Morton Plant Mease Triathlon
June 26, 2011 Sand Key Park; Clearwater, Florida
1/3 Mile Swim| 13 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Susan Daniels
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com-John Boyle
QUESTIONS: jboyle@altavistasports.com
 
Purse (Male & Female) 1. $900; 2. $500; 3. $300; 4. $200; 5. $100
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    11 Sean Jefferson           29 Clermont             FL   24:37    2    6:18    2:03    1   16:17         
    2     3   897 Kurt Roeser              24 Naples               FL   26:25    7    7:11    2:35    2   16:40         
    3     4    29 William Vann             22 Fort Lauderdale      FL   27:27    1    6:16    2:44   10   18:28         
    4     5    24 Christian Monsanto       31 Gainesville          FL   27:38    3    6:46    2:51    6   18:02         
    5     8    12 Anthony Agnello          23 Longwood             FL   27:54    4    6:53    2:41    9   18:21         
    6     9    28 John Stevenson           31 Sarasota             FL   28:01    9    7:26    2:37    5   17:58         
    7    10    19 Nat Glackin              29 Saint Petersburg     FL   28:13   10    7:28    2:38    7   18:08         
    8    12    16 Marc Dannis              35 Tampa                FL   28:26   15    8:00    2:38    4   17:49         
    9    14    30 Josh West                29 Carrboro             NC   28:34   11    7:29    2:46    8   18:21         
   10    19    15 Nicholas Chase           25 Saint Petersburg     FL   29:05   13    7:53    2:31   11   18:42         
   11    20    20 Eric Hall                32 Tampa                FL   29:11   17    8:43    2:59    3   17:30         
   12    26    14 Matthew Braun            28 Osteen               FL   29:43    8    7:22    2:38   13   19:44         
   13    30    22 Gerard Hubbard           25 Boca Raton           FL   30:12    6    7:00    2:49   14   20:24         
   14    31    18 Ray Friedman             36 Odessa               FL   30:22   16    8:10    2:46   12   19:27         
   15    42    31 Brian Zipler             26 Tampa                FL   31:27   14    7:54    2:54   15   20:41         
   16   113    17 Danny Duncan             19 Englewood            FL   34:18   18    8:49    3:07   16   22:23         
   17   478    13 Zachary Berge            26 Saint Petersburg     FL   44:20   12    7:51    6:00   17   28:29    2:00 
   18   641    21 Chris Harper             32 Seminole             FL   59:26   19   18:01    6:04   18   35:22         
   19     0    23 Ryan Post                22 Estero               FL            5    6:53    2:46                      
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17    51 Tristan Rhodes           14 Winter Park          FL   28:48    1    6:38    2:46    1   19:26         
    2    25    49 Graham Pimentel          14 Naples               FL   29:35    2    7:06    2:45    2   19:45         
    3   118    50 Zack Quilty              13 Saint Petersburg     FL   34:31    4    8:49    3:10    3   22:33         
    4   249   778 Austin Simmons           13 Largo                FL   38:04    3    8:22    3:10    5   26:32         
    5   360    48 Zack Parsons             12 Spring Hill          FL   40:37    7   10:40    3:53    4   26:04         
    6   427    47 Sean Lush                13 Lutz                 FL   42:45    5    9:52    3:27    6   29:27         
    7   624   767 Nick Bycroff             13 Clearwater           FL   55:56    6   10:35    5:08    7   40:13         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2    57 Shane Deeley             18 Clearwater           FL   26:21    2    6:26    2:29    1   17:27         
    2     6    60 Sam Geiman               15 West Palm Beach      FL   27:39    1    6:17    2:30    4   18:53         
    3    11    78 Sharif Kakooza           19 Miami                FL   28:18    6    7:35    2:31    2   18:13         
    4    13    63 Caleb Hudak              15 Seminole             FL   28:31                                           
    5    15    53 Robert Bemman            18 Winter Haven         FL   28:42    5    7:26    2:39    3   18:38         
    6    22    59 John-Gerard Farese       16 Saint Petersburg     FL   29:19                         8   20:24         
    7    23    56 Brian Deegan             16 Ponte Vedra          FL   29:23    3    6:40    3:08    5   19:36         
    8    56    54 Timm Bischoff            18 Clearwater           FL   32:22   14    9:07    3:13    7   20:03         
    9    58    62 Zacharey Heller          19 Seminole             FL   32:27    8    8:06    3:08   12   21:14         
   10    60    55 Gareth Burns             18 Palm Harbor          FL   32:27   12    8:32    3:59    6   19:56         
   11    87    69 Dominic Prado            19 Odessa               FL   33:32   18    9:18    3:09   10   21:05         
   12    92    58 Kyle Deschenes           15 Largo                FL   33:39   11    8:32    2:58   13   22:09         
   13   140    74 William Weyandt          17 Vero Beach           FL   35:15    9    8:06    3:26   18   23:44         
   14   141    73 Eric Snyder              19 Palm Harbor          FL   35:15   20    9:49    4:31    9   20:56         
   15   160    66 Richard Lush 4           15 Lutz                 FL   35:50   15    9:08    3:13   17   23:31         
   16   164    71 Michael Silva            18 Tampa                FL   35:54   16    9:10    4:13   14   22:32         
   17   176    67 Nick Potts               17 Tarpon Springs       FL   36:13   21    9:56    3:16   15   23:02         
   18   213    72 Anthony Skryd            18 Palm Harbor          FL   37:12    4    7:24    3:56   20   25:53         
   19   241    75 Tyler Whitfield          18 Oldsmar              FL   37:53   22   11:04    3:24   16   23:26         
   20   272   898 Kevin Koth               19 Wesley Chapel        FL   38:34    7    7:54    4:37   21   26:04         
   21   277   753 Victor Karstendick       15 Odessa               FL   38:44   19    9:31    3:30   19   25:43         
   22   278    68 Peter Powers             15 Saint Petersburg     FL   38:44   23   13:44    3:47   11   21:14         
   23   293    61 Brandt Harding           15 Seminole             FL   39:03   17    9:11    3:27   22   26:26         
   24   301    76 Jacob Williams           15 Trinity              FL   39:17   10    8:22    3:50   23   27:06         
   25   362    77 Samuel Wishard           19 Saint Petersburg     FL   40:44   13    8:33    3:50   24   28:21         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   322 Grant Miller             23 Saint Petersburg     FL   30:35    4    8:31    2:52    2   19:13         
    2    55   321 Christopher Hough        24 Riverview            FL   32:19   11   10:43    3:32    1   18:06         
    3    76   319 Jacob Geisler            21 Brooksville          FL   32:58    3    8:28    3:24    3   21:07         
    4   114   314 Jordan Bieber            22 Bradenton            FL   34:20    5    8:36    3:23    4   22:23         
    5   138   317 Bryan Caughey            23 Oldsmar              FL   35:04    2    7:57    4:14    5   22:54         
    6   190   740 Michael Sola             22 Oldsmar              FL   36:32    8    9:06    4:07    6   23:19         
    7   216   316 Jordan Case              21 Seminole             FL   37:14    1    7:30    3:53    8   25:51         
    8   234   315 Sean Bradley             23 Seminole             FL   37:43    6    8:36    4:04    7   25:05         
    9   349   318 Thomas Corkery           23 Winter Springs       FL   40:19    7    9:00    5:00    9   26:20         
   10   372   324 Hien Nguyen              21 Altamonte Springs    FL   41:00    9    9:22    3:58   10   27:41         
   11   440   320 Christian Harmon         20 Auburndale           FL   43:09   10    9:29    5:25   11   28:16         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    24   744 Ben Carlson              27 St Pete              FL   29:35    3    7:31    2:38    1   19:27         
    2    37    25 Grant Nelson             26 Tampa                FL   31:18    1    5:32    2:54    3   20:53    2:00 
    3    63   340 Casey Rabon              26 Clearwater           FL   32:35    5    8:09    3:00    6   21:27         
    4    73   337 Bryce Johnson            26 Bradenton            FL   32:52    9    8:52    3:11    2   20:50         
    5    82   332 Ryan Churchill           26 Madeira Beach        FL   33:24   11    9:01    3:28    4   20:55         
    6    96   334 Don Greiwe               26 Tampa                FL   33:44    8    8:48    3:39    5   21:19         
    7    99   339 John Profumo             29 Saint Petersburg     FL   33:50    4    7:51    3:28    8   22:31         
    8   121   341 Wayne Schmidt            25 Seminole             FL   34:34    7    8:41    3:30    7   22:24         
    9   266   330 Casey Canevari           29 Tampa                FL   38:30   15   10:53    4:23    9   23:15         
   10   336   338 Aaron King               29 Lutz                 FL   40:03   10    8:59    4:17   10   26:47         
   11   409   331 Richard Chazal           29 Tampa                FL   41:58    6    8:17    5:27   11   28:15         
   12   435   328 Daniel Blatt             27 Clearwater           FL   43:03   13    9:29    3:45   12   29:50         
   13   581   329 Jonathan Bowman          29 Saint Petersburg     FL   50:07   12    9:25    7:09   13   33:33         
   14     0   774 Michael Gianskis         27 Tarpon Springs       FL           14    9:56    6:18                      
   15     0   327 Anthony Bautch           26 Sarasota             FL            2    7:27                              
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    28   351 Jesse Cookson            32 Lakeland             FL   30:00    3    7:40    3:06    1   19:14         
    2    34   743 David Brower             33 N Venice             FL   30:44    4    7:56    3:06    2   19:43         
    3    65   355 Jeff Donchess            30 Tampa                FL   32:37   18    9:11    3:22    3   20:04         
    4    66   377 Matt Shanklin            30 Saint Petersburg     FL   32:39    9    8:30    3:01    5   21:08         
    5    78   345 J. Carey Bonham          32 Largo                FL   33:07   17    9:03    3:17    4   20:49         
    6    84   353 James Dawson             32 Tampa                FL   33:24    5    8:01    3:32   11   21:52         
    7    86   369 Dax Nelson               33 Tampa                FL   33:31    8    8:26    3:35    8   21:31         
    8   100   372 Jonathan Oldroyd         34 Saint Petersburg     FL   33:53    1    7:17    3:24   19   23:13         
