7th Annual Tri Y Triathlon   
May 30, 2010; Ormond Beach, FL
0.25-mile swim; 10-mile bike; 3-mile run
Race Director: Martin Vollebregt
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Age Group

Overall Male Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Paul Rice               52    2      07:13  9:01      08:28     2      33:46 23.7       34:23     1      53:49  6:28                     53:49    
     2       2  Brandon Roush           30    3      08:11 10:14      09:33     3      35:11 23.4       35:43     2      54:01  6:06                     54:01    
     3       3  John Dodd               45    1      07:02  8:48      08:16     1      33:40 23.6       34:24     3      54:11  6:35                     54:11    

Overall Female Open Winners

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      23  Stephanie Gardner       38    3      08:37 10:46      10:21     1      37:59 21.7       38:47     1      59:49  7:00                     59:49    
     2      28  Danielle Heath          46    2      08:34 10:43      10:20     2      38:00 21.7       39:13     2    1:01:21  7:22                   1:01:21    
     3      34  Cameron Edwards         34    1      07:36  9:30      09:18     3      39:22 20.0       40:07     3    1:02:21  7:24                   1:02:21    

Male no age given

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1     170  Unknown Partic. 664           1      16:46 20:58      20:17     1      59:07 15.5     1:00:46     1    1:41:48 13:40                   1:41:48    

Female 14 and under

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1     151  Lindsey Sullivan        14    1      08:27 10:34      10:48     1      56:46 13.1       57:28     1    1:24:34  9:01                   1:24:34    

Female 15 to 19

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      51  Sarah Rodriguez         19    1      07:31  9:24      09:09     1      37:40 21.1       38:09     1    1:04:45  8:52                   1:04:45    

Male 15 to 19

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      91  Wesley Morris           15    6      09:44 12:10      11:52     5      48:05 16.6       48:53     2    1:10:47  7:18                   1:10:47    
     2      94  Spencer Flaniken        17    4      08:54 11:08      11:14     1      45:23 17.6       45:51     3    1:10:59  8:22                   1:10:59    
     3     100  Blake Bailey            17    3      08:53 11:06      12:52     6      49:07 16.6       49:53     1    1:11:42  7:16                   1:11:42    
     4     110  Ross Fraser             16    2      07:59  9:59      10:09     3      45:56 16.8       46:40     4    1:12:52  8:44                   1:12:52    
     5     125  David Ramsay            16    5      09:21 11:41      12:15     2      47:17 17.1       48:05     5    1:15:07  9:00                   1:15:07    
     6     145  Steven Fox              16    1      07:30  9:23      09:57     4      45:47 16.8       46:50     6    1:21:19 11:29                   1:21:19    

Female 20 to 24

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      37  Kelly Kenzik            24    3      08:47 10:59      10:37     2      41:49 19.2       43:05     1    1:03:04  6:39                   1:03:04    
     2      49  Halley Hitchcock        23    2      08:28 10:35      10:24     1      41:11 19.5       42:00     2    1:04:39  7:32                   1:04:39    
     3      98  Allison Drapala         20    1      07:10  8:58      09:58     3      43:08 18.1       43:40     4    1:11:27  9:15                   1:11:27    
     4     113  Kindal Sweet            22    4      09:17 11:36      11:55     4      47:51 16.7       48:32     3    1:13:09  8:12                   1:13:09    
     5     149  Amanda Blanton          23    5      12:14 15:18      15:22     5      51:48 16.5       52:59     5    1:23:02 10:01                   1:23:02    
     6     174  Erika Johansen          24    6      14:02 17:33      18:19     6    1:00:50 14.1     1:02:40     6    1:50:11 15:50                   1:50:11    

Male 20 to 24

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      15  Stephen Parks           24    3      07:26  9:18      09:05     2      39:01 20.0       39:29     1      58:28  6:19                     58:28    
     2      27  Clifford Skelton        21    6      09:19 11:39      10:55     1      40:28 20.3       40:56     2    1:01:20  6:48                   1:01:20    
     3      45  Jay Fraser              21    2      07:05  8:51      08:33     3      38:43 19.9       39:28     4    1:04:19  8:17                   1:04:19    
     4      89  Ryan Wing               24    4      08:01 10:01      10:37     5      45:55 17.0       46:30     3    1:10:36  8:02                   1:10:36    
     5     103  Shannon Deryle          24    5      08:44 10:55      11:59     4      46:16 17.5       47:08     5    1:12:05  8:19                   1:12:05    
     6     121  Jonathan Eckert         24    1      06:50  8:33      09:00     6      45:35 16.4       46:36     6    1:14:20  9:14                   1:14:20    

Female 25 to 29

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      72  Molly Walker            27    1      10:08 12:40      12:40     2      43:04 19.7       44:22     1    1:07:35  7:44                   1:07:35    
     2      77  Olivia Maurex           25    2      10:12 12:45      12:06     1      42:00 20.1       42:56     2    1:08:34  8:32                   1:08:34    
     3     156  Sheena Blanton          26    3      12:11 15:14      15:22     3      51:51 16.4       53:00     3    1:26:49 11:16                   1:26:49    

Male 25 to 29

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      14  Mark Murphy             25    2      07:42  9:38      08:49     3      36:55 21.4       37:29     2      58:04  6:51                     58:04    
     2      29  Mike Dougherty          27    5      09:00 11:15      10:27     1      38:09 21.7       38:52     3    1:01:23  7:30                   1:01:23    
     3      30  Andreas Moraitis        29    7      10:20 12:55      12:24     2      40:08 21.6       40:58     1    1:01:23  6:48                   1:01:23    
     4      42  Ben Collins             29    1      07:25  9:16      09:18     4      38:30 20.6       39:27     5    1:04:07  8:13                   1:04:07    
     5      59  Aaron Jenkins           25    3      07:47  9:44      09:50     6      39:58 19.9       41:12     6    1:05:57  8:14                   1:05:57    
     6      61  Josh Hudson             28    6      09:22 11:43      12:12     5      41:58 20.2       43:20     4    1:06:01  7:33                   1:06:01    
     7      83  Kristofer Young         28    4      08:22 10:28      10:54     7      41:55 19.3       43:10     7    1:09:48  8:52                   1:09:48    

