19         
   15   148   797 George Tibbetts          37 Clearwater                FL 1:13:32   23   11:41    3:39   12   28:55    1:03   15   28:17         
   16   150   615 Tim Howes                39 Tallahassee               FL 1:13:42   17    9:05    5:00   16   30:15    1:15   14   28:08         
   17   156   590 Matthew McNamara         36 Odessa                    FL 1:14:34   18    9:38    3:54   14   29:43    1:55   17   29:26         
   18   176   602 Harry Johnson Jr         38 Spring Hill               FL 1:16:28    9    7:34    4:33   21   31:40    1:57   18   30:45         
   19   191   588 Ray Gore                 36 Tampa                     FL 1:17:51   15    8:39    4:38   19   31:02    1:57   20   31:36         
   20   193   612 Jose Burgos              39 Odesa                     FL 1:18:24   19    9:56    5:35    8   27:58    2:16   22   32:41         
   21   226   581 Ryan Wallace             35 Fort Myers                FL 1:24:16   20   10:12    4:43   23   36:43    1:00   21   31:40         
   22   227   800 Jim Downey               38 Odessa                    FL 1:24:45   16    8:45    4:54   20   31:09    0:59   24   39:01         
   23   230   596 Philmer Lewis            37 Holiday                   FL 1:25:22   24   15:12    4:45   22   32:51    1:43   19   30:53         
   24   266   601 Chris Giacinto           38 Tampa                     FL 1:39:42   22   11:38    6:31   24   44:09    1:14   23   36:12         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   651 Justin Vessey            42 Tarpon Springs            FL   57:00    5    6:58    2:27    4   25:21    0:53    3   21:23         
    2     9   650 Paul Smith               42 Tarpon Springs            FL   57:15    2    6:29    2:19    3   25:18    0:50    6   22:21         
    3    10   645 Roger Briggs             42 Wesley Chapel             FL   57:17    6    7:01    2:23    2   24:53    1:03    5   21:58         
    4    19   644 George Albright          42 Trinity                   FL   58:30    3    6:30    3:02    6   26:38    1:54    1   20:28         
    5    20   637 Greg Patterson           41 Tampa                     FL   58:32    4    6:32    2:36    1   24:30    0:52   12   24:05         
    6    24   649 John Pham                42 Ocoee                     FL   59:33    7    7:18    2:44    8   27:41    1:07    2   20:44         
    7    33   663 Craig Emery              43 Clearwater                FL 1:00:25    1    6:10    3:52    5   25:32    1:25   10   23:28         
    8    39   675 Scott Vaughn             44 Tampa                     FL 1:01:02   10    7:48    2:38    7   26:50    1:02    9   22:46         
    9    57   672 Clay Littlejohn          44 Tarpon Springs            FL 1:03:10   13    8:21    2:47   10   28:09    1:10    8   22:45         
   10    65   673 Michael Robin            44 Tampa                     FL 1:04:01   16    9:13    2:42   15   29:47    0:42    4   21:39         
   11    80   662 Dennis Desalvo           43 New Port Richey           FL 1:05:58   19   10:12    2:43   12   29:14    1:06    7   22:44         
   12   103   647 Greg Krautner            42 New Port Richey           FL 1:08:24    9    7:41    4:01   16   29:53    0:43   17   26:07         
   13   105   653 Mark Wilson              42 Tampa                     FL 1:08:34   12    8:12    3:22   17   29:59    1:10   14   25:54         
   14   115   669 Mark Frisbie             44 Fort Myers                FL 1:09:11   18    9:54    3:50   11   28:14    1:16   16   26:00         
   15   116   674 Ron Rodriguez            44 Land O' Lakes             FL 1:09:17   17    9:42    3:49   13   29:25    2:41   11   23:42         
   16   137   636 Joseph Kurtz             41 Springfield               VA 1:12:20   20   10:18    4:47   14   29:43    1:50   13   25:43         
   17   143   634 Hank Barroso             41 Cape Coral                FL 1:13:01   11    8:10    4:12   19   32:00    1:05   19   27:36         
   18   147   664 Hugo Scavino             43 Wesley Chapel             FL 1:13:23   22   11:28    5:02    9   27:44    1:35   18   27:36         
   19   163   646 Kevin Gruosso            42 Tampa                     FL 1:15:06   15    9:01    5:12   18   30:09    2:40   20   28:06         
   20   172   671 Kevin Letch              44 Land O Lakes              FL 1:16:05   14    8:40    4:20   20   33:18    1:03   21   28:47         
