Englewood YMCA Triathlon
400Meter Swim | 13M Bike | 5K Run
July 14, 2012; Englewood, FL

Timing & Results: Alta Vista Sports - M. Splitstone
Questions: splitstone@altavistasports.com

Age Groups

Male Overall Winner

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 1 John Stevenson Sarasota FL 163 32 59:00 1 7:05 0:56 1 30:47 0:25 1 19:45 --
 

Male 14 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 121 Brent Tyack Sarasota FL 40 13 1:27:32 1 9:11 1:50 1 47:12 0:56 1 28:22 --
2 175 Parker Schmidt Venice FL 143 11 1:41:23 2 9:11 3:37 3 55:34 0:47 2 32:12 --
3 179 Jacob Supe Sarasota FL 76 11 1:43:06 3 10:02 3:29 2 53:21 0:46 3 35:25 --
 

Male 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 38 Jarrett Quinn Venice FL 43 17 1:13:31 1 6:03 1:41 2 38:43 0:30 3 26:32 --
2 51 Joseph Pantera Osprey FL 249 18 1:15:19 2 8:59 2:39 1 38:28 0:19 1 24:52 --
3 57 Reid Helgemo Punta Gorda FL USA 253 17 1:16:12 3 9:12 1:58 4 39:11 0:42 2 25:08 --
4 69 Cole Nelson Englewood FL 210 17 1:18:32 4 9:19 1:49 3 38:47 0:36 4 27:59 --
 

Male 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 16 Danny Duncan Englewood FL 257 20 1:08:45 3 8:12 0:54 2 36:57 0:37 3 22:04 --
2 21 Preston Cain Sarasota FL 234 23 1:10:34 2 7:49 1:54 1 36:41 2:08 2 21:59 --
3 43 Cortland Wheeler Fort Myers FL 145 24 1:14:08 4 9:24 2:00 3 39:51 0:54 1 21:58 --
4 84 Matias Barbero Cape Coral FL 167 24 1:20:39 1 7:23 1:41 4 41:55 1:17 4 28:21 --
 

Male 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 14 Anthony Welch Sarasota FL 112 28 1:08:19 6 9:15 1:25 1 33:38 0:32 1 23:28 --
2 39 Michael Folino Sarasota FL 130 29 1:13:36 5 8:45 2:00 2 37:37 0:59 2 24:13 --
3 42 John Wassenaar Venice FL 265 26 1:13:46 2 8:14 1:31 3 38:49 0:43 3 24:26 --
4 50 Travis Holsbeke Sarasota FL 266 29 1:15:02 1 7:04 1:56 4 39:49 0:22 7 25:49 --
5 64 Maxwell Calvert Upper Montclair NJ 173 27 1:17:54 3 8:15 2:07 6 40:57 1:09 6 25:24 --
6 65 Jason Cooke Pt. Charlotte FL 142 28 1:18:03 4 8:22 1:24 8 41:37 0:36 9 26:03 --
7 71 Justin James Bradenton FL 204 25 1:18:54 8 9:35 2:42 7 41:00 0:28 5 25:07 --
8 87 Matthew Neitzel Ellenton FL 136 29 1:20:58 12 13:20 1:59 5 39:50 1:14 4 24:33 --
9 128 Lee Tomlin North Port FL 96 29 1:30:04 10 11:42 3:17 11 45:49 0:23 10 28:51 --
10 129 Daniel Zheng Bradenton FL 89 27 1:30:22 14 17:08 2:36 9 44:06 0:41 8 25:50 --
11 137 Dan Couture Sarasota FL 157 27 1:31:53 9 11:34 2:53 12 46:06 1:13 11 30:05 --
12 170 Patrick Brown Pt. Charlotte FL 237 28 1:39:24 11 12:24 2:40 13 49:30 0:29 13 34:19 --
13 180 Alex Sberna Sarasota FL 175 27 1:43:11 15 17:42 3:07 10 44:34 0:36 14 37:09 --
14 201 Hamilton Coffey Osprey FL 227 25 1:54:35 7 9:21 11:36 15 1:00:43 2:26 12 30:26 --
15 203 Charles Miller Manassas VA 184 25 1:56:01 13 15:14 7:48 14 51:08 1:42 15 40:07 --
 

Male 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 2 Shawn Johnson Sarasota FL 132 33 1:00:45 1 6:55 1:02 1 31:47 0:23 1 20:37 --
2 5 Andrew Berster Sarasota FL 24 32 1:04:55 2 7:16 1:22 2 33:01 0:32 5 22:42 --
3 8 Damien Blumetti Sarasota FL 91 31 1:06:37 3 7:34 1:21 4 35:16 0:26 2 21:59 --
4 9 Eric Portwood Pt. Charlotte FL 138 30 1:07:18 5 8:21 1:55 3 34:03 0:45 3 22:13 --
5 45 William Zett Englewood FL 19 33 1:14:47 9 13:07 2:11 5 35:33 1:13 4 22:42 --
6 52 Thomas Fabian, II Pt. Charlotte FL 58 32 1:15:20 6 8:42 2:12 6 36:51 0:53 7 26:40 --
7 61 Mathew Kepler Sarasota FL 78 32 1:17:11 4 7:55 1:21 7 37:10 0:36 9 30:08 --
8 75 Szilard Pint Sarasota FL 222 30 1:19:16 7 10:35 2:14 8 37:25 0:53 8 28:06 --
9 111 Bradley Gibson Englewood FL 151 31 1:26:07 8 10:38 2:54 9 47:23 0:38 6 24:32 --
 

