Fight for Air Climb Tampa 2011
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 26, 2011
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1  1022 Tim Van Orden                                                                     4:38 
AGE-GROUP RESULTS
MALE 10 & under AGE GROUP:  1 - 10
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   115 Royce Newsome               Breathe Easy Brenda. For mom with love               10:28 
    2   973 Erick Armani Baltodano      Naples Fire Department-NO GEAR/PARTIAL               12:17 
MALE AGE GROUP:  11 - 14
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   158 Seth Bos                    Swope, Rodante                                        6:43 
    2   498 Cory Austwick               Buns-A-Blazin'                                        6:55 
    3   516 Stephen Waskom              Busca-p                                               7:27 
    4   497 Camron Austwick             Buns-A-Blazin'                                        7:42 
    5   505 J.B. Thornhill              Buns-A-Blazin'                                        8:59 
    6   177 Carson Swope                Swope, Rodante                                        9:42 
    7   815 Michael Wilson                                                                    9:52 
    8   198 Jack Dempsey                Wachovia/Wells Fargo                                 10:43 
    9    40 Brady Kennedy               RobZFitness                                          10:46 
   10   231 Brian Blandford             Gilda's Angels (KPMG)                                12:09 
   11   126 Philip Weber                We Be CB Climbers                                    12:18 
   12   949 Jim Millican                LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      22:44 
MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1    65 Brandon Wells               Climbing For Ken                                      8:24 
    2   733 John Masselink              Foley                                                13:03 
    3    66 David Wells                 Climbing For Ken                                     14:06 
MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   529 Troy Alston                                                                       5:27 
    2    33 Davie Ferraro               RobZFitness                                           5:33 
    3   698 Steven Nava                 RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 6:47 
    4   508 Emmanuel Alves              Busca-p                                               7:22 
    5   845 Chad Peiter                 Hillsborough County Fire Rescue                       7:22 
    6   710 Chris Noriega               RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 7:22 
    7   747 Kevin Mattison                                                                    7:35 
    8   614 Jesus Perez                 Jeanine's Pennies                                     7:37 
    9   289 Jeffrey Sirmons             Ooh Law Law                                           7:43 
   10   744 Jared Taylor                Foley                                                 7:51 
   11   465 Harold Quinn                Due Cani Cellars Winers and Climbers                  7:52 
   12   617 Joshua Redman               Jeanine's Pennies                                     7:56 
   13   853 joshua works                Hillsborough County Fire Rescue                       8:08 
   14   239 Crosby Crane                The Bowenators                                        8:15 
   15   502 Fahim Kishta                Buns-A-Blazin'                                        8:22 
   16   555 Jonathan Wagner             Action Athletics                                      8:26 
   17   322 Jim Scoggins                Shut Up and Climb                                     8:39 
   18  1010 Adam Tate                                                                         8:55 
   19   176 Brent Steinberg             Swope, Rodante                                        8:56 
   20    60 Jason Smith                 RobZFitness                                           8:59 
   21   533 Jason Kelly                                                                       9:00 
   22   259 Lee Waller                  Sarasota Climbers                                     9:04 
   23   917 Joshua Dillard              West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                    9:04 
   24    10 Matthew Jefferson           Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:07 
   25     2 Jairo Rojas                 Tampa Fire Fighters #754                              9:13 
   26   257 Scott Grages                Sarasota Climbers                                     9:13 
   27    47 Jonathan Milton             RobZFitness                                           9:21 
   28   998 Jonah Lorenzo                                                                     9:22 
   29   993 Ryan Stick                                                                        9:24 
   30   655 Bryan Kucera                Meridian Ascenders                                    9:38 
   31   948 James Miller                LEALMAN FIRE DISTRICT                                 9:38 
   32     6 Tim Gray                    Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:56 
   33     5 Nelson Garcia Iv            Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   10:03 
   34   243 Burton Tuttle               The Bowenators                                       10:14 
   35   672 Richard Garcia                                                                   10:17 
   36   520 Michael Maurino             Can't Stop Stairin'                                  10:21 
   37    23 Robert Ackerman             RobZFitness                                          10:25 
   38    55 Jake Scanlon                RobZFitness                                          10:35 
   39   139 Michael Brown               Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    10:40 
   40   659 Alex Rhodes                 Wesley Chapel Climbing Cats                          10:40 
   41   263 Joe Deal                    Team S'up?                                           10:54 
   42   132 Joseph Bolta                Don't Be Staired                                     11:00 
   43   851 Jared Warren                Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            11:12 
   44   488 Tim Byrdon                                                                       11:19 
   45   261 Gregory Bishop              Team S'up?                                           11:42 
   46   920 Michael Ferdinand           West Manatee Fire Rescue                             11:59 
   47   258 Thomas Rodriguez            Sarasota Climbers                                    12:14 
   48   836 Jonathan Segrete            DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          12:33 
   49   771 Matt O'Hara                                                                      12:45 
   50   919 Wayne Faulkner              West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   13:15 
   51    11 Jacob Knighton              Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   13:58 
   52   969 Christopher Verkuilen       Indian Rocks Volunteer Firemens Association-FULL G   14:00 
   53   825 David McNeil                St. Petersburg Fire and Rescue-FULL GEAR             14:01 
   54   951 Edward Robertson            LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      14:41 
   55   848 James Sucarichi             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            15:11 
   56   145 James Vanzandt              Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    15:14 
   57   383 David Apple                                                                      15:20 
   58   911 Paul Snider                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:36 
   59    28 Joey Clark                  RobZFitness                                          16:02 
   60   975 Christopher Johnston        Firefighter-No gear/partial                          16:11 
   61   368 Chad Morris                 Team Odyssey                                         16:14 
   62   923 Jorden McPherson            West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   16:20 
   63   921 Spencer Holleran            West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   16:23 
   64   897 Joshua Jones                Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    16:25 
   65   890 Mye'Lung Choy               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    16:34 
   66   955 Jeff Day                    HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                16:46 
   67   942 Ryan Bickley                LEALMAN FIRE DISTRICT-NO GEAR/PARTIAL GEAR           16:56 
   68   925 Jeffrey Philips             West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   17:21 
   69  1024 A J Zuccareceli                                                                  17:49 
   70   837 Jeff Turcsanyi              DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          17:59 
   71   843 Carl Molisani               Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            18:06 
   72   889 Jordan Caldwell             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    18:42 
   73   965 Bradley Johns               Indian Rocks Volunteer Firemens Association-FULL G   18:55 
   74   840 Matthew Cooley              Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            18:56 
   75   903 Josh Miller                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    19:24 
   76   912 Josh Tanner                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    21:00 
   77   938 Chase Geiger                Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           23:26 
   78   894 George Hill                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    23:41 
   79    17 Ronald Sayegh               Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   24:08 
   80   885 Frank Koulianos             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    25:03 
   81   908 Daniel Rivera               Polk County Fire Rescue-NO GEAR/PARTIAL              26:28 
   82   914 Derek Walsh                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    27:39 
   83   935 Matthew Miller              Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           29:54 
   84   952 Ryan Trinque                HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                30:24 
   85   844 Anthony Morejon             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            32:19 
   86   937 Roger Campbell              Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           52:40 
   87   898 Adam Magee                  Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                          
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   752 Chad Kreiley                                                                      5:01 
    2   585 Thayne Shatah               HIT KB FIT                                            5:48 
    3   730 Andre Hudson                Foley                                                 6:09 
    4   475 Jason Thomas                Duele                                                 6:21 
    5    48 E.J. O'Neill                RobZFitness                                           6:23 
    6   166 Christian Looney            Swope, Rodante                                        6:24 
    7   549 Cj Clearwater               Action Athletics                                      7:10 
    8   206 James Horning               Adventure Boot Camp of Tampa                          7:14 
    9   722 Hans Conrad                 Foley                                                 7:17 
   10  1020 Michael Grates                                                                    7:18 
   11   160 Brandon Cathey              Swope, Rodante                                        7:20 
   12  1005 Chris Martin                                                                      7:34 
   13   136 Luis Rodriguez              Don't Be Staired                                      7:36 
   14  1026 Curtis Whitwam                                                                    7:40 
   15   324 Mike Goodrich                                                                     7:41 
   16  1021 Jay Hamilton                                                                      7:59 
   17   514 Woodford Joseph             Busca-p                                               8:04 
   18   709 Jesse Moreno                RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 8:10 
   19   573 Willie Thomas               H.E.A.T.                                              8:12 
   20   450 Chris Maggi                 Team Synergy                                          8:14 
   21   690 William Hunter                                                                    8:17 
   22   586 Eric Woodward               HIT KB FIT                                            8:19 
   23   285 Jeff Wilmes                 Team JAR                                              8:22 
   24   748 Craig Matthews                                                                    8:28 
   25   279 Michael Catrambone          Team JAR                                              8:31 
   26  1004 Cecil Bowen                                                                       8:31 
   27   716 Richard Alley               Foley                                                 8:38 
   28   276 Steve Robey                 Thirsty Climbers                                      8:40 
   29   249 Scott Grussing              Quality Distribution                                  8:44 
   30   768 Matt Muller                                                                       8:50 
   31   168 Marc Matthews               Swope, Rodante                                        8:55 
   32   612 Matt Coe                    Jeanine's Pennies                                     9:04 
   33  1016 Tim Angel                                                                         9:06 
   34   927 Ash Dickinson               Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                    9:15 
   35   144 Christian Miller            Clearwater Firefighters-FULL GEAR                     9:31 
   36   295 Dave Stieh                  OmniPoint Tampa                                       9:38 
   37   440 Jeff Ottmann                Team Slartibartfast                                   9:41 
   38   622 Lee Glover                  Just Do It                                            9:54 
   39    20 Chris auf dem Kampe         Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:57 
