Backwoods Challenge
Saturday; October 6, 2012
Polk City, Florida
Race Director: Paul Combee 
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com


AGE-GROUP RESULTS FOR FUN WAVES
MALE AGE GROUP:  18 - 30
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    18   119 Quentin Guichard        W3    28 Lakeland                    40:46 
    2    24   229 Chris Spath             W5    29                             44:25 
    3    25   141 Caleb Hornsby           W5    23 Southwest Ranches           44:25 
    4    28   105 Chris Freeman Aka Big   W5    29                             45:38 
    5    33    86 Sean Coveleski          W5    24 Riverview                   46:14 
    6    34   252 Anthony Whitehead       W4    19                             47:09 
    7    36   123 Jack Haley              W3    19 St.Pete                     47:19 
    8    39   198 Kyle Phillips           W4    30 Sarasota                    47:48 
    9    43   247 Phillip Valeriani       W4    29 Plant City                  48:12 
   10    53    82 Matt Clark              W5    30                             50:53 
   11    54   163 Cooper Lord             W5    30                             53:19 
   12    56   224 Stephen Schulten        W5    28 Cranleigh                   53:40 
   13    60    68 Michael Burkart         W4    28 Vero Beach                  54:08 
   14    64   129 Alexander Harrison      W4    18 Plant City                  55:11 
   15    68    93 Eric Dorkendorff        W3    26 Lakeland                    55:28 
   16    76   161 Nik Lestkimiotis        W3    18 St.Pete                     57:54 
   17    79   227 Brett Shultz            W5    24 Temple Terrace              59:08 
   18    89   254 Neil Whitman            W5    29                           1:03:01 
   19   100   228 Casey Smith             W6    23                           1:04:31 
   20   101    57 Garrett Boivin          W4    27                           1:04:40 
   21   104    60 Kyle Boivin             W4    25                           1:05:18 
   22   113   134 Justin Heinrich         W7    28 Tampa                     1:08:08 
   23   115   177 Nicholas Merriweather   W5    28 Bartow                    1:08:09 
   24   116   133 Devin Heinrich          W7    29                           1:08:09 
   25   146   142 Aaron Huckabee          W3    30                           1:19:47 
   26   162   256 Thomas Wilkerson        W7    27 Seffner                   1:22:44 
   27   172   284 Brodie Bulloch          W8    23 Lakeland                  1:26:52 
   28   174   285 Jordan Ersslin          W8    18 Dade City                 1:27:11 
   29   176   292 Cody Varney             W8    27 Kathleen                  1:27:40 
   30   188    78 Colton Chamblin         W3    18 Orlando                   1:32:35 
   31   191   180 Ben Morse               W3    30 Orlando                   1:33:14 
   32   202   231 Anthony Steele          W3    26                           1:47:00 
   33   208   128 Edward Hardee           W3    25 Winter Haven              2:18:47 
   34     0   266 Rolando Rodriguez       W8    21 Kissimmee                         
   35     0    51 Gordon Bell             W9    22 Port Orange                       
MALE AGE GROUP:  31 - 40
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    19   109 Robert Gaitens          W4    31 Venice                      42:02 
    2    20   203 Timothy Quinn           W4    36                             42:40 
    3    27    69 Doug Bush               W3    33 Davenport                   44:28 
    4    30   117 Craig Gresham           W4    39 Cary                        46:01 
    5    31    61 Brandon Borga           W4    33                             46:02 
    6    40   107 Frank Fulco             W4    38 Lakeland                    47:54 
    7    47   126 Nate Halubka            W5    33                             49:19 
    8    48    90 Lenny Dodski            W3    38 Zephyrhills                 49:35 
    9    49   175 Dave McNeely            W5    31                             49:46 
   10    50   234 Ryon Swing              W5    32 Lake Alfred                 49:49 
   11    62   113 Steve Giallourakis      W4    40 Venice                      54:19 
   12    63    89 Duane Day               W5    40 Tampa                       54:54 
   13    75    76 Shane Caudill           W3    39 Lakeland                    57:51 
   14    83   132 John Hawley             W3    33                           1:01:50 
   15    86   118 Matt Griner             W3    35 Lakeland                  1:02:19 
   16    88   204 Aaron Raschne           W3    38                           1:02:28 
   17    90    91 John Doe                W5    32                           1:03:04 
   18    93   155 Rob Kantor              W3    37                           1:03:24 
   19    94    99 Rick Falco              W3    36 Orlando                   1:03:24 
   20    95   244 Mike Turner             W3    34                           1:03:26 
   21    97   127 Jonathan Hammond        W3    31 Panama City               1:03:44 
   22   103   232 Joe Swanson             W3    32                           1:04:58 
   23   114   139 Dustin Hinkle           W7    31                           1:08:09 
   24   123   162 Brian Lieberman         W4    37 Auburndale                1:12:04 
   25   126   236 Jason Tanner            W3    31 Kissimmee                 1:12:48 
   26   131   149 Stacey Ingram           W3    35 Lynn Haven                1:13:47 