Male 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 3 John Ambrozic III Bradenton FL 8 35 1:03:00 4 8:30 1:11 1 31:48 0:28 1 21:01 --
2 10 Joel Zalud Venice FL 200 37 1:07:29 3 7:42 1:20 4 36:03 0:32 2 21:51 --
3 12 Eric Biles Sarasota FL 246 37 1:07:58 2 7:39 1:11 2 33:57 0:40 7 24:30 --
4 19 Stephen Higgins Bradenton FL 64 35 1:09:47 1 7:29 1:35 3 35:16 0:37 8 24:48 --
5 22 Mark Kowalski Sarasota FL 68 35 1:10:45 5 8:31 1:32 5 37:03 1:07 4 22:30 --
6 40 Martin Chappell Englewood FL 54 35 1:13:37 6 8:49 2:03 6 37:36 0:39 6 24:29 --
7 47 Ivan Olarte Punta Gorda FL USA 213 37 1:14:55 7 9:10 2:24 7 37:47 1:09 5 24:22 --
8 54 Brennan Deittrick Venice FL 59 39 1:15:36 11 10:30 2:21 10 39:51 0:40 3 22:11 --
9 62 Emanuele Dona Dalle Rose Venice FL 182 38 1:17:26 8 9:12 2:46 8 38:54 0:49 9 25:42 --
10 88 Tony Miller Punta Gorda FL USA 90 37 1:21:19 9 9:41 2:50 9 39:20 1:29 11 27:58 --
11 97 Christopher Bloom Sarasota FL 259 36 1:22:24 10 9:52 2:59 11 40:38 1:18 10 27:35 --
12 139 Clay Henson North Port FL 119 37 1:32:18 13 12:03 2:33 13 47:48 0:45 12 29:08 --
13 157 Sam Caines Pt. Charlotte FL USA 32 38 1:35:52 12 11:48 1:59 12 45:11 1:03 13 35:49 --
 

Male 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 4 Jack Rich Sarasota FL 245 42 1:04:26 11 9:26 1:48 1 30:47 0:36 3 21:46 --
2 6 Michael Thornton North Port FL 226 41 1:05:21 4 8:34 0:58 4 34:49 0:28 2 20:31 --
3 11 Garry Battaglia Sarasota FL 37 41 1:07:50 2 8:20 1:41 2 33:34 0:38 8 23:36 --
4 15 Brad Dailey Englewood FL 69 40 1:08:29 10 9:21 1:18 3 34:34 0:41 6 22:34 --
5 18 Juan Arrascue Venice FL 199 41 1:09:28 13 9:37 1:22 11 37:34 0:47 1 20:06 --
6 20 Stephen Groth Bradenton FL 105 40 1:09:59 6 8:45 1:58 7 36:18 0:49 4 22:06 --
7 25 Erik Almadrones Tampa FL 256 44 1:11:15 1 8:09 1:42 5 35:07 0:55 12 25:20 --
8 26 Steve Butler Nokomis FL 124 41 1:11:21 3 8:32 1:52 10 37:29 0:55 5 22:32 --
9 27 Bradley Woodham Cape Coral FL 70 43 1:11:21 5 8:36 2:05 9 37:27 0:36 7 22:36 --
10 32 Paul Harris Palmetto FL 47 44 1:12:15 8 9:06 1:50 6 35:19 0:45 10 25:13 --
11 70 George Busi Bradenton FL 48 41 1:18:41 7 9:01 1:41 17 40:22 1:16 13 26:20 --
12 72 Mark Becker Lakewood Ranch FL 60 44 1:18:54 18 11:12 1:44 14 39:42 1:11 9 25:03 --
13 77 Luigi Giannattasio Sarasota FL 194 41 1:19:27 17 10:16 2:43 18 40:40 0:28 11 25:19 --
14 81 Mark Teaney Pt. Charlotte FL 86 43 1:20:22 9 9:08 2:25 16 40:20 1:00 14 27:27 --
15 85 Fredric Meyers, Jr. North Port FL 206 43 1:20:43 12 9:30 1:37 15 40:04 0:46 16 28:45 --
16 86 Christopher Stevens Sarasota FL 217 43 1:20:50 14 10:10 2:13 8 37:13 1:23 18 29:49 --
17 90 Kevin Schrock Sarasota FL 52 44 1:21:26 16 10:16 2:32 12 38:55 1:14 15 28:27 --
18 99 Frank Suarez Bradenton FL 219 41 1:23:15 15 10:10 3:14 13 39:12 1:48 17 28:48 --
 