   40   996 Nate Lopez                                                                       10:03 
   41   649 Ryan Piana                  Meridian Ascenders                                   10:09 
   42    97 Jon Maines                  Team Melitta                                         10:10 
   43    86 Eric Sanchez                Team Melitta                                         10:12 
   44   353 Matt Lilla                  Team USAmeriBank                                     10:27 
   45     7 John Haintz                 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   10:27 
   46   223 David Henderson             Merrill Lynch St. Petersburg                         10:28 
   47    54 Douglas Rich                RobZFitness                                          10:28 
   48   780 Joseph Raguckas                                                                  10:31 
   49   277 Clifford Wells              Thirsty Climbers                                     10:35 
   50   334 Robert Hirabayashi          USANA Health & Wellness                              10:36 
   51   650 Victor Aleman               Meridian Ascenders                                   10:36 
   52   410 Alan Daoud                  Team Up                                              10:45 
   53   288 Joseph McCormick            Ooh Law Law                                          10:48 
   54   227 Dave Lackore                Merrill Lynch St. Petersburg                         11:11 
   55   274 Mickael Boutboul            Thirsty Climbers                                     11:18 
   56   641 Thomas Cristello                                                                 11:22 
   57   138 Zack Roper                  Don't Be Staired                                     11:24 
   58   878 Adam Perry                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           11:27 
   59   964 Ryan London                 Indian Rocks Volunteer Firemens Association          11:44 
   60   460 Andres Hinostroza           Armed Forces Team                                    11:53 
   61   552 Jeff Gallegos               Action Athletics                                     11:58 
   62   652 Joe Duffy                   Meridian Ascenders                                   12:01 
   63   412 Chad Martin                 Team Up                                              12:04 
   64   887 Nicholas Blair              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    12:08 
   65   957 Bret Hudas                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:13 
   66     9 Holland Houtz               Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   12:25 
   67   874 Derek Foss                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           12:28 
   68   953 Scott Burd                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:32 
   69   452 Eric Lofstedt               Jack s Legacy                                        12:35 
   70   237 John Bowen 111              The Bowenators                                       12:43 
   71   839 Patrick Bendure             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            12:49 
   72   970 Erick Baltodano             Naples Fire Department-FULL GEAR                     12:57 
   73    13 George Nelson               Tampa Fire Fighters #754                             13:17 
   74   931 Andrew Schwankoff           Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   13:19 
   75   584 Scott Penland               HIT KB FIT                                           13:30 
   76   182 Joseph Cooney               42 Reasons                                           13:31 
   77   883 Mike White                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:32 
   78   954 Raul Cruz                   HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                13:53 
   79   976 Adam Tabalno                                                                     13:53 
   80   871 Daniel Burton               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:59 
   81   875 Matthew Garcia              Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           14:02 
   82   899 Bill Mandikas               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    14:22 
   83   349 Paul Reiordan               Team USAmeriBank                                     14:23 
   84   124 Marco Valdes                We Be CB Climbers                                    14:24 
   85   967 Dustin McKay                Indian Rocks Volunteer Firemens Association          14:32 
   86   956 Ronald Evia                 HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                14:37 
   87   140 Anthony Gomillion           Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    14:50 
   88   296 Todd Vause                  OmniPoint Tampa                                      15:02 
   89   492 Binh Vo                     Are We There Yet?                                    15:02 
   90   893 Yevgeniy Gorokhov           Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:18 
   91   913 Jason Villeneuve            Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:28 
   92   833 Chad Carver                 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          15:28 
   93   933 John Claypool               Citrus County Fire Rescue-FULL GEAR                  15:28 
   94   610 Rohan Ashar                 Jeanine's Pennies                                    15:49 
   95   854 Bill Gonnelli               Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    16:08 
   96   901 Joe McQueen                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:17 
   97   941 Banks Colton                LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      17:18 
   98   873 Robert Davis                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           17:40 
   99   208 Brian Blake                 Adventure Boot Camp of Tampa                         17:55 
  100   900 Robert McNelis              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:55 
  101   896 Billy James                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    18:30 
  102   850 David Walsh                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            19:02 
  103   946 Maven Huffman               LEALMAN FIRE DISTRICT                                19:18 
  104   962 Bill Walke                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                20:00 
  105   966 Jason Lewis                 Indian Rocks Volunteer Firemens Association          20:11 
  106   105 Marvin Valladares           Team Melitta                                         20:38 
  107   928 Shaun Allen                 Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   21:40 
  108   892 Acie Gordy III              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    24:45 
  109   869 Kevin White                 Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    26:24 
  110   882 Glenn Ward                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           27:46 
  111   375 Joe Washington              Creative Climbers                                    28:20 
  112   849 Darryl Turmel               Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            33:16 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   491 Daryle Glaser               Are We There Yet?                                     4:57 
    2   574 Don Bickel                  H.E.A.T.                                              5:48 
    3   506 Tri Thornhill               Buns-A-Blazin'                                        5:55 
    4   801 Robert Sternberger                                                                6:09 
    5   113 Kevin Morrison              Breathe Easy Brenda. For mom with love                6:22 
    6    92 Bob Joyce                   Team Melitta                                          6:35 
    7   578 Stephen Odonohue            H.E.A.T.                                              6:54 
    8   345 Greg Stanek                 USANA Health & Wellness                               6:59 
    9   183 Dave Hopper                 42 Reasons                                            7:02 
   10   387 David Puzzo                 Team Anytime Fitness/Northdale                        7:08 
   11   513 John Gregory                Busca-p                                               7:26 
   12   386 John Giguere                Team Anytime Fitness/Northdale                        7:34 
   13   397 Keith Malcuit               Team Excelsior                                        7:40 
   14   469 David Felton                Due Cani Cellars Winers and Climbers                  7:41 
   15   785 Robert Robert                                                                     7:54 
   16    81 Kenneth Folkman             Due Cani Cellars Winers and Climbers                  7:55 
   17   235 David Rood                  Gilda's Angels (KPMG)                                 8:09 
   18   512 Patric Dietrich             Busca-p                                               8:27 
   19   870 Chuck Moonen                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR            8:29 
   20   681 Dana Hansen                                                                       8:30 
   21   403 Jesus Melendez              Team Excelsior                                        8:41 
   22   772 Jamie Phipps                                                                      8:58 
   23     3 Mike Shuler                 Tampa Fire Fighters #754                              9:02 
   24   599 Richard Wetmore             I Invented Awesome                                    9:23 
   25   781 Tracy Reed                                                                        9:29 
   26   476 Jonathan Bramlett           Duele                                                 9:33 
   27   228 Michael Marley              Merrill Lynch St. Petersburg                          9:35 
   28    30 Ellis Cozine                RobZFitness                                           9:37 
   29    51 Nicholas Pape               RobZFitness                                           9:40 
   30   100 Chris Paul                  Team Melitta                                          9:51 
   31   751 Glenn Krcmaric                                                                    9:55 
   32    19 Bill Townsend               Tampa Fire Fighters #754                             10:07 
   33   319 John Scimone                TEAM CHICO                                           10:10 
   34   811 Howard Valentine                                                                 10:11 
   35   321 Darrin Scoggins             Shut Up and Climb                                    10:14 
   36   225 Matt Kilgroe                Merrill Lynch St. Petersburg                         10:18 
   37   675 Greg Gorecki                                                                     10:23 
   38   327 Donald Reynolds                                                                  10:25 
   39   292 Michael Akers               OmniPoint Tampa                                      10:35 
   40   828 Tom McClave                 Seminole Fire  Rescue-FULL GEAR                      10:37 
   41   268 Kyle Castagno               TLC4U                                                10:45 
   42   192 Carl Miller                 Wachovia/Wells Fargo                                 11:03 
   43   509 Dustin Bishop               Busca-p                                              11:06 
   44   884 Paul Wojcik                 Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           11:12 
   45   687 Dennis Howery                                                                    11:39 
   46    69 Chuck Deskins               Clear Channel Climbers                               11:39 
   47   595 Jake Shumacker              Hit It Hard Hannon                                   11:56 
   48  1013 Leroy Middleton                                                                  11:58 
   49   594 Alton Peacock               Hit It Hard Hannon                                   12:03 
   50   959 Lee Hudson                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:09 
   51    91 Chris Hillman               Team Melitta                                         12:10 
   52    87 Mark Cardenas               Team Melitta                                         12:11 
   53   472 Andris Bergholcs            Due Cani Cellars Winers and Climbers                 12:12 
   54    63 Dan Zane                    RobZFitness                                          12:24 
   55   151 Prostan Jose Pactanac       The Bank of Tampa                                    13:28 
   56   841 Mark Fisher                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            13:40 
   57   877 Rich McGinley               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:40 
   58   572 Ron Dixon                   HOT AND SPICY                                        13:41 
   59   344 Gary Segneff                USANA Health & Wellness                              13:53 
   60   936 Ralph Alvarez               Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           13:58 
   61   879 Peter Saxman                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           14:03 
   62  1028 Wayne Babst                                                                      14:36 
   63   842 Darren Hool                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            15:08 
   64   934 Chase Hurst                 Citrus County Fire Rescue-FULL GEAR                  15:16 
   65   740 Steven Schumacher           Foley                                                15:54 
   66   636 Mike Colegrove                                                                   15:56 
   67   693 Tom Ivan                                                                         16:03 
   68   727 Eric Haura                  Foley                                                16:12 
   69   881 Herb Smith                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           16:44 
   70   194 Steve Schultz               Wachovia/Wells Fargo                                 18:35 
   71   209 Steven Blake                Adventure Boot Camp of Tampa                         19:42 
   72   906 Chris Pierson               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    20:00 
   73   523 Jim Plumb                   CommGeniX                                            21:05 
   74    90 Ron Harry                   Team Melitta                                         25:26 
   75   905 Raul Perez                  Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    28:48 
   76   961 Michael Rich                HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                30:34 
