Club Med Sprint & International Distance Triathlon 
February 26, 2012; Port Saint Lucie, Florida
Sprint Triathlon .25 Mile Swim| 12 Mile Bike|  3 Mile Run
Olympic Distance Triathlon: 1.5K Swim| 40K Bike| 10K Run
Race Directors: Thierry Rouillard; rouillard64@msn.com/ Kim Vaughan; kvaughan1229@gmail.com
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: JBoyle@altavistasports.com
 
OVERALL SPRINT DISTANCE TRIATHLON MALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   269 Thomas Barton            24 Miami                FL   50:14    1    4:10    0:48    1   28:07    1   17:12 
    2   307 David Reback             44 N Palm Beach         FL   57:10    2    4:22    0:55    4   31:13    3   20:41 
    3   264 Anthony Cali             21 Plantation           FL   57:30    3    4:41    1:09    2   28:59   12   22:43 
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE "COLLEGIATE"
Place No.   Name                    Age City                 St School     Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ========== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   209 Michael Poole            20 Tampa                FL USF          49:28    1    4:24    0:44    1   27:22    2   17:00 
    2   203 Shane Deeley             18 Clearwater           FL FGCU         50:21    6    4:44    0:51    3   27:53    1   16:55 
    3   244 Alexander Schilling      23 Fort Myers           FL FGCU         50:47    4    4:37    0:45    4   28:14    3   17:12 
    4   237 Ryan Post                22 Ft. Myers            FL FGCU         52:47    8    4:51    1:09    2   27:51   13   18:58 
    5   214 Dean Cumpton             20 Orlando              FL UCF          53:11    9    4:51    1:03    5   28:41    8   18:37 
    6   230 Daniel Whalen            21 Miami                FL FGCU         53:21   16    5:09    0:57    7   29:02    5   18:15 
    7   211 Eric Hogenboom           20 Naperville           IL ECKERD       53:30    3    4:32    0:55    8   29:13   10   18:51 
    8   271 Joshua Servi             25 Longwood             FL UCF          54:13   22    5:21    1:05    6   28:50   14   18:58 
    9   248 Josh Ashley              26 Jacksonville         FL UNF          56:03    5    4:38    0:56   11   31:03   16   19:27 
   10   253 Jesse Cookson            32 Lakeland             FL USF          56:08   19    5:15    1:16   12   31:04    7   18:33 
   11   213 Peter Clauter            20 Orlando              FL UCF          57:21   20    5:19    0:56   14   31:22   19   19:45 
   12   243 Bobby Plewniak           23 Orlando              FL UCF          57:55   17    5:10    0:53    9   30:20   31   21:33 
   13   223 Spencer Deleveaux        21 Miami                FL UM           58:06                                                
   14   235 George Yoho              22 Jacksonville         FL UNF          58:11    7    4:48    0:48   13   31:07   30   21:28 
   15   206 Dustin Beller            19 Vero Beach           FL UNF          58:50   11    4:57    1:07   25   33:03   18   19:45 
   16   224 Brian Van Cleave         21 Coral Gables         FL UM           59:04   21    5:19    0:59   15   31:23   28   21:25 
   17   227 Sean Rauchfuss           21 Melbourne Beach      FL UCF          59:16   12    4:57    1:02   18   32:10   25   21:08 
   18   231 Patrick Hartmann         21 Estero               FL FGCU         59:18                                                
   19   238 Chris Cacciapaglia       22 Melbourne            FL FIT          59:52   46    7:01    1:57   27   33:20    4   17:36 
   20   200 Justin Hall              18 Belleview            FL UF         1:00:11   26    5:40    2:05   26   33:14   15   19:14 
   21   233 Vincent Hahr             22 Orlando              FL UCF        1:00:21   14    5:05    1:00   42   35:35    9   18:42 
   22   266 Tyler Subasic            22 Melbourne            FL FL TECH    1:00:29   55    8:05    1:43   22   32:22    6   18:20 
   23   210 Geoffrey Sherman         20 Orlando              FL UCF        1:00:37   43    6:49    1:19   20   32:17   20   20:14 
   24   202 Emerick Van Osdal        18 Tampa                FL UNF        1:00:39   10    4:55    0:57   28   33:28   27   21:19 
