Englewood Family YMCA Triathlon
July 16, 2011 at Englewood Beach, FL
400 m Swim| 13 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Terri Prechtl
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     1   135 John Stevenson           31 Sarasota             FL   58:21    4    6:18    1:04    1   31:04  25.1    0:34    1   19:23 
MALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    71   235 Sebastien Tourillon      14 Ft Myers             FL 1:17:11    1    7:05    2:33    1   42:30  18.4    2:37    1   22:28 
    2   200   152 Brent Tyack              12 Sarasota             FL 1:36:17    2    8:49    4:14    2   47:10  16.5    1:18    2   34:48 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    10   228 Danny Duncan             19 Englewood            FL 1:06:11    1    6:59    1:10    1   34:23  22.7    0:41    1   22:59 
    2   152   121 John Graham              18 Venice               FL 1:28:10    2    7:56    2:01    2   52:25  14.9    0:40    2   25:10 
    3   230    93 Adam McLaughlin          15 Venice               FL 1:40:53    4   12:21    3:11    4   52:56  14.7    0:53    3   31:33 
    4   248   114 Thom Chaffee             15 Venice               FL 1:46:29    3    8:43    5:21    3   52:34  14.8    0:59    4   38:53 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    19   159 Andrew Crull             21 Venice               FL 1:08:27    1    6:46    1:22    2   37:20  20.9    0:49    1   22:11 
    2    20   184 Connor Van Elswyk        24 Sarasota             FL 1:08:45    2    7:34    1:50    1   34:00  22.9    0:51    3   24:33 
    3    35   269 Braxton Clarke           20 Sarasota             FL 1:11:50    3    7:38    1:39    3   37:47  20.6    0:47    2   24:01 
    4   145   177 Drew Obermeier           20 Venice               FL 1:27:14    5   10:15    3:13    5   47:37  16.4    1:04    4   25:07 
    5   162    27 Kevin Almassian          23 Sarasota             FL 1:29:39    4    8:48    2:50    4   45:59  17.0            5   32:03 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    13   273 Ryan Churchill           26 Madeira Beach        FL 1:07:20    4    7:59    1:19    1   34:24  22.7    0:56    1   22:45 
    2    15    84 Tony Welch               27 Venice               FL 1:07:51    3    7:56                                                 
    3    26   124 Jordan Hester            27 Naples               FL 1:10:29    6    8:11    1:24    3   36:47  21.2    1:01    2   23:07 
    4    27    97 Jeffrey Zych             28 Osprey               FL 1:10:31                         2   36:20  21.5    0:56    3   24:09 
    5    58   268 John Wassenaar           25 Venice               FL 1:15:38    1    7:36    2:04    4   37:39  20.7    0:40    4   27:40 
    6    90   234 Jeremy Gaffney           28 Plant City           FL 1:19:49    2    7:38    2:12    5   39:33  19.7    1:42    6   28:46 
    7   110   216 Richie Parlier           25 Naples               FL 1:22:04    5    8:05    4:02    6   40:24  19.3    1:53    5   27:42 
    8   172    52 Jostin Burbridge         27 Pt. Charlotte        FL 1:31:20    7   11:46    2:58    7   43:45  17.8    0:43    7   32:11 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     4    71 Shawn Johnson            32 Sarasota             FL 1:02:42    3    6:17    1:04    3   33:27  23.3    0:31    2   21:25 
    2     5   281 David Brower             33 N. Venice            FL 1:02:46    6    6:48    1:28    4   33:51  23.0    0:37    1   20:02 
    3     7    48 Andrew Berster           31 Sarasota             FL 1:04:28    2    6:17    1:20    2   33:16  23.4    0:29    4   23:07 
    4     8   129 Damien Blumetti          30 Sarasota             FL 1:05:43    7    6:55    1:12    5   34:07  22.9    0:38    3   22:53 
    5    14    76 Mathew Kepler            31 Sarasota             FL 1:07:24    4    6:21    1:21    6   34:32  22.6    0:46    7   24:26 
    6    21   137 Rich Spearin             31 Wesley Chapel        FL 1:09:08    8    7:13    1:36    7   35:19  22.1    0:50    6   24:13 
    7    37   150 Mark Creech              30 Englewood            FL 1:12:04   10    8:03    2:30    8   35:38  21.9    1:06    8   24:50 
    8    38    72 Paul Devault             33 Winter Garden        FL 1:12:16    1    6:09    1:40    9   37:41  20.7    1:01    9   25:47 
    9    40    78 Mark Kowalski            34 Sarasota             FL 1:12:22   11    8:04    1:51   10   38:03  20.5    1:15    5   23:11 
   10   111   201 Waylon Morris            34 Riverview            FL 1:22:05   14    9:20    2:05   12   41:30  18.8    0:55   10   28:16 
   11   127   179 Aj Stickley              30 Sarasota             FL 1:24:36   13    8:42    2:58   13   41:34  18.8    1:25   11   29:58 
   12   139   267 Jeremy Burris            34 Plant City           FL 1:26:38   12    8:09    2:21   11   39:59  19.5    0:54   13   35:17 
   13   188   206 Roger Palmer             31 Punta Gorda          FL 1:33:29    9    7:42    3:55   14   47:39  16.4    1:36   12   32:38 
   14     0    81 Marco Hintz              33 Sarasota             FL            5    6:48    0:56    1   31:40  24.6    0:33              