   21   197   648 Scott Meier              42 Trinity                   FL 1:18:59    8    7:25    4:35   22   33:25    1:32   22   32:04         
   22   220   625 Albert Lewis             40 St Petersburg             FL 1:23:32   23   16:12    5:10   21   33:21    2:52   15   26:00         
   23   253   635 William Dicola           41 Trinity                   FL 1:33:29   21   10:59    9:00   23   35:56    1:37   23   35:58         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   711 Michael Degroot          48 Lutz                      FL   56:36    2    6:11    2:44    2   25:12    1:02    3   21:28         
    2    15   710 Rod Crowley              48 Lakeland                  FL   57:54   16    7:43    1:54    5   26:19    0:36    2   21:25         
    3    18   709 Owen Clifton             48 Tarpon Springs            FL   58:15    1    5:37    2:35    8   26:40    0:55    6   22:30         
    4    21   691 Tony Prado               46 Tampa                     FL   59:18   10    7:10    3:09    4   25:55    0:53    5   22:13         
    5    25   697 George Buffington        47 New Port Richey           FL   59:35    6    6:56    2:53    1   25:10    1:01   10   23:37         
    6    28   692 Ron Willms               46 Dunedin                   FL   59:52   19    7:56    2:33   11   27:12    0:39    4   21:34         
    7    35   702 Franklin Potter          47 Tampa                     FL 1:00:34    9    7:07    2:57    7   26:35    0:32    9   23:23         
    8    37  1752 Claude Winter            49 New Port Richey           FL 1:00:46   21    8:17    2:53   12   27:36    1:02    1   21:00         
    9    44   712 Thomas Rusher            48 Valrico                   FL 1:01:34    4    6:49    3:23    3   25:32    1:17   13   24:35         
   10    58   682 Thomas White             45 Orlando                   FL 1:03:15    5    6:51    3:16    9   27:08    0:56   15   25:06         
   11    67   688 James Dietz              46 Indian Harbour Beach      FL 1:04:09   24    8:31    4:14    6   26:31    1:45    8   23:10         
   12    69   799 Steven Kostas            47 New Port Richey           FL 1:04:17    7    6:58    3:06   18   29:19    0:36   11   24:19         
   13    75   708 Joel Blakeman            48 Tampa                     FL 1:05:18   11    7:13    3:14   26   30:37    1:25    7   22:52         
   14    76   690 Russ Patterson           46 Odessa                    FL 1:05:34    3    6:45    3:46   10   27:12    0:57   23   26:57         
   15    81   701 Raj Goyal                47 Tarpon Springs            FL 1:06:03   14    7:35    3:38   17   29:05    1:18   12   24:28         
   16    92   678 Brian Maiocco            45 Crystal Beach             FL 1:07:22   18    7:52    3:05   16   28:48    1:14   20   26:25         
   17    93   713 Scott Sullivan           48 Clearwater                FL 1:07:34    8    7:05    3:20   15   28:44    0:42   25   27:44         
   18    98   700 Richard Figueroa         47 Tampa                     FL 1:08:03   25    8:36    3:54   14   28:35    1:23   16   25:37         
   19   101   721 Bob Tiller               49 Palm Harbor               FL 1:08:18   20    7:58    4:07   21   29:41    0:42   19   25:53         
   20   108   686 Scott Boucher            46 Stoneham                  MA 1:08:42   13    7:20    4:29   25   30:33    1:48   14   24:35         
   21   111   681 Steve Wagner             45 Tarpon Springs            FL 1:08:58   26    8:41    3:36   20   29:34    1:30   17   25:39         
   22   122   699 Walter Cooper            47 Tampa                     FL 1:09:36   15    7:37    3:45   19   29:28    1:14   24   27:35         
   23   138   687 Christopher Craven       46 Middle Village            NY 1:12:27   17    7:51    4:31   24   30:32    1:23   26   28:12         
   24   141   689 Robert Ellis             46 Largo                     FL 1:12:40   12    7:16    6:03   13   27:44    2:01   28   29:38         
   25   152   680 John Midkiff             45 Trinity                   FL 1:14:01   23    8:24    4:32   22   29:44    1:14   29   30:09         
   26   161   714 Joe Yaeger               48 Tampa                     FL 1:15:02   28    9:35    5:41   23   29:52    1:22   27   28:34         