    9   102   368 Ally Morrell             33 Seffner              FL   33:55   24    9:26    3:19    6   21:11         
   10   106   356 Brad Ellender            33 Saint Petersburg     FL   33:59   16    9:00    3:17    9   21:43         
   11   107   379 James Strouse            34 Tampa                FL   34:03   11    8:34    3:40   10   21:49         
   12   108   357 Paul Higgins             33 Tampa                FL   34:04    7    8:09    3:35   15   22:21         
   13   117   358 Stephen Higgins          34 Bradenton            FL   34:30    2    7:39    3:59   18   22:54         
   14   129   364 Andy Mascherino          30 Largo                FL   34:48   26    9:45    3:39    7   21:26         
   15   131   899 Brad Dalbol              31 Tampa                FL   34:51   19    9:13    3:30   14   22:08         
   16   132   384 Nicholas Zivolich        32 Clearwater           FL   34:56   14    8:57    3:18   17   22:42         
   17   153   347 John Burton              30 Ft. Myers            FL   35:33   23    9:21    3:50   16   22:22         
   18   156   375 Jose Rodriguez           33 Orlando              FL   35:37   30   10:12    3:32   12   21:54         
   19   157   373 Bryan Palas              32 Tampa                FL   35:41   13    8:47    3:37   21   23:17         
   20   187   383 Mike Walker              33 Brandon              FL   36:27   25    9:30    3:14   22   23:44         
   21   197   366 Christian Mills          31 Saint Petersburg     FL   36:45   32   10:45    4:04   13   21:57         
   22   223   362 Kenneth Jones            32 Tampa                FL   37:19   31   10:22    3:43   20   23:15         
   23   231   359 Michael Holt             34 Saint Petersburg     FL   37:31   22    9:18    3:39   24   24:36         
   24   238   344 Brittin Beaulieu         34 Palm Harbor          FL   37:51   21    9:16    4:10   23   24:26         
   25   239   365 Peter McKernan Ii        33 Tampa                FL   37:51   12    8:46    4:07   26   24:59         
   26   244   382 Marcus Vargas            32 Orlando              FL   37:58   20    9:14    4:00   25   24:45         
   27   320   354 Jason Derry              31 Tampa                FL   39:40   15    8:58    4:09   28   26:34         
   28   331   367 Mark Moon                33 Saint Petersburg     FL   39:57   29   10:09    4:28   27   25:20         
   29   376   348 Eduardo Carrillo         34 Guatemala                 41:02   10    8:34    4:49   31   27:40         
   30   391   350 Greg Coles               31 Palm Harbor          FL   41:29   27    9:47    4:41   29   27:02         
   31   437   376 Jason Rosales            31 Burke                VA   43:06   33   10:55    4:34   30   27:39         
   32   491   756 Lloyd Darnell            34 Clearwater           FL   44:58   34   11:45    4:39   32   28:35         
   33   541   346 Jeremy Burris            34 Plant City           FL   47:23   28    9:57    5:00   33   32:26         
   34     0   374 Adam Robitaille          32 Tampa                FL           35   12:12    6:59   34   40:20         
   35     0   360 Anson Hurt               34 Saint Petersburg     FL           36   13:58    6:59   35   41:25         
   36     0   378 Zach Smith               34 Fort Myers           FL                         3:15                      
   37     0   773 Daniel Hoars             30 Tampa                FL            6    8:08    3:45                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32   431 Kostyantyn Surkov        36 Trinity              FL   30:34   14    8:22    2:43    1   19:30         
    2    41   408 Jim Glover               36 Tampa                FL   31:26    6    7:34    2:57    3   20:56         
    3    45   401 Bryan Drackett           35 Tampa                FL   31:40    1    6:34    3:11    7   21:56         
    4    47   429 Franco Saraceno          37 Saint Petersburg     FL   31:48    8    7:44    3:13    2   20:51         
    5    48   386 John Atkins              38 Saint Petersburg     FL   31:48    7    7:38    3:00    4   21:11         
    6    50   406 Sean Gerrard             38 Saint Petersburg     FL   32:01    2    6:46    3:18    8   21:58         
    7    62   409 Joel Gormon              37 Tampa                FL   32:34   17    8:34    2:41    6   21:20         
    8    72   765 Adam Phoenix             37 Tampa                FL   32:47   12    8:10    3:19    5   21:18         
    9    83   400 Brendan Curl             36 Orlando              FL   33:24    4    7:18    3:23   10   22:44         
   10    90   422 Patrick Mularoni         36 Saint Petersburg     FL   33:36    3    6:52    3:18   18   23:27         
   11   109   419 Eric Lyme                38 Lithia               FL   34:04    5    7:22    3:42   13   23:01         
   12   122   385 Carlos Arroyo            39 Orlando              FL   34:36   24    9:03    3:31    9   22:03         
   13   123   389 Jose Beltran             35 Tampa                FL   34:38   11    8:08    3:29   14   23:02         
   14   139   434 Thibaut Van Marcke       36 Tampa                FL   35:10   22    8:56    3:31   11   22:44         
   15   155   393 Grant Burton             35 Bradenton            FL   35:37   19    8:38    3:48   16   23:11         
   16   158   425 Bill Perusek             38 Land O Lakes         FL   35:43   21    8:54    3:59   12   22:51         
   17   167   433 Gary Valente             37 Orlando              FL   35:56    9    7:59    3:29   24   24:29         
   18   168   410 John Gross               35 Saint Petersburg     FL   35:58   18    8:35    4:06   17   23:18         
   19   175   760 Evan Kerstein            36 Clearwater           FL   36:13   10    8:07    3:47   22   24:20         
   20   183   412 Javier Hurtado           35 Tampa                FL   36:23   36   10:03    3:13   15   23:08         
   21   195   395 Laurent Cathelineau      35 Tampa                FL   36:40   23    8:59    3:52   20   23:50         
   22   235   427 Devin Prinz              39 Land O Lakes         FL   37:44   35    9:56    3:51   21   23:58         
   23   254   402 Matt Dreger              38 Treasure Island      FL   38:10   40   10:28    3:53   19   23:50         
   24   255   398 Craig Comperatore        37 New Port Richey      FL   38:13   30    9:48    3:51   25   24:35         
   25   258   436 Brian Zaun               37 Saint Petersburg     FL   38:19   20    8:40    3:55   31   25:45         
   26   264   404 Michael Fritch           39 Brandon              FL   38:28   37   10:10    3:58   23   24:20         
   27   271   405 David Gavrillen          35 Avon                 CT   38:33   15    8:30    4:05   33   25:58         
   28   309   403 Greg Farris              35 Lakeland             FL   39:27   16    8:33    4:14   36   26:40         
   29   314   390 Jake Blanchard           37 Largo                FL   39:34   33    9:52    3:58   32   25:45         
   30   323   420 Joseph Minutolo          37 Tierra Verde         FL   39:41   42   10:53    3:48   26   25:01         
   31   339   411 Michael Hill             35 Ft. Myers            FL   40:04   26    9:21    3:56   37   26:48         
   32   347   424 Aaron Pancoast           36 Saint Petersburg     FL   40:13   27    9:27    4:37   35   26:10         
   33   352   397 Scott Coletti            39 Belleair             FL   40:23   32    9:51    4:57   30   25:36         
   34   357   388 Lance Barnette           37 Valrico              FL   40:33   34    9:54    4:32   34   26:08         
   35   373   757 Billy Mantilla           39 Bellair              FL   41:00   46   12:07    3:45   27   25:09         
   36   375   742 Jamil Mathlouthi         35 Springhill           FL   41:01   44   11:03    4:32   29   25:28         
   37   383   741 Kevin Turtle             35 Tampa                FL   41:12   41   10:51    5:12   28   25:10         
   38   393   426 Jason Powers             35 Saint Petersburg     FL   41:30   31    9:50    4:13   38   27:28         
   39   394   414 Dan Inglima              37 Clearwater           FL   41:33   25    9:13    4:12   41   28:09         
   40   395   432 Steve Sykes              36 Largo                FL   41:34   38   10:16    3:36   40   27:43         
   41   457   417 Jason Law                37 Saint Petersburg     FL   43:38   13    8:21    5:02   44   30:16         
   42   467   387 Hermann Balz             39 Guatemala                 43:57   47   12:19    4:01   39   27:38         
   43   530   416 Andrew Lantz             39 Peachtree City       GA   46:51   45   11:23    5:18   43   30:11         
   44   552   435 Ken Wright               38 Tampa                FL   48:04   29    9:39    9:33   42   28:53         
   45   569   392 David Burris             38 Zephyrhills          FL   49:23   28    9:33    5:54   47   33:57         
   46   570   421 Joe Morse                39 Windermere           FL   49:25   39   10:21    8:07   45   30:58         
   47   579   394 Matt Cain                37 Tampa                FL   50:01   43   10:58    7:12   46   31:52         
   48     0   391 Anthony Buonanno         39 Land O Lakes         FL                                                   
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   484 Chris Pyhel              40 Saint Petersburg     FL   28:51    1    6:30    2:43    1   19:40         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   450 David Cubito             44 Saint Petersburg     FL   31:32    2    6:57    3:36    7   21:00         
    2    49   446 Lance Chambers           41 Saint Petersburg     FL   31:50    6    8:06    3:28    2   20:17         
    3    52   900 Ricardo Gonzalez         40 Tampa                FL   32:10    7    8:08    3:25    3   20:38         
    4    54   494 Mickey Singer            42 Saftey Harbor        FL   32:16    3    7:15    3:21    9   21:42         
    5    59   463 David Grote              41 Saint Petersburg     FL   32:27   12    8:27    3:16    5   20:44         
    6    77   498 Pete Strawser            43 Odessa               FL   33:07   10    8:24    3:26    8   21:18         
    7    79   483 Britt Pogue              41 Belleair             FL   33:16    5    7:56    3:31   11   21:50         
    8    89   453 Craig Emery              44 Tarpon Springs       FL   33:35   28    9:18    3:35    4   20:43         
    9    91   491 Brian Scott              43 Largo                FL   33:38   36    9:57    3:40    1   20:01         
   10   105   465 Matt Hess                41 Clearwater           FL   33:58    1    6:38    3:40   22   23:41         
   11   127   764 Scott Bragan             43 Tampa                FL   34:48   13    8:29    3:26   18   22:53         
