27th Annual DeLeon Springs Half Marathon   
January 2, 2011, DeLeon Springs, FL
Race Director: John Boyle
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Age Group

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jutta Merilainen                  Batawa  ON            482   38        1      1:23:26    6:22/M             

Female 17 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maite M. Moscoso                  Longwood  FL          362   15       36      1:39:27    7:35/M             
       2    Sandra Smith                      Deltona  FL           419   11      204      2:29:03   11:23/M             

Female 18 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kimberly Law                      Binghamton  NY        343   22       58      1:47:13    8:11/M             
       2    Lauren Hadley                     Orlando  FL           303   21      142      2:04:23    9:30/M             
       3    Rhianon Rowan                     Daytona Beach  FL     487   21      173      2:15:52   10:22/M             
       4    Holley McNeely                    Oviedo  FL            355   23      190      2:23:11   10:56/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jesse Mizzone                     Jersey City  NJ       358   25       29      1:36:26    7:22/M             
       2    Kelsey Bealert                    Oviedo  FL            247   25       31      1:36:37    7:23/M             
       3    Meghan Snyder                     Eustis  FL            422   26       42      1:41:15    7:44/M             
       4    Angel King                        Naples  FL            335   28       44      1:42:52    7:51/M             
       5    Erin Walsh                        Orlando  FL           447   29       84      1:52:19    8:34/M             
       6    Arielle Tyree                     Deland  FL            439   28      147      2:05:37    9:35/M             
       7    Jacquelynn Jordan                 Orlando  FL           325   29      184      2:19:33   10:39/M             
       8    Martina Duran                     Tampa  FL             276   27      222      2:41:00   12:17/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Alexa Gemma                       South Daytona  FL     289   34       23      1:34:33    7:13/M             
       2    Kelly Cory                        Edgewater  FL         264   33       39      1:40:43    7:41/M             
       3    Julie Kersey                      Deland  FL            333   33       43      1:41:32    7:45/M             
       4    Teresa Oliver                     Sarasota  FL          377   32       80      1:52:03    8:33/M             
       5    Janel Saunders                    Casselberry  FL       205   32      109      1:59:27    9:07/M             
       6    Meghan Horner                     Orlando  FL           315   30      119      2:00:46    9:13/M             
       7    Tammy Kirby                       Deland  FL            336   32      149      2:06:49    9:41/M             
       8    April Goodwin                     Deland  FL            297   31      150      2:07:14    9:43/M             
       9    Krystal Sutton                    Orlando  FL           432   32      161      2:10:21    9:57/M             
      10    Jodie Cope                        Duluth  MN            262   33      162      2:10:23    9:57/M             
      11    Melissa Kennedy                   Davenport  FL         330   30      208      2:30:30   11:29/M             
      12    Andrea Hendry                     Orlando  FL           309   32      209      2:30:30   11:29/M             
      13    Valentina Malaxa                  Port Orange  FL       348   34      213      2:33:28   11:43/M             
      14    Rachel Pereira                    Orlando  FL           387   33      236      3:27:07   15:49/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Maite Moscoso                     Longwood  FL          363   38       12      1:29:43    6:51/M             
       2    April Darrow                      Lake Mary  FL         196   39       34      1:38:33    7:31/M             
       3    Tammy Bennett                     Mulberry  FL          248   37       63      1:49:27    8:21/M             
       4    Rebecca Lang                      Deland  FL            397   36       71      1:50:57    8:28/M             
       5    Carolyn Derosby                   Deleon Springs  FL    271   39       77      1:52:00    8:33/M             
       6    Aurore Lariven                    St Augustine  FL      342   37       89      1:53:30    8:40/M             
       7    Sinead Clancy                     St Augustine  FL      261   35       90      1:53:31    8:40/M             
       8    Samantha Andrews                  Norwood  CO           463   35       93      1:54:49    8:46/M             
       9    Beth Stone                        Orlando  FL           429   39      101      1:57:26    8:58/M             
      10    Pam Gladd                         Orlando  FL           292   39      123      2:01:07    9:15/M             
      11    Sarah (brooke) Palmer             Deland  FL            382   37      130      2:02:34    9:21/M             
      12    Kim Walsh                         Daytona Beach  FL     448   39      131      2:02:45    9:22/M             
      13    Sherri Wilson                     Virginia Beach  VA    456   37      139      2:03:56    9:28/M             
      14    Miriam Demesian                   Orlando  FL           270   39      146      2:05:26    9:35/M             
      15    Leslie Tyler                      New Smyrna Beach  FL  438   39      171      2:14:02   10:14/M             
      16    Gemma Villapando                  Deland  FL            443   35      179      2:18:48   10:36/M             
      17    Guillermina Lopez                 Port Orange  FL       345   38      201      2:28:22   11:20/M             
      18    Tara Geiger                       New Smyrna Beach  FL  480   38      205      2:29:06   11:23/M             
      19    Rachel Simmons                    Orlando  FL           416   35      206      2:29:50   11:26/M             
      20    Melissa Hopkins                   Deltona  FL           314   37      211      2:31:04   11:32/M             
      21    Bonnie Cawvey                     Orlando  FL           260   35      217      2:39:09   12:09/M             
      22    Charisse Worrell                  Apopka  FL            460   35      228      2:52:14   13:09/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kelly Collins                     Winter Park  FL       479   42       25      1:35:05    7:15/M             
       2    Betty English                     Deland  FL            483   44       61      1:49:21    8:21/M             