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    18   278 Joel Zalud               36 Venice               FL 1:08:08    2    6:34    1:32    3   37:18  20.9    0:32    1   22:13 
    2    41   122 John Giglio              37 Venice               FL 1:12:28    6    7:56    1:45    4   37:48  20.6    0:37    3   24:24 
    3    44   170 Steve Deladurantey       35 Naples               FL 1:13:30    4    7:37    1:57    5   37:48  20.6    0:46    6   25:25 
    4    67    89 George Kruse             36 Bradenton            FL 1:16:32   10    9:40    2:19    8   38:09  20.4    1:23    5   25:04 
    5    70   161 James Evans              38 Ft Myers             FL 1:17:09    7    8:39    1:46    2   36:52  21.2    1:17    7   28:36 
    6    75   180 John Rosbottom           37 Naples               FL 1:17:43   11    9:42    2:30   10   40:26  19.3    1:38    2   23:29 
    7    76    63 Sean Dreznin             36 Sarasota             FL 1:17:50    3    7:17    3:33    1   36:11  21.6    1:04    8   29:46 
    8    94   280 David Brozik             36 N. Port              FL 1:20:15    5    7:37    3:10    7   38:04  20.5    1:15    9   30:11 
    9    97   157 Eric Milbrandt           37 Cape Coral           FL 1:20:39    1    6:29    1:45    9   39:12  19.9    1:10   11   32:05 
   10   108    30 Luis Carrion             39 N. Port              FL 1:21:51    9    9:05    2:17    6   38:00  20.5    1:23   10   31:07 
   11   118   288 Jose Castillo III        38 Naples               FL 1:22:58   16   13:26    2:11   11   41:19  18.9    1:11    4   24:53 
   12   186    95 Chris Ragazzone          37 Rotonda West         FL 1:33:09   12    9:43    3:13   14   47:16  16.5    0:50   12   32:10 
   13   190   217 Mike Hansen              37 N. Port              FL 1:33:38    8    8:52    2:31   12   42:22  18.4    1:39   14   38:16 
   14   235    34 Clay Henson              36 N. Port              FL 1:41:44   13   10:21    2:45   16   50:55  15.3    0:58   13   36:47 
   15   256   242 Robert Whitaker          38 Naples               FL 1:50:14   15   12:06    3:30   13   46:09  16.9    1:52   15   46:39 
   16   267   142 Jim Jenkins              38 Cape Coral           FL 2:03:49   14   11:05    3:53   15   50:00  15.6    2:01   16   56:53 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    11   190 Bill Bedard              41 Sarasota             FL 1:06:46    1    6:32    2:13    6   36:36  21.3    0:54    1   20:34 
    2    16    33 Hardy Schwartz           40 Sarasota             FL 1:08:01    7    8:11    1:47    2   34:51  22.4    0:50    2   22:25 
    3    23   167 Michael Schyck           42 Pt. Charlotte        FL 1:09:59    3    7:13    1:34    4   36:08  21.6    0:30    7   24:36 
    4    30   185 Tad Cranfield            42 Ft Myers             FL 1:10:49    2    6:58    1:41    9   37:19  20.9    0:56    5   23:56 
    5    31   227 Lance Schilling          40 Venice               FL 1:10:53    9    8:20    1:50    8   37:14  20.9    0:40    4   22:52 
    6    32   255 Antonio Flores           43 Ft Myers             FL 1:11:04   13    8:40    1:35   10   37:23  20.9    0:58    3   22:29 
    7    34   134 Norman Wilson            43 Pt. Charlotte        FL 1:11:47   12    8:38    1:26    7   36:58  21.1    0:35    6   24:13 
    8    65    54 Brett Hendricks          44 Boca Grande          FL 1:16:23    6    7:59    1:57    1   33:37  23.2    1:04   16   31:48 
    9    74   183 Paul Harris              43 Palmetto             FL 1:17:21   15    8:49    2:16    5   36:27  21.4    1:21   11   28:30 
   10    82    37 Rocky Reed               41 Pt Charlotte         FL 1:18:29   21   11:13    1:48    3   35:29  22.0    0:48   12   29:13 
   11    92   279 Luigi Giannattasio       40 Sarasota             FL 1:19:51   14    8:42    2:45   15   42:08  18.5    0:35    9   25:44 
   12   104    55 Bryan Detert             42 Venice               FL 1:21:34   16    8:49    2:47   14   41:54  18.6           10   28:06 
   13   116     5 Mark Teaney              42 Pt. Charlotte        FL 1:22:52    5    7:47    2:48   12   40:05  19.5    1:39   14   30:36 
   14   123   143 Paul Barbosa             41 Bradenton            FL 1:24:24    8    8:18    2:02   20   47:57  16.3    1:11    8   24:58 
   15   133   236 Andrew Martin            41 Bartow               FL 1:25:56   10    8:29    3:16   16   43:12  18.1    0:42   13   30:19 
   16   189    25 John Fotos               44 Venice               FL 1:33:36   22   11:47    4:20   13   41:40  18.7    2:39   17   33:12 
   17   206   131 Earl Goodwyne            41 Punta Gorda          FL 1:37:01   19   10:18    3:05   18   44:40  17.5    2:32   19   36:28 
   18   209   262 Armando Solares          40 Englewood            FL 1:37:23    4    7:41    2:36   17   44:02  17.7    2:04   21   41:03 
   19   216   215 Chad Schilling           43 Weston               FL 1:38:49   20   10:26    4:04   21   50:57  15.3    2:20   15   31:04 
   20   222    98 Ben Graham               41 Punta Gorda          FL 1:39:25   17   10:03    3:44   19   47:55  16.3    2:44   18   35:01 
   21   238   251 Kevin Schrock            43 Sarasota             FL 1:42:52   11    8:34    2:46   11   39:18  19.8    1:15   22   51:02 