   25   201 Jacob Jansen             18 Melbourne            FL FCTC       1:00:48   34    6:19    0:55   21   32:20   26   21:14 
   26   249 Jared Weegmann           26 Jacksonville         FL UM         1:00:53   30    5:58    1:38   10   30:53   35   22:25 
   27   251 Wesley Burrough          27 Melbourne            FL UCF        1:01:03   42    6:44    1:20   17   32:04   23   20:56 
   28   246 Peter Marini Iv          24 Vero Beach           FL UCF        1:01:27   13    5:05    1:08   23   32:40   37   22:35 
   29   250 Joseph Jackson           27 Coral Gables         FL UM         1:01:52   25    5:35    1:44   31   33:49   22   20:45 
   30   220 Robert Duggleby          21 Tallahassee          FL FSU        1:02:03   15    5:07    1:06   40   35:19   21   20:32 
   31   208 Samuel Wishard           19 St Petersburg        FL UCF        1:02:29   24    5:32    1:09   19   32:10   44   23:38 
   32   204 Jimmy Williams           19 Dunedin              FL FSU        1:02:34   49    7:23    1:38   37   34:39   12   18:56 
   33   215 Ryan Pekarek             20 Coral Gables         FL UM         1:03:38   18    5:14    1:10   34   34:11   43   23:05 
   34   240 Julio Godreau            23 Orlando              FL UCF        1:04:01   23    5:25    0:52   16   31:32   53   26:13 
   35   267 Jon Mellinger            22 Miami                FL MIAMI      1:04:02   27    5:45    1:44   32   33:53   38   22:41 
   36   205 Steven De Nicola         19 Miami                FL UM         1:04:05   29    5:53    1:44   33   34:01   36   22:28 
   37   239 Taylor Creedon           23 Tampa                FL USF        1:04:20   37    6:29    1:20   30   33:42   41   22:50 
   38   216 Daniel Evans             20 Melbourne            FL FIT        1:05:01   32    6:16    1:52   46   37:25   17   19:29 
   39   207 Carlo Morante            19 Tallahassee          FL FSU        1:05:25    2    4:27    1:56   48   37:36   29   21:26 
   40   236 Tony Berardi             22 Tallahassee          FL FSU        1:06:29   38    6:33    2:29   39   35:18   32   22:11 
   41   222 Frank Capoferri          21 Miami Beach          FL UM         1:06:42   28    5:49    1:36   44   36:22   42   22:56 
   42   254 Ingo McLean              40 Valrico              FL USF        1:06:45   44    6:58    1:14   36   34:24   47   24:10 
   43   346 Roger French             23 Jacksonville         FL            1:06:59   31    5:58    1:12   47   37:29   33   22:21 
   44   221 Austin Carmack           21 St. Petersburg       FL ECKERD     1:07:13   51    7:30    1:22   41   35:35   39   22:48 
   45   255 Stephen Siehien          40 Saint Petersburg     FL USF        1:07:15   36    6:28    1:21   24   32:53   56   26:35 
   46   263 Ruben Figueredo          20 Miami                FL UCF        1:07:36   39    6:34    1:32   43   35:43   46   23:49 
   47   226 Dillon Hawkins           21 Jacksonville         FL UNF        1:07:56                                                
   48   229 Ross Russell             21 Melbourne            FL FIT        1:08:31   45    7:00    2:27   54   40:12   11   18:53 
   49   242 Reginald Mittelsdorf     23 Daytona Beach        FL ERAU       1:09:13   41    6:42    1:50   35   34:18   55   26:25 
   50   225 Zachary Miller           21 Kill Devil Hills     NC FIT        1:09:55   57   10:07    1:54   45   36:49   24   21:07 
   51   247 Thomas Rodden            24 Orlando              FL UCF        1:09:58   35    6:21    2:07   38   35:09   54   26:23 
   52   365 Alex Bibbey              27 Gainesville          FL UF         1:10:11   59   12:19    1:54   29   33:35   34   22:25 
   53   252 William Meng             27 San Francisco        CA ERAU       1:10:58   54    8:00    1:58   49   38:12   40   22:48 
   54   212 Michael Piccolo          20 Jupiter              FL FSU        1:12:53   40    6:39    2:42   50   38:42   49   24:52 
   55   241 Daniel Colletti          23 Tallahassee          FL FSU        1:13:24   48    7:20    1:45   51   38:55   50   25:26 
   56   228 Steven Bourland          21 Tampa                FL USF        1:15:45   52    7:39    2:29   52   39:44   51   25:54 
