Dad's Day Triathlon                         
1/4 mile swim /15 mile bike/3.1 mile run
June 18, 2011 7:30AM; Melbourne Beach, Forida
at Sebastian Inlet State Park
Race Organizer: Mitch Varnes   Race Director: Chris Batista
Timing & Results: Alta Vista Sports
Results Questions:  John Boyle
jboyle@altavistasports.com
www.altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   190 Brad Daszynski           29 Melbourne            FL 1:02:35    3    4:40    0:59    3   37:04    0:30    3   19:23 
    2     2   388 Daniel Miller            32 Cocoa Beach          FL 1:02:53   11    5:10    0:54    2   36:16    0:22    8   20:13 
    3     3   445 Adam Ullein              29 Palm Bay             FL 1:04:17   10    5:08    1:15    1   36:04    1:11   12   20:40 
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13   350 Jason Jones              18 Cocoa Beach          FL 1:11:46    4    5:11    1:13    1   44:27    0:52    1   20:06 
    2    29   146 Dustin Beller            19 Vero Beach           FL 1:14:59    1    4:28    0:58    2   45:24    0:38    3   23:33 
    3    41   323 Benjamin Grider          19 Indialantic          FL 1:16:34    3    5:05    1:56    3   47:53    0:43    2   20:59 
    4   152   303 Iban Dumas               15 Vero Beach           FL 1:33:32    2    4:42    1:48    4   55:20    1:18    4   30:27 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    33   160 Marc Buonanni            23 Merritt Island       FL 1:15:44    2    5:28    1:18    1   44:27    0:35    2   23:58 
    2    69   426 Matthew Saunders         22 Melbourne            FL 1:19:19    1    5:18    1:45    3   47:57    0:25    1   23:57 
    3    83   184 Kevin Cornwell           24 Melbourne            FL 1:20:49    4    6:26    1:47    2   47:16    0:58    3   24:24 
    4   137   476 Mile Conroy              24 Vero Beach           FL 1:29:21    5    6:55    3:21    4   49:22    1:43    4   28:02 
    5   186   438 Ryan Studstill           21 Melbourne            FL 1:41:21    3    6:07    2:44    5 1:00:43    0:35    5   31:14 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4   432 David Shelton            27 Henderson            FL 1:04:41    1    4:45    1:02    1   37:52    0:31    1   20:33 
    2    22   412 Greg Reverdiau           29 Palm Bay             FL 1:13:54    4    5:34    1:11    2   43:09    0:24    3   23:38 
    3    37   351 Joseph Joseph            26 Indian Harbour Beach FL 1:16:13    3    5:23    1:27    3   43:11    0:30    6   25:44 
    4    51   167 Chi Cam                  28 Melbourne            FL 1:17:30    8    6:57    1:51    4   47:01    0:27    2   21:16 
    5    96   478 Jason Kornhauser         28 Melbourne            FL 1:22:23    5    5:38    2:08    5   50:03    0:35    4   24:00 
    6   125   343 Tim Huggins              27 Cocoa Beach          FL 1:27:20    2    5:20    2:06    9   55:31    0:23    5   24:02 
    7   145   415 Pablo Rivera             29 Tampa                FL 1:30:41    9    8:52    2:38    7   51:25    1:01    7   26:47 
    8   150   470 Matthew Young            27 Melbourne            FL 1:32:59    7    6:55    2:01    6   50:58    0:35    9   32:32 
    9   157   199 Dusty Delbridge          26 Merritt Island       FL 1:34:20    6    6:34    2:43    8   54:22    1:17    8   29:25 
   10     0   497 Peter McLean             25 Rockledge            FL           10   10:58    4:59                                   
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    10   405 Andres Perez             32 San Juan             PR 1:11:17    5    5:45    1:09    4   43:24    0:30    4   20:30 
    2    11   193 John Davis               34 Melbourne            FL 1:11:18   11    6:01    1:26   10   45:35    0:35    1   17:43 
    3    12   484 Dan Clemente             33 Vero Beach           FL 1:11:32    4    5:40    1:33    1   42:14    1:23    5   20:44 
    4    19   442 Thorsten Thomas          33 Merritt Island       FL 1:12:59   14    6:13    1:48    5   44:20    0:43    2   19:56 