   12   133   504 Justin Vessey            43 Tarpon Springs       FL   34:57   26    9:12    3:42   14   22:04         
   13   137   448 Bill Cottrell            43 Belleair             FL   35:03   42   10:06    4:01    6   20:58         
   14   144   449 Matt Cremers             43 Marietta             GA   35:21   21    8:58    3:38   17   22:45         
   15   146   478 Raymond Newell           40 Valrico              FL   35:25   20    8:57    4:03   15   22:25         
   16   163   467 Rob Hoyt                 41 Tarpon Springs       FL   35:52   43   10:09    3:41   13   22:03         
   17   165   451 Dennis De Salvo          44 New Port Richey      FL   35:55   54   10:52    3:07   12   21:57         
   18   171   456 Stan Fivecoat            42 Trinity              FL   36:06   39   10:00    3:27   16   22:40         
   19   180   466 Douglass Hock            40 Orlando              FL   36:15   16    8:46    3:19   28   24:12         
   20   182   489 Brian Rolfe              40 Clearwater           FL   36:22   17    8:53    4:29   19   23:01         
   21   200   492 Stephen Sexauer          40 Tampa                FL   36:47   11    8:25    4:30   24   23:54         
   22   208   480 Greg Patterson           42 Tampa                FL   37:07   14    8:41    3:24   32   25:03         
   23   215   460 Jean Gendebien           44 New Port Richey      FL   37:13   59   11:04    4:25   10   21:45         
   24   225   501 Steve Torres             41 Tampa                FL   37:20   46   10:13    4:00   20   23:08         
   25   226   445 John Cappa               41 Saint Petersburg     FL   37:23   37    9:59    3:29   25   23:57         
   26   240   506 Chris White              42 Tampa                FL   37:51   18    8:54    3:44   34   25:14         
   27   248   472 Christopher Layman       40 Sarasota             FL   38:03   24    9:06    3:58   31   25:00         
   28   250   444 Gary Capoocia            43 Spring Hill          FL   38:07    8    8:12    4:46   33   25:10         
   29   262   454 Jim Estrella             43 Saint Cloud          FL   38:24   45   10:12    3:25   30   24:48         
   30   265   440 James Bold               42 Tampa                FL   38:29   44   10:11    4:29   23   23:50         
   31   275   438 Joe Aschenbrenner        42 Tampa                FL   38:42   40   10:04    4:05   29   24:35         
   32   290   499 Jason Swierk             40 Safety Harbor        FL   39:00   55   10:53    4:02   27   24:07         
   33   300   507 Randy Wiemer             43 New Port Richey      FL   39:15   29    9:21    4:07   36   25:47         
   34   303   496 Jimmy Sosa               40 Tampa                FL   39:23   57   10:57    4:58   21   23:29         
   35   304   470 Kevin Klare              41 Tampa                FL   39:23   27    9:14    3:53   40   26:17         
   36   312   508 Todd Williams            40 Trinity              FL   39:30   32    9:44    3:56   37   25:51         
   37   321   475 Brad Martz               40 Tampa                FL   39:41   30    9:24    3:57   41   26:21         
   38   334   452 Andrew Ehlbeck           42 Lithia               FL   39:59   33    9:46    4:14   39   26:01         
   39   340   505 Marc Weinstein           44 Tampa                FL   40:08   19    8:57    3:43   48   27:28         
   40   344   493 Murray Shames            43 Tampa                FL   40:10   15    8:44    4:45   44   26:42         
   41   354   486 Kevin Reville            44 Orlando              FL   40:23   52   10:50    4:12   35   25:23         
   42   364   479 Mark Nicely              44 Safety Harbor        FL   40:49   51   10:41    3:45   42   26:25         
   43   370   487 Kyle Riedel              44 Valrico              FL   40:57   60   11:13    5:40   26   24:06         
   44   380   462 Paul Grata               44 Saint Petersburg     FL   41:06   22    9:01    4:46   47   27:20         
   45   405   458 Jay Gallagher            44 Valrico              FL   41:51   23    9:03    5:30   46   27:19         
   46   408   511 Jonathan Zager           40 Tampa                FL   41:55   31    9:43    4:55   45   27:18         
   47   418   457 Michael Gall             42 Tampa                FL   42:23   56   10:56    4:46   43   26:41         
   48   428   485 Alan Ray                 40 Orlando              FL   42:48   41   10:05    5:03   49   27:41         
   49   439   488 David Rogler             44 Tampa                FL   43:07   38    9:59    5:08   52   28:01         
   50   459   707 Erik Almadrones          43 Tampa                FL   43:39   25    9:11    6:18   53   28:12         
   51   466   500 Benjamin Taylor          42 Tampa                FL   43:53   50   10:37    5:28   51   27:50         
   52   468   481 Chris Pavlik             41 Tampa                FL   43:58   47   10:22    5:14   54   28:23         
   53   473   477 Brad Minus               41 Tampa                FL   44:12   63   13:31    4:48   38   25:53         
   54   489   490 Hugo Scavino             44 Wesley Chapel        FL   44:51   61   12:03    4:10   56   28:39         
   55   492   482 Christopher Pizzo        43 Clearwater           FL   45:02   48   10:31    4:46   58   29:46         
   56   498   469 Chip Kazmier             42 Saint Petersburg     FL   45:13    9    8:18    4:55   62   32:01         
   57   499   439 Richard Aviles           41 Cape Coral           FL   45:15   49   10:33    4:46   59   29:57         
   58   504   437 Ajay Arora               40 Palm Harbor          FL   45:26   62   12:07    5:30   50   27:49         
   59   508   468 Allen Jernigan           42 Seminole             FL   45:30   58   11:00    4:45   57   29:46         
   60   512   447 Alan Chastain            44 Valrico              FL   45:40   34    9:47    5:07   61   30:48         
   61   518   474 Christopher Lozada       40 Clermont             FL   45:52   53   10:51    4:28   60   30:33         
   62   546   495 Manuel Solis             41 Indian Shores        FL   47:42    4    7:52    5:04   64   34:46         
   63   550   471 Latour Lafferty          43 Valrico              FL   48:01   64   14:19    5:15   55   28:28         
   64   557   768 Gregory Warr             44 Clearwater           FL   48:27   35    9:52    6:31   63   32:06         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27   545 David Rowland            49 N .Redington Beach   FL   29:50    2    7:22    2:38    1   19:52         
    2    36   441 Jeffrey Brady            45 Winter Park          FL   31:16    6    8:13    3:11    2   19:52         
    3    51   550 Andrew Swanson           45 Sarasota             FL   32:01   12    8:47    3:09    3   20:07         
    4    57   541 Daryl Mullholand         46 Clearwater           FL   32:25    5    8:02    3:06    8   21:18         
    5    67   528 Tom Jensen               48 Clearwater           FL   32:43    9    8:36    2:52    7   21:16         
    6    69   554 Craig Weyandt            46 Vero Beach           FL   32:45   11    8:45    3:11    6   20:49         
    7    74   542 Ken O'Day                46 Palm Harbor          FL   32:54   15    9:18    3:01    4   20:36         
    8    88   537 Derek McGarvey           48 Clearwater           FL   33:33    7    8:18    3:15   10   22:00         
    9    97   529 Carter Jones             47 Palm Harbor          FL   33:46   19    9:48    3:16    5   20:43         
   10   103   527 Thomas Hoffman           47 Palmharbor           FL   33:57    4    7:55    3:41   11   22:22         
   11   111   547 Paul Spence              47 Saint Petersburg     FL   34:15    1    7:10    3:23   16   23:43         
   12   134   525 Parker Hanson            47 Saint Petersburg     FL   34:57    3    7:24    3:38   17   23:57         
   13   151   515 George Buffington        48 New Port Richey      FL   35:29   16    9:25    3:15   12   22:50         
   14   178   538 Bill McKnight            45 St Petersburg Beach  FL   36:14   30   11:08    3:33    9   21:34         
   15   192   546 Jack Shuten              47 Gulfport             FL   36:34   10    8:41    3:36   20   24:18         
   16   204   539 Chuck Moonen             46 Bradenton            FL   36:53   20    9:52    3:21   15   23:40         
   17   218   555 Ron Willms               47 Dunedin              FL   37:15   18    9:42    3:36   18   23:57         
   18   220   521 John Farese              49 Saint Petersburg     FL   37:15   13    8:59    4:05   19   24:12         
   19   233   548 Glenn Stambo             47 Tampa                FL   37:33   22   10:01    4:42   13   22:51         
   20   257   534 Eric Marchand            48 Land O Lakes         FL   38:16   21   10:00    3:38   21   24:39         
   21   310   512 Robert Abate             45 West Palm Beach      FL   39:29   17    9:33    4:14   24   25:43         
   22   335   523 David Gaus               48 Saint Petersburg     FL   39:59   25   10:14    4:30   22   25:15         
   23   337   514 Juan Beltran             49 Katy                 TX   40:03   14    8:59    8:00   14   23:05         
   24   355   533 Richard Lush             48 Lutz                 FL   40:26    8    8:28    4:05   28   27:53         
   25   367   524 Charles Getz             46 Lithia               FL   40:53   29   11:03    4:20   23   25:31         
   26   371   556 Joe Yaeger               49 Tampa                FL   40:59   27   10:39    4:32   25   25:49         
   27   374   553 Timothy Walsh            46 Saint Petersburg     FL   41:01   24   10:08    4:42   26   26:11         
   28   423   520 Mike Fair                47 Trinity              FL   42:42   26   10:28    4:28   27   27:47         
   29   447   517 Ed Cornwell              48 Wesley Chapel        FL   43:25   23   10:03    5:18   29   28:05         
   30   616   552 Robert Vornheder         45 Palm Harbor          FL   54:03   32   15:08    6:36   30   32:19         
   31   639   535 Mark Maxwell             46 Saint Petersburg     FL   58:44   31   13:58    8:44   31   36:04         
   32     0   551 William Ulbricht         48 Valrico              FL           28   10:49                              
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   571 Anders Heidemann         51 Largo                FL   31:31    3    7:37    3:05    3   20:50         
    2    64   580 Bruce Mann               53 Clearwater           FL   32:36   19    9:24    2:57    2   20:17         
    3    70   572 Paul Hough               54 Tampa                FL   32:46    6    8:26    3:06    4   21:14         
    4    81   596 Roger Slusser            51 Largo                FL   33:20    2    7:25    3:16   10   22:41         