   27   181   693 Patrick Wise             46 Lutz                      FL 1:16:51   29   10:44    4:10   28   32:19    0:51   21   26:50    2:00 
   28   183   679 David McConnell          45 Ruskin                    FL 1:16:52   30   11:09    5:50   27   31:54    2:16   18   25:44         
   29   212   801 Jeff Dickie              48 Tampa                     FL 1:21:46   22    8:21    5:57   29   33:19    2:09   30   32:02         
   30   224   677 Tim Hengst               45 Palm Harbor               FL 1:23:49   31   13:11    5:06   30   37:37    1:05   22   26:53         
   31   251   698 Jay Butler               47 Bradenton                 FL 1:33:04   27    9:24    6:20   31   38:56    2:04   31   36:22         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   724 Art Singleton            50 Palm Harbor               FL   59:26    3    7:00    2:38    1   25:24    0:44    2   23:42         
    2    47   736 Ken Smith                53 Tampa                     FL 1:01:52    5    8:18    2:52    2   25:50    1:15    1   23:39         
    3    60   729 Scott Matthews           51 Tampa                     FL 1:03:38    2    6:22    3:44    3   26:25    1:02    5   26:07         
    4    68   741 William Meadows          54 Tampa                     FL 1:04:13    1    6:05    4:08    4   27:10    1:24    3   25:28         
    5   125   723 Vince Cauterucci         50 Odessa                    FL 1:09:47    4    8:03    4:41    6   29:16    1:05    6   26:43         
    6   142   725 Scott Stolz              50 Tarpon Springs            FL 1:12:53    7   10:09    3:29    8   31:56    1:27    4   25:54         
    7   153   742 Jimmy Wiedeman           54 Orlando                   FL 1:14:06    8   10:37    4:40    5   28:48    1:54    7   28:08         
    8   184   734 Keith Baker              53 Englewood                 FL 1:16:54    6    8:19    4:41    9   33:21    0:44    8   29:51         
    9   240   735 Larry Gruen              53 New Port Richey           FL 1:28:48    9   12:01    6:06    7   30:45    3:47    9   36:12         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    63   751 Brian Wilder             59 St Petersburg             FL 1:03:57    1    6:56    3:06    1   26:45    0:53    2   26:19         
    2    88   746 Luis Valdes              57 Tampa                     FL 1:07:07    2    8:56    3:06    2   29:22    1:33    1   24:13         
    3   257   750 Michael Rado             59 Sarasota                  FL 1:34:44    3    9:43    4:25    3   35:20    2:18    3   42:59         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   754 William Floyd            61 Tampa                     FL 1:03:43    1    7:48    2:54    1   27:17    1:09    2   24:37         
    2   127   755 Dennis Miller            63 Plant City                FL 1:10:09    5   10:32    3:52    3   30:25    0:57    1   24:26         
    3   186   758 W Jay Dugan              64 Odessa                    FL 1:17:09    2    8:09    3:44    2   28:53    1:12    5   35:14         
    4   210   753 Stephen Michelini        60 Tampa                     FL 1:21:05    4    8:49    4:43    4   30:58    2:29    3   34:07         
    5   213   757 G. Thomas Burgulis       64 Winter Haven              FL 1:21:49    3    8:30    4:11    5   33:31    1:28    4   34:10         
    6   247   756 James Pearson            63 Tampa                     FL 1:30:26    6   12:36    4:21    6   34:32    2:03    6   36:56         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   760 Samuel E Nall            67 Homosassa                 FL 1:01:55    1    6:06    3:25    2   27:38    0:42    1   24:07         
    2    66   759 Bo Webster               66 Odessa                    FL 1:04:07    2    7:58    2:53    1   27:38    0:50    2   24:51         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   242   762 Hugh Balboni             73 Safety Harbor             FL 1:29:23    1   10:02    4:36    1   38:58    1:11    1   34:37         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   276   804 Richard Pease            76 Tarpon Springs            FL 1:53:44    1   12:05   11:17    1   38:01    4:24    1   48:00         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40   776 Juan Canabal             39 Jacksonville              FL 1:01:13    1    5:13    3:18    1   26:52    0:59    1   24:53         
