Water for Kenya
June 26, 2010; Norcross, GA
Timing & Results: Alta Vista Sports-Batista
Questions:
batista@5kracedirector.com

 

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Fassinger           Lawrenceville  GA     248   25        1      16:30.7    5:19/M        

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hayley Parker           Suwanee  GA           147   45       15      22:37.7    7:18/M 
     

No Age Given

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Emmanuel Jerke          Clarkston  GA          89    0       70      27:27.8    8:51/M             
       2    Yodcha Shwe             Clarkston  GA         174    0       92      29:53.0    9:38/M             
       3    Chuma Said              Clarkston  GA         166    0      134      33:50.4   10:55/M             
       4    Adil Manigafic          Clarkston  GA         117    0      211      46:48.4   15:06/M             

Male 11 to 17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Zachary Winzurk         Suwanee  GA           206   16       11      21:06.4    6:48/M             
       2    John Freeman            Flowery Branch  GA    243   17       19      23:29.5    7:35/M             
       3    Munda Sheriff           Clarkston  GA         173   13       26      24:21.1    7:51/M             
       4    John Valentine          Nocross  GA           246   16       35      25:47.6    8:19/M             
       5    Will Jordan             Dacula  GA             95   13       41      26:06.0    8:25/M             
       6    Daniel Tanghal          Lawrenceville  GA     184   15       44      26:19.0    8:29/M             
       7    Micah Lawler            Norcross  GA          106   13       56      26:54.0    8:41/M             
       8    Ian Fisher              Suwanee  GA            62   13      100      30:44.6    9:55/M             
       9    Benjamin Ceron          Lawrenceville  GA     221   16      116      32:15.6   10:24/M             
      10    Zack Katz               Norcross  GA          237   12      172      37:50.0   12:12/M             
      11    Jay Kwon                Buford  GA            249   16      201      44:35.2   14:23/M             