   22   250    46 Stephen Uber             41 Venice               FL 1:47:06   18   10:15    5:20   22   50:57  15.3    1:20   20   39:16 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    22    79 Chuck Moonen             46 Bradenton            FL 1:09:26    5    7:54    1:26    3   36:00  21.7    0:50    1   23:18 
    2    24    29 Dan Schultz              46 Cape Coral           FL 1:10:11    2    7:18    1:33    4   36:06  21.6    0:41    3   24:36 
    3    39   104 William Gorman           48 Punta Gorda          FL 1:12:19    4    7:53    1:54    2   35:36  21.9    1:17    6   25:40 
    4    42   132 David Reynolds           45 Venice               FL 1:12:28   18    9:46    2:02    1   34:32  22.6    1:31    4   24:39 
    5    51     3 Michael Lange            45 Ginsheim, Hessen     DE 1:14:30   12    8:50    2:07    8   39:22  19.8    0:29    2   23:44 
    6    69    91 Michael West             49 N. Port              FL 1:16:56    1    6:29    3:16    5   38:06  20.5    1:18    8   27:49 
    7    78   173 Tim Barrett              47 Buckingham           FL 1:17:58   17    9:33    2:19    9   39:42  19.6    0:55    5   25:31 
    8    89   116 Jose Ruiz, Jr.           48 Cape Coral           FL 1:19:33   16    9:21    2:40    6   38:25  20.3    1:00    9   28:10 
    9   124   169 Brian Haag               48 Cape Coral           FL 1:24:31   15    8:54    2:28    7   38:26  20.3    1:27   11   33:18 
   10   157    32 Joseph Homoky            45 Venice               FL 1:29:08    7    8:13    3:01   10   40:26  19.3    1:13   15   36:18 
   11   161   192 Paul Cerami              48 Pt. Charlotte        FL 1:29:39   14    8:53    3:49   14   43:47  17.8    0:48   10   32:24 
   12   163   194 Jim Bartek               48 Pt. Charlotte        FL 1:29:47   13    8:51    3:05   18   47:17  16.5    2:48    7   27:47 
   13   167   117 Michael Erickson         47 Venice               FL 1:30:46   10    8:22    2:34   13   43:30  17.9    1:05   14   35:17 
   14   181   109 Rick Rzad                48 Murdock              FL 1:32:12    9    8:20    2:50   12   43:11  18.1    0:39   17   37:15 
   15   187   151 Andrew Tyack             45 Sarasota             FL 1:33:17    6    7:55    3:13   16   46:04  16.9    1:18   13   34:49 
   16   194   174 Jeff Chirillo            48 Englewood            FL 1:34:19    3    7:29    4:06   17   46:51  16.6    2:08   12   33:47 
   17   196   138 Chris Meyers             49 Valdosta             GA 1:34:50    8    8:17    2:58   15   44:17  17.6    2:11   16   37:09 
   18   197    19 Chris Banting            45 Englewood            FL 1:35:17   11    8:50    3:33   11   40:39  19.2    0:54   18   41:23 
   19   265    10 James Quinn              49 Venice               FL 2:01:25   19   14:59    4:59   19   48:54  16.0    2:11   19   50:24 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     9   254 Ed Reid                  52 Bradenton            FL 1:06:00    8    8:55    1:20    1   33:59  23.0    0:47    1   21:00 
    2    17   166 Karl Stine               52 Pt. Charlotte        FL 1:08:07    3    7:24    1:11    3   35:12  22.2    0:32    3   23:50 
    3    36   165 Bob Brown                53 St Petersburg        FL 1:11:57   12   10:07    2:22    2   35:00  22.3    0:52    2   23:38 
    4    47   271 Duane Rice               54 Ft Myers             FL 1:13:58    4    7:50    2:11    4   36:55  21.1    0:51    6   26:12 
    5    50   136 Timothy Hochuli          50 Bradenton            FL 1:14:25    1    6:28    1:45    7   37:35  20.8    0:47    9   27:52 
    6    52    75 Grant Setzer             50 Cape Coral           FL 1:15:05   10    9:04    1:24    5   36:57  21.1    0:53    7   26:49 
    7    53   233 Jeff Unthank             53 Sarasota             FL 1:15:07    5    8:12    2:25    6   37:10  21.0    1:14    5   26:08 
    8    66   259 Keith Miller             51 Ft Myers             FL 1:16:30    7    8:47    2:00    8   39:31  19.7    1:17    4   24:57 
    9   113   195 Carlos Escarra           54 Marco Island         FL 1:22:30   11    9:43    3:02    9   40:45  19.1    1:19    8   27:43 
   10   125    28 John McDonough, III      50 Tampa                FL 1:24:32    6    8:25    1:29   12   42:41  18.3    1:13   11   30:46 
   11   135   140 Neil Snyder              52 Naples               FL 1:26:28    9    8:59    2:02   10   41:07  19.0    1:42   12   32:40 
   12   151   276 Markus Rapsawich         50 Englewood            FL 1:28:08    2    7:22    2:40   11   42:20  18.4    0:50   13   34:58 
   13   184   283 Chris Smith              54 Naples               FL 1:32:59   13   11:31    4:28   13   44:15  17.6    2:01   10   30:46 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    12   229 Dennis Thompson          56 Wellington           FL 1:06:53    1    6:36    1:44    1   35:34  21.9    0:44    1   22:17 
    2    57   213 David Benedetti          55 Sarasota             FL 1:15:34    2    7:20    2:05    5   36:57  21.1    1:20    3   27:55 
    3    62    60 Jerry Downs              59 Venice               FL 1:16:05    4    8:27    2:26    4   36:48  21.2    1:09    2   27:16 
