Fight for Air Climb Fort Lauderdale 2012
American Lung Association
30 Story Building Run Up
Saturday, November 10, 2012
Fort Lauderdale, Florida at 110 Tower
Event Director: Paula Prentergast
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions:Ryan Cavallaro- RyanC1223@gmail.com  
MALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   819 Troy Alston                                                   2:26 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  0 - 19
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   733 Tanner Najera               Fort Lauderdale Firefighters      4:58 
    2   682 Carter Gurdak               Fort Lauderdale Firefighters      5:23 
    3   681 Cameron Gurdak              Fort Lauderdale Firefighters      5:32 
    4   827 Santiago Lozano                                                    
MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   760 David Reyes                 Hilton Blue Energy Steppers       3:42 
    2   748 Orlando Pena                NSU-COM Student Osteopathic In    4:28 
    3   786 Patrick Stoner              NSU-COM Student Osteopathic In    5:32 
    4   809 Greg Wilhoite               NSU-COM Student Osteopathic In    5:36 
    5   609 Ricardo Azael                                                 5:41 
    6   790 Phillip Tai                 Goldstein Law Group               5:50 
    7   754 Michael Post                NSU-COM Student Osteopathic In    6:23 
    8   774 Andrew Schwartz             Goldstein Law Group               6:37 
    9   773 Joel Schoenberg             NSU-COM Student Osteopathic In    6:52 
   10   820 Anson Octave                Goldstien Law Group               7:07 
   11   806 Mark Wheeler                NSU-COM Student Osteopathic In    7:07 
   12   731 Seamus Murphy               Fort Lauderdale Firefighters      7:28 
   13   693 Ivan Irizarry               McCalla Raymer Rangers            7:30 
   14   678 Kyle Graham                 Lighthouse Point Firefighters     7:30 
   15   804 Van Watson                  Transwestern's 110 Steppers       7:30 
   16   640 Jon Chapekis                NSU-COM Student Osteopathic In    9:12 
   17   744 Christopher Pare            NSU-COM Student Osteopathic In    9:20 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   829 Chadd Deo                                                     3:25 
    2   608 Eduardo Ayala               Goldstein Law Group               3:30 
    3   796 German Valdivieso           KO FITNESS                        3:47 
    4   822 Shae Strachan                                                 3:56 
    5   685 Richard Gutierrez                                             4:49 
    6   701 Jamin Kerby                 Seitlin, Marsh & McLennan Agen    5:03 
    7   660 Joe Falcone                 Delray Beach Firefighters         5:24 
    8   635 Patrick Burroughs           Delray Beach Firefighters         5:25 
    9   683 Ken Gurdak                  Fort Lauderdale Firefighters      5:42 
   10   755 Michael Prendergast         Chester Copperpots Rum Runners    5:47 
   11   741 Gustavo Oliva               Goldstein Law Group               5:51 
   12   711 Paul Malczak                                                  5:53 
   13   690 Zoltan Hovanyecz            Goldstein Law Group               6:20 
   14   815 Cory Zdanowicz              Lighthouse Point Firefighters     6:48 
   15   724 William Midtbo              Wine for Air                      7:26 
   16   723 William Mickey                                                8:51 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   775 Thomas Scott                                                  2:38 
    2   720 Robert Mazza                Team Elevators                    3:56 
    3   717 Orestes Martinez                                              4:22 
    4   633 Jack Bruckshaw              McCalla Raymer Rangers            4:25 
    5   686 Guy Hine                                                      4:25 
    6   824 Joe Anastasi                                                  4:51 
    7   746 Rod Peeler                  Fort Lauderdale Firefighters      5:08 
    8   702 Randy Ketterer              Lighthouse Point Firefighters     5:36 
    9   728 Glen Morris                 Summit Brokerage Services, Inc    5:48 
   10   625 Frantz Bonhomme             Transwestern's 110 Steppers       5:49 
   11   618 Ricardo Becker              Fort Lauderdale Firefighters      6:10 