Male 18 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mark Burton             Atlanta  GA            22   23        7      19:36.9    6:19/M             
       2    Ben Hines               Alpharetta  GA         81   20        8      20:04.7    6:28/M             
       3    Joseph Thomas           Athens  GA            189   23       13      22:19.3    7:12/M             
       4    Greg Nelson             Snellville  GA        136   21       14      22:27.5    7:15/M             
       5    Sean Frendt             Duluth  GA             65   22       17      23:10.5    7:28/M             
       6    Bobby Valentine         Norcross  GA          198   20       20      23:30.6    7:35/M             
       7    Ali Rigeb               Atlanta  GA           161   23       22      23:41.8    7:38/M             
       8    Ted Caldwell            Norcross  GA           23   23       27      24:25.0    7:53/M             
       9    Matthew Braden          Norcross  GA          244   18       34      25:47.3    8:19/M             
      10    Ian Wright              Lilburn  GA           208   18       39      26:02.8    8:24/M             
      11    Logan Rhea              Norcross  GA          281   18       43      26:16.6    8:28/M             
      12    Tom Zylstra             Atlanta  GA           213   21       50      26:37.6    8:35/M             
      13    Andrew Endara           Lawrenceville  GA      58   24       62      27:06.1    8:45/M             
      14    Andrew Deneen           Duluth  GA             44   22       74      27:37.0    8:55/M             
      15    Clayton Thompson        Snellville  GA        235   22       76      27:41.4    8:56/M             
      16    Daniel Bohannon         Smyrna  GA             17   21       77      27:46.2    8:57/M             
      17    Don Balfour             Snellvile  GA          11   23       78      27:55.4    9:00/M             
      18    Ash Parker              Atlanta  GA           149   23       88      29:20.6    9:28/M             
      19    Thomas Cox              Marietta  GA           36   19      145      34:32.3   11:08/M             
      20    Kevin Flemins           Fairburn  GA          256   22      160      35:53.0   11:35/M             
      21    Justin Pearson          Woodstock  GA         150   24      161      36:00.4   11:37/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sean Nuedling           Auburn  GA            231   28       12      22:17.8    7:11/M             
       2    Nicholas Crapo          Suwanee  GA            37   28       21      23:37.3    7:37/M             
       3    Ryan McKinney           Sugar Hill  GA        121   29       38      25:59.7    8:23/M             
       4    Andrew Endara           Lawrenceville  GA      59   28       45      26:19.9    8:29/M             
       5    Saturday Sam            Forest Park  GA       167   25       59      27:04.5    8:44/M             
       6    Kevin Yin               Marietta  GA          255   25       60      27:05.0    8:44/M             
       7    Ryan Stafford           Suwanee  GA           179   28       71      27:28.7    8:52/M             
       8    Justin Williams         Suwanee  GA           204   28       72      27:29.2    8:52/M             
       9    Antoney Rappai          Atlanta  GA           227   26       99      30:42.8    9:54/M             
      10    James Rowell            Atlanta  GA           163   29      139      34:09.6   11:01/M             
      11    Stephen Richardson      Suwanee  GA           160   26      156      35:26.3   11:26/M             
      12    Michael Smith           Rome  GA              175   27      163      36:50.0   11:53/M             
      13    Andrew Erwin            Monroe  GA             61   25      170      37:31.7   12:06/M             
      14    Deon Johnson            Marieha  GA           283   25      175      38:16.6   12:21/M             
      15    Michael Goode           Athens  GA             69   29      224      50:36.8   16:19/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Eric John               Covington  GA         279   39        2      17:54.6    5:46/M             
       2    Jimmy Markin            Virgina Beach  VA     254   36        6      18:56.1    6:06/M             
       3    Taylor Ramos            Braselton  GA         219   31        9      20:31.1    6:37/M             
       4    Victor Serrano          Norcross  GA          171   32       10      20:51.5    6:44/M             
       5    Ryan Floyd              Atlanta  GA           276   31       23      24:15.0    7:49/M             
       6    Jeff Tays               Atlanta  GA           266   33       24      24:15.8    7:49/M             
       7    George Githitho         Duluth  GA            245   39       25      24:18.0    7:50/M             
       8    Matthew McPherson       Atlanta  GA           122   35       30      25:10.2    8:07/M             
       9    Phil Pilgrim            Braselton  GA         153   32       31      25:12.8    8:08/M             
      10    Michael McPherson       Atlanta  GA           123   35       32      25:24.8    8:12/M             
      11    Douglas Toney           Eatonton  GA          191   35       33      25:36.9    8:15/M             
      12    Anthony Ngigi           Lawrenceville  GA     137   37       40      26:03.5    8:24/M             
      13    Tom Lyman               Doca  GA              269   31       49      26:36.7    8:35/M             
      14    Jeremy Hicks            Athens  GA             79   33       52      26:40.0    8:36/M             
      15    James Delmerico         Norcross  GA           43   37       61      27:05.4    8:44/M             
      16    Brian Troup             Lawrenceville  GA     195   35       63      27:11.8    8:46/M             
      17    Lint Johnson            Norcross  GA           91   30       65      27:17.6    8:48/M             
      18    Michael Kramer          Alpharetta  GA        104   30       73      27:32.7    8:53/M             
      19    Max Povolotsly          Suwanee  GA           259   37       79      27:59.6    9:02/M             
      20    Luke Ellington          Woodstock  GA          53   37      108      31:42.5   10:14/M             
      21    Robert Loew             Norcross  GA          112   37      122      32:56.1   10:37/M             
      22    Prasad Abraham          Tucker  GA              4   36      144      34:31.2   11:08/M             
      23    Griff Dermoushegian     Atlanta  GA            46   36      171      37:42.6   12:10/M             
      24    Norberto Medina         Lawrenceville  GA     126   31      215      47:55.3   15:27/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Johan Desmet            Suwanee  GA            47   42        3      18:21.4    5:55/M             
       2    Rich Terrell            Sugar Hill  GA        187   43       67      27:20.5    8:49/M             
       3    James John              Duluth  GA            261   40       80      28:08.0    9:05/M             
       4    Greg Grimes             Duluth  GA             71   43      106      31:32.6   10:10/M             
       5    Hajime Moriizumi        Duluth  GA            251   41      123      32:57.9   10:38/M             
       6    Michel Guillet          Alpharetta  GA         72   44      159      35:51.4   11:34/M             
       7    Doany Will              Lawrenceville  GA     203   42      162      36:10.0   11:40/M             
       8    Clint Smith             Woodstock  GA         176   41      188      40:47.7   13:09/M             
       9    George Norman           Good Hope  GA         140   42      206      45:30.3   14:41/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Tom Doering             Alpharetta  GA        275   49        4      18:43.9    6:02/M             
       2    Dan Clark               Norcross  GA          223   45        5      18:46.9    6:03/M             
       3    Timothy Peninger        Lawrenceville  GA     151   47       69      27:24.2    8:50/M             
       4    Eric Hawkins            Lawrenceville  GA      76   45      104      31:21.3   10:07/M             
       5    Jason Close             Suwanee  GA            33   46      178      38:40.0   12:28/M             
       6    Randy D Davis           Lawrenceville  GA      38   49      225      52:21.2   16:53/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Kelly              Lawrencewille  GA     262   52       57      26:55.3    8:41/M             
       2    Tony Powell             Lawrenceville  GA     280   53       75      27:40.6    8:55/M             
       3    Jim Collins             Duluth  GA            234   50      150      35:04.0   11:19/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lawrence Kaplan         Alpharetta  GA         98   57       96      30:27.7    9:49/M             
       2    Wayland Harkey          Alpharetta  GA         74   56      119      32:26.1   10:28/M             
       3    Jim Sellmansberger      Norcross  GA          272   57      136      34:05.1   11:00/M             
       4    Dan Case                Duluth  GA            232   58      197      44:23.9   14:19/M             

