Suncoast Triathlon at Fort DeSoto
October 22, 2011 ; St Petersburg, Florida
660 Yds swim| 10 mile bike| 3.1 mile run
Race Directors: Joe Fernandez/Fred Rzymek
Timing and Results: John Boyle
Alta Vista Sports jboyle@altavistasports.com 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   332 Thomas Barton            24 Miami                FL   52:34   23   10:02    2:00    4   23:52    0:45    1   15:56         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    28   311 Mitch Irwin              13 Oldsmar              FL   59:01    1    8:27    2:19    1   25:35    0:57    3   21:45         
    2    95   312 Blake Lowery             14 Gainesville          FL 1:06:06    2   13:00    4:23    2   27:46    1:46    1   19:14         
    3   288   308 Charles Marshall         12 Tampa                FL 1:16:49    3   13:55    4:47    4   35:14    1:34    2   21:22         
    4   328   313 Will Thames              14 Riverview            FL 1:19:11    4   13:56    3:43    3   30:29    1:48    5   29:16         
    5   458   307 Andrew Reed              11 Riverview            FL 1:27:03    5   17:18    4:27    5   38:18    1:26    4   25:36         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    86   764 Jacob Williams           15 Trinity              FL 1:05:19    1   10:15    3:24    1   28:22    1:27    2   21:53         
    2   195   316 Ryan Torrie              16 Palm Harbor          FL 1:12:36    2   12:36    3:47    3   32:45    1:13    3   22:17         
    3   297   319 William Loga Wood        17 Palm Harbor          FL 1:17:15    4   16:46    5:30    4   34:35    0:56    1   19:30         
    4   359   320 Daniel Peacock           19 Palm Harbor          FL 1:21:00    3   16:43    4:15    2   29:24    1:30    4   29:09         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   322 Eric Hogenboom           20 Naperville           IL   53:38    1    8:33    2:26    1   23:27    1:07    1   18:07         
    2    53   335 Michael Keller           24 Odessa               FL 1:02:15    4   12:30    2:28    2   26:58    1:04    3   19:16         
    3    82   321 Ethan Bunts              20 Crystal River        FL 1:05:06    2   10:44                                                   
    4   106   329 Ryan Hultstrand          23 Tampa                FL 1:07:18    5   13:28    4:28    4   29:14    1:29    2   18:41         
    5   118   337 Brandan Teague           24 Tampa                FL 1:08:19    3   12:20    3:21    3   27:48    1:58    4   22:54         
    6   298   333 Mark Christiani          24 Clearwater           FL 1:17:21    6   13:29    4:46    5   34:29    1:21    5   23:18         
    7   334   325 Jonathan Mendres         21 Lehigh Acres         FL 1:19:26    7   15:01                                                   
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5     4 Chad Siple               26 Clearwater           FL   54:27    1    8:59    2:39    1   23:37    1:05    2   18:09         
    2    10   851 Alvaro Buenrostro        27 Tampa                FL   55:58    3    9:35    2:40    5   24:47    1:10    1   17:49         
    3    14   347 Brian Durden             26 Lakeland             FL   56:49    6   10:02    2:50    3   24:24    1:07    4   18:29         
    4    15   351 Casey Rabon              26 Clearwater           FL   57:11    4    9:40    2:47    4   24:38    1:05    6   19:03         
    5    18   345 Steven Bacon             26 Saint Petersburg     FL   57:41    5   10:00    2:48    2   24:15    1:14    8   19:27         
    6    21   377 Kevin Reali              29 Saint Petersburg     FL   58:07    2    9:16    3:09    8   25:50    1:38    3   18:16         
    7    29   376 John Profumo             29 Saint Petersburg     FL   59:01    7   10:05    3:04    6   25:22    1:17    7   19:15         
    8    31   358 Robert Craig             27 Palm Harbor          FL   59:20    9   10:41    2:57    7   25:25    1:17    5   19:01         
    9    66   343 Stephen Savoia           25 Pinellas Park        FL 1:03:28   12   12:09    3:09    9   27:02    1:20    9   19:51         
   10    74   346 Ryan Churchill           26 Madeira Beach        FL 1:04:23   15   12:41                                                   
   11    80   341 David Muehling           25 Bradenton            FL 1:04:59                                                                
   12   124   366 Kelly Daacon             28 Orlando              FL 1:08:38   22   14:24    3:40   11   27:47    1:51   12   20:58         
   13   137   348 Nick Ferrer              26 Tampa                FL 1:09:17   18   13:14    4:07   14   30:41    0:50   10   20:27         
   14   197     8 Julian Garcia            25 Tampa                FL 1:12:36   16   12:44    4:11   16   31:29    1:07   14   23:08         
   15   212   355 Nicholas Burch           27 Tampa                FL 1:13:22   11   11:11    5:27   21   34:53    1:09   11   20:45         
   16   227   364 Richard Traugott         27 Bradenton            FL 1:13:54   10   11:06    4:02   10   27:10    1:39   23   30:00         
   17   253   830 Patrick McGee            26 St Petersburg        FL 1:15:06   17   12:56    5:09   15   30:59    2:01   15   24:04         
   18   255   375 James Montante           29 Saint Petersburg     FL 1:15:07    8   10:16    4:11   13   30:25    1:13   22   29:04         
   19   275   357 Danny Clark              27 Saint Petersburg     FL 1:15:55   21   14:14    6:29   12   30:10    2:21   13   22:43         
   20   306   350 Ricky Jansik             26 Tampa                FL 1:17:43   20   13:55    5:25   17   31:42    1:28   17   25:15         
   21   337   359 Raul Damiani             27 Riverview            FL 1:19:33   19   13:34    4:35   20   34:11    1:35   20   25:40         
   22   340   833 David Westfall           29 Bradenton            FL 1:19:39   13   12:10    6:12   19   33:46    1:48   21   25:44         
   23   382   349 Paul Grow                26 Tampa                FL 1:22:27   14   12:13    6:50   22   35:31    3:19   16   24:36         
   24   401   344 Taylor Spaulding         25 St Petersburg Beach  FL 1:23:18   23   14:52    5:34   23   35:48    1:30   19   25:36         
   25   416   339 Joey Foxenberger         25 Tampa                FL 1:24:26   24   18:09    5:19   18   33:09    2:17   18   25:34         
   26   622   353 Xavier Arrazola          27 Riverview            FL 1:48:42   25   20:49    7:21   24   40:38    4:28   24   35:28         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3     2 Eric Hall                32 Tampa                FL   53:24    6   11:10    2:15    1   23:01    1:00    1   16:00         
    2     9   403 Donald Geist             32 Apollo Beach         FL   55:23    1    9:28    2:39    2   24:04    1:05    2   18:09         
    3    19   441 Matthew Thomas           34 Clearwater           FL   57:55   15   12:17    2:38    3   24:06           39   43:01         
    4    30   401 James Dawson             32 Tampa                FL   59:16    2    9:38    3:02    4   24:52    1:11    7   20:35         
    5    41   388 Matt Shanklin            30 Saint Petersburg     FL 1:00:21    5   11:00    2:38    7   26:19    1:17    3   19:10         
    6    59   413 Ivan White               32 Clearwater           FL 1:02:57   14   11:54    3:17    8   26:29    1:15    6   20:04         
    7    60   386 Andy Mascherino          30 Largo                FL 1:02:59   19   12:40    2:55    5   25:47    1:38    5   20:01         
    8    81   394 Brian Knowles            31 Lakeland             FL 1:05:04    4   10:46    3:55   11   27:55    1:37   10   20:53         
    9    90   427 Mike Walker              33 Brandon              FL 1:05:42   12   11:42    4:14   10   27:46    1:10    9   20:53         
   10   104   410 Jeremy Selbst            32 Brandon              FL 1:07:17   10   11:37    3:06   12   28:18    1:31   18   22:48         
   11   108   389 Ryan Spence              30 Gibsonton            FL 1:07:41    7   11:23    4:24    9   27:41    1:40   17   22:36         
   12   111   417 Michael Drennon          33 Sarasota             FL 1:07:54    8   11:25    3:58   17   29:26    1:42   13   21:25         
   13   119   412 Marcus Vargas            32 Orlando              FL 1:08:21    9   11:32    4:18    6   25:53    1:31   26   25:08         
   14   121   393 Thomas Herron            31 Cranston             RI 1:08:26   17   12:25    3:50   16   29:18    1:46   11   21:08         
   15   139   411 Kenneth Vanderbeck       32 Gainesville          FL 1:09:28   20   13:08    4:21   13   28:35    1:28    4   19:58    2:00 
   16   148   428 Robert Wuttke            33 Saint Petersburg     FL 1:10:05   24   14:09    4:12   14   29:03    1:32   12   21:10         
   17   177   398 James Vestal             31 Saint Petersburg     FL 1:11:48    3   10:20    4:18   24   30:59    1:04   27   25:09         
   18   179   406 Bernard Moran            32 Saint Petersburg     FL 1:11:54   11   11:38    4:39   15   29:11    2:19   23   24:09         
   19   185   425 Brian Russo              33 Saint Petersburg     FL 1:12:05   18   12:35    4:47   20   29:38    1:41   21   23:26         
   20   211   400 Matthew Clark            32 Indian Rocks Beach   FL 1:13:17   26   14:34    3:42   21   29:59    1:18   22   23:47         
   21   216   391 Cody Dolly               31 Sarasota             FL 1:13:27   13   11:45    4:48   18   29:30    2:24   25   25:03         
   22   225   419 Stephan Hicks            33 Atlanta              GA 1:13:54   29   14:45    4:58   23   30:31    1:42   14   21:59         
   23   230   396 Christian Mills          31 Saint Petersburg     FL 1:14:15   23   14:03    4:15   27   32:47    2:25    8   20:46         
   24   245   397 David Neward             31 Tampa                FL 1:14:59   27   14:36    3:20   25   32:26    2:16   16   22:22         
   25   274   432 Eduardo Carvallo         34 Tampa                FL 1:15:54   25   14:22    4:25   22   30:15    2:20   24   24:33         
   26   341   696 Robert Bryja             34 Tampa                FL 1:19:51   28   14:43    6:12   19   29:37    2:15   31   27:05         
   27   349   434 Chad Lane                34 Tampa                FL 1:20:21   22   13:52    7:02   31   34:13    2:22   19   22:53         
   28   355   692 Jeremi Hale              33 Haines City          FL 1:20:51   16   12:20    6:56   28   32:48    1:55   29   26:55         
   29   369   442 Jack Wang                34 Tampa                FL 1:21:41   36   17:24    5:23   32   35:28    1:22   15   22:05         
   30   370   424 Juan Rangel              33 Brandon              FL 1:21:52   21   13:26    5:11   26   32:41    2:18   34   28:16         
   31   411   383 Luke Lippitt             30 Tampa                FL 1:24:16   31   15:28    5:53   30   34:07    1:54   30   26:56         
   32   425   416 Travis Dollinger         33 Bethel Park          PA 1:25:12   32   16:16    5:18   33   35:28    2:02   28   26:09         
   33   442   381 Josh Green               30 Clearwater           FL 1:26:04   37   17:54    5:19   29   33:13    2:07   32   27:34         
   34   528   384 Adrian Madhosingh        30 Tampa                FL 1:32:04   35   17:11    8:25   37   41:08    2:02   20   23:20         
   35   537   407 John Muley               32 Tampa                FL 1:33:06   30   15:11    7:50   36   38:12    2:11   36   29:43         
   36   582   415 Brian Anderson           33 Riverview            FL 1:39:16   33   16:54    8:31   39   44:06    1:32   33   28:15         
   37   590   385 Joseph Martin            30 Tampa                FL 1:41:09   34   17:05    8:47   35   38:05    3:26   37   33:48         
   38   603   379 Aaron Flores             30 Orange               CA 1:43:43   38   22:42    6:23   38   43:01    1:56   35   29:43         
   39   626   433 Anson Hurt               34 Saint Petersburg     FL 1:49:51   39   24:12    6:20   34   35:33    3:34   38   40:13         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   471 Joel Gormon              37 Tampa                FL   59:28    6   11:19    3:13    1   24:36    1:22    2   19:00         