    5    98   605 Marc Zimmerman           51 Allen                TX   33:48    1    7:17    3:29   14   23:04         
    6   104   564 Jonathan Dunford         52 Saint Petersburg     FL   33:58   30   10:32    3:18    1   20:08         
    7   112   574 Richard Jansik           50 Tampa                FL   34:16   12    8:46    3:09    7   22:21         
    8   119   759 Park Alsop               52 Clearwater           FL   34:34   10    8:43    3:25    8   22:27         
    9   120   584 Jerome Napp              54 Tarpon Springs       FL   34:34   16    9:00    3:32    6   22:03         
   10   126   587 Gary Olson               54 Orlando              FL   34:47    7    8:30    3:40    9   22:38         
   11   147   558 William Ayers            54 Tampa                FL   35:27   17    9:20    3:24   11   22:44         
   12   162   595 James Sheets             51 Largo                FL   35:51    5    7:53    3:10   21   24:49         
   13   169   599 Jorge Sosa               51 Mexico Df                 36:02   24    9:42    4:52    5   21:29         
   14   170   567 Tom Fisher               51 Orlando              FL   36:03   11    8:46    3:43   16   23:36         
   15   185   566 Ward Edwards             51 Largo                FL   36:26   26   10:02    3:35   12   22:50         
   16   196   579 John Letourneau          50 Sarasota             FL   36:41    4    7:46    4:18   20   24:38         
   17   199   569 Steve Habryl             51 Tampa                FL   36:47    8    8:31    3:51   18   24:26         
   18   201   560 Curt Brandt              51 Brandon              FL   36:49   31   10:36    3:18   13   22:56         
   19   243   603 Mike Toledo              50 Tampa                FL   37:58   14    8:51    4:01   22   25:06         
   20   247   592 Keith Runyan, Md         51 St Petersbrg Beach   FL   38:02   13    8:47    3:46   27   25:30         
   21   288   601 Andy Swenson             53 Safety Harbor        FL   38:57    9    8:39    3:57   29   26:22         
   22   294   585 Bryan Nelson             53 Spring Hill          FL   39:05   15    8:54    4:09   28   26:03         
   23   295   586 Brian Oliver             54 Clearwater           FL   39:06   25    9:53    3:50   25   25:24         
   24   296   577 Doug Laseter             52 Palm Harbor          FL   39:12   33   10:54    4:02   17   24:16         
   25   315   602 James Tiesi              52 Sarasota             FL   39:35   22    9:38    4:43   23   25:15         
   26   319   561 Bob Brown                53 Saint Petersburg     FL   39:40   40   12:47    3:34   15   23:19         
   27   329   597 Ford Smith               50 Tampa                FL   39:53   23    9:38    4:56   24   25:21         
   28   346   563 Brian Constantine        50 Clearwater           FL   40:12   29   10:23    5:16   19   24:35         
   29   386   573 Paul Jackson             50 Tampa                FL   41:21   18    9:21    4:53   34   27:08         
   30   388   562 Rick Coles               52 Brandon              FL   41:25   32   10:48    3:41   33   26:58         
   31   402   591 Nelson Ramirez           51 Land O Lakes         FL   41:44   34   11:18    5:00   26   25:28         
   32   417   589 Bill Potts               51 Tarpon Springs       FL   42:14   21    9:34    6:03   31   26:39         
   33   443   588 Spencer Phelps           52 Lake Mary            FL   43:17   28   10:20    6:19   32   26:40         
   34   477   570 Anders Hamilton          50 Clearwater Beach     FL   44:20   20    9:31    4:27   37   30:22         
   35   515   582 Paul Milligan            54 High Ridge           MO   45:44   35   11:33    7:48   30   26:24         
   36   516   600 Michael Southwick        52 Bradenton Beach      FL   45:47   27   10:16    5:56   36   29:36         
   37   556   593 Richard Russell          51 Saint Petersburg     FL   48:21   37   12:01    4:46   35   29:35    2:00 
   38   584   557 Steve Anthony            50 Pinellas Park        FL   50:35   41   13:13    6:13   38   31:10         
   39   604   583 Thomas Milner            52 Saint Petersburg     FL   52:34   43   14:02    6:13   39   32:21         
   40   607   575 Kerry Kalman             50 Largo                FL   52:49   42   13:58    5:45   40   33:06         
   41   615   590 David Premo              53 Orlando              FL   53:42   36   11:35    8:00   41   34:07         
   42   625   559 Fred Blatchford          50 Tampa                FL   55:56   38   12:27    7:57   42   35:33         
   43   638   594 Kurt Schlageter          50 Belleair Beach       FL   58:28   39   12:41    6:38   43   39:10         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   116   630 Geoffrey Strange         57 New Port Richey      FL   34:26    3    8:13    3:19    3   22:56         
    2   125   613 Jon Dangler              56 Tampa                FL   34:39    9    9:10    3:38    1   21:52         
    3   148   617 Ralph Hopkins            55 Clermont             FL   35:27    4    8:24    3:49    4   23:14         
    4   152   623 George McCreary          55 Treasure Island      FL   35:32    7    9:05    4:08    2   22:19         
    5   177   626 David Morrow             58 Tarpon Springs       FL   36:13    6    8:58    3:32    5   23:44         
    6   217   615 Ralph Gifford            56 Tampa                FL   37:14    8    9:07    3:50    6   24:19         
    7   236   620 Kevin Lancer             57 Gainesville          FL   37:46    2    7:20    4:15   12   26:12         
    8   289   609 Randall Brown            59 Sanford              FL   38:59   12    9:40    3:57   10   25:24         
    9   292   621 Rick Lounsbury           55 Dunedin              FL   39:02   14   10:10    4:00    9   24:53         
   10   317   625 William Meadows          55 Tampa                FL   39:38    5    8:51    4:29   13   26:19         
   11   350   612 John Cornish             56 Wesley Chapel        FL   40:21   15   10:42    5:07    7   24:33         
   12   361   633 Gary Wiest               56 Tampa                FL   40:44   13    9:49    4:33   14   26:23         
   13   366   608 Lewis Bowser             55 Valrico              FL   40:53   22   12:18    3:58    8   24:39         
   14   396   631 Luis Valdes              58 Tampa                FL   41:34   17   10:52    4:49   11   25:55         
   15   400   624 Peter McKernan           59 Tampa                FL   41:43   16   10:47    3:52   15   27:05         
   16   410   636 Bryan Yoho               57 Oldsmar              FL   42:00    1    7:10    5:02   23   29:49         
   17   470   779 Gary Buren               58 Dunedin              FL   44:05   21   11:26    4:53   17   27:47         
   18   472   611 Richard Conn             55 Largo                FL   44:10   20   11:00    5:09   18   28:03         
   19   483   610 Pete Bycroft             55 Clearwater           FL   44:33   19   10:59    4:38   19   28:56         
   20   487   607 Thomas Andrews           55 Tierra Verde         FL   44:43   10    9:22    4:43   24   30:39         
   21   488   606 Kim Anderson             57 Dunedin              FL   44:46   24   12:43    4:52   16   27:13         
   22   497   616 Gary Girolimon           58 Bedford              NH   45:12   11    9:37    6:28   21   29:08         
   23   511   632 Michael Whalen           57 Indian Rocks Beach   FL   45:36   18   10:57    5:44   20   28:57         
   24   525   627 David Ottinger           56 St Petersburg Beach  FL   46:14   23   12:32    4:26   22   29:17         
   25   629   628 Jj Roberts               57 Duluth               GA   56:20   25   13:19    6:43   25   36:19         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   384   649 Patrick Schultz          60 Tampa                FL   41:16    5   11:38    5:15    1   24:23         
    2   429   652 Douglas Wight            62 Seward               AK   42:49    2   10:27    4:13    3   28:10         
    3   462   639 Paul Citrin              61 Wesley Chapel        FL   43:48    4   11:08    4:02    4   28:39         
    4   536   640 Gary Clausen             60 Saint Petersburg     FL   46:58    7   12:29    7:25    2   27:05         
    5   553   637 Bill Allard              61 Seminole             FL   48:12    9   14:05    5:16    5   28:51         
    6   575   651 Julio Velez              62 Seminole             FL   49:41    6   12:16    6:01    6   31:26         
    7   591   738 David Allbritton         61 Clearwater           FL   50:52    1    8:42    5:48    8   36:23         
    8   617   645 Stephen Michelini        61 Tampa                FL   54:03    3   11:03    6:58    7   36:03         
    9   628   643 Robert Kummers           63 Lutz                 FL   56:06    8   12:45    6:45    9   36:36         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   333   657 Samuel E Nall            68 Homosassa            FL   39:58    1    9:49    4:19    1   25:51         
    2   411   660 Harry Williams           67 Tampa                FL   42:06    4   10:26    4:52    2   26:49         
    3   458   659 Edward Schroeder         68 Redington Beach      FL   43:39    2   10:18    5:23    3   28:00         
    4   506   655 Paul Levine              66 McLean               VA   45:29    7   11:31    5:54    4   28:05         
    5   528   653 Bob Briggs               65 Lakeland             FL   46:27    8   12:48    4:53    5   28:47         
    6   551   658 Patrick Ruta             65 Saint Petersburg     FL   48:04    3   10:24    6:03    7   31:38         
    7   559   656 Robert Macdonald         65 Tallahassee          FL   48:29    5   10:44    4:42    8   33:04         
    8   561   654 Jim Hampsey              67 Clearwater           FL   48:48    6   11:06    6:09    6   31:34         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   237   662 Donald Ardell            73 Saint Petersburg     FL   37:50    1   11:04    4:17    1   22:30         
    2   619   661 Bob Moorehead            72 Saint Petersburg     FL   55:09    3   13:01    6:00    2   36:09         
    3   621   663 Henry Ross               73 Tarpon Springs       FL   55:31    2   11:44    6:06    3   37:41         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  85 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   211   683 Ben Henderson            31 Tampa                FL   37:11    2    8:45    3:18    1   23:08    2:00 
    2   222   688 Daniel McLean            31 Land O Lakes         FL   37:18    3    8:48    4:35    2   23:56         
    3   251   699 David Simmons Ii         36 Tampa                FL   38:07    4    8:54    4:41    3   24:32         