Male 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Hardy               Atlanta  GA           220   62       16      22:59.7    7:25/M             
       2    Jim Janeczko            Alpharetta  GA         88   62       54      26:44.7    8:37/M             
       3    Bill Gardner            Duluth  GA            265   70       68      27:23.5    8:50/M             
       4    Chris Clausen           Loganville  GA         32   71      152      35:20.5   11:24/M             
       5    Ralph Lehr              Dunwoody  GA          108   67      186      39:57.0   12:53/M             
       6    Dan Williams            Suwanee  GA           222   60      226      52:24.3   16:54/M             
            

Female 1 to 10

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kindler Norman          Good Hopeg  GA        142   10      205      45:08.6   14:34/M             

Female 11 to 17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hannah Jordan           Dacula  GA             94   16       42      26:06.8    8:25/M             
       2    Amber Terrell           Sugar Hill  GA        186   17       47      26:29.6    8:33/M             
       3    Michelle Demaris        Suwanee  GA           270   17       48      26:29.9    8:33/M             
       4    Saleemah Glover         Lilburn  GA            67   17       94      30:15.2    9:45/M             
       5    Jeniffer Abdullah       Lawrenceville  GA       2   17      117      32:16.0   10:25/M             
       6    Kimberly O'Brien        Snellville  GA        278   17      130      33:30.5   10:48/M             
       7    Katherine Holden        Snellville  GA         82   17      131      33:30.7   10:48/M             
       8    Brittany Dodson         Loganville  GA         48   17      132      33:34.3   10:50/M             
       9    Mattie Bevins           Norcross  GA          264   15      148      34:51.7   11:15/M             
      10    Madison Whelchel        Lilburn  GA           201   15      153      35:21.4   11:24/M             
      11    Lauren Fondo            Cumming  GA            63   17      158      35:46.9   11:32/M             
      12    Abby Close              Suwanee  GA            34   11      177      38:29.8   12:25/M             
      13    Lauren Holland          Lawrenceville  GA      83   12      192      42:55.0   13:51/M             
      14    Brittany Uhniat         Lawrenceville  GA     197   17      193      43:01.1   13:53/M             
      15    Sam Healy               Loganville  GA         78   17      196      43:57.6   14:11/M             
      16    Alice Lee               Suwanee  GA           253   15      200      44:27.3   14:20/M             
      17    Kaitlin Norman          Good Hope  GA         141   17      213      47:53.8   15:27/M             

