Saturn 5K at Kennedy Space Center
Cape Kennedy, Florida
Saturday, November 13, 2010
Race Organizer: Mitch Varnes
Race Director: Chris Batista
Timing & Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     1   718 Joshua Servi             24 Longwood             FL   17:25.1   17:23.1  5:37 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    12   623 Mason Jones              12 Titusville           FL   19:40.5   19:36.8  6:20 
    2    13   516 Peter Balsitis           12 Viera                FL   19:41.0   19:40.3  6:21 
    3    20   515 Alexander Balsitis       12 Viera                FL   20:48.8   20:46.7  6:43 
    4    28   777 Scott Callenberger       13 Merritt Island       FL   22:19.3   22:11.5  7:10 
    5    32   786 Sean Kennedy             12 Melbourne            FL   22:44.1   22:36.7  7:18 
    6    33   729 Benjamin Snodgrass        9 Satellite Beach      FL   22:54.2   22:46.9  7:21 
    7    36   578 Jonathan Elliott         11 Rockledge            FL   23:15.2   23:13.3  7:30 
    8    57   589 Jeffrey Gahres            9 Cocoa                FL   24:28.4   24:25.9  7:53 
    9    61   543 Barrett Capolotti        12 Viera                FL   24:35.7   24:33.9  7:56 
   10    69   642 Josh Kraver               8 Merritt Island       FL   25:10.5   25:05.2  8:06 
   11    94   550 Jared Champa             12 Rockledge            FL   27:55.4   27:54.6  9:01 
   12   106   667 Ian Maxik                 8 Indialantic          FL   28:52.3   28:46.5  9:17 
   13   116   767 Jordan Sasser            12 Ormond Beach         FL   29:34.7   29:22.7  9:29 
   14   134   633 Logan Klaproth            7 Melbourne            FL   31:07.2   31:04.7 10:02 
   15   153   614 Matthew Hosken           14 Melbourne            FL   33:22.1   33:22.1 10:46 
   16   169   598 Ryan Gray                11 Deltona              FL   34:45.8   34:31.7 11:09 
   17   173   789 Tyler Shea               13 Sanford              FL   35:01.1   34:35.5 11:10 
   18   179   778 Eric Callenberger        13 Merritt Island       FL   35:38.2   35:28.7 11:27 
   19   203   599 Anthony Gray              8 Deltona              FL   39:00.6   38:46.0 12:31 
   20   214   529 Corey Bollinger           8 Satellite Beach      FL   40:26.4   40:01.6 12:55 
   21   234   668 Dylan Maxik               6 Indialantic          FL   45:17.1   44:57.5 14:31 
MALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    35   579 David Elliott            15 Rockledge            FL   23:13.1   23:11.3  7:29 
    2    45   507 Matthew Audo             17 Melbourne            FL   24:01.4   23:50.4  7:42 
    3    49   732 Nat Stember              17 Indian Harbour Beach FL   24:09.7   24:03.3  7:46 
    4    52   785 Alec Kennedy             16 Melbourne            FL   24:19.0   24:08.9  7:48 
    5    67   557 Jered Cooper             17 Chuluota             FL   25:03.9   25:01.7  8:05 
    6   109   558 Kevan Cooper             15 Oviedo               FL   29:17.7   29:13.1  9:26 
    7   113   660 Blake Macklem            16 New Port Richey      FL   29:26.8   29:15.9  9:27 
    8   201   733 James Stevens            15 St. Cloud            FL   38:58.5   38:26.6 12:25 
MALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    16   586 Stephen Fulwider         24 Oviedo               FL   20:14.2   20:10.5  6:31 
    2    47   681 Edward Murtha            24 Winter Park          FL   24:04.9   23:48.2  7:41 
    3    58   788 Benjamin Anderson        21 Titusville           FL   24:33.1   24:25.6  7:53 
    4    66   618 Steven Hughes            23 Orlando              FL   25:03.6   24:58.2  8:04 
    5    72   592 Steven Goldstein         22 Orlando              FL   25:20.3   25:15.4  8:09 
    6   144   576 Eric Eclar               22 Orlando              FL   31:40.7   31:33.3 10:11 