   57   232 Joseph Russello          22 Tampa                FL USF        1:17:09   56    8:32    2:22   56   42:29   45   23:47 
   58   219 Matthew Porter           21 Tampa                FL USF        1:19:09   58   10:21    3:54   55   40:29   48   24:26 
   59   234 William Simpson          22 Tallahassee          FL FSU        1:21:12   50    7:25    2:25   53   40:09   58   31:14 
   60   245 Daniel Hennessey         24 Clearwater           FL USF        1:23:28   33    6:17    2:01   58   49:02   52   26:08 
   61   367 Trevor Bedford           21 Tampa                FL USF        1:27:23   53    7:55    2:52   59   49:17   57   27:20 
   62   257 Benjamin Hennessey       22 Clearwater           FL USF        1:32:36   47    7:09    3:01   57   48:00   59   34:28 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   261 Michael Gannon           18 Jensen Beach         FL 1:03:24    1    5:28    1:14    1   35:20    1   21:23 
    2   262 John Pettinelli          19 Coral Gables         FL 1:25:09    2    8:41    3:24    2   50:48    2   22:17 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   264 Anthony Cali             21 Plantation           FL   57:30    1    4:41    1:09    1   28:59    3   22:43 
    2   268 Carl Speer               24 Pensacola            FL 1:04:38    3    5:57    1:43    2   34:18    2   22:42 
    3   348 Shea Quinn               24 Singer Island        FL 1:08:48    5    6:44    2:59    3   35:16    4   23:52 
    4   265 Jimmie Kouns             21 Vero Beach           FL 1:09:14    4    6:37    3:18    4   35:28    5   23:52 
    5   347 Richard Garza            23 Delray Beach         FL 1:13:23    2    5:20    3:23    5   41:59    1   22:41 
    6   345 Joseph Solenski          21 Gainesville          FL 1:25:02    6    7:34    3:19    6   48:22    6   25:48 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   256 Shay Soprenuk            27 Umatilla             FL   59:23    1    5:10    0:57    1   30:15    2   23:02 
    2   273 James Mitchell           27 Wellington           FL 1:03:50    2    6:01    1:38    2   33:26    1   22:46 
    3   270 Daniel Moreira           25 Orlando              FL 1:05:16                                                
    4   274 Edward Tague             29 Lake Worth           FL 1:06:23    5    7:19    1:39    3   34:09    3   23:18 
    5   349 Daniel Venuti            28 Jupiter              FL 1:09:05    3    6:10    1:54    5   34:57    5   26:05 
    6   350 Luke Leonhard            29 Wauwatosa            WI 1:09:35    4    6:37    3:34    4   34:55    4   24:30 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   275 Adam Hufnagel            32 Barnstable           MA 1:04:43    1    6:57    1:03    3   35:13    1   21:31 
    2   276 James Haney              32 Port Saint Lucie     FL 1:07:25    3    7:46    2:11    2   34:26    3   23:04 
    3   353 Jerome Hiquet            34 Miami                FL 1:07:49    2    7:25    1:57    5   36:40    2   21:49 
    4   351 Keith Staple             30 Cape Coral           FL 1:09:09    5    9:17    1:28    1   34:15    4   24:11 
    5   352 Trevor Plankenhorn       31 Lake Alfred          FL 1:12:20    4    7:47    2:01    4   36:37    5   25:57 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   310 Alcides De Quesada       38 Hollywood            FL   58:22    1    4:48    1:01    2   32:38    1   19:57 
    2   355 Garrett Powers           38 Boca Raton           FL 1:00:22    2    5:41    1:12    1   31:30    2   22:00 
    3   280 Jeff Martindale          37 Edgewater            FL 1:06:33    6    7:13    1:41    3   35:19    3   22:21 
    4   277 Jason Schultz            35 Palm Springs         FL 1:09:10    4    6:32    2:36    4   35:30    4   24:34 
    5   354 Tony Julian              35 Tequesta             FL 1:14:02    3    6:13    3:04    5   39:04    5   25:44 
    6   279 Michael Robinson         36 Haines City          FL 1:17:41    5    6:55    2:17    6   40:36    7   27:54 
    7   281 Shujaat Islam            39 New York             NY 1:22:43    7    9:14    3:20    7   43:09    6   27:01 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   285 Tony Tamules             44 Boynton Beach        FL 1:07:02    1    5:55    2:03    2   35:11    1   23:54 