    2    64   769 Michael Gagliardo        29 St Petersburg             FL 1:03:58    2    6:49    3:08    2   27:54    0:50    2   25:20         
    3   102   770 Benjamin Bell            30 Tampa                     FL 1:08:23    3    7:01    3:35    4   29:26    0:52    3   27:30         
    4   123   771 Richard Mattison         32 Land O' Lakes             FL 1:09:36    4    7:11    3:45    3   29:02    1:08    4   28:32         
    5   234   796 Sean Willett             36 Tallahassee               FL 1:27:26    7   12:17    4:39    6   33:43    0:46    5   36:02         
    6   244   775 David Staab              37 Lakeland                  FL 1:29:54    5    9:11    4:39    5   33:42    1:18    7   41:07         
    7   261   774 Jeffrey Neilson          37 Fort Myers                FL 1:37:06    6   12:06    5:45    7   39:44    1:27    6   36:06    2:00 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   780 Patrick Brosius          42 Tampa                     FL 1:00:51    1    7:09    3:04    1   26:56    0:50    1   22:54         
    2   245   778 Bradley Blanton          40 Tampa                     FL 1:30:07    2    8:47    5:45    2   35:09    2:19    2   38:09         
    3   275   777 Jerry Bacon              40 Valrico                   FL 1:50:51    3   19:27    5:33    3   40:50    1:12    3   43:51         
    4   281   779 Danny Tunnell            40 Seminole                  FL 1:59:54                         4   42:22    3:34    4   48:56         
FEMALE SPRINT OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   543 Cady Dolan               30 Tampa                     FL   58:05   10    6:30    2:43    2   26:46    0:43    1   21:26         
    2    29   782 Summer Kanstoroom        12 St Petersburg             FL   59:59    2    5:33    2:08   10   28:31    0:40    4   23:09         
    3    32   783 Caroline Condon          14 St Petersburg             FL 1:00:06    4    5:43    2:03    9   28:21    0:35    5   23:27         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32   783 Caroline Condon          14 St Petersburg             FL 1:00:06    1    5:43    2:03    1   28:21    0:35    1   23:27         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   173   788 Mackenzie Koth           15 Wesley Chapel             FL 1:16:07    2    7:43    3:28    1   32:17    0:54    2   31:47         
    2   202   791 Elizabeth Olson          17 Apollo Beach              FL 1:19:39    1    5:21    5:15    2   36:04    1:33    1   31:29         
    3   262   790 Leah Hochman             17 New Port Richey           FL 1:37:25    3    9:32    5:24    3   44:31    1:29    3   36:32         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   154   504 Kelli Tahaney            21 South Pasadena            FL 1:14:08    7    9:21    4:59    2   33:36    1:33    1   24:41         
    2   158   511 Maggie Drumm             23 Tampa                     FL 1:14:42    8    9:31    4:19    6   35:06    0:41    2   25:06         
    3   165   510 Miranda Buzzella         23 Winter Springs            FL 1:15:33    2    7:42    3:46    5   34:32    0:57    3   28:38         
    4   178   513 Brittany Castro          24 Dade City                 FL 1:16:36    1    6:27    4:45    4   34:26    1:02    4   29:58         
    5   190   514 Christina Shoemaker      24 Brandon                   FL 1:17:51    3    8:40    5:02    1   32:48    0:46    5   30:38         
    6   207   505 Caylin Dailey            22 Clearwater                FL 1:20:35    6    9:12    4:38    3   34:07    1:30    6   31:09         
    7   248   509 Jennifer Blue            23 Riverview                 FL 1:30:48    9    9:33    5:47    8   37:18    1:05    7   37:07         
    8   255   501 Tiffany Mann             20 Tarpon Springs            FL 1:34:05    4    8:43    6:13    7   36:23    1:55    9   40:52         
    9   265   512 Katie Better             24 Trinity                   FL 1:38:24    5    8:45    6:58    9   41:19    2:21    8   39:02         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    95   529 Robin Sullivan           27 Tampa                     FL 1:07:47    9    8:34    3:28    5   31:58    0:42    1   23:07         
    2    96   523 Meghan Wulff             26 Tampa                     FL 1:07:55    3    7:06    3:09    3   31:20    0:52    3   25:29         
