Bartow Blarney Triathlon   
March 12, 2011; Bartow, FL
0.25-mile swim; 15-mile bike; 3.1-mile run
Race Director: Josh Brandl - City of Bartow Parks & Recreation
Timing & Results: Jeremy Davidson - Alta Vista Sports
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Overall Male Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       1  Brian Durden            519    26    1       06:45       01:04    1       41:52       00:41    1       18:24     1:08:48         

Overall Male Masters Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       2  Chris Altimari          503    54    1       07:32       01:22    1       42:42       01:07    1       19:55     1:12:40         

Male 25 to 29

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      13  Josh Fredenburg         522    29    1       06:35       01:44    1       53:10       01:06    2       30:34     1:33:11         
     2      14  Jimmy Battaglia         507    28    2       10:48       01:29    2       54:32       00:41    1       28:12     1:35:44         

Male 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       5  Jesse Cookson           517    32    1       06:54       02:07    1       47:15       00:49    1       18:51     1:15:58         

Male 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       3  Jayson Bass             506    36    1       08:03       01:05    1       42:43       01:08    1       19:57     1:12:57         

Male 40 to 44

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       7  Charles Peddycoart      536    41    1       08:46       01:51    1       49:47       00:42    1       21:12     1:22:19         
     2      11  Lyle Carter             513    40    2       09:08       02:25    2       54:04       01:24    2       23:26     1:30:29         

Male 45 to 49

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       4  Rod Crowley             518    49    1       08:02       00:49    1       44:49       01:05    1       20:30     1:15:17         
     2       6  Tom Rogers              539    47    2       08:03       01:20    2       45:15       01:17    2       24:04     1:20:02         
     3      23  Hamp Plowden            547    45    3       13:28       03:24    3     1:08:51       00:48    3       27:19     1:53:52         

Male 60 to 64

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      15  Michael Brown           512    60    3       11:03       03:02    1       51:16       03:09    1       27:27     1:35:59         
     2      20  Charlie Potter          538    61    1       10:31       03:40    3     1:00:32       01:47    2       28:59     1:45:31         
     3      22  Stephen Michelini       548    61    2       10:33       03:21    2       58:36       01:52    3       34:32     1:48:55         

Male 65 to 69

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       8  Fred Hemsath            556    68    1       08:24       01:19    1       48:33       01:43    1       24:16     1:24:16         
     2      17  Bob Briggs              510    65    2       11:23       03:12    2       57:53       02:19    2       27:39     1:42:28         

Male 70 to 74

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      18  Bob English             520    73    2       11:53       02:06    1       57:12       01:08    1       31:05     1:43:25         
     2      21  Barry Sears             540    70    1       10:00       03:04    2     1:00:36       00:55    2       33:48     1:48:25         

Overall Female Open Winners

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       9  Tracy Kubiak            528    36    1       05:52       02:05    1       51:04       01:20    1       24:12     1:24:35         

Female 14 and under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      24  Claudia Logsdon         529    14    1       14:34       04:24    1     1:29:40       00:37    1       28:02     2:17:19         

Female 30 to 34

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      10  Michelle Adams          502    32    1       09:57       01:56    1       52:54       01:27    1       22:40     1:28:56         
     2      16  Amber Kenney            527    31    2       10:12       01:55    2       53:58       01:26    3       29:47     1:37:19         
     3      19  Elizabeth Hay           524    31    3       10:37       03:32    3     1:02:55       01:05    2       26:16     1:44:27         

Female 35 to 39

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1      12  Kristin Anderson        504    38    1       10:08       02:51    1       52:11       01:28    1       24:36     1:31:16         

Clydesdale Male 39 and under

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       5  Marcus Brock            511    36                                                              2     1:40:11     1:40:11   2:00    
     2       7  Alex Aqui               505    39    2       11:24       02:10    1       58:11       00:58    1       32:22     1:45:07         

Clydesdale Male 40 and over

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  Penalty
     1       1  Richard Partlow         535    45    4       11:59       02:16    2       49:35       01:31    1       23:12     1:28:35         
     2       2  David Seefeldt          541    51    3       10:16       02:23    3       50:07       01:33    2       24:21     1:28:41         
     3       3  Otis Lloyd              549    45    5       12:01       01:21    1       47:58       01:15    4       31:51     1:34:28         
     4       4  Andrew Martin           531    41    1       09:09       02:01    4       55:03       00:34    3       28:15     1:35:04         

Military

                                               -Age Group--  ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----         Total  
 Place  Name                     Bib  Age Gend   Pos Group    Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time          Time  
    1  Davina Falaw              521   31   F      1  0-99     1       08:59       01:59    1       55:18       00:30    1       24:50      1:31:38

First Timer Male

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       1  Mario Tamayo            542    26    1       10:14       02:25    2       56:25       00:32    1       23:26     1:33:03    
     2       3  Kelley Clark            515    52    2       10:14       01:48    1       53:50       02:31    3       32:03     1:40:27    
     3       6  Scott Nyhof             534    48    2       09:33       03:09    5       55:55       00:58    5       34:17     1:43:55    
     4       7  David Warner            546    41    4       16:34       04:25    3       58:35       01:30    2       27:43     1:48:49    

First Timer Female

         Overall                                   ---- Swim ----        T1     ---- Bike ----        T2     ---- Run ----        Total  
  Place   Place   Name                Bib No  Age   Rnk     Time        Time     Rnk     Time        Time     Rnk     Time         Time  
     1       2  Courtney Blum           509    36    1       08:49       02:13    1       56:25       01:12    1       26:24     1:35:05    
     2       4  Sherly Perez Castro     537    28    3       11:08       02:44    4     1:02:11       01:42    2       26:57     1:44:44    
     3       5  Jaime Magnetico         530    29    2       08:50       02:52    2       58:12       00:32    4       34:22     1:44:51    
     4       6  Ellen Vargo             544    39    4       15:52       03:17    3       58:34       01:23    3       28:04     1:47:13    

Co-ed Relay

 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name            City                Time         

    1      514           Tre Formaggi                                        1:28:32     
                    514    Brie Coane                    Seffner  FL        
                    514    Kristin Chaudoir              Chicago  IL        
                    514    Bryan Howard                  Chicago  IL