   77   886 Vernon Austin               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    31:24 
   78   880 David Sedgley               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR                 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   735 Jerome Napp                 Foley                                                 5:44 
    2    80 David DeLong                                                                      6:38 
    3    62 Phil Wescott                RobZFitness                                           6:42 
    4     1 John Cannon                 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    7:35 
    5   613 Matt Mathison               Jeanine's Pennies                                     8:03 
    6   332 George Fox                  USANA Health & Wellness                               8:17 
    7   995 Fred Rzymek                                                                       8:17 
    8   190 David Goedtke               Wachovia/Wells Fargo                                  8:18 
    9   796 Rodger Smith                                                                      8:20 
   10   400 Thomas Deal                 Team Excelsior                                        8:24 
   11   398 Alfonso Belluccia           Team Excelsior                                        8:24 
   12   547 Doug Maciver                CrossFit BNI                                          8:28 
   13   300 Arthur Jurema                                                                     8:51 
   14   382 Robert Angelini                                                                   9:00 
   15   537 Jon Newsome                                                                       9:02 
   16    38 Robert Hendryx              RobZFitness                                           9:12 
   17  1019 Joseph Bonnano                                                                    9:44 
   18   806 Dave Sweeney                                                                      9:50 
   19   718 Robert Arce                 Foley                                                10:11 
   20   749 Michael Magowan                                                                  10:16 
   21    95 Rich Langner                Team Melitta                                         10:33 
   22   778 Robin Pritchard                                                                  10:36 
   23   711 David Sainz                 RESULTS ONLY BOOTCAMP                                10:37 
   24    39 Jeff Hooks                  RobZFitness                                          11:07 
   25   120 Michael Hoffman             We Be CB Climbers                                    11:09 
   26   922 Richard Losek               West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   11:15 
   27   706 John Jones                  RESULTS ONLY BOOTCAMP                                11:53 
   28   102 Don Powell                  Team Melitta                                         12:44 
   29   178 Dale Swope                  Swope, Rodante                                       13:45 
   30   361 Peter Williams              Omni Home Care                                       14:14 
   31   665 Eddie Edelson                                                                    14:37 
   32   454 Barry Lofstedt              Jack s Legacy                                        15:01 
   33   455 Gary Knott                  ClubOne                                              15:21 
   34   872 Bert Carpenter              Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           15:44 
   35   741 William Sharwell            Foley                                                17:43 
   36   404 Michael Stokes              Team Excelsior                                       19:29 
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   753 Herm Kreiley                                                                      8:09 
    2   459 Pete Matassa                ClubOne                                               9:17 
    3   915 George Wissler              Polk County Fire Rescue-CLIMBER                       9:28 
    4    58 Jim Simms                   RobZFitness                                          15:53 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   128 Frank Nicolosi                                                                    7:40 
    2  1025 Fritz Elmhorst                                                                   10:17 
    3  1023 Bill White                                                                       16:00 
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   169 Stephanie Miles             Swope, Rodante                                        6:05 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE 10 & under AGE GROUP:  1 - 10
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   729 Summer Haura                Foley                                                11:08 
    2  1017 Sussana Singleton                                                                12:01 
    3   971 Elani Baltodano             Naples Fire Department-NO GEAR/PARTIAL               13:21 
    4   728 Lucy Haura                  Foley                                                16:10 
FEMALE AGE GROUP:  11 - 14
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   111 Payton Leo                  Breathe Easy Brenda. For mom with love                9:18 
    2   212 Saharah Fountain            Adventure Boot Camp of Tampa                         12:24 
    3   358 Hallie Morgan               Omni Home Care                                       14:36 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   180 Rachel Wilde                Swope, Rodante                                       10:31 
    2   171 Jamie Preston               Swope, Rodante                                       10:43 
    3    41 Katelyn Kennedy             RobZFitness                                          10:49 
    4   457 Lea Agliano                 ClubOne                                              12:27 
    5   713 Juli Sparks                 RESULTS ONLY BOOTCAMP                                13:03 
    6   270 Sabrina Tranitz             TLC4U                                                13:48 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1  1008 Lindsey Kelly                                                                     6:57 
    2   264 Theresa Osborne             Team White Shorts                                     7:07 
    3   517 Christine Sherman           Can't Stop Stairin'                                   7:21 
    4   705 Jennfier Holland            RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 7:51 
    5   427 Jeanine Calvert             Team Pink                                             7:54 
    6   637 Liz Conroe                                                                        8:12 
    7   266 Alissa Marga Price          Team White Shorts                                     8:27 
    8   265 Katie Carey                 Team White Shorts                                     8:31 
    9   707 Nicole Listorti             RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 8:32 
   10   682 Shayna Hartman                                                                    8:36 
   11   425 Kristen Kwiatkowski         Team Pink                                             8:44 
   12    26 Megan Bruffett              RobZFitness                                           8:57 
   13   362 Bridget Sardone             Purity Wellness Spa                                   8:59 
   14   609 Amy Utt                     Jeanine's Pennies                                     9:08 
   15   791 Faryn Shaffer                                                                     9:22 
   16   381 Jacintha Anderson                                                                 9:23 
   17   157 Cortney Curtis              Swope, Rodante                                        9:25 
   18   694 Brittany Knight                                                                   9:37 
   19    77 Gabrielle Soriano           Clear Channel Climbers                                9:38 
   20    74 Chelsea Herold              Clear Channel Climbers                                9:38 
   21   600 Rebecca Babb                I Invented Awesome                                    9:42 
   22   406 Jessica Shepherd            Team Vigo                                             9:46 
   23   658 Brittany Putney             Wesley Chapel Climbing Cats                           9:47 
   24   703 Stacy Gianfrancesco         RESULTS ONLY BOOTCAMP                                 9:53 
   25   750 Jennifer Lutz                                                                     9:53 
   26   238 Britney Crane               The Bowenators                                        9:56 
   27   554 Monica Lee                  Action Athletics                                      9:56 
   28   161 Danielle Comstock           Swope, Rodante                                        9:59 
   29   240 Amanda Gale                 The Bowenators                                       10:00 
   30    71 Amanda Fisherman            Clear Channel Climbers                               10:01 
   31   759 Ashlee Logsdon                                                                   10:12 
   32   103 Ellen Powell                Team Melitta                                         10:14 
   33   562 Shannon Collins             Burnin' Booty Babes                                  10:17 
   34   416 Jessica Hengst              USAO Steppers                                        10:19 
   35   689 Krystal Hudy                                                                     10:30 
   36   374 Vaite C                     Creative Climbers                                    10:32 
   37   567 Jenny Van Skiver            Charlie's Angels                                     10:34 
   38   634 Ashley Clark                                                                     10:34 
   39   618 Allison Vogen               Jeanine's Pennies                                    10:37 
   40   421 Rachael Orchulli            USAO Steppers                                        10:47 
   41   602 Jamie Kahns                 Climbing For Nana                                    10:50 
   42   267 Tammy Castagno              TLC4U                                                10:57 
   43   565 Jessica Bodwell             Charlie's Angels                                     10:57 
   44   605 Heather Leek                                                                     11:03 
   45   217 Morgen Schmitt              Adventure Boot Camp of Tampa                         11:05 
   46   521 Kimberly Pierce             Can't Stop Stairin'                                  11:05 
   47   463 Sylvia Lester               Armed Forces Team                                    11:09 
   48   242 Allie Slavens               The Bowenators                                       11:11 
   49   668 Kerissa Erwin                                                                    11:15 
   50    18 Kirstin Schmitt             Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   11:15 
   51   616 Lisa Polk                   Jeanine's Pennies                                    11:22 
   52   582 Tara McBride                HIT KB FIT                                           11:25 
   53   947 Amanda Longstreth           LEALMAN FIRE DISTRICT                                11:29 
   54   148 Dorina Hart                 The Bank of Tampa                                    11:33 
   55   307 Katie Putz                                                                       11:42 
   56   287 Andra Brumberg              Ooh Law Law                                          11:43 
   57   123 Ruhammi Ulloa               We Be CB Climbers                                    11:44 
   58   356 Robin Ferraro               Omni Home Care                                       11:52 
   59   286 Dixie Switzer               Ooh Law Law                                          11:58 
   60   653 Chrystie Elder              Meridian Ascenders                                   12:03 
   61   155 Debbie Viveiros             The Bank of Tampa                                    12:04 
   62   424 Ashley Huber                Team Pink                                            12:06 
   63   156 Ying Yang                   The Bank of Tampa                                    12:08 
   64   357 Elaine Ferraro              Omni Home Care                                       12:31 
   65   503 Christin McDowell           Buns-A-Blazin'                                       12:39 
   66   188 Amanda Skonecki             42 Reasons                                           12:48 
   67   530 Kristina Alongi                                                                  13:06 
   68   814 Rene Whyte                                                                       13:20 
   69   256 Catalina Colon              Sarasota Climbers                                    13:29 
   70   179 Megan Webster               Swope, Rodante                                       13:30 
   71   601 Jillian Griffin             I Invented Awesome                                   13:30 
   72   909 Britney Sheehan             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    13:33 
   73  1014 Brandi Maye                                                                      13:36 
   74   163 Ashley Grigsby              Swope, Rodante                                       13:45 
   75   858 Ashley Gonnelli             Palm Harbor Fire Rescue                              13:45 
   76  1015 Lauren Copeland                                                                  13:47 
   77  1018 Jessica Kelso                                                                    13:51 
   78   799 Shannon Sorensen                                                                 13:52 
   79   564 Chelsie Miller              Burnin' Booty Babes                                  13:56 
   80   255 Julia Reichman              Sarasota Climbers                                    13:57 
   81   219 Megan Perry                 Merrill Lynch St. Petersburg                         14:07 
   82   221 Jamila Chedid               Merrill Lynch St. Petersburg                         14:23 
   83    21 Laura Bass                  Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   14:25 
   84  1009 Elizabeth Shows                                                                  14:27 
   85  1012 Brittany Russell                                                                 14:28 
   86   691 Kandice Hyatt                                                                    14:28 
   87   704 Alyssa Gramstad             RESULTS ONLY BOOTCAMP                                14:31 