    2    37   474 Robert Lucas             37 Tampa                FL   59:57    2    9:24    3:17    2   25:33    1:27    3   20:18         
    3    38   459 Mark David               36 Tampa                FL 1:00:04    4   10:48    3:40    6   26:56    1:07    1   17:35         
    4    48   448 Adam Jerger              35 Saint Petersburg     FL 1:01:20    1    8:47    3:10    4   26:16    1:44    8   21:24         
    5    69   444 Jose Beltran             35 Tampa                FL 1:03:55    5   11:06    3:26    3   26:11    1:17   10   21:56         
    6    75   498 Stephen Groth            39 Bradenton            FL 1:04:35    3   10:08    3:45    8   28:21    1:16    6   21:07         
    7   102   475 Joseph Minutolo          37 Tierra Verde         FL 1:07:06   18   12:54    3:20    5   26:35    1:11   13   23:08         
    8   120   463 Jeff Merry               36 Dahlonega            GA 1:08:23                                                                
    9   142   452 Nic Rasmussen            35 Saint Petersburg     FL 1:09:49    8   11:34    4:26    7   27:22    2:36   17   23:51         
   10   146   454 Father Carlo Rojas       35 Tampa                FL 1:10:00   15   12:26    4:20    9   28:44    1:51   12   22:40         
   11   151   485 Trever Miller            38 Land O Lakes         FL 1:10:13   10   11:46    3:50   22   31:34    1:56    7   21:08         
   12   152   479 Daniel Cowan             38 Boston               UK 1:10:28    7   11:29    4:29   11   28:51    2:10   16   23:30         
   13   153   477 Jamie Butler             38 Tampa                FL 1:10:28   11   12:01    3:56   12   29:01    2:03   15   23:29         
   14   178   832 Tedd Constantine         39 Clearwater           FL 1:11:51   17   12:48    5:16   14   29:36    2:31    9   21:43         
   15   208   483 Gavin Hawken             38 Saint Petersburg     FL 1:13:05   26   14:25    4:29   19   30:48    2:38    4   20:47         
   16   244   491 Javan Toy                38 Lakeland             FL 1:14:55   22   13:46    5:09   17   30:36    1:58   14   23:27         
   17   246    25 Jay Granieri             38 Fort Lauderdale      FL 1:15:01   20   13:05    5:20   10   28:48    2:53   20   24:57         
   18   249   472 Michael Grubb            37 Dunedin              FL 1:15:03   19   12:56    4:12   21   31:31    2:00   18   24:27         
   19   250   501 Christopher Rinker       39 Tampa                FL 1:15:05    9   11:39    5:44   13   29:05    3:24   21   25:15         
   20   251   499 Steve Loomis             39 West Palm Beach      FL 1:15:06   14   12:24    4:59   16   30:26    2:04   22   25:16         
   21   261   466 Guillermo Vasquez        36 Lakeland             FL 1:15:18   13   12:09    4:47   18   30:44    1:34   25   26:05         
   22   280   449 Daniel Klassen           35 Lakeland             FL 1:16:12   23   14:06    5:30   27   34:03    1:29    5   21:06         
   23   327   468 Ryan Clarke              37 Saint Petersburg     FL 1:19:11   12   12:09    5:43   15   29:43    2:57   29   28:40         
   24   329   469 Bruce Comer              37 Riverview            FL 1:19:12   25   14:22    5:33   23   31:37    1:47   24   25:56         
   25   399   480 John Doyle               38 Clearwater           FL 1:23:11   32   17:22    6:35   32   35:34    1:44   11   21:58         
   26   403   451 Ed Luther                35 Orlando              FL 1:23:31   28   15:25    3:59   20   30:56    2:30   32   30:44         
   27   414   478 Cale Chamberlin          38 Bradenton            FL 1:24:19   21   13:19    5:32   30   34:34    2:37   27   28:19         
   28   432   823 Eric Hall                35 Lithia               FL 1:25:31   33   17:56    5:29   31   34:52    2:45   19   24:32         
   29   435   495 Robert Cornette          39 Lithia               FL 1:25:38   30   16:14    6:49   26   32:58    1:56   26   27:43         
   30   454   447 Elias Isaac              35 Bradenton            FL 1:26:55   24   14:19    7:13   28   34:08    1:44   30   29:32         
   31   482   467 Bart Berry               37 Tarpon Springs       FL 1:28:45   35   22:11    5:34   25   31:59    3:30   23   25:33         
   32   510   820 Eric Campbell            38 Land O Lakes         FL 1:30:25   27   15:15    6:16   24   31:44    3:21   34   33:52         
   33   518   500 Gregory Makuch           39 Spring Hill          FL 1:31:17   29   16:07    5:23   33   36:13    2:14   33   31:23         
   34   523   453 Jim Rock                 35 Riverview            FL 1:31:48   31   16:58    8:27   29   34:08    3:47   28   28:30         
   35   536   456 Scott Weninger           35 Tampa                FL 1:33:04   16   12:44    7:59   34   38:15    3:27   31   30:41         
   36   657   496 Glenn De Sena            39 Lakeland             FL 2:07:11   34   18:35   11:13   35   44:48    3:54   35   46:43    2:00 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   592 Tom Lowery               49 Gainesville          FL   56:12    3    8:56    3:17    1   23:57    1:10    1   18:53         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    46   518 Scott Hacking            41 Clearwater           FL 1:01:03    5   11:49    2:52    1   25:53    1:18    1   19:13         
    2    76   539 Bill Cottrell            43 Belleair             FL 1:04:37   15   13:11    3:41    5   27:12    1:15    2   19:20         
    3    93   511 Todd Williams            40 Trinity              FL 1:06:04    4   11:29    4:03    2   26:39    1:35    6   22:19         
    4    97    21 Matt Hess                41 Clearwater           FL 1:06:21    1    8:49    5:43    7   27:38    2:00    5   22:12         
    5   114    18 Conrad Caringal          43 Largo                FL 1:08:05    7   12:17    4:05   13   29:29    1:27    3   20:50         
    6   125   507 Travis Ritter            40 Odessa               FL 1:08:39    2   10:59    4:24    9   28:07    1:50   11   23:21         
    7   126   524 Steve Torres             41 Tampa                FL 1:08:44   19   13:17    4:42    3   26:43    2:27    4   21:37         
    8   127   546 Joseph Capazola          44 Tampa                FL 1:08:45   16   13:12    3:57    8   27:52    1:15    8   22:32         
    9   130   516 John Cappa               41 Saint Petersburg     FL 1:09:03   11   12:59    4:49    6   27:14    1:42    7   22:20         
   10   161   515 Mike Braylark            41 Tampa                FL 1:11:00   26   14:50    3:40    4   27:03    1:20   14   24:09         
   11   163   532 Wallace Reed             42 Riverview            FL 1:11:02    8   12:44    3:30   15   29:48    1:35   12   23:27         
   12   187   509 Olaf Suchomel            40 Tampa                FL 1:12:16   20   13:48    4:51   11   29:11    1:24   10   23:04         
   13   215   536 Charles Black            43 Wesley Chapel        FL 1:13:23   17   13:15    3:52   18   30:29    2:02   13   23:48         
   14   226   520 Casey Lalomia            41 Largo                FL 1:13:54   14   13:07    5:37   10   28:15    1:41   18   25:16         
   15   239   535 Christopher Willman      42 Tampa                FL 1:14:39   10   12:55    4:16   12   29:13    3:26   17   24:52         
   16   240   544 Scott Albee              44 Saint Petersburg     FL 1:14:40   21   13:50    3:40   20   30:56    1:49   15   24:26         
   17   252   831 Alfredo Boccalandro      44 Tampa                FL 1:15:06    6   11:54    5:10   17   30:07    2:16   20   25:41         
   18   254   543 Rory Welch               43 Patrick Afb          FL 1:15:06   24   14:23                                                   
   19   263   545 Chris Arnold             44 Tampa                FL 1:15:19   18   13:15    5:04   16   30:04    2:23   16   24:34         
   20   289   510 John Thomson             40 Tampa                FL 1:16:57    3   11:24    5:24   21   30:59    2:40   23   26:33         
   21   294   523 David Stanford           41 Saint Petersburg     FL 1:17:10   27   14:54    3:31   19   30:39    1:58   22   26:10         
   22   316   521 Andrew Matthew           41 Land O' Lakes        FL 1:18:04   28   15:14    5:40   24   32:36    1:46    9   22:50         
   23   344   505 Rick Kania               40 Tampa                FL 1:19:55   33   18:44    4:15   14   29:39    1:48   19   25:31         
   24   361   531 Rick Lennerth            42 Saint Petersburg     FL 1:21:07   23   14:19    6:17   22   30:59    3:41   21   25:52         
   25   365   506 Jeffrey Nordland         40 Bradenton            FL 1:21:35   12   13:02    5:48   31   34:48    1:19   24   26:39         
   26   396   551 Lane Lastinger           44 Saint Petersburg     FL 1:22:57    9   12:51    7:02   25   32:42    2:20   27   28:04         
   27   443   512 Michael Bair             41 Seminole             FL 1:26:06   22   14:17    6:32   27   32:54    3:11   28   29:15         
   28   446   514 Sean-Luc Bordas          41 Tierra Verde         FL 1:26:29   31   16:40    4:39   23   31:48    2:26   30   30:58         
   29   448   522 Tim O'Connor             41 Brandon              FL 1:26:42   30   16:32    6:21   26   32:42    3:38   25   27:31         
   30   504   542 Donald Jordan            43 Saint Petersburg     FL 1:30:10   32   17:02                                                   
   31   515   538 Scott Corkran            43 Clearwater           FL 1:31:03   35   22:03    4:19   28   33:05    2:04   29   29:33         
   32   595   537 Kevin Campbell           43 Severna Park         MD 1:42:29   34   19:00    7:53   32   36:53    3:00   31   35:46         
   33   596   550 Charles Keefer           44 Ellenton             FL 1:42:32   29   15:39    7:10   29   33:35    3:39   32   42:31         
   34   613   525 Jiancarlo Villa          41 Jacksonville         FL 1:46:04   36   35:09    6:04   30   34:40    2:39   26   27:33         
   35     0   533 Bill Thames              42 Riverview            FL           25   14:44    5:03                                           
   36     0   549 Tim Jones                44 Tampa                FL           13   13:03                                                   
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32    19 Daryl Mullholand         46 Clearwater           FL   59:21    4    9:59    3:03    3   25:02    1:12    1   20:06         
    2    39   576 Parker Hanson            47 Saint Petersburg     FL 1:00:08    3    9:58    3:15    2   24:49    1:03    4   21:05         
    3    40   580 Paul Spence              47 Saint Petersburg     FL 1:00:18    1    8:53    3:29    1   24:33    1:21    7   22:03         
    4    50   577 Thomas Hoffman           47 Palm Harbor          FL 1:01:49    2    9:55    3:27                         2   20:26         
    5    72   561 John Robinson            45 Tampa                FL 1:04:21    8   11:45    3:41    5   26:20    1:17    5   21:20         
    6    88   581 Jc Villa                 47 Tampa                FL 1:05:36   15   14:08    2:57    4   26:11    1:27    3   20:54         
    7    91   843 Paul Menegazzi           49 Tampa                FL 1:05:51    9   12:02                                                   
    8   107   571 Jason Moerschbacher      46 Lakeland             FL 1:07:30   10   12:03    4:30    7   27:23    1:39    6   21:57         
    9   117   584 Richard Bundschu         48 Gulfport             FL 1:08:11    5   10:59    3:29    9   28:12    2:06   10   23:25         
   10   147   575 David Goodman            47 Lutz                 FL 1:10:01    7   11:12    5:12   12   29:51    1:32    8   22:17         
   11   213     7 Jim Tedesco              46 Tampa                FL 1:13:22   14   13:46    4:06    8   27:55    1:50   15   25:47         
   12   214   567 Paul Johnson             46 Annapolis            MD 1:13:23   13   13:37    4:26   11   28:39    2:09   12   24:34         
   13   257   591 Joe Kools                49 Tampa                FL 1:15:12   20   15:01    4:39   10   28:27    3:02   11   24:05         
   14   279   569 Christopher Markham      46 Belleair             FL 1:16:07   11   12:10    6:13   14   31:14    1:37   14   24:56         