    5    21   382 Ryan McMillan            30 Viera                FL 1:13:27    9    5:57    1:12    9   45:26    0:31    3   20:24 
    6    46   327 Jesse Hall               34 Indian Harbour Beach FL 1:17:04    6    5:51    1:08    8   45:17    0:30    6   24:20 
    7    48   140 Gabriel Barfield         30 Melbourne            FL 1:17:16   12    6:03    1:56    3   43:12    0:42    8   25:25 
    8    49   308 James Ennis              31 Palm Bay             FL 1:17:20    1    4:34    2:48    2   42:51    0:59   10   26:09 
    9    55   320 Matt Gorman              34 West Melbourne       FL 1:17:39    2    5:04    1:13   11   46:13    0:40    7   24:32 
   10    80   400 Zac Olds                 32 Cocoa Beach          FL 1:20:11    3    5:37    1:32   12   46:54    0:33    9   25:38 
   11    92   462 Chad Wilkins             31 Apopka               FL 1:21:57   13    6:06    1:54    6   44:54    0:49   12   28:16 
   12    94   344 Douglas Hydorn           34 Orlando              FL 1:22:19    7    5:53    1:43    7   45:10    1:12   13   28:22 
   13   140   163 Mike Butler              34 Rockledge            FL 1:29:33   16    6:51    2:31   13   51:57    0:35   11   27:40 
   14   154   316 Ryan Gibbons             30 Satellite Beach      FL 1:33:34    8    5:56    2:19   14   52:30    0:55   16   31:54 
   15   169   430 Brian Shambo             33 Vero Beach           FL 1:36:21   15    6:26    3:04   15   53:34    1:45   15   31:34 
   16   180   136 Coleman Anderson         32 Cape Canaveral       FL 1:38:51   10    6:00    2:11   16 1:01:08    0:57   14   28:36 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   481 Ken Rodgers              39 Rockledge            FL 1:05:42    1    5:21    1:01    1   38:59    0:40    2   19:44 
    2     7   354 Randy Kerperien          35 Vero Beach           FL 1:09:21    5    5:45    1:05    2   41:09    0:26    3   20:58 
    3     8   427 William Schutt           36 Sebastian            FL 1:09:55    7    5:47    1:30    4   42:41    0:45    1   19:14 
    4    15   375 Mark Marques             38 Vero Beach           FL 1:12:16    9    5:56    1:17    5   42:43    0:29    6   21:53 
    5    16   468 Jimmie Wright            37 Rockledge            FL 1:12:26    4    5:39    1:11    8   43:41    0:26    5   21:31 
    6    23   171 Julio Castillo           37 Melbourne            FL 1:13:54   11    6:08    1:39    3   42:12    0:35   10   23:23 
    7    30   313 Brandon Gallo            35 Tequesta             FL 1:15:11   10    5:56    1:49    9   44:13    0:33    7   22:41 
    8    34   390 Will Moore               35 Indialantic          FL 1:15:52    6    5:47    1:09    7   43:07    0:28   12   25:24 
    9    36   403 Julio Paez               39 Curramba             FL 1:15:59    3    5:32    1:40    6   42:46    0:33   13   25:30 
   10    56   423 Anthony Saranita         39 Clermont             FL 1:17:55   13    6:17    1:55   13   47:15    1:00    4   21:29 
   11    68   307 Christian Ehret          36 Palm Bay             FL 1:19:16    2    5:26    1:56   12   46:54    0:41   11   24:20 
   12    70   186 Daniel Cowan             38 Boston               MA 1:19:31   14    6:20    2:34   11   46:51    0:45    8   23:03 
   13   103   421 Eric Rothery             38 West Melbourne       FL 1:23:35   16    6:29    2:40   17   50:02    1:16    9   23:10 
   14   107   399 Jason Odom               37 Vero Beach           FL 1:24:44    8    5:47    2:10   15   47:35    0:42   17   28:32 
   15   108   156 Jason Brown              37 Vero Beach           FL 1:24:58   15    6:25    3:08   10   46:41    1:15   16   27:32 
   16   112   450 Brandon Wagner           38 Tampa                FL 1:25:28   12    6:12    1:45   16   48:58    1:16   15   27:19 
   17   134   340 Hayden Honeycutt         35 Debary               FL 1:28:55   19    8:07    2:28   18   50:31    0:41   14   27:10 
   18   149   180 David Coalter            35 Melbourne Beach      FL 1:32:43   17    6:59    2:45   14   47:19    1:57   18   33:44 
   19   202   196 Simon Degoti             37 Palm Bay             FL 1:51:46   18    7:55    2:34   19   59:06                      