    3   119   528 Danielle Malkin          27 Tampa                     FL 1:09:26    5    7:41    2:49    8   34:26    0:45    2   23:47         
    4   136   521 J.M. Kitner              26 Port Richey               FL 1:11:49    4    7:31    3:35    2   30:22    0:50    5   29:33         
    5   174   533 Ashley Dice              28 Tampa                     FL 1:16:19    6    7:48    3:36    4   31:42    1:00    6   32:14         
    6   182   520 Meghan Ford              26 Port Richey               FL 1:16:52   11    9:14    4:37    9   34:32    1:18    4   27:13         
    7   221   534 Katherine Renninger      28 St Petersburg             FL 1:23:38    2    6:47    5:48    7   34:21    1:38    7   35:07         
    8   228   538 Karen Cranen             29 Ruskin                    FL 1:25:09    7    8:22    5:46    1   30:15    1:34   10   39:14         
    9   232   540 Shantell McLean          29 Land O Lakes              FL 1:26:15    8    8:30    5:19    6   33:56    2:46    8   35:47         
   10   258   539 Jennifer Leach           29 Orlando                   FL 1:34:53   10    8:44    5:30   10   40:02    1:47    9   38:53         
   11   284   522 Mary Walsh               26 Apollo Beach              FL 2:27:13   12   11:36    7:54   11 1:10:02 1:30:33                      
   12     0   535 Maria Rosa Sautchuk      28 Brasilia                                1    6:30                                                   
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   547 Claudia Williams         30 Clearwater                FL 1:00:31    2    6:11    2:52    1   26:43    0:40    2   24:07         
    2    71   578 Tara Thompson            34 Odessa                    FL 1:04:32    7    7:29    3:09    3   29:09    1:15    1   23:32         
    3    86   571 Heather Lester           33 Hudson                    FL 1:06:48    5    7:05    3:27    5   29:36    1:17    4   25:25         
    4    99   544 Alicia Koepke            30 Tampa                     FL 1:08:10    6    7:24    4:10    4   29:28    2:37    3   24:33         
    5   120   575 Maggie Borowiec          34 Tampa                     FL 1:09:29    9    7:57    3:56    6   31:06    1:05    5   25:27         
    6   133   546 Kerri Robinson           30 Tampa                     FL 1:11:04    4    7:04    2:29    7   31:20    1:10    6   29:02         
    7   170   576 Gina Hubany              34 St Petersburg             FL 1:15:56    8    7:39    3:28    2   28:56    1:42   13   34:14         
    8   177   559 Claire Bell              32 Tampa                     FL 1:16:31    3    6:55    3:44   10   33:12    1:26    8   31:17         
    9   201   553 Mary Taggart             31 Tampa                     FL 1:19:39    1    5:42    4:29   11   34:36    2:53   10   32:01         
   10   215   548 Amanda Zawacki           30 Ruskin                    FL 1:21:54   10    8:18    4:42    9   32:59    1:51   12   34:06         
   11   219   554 Lydia Wilder             31 Land O Lakes              FL 1:23:27   13   11:17    5:24    8   32:02    1:12   11   33:35         
   12   225   545 Faith Prue               30 Plant City                FL 1:23:58   14   12:44    3:41   12   34:43    0:55    9   31:58         
   13   229   560 Alicia Conrad            32 Tampa                     FL 1:25:10   12    9:52    4:48   13   36:57    2:20    7   31:15         
   14   279   577 Valeria Parejo           34 Tampa                     FL 1:57:32   11    8:44    7:16   14   59:36    1:11   14   40:47         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53   593 Jacqueline Reyes         37 Odessa                    FL 1:02:54    8    9:07    3:02    1   27:19    1:08    1   22:20         
    2   106   599 Christina Pilman         38 Trinity                   FL 1:08:35    9    9:08    3:31    3   30:27    1:00    2   24:31         
    3   129   598 Holly McCusker           38 Wesley Chapel             FL 1:10:22   11    9:39    3:32    4   30:31    0:52    4   25:50         
    4   144   586 Renee Potoczny           36 Dunedin                   FL 1:13:09    1    6:13    3:27    9   34:05    1:20    6   28:06         
    5   168   591 Melanie Bocock           37 Naples                    FL 1:15:45    5    8:15    4:40    7   33:41    1:34    5   27:37         
    6   171   607 Angela Calderone         39 Trinity                   FL 1:15:56    4    7:50    4:02    6   32:26    1:03    8   30:37         