   15   285   594 John Slocum              49 Bradenton            FL 1:16:31   12   12:40    5:26    6   27:02    2:36   20   28:49         
   16   367   589 William Ulbricht         48 Valrico              FL 1:21:36   17   14:30    6:33   13   30:11    3:19   17   27:04         
   17   371   562 David Troyer             45 Odessa               FL 1:21:56   23   16:25    5:07   16   31:49    2:15   16   26:22         
   18   398   585 Jeff Chirillo            48 Englewood            FL 1:23:09    6   11:05    6:23   18   33:12    2:32   22   29:58         
   19   405   570 Kenneth Marshall         46 Tampa                FL 1:23:44   18   14:37    6:16   17   32:57    2:39   18   27:16         
   20   457   564 Reginald Ferry           46 Tampa                FL 1:27:03   24   17:00    6:30   21   33:58    2:02   19   27:35         
   21   462   573 Walt Reed                46 Reading              PA 1:27:30   28   21:42    5:45   20   33:45    1:35   13   24:46         
   22   464   572 Wes Price                46 Riverview            FL 1:27:34   26   18:20    5:59   15   31:45    2:10   21   29:21         
   23   479   578 Louis Sclafani           47 Saint Petersburg     FL 1:28:37   16   14:19                                                   
   24   507   834 David Cruz               48 Brandon              FL 1:30:15   25   18:04   13:11   19   33:15    2:30    9   23:16         
   25   520   583 Roy Yanong               47 Brandon              FL 1:31:22   22   15:19    6:52   22   35:19    2:59   23   30:56         
   26   634   593 Kevin Scott              49 Plant City           FL 1:52:46   19   14:57   11:33   23   37:05    4:38   25   44:37         
   27   645   560 Todd Mendenhall          45 Saint Petersburg     FL 1:57:30   27   21:33    6:54   24   43:07    1:55   24   44:02         
   28     0   827 Mark Wilkerson           46 Milwaukee            WI           21   15:05                                                   
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17     6 Anders Heidemann         51 Largo                FL   57:19    1    9:50    2:50    1   24:24    1:09    1   19:09         
    2    26   617 Clyde Ball               53 Sapphire             NC   58:57    2    9:52    2:53    4   25:20    1:13    2   19:40         
    3    49   600 Richard Jansik           50 Tampa                FL 1:01:20    4   11:21    3:21    2   24:26    1:07    3   21:06         
    4    77   603 John Cornish             51 Palm Harbor          FL 1:04:41    3   10:30    3:38    6   26:45    1:31    6   22:18         
    5    78   605 Tom Fisher               51 Orlando              FL 1:04:47    7   11:30    3:20    5   25:37    1:32    8   22:50         
    6   150   598 Kevin Coyne              50 Bradenton            FL 1:10:08   10   13:26    5:09    9   27:28    1:47    7   22:19         
    7   165   596 Olivier Cerf             50 Saint Petersburg     FL 1:11:15   14   15:44    3:22    7   26:57    1:58    9   23:16         
    8   169   628 John Tanner              54 Clearwater           FL 1:11:23   15   16:02    3:52    3   25:10    2:02   11   24:19         
    9   175   597 Brian Constantine        50 Clearwater           FL 1:11:48   16   16:47    3:41    8   27:03    2:30    4   21:48         
   10   206   612 Craig Cameron            52 Brandon              FL 1:13:01    5   11:28    4:09   11   28:00    2:56   18   26:30         
   11   231   620 Bryan Nelson             53 Saint Petersburg     FL 1:14:20    8   12:37    4:16   18   31:34    1:11   14   24:44         
   12   232   601 Peter Smith              50 Dunedin              FL 1:14:21    6   11:29    6:33   12   29:08    2:22   15   24:50         
   13   236   606 Marc Roussel             51 New Port Richey      FL 1:14:29   12   14:20    5:30   10   27:52    2:20   13   24:29         
   14   265   611 Daniel Benhase           52 West Chester         OH 1:15:31   11   14:05    4:43   16   31:08    1:17   12   24:20         
   15   281   621 James Nelson             53 Bradenton            FL 1:16:15   13   14:56    6:18   13   29:38    3:09    5   22:16         
   16   321   623 Joe Docobo               54 Tampa                FL 1:18:19    9   12:51    6:15   15   30:47    1:59   17   26:29         
   17   350   625 Andy Meng                54 Brandon              FL 1:20:24   17   16:49    4:11   14   30:34    1:09   20   27:42         
   18   433   624 Stuart Mellish           54 Saint Petersburg     FL 1:25:35   19   18:04    6:05   21   32:52    2:17   16   26:18         
   19   438   627 Steven Novitske          54 Valrico              FL 1:25:59   21   18:49    5:13   19   31:56    2:08   21   27:56         
   20   453   615 Clifford Ryan            52 Cape Elizabeth       ME 1:26:53   24   19:29    6:58   23   33:54    2:19   10   24:14         
   21   463   616 Donald Whallen           52 Tampa                FL 1:27:32   20   18:46    5:35   20   32:21    2:32   22   28:20         
   22   483   619 Kurt Kushner             53 Archbald             PA 1:28:48   18   17:52    8:13   24   34:06    2:04   19   26:35         
   23   516   626 W. Andrew Nosal          54 Seminole             FL 1:31:09   22   18:59    5:33   22   33:53    2:31   24   30:13         
   24   529   602 Nicholas Albon           51 Bradenton            FL 1:32:11   25   19:55    5:49   17   31:29    3:08   25   31:52         
   25   553   610 Munkith Al-Najjar        52 Tampa                FL 1:34:41   23   19:05    5:42   25   34:29    2:22   26   33:04         
   26   602   609 Don Smith                51 Lutz                 FL 1:43:41   26   25:49    7:10   26   38:52    3:17   23   28:36         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   639 Ron Murawsky             57 Clearwater           FL 1:03:13    2   11:54    3:23    2   25:46    1:30    2   20:43         
    2    89    14 Tom Warner               56 Clearwater           FL 1:05:38    1   11:25    2:49    3   27:24    1:12    5   22:51         
    3    92   841 Jon Dangler              56 Tampa                FL 1:05:57    6   13:56    4:03    1   25:25    2:05    1   20:31         
    4   166   649 Randall Brown            59 Sanford              FL 1:11:18    3   12:33    3:46    6   29:14    1:58    7   23:48         
    5   173     9 Alan Schrader            57 Clearwater           FL 1:11:38   12   16:41    2:58    4   28:58    1:45    4   21:20         
    6   193   638 Gregory Lynch            57 Sugarloaf Shores     FL 1:12:33    4   12:52    3:48   11   30:39    1:30    6   23:46         
    7   222   651 Larry Mengelkoch         59 Tampa                FL 1:13:42   10   15:18    5:43    5   29:03    2:26    3   21:14         
    8   346   630 Greg Lawida              55 Tampa                FL 1:20:07    9   14:59    6:13    9   29:50    3:07    9   26:00         
    9   348   648 Frank Kiefer             58 Hamilton             GA 1:20:10    7   14:39    5:53   10   29:54    1:31   11   28:15         
   10   360    15 George Labanca           56 Clearwater           FL 1:21:01    8   14:50    4:42   16   33:49    1:23   10   26:19         
   11   400   647 John Hargreaves          58 Bradenton            FL 1:23:13    5   12:57    5:47   15   33:44    2:26   12   28:21         
   12   409   640 David Ottinger           57 St Petersburg Beach  FL 1:24:07   15   17:40    3:36   13   32:02    2:07   14   28:44         
   13   477   629 Kevin Barrett            55 Zephyrhills          FL 1:28:34   21   25:55    6:44    8   29:37    1:30    8   24:50         
   14   480   824 Jonathan Farmer          56 Apollo Beach         FL 1:28:37   11   15:54    5:32   14   32:52    2:30   17   31:51         
   15   492   635 Tom Stewart              56 Tampa                FL 1:29:11   14   17:23    5:51   18   35:01    2:16   13   28:42         
   16   511   643 Kim Ross                 57 Palm Harbor          FL 1:30:27   19   20:40    5:50   12   31:14    2:26   16   30:19         
   17   525   645 Milton Bundschu Jr       58 Decatur              GA 1:31:51   16   18:24    6:12   19   35:33    2:34   15   29:10         
   18   543   641 Martin Post              57 Apollo Beach         FL 1:33:35   18   19:28    5:37   17   34:51    1:45   18   31:56         
   19   558   724 Joseph Whitelock         56 Saint Petersburg     FL 1:35:30   13   17:02    4:29    7   29:26    3:17   21   41:18         
   20   567   642 Jj Roberts               57 Johns Creek          GA 1:37:00   17   18:40    6:53   20   35:50    2:03   19   33:35         
   21   649   634 Michael Porter           56 La Habra Heights     CA 1:59:02   20   23:36    9:25   21   44:08    2:54   20   39:01         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    83   663 Don Utsinger             64 Cedar Rapids         IW 1:05:15    2   11:19    3:22    2   26:43    1:27    2   22:26         
    2   101   661 Jeffery Blake            64 Erie                 PA 1:06:59    3   12:24    4:05    1   26:14    1:56    1   22:21         
    3   171    10 David Perkey             61 Dunedin              FL 1:11:34    1   11:08    4:45    3   28:34    1:49    4   25:21         
    4   305   658 Robert Glenn             62 Seminole             DC 1:17:39    5   13:45    5:23    4   30:10    2:11    5   26:12         
    5   343   826 Joseph Daniel            60 Clearwater           FL 1:19:53    7   17:54    4:13    5   30:43    2:07    3   24:58         
    6   402   657 Monty Doyle              62 Clearwater           FL 1:23:30    4   12:39    6:36    8   32:36    2:35    7   29:06         
    7   468   840 Bill Kolar               64 Saint Petersburg     FL 1:27:49                         6   30:46    4:18    8   29:45         
    8   490   849 Stephen Michelini        61 Tampa                FL 1:29:05    6   14:57    8:00    7   30:47    3:10   10   32:13         
    9   513   654 Louis Profumo            60 Atlanta              GA 1:30:56    8   17:56    7:12    9   35:15    1:57    6   28:38         
   10   531   659 Julio Velez              62 Seminole             FL 1:32:33                        11   35:49    2:31    9   31:11         
   11   614   655 Marc Spaulding           60 Strafford            NH 1:46:26    9   19:15    9:41   10   35:43    3:45   11   38:04         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    99   668 Terry Stegner            66 Hudson               FL 1:06:52    1   11:18    3:56    1   27:07    1:34    1   22:59         
    2   270   671 Edward Schroeder         68 Redington Beach      FL 1:15:43    2   15:27    4:37    2   28:10    2:38    2   24:53         
    3   509   666 Jim Nelson               65 North Port           FL 1:30:17    5   20:18    7:01    3   32:31    3:08    3   27:22         
    4   565   664 Tom Burgulis             65 Winter Haven         FL 1:36:47    4   19:27    7:00    5   36:13    2:25    4   31:43         
    5   579   669 Richard Lebeau           68 Largo                FL 1:38:12    3   19:17    7:20    4   33:59    3:04    5   34:35         
    6   647   672 Bill Demambro            69 Clearwater           FL 1:58:06    7   23:58    8:52    6   43:25    3:43    6   38:10         
    7   655   670 Albert Robinson          68 Palm Harbor          FL 2:04:09    6   20:52   10:58    7   44:10    3:04    7   45:07         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   418    22 Mark Parish              74 Clearwater           FL 1:24:35    1   16:07    4:11    1   31:01    1:58    1   31:21         
    2   552   675 Bob Moorehead            71 Saint Petersburg     FL 1:34:41    4   21:05    6:31    2   31:49    1:57    2   33:21         
    3   585   673 Richard Nelson           70 Saint Petersburg     FL 1:39:49    2   16:59    5:26    3   37:53    1:50    4   37:43         
    4   633   674 Harold Singer            70 Largo                FL 1:52:41    3   20:43   11:50    4   40:27    2:19    3   37:23         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   162   691 Ryan Brady               30 Saint Petersburg     FL 1:11:00    1   10:47    4:23    4   28:26    1:19    5   26:07         
    2   167   701 David Toms               36 Seminole             FL 1:11:21    9   15:05    3:44    2   28:15    1:31    1   22:49         