Male 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 17 Mark Doyle Bradenton FL 188 47 1:08:45 5 9:20 2:22 1 34:00 0:51 1 22:10 --
2 30 Chuck Moonen Bradenton FL 9 47 1:11:55 7 9:35 1:26 5 37:56 0:38 2 22:18 --
3 31 Michael Lange Hessen DEU 1 46 1:12:12 10 10:13 2:09 3 36:07 0:21 4 23:19 --
4 33 Daniel Schultz Cape Coral FL 62 47 1:12:15 3 8:56 1:24 4 36:39 0:32 5 24:43 --
5 34 Michael Flowers Punta Gorda FL 97 46 1:12:15 1 8:32 1:30 7 39:09 0:26 3 22:35 --
6 74 David Reynolds Venice FL 197 46 1:19:00 15 13:57 2:23 2 35:14 1:00 8 26:24 --
7 80 Dan Feuser Englewood FL 41 47 1:20:17 2 8:43 1:42 9 40:05 0:55 10 28:49 --
8 93 Jose Ruiz, Jr Cape Coral FL 120 49 1:21:47 11 10:21 1:56 11 42:22 1:07 7 25:59 --
9 94 Eric Bock Bradenton FL 240 45 1:21:55 4 9:11 2:31 6 39:09 1:30 11 29:33 --
10 106 Larry Shears York PA 264 48 1:24:50 14 13:32 3:23 10 41:21 1:37 6 24:55 --
11 126 Jim Bartek Pt. Charlotte FL 262 49 1:29:48 12 11:02 3:45 15 47:14 1:14 9 26:32 --
12 136 Manuel Pimentel Bradenton FL 106 48 1:31:51 6 9:33 4:40 8 39:25 3:44 14 34:27 --
13 141 Christopher Greene Cape Coral FL 177 49 1:32:42 13 11:17 2:13 13 45:18 1:48 13 32:03 --
14 162 John Leclair Pt. Charlotte FL 148 49 1:37:37 16 15:16 5:13 14 45:38 1:45 12 29:43 --
15 188 Bernard Pisaturo Punta Gorda FL 231 47 1:45:55 17 17:32 2:38 12 44:03 0:42 15 40:58 --
16 192 Rick Rzad Murdock FL 250 49 1:50:36 8 9:35 3:10 16 50:15 1:07 16 46:27 --
 

Male 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 13 Karl Stine Huntsville AL 17 53 1:07:59 2 8:35 1:11 1 35:09 0:26 1 22:36 --
2 29 Grant Setzer Cape Coral FL 84 51 1:11:42 6 10:10 1:16 2 35:32 0:33 2 24:09 --
3 37 Mike McGarry Cape Coral FL USA 116 50 1:13:31 4 9:38 1:23 4 37:48 0:31 3 24:09 --
4 44 David Strehlow Sarasota FL 192 53 1:14:24 7 10:34 1:40 3 35:51 0:53 5 25:24 --
5 59 Douglas Manning Sarasota FL 236 54 1:16:54 5 9:55 2:16 5 38:51 1:19 4 24:31 --
6 78 Timothy Hochuli Bradenton FL 128 51 1:19:44 1 7:36 1:51 6 38:54 0:56 9 30:26 --
7 118 Neil Snyder Naples FL 191 53 1:26:39 10 10:55 2:13 8 41:56 1:26 7 30:07 --
8 119 Ward Wright Venice FL 230 51 1:26:52 9 10:46 3:24 7 41:23 2:02 6 29:15 --
9 130 Paul Cerami Pt. Charlotte FL 244 50 1:30:59 8 10:38 3:36 9 45:22 0:21 10 31:01 --
10 132 Bob Henshaw Fort Myers FL 218 54 1:31:22 3 8:37 3:37 10 45:50 1:53 11 31:22 --
11 152 James Quinn Venice FL 42 50 1:34:40 11 13:16 2:48 11 47:16 1:09 8 30:10 --
 

Male 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 23 Dennis Thompson Venice FL 114 57 1:10:48 1 7:34 1:29 3 37:21 0:35 2 23:47 --
2 36 Michael Fogassey Sarasota FL 193 58 1:13:16 5 9:49 2:37 1 35:56 0:45 3 24:07 --
3 48 Don Downs Punta Gorda FL 150 57 1:14:57 7 11:25 1:37 2 37:16 1:09 1 23:28 --
4 53 Richard Fuerst Englewood FL 45 57 1:15:28 4 9:07 2:20 4 38:23 1:19 4 24:17 --
5 83 David Jones Naples FL 39 56 1:20:31 6 10:17 2:26 5 39:02 0:57 5 27:47 --
6 101 Brad Voss Nokomis FL 72 55 1:23:30 2 7:53 1:37 6 39:33 1:16 8 33:09 --
7 107 Jonathan Moore Sarasota FL 159 55 1:25:08 3 8:57 2:05 7 39:50 6:01 6 28:13 --
8 194 Mark Usher Sarasota FL 5 59 1:51:42 8 12:27 3:09 9 51:57 1:41 9 42:27 --
9 196 Ric Coffey Sarasota FL 209 55 1:51:53 10 13:22 4:52 10 1:00:44 2:28 7 30:26 --
10 205 Paul Ryan Venice FL 131 57 1:59:19 9 12:50 5:07 8 50:17 2:28 10 48:35 --
 