    7   212   712 Jeff Schindel            23 Melbourne Beach      FL   40:14.6   39:58.8 12:54 
    8   227   524 Thomas Bliss             23 Cape Canaveral       FL   43:52.5   43:33.4 14:04 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    11   772 Carl Buzzi               28 Palm Bay             FL   19:25.3   19:23.4  6:16 
    2    26   727 Ian Smith                27 Melbourne            FL   22:18.1   22:13.5  7:11 
    3    31   542 Andy Cameron             29 Melbourne            FL   22:38.3   22:35.2  7:18 
    4    55   743 Keiron Timothy           25 Arouca               TR   24:25.7   24:21.2  7:52 
    5    79   730 Kyle Snodgrass           27 Melbourne            FL   26:38.3   26:17.7  8:29 
    6    81   704 Derek Russell            26 Tampa                FL   26:48.2   26:40.8  8:37 
    7   112   710 James Schellack          26 Borger               TX   29:24.8   29:07.8  9:24 
    8   202   519 Michael Barth            29 Cocoa                FL   38:58.6   38:27.0 12:25 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     5   610 John Hope                33 Oviedo               FL   17:55.6   17:53.7  5:47 
    2     9   774 Andres Perez             31 Melbourne            FL   19:06.7   19:03.0  6:09 
    3    22   501 Brian Adkins             31 Rockledge            FL   21:43.8   21:37.5  6:59 
    4    24   757 Brian Woodard            32 Orlando              FL   21:55.7   21:34.8  6:58 
    5    71   674 Jeremy Michel            33 Cape Canaveral       FL   25:18.0   25:09.3  8:07 
    6    95   745 Chris Try                30 Debary               FL   28:10.3   27:48.6  8:59 
    7    97   770 Peter Murray             34 Bloomfield Hills     MI   28:15.9   28:09.1  9:05 
    8   162   703 Adam Russell             30 Saint Cloud          FL   33:51.9   33:31.7 10:49 
    9   170   632 Adam Klaproth            32 Melbourne            FL   34:46.9   34:36.6 11:10 
   10   175   573 Ernest Diaz              32 Titusville           FL   35:17.0   34:57.4 11:17 
   11   187   654 Kenneth Lininger         34 Clermont             FL   36:47.1   36:17.9 11:43 
   12   197   762 Ben Yeargin              34 Cocoa                FL   38:16.8   38:09.9 12:19 
   13   208   673 Gregory McKinley         34 Palm Bay             FL   40:06.1   39:37.3 12:47 
   14   213   747 Trevor Vander            31 Melbourne            FL   40:19.4   39:53.3 12:53 
   15   261   802 Anthony Jerry            33 Palm Bay             FL   58:20.9   58:20.9 18:50 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    17   685 Rick Neale               39 Satellite Beach      FL   20:34.6   20:31.5  6:38 
    2    19   650 Douglas Lawson           36 Orlando              FL   20:39.6   20:35.6  6:39 
    3    63   700 Ron Roff                 39 Palm Bay             FL   24:37.0   24:28.0  7:54 
    4    86   571 Don Derenthal            39 Melbourne            FL   27:09.0   26:41.8  8:37 
    5   103   691 Michael Pastore          37 Melbourne            FL   28:44.5   28:19.8  9:09 
    6   120   744 Jeff Trotter             36 Pompano Beach        FL   29:44.4   29:18.1  9:28 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     2   551 Steve Chin               42 Satellite Beach      FL   17:26.6   17:26.6  5:38 
    2     3   810 Erik Desmeules           42 Sweden               EU   17:34.6   17:34.6  5:41 
    3    10   656 Christopher Loines       44 Merritt Island       FL   19:11.5   19:09.0  6:11 
    4    44   572 Alan Diamond             44 Melbourne            FL   23:56.9   23:47.5  7:41 
    5    53   652 David Lerer              40 Indialantic          FL   24:23.9   24:17.6  7:51 
    6    56   773 Rick Forestiere          43 Orlando              FL   24:27.1   24:21.8  7:52 