    3   186   699 Todd Fedyszyn            35 Saint Petersburg     FL 1:12:08    2   11:04    3:53    3   28:20    1:24    8   27:29         
    4   209   473 Daniel Inglima           37 Clearwater           FL 1:13:08    6   12:57    3:39    1   27:57    2:27    7   26:10         
    5   228   430 Kevin Baker              34 Lithia               FL 1:14:01    8   13:51    3:26    5   29:11    1:26    6   26:08         
    6   262   693 Shane Klepko             33 Naples               FL 1:15:18                                                                
    7   277   698 Jamey Dyson              35 Parrish              FL 1:15:59    5   12:45    4:09    7   29:40    1:53    9   27:35         
    8   330   694 Brent Thompson           33 North Port           FL 1:19:14    7   13:09    4:25   11   33:31    2:20    4   25:51         
    9   339   695 Ettienne Van Vuuren      33 Tampa                FL 1:19:39    3   11:53    4:40    8   30:42    2:41   10   29:43         
   10   356   690 John Patrick             28 Tampa                FL 1:20:55   10   16:05    6:34    9   32:02    2:23    2   23:53         
   11   410   703 Scott Chambers           39 Saint Petersburg     FL 1:24:10   12   20:05    6:10    6   29:35    3:10    3   25:12         
   12   572   440 Drew Tanski              34 Orlando              FL 1:37:32   11   19:30    8:26   10   32:40    2:51   11   34:08         
   13   586   697 Larry Wills              34 Lakeland             FL 1:40:10    4   12:10    8:39   12   34:00    5:18   13   40:04         
   14   624   700 William Hastings         35 Lithia               FL 1:49:28   13   23:46    7:09   13   37:24    2:46   12   38:26         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27   706 Matthew Faul             41 Bradenton            FL   58:59                                                                
    2   269   708 Michael Fortuna          42 Indian Rocks Beach   FL 1:15:40    3   14:05    4:48    1   28:18    2:18    2   26:14         
    3   287   710 Craig Kunins             44 Gulfport             FL 1:16:42    4   15:25    5:15    3   29:57    1:50    1   24:16         
    4   375   719 James Polacek            51 Seminole             FL 1:22:07    8   18:41    4:00    2   29:36    2:10    4   27:42         
    5   389   717 Tom Coffey               51 Saint Petersburg     FL 1:22:45    1   12:49    5:21    4   32:07    2:39    6   29:52         
    6   427   709 Steven Schulties         42 Orlando              FL 1:25:16    2   13:54    6:34   10   36:41    1:35    3   26:34         
    7   478   836 David Kamm               40 Lutz                 FL 1:28:37    5   15:51    6:19    6   32:56    1:38    8   31:53         
    8   496   704 Ryan Dupee               40 Palm Harbor          FL 1:29:28   10   20:18    6:18    5   32:19    1:53    5   28:42         
    9   548   715 Scott Underkoffler       49 Treasure Island      FL 1:34:26    6   16:07    7:08    9   36:37    2:53    7   31:42         
   10   597   721 Mark Schwab              51 Lutz                 FL 1:42:44    9   19:50    5:37    8   35:53    2:51   10   38:36         
   11   604   723 Stephen Mathieu          55 Manchester           NH 1:43:59    7   16:24    9:36   11   36:56    2:36    9   38:28         
   12   620   712 Jonathon Tucker          45 Tampa                FL 1:47:46   11   21:04    5:25    7   33:57    2:32   11   44:50         
   13   631   713 Jay Butler               48 Bradenton            FL 1:51:48                                                                
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   844 Javier Zamparelli            22 Key Biscayne         FL   51:28    1    8:10    2:14    5   24:12    0:58    1   15:56         
    2     6   778 Dean Cumpton                 20 Orlando              FL   54:34    6    9:05    2:38    3   23:48    1:01    4   18:05         
    3     7   796 Zach Mori                    22 Palm Harbor          FL   55:08   11    9:38    2:32    4   23:54    1:01    3   18:04         
    4     8   340 Gerard Hubbard               25 Boca Raton           FL   55:21    4    8:45    2:43    6   24:19    1:02    5   18:34         
    5    11   810 Joshua Servi                 25 Longwood             FL   56:03   14    9:59    2:26    2   23:37    0:58   10   19:05         
    6    13   770 Peter Clauter                19 Indialantic          FL   56:39   13    9:42    3:07   11   25:17    1:00    2   17:35         
    7    16   802 Bobby Plewniak               23 Orlando              FL   57:18    5    9:01    2:39    8   24:54    1:17   13   19:28         
    8    20   769 Mason Brannon                19 Winter Park          FL   58:05    8    9:10    3:00   13   25:48    1:20    8   18:50         
    9    23   788 Sean Rauchfuss               21 Melbourne Beach      FL   58:43    7    9:07    2:43   16   26:23    1:18   11   19:14         
   10    24   814 Shay Soprenuk                26 Umatilla             FL   58:43    9    9:12    2:35    9   24:55    1:05   23   20:58         
   11    25   803 John Stelljes                23 Tampa                FL   58:45   16   10:05    3:02    1   22:45    1:31   28   21:24         
   12    43   816 Chris Scott                  27 Tampa                FL 1:00:31   18   10:18    3:39   14   26:01    1:47    7   18:48         
   13    44   800 Joel Gayle                   23 Palm Bay             FL 1:00:48   45   12:52    2:55   10   24:58    1:23    6   18:42         
   14    45   336 Peter Marini                 24 Vero Beach           FL 1:00:51   10    9:14    2:36   24   27:29    0:56   17   20:37         
   15    47   791 Andrew Davis                 22 Tampa                FL 1:01:04   19   10:19    3:42   12   25:20    1:13   16   20:32         
   16    51   766 David Terrell                18 Orlando              FL 1:01:58   24   11:02    2:32   19   26:52    1:24   15   20:09         
   17    52   777 Sam Wishard                  19 Saint Petersburg     FL 1:02:07   12    9:40    3:09   17   26:36    1:32   26   21:12         
   18    55   765 Ivan Remete                  18 Tallahassee          FL 1:02:21    3    8:30    2:49   29   28:48    1:33   21   20:43         
   19    56   797 Matt Saunders                22 Tallahassee          FL 1:02:51   15   10:03    2:50   26   28:11    1:11   18   20:38         
   20    58   812 Wesley Burrough              26 Indialantic          FL 1:02:53   34   12:05    3:21   20   26:54    1:37    9   18:58         
   21    63   811 Michael Suver                25 Mount Dora           FL 1:03:24   26   11:23    4:05   15   26:04           53   47:57         
   22    71   789 Justin Sanak                 21 Orlando              FL 1:04:11   29   11:47    4:09    7   24:30    1:34   34   22:12         
   23    79   776 Thomas Lucas                 19 Oviedo               FL 1:04:59   47   12:56    3:45   18   26:50    1:33   14   19:57         
   24    84   773 Kevin Koth                   19 Wesley Chapel        FL 1:05:16   22   10:35    3:02   25   27:38    1:44   36   22:19         
   25    85   809 Matthew Childress            25 Winter Park          FL 1:05:17   36   12:10    3:34   23   27:19    1:10   24   21:05         
   26    87   781 Stephen Zaffiri              20 Dunedin              FL 1:05:26   30   11:54    2:58   21   26:55    1:14   39   22:27         
   27    94   705 Stephen Siehien              40 Saint Petersburg     FL 1:06:06   17   10:12    3:21   22   27:04    1:53   42   23:37         
   28   100   813 William Meng                 26 San Francisco        CA 1:06:56   41   12:39    3:44   34   29:29    1:42   12   19:24         
   29   103   790 Jordan Bieber                22 Bradenton            FL 1:07:15   25   11:15    3:34   28   28:47    1:21   37   22:20         
   30   110   805 William Blak Kachman         24 Orlando              FL 1:07:52   37   12:13    3:26   30   28:58    2:30   22   20:47         
   31   112   798 Taylor Creedon               23 Tampa                FL 1:07:59   28   11:46    3:20   31   28:59    1:33   38   22:24         
   32   122   793 Steven McGhan                22 Merritt Island       FL 1:08:32    2    8:22    4:05   47   32:20    1:41   32   22:06         
   33   128   324 Michael Oates                20 Orlando              FL 1:08:51   43   12:51    3:20   36   29:41    1:53   25   21:07         
   34   129   782 Adam Alexander               21 Sanford              FL 1:08:54   44   12:52    4:13   32   29:15    1:57   19   20:39         
   35   154   771 Steven De Nicola             19 Miami                FL 1:10:33   50   13:23    3:48   42   30:39    1:16   29   21:29         
   36   168   780 Sage Turner                  20 Ormond Beach         FL 1:11:22   27   11:36    5:13   45   31:01    2:19   27   21:14         
   37   174   326 Daniel Bucken                22 Sarasota             FL 1:11:44   20   10:28    4:27   33   29:15    1:37   49   25:59         
   38   182   806 Steven Papuchis              24 Lakewood Ranch       FL 1:12:02   33   12:03    5:16   37   29:54    2:57   31   21:55         
   39   189   821 Ingo McLean                  39 Valrico              FL 1:12:19   32   12:03    3:33   27   28:15    2:19   50   26:11         
   40   192   784 Michael Brantley             21 Satellite Beach      FL 1:12:28   42   12:47    3:57   38   30:10    1:34   44   24:01         
   41   203   768 Philip Bowers                19 Fleming Island       FL 1:12:52   38   12:15    4:41   41   30:38    3:09   33   22:11         
   42   217   787 Jonathan Labriola            21 Coral Gables         FL 1:13:28   51   14:28    3:39   39   30:12    2:01   40   23:09         
   43   219   792 Adam Field                   22 Gainesville          FL 1:13:36   21   10:30    5:19   43   30:53    2:38   35   22:18    2:00 
   44   220   817 Joshua Hines                 28 Tampa                FL 1:13:37   52   15:38    3:49   40   30:37    1:44   30   21:50         
   45   234   785 Sage Brownchweig             21 Orlando              FL 1:14:27   46   12:56    4:23   46   31:25    1:36   45   24:10         
   46   237   804 Daniel Hennessey             24 Tampa                FL 1:14:37   23   10:41    4:35   49   32:29    1:26   48   25:27         
   47   258   795 Reginald Mittelsdorf         22 Daytona Beach        FL 1:15:13   39   12:19    4:53   35   29:33    2:19   51   26:11         
   48   295   807 Justin Pasquazzi             24 Cranston             RI 1:17:10   48   12:58    4:35   50   33:27    0:58   47   25:15         
   49   308   808 Travis Todd                  24 Tampa                FL 1:17:47   31   11:57    5:50   48   32:26    4:12   41   23:24         
   50   312   772 Ruben Figueredo              19 Orlando              FL 1:17:59   49   13:05    4:43   51   33:32    1:46   46   24:55         
   51   324   815 Ryan Tokarz                  26 Lutz                 FL 1:18:46   40   12:22    6:16   52   37:23    2:05   20   20:42         
   52   467   786 Benjamin Hennessey           21 Clearwater           FL 1:27:40   35   12:08    5:01   53   37:58    1:53   52   30:43         
   53   599   799 John Deleonibus              23 Davidsonville        MD 1:43:02   53   42:12    4:06   44   30:56    1:53   43   23:57         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    65   328 Francisco Aristeguieta   23 Orlando              FL 1:03:26                                                                
    2    96   399 Jeremy Wade              31 Lutz                 FL 1:06:14   10   12:40    3:05    1   27:14    1:16    5   22:00         
    3   132   356 Simon Cheam              27 Gainesville          FL 1:09:09    4   10:51    4:09   18   31:00    1:01    6   22:10         
    4   133   402 Timothy Dudek            32 Morton               IL 1:09:15    7   11:34    4:51    2   27:25    1:31   16   23:56         
    5   136   528 Wayne Hanewicz           42 Saint Petersburg     FL 1:09:16    5   10:52    4:35    6   28:26    2:09    9   23:16         
    6   181   369 Aleksei Pavlov           28 Saint Petersburg     FL 1:11:59   29   14:55    4:18    8   29:39    1:39    4   21:30         