    4   328   672 Brian Callahan           38 Tampa                FL   39:51    7   10:07    4:49    4   24:55         
    5   342   681 Jason Griffin            27 Ruskin               FL   40:09    8   10:08    3:35    5   26:28         
    6   413   697 Daniel Sams              36 Vero Beach           FL   42:09    9   10:27    4:54    6   26:49         
    7   433   693 Ryan Rager               37 Palm Harbor          FL   43:01    1    7:44    5:37    8   29:41         
    8   464   687 Arthur May               33 Saint Petersburg     FL   43:52   10   10:41    4:09    7   29:03         
    9   471   692 Mattheo Muller           36 Tampa                FL   44:09    5    8:56    5:14    9   30:00         
   10   574   664 Sean Abene               28 Sarasota             FL   49:40    6    9:31    6:29   11   33:42         
   11   618   667 John Anderson            28 Largo                FL   54:06   11   14:14    8:05   10   31:48         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   130   696 Chris Ross               45 Largo                FL   34:49    4    8:34    3:26    1   22:50         
    2   159   671 Brian Butler             48 Saint Petersburg     FL   35:49    1    7:11    3:44    6   24:55         
    3   221   670 Brian Block              46 Orlando              FL   37:17    8    9:11    4:10    4   23:57         
    4   232   763 Ron Wordon               49 Palm Harbor          FL   37:33    5    8:58    4:50    2   23:46         
    5   256   684 Vincent Kudla            44 Tampa                FL   38:13   20   10:47    3:37    3   23:50         
    6   261   691 Thomas Moffett           42 Windermere           FL   38:23   11    9:33    3:56    7   24:55         
    7   324   698 Stephen Siehien          40 Saint Petersburg     FL   39:42    3    8:32    4:03   13   27:08         
    8   356   747 Christopher Herndon      41 Micanopy             FL   40:31   12    9:41    4:14   10   26:36         
    9   359   666 Pete Amedure             45 Riverview            FL   40:37   15    9:43    4:10   11   26:44         
   10   381   701 Michael Stevenson        48 Odessa               FL   41:12   18   10:18    4:27    9   26:28         
   11   382   695 Mark Repp                51 Tampa                FL   41:12   16    9:44    4:40   12   26:49         
   12   387   680 Adam Gormly              41 Tampa                FL   41:25   24   11:19    5:08    8   24:58         
   13   403   752 Edward Delfavero         54 Miami                FL   41:46    6    8:59    3:58   16   28:50         
   14   414   705 Douglas Whiteley         40 Trinity              FL   42:09   31   13:44    3:57    5   24:29         
   15   415   675 Daniel Doxsey            48 Wesley Chapel        FL   42:10    9    9:14    4:06   17   28:52         
   16   420   702 Marc Taylor              47 Tampa                FL   42:31   23   11:18    3:59   14   27:15         
   17   485   775 Odis Lloyd               45 Bradenton            FL   44:34   30   13:07    4:04   15   27:24         
   18   507   704 George Vricos            45 Clearwater           FL   45:30   22   11:00    5:20   18   29:10         
   19   510   700 Al Steele                50 Tampa                FL   45:36   19   10:19    4:17   22   31:01         
   20   519   703 R. Scott Vincent         45 Charleston           WV   45:54   17    9:53    6:25   19   29:37         
   21   521   686 James Lodyga             45 Saint Petersburg     FL   46:06   13    9:42    5:39   21   30:46         
   22   523   689 Robert Melsom            51 Saint Petersburg     FL   46:12    2    8:21    5:50   23   32:02         
   23   560   679 Bruce Ernst              51 Dunedin              FL   48:43   10    9:18    5:58   26   33:28         
   24   562   674 John Cotter              43 Brooksville          FL   48:55    7    9:01    7:30   25   32:25         
   25   571   678 Dan Duffy                51 Holmes Beach         FL   49:27   28   12:06    5:16   24   32:07         
   26   592   685 Jeff Lantz               46 Peachtree City       GA   50:56   14    9:42    6:15   29   35:00         
   27   603   673 Craig Chalmers           43 Tampa                FL   52:28   26   11:41    5:49   28   34:59         
   28   608   690 Chuck Meyer              50 Saint Petersburg     FL   53:03   25   11:20    7:33   27   34:11         
   29   636   777 Vinod Raxwal             40 Tampa                FL   57:35   32   23:44    3:33   20   30:18         
   30   644   682 Glen Gullickson          63 Seminole             FL 1:05:20   27   11:43    6:49   30   46:49         
   31     0   755 Bruce McArthur           48 Tampa                FL           21   11:00    6:04                      
   32     0   668 Andrew Billiris          46 Safety Harbor        FL           29   12:25    5:23                      
MALE SKIP CLINE MEMBER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   189   719 Ryan Hatch               47 Palm Harbor          FL   36:32    4    8:16    4:40    1   23:36         
    2   198   711 Mark Christiani          24 Clearwater           FL   36:46    6    9:04    3:40    3   24:03         
    3   230   726 Bernie Moran Jr          32 Saint Petersburg     FL   37:30    5    8:53    3:57    5   24:41         
    4   297   735 Ian Segneri              37 Parrish              FL   39:12   21   11:01    4:36    2   23:37         
    5   299   728 David Ostrowski          22 Bradenton            FL   39:14    9    9:21    3:56    6   25:58         
    6   302   732 Chris Rex                29 Deland               FL   39:19    3    8:12    5:00    7   26:09         
    7   313   722 Donald Kirk              40 Tampa                FL   39:33    1    7:14    4:03   13   28:17         
    8   316   710 Shawn Cheney             23 Clearwater           FL   39:37    2    8:08    4:06   11   27:23         
    9   341   725 Matthew Moffitt          24 Clearwater           FL   40:09   12    9:59    3:58    9   26:13         
   10   390   718 Mike Harrison            46 Tampa                FL   41:29                         4   24:28         
   11   399   729 Matt Piotrowicz          29 Wesley Chapel        FL   41:43   20   10:59    4:36    8   26:09         
   12   401   717 Brian Harris             32 Tampa                FL   41:43    7    9:05    4:11   14   28:28         
   13   432   712 Frank Corbo              57 Montville            NJ   42:59   22   11:02    4:53   10   27:05         
   14   474   723 Ben Kronk                28 Tarpon Springs       FL   44:15   18   10:48    4:57   15   28:31         
   15   484   734 Ardeis Scott             47 Seminole             FL   44:33   23   11:07    5:43   12   27:44         
   16   533   708 Eric Bronson             26 Palm Harbor          FL   46:54   19   10:50    5:10   18   30:55         
   17   538   733 Max Ross-Johnson         16 Belleair             FL   47:01    8    9:17    4:49   19   32:56         
   18   539   720 Matthew Holecek          47 Sarasota             FL   47:03   13   10:32    6:32   16   30:01         
   19   568   713 Rodney Daulton           52 New Port Richey      FL   49:22   17   10:41    8:19   17   30:23         
   20   578   731 Michael Read             57 Largo                FL   49:58   10    9:23    6:59   20   33:38         
   21   589   727 Mike Noll                36 Lutz                 FL   50:44   15   10:34    5:23   21   34:48         
   22   613   737 Johnny Thompson          28 Orlando              FL   53:27   24   11:43    6:01   22   35:43         
   23     0   709 Leonardo Calumpang       49 Tampa                FL           11    9:58    7:54   23   38:19         
   24     0   736 Matt Thomas              45 Pinellas Park        FL           16   10:39    7:38                      
   25     0   715 Abel Greene              30 Jacksonville         FL           14   10:33   10:54                      
MALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City             St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ================ == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7     1 Nina Kraft               43 Clermont             FL   27:44    1    6:18   48:41                      
    2    16     2 Kailand Cosgrove         21 Tarpon Springs       FL   28:45    3    7:10    2:36    1   19:00         
    3    21     3 Natasha Yaremczuk        31 Clermont             FL   29:16    2    7:09    2:54    2   19:14         
    4    38     4 Libby Bergman            29 Saint Augustine      FL   31:19    6    7:32    3:13    3   20:34         
    5    40    10 Erin Young               35 Tampa                FL   31:23    4    7:11    2:52    6   21:21         
    6    46     8 Brittany Pierce          27 Saint Petersburg     FL   31:42    7    7:34    3:12    4   20:58         
    7    71     5 Kristin Freeman          38 Tampa                FL   32:46    8    8:28    3:12    5   21:06         
    8   101     6 Alexandra Lion           35 Orlando              FL   33:54    9    8:31    3:25    8   21:59         
    9   110     9 Jennifer Sullivan        46 Safety Harbor        FL   34:15   10    9:17    3:04    7   21:54         
   10     0     7 Cassie McWillaim         45 Clearwater Beach     FL            5    7:28    2:55                      
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    29    33 Ciara Hopkins            14 Clermont             FL   30:09    1    7:01    2:37    1   20:31         
    2    53    34 Summer Kanstoroom        13 Saint Petersburg     FL   32:10    2    7:18    2:56    2   21:57         
    3   285    32 Angelica Ambrose         14 Seminole             FL   38:52                                           
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80    37 Caroline Condon          15 Saint Petersburg     FL   33:18    3    7:42    2:53    4   22:43         
    2    95   769 Kacy Seynders            19 Palm Harbor          FL   33:44    6    9:10    3:24    1   21:11         
    3   124    81 Abigail Beron            16 Orlando              FL   34:38    7    9:19    3:11    2   22:09         
    4   136    45 Alexis Stevens           15 Seminole             FL   35:02    8    9:25    3:15    3   22:23         
    5   142    35 A. Kaileah Blazek        15 Clermont             FL   35:15    2    7:19    3:05    6   24:52         
    6   145    43 Kayla Pratt              16 West Palm Beach      FL   35:22    4    8:38    3:14    5   23:30         
    7   149    46 Sarah Sykes              16 Largo                FL   35:28    1    7:06    3:12    7   25:10         
    8   291    40 Carli Goldberg           19 Osprey               FL   39:01    5    8:56    3:45    8   26:20         
    9   549    41 Mackenzie Koth           16 Wesley Chapel        FL   47:59    9   10:32    5:09   10   32:19         