   27   133   102 Anthony Fleming         W6    33 Lakeland                  1:15:27 
   28   150   235 Brendt Talcott          W3    31 Lakeland                  1:20:31 
   29   163    42 John Angleton           W4    39                           1:22:55 
   30   180   197 Reid Pettit             W4    40 North Port                1:29:29 
   31   189   183 Dj Morse                W3    33 Orlando                   1:32:55 
   32   194    70 Wyatt Byles             W3    33 Orlando                   1:33:44 
   33   195   294 Aaron Rios              W8    33 Lakeland                  1:35:09 
   34   197    49 Adam Bazini             W3    38 Lakeland                  1:45:36 
   35   203   239 Thomas Thomas           W3    33 Kissimmee                 1:47:05 
MALE 41 & OVER AGE GROUP:  41 - 99
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    29   211 Steve Rosamond          W5    46                             45:53 
    2    35    77 Darren Chambers         W4    41                             47:09 
    3    38    44 Larry Arthur            W3    42                             47:47 
    4    58   179 Herb Moore              W3    45                             54:06 
    5    59   110 Raju Gandhi             W4    44 Lakeland                    54:08 
    6    67   131 Gary Harrison           W4    43 Plant City                  55:19 
    7    71   194 Steve Perkins           W3    42 Lakeland                    56:01 
    8    73    92 Marcus Dooley           W3    56 Melrose                     56:48 
    9    77   160 David Leslie            W6    42 Lakeland                    58:26 
   10    78   124 Jim Haley               W3    51 St.Pete                     58:27 
   11   107    58 James Boivin            W4    60 Fleming Island            1:05:24 
   12   120   159 Pete Kreticos           W4    43                           1:09:48 
   13   122   206 James Roberts           W4    44                           1:11:57 
   14   193   182 David Morse             W3    51 Orlando                   1:33:40 
AGE-GROUP RESULTS FOR FUN WAVES
FEMALE AGE GROUP:  18 - 30
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    32    62 Maria Borghi            W5    23 Bonita Springs              46:14 
    2    41   219 Kacy Scarpa             W5    18                             47:59 
    3    45    54 Katie Black             W5    19 Lakeland                    48:28 
    4    52    81 Emily Clark             W5    27                             50:53 
    5    57    63 Moreen Bosch            W4    27 Vero Beach                  54:03 
    6    66   202 Natasha Quinn           W4    29 Auburndale                  55:12 
    7    84   104 Lessie Fowler           W5    18                           1:01:54 
    8    85   167 Lindsay Mahler          W4    27                           1:02:17 
    9    96   171 Kristin Mason           W4    30                           1:03:29 
   10    98   199 Amanda Pochiba          W6    27 Bartow                    1:04:31 
   11    99    33 Christa Abbott          W6    24                           1:04:31 
   12   105    59 Jessica Boivin          W4    26                           1:05:19 
   13   117   138 Jennifer Higley         W5    29                           1:08:10 
   14   127    52 Sarah Benoit            W3    28                           1:13:03 
   15   128    66 Lindsay Burer           W3    26                           1:13:03 
   16   129   114 Erin Gilbert            W3    27                           1:13:21 
   17   130    36 Jennifer Alexander      W3    27 Panama City               1:13:39 
   18   134   190 Paige Nowak             W6    18                           1:15:53 
   19   135   164 Steph Lowe              W6    21                           1:15:56 
   20   136    98 Amanda Emery            W3    21 Lakeland                  1:17:17 
   21   137    45 Leigh-Anne Ashley       W3    30 Auburndale                1:17:23 
   22   138   240 Ashley Tomaskovich      W3    27 Auburndale                1:18:09 
   23   139   108 Cindy Fussell           W3    28 Polk City                 1:18:13 
   24   141   154 Megan Joiner            W4    26 Seffner                   1:18:28 
   25   147   112 Stephanie Gasparri      W3    25                           1:20:04 
   26   148   153 Tinessa Johnson         W3    22 Winter Park               1:20:04 
   27   149   243 Courtney Trudell        W4    20                           1:20:21 
   28   152   205 Krista Rich             W3    28                           1:20:40 
   29   154    35 Elisa Albines           W3    24 Orlando                   1:21:34 
   30   155    50 Katie Belisle           W3    23 Tampa                     1:21:36 
   31   158   121 Kortney Guy             W4    18                           1:22:08 
   32   159   226 Jessica Sheffield       W4    18                           1:22:11 
   33   161   255 Gabrielle Wilkerson     W7    27 Seffner                   1:22:44 
   34   164    40 Kimberley Anderson      W4    23                           1:23:38 
   35   165   170 Caley Martin            W4    23 Lakeland                  1:23:41 
   36   168   210 Mallory Rogers                23 Russellville              1:25:58 
   37   170    73 Chelsea Carter          W3    22 Tampa                     1:26:02 
   38   181    72 Lizet Carrizales        W6    22 Lakeland                  1:29:35 
   39   182    46 Beatriz Avalos          W6    23 Lakeland                  1:29:46 
   40   190   184 Julie Morse             W3    24 Orlando                   1:33:07 