Male 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 60 Jerry Downs Venice FL 125 60 1:16:56 2 9:34 2:28 2 38:02 0:49 2 26:01 --
2 79 Thomas Fabian Pt. Charlotte FL 57 62 1:19:53 5 12:12 2:22 3 38:32 1:29 1 25:17 --
3 104 Chas Smith Lakeland FL 201 64 1:23:50 1 9:14 2:29 5 39:41 1:09 5 31:14 --
4 113 John Van Note Englewood FL 66 62 1:26:16 6 13:27 5:09 1 37:17 1:10 4 29:11 --
5 123 Michael Harper Naples FL 252 64 1:28:33 7 17:35 2:14 6 40:31 1:15 3 26:56 --
6 127 Dennis McNaughton Sarasota FL 127 62 1:30:03 4 11:46 4:12 4 39:11 1:43 6 33:09 --
7 149 Bill Mestrezat Sarasota FL 181 61 1:34:23 3 10:54 4:02 7 43:37 2:38 7 33:10 --
 

Male 65 to 69

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 120 Jay Anderson St. Pete Beach FL 154 67 1:27:18 1 9:09 2:28 1 42:06 0:48 2 32:46 --
2 138 Paul Perisho Cape Coral FL 208 67 1:31:56 3 13:15 2:25 2 44:54 0:45 1 30:35 --
3 187 Richard Lebeau Largo FL 81 69 1:45:19 2 12:26 3:27 3 47:55 1:16 3 40:13 --
 

Male 70 to 74

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 206 Tom O'Neill Venice FL 36 72 2:03:34 1 14:28 3:49 1 51:03 0:53 1 53:18 --
 

Female Overall Winner

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 7 Heather Butcher Venice FL 165 40 1:05:30 1 7:10 1:15 1 36:13 0:34 1 20:17 --
 

Female 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 56 Dani Young Punta Gorda FL USA 170 16 1:15:37 1 9:45 1:33 1 40:03 0:34 1 23:40 --
2 133 Marissa Phillips Venice FL 171 18 1:31:26 3 11:10 3:35 2 48:45 0:40 2 27:14 --
3 143 Katie Allen Osprey FL 247 19 1:33:16 2 10:45 2:39 3 51:22 0:38 3 27:50 --
 

Female 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 24 Jesse Bono Sarasota FL 174 24 1:11:13 5 9:45 1:34 1 38:03 0:46 1 21:03 --
2 49 Angelica Compton Clearwater FL 242 20 1:14:58 2 7:26 1:22 2 39:04 0:37 2 26:27 --
3 116 Jessica Pall Osprey FL 248 23 1:26:36 1 7:20 2:52 4 45:21 1:11 4 29:50 --
4 159 Erin Leclair Punta Gorda FL 147 22 1:37:19 9 13:08 3:47 7 50:35 0:37 3 29:10 --
5 163 Noelle Cummins Sarasota FL 216 20 1:37:42 4 9:23 3:05 3 42:53 0:53 9 41:27 --
6 172 Chelsea Fourakre Gainesville FL 152 20 1:39:30 3 8:31 3:22 8 51:21 1:09 5 35:05 --
7 181 Kristina Swanson Gainesville FL 93 23 1:43:25 7 12:11 2:48 5 50:08 0:26 6 37:50 --
8 182 Kimberly Olson Gainesville FL 94 20 1:43:26 6 10:53 4:04 6 50:10 0:27 7 37:50 --
9 200 Amber Mettille Venice FL 189 24 1:53:27 8 12:36 3:52 9 58:18 0:36 8 38:03 --
 

Female 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 73 Jessi Neitzel Ellenton FL 137 27 1:18:58 1 8:57 1:54 1 41:50 0:47 2 25:28 --
2 100 Lauren Labossiere Sarasota FL 162 28 1:23:16 5 10:44 1:54 2 43:55 0:28 3 26:14 --
3 110 Katie Cooke Pt. Charlotte FL 141 28 1:25:52 3 10:04 1:43 6 48:43 0:34 1 24:47 --
4 122 Whitney Brown Sarasota FL 27 26 1:27:48 8 12:32 2:13 3 44:05 0:41 4 28:15 --
5 142 Samantha Bono North Port FL 30 26 1:32:53 7 12:14 3:18 4 45:52 1:27 5 30:00 --
6 165 Melissa Roca Pt. Charlotte FL 172 27 1:38:18 6 11:52 3:27 7 50:08 2:02 6 30:47 --
7 176 Erin Mungavin Sarasota FL 35 27 1:42:13 4 10:25 3:04 8 52:44 0:32 7 35:26 --
8 186 Jaclyn Ohman Sarasota FL 203 29 1:45:14 2 9:48 2:59 5 48:23 1:12 8 42:51 --
 