       3    Sheila Sullivan                   Daytona Beach Shores  484   44       65      1:50:18    8:25/M             
       4    Stacy Ferner                      New Smyrna Beach  FL  500   42       67      1:50:30    8:26/M             
       5    Christine Power                   Edgewater  FL         389   43       85      1:52:34    8:36/M             
       6    Tracy Moon                        Apopka  FL            359   40      120      2:00:46    9:13/M             
       7    Toni Holland                      Ormond Beach  FL      312   42      124      2:01:16    9:15/M             
       8    Laura Stanley                     Ormond Beach  FL      426   44      127      2:01:48    9:18/M             
       9    Belinda Huttmann                  Deland  FL            491   42      128      2:02:05    9:19/M             
      10    Cathy Ennett Crabtree             Deland  FL            279   43      151      2:07:28    9:44/M             
      11    Sarah Sieg                        Deland  FL            415   41      156      2:08:30    9:49/M             
      12    Karen Barker                      Orange City  FL       201   44      163      2:10:28    9:58/M             
      13    Jenna O'Horan                     Sarasota  FL          374   40      175      2:16:00   10:23/M             
      14    Cathy Payne                       Orlando  FL           386   41      187      2:19:56   10:41/M             
      15    Kim Perry                         Maitland  FL          388   41      189      2:20:03   10:41/M             
      16    Karen Weinrich                    Port Orange  FL       451   40      194      2:25:41   11:07/M             
      17    Xioma Budgen                      Ormond Beach  FL      259   41      202      2:28:41   11:21/M             
      18    Michelle Thompson                 Orange City  FL       435   40      207      2:30:09   11:28/M             
      19    Jennifer Joseph                   Daytona Beach  FL     326   40      218      2:39:55   12:12/M             
      20    Becky Scales                      Port Orange  FL       408   44      232      3:03:05   13:59/M             
      21    Carey Oliphant                    Orlando  FL           375   43      233      3:05:21   14:09/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Petra Weber-Gˆbig                 Hanau                 449   46       37      1:40:28    7:40/M             
       2    Nathalie Gauthier                 Palm Coast  FL        475   46       40      1:40:53    7:42/M             
       3    Mary Hurley                       Deland  FL            319   47       79      1:52:02    8:33/M             
       4    Linda Pistulka                    Winter Park  FL       470   49       87      1:53:11    8:38/M             
       5    Peggy Bernardo                    Port Orange  FL       213   49      106      1:58:25    9:02/M             
       6    Kyra Swindle                      Winter Park  FL       433   45      111      1:59:30    9:07/M             
       7    Martein Zumiga-Dool               Orlando  FL           498   47      112      1:59:35    9:08/M             
       8    Susan Morgan                      Ormond Beach  FL      191   45      118      2:00:40    9:13/M             
       9    Patty Dame                        Palatlea  FL          472   49      122      2:01:03    9:14/M             
      10    Alice Neal                        Silver Springs  FL    467   48      186      2:19:53   10:41/M             
      11    Janine Grover                     Port Orange  FL       298   47      216      2:38:26   12:06/M             
      12    Robin Smith                       St. Augustine  FL     473   48      219      2:39:59   12:13/M             
      13    Elizabeth Gmerek                  Merritt Island  FL    293   49      224      2:44:00   12:31/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sue O'Malley                      Port Orange  FL       380   50       26      1:35:20    7:17/M             
       2    Kathy Gagnier                     Winter Park  FL       197   53       38      1:40:40    7:41/M             
       3    Erica Saylor                      New Smyrna Beach  FL  407   50       97      1:56:38    8:54/M             
       4    Cindy Pare                        Deland  FL            383   54      107      1:58:30    9:03/M             
       5    Deborah Milford                   Deland  FL            357   53      132      2:02:55    9:23/M             
       6    Ingrid Cordell                    Winter Park  FL       263   52      144      2:04:49    9:32/M             
       7    Susan Walker                      Wilbur-By-the-sea     445   52      170      2:13:41   10:12/M             
       8    Nancy Rowan                       Daytona Beach  FL     488   52      174      2:15:53   10:22/M             
       9    Darby Stine                       Orlando  FL           428   50      180      2:18:51   10:36/M             
      10    Michelle Fink                     Daytona Beach  FL     281   53      195      2:25:42   11:07/M             
      11    Cheryl Moothart                   Ormond Beach  FL      360   52      197      2:26:02   11:09/M             
      12    Susan Myers-Feeney                Winter Park  FL       369   50      200      2:27:01   11:13/M             
      13    Beverly Matthews                  Port Orange  FL       352   52      215      2:37:58   12:04/M             
      14    Ivy Troyer                        Fort Lauderdale  FL   437   52      226      2:47:05   12:45/M             
      15    Joan Bishop                       Deleon Springs  FL    251   53      230      2:52:52   13:12/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karen Yerkes                      Orlando  FL           495   58      160      2:09:51    9:55/M             
       2    Susan Paul                        Maitland  FL          385   56      165      2:10:57   10:00/M             
       3    Lynda Cogar                       Ormond Beach  FL      193   59      172      2:15:46   10:22/M             
       4    Ellen Rich                        Celebration  FL       396   55      188      2:19:57   10:41/M             
       5    Doreen Ratigan                    Orlando  FL           392   56      199      2:27:01   11:13/M             
       6    Nancy Robinson                    Longwood  FL          402   59      237      3:28:23   15:54/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Gerda Kalb                        Key West  FL          328   64      214      2:33:44   11:44/M             
       2    Valerie Scott                     Chuluota  FL          411   62      221      2:40:35   12:15/M             