Female 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      39  Sara Droker             34    2      08:26 10:33      10:09     2      40:18 19.9       41:22     2    1:03:24  7:20                   1:03:24    
     2      43  Carrie Meng             32    4      10:11 12:44      11:33     3      42:06 19.6       42:57     1    1:04:09  7:04                   1:04:09    
     3      57  Nicole Richter          34    1      08:20 10:25      10:11     4      41:30 19.2       42:00     3    1:05:36  7:52                   1:05:36    
     4      73  Melissa Sylvia          34    3      09:33 11:56      11:24     5      42:47 19.1       44:14     4    1:07:55  7:53                   1:07:55    
     5      93  Bridget Butler          31    5      11:27 14:19      12:58     1      43:05 19.9       43:44     6    1:10:52  9:02                   1:10:52    
     6     135  Devyn Everett           33    6      11:46 14:43      14:42     6      49:57 17.0       51:09     5    1:17:37  8:49                   1:17:37    

Male 30 to 34

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       5  Keith Spain             30    3      08:26 10:33      09:32     1      35:09 23.4       35:54     1      55:37  6:34                     55:37    
     2      44  Fernando Millon         30    1      07:59  9:59      09:32     2      39:36 20.0       40:07     2    1:04:14  8:02                   1:04:14    
     3      68  Steven Stone            32    2      08:23 10:29      10:38     3      40:45 19.9       41:48     3    1:07:05  8:25                   1:07:05    
     4      75  Timothy Glassett        30    5      08:58 11:13      10:46     4      41:03 19.8       41:40     6    1:08:01  8:46                   1:08:01    
     5      90  Tyle Keen               33    4      08:51 11:04      10:45     8      42:55 18.7       44:33     5    1:10:46  8:44                   1:10:46    
     6      95  Chris McClammy          33    9      11:18 14:08      13:23     7      44:52 19.1       45:39     4    1:11:01  8:27                   1:11:01    
     7     126  Greg Kummerlen          33    8      10:40 13:20      13:39     9      46:09 18.5       47:31     7    1:15:24  9:17                   1:15:24    
     8     128  David Gill              33    7      10:27 13:04      12:35    10      45:41 18.1       46:55     8    1:16:27  9:50                   1:16:27    
     9     130  David Hoppes            34   10      11:24 14:15      13:18     5      44:08 19.5       45:01    10    1:16:49 10:36                   1:16:49    
    10     147  Ben Pierson             33   12      12:15 15:19      15:52     6      47:03 19.3       48:45    11    1:22:32 11:15                   1:22:32    
    11     150  Chucky Madden           31   11      11:32 14:25      15:22    12      50:39 17.0       52:27     9    1:23:18 10:17                   1:23:18    
    12     158  Ed Luther               34    6      10:25 13:01      13:29    11      47:10 17.8       48:58    12    1:28:19 13:07                   1:28:19    

Female 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      67  Dana Bailey             38    3      09:51 12:19      11:27     2      41:14 20.1       42:02     3    1:07:02  8:20                   1:07:02    
     2      71  Tamra Marris            35    2      08:11 10:14      10:26     3      41:31 19.3       42:23     2    1:07:10  8:15                   1:07:10    
     3      78  Mica Bryan              36    5      10:57 13:41      13:02     1      41:53 20.8       42:57     4    1:08:44  8:35                   1:08:44    
     4     117  Amy Coopersmith         37    8      11:40 14:35      14:25     5      47:26 18.2       48:43     1    1:13:28  8:14                   1:13:28    
     5     120  Tara Geiger             38    4      10:56 13:40      12:58     4      45:11 18.6       46:21     5    1:14:08  9:15                   1:14:08    
     6     140  Anne McMillen           37    6      11:09 13:56      13:47     7      49:18 16.9       50:09     6    1:19:37  9:49                   1:19:37    
     7     141  Jean Kegel              36    1      07:35  9:29      10:53     8      48:01 16.2       49:34     7    1:20:06 10:10                   1:20:06    
     8     143  Jennifer Zambrano       36    7      11:28 14:20      13:53     6      48:46 17.2       49:48     8    1:20:24 10:11                   1:20:24    
     9     152  Joanna Lukins           39    9      11:49 14:46      15:06     9      52:18 16.1       54:00     9    1:26:04 10:41                   1:26:04    
    10     168  Alyssa Greenstein       39   11      14:34 18:13      18:03    10    1:00:49 14.0     1:02:14    10    1:38:16 12:00                   1:38:16    
    11     171  Kelly Charfrau Bailey   36   10      12:20 15:25      16:20    11      59:51 13.8     1:01:09    11    1:42:15 13:41                   1:42:15    

Male 35 to 39

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       6  Carlos Pereyra          36    3      08:16 10:20      09:31     5      35:54 22.7       36:35     1      55:40  6:21                     55:40    
     2       7  Gregory Cornelius       35    2      08:14 10:18      09:35     1      35:04 23.5       35:54     3      56:20  6:48                     56:20    
     3      13  Marcus Droker           38   10      10:02 12:33      11:33     3      37:53 22.8       38:33     2      57:37  6:21                     57:37    
     4      16  Ray Capitola            35    1      07:07  8:54      08:19     2      34:24 23.0       34:56     9      58:54  7:59                     58:54    
     5      19  Brendan Galbreath       38    5      08:25 10:31      09:56     7      37:00 22.2       37:44     5      59:32  7:16                     59:32    
     6      20  Craig McGray            38    4      08:22 10:28      09:36     4      35:57 22.8       36:43     7      59:35  7:37                     59:35    
     7      31  Kevin Jones             39    9      09:47 12:14      11:30     6      37:55 22.7       38:44     6    1:01:30  7:35                   1:01:30    
     8      33  White Scott             39    8      09:23 11:44      11:03     8      38:54 21.6       40:20     4    1:01:52  7:10                   1:01:52    
     9      46  Gene Geiger             38    7      08:48 11:00      10:30    10      39:35 20.6       40:25    10    1:04:27  8:00                   1:04:27    
    10      70  Anthony Ulfig           38    6      08:27 10:34      10:32     9      39:06 21.0       39:52    13    1:07:10  9:05                   1:07:10    
    11      84  Michael Sobczak         36   11      10:08 12:40      13:44    11      44:07 19.8       46:18     8    1:10:01  7:54                   1:10:01    
    12     108  Travis McMillen         37   12      10:09 12:41      12:29    13      45:19 18.3       46:02    12    1:12:41  8:52                   1:12:41    
    13     109  Greg Lukins             39   14      11:59 14:59      14:27    12      45:02 19.6       46:14    11    1:12:50  8:52                   1:12:50    
    14     160  Bryan Smith             37   13      11:47 14:44      15:09    14      55:34 14.8       56:27    14    1:28:27 10:39                   1:28:27    

