ZIIVAA Longboat Key Triathlon and Duathlon #1
May 6, 2012 at Longboat Key, Florida
Triathlon:  1/4 Mile Swim| 12 Mile Bike| 3 Mile Run
Duathlon: 1 Mi Run| 12 Mile Bike| 3 Mile Run
Race Director: Thierry Rouilard/Kim Vaughan
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: JBoyle@altavistasports.com
 
MALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     7 Ben Carlson              28 Saint Petersburg     FL   55:56    3    6:55    0:45    1   29:13    0:29    3   18:36         
    2     2    35 Andrew Farrell           42 Orlando              FL   56:21    1    5:41    0:51    7   31:39    0:46    1   17:26         
    3     3    23 Brice Van Elswyk         34 Bradenton            FL   59:19    8    7:42    1:00    2   30:42    0:35    4   19:21         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    95     1 Stephen Dezzi            19 Sarasota             FL 1:23:04    1   13:27    2:11    1   43:27    0:38    1   23:23         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39     3 Justin Spadoni           23 Lithiafl             FL 1:11:23    1    9:03    1:25    1   37:20    1:03    1   22:33         
    2   134     2 Andy Hopkins             22 Winter Springs       FL 1:34:59    2   11:05    2:16    2   45:08    1:02    2   35:32         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6     8 Anthony Welch            28 Sarasota             FL 1:01:52    4    8:51    1:09    1   30:47    0:30    1   20:38         
    2    28     5 John Wassenaar           26 Venice               FL 1:09:42    1    8:23    1:05    4   36:22    0:35    3   23:19         
    3    33     9 Jeffrey Zych             29 Osprey               FL 1:10:41    3    8:44    1:37    2   35:22    1:04    5   23:56         
    4    38    10 Michael Folino           29 Sarasota             FL 1:11:20    2    8:40    1:39    3   36:15    0:50    6   23:59         
    5    45     6 Raul Chinga Alvarado     27 Gainesville          FL 1:12:32    5    8:55    1:49    5   36:53    1:06    4   23:51         
    6    92     4 Rick Marlin              25 Lakeland             FL 1:22:31    6   11:12    3:08    6   45:29    0:40    2   22:03         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    13 Damien Blumetti          31 Sarasota             FL 1:00:54    1    7:17    0:47    1   31:06    0:31    5   21:15         
    2    20    14 Kirk Bodach              31 South Bend           IN 1:07:47    4    9:20    1:26    4   36:37    0:56    1   19:30         
    3    32    18 Jeffrey Cooper           32 Bradenton            FL 1:10:25    7   10:35    2:48    2   34:34    1:24    3   21:06         
    4    43    12 Oscar Vargas             30 Orlando              FL 1:12:13    5   10:18    1:53    7   38:47    0:52    2   20:25         
    5    58    21 Derek Seaman             33 Orlando              FL 1:14:11    3    8:58    1:27    8   39:34    0:38    6   23:36         
    6    60    17 Brian Smith              32 Winter Park          FL 1:15:02    2    8:47    1:36   10   42:32    0:55    4   21:13         
    7    63    20 Chris Nicholson          33 Mary Esther          FL 1:15:26    8   10:37    1:47    6   37:51    0:35    7   24:38         
    8    69    16 Albert Lloyd Gulfan      32 Sebring              FL 1:16:18    6   10:19    1:28    5   37:28    1:11    8   25:55         
    9    93    11 Shuhei Yoshida           30 Gainesville          FL 1:22:52   10   11:15    1:50   11   43:03    0:32    9   26:15         
   10    99    22 Lance Niekro             33 Lakeland             FL 1:24:13    9   11:12    3:11    9   42:09    0:46   10   26:57         
   11   108    15 Tommy Fabian             32 Port Charlotte       FL 1:25:33   11   11:29    2:46    3   36:23    0:54   11   34:04         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13    29 Aaron Taylor             39 Venice               FL 1:06:21    2    9:46    1:45    3   33:59    1:00    1   19:52         
    2    16    26 Marc Saunders            37 Saint John's         NF 1:07:00    1    9:02    1:40    2   33:56    0:42    2   21:42         