    7   183   481 Todd Farlee              38 Lithia               FL 1:12:03   18   13:56    4:30   17   31:00    1:44    3   20:55         
    8   191   435 Scott Letasi             34 Webster              FL 1:12:25   11   12:53    5:13    5   28:07    2:31   13   23:43         
    9   199   513 Lew Bennett              41 Punta Gorda          FL 1:12:42    1    9:58    5:35   16   30:58    1:25   19   24:48         
   10   200   342 Kevin Obrien             25 Land O Lakes         FL 1:12:43                                                                
   11   205   541 Glen Hunt                43 Clearwater           FL 1:12:57   35   15:25    3:56    3   27:32    2:18   14   23:47         
   12   238   607 Brian Saylor             51 Saint Petersburg     FL 1:14:38    3   10:14    5:02   13   30:52    2:22   27   26:10         
   13   241   323 Nicholas Napoli          20 Saint Petersburg     FL 1:14:48   15   13:16    4:39   25   32:27    2:06    7   22:22         
   14   272   373 Jeff Martin              29 Saint Petersburg     FL 1:15:50   44   16:33    5:12   21   31:53    1:22    2   20:52         
   15   278   395 Scott McAtasney          31 Saint Petersburg     FL 1:16:04   47   16:51    4:23   11   30:08    1:08   12   23:35         
   16   290   470 Sebastian Fernandez      37 Riverview            FL 1:16:58    6   11:12    4:05   29   32:40    1:46   37   27:18         
   17   292   414 David Ambush             33 Saint Petersburg     FL 1:17:02   14   13:09    5:27   36   33:31    1:47    8   23:09         
   18   293   540 Shawn Dominguez          43 Tampa                FL 1:17:04    8   12:20    5:51   38   33:54    1:34   10   23:28         
   19   304   486 Duane Mosier             38 Tampa                FL 1:17:36   41   16:27    6:47    4   27:59    2:00   18   24:26         
   20   309   352 Clint Roberson           26 Tampa                FL 1:17:48   13   13:03    5:56   56   36:57    1:23    1   20:30         
   21   315   360 Matt Dushuttle           27 Seminole             FL 1:18:03    2   10:01    4:51   44   34:54    2:01   29   26:17         
   22   317   372 Karl Kennedy             29 Orlando              FL 1:18:04   22   14:12    4:15   28   32:38    1:26   22   25:35         
   23   333   488 Daniel Rothenbush        38 Brandon              FL 1:19:25   21   14:11    5:24   22   31:56    1:57   26   25:59         
   24   336   421 Charles Malone           33 Saint Petersburg     FL 1:19:30   38   15:56    6:47    7   29:14    2:20   20   25:14         
   25   342   408 John Oakes               32 Saint Petersburg     FL 1:19:52   16   13:21    4:59   35   33:15    1:40   32   26:39         
   26   352   461 Alistair Macneil         36 Madeira Beach        FL 1:20:26   30   15:09    5:04   15   30:57    2:05   34   27:12         
   27   354   426 Jason Stover             33 Plainfield           IL 1:20:34   12   13:00    5:29   24   32:17    1:36   42   28:14         
   28   364   318 Mark Cameron             17 Brandon              FL 1:21:32   26   14:42    4:44   37   33:43    2:28   25   25:57         
   29   366   829 Garth Notel              45 Lithia               FL 1:21:35   32   15:20    5:45   20   31:46    2:53   24   25:54         
   30   368   558 Jeff Jackson             45 Sarasota             FL 1:21:39   23   14:14    5:17   14   30:52    2:52   44   28:25         
   31   374   494 Eric Canut               39 Orlando              FL 1:22:05   24   14:34    5:22   27   32:33    2:07   38   27:32         
   32   376   530 Leon Hill                42 Saint Petersburg     FL 1:22:11   33   15:20    6:00    9   29:52    3:47   36   27:13         
   33   377   559 Clayton Kreis            45 Saint Petersburg     FL 1:22:18   28   14:51    6:38   10   30:05    2:34   41   28:13         
   34   380   390 Andrew Walker            30 Lutz                 FL 1:22:25   42   16:29    4:20   31   32:44    2:27   30   26:27         
   35   385   374 Ronnie Monk              29 Dade City            FL 1:22:32   31   15:12    5:28   19   31:09    1:59   49   28:46         
   36   387   361 Jonathan Huebner         27 Clearwater           FL 1:22:43   27   14:44    5:46   54   36:48    1:17   17   24:08         
   37   391   652 Miroslav Sismic          59 Tierra Verde         FL 1:22:48   54   18:30    5:33   12   30:28    2:08   28   26:10         
   38   417   497 Brian Duffy              39 Land O Lakes         FL 1:24:30   46   16:51    5:46   55   36:49    1:18   15   23:47         
   39   424   331 Adam Baker               24 Winter Park          FL 1:25:12   17   13:45    6:39   53   36:37    1:33   31   26:39         
   40   430   529 William Heintz           42 Bradenton            FL 1:25:25   20   14:09    6:38   52   36:35    2:12   23   25:53         
   41   431   579 Ardeis Scott             47 Seminole             FL 1:25:28   45   16:39    6:34   33   32:48    2:23   33   27:05         
   42   444   586 Matthew Holecek          48 Sarasota             FL 1:26:09   39   15:57    6:01   41   34:09    2:00   40   28:05         
   43   456   431 Robert Brown             34 Saint Petersburg     FL 1:27:02   43   16:31    6:56   59   38:40    1:25   11   23:32         
   44   459   437 Kevin McNamee            34 Saint Petersburg     FL 1:27:07    9   12:22    6:42   62   41:42    1:08   21   25:15         
   45   465   618 Charles Hervas           53 Itasca               IL 1:27:36   49   17:26    6:34   23   32:09    2:45   48   28:45         
   46   472   338 Nicholas Dickson         25 Parrish              FL 1:28:07   36   15:31    6:06   47   35:51    2:00   47   28:41         
   47   484   534 Brad West                42 Bradenton            FL 1:28:51   40   15:57    6:55   49   35:56    1:47   43   28:18         
   48   488   436 Joshua Lujan             34 Land O Lakes         FL 1:29:05   19   13:59    5:54   34   32:59    2:44   62   33:30         
   49   489   574 Chris Dewitt             47 Bradenton            FL 1:29:05   37   15:41    6:57   45   35:26    2:23   46   28:40         
   50   498   503 John Abad                40 Winter Haven         FL 1:29:33   50   17:34    6:52   39   34:03    1:54   51   29:12         
   51   500   825 James Cuff               39 Tampa                FL 1:29:37   34   15:20    6:06   57   37:19    2:54   39   28:00         
   52   505   445 Stephen Galayda          35 Tampa                FL 1:30:12   53   18:01    6:39   32   32:45    2:51   54   29:57         
   53   514   362 David Johnson            27 Tampa                FL 1:31:02   25   14:40    5:58   61   39:18    1:37   52   29:31         
   54   519   368 Nathan Kaser             28 Greenville           SC 1:31:19   52   18:01    6:11   50   36:03    1:13   53   29:53         
   55   542   420 Patrick Kennedy          33 Saint Petersburg     FL 1:33:29   55   18:56    8:06   26   32:28    2:45   58   31:16         
   56   554   458 Kevin Buckland           36 Lakeland             FL 1:34:53   64   26:21    5:50   40   34:08    1:24   35   27:12         
   57   557   439 Joel Okun                34 Longwood             FL 1:35:23   48   17:11    8:29   51   36:28    4:37   45   28:40         
   58   559   247 Michael Gandeza          47 Saint Petersburg     FL 1:35:37   57   20:01    7:39   43   34:54    2:30   55   30:35         
   59   572   440 Drew Tanski              34 Orlando              FL 1:37:32   56   19:30    8:26   30   32:40    2:51   63   34:08         
   60   576   404 Stephen McFarland        32 Palm Harbor          FL 1:37:57   51   17:51    8:02   48   35:56    2:54   61   33:16         
   61   580   462 Richard McCaffrey        36 Orlando              FL 1:38:16   59   21:30    7:04   46   35:43    3:18   56   30:43         
   62   583   667 Richard Eckenrod         66 Ellenton             FL 1:39:16   60   21:31    7:49   60   38:42    2:11   50   29:05         
   63   594   526 John Winiecki            41 Largo                FL 1:42:02   63   23:04    7:51   42   34:31    4:41   60   31:57         
   64   621   370 Zack Boera               29 Casselberry          FL 1:47:55   62   23:04    8:20   63   42:40    2:00   59   31:54         
   65   635   330 Logan Neville            23 Saint Petersburg     FL 1:52:59   61   22:16    5:38   58   37:57    2:23   64   44:47         
   66   637   636 Steven Hanken            57 Lakeland             FL 1:53:19   58   21:01   13:06   64   44:36    3:40   57   30:58         
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34    72 Brittany Pierce          27 Saint Petersburg     FL   59:28    3   10:08    3:05    4   25:08    1:37    1   19:32         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   188    30 Stephanie Hernandez      11 Clearwater           FL 1:12:18    1   10:03    3:18    1   31:41    1:03    1   26:15         
    2   283    31 Leah Kunins              12 Gulfport             FL 1:16:27    2   12:07    3:12    2   32:09    1:14    2   27:47         
    3   423    33 Kristen McLean           13 Valrico              FL 1:25:08    3   13:27    4:49    3   37:04    1:21    3   28:29         
    4   466    35 Avianna Reed             14 Riverview            FL 1:27:37    4   16:18    3:05    4   38:03    1:03    5   29:09         
    5   571    32 Megan Mulroe             12 Tampa                FL 1:37:29    5   20:43    5:24    5   40:49    1:49    4   28:46         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   388    36 Mackenzie Koth           16 Wesley Chapel        FL 1:22:44    1   13:29    4:01    1   33:03    1:04    1   31:09         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   378    39 Alina Dallmeier          21 Saint Petersburg     FL 1:22:18    2   10:41    4:54    3   36:15    1:24    2   29:07         
    2   393    41 Sarah Kwon               22 Saint Petersburg     FL 1:22:53    1    9:22    4:25    2   35:39    2:25    4   31:03         
    3   449    47 Heather Krzeminski       24 Lutz                 FL 1:26:44    4   12:51    4:22    4   37:42    1:51    3   29:59         
    4   481    37 Jenna Diaz               20 Tampa                FL 1:28:44    5   14:38    6:59    5   37:50    1:33    1   27:46         
    5   508   847 Kalyn Brady              24 Saint Petersburg     FL 1:30:17    3   12:10    6:59    1   35:34    2:49    5   32:46         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    73    69 Suzanne McLean           27 Tampa                FL 1:04:23    4   10:49    2:56    1   27:18    1:10    3   22:12         
    2   115    95 Christina Stamoolis      29 Tampa                FL 1:08:08    3   10:39    4:11    2   29:06    1:28    6   22:45         
    3   149    71 Mary Ottinger            27 Cranston             RI 1:10:08    2   10:28    3:28    4   30:16    1:15    9   24:42         
    4   158    67 Roseann Halback          27 Saint Petersburg     FL 1:10:48    9   13:12    3:30    3   29:54    1:30    5   22:44         
    5   159    81 Bailey Nicholas          28 Tampa                FL 1:10:51    5   11:58    4:38    8   32:15    1:13    1   20:49         
    6   223    62 Kali Macgregor           26 Bradenton            FL 1:13:45   19   17:01    4:14    5   30:18    0:58    2   21:15         
    7   268    80 Danielle Malkin          28 Tampa                FL 1:15:39   10   13:25    3:09   12   35:20    1:10    4   22:37         
    8   271    90 Carolyn Hardy            29 Tampa                FL 1:15:46    1   10:26                                                   
    9   320    75 Jessica Whitely          27 Gainesville          FL 1:18:13   15   16:08    4:55    6   30:37    1:40   10   24:55         
   10   326    53 Justina Uhran            25 Venice               FL 1:18:51   11   13:44    4:45    7   31:56    1:07   13   27:21         
   11   331    93 Chung Ramos              29 Tampa                FL 1:19:20    7   12:36    5:17   14   35:27    1:31    7   24:31         
   12   357    86 Sarah Freeman            29 Brandon              FL 1:20:56   13   15:00    5:49    9   33:57    1:31    8   24:42         
   13   475    49 Victoria Brook           25 Saint Petersburg     FL 1:28:30   14   15:38    5:03   16   36:44    2:25   14   28:43         