Female 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 41 Agnese Butler Nokomis FL 123 33 1:13:44 1 7:01 1:52 3 39:16 0:46 1 24:47 --
2 66 Gabriella Leclair Sarasota FL 87 30 1:18:06 2 8:45 2:11 4 39:16 1:13 5 26:38 --
3 76 Mariryan Heschmeyer Venice FL 166 34 1:19:24 5 9:37 2:17 5 40:42 1:01 2 25:45 --
4 89 Katherine Adams Sarasota FL 122 30 1:21:25 8 10:51 1:44 2 37:51 0:59 9 29:58 --
5 95 Lana Kepler Sarasota FL 79 31 1:22:03 10 11:05 1:54 6 42:24 0:54 3 25:45 --
6 102 Tracy Garza Venice FL USA 134 34 1:23:36 3 9:24 3:06 7 44:02 1:07 4 25:56 --
7 131 Sarah Kelly Sarasota FL 254 32 1:31:05 7 10:14 2:32 10 45:54 0:36 13 31:48 --
8 140 Kendra Blaker Gainesville FL 26 32 1:32:31 16 12:52 3:10 11 46:47 1:02 7 28:39 --
9 148 Erin McCormick Pt. Charlotte FL 135 34 1:34:07 6 10:06 3:20 15 51:21 0:39 8 28:39 --
10 151 Erika Foster Bradenton FL 25 32 1:34:34 12 11:24 2:34 12 49:04 0:49 10 30:41 --
11 153 Tara Goldstein Sarasota FL 241 30 1:34:43 9 10:52 2:44 16 51:39 2:18 6 27:07 --
12 156 Amanda Tannehill Englewood FL 178 33 1:35:30 13 11:40 3:03 9 45:39 1:26 14 33:40 --
13 168 Sarah Bloom Sarasota FL 260 33 1:38:36 15 12:33 2:16 8 45:20 1:17 16 37:07 --
14 174 Erin Murphy Spring TX 238 32 1:39:35 18 14:29 2:28 13 49:15 1:45 12 31:36 --
15 189 Jenny Beisker Sarasota FL 103 31 1:48:51 17 13:04 4:49 17 57:40 1:50 11 31:26 --
16 195 Julie Clark Venice FL 263 34 1:51:43 11 11:11 5:25 18 57:44 1:08 15 36:13 --
17 198 Stephanie Balcita Sarasota FL 113 31 1:52:08 14 12:30 4:26 14 49:17 2:34 17 43:21 --
 

Female 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 28 Sherry Labree Punta Gorda FL 133 36 1:11:41 2 8:31 1:29 1 37:09 0:33 2 23:57 --
2 35 Noelle Cartier Palmetto FL 74 37 1:12:35 1 8:29 1:26 2 37:21 0:41 3 24:36 --
3 63 Melony Wilkinson Venice FL 50 35 1:17:53 7 11:08 1:34 3 40:59 0:46 1 23:25 --
4 103 Cristina Dulin Ellenton FL 239 35 1:23:49 3 8:50 2:16 8 45:46 0:58 4 25:58 --
5 108 Melissa Hirstein Sarasota FL 176 36 1:25:37 4 10:24 2:05 5 41:57 1:08 8 30:00 --
6 109 Jenny Delaney Sarasota FL 233 35 1:25:45 5 10:40 3:27 4 41:05 1:31 6 29:01 --
7 114 Krista Zivkovic Cape Coral FL USA 220 38 1:26:19 9 11:39 2:17 6 42:25 1:04 5 28:52 --
8 135 Shelley Lapean Rotonda West FL 180 38 1:31:42 10 12:46 2:13 7 43:11 0:47 10 32:43 --
9 154 Jennifer Ragazzone Rotonda West FL 29 36 1:34:58 6 11:04 3:35 10 48:11 0:50 9 31:17 --
10 158 Heather Henson North Port FL 118 37 1:36:46 11 16:02 3:01 9 47:05 1:05 7 29:30 --
11 161 Jennifer Behrens Venice FL 144 36 1:37:30 8 11:10 3:11 11 48:38 1:02 11 33:28 --
 