Female 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Cler Hudgins                      New Smyrna Beach  FL  318   65      220      2:40:17   12:14/M             

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ole Hjelle                        Deland  FL            499   40        2      1:24:17    6:26/M             

Male 17 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Taylor Hack                       Deltona  FL           301   15       68      1:50:32    8:26/M             
       2    Michael Buchanan                  Winter Springs  FL    206   17       99      1:56:47    8:55/M             
       3    Ryan Mulvaney                     Winter Springs  FL    365   16      117      2:00:37    9:12/M             
       4    Derek Sheiman                     Clermont  FL          492   17      134      2:03:13    9:24/M             

Male 18 to 24

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    William Saxon                     Deland  FL            405   18       45      1:43:07    7:52/M             
       2    Rito Arenas                       Deland  FL            469   24       78      1:52:01    8:33/M             
       3    Andrew Newby                      Port Orange  FL       371   23      168      2:12:50   10:08/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Christopher Kelly                 Leesburg  FL          329   28        3      1:25:21    6:31/M             
       2    Matt Verley                       Greenville  SC        442   25       16      1:30:56    6:56/M             
       3    Jason Womelsdorf                  Albany  GA            457   29       69      1:50:48    8:27/M             
       4    Rob Marens                        Minneola  FL          350   28       98      1:56:45    8:55/M             
       5    Pat Walker                                              194   27      125      2:01:28    9:16/M             
       6    Michael Teplansky                 Celebration  FL       434   29      182      2:19:26   10:39/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Thaddeus Austin                   Marret Island  FL     224   34        9      1:29:23    6:49/M             
       2    Dave Schaeffer                    Duluth  MN            409   34       11      1:29:41    6:51/M             
       3    Brian Baleno                      Alpharetta  GA        244   33       15      1:30:09    6:53/M             
       4    Aaron Germer                      Winter Park  FL       290   33       57      1:46:19    8:07/M             
       5    Jason Buckner                     Orlando  FL           257   30       75      1:51:33    8:31/M             
       6    Dag Hermes                        Deland  FL            195   33      126      2:01:28    9:16/M             
       7    Frank Blum                        Orlando  FL           253   33      152      2:07:37    9:45/M             
       8    Dwayne Williams                   Winter Garden  FL     455   34      153      2:07:37    9:45/M             
       9    Joseph Gilyard                    Culpeper  VA          291   34      158      2:08:52    9:50/M             
      10    Matt Robinson                     Ocala  FL             400   31      159      2:09:06    9:51/M             
      11    Andy Niblett                      Lakeland  FL          373   32      166      2:12:14   10:06/M             
      12    Adam McIntyre                     Orange City  FL       354   33      177      2:17:27   10:30/M             
      13    Kevin Jacobs                      Orlando  FL           322   32      196      2:25:56   11:08/M             
      14    Brian Hack                        Deltona  FL           302   32      223      2:43:28   12:29/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jose Musso                        Palm Coast  FL        493   35        4      1:25:50    6:33/M             
       2    Flint Brady                       Crescent City  FL     255   37        8      1:28:18    6:44/M             
       3    Mike Mott                         Deland  FL            209   38       10      1:29:32    6:50/M             
       4    Mike Smith                        Deltona  FL           420   36       18      1:32:35    7:04/M             
       5    Juan C Moscoso                    Longwood  FL          364   38       27      1:35:59    7:20/M             
       6    Robert Cory                       Edgewater  FL         265   35       30      1:36:27    7:22/M             
       7    Joe Guthrie Jr                    Norwood  CO           464   35       41      1:41:11    7:43/M             
       8    Andreas Gbig                      Hanau                 294   38       46      1:43:09    7:52/M             
       9    Luis Gomez                        Deltona  FL           485   38       50      1:44:23    7:58/M             
      10    Rhett Frazier                     Winter Park  FL       286   36       53      1:45:52    8:05/M             
      11    Jason Bruce                       Winter Park  FL       223   39       64      1:49:59    8:24/M             
      12    Basker Ganesan                    Orlando  FL           288   39       72      1:51:01    8:28/M             