    3    59    28 Juan Contreras           38 Zephyrhills          FL 1:14:26    3   10:00    1:20    4   37:48    0:36    3   24:44         
    4    85    27 Victor Whitfield         38 Bradenton            FL 1:20:32    6   11:58    2:47    1   33:30    2:32    6   29:47         
    5    97    25 Robert Kleeman           36 Brandon              FL 1:23:44    4   10:06    1:34    5   42:26    0:56    5   28:44         
    6   114    24 Donny Peek               36 Mulberry             FL 1:26:52    5   11:08    2:44    6   43:11    1:30    4   28:21         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8    32 Christopher Layman       41 Sarsota              FL 1:04:51    2    8:33    1:23    2   33:12    0:35    1   21:10         
    2    29    99 Steven Schroeter         40 Sarasota             FL 1:09:53    1    7:56    1:18    3   34:46    1:11    5   24:44         
    3    30    37 Russ Price               42 Summerville          SC 1:09:56    4    8:54    1:24    4   35:18    0:42    4   23:39         
    4    34    31 John Shaer               41 Gainesville          FL 1:10:54    5    9:38    2:28    1   32:25    0:55    7   25:30         
    5    46    41 Marc Marino              44 Pensacola            FL 1:12:32    7   10:27    2:17    5   36:35    0:38    3   22:38         
    6    54    33 Matt Marcos              41 Ny                   NY 1:13:49    8   10:31    1:56    7   37:44    1:06    2   22:34         
    7    80    38 Jason Swift              43 Sarasota             FL 1:19:17    6   10:19    2:20    8   39:19    0:54    8   26:27         
    8    89    40 James Williamson         44 Sarasota             FL 1:21:47    3    8:43    3:01    9   41:30    1:48   10   26:47         
    9   105    30 Michael Nelson           40 Sarasota             FL 1:24:49   10   11:32    3:19    6   37:23    2:09   12   30:28         
   10   118    39 Martin Voncannon         43 Bradenton            FL 1:28:48   12   12:58    2:58   12   43:55    2:15    9   26:45         
   11   121    42 David Brown              44 Port Charlotte       FL 1:30:04   11   12:29    2:39   11   43:44    1:04   11   30:09         
   12   135    34 Don Moss                 41 Riverview            FL 1:36:06   13   17:51    4:09   13   47:51    0:55    6   25:21         
   13   140    36 Brian Chamberlain        42 Sarasota             FL 1:38:20    9   11:01    3:53   10   43:29    3:21   13   36:38         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14    50 Ryan Hatch               48 Palm Harbor          FL 1:06:27    1    7:31    1:33    2   34:06    0:55    2   22:23         
    2    21    47 Grant Lempriere          46 Sarasota             FL 1:08:16    3    8:47    1:44    1   32:15    0:57    4   24:35         
    3    36    43 Brad Linnell             45 Lutz                 FL 1:11:08    2    8:12    2:04    3   35:02    0:29    5   25:22         
    4    41    52 Bob Morris               49 Sarasota             FL 1:11:38    6    9:53    2:06    6   37:30    0:32    1   21:38         
    5    74    49 Erich Gaertner           47 Sarasota             FL 1:17:31    8   12:35    2:49    4   35:52    2:01    3   24:16         
    6    84    45 Gary May                 46 Wesley Chapel        FL 1:20:19    5    9:53    1:58    5   36:15    1:22    6   30:53         
    7   103    51 Rick Rzad                49 Murdock              FL 1:24:14    4    9:22    2:52    7   38:04    0:42    8   33:16         
    8   132    46 Brian Font               46 Oviedo               FL 1:33:25    7   12:34    2:40    8   41:08    3:17    9   33:48         
    9   138    48 Paul Dezzi               47 Sarasota             FL 1:37:30    9   13:52    3:07    9   42:34    1:30   10   36:29         
   10   141    44 Troy Sproul              45 Fort Myers           FL 1:39:15   10   16:22    2:57   10   46:07    1:00    7   32:51         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11    56 Stephen Berkes           51 Weston               MA 1:05:44    3    7:44    2:23   11 1:15:51            1   22:34         
