27th Annual DeLeon Springs 5K   
January 2, 2011; DeLeon Springs, FL
Race Director: John Boyle
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Age Group

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karan Singh                       Apopka  FL            139   24        1        17:07    5:31/M             

Male 11 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Juan S Moscoso                    Longwood  FL          105    9       39        23:29    7:35/M             
       2    Connor Hatcher                    Deland  FL             67   11       43        24:08    7:47/M             
       3    Dakota Feathers                   Orlando  FL            48   10       68        26:37    8:35/M             
       4    Franco Perez                      Ormond Beach  FL      115   11       69        26:41    8:36/M             
       5    John Myers                        Ormond Beach  FL      108    7       93        28:24    9:10/M             
       6    Alexander Weinrich                Port Orange  FL       158   11      120        31:39   10:13/M             
       7    Thomas Dool                       Orlando  FL           184   11      157        37:10   11:59/M             
       8    Jonathan Weinrich                 Port Orange  FL       159    7      160        37:43   12:10/M             

Male 12 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Travis Wooten                     Riverhead  NY         164   14       12        20:01    6:27/M             
       2    Sean Hookey                       Fenwick Ontario        70   12       33        22:53    7:23/M             
       3    Jared Rempel                      Fenwick Ontario       121   12       45        24:12    7:48/M             
       4    Tristan Leahy                     Deltona  FL            89   14       65        26:34    8:34/M             
       5    Benjamin Weinrich                 Port Orange  FL       157   12      133        32:55   10:37/M             

Male 15 to 17

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Grant Wignall                     Fenwick Ontario       161   16        2        17:18    5:35/M             
       2    Ben Watson                        Orlando  FL           153   15        4        18:15    5:53/M             
       3    Jacob Cole                        Ormond Beach  FL      203   17        5        18:35    6:00/M             
       4    Kyle Meerdo                       Altamonte Springs     174   15        6        19:04    6:09/M             
       5    Cj Westfall                       Orange City  FL       172   16        7        19:11    6:11/M             
       6    Christopher Anderson              Port Orange  FL         4   17        9        19:32    6:18/M             
       7    Connor Reed                       Debary  FL            176   15       19        21:01    6:47/M             
       8    Trey Cornett                      Deland  FL             33   15       24        21:38    6:59/M             