   12   610 Robert Bacic                Fort Lauderdale Firefighters     10:36 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   813 Napoleon C. Woo                                               2:45 
    2   743 Jorge Pacheco               Goldstein Law Group               3:26 
    3   729 John Motsett                                                  4:10 
    4   666 Steve Fiebiger              Fort Lauderdale Firefighters      4:19 
    5   785 Tom Steffek                                                   4:29 
    6   727 Fred Morosini               Chester Copperpots Rum Runners    4:36 
    7   691 Michael Howard              Transwestern's 110 Steppers       5:10 
    8   650 George Deheer                                                 5:14 
    9   753 Todd Plunkett               Delray Beach Firefighters         5:27 
   10   674 Steve Goitia                FLBBW Law                         5:39 
   11   626 Steve Boos                  Transwestern's 110 Steppers       5:41 
   12   770 Mario Rumasuglia            Berger Singerman                  5:53 
   13   620 Ed Beecher                                                    6:55 
   14   622 James Berger                Berger Singerman                  6:56 
   15   779 Thomas Sommer               Summit Brokerage Services, Inc    9:40 
   16   825 Malcom Lodwick                                                     
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   614 Nathan Batalion                                               5:10 
    2   662 Laurence Fejes                                                5:33 
    3   664 Ron Feldman                 Hilton Blue Energy Steppers       6:53 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   740 Kelly Oddone                KO FITNESS                        3:35 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  10 - 19
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   808 Isabelle Wild                                                 7:57 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   651 Am lie Denoncourt                                             4:02 
    2   689 Victoria Horchler           Goldstein Law Group               4:47 
    3   663 Elizabeth Feldman           NSU-COM Student Osteopathic In    5:13 
    4   616 Jenna Baum                  McCalla Raymer Rangers            5:17 
    5   795 Maria Del Pi Trujillo       KO FITNESS                        5:25 
    6   778 Andrea Simeone              Wine for Air                      5:57 
    7   665 Bella Ferdinand                                               6:21 
    8   605 Jessica Alvarez             Berger Singerman                  6:31 
    9   630 Angela Brenwalt             McCalla Raymer Rangers            6:50 
   10   719 Kristi Martinez-Costa       NSU-COM Student Osteopathic In    6:57 
   11   805 Janet Well                  Summit Brokerage Services, Inc    6:57 
   12   758 Danielle Ramp               NSU-COM Student Osteopathic In    7:31 
   13   657 Rinat Ergas                 Summit Brokerage Services, Inc    7:36 
   14   782 Aleshia Stanley             Summit Brokerage Services, Inc    7:58 
   15   799 Heather Vogel               NSU-COM Student Osteopathic In    8:12 
   16   606 Dialen Ariste               FLBBW Law                         9:21 
   17   632 Stephanie Bromante          NSU-COM Student Osteopathic In    9:21 
   18   636 Michelle Calbo                                               10:40 
   19   677 Mabel Gonzalez                                               11:35 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   718 Romina Martinez             KO FITNESS                        4:16 
    2   816 Ilanit Zimmermann           Goldstein Law Group               4:53 
    3   621 Cortney Berger              Lighthouse Point Firefighters     4:57 
    4   692 Jenna Ingraham              Chester Copperpots Rum Runners    5:23 
    5   668 Audrey Foy                  Berger Singerman                  5:29 
    6   747 Vicki Peeler                Fort Lauderdale Firefighters      5:31 
    7   680 Amy Gurdak                  Fort Lauderdale Firefighters      5:35 
    8   638 Susan Camacho               Summit Brokerage Services, Inc    5:41 
    9   771 Vanessa Sanchez             KO FITNESS                        5:46 
   10   624 Marcella Billie                                               5:51 
   11   725 Crista Mockenhaupt          Delray Beach Firefighters         5:55 