    2    17    54 Michael West             50 North Port           FL 1:07:13    1    6:44    2:00    3   33:13    0:44    4   24:34         
    3    18    57 Timothy Hochuli          51 Bradenton            FL 1:07:20    2    7:01    1:26    4   33:33    0:45    5   24:37         
    4    23    55 Mark Blitz               51 Clearwater           FL 1:08:31    5    8:51    2:11    1   31:40    0:58    6   24:53         
    5    35    58 Adam Bonsignori          51 Clearwater           FL 1:10:58    4    8:32    1:48    2   32:52    1:14    3   24:34    2:00 
    6    49   158 Allen Kargauer           53 Sarasota             FL 1:12:44    6    9:52    1:26    6   35:42    2:25    2   23:21         
    7    65    61 Dr. John P. McDonough    51 Tampa                FL 1:15:37    7   10:24    1:00    7   36:19    0:49    7   27:06         
    8    79    53 Kent Watkins             50 Port Charlotte       FL 1:18:54    8   11:44    1:41    5   34:49    1:08    8   29:34         
    9   113    60 Robert Dickson           51 Venice               FL 1:26:46    9   12:06    2:24    8   39:56    1:56    9   30:25         
   10   123    97 Barry Lott               50 Orlando              FL 1:30:51   10   13:03    2:12    9   41:06    1:53   10   32:38         
   11   149    59 Paul Kofman              51 Venice               FL 1:48:34   11   13:28    3:58   10   50:07    1:54   11   39:09         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22    68 John Banks               57 Naples               FL 1:08:22    1    8:50    1:29    3   34:15    0:39    2   23:10         
    2    27    67 Donald Downs             57 Punta Gorda          FL 1:09:26    3   11:14    1:29    2   33:41    1:17    1   21:47         
    3    37    64 Ken Smith                55 Tampa                FL 1:11:16    4   11:39    1:40    1   32:29    1:03    3   24:28         
    4    72    66 Johnathon Cornish        57 Wesley Chapel        FL 1:17:12    5   11:43    1:23    4   34:58    1:34    5   27:36         
    5    78    65 Mark Dash                55 Cocoa Beach          FL 1:18:39    2   10:15    2:56    5   38:25    1:25    4   25:39         
    6   130   157 Chris Keesecker          55 Sarasota             FL 1:32:26    6   11:45    2:58    6   45:05    0:42    6   31:57         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15    73 Tim Reardon              63 Watertown            NY 1:06:46    1    7:53    1:18    3   35:21    0:57    1   21:18         
    2    40    77 Roland Lajoie            64 Saint Petersburg     FL 1:11:28    9   11:31    1:18    1   33:37    0:52    3   24:12         
    3    51    71 Thomas Fabian            62 Port Charlotte       FL 1:12:57    8   11:06    2:42    6   35:41    1:21    2   22:09         
    4    55    75 Frederick Lowe           64 Falmouth             MA 1:13:58    3    9:11    2:21    4   35:23    1:34    4   25:31         
    5    57    76 Chas Smith               64 Lakeland             FL 1:14:10    2    9:05    1:53    5   35:23    1:06    5   26:44         
    6    70    74 Douglas Wight            63 Saint Petersburg     FL 1:16:42    6   10:43    1:35    2   35:04    1:12    6   28:09         
    7    87    69 Roger Oconnor            60 Seminole             FL 1:20:59    7   10:46    1:50    7   38:40    0:35    7   29:10         
    8   109    70 Bill Mestrezat           61 Sarasota             FL 1:25:45    5   10:36    2:47    8   39:21    2:33    9   30:29         
    9   116    72 Charlie Potter           62 Wauchula             FL 1:27:19    4   10:21    3:30    9   42:43    1:14    8   29:33         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    31    80 Sam Nall                 69 Homosassa            FL 1:10:14    1    7:41    1:45    2   36:01    0:58    1   23:50         
    2    68    78 Harry Williams           68 Tampa                FL 1:16:15    2   10:30    2:38    1   35:49    1:40    2   25:40         