Female 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      56  Tara O'Dwyer            42    4      09:57 12:26      11:22     2      41:39 19.8       42:19     1    1:05:23  7:41                   1:05:23    
     2      60  Alessandra Buender      43    6      10:16 12:50      12:27     1      41:09 20.9       42:14     2    1:05:59  7:54                   1:05:59    
     3      64  Kathryn Hood            43    1      07:56  9:55      10:08     3      40:28 19.8       41:52     3    1:06:38  8:15                   1:06:38    
     4      76  Jenifer Biles           42    3      09:29 11:51      11:28     4      41:48 19.8       42:47     4    1:08:04  8:25                   1:08:04    
     5     122  Allison Ross            43    7      10:55 13:39      13:38     5      46:39 18.2       47:43     5    1:14:29  8:55                   1:14:29    
     6     127  Aimee Wiener            40    2      08:57 11:11      11:31     6      46:06 17.3       47:48     6    1:15:26  9:12                   1:15:26    
     7     144  Monica Ankney           44    8      11:17 14:06      14:06     7      50:54 16.3       51:49     7    1:21:07  9:46                   1:21:07    
    
     9     165  Michelle Mayle          44    9      13:29 16:51      17:36     8      54:49 16.1       58:50     8    1:32:37 11:15                   1:32:37    

Male 40 to 44

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       8  Tri Thornhill           42    3      08:12 10:15      09:29     6      37:44 21.2       38:13     1      56:24  6:03                     56:24    
     2      10  Brian Fredley           42    2      07:19  9:09      08:49     5      36:58 21.3       37:28     2      56:39  6:23                     56:39    
     3      12  Chip Thomas             44    9      09:18 11:38      10:49     3      36:59 22.9       37:31     3      57:07  6:32                     57:07    
     4      17  Matthew Banker          43    5      08:36 10:45      10:15     4      36:56 22.5       37:37     4      59:03  7:08                     59:03    
     5      21  Tony Troiano            43    4      08:34 10:43      09:58     1      35:41 23.3       36:27    10      59:37  7:43                     59:37    
     6      36  Garnett Klayer          42    1      07:12  9:00      08:18     7      36:57 20.9       37:35    13    1:02:56  8:26                   1:02:56    
     7      50  Jody McCraney           41    6      08:42 10:53      10:01     2      35:50 23.3       36:28    15    1:04:40  9:23                   1:04:40    
     8      54  John MacDonald          40   11      09:57 12:26      12:38     8      41:37 20.7       42:34     6    1:05:10  7:32                   1:05:10    
     9      55  David Megge             41   10      09:43 12:09      11:23     9      41:44 19.8       42:54     5    1:05:10  7:25                   1:05:10    
    10      63  Douglas Johnson         41    8      09:02 11:18      11:27    11      41:57 19.7       43:30     8    1:06:27  7:38                   1:06:27    
    11      96  Bruce Coates            40   15      11:45 14:41      14:12    16      47:29 18.0       48:08     7    1:11:04  7:38                   1:11:04    
    12      97  Thomas Adams            43    7      08:55 11:09      11:30    12      42:55 19.1       44:26    14    1:11:19  8:57                   1:11:19    
    13     101  Richard Bailey          44   12      10:00 12:30      13:21    14      45:55 18.4       46:43    11    1:11:45  8:20                   1:11:45    
    14     105  Athan Arvanitis         44   13      10:07 12:39      14:39    15      47:23 18.3       49:20     9    1:12:23  7:40                   1:12:23    
    15     107  Rene Hofstetter         42   14      11:06 13:53      14:23    13      46:41 18.6       47:29    12    1:12:32  8:21                   1:12:32    
    16     133  Brian Mason             40   16      13:13 16:31      16:19    10      46:42 19.7       48:49    16    1:17:20  9:30                   1:17:20    

Female 45 to 49

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      35  Pam Giese               46    2      07:52  9:50      09:22     1      37:43 21.2       38:21     3    1:02:32  8:03                   1:02:32    
     2      53  Sharon Lay              49    6      09:42 12:08      11:42     3      42:07 19.7       43:03     1    1:05:00  7:18                   1:05:00    
     3      58  Kathy Schwerdfeger      49    4      09:16 11:35      10:43     2      40:17 20.3       41:02     5    1:05:52  8:16                   1:05:52    
     4     102  Mary Ann Rau            45   12      11:25 14:16      13:24     8      45:47 18.5       47:07     4    1:11:50  8:14                   1:11:50    
     5     106  Tracy Harris            47    3      09:02 11:18      11:53    10      45:04 18.1       47:09     6    1:12:26  8:25                   1:12:26    
     6     111  Anne Woodhouse          49    7      10:18 12:53      12:28     9      45:12 18.3       46:34     7    1:12:53  8:46                   1:12:53    
     7     114  Contino Lisa            47   13      11:42 14:38      14:17    12      48:05 17.8       49:47     2    1:13:16  7:49                   1:13:16    
     8     129  Patricia Ramsay         49    8      10:44 13:25      13:37     7      45:42 18.7       47:13     9    1:16:30  9:45                   1:16:30    
     9     131  Kim Disbro              45   10      10:54 13:38      12:29     4      43:05 19.6       44:42    12    1:17:12 10:49                   1:17:12    
    10     134  Sue Fox                 48    5      09:22 11:43      11:48     5      43:13 19.1       44:25    13    1:17:26 11:00                   1:17:26    
    11     136  Beth Calhoun            46    9      10:48 13:30      13:18     6      45:09 18.8       46:59    11    1:17:46 10:15                   1:17:46    
    12     139  Lani Faulkner           49   14      12:45 15:56      14:42    11      48:26 17.8       49:22    10    1:18:52  9:50                   1:18:52    
    13     146  Carrie Mock             48   11      11:10 13:58      14:39    14      52:32 15.8       54:16     8    1:22:30  9:24                   1:22:30    
    14     167  Rebecca Scheurer        49   15      12:51 16:04      15:40    13      53:16 16.0       54:47    14    1:33:25 12:52                   1:33:25    
    15     173  Debra Johansen          49   16      13:58 17:28      18:12    15      58:24 14.9     1:02:40    15    1:50:08 15:49                   1:50:08    