Male 18 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Andrew Fish                       Orlando  FL            50   21       14        20:31    6:37/M             
       2    Joey Bernardo                     Port Orange  FL        15   19       16        20:43    6:41/M             
       3    Matt Houston                      Ormond Beach  FL       73   28       36        23:23    7:33/M             
       4    Joe Griggs                        Lexington  KY         219   24       44        24:12    7:48/M             
       5    Caleb Davis                       Middleton  TN          37   21       61        26:09    8:26/M             
       6    Clayton Smith                     Deland  FL            141   26       63        26:31    8:33/M             
       7    Josiah Davis                      Middleton  TN          38   25       83        27:44    8:57/M             
       8    Patrick Daunt                     Port Orange  FL        36   20       85        27:51    8:59/M             
       9    Robert Hutchison                  South Bend  IN         74   29       96        28:37    9:14/M             
      10    Josh Miller                       Deland  FL            104   21       99        28:52    9:19/M             
      11    Robert Brown                      Archer  FL             25   28      148        35:43   11:31/M             
      12    Jonathan Giles                    Port Orange  FL        56   29      162        37:54   12:14/M             
      13    Rene Santin                       Ormond Beach  FL      220   23      167        39:41   12:48/M             
      14    James Davis                       Middleton  TN          40   28      179        52:19   16:53/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Craig McGray                      Port Orange  FL       101   38       15        20:41    6:40/M             
       2    Matt McLeer                       Palm Coast  FL        168   31       25        21:45    7:01/M             
       3    James Stevenson                   Daytona Beach  FL     146   36       75        27:00    8:43/M             
       4    Don Havard                        South Daytona  FL     190   39       80        27:21    8:49/M             
       5    Robert Kirby                      Deland  FL             81   32       88        27:59    9:02/M             
       6    Phil Kincaid                      Port Orange  FL        80   34      155        36:07   11:39/M             
       7    Craig Weinrich                    Baltimore  MD         155   37      165        38:51   12:32/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mickey Garrett                    Palm Coast  FL         55   42       23        21:38    6:59/M             
       2    Athan Arvanitis                   Debary  FL              6   44       26        21:47    7:02/M             
       3    Bottom Feeder                     Ocoee  FL              49   42       28        21:55    7:04/M             
       4    Patrick Johns                     Port Orange  FL        77   41       67        26:36    8:35/M             
       5    Bart Roberts                      Orlando  FL           125   41      110        29:53    9:38/M             
       6    Christopher Davison               Ponce Inlet  FL        41   40      128        32:10   10:23/M             
       7    Jay Snell                         Silver Springs  FL    142   40      139        33:57   10:57/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Stuart Galloway                   Vineland  FL           54   49        3        17:31    5:39/M             
       2    George Meerdo                     Altamonte Springs     102   47        8        19:27    6:16/M             
       3    Rick Paine                        Deltona  FL           211   49       22        21:31    6:56/M             
       4    John Bastone                      Deland  FL              9   48       64        26:31    8:33/M             
       5    Rene Santin                       Ormond Beach  FL      129   47      104        29:08    9:24/M             
       6    Jim Dool                          Orlando  FL           183   49      158        37:34   12:07/M             
       7    Timothy Rowand                    Orange City  FL       126   46      180        53:10   17:09/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Steiner                      Deland  FL            144   51       27        21:50    7:03/M             
       2    Mike Bitting                      New Smyrna Beach  F    17   53       30        22:25    7:14/M             
       3    Jim Musante                       New Smyrna Beach  F   367   53       32        22:51    7:22/M             
       4    Kris Lind                         Palm Coast  FL        189   54       72        26:56    8:41/M             
       5    Bryan Davis                       Middleton  TN          39   52       73        26:57    8:42/M             
       6    Manuel Marquez                    Deland  FL             99   52       87        27:52    8:59/M             
       7    Bruce Akers                       Deland  FL            175   53      102        28:54    9:19/M             
       8    Jeff Houlihan                     Deland  FL             72   54      154        36:07   11:39/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Danny Stevens                     Dunnellon  FL         173   57       29        22:03    7:07/M             
       2    Bob Hamlin                        Ormond Beach  FL      188   59       31        22:44    7:20/M             
       3    Donnie Walker                     Palm Coast  FL        177   58       37        23:23    7:33/M             
       4    Michael Fleming                   Elkton  FL             52   56       38        23:27    7:34/M             
       5    Rocco Achille                     Wareham  MA           182   57      103        29:05    9:23/M             
       6    John Bertrand                     Orange City  FL        16   55      170        40:22   13:01/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Don Smith                         New Smyrna Beach  F   140   64       48        24:27    7:53/M             
       2    Jon Benn                          Deland  FL             13   61       49        24:30    7:54/M             
       3    Donald Koons Jr                   Port Orange  FL        82   61       86        27:52    8:59/M             
       4    Bill Gorman                       Belleview  FL          59   64      112        29:58    9:40/M             
       5    Ray Franklin                      Orlando  FL            53   60      130        32:11   10:23/M             
       6    Dennis Manthorne                  Deltona  FL            97   64      138        33:56   10:57/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bob Broadwater                    Palm Coast  FL         24   66       51        24:34    7:55/M             
       2    George Conefrey                   Ormond Beach  FL      214   68       52        24:48    8:00/M             
       3    Peter Johnston                    Deland  FL             78   66       91        28:15    9:07/M             
       4    John Clark                        Port Orange  FL       166   65      121        31:41   10:13/M             
       5    John Sharp                        Clermont  FL          137   69      159        37:35   12:07/M             
       6    Co Co Allison                     Deland  FL              3   68      166        39:00   12:35/M             
       7    Nelson Schaeffer                  Allentown  PA         132   68      183        59:20   19:08/M             

Male 70 to 74

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Hugh Wilson                       Dorval-Quebec  Can    162   71       47        24:22    7:52/M             
       2    Patrick Zier                      Lakeland  FL          165   71       59        25:44    8:18/M             
       3    Joachim Grigull                   The Villages  FL       62   73       95        28:29    9:11/M             
       4    Juan Piedra                       Winter Springs  FL    179   71      107        29:39    9:34/M             
       5    Horrace Brannon                   New Smyrna Beach  F    22   73      143        35:13   11:22/M             

Male 75 to 79

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jerry Lardinois                   Port Orange  FL        87   75       94        28:25    9:10/M             
       2    Phil Radford                      The Villages  FL      117   78      131        32:38   10:32/M             
       3    Donald Nygaard                    Orlando  FL           112   77      146        35:34   11:28/M             