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6   429 Chris Seinkner           43 Indian Harbour Beach FL 1:06:31    1    4:42    1:10    1   40:07    0:24    1   20:10 
    2     9   479 Albert Steiginga         44 Indialantic          FL 1:10:55    2    5:26    1:08    2   41:27    0:41    2   22:15 
    3    17   448 Todd Volheim             43 Oviedo               FL 1:12:54    7    5:41    1:21    4   42:18    0:34    4   23:02 
    4    26   194 Tim Davis                40 Rockledge            FL 1:14:32   11    6:15    1:53    3   41:44    0:41    5   24:02 
    5    40   404 Jeff Palleschi           41 Vero Beach           FL 1:16:28    9    6:00    2:17    8   44:47    0:55    3   22:31 
    6    62   174 Christopher Cecilione    42 Rockledge            FL 1:18:18    3    5:30    1:14    9   45:26    0:30    7   25:39 
    7    67   170 Charlie Carlson          41 Viera                FL 1:19:15    6    5:40    1:41    7   44:42    0:41    9   26:34 
    8    72   330 Jon Hays                 43 Melbourne Beach      FL 1:19:39    8    5:46    1:44   10   45:45    0:54    6   25:31 
    9    74   192 John Davis               41 Satellite Beach      FL 1:19:43    5    5:37    1:48    6   44:42    1:08    8   26:30 
   10    81   369 Nick Lurty               42 Melbourne            FL 1:20:16    4    5:34    2:02    5   44:29    0:56   11   27:18 
   11   114   309 David Evans              41 Viera                FL 1:25:49   10    6:14    3:03   11   47:36    1:43   10   27:15 
   12   131   310 Robert Farrell           43 Palm Bay             FL 1:28:18   13    6:46    2:13   12   51:16    0:40   12   27:25 
   13   171   383 Himanshu Mehta           42 Vero Beach           FL 1:36:29   15    7:08    2:28   13   53:39    1:47   15   31:29 
   14   181   318 Jason Goodin             40 Sebastian            FL 1:39:04   14    6:53    2:33   15   57:48    0:33   14   31:19 
   15   182   188 Peter Craig              43 Stuart               FL 1:39:20   16    7:54    1:46   14   57:13    0:27   16   32:02 
   16   183   168 Christopher Candee       41 Apopka               FL 1:39:34   12    6:42    3:01   16   57:58    1:21   13   30:33 
   17   217   467 Geoff Wolf               43 Vero Beach           FL 2:02:56   17    8:24    3:46   17 1:13:52    1:11   17   35:44 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    18   367 Chris Loines             45 Merritt Island       FL 1:12:58   10    6:30    1:21    3   42:42    0:30    1   21:57 
    2    20   458 Mark Wheeler             49 Vero Beach           FL 1:13:04    3    5:45    1:19    1   41:58    0:32    3   23:32 
    3    32   434 Dan Smith                48 Melbourne            FL 1:15:38    4    5:47    1:21    4   43:32    0:45    5   24:15 
    4    58   366 Jeff Liedy               46 Highlands Ranch      CO 1:17:59    1    4:43    1:15    6   46:09    0:41    8   25:13 
    5    61   459 Jeff Whisenant           45 Satellite Beach      FL 1:18:11    6    5:57    1:49    5   44:27    0:29    9   25:31 
    6    73   326 Tod Hagan                47 Melbourne            FL 1:19:42    5    5:49    1:20    8   47:33    0:51    4   24:10 
    7    82   362 Keith Larson             46 Viera                FL 1:20:43    9    6:26    1:13    9   48:01    0:46    6   24:18 
    8    85   187 Andy Cox                 49 Melbourne            FL 1:20:58   12    6:43    1:28    2   42:25    0:58   12   29:26 
    9   102   321 Dave Grant               48 Merritt Island       FL 1:23:34    7    6:14    2:07    7   46:16    0:51   11   28:07 
   10   110   152 Ian Bohnen               47 Satellite Beach      FL 1:25:11   11    6:38    2:11   11   51:17    0:46    7   24:21 
   11   120   454 Douglas Webb             46 Satellite Beach      FL 1:26:30   15    7:35    1:56   10   49:03    1:06   10   26:52 
   12   135   325 Scott Guttinger          49 Palm Bay             FL 1:29:04   14    7:04    3:04   15   54:30    1:26    2   23:02 
   13   144   304 Patrick Dumas            45 Vero Beach           FL 1:30:40    2    5:42    1:47   12   51:22    1:18   14   30:34 