   88   229 Maggie Rogers               Merrill Lynch St. Petersburg                         14:34 
   89   648 Courtney Krieger            Stairy Eyed                                          14:38 
   90   408 Stacy Boyd                  Team Up                                              14:42 
   91   895 Alicia James                Polk County Fire Rescue-CLIMBER                      14:44 
   92   647 Elsa Eriksen                Stairy Eyed                                          14:49 
   93   244 Shelby Tuttle               The Bowenators                                       14:57 
   94   439 Jessica McCormick           Team Slartibartfast                                  15:00 
   95   174 Marlene Sanchez             Swope, Rodante                                       15:35 
   96   829 Tyanne Hutchinson           Seminole Fire  Rescue-FULL GEAR                      15:38 
   97   426 Kristina Robbins            Team Pink                                            15:40 
   98   692 Becky Ivan                                                                       16:10 
   99   761 Chelsey Lopez                                                                    16:24 
  100   769 Sarah Myhre                                                                      16:27 
  101   656 Megan Smith                 Meridian Ascenders                                   16:28 
  102    99 Alicia Medina               Team Melitta                                         16:35 
  103   371 Natalie Baum                Creative Climbers                                    17:09 
  104   651 Sara Cantrell               Meridian Ascenders                                   17:41 
  105   310 Rhea Clarke                 Vicious and Delicious                                17:53 
  106   119 Renee Spragg                Breathe Easy Brenda. For mom with love               20:58 
  107   317 Lisa Dellapina              Step Up                                              22:00 
  108   205 Nicole Hennagir                                                                  22:34 
  109   369 Daisy Fox                   Creative Climbers                                    24:56 
  110   868 Ashley White                Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    26:30 
  111   149 Valery Laplant              The Bank of Tampa                                    28:31 
  112   788 Crystal Santos                                                                   35:21 
  113   855 Christel Brown              Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    39:22 
  114   657 Laure Strom                 Meridian Ascenders                                   41:47 
  115   372 Rakesha Brown               Creative Climbers                                    42:29 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   725 Katerina Ferraiuoli         Foley                                                 7:02 
    2   110 Kimberly Duralia            Breathe Easy Brenda. For mom with love                7:23 
    3   490 Susan Glaser                Are We There Yet?                                     7:37 
    4   388 Chandra Jones               Team Celebration                                      7:41 
    5  1003 Angela Mecham                                                                     7:46 
    6   428 Julie Haura                 Foley                                                 7:58 
    7   470 Julie Goddard               Due Cani Cellars Winers and Climbers                  7:58 
    8   409 Gina Burge                  Team Up                                               8:00 
    9    49 Emily O'Neill               RobZFitness                                           8:05 
   10   579 Cheryl Otto                 H.E.A.T.                                              8:17 
   11   719 Rebecca Boudreaux           Foley                                                 8:23 
   12   770 Claudine Nipps                                                                    8:23 
   13   392 Jennifer Sayles             Team Celebration                                      8:26 
   14   545 Krista Crouch               CrossFit BNI                                          8:32 
   15   335 Gemma Hughes                USANA Health & Wellness                               8:38 
   16   294 Stacy Jackson               OmniPoint Tampa                                       8:42 
   17   411 Jennifer Daoud              Team Up                                               8:44 
   18   252 Faith Clough                Rockbottom Fitness                                    8:49 
   19   511 Monika Dietrich             Busca-p                                               8:59 
   20   275 Laura Maalouf               Thirsty Climbers                                      9:01 
   21   477 Jessica Felt                Duele                                                 9:03 
   22   438 Stephaney Leskinen          Team Gram Positive                                    9:07 
   23   234 Carla Murphy                Gilda's Angels (KPMG)                                 9:12 
   24   449 April Luedecke              Team Synergy                                          9:17 
   25   448 Dawn Magnuson               Team Synergy                                          9:18 
   26   482 Tara Bennett                                                                      9:20 
   27   575 Amber Boles                 H.E.A.T.                                              9:21 
   28   820 Melissa Wuorinen                                                                  9:25 
   29   633 Natasha Cimino                                                                    9:26 
   30   907 Kelly Pietrodangelo         Polk County Fire Rescue-CLIMBER                       9:32 
   31   775 Amy Plourde                                                                       9:33 
   32   302 Michelle Castellano                                                               9:35 
   33   402 Hannah McAleer              Team Excelsior                                        9:38 
   34   437 Kelly Leach                 Team Gram Positive                                    9:41 
   35     8 Annike Houtz                Tampa Fire Fighters #754                              9:41 
   36   248 Naomi Gordon-Fulse          Quality Distribution                                  9:44 
   37    29 Cleo Cozine                 RobZFitness                                           9:46 
   38   443 Heather Osburn              Tampa Bay Coasties                                    9:49 
   39   557 Megan Conroy                Booty Blasters                                        9:49 
   40   330 Meg Corso                   USANA Health & Wellness                               9:49 
   41   590 Nichole Tenderholt          Dee Dreamin'                                          9:53 
   42   863 Melissa Presiga             Palm Harbor Fire Rescue                               9:59 
   43   667 Sylvia Erickson                                                                  10:00 
   44    76 Katie Sommers               Clear Channel Climbers                               10:03 
   45   328 Amanda Doherty              USANA Health & Wellness                              10:04 
   46   483 Renee Benson                                                                     10:07 
   47   429 Monica Baba                                                                      10:21 
   48   200 Tandy Becker                                                                     10:25 
   49   283 Susan Svetkovich            Team JAR                                             10:28 
   50   385 Cyndi Nation                                                                     10:37 
   51   661 Pauline Daniels                                                                  10:42 
   52   253 Kim Levell                  Rockbottom Fitness                                   10:43 
   53   107 Nichole Wright              Breathe Easy Brenda. For mom with love               10:48 
   54   856 Karlyn Clark                Palm Harbor Fire Rescue                              10:48 
   55   346 Lauren Thompson             USANA Health & Wellness                              10:51 
   56   170 Megan Paquette              Swope, Rodante                                       10:54 
   57   864 Kelly Pruitt                Palm Harbor Fire Rescue                              10:57 
   58   384 Christine Mohrfeld                                                               10:57 
   59   360 Shelby Perez                Omni Home Care                                       10:58 
   60   236 Kalee Bowen                 The Bowenators-FULL GEAR                             11:01 
   61   629 Roxann Carper                                                                    11:02 
   62   260 Sandra Deal                 Team S'up?                                           11:06 
   63   802 Christina Stewart                                                                11:07 
   64   364 Jennifer Clark              We That Fire                                         11:07 
   65   380 Tasha Allen                                                                      11:14 
   66   414 Shannon Johnson             The Escalators                                       11:22 
   67   378 AMY MOORE                   Buddies For Life                                     11:32 
   68   415 Brooke Worrell              The Escalators                                       11:43 
   69   181 Vicky Hopper                42 Reasons                                           11:46 
   70   943 Tiffany Colton              LEALMAN FIRE DISTRICT                                11:47 
   71   262 Susan Bishop                Team S'up?                                           11:48 
   72   606 Jenni Iliff                                                                      11:50 
   73   162 Miko Fallon                 Swope, Rodante                                       11:50 
   74   588 Pamala Cox                  High Steppers                                        11:52 
   75   958 Kirsten Hudas               HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE                          11:52 
   76   462 Meoka Hall                  Armed Forces Team                                    11:53 
   77   548 Stephanie Melton            FYI Dance and Friends                                11:53 
   78   366 Shallyn McFarland           We That Fire                                         11:57 
   79   589 Yadhira Maldonado           High Steppers                                        11:58 
   80    75 Alissa Jimenez Diblasi      Clear Channel Climbers                               12:05 
   81   541 Blossom Ortiz                                                                    12:12 
   82   117 Nikki Schmucker             Breathe Easy Brenda. For mom with love               12:12 
   83   832 Megan Gray                  East Lake Fire Rescue-FULL GEAR                      12:20 
   84   172 Candela Rapela-Warren       Swope, Rodante                                       12:21 
   85   167 Christy Manikatos           Swope, Rodante                                       12:28 
   86   313 Amy Haeger                  Vicious and Delicious                                12:35 
   87   246 Julie Dunphy                Quality Distribution                                 12:40 
   88   247 Jessica Fernandez           Quality Distribution                                 12:50 
   89   862 Christina Moll              Palm Harbor Fire Rescue                              12:53 
   90   997 Rebecca Schwab-Talpan                                                            12:54 
   91   779 Angela Provenzano                                                                12:57 
   92   108 Marlena Barauskas           Breathe Easy Brenda. For mom with love               13:02 
   93   101 Valentina Payne             Team Melitta                                         13:14 
   94   782 Leslie Richardson                                                                13:15 
   95   930 Rhiannon Rutzen             Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   13:15 
   96   280 Kimberly O'Connor           Team JAR                                             13:16 
   97   556 Shermaine Supradit          Action Athletics                                     13:19 
   98   838 Celia Stringfield           Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            13:26 
   99   109 Amy Bowlin                  Breathe Easy Brenda. For mom with love               13:26 
  100   282 Loren Smith                 Team JAR                                             13:28 
  101   494 Jennifer Hyland             Are We There Yet?                                    13:31 
  102   436 Dawn Hunter                 Team Gram Positive                                   13:36 
  103   765 April Miller                                                                     13:37 
  104   215 Pamela Napolitano           Adventure Boot Camp of Tampa                         13:40 
  105   793 Michelle Shillingford                                                            13:42 
  106   603 Janet Line                  Climbing For Nana                                    13:47 
  107    34 Samantha Gombos             RobZFitness                                          13:54 
  108   191 Erin McAllister             Wachovia/Wells Fargo                                 13:58 
  109   441 Sharon Grau                 Tampa Bay Coasties                                   14:09 
  110   121 Steffanie Harris            We Be CB Climbers                                    14:09 
  111   563 Rhonda Martin               Burnin' Booty Babes                                  14:11 
  112   777 Judy Prine                                                                       14:17 
  113   165 Kathryn Lee                 Swope, Rodante                                       14:21 
  114   129 Nicole Partin                                                                    14:24 
  115   367 Melissa Dolce               Team Odyssey                                         14:33 
  116   125 Jennifer Vargas             We Be CB Climbers                                    14:36 
  117   241 Erin Murphy                 The Bowenators                                       14:38 
  118   207 Jennifer Bare               Adventure Boot Camp of Tampa                         14:45 
  119   175 Jessica Stehlik             Swope, Rodante                                       14:46 
  120   284 Hayley Wilmes               Team JAR                                             14:47 
  121   611 Diane Correa                Jeanie's Pennies                                     14:52 
  122   365 Dena Allen                  We That Fire                                         15:13 