      13    Junos Reed                        Deland  FL            394   37       86      1:52:42    8:36/M             
      14    Josh Ebert                        Deland  FL            277   37       88      1:53:13    8:39/M             
      15    Andy Sarasty                      Oviedo  FL            468   35      100      1:56:57    8:56/M             
      16    David Sainer                      St. Petersburg  FL    478   39      138      2:03:46    9:27/M             
      17    Jason Howes                       Kingsland  GA         316   37      164      2:10:46    9:59/M             
      18    Jeff Heckler                      New Smyrna Beach  F   307   36      212      2:33:27   11:43/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Danny Weed                        Palm Coast  FL        486   40        5      1:26:19    6:35/M             
       2    Paul Duckett                      Winter Park  FL       474   42        7      1:27:58    6:43/M             
       3    James Cardozo                     Jacksonville  FL       27   40       13      1:29:46    6:51/M             
       4    Jim Huff                          New Smyrna  FL        494   40       14      1:30:05    6:53/M             
       5    Riku Paakkonen                    Helsinki              381   43       17      1:31:03    6:57/M             
       6    Jayson Ness                       South Daytona  FL     370   40       22      1:34:30    7:13/M             
       7    Brian Fredloy                     Daytona Beach  FL     481   42       28      1:36:23    7:21/M             
       8    Peter Formisano                   Sanford  FL           284   41       35      1:39:25    7:35/M             
       9    Marcos Torres                     Orlando  FL           436   43       49      1:43:33    7:54/M             
      10    Todd Stoner                       Ormond Beach  FL      430   44       54      1:46:01    8:06/M             
      11    Chris Borglum                     Casselberry  FL       254   42       82      1:52:12    8:34/M             
      12    Robert Bird                       Deltona  FL           250   44       94      1:55:36    8:49/M             
      13    Ed Eisler                         South Daytona  FL     204   42      104      1:58:02    9:01/M             
      14    Francisco Valentin                Orlando  FL           440   42      121      2:00:58    9:14/M             
      15    Gregory Delgado                   Orlando  FL           269   44      143      2:04:31    9:30/M             
      16    Charles Hatcher                   Deland  FL            306   43      154      2:07:51    9:46/M             
      17    Christopher Weinrich              Port Orange  FL       450   41      193      2:25:41   11:07/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jim Fullarton                     Palm Coast  FL        476   45        6      1:26:23    6:36/M             
       2    Steve Severance                   Citros Springs  FL    465   45       19      1:32:52    7:05/M             
       3    Danny Barrett                     Cocoa  FL             245   46       20      1:33:10    7:07/M             
       4    Steven Lachnicht                  Gainesville  FL       340   49       32      1:38:04    7:29/M             
       5    Jay Dixon                         Winter Haven  FL      275   48       33      1:38:19    7:30/M             
       6    Jack Voth                         Bonita Springs  FL    444   47       48      1:43:21    7:53/M             
       7    James Morgan                      Ormond Beach  FL      192   49       52      1:45:08    8:02/M             
       8    Tim Neal                          Silver Springs  FL    466   46       56      1:46:19    8:07/M             
       9    Chris Goodreau                    Debary  FL            296   48       62      1:49:22    8:21/M             
      10    Tony Moran                        Daytona Beach  FL     361   48       66      1:50:19    8:25/M             
      11    Derek Dickinson                   Sanford  FL           272   47       73      1:51:03    8:29/M             
      12    Mark Blitz                        Clearwater  FL        252   49       76      1:52:00    8:33/M             
      13    Brian Hicks                       Orlando  FL           311   49       83      1:52:15    8:34/M             
      14    Peter Marriott                    Orlando  FL           351   46       91      1:53:36    8:40/M             
      15    Hung-Kwong Ng                     Orlando  FL           372   46      114      1:59:58    9:09/M             
      16    Drew Kehr                         Deltona  FL           187   47      133      2:03:05    9:24/M             
      17    James Gulley                      Oviedo  FL            300   49      135      2:03:31    9:26/M             
      18    Mark Hall                         Debary  FL            304   46      141      2:03:57    9:28/M             
      19    Eric Johnson                      Oviedo  FL            198   49      167      2:12:27   10:07/M             
      20    George Bernardo                   Port Orange  FL       212   48      191      2:24:18   11:01/M             