Female 18 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Angela Tsai             Alpharetta  GA        196   21       29      24:32.1    7:55/M             
       2    Heather Munoz           Atlanta  GA           129   23       55      26:49.2    8:39/M             
       3    Laura Zylstra           Atlanta  GA           214   22       64      27:15.1    8:47/M             
       4    Laura Tanghal           Lawrenceville  GA     183   19       81      28:09.5    9:05/M             
       5    Anne Mitchell           Athens  GA            128   21       91      29:52.2    9:38/M             
       6    Courtney Baker          Alpharetta  GA          8   21      101      30:55.3    9:58/M             
       7    Rachel Baker            Johns Creek  GA       288   18      102      30:58.7    9:59/M             
       8    Page Parker             Suwanee  GA           148   18      112      32:06.9   10:21/M             
       9    Jessie Powell           Lawerenceville  GA    277   18      113      32:07.2   10:22/M             
      10    Fabiola De Louis        Snellville  GA         42   19      115      32:15.2   10:24/M             
      11    Rebecca Jordan          Dacula  GA             93   19      120      32:49.2   10:35/M             
      12    Kathryn Caldwell        Norcross  GA           24   21      121      32:53.5   10:36/M             
      13    Olivia Beaskey          Suwance  GA           242   18      137      34:05.1   11:00/M             
      14    Emily Roth              Buford  GA            241   18      138      34:05.9   11:00/M             
      15    Rebecca Iraheta         Alpharetta  GA         85   23      141      34:20.9   11:05/M             
      16    Morgan Whelchel         Lilburn  GA           200   19      154      35:24.9   11:25/M             
      17    Caitlin Lankford        Suwanee  GA           105   23      155      35:25.8   11:25/M             
      18    Elise Carroll           Sugar Hill  GA         28   18      182      39:35.3   12:46/M             
      19    Lauren Lester           Norcross  GA          110   24      184      39:41.5   12:48/M             
      20    Jackie Tressler         Kennesaw  GA          193   19      190      42:28.0   13:42/M             
      21    Claire Baraban          Suwanee  GA            12   23      222      49:19.3   15:55/M             
      22    Kelly Davis             Lawrenceville  GA      41   20      227      52:24.8   16:54/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karen Janekzko          Atlanta  GA           260   28       18      23:28.4    7:34/M             
       2    Steph Graiser           Atlanta  GA            70   26       28      24:31.8    7:55/M             
       3    Leslie Johnson          Norcross  GA           90   28       66      27:19.4    8:49/M             
       4    Caroline Klarie         Marietta  GA          257   28       83      28:39.4    9:15/M             
       5    Courtney Anderson       Suwanee  GA             7   29       84      28:46.2    9:17/M             
       6    Jennifer O'Bier         Suwanee  GA           143   26       85      28:46.4    9:17/M             
       7    Anna Becoat             Norcross  GA           14   29       86      28:53.1    9:19/M             
       8    Lindsey Martin          Suwanee  GA           119   27      110      31:57.4   10:18/M             
       9    Jennifer Rape`          Smyrna  GA            157   25      114      32:12.4   10:23/M             
      10    Katherine Trice         Monroe  GA            194   29      118      32:18.7   10:25/M             
      11    Kate McWilliams         Altanta  GA           225   26      127      33:21.0   10:45/M             
      12    Amy Chartman            Atlanta  GA           289   25      129      33:27.3   10:47/M             
      13    Mary Abraham            Tucker  GA              3   28      135      33:57.9   10:57/M             
      14    Michelle Wang           Alpharetta  GA        199   28      142      34:21.9   11:05/M             
      15    Margaret Ngumi          Dacula  GA            138   27      143      34:28.3   11:07/M             
      16    Heather Harrison        Loganville  GA         75   29      151      35:10.5   11:21/M             
      17    Liz Stillman            Suwanee  GA           271   27      157      35:34.5   11:28/M             
      18    Alexandra Yaitinez      Smyrna  GA            252   26      166      37:23.7   12:04/M             
      19    Kristen Erwin           Monroe  GA             60   25      168      37:25.3   12:04/M             
      20    Dara Schlueter          Norcross  GA          169   27      180      39:33.8   12:45/M             
      21    Aimee Strickland        Lawrenceville  GA     182   25      181      39:35.0   12:46/M             
      22    Melissa Drummond        Snellville  GA         49   29      210      45:40.4   14:44/M             
      23    Linda Medina            Lawrenceville  GA     127   29      216      47:56.2   15:28/M             
      24    Kathryn Hallman         Mableton  GA           73   28      218      48:38.0   15:41/M             
      25    Kate Hilderbrandt       Lawrenceville  GA      80   27      221      48:53.0   15:46/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kerri McMachon          Duluth  GA            263   33       36      25:48.2    8:19/M             
       2    Tracy Hawkins           Lawrenceville  GA      77   39       37      25:59.6    8:23/M             
       3    Holly Mason             Atlanta  GA           120   31       58      26:58.2    8:42/M             
       4    Kathy Alexander         Norcross  GA            6   35       82      28:21.6    9:09/M             
       5    Melissa Rainey          Atlanta  GA           156   30       87      28:55.5    9:20/M             
       6    Ashley Lengkeek         Tucker  GA            109   35       90      29:51.5    9:38/M             