    7    76   536 Corey Bungay             41 Ocoee                FL   26:10.0   26:02.0  8:24 
    8    89   509 Carl Baaske              44 Melbourne            FL   27:41.6   27:17.7  8:49 
    9    91   611 Frank Hosey              40 Melbourne            FL   27:46.5   27:36.3  8:55 
   10   145   570 Eric Depetris            41 Orange Park          FL   32:08.0   31:58.6 10:19 
   11   151   765 Judd Spitzer             41 Cocoa                FL   32:56.4   32:46.6 10:35 
   12   205   624 Michael Junge            43 Orlando              FL   39:39.9   39:32.8 12:46 
   13   210   734 Robert Stinson           43 Lees Summit          MO   40:12.7   39:45.1 12:50 
   14   232   532 Frank Borchers           41 Melbourne            FL   44:51.6   44:24.9 14:20 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    14   741 David Taurasi            47 Titusville           FL   19:47.7   19:43.8  6:22 
    2    18   686 Terry Neuhart            48 Merritt Island       FL   20:37.6   20:32.9  6:38 
    3    23   544 Jim Carberry             47 Indialantic          FL   21:52.5   21:48.0  7:02 
    4    38   522 Kenneth Bell             48 Port Orange          FL   23:16.6   23:13.6  7:30 
    5    46   799 Stephen Curtis           46 Rockledge            FL   24:03.1   24:00.3  7:45 
    6    54   639 Gregg Kraver             48 Merritt Island       FL   24:25.7   24:20.2  7:52 
    7    62   603 Don Gworek               49 Orlando              FL   24:36.8   24:33.1  7:56 
    8    78   779 Mark Callenberger        45 Merritt Island       FL   26:32.5   26:20.9  8:30 
    9    80   800 Robert Sorrentier        46 Merritt Island       FL   26:41.5   26:37.8  8:36 
   10    88   523 Paul Bevilagna           48 Cape Canaveral       FL   27:19.3   26:59.9  8:43 
   11   110   511 Chris Bainbridge         48 Titusville           FL   29:20.7   29:05.5  9:24 
   12   124   664 Jack Marcum              46 Ocala                FL   30:09.1   29:50.1  9:38 
   13   171   702 Richard Rousseau         45 Merritt Island       FL   34:56.6   34:45.0 11:13 
   14   185   688 Arnold Noorlander        45 Oviedo               FL   36:32.2   36:25.3 11:45 
   15   194   621 Robert Iannalone         45 Jensen Beach         FL   37:55.3   37:43.4 12:11 
   16   221   585 William Forrester        47 Cape Canaveral       FL   43:19.3   43:01.6 13:53 
   17   235   665 Fred Maxik               49 Indialantic          FL   45:22.3   45:02.3 14:32 
   18   240   517 Donald Barnett           49 Lake Mary            FL   46:45.3   46:24.0 14:59 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     7   629 Brian Kessler            52 Melbourne            FL   18:18.2   18:16.6  5:54 
    2     8   797 Art Anderson             51 Melbourne            FL   18:47.9   18:46.0  6:04 
    3    30   617 John House               54 Boca Raton           FL   22:30.8   22:29.8  7:16 
    4   100   760 Robert Wright            51 Indialantic          FL   28:31.1   28:25.0  9:10 
    5   132   689 Randy Norton             52 Palm Bay             FL   30:45.8   30:22.0  9:48 
    6   139   769 Curtis Curry             52 Malabar              FL   31:29.5   31:19.1 10:07 
    7   158   713 John Schmidt             51 Palm Bay             FL   33:33.6   33:33.6 10:50 
    8   177   740 Ron Talley               52 Orlando              FL   35:22.2   35:12.4 11:22 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    27   546 Don Carson               56 Tampa                FL   22:19.1   22:14.0  7:11 
    2    64   653 Peter Lewia              59 Sebring              FL   24:47.9   24:44.5  7:59 
    3    98   754 Don Wilson               55 Clermont             FL   28:18.4   28:09.8  9:06 