   14   158   437 Tom Studstill            49 Melbourne            FL 1:34:29    8    6:16    2:10   13   51:23    1:20   16   33:21 
   15   159   345 Wayne Jentis             49 Palm Bay             FL 1:34:35   16    8:41    1:39   14   52:08    1:21   15   30:48 
   16   174   166 Michael Byrne            46 Oviedo               FL 1:37:13   13    6:50    2:54   16   56:10    1:22   13   29:59 
   17   199   428 Lew Schwartz             48 Melbourne            FL 1:50:53   17    9:05    1:59   17 1:01:44    1:39   17   36:30 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    43   433 Mike Smith               53 Malabar              FL 1:16:44    5    6:13    1:58    1   42:07    1:05    2   25:23 
    2    60   147 Chris Bennett            52 Melbourne            FL 1:18:04    7    6:44    1:55    3   44:45    0:25    1   24:17 
    3    65   155 Garry Branch             51 Satellite Beach      FL 1:18:45    2    5:44    1:18    2   43:34    0:30    6   27:41 
    4    84   397 Rob Newton               54 Fort Lauderdale      FL 1:20:53    1    5:24    1:39    5   46:34    1:13    4   26:06 
    5    89   394 Timothy Murphy           53 Melbourne Beach      FL 1:21:38    6    6:19    1:49    7   46:49    1:10    3   25:33 
    6   100   420 Patrick Roth             50 Melbourne Beach      FL 1:23:18    3    6:09    1:54    6   46:49    0:59    5   27:29 
    7   109   159 Bill Buonanni            51 Merritt Island       FL 1:25:07    4    6:12    1:41    4   45:29    0:57    8   30:49 
    8   123   475 Craig Lorenzini          54 Palm Bay             FL 1:27:05    8    7:44    1:56    8   47:41    0:49    7   28:57 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    14   349 Hywel Jones              56 Cocoa Beach          FL 1:11:47    1    5:31    1:00    2   42:54    0:43    1   21:41 
    2    31   337 Tom Hoffman              59 Melbourne Beach      FL 1:15:14    2    5:45    1:31    3   43:23    0:53    2   23:44 
    3    38   441 Guy Thibodeau            56 Indialantic          FL 1:16:13    3    5:57    1:52    1   42:42    0:44    4   25:01 
    4    47   151 Jerry Bird               57 Rockledge            FL 1:17:11    5    6:37    1:39    4   44:16    0:53    3   23:50 
    5    75   379 Peter Mazzone            55 West Melbourne       FL 1:19:48    4    6:03    1:47    5   45:42    0:56    5   25:22 
    6   121   374 James Mankowski          58 Indian Harbor Bch.   FL 1:26:37    6    7:02    1:38    6   49:14    0:29    6   28:15 
    7   173   360 William Lamb             58 Silver Springs       FL 1:36:55    7    7:24    2:47    7   52:28    0:44    7   33:34 
    8   184   449 Daniel Wadler            59 Indialantic          FL 1:39:37    8    7:36    2:19    8   54:35    0:55    8   34:14 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    24   301 Rob Downey               61 Melbourne Village    FL 1:14:24    4    6:40    1:16    1   42:44    0:43    1   23:02 
    2    66   387 Chris Miller             62 Satellite Beach      FL 1:19:10    3    6:17    1:22    2   42:55    0:50    5   27:48 
    3    90   444 James Towers             61 Merritt Island       FL 1:21:44    7    8:02    1:14    4   48:17    0:48    2   23:25 
    4    98   329 John Hardos              61 Rockledge            FL 1:23:01    2    6:11    1:31    3   47:13    1:13    4   26:55 
    5   116   457 Robert Welo              60 Cocoa Beach          FL 1:26:07    5    6:49    2:18    6   50:05    1:12    3   25:46 
    6   155   435 Duff Sprawls             62 Merritt Island       FL 1:33:42    1    5:45    2:21    5   49:43    0:58    6   34:58 
    7   211   143 Robert Bartholomew       64 Apopka               FL 1:58:55    6    7:02    4:46    7 1:01:03    2:30    7   43:36 
    8     0   150 William Bevis            60 Altoona              FL            8   12:49                                           
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   119   402 Erik Olson               66 Vero Beach           FL 1:26:25    1    7:23    2:16    1   43:05    1:17    2   32:26 