       7    Kate Hwang              Atlanta  GA            84   30       93      30:08.8    9:43/M             
       8    Angelika Treichl        Atlanta  GA           192   39      103      31:18.3   10:06/M             
       9    Amy Dykes               Dacula  GA             52   38      105      31:25.7   10:08/M             
      10    Shelley Moats           Tucker  GA            216   37      125      33:14.3   10:43/M             
      11    Celia Ramos             Braselton  GA         218   31      133      33:49.8   10:55/M             
      12    Eva Campanya            Norcross  GA           26   35      146      34:35.6   11:09/M             
      13    Michelle Calio          Atlanta  GA            25   35      149      34:52.6   11:15/M             
      14    Janet Redmon            Suwanee  GA           158   37      165      37:23.0   12:04/M             
      15    Heather Rhodes          Snellville  GA        159   35      167      37:25.1   12:04/M             
      16    Lorraine Dermoushegain  Atlanta  GA            45   32      174      38:16.3   12:21/M             
      17    Paola Kovacic           Alpharetta  GA        103   30      179      39:23.3   12:42/M             
      18    Katherine Krammer       Alpharetta  GA        240   31      187      40:20.7   13:01/M             
      19    Maleeka Glover          Lilburn  GA            66   36      189      41:50.5   13:30/M             
      20    Nadia Ruiz              Lawrenceville  GA     164   32      194      43:02.0   13:53/M             
      21    Katrina Quigley         Buford  GA            155   36      195      43:03.0   13:53/M             
      22    Amy Anderson            Cumming  GA           238   33      198      44:23.9   14:19/M             
      23    Darsh Cook              Norcross  GA           35   36      203      44:46.8   14:26/M             
      24    Jeni Sekeres            Atlanta  GA           170   31      212      47:28.7   15:19/M             
      25    Waceke Kimemia          Smyrna  GA            100   31      217      48:07.4   15:31/M             
      26    Sonia Adams             Lilburn  GA             5   30      219      48:38.1   15:41/M             
      27    Robyn Loew              Norcross  GA          113   36      220      48:39.1   15:42/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Luisa Zalzman           Alpharetta  GA        212   42       51      26:38.6    8:35/M             
       2    Evelyn Manon            Loganville  GA        229   40       53      26:41.9    8:36/M             
       3    Gina Haraway            Huntsville  GA        247   42      109      31:49.6   10:16/M             
       4    Victoria Fredrickson    Tucker  GA             64   42      111      31:59.7   10:19/M             
       5    Shirley Goicochea       Lawrenceville  GA      68   40      124      33:11.0   10:42/M             
       6    Shelby Katz             Norcross  GA          239   44      169      37:29.0   12:05/M             
       7    Valerie King            Dallas  GA            101   40      176      38:29.6   12:25/M             
       8    Michelle Cato           Suwanee  GA            30   41      183      39:35.9   12:46/M             
       9    Myriam Workman          Suwanee  GA           207   42      202      44:38.9   14:24/M             
      10    Sheronda Ellis          Hampton  GA            56   40      209      45:37.0   14:43/M             
      11    Hayden Norman           Good Hope  GA         139   44      214      47:54.1   15:27/M             
      12    Anne Huthmaker          Duluth  GA            236   42      229      52:39.6   16:59/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Elizabeth Jordan        Dacula  GA             92   46       46      26:26.1    8:32/M             
       2    Teresita Pachano        Marietta  GA          145   46       89      29:26.6    9:30/M             
       3    Paula Jamieson          Suwanee  GA            87   45       95      30:15.3    9:45/M             
       4    Karoline Brennan        Tucker  GA            282   46       98      30:39.1    9:53/M             
       5    Chris Carroll           Sugar Hill  GA         27   46      204      45:07.8   14:33/M             
       6    Cheryl Davis            Lawrenceville  GA      39   48      228      52:26.0   16:55/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joni Baraban            Suwanee  GA            13   50      107      31:41.9   10:13/M             
       2    Kitti Murray            Atlanta  GA           130   53      126      33:16.3   10:44/M             
       3    Carey Logan             Norcross  GA          250   51      185      39:51.4   12:51/M             
       4    Sheila Williams         Suwanee  GA           205   51      207      45:30.3   14:41/M             
       5    Carol Moses             Suwanee  GA           230   53      208      45:33.7   14:42/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kathy Ramos             Lawrenceville  GA     217   55      128      33:24.1   10:46/M             
       2    Leah Kaplan             Alpharetta  GA         99   55      140      34:11.4   11:02/M             
       3    Elaine Johnson          Dacula  GA            273   55      147      34:48.2   11:14/M             
       4    Sandy Case              Duluth  GA             29   58      199      44:26.5   14:20/M             

Female 60 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Isabel Serrano          Duluth  GA            172   61       97      30:35.5    9:52/M             
       2    Rosemary Andress        Atlanta  GA           226   69      164      37:21.8   12:03/M             
       3    Carol Bakst             Norcross  GA           10   61      173      37:52.4   12:13/M             
       4    Versie Cornatzer        Buford  GA            233   64      191      42:38.4   13:45/M             
       5    Gloria Drooks           Cumming  GA           258   61      223      49:54.2   16:06/M