Male 45 to 49

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       4  Todd Graff              46    1      07:28  9:20      08:45     1      35:06 22.8       35:52     1      55:32  6:33                     55:32    
     2      11  Natt Reitler            46    3      08:01 10:01      09:24     2      36:16 22.3       37:08     2      56:49  6:33                     56:49    
     3      18  Ken Bots                49    2      07:35  9:29      09:40     4      38:22 20.9       39:17     3      59:13  6:38                     59:13    
     4      26  Bill Mc Cord            48    6      09:08 11:25      10:57     3      39:23 21.1       40:24     4    1:01:05  6:53                   1:01:05    
     5      52  Tony Ambrose            46    9      09:28 11:50      11:09     7      41:38 19.7       42:18     5    1:04:58  7:33                   1:04:58    
     6      74  Bill Russell            46    4      08:46 10:58      10:40     8      41:39 19.4       42:30     9    1:07:59  8:29                   1:07:59    
     7      82  Mike Chitwood           47    7      09:26 11:48      11:55     9      43:07 19.2       44:43     7    1:09:24  8:13                   1:09:24    
     8      85  David Harris            48   10      10:00 12:30      12:53     5      42:02 20.6       44:21    10    1:10:10  8:36                   1:10:10    
     9      87  Jon Sweet               48   12      10:37 13:16      12:50    12      45:43 18.3       46:54     6    1:10:31  7:52                   1:10:31    
    10      99  Scott Kisling           46   11      10:14 12:48      13:03    11      45:46 18.3       46:45     8    1:11:39  8:18                   1:11:39    
    11     116  Mark Russo              48    5      08:50 11:03      11:02     6      41:10 19.9       42:10    12    1:13:25 10:25                   1:13:25    
    12     142  Robert Birch            49   13      10:48 13:30      13:31    10      45:09 19.0       46:25    13    1:20:07 11:13                   1:20:07    
    13     155  Jeff Goldman            45    8      09:27 11:49      11:29    13      54:53 13.8       56:29    11    1:26:38 10:03                   1:26:38    

Female 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      66  Sheri Whitaker          52    5      10:45 13:26      12:26     2      42:38 19.9       43:30     1    1:06:57  7:48                   1:06:57    
     2      69  Sue Clifton             54    6      11:26 14:18      13:02     1      42:34 20.3       43:25     2    1:07:07  7:54                   1:07:07    
     3      88  Lori Barnes             52    2      09:59 12:29      11:57     3      42:16 19.8       43:06     3    1:10:33  9:08                   1:10:33    
     4     118  Terri Thomson           50    7      11:55 14:54      14:32     5      45:32 19.4       46:16     4    1:13:46  9:10                   1:13:46    
     5     123  Cheryl Moothart         52    3      10:11 12:44      12:25     4      43:09 19.5       44:04     5    1:14:34 10:10                   1:14:34    
     6     154  Luanne Rutt             53    1      09:05 11:21      14:04     7      51:28 16.0       53:32     6    1:26:29 10:59                   1:26:29    
     7     163  Michelle Kelley         54                            13:41     6      48:39 17.2       50:30     8    1:31:29 13:39                   1:31:29    
     8     172  Valerie Kennedy         50    4      10:26 13:03      15:01     8    1:02:48 12.6     1:05:19     7    1:45:32 13:24                   1:45:32    

Male 50 to 54

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       9  Paul Holyko             50    5      08:27 10:34      10:03     3      37:01 22.2       37:55     1      56:33  6:12                     56:33    
     2      22  Howard Montgomery       54    9      10:02 12:33      11:57     1      37:16 23.7       38:25     2      59:42  7:05                     59:42    
     3      24  John Banks              53    2      08:06 10:08      09:34     2      35:32 23.1       36:14     7    1:00:50  8:11                   1:00:50    
     4      25  Pat Fanning             52    3      08:13 10:16      10:35     4      37:55 22.0       38:59     3    1:00:57  7:19                   1:00:57    
     5      32  Daniel Barnes           53    1      08:00 10:00      09:37     6      37:26 21.6       38:03     4    1:01:44  7:53                   1:01:44    
     6      47  Anthony Stover          53    4      08:26 10:33      10:04    11      39:53 20.1       40:19     6    1:04:35  8:05                   1:04:35    
     7      62  Bill Lisle              54    6      09:20 11:40      11:08     5      38:51 21.6       40:04     9    1:06:19  8:45                   1:06:19    
     8      79  Stephen Dunn            53   13      11:16 14:05      13:53    10      43:32 20.2       44:55     5    1:08:49  7:58                   1:08:49    
     9      80  Randall Hitchcock       50                                                                       17    1:09:10 23:03                   1:09:10    
    10      81  Michael Kratofil        50   12      11:01 13:46      13:43     7      42:02 21.2       43:37     8    1:09:15  8:32                   1:09:15    
    11      86  Lloyd Davis             51   10      10:18 12:53      12:27     8      41:29 20.7       42:07    14    1:10:24  9:25                   1:10:24    
    12     112  Matt Townley            54   11      10:55 13:39      13:40    12      44:26 19.5       45:43    11    1:12:56  9:04                   1:12:56    
    13     115  John Bell               53   15      11:52 14:50      14:16    13      45:24 19.3       46:10    12    1:13:24  9:04                   1:13:24    
    14     119  Ed D'Eustachio          53   16      11:55 14:54      14:44     9      44:19 20.3       45:49    13    1:14:01  9:24                   1:14:01    
    15     124  Jeff White              53    8      09:55 12:24      12:37    16      47:36 17.2       48:15    10    1:14:45  8:49                   1:14:45    
    16     138  Bud Hanson              50    7      09:50 12:18      12:46    15      47:31 17.3       49:21    15    1:18:33  9:44                   1:18:33    
    17     159  Steve Scheurer          52   14      11:25 14:16      17:09    14      51:30 17.5       52:40    16    1:28:20 11:53                   1:28:20    