Female 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 91 Theresa McComb Lithia FL 18 44 1:21:30 1 9:50 1:47 1 39:45 0:44 2 29:21 --
2 92 Nicole Chapman Sarasota FL 187 40 1:21:30 2 10:08 2:02 2 40:09 0:50 1 28:18 --
3 146 Cyndee Reynolds Venice FL 195 41 1:33:52 3 10:42 3:12 4 43:43 2:54 3 33:18 --
4 173 Kelly Ratcliff Valrico FL 7 43 1:39:33 6 12:12 2:39 5 44:18 1:10 4 39:13 --
5 184 Elizabeth Taylor Pt. Charlotte FL 223 44 1:43:38 4 10:44 1:56 3 43:21 0:51 7 46:43 --
6 202 Renee Lepere Pt. Charlotte FL 146 40 1:55:05 5 10:57 4:13 6 50:17 4:28 6 45:09 --
7 204 Teresa Dailey Englewood FL 101 43 1:58:15 7 13:49 3:29 7 55:15 0:56 5 44:44 --
 

Female 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 55 Louann Jessup Palmetto FL 75 48 1:15:37 4 9:38 1:45 3 38:34 0:53 2 24:46 --
2 58 Lynn Guthrie Sarasota FL 169 48 1:16:54 2 9:18 2:23 4 38:54 0:56 3 25:22 --
3 67 Patti Waller Sarasota FL 98 49 1:18:14 7 10:41 1:47 2 38:09 0:37 4 26:59 --
4 82 Dana Duckman Sarasota FL 88 45 1:20:29 6 10:24 2:01 1 38:06 0:55 8 29:01 --
5 96 Ren Hardman Schrock Sarasota FL 51 47 1:22:13 5 9:40 2:04 6 40:34 1:06 7 28:47 --
6 98 Renee Jeffries North Port FL 156 45 1:22:26 15 15:45 1:32 5 39:25 1:10 1 24:33 --
7 115 Jacqueline Fortin Venice FL 229 47 1:26:25 1 9:05 2:28 8 43:34 0:52 10 30:24 --
8 117 Gail Marinari Pt. Charlotte FL 56 48 1:26:38 13 13:31 3:22 7 41:04 1:23 6 27:16 --
9 124 Joan Floyd Oviedo FL 161 45 1:28:38 3 9:28 2:32 14 45:55 1:31 9 29:11 --
10 125 Amanda Nelson Englewood FL 225 45 1:28:49 11 12:38 2:38 13 45:45 0:32 5 27:14 --
11 147 Rita De Palma Sarasota FL 168 46 1:34:03 8 11:22 2:35 11 45:27 1:33 12 33:04 --
12 150 Cindy Loria Venice FL USA 202 47 1:34:32 14 14:07 2:29 10 45:01 0:39 11 32:14 --
13 166 Christy Schlabach Sarasota FL 83 46 1:38:22 12 12:56 2:24 9 43:55 0:47 15 38:18 --
14 167 Leslie Robertson Englewood FL USA 179 49 1:38:23 9 11:59 2:47 12 45:32 0:37 14 37:27 --
15 178 Wendy Davis Sarasota FL 205 45 1:43:05 10 12:16 2:49 15 50:26 1:39 13 35:54 --
 

Female 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 68 Jaimela Dulaney Pt. Charlotte FL 214 50 1:18:24 3 10:49 1:31 1 37:38 1:04 1 27:19 --
2 105 Sheila Snyder Naples FL 190 53 1:24:15 1 9:21 1:55 3 43:32 1:10 2 28:14 --
3 134 Cindy Williams Hudson FL 107 53 1:31:30 5 11:46 2:02 4 45:04 0:54 4 31:43 --
4 145 Denise Boyd Venice FL USA 251 52 1:33:45 6 11:51 2:57 8 48:36 1:57 3 28:22 --
5 155 Lisa Brewer Sarasota FL 221 51 1:35:15 7 12:35 2:15 2 43:13 1:24 5 35:46 --
6 169 Sandra Newell Englewood FL 63 53 1:39:09 2 10:47 2:27 6 47:02 1:28 6 37:23 --
7 177 Lisa Andrews Naples FL 61 51 1:42:20 8 12:40 3:18 5 46:10 2:03 7 38:07 --
8 185 Anne McBride Sarasota FL 228 53 1:44:19 4 11:24 3:49 7 48:14 1:42 9 39:08 --
9 191 Jeannie Gomes Osprey FL 261 52 1:49:14 9 15:31 3:14 9 49:27 2:37 8 38:22 --
 

Female 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 164 Madeleine Jones Naples FL 38 55 1:38:05 1 11:31 3:24 1 47:06 1:01 1 35:01 --
2 183 Maggie Adler Sarasota FL 211 56 1:43:27 2 12:33 2:21 2 48:25 1:11 3 38:56 --
3 190 Kathy Norman St. Louis MO 49 58 1:49:12 3 13:16 3:51 3 50:54 4:02 2 37:08 --
4 199 Sheila Charles Venice FL 16 59 1:52:51 4 16:06 3:32 4 51:27 2:13 4 39:32 --
5 207 Teddy Rodenfels Fort Myers FL USA 13 59 2:18:33 5 22:48 5:23 5 57:14 1:58 5 51:08 --
 