    2   167   419 Eitan Rosen              67 West Palm Beach      FL 1:36:14    2    8:28    2:14    2   58:03    0:13    1   27:18 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   172 Bryan Cates              35 Melbourne Beach      FL 1:14:40    1    5:18    1:22    6   45:25    0:49    1   21:47 
    2    39   380 Tony McFarr              35 Orlando              FL 1:16:19    2    5:19    1:33    1   43:09    0:32    5   25:48 
    3    42   439 Michael Stuker           37 Viera                FL 1:16:34    5    5:35    1:44    4   44:11    0:50    2   24:16 
    4    54   384 Jeffrey Miller           32 Titusville           FL 1:17:39    3    5:26    1:22    2   43:10    0:38    7   27:05 
    5    57   401 Ryan O'Leary             40 Palm Bay             FL 1:17:57    4    5:33    1:45    5   44:41    0:46    4   25:13 
    6    93   331 Jeff Hedrick             50 Viera                FL 1:22:01   11    6:19    1:40    7   45:35    0:41    8   27:48 
    7    97   141 Albert Barron            37 Orlando              FL 1:22:48   16    7:43    1:25    3   44:07    0:56    9   28:39 
    8   111   198 Cory Delbridge           24 Merritt Island       FL 1:25:16   12    6:22    1:27    8   47:08    1:14   10   29:07 
    9   124   455 Chris Weber              45 Melbourne            FL 1:27:18    9    6:05    2:30    9   47:34    0:48   11   30:23 
   10   130   197 Henry Delbridge          29 Melbourne            FL 1:28:05    7    5:58    1:56   13   53:01    1:15    6   25:56 
   11   132   417 Michael Rogge            41 Eastman              WI 1:28:27   14    6:49    1:31   14   54:21    1:13    3   24:34 
   12   148   406 Kevin Polasko            49 Satellite Beach      FL 1:32:16   10    6:11    2:16   12   50:34    1:12   12   32:04 
   13   164   364 Jonathan Lee             29 Oldsmar              FL 1:35:56   15    7:41    2:15   11   49:55    0:47   14   35:20 
   14   177   339 Mike Holt                39 Merritt Island       FL 1:37:33   13    6:36    2:18   10   49:00    0:35   16   39:06 
   15   185   182 Blas Contreras           53 North Palm Beach     FL 1:41:21    8    6:04    2:15   16   56:32    0:59   15   35:33 
   16   191   144 Kirk Batteiger           55 Jupiter              FL 1:43:44   17    9:04    2:34   17   57:04    0:58   13   34:05 
   17   195   456 Ryan Weber               28 Melbourne            FL 1:45:51    6    5:43    3:38   15   54:48    0:36   17   41:09 
MALE FAT-TIRE   01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    77   372 Matt Mahoney             56 Melbourne            FL 1:19:57    3    7:19    1:18    1   49:25    0:37    1   21:19 
    2   127   185 Bryce Courtney           52 Orlando              FL 1:27:27    1    6:20    1:46    2   51:35    0:31    2   27:17 
    3   163   179 Michael Clark            47 Palm Bay             FL 1:35:10    2    7:03    1:45    3   55:44    0:25    3   30:16 
    4   165   157 Andrew Buonanni          25 Merritt Island       FL 1:35:56                                                        
SUGAR DADDY
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
SUGAR DADDY
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   118   195 Yves De La Costa         39 Miami                FL 1:26:23    1    6:30    2:21    1   48:01    1:14    1   28:19 
GRAND DADDY
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   115   353 Paul Keeney              52 West Melbourne       FL 1:25:49                                                        
    2   208   181 Joseph Conrad            82 Stuart               FL 1:56:44    1   10:24    3:08    1 1:05:31    1:47    1   35:56 
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    25   409 Christopher Randazzo     24 Palm Beach Gardens   FL 1:14:25    3    5:59    1:35    1   44:14    1:11    1   21:29 
    2    91   153 Tommy Bowling            36 Indialantic          FL 1:21:46    2    5:36    1:52    2   48:10    0:32    4   25:37 
    3   117   377 Miles Matthews           32 Satellite Beach      FL 1:26:13    6    6:41    3:02    3   50:54    0:36    3   25:02 