  123   278 Katie Reeves                Team JAR                                             15:17 
  124    32 Jennifer Edgy               RobZFitness                                          15:18 
  125   526 Mary Reeber                 CommGeniX                                            15:22 
  126   621 Tina Beaumier               Just Do It                                           15:30 
  127   834 KELLY INTZES                DUNEDIN FIRE DEPT-No gear/partial gear               15:34 
  128   527 Jana Timmerman              CommGeniX                                            15:34 
  129   186 Jessica Rimel               42 Reasons                                           15:44 
  130   674 Meridth Geyer                                                                    15:45 
  131   635 Robin Cole                                                                       16:02 
  132   587 Cynthia Pope                High Steppers                                        16:06 
  133  1006 Amy Powell                                                                       16:08 
  134   746 Jennifer Ward                                                                    16:51 
  135   620 Ashley Dory                 Just Do It                                           17:12 
  136   423 Daphne Davis                Team Pink                                            17:34 
  137   291 Melissa Stieh               OmniPoint Tampa                                      17:42 
  138   888 Elsi Bonilla                Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:56 
  139   308 Jamie Daniels               Vicious and Delicious                                18:01 
  140   104 Evelyn Valladares           Team Melitta                                         18:13 
  141   304 Constance Coleman                                                                18:26 
  142   861 Natalie Kripas              Palm Harbor Fire Rescue                              18:47 
  143   821 Teresa Bieber-Rehsi         St. Petersburg Fire and Rescue-FULL GEAR             18:49 
  144   150 Davina Laster               The Bank of Tampa                                    19:17 
  145   204 Suzanne Binette                                                                  20:04 
  146   318 Lauren Crawford             Step Up                                              21:04 
  147   197 Anna Marie Wall             Wachovia/Wells Fargo                                 23:48 
  148   154 Davetta Turner              The Bank of Tampa                                    24:07 
  149   451 Holly Parker                Team Synergy                                         30:03 
  150   430 Neepa Bakarania                                                                  36:34 
  151   272 Rachel Bryant               The Stair Monkeys                                          
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   743 Dawn Sterns                 Foley                                                 6:29 
    2    43 Susan Kirkham               RobZFitness                                           7:20 
    3    70 Nancy Deskins               Clear Channel Climbers                                7:42 
    4   538 Linda-Ann Newsome                                                                 8:03 
    5    14 Gena Rodriguez              Tampa Fire Fighters #754                              8:19 
    6   773 Marcy Phipps                                                                      8:29 
    7   333 Darlene Gunning             USANA Health & Wellness                               8:39 
    8   789 Debora Schwedhelm                                                                 8:42 
    9   803 Kim Stinedurf                                                                     8:42 
   10   504 Amy Thornhill               Buns-A-Blazin'                                        8:44 
   11   734 Karen Mischka               Foley                                                 8:50 
   12   697 Charlene Hocalar                                                                  8:51 
   13   394 Eloisa Titcomb              Team Celebration                                      9:03 
   14   767 Laurie Mozo                                                                       9:10 
   15   715 Lisa Jamison                Foley                                                 9:12 
   16   187 Cherlyne Rouse              42 Reasons                                            9:16 
   17   407 Holly Hempton               Team Up                                               9:16 
   18   329 Andrea Bogle                USANA Health & Wellness                               9:19 
   19    44 Theresa McComb              RobZFitness                                           9:20 
   20    53 Kelly Ratcliff              RobZFitness                                           9:26 
   21   446 Pattie Hus                  Stairway to heaven                                    9:31 
   22   669 Lori Fitzpatrick                                                                  9:33 
   23   347 Michelle Veilleux           USANA Health & Wellness                               9:33 
   24   515 Beth Waskom                 Busca-p                                               9:35 
   25    64 Dawn Wagner                 Climbing For Ken                                      9:38 
   26   405 Karla Turner                Team Vigo                                             9:43 
   27  1007 June Pamon- Nicholson                                                             9:46 
   28   479 Debbie Duncan               Fit Chics                                             9:48 
   29   493 Chelsea Bridges             Are We There Yet?                                     9:57 
   30   764 Carol Michaels                                                                    9:59 
   31   865 Joanne Root                 Palm Harbor Fire Rescue                              10:00 
   32   688 Kimberly Howery                                                                  10:03 
   33   447 Tane Wilson                 Stairway to heaven                                   10:06 
   34   323 Karen Gonzalez                                                                   10:09 
   35    46 Tammy Miller                RobZFitness                                          10:11 
   36   591 Debbie Cunning              Dee Dreamin'                                         10:13 
   37    25 Pamela Bober                RobZFitness                                          10:18 
   38   676 Angela Gould                                                                     10:20 
   39   731 Susan Johnson-Velez         Foley                                                10:24 
   40   350 Victoria Alderman           Team USAmeriBank                                     10:28 
   41   994 April Moms                                                                       10:35 
   42   680 Lynn Hallmark                                                                    10:38 
   43   306 Lori Raffaelli                                                                   10:40 
   44   216 Kathryn Salgado             Adventure Boot Camp of Tampa                         10:43 
   45   818 Kimberly Collins                                                                 10:43 
   46   627 Kimberly Salisbury          Boot Camp Babes                                      10:46 
   47   991 Betty Lambert                                                                    10:50 
   48   496 Jessica Rogers              Buns-A-Blazin'                                       10:54 
   49   809 Lori Thompson                                                                    11:01 
   50   401 Maria Khan                  Team Excelsior                                       11:01 
   51   114 Robin Newsome               Breathe Easy Brenda. For mom with love               11:03 
   52   534 Donna Holas                                                                      11:16 
   53   654 Kristine Key                Meridian Ascenders                                   11:19 
   54   535 Holly Mooneyhan                                                                  11:19 
   55   950 Trish Pallazola             LEALMAN FIRE DISTRICT                                11:27 
   56   464 Traci McDowell              Armed Forces Team                                    11:31 
   57   135 Lorraine Marrero            Don't Be Staired                                     11:35 
   58   546 Angie Maciver               CrossFit BNI                                         11:35 
   59   857 Maria Couto                 Palm Harbor Fire Rescue                              11:36 
   60   592 Laurie Henry                Hit It Hard Hannon                                   11:40 
   61   325 Trish Goble                                                                      11:45 
   62   678 Stephanie Hall                                                                   11:47 
   63   560 Susan Finch                 Cajun Climbers                                       11:51 
   64    67 Shannon Gibson              Clear Channel Climbers                               11:54 
   65   152 Anna Peterson               The Bank of Tampa                                    11:57 
   66   745 Susan Weeks                 Foley                                                12:01 
   67   720 Beth Bruce                  Foley                                                12:09 
   68    93 Tracy Joyce                 Team Melitta                                         12:11 
   69   343 Amy Segneff                 USANA Health & Wellness                              12:13 
   70   528 Deedee Turner                                                                    12:21 
   71   540 Geri Nuevo                                                                       12:25 
   72  1029 Jackie Eckman                                                                    12:31 
   73   726 Fay Francis                 Foley                                                12:37 
   74   173 Angela Rodante              Swope, Rodante                                       12:37 
   75   625 Cheryl Lee                  Boot Camp Babes                                      12:43 
   76   677 Barbara Graves                                                                   12:47 
   77   147 Michele Pryor               The Bank of Tampa                                    12:47 
   78   615 Michele Phillips            Jeanine's Pennies                                    12:49 
   79   732 Claudia Masselink           Foley                                                12:50 
   80   352 Humaira Holley              Team USAmeriBank                                     13:06 
   81   604 Terri Taylor                Climbing For Nana                                    13:11 
   82   399 Kiki Dahlke                 Team Excelsior                                       13:12 
   83   798 Helen Sparks                                                                     13:24 
   84   702 Ashley Brown                RESULTS ONLY BOOTCAMP                                13:27 
   85   643 Cheryl Ryder                Dane's Divas                                         13:40 
   86   393 Adriana Teixeira            Team Celebration                                     13:40 
   87    50 Charisse Pape               RobZFitness                                          13:47 
   88   363 Kelly Sutton                Purity Wellness Spa                                  13:52 
   89   480 Tammy Hill                  Fit Chics                                            14:02 
   90   354 Sherrie Teague              Team USAmeriBank                                     14:07 
   91   164 Laura Kennedy               Swope, Rodante                                       14:09 
   92   847 Antonia Singleton           Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            14:09 
   93   413 Wendy Pope-Bishop           Team Up                                              14:19 
   94   419 Dawn McCourt                USAO Steppers                                        14:35 
   95   251 Robin Tramontana            Rockbottom Fitness                                   14:45 
   96   337 Stephanie McCarthy          USANA Health & Wellness                              15:03 
   97   456 Karin Agliano               ClubOne                                              15:09 
   98  1027 Jenna Bernstein                                                                  15:14 
   99   558 Carol Boyce                 Booty Blasters                                       15:15 
  100   835 Kat Schloss                 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          15:29 
  101   339 Shelli Neuhoff              USANA Health & Wellness                              15:33 
  102   531 Dina Hales                                                                       15:36 
  103   159 Lisha Bowen                 Swope, Rodante                                       15:37 
  104   305 Flor Fairbanks                                                                   15:56 
  105   739 Michelle Schumacher         Foley                                                16:09 
  106   359 Kajal Patel                 Omni Home Care                                       16:12 
  107   817 Amanda Yaksic                                                                    16:15 
  108   742 Carol Sipe                  Foley                                                17:25 
  109   960 Blanca Quintana             HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE                          17:33 
  110   859 Beth Heng                   Palm Harbor Fire Rescue                              17:40 
  111    89 Mervat Harry                Team Melitta                                         17:52 
  112   566 Deb Reedy                   Charlie's Angels                                     18:43 
  113   370 Kerry Barbon                Creative Climbers                                    19:23 
  114   351 Amie Elder                  Team USAmeriBank                                     21:06 
  115   645 Tabetha Swartz              Dane's Divas                                         21:17 
  116   134 Traci Charlton              Don't Be Staired                                     22:25 
  117   972 Ellie Baltodano             Naples Fire Department-NO GEAR/PARTIAL               23:04 
  118   199 Michelle Dempsey            Wachovia/Wells Fargo                                 23:26 
  119   189 Debra Faulk                 Wachovia/Wells Fargo                                 24:18 
  120   311 Emily Croat                 Vicious and Delicious                                24:58 
  121   536 Valerie Morris                                                                   27:55 