    4   128   768 Jim McClary              58 Melbourne            FL   30:23.1   30:13.0  9:45 
    5   183   766 Steve Trigwell           55 Merritt Island       FL   36:08.2   35:58.6 11:37 
    6   191   562 Michael Crotty           57 Satellite Beach      FL   37:11.8   36:53.9 11:55 
    7   215   526 Tom Bliss                58 Jacksonville         FL   41:09.2   40:51.3 13:11 
    8   222   582 Joe Fetchick             55 Lake Mary            FL   43:24.9   43:11.4 13:56 
    9   255   502 David Alwardt            56 Lakeland             FL   50:01.4   49:35.8 16:00 
   10   260   721 David Shelton            59 Merritt Island       FL   58:20.5   58:20.5 18:50 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    21   597 David Grant              63 Viera                FL   20:54.7   20:52.5  6:45 
    2    43   696 Pressley Ramsey          64 Ocala                FL   23:51.1   23:48.2  7:41 
    3    65   530 Carl Bonds               60 Palm Bay             FL   24:51.8   24:48.5  8:01 
    4    68   714 Jim Schroeder            63 Indialantic          FL   25:05.7   25:01.4  8:05 
    5    74   690 Chuck Oesterling         64 Lakeland             FL   25:33.1   25:26.0  8:13 
    6    93   731 Bruce Snyder             62 Cocoa                FL   27:51.6   27:46.2  8:58 
    7   161   759 Bruce Woodard            63 Altamonte Springs    FL   33:46.1   33:24.3 10:47 
    8   188   574 Guy Doussat              60 Beziers              FR   36:47.3   36:18.0 11:43 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    37   549 Gary Castner             65 Melbourne            FL   23:16.1   23:12.1  7:30 
    2   119   607 Jeremiah Hayes           65 Port St John         FL   29:38.7   29:24.2  9:30 
    3   199   737 Kenneth Strickland       66 Vero Beach           FL   38:46.5   38:35.2 12:27 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1   155   750 Charles Wagner           73 Green Cove Springs,  FL   33:30.0   33:18.2 10:45 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     4   560 Jessica Crate            25 Melbourne            FL   17:45.4   17:45.4  5:44 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    48   677 Morgan Miller            10 Indialantic          FL   24:08.5   24:03.3  7:46 
    2    83   588 Elizabeth Gahres         12 Cocoa                FL   26:58.6   26:56.3  8:42 
    3   114   708 Farrah Sasser             9 Ormond Beach         FL   29:26.9   29:16.0  9:27 
    4   115   798 Jenna Levine             11 Viera                FL   29:28.6   29:27.3  9:31 
    5   117   510 Savannah Baaske           9 Melbourne            FL   29:36.9   29:13.6  9:26 
    6   146   661 Melinda Macklem          12 New Port Richey      FL   32:22.9   32:10.2 10:23 
    7   148   545 Lauren Carberry          10 Indialantic          FL   32:33.7   32:29.2 10:29 
    8   154   508 Meghan Audo              14 Melbourne            FL   33:24.5   33:06.0 10:41 
    9   180   620 Sophia Iannalone         13 Jensen Beach         FL   35:50.8   35:39.8 11:31 
   10   189   641 Kaylee Kraver             6 Merritt Island       FL   36:59.7   36:40.6 11:50 
   11   196   775 Alissa Anderson          10 Lake Mary            FL   37:56.5   37:31.5 12:07 
   12   243   663 Jennifer Marcum          14 Ocala                FL   48:08.6   47:52.5 15:27 
   13   257   796 Abbey Golden              7 Satellite Beach      FL   53:37.6   53:05.4 17:08 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    84   537 Kennedy Bungay           15 Ocoee                FL   26:59.3   26:51.5  8:40 
    2   126   780 Gwen Callenberger        15 Merritt Island       FL   30:19.5   30:10.0  9:44 
    3   248   680 Lauren Morris            15 Rockledge            FL   48:45.0   48:28.9 15:39 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1     6   771 Beth Whalen              24 Cocoa  Beach         FL   18:16.1   18:14.1  5:53 