Female 55 to 59

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      65  Kathy Black             55    1      08:48 11:00      10:20     1      37:35 22.0       38:44     1    1:06:50  9:21                   1:06:50    
     2     164  Jo Dee Nylander         56    2      09:04 11:20      13:23     2      52:10 15.5       53:11     3    1:31:41 12:50                   1:31:41    
     3     166  Stephanie Schultz       55    3      12:10 15:13      15:32     3      55:46 14.9       56:42     2    1:33:15 12:11                   1:33:15    
     4     169  Robin Fitchett          58    4      13:33 16:56      17:08     4      58:42 14.4       59:38     4    1:39:43 13:21                   1:39:43    

Male 55 to 59

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      38  Jeremy Smith            59    4      09:37 12:01      12:06     2      40:29 21.1       41:07     1    1:03:17  7:23                   1:03:17    
     2      40  James Mayer             57    1      08:43 10:54      10:31     3      39:13 20.9       40:26     2    1:03:48  7:47                   1:03:48    
     3      48  John Finucan            57    5      10:01 12:31      12:03     1      40:12 21.3       40:54     3    1:04:39  7:54                   1:04:39    
     4     104  Michael Chance          57    2      09:00 11:15      12:41     4      45:54 18.1       47:49     4    1:12:07  8:06                   1:12:07    
     5     137  Forrest Flaniken        56    6      11:10 13:58      16:37     5      50:09 17.9       51:12     5    1:18:21  9:02                   1:18:21    
     6     157  Mark Truett             55    3      09:07 11:24      12:32     6      49:43 16.1       51:44     6    1:27:59 12:05                   1:27:59    

Male 60 to 64

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      41  Arun Dhand              60    1      08:47 10:59      10:26     1      39:24 20.7       40:35     1    1:03:57  7:47                   1:03:57    
     2     132  Mark Brier              64    2      10:05 12:36      12:36     2      46:13 17.8       47:04     2    1:17:14 10:03                   1:17:14    
     3     153  Ray Walker              61    3      10:48 13:30      13:38     3      47:29 17.7       49:05     3    1:26:28 12:27                   1:26:28    

Male 65 to 69

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1      92  Harry Williams          66    1      10:11 12:44      12:59     1      44:28 19.1       45:52     1    1:10:51  8:19                   1:10:51    
     2     148  John Clark              65    3      14:37 18:16      17:28     2      52:32 17.1       53:09     2    1:22:56  9:55                   1:22:56    
     3     162  Robert Nipper           67    2      13:56 17:25      18:31     3      55:06 16.4       58:09     3    1:30:49 10:53                   1:30:49    

Male 70 and over

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1     175  Richard Ziehmer         81    1      15:18 19:08      21:11     1    1:06:35 13.2     1:08:15     1    1:59:22 17:02                   1:59:22    

Clydesdale

39 and under

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       3  Paul Griffith           36    4     9:33.1 11:56     2:20.5     1    28:20.6 21.2      1:01.5     2    24:17.9  8:06                 1:05:34.0    
     2       4  Kevin Hahn              36    2     7:52.2  9:50     2:59.4     2    32:23.4 18.5      1:27.1     1    23:50.5  7:57                 1:08:33.0    
     3      11  Paul Walsh              37    3     9:15.9 11:34     2:47.6     4    33:17.1 18.0      1:25.8     3    27:49.9  9:16                 1:14:37.0    
     4      12  Bernie Daven            38    7    11:28.7 14:20     3:06.0     3    32:42.0 18.3      1:45.9     6    30:33.9 10:11                 1:19:37.0    
     5      13  Michael Cancio          38    9    11:59.8 14:59     3:52.1     5    33:30.4 17.9      0:48.9     5    29:57.3  9:59                 1:20:09.0    
     6      14  Jason Lafrance          38    6    10:31.6 13:09     2:32.1     6    35:52.1 16.7      0:40.9     7    30:41.8 10:14                 1:20:19.0    
     7      16  Chris Carta             33    1     7:44.6  9:40     4:15.8     8    45:16.0 13.3      1:10.3     4    28:00.4  9:20                 1:26:28.0    
     8      17  Matt Coleman            38    8    11:44.4 14:40     2:38.7     7    37:04.2 16.2      0:55.8     9    37:17.4 12:26                 1:29:41.0    
     9      19  Kevin Goodnow           34    5     9:46.5 12:13     7:10.9     9    48:26.7 12.4      1:54.6     8    31:50.8 10:37                 1:39:10.0    

40 and over

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Michael Utter           43    2     7:48.4  9:45     1:36.6     2    28:07.6 21.3      0:43.7     1    25:11.2  8:24                 1:03:28.0    
     2       2  William Burke           48    5     8:39.0 10:49     1:55.9     1    27:03.6 22.2      1:30.8     2    25:22.0  8:27                 1:04:32.0    
     3       5  Bill Black              55    4     8:36.0 10:45     2:00.9     3    28:46.7 20.9      1:22.8     5    28:06.4  9:22                 1:08:53.0    
     4       6  Parker Hanson           46                          10:30.0     7    31:12.8 19.2      0:44.8     4    27:06.7  9:02                 1:09:35.0    
     5       7  W.bryce Hagedorn        43    3     8:17.2 10:21     2:14.8     4    29:51.0 20.1      1:46.7     6    28:15.7  9:25                 1:10:26.0    
     6       8  Scott Snyder            44    1     6:18.9  7:53     1:55.2     8    32:09.5 18.7      1:02.7     8    30:14.8 10:05                 1:11:42.0    
     7       9  Russsell Edwards        40   10    12:23.3 15:29     2:13.9     6    31:00.9 19.4      0:51.9     3    27:05.7  9:02                 1:13:36.0    
     8      10  Matt Hefelfinger        50    6    10:25.9 13:01     3:19.0     5    30:19.8 19.8      1:10.5     7    28:49.6  9:36                 1:14:05.0    
     9      15  Per Berg                53    8    11:02.7 13:48     3:45.1     9    34:58.9 17.2      1:31.2     9    30:30.6 10:10                 1:21:49.0    
    10      18  K. Landy                50    7    10:27.4 13:04     4:50.2    11    43:36.8 13.8      1:35.9    10    31:12.3 10:24                 1:31:43.0    
    11      20  Chuck Bryan             40    9    11:15.7 14:04     4:32.0    10    40:37.8 14.8      2:13.5    11    43:32.2 14:31                 1:42:12.0    