    2   282 Matt Messer              40 Hobe Sound           FL 1:07:13                                                
    3   259 Ruben Garcia             40 Ft Lauderdale        FL 1:08:19    2    6:21    2:04    1   34:11    3   25:44 
    4   283 Paul Tyson               41 Boynton Beach        FL 1:16:47    5   10:28    1:59    3   38:40    2   25:41 
    5   358 Samy Goldfarb            43 Boynton Beach        FL 1:21:48    3    7:58    2:45    4   39:03    5   32:03 
    6   356 Faraz Qureshi            40 New York             NY 1:23:50    4    9:03    3:37    6   41:24    4   29:48 
    7   357 Todd Schmidt             41 Port St Lucie        FL 1:38:07    6   13:23    5:47    5   41:07    6   37:52 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   291 William Robertson        46 Sebastian            FL 1:07:58    5    6:29    1:44    1   34:56    2   24:52 
    2   294 Clemmie Williams         49 Miami                FL 1:09:00    4    6:25    1:59    5   36:41    1   23:57 
    3   289 Charles Lewis            46 Palm Beach Gardens   FL 1:12:10    9    7:48    3:14    3   35:52    5   25:18 
    4   290 Ramon Echeverria         46 Vero Beach           FL 1:12:31    2    6:11    1:39    7   38:32    6   26:10 
    5   319 Tom Nigel                48 Port St Lucie        FL 1:13:50    3    6:14    3:01    8   39:32    4   25:05 
    6   292 Mark Chamlee             48 Haines City          FL 1:15:33    8    7:44    2:35    4   36:06    9   29:08 
    7   287 Douglas Kerl             45 Boynton Beach        FL 1:16:21    6    7:10    2:29    6   37:41    8   29:03 
    8   293 Roger Jones              49 Fort Lauderdale      FL 1:16:40    7    7:15    2:25    2   35:00   10   32:01 
    9   288 Ray Fuller               46 Melbourne            FL 1:18:21    1    5:34    3:08    9   44:43    3   24:57 
   10   286 Hector Picard            45 Fort Lauderdale      FL 1:38:17   10    9:52    2:26   10   58:14    7   27:45 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   295 Gregory Brown            51 Miami Beach          FL 1:08:06    1    5:42    2:06    1   35:16    2   25:03 
    2   318 Scott Bohling            54 Clinton              NY 1:13:57    3    8:17    2:14    6   38:27    1   25:01 
    3   298 Mark Satterlee           53 Vero Beach           FL 1:14:05    2    7:32    2:53    5   37:56    3   25:45 
    4   359 Serge Roussel            52 Laval                QC 1:14:35    7    9:31    3:45    2   35:25    4   25:56 
    5   297 Chris Keeley             52 Miami                FL 1:14:50    4    8:36    2:05    3   36:43    5   27:28 
    6   260 Wayne Hargreave          52 Jupiter              FL 1:17:01    5    8:58    1:57    4   37:42    6   28:26 
    7   296 Scott Franczek           52 West Palm Beach      FL 1:38:46    6    9:05    4:34    7   48:24    7   36:44 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   299 John Sunderman           57 Stuart               FL 1:14:04    2    8:22    3:20    1   36:45    1   25:39 
    2   308 Meade Rankin             59 Palm City            FL 1:20:48                         3   43:02    2   27:49 
    3   300 Kevin Traynor            57 Port St Lucie        FL 1:22:27    1    8:11    2:52    2   38:49    3   32:37 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   301 John Gash                61 Jupiter              FL 1:08:47    1    6:27    2:06    1   34:03    1   26:13 
    2   362 David Laurila            64 Holiday              FL 2:00:17    2   10:07    6:07    2   51:22    2   52:42 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   304 Harry Williams           67 Tampa                FL 1:15:46    3    8:56    2:13    1   36:01    1   28:37 
    2   303 Cal Cameron              67 West Chesterfield    NH 1:17:47    1    7:30    2:47    3   38:26    2   29:05 
    3   302 Jerry Kyckelhahn         65 Palm City            FL 1:19:26    2    7:39    3:25    2   36:09    3   32:14 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   305 Thomas Paquette          70 Jupiter              FL 1:15:25    1    9:18    1:40    1   36:46    1   27:41 