   10   573    42 Mai-Hanh Nguyen          17 Altamonte Springs    FL   49:35   10   12:50    4:38    9   32:08         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   150    89 Monique Konstantinovic   21 Indian Rocks Beach   FL   35:28    2    8:50    3:37    1   23:02         
    2   260   739 Erin Cosgrove            23 Tarpon Springs       FL   38:23    4    9:14    3:39    3   25:31         
    3   311    90 Brittany Marlin          20 Tampa                FL   39:29    5    9:22    4:46    2   25:22         
    4   421    92 Jessica Pall             22 Osprey               FL   42:34    1    7:26    5:37    7   29:33         
    5   438    86 Laura Acevedo            21 Orlando              FL   43:07    9   11:22    4:07    4   27:39         
    6   445    94 Anahi Sosa               20 Mexico Df                 43:25    6   10:10    4:39    5   28:38         
    7   503    93 Emily Parisey            24 Wesley Chapel        FL   45:20    8   11:19    4:34    6   29:28         
    8   513    88 Caylin Dailey            23 Clearwater           FL   45:43    7   10:50    4:40    8   30:15         
    9   586    91 Katie McKeever           24 Sanford              FL   50:42    3    9:12    5:32    9   35:59         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   166   102 Suzanne McLean           27 Tampa                FL   35:55    2    8:06    3:20    4   24:30         
    2   212   108 Elia Sorice              26 Clearwater           FL   37:12    3    8:18    3:46    7   25:09         
    3   227    98 Roseann Halback          27 Saint Petersburg     FL   37:25    6    9:32    3:27    2   24:28         
    4   228   104 Amanda Reed              29 Tampa                FL   37:28    1    7:20    3:53    8   26:16         
    5   270   745 Yova Borovska            26 St Pete              FL   38:33   11   10:25    3:33    5   24:36         
    6   273    97 Liza Geist               29 Apollo Beach         FL   38:38   14   11:01    3:29    1   24:10         
    7   279   762 Samantha Tromly          25 Tampa                FL   38:47    5    9:26    4:51    3   24:30         
    8   308   107 Colleen Shaw             25 Tampa                FL   39:26    8    9:40    4:58    6   24:49         
    9   318   106 Megan Rivera             28 Tampa                FL   39:38    4    9:21    3:44    9   26:35         
   10   398   109 Meghan Wulff             27 Tampa                FL   41:37   10   10:20    4:06   11   27:12         
   11   412    99 Christine Hanlon         28 Saint Petersburg     FL   42:07   12   10:29    3:55   12   27:44         
   12   446   100 Laura Kaufman            26 Saint Petersburg     FL   43:25   16   12:45    4:04   10   26:36         
   13   452   105 Jackie Regan             26 Charleston           SC   43:30    7    9:37    5:14   13   28:40         
   14   500    95 Courtney Derry           29 Tampa                FL   45:16   13   10:55    5:01   14   29:21         
   15   514    96 Kalyn Fisher             26 Clearwater           FL   45:44    9   10:18    4:51   16   30:37         
   16   534   103 Catherine Nguyen         29 Longwood             FL   46:54   15   12:08    5:05   15   29:42         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    75   772 Jennifer Howitt          30 Tampa                FL   32:55    2    7:53    3:32    1   21:31         
    2   179   113 Nicole Carson            31 Sarasota             FL   36:15    8    9:26    3:48    2   23:02         
    3   203   132 Claudia Williams         31 Clearwater           FL   36:52    3    8:50    3:25    4   24:38         
    4   219   116 Genoa Fedyszyn           32 Saint Petersburg     FL   37:15    1    7:47    3:59    5   25:30         
    5   269   120 Mellita Lane             31 Fl                   FL   38:31   17   11:14    4:10    3   23:07         
    6   385   126 Cortney Overstreet       32 Tampa                FL   41:16   10   10:11    4:07    6   26:59         
    7   392   128 Erica Rogers             31 Dunedin              FL   41:30    6    9:16    4:16    8   27:58         
    8   406   111 Heather Anderson         31 Saint Petersburg     FL   41:53    5    8:52    4:27    9   28:35         
    9   422   130 Lathika Thomas           33 Tallahassee          FL   42:35   11   10:29    4:18    7   27:49         
   10   451   127 Kristen Powers           34 Saint Petersburg     FL   43:30    9    9:36    4:32   12   29:23         
   11   482   119 Jill Holcombe            34 Palm Harbor          FL   44:31   12   10:37    5:16   10   28:39         
   12   524   131 Julia Voss               33 Largo                FL   46:12   18   11:17    4:07   13   30:50         
   13   527   110 Cristina Alves           32 Tampa                FL   46:20   19   11:37    5:26   11   29:18         
   14   531   124 Michelle Maloy           34 Saint Petersburg     FL   46:53    7    9:18    4:51   15   32:44         
   15   535   133 Amanda Zion              31 Tierra Verde         FL   46:58    4    8:51    5:25   14   32:43         
   16   609   117 Angela Hagerman          32 Riverview            FL   53:06   16   11:12    5:56   18   36:00         
   17   612   125 Caricia Martinez         34 Saint Petersburg     FL   53:11   14   10:46    7:26   16   33:01    2:00 
   18   614   112 Samantha Avery           30 Saint Petersburg     FL   53:36                        17   33:27         
   19     0   115 Janine Du Plessis        31 Decatur              GA           13   10:38    6:52   20   49:25         
   20     0   123 Heather Lyman            33 Decatur              GA           15   10:47    6:43   19   49:25         
   21     0   118 Kara Hively              32 Tampa                FL           20   11:57    7:46                      
   22     0   122 Knecole Lawton-Blake     33 Baton Rouge          LA           21   16:44    9:15                      
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   137 Kristina Brendzel        37 Tampa                FL   30:48    2    7:27    3:16    1   20:06         
    2    85   148 Amy Keener               35 Clearwater           FL   33:26    6    7:41    3:35    3   22:10         
    3    93   145 Elizabeth Gonzalez       38 Tampa                FL   33:40   17    9:37    3:05    2   21:00         
    4   161   155 Vicky Quintanilla        37 Orlalndo             FL   35:51   11    8:53    3:28    6   23:30         
    5   194   138 Corrie Brockman          35 Clearwater           FL   36:35    5    7:40    4:08    9   24:48         
    6   205   164 Jodi Walker              39 Tampa                FL   36:55   20   10:08    3:29    5   23:19         
    7   224   396 Allison Coletti          38 Belleair             FL   37:20   15    9:26    3:42    8   24:13         
    8   245   160 Rhonda Schroeder         38 St Petersburg Beach  FL   38:00    9    8:43    3:47   10   25:31         
    9   246   158 Kelli Rolfe              36 Clearwater           FL   38:01   23   10:35    3:41    7   23:46         
   10   259   165 Nicole Williams          36 Wesley Chapel        FL   38:20    4    7:32    4:01   15   26:47         
   11   268   136 Janine Bowman            38 Saint Petersburg     FL   38:31   25   10:45    4:55    4   22:52         
   12   281   154 Holly Petrak             35 Tampa                FL   38:48    8    8:38    3:48   13   26:23         
   13   322   758 Nickey Hill              38 Saint Petersburg     FL   39:41    7    8:26    4:01   17   27:14         
   14   325   150 Teresa McCoy             38 Tampa                FL   39:47    1    1:20    5:25   32   33:03         
   15   343   168 Michelle Ziglar          36 Tampa                FL   40:10    3    7:27    4:36   20   28:07         
   16   348   147 Yoleidis Hernandez       35 Orlando              FL   40:18   22   10:35    3:57   11   25:46         
   17   353   163 Hollie Steele            39 Tarpon Springs       FL   40:23   19   10:06    4:04   12   26:14         
   18   377   140 Suzanne Cox              35 Lutz                 FL   41:02   12    9:06    5:12   14   26:45         
   19   389   161 Shannon Shearer          36 Largo                FL   41:26   16    9:27    4:26   18   27:35         
   20   416   135 Linae Boehme-Terrana     38 Saint Petersburg     FL   42:12   21   10:08    4:18   19   27:47         
   21   426   141 Jennifer Cubito          37 Saint Petersburg     FL   42:43   18   10:00    3:57   22   28:46         
   22   448   146 Lanell Heffner           36 Lakewood Ranch       FL   43:26   29   11:57    4:31   16   26:59         
   23   449   144 Tanya Gerrard            37 Saint Petersburg     FL   43:26   14    9:24    4:45   23   29:18         
   24   493   166 Tracy Wilson             36 Bradenton            FL   45:04   10    8:47    5:20   26   30:59         
   25   495   169 Krista Zivkovic          37 Cape Coral           FL   45:08   27   11:12    5:23   21   28:33         
   26   537   153 Christie O'Sullivan      36 Safety Harbon        FL   46:58   26   11:12    4:59   25   30:48         
   27   540   134 Joy Anderson             39 Largo                FL   47:09   13    9:08    5:23   31   32:39         
   28   542   771 Melanine Suchanek- Giov  36 Clearwater           FL   47:24   24   10:41    5:28   27   31:17         
   29   555   151 Victoria McWilliams      35 Tampa                FL   48:20   30   12:39    5:59   24   29:43         
   30   563   143 Kari Eichen              38 Tampa                FL   48:55   28   11:20    5:15   30   32:21         
   31   595   142 Shawn Eichelman          39 Largo                FL   50:59   32   13:02    5:58   29   32:00         
   32   599   157 Lorraine Robles          35 Deltona              FL   51:55   34   13:38    6:25   28   31:53         
   33   627   167 Christy Wollman          38 Clearwater           FL   56:02   31   12:52    7:29   33   35:42         
   34   633   152 Jodi Milner              38 Saint Petersburg     FL   57:08   33   13:02    7:53   34   36:14         
   35     0   162 Jess Sims                36 Tampa                FL                                                   
   36     0   139 Tara Buonanno            37 Land O Lakes         FL                                                   
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39   181 Kathy Frailing           44 Largo                FL   31:19    1    7:48    3:18    1   20:14         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   115   190 Jessica Koelsch          42 Saint Petersburg     FL   34:23    5    9:15    3:16    2   21:53         
    2   143   180 Debby Farias             44 Largo                FL   35:20    9    9:41    3:48    1   21:52         
