28th Annual DeLeon Springs 5K   
January 1, 2012; Chuck Lennon Park, DeLeon Springs, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andrew Epifanio                   DeLand  FL            633   19        1          17:07      5:31/M

Male 11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Aidan O'Gorman                    Port Orange  FL       694   10       30          22:45      7:20/M
       2    John Myers                        Ormond Beach  FL      690    8       48          25:09      8:07/M
       3    Blake Bell                        Maitland  FL          620    9       51          25:30      8:14/M
       4    Johnathan Hanson                  DeLand  FL            651    8       69          27:28      8:52/M
       5    Braden Hubert                     Roseville  MN         658    7      123          37:39     12:09/M
       6    Tristan Holloway                  Port Orange  FL       657    6      139          48:15     15:34/M
       7    Lucas Holloway                    Port Orange  FL       656    8      150          55:10     17:48/M

Male 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Franco Perez                      Ormond Beach  FL      972   12       12          20:08      6:30/M
       2    Jacob Wilson                      Ormond Beach  FL      969   14       60          26:35      8:35/M
       3    Coby Gilyard                      Culpeper  VA          644   13       65          26:51      8:40/M
       4    Bobby Stepniak                    Ormond Beach  FL      956   12       93          31:24     10:08/M

Male 15 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kyle Meerdo                       Altamonte Springs     683   16        7          18:46      6:03/M
       2    Coner Reed                        Debary  FL            881   16        9          19:08      6:10/M
       3    Taylor Hack                       Deltona  FL           780   16       18          21:24      6:54/M

Male 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Craig Henry                       Port Orange  FL       970   27        2          17:31      5:39/M
       2    Daniel Patton                     DeLand  FL            698   18        8          18:53      6:05/M
       3    Richard Dixon                     Port Orange  FL       632   24       24          22:04      7:07/M
       4    Juan Gonzalez                     DeLand  FL            645   22       25          22:06      7:08/M
       5    Matt Michelli                     South Daytona  FL     977   20       26          22:15      7:11/M
       6    Eric Hansard                      Port Orange  FL       649   20       36          23:54      7:43/M
       7    Matthew Parker                    Russellville  AR      696   21      141          49:22     15:55/M

Male 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brian Fields                      Winter Springs  FL    636   39        6          18:42      6:02/M
       2    David Mann                        DeLand  FL            878   38       15          20:38      6:39/M
       3    Brian Hack                        Deltona  FL           647   33       32          23:17      7:31/M
       4    Jason McConnell                   Daytona Beach  FL     682   31       33          23:20      7:32/M
       5    Brendan O'Gorman                  Port Orange  FL       693   35       44          24:38      7:57/M
       6    Tom Kay                           Mcintosh  FL          666   32       55          25:46      8:19/M
       7    Jeff Upson                        Ajax  FL              720   37       64          26:49      8:39/M
       8    Andrew Massiah                    Oviedo  FL            680   38       66          27:05      8:44/M
       9    James Mitarnowski                 Shickshinny  PA       952   30       86          30:12      9:45/M
      10    Matt Coleman                      Ormond Beach  FL      890   39      133          40:58     13:13/M
      11    Shawn Hubert                      Roseville  MN         660   35      144          52:13     16:51/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danny Weed                        Palm Coast  FL        906   41        3          18:11      5:52/M
       2    Mark Newman                       Debary  FL            996   40        4          18:35      6:00/M
       3    Daniel Williams                   Lake Mary  FL         724   41       45          24:44      7:59/M
       4    Tom Goedde                        Lake Mary  FL         951   41       95          31:33     10:11/M
       5    Joesph Barbone                    Ormond Beach  FL      955   43      114          34:45     11:13/M
       6    Michael Seghers                   Lake Mary  FL         945   41      127          40:05     12:56/M
       7    Russell Holloway                  Port Orange  FL       655   43      138          48:13     15:33/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    George Meerdo                     Altamonte Springs     684   48       10          19:20      6:14/M
       2    Tim Snook                         Ormond Beach  FL      714   48       11          19:30      6:17/M
       3    Erik Smith                        Beverly Hills  FL     711   47       16          20:51      6:44/M
       4    Joseph Conville                   Belle Isle  FL        629   46       19          21:25      6:55/M
       5    Tony Moran                        Holly Hill  FL        688   49       42          24:20      7:51/M
       6    Brian Fleming                     Deleon Springs  FL    639   46       52          25:31      8:14/M
       7    Dale Bramall                      Citrus Springs  FL    625   45       57          26:00      8:23/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Rob Vivari                        Meriden  CT           723   50       14          20:16      6:32/M
       2    Paul Wolf                         Richmond  UT          728   50       20          21:33      6:57/M
       3    Mike Bitting                      New Smyrna Beach FL   624   54       22          21:40      6:59/M
       4    Rick Paine                        Deltona  FL           962   50       27          22:22      7:13/M
       5    Paul Steiner                      DeLand  FL            716   52       29          22:29      7:15/M
       6    Bruce Akers                       DeLand  FL            989   54       80          28:32      9:12/M
       7    Manuel Marquez                    DeLand  FL            679   53       83          29:39      9:34/M
       8    John Baumann                      Vernon Hills  IL      619   51      103          32:43     10:33/M
       9    Steve Zukowsky                    St. Augustine  FL     942   52      112          33:51     10:55/M
      10    Greg Fields                       DeLand  FL            637   50      129          40:44     13:08/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Michael Fleming                   Elkton  FL            638   57       23          21:45      7:01/M
       2    Kris Lind                         Palm Coast  FL        675   55       49          25:13      8:08/M
       3    Joseph Fetchick                   Lake Mary  FL         634   56       90          31:02     10:01/M
       4    Greg Hubert                       Naples  FL            663   58      147          53:27     17:15/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lou Soukup                        The Village  FL       715   60       17          21:00      6:46/M
       2    Joseph Brida                      Miller Place  NY      626   60       21          21:38      6:59/M
       3    Bob Hamlin                        Palm Coast  FL        648   60       31          22:57      7:24/M
       4    Adam Rafalski                     Lake Mary  FL         700   61       34          23:20      7:32/M
       5    Ray Franklin                      Orlando  FL           641   61      117          35:06     11:19/M
       6    Richard Merriam                   Orlando  FL           685   63      152          55:15     17:49/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    David Bird                        Port Orange  FL       623   67       43          24:27      7:53/M
       2    Jack Slifer                       Ocala  FL             710   65       81          29:09      9:24/M
       3    George Major                      Heiskell  TN          678   65       84          29:51      9:38/M
       4    Peter Johnston                    DeLand  FL            904   67       97          31:41     10:13/M
       5    Richard Darden                    Windermere  FL        630   65      101          32:11     10:23/M
       6    Frank McCann                      The Villages  FL      681   65      115          35:04     11:19/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Hugh Wilson                       Dorval  FL            726   72       46          25:05      8:05/M
       2    Joe Bellamy                       Sanford  FL           621   70       79          28:19      9:08/M