    2   306 Ron Maynard              70 West Palm Beach      FL 1:39:37    2   12:38    3:34    2   45:02    2   38:25 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   338 Henry Grills             75 Jupiter              FL 1:25:33    1   10:03    2:18    1   41:13    1   32:01 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   311 Robert Nichols           28 Singer Island        FL 1:12:26    1    6:13    3:55    1   34:50    2   27:29 
    2   312 Daniel Bradford          34 Port Saint Lucie     FL 1:14:10    3    7:24    3:04    3   38:26    1   25:17 
    3   313 Christopher Urban        35 Palm Beach Gardens   FL 1:15:03    2    6:57    2:02    2   36:42    3   29:23 
    4   314 Jonathan McLaughlin      35 Vero Beach           FL 1:31:36    4   10:11    3:35    4   45:25    4   32:27 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   335 Kevin Batt               45 Port St Lucie        FL 1:12:54    1    6:08    1:45    1   35:12    1   29:51 
    2   317 Bryan Yoho               57 Oldsmar              FL 1:15:30    2    7:04    2:32    2   35:19    2   30:36 
    3   316 Ron Kouns                54 Vero Beach           FL 1:31:13                                                
    4   315 Timothy Sullivan         40 New York             NY 1:33:13    3    7:35    2:25    3   44:11    3   39:02 
MALE FIRST-TIMER
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   355 Garrett Powers           38 Boca Raton           FL 1:00:22    2    5:41    1:12    1   31:30    2   22:00 
    2   353 Jerome Hiquet            34 Miami                FL 1:07:49    7    7:25    1:57    8   36:40    1   21:49 
    3   348 Shea Quinn               24 Singer Island        FL 1:08:48    6    6:44    2:59    5   35:16    4   23:52 
    4   349 Daniel Venuti            28 Jupiter              FL 1:09:05    3    6:10    1:54    4   34:57   11   26:05 
    5   351 Keith Staple             30 Cape Coral           FL 1:09:09   12    9:17    1:28    2   34:15    5   24:11 
    6   350 Luke Leonhard            29 Wauwatosa            WI 1:09:35    5    6:37    3:34    3   34:55    6   24:30 
    7   352 Trevor Plankenhorn       31 Lake Alfred          FL 1:12:20    9    7:47    2:01    7   36:37   10   25:57 
    8   347 Richard Garza            23 Delray Beach         FL 1:13:23    1    5:20    3:23   13   41:59    3   22:41 
    9   354 Tony Julian              35 Tequesta             FL 1:14:02    4    6:13    3:04   10   39:04    7   25:44 
   10   359 Serge Roussel            52 Laval                QC 1:14:35   13    9:31    3:45    6   35:25    9   25:56 
   11   358 Samy Goldfarb            43 Boynton Beach        FL 1:21:48   10    7:58    2:45    9   39:03   13   32:03 
   12   356 Faraz Qureshi            40 New York             NY 1:23:50   11    9:03    3:37   12   41:24   12   29:48 
   13   345 Joseph Solenski          21 Gainesville          FL 1:25:02    8    7:34    3:19   14   48:22    8   25:48 
   14   357 Todd Schmidt             41 Port St Lucie        FL 1:38:07   15   13:23    5:47   11   41:07   14   37:52 
   15   362 David Laurila            64 Holiday              FL 2:00:17   14   10:07    6:07   15   51:22   15   52:42 
MALE FAT-TIRE
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
OVERALL SPRINT DISTANCE TRIATHLON MALE CHAMPION & RUNNERSUP
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   322 Amy Miteff               27 West Palm Beach      FL 1:03:58    1    4:47    1:13    1   34:06    1   23:54 
    2   330 Nicole Swift             45 Coconut Creek        CO 1:11:58    4    7:16    1:48    2   35:29    4   27:27 
    3   325 Dawn Johnting            31 Fort Pierce          FL 1:12:34    6    7:35    1:53    3   37:20    2   25:46 
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE "COLLEGIATE"
Place No.   Name                    Age City                 St School     Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ========== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1    72 Kristin Novack           22 Gainesville          FL UF         1:01:40   10    6:23    1:11    1   33:11    2   20:56 