Female 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 46 Suzette Trainor Nokomis FL 55 60 1:14:53 1 9:07 1:43 1 37:16 1:14 1 25:31 --
2 144 Carole Torreano Largo FL 82 64 1:33:20 4 11:58 2:07 2 43:31 1:11 3 34:30 --
3 160 Lucille Rich Venice FL 53 63 1:37:29 5 14:33 2:06 3 45:00 2:27 2 33:22 --
4 171 Patricia Fitzgerald Venice FL 129 63 1:39:26 3 11:57 2:45 4 45:37 0:45 4 38:20 --
5 193 Nancy Hennig Venice FL 108 63 1:51:26 2 11:31 3:31 5 54:42 2:19 5 39:21 --
 

Female 65 to 69

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 112 Nancy Downs Venice FL 126 66 1:26:12 1 9:35 2:13 1 44:26 1:16 1 28:40 --
2 197 Lois Collins Englewood FL 160 68 1:51:58 2 10:49 4:03 2 52:41 2:20 2 42:03 --
 

Clydesdale

39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 3 Adam Pennell Venice FL 46 33 1:14:48 2 8:20 1:40 2 36:52 0:49 1 27:05 --
2 4 Kenneth Adams Sarasota FL 121 32 1:16:24 5 9:52 1:40 1 36:50 0:51 2 27:10 --
3 6 Christopher Peters Bradenton FL 198 35 1:19:10 3 8:42 1:29 3 39:15 0:45 3 28:57 --
4 7 Stephen Schweigart Sarasota FL 149 33 1:21:18 1 8:17 1:21 4 40:39 0:34 4 30:25 --
5 10 Brent Thompson North Port FL 65 34 1:26:28 4 9:23 1:57 5 42:41 1:07 5 31:18 --
6 16 Gabriel Jiva Sarasota FL 215 33 1:43:25 8 13:06 4:26 6 45:41 0:50 7 39:20 --
7 17 Chris Ragazzone Rotonda West FL 28 38 1:43:30 9 13:11 2:53 8 48:15 1:26 6 37:42 --
8 21 Nicholas Wilson Bradenton FL 153 29 1:55:45 7 13:06 4:30 9 55:15 1:54 8 40:57 --
9 23 Craig Zeigler Venice FL 196 31 1:57:16 6 10:49 5:09 7 46:14 3:20 9 51:43 --
 

40 and over

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 1 Ed Wyatt Sarasota FL 92 47 1:11:25 1 7:48 1:46 1 35:41 0:39 2 25:28 --
2 2 John Folvig Sarasota FL 258 48 1:13:12 2 8:48 1:24 2 36:32 0:51 3 25:36 --
3 5 William Gorman Punta Gorda FL 31 49 1:16:59 7 10:04 2:31 4 37:41 1:48 1 24:54 --
4 8 Jim Martin Tampa FL 10 50 1:21:43 3 9:13 2:20 3 37:00 1:11 6 31:58 --
5 9 Stephen Supe Sarasota FL 77 45 1:23:14 6 9:47 2:13 6 39:52 1:04 5 30:17 --
6 11 Jim Mangan Sarasota FL 139 47 1:26:50 5 9:46 3:05 9 44:38 1:03 4 28:16 --
7 12 Chris Banting Englewood FL 22 46 1:29:58 9 10:20 2:54 5 39:46 0:35 9 36:22 --
8 13 Terry Carfagno Rotonda West FL 212 48 1:35:59 11 12:35 2:31 8 44:29 0:30 8 35:52 --
9 14 Gary Shelp Sarasota FL 111 54 1:36:16 4 9:14 2:59 7 43:58 1:25 11 38:38 --
10 15 Tom Shirley Englewood FL 117 40 1:37:33 8 10:14 3:38 10 45:02 1:52 10 36:45 --
11 18 Thomas Caffelle Oxford MA 21 57 1:48:46 14 17:56 5:36 13 49:27 1:34 7 34:12 --
12 19 Rusty Starcher Punta Gorda FL USA 140 47 1:50:55 10 11:29 4:14 11 46:48 2:30 15 45:53 --
13 20 James Coker Venice FL 4 54 1:53:11 15 17:59 4:53 12 47:52 0:45 13 41:39 --
14 22 Kevin Katsarelas Pt. Charlotte FL 11 48 1:56:01 12 13:05 2:55 14 53:03 1:08 14 45:47 --
15 24 Ben Muster Pt. Charlotte FL 15 48 2:02:33 13 17:52 4:55 15 59:54 1:08 12 38:43 --
 

Athena

39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 4 Kristina Wilson Bradenton FL 155 27 2:03:56 1 10:35 4:27 2 1:05:21 1:13 1 42:18 --
2 5 Ashlee Reynolds Manassas VA 183 23 2:10:55 2 15:44 3:33 1 58:56 0:44 2 51:55 --
 