Male no age given

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ralph Paul                        Maitland  FL          167   0       126        32:00   10:19/M             

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Arley Rempel                      Fenwick Ontario       119   17       10        19:45    6:22/M             

Female 11 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Allyson Sabatelli                 Ponce Inlet  FL       208   10       79        27:21    8:49/M             
       2    Jacqueline Myers                  Ormond Beach  FL      107    9      114        30:08    9:43/M             
       3    Sara Mott                         Deland  FL            210   10      122        31:44   10:14/M             

Female 12 to 14

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Megan Rempel                      Fenwick Ontario       120   14       13        20:18    6:33/M             
       2    Chloe Simpson                     Gourock  FL           138   13       35        23:14    7:30/M             
       3    Taylor Watson                     Orlando  FL           152   13       62        26:19    8:29/M             
       4    Sarah Myers                       Ormond Beach  FL      106   13       66        26:34    8:34/M             
       5    Mary Ann Dool                     Orlando  FL           185   14      156        37:10   11:59/M             
       6    Jennifer Marcum                   Ocala  FL              98   14      178        50:49   16:24/M             

Female 15 to 17

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jocelin Adona                     Port Orange  FL         2   16       17        20:44    6:41/M             
       2    Alex Bramlage                     Ponce Inlet  FL        21   16       42        24:08    7:47/M             
       3    Lauren Tyler                      New Smyrna Beach  F   207   16      108        29:49    9:37/M             
       4    Anna Rowand                       Orange City  FL       127   16      117        30:55    9:58/M             
       5    Riina Paakkonen                   Helsinki  FL          114   15      124        31:56   10:18/M             