  122   184 Nancy Kline                 42 Reasons                                           48:24 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1    61 Bonnie Wescott              RobZFitness                                           8:05 
    2   550 Terry Bishoff               Action Athletics                                      8:16 
    3   501 Carla Codd                  Buns-A-Blazin'                                        8:19 
    4   683 Laura Healy                                                                       8:19 
    5   910 Carol Sheehan               Polk County Fire Rescue-CLIMBER                       8:26 
    6   974 Nathalia Anaya              Firefighter-No gear/partial                           8:44 
    7   250 Amy Beckenstein             Rockbottom Fitness                                    8:47 
    8   106 Susan Zapata                Team Melitta                                          9:10 
    9   202 Judy Doyle                                                                        9:55 
   10   453 Sandy Lofstedt              Jack s Legacy                                         9:56 
   11    94 Laurie Langner              Team Melitta                                         10:13 
   12   196 Connie Smith                Wachovia/Wells Fargo                                 10:14 
   13   299 Vicki Jurema                                                                     10:21 
   14   331 Jill Fenzau                 USANA Health & Wellness                              10:24 
   15   860 Kathy Henkel                Palm Harbor Fire Rescue                              10:26 
   16    83 Debra Cotton                The Sassy Girls                                      10:44 
   17   203 Nancy Ling                                                                       10:45 
   18   303 Kim Cislo                                                                        10:48 
   19   376 Kath Delorme                Buddies For Life                                     10:58 
   20   201 Guia Bigornia                                                                    11:00 
   21   486 Eileen Boyle                                                                     11:19 
   22   628 Donna Tancreti              Boot Camp Babes                                      11:51 
   23   213 Patricia Hunter             Adventure Boot Camp of Tampa                         12:07 
   24   122 Mary Anne Quigley           We Be CB Climbers                                    12:09 
   25   626 Nancy Passerini             Boot Camp Babes                                      12:35 
   26    85 Patricia Phillips           The Sassy Girls                                      12:44 
   27   696 Elaine Kolb                                                                      12:45 
   28   301 Kathy Caby                                                                       12:47 
   29   763 Robin Lopez                                                                      12:52 
   30   738 Cheryl Salgado              Foley                                                13:39 
   31    78 Rebecca High                                                                     13:45 
   32   642 Regina Crutcher                                                                  13:47 
   33    98 Sandy McBroom               Team Melitta                                         13:49 
   34   571 Mona Dixon                  HOT AND SPICY                                        13:56 
   35    56 Kathi Scanlon               RobZFitness                                          14:04 
   36    59 Karen Skeen                 RobZFitness                                          14:04 
   37   466 Shelley Bergholcs           Due Cani Cellars Winers and Climbers                 14:15 
   38   379 Dee West                    Buddies For Life                                     14:17 
   39   218 Cheryl Whaley               Adventure Boot Camp of Tampa                         14:19 
   40   724 Lin Dolen                   Foley                                                14:27 
   41   639 Judith Cortez                                                                    14:34 
   42   224 Lori Houlihan               Merrill Lynch St. Petersburg                         14:38 
   43   422 Joann Robbins               Team Pink                                            16:11 
   44   679 Deborah Gunnlaugsson                                                             16:24 
   45   153 Roseann Rivera              The Bank of Tampa                                    16:25 
   46   783 Paula Riveiro                                                                    17:27 
   47   717 Cathy Arce                  Foley                                                17:42 
   48   708 Karen Maroney               RESULTS ONLY BOOTCAMP                                18:48 
   49   754 Joyce Lachapelle                                                                 19:36 
   50   210 Cheryl Clark                Adventure Boot Camp of Tampa                         19:37 
   51   644 Mary Scott                  Dane's Divas                                         21:07 
   52   418 Jerri Hill                  USAO Steppers                                        22:59 
   53   646 Linda Switzer               Dane's Divas                                         23:57 
   54   979 Diane Williams                                                                   35:13 
   55   195 Jane Simmons                Wachovia/Wells Fargo                                 42:16 
   56   193 Cara Roberts                Wachovia/Wells Fargo                                 42:36 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   663 Cheri Donohue                                                                    11:12 
    2   794 Theresa Simpson                                                                  11:23 
    3    82 Joyce Baione                The Sassy Girls                                      13:39 
    4    79 Judy Heidenreich                                                                 14:20 
    5   673 Mattie Gentile                                                                   14:20 
    6   417 Anne Fishkin                USAO Steppers                                        14:21 
    7   442 Linda Grau                  Tampa Bay Coasties                                   22:41 
    8   342 Angie Santillo              USANA Health & Wellness                              25:08 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
FIREFIGHTERS in full NFPA structural fire fighting gear
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1     1 John Cannon                 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    7:35 
    2   870 Chuck Moonen                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR            8:29 
    3   917 Joshua Dillard              West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                    9:04 
    4    10 Matthew Jefferson           Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:07 
    5   927 Ash Dickinson               Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                    9:15 
    6   998 Jonah Lorenzo                                                                     9:22 
    7   144 Christian Miller            Clearwater Firefighters-FULL GEAR                     9:31 
    8     6 Tim Gray                    Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:56 
    9    20 Chris auf dem Kampe         Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                    9:57 
   10     5 Nelson Garcia Iv            Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   10:03 
   11     7 John Haintz                 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   10:27 
   12   828 Tom McClave                 Seminole Fire  Rescue-FULL GEAR                      10:37 
   13   139 Michael Brown               Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    10:40 
   14   236 Kalee Bowen                 The Bowenators-FULL GEAR                             11:01 
   15   884 Paul Wojcik                 Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           11:12 
   16   851 Jared Warren                Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            11:12 
   17    18 Kirstin Schmitt             Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   11:15 
   18   922 Richard Losek               West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   11:15 
   19   878 Adam Perry                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           11:27 
   20   964 Ryan London                 Indian Rocks Volunteer Firemens Association          11:44 
   21   887 Nicholas Blair              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    12:08 
   22   959 Lee Hudson                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:09 
   23   957 Bret Hudas                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:13 
   24   832 Megan Gray                  East Lake Fire Rescue-FULL GEAR                      12:20 
   25     9 Holland Houtz               Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   12:25 
   26   874 Derek Foss                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           12:28 
   27   953 Scott Burd                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                12:32 
   28   836 Jonathan Segrete            DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          12:33 
   29   839 Patrick Bendure             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            12:49 
   30   970 Erick Baltodano             Naples Fire Department-FULL GEAR                     12:57 
   31   919 Wayne Faulkner              West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   13:15 
   32   930 Rhiannon Rutzen             Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   13:15 
   33   931 Andrew Schwankoff           Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   13:19 
   34   838 Celia Stringfield           Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            13:26 
   35   883 Mike White                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:32 
   36   909 Britney Sheehan             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    13:33 
   37   841 Mark Fisher                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            13:40 
   38   877 Rich McGinley               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:40 
   39   954 Raul Cruz                   HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                13:53 
   40   936 Ralph Alvarez               Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           13:58 
   41    11 Jacob Knighton              Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   13:58 
   42   871 Daniel Burton               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           13:59 
   43   969 Christopher Verkuilen       Indian Rocks Volunteer Firemens Association-FULL G   14:00 
   44   825 David McNeil                St. Petersburg Fire and Rescue-FULL GEAR             14:01 
   45   875 Matthew Garcia              Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           14:02 
   46   879 Peter Saxman                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           14:03 
   47   847 Antonia Singleton           Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            14:09 
   48   899 Bill Mandikas               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    14:22 
   49    21 Laura Bass                  Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   14:25 
   50   967 Dustin McKay                Indian Rocks Volunteer Firemens Association          14:32 
   51   956 Ronald Evia                 HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                14:37 
   52   951 Edward Robertson            LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      14:41 
   53   140 Anthony Gomillion           Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    14:50 
   54   842 Darren Hool                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            15:08 
   55   848 James Sucarichi             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            15:11 
   56   145 James Vanzandt              Clearwater Firefighters-FULL GEAR                    15:14 
   57   934 Chase Hurst                 Citrus County Fire Rescue-FULL GEAR                  15:16 
   58   893 Yevgeniy Gorokhov           Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:18 
   59   913 Jason Villeneuve            Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:28 
   60   833 Chad Carver                 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          15:28 
   61   933 John Claypool               Citrus County Fire Rescue-FULL GEAR                  15:28 
   62   835 Kat Schloss                 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          15:29 
   63   911 Paul Snider                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    15:36 
   64   829 Tyanne Hutchinson           Seminole Fire  Rescue-FULL GEAR                      15:38 
   65   872 Bert Carpenter              Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           15:44 
   66   854 Bill Gonnelli               Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    16:08 
   67   923 Jorden McPherson            West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   16:20 
   68   921 Spencer Holleran            West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   16:23 
   69   897 Joshua Jones                Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    16:25 
   70   890 Mye'Lung Choy               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    16:34 
   71   881 Herb Smith                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           16:44 
   72   955 Jeff Day                    HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                16:46 
   73   901 Joe McQueen                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:17 
   74   941 Banks Colton                LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      17:18 
   75   925 Jeffrey Philips             West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                   17:21 
   76   873 Robert Davis                Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           17:40 
   77   900 Robert McNelis              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:55 
   78   888 Elsi Bonilla                Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    17:56 
   79   837 Jeff Turcsanyi              DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                          17:59 
   80   843 Carl Molisani               Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            18:06 