    3   172   191 Jill Kralovanec          44 Tampa                FL   36:10    3    8:58    3:24    7   23:49         
    4   188   761 Angie Payne              41 Sugarloaf            FL   36:27   11    9:49    3:38    5   23:01         
    5   191   188 Nola Johnson             44 Clearwater           FL   36:32   14   10:08    3:36    4   22:49         
    6   202   193 Lisa McFadden            41 Seminole             FL   36:51   12    9:51    3:11    8   23:51         
    7   207   176 Monika Cassidy           41 Tampa                FL   36:58   26   11:40    3:05    3   22:14         
    8   210   179 Heather Ellison          40 Clearwater           FL   37:10   13   10:03    3:18    9   23:51         
    9   229   205 Tina Vornheder           43 Palm Harbor          FL   37:29   10    9:43    3:52   10   23:55         
   10   263   184 Karen Gittens            43 Tampa                FL   38:25    4    9:06    4:22   14   24:59         
   11   276   198 Stefanie Silvers         42 Saint Petersburg     FL   38:44    7    9:29    5:14   11   24:01         
   12   287   208 Jennifer Williams        40 Brandon              FL   38:56   19   10:32    4:04   12   24:21         
   13   307   766 Nina Griffin             43 Tampa                FL   39:26   15   10:08    3:41   15   25:38         
   14   326   178 Suzanne Crewse           44 Clearwater           FL   39:49    8    9:36    4:35   16   25:39         
   15   330   202 Bama Tearney             40 St Petersbrg Beach   FL   39:56   18   10:24    4:38   13   24:55         
   16   338   199 Sheryl Southwick         44 Bradenton Beach      FL   40:04    1    8:39    4:30   19   26:55         
   17   379   209 Allison Zager            40 Tampa                FL   41:06   17   10:22    4:29   17   26:16         
   18   424   186 Kristina Haeck           40 Clearwater           FL   42:42   21   10:37    4:07   23   27:59         
   19   436   171 Casey Arnold             41 Valrico              FL   43:04   29   12:02    4:42   18   26:20         
   20   442   201 Jules Stewart            41 Dunedin              FL   43:15   23   10:57    4:40   22   27:40         
   21   444   175 Nancy Boulianne          41 Tampa                FL   43:21   34   15:59    4:08    6   23:15         
   22   454   187 Cheryl Henderson         40 Tampa                FL   43:33    6    9:22    4:43   25   29:28         
   23   455   754 Talpha Terrana           43 Tampa                FL   43:36   27   11:47    4:46   20   27:04         
   24   481   172 Archana Arora            40 Palm Harbor          FL   44:30   16   10:09    4:35   26   29:47         
   25   486   174 Kriston Bold             41 Tampa                FL   44:38   28   11:51    4:33   24   28:15         
   26   501   196 Amy Nizamoff             42 Plant City           FL   45:17   20   10:33    4:32   28   30:12         
   27   517   170 Sandy Anthony            42 Pinellas Park        FL   45:47   30   12:19    6:07   21   27:22         
   28   522   185 Patricia Gordon          40 Saint Petersburg     FL   46:11   24   11:10    4:54   27   30:09         
   29   526   182 Cheryl Gendebien         40 New Port Richey      FL   46:19   25   11:11    4:48   29   30:20         
   30   529   192 Stacie Marlin            43 Tampa                FL   46:42   22   10:38    5:06   30   30:58         
   31   565   173 Laura Billiris           41 Safety Harbor        FL   49:00    2    8:53    5:27   31   34:42         
   32   634   206 Audrey Westray           43 Birmingham           AL   57:11   33   15:15    6:34   32   35:23         
   33   637   183 Ngan Gilkison            40 Bradenton            FL   57:42   32   13:16    8:55   33   35:32         
   34   646   194 Janet Middleton          44 Winter Springs       FL 1:05:48   31   13:13    7:36   34   45:00         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   135   218 Melody Janson            48 Saint Petersburg     FL   35:01    4    9:47    3:31    1   21:43         
    2   154   219 Karin Jones              45 Odessa               FL   35:35    1    8:47    3:38    2   23:11         
    3   193   213 Louise Donato            47 Clearwater           FL   36:34    2    8:55    3:45    5   23:55         
    4   214   236 Beth Wonicker-Cook       45 Palm Harbor          FL   37:13    5    9:53    3:32    4   23:48         
    5   286   233 Katherine Van Allan      48 Palm Harbor          FL   38:53    6   10:02    3:35    3   23:17    2:00 
    6   345   780 Michele Weinstock        45 Tampa                FL   40:11   10   10:45    3:51    6   25:36         
    7   404   227 Debbie Ozner             45 Dunedin              FL   41:48    3    8:56    4:05   10   28:48         
    8   431   229 Kathy Prossick           47 Odessa               FL   42:57   13   11:02    4:15    7   27:42         
    9   453   751 Loretta Montelcone       47 Tampa                FL   43:32   12   10:56    4:02    9   28:35         
   10   460   223 Kelly Mahany             48 Tarpon Springs       FL   43:42    8   10:39    4:49    8   28:15         
   11   465   215 Cheryl Forgang           47 Safety Harbor        FL   43:52    7   10:25    4:32   11   28:56         
   12   480   217 Eve Goldberg             49 Osprey               FL   44:23   11   10:55    4:10   12   29:19         
   13   543   231 Myrna Starr              49 Tampa                FL   47:26   15   11:53    4:19   14   31:15         
   14   548   224 Edith McDonald           45 Bradenton            FL   47:48   17   12:12    4:29   13   31:07         
   15   582   228 Christine Payne          48 Orlando              FL   50:16   14   11:15    6:43   15   32:19         
   16   587   212 Susan Dicicco            49 Parrish              FL   50:43    9   10:44    4:56   17   35:04         
   17   605   222 Katherine Macrone        45 Tampa                FL   52:37   19   13:04    6:35   16   32:58         
   18   631   210 Liz Bradley              49 Seminole             FL   56:47   16   12:09    6:44   19   37:56         
   19   640   234 Gayle Van Peenen         45 Bradenton            FL   59:20   20   13:20    8:55   18   37:06         
   20   645   211 Amy Buckingham           48 Sarasota             FL 1:05:45   18   12:50    8:56   20   44:00         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   181   248 Reva Moeller             51 Treasure Island      FL   36:19    5    9:57    3:31    1   22:52         
    2   252   257 Teresa Tinsley           51 Apopka               FL   38:09    1    8:13    3:49    5   26:08         
    3   280   249 Dawn Pelletier           52 Nokomis              FL   38:47    3    8:33    3:38    6   26:36         
    4   284   253 Sandy Rogers             53 Largo                FL   38:52    6   10:18    3:55    3   24:40         
    5   306   254 Lynda Roszel             50 Tampa                FL   39:24   11   11:05    3:52    2   24:28         
    6   358   241 Mary Dworkin             53 Largo                FL   40:34   12   11:25    3:44    4   25:26         
    7   369   242 Laura Kaleel             51 Tampa                FL   40:57    2    8:32    3:57    8   28:29         
    8   461   255 Sally Smith              53 Largo                FL   43:47   17   13:04    4:00    7   26:44         
    9   520   243 Karen Keezel             50 Orlando              FL   45:56    9   10:34    5:22    9   30:02         
   10   532   239 Sherry Bellomo           51 Sanford              FL   46:54   10   10:52    5:08   11   30:55         
   11   554   240 Pascale Botvinik         53 Temple Terrace       FL   48:16    7   10:19    5:02   15   32:56         
   12   572   252 C. Frances Rodgers       51 Apopka               FL   49:32   16   12:24    6:03   12   31:05         
   13   577   748 Tori Bruzese             53 Lorton               VA   49:56   19   14:14    5:32   10   30:11         
   14   580   259 Natalie Wilson           51 Clearwater           FL   50:01    4    9:36    6:36   16   33:51         
   15   588   258 Theresa Ulm              50 Seminole             FL   50:43   13   12:08    5:57   14   32:38         
   16   596   245 Claire Laseter           53 Palm Harbor          FL   51:34   18   14:12    5:18   13   32:06         
   17   598   251 Judy Ranney              54 Tampa                FL   51:48    8   10:33    6:06   18   35:10         
   18   610   250 Maria Elena Pereira      52 Orlando              FL   53:06   15   12:23    4:58   19   35:46         
   19   623   238 Lisa Ballot              50 Orlando              FL   55:40   14   12:15    6:11   20   37:15         
   20   630   246 Lise Lounsbury           53 Dunedin              FL   56:47   20   14:30    7:17   17   35:01         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   209   749 Linda Musante            56 Tampa                FL   37:09    1    9:20    4:02    1   23:49         
    2   363   268 Clare Kelley             56 Saint Petersburg     FL   40:46    2   10:47    3:43    3   26:17         
    3   378   260 Karen Alexeev            59 Gulfport             FL   41:06    3   10:51    3:45    4   26:31         
    4   419   261 Mary-Ellen Antoncoles    58 Brandon              FL   42:29    5   11:13    4:07    5   27:10         
    5   463   267 Bobbie Gullickson        59 Seminole             FL   43:49    6   11:49    3:57    6   28:04         
    6   502   266 Lynn Gray                59 Tampa                FL   45:18    8   14:37    4:32    2   26:10         
    7   544   264 Suzanne Brosseau         55 Safety Harbor        FL   47:36    4   11:04    4:22    8   32:11         
    8   566   270 Karen Stromberg          57 Clearwater           FL   49:02    7   13:09    5:07    7   30:47         
    9   643   271 Yolanda Velez            59 Seminole             FL 1:00:15    9   22:07    5:50    9   32:18         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   283   274 Sandy Meneley            64 Holmes Beach         FL   38:49    2   10:46    3:59    1   24:05         
    2   327   276 Judith Shepard           60 Odessa               FL   39:50    1   10:26    4:05    2   25:20         
    3   632   275 Sue Minkoff              63 Claerwater           FL   56:57    4   14:26    6:26    3   36:05         
    4   635   272 Valerie Boughner         61 Deltona              FL   57:21    3   13:15    6:23    4   37:44         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   642   277 Roma Allen               66 Belleair             FL   59:56    1   13:11    9:49    1   36:57         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   585   279 Annette Frisch           71 Saint Petersburg     FL   50:38    1   11:43    5:30    1   33:25         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   274   281 Lisa Charest             37 Saint Petersburg     FL   38:41    2    8:37    4:00    1   26:05         