    2    70 Alexa Lampasona          22 Lutz                 FL FSU        1:03:05    7    6:19    1:08    5   34:32    3   21:09 
    3    63 Alexandra Sartori        20 St.Petersburg        FL ECKERD     1:03:20   13    6:32    1:30    2   33:30    5   21:50 
    4    66 Rebecca Whitsitt         21 Ormond Beach         FL UCF        1:04:09    1    5:29    1:44    3   34:08    6   22:50 
    5    51 Julia Koch               18 Holmdel              NJ UM         1:04:14   18    7:05    1:16    7   35:33    1   20:21 
    6    74 Nicole Rendos            24 Miami                FL UM         1:05:03   12    6:30    1:13    4   34:19    8   23:03 
    7    57 Abigail Garner           19 Gainesville          FL UF         1:06:51    2    5:37    1:32   10   36:51    7   22:53 
    8    50 Rachel Blechman          18 Coral Gables         FL UM         1:07:18   17    7:03    1:13   15   37:43    4   21:20 
    9    59 Sloane Hovan             20 Jacksonville         FL UNF        1:08:37    6    6:09    1:49   11   37:17   10   23:23 
   10    79 Amanda Morgan            22 Gainesville          FL UF         1:09:43   15    6:47    1:38    8   36:17   13   25:03 
   11    62 Kaitlin Wallace          20 Tallahassee          FL FSU        1:10:04   19    7:24    1:47   12   37:17   11   23:37 
   12    75 Danielle Cummings        25 Tampa                FL USF        1:10:25    5    6:09    1:25    9   36:27   16   26:26 
   13    64 Stephanie Hickel         20 Orlando              FL UCF        1:11:34   14    6:46    2:01   19   38:42   12   24:06 
   14    76 Ashley Daily             25 Tallahassee          FL FSU        1:11:48   21    7:27    1:37   20   39:27    9   23:19 
   15    73 Emily Parisey            24 Tampa                FL USF        1:13:07   26    8:10    1:09   14   37:29   15   26:20 
   16    61 Erica Houseman           20 Lutz                 FL UNF        1:13:20   22    7:34    1:43   13   37:18   19   26:46 
   17    68 Kayleigh Monetti         21 Orlando              FL UCF        1:13:35    3    5:37    1:14    6   34:50   25   31:55 
   18    71 Stephanie Aanstoos       22 Tallahassee          FL FSU        1:15:08   16    6:54    1:49   23   40:53   14   25:34 
   19    56 Shannon Glenn            19 Coral Gables         FL UM         1:15:40   11    6:25    1:49   16   38:19   23   29:09 
   20    60 Stephanie Timbol         20 Jacksonville         FL UNF        1:16:33   24    7:42    1:43   22   40:22   20   26:47 
   21    77 Ayse Figanmese           26 Lutz                 FL USF        1:16:40    4    5:57    2:41   21   39:52   22   28:12 
   22    58 Heather Mallard          20 Lakeland             FL USF        1:17:22   27    8:55    2:13   18   38:38   21   27:37 
   23    54 Rachel Gregory           19 New York             NY UM         1:17:27   23    7:41    1:34   24   41:35   18   26:38 
   24    55 Kaitlyn Murphy           19 Christiansted           UM         1:18:57                                                
   25    53 Alexis Elliott           19 Tallahassee          FL FSU        1:20:25    9    6:22    1:34   26   45:59   17   26:30 
   26    69 Christina Schmidt        21 Apopka               FL UCF        1:25:04   28    9:47    3:23   17   38:29   26   33:26 
   27    52 Rebecca Landerman        18 West Palm Beach      FL UNF        1:28:19   25    8:04    2:17   27   46:55   24   31:04 
   28    78 Trina Halfhide           29 Tampa                FL USF        1:30:48   20    7:26    2:16   25   45:54   27   35:14 
   29    67 Alina Dallmeier          21 St. Petersburg       FL ECKERD     1:45:55    8    6:19    2:41   28 1:00:52   28   36:05 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   321 Aimee Kouns              22 Vero Beach           FL 1:15:12    1    7:38    1:45    1   37:42    1   28:09 
    2   309 Nicole Rankin            18 Palm City            FL 1:18:40                                                
    3   320 Lisa Hufnell             21 Saint Petersburg     FL 1:29:50    2    9:01    2:28    2   46:06    2   32:16 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   342 Cara Pluff               29 Boynton Beach        FL 1:19:55    3    8:20    2:35    1   40:54    1   28:08 