    7   180   585 Coleen Mercilliott       36 Apollo Beach              FL 1:16:48    6    8:20    4:40   15   36:57    1:57    3   24:55         
    8   187   609 Cheryl Gendebien         39 New Port Richey           FL 1:17:14   10    9:12    4:00    2   29:33    1:28    9   33:03         
    9   194   582 Meg Carter               36 Tampa                     FL 1:18:30    3    7:28    4:13   13   36:06    1:00    7   29:46         
   10   198   611 Deirdre Vanko            39 Port Richey               FL 1:19:09    2    7:01    3:51    8   33:42    0:36   11   34:02         
   11   233   600 Gina Witonski            38 Brandon                   FL 1:26:19    7    8:31    5:29    5   32:23    2:07   12   37:51         
   12   246   610 Griselda Talero          39 Land O Lakes              FL 1:30:26   14   12:31    7:26   10   34:46    2:35   10   33:10         
   13   263   608 Lina Castro              39 Odesa                     FL 1:37:38   13   11:54    8:08   11   35:15    2:06   14   40:17         
   14   268   606 Kirsy Acosta             39 Spring Hill               FL 1:39:58                        14   36:28    2:36   13   39:39         
   15   273   584 Colleen Cornwall         36 Naples                    FL 1:47:36   12   10:04    6:14   12   35:52    4:44   15   50:44         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   630 Lisa Kaschak             41 St Petersburg             FL 1:01:22    1    6:12    2:57    1   27:46    0:50    1   23:40         
    2    89   665 Debbie Britch            44 Valrico                   FL 1:07:11    2    6:14    3:12    7   30:04    1:17    7   26:25         
    3    94   656 Mary McGuire             43 Valrico                   FL 1:07:38   11    8:41    3:33    2   29:23    1:18    2   24:45         
    4   118   654 Michelle Guercio-Winter  43 New Port Richey           FL 1:09:24    4    7:16    4:14    6   30:03    1:16    8   26:36         
    5   121   659 Judy Wade                43 Valrico                   FL 1:09:34    3    6:30    3:32    3   29:36    1:43   10   28:14         
    6   126   642 Deanna Krautner          42 New Port Richey           FL 1:09:51    9    8:33    3:42    4   29:37    0:44    9   27:17         
    7   135   641 Lou Anne Frisbie         42 Fort Myers                FL 1:11:14   12    9:02    3:34   10   32:11    1:12    3   25:16         
    8   139   666 Deborah Bueling          44 Land O Lakes              FL 1:12:29    6    7:42    4:07    8   30:38    1:16   12   28:48         
    9   145   627 Natalie Day              41 Wesley Chapel             FL 1:13:10   23   13:05    3:37    5   29:59    0:42    5   25:50         
   10   164   633 Amanda Tamagni           41 Valrico                   FL 1:15:19    5    7:37    3:43   19   36:48    1:15    6   25:56         
   11   179   621 Cassandra Emmons         40 Dover                     FL 1:16:41   25   13:43    3:58    9   32:03    1:19    4   25:40         
   12   185   640 Kelly Dolan              42 New Port Richey           FL 1:17:08    8    8:29    4:38   11   32:18    1:03   15   30:43         
   13   203   629 Laura Kaatze             41 Lutz                      FL 1:20:04   10    8:38    5:05   15   34:02    1:53   14   30:28         
   14   206   631 Tracy Kleinwort          41 Orlando                   FL 1:20:34   22   12:27    4:45   13   32:52    2:09   11   28:22         
   15   209   622 Sharon Keenan            40 Gainesville               FL 1:21:05   16   10:49    4:46   17   34:33    0:55   13   30:04         
   16   218   668 Cynthia Shaver           44 Clearwater                FL 1:23:15    7    8:21    4:20   12   32:50    2:10   19   35:35         
   17   241   657 Lori Reynolds            43 Naples                    FL 1:29:20   15   10:04    6:22   18   36:31    2:17   16   34:08         
   18   250   626 Kerry Davide             41 Odessa                    FL 1:32:20   13    9:22    5:28   20   39:25    1:25   21   36:41         
   19   252   661 Christine Wise           43 New Port Richey           FL 1:33:13   24   13:17    5:24   16   34:08    2:49   22   37:37         
   20   256   658 Shelley Rymer            43 Riverview                 FL 1:34:33   21   12:20    5:29   22   39:50    2:22   17   34:34         