   14   476    94 Jessica Sherer           29 Saint Petersburg     FL 1:28:31    6   12:06    6:47   13   35:27    3:28   16   30:44         
   15   487    89 Trina Halfhide           29 Tampa                FL 1:29:04    8   12:46    5:29   17   36:47    2:08   19   31:57         
   16   517    76 Kelsey Zorc              27 Vero Beach           FL 1:31:14   12   14:46    9:54   11   34:59    4:36   11   27:02         
   17   535    68 Iradis Jordan            27 Lakeland             FL 1:32:47   25   20:57    4:49   10   34:51    1:16   17   30:56         
   18   539   838 Tiffany Keys             29 Atlanta              GA 1:33:10   21   17:36    5:38   19   38:11    1:50   15   29:56         
   19   555    56 Tameika Blanchard        26 Tampa                FL 1:35:08   22   17:48    6:31   18   37:10    2:13   18   31:28         
   20   560    78 Lauren Flores            28 Orange               CA 1:35:40   18   16:45    6:18   22   43:38    1:53   12   27:08         
   21   587    88 Ashley Grall             29 Clearwater           FL 1:40:29   17   16:36    8:04   15   35:53    3:42   20   36:17         
   22   600    74 Megan Surufka            27 Gainesville          FL 1:43:35   23   18:28                                                   
   23   618    91 Kristen Madhosingh       29 Tampa                FL 1:46:53   16   16:31    7:54   20   39:04    2:10   22   41:17         
   24   619    59 Kelly Flory              26 Riverview            FL 1:47:36   20   17:03    6:16   21   42:34    2:15   21   39:29         
   25     0    51 Kathryn Gandeza          25 Saint Petersburg     FL           24   18:31                                                   
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   130 Julie Jerue              33 Lakeland             FL   59:45    2   10:29    3:02    1   24:20    1:17    2   20:40         
    2   113   118 Hannah Kelbaugh          32 Sarasota             FL 1:08:01   11   13:49    3:20    2   27:25    1:40    4   21:50         
    3   116   132 Jennifer Patzkowsky      33 Lakeland             FL 1:08:09    6   13:07    4:22    4   29:07    1:14    1   20:21         
    4   123   126 Leslie Beauchamp         33 Saint Petersburg     FL 1:08:34    1   10:17    4:15    9   31:52    1:18    3   20:53         
    5   160   114 Claudia Williams         31 Clearwater           FL 1:11:00    8   13:22    3:31    3   28:16    1:13    9   24:40         
    6   235   828 Katie Singletary         30 Largo                FL 1:14:29    4   12:12    5:03    5   30:23    2:03   10   24:50         
    7   286   115 Amanda Zion              31 Saint Petersburg     FL 1:16:35    5   12:43    4:22    7   31:25    1:46   12   26:21         
    8   300   121 Cortney Overstreet       32 Tampa                FL 1:17:26   17   15:44    4:13   11   32:43    1:26    5   23:21         
    9   307   111 Mara Johnson             31 Apollo Beach         FL 1:17:43   19   15:59    5:01    8   31:33    1:13    7   23:58         
   10   311   131 Stacy Sourini            33 Clearwater           FL 1:17:59   10   13:42    4:43   14   33:43    2:18    6   23:35         
   11   325   135 Arussa Akavan            34 Saint Petersburg     FL 1:18:48   16   14:56    4:44   13   33:21    1:28    8   24:20         
   12   372   835 Mariryan Heschmeyer      33 Tampa                FL 1:22:01   13   14:31    6:19   12   32:53    1:41   13   26:40         
   13   381   124 Kari Wilde               32 Miramar              FL 1:22:27   22   16:17    4:56    6   31:19    1:55   16   28:01         
   14   383   100 Mandy Kracht             30 Saint Petersburg     FL 1:22:28                                                                
   15   384   119 Sarah Leduc              32 Tampa                FL 1:22:32   14   14:47    5:40   10   31:56    1:33   18   28:38         
   16   392   139 Luisa Lara               34 Riverview            FL 1:22:51   12   14:05    6:39   16   34:27    2:05   11   25:38         
   17   426   137 Tara Deering             34 Largo                FL 1:25:14    3   11:41    5:15   18   36:01    2:38   19   29:41         
   18   429   125 Francy Arguello          33 Brandon              FL 1:25:17   18   15:54    4:45   17   34:52    1:34   17   28:15         
   19   436   136 Julie Ball               34 Lakeland             FL 1:25:40   15   14:53    5:02   20   36:39    2:08   15   26:59         
   20   485   110 Amanda Eyer              31 Sarasota             FL 1:28:53   21   16:14    5:37   22   38:45    1:22   14   26:58         
   21   494    98 Sarah Collins            30 Valrico              FL 1:29:17   20   16:09    5:40   15   33:45    1:24   21   32:22         
   22   502   116 Michelle Garcia          32 Wesley Chapel        FL 1:30:04    7   13:08    4:51   23   39:45    2:13   20   30:08         
   23   545   120 Jamie Molnar             32 Sarasota             FL 1:33:53    9   13:39    6:18   21   37:35    2:21   22   34:02         
   24   591   129 Christina Haverfield     33 Saint Petersburg     FL 1:41:12   24   16:59    7:20   19   36:16    3:30   23   37:09         
   25   640   103 Jessica Novak            30 Tampa                FL 1:55:00   23   16:43    7:24   24   51:38    2:06   24   37:11         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    42    13 Kristin Freeman          38 Tampa                FL 1:00:24    5   11:19    2:42    2   24:56    1:02    1   20:27         
    2    57     3 Holly Petrak             35 Tampa                FL 1:02:52    1   10:46    3:27    1   24:30    1:36    5   22:35         
    3   131   172 Rhonda Schroeder         38 St Petersburg Beach  FL 1:09:08    8   11:38    3:29    6   28:36    1:43    8   23:44         
    4   138   161 Kristy Neuenschwander    37 Saint Petersburg     FL 1:09:20    7   11:22    6:04    3   27:37    1:48    3   22:30         
    5   143   163 Kim Snow                 37 Saint Petersburg     FL 1:09:52   13   13:15    3:59    5   28:11    1:55    4   22:34         
    6   176   160 Stephanie Kurtz          37 Saint Petersburg     FL 1:11:48    3   11:10    4:11   10   30:45    1:33   10   24:11         
    7   198   150 Rosa Laura Elbooz        36 Tampa                FL 1:12:37   19   14:06    3:34    7   29:16    1:30   11   24:12         
    8   201   181 Robin Saulnier           39 Lutz                 FL 1:12:45    2   10:58    5:59    8   29:47    1:59    9   24:05         
    9   207   158 Jennifer Cubito          37 Saint Petersburg     FL 1:13:02   10   12:45    4:02   12   31:21    1:25    6   23:31         
   10   210   151 Angela Getty             36 Tampa                FL 1:13:13    6   11:22    4:12   13   31:34    1:52   12   24:15         
   11   224   166 Linae Boehme-Terrana     38 Saint Petersburg     FL 1:13:46   16   13:33    3:55    9   30:00    1:32   14   24:48         
   12   229   168 Lindy Fireline           38 Bradenton            FL 1:14:05   18   13:42    3:42    4   28:07    1:43   16   26:52         
   13   259   154 Julie Sevelius           36 Wesley Chapel        FL 1:15:14   14   13:22                                                   
   14   291   143 Kimberly Johnson         35 Tampa                FL 1:17:01   11   13:03    6:47   15   31:53    1:45    7   23:35         
   15   299   147 Ivonne Suchomel          35 Tampa                FL 1:17:23   21   14:49    4:20   19   34:54    1:10    2   22:12         
   16   323   152 Christina Holmes         36 Sarasota             FL 1:18:43   17   13:35    4:52   11   31:07    1:34   19   27:36         
   17   351   157 Meg Carter               37 Tampa                FL 1:20:26   12   13:15    4:41   18   34:17    1:34   15   26:42         
   18   407   165 Julie Balboni            38 Saint Petersburg     FL 1:23:49   15   13:23    6:19   23   36:42    2:53   13   24:33         
   19   441   153 Christie Osullivan       36 Safety Harbor        FL 1:26:01   22   15:23    5:07   17   32:33    1:59   23   31:00         
   20   447   179 Cinzia Gianesin          39 Wesley Chapel        FL 1:26:34   30   19:04    5:27   14   31:36    3:29   17   26:59         
   21   450   144 Leah Musacchio           35 Orlando              FL 1:26:46   23   15:24    5:48   25   36:58    1:30   18   27:08         
   22   470   177 Michelle Boley           39 Valrico              FL 1:27:53   26   16:48    5:06   16   32:21    2:12   25   31:27         
   23   493   178 Jill Breton              39 Redington Beach      FL 1:29:16    4   11:18    4:24   27   41:18    1:29   22   30:49         
   24   530   682 Amy Saumell              37 Gibsonton            FL 1:32:12   24   16:42    6:13   24   36:54    3:02   21   29:23         
   25   534   140 Diane Brawner            35 Wesley Chapel        FL 1:32:45   20   14:48    7:51   20   36:00    2:59   24   31:09         
   26   538   176 Angie Austin-Leyva       39 Valrico              FL 1:33:08    9   12:28    6:35   28   41:53    3:16   20   28:59         
   27   549   167 Kari Eichen              38 Tampa                FL 1:34:32   27   16:57    6:10   21   36:39    2:58   26   31:50         
   28   564   164 Christine Turner         37 Tampa                FL 1:36:32   25   16:46    6:30   22   36:40    3:53   27   32:45         
   29   592   159 Kelley Houston           37 Tampa                FL 1:41:22   28   17:14    6:06   26   39:28    2:10   28   36:26         
   30   644   762 Tabitha Campbell         35 Land O Lakes         FL 1:57:18   31   19:59    9:12   29   42:57    3:26   29   41:46         
   31     0   169 Teresa McCoy             38 Tampa                FL           29   17:42                                                   
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    54   256 Claudia Junqueira        48 Saint Petersburg     FL 1:02:19    1   10:44    3:28    2   26:55    1:30    1   19:44         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   134   187 Nicole Geller            40 Tampa                FL 1:09:16    5   13:26    3:14    1   27:33    1:49    4   23:16         
    2   135   226 Carol Glasscock          44 Saint Petersburg     FL 1:09:16    3   12:59    4:03    6   31:05    1:15    1   19:56         
    3   170   224 Virginia Edmonds         44 Saint Petersburg     FL 1:11:31                                                                
    4   196   189 Heather McEnery          40 Largo                FL 1:12:36    1   12:21    5:07    2   29:05    2:29    6   23:37         
    5   202   219 Susie Moerschbacher      43 Lakeland             FL 1:12:45    2   12:25    4:01    9   32:21    1:59    2   22:02         
    6   221   186 Heather Ellison          40 Clearwater           FL 1:13:37    4   13:19    3:37   12   32:34    1:10    3   22:59         
    7   243   194 Casey Arnold             41 Valrico              FL 1:14:55   16   15:35    4:37    3   29:10    2:02    5   23:32         
    8   301   201 Christine Moorby         41 Pasadena             FL 1:17:26   14   15:23    4:45    8   31:18    2:12    7   23:50         
    9   303   197 Maureen Granger-Bohl     41 Fort Myers           FL 1:17:34   10   14:31    4:22    7   31:16    1:40   14   25:47         
   10   335   188 Avena Nicoll Hale        40 Tampa                FL 1:19:27   18   16:28    4:32   11   32:34    1:12    9   24:43         
   11   363   221 Dana Whiting             43 Tampa                FL 1:21:30    8   13:56    7:48   16   33:23    1:20   10   25:06         
   12   373   184 Kimberly Columbia        40 Naples               FL 1:22:04   15   15:30    6:21   15   32:59    1:58   12   25:19         
   13   386   202 Megan Rog                41 Valrico              FL 1:22:32   12   15:04    5:20    5   30:57    1:52   20   29:21         
   14   404   209 Jennifer Palmer          42 Wauchula             FL 1:23:32   24   19:58    3:54   10   32:31    1:23   15   25:48         
   15   419   204 Melanie Walters          41 Clearwater           FL 1:24:36   21   18:01    4:30    4   30:56    2:12   18   28:59         
   16   421   207 Rachel Christmas         42 Lithia               FL 1:24:48   13   15:16    6:58   19   35:38    1:38   13   25:19         
   17   428   227 Christi Zettel           44 Tampa                FL 1:25:16   20   17:57    5:49   22   35:44    1:18    8   24:31         