   81   896 Billy James                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    18:30 
   82   889 Jordan Caldwell             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    18:42 
   83   821 Teresa Bieber-Rehsi         St. Petersburg Fire and Rescue-FULL GEAR             18:49 
   84   965 Bradley Johns               Indian Rocks Volunteer Firemens Association-FULL G   18:55 
   85   840 Matthew Cooley              Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            18:56 
   86   850 David Walsh                 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            19:02 
   87   903 Josh Miller                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    19:24 
   88   962 Bill Walke                  HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                20:00 
   89   906 Chris Pierson               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    20:00 
   90   966 Jason Lewis                 Indian Rocks Volunteer Firemens Association          20:11 
   91   912 Josh Tanner                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    21:00 
   92   928 Shaun Allen                 Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                   21:40 
   93   949 Jim Millican                LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                      22:44 
   94   938 Chase Geiger                Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           23:26 
   95   894 George Hill                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    23:41 
   96    17 Ronald Sayegh               Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                   24:08 
   97   892 Acie Gordy III              Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    24:45 
   98   885 Frank Koulianos             Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    25:03 
   99   869 Kevin White                 Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    26:24 
  100   868 Ashley White                Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    26:30 
  101   914 Derek Walsh                 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    27:39 
  102   882 Glenn Ward                  Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR           27:46 
  103   905 Raul Perez                  Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    28:48 
  104   935 Matthew Miller              Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           29:54 
  105   952 Ryan Trinque                HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                30:24 
  106   961 Michael Rich                HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR                30:34 
  107   886 Vernon Austin               Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                    31:24 
  108   844 Anthony Morejon             Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            32:19 
  109   849 Darryl Turmel               Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR            33:16 
  110   855 Christel Brown              Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                    39:22 
  111   937 Roger Campbell              Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                           52:40 
  112   880 David Sedgley               Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR                 
  113   898 Adam Magee                  Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                          
                                                                      Page 1

Number of records: 50 
Fight for Air Climb Tampa 2011
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 26, 2011
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
TEAM RESULTS
  1.   18:22 Foley                                             (   6:08)
============================================================
  1     5:44  Jerome Napp                 
  2     6:09  Andre Hudson                
  3     6:29  Dawn Sterns                 
  2.   18:38 RobZFitness                                       (   6:13)
============================================================
  1     5:33  Davie Ferraro               
  2     6:23  E.J. O'Neill                
  3     6:42  Phil Wescott                
  3.   19:12 Swope, Rodante                                    (   6:24)
============================================================
  1     6:05  Stephanie Miles             
  2     6:24  Christian Looney            
  3     6:43  Seth Bos                    
  4.   20:32 Buns-A-Blazin'                                    (   6:51)
============================================================
  1     5:55  Tri Thornhill               
  2     6:55  Cory Austwick               
  3     7:42  Camron Austwick             
  5.   20:54 H.E.A.T.                                          (   6:58)
============================================================
  1     5:48  Don Bickel                  
  2     6:54  Stephen Odonohue            
  3     8:12  Willie Thomas               
  6.   22:00 RESULTS ONLY BOOTCAMP                             (   7:20)
============================================================
  1     6:47  Steven Nava                 
  2     7:22  Chris Noriega               
  3     7:51  Jennfier Holland            
  7.   22:15 Busca-p                                           (   7:25)
============================================================
  1     7:22  Emmanuel Alves              
  2     7:26  John Gregory                
  3     7:27  Stephen Waskom              
  8.   22:31 Are We There Yet?                                 (   7:31)
============================================================
  1     4:57  Daryle Glaser               
  2     7:37  Susan Glaser                
  3     9:57  Chelsea Bridges             
  9.   23:03 Breathe Easy Brenda. For mom with love            (   7:41)
============================================================
  1     6:22  Kevin Morrison              
  2     7:23  Kimberly Duralia            
  3     9:18  Payton Leo                  
 10.   23:28 Due Cani Cellars Winers and Climbers              (   7:50)
============================================================
  1     7:41  David Felton                
  2     7:52  Harold Quinn                
  3     7:55  Kenneth Folkman             
 11.   23:36 Jeanine's Pennies                                 (   7:52)
============================================================
  1     7:37  Jesus Perez                 
  2     7:56  Joshua Redman               
  3     8:03  Matt Mathison               
 12.   23:52 Action Athletics                                  (   7:58)
============================================================
  1     7:10  Cj Clearwater               
  2     8:16  Terry Bishoff               
  3     8:26  Jonathan Wagner             
 13.   23:54 USANA Health & Wellness                           (   7:58)
============================================================
  1     6:59  Greg Stanek                 
  2     8:17  George Fox                  
  3     8:38  Gemma Hughes                
 14.   24:05 Team White Shorts                                 (   8:02)
============================================================
  1     7:07  Theresa Osborne             
  2     8:27  Alissa Marga Price          
  3     8:31  Katie Carey                 
 15.   24:28 Team Excelsior                                    (   8:10)
============================================================
  1     7:40  Keith Malcuit               
  2     8:24  Thomas Deal                 
  3     8:24  Alfonso Belluccia           
 16.   24:57 Duele                                             (   8:19)
============================================================
  1     6:21  Jason Thomas                
  2     9:03  Jessica Felt                
  3     9:33  Jonathan Bramlett           
 17.   25:10 Team Celebration                                  (   8:24)
============================================================
  1     7:41  Chandra Jones               
  2     8:26  Jennifer Sayles             
  3     9:03  Eloisa Titcomb              
 18.   25:18 Clear Channel Climbers                            (   8:26)
============================================================
  1     7:42  Nancy Deskins               
  2     7:58  Andrea Danner               
  3     9:38  Gabrielle Soriano           
 19.   25:32 HIT KB FIT                                        (   8:31)
============================================================
  1     5:48  Thayne Shatah               
  2     8:19  Eric Woodward               
  3    11:25  Tara McBride                
 20.   25:36 Team Melitta                                      (   8:32)
============================================================
  1     6:35  Bob Joyce                   
  2     9:10  Susan Zapata                
  3     9:51  Chris Paul                  
 21.   26:00 Team Up                                           (   8:40)
============================================================
  1     8:00  Gina Burge                  
  2     8:44  Jennifer Daoud              
  3     9:16  Holly Hempton               
 22.   26:34 Tampa Fire Fighters #754                          (   8:52)
============================================================
  1     8:19  Gena Rodriguez              
  2     9:02  Mike Shuler                 
  3     9:13  Jairo Rojas                 
 23.   26:38 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                (   8:53)
============================================================
  1     7:35  John Cannon                 
  2     9:07  Matthew Jefferson           
  3     9:56  Tim Gray                    
 24.   26:49 Team Synergy                                      (   8:57)
============================================================
  1     8:14  Chris Maggi                 
  2     9:17  April Luedecke              
  3     9:18  Dawn Magnuson               
 25.   27:21 Team JAR                                          (   9:07)
============================================================
  1     8:22  Jeff Wilmes                 
  2     8:31  Michael Catrambone          
  3    10:28  Susan Svetkovich            
 26.   27:26 Polk County Fire Rescue-CLIMBER                   (   9:09)
============================================================
  1     8:26  Carol Sheehan               
  2     9:28  George Wissler              
  3     9:32  Kelly Pietrodangelo         
 27.   28:04 42 Reasons                                        (   9:22)
============================================================
  1     7:02  Dave Hopper                 
  2     9:16  Cherlyne Rouse              
  3    11:46  Vicky Hopper                
 28.   28:11 The Bowenators                                    (   9:24)
============================================================
  1     8:15  Crosby Crane                
  2     9:56  Britney Crane               
  3    10:00  Amanda Gale                 
 29.   28:16 Thirsty Climbers                                  (   9:26)
============================================================
  1     8:40  Steve Robey                 
  2     9:01  Laura Maalouf               
  3    10:35  Clifford Wells              
 30.   28:19 Rockbottom Fitness                                (   9:27)
============================================================
  1     8:47  Amy Beckenstein             
  2     8:49  Faith Clough                
  3    10:43  Kim Levell                  
 31.   28:35 CrossFit BNI                                      (   9:32)
============================================================
  1     8:28  Doug Maciver                
  2     8:32  Krista Crouch               
  3    11:35  Angie Maciver               
 32.   28:44 Team Pink                                         (   9:35)
============================================================
  1     7:54  Jeanine Calvert             
  2     8:44  Kristen Kwiatkowski         
  3    12:06  Ashley Huber                
 33.   28:47 Can't Stop Stairin'                               (   9:36)
============================================================
  1     7:21  Christine Sherman           
  2    10:21  Michael Maurino             
  3    11:05  Kimberly Pierce             
 34.   28:55 OmniPoint Tampa                                   (   9:39)
============================================================
  1     8:42  Stacy Jackson               
  2     9:38  Dave Stieh                  
  3    10:35  Michael Akers               
 35.   29:02 Adventure Boot Camp of Tampa                      (   9:41)
============================================================
  1     7:14  James Horning               
  2    10:43  Kathryn Salgado             
  3    11:05  Morgen Schmitt              
 36.   29:15 Wachovia/Wells Fargo                              (   9:45)
============================================================
  1     8:18  David Goedtke               
  2    10:14  Connie Smith                
  3    10:43  Jack Dempsey                
 37.   29:30 Gilda's Angels (KPMG)                             (   9:50)
============================================================
  1     8:09  David Rood                  
  2     9:12  Carla Murphy                
  3    12:09  Brian Blandford             
 38.   30:00 Don't Be Staired                                  (  10:00)
============================================================
  1     7:36  Luis Rodriguez              
  2    11:00  Joseph Bolta                
  3    11:24  Zack Roper                  
 39.   30:14 Ooh Law Law                                       (  10:05)
============================================================
  1     7:43  Jeffrey Sirmons             
  2    10:48  Joseph McCormick            
  3    11:43  Andra Brumberg              
 40.   30:21 Merrill Lynch St. Petersburg                      (  10:07)
============================================================
  1     9:35  Michael Marley              
  2    10:18  Matt Kilgroe                
  3    10:28  David Henderson             
 41.   30:23 Meridian Ascenders                                (  10:08)
============================================================
  1     9:38  Bryan Kucera                
  2    10:09  Ryan Piana                  
  3    10:36  Victor Aleman               
 42.   30:25 Palm Harbor Fire Rescue                           (  10:09)
============================================================
  1     9:59  Melissa Presiga             
  2    10:00  Joanne Root                 
  3    10:26  Kathy Henkel                
 43.   30:31 Sarasota Climbers                                 (  10:11)
============================================================
  1     9:04  Lee Waller                  
  2     9:13  Scott Grages                