    2    60   602 Eliza Grove              24 Satellite Beach      FL   24:34.9   24:19.1  7:51 
    3   101   513 Melissa Baldwin          22 Rockledge            FL   28:38.0   28:35.0  9:14 
    4   108   601 Michele Gray             20 Merritt Island       FL   29:03.3   28:39.8  9:15 
    5   121   619 Hieuhanh Huynh           20 Winter Springs       FL   29:48.0   29:43.9  9:36 
    6   138   528 Ashley Bobb              24 Satellite            FL   31:17.0   31:03.3 10:02 
    7   152   697 Kelsey Rathbun           23 Altamonte Springs    FL   33:01.1   32:58.3 10:39 
    8   181   706 Amanda Sanders           24 Orlando              FL   35:52.9   35:48.3 11:33 
    9   226   525 Jenna Bliss              24 Cape Canaveral       FL   43:51.8   43:33.2 14:03 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    41   534 Carrie Brooks            25 Cape Canaveral       FL   23:40.2   23:35.3  7:37 
    2    42   503 Meghann Anderson         25 Orlando              FL   23:43.8   23:38.5  7:38 
    3    77   761 Kimberly Yates           29 Merritt Island       FL   26:11.2   26:04.6  8:25 
    4    90   604 Anne Hattaway            28 Orlando              FL   27:45.7   27:36.8  8:55 
    5   102   564 Kelly Currin             26 Cape Canaveral       FL   28:43.1   28:30.9  9:12 
    6   184   575 Kathryn Eclar            25 Gainesville          FL   36:19.4   36:09.9 11:40 
    7   220   716 Heather Schumm           27 Palm City            FL   42:42.6   42:20.1 13:40 
    8   247   679 Crystal Morris           25 Rockledge            FL   48:44.6   48:28.4 15:39 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    15   591 Alexa Gemma              34 South Daytona        FL   19:50.8   19:57.6  6:27 
    2    25   682 Linda Mutchie            33 Ocala                FL   22:00.2   21:56.9  7:05 
    3    50   793 Jessica Noland           34 Minneapolis          MN   24:10.3   24:05.2  7:47 
    4    75   593 Kathryn Gonzalez         30 Viera                FL   25:44.2   25:38.2  8:17 
    5   107   666 Susan Maxik              34 Indialantic          FL   28:54.3   28:48.7  9:18 
    6   150   739 Angie Tabin              33 Titusville           FL   32:54.7   32:42.4 10:34 
    7   157   538 Misty Burch              30 Indian Harbour Beach FL   33:32.8   33:13.0 10:43 
    8   172   631 Mindy Klaproth           30 Melbourne            FL   35:00.0   34:54.4 11:16 
    9   176   540 Joy Calcagni             34 West Melbourne       FL   35:20.4   35:07.6 11:20 
   10   182   521 Carey Beam               33 Cocoa                FL   36:06.9   36:00.3 11:37 
   11   193   506 Kathryn Audette          31 Sorrento             FL   37:30.2   37:17.0 12:02 
   12   195   705 Denise Sage Anderson     31 Lake Mary            FL   37:56.4   37:32.2 12:07 
   13   200   723 Lisa Shirah              30 Melbourne            FL   38:52.9   38:27.2 12:25 
   14   217   626 Katie Keele              31 Altoona              FL   41:33.6   41:18.7 13:20 
   15   239   782 Kristen Weiss            31 Cocoa                FL   46:23.2   46:01.1 14:51 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    34   728 Melissa Snodgrass        37 Satellite Beach      FL   22:56.9   22:48.2  7:22 
    2    51   584 Patricia Fluhrer         36 Plantation           FL   24:10.4   24:00.9  7:45 
    3    85   625 Tracey Kandell           39 Indialantic          FL   27:08.5   27:02.0  8:44 
    4   104   566 Mary Dankert             35 Cocoa                FL   28:46.2   28:30.2  9:12 
    5   125   698 Shannon Rizza            38 Merritt Island       FL   30:17.8   29:55.2  9:40 
    6   140   505 Jeanmarie Artusa         39 Middletown           NY   31:31.4   31:23.6 10:08 