    2   407   290 Ann White                34 Sarasota             FL   41:54    1    8:22    4:10    3   29:24         
    3   475   282 Marcia Garvin            33 Tampa                FL   44:15    3   12:14    4:29    2   27:33         
    4   590   288 Andrea Rosales           32 Burke                VA   50:51    4   15:14    5:09    4   30:29         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   253   287 Tish Reid                43 Largo                FL   38:10    1    8:29    4:02    1   25:40         
    2   600   283 Susan Gryder             43 Tampa                FL   51:58    5   13:01    8:46    2   30:11         
    3   606   285 Kristina Hunt            41 Largo                FL   52:48    2   10:35    5:55    5   36:19         
    4   611   280 Polly Buckingham         45 Medical Lake         WA   53:07    4   11:55    6:25    3   34:47         
    5   622   232 Val Tavanese             47 Belleair             FL   55:31    6   13:51    5:44    4   35:57         
    6   626   284 Laura Hanson             40 Brandon              FL   55:59    3   11:27    7:07    6   37:26         
    7   647   286 Kelly Miliziano          51 Tampa                FL 1:06:02    7   14:54    6:46    7   44:23         
FEMALE SKIP CLINE MEMBER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   298   304 Shannon Dempsey          34 Wesley Chapel        FL   39:12    6   10:35    4:09    1   24:29         
    2   305   293 Kathleen Rosensweig      21 Oviedo               FL   39:24    2    8:58    5:53    2   24:34         
    3   332   291 Tara Thomas              17 Pinellas Park        FL   39:57    7   10:38    4:33    3   24:47         
    4   469   294 Kayla Corkery            24 Winter Springs       FL   43:59    1    8:33    5:43    6   29:43         
    5   476   300 Kim Davis                28 Portland             OR   44:17   10   10:49    5:24    4   28:05         
    6   496   305 Jacqueline Bellomo       37 Tampa                FL   45:10   18   11:08    5:03    5   29:00         
    7   545   295 Saraia Lamb              24 Saint Petersburg     FL   47:41   16   11:07    5:06    9   31:29         
    8   547   750 Karin Watts              45 Bloomington          IL   47:44   15   11:04    5:46    7   30:54         
    9   558   298 Avril Laurendine         25 Acworth              GA   48:29   13   10:51    6:39    8   31:00         
   10   567   297 Yasmin Eskandari         25 Tampa                FL   49:20   14   10:53    5:15   10   33:12         
   11   593   292 Tiffany Krimminger       20 Oviedo               FL   50:57   11   10:49    5:41   12   34:28         
   12   594   301 Micaela Okeeffe          28 Saint Petersburg     FL   50:59   17   11:07    6:31   11   33:21         
   13   597   308 Lynn Plunkett            38 Seffner              FL   51:43   19   11:09    5:52   13   34:43         
   14   601   313 Margaret Lynch           48 Seminole             FL   52:06    3    9:59    6:42   15   35:27         
   15   602   296 Nicole Bronson           25 Palm Harbor          FL   52:08   12   10:51    5:10   16   36:08         
   16   620   306 Kristen Templet          37 Tampa                FL   55:14    4   10:00    8:00   17   37:15         
   17     0   312 Laurie Offerman          45 Auburndale           FL            5   10:32   10:42   14   34:57         
   18     0   303 Patrick Herrington       32 Saint Petersburg     FL            8   10:38    8:03   18   38:35         
   19     0   302 Laura Bruce              30 Saint Petersburg     FL            9   10:38    7:53   19   38:46         
   20     0   311 Laura Gold               40 Polk City            FL                                20   42:22         
   21     0   299 Brenda Greene            27 Jacksonville         FL                                                   
FEMALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City             St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ================ == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   128   841 The Mighty Meaty Speedies                             34:48    3    9:01    2:55    1   22:53         
                  Ivars Ivanov/ Brian Ruth/ Dimitri Kostakis                
    2   206   840 Team Cornish                                          36:56    4    9:43    4:18    2   22:56         
                  John Cornish/ Brian Cornish/                              
    3   267   839 Team Cargo                                            38:30    2    8:00    3:13    4   27:18         
                  Rick Cargo/ Adam Phillips/ Rick Cargo                     
    4   282   836 Julio Castro                                          38:49    5    9:52    4:14    3   24:43         
                  Julio Castro/ Austin Meeker/ Connor Castro                
    5   456   843 Will Tri For Beer                                     43:36    6   10:02    2:56    5   30:39         
                  Brian Gonyou/ Justin Safley/ Justin Safley                
    6   505   838 Team Bmf                                              45:28    7   10:29    4:03    6   30:56         
                  Mark Patton/ Martin Mclean/ Don Hood                      
    7     0   837 Morgan Stanley Smith Barney                                    1    5:48                              
                  Gregory Ferro/ John Schlitter/ James Taddeo               
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   173   829 Jelajo                                                36:11    1    7:03                              
                  Jennifer Folino/ Laurie Pelletier/ Jodi Karuso            
    2   351   833 Team Fca Endurance                                    40:22    3    9:12    3:28    2   27:42         
                  Kristin Zadrozny/ Don Zadrozny/ Syreeta Martins           
    3   425   834 Weekend Warriors                                      42:43    6   11:11    4:16    1   27:17         
                  Janelle Morgan/ Veronica Kilkelly/ Lorena Prado           
    4   441   831 Splash Flash And Dash                                 43:10    5   10:44    4:22    3   28:06         
                  Laura Bagshaw/ Karis Strouse/ Kerith Mcdowell             
    5   494   832 Team All Terrain                                      45:05    4    9:32    5:09    5   30:25         
                  Pamela Diffee/ Lynn Bowman/ Susan Stavracos               
    6   509   830 Slow Sol Sistas                                       45:33    7   11:22    4:25    4   29:47         
                  Michelle Mcguire/ Jani Barron/ Kay Rhoades                
    7   583   828 3 Blind Mice                                          50:27    2    8:24    4:06    6   37:58         
                  Terese Dodge/ Virginia Spalter/ Kim Kent                  
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    61   857 Two Chicks And A Sean                                 32:31    3    7:03    2:58    2   22:31         
                  Laura Carron/ Leslie Beauchamp/ Sean Groome               
    2    68   858 The Procrastinators                                   32:44    2    6:58    3:11    3   22:36         
                  Jessica Lampkin/ Yensys Loyola/ Regalado Asouria          
    3    94   851 Team Pugh                                             33:42    5    8:05    3:44    1   21:53         
                  Ryan Pugh/ Stacey Pugh/ Ryan Pugh                         
    4   174   856 Tri-G                                                 36:12    4    7:11    3:50    5   25:12         
                  Richard Proffitt/ Pepir Jernigan/ Sara Meadows            
    5   184   859 Outspokin Sock Monkeys                                36:23    7    9:16    3:11    4   23:57         
                  Jason McEnery/ David McEnery/ Heather McEnery             
    6   186   847 M & M                                                 36:27    1    6:05    2:58    9   27:25         
                  Meghann Mulbarger/ Michael Mulbarger/                     
    7   242   842 Tri 2 Beat Us                                         37:53                                           
                  Mick Chmielewski/ Jason Miller/ Bridget Whitelock         
    8   365   846 Back Of The Pack                                      40:51   13   10:51    3:33    7   26:28         
                  Thomas Obrien/ Deborah Obrien/ Kelly Grieves              
    9   368   848 Relics                                                40:56   16   11:09    4:27    6   25:21         
                  Elizabeth Callon/ Brian Clegg/ Brian Clegg                
   10   397   850 Team Jdl                                              41:35   12   10:29    3:23   10   27:44         
                  Lyndsie Estes/ David Buric/ Jim Kearschner                
   11   430   855 Tri Terriers                                          42:56   11   10:07    6:08    8   26:42         
                  Chelsea Hayes/ Vicky Nadon/ Jacob Cole                    
   12   434   853 Tom Horne's Team                                      43:03   10    9:53    4:22   11   28:49         
                  Chad Horne/ Tom Horne/ Hilda Horne                        
   13   450   854 Tri First                                             43:28    8    9:38    3:08   14   30:43         
                  Jay Dugan/ Ali Lund/ Jenny Gibson                         
   14   479   849 Team Andrew                                           44:22    9    9:49    3:54   13   30:40         
                  Audra Dorsey/ Dannie Dorsey/ Melanie Dorsey               
   15   490   844 3 Best Friends That Anyone Could Ha                   44:55   15   11:05    4:12   12   29:39         
                  Stefanie Barsema/ Eric Barsema/ Jessica Mcquade           
   16   564   845 Big Dog -- Lil Dog                                    48:58    6    9:02    4:58   16   34:59         
                  Kyah Morgan/ Rue Morgan/ Rue Morgan                       
   17   576   852 Three Amigos                                          49:50   14   11:05    3:52   15   34:54         
                  Gina Barsema/ Matthew Barsema/ James Roberto              
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee: Al Johnson;  alanj@runmsm.com   
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   13 3.4i Unauthorized Accessories          2:00 
   25 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  125 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  233 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  593 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  683 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======