    4   122   177 Chadd Christiansen       36 Ocoee                FL 1:27:04    4    6:34    2:45    8   55:23    0:30    2   21:53 
    5   128   480 Ian Branch               19 Satellite Beach      FL 1:27:45    1    5:26    1:44    4   52:49    0:20    5   27:28 
    6   160   335 Gabriel Hernandez        52 Melbourne Beach      FL 1:34:53    7    6:50    3:18    6   54:26    0:36    6   29:45 
    7   189   149 Zachary Bevis            16 Altoona              FL 1:42:37   12    8:14    3:21    7   55:20    0:42    8   35:01 
    8   190   393 Tony Morelli             47 Melbourne            FL 1:43:33    5    6:38    3:53    5   53:58    3:02    9   36:05 
    9   198   425 Mark Saunders            58 Melbourne            FL 1:50:42   13    9:02    2:53   11 1:03:56    1:20    7   33:34 
   10   203   392 John Mordas              45 Rockledge            FL 1:52:18   10    7:20    4:11   10 1:01:58    0:59   11   37:51 
   11   205   346 John Mark Johnson        48 Satellite Beach      FL 1:54:54   11    8:04    6:54    9   57:43    3:00   12   39:15 
   12   207   385 Paul Miller              47 Longwood             FL 1:55:17    8    6:54    4:01   13 1:04:11    0:39   13   39:34 
   13   210   436 Gianni St. Clair         14 Melbourne Beacch     FL 1:58:39   14   10:49    3:55   12 1:04:01    3:02   10   36:53 
   14     0   452 Doug Wareing             37 Orlando              FL            9    6:58    3:35   14 1:20:51                      
FEMALE OVERALL CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    35   386 Robyn Miller             32 Cocoa Beach          FL 1:15:58    7    6:06    1:26   10   46:27    0:40    2   21:21 
    2    44   158 Nancy Buonanni           50 Merritt Island       FL 1:16:51   26    7:08    1:42    3   44:55    0:30    4   22:38 
    3    45   440 Nicole Therrien          42 Melbourne            FL 1:16:53   17    6:39    1:34    1   43:24    0:31   11   24:46 
FEMALE AGE GROUP:  13 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    50   139 Eleanor Baker            19 Palmbay              FL 1:17:26    2    5:19    1:46    1   49:29    0:22    1   20:33 
    2   139   490 Zoe Underill             17 Merritt Island       FL 1:29:31    1    5:09    1:58    2   52:04    0:48    2   29:33 
    3   178   333 Holly Henderson          19 Satellite Beach      FL 1:37:34    3    6:35    2:37    3   57:06    0:30    3   30:47 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   212   473 Danielle Johnson         23 Indialantic          FL 1:59:10    1    9:31    3:50    1 1:01:42    1:46    1   42:23 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    52   365 Jennifer Lepper          28 Melbourne            FL 1:17:39    1    5:27    1:23    2   45:52    0:31    2   24:28 
    2    71   361 Agnes Larson             27 Miami                FL 1:19:33    5    6:30    1:25    1   45:47    0:39    4   25:13 
    3    86   200 Kristin Diederich        29 Melbourne            FL 1:21:00    4    6:19    1:42    4   48:34    0:43    1   23:43 
    4    87   368 Jill Lovrin              27 Melbourne            FL 1:21:15    2    5:49    1:19    3   48:16    0:22    5   25:31 
    5   141   312 Martha Ferguson          26 Memphis              TN 1:29:34    3    6:16    2:09    5   53:11    1:00    6   27:00 
    6   170   342 Cory Huggins             29 Cocoa Beach          FL 1:36:22    7    7:22    2:44    7 1:00:39    0:32    3   25:06 
    7   176   451 Erin Walters             25 Indialantic          FL 1:37:32    6    6:44    2:38    6   55:02    1:00    7   32:10 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    53   395 Emily Nelson             31 Melbourne Beach      FL 1:17:39    2    6:46    1:19    2   46:40    0:39    1   22:17 
    2    76   191 Donna Davis              33 Melbourne            FL 1:19:55    4    7:14    1:44    1   44:48    1:10    2   25:00 
    3    99   306 Shea Ehret               33 Palm Bay             FL 1:23:11    5    7:38    2:07    3   47:22    0:52    3   25:15 