   18   434   185 Kristine Eckel           40 Wesley Chapel        FL 1:25:35   11   14:44    5:26   21   35:42    3:29   16   26:16         
   19   439   208 Amy Nizamoff             42 Plant City           FL 1:25:59    9   13:58    5:27   24   36:31    1:44   17   28:21         
   20   460   191 Laura Silsbee            40 Tampa                FL 1:27:13    7   13:38    5:04   14   32:48    1:42   29   34:03         
   21   461   212 Michelle Trusso          42 Tampa                FL 1:27:26    6   13:34    5:23   18   34:34    2:46   23   31:11         
   22   495   193 Diane Vitoria            40 Brandon              FL 1:29:25   19   16:56    7:27   20   35:39    4:14   11   25:11         
   23   503   205 Kristina Wendt           41 Lithia               FL 1:30:06                                                                
   24   521   213 Chris Wandembergh        42 Lutz                 FL 1:31:23   17   15:59    5:59   25   36:57    1:25   22   31:05         
   25   550   215 Tonya Benstock           43 Tampa                FL 1:34:33   26   21:38    5:46   13   32:45    4:18   21   30:09         
   26   568   206 Sonya Black              42 Wesley Chapel        FL 1:37:01   25   21:28    6:14   17   34:01    2:32   26   32:47         
   27   570   211 Susan Thames             42 Riverview            FL 1:37:24   23   18:38    6:10   23   35:57    3:36   27   33:05         
   28   605   220 Liz Price                43 Riverview            FL 1:44:30   27   22:04    9:24   27   40:11    3:40   19   29:11         
   29   609   102 Kelly Mikes              43 Lutz                 FL 1:44:51   22   18:26    7:02   29   45:08    2:18   24   31:59         
   30   612   196 Kathryn Estabrook        41 Sarasota             FL 1:45:59   28   22:17    7:06   26   40:07    3:18   28   33:13         
   31   617   217 Katherine Jones          43 Bradenton            FL 1:46:46   29   22:44    6:48   28   42:32    2:04   25   32:40         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   233   252 Kim Thomas               47 Safety Harbor        FL 1:14:24    2   12:35    4:22    4   31:03    1:44    5   24:41         
    2   266   229 Deb Britch               45 Valrico              FL 1:15:34    1   11:01    4:29    5   31:08    2:10   10   26:47         
    3   267   246 Cheryl Forgang           47 Safety Harbor        FL 1:15:36    4   12:48    4:33    1   29:13    2:11   11   26:54         
    4   276   234 Susan Parvin             45 Lithia               FL 1:15:56    6   13:55    3:39    3   30:56    1:40    9   25:48         
    5   284   228 Stephanie Bixler         45 Saint Petersburg     FL 1:16:27    3   12:36    4:02    2   30:40    1:45    6   25:27    2:00 
    6   302   254 Janice Berner            48 Tierra Verde         FL 1:17:30    7   14:19    4:58    6   32:45    1:13    2   24:16         
    7   347   243 Mary Francis Roebuck     46 Tampa                FL 1:20:09   12   15:08    5:15   10   33:08    2:05    4   24:35         
    8   358   238 Sarah Conlon             46 Apollo Beach         FL 1:20:58    5   13:49    5:03   11   35:54    2:23    1   23:50         
    9   390   248 Vikki Kopriva            47 Land O Lakes         FL 1:22:47   13   15:36    4:25    9   33:04    2:10   12   27:33         
   10   395   235 Gina Schiro              45 Tampa                FL 1:22:57   14   15:49    6:42    8   33:00    2:55    3   24:34         
   11   413   257 Carol Ann Jenkins        48 Tampa                FL 1:24:17    8   14:30    5:30    7   32:55    1:55   13   29:28         
   12   445   241 Karen Kamm               46 Odessa               FL 1:26:11   11   15:00    5:44   13   37:24    2:28    7   25:37         
   13   491   260 Pamela Greene            49 Tierra Verde         FL 1:29:08    9   14:44    7:42   14   38:06    3:00    8   25:38         
   14   616   251 Julie Nastasiak          47 Saint Petersburg     FL 1:46:39   10   14:50    7:38   12   37:13    3:22   16   43:38         
   15   632   231 Beth Lastinger           45 Saint Petersburg     FL 1:52:34   15   25:12    8:03   15   39:13    3:46   15   36:22         
   16   650   233 Danielly Orozco          45 Safety Harbor        FL 1:59:03   16   32:45    7:51   16   40:51    2:20   14   35:17         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    98   271 Dawn Pelletier           52 Nokomis              FL 1:06:27    2   11:11    2:44    1   27:31    1:20    2   23:42         
    2   140    17 Carol Birch              50 Tampa                FL 1:09:35    3   12:19    3:16    3   29:03    1:40    1   23:20         
    3   172   270 Bernadine Sanchez        51 Tampa                FL 1:11:37    1   11:02    3:38    2   28:46    1:55    5   26:18         
    4   282   637 Mary Wegerski            53 St Petersburg        FL 1:16:16    4   12:55    6:04    4   30:44    1:49    3   24:45         
    5   332   276 Cathy Shuford            53 Tampa                FL 1:19:22    5   15:24    4:17    5   32:09    2:24    4   25:10         
    6   474   268 Kimberly Huff            51 Treasure Island      FL 1:28:21    6   18:15    6:16    6   35:03    1:18    6   27:31         
    7   641   275 Donna Noblitt            53 Brandon              FL 1:55:13    7   21:19   10:48    7   39:38    2:17    7   41:13         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    62   286 Linda Musante            57 Tampa                FL 1:03:18    1   11:08    3:49    1   25:22    1:54    1   21:06         
    2   353   278 Janice McIntyre          55 Silverthorne         CO 1:20:28    2   12:23    5:18    3   32:47    1:25    3   28:37         
    3   362   292 Elizabeth McKernan       58 Tampa                FL 1:21:26    3   13:13    4:31    4   33:22    2:09    2   28:13         
    4   471    16 Karen Stromberg-Werder   57 Clearwater           FL 1:27:53    5   17:23    6:50    2   30:56    2:30    4   30:15         
    5   566   293 Kathy Robbins            58 Saint Petersburg     FL 1:36:58    4   14:55    6:43    5   36:24    4:02    6   34:56         
    6   578   296 Yolanda Velez            59 Seminole             FL 1:38:05    8   21:02    6:26    6   36:32    2:52    5   31:15         
    7   623   283 Cynthia Toth             56 Palm Beach Gardens   FL 1:49:00    7   17:51    8:00    7   41:44    2:47    7   38:40         
    8   658   294 Darlene Van Houten       58 Clearwater           FL 2:15:24    6   17:28    9:14    8   47:06    2:57    8   56:40    2:00 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   406   300 Carole Torreano          63 Largo                FL 1:23:44    1   14:32    5:19    1   32:25    2:03    1   29:27         
    2   501   299 Rosaleen Deering         62 Lithia               FL 1:29:59    2   17:29    6:22    2   32:43    3:37    2   29:51         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   573   303 Rosalind Corbo           69 Palm Harbor          FL 1:37:35                         1   42:25    2:30    1   36:28         
    2   654   301 Libby Burke              68 Palm Harbor          FL 2:03:57    1   18:03    8:58    2   45:57    2:35    2   48:25         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   588   304 Rose Marie Ray           70 Seminole             FL 1:40:36    1   20:51    6:26    1   32:19    3:29    1   37:33         
    2   625   837 Catherine De Haan        70 Seminole             FL 1:49:31    2   21:45    9:28    2   35:50    3:58    2   38:32         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   194   676 Dana Ketcher             25 Tampa                FL 1:12:33    1    9:56    4:32    3   31:33    2:01    1   24:33         
    2   248   679 Kara Benton              32 Tampa                FL 1:15:03    2   12:05    4:16    2   30:41    2:27    2   25:35         
    3   310   678 Chrstine Thomas          30 Lithia               FL 1:17:53    3   12:53    4:00    1   30:33    1:55    3   28:34         
    4   533   683 Brenda Martell           39 Indian Rocks Beach   FL 1:32:39    6   17:19    6:12    4   36:43    1:17    4   31:09         
    5   629    99 Katherine Faber          30 Tampa                FL 1:51:16    5   15:37    7:23    5   39:07    2:29    5   46:42         
    6   651   681 Mary De Sena             35 Lakeland             FL 1:59:11    4   15:02    8:46    6   44:48    3:53    6   46:44         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   141   685 Tish Reid                44 Largo                FL 1:09:42    1   10:56    4:00    1   29:36    1:25    1   23:47         
    2   452   687 Connie Schwab            46 Lutz                 FL 1:26:52    3   16:35    5:41    2   32:52    2:11    2   29:34         
    3   532   684 Leslie Goodson           42 Bradenton            FL 1:32:33    2   16:16    5:19    3   34:08    2:48    4   34:03         
    4   544   689 Jean Esslinger           52 Manchester           NH 1:33:50    4   16:48    7:01    4   36:07    1:40    3   32:16         
    5   652   688 Mary Merkle              49 Alexandria           VA 2:02:59    5   17:13    8:28    5   41:41    3:54    5   51:45         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    64   845 Kristin Novack               22 Gainesville          FL 1:03:26    6   11:21    2:49    1   28:21           24   49:17         
    2    67   749 Rebecca Whitsitt             21 Daytona Beach        FL 1:03:33    3   10:31    2:45    2   28:56    1:24    2   19:59         
    3    68   748 Alexa Lampasona              21 Lutz                 FL 1:03:35    4   10:40    3:06    4   29:22    1:06    1   19:23         
    4   109   743 Diana Nelson                 20 Gainesville          FL 1:07:46   10   12:36    3:09    7   29:51    1:06    4   21:05         
    5   145   745 Allison Shemenski            20 Gainesville          FL 1:09:58    5   11:06    3:49   10   30:43    1:28    7   22:54         
    6   155   754 Katherine Rorer              23 Lakewood Ranch       FL 1:10:37    9   12:31    4:26   11   30:45    1:14    6   21:43         
    7   156   846 Clarissa Lomonaco            21 Gainesville          FL 1:10:43   14   12:59    3:14   13   31:56    1:32    3   21:04         
    8   164   755 Danielle Cummings            24 Tampa                FL 1:11:15    2   10:21    3:12    5   29:28           25   57:42         
    9   184   741 Samantha Mitchell            20 Tallahassee          FL 1:12:04   23   15:37    4:00    3   29:14    2:07    5   21:09         
   10   190   751 Rachel Converse              22 Gainesville          FL 1:12:24   12   12:50    3:42    6   29:45    1:16   12   24:54         
   11   218   728 Gabrielle Hoekstra           18 Portland             ME 1:13:31   18   13:33    4:11    9   30:40    1:13    9   23:56         
   12   247   738 Stephanie Hickel             20 Orlando              FL 1:15:01   19   13:41    4:12   12   31:26    1:46   10   23:59         
   13   256   731 Allison Chalifoux            19 Altamonte Springs    FL 1:15:11   16   13:10    4:14   16   32:57    1:32    8   23:20         
   14   260   734 Karly Rudy                   19 Boynton Beach        FL 1:15:15    1   10:21    3:36   18   34:08    1:15   16   25:56         
   15   296   759 Emily Parisey                24 Tampa                FL 1:17:15   20   13:48    4:11   15   32:24    1:49   13   25:04         
   16   314   758 Brooke Organ                 24 Lakewood Ranch       FL 1:18:02   22   15:12    5:19    8   30:19    2:41   11   24:32         
   17   318   740 Brynn Jacoby                 20 Coral Gables         FL 1:18:08   13   12:59    3:58   17   33:26    1:59   15   25:48         
   18   338   733 Shannon Glenn                19 Coral Gables         FL 1:19:35    7   11:43    4:22   14   32:21    2:11   18   29:00         
   19   379   757 Amanda Liston                24 St Petersburg Beach  FL 1:22:20   15   13:07    4:55   19   34:16    2:19   14   25:46    2:00 
   20   437   729 Emily Rose                   18 Odessa               FL 1:25:43   24   15:40    4:45   21   36:55    1:11   17   27:14         
   21   486   742 Courtney Morris              20 St Petersburg Beach  FL 1:29:03   11   12:42    6:18   23   38:31    2:02   20   29:33         