    4    73    51 Bob Truhe                56 Suwanee              GA 1:17:21    8    9:41    2:01    2   35:51  21.8    1:32    4   28:17 
    5    87   208 David Jones              55 Naples               FL 1:19:28    5    8:47    2:29    3   36:42  21.3    1:09    6   30:24 
    6   115   275 Bernard Daudrumez        55 Sarasota             FL 1:22:52    3    7:46    2:53    6   41:44  18.7    0:52    5   29:39 
    7   148   256 Richard Fuerst           56 Englewood            FL 1:27:37    6    8:48    3:11    7   41:56  18.6    1:26    7   32:19 
    8   231   243 John Humphreville        58 Naples               FL 1:40:58    7    9:40    3:35    8   43:27  18.0    1:38    8   42:40 
    9   260     9 Mark Usher               58 Sarasota             FL 1:54:17   10   11:17    3:08    9   49:17  15.8    1:48   10   48:49 
   10   261   274 Paul Ryan                56 Venice               FL 1:55:08    9   10:13    3:51   10   51:02  15.3    2:46    9   47:19 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    61   252 George Dondanville       61 Naples               FL 1:15:50    1    8:03    2:05    1   37:26  20.8    1:57    1   26:21 
    2   119   146 Larry Washmuth           61 Sarasota             FL 1:23:17    3    9:13    3:04    2   39:19  19.8    1:23    2   30:20 
    3   150    68 Bill Mestrezat           60 Sarasota             FL 1:28:06    2    8:55    3:36    4   42:49  18.2    2:11    3   30:35 
    4   193   144 Dennis McNaughton        61 Sarasota             FL 1:34:17    4   10:04    3:36    3   39:48  19.6    3:54    4   36:56 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   195   261 Richard Lebeau           68 Largo                FL 1:34:19    2    9:53    2:55    1   42:06  18.5    1:20    2   38:06 
    2   234   153 Paul Perisho             66 Cape Coral           FL 1:41:18    3   11:43    2:50    3   49:02  15.9    1:41    1   36:04 
    3   236    13 Rodney Weckesser         66 Pt. Charlotte        FL 1:41:56    1    9:49    3:11    2   47:06  16.6    1:59    3   39:53 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   263    80 Tom O'Neill              71 Venice               FL 1:56:46    1   11:24    4:01    1   48:40  16.0    1:10    1   51:33 
CLYDESDALE 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    49   240 Steve Gant               38 Arcadia              FL 1:14:23    1    7:05    1:44    4   37:56  20.6    0:56    4   26:43 
    2    68     8 Christopher Peters       34 Bradenton            FL 1:16:48    3    7:55    1:32    3   37:51  20.6    0:46    5   28:46 
    3    84   148 Guildor Geneau           32 Parrish              FL 1:18:59    2    7:09    2:28    2   37:43  20.7    1:02    6   30:39 
    4    86   189 Kevin Kramer             32 Sarasota             FL 1:19:25    4    8:35    3:08    6   40:57  19.0    0:53    3   25:54 
    5    99   257 Jamey Dyson              35 Parrish              FL 1:20:45    5    8:40    2:08    1   37:14  20.9    1:25    7   31:20 
    6   128   133 Kevin Baker              34 Lithia               FL 1:24:44   10    9:45    2:07    5   39:23  19.8    1:25    9   32:05 
    7   146   226 Eric Schwartz            33 N. Port              FL 1:27:17    6    8:51    2:44    7   43:11  18.1    0:44    8   31:48 
    8   153   245 Sam Pugsley              25 Bradenton            FL 1:28:30    8    9:05    2:14   11   50:08  15.6    1:17    2   25:48 
    9   214   100 Mike Gartley             30 Venice               FL 1:38:26    7    9:00    3:36    9   45:45  17.0    0:57   11   39:10 
   10   217   272 Gabriel Jiva             32 Sarasota             FL 1:38:56   11   10:34    4:44    8   44:48  17.4    0:50   10   38:02 
   11   245   230 Jason Peters             30 St Petersburg        FL 1:45:25    9    9:17    4:08   12 1:08:40  11.4    0:27    1   22:56 
   12   255   249 Joseph Hill              31 Pt. Charlotte        FL 1:49:25   12   10:44    4:44   10   47:36  16.4    1:26   12   44:57 
CLYDESDALE 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    28    57 Ed Wyatt                 46 Sarasota             FL 1:10:32    1    6:41    1:40    1   35:20  22.1    0:58    2   25:54 
    2    54   130 Paul Brown               41 Bradenton            FL 1:15:10    4    7:51    2:41    3   37:09  21.0    1:42    1   25:50 
    3    56   211 Daren Larson             45 Naples               FL 1:15:20    3    7:49    2:03    6   37:47  20.6    1:06    3   26:36 
    4    85   224 Stephen Supe             44 Bradenton            FL 1:19:15    6    8:05    2:17    2   36:21  21.5    1:21    4   31:12 
    5    98   111 Bobby Drew               47 Dunedin              FL 1:20:40    7    8:36    1:34    5   37:26  20.8    0:47    5   32:18 
    6   117    16 Jim Martin               49 Tampa                FL 1:22:55    5    8:03    2:20    4   37:15  20.9    1:23    6   33:55 
    7   229     2 Kevin Katsarelas         47 Pt. Charlotte        FL 1:40:48    8    9:16    2:45    7   46:25  16.8    0:39    7   41:45 
    8   268   247 Chris Parker             42 Englewood            FL 2:04:24    9   10:32    4:49   10   59:42  13.1    1:21    8   48:02 