   21   259   655 Kelly Kras               43 Lutz                      FL 1:35:39   17   10:57    7:16   14   33:38    1:30   24   42:19         
   22   264   632 Karen Kress              41 Tampa                     FL 1:37:53   20   12:07    6:17   23   41:44    1:45   20   36:01         
   23   267   628 Meredith Grewal          41 Oviedo                    FL 1:39:44   14    9:37    5:45   21   39:38    2:29   23   42:18         
   24   269   643 Bobbie Pawlik            42 Tampa                     FL 1:43:08   19   11:34    7:20   24   48:27    1:10   18   34:38         
   25   283   667 Toni Hatton              44 Brandon                   FL 2:26:46   18   11:31    8:26   25 1:08:46    3:02   25   55:03         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   716 Roberta Klar             49 Palm Harbor               FL 1:00:40    3    6:47    2:42    1   27:08    0:39    1   23:27         
    2    79   676 Jacqueline Fortin        45 Venice                    FL 1:05:54    1    6:30    3:07    5   30:40    0:51    2   24:47         
    3   107   803 Carolyn Meadows          45 Tampa                     FL 1:08:38    9    8:36    4:03    2   27:20    1:17    5   27:24         
    4   109   707 Myrna Starr              48 Tampa                     FL 1:08:44    8    7:56    3:19    4   29:54    1:07    4   26:30         
    5   112   703 Starlet Anderson         48 Zephyrhills               FL 1:08:59    5    7:26    4:13    3   29:44    1:19    3   26:20         
    6   134   683 Sandy Aucoin             46 Lutz                      FL 1:11:11    2    6:38    3:27    7   32:25    1:13    6   27:30         
    7   166   684 Nancy Krause             46 Brandon                   FL 1:15:43   11    9:58    4:15    6   31:10    1:33    7   28:49         
    8   189   695 Kelly Mahany             47 Tarpon Springs            FL 1:17:29    6    7:37    4:08   10   33:37    0:58   10   31:11         
    9   205   718 Tracy Walker             49 Windermere                FL 1:20:27   10    9:37    3:41    9   33:35    0:54   11   32:42         
   10   217   706 Nancy Harkins            48 Palm Harbor               FL 1:23:09   12   10:31    4:17   13   36:41    1:12    9   30:30         
   11   223   685 Terri Potter             46 Tampa                     FL 1:23:44   14   15:05    4:39    8   32:48    2:02    8   29:12         
   12   231   715 Chris Conn               49 Wesley Chapel             FL 1:25:57    7    7:44    4:21   11   34:13    2:21   13   37:19         
   13   235   696 Karen Rivera             47 Clearwater                FL 1:28:16                        12   35:23    0:54   12   34:44         
   14   237   719 Julie Wynne              49 Valrico                   FL 1:28:31    4    6:54    4:33   14   38:01    1:11   14   37:53         
   15   278   704 Cynthia Floyd            48 Naples                    FL 1:57:19   13   14:09    8:38   15   44:06    1:54   15   48:35         
   16     0   802 Julia Dickie             49 Tampa                     FL                                                                        
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   131   737 Suzanne Brosseau         54 Safety Harbor             FL 1:10:47    1    8:35    3:27    1   28:00    1:08    1   29:39         
    2   211   727 Collene Miller           51 Brandon                   FL 1:21:19    5   11:40    5:20    2   31:11    2:01    4   31:09         
    3   214   728 Joan Stackpoole          51 Port Richey               FL 1:21:52    4   11:00    5:20    3   34:53    0:59    2   29:42         
    4   222   730 Lise Lounsbury           52 Dunedin                   FL 1:23:38    3   10:53    5:03    4   35:45    1:53    3   30:06         
    5   236   731 Lin Santoro              52 Plant City                FL 1:28:24    2   10:09    4:45    6   37:12    1:43    7   34:38         
    6   238   726 Jayne Cowan              51 Tampa                     FL 1:28:32    6   11:43    6:16    5   37:00    2:03    5   31:32         
    7   254   732 Victoria Pollock         53 Naples                    FL 1:33:37    7   13:07    7:08    7   38:43    1:47    6   32:54         
    8   277   739 Deborah Zakikhani        54 Naples                    FL 1:56:34    9   20:39    8:11    8   42:54    1:34    8   43:19         