   12   642 Mindy Clapp                 Summit Brokerage Services, Inc    6:00 
   13   706 Kate Logan                  Wine for Air                      6:02 
   14   652 Cecile Denoue               Hilton Blue Energy Steppers       6:06 
   15   694 Borda Jones                 Wine for Air                      6:24 
   16   695 Ramsay Jones                Wine for Air                      6:36 
   17   780 Roxy Sora                   Seitlin, Marsh & McLennan Agen    6:43 
   18   672 Jamie Garcia                Summit Brokerage Services, Inc    6:56 
   19   751 Valerie Peru                Hilton Blue Energy Steppers       6:59 
   20   732 Kim Najera                  Fort Lauderdale Firefighters      6:59 
   21   710 Dannean Malave              Transwestern's 110 Steppers       7:15 
   22   787 Wendy Suarez                Hilton Blue Energy Steppers       8:42 
   23   764 Norlene Roberts             Tripp Scott Climbers              8:49 
   24   749 Casey Pereira                                                 9:24 
   25   644 Christine Collado-Acebal    Fort Lauderdale Firefighters     11:11 
   26   788 Melissa Sutain              Summit Brokerage Services, Inc   12:20 
   27   627 Leslie Bowden               Summit Brokerage Services, Inc   15:24 
   28   617 Jennifer Becker             Transwestern's 110 Steppers            
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   762 Gloria Rilo                 KO FITNESS                        4:21 
    2   613 Carolann Bartholomey        Team Elevators                    4:35 
    3   661 Susan Falvai                                                  5:08 
    4   769 Lianne Rubbo                Goldstein Law Group               5:21 
    5   684 Angela Gurley               FLBBW Law                         5:22 
    6   781 Ellen Springs               Tripp Scott Climbers              5:57 
    7   669 Caroline Frank              Wine for Air                      6:22 
    8   823 Shirley Schuster                                              6:24 
    9   619 Tara Becker                 Fort Lauderdale Firefighters      7:05 
   10   671 Elizabeth Garcia            FLBBW Law                         7:29 
   11   659 Carmen Estrada                                                7:39 
   12   742 Laurel Oswald               Transwestern's 110 Steppers       8:19 
   13   776 Kirstie Settas-Jones        Seitlin, Marsh & McLennan Agen    8:28 
   14   730 Betsy Moya                  Berger Singerman                 10:13 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   792 Kristen Tersch              Hilton Blue Energy Steppers       5:38 
    2   821 Cindy Clauss                N SW Student                      5:41 
    3   784 Joann Steffek                                                 7:02 
    4   641 Joy Ciceno                  Tripp Scott Climbers              7:04 
    5   768 Bonnie Roy                  Summit Brokerage Services, Inc    7:30 
    6   707 Ronnie Logan                Wine for Air                      7:48 
    7   745 Cindy Parkins                                                 8:26 
    8   761 Valerie Ricciardi           Team Chicago-Girl                 9:12 
    9   759 Lois Requa-Dunn             Berger Singerman                  9:40 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   612 Suzanne Bangasser           Summit Brokerage Services, Inc   14:17 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
FIREFIGHTERS in Bunker Gear with tank, Air OFF
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   746 Rod Peeler                  Fort Lauderdale Firefighters      5:08 
    2   660 Joe Falcone                 Delray Beach Firefighters         5:24 
    3   635 Patrick Burroughs           Delray Beach Firefighters         5:25 
    4   753 Todd Plunkett               Delray Beach Firefighters         5:27 
    5   702 Randy Ketterer              Lighthouse Point Firefighters     5:36 
    6   683 Ken Gurdak                  Fort Lauderdale Firefighters      5:42 
    7   725 Crista Mockenhaupt          Delray Beach Firefighters         5:55 
    8   815 Cory Zdanowicz              Lighthouse Point Firefighters     6:48 
    9   732 Kim Najera                  Fort Lauderdale Firefighters      6:59 
   10   731 Seamus Murphy               Fort Lauderdale Firefighters      7:28 
   11   678 Kyle Graham                 Lighthouse Point Firefighters     7:30 
FIREFIGHTERS in Bunker Gear without tank