    9   269   212 Jay Gunter               47 Deltona              FL 2:09:15   10   13:09    5:03    9   59:13  13.2    1:20    9   50:32 
   10     0   222 Tony Dedominicis         44 Sarasota             FL            2    6:50    2:34    8   49:07  15.9                      
   11     0     6 James Coker              53 Venice               FL           11   15:05                                                 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   105   172 Josh Koza                22 Ft Myers             FL 1:21:37    3    8:32    2:17    1   43:06  18.1    1:11    3   26:33 
    2   112   119 Aleksei Vahtomin         22 N. Port              FL 1:22:27    6    8:57    2:23    3   44:40  17.5    0:50    1   25:38 
    3   140   196 Brent Morris             33 Englewood            FL 1:26:50    2    8:07    3:42    2   44:00  17.7    1:09    7   29:52 
    4   149   282 Bradford Wolff           29 Englewood            FL 1:27:58    1    7:50    3:02    4   45:16  17.2    1:03    8   30:48 
    5   155   160 Christopher Maze         33 N. Port              FL 1:28:45    5    8:50    3:25    7   49:32  15.7    0:41    2   26:19 
    6   160   176 Andrew Obermeier         45 Venice               FL 1:29:36   10   11:04    2:00    6   48:16  16.2    0:46    5   27:31 
    7   165   154 John Young               37 Englewood            FL 1:30:33    7    9:46    3:34    8   49:33  15.7    0:38    4   27:04 
    8   192   286 Paul Tateo               57 Marco Island         FL 1:33:59    4    8:48    2:41    9   49:48  15.7    0:53    9   31:51 
    9   203   237 Arthur Dunn              38 Punta Gorda          FL 1:36:42    8    9:52    3:53    5   47:26  16.4    1:28   10   34:06 
   10   219   181 James Powell             34 N. Port              FL 1:39:03    9   10:23    3:48   10   55:00  14.2    0:37    6   29:17 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   160   176 Andrew Obermeier         45 Venice               FL 1:29:36    2   11:04    2:00    1   48:16  16.2    0:46    1   27:31 
    2   192   286 Paul Tateo               57 Marco Island         FL 1:33:59    1    8:48    2:41    2   49:48  15.7    0:53    2   31:51 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     6    90 Heather Butcher          39 N. Port              FL 1:04:12    2    6:13    1:13    2   35:59  21.7    0:36    1   20:12 
FEMALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1     0   178 Marianna Obermeier       14 Venice               FL            1    9:38    3:04    1   59:34  13.1    9:30              
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    80   101 Dani Young               15 Punta Gorda          FL 1:18:12    1    8:09    1:30    1   41:53  18.6    0:43    1   26:00 
    2   159     1 Jordan Bueche            18 Venice               FL 1:29:17    2    8:53    3:14    2   49:47  15.7    0:56    2   26:29 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    33   244 Caroline Humphreville    24 Naples               FL 1:11:22    1    6:03    1:22    1   39:01  20.0    0:33    1   24:25 
    2   243   128 Jamie Coker              24 Venice               FL 1:44:06    2   12:21    3:29    2   45:23  17.2    1:40    2   41:16 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    46    47 Gabriella Keri           29 Sarasota             FL 1:13:53    1    6:55    1:51    1   38:07  20.5    0:54    1   26:08 
    2   126   207 Rebecca Heintz           29 Sarasota             FL 1:24:34    3    8:45    2:23    3   45:02  17.3    1:07    2   27:18 
    3   142    58 Molly Bryant             29 Ft Myers             FL 1:26:51    4    8:48    2:08    4   45:58  17.0    1:25    3   28:34 
    4   154   221 Amanda Geneau            28 Parrish              FL 1:28:43    5    8:49    2:27    2   42:37  18.3    1:16    5   33:36 
    5   158    38 Whitney Brown            25 Sarasota             FL 1:29:16    6    9:31    2:47    5   46:22  16.8    0:47    4   29:51 
    6   246    59 Jaclyn Ohman             28 Sarasota             FL 1:45:39    2    8:33    2:48    6   49:28  15.8    1:26    6   43:26 
    7   266    67 Meggan McCarthy          26 Sarasota             FL 2:02:19    7   12:14    5:13    7   57:53  13.5    1:17    7   45:44 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    25    82 Hannah Hintz             32 Sarasota             FL 1:10:23    1    7:14    1:18    1   35:56  21.7    0:53    1   25:05 
    2    72    88 Michelle Ayling          31 Bradenton            FL 1:17:17    5    8:05    1:55    2   38:21  20.3    1:01    6   27:57 
    3    77    77 Lana Kepler              30 Sarasota             FL 1:17:56   12    9:16    1:25    4   40:43  19.2    0:49    3   25:45 
    4    96    22 Megan Novack             30 Venice               FL 1:20:37    2    7:37    2:06    3   39:33  19.7    0:50    8   30:33 
    5   100   199 Ashley Basquill          30 Lithia               FL 1:20:58    6    8:50    2:03    5   41:42  18.7    1:11    5   27:14 
    6   101   103 Angela Iwaniw            30 Lakewood Ranch       FL 1:21:15    8    8:56    1:52    6   42:52  18.2    1:13    4   26:24 
    7   107    69 Nancy Devault            31 Winter Garden        FL 1:21:46    9    9:01    3:00    7   43:07  18.1    1:29    2   25:11 