    2   364 Lindsey Alexander        26 Port Saint Lucie     FL 1:22:23    1    5:56    3:13    2   43:37    2   29:39 
    3   341 Kristen Wellhausen       25 Belvidere            IL 1:36:28    2    7:18    2:42    3   48:48    3   37:41 
    4   363 Christina Esplen         29 N. Palm Beach        FL 2:07:55    4   11:53    3:17    4 1:04:42    4   48:05 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   343 Christine Bartels        33 New York             NJ 1:24:31    1    9:39    3:05    3   43:58    1   27:51 
    2   323 Jessica Monti            30 Port Saint Lucie     FL 1:26:52    2   10:58    2:37    1   40:49    3   32:30 
    3   324 Tara Staple              30 Cape Coral           FL 1:26:54    3   11:59    2:03    2   41:04    2   31:50 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   326 Anne Radday              35 Brookline            MA 1:13:44    1    6:38    1:50    2   39:13    1   26:04 
    2   327 Carrie Slosek            36 Nantucket            MA 1:18:37    3    9:29    1:47    1   39:06    2   28:16 
    3   340 Amy Ranieri              35 Oviedo               FL 1:21:48    2    8:49    2:17    3   39:50    4   30:52 
    4   328 Michelle Welsh           37 Boynton Beach        FL 1:28:33    4    9:34    2:07    4   47:37    3   29:16 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   337 Patrizia Duong           46 Vero Beach           FL 1:29:30    1   11:18    3:16    1   43:16    1   31:41 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   344 Dawn Alexander           56 Cape Coral           FL 2:10:19    1   10:10    2:52    1 1:15:21    1   41:57 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   331 Janet Oppenheimer        62 Weaverville          NC 1:40:10    1   12:49    4:17    1   46:56    1   36:09 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   332 Lorraine Bramble         65 West Palm Beach      FL 1:30:00    1    8:58    4:46    1   42:43    1   33:35 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
ATHENA:  1 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   333 Megan Guyer              30 Port Saint Lucie     FL 1:27:00                                                
ATHENA:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   336 Kim Lapi                 46 Lake Worth           FL 1:40:58    1   10:16    3:48    1   50:10    1   36:45 
FEMALE FIRST-TIMER
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   309 Nicole Rankin            18 Palm City            FL 1:18:40                                                
    2   342 Cara Pluff               29 Boynton Beach        FL 1:19:55    2    8:20    2:35    1   40:54    2   28:08 
    3   343 Christine Bartels        33 New York             NJ 1:24:31    3    9:39    3:05    2   43:58    1   27:51 
    4   341 Kristen Wellhausen       25 Belvidere            IL 1:36:28    1    7:18    2:42    3   48:48    3   37:41 
    5   363 Christina Esplen         29 N. Palm Beach        FL 2:07:55    5   11:53    3:17    4 1:04:42    5   48:05 
    6   344 Dawn Alexander           56 Cape Coral           FL 2:10:19    4   10:10    2:52    5 1:15:21    4   41:57 
FEMALE FAT-TIRE
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run     
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= 
    1   329 Caroline Dragseth        37 Doral                FL 1:46:09    1   11:45    2:40    1   48:30    1   43:16 
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
RELAY
Place No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rank Run                                                                               
===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ====================================================== 
    1   400 CH Energie                                          1:19:53    1    9:01    1:12    1   37:26    1   32:15 
                  Judith Fleurant/ France Bachand                        
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Steve Waldman; clubmedtriathlon@xemaps.com 
SPRINT TRIATHLON
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  337 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= 
  278 3.4M Wave Start                       53:08    5:15    0:54   27:34   19:27