Male 75 to 79

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jerry Lardinois                   Port Orange  FL       671   76       70          27:36      8:54/M
       2    Bob Hartley                       Debary  FL            654   77       94          31:27     10:09/M
       3    Philip Radford                    The Villages  FL      699   79      110          33:48     10:54/M
       4    Donald Nygaard                    Orlando  FL           692   78      140          48:56     15:47/M

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Coleman Reed                      Debary  FL            880            77          28:08      9:05/M
       2    Unknown Partic. 915                                     915            91          31:19     10:06/M
       3    Dave Beecht                       Winter Springs  FL    959           143          51:15     16:32/M

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Carol Rowe                        Richmond  UT          708   39        5          18:37      6:00/M

Female 11 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Whitley Williams                  Lake Mary  FL         725   10       35          23:45      7:40/M
       2    Laura Smith                       Lexington  VA         997   11       62          26:43      8:37/M
       3    Emily Myers                       Ormond Beach  FL      944    7       63          26:46      8:38/M
       4    Jacqueline Myers                  Ormond Beach  FL      691   10       82          29:30      9:31/M
       5    Katie Coleman                     Ormond Beach  FL      888    9      102          32:37     10:31/M
       6    Natalie Smith                     Beverly Hills  FL     712    9      113          34:19     11:04/M
       7    Emily Stepniak                    Ormond Beach  FL      957   10      128          40:40     13:07/M
       8    Kelly Coleman                     Ormond Beach  FL      889   7       131          40:57     13:13/M
       9    Kaelin Hubert                     Roseville  MN         659    6      145          52:14     16:51/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Myers                       Ormond Beach  FL      689   14       61          26:37      8:35/M
       2    Hannah Leary                      DeLand  FL            673   13      121          36:32     11:47/M

Female 15 to 17

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jocelin Adona                     Port Orange  FL       615   17       13          20:13      6:31/M
       2    Alex Bramlage                     Ponce Inlet  FL       901   17       40          24:04      7:46/M

Female 18 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Maigan Graham                     South Daytona  FL     978   22       53          25:37      8:16/M
       2    Dana Brecht                       Winter Springs  FL    961   23       54          25:42      8:17/M
       3    Laura Ramirez                     Ormond Beach  FL      971   21       56          25:56      8:22/M
       4    Jennifer Lawrence                 Orlando  FL           672   27       67          27:19      8:49/M
       5    Grace Hurley                      DeLand  FL            948   20       73          27:50      8:59/M
       6    Priscilla Kramer                  Orlando  FL           953   26       85          30:08      9:43/M
       7    Martha Johnson                    DeLand  FL            665   28       87          30:14      9:45/M
       8    Paula Bales                       Sweetwater  TN        916   29       92          31:20     10:06/M
       9    Amanda Mann                       DeLand  FL            877   29      109          33:45     10:53/M
      10    Michelle Craig                    Arlington  TX         756   27      126          39:11     12:38/M