    8   134    70 Jennifer Johnson         33 Sarasota             FL 1:26:13    3    7:52    2:10    8   43:08  18.1    0:33    9   32:32 
    9   136   266 Rachel Chappell          33 Sarasota             FL 1:26:30   11    9:11    2:17   10   44:39  17.5    1:14    7   29:10 
   10   180   284 Katharyn Owen            31 Cape Coral           FL 1:32:07    7    8:52    2:25    9   43:43  17.8    1:48   12   35:21 
   11   183    44 Crystal Shaw             32 Punta Gorda          FL 1:32:43   13    9:38    3:02   12   46:07  16.9    1:08   10   32:49 
   12   191    39 Amanda Glover            33 Brandon              FL 1:33:38   14    9:54    3:09   11   45:13  17.3    0:51   11   34:33 
   13   204   205 Joanna Palmer            32 Punta Gorda          FL 1:36:45    4    8:05    4:04   13   47:51  16.3    0:52   13   35:55 
   14     0    65 Abby Charbonneau         32 Ellenton             FL           10    9:04                                                 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    59    96 Sherry Labree            35 Punta Gorda          FL 1:15:44    1    7:51    1:24    1   38:06  20.5    0:52    2   27:33 
    2    64    53 Nicole Chapman           39 Sarasota             FL 1:16:17    3    8:06    1:50    2   38:30  20.3    1:07    1   26:47 
    3   114   156 Holly Downing            36 Ft Myers             FL 1:22:51    4    8:42    2:04    3   40:43  19.2    1:17    3   30:07 
    4   143    26 Stacy Wear               36 Rotonda West         FL 1:27:03    2    8:05    2:25    6   43:46  17.8    1:03    8   31:47 
    5   147   171 Melissa Tomasso          39 Sarasota             FL 1:27:22    6    9:05    2:27    7   43:50  17.8    1:01    7   31:00 
    6   168   263 Shelley Lapean           37 Rotonda West         FL 1:30:48   11   10:57    2:53    5   43:10  18.1    1:09    9   32:42 
    7   173   198 Julie Cronin             36 Punta Gorda          FL 1:31:22    8   10:05    4:21    8   44:06  17.7    2:17    5   30:35 
    8   175   197 Jody Anthony             39 Punta Gorda          FL 1:31:32    9   10:06    4:21    9   44:07  17.7    2:14    6   30:45 
    9   176    35 Heather Henson           36 N. Port              FL 1:31:36   10   10:56    2:35   10   46:38  16.7    0:55    4   30:33 
   10   178   123 Jileen Steffen           35 Punta Gorda          FL 1:31:44    7   10:00    2:32    4   42:51  18.2    1:49   11   34:35 
   11   199    94 Jennifer Ragazzone       35 Rotonda West         FL 1:36:12    5    9:02    3:20   11   48:46  16.0    0:52   10   34:14 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    60   231 Katherine Kinross        43 Ft Myers             FL 1:15:48    3    8:56    2:12    1   36:08  21.6    1:03    3   27:30 
    2   102   120 Theresa McComb           43 Lithia               FL 1:21:17    8    9:37    1:49    2   39:43  19.6    0:55    6   29:16 
    3   103   239 Karri Huckstep           43 W Lafayette          IN 1:21:27    1    8:17    3:00    3   41:33  18.8    1:23    2   27:16 
    4   120   106 Aimee Heden              40 Osprey               FL 1:23:45    6    9:30    2:24    6   42:08  18.5    1:05    4   28:40 
    5   121   112 Patti Brustad            40 Osprey               FL 1:23:59    7    9:32    2:10    5   42:06  18.5    1:06    5   29:07 
    6   130   141 Elizabeth Taylor         43 Pt. Charlotte        FL 1:25:44    2    8:47    1:46    4   41:36  18.8    0:59    8   32:37 
    7   174   110 Kelly Ratcliff           42 Valrico              FL 1:31:23   10    9:50    1:57    7   43:22  18.0    1:05    9   35:11 
    8   177   250 Tess Rosales             44 Sarasota             FL 1:31:44    9    9:37    3:06   11   50:14  15.5    2:19    1   26:28 
    9   185   102 Veronica Clark           41 Naples               FL 1:33:00    4    9:19    3:32   10   46:44  16.7    1:01    7   32:25 
   10   213    85 Sherry Chappell          42 Sarasota             FL 1:38:16   11   10:10    2:32    8   46:36  16.7    1:12   12   37:48 
   11   223   191 Tammy Gomes              41 Sanibel              FL 1:39:33    5    9:29    3:00   12   50:25  15.5    0:54   10   35:47 
   12   227   232 Kimberly White           42 Sarasota             FL 1:40:35   12   12:55    2:56    9   46:40  16.7    1:47   11   36:19 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    55   149 Gillian Francis          46 Venice               FL 1:15:14    1    7:01    2:10    2   39:47  19.6    0:48    2   25:31 
    2    81    45 Jaimela Dulaney          49 Pt. Charlotte        FL 1:18:28   10    9:46    1:42    1   37:36  20.7    0:54    5   28:32 
    3    83   253 Jacqueline Fortin        46 Venice               FL 1:18:35    2    7:23    2:00    6   42:25  18.4    0:56    3   25:53 
    4    88    73 Ren Hardman-Schrock      46 Sarasota             FL 1:19:32    4    8:06    1:57    4   40:22  19.3    1:06    4   28:03 
    5    95   225 Stacey Persinger         48 Ft Myers             FL 1:20:22    3    7:58    1:52    8   44:18  17.6    1:33    1   24:43 
    6   109    87 Susan Parvin             45 Lithia               FL 1:21:53    6    8:44    1:44    5   40:42  19.2    1:07    7   29:38 