    4   147   460 Renee Wilder             34 Enterprise           FL 1:31:10    1    6:30    1:43    4   53:58    1:05    4   27:56 
    5   209   461 Jillian Wilkins          30 Apopka               FL 1:58:11    6    9:26    3:45    5 1:05:49    1:38    6   37:34 
    6   213   471 Sarah Zimmerman          32 Indian Harbour Beach FL 1:59:16    3    7:08    2:46    6 1:20:33    0:43    5   28:07 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    79   357 Julie Kress              38 Orlando              FL 1:20:01    2    5:23    1:38    1   46:56    0:58    2   25:08 
    2   104   463 Nicole Williams          36 Wesley Chapel        FL 1:23:38    1    5:02    1:55    2   48:20    0:53    3   27:29 
    3   126   477 Michele Mason            39 Miramar              FL 1:27:22    4    7:20    1:36    5   53:29    0:52    1   24:08 
    4   142   410 Sandy Rappel             36 Satellite Beach      FL 1:29:53    3    7:12    1:45    3   48:53    0:46    4   31:19 
    5   175   416 Shannon Rizza            39 Merritt Island       FL 1:37:30    5    8:09    2:46    4   49:41    2:25    5   34:31 
    6   216   142 Kristin Bartholomew      37 Jupiter              FL 2:01:55    6   10:01    4:43    6   56:27    7:11    6   43:34 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    95   474 Sarah Manierre           41 Indialantic          FL 1:22:23    2    7:16    1:46    2   45:15    0:42    3   27:26 
    2   106   161 Betsy Butler             43 Cape Canaveral       FL 1:24:22    1    6:44    1:51    3   49:27    1:18    1   25:03 
    3   129   137 Kimberlee Armstrong      42 Palm Bay             FL 1:27:59    5    7:37    2:06    1   45:08    1:28    5   31:42 
    4   143   359 Danielle La Rocca        43 Vero Beach           FL 1:30:30    3    7:19    3:02    4   52:03    1:21    2   26:47 
    5   168   407 Robin Potter             41 Indialantic          FL 1:36:19    6    8:02    3:17    5   54:04    1:06    4   29:51 
    6   200   148 Wendy Bernier            42 West Melbourne       FL 1:51:27    4    7:34    3:13    6 1:00:17    1:38    7   38:47 
    7   206   175 Stephanie Chambers       41 Melbourne            FL 1:55:10    7    8:48    3:46    7 1:00:37    2:30    8   39:31 
    8   215   466 Laura Wolf               43 Vero Beach           FL 1:59:56    8    9:06    3:50    8 1:10:05    1:12    6   35:43 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    88   358 Lori Kruger              49 Indialantic          FL 1:21:32    1    6:19    1:54    1   47:46    0:48    1   24:47 
    2   146   398 Anne Oconnor-Smith       46 Malabar              FL 1:30:53    4    7:32    2:26    2   52:23    1:27    2   27:07 
    3   162   311 Carolyn Fast             45 Satellite Beach      FL 1:35:00    3    7:18    2:21    3   52:36    1:30    4   31:16 
    4   172   341 Donna Hoven              46 Viera                FL 1:36:45    2    7:15    1:54    4   54:47    1:58    3   30:53 
    5   197   453 Susan Webb               45 Satellite Beach      FL 1:48:52                         5   57:59    1:23    6   39:41 
    6   214   483 Sarah Henderson          48 Satellite Beach      FL 1:59:55    5    8:11    3:46    6 1:10:01    0:55    5   37:04 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    63   424 Lisa Saturday            51 Palm Bay             FL 1:18:32    1    6:17    1:37    2   45:50    0:49    2   24:01 
    2    64   391 Robin Moran              54 Indialantic          FL 1:18:44    8    7:20    1:12    3   46:35    0:42    1   22:57 
    3   101   173 Annie Caza               50 Melbourne Beach      FL 1:23:32    6    7:07    2:10    4   48:19    1:44    3   24:13 
    4   105   465 Mary Wills               52 Cape Canaveral       FL 1:24:03    4    6:41    1:49    1   45:35    0:55    5   29:06 
    5   133   464 Robin Williams           50 Merritt Island       FL 1:28:51    5    7:06    1:40    5   49:39    0:59    7   29:30 
    6   136   411 Debbie Rescott           53 Merritt Island       FL 1:29:15    7    7:17    1:39    7   51:21    1:11    4   27:48 