40 and over

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 1 Colleen Shannon Pt. Charlotte FL 110 49 1:24:51 1 8:33 2:15 1 40:38 1:02 2 32:21 --
2 2 Ann Ross Venice FL 80 45 1:30:58 2 9:08 2:06 2 47:00 2:09 1 30:33 --
3 3 Terri Caffelle Oxford MA 20 55 1:52:40 3 17:08 4:02 3 50:27 0:54 3 40:07 --
 

Fat Tire

Male

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 1 Steve Perez Sarasota FL 109 44 1:33:02 1 10:51 2:57 1 49:10 1:21 1 28:42 --
2 5 Michael Erickson Venice FL 235 48 1:41:57 2 11:14 2:50 2 52:22 1:16 2 34:13 --
3 7 Jay Gunter Deltona FL 164 48 2:10:44 3 16:06 4:35 3 57:57 0:43 3 51:21 --
 

 

Female

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------  
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time Penalty
1 2 Jennifer Heeg Palm Bay FL 33 33 1:33:30 1 7:52 3:25 1 51:11 1:01 1 30:00 --
2 3 Vickie Seppanen Sarasota FL 102 45 1:34:06 2 12:24 3:49 1 45:57 0:47 2 31:08 --
3 4 Jill Herndon Gainesville FL 243 46 1:39:48 1 11:58 3:21 2 54:35 0:44 1 29:08 --
4 6 Dolores Hiott Bradenton FL 71 33 1:57:31 2 15:07 4:34 2 1:00:56 1:02 2 35:51 --
5 8 Leeann Muster Pt. Charlotte FL 255 46 2:24:24 3 20:46 5:16 3 1:09:43 1:17 3 47:21 --
 

Team Relay

          ------- Swim ------- ------- Bike ------- ------- Run -------  
Place Team No. Team Name Participant Names Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time Penalty
1 293 Young and Restless Carter Couchot 1:13:50 1 7:30 -- -- -- -- --
      Gerard Floyd 1:13:50 -- -- 3 40:39 -- -- --
      Madison Floyd 1:13:50 -- -- -- -- 1 24:01 --
                       
2 295 Team Mac Janet Clausi 1:17:12 6 9:08 -- -- -- -- --
      Dave McNaboe 1:17:12 -- -- 1 37:54 -- -- --
      Paula McClintock 1:17:12 -- -- -- -- 4 26:10 --
 
3 292 Pt. Charlotte Shiners Jacob Klossner 1:18:19 2 7:58 -- -- -- -- --
      Peter Lukacek 1:18:19 -- -- 4 43:51 -- -- --
      Ken Lovejoy 1:18:19 -- -- -- -- 2 24:24 --
 
4 294 Endurance in Motion Kristi Gerathy 1:20:17 4 9:00 -- -- -- -- --
      David Williams 1:20:17 -- -- 2 38:49 -- -- --
      Matthew LaBree 1:20:17 -- -- -- -- 8 30:51 --
 
5 299 Team Resolve William Swanson 1:21:12 5 9:08 -- -- -- -- --
      Melodey Kidman 1:21:12 -- -- 5 44:30 -- -- --
      Wayne Boone 1:21:12 -- -- -- -- 3 25:47 --
 
6 290 Team Mizelle Karol Wojciechowski 1:26:49 8 9:56 -- -- -- -- --
      Rhona Wojciechowski 1:26:49 -- -- 7 47:15 -- -- --
      Larry Headley 1:26:49 -- -- -- -- 6 27:46 --
 
7 298 Who Dat Cesar Rodriguez-Palacios 1:28:02 3 8:06 -- -- -- -- --
      Lesli White 1:28:02 -- -- 8 51:45 -- -- --
      Scott Montgomery 1:28:02 -- -- -- -- 5 26:30 --
 
8 296 Beach Bums Becky Byram Tucker 1:49:30 10 16:43 -- -- -- -- --
      David Kock 1:49:30 -- -- 6 46:47 -- -- --
      Amy Berra 1:49:30 -- -- -- -- 11 43:21 --
 
9 300 Dynamic Trio Alexia Robinson 1:51:14 7 9:42 -- -- -- -- --
      Jeanette Fruhman 1:51:14 -- -- 10 1:01:36 -- -- --
      Tasha Robinson 1:51:14 -- -- -- -- 10 37:48 --
 
10 297 Talk of the Town Sony Haynes 1:56:34 11 19:20 -- -- -- -- --
      Lorie Kidwell 1:56:34 -- -- 9 1:01:15 -- -- --
      Katheryn Shay 1:56:34 -- -- -- -- 9 34:03 --
 
11 291 The Cheshires Darci Banister 1:57:55 9 14:37 -- -- -- -- --
      Brittani Green 1:57:55 -- -- 11 1:11:24 -- -- --
      Meggan McCarthy 1:57:55 -- -- -- -- 7 29:38 --