Athena

39 & under

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       2  Brandi Madden           31    1    12:53.3 16:06     2:59.8     1    40:00.5 15.0      1:33.9     1    39:28.0 13:09                 1:36:56.0    

40 and over

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Wendy Welch             46    3    15:03.6 18:49     3:02.2     1    44:20.9 13.5      3:08.5     1    26:31.7  8:50                 1:32:07.0    
     2       3  Lottie Collins          41    2    12:38.3 15:48     3:16.1     2    46:13.5 13.0      1:19.7     3    43:12.0 14:24                 1:46:40.0    
     3       4  Betsey Lindley          53    4    16:04.6 20:05     4:58.0     3    48:11.3 12.5      1:04.0     2    38:04.8 12:41                 1:48:23.0    
     4       5  Michele Berg            48    1    11:08.7 13:55     6:28.9     4    53:56.7 11.1      3:48.3     5    49:48.2 16:36                 2:05:11.0    
     5       6  Trish Kabus             45                          15:15.4     5  1:03:28.0 9.45      2:07.2     4    44:20.4 14:47                 2:05:12.0    

Fat Tire

Female 0-99

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       5  Sheila Sullivan         44    2    10:41.2 13:21     2:00.6     2    36:37.2 16.4      0:55.4     1    20:54.3  6:58                 1:11:09.0    
     2       6  Christine Power         43    1     8:55.5 11:09     3:18.2     1    33:44.2 17.8      1:05.5     2    25:00.9  8:20                 1:12:05.0    
     3       8  Ellie Marovich          29    3    12:21.6 15:26     6:48.6     3    47:33.6 12.6      1:15.4     3    31:02.6 10:21                 1:39:02.0    
     4       9  Susie Holmes            42    4    13:55.5 17:24     5:09.8     4    52:23.4 11.5      2:20.4     4    35:46.1 11:55                 1:49:36.0    
     5      10  Cherish Holmes          17    5    13:56.0 17:25     5:25.2     5    53:34.1 11.2      0:54.3     5    37:03.4 12:21                 1:50:54.0    

Male 0-99

         Overall                            ----- Swim -----          T1      ----- Bike -----          T2      ----- Run -----                        Total
  Place   Place   Name                  Age  Rnk     Time   Pace     Time      Rnk     Time   Rate     Time      Rnk     Time   Pace                    Time
     1       1  Philip Brennan          59    3     7:53.4  9:51     1:47.6     1    30:35.4 19.6      1:05.9     2    22:51.8  7:37                 1:04:15.0    
     2       2  Scott Huntley           44    2     7:37.5  9:31     2:11.5     4    33:31.4 17.9      1:44.1     4    24:45.8  8:15                 1:09:51.0    
     3       3  Jim Ravede              44    4     9:03.3 11:19     3:14.0     5    34:30.0 17.4      0:36.1     1    22:36.4  7:32                 1:10:00.0    
     4       4  Darryn Lisenby          42    1     6:04.0  7:35     2:38.1     3    31:37.9 19.0      0:45.5     5    29:10.0  9:43                 1:10:16.0    
     5       7  Thomas Murphy           54    5    13:26.8 16:48     2:26.4     2    31:04.5 19.3      0:48.0     3    24:32.1  8:11                 1:12:18.0    

Male Relay

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1      624           Walker/Dunn/Fischer                                                    54:43   
                    624    Doug Walker                   Swim                                                                
                    624    Mark Dunn                     Bike           2         28:32           37:39        37:39  21.0mph
                    624    Kayle Fisher                  Run            1         16:35           54:43        54:43   5:32/M
 
    2      623           T Ain't Right                                                          58:08   
                    623    Jake Scully                   Swim           2         08:30           08:30        08:30  10:38/K
                    623    James Clayton                 Bike           1         26:43           36:41        36:41  22.5mph
                    623    John Scully                   Run            3         20:59           58:08        58:08   7:00/M
 
    3      698           Sawran/Kraljev/Marris                                                1:01:54  
                    698    Shawn Sawran                  Swim           1         07:39           07:39        07:39   9:34/K
                    698    Matt Kraljev                  Bike           4         32:16           41:04        41:04  18.6mph
                    698    Brandon Marris                Run            2         20:25         1:01:54      1:01:54   6:48/M
 
    4      697           Dharma Initiative                                                    1:04:36   
                    697    Rich Powers                   Swim           3         11:06           11:06        11:06  13:53/K
                    697    Kevin Gallagher               Bike           3         28:59           41:20        41:20  20.7mph
                    697    Dan Cartonell                 Run            5         22:45         1:04:36      1:04:36   7:35/M
 
    5      622           Kangaroo                                                             1:08:20   
                    622    Tony Moran                    Swim           4         11:28           11:28        11:28  14:20/K
                    622    Thomas Pilosi                 Bike           5         32:47           45:32        45:32  18.3mph
                    622    Tony Moran                    Run            4         22:25         1:08:20      1:08:20   7:28/M


Female Relay

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1      636           Sporty Girls                                                         1:01:20   4:38/M
                    636    Marlene Pigliacampi           Swim           1         06:55           06:55        06:55   8:39/K
                    636    Cheryl Rioux                  Bike           2         29:12           37:14        37:14  20.5mph
                    636    Christine Utter               Run            2         23:35         1:01:20      1:01:20   7:52/M
 