    9   282   738 Kimberly Terrell         54 Plant City                FL 2:10:36    8   14:03    9:46    9   47:10    4:54    9   54:44         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    87   749 Judith Shepard           59 Odessa                    FL 1:06:55    1    7:42    3:50    1   28:01    1:36    1   25:49         
    2   157   747 Lynn Gray                58 Tampa                     FL 1:14:34    5   11:33    4:04    2   32:20    0:46    2   25:53         
    3   195   748 Diane Spicer             58 Tampa                     FL 1:18:41    2    9:39    4:47    3   33:02    1:25    3   29:51         
    4   260   743 Lynn Baker               56 Englewood                 FL 1:35:44    4   10:06    6:20    4   37:13    1:27    4   40:41         
    5   272   744 Linda Hammer             57 Bonita Springs            FL 1:45:50    3    9:56    7:56    5   43:28    2:09    5   42:23         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   132   795 Patricia Hoffman         60 Palm Harbor               FL 1:10:49    1    7:50    4:04    1   29:13    0:38    1   29:06         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   243   765 Elizabeth Glover         39 Wesley Chapel             FL 1:29:26    1    9:05    5:34    1   35:17    1:46    1   35:46    2:00 
    2   270   763 Hillary Sousa            34 Seminole                  FL 1:45:01    2    9:18    7:43    2   41:53    1:24    2   44:44         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   208   766 Michelle Crook           43 Clearwater                FL 1:20:59    1    6:50    4:13    1   33:19    0:46    1   35:53         
    2   274   767 Debbie Reiser            44 Port Richey               FL 1:50:19    3   15:56    6:14    2   38:56    1:21    3   47:53         
    3   280   768 Darcy Crabtree           46 Brandon                   FL 1:59:46    2   15:31    9:00    3   45:53    2:30    2   46:54         
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    17   896 Gramps And Grandsons                                       58:05    1    5:27    2:20    1   28:02    0:28    2   21:50         
                  Jesse Fortin/ William Dawson/ Jordan Fortin            
    2    84   895 Fresh                                                    1:06:22    2    8:27    3:02    2   30:04    0:28    3   24:23         
                  Nathaniel Bittman/ Trevor Benton/ Dustin Nash          
    3   104   892 Do It Our Way                                            1:08:30    3    9:36    4:22    3   32:32    0:31    1   21:31         
                  Jim Wall/ Jim Wall/ Sam Wall                           
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1   204   898 Tres Cervesas                                            1:20:09    1   12:53    3:42    1   33:47    0:35    1   29:14         
                  Leslie Clarke/ Beverly Davis/ Kelly Baker              
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    97   899 Tri Spine                                                1:07:58    2    5:45    2:21    4   33:58    0:40    1   25:16         
                  Audrey Kuhns/ Victor Hayes/ Haki Lee                   
    2   140   897 Hiii Yaaaaahhhh And The Princesses                       1:12:38    3    7:24    2:19    1   30:59    0:29    4   31:30         
                  Matthew Brown/ Steve Buck/ Lucy Chow                   
    3   151   900 Trinity Spine                                            1:13:59    1    5:28    2:37    3   33:56    0:49    3   31:11         
                  Jamie Gyde/ Andrew Oster Jr/ Susan Siddiqi             
    4   200   893 Better Than The A-Team                                   1:19:37    4    9:08    2:52    2   32:25    2:15    5   33:00         
                  Candance Von Werder/ Wilbert Peay/ Wilbert Peay        
    5   216   894 Big Kahunas                                              1:22:13    5   11:47    3:08    5   36:01    0:42    2   30:38         
                  Corey Kempton/ Dyan Hudson/ Kristina Hudson            
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Alan Johnson   alanj@runmsn.com
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  526 5.10a Drafting                    2:00 
  569 5.10a Drafting                    2:00 
  693 7.2 Placement of Equipment        2:00 
  765 7.2 Placement of Equipment        2:00 
  774 7.2 Placement of Equipment        2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======