Female 18 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ragnhild Kvarberg                 Deland  FL            186   29       11        19:48    6:23/M             
       2    Tara Batista                      Deland  FL             10   28       18        21:01    6:47/M             
       3    Jessica Jefferys                  Port Orange  FL        76   29       20        21:07    6:49/M             
       4    Carly Leonard                     New Smyrna Beach  F   180   21       53        25:08    8:06/M             
       5    Angela Laye                       Port Orange  FL        88   29       70        26:51    8:40/M             
       6    Elizabeth Senez                   Deland  FL            136   28       84        27:51    8:59/M             
       7    Brittney Bennett                  Mount Dora  FL         14   23       97        28:48    9:17/M             
       8    Erin Fish                         Orlando  FL            51   20      100        28:53    9:19/M             
       9    Kache Lee                         Pierson  FL            91   21      105        29:15    9:26/M             
      10    Caye Conley                       Deland  FL             29   19      111        29:56    9:39/M             
      11    Jennifer Suharmadji               Port Orange  FL       148   28      115        30:10    9:44/M             
      12    Samantha Dunman                   Orange City  FL        45   23      119        31:31   10:10/M             
      13    Ana Santin                        Ormond Beach  FL      221   24      132        32:49   10:35/M             
      14    Jessica Streeter                  Sanford  FL           147   25      144        35:23   11:25/M             
      15    Jennifer Graves                   Deland  FL             60   26      145        35:29   11:27/M             
      16    Kati Bordeleau                    Port Orange  FL        20   21      150        35:53   11:35/M             
      17    Courtney Nahoun                   Deland  FL            109   26      152        35:55   11:35/M             
      18    Elizabeth Ansley                  Port Orange  FL         5   25      153        36:00   11:37/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maria Pugliese                    Palm Coast  FL        116   39       55        25:17    8:09/M             
       2    Jennifer Lockrem                  Deltona  FL            94   34       56        25:19    8:10/M             
       3    Dawn Laido                        Deland  FL             86   38       57        25:38    8:16/M             
       4    Gail Oney                         Daytona Beach  FL     113   34       60        25:53    8:21/M             
       5    Juliet Nelson                     Walla Walla  WA       110   38       71        26:55    8:41/M             
       6    Melisa Schell                     Pierson  FL           133   36       82        27:24    8:50/M             
       7    Rachael Gerow                     Port Orange  FL       181   34       89        28:05    9:04/M             
       8    Corie Hatcher                     Deland  FL             68   37       92        28:16    9:07/M             
       9    Rhiannon Riegel                   Deltona  FL           123   32      101        28:53    9:19/M             
      10    Jackie Webster                    Daytona Beach  FL     154   38      113        30:03    9:42/M             
      11    Vickie Pleus                      Deland  FL            169   36      116        30:12    9:45/M             
      12    Amy Cervants                      Deland  FL            222   35      137        33:53   10:56/M             
      13    Tracie Branz                      Deland  FL             23   39      140        34:09   11:01/M             
      14    La Toya Gregory                   Daytona Beach  FL      61   35      142        34:26   11:06/M             
      15    Tracy Dacruz                      Deland  FL             35   34      147        35:41   11:31/M             
      16    Shannon Veitch                    Deland  FL            151   39      177        48:30   15:39/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bego Lopez                        Deland  FL             95   42       21        21:17    6:52/M             
       2    Donna Smith                       Lexington  VA         171   42       50        24:33    7:55/M             
       3    Natalie Roberts                   Orlando  FL           124   41       74        27:00    8:43/M             
       4    Lisa Westervelt                   Port Orange  FL       215   42       76        27:07    8:45/M             
       5    Jennifer Dundon                   Deland  FL             44   40       90        28:10    9:05/M             
       6    Kelly Carlson                     Deland  FL             26   41      123        31:45   10:15/M             
       7    Luz Ley                           Ormond Beach  FL      218   43      135        33:09   10:42/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lisa Rempel                       Fenwick Ontario       118   45       34        23:12    7:29/M             
       2    Jennifer Micheli                  South Daytona  FL     103   48       58        25:40    8:17/M             
       3    Bobbie Cornelius                  New Smyrna Beach  F    31   48       77        27:16    8:48/M             
       4    Jenny Transue                     East Lansing  MI      150   49       78        27:19    8:49/M             
       5    Judith Westley                    St. Augustine  FL     217   48      109        29:49    9:37/M             
       6    Mary Blitz                        Clearwater  FL         18   49      118        31:24   10:08/M             
       7    Beth Boggs                        Deland  FL             19   49      136        33:25   10:47/M             
       8    Anita Wooten                      Riverhead  NY         163   45      161        37:50   12:12/M             
       9    Leslie Richards                   Port Orange  FL       122   48      164        38:15   12:20/M             
      10    Robin Beaulieu                    Deland  FL             11   48      172        42:15   13:38/M             
      11    Bess Cornett                      Deland  FL             32   48      173        42:50   13:49/M             
      12    Trish Kabus                       St. Augustine  FL     170   45      175        46:13   14:55/M             
      13    Kathryn Godbee                    Deland  FL             57   49      176        47:19   15:16/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pamela Hanson-Peterson            Port Orange  FL        66   51       40        23:38    7:37/M             
       2    Debora Diaz                       Ormond Beach  FL       43   54       41        23:40    7:38/M             
       3    Lisa Sansouci                     Ocoee  FL             128   53       46        24:13    7:49/M             
       4    Barbara Baker                     Deland  FL              7   54      151        35:55   11:35/M             
       5    Liz Whitaker                      Deleon Springs  FL    160   52      163        38:09   12:18/M             
       6    Cynthia Nichols                   Daytona Beach  FL     111   51      171        41:31   13:24/M             
       7    Ala Ellis                         Deland  FL             46   52      174        42:59   13:52/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Carol Hansen-Vessa                Ormond Beach  FL       65   56       98        28:50    9:18/M             
       2    Louise Fakess                     Sanford  FL            47   57      106        29:24    9:29/M             
       3    Nancy Heckler                     New Smyrna Beach  F    69   56      125        31:57   10:18/M             
       4    Vicki Jaques                      Orange City  FL        75   59      168        39:48   12:50/M             
       5    Susan Taylor                      Orange City  FL       149   59      181        57:14   18:28/M             
       6    Nancy Lessig                      Deland  FL             93   58      182        57:14   18:28/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Susan Gummey                      Daytona Beach  FL      64   60       54        25:15    8:09/M             
       2    Laura Grigull                     The Villages  FL       63   63       81        27:24    8:50/M             
       3    Teri Barbato                      Orlando  FL             8   60      129        32:11   10:23/M             
       4    Ruth Gorman                       Belleview  FL          58   63      134        32:57   10:38/M             
       5    Susan Leonard                     Orange City  FL        92   64      141        34:11   11:02/M             
       6    Jeanne Keiper                     Port Orange  FL        79   62      149        35:52   11:34/M             
       7    Janice Kunitsugu                  Clermont  FL           85   62      169        39:58   12:54/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mary MacHuga                      Daytona Beach Shore    96   66      127        32:07   10:22/M