    7   138     4 Anja Von Dem Borne       46 Gau-Algesheim, Germa DE 1:26:38    8    8:53    2:37    7   43:24  18.0    0:49    8   30:57 
    8   166   145 Christy Schlabach        45 Sarasota             FL 1:30:39   15   10:58    2:37    3   40:21  19.3    1:06   14   35:38 
    9   179    43 Melody Burt              46 Punta Gorda          FL 1:31:55    7    8:48    4:03   10   45:59  17.0    1:12    9   31:55 
   10   208    74 Paula McClintock         47 Venice               FL 1:37:10    5    8:14    2:41   16   56:05  13.9    0:58    6   29:15 
   11   224   113 Debbie Roehl             47 Osprey               FL 1:39:39   11    9:52    2:09   14   51:43  15.1    1:55   10   34:02 
   12   225    15 Consuelo Flickinger      46 Venice               FL 1:39:51   16   14:08    2:43   11   46:53  16.6    1:04   13   35:04 
   13   226   270 Lucia Elsadek            47 Nokomis              FL 1:40:34   13   10:11    2:48   13   50:44  15.4    2:03   11   34:50 
   14   228    41 Amy Wray                 47 Ft Myers             FL 1:40:42   12    9:55    2:44    9   45:37  17.1    1:20   16   41:08 
   15   237   277 Rita Ferris              45 Sarasota             FL 1:42:13    9    9:36    2:46   15   53:01  14.7    2:02   12   34:51 
   16   241   248 Patti Hudick             48 Marco Island         FL 1:43:40   14   10:42    3:55   12   47:20  16.5    3:01   15   38:45 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    48   214 Dawn Pelletier           52 Nokomis              FL 1:14:08    1    7:16    1:19    1   37:09  21.0    0:41    2   27:45 
    2    79   126 Joyce Gogola             50 Sarasota             FL 1:18:04    4    8:35    1:59    2   37:49  20.6    1:05    3   28:37 
    3    93   139 Sheila Snyder            52 Naples               FL 1:20:05    2    8:07    1:50    4   40:27  19.3    2:06    1   27:38 
    4   131   186 Dianne Cogburn           52 Venice               FL 1:25:46    3    8:34    2:14    6   43:30  17.9    1:32    4   29:58 
    5   144    83 Pamela Schuneman         54 Osprey               FL 1:27:07    8    9:24    2:00    3   39:53  19.6    1:38    6   34:14 
    6   164   209 Madeleine Jones          54 Naples               FL 1:29:49    9    9:32    3:23    5   42:44  18.3    1:17    5   32:56 
    7   202    31 Sandra Newell            52 Englewood            FL 1:36:35    7    9:00    3:01    8   46:27  16.8    1:08    7   37:00 
    8   215   162 Jeanne Conklin           54 Ft Myers             FL 1:38:46    6    8:50    3:26    7   46:08  16.9    1:00    9   39:25 
    9   233    50 Lauri Buell              52 Atlanta              GA 1:41:16    5    8:39    2:21    9   47:18  16.5    1:04   11   41:56 
   10   242    99 Lisa Andrews             50 Naples               FL 1:43:46   10   10:35    3:26   10   47:26  16.4    1:47   10   40:33 
   11   244    24 Terri Caffelle           54 Oxford               MA 1:44:12   11   13:41    3:07   11   48:36  16.0    0:43    8   38:07 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    45   127 Suzette Trainor          59 Nokomis              FL 1:13:37    1    7:59    1:57    1   36:52  21.2    1:30    1   25:20 
    2   201    64 Caryn Pace               57 Venice               FL 1:36:20    2    8:46    2:49    2   46:46  16.7    1:20    3   36:41 
    3   218    17 Renee Cousino-Marshke    56 N. Port              FL 1:38:56    5   13:54    2:55    3   48:44  16.0    1:44    2   31:41 
    4   254   163 Sheila Charles           58 Venice               FL 1:49:02    4   11:55    4:16    4   49:31  15.8    3:44    4   39:38 
    5   257   158 Kathryn Norman           57 Saint Louis          MO 1:50:59    3   11:20    4:22    5   51:02  15.3    4:32    5   39:45 
    6   270    56 Teddy Rodenfels          58 Ft Myers             FL 2:13:12    6   16:05    5:08    6   57:11  13.6    1:28    6   53:22 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   156   260 Carole Torreano          63 Largo                FL 1:29:08    2    9:49    2:20    1   41:49  18.7    1:35    1   33:37 
    2   239   147 Nancy Washmuth           61 Sarasota             FL 1:43:13    4   11:21    4:00    2   49:43  15.7    1:08    2   37:02 
    3   252   118 Nancy Hennig             62 Venice               FL 1:47:36    1    9:36    3:26    3   51:01  15.3    2:49    3   40:46 
    4   259   188 Patricia Fitzgerald      62 Venice               FL 1:52:14    3   11:18    4:24    4   52:32  14.8    1:24    4   42:37 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   132    61 Nancy Downs              65 Venice               FL 1:25:51    1    8:04    2:41    1   43:25  18.0    1:53    1   29:49 
    2   253   193 Lois Collins             67 Englewood            FL 1:47:46    2    9:08    3:33    2   48:14  16.2    3:10    2   43:44 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   251   220 Betty Lou Tucker         74 Naples               FL 1:47:12    1   11:29    3:34    1   49:34  15.7    2:46    1   39:51 
ATHENA 39 & under   1 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   129   223 Amy Supe                 37 Bradenton            FL 1:25:04    2    9:09    2:18    1   39:00  20.0    1:20    2   33:18 