      21    Eddie Roseboom                    Ormond Beach  FL      496   47      229      2:52:34   13:10/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kenneth Frankenbery               Peninsula  OH         285   54       21      1:33:59    7:10/M             
       2    Greg Brown                        Lakeland  FL          256   50       47      1:43:19    7:53/M             
       3    Tom Davis                         Ocala  FL             471   52       60      1:48:21    8:16/M             
       4    Michael Myers                     Ormond Beach  FL      368   54      102      1:57:43    8:59/M             
       5    Wally Sheta                       Goldenrod  FL         199   50      103      1:57:47    8:59/M             
       6    Mark Russell                      Orlando  FL           404   54      110      1:59:27    9:07/M             
       7    Chuck Miceli                      Longwood  FL          356   50      115      2:00:10    9:10/M             
       8    James Strozinsky                  Fernandina  FL        431   50      116      2:00:11    9:10/M             
       9    Steve Ritt                        Ocala  FL             398   52      129      2:02:30    9:21/M             
      10    Ricky Lutz                        Virginia Beach  VA    347   51      140      2:03:57    9:28/M             
      11    Eric Horst                        Sanford  FL           200   51      145      2:05:08    9:33/M             
      12    Don Baker                         Ocala  FL             243   52      178      2:18:05   10:32/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ric Banning                                             216   58       24      1:35:02    7:15/M             
       2    Paul Hextell                      Debary  FL            310   55       51      1:44:49    8:00/M             
       3    Gerard Wilbrink                   Williamston  MI       454   57       55      1:46:12    8:06/M             
       4    Lynn Robinson                     Ocala  FL             399   56       59      1:47:25    8:12/M             
       5    Max Saylor                        New Smyrna Beach  FL  406   57       70      1:50:54    8:28/M             
       6    Dan Holverson                     Sanford  FL           313   55       74      1:51:31    8:31/M             
       7    David Jacklitch                   New Smyrna Beach  FL  321   58       96      1:55:55    8:51/M             
       8    Ron Lubosco                       Brooksville  FL       346   59      108      1:59:18    9:06/M             
       9    William Costello                  Deland  FL            266   55      113      1:59:46    9:09/M             
      10    Chip Langton                      Deland  FL            341   57      148      2:05:54    9:37/M             
      11    Duane Allen                       Orange City  FL       241   55      157      2:08:45    9:50/M             
      12    Jim Gravely                       Morganton  NC         489   57      169      2:13:15   10:10/M             
      13    Mike Kenney                       Fort Lauderdale  FL   331   58      176      2:16:13   10:24/M             
      14    Rick Lindsey                      East Palatka  FL      344   58      192      2:25:23   11:06/M             
      15    Leonard Guida                     Port Orange  FL       299   56      210      2:30:47   11:31/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Malcolm Oliver                    Sarasota  FL          378   62       81      1:52:03    8:33/M             
       2    William Smith                     Deltona  FL           418   62      136      2:03:32    9:26/M             
       3    Ken Vanslette                     Daytgona Beach  FL    441   61      137      2:03:33    9:26/M             
       4    Nick Irwin                        Kissimmee  FL         320   63      155      2:08:20    9:48/M             
       5    Joseph Fink                       Daytona Beach  FL     282   64      198      2:26:36   11:11/M             
       6    Ken Wong                          Deland  FL            458   63      227      2:49:48   12:58/M             
       7    Rober Goodreau                    Ocala  FL             295   63      235      3:14:23   14:50/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pete Weishaar                     Winter Springs  FL    452   65       92      1:53:45    8:41/M             
       2    David Bird                        Port Orange  FL       249   66      105      1:58:13    9:01/M             
       3    Joe Hudacky                       The Villages  FL      317   68      181      2:19:24   10:38/M             
       4    David Spear                       Deland  FL            423   66      183      2:19:33   10:39/M             
       5    Richard Large                                           178   67      185      2:19:43   10:40/M             
       6    Chester Kalb                      Key West  FL          327   65      225      2:46:30   12:43/M             
       7    Paul Scott                        Ormond Beach  FL      477   65      234      3:09:29   14:28/M             