   41   198   192 Jennifer Pazmino        W3    28 Kissimmee                 1:45:59 
   42   199   186 Aslynn Myers            W3    28                           1:46:10 
   43   200   146 Rachel Ile              W3    28 Lakeland                  1:46:11 
   44   201   213 Ashley Rucker           W3    28                           1:46:12 
   45   204   188 Maria Nolf              W3    30                           1:47:26 
FEMALE AGE GROUP:  31 - 40
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    23    75 Olivia Caudill          W3    31 Lakeland                    44:00 
    2    42   106 Denise Fulco            W4    39 Lakeland                    48:08 
    3    44   242 Tracy Trombley          W3    31 Palm Bay                    48:13 
    4    46   143 Heather Hudson          W9    38 Winter Park                 48:33 
    5    55   189 Jaenea Nortje           W5    32                             53:20 
    6    69   152 Laura Johnson           W4    33                             55:39 
    7    70    80 Katie Chewning          W4    32                             55:48 
    8    74    67 Kirsten Burg            W8    33 Gainesville                 57:08 
    9    80    39 Natalie Amaya           W6    37 Lake Mary                 1:00:07 
   10    87   222 Tracy Schindler         W3    32                           1:02:26 
   11    91   249 Laura Walker            W4    33                           1:03:15 
   12    92   168 Jennifer Marchant       W4    37                           1:03:15 
   13   102   233 Lisa Swanson            W3    32                           1:04:57 
   14   109   151 Nikki James             W4    37                           1:06:11 
   15   119   217 Carrie Santare          W8    34 Gainesville               1:09:16 
   16   124   207 Melanie Roberts         W4    36                           1:12:28 
   17   125   166 Stefanie Magee Magnuson W3    38 Ocala                     1:12:47 
   18   140   115 Robin Gilliard          W3    31 Polk City                 1:18:21 
   19   142   259 Becky Wright            W3    32                           1:19:24 
   20   143    83 Jennifer Cook           W3    32                           1:19:24 
   21   144   145 Emily Hunt              W3    32                           1:19:25 
   22   145    79 Jennifer Chevalier      W3    35 Lakeland                  1:19:25 
   23   151    97 Monica Edwards          W3    36 Lakeland                  1:20:31 
   24   153   169 Amy Martin              W7    35 Brandon                   1:20:56 
   25   156   122 Nichole Guy             W4    40 Auburndale                1:21:55 
   26   160    41 Claire Angleton         W4    36                           1:22:36 
   27   166   191 Stacie Nylen            W4    32                           1:24:59 
   28   167   250 Jennifer Warren         W4    39                           1:25:08 
   29   173    85 Christa Couell          W4    32                           1:26:55 
   30   175   218 Teri Sasnett            W4    36                           1:27:24 
   31   179   196 Kimberly Pettit         W4    36 North Port                1:29:14 
   32   183    64 Stacey Bowen            W6    36 Winter Haven              1:31:53 
   33   184    47 Raegan Ballard          W6    33 Lakeland                  1:32:00 
   34   185    88 Rachel Dagas            W6    33 Lakeland                  1:32:02 
   35   186    53 Rickie Bertsch-King     W6    31 Lakeland                  1:32:13 
   36   187   246 Kelly Tyer              W6    35 Lakeland                  1:32:34 
   37   205   238 Desiree Tellado         W3    36 Kissimmee                 1:47:35 
   38   206   195 Michelle Peters         W3    33 Melbourne                 1:47:41 
FEMALE 41 & OVER AGE GROUP:  41 - 99
Place O'All No.   Name                    Wave Age City                      Time    
===== ===== ===== ======================= ==== === ========================= ======= 
    1    37   165 Rita Lunardi            W3    46 Deland                      47:32 
    2    61    71 Lori Cardew             W3    44 Melbourne                   54:16 
    3    65   130 Gail Harrison           W4    43 Plant City                  55:11 
    4    72    95 Robin Dubois            W3    44 Winter Haven                56:48 
    5   106   101 Terri Fields            W4    51                           1:05:24 
    6   108    56 Denise Boivin           W4    53                           1:05:25 
    7   110   220 Karyn Scarpa            W5    47                           1:07:40 
    8   111   157 Joni Kirby              W5    46                           1:07:40 
    9   112   100 Robyn Ferguson          W5    53 Lakeland                  1:07:40 
   10   121   158 Elizabeth Kreticos      W4    46 Auburndale                1:10:00 
   11   132   176 Patty Medina            W3    47 Lakeland                  1:14:11 
   12   157    74 Tammy Carter            W3    41 Tampa                     1:22:07 
   13   169   147 Terri Ingrahm           W4    51                           1:26:01 
   14   171   237 Rayma Tatum             W3    45 Tampa                     1:26:42 
   15   177   173 Jennifer McCutchen      W4    50                           1:27:53 
   16   178    43 Tracey Aramati          W3    48 Lithia                    1:28:22 
   17   192   181 Darla Morse             W3    50 Orlando                   1:33:28 
   18   196   287 Julie Bulloch           W8    51 Lakeland                  1:35:23