Place No.   Name                        Team Name                      Time    
===== ===== =========================== ============================== ======= 
    1   610 Robert Bacic                Fort Lauderdale Firefighters     10:36 
                                                                      Page 1

Number of records: 50 
Fight for Air Climb Fort Lauderdale 2012
American Lung Association
30 Story Building Run Up
Saturday, November 10, 2012
Fort Lauderdale, Florida at 110 Tower
Event Director: Paula Prentergast
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions:Ryan Cavallaro- RyanC1223@gmail.com  
TEAM RESULTS
  1.   11:38 KO FITNESS                              (   3:53)
==================================================
  1     3:35  Kelly Oddone                
  2     3:47  German Valdivieso           
  3     4:16  Romina Martinez             
  2.   11:43 Goldstein Law Group                     (   3:55)
==================================================
  1     3:26  Jorge Pacheco               
  2     3:30  Eduardo Ayala               
  3     4:47  Victoria Horchler           
  3.   14:25 Fort Lauderdale Firefighters            (   4:49)
==================================================
  1     4:19  Steve Fiebiger              
  2     4:58  Tanner Najera               
  3     5:08  Rod Peeler                  
  4.   15:13 NSU-COM Student Osteopathic Internal Med(   5:05)
==================================================
  1     4:28  Orlando Pena                
  2     5:13  Elizabeth Feldman           
  3     5:32  Patrick Stoner              
  5.   15:26 Hilton Blue Energy Steppers             (   5:09)
==================================================
  1     3:42  David Reyes                 
  2     5:38  Kristen Tersch              
  3     6:06  Cecile Denoue               
  6.   15:46 Chester Copperpots Rum Runners          (   5:16)
==================================================
  1     4:36  Fred Morosini               
  2     5:23  Jenna Ingraham              
  3     5:47  Michael Prendergast         
  7.   16:16 Delray Beach Firefighters               (   5:26)
==================================================
  1     5:24  Joe Falcone                 
  2     5:25  Patrick Burroughs           
  3     5:27  Todd Plunkett               
  8.   16:32 McCalla Raymer Rangers                  (   5:31)
==================================================
  1     4:25  Jack Bruckshaw              
  2     5:17  Jenna Baum                  
  3     6:50  Angela Brenwalt             
  9.   16:40 Transwestern's 110 Steppers             (   5:34)
==================================================
  1     5:10  Michael Howard              
  2     5:41  Steve Boos                  
  3     5:49  Frantz Bonhomme             
 10.   17:21 Lighthouse Point Firefighters           (   5:47)
==================================================
  1     4:57  Cortney Berger              
  2     5:36  Randy Ketterer              
  3     6:48  Cory Zdanowicz              
 11.   17:29 Summit Brokerage Services, Inc          (   5:50)
==================================================
  1     5:41  Susan Camacho               
  2     5:48  Glen Morris                 
  3     6:00  Mindy Clapp                 
 12.   17:53 Berger Singerman                        (   5:58)
==================================================
  1     5:29  Audrey Foy                  
  2     5:53  Mario Rumasuglia            
  3     6:31  Jessica Alvarez             
 13.   18:21 Wine for Air                            (   6:07)
==================================================
  1     5:57  Andrea Simeone              
  2     6:02  Kate Logan                  
  3     6:22  Caroline Frank              
 14.   18:30 FLBBW Law                               (   6:10)
==================================================
  1     5:22  Angela Gurley               
  2     5:39  Steve Goitia                
  3     7:29  Elizabeth Garcia            
 15.   20:14 Seitlin, Marsh & McLennan Agency        (   6:45)
==================================================
  1     5:03  Jamin Kerby                 
  2     6:43  Roxy Sora                   
  3     8:28  Kirstie Settas-Jones        
 16.   21:50 Tripp Scott Climbers                    (   7:17)
==================================================
  1     5:57  Ellen Springs               
  2     7:04  Joy Ciceno                  
  3     8:49  Norlene Roberts