Male 70 to 74

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Kunz                         Clermont  FL          339   72      203      2:28:55   11:22/M             
       2    Stuart Olson                      Chuluota  FL          379   71      231      2:57:24   13:33/M             

Male no age given

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chad Wilkins                      Apopka  FL            202   0        95      1:55:50    8:51/M             

Half Marathon Clydesdale

Male 39 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chad Sinness                      Casselberry  FL       417   34        4      1:59:46    9:09/M             
       2    Bennie Woods                      St Marys  GA          459   34        6      2:12:08   10:05/M             

Male 40 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Parker                    New Smyrna Beach  FL  384   49        1      1:50:23    8:26/M             
       2    Thomas Oliver                                           497   43        2      1:58:11    9:01/M             
       3    Jeffrey Kerns                     Saint Marys  GA       332   40        3      1:58:30    9:03/M             
       4    Gary Huttmann                     Deland  FL            490   55        5      2:10:52    9:59/M             
       5    Billy Price                       Debary  FL            390   42        7      2:14:09   10:14/M             
       6    Jack Marcum                       Ocala  FL             349   46        8      2:18:54   10:36/M             
       7    Kenneth Bass                      Deland  FL            246   59        9      2:24:07   11:00/M             
       8    Frank McCann                      The Villages  FL      353   64       10      2:44:27   12:33/M