    7   168   644 Tanya Kuelbs             37 Melbourne            FL   34:44.8   34:38.9 11:11 
    8   174   605 Robyn Hattaway           36 Merritt Island       FL   35:01.5   34:50.6 11:15 
    9   198   801 Teri Moore               38 Rockledge            FL   38:35.5   38:31.8 12:26 
   10   206   600 Jennifer Gray            38 Deltona              FL   39:40.5   39:15.7 12:40 
   11   209   672 Kelli McKinley           35 Palm Bay             FL   40:08.3   39:41.0 12:49 
   12   229   783 Damaris Shea             37 Sanford              FL   44:02.3   43:49.3 14:09 
   13   249   675 Chrissy Michell          36 Titusville           FL   48:45.3   48:28.3 15:39 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    29   640 Tina Kraver              44 Merritt Island       FL   22:28.1   22:25.4  7:14 
    2    59   764 Christina Canales        41 Rockledge            FL   24:34.5   24:27.1  7:54 
    3    92   649 Michelle Lamoia          44 New Smyrna Beach     FL   27:48.3   27:35.1  8:54 
    4    96   781 Peggy Callenberger       43 Merritt Island       FL   28:11.8   27:59.9  9:02 
    5   122   709 Linda Scales             44 Cocoa                FL   29:49.5   29:24.8  9:30 
    6   129   791 Mary Gibler              44 Satellite Beach      FL   30:33.0   30:24.5  9:49 
    7   133   655 Sharon Loines            43 Merritt Island       FL   30:48.3   30:33.0  9:52 
    8   143   647 Dane Lacasse             42 Port Orange          FL   31:39.9   31:30.9 10:10 
    9   147   612 Nadia Hosey              43 Melbourne            FL   32:27.0   32:16.6 10:25 
   10   149   707 Paige Sasser             42 Ormond Beach         FL   32:47.3   32:34.6 10:31 
   11   159   531 Christina Borchers       41 Melbourne            FL   33:34.3   33:22.1 10:46 
   12   163   648 Theresa Laflamme         41 Astatula             FL   33:54.1   33:43.7 10:53 
   13   165   683 Catherine Nally          44 Cocoa                FL   34:13.5   33:44.9 10:54 
   14   167   749 Carolyn Varrelmann       43 Viera                FL   34:18.1   34:16.3 11:04 
   15   186   659 Katherine Macklem        40 New Port Richey      FL   36:39.5   36:26.6 11:46 
   16   211   735 Wendy Stinson            42 Lees Summit          MO   40:13.0   39:45.7 12:50 
   17   231   748 Michelle Vanoverloop     44 Kentwood             MI   44:45.6   44:25.4 14:20 
   18   233   613 Cindy Hosken             44 Melbourne            FL   44:55.8   44:29.6 14:22 
   19   238   630 Tina Kiger               43 Merritt Island       FL   45:59.8   45:37.5 14:44 
   20   246   520 Cathleen Battle          41 Merritt Island       FL   48:17.0   48:01.8 15:30 
   21   252   756 Wendy Wojcik             43 Port St John         FL   49:45.6   49:37.2 16:01 
   22   256   794 Karen Bransky            42 Satellite Beach      FL   53:37.1   53:04.8 17:08 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    39   581 Terry Ferrisi            46 Melbourne            FL   23:28.8   23:26.0  7:34 
    2    70   742 Patricia Taurasi         46 Titusville           FL   25:12.5   25:04.1  8:06 
    3   105   608 Calla Hess               47 Palm Bay             FL   28:47.1   28:40.6  9:16 
    4   111   556 Sandy Cooper             48 Sanford              FL   29:24.0   29:20.2  9:28 
    5   118   699 Ruth Rodriguez           47 Cape Canaveral       FL   29:37.5   29:19.9  9:28 
    6   127   548 Kathy Carswell           46 Merritt Island       FL   30:22.2   29:58.8  9:41 
    7   131   553 Jo Connell               47 Titusville           FL   30:44.6   30:26.4  9:50 
    8   137   657 Andrea Lucas             45 Melbourne            FL   31:15.3   31:09.8 10:04 
    9   156   587 Janice Gagnier           46 Melbourne            FL   33:31.8   33:25.6 10:47 