    7   138   169 Denise Canina            51 Indian Harbour Bch   FL 1:29:22    3    6:24    1:57    6   50:34    0:59    6   29:29 
    8   188   135 Susanne Anderson         52 Sebastian            FL 1:42:26    2    6:19    2:28    8   53:29    1:23    8   38:49 
    9   219   482 Jennifer Martin          50 Orlando              FL 2:06:07    9    9:36    3:38    9 1:06:10    1:34    9   45:11 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   156   319 Susan Goodman            57 Indialantic          FL 1:33:43    1    6:50    2:18    1   49:38    0:45    1   34:13 
    2   218   363 Margarita Lavezzo        57 Orlando              FL 2:06:07    2    9:36    2:52    2 1:06:34    1:04    2   46:03 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA   01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   161   322 Lindsay Greer            26 West Melbourne       FL 1:34:54    2    7:08    1:51    1   51:45    1:39    1   32:32 
    2   192   378 Sara Matthis             42 Grassy Key           FL 1:44:19    1    6:14    2:53    2   58:50    0:32    2   35:52 
    3   204   176 Cathy Chapman            49 Melbourne            FL 1:52:30    3    8:34    2:35    3   59:47    1:07    3   40:28 
FEMALE FAT-TIRE   01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   166   302 Caroline Driscoll        40 Orlando              FL 1:36:06    1    6:59    2:22    1   58:12    0:31    1   28:04 
    2   194   348 Jennifer Jones           44 Vero Beach           FL 1:45:33    2    7:26    3:39    2 1:02:13    1:56    2   30:21 
    3   196   178 Jennifer Clark           42 Palm Bay             FL 1:48:40    3    8:40    2:19    3 1:02:54    1:16    3   33:33 
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     0   315 Jaclyn Garris            26 Jacksonville Beach   FL            1    7:35    3:37                                   
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1   113   491 Ran It In 2010                                      1:25:39    2    7:32    1:08    1   54:29    0:22    2   22:11 
                  Corey Day/ Samuel Hooker/ Shawn  Hoyt                  
    2   187   494 War Eagles                                          1:42:17    1    5:43    1:08              1:14:39    1   20:48 
                  Wilson Sims/ Raleigh Sims/ Ken Ogden                   
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1   179   493 Daddies' Angels                                     1:38:18    1    9:37    1:33    1   55:13    0:35    1   31:23 
                  Sylvie Rivamonte/ Jennifer Imel/ Jamie  Dennis         
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1   151   489 Tri It On The Wildside                              1:33:13    1    6:49    1:20    3   58:48    0:26    1   25:51 
                  Analena Stern/ Josh Stern/ Rick  Stern                 
    2   153   495 Snowboarders                                        1:33:33    2    7:41    1:28    1   55:26    0:24    2   28:35 
                  Doug St. Clair/ Tina Campanile-St. Clair/              
    3   193   492 Puleo Power                                         1:45:13    3   10:44    1:32    2   56:21    0:25    3   36:14 
                  Joanne Puleo/ Michael Puleo/ Dennis  Puleo             
FATHER CHILD RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1    28   487 Team Reesh                                          1:14:53    2    5:52    1:14    3   48:20    0:25    1   19:04 
                  Chris Reesh/ Seth Reesh/ Alec Reesh                    
    2    59   472 Nickersons                                          1:18:02    1    5:48    1:46    2   46:28    0:27    2   23:35 
                  Patrick Nickerson/ Nick Nickerson                      
    3    78   486 Lalinde                                             1:19:57    3    6:41    1:37    1   45:15                      
                  Melanie Lalinde/ William Lalinde/ Aaron Lalinde        
    4   201   485 Bazzasses                                           1:51:38    4    6:44    1:24    4 1:04:55    0:49    3   37:47 
                  Shannen Bazzi/ Ray Bazzi/ Husni Bazzi