Female 30 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Dawn Laido                        DeLand  FL            670   39       47          25:06      8:06/M
       2    Molly Sells                       Minneapolis  MN       709   30       68          27:26      8:51/M
       3    Karen Hanson                      DeLand  FL            652   33       71          27:41      8:56/M
       4    Sylvia Houde                      New Egypt  NJ         973   39       76          28:02      9:03/M
       5    Mary Upson                        Ajax  FL              719   33      105          32:55     10:37/M
       6    Jennifer Hubert                   Roseville  MN         661   35      124          37:39     12:09/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kristine Williams                 St. Augustine  FL     922   40       28          22:28      7:15/M
       2    Donna Smith                       Lexington  VA         998   43       37          23:58      7:44/M
       3    Trilby Stevens                    Winter Garden  FL     717   41       98          31:56     10:18/M
       4    Erica Wolf                        DeLand  FL            729   40      100          32:05     10:21/M
       5    Holly Taggart                     Clermont  FL          884   41      108          33:39     10:51/M
       6    Jennifer Stepniak                 Ormond Beach  FL      958   41      130          40:49     13:10/M
       7    Stephanie Coleman                 Ormond Beach  FL      887   42      132          40:58     13:13/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jen Micheli                       South Daytona  FL     686   49       38          23:59      7:44/M
       2    Cherise Wintz                     Ponce Inlet  FL       727   46       72          27:42      8:56/M
       3    Mary Hurley                       DeLand  FL            949   48       74          27:51      8:59/M
       4    Holly Pataky                      DeLand  FL            697   45       75          28:00      9:02/M
       5    Tracy Fetchick                    Lake Mary  FL         635   49       78          28:16      9:07/M
       6    Sandra Giles                      Swansea  MA           643   48       88          30:42      9:54/M
       7    Kim Fleming                       Deleon Springs  FL    640   48       96          31:39     10:13/M
       8    Mary Moorhead                     Ponce Inlet  FL       687   46      104          32:50     10:35/M
       9    Heidi Miller                      Debary  FL            992   45      118          35:15     11:22/M
      10    Marisa Biever                     Sanford  FL           622   45      135          43:28     14:01/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Pamela Hanson-Peterson            Port Orange  FL       653   52       41          24:06      7:46/M
       2    Kammie Ball                       Eustis  FL            617   51      107          33:34     10:50/M
       3    Anna Rodriguez                    DeLand  FL            705   54      122          37:09     11:59/M
       4    Deborah Storrings                 Syracuse  NY          718   54      134          43:18     13:58/M
       5    Elizabeth Van Dyke                Ocoee  FL             722   51      136          44:04     14:13/M
       6    Mary Ann Akers                    DeLand  FL            988   54      137          46:19     14:56/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Debora Diaz                       Ormond Beach  FL      631   55       39          24:02      7:45/M
       2    Carol Hansen-Vessa                Ormond Beach  FL      650   57       59          26:28      8:32/M
       3    Joy Hill                          Summerfield  FL       943   56      111          33:51     10:55/M
       4    Gigi Gardner                      Ormond Beach  FL      642   55      125          38:03     12:16/M
       5    Karen Brecht                      Winter Springs  FL    960   55      142          51:08     16:30/M
       6    Chris Hubert                      Naples  FL            662   59      148          53:31     17:16/M
       7    Renee Lambert                     Longwood  FL          905   59      149          53:31     17:16/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Gummey                      Daytona Beach  FL     646   61       50          25:15      8:09/M
       2    Jeanie Burgess                    Port Orange  FL       883   61       58          26:25      8:31/M
       3    Teri Barbato                      Orlando  FL           618   61      116          35:05     11:19/M
       4    Vicki Jaques                      Orange City  FL       664   60      119          35:40     11:30/M
       5    Jeanne Keiper                     Port Orange  FL       667   63      120          35:51     11:34/M
       6    Teresa Parker                     South Daytona  FL     695   62      151          55:14     17:49/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Susan Leonard                     Orange City  FL       674   65       89          30:46      9:55/M
       2    Mary MacHuga                      Daytona Beach  FL     677   67       99          31:58     10:19/M

Female 80 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Lois Loesch                       Ormond Beach  FL      676   83      106          33:21     10:45/M

Female no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jamie Reid                        Tavares  FL           703    0      146          52:25     16:55/M