   10   164   533 Amy Borseth              48 Clermont             FL   34:08.6   34:00.1 10:59 
   11   166   552 Michele Chodkowski       49 Merritt Island       FL   34:13.9   33:46.0 10:54 
   12   192   776 Cassie Williams          46 Melbourne            FL   37:26.7   37:17.5 12:02 
   13   204   651 Suzy Leonard             46 Rockledge            FL   39:11.0   39:00.4 12:35 
   14   218   622 Stacy Iannalone          45 Jensen Beach         FL   41:39.9   41:28.1 13:23 
   15   219   676 Pj Miller                48 Umatilla             FL   42:25.4   42:10.9 13:37 
   16   223   583 Tracy Fetchick           48 Lake Mary            FL   43:24.9   43:11.1 13:56 
   17   225   512 Janet Bainbridge         46 Titusville           FL   43:50.4   43:34.8 14:04 
   18   241   669 Kimberly McCormack       48 Merritt Island       FL   47:54.5   47:30.0 15:20 
   19   245   580 Andrea Farmer            47 Titusville           FL   48:16.8   48:05.8 15:31 
   20   250   701 Kasey Rousseau           45 Merritt Island       FL   49:26.8   49:18.8 15:55 
   21   251   569 Holly Delai              48 Oviedo               FL   49:41.2   49:11.2 15:52 
   22   253   518 Pamela Barnett           46 Lake Mary            FL   49:46.5   49:25.6 15:57 
   23   258   724 Sandi Slaughter          47 Merritt Island       FL   54:14.9   53:51.5 17:23 
   24   259   594 Amy Gottsche             45 Cocoa Beach          FL   58:20.3   58:20.3 18:50 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    87   720 Carmel Shearer           50 New Smyrna Beach     FL   27:13.4   27:00.3  8:43 
    2    99   596 Debbie Graham            50 Cocoa                FL   28:28.0   28:02.6  9:03 
    3   135   695 Karen Ramirez            51 Oviedo               FL   31:09.2   30:52.2  9:58 
    4   190   561 Christine Crotty         54 Satellite Beach      FL   37:11.8   36:53.9 11:55 
    5   228   671 Debbie McCormick         52 Clarksville          TN   44:00.7   43:45.5 14:07 
    6   230   658 Jan Luck                 52 Riverview            FL   44:04.3   43:49.5 14:09 
    7   262   535 Kelly Brown              51 Melbourne            FL   58:21.7   57:49.3 18:40 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1    40   738 Sue Strout               56 Merritt Island       FL   23:38.5   23:35.8  7:37 
    2    73   722 Jo Shim                  59 Cocoa                FL   25:27.5   25:03.4  8:05 
    3    82   678 Debbie Molina            56 Merritt Island       FL   26:51.3   26:46.4  8:39 
    4   123   606 Jo Ann Haven             58 Satellite Beach      FL   30:05.1   29:56.3  9:40 
    5   136   627 Ann Marie Keim           56 Merritt Island       FL   31:09.4   30:59.6 10:00 
    6   141   547 Patricia Carson          58 Tampa                FL   31:33.1   31:27.0 10:09 
    7   160   758 Jean Woodard             58 Altamonte Springs    FL   33:45.9   33:24.4 10:47 
    8   224   755 Ivy Winnagle             58 Viera                FL   43:44.2   43:40.1 14:06 
    9   237   628 Sharon Kennedy           57 Cocoa                FL   45:59.6   45:37.3 14:43 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
    1   142   662 Jody Mahonik             63 Orlando              FL   31:39.0   31:42.8 10:14 
    2   178   643 Christine Kroetsch       60 Pt St John           FL   35:36.6   35:21.4 11:25 
    3   216   527 Flo Bliss                62 Jacksonville         FL   41:09.4   40:52.3 13:12 
    4   236   684 Leslie Napoli            62 Cocoa                FL   45:24.4   45:02.2 14:32 
    5   254   711 Jean Schindel            60 Melbourne Beach      FL   49:52.6   49:35.9 16:00 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time      Chip Time Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ========= ========= =====