  3    12:14  Thomas Rodriguez            
 44.   31:08 Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR        (  10:23)
============================================================
  1     8:29  Chuck Moonen                
  2    11:12  Paul Wojcik                 
  3    11:27  Adam Perry                  
 44.   31:08 Quality Distribution                              (  10:23)
============================================================
  1     8:44  Scott Grussing              
  2     9:44  Naomi Gordon-Fulse          
  3    12:40  Julie Dunphy                
 46.   32:08 Climbing For Ken                                  (  10:43)
============================================================
  1     8:24  Brandon Wells               
  2     9:38  Dawn Wagner                 
  3    14:06  David Wells                 
 47.   32:24 Team Gram Positive                                (  10:48)
============================================================
  1     9:07  Stephaney Leskinen          
  2     9:41  Kelly Leach                 
  3    13:36  Dawn Hunter                 
 48.   32:34 LEALMAN FIRE DISTRICT                             (  10:52)
============================================================
  1     9:38  James Miller                
  2    11:27  Trish Pallazola             
  3    11:29  Amanda Longstreth           
 49.   32:35 I Invented Awesome                                (  10:52)
============================================================
  1     9:23  Richard Wetmore             
  2     9:42  Rebecca Babb                
  3    13:30  Jillian Griffin             
 50.   33:34 West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                (  11:12)
============================================================
  1     9:04  Joshua Dillard              
  2    11:15  Richard Losek               
  3    13:15  Wayne Faulkner              
 51.   33:42 Team S'up?                                        (  11:14)
============================================================
  1    10:54  Joe Deal                    
  2    11:06  Sandra Deal                 
  3    11:42  Gregory Bishop              
 52.   34:01 Team USAmeriBank                                  (  11:21)
============================================================
  1    10:27  Matt Lilla                  
  2    10:28  Victoria Alderman           
  3    13:06  Humaira Holley              
 53.   34:33 Armed Forces Team                                 (  11:31)
============================================================
  1    11:09  Sylvia Lester               
  2    11:31  Traci McDowell              
  3    11:53  Meoka Hall                  
 54.   35:01 Clearwater Firefighters-FULL GEAR                 (  11:41)
============================================================
  1     9:31  Christian Miller            
  2    10:40  Michael Brown               
  3    14:50  Anthony Gomillion           
 55.   35:02 We Be CB Climbers                                 (  11:41)
============================================================
  1    11:09  Michael Hoffman             
  2    11:44  Ruhammi Ulloa               
  3    12:09  Mary Anne Quigley           
 56.   35:12 Boot Camp Babes                                   (  11:44)
============================================================
  1    10:46  Kimberly Salisbury          
  2    11:51  Donna Tancreti              
  3    12:35  Nancy Passerini             
 57.   35:21 Omni Home Care                                    (  11:47)
============================================================
  1    10:58  Shelby Perez                
  2    11:52  Robin Ferraro               
  3    12:31  Elaine Ferraro              
 58.   35:27 USAO Steppers                                     (  11:49)
============================================================
  1    10:19  Jessica Hengst              
  2    10:47  Rachael Orchulli            
  3    14:21  Anne Fishkin                
 59.   35:30 TLC4U                                             (  11:50)
============================================================
  1    10:45  Kyle Castagno               
  2    10:57  Tammy Castagno              
  3    13:48  Sabrina Tranitz             
 60.   35:34 The Bank of Tampa                                 (  11:52)
============================================================
  1    11:33  Dorina Hart                 
  2    11:57  Anna Peterson               
  3    12:04  Debbie Viveiros             
 61.   35:39 Hit It Hard Hannon                                (  11:53)
============================================================
  1    11:40  Laurie Henry                
  2    11:56  Jake Shumacker              
  3    12:03  Alton Peacock               
 62.   35:49 Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                (  11:57)
============================================================
  1     9:15  Ash Dickinson               
  2    13:15  Rhiannon Rutzen             
  3    13:19  Andrew Schwankoff           
 63.   36:47 Buddies For Life                                  (  12:16)
============================================================
  1    10:58  Kath Delorme                
  2    11:32  AMY MOORE                   
  3    14:17  Dee West                    
 64.   36:53 ClubOne                                           (  12:18)
============================================================
  1     9:17  Pete Matassa                
  2    12:27  Lea Agliano                 
  3    15:09  Karin Agliano               
 65.   36:54 HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR             (  12:18)
============================================================
  1    12:09  Lee Hudson                  
  2    12:13  Bret Hudas                  
  3    12:32  Scott Burd                  
 66.   37:07 The Sassy Girls                                   (  12:23)
============================================================
  1    10:44  Debra Cotton                
  2    12:44  Patricia Phillips           
  3    13:39  Joyce Baione                
 67.   37:27 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR         (  12:29)
============================================================
  1    11:12  Jared Warren                
  2    12:49  Patrick Bendure             
  3    13:26  Celia Stringfield           
 68.   37:32 Jack s Legacy                                     (  12:31)
============================================================
  1     9:56  Sandy Lofstedt              
  2    12:35  Eric Lofstedt               
  3    15:01  Barry Lofstedt              
 69.   37:48 Climbing For Nana                                 (  12:36)
============================================================
  1    10:50  Jamie Kahns                 
  2    13:11  Terri Taylor                
  3    13:47  Janet Line                  
 70.   38:17 We That Fire                                      (  12:46)
============================================================
  1    11:07  Jennifer Clark              
  2    11:57  Shallyn McFarland           
  3    15:13  Dena Allen                  
 71.   38:24 Burnin' Booty Babes                               (  12:48)
============================================================
  1    10:17  Shannon Collins             
  2    13:56  Chelsie Miller              
  3    14:11  Rhonda Martin               
 72.   39:56 High Steppers                                     (  13:19)
============================================================
  1    11:52  Pamala Cox                  
  2    11:58  Yadhira Maldonado           
  3    16:06  Cynthia Pope                
 73.   40:03 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                 (  13:21)
============================================================
  1    12:08  Nicholas Blair              
  2    13:33  Britney Sheehan             
  3    14:22  Bill Mandikas               
 74.   40:14 Charlie's Angels                                  (  13:25)
============================================================
  1    10:34  Jenny Van Skiver            
  2    10:57  Jessica Bodwell             
  3    18:43  Deb Reedy                   
 75.   42:36 Just Do It                                        (  14:12)
============================================================
  1     9:54  Lee Glover                  
  2    15:30  Tina Beaumier               
  3    17:12  Ashley Dory                 
 76.   43:30 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                       (  14:30)
============================================================
  1    12:33  Jonathan Segrete            
  2    15:28  Chad Carver                 
  3    15:29  Kat Schloss                 
 77.   46:27 Indian Rocks Volunteer Firemens Association       (  15:29)
============================================================
  1    11:44  Ryan London                 
  2    14:32  Dustin McKay                
  3    20:11  Jason Lewis                 
 78.   46:39 Tampa Bay Coasties                                (  15:33)
============================================================
  1     9:49  Heather Osburn              
  2    14:09  Sharon Grau                 
  3    22:41  Linda Grau                  
 79.   47:04 Creative Climbers                                 (  15:42)
============================================================
  1    10:32  Vaite C                     
  2    17:09  Natalie Baum                
  3    19:23  Kerry Barbon                
 80.   48:29 Vicious and Delicious                             (  16:10)
============================================================
  1    12:35  Amy Haeger                  
  2    17:53  Rhea Clarke                 
  3    18:01  Jamie Daniels               
 81.   48:42 Naples Fire Department-NO GEAR/PARTIAL            (  16:14)
============================================================
  1    12:17  Erick Armani Baltodano      
  2    13:21  Elani Baltodano             
  3    23:04  Ellie Baltodano             
 82.   52:01 CommGeniX                                         (  17:21)
============================================================
  1    15:22  Mary Reeber                 
  2    15:34  Jana Timmerman              
  3    21:05  Jim Plumb                   
 83.   54:43 LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                   (  18:15)
============================================================
  1    14:41  Edward Robertson            
  2    17:18  Banks Colton                
  3    22:44  Jim Millican                
 84.   56:04 Dane's Divas                                      (  18:42)
============================================================
  1    13:40  Cheryl Ryder                
  2    21:07  Mary Scott                  
  3    21:17  Tabetha Swartz              
 85. 1:07:18 Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                        (  22:26)
============================================================
  1    13:58  Ralph Alvarez               
  2    23:26  Chase Geiger                
  3    29:54  Matthew Miller              
 86. 1:09:02 Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                 (  23:01)
============================================================
  1    16:08  Bill Gonnelli               
  2    26:24  Kevin White                 
  3    26:30  Ashley White                

Fight for Air Climb Tampa 2011
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 26, 2011
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
FIREFIGHTER TEAM RESULTS-wearing full gear
  1.   26:38 Tampa Fire Fighters #754-FULL GEAR                (   8:53)
============================================================
  1     7:35  John Cannon                 
  2     9:07  Matthew Jefferson           
  3     9:56  Tim Gray                    
  2.   31:08 Southern Manatee Fire and Rescue-FULL GEAR        (  10:23)
============================================================
  1     8:29  Chuck Moonen                
  2    11:12  Paul Wojcik                 
  3    11:27  Adam Perry                  
  3.   33:34 West Manatee Fire Rescue-FULL GEAR                (  11:12)
============================================================
  1     9:04  Joshua Dillard              
  2    11:15  Richard Losek               
  3    13:15  Wayne Faulkner              
  4.   35:01 Clearwater Firefighters-FULL GEAR                 (  11:41)
============================================================
  1     9:31  Christian Miller            
  2    10:40  Michael Brown               
  3    14:50  Anthony Gomillion           
  5.   35:49 Pasco County Fire Rescue-FULL GEAR                (  11:57)
============================================================
  1     9:15  Ash Dickinson               
  2    13:15  Rhiannon Rutzen             
  3    13:19  Andrew Schwankoff           
  6.   36:54 HERNANDO COUNTY FIRE RESCUE-FULL GEAR             (  12:18)
============================================================
  1    12:09  Lee Hudson                  
  2    12:13  Bret Hudas                  
  3    12:32  Scott Burd                  
  7.   37:27 Hillsborough County Fire Rescue-FULL GEAR         (  12:29)
============================================================
  1    11:12  Jared Warren                
  2    12:49  Patrick Bendure             
  3    13:26  Celia Stringfield           
  8.   40:03 Polk County Fire Rescue-FULL GEAR                 (  13:21)
============================================================
  1    12:08  Nicholas Blair              
  2    13:33  Britney Sheehan             
  3    14:22  Bill Mandikas               
  9.   43:30 DUNEDIN FIRE DEPT-FULL GEAR                       (  14:30)
============================================================
  1    12:33  Jonathan Segrete            
  2    15:28  Chad Carver                 
  3    15:29  Kat Schloss                 
 10.   46:27 Indian Rocks Volunteer Firemens Association       (  15:29)
============================================================
  1    11:44  Ryan London                 
  2    14:32  Dustin McKay                
  3    20:11  Jason Lewis                 
 11.   54:43 LEALMAN FIRE DISTRICT-FULL GEAR                   (  18:15)
============================================================
  1    14:41  Edward Robertson            
  2    17:18  Banks Colton                
  3    22:44  Jim Millican                
 12. 1:07:18 Lutz Fire Rescue-FULL GEAR                        (  22:26)
============================================================
  1    13:58  Ralph Alvarez               
  2    23:26  Chase Geiger                
  3    29:54  Matthew Miller              
 13. 1:09:02 Palm Harbor Fire Rescue-FULL GEAR                 (  23:01)
============================================================
  1    16:08  Bill Gonnelli               
  2    26:24  Kevin White                 
  3    26:30  Ashley White