   22   524   744 Hilary Pierson               20 Gainesville          FL 1:31:50   21   14:57    4:26   24   40:12    2:11   21   30:06         
   23   562   730 Jessica Williams             18 Trinity              FL 1:36:05   26   17:13    6:40   20   36:44    3:48   22   31:42         
   24   589   746 Maureen Figley               21 Largo                FL 1:40:45   25   17:10    6:51   25   45:24    2:05   19   29:18         
   25   643   763 Veronica Kilkelly            44 Tampa                FL 1:56:34   27   34:57    5:51   22   37:20    2:13   23   36:15         
   26     0   737 Laura Turner                 19 Fort Myers           FL            8   12:21    4:29                                           
   27     0   732 Abigail Garner               19 Gainesville          FL           17   13:12                                                   
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    70   171 Shanna Patton            38 Tampa                FL 1:04:08                                             37   33:00         
    2   242   107 Krista Anderson          31 Dade City            FL 1:14:54   26   15:56    3:42    2   29:58    1:58    4   23:22         
    3   264    64 Becky Burnworth          27 Tampa                FL 1:15:26   25   15:55    4:14    4   32:23    1:13    1   21:43         
    4   273   850 Cathy Kamhi              53 Largo                FL 1:15:51   16   15:00    4:32    1   29:24    2:07    6   24:49         
    5   313    54 Maria Wieters            25 Sarasota             FL 1:18:01   12   14:31    4:10   16   35:47    1:06    2   22:30         
    6   319   141 Amy Buckland             35 Lakeland             FL 1:18:09    6   13:33    5:04   11   34:44    1:33    3   23:16         
    7   322    40 Inge Sullivan            21 San Antonio          TX 1:18:28    8   13:35    5:10    7   34:15    1:53    5   23:37         
    8   345    92 Haylee Marshburn         29 San Antonio          FL 1:19:57    5   13:24    5:47    5   32:31    1:50   11   26:28         
    9   397    55 Elaine Baker             26 Winter Park          FL 1:22:59    1   12:04    5:28   28   39:21    1:17    7   24:51         
   10   408   230 Elizabeth Fossett        45 Yarmouth             ME 1:24:02   23   15:47    6:53    6   32:31    1:21   19   27:31         
   11   412   242 Lisa Ramos-Archbold      46 Saint Petersburg     FL 1:24:16    3   12:57    6:22   12   34:50    1:45   22   28:23         
   12   415   225 Lori Falls               44 Palm Harbor          FL 1:24:25   11   14:30    5:03    8   34:26    3:09   17   27:20         
   13   420    87 Cristina Gonzalez        29 Wesley Chapel        FL 1:24:41   14   14:59    5:14    9   34:40    2:32   16   27:18         
   14   422    66 Julie Deering            27 Saint Petersburg     FL 1:24:54    9   13:48    6:06   19   36:37    2:05   10   26:20         
   15   440   244 Kim Saylor               46 Saint Petersburg     FL 1:25:59   13   14:35    5:45    3   32:09    3:06   27   30:26         
   16   451   266 Laura Day                51 Apollo Beach         FL 1:26:51   15   14:59    5:44   17   35:57    2:36   20   27:37         
   17   469   173 Carrie Williamson        38 Brandon              FL 1:27:49   21   15:38                                                   
   18   473   123 Jennifer Walker          32 Lutz                 FL 1:28:12   27   16:01    4:41   33   40:35    1:13    9   25:44         
   19   497    38 Lisa Hufnell             20 Annapolis            MD 1:29:29    7   13:35    6:38   34   40:36    1:53   14   26:48         
   20   506    70 Ashley Mitchell          27 Tampa                FL 1:30:14   29   16:13    8:36   18   36:01    1:55   18   27:31         
   21   512   239 Shannon Danielson        46 Tampa                FL 1:30:34   38   17:14    7:01   10   34:42    2:36   23   29:02         
   22   522    82 Shannon Palmer           28 Naples               FL 1:31:39   34   16:53    8:30   13   34:54    2:19   24   29:04         
   23   527    50 Danielle Eichmann        25 Lakeland             FL 1:32:02   31   16:26    7:34   31   39:49    1:45   12   26:29         
   24   540    61 Heather Kennedy          26 Saint Petersburg     FL 1:33:25   40   17:28    7:54   14   35:14    2:22   28   30:30         
   25   541   262 Giselle Fetigan          50 Sarasota             FL 1:33:26   39   17:19    7:30   29   39:33    1:54   15   27:12         
   26   546    45 Kate Velinsky            23 Tampa                FL 1:34:02   10   14:15    6:00   21   37:26    1:26   42   34:56         
   27   551   122 Meghann Simrak           32 Palmetto             FL 1:34:40   30   16:22    5:43   24   38:42    2:22   32   31:32         
   28   556   290 Lanette Hill             58 Saint Petersburg     FL 1:35:12   22   15:40    6:47   20   36:38    3:29   34   32:39         
   29   561    97 Kellar Carmouche         30 Tampa                FL 1:35:53   32   16:28    6:25   35   41:04    1:56   26   30:01         
   30   563   200 Lorraine Macneil Silvei  41 Ontario              CN 1:36:09    4   13:06    8:40   42   42:56    3:51   21   27:38         
   31   569   240 Laurie Harrar            46 Lithia               FL 1:37:09   18   15:22   13:59   25   38:47    2:22   13   26:41         
   32   574   112 Jessica Masters          31 Tampa                FL 1:37:42   53   24:28    7:08   26   39:06    1:50    8   25:12         
   33   575   269 Grissell Keller          51 Odessa               FL 1:37:43   17   15:11    6:36   41   42:30    2:11   30   31:17         
   34   577   190 Tracy Moss               40 Riverview            FL 1:38:02   24   15:51    7:40   30   39:49    3:48   29   30:57         
   35   581   162 Kimberly Reger           37 Spring Hill          FL 1:38:25   43   18:29    6:43   22   38:19    3:24   31   31:32         
   36   584   142 Debra Hastings           35 Lithia               FL 1:39:34   50   22:15    6:29   15   35:43    1:27   40   33:41         
   37   593    48 Alana Brasier            25 Tampa                FL 1:41:58    2   12:39    7:35   48   45:09    2:10   41   34:27         
   38   598   203 Jennifer Ventress Duval  41 Saint Petersburg     FL 1:42:51   19   15:31    8:05   37   41:44    2:26   44   35:06         
   39   601   170 Tracy Milleman           38 Seffner              FL 1:43:38   42   18:28    8:30   36   41:36    2:31   33   32:35         
   40   606   180 Pari Miller              39 Land O Lakes         FL 1:44:33   46   19:33    7:32   38   41:49    2:54   35   32:47         
   41   607   263 Christy Holder           50 Saint Petersburg     FL 1:44:40   49   20:47    7:16   32   39:50    1:53   43   34:56         
   42   608   145 Carrie Shelton           35 Tampa                FL 1:44:40   37   17:09    7:47   46   44:21    1:50   39   33:34         
   43   610    96 Erin Authier             30 Clearwater           FL 1:45:06   33   16:33    6:21   50   47:38    1:46   36   32:49         
   44   611   289 Holly Greening           58 Parrish              FL 1:45:53   20   15:32    7:30   45   43:12    2:37   46   37:05         
   45   615   253 Stacey Uptain            47 Clermont             FL 1:46:38   35   16:59    8:58   40   42:11    1:54   45   36:38         
   46   627   148 Kourtney Barnum          36 Wesley Chapel        FL 1:50:20   48   20:05    7:13   52   51:50    2:03   25   29:10         
   47   628    42 Erica McCreadie          22 Palmetto             FL 1:50:34   36   17:03    8:12   49   47:23    4:50   38   33:09         
   48   636   272 Holly Stratton           52 Safety Harbor        FL 1:53:19   51   23:09    6:46   44   43:07    2:45   47   37:35         
   49   638   265 Debbie Corcella          51 Indian Shores        FL 1:53:49   47   19:55    9:17   27   39:10    2:27   54   43:02         
   50   639   214 Deidre Wiley             42 Saint Petersburg     FL 1:53:55   52   24:06    9:38   23   38:30    2:02   50   39:41         
   51   642   127 Adrienne Carmouche       33 Tampa                FL 1:55:21   41   18:26    8:29   51   48:13    2:04   49   38:13         
   52   646   156 Nicole Campbell          37 Palm Harbor          FL 1:57:30   55   29:30    6:20   39   41:54    1:44   48   38:03         
   53   648    60 Kristen Gandeza          26 Saint Petersburg     FL 1:58:09   44   19:12    8:45   43   43:05    5:49   52   41:19         
   54   653   101 Theresa Lovett           30 Saint Petersburg     FL 2:03:00   28   16:02    8:12   53   54:31    2:00   53   42:17         
   55   656   198 Justine Kindya           41 Riverview            FL 2:06:01   54   24:29   11:56   47   44:59    3:34   51   41:05         
   56     0   255 Lisa Diamond             48 Largo                FL           45   19:31                                                   
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   180   999 Chancellor-Clark                                    1:11:55    1   16:52    2:54    1   27:01    1:02    1   24:08         
                  Ray Clark/ Trae Chancellor/ Trae Chancellor               
    2   455   994 I Find Leaks                                        1:26:58    2   16:53    3:51    2   37:00    1:05    2   28:11         
                  Joseph Rubalcava/ Ross Petersen/ Joshua Brunner           
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   499   998 Element 26                                          1:29:37    2   19:51    3:37    1   38:52    1:09    1   26:09         
                  Nancy Worrell/ Lisa Scheuermann/ Melissa Allen            
    2   547    23 Tri-ing To Raise $ For Our Grunts                   1:34:13    1   10:28    4:24    2   42:23    2:29    2   34:31         
                  Marlise Davidson/ Dianne Villano/ Dianne Villano          
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    22   990 Two Chicks and a Sean                                 58:32    1    9:01    3:03    1   24:43    1:01    1   20:46         
                  Sarah Herrington/ Sean Groome/ Laura Carron               
    2    35   889 Flying Fish                                           59:33                                                                
                  Kevin Danielson/ Ali Lund/ Kevin Danielson                
    3   105   993 Team Duma                                           1:07:18    3   13:51    3:54    2   25:45    0:59    2   22:52         
                  Fiona Stevenson/ Michael Stevenson/ Rachel Stevenson      
    4   144   995 Garlic Knots                                        1:09:55    5   14:28    3:20    4   27:39    1:08    4   23:22         
                  Annette Frisch/ Thomas Dillingham/ Peter Rabino           
    5   157   992 team shadracks                                      1:10:46    6   15:09    3:34    3   26:14    1:06    6   24:45         
                  Lindsey Conway/ Scott Sugden/ Bill Van Deilen             
    6   204   989 Team Weinstock                                      1:12:57    4   13:56    3:20    5   31:19    1:03    3   23:21         
                  Michele Weinstock/ Mark Weinstock                         
    7   394   996 Fuschia Fighters                                    1:22:55    2    9:41    4:07    6   36:15    1:21    7   31:33         
                  Brett Yonkee/ Jason Smith/ Sasha Burgin                   
    8   526   997 Friends of Frantic Honey                            1:31:59                         7   41:39    1:02    5   24:08         
                  Lauren Clark/ Caroline Ross/ Trey Snyder                  
    9   630   991 The Incredible Machine                              1:51:23    7   16:53    4:16    8   55:42    2:06    8   32:27         
                  Ann Adair/ Shari Sarale/ Hugues Girard                    
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee   Russ Marlow  russ@marlow.net
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
  228 5.10d Blocking                         2:00 
  294 5.10f Position                         2:00 
  411 5.10a Drafting                         2:00 
  496 5.10a Drafting                         2:00 
  757 5.10a Drafting                         2:00 
  792 5.10f Position                         2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======