    2      634           Smart Girls                                                          1:09:42   5:16/M
                    634    Sussman Kate                  Swim           3         08:38           08:38        08:38  10:48/K
                    634    Jan Scully                    Bike           6         34:13           44:14        44:14  17.5mph
                    634    Maddy Schindler               Run            5         24:46         1:09:42      1:09:42   8:15/M
 
    3      618           Strokin, Spokin & Stridin                                            1:10:09   5:18/M
                    618    Linda Mograne                 Swim           5         09:45           09:45        09:45  12:11/K
                    618    Angie Kasper                  Bike           1         29:07           40:12        40:12  20.6mph
                    618    Mandy Scruggs                 Run           13         29:29         1:10:09      1:10:09   9:50/M
 
    4      631           Peeps two                                                            1:10:42   5:20/M
                    631    Kathleen Ridall               Swim           7         10:12           10:12        10:12  12:45/K
                    631    Kathleen Ridall               Bike           3         29:47           41:59        41:59  20.1mph
                    631    Hope Durden                   Run            9         28:11         1:10:42      1:10:42   9:24/M
 
    5      616           Next Level                                                           1:10:49   5:21/M
                    616    Anna Schranz                  Swim           8         10:19           10:19        10:19  12:54/K
                    616    Jen Ace                       Bike          12         36:47           48:25        48:25  16.3mph
                    616    Elizabeth Acton               Run            1         22:02         1:10:49      1:10:49   7:21/M
 
    6      621           Oconnor/Schroeder/Keen                                               1:11:02   5:22/M
                    621    Kasey O'Connor                Swim          13         11:48           11:48        11:48  14:45/K
                    621    Kim Schroeder                 Bike           4         32:03           45:33        45:33  18.7mph
                    621    Gwyne Keen                    Run            6         25:03         1:11:02      1:11:02   8:21/M
 
    7      620           warrrior monkeys                                                     1:14:13   5:36/M
                    620    Shelby Pafford                Swim           2         08:33           08:33        08:33  10:41/K
                    620    Lisa Pafford                  Bike           9         35:02           45:08        45:08  17.1mph
                    620    Lia Del Guercio               Run           10         28:34         1:14:13      1:14:13   9:31/M
 
    8      619           The Hustlers                                                         1:14:51   5:39/M
                    619    Casey Brown                   Swim          11         11:26           11:26        11:26  14:18/K
                    619    Katherine Wiggans             Bike           7         34:20           47:31        47:31  17.5mph
                    619    Natalie Owens                 Run            7         26:49         1:14:51      1:14:51   8:56/M
 
    9      614           Athletic Angels                                                      1:15:48   5:43/M
                    614    Hanna Fox                     Swim           4         09:00           09:00        09:00  11:15/K
                    614    Emmy Troiano                  Bike          13         40:36           51:01        51:01  14.8mph
                    614    Madi Buckels                  Run            4         24:25         1:15:48      1:15:48   8:08/M
 
   10      613           Daytona Beach                                                        1:16:24   5:46/M
                    613    Kate Scrabis                  Swim          12         11:47           11:47        11:47  14:44/K
                    613    Raven Kastis                  Bike           5         33:25           47:05        47:05  18.0mph
                    613    Dana Katsikos                 Run           11         28:48         1:16:24      1:16:24   9:36/M
 
   11      615           MNM Girls                                                            1:16:48   5:48/M
                    615    MICHELE Reed                  Swim          14         11:49           11:49        11:49  14:46/K
                    615    Maria Daily                   Bike          10         35:33           48:44        48:44  16.9mph
                    615    Nancy Toth                    Run            8         27:25         1:16:48      1:16:48   9:08/M
 
   12      617           peeps one                                                            1:18:10   5:54/M
                    617    Jacqueline Johnson            Swim           9         10:42           10:42        10:42  13:23/K
                    617    Jacqueline Johnson            Bike           8         34:33           48:16        48:16  17.4mph
                    617    Xioma Budgeon                 Run           12         29:24         1:18:10      1:18:10   9:48/M
 
   13      656           P and J                                                              1:22:09   6:12/M
                    656    Priscilla Chanfrau            Swim          10         11:21           11:21        11:21  14:11/K
                    656    Priscilla Chanfrau            Bike          14         42:40           57:45        57:45  14.1mph
                    656    Jessica Sidor Scott           Run            3         23:45         1:22:09      1:22:09   7:55/M
 
   14      612           2 Ricans & a Tucci                                                   1:24:53   6:24/M
                    612    Jasmine Rivera                Swim           6         09:59           09:59        09:59  12:29/K
                    612    Cecille Tapia-Santiago        Bike          11         36:36           47:52        47:52  16.4mph
                    612    Melissa Robertucci            Run           14         36:29         1:24:53      1:24:53  12:10/M


Mixed Relay

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time         Chip Time   Total Time    Pace

    1      633           Team Bike Shop                                                         49:19   3:43/M
                    633    Chance Danielle               Swim           3         06:57           06:57        06:57   8:41/K
                    633    Jack Gonzalez                 Bike           1         22:12           30:21        30:21  27.0mph
                    633    Dennis Craig                  Run            1         18:57           49:19        49:19   6:19/M
 
    2      625           Beauty & The Beasts                                                    58:19   4:24/M
                    625    Mark Deese                    Swim          10         09:28           09:28        09:28  11:50/K
                    625    Rob Maxwell                   Bike           2         26:51           37:30        37:30  22.3mph
                    625    Debbie Yarbrough              Run            2         20:21           58:19        58:19   6:47/M
 
    3      629           team bee gees                                                        1:01:42   4:39/M
                    629    Megan Godfrey                 Swim           4         07:34           07:34        07:34   9:28/K
                    629    Robert Godfrey                Bike           5         28:45           37:44        37:44  20.9mph
                    629    Sara Beauregard               Run            4         23:27         1:01:42      1:01:42   7:49/M
 
    4      695           Surfari                                                              1:02:57   4:45/M
                    695    Ricky Gehris                  Swim           2         06:10           06:10        06:10   7:43/K
                    695    Paula Hatten                  Bike           3         28:30           35:31        35:31  21.1mph
                    695    Billy Thames                  Run            8         27:25         1:02:57      1:02:57   9:08/M
 