    2   170   264 Lauren Corder            33 Naples               FL 1:31:08    5   10:37    3:29    2   44:33  17.5    0:40    1   31:50 
    3   205    20 Amanda Rycyk             35 Venice               FL 1:36:54    4   10:25    2:46    3   45:25  17.2    1:16    3   37:04 
    4   240    12 Katy Esquivel            38 Naples               FL 1:43:31    3    9:41    2:24    4   47:58  16.3    1:36    4   41:53 
    5   249    92 Mindi Radunz             36 Naples               FL 1:46:48    1    9:00    3:47    5   50:19  15.5    1:22    5   42:22 
ATHENA 40 & over   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   106   105 Colleen Shannon          48 Pt Charlotte         FL 1:21:44    1    7:31    2:37    3   40:37  19.2    0:39    1   30:22 
    2   122   238 Hollace Leppert          55 Estero               FL 1:24:11    4    9:39    2:06    2   39:21  19.8    0:49    2   32:18 
    3   137   246 Sherri Skibinski         51 Ft Lauderdale        FL 1:26:32    3    9:28    2:18    1   37:58  20.5    1:26    4   35:23 
    4   198   204 Melody Vasbinder         41 Englewood            FL 1:35:55    5    9:53    2:47    4   42:31  18.3    1:07    5   39:38 
    5   211   219 Diana Rodriguez          44 Lake Worth           FL 1:37:55    2    7:46    4:35    7   49:13  15.8    1:14    3   35:09 
    6   221   125 Sarah Senter             40 Sarasota             FL 1:39:24    6   10:24    2:34    5   43:18  18.0    1:31    7   41:39 
    7   232   210 Donna Larson             43 Naples               FL 1:41:06    7   10:59    2:42    6   44:29  17.5    2:25    6   40:33 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   182   285 Dawn Snyder              49 Marco Island         FL 1:32:33    2    8:54    2:04    3   51:32  15.1    0:39    1   29:26 
    2   207   155 Denise Young             39 Englewood            FL 1:37:02    3   10:08    3:06    2   50:39  15.4    1:20    2   31:52 
    3   247   202 Tamara Troxler           34 Venice               FL 1:46:26    6   11:30    5:04    1   49:22  15.8    0:52    3   39:41 
    4   258    40 Alisha Sexton            25 Sarasota             FL 1:51:16    1    8:02    3:17    4   58:00  13.4    1:00    5   40:59 
    5   262   115 Cheryl Chaffee           41 Venice               FL 1:56:42    4   10:46    4:28    5   59:10  13.2    2:20    4   40:01 
    6   264   203 Alissa Morris            33 Englewood            FL 1:59:18    5   11:09    4:08    6 1:00:08  13.0    1:12    6   42:43 
RELAY RESULTS
RELAY TEAM
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ====================================================== 
    1     2   299 Beauty & The Beasts                                   59:49    2    6:24                                                 
                  John Letourneau/ Garry Battaglia/ Katie Waters         
    2     3   292 The A Team                                          1:00:48    1    6:03    1:07    1   33:01  23.6    0:28    2   20:11 
                  Agnese Butler/ Eric Biles/ Brad Ellender               
    3    29   298 Splash, Flash, Dash                                 1:10:42    3    6:44    1:18    6   42:42  18.3    0:29    1   19:32 
                  Scott Geezil/ Kalee Geezil/ Mark Stueve                
    4    43   293 Threesome Gla                                       1:13:22    9    8:54    1:10    2   39:08  19.9    0:31    3   23:40 
                  Joan  Floyd/ Tim Grey/ Gerard Floyd                    
    5    63   289 Team Moenning                                       1:16:15    5    7:39    1:10    4   40:34  19.2    0:40    5   26:16 
                  Daniel  Moenning/ Michelle Moenning/ Daniel  Moenning  
    6    91   294 The Young & Old Of It                               1:19:50   11    9:49    1:42    5   42:29  18.4    0:34    4   25:18 
                  Chris Deladurantey/ Roger Bergman/ Austin Gomez        
    7   141   296 Heart & Sole                                        1:26:50    7    8:19    1:32    3   40:05  19.5    0:25    9   36:30 
                  Sarah Kurecki/ Nathanael Tucker/ Sarah Kurecki         
    8   169   297 Mocha Mommas                                        1:30:49    8    8:40    1:55    7   48:23  16.1    0:31    7   31:22 
                  Erene Romanski/ Darlene Deao/ Erene Romanski           
    9   171   300 Who Dat                                             1:31:16    4    7:04    1:37    9   55:10  14.1    0:32    6   26:55 
                  Scott Montgomery/ Lesli White/ Cesar Rodriguez         
   10   210   290 Cabinetdesignstudio                                 1:37:27    6    8:10                                                 
                  Daniela Cardenas/ Robert Nowlan/ Ana Nowlan            
   11   212   295 Lady Panthers                                       1:38:08   10    9:22    1:43    8   53:56  14.5    0:29    8   32:40 
                  Joy  Wolfahrt/ Cindy Wolfahrt/ Holly Osborne           
   12   220   291 Team Woodpeckers                                    1:39:22   12   10:01                                                 
                  David Brown/ Robert  Nowlan, Jr/ Corey Nowlan