    5      696           Team Rabid Fish                                                      1:03:20   4:47/M
                    696    Olivia Morejon                Swim          11         10:05           10:05        10:05  12:36/K
                    696    Oscar Morejon                 Bike           4         28:32           40:13        40:13  21.0mph
                    696    Jacqueline Ralston            Run            3         22:44         1:03:20      1:03:20   7:35/M
 
    6      628           peeps three                                                          1:05:07   4:55/M
                    628    Taylor Buckels                Swim           6         07:46           07:46        07:46   9:43/K
                    628    Matt Kilppel                  Bike           7         31:55           41:01        41:01  18.8mph
                    628    Ryan Sullivan                 Run            5         23:40         1:05:07      1:05:07   7:53/M
 
    7      637           Lane/Kilpatrick/Best                                                 1:10:40   5:20/M
                    637    Norman Lane                   Swim           5         07:39           07:39        07:39   9:34/K
                    637    Gray Kilpatrick               Bike           9         32:18           41:40        41:40  18.6mph
                    637    Patricia Best                 Run            9         28:30         1:10:40      1:10:40   9:30/M
 
    8      672           Flobots                                                              1:10:56   5:21/M
                    672    Stanley Strong                Swim           8         09:08           09:08        09:08  11:25/K
 
    9      630           Triple A's                                                           1:12:26   5:28/M
                    630    Jodie Sturgeon                Swim           9         09:11           09:11        09:11  11:29/K
                    630    Yong Tsai                     Bike          11         37:09           47:45        47:45  16.2mph
                    630    Lee Katsikos                  Run            6         24:06         1:12:26      1:12:26   8:02/M
 
   10      627           H&H                                                                  1:20:20   6:04/M
                    627    Lewis Heaster                 Swim           1         05:14           05:14        05:14   6:33/K
                    627    Lewis Heaster                 Bike           8         32:13           39:21        39:21  18.6mph
                    627    Angela Heaster                Run           10         40:33         1:20:20      1:20:20  13:31/M
 
   11      626           GoArmy                                                               1:22:02   6:11/M
                    626    Maureen Garcia                Swim          12         16:56           16:56        16:56  21:10/K
                    626    Juan Garcia                   Bike          10         34:20           54:22        54:22  17.5mph
                    626    Juan Garcia                   Run            7         26:43         1:22:02      1:22:02   8:54/M


Female First Timers

Bib No 	Name 			Age 	Age Group 	Overall Time 		Division
428 	Halley Hitchcock 	23 	F 20-24 	61 	1:04:39 	Age Group
610 	Christine Power 	43 	F 0-99 		134 	1:12:05 	Fat Tire
403 	Devyn Everett 		33 	F 30-34 	177 	1:17:37 	Age Group
440 	Jean Kegel 		36 	F 35-39 	185 	1:20:06 	Age Group
508 	Jennifer Zambrano 	36 	F 35-39 	190 	1:20:24 	Age Group
461 	Carrie Mock 		48 	F 45-49 	195 	1:22:30 	Age Group
659 	Michelle Mayle 		44 	F 40-44 	220 	1:32:37 	Age Group
608 	Ellie Marovich 		29 	F 0-99 		225 	1:39:02 	Fat Tire
605 	Susie Holmes 		42 	F 0-99 		234 	1:49:36 	Fat Tire
435 	Erika Johansen 		24 	F 20-24 	236 	1:50:11 	Age Group
606 	Cherish Holmes 		17 	F 0-99 		237 	1:50:54 	Fat Tire
509 	Michele Berg 		48 	F 40-99 	239 	2:05:11 	Athena

Male First Timers

Bib No 	Name 			Age 	Age Group 	Overall Time 		Division
472 	Carlos Pereyra 		36 	M 35-39 	8 	55:40 		Age Group
471 	Stephen Parks 		24 	M 20-24 	19 	58:28 		Age Group
462 	Howard Montgomery 	54 	M 50-54 	26 	59:42 		Age Group
398 	Mike Dougherty 		27 	M 25-29 	35 	1:01:23 	Age Group
457 	David Megge 		41 	M 40-44 	68 	1:05:10 	Age Group
522 	Paul Griffith 		36 	M 1-39 		70 	1:05:34 	Clydesdale
434 	Aaron Jenkins 		25 	M 25-29 	73 	1:05:57 	Age Group
491 	Steven Stone 		32 	M 30-34 	82 	1:07:05 	Age Group
429 	Randall Hitchcock 	50 	M 50-54 	97 	1:09:10 	Age Group
607 	Scott Huntley 		44 	M 0-99 		103 	1:09:51 	Fat Tire
489 	Michael Sobczak 	36 	M 35-39 	105 	1:10:01 	Age Group
426 	David Harris 		48 	M 45-49 	107 	1:10:10 	Age Group
506 	Ryan Wing 		24 	M 20-24 	113 	1:10:36 	Age Group
465 	Wesley Morris 		15 	M 15-19 	116 	1:10:47 	Age Group
409 	Spencer Flaniken 	17 	M 15-19 	121 	1:10:59 	Age Group
384 	Michael Chance 		57 	M 55-59 	135 	1:12:07 	Age Group
448 	Greg Lukins 		39 	M 35-39 	142 	1:12:50 	Age Group
402 	Jonathan Eckert 	24 	M 20-24 	157 	1:14:20 	Age Group
476 	David Ramsay 		16 	M 15-19 	164 	1:15:07 	Age Group
451 	Brian Mason 		40 	M 40-44 	175 	1:17:20 	Age Group
423 	Bud Hanson 		50 	M 50-54 	181 	1:18:33 	Age Group
519 	Bernie Daven 		38 	M 1-39 		184 	1:19:37 	Clydesdale
411 	Steven Fox 		16 	M 15-19 	192 	1:21:19 	Age Group
514 	Per Berg 		53 	M 40-99 	193 	1:21:49 	Clydesdale
474 	Ben Pierson 		33 	M 30-34 	196 	1:22:32 	Age Group
517 	Chris Carta 		33 	M 1-39 		205 	1:26:28 	Clydesdale
421 	Jeff Goldman 		45 	M 45-49 	207 	1:26:38 	Age Group
449 	Ed Luther 		34 	M 30-34 	210 	1:28:19 	Age Group