    3   102    79 Chris Fenwick            69 Fort Myers           FL 1:24:14    3   10:53    3:02    3   39:18    0:49    3   30:14         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   133    98 Ched Lyman               70 White Fish           MT 1:34:25    2   12:55    2:58    1   36:37    3:01    1   38:57         
    2   137    82 Durwood Avery            71 Fort Meade           FL 1:36:31    1   10:59    1:52    2   40:04    2:08    2   41:30         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    47    83 Adam Pennell             33 Venice               FL 1:12:42    2    8:48    1:38    1   36:05    0:56    2   25:16         
    2    53    84 Richard Tilton           34 Estero               FL 1:13:34    1    8:44    2:16    6   39:41    0:43    1   22:12         
    3    62    86 Chris Peters             35 Bradenton            FL 1:15:21    4    9:05    1:05    3   37:46    0:31    4   26:57         
    4    67    89 Mark Trandem             38 Sarasota             FL 1:15:52    3    8:52    1:45    2   37:34    0:46    5   26:58         
    5    73    85 Brent Thompson           34 North Port           FL 1:17:19    5    9:27    2:15    5   38:20    1:49    3   25:30         
    6   124    88 Marc Marasigan           37 Avon Park            FL 1:31:20    6   11:20    3:10    4   38:05    1:28    7   37:19         
    7   146    90 Richard Cunningham       38 Bradenton            FL 1:44:20    7   12:23    6:47    7   43:31    4:41    6   37:00         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52    96 Darrell Jensen           53 Lake Placid          FL 1:13:31    1    9:11    2:04    2   35:24    1:01    1   25:53         
    2    66    95 Scott Nyhof              49 Lakeland             FL 1:15:46    2    9:33    2:06    1   33:04    0:54    5   30:10         
    3    91    92 Jason Bennett            41 Sarasota             FL 1:22:16    4   12:33    1:48    5   40:14    1:47    2   25:55         
    4   104    93 John Peirano             44 Fort Myers           FL 1:24:30    3   11:59    1:56    4   40:09    0:34    4   29:54         
    5   111    94 Todd Nord                47 Tampa                FL 1:26:06    5   15:27    2:30    3   37:59    2:14    3   27:58         
FEMALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   127 Rachel Chambers          40 Sarasota             FL 1:00:51    5    8:16    0:52    1   32:02    0:29    2   19:14         
    2     7   120 Nicole Brown             36 Winter Park          FL 1:02:50    1    7:39    1:25    2   32:06    0:39    5   21:03         
    3    10   102 Jesse Bono               24 Sarasota             FL 1:05:42   10    9:35    1:25    5   34:07    0:27    4   20:10         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   127   100 Andrea Savino            20 Winter Springs       FL 1:31:58    1    7:47    4:57    1   42:55    4:16    1   32:04         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    24   105 Yova Borovska            27 Saint Petersburg     FL 1:08:36    2    9:39    1:10    1   34:43    0:55    2   22:11         
    2    48   109 Kelly Livingston         29 Gainesville          FL 1:12:43    4   10:40    1:24    2   37:24    1:03    3   22:14         
    3    50   104 Meghan Cooper            26 Bradenton            FL 1:12:48    3   10:36    1:43    3   37:40    0:45    1   22:06         
    4    76   108 Amanda Parsons           28 Sarasota             FL 1:17:40    5   10:49    2:12    4   39:40    0:40    4   24:22         
    5   100   106 Jamie Gooden             28 Bradenton            FL 1:24:13    8   12:30    3:02    5   40:34    1:25    5   26:44         
    6   128   103 Kylie Savino             25 Winter Springs       FL 1:31:58    1    9:27    3:13    7   46:21    0:54    6   32:05         
    7   142   107 Tiffany Jayne            28 Saint Petersburg     FL 1:40:47    6   11:24    2:23    6   45:13    2:32    8   39:18         
    8   143   110 Piper Vargas             29 Orlando              FL 1:40:52    7   12:22    2:31    8   50:06    1:09    7   34:47         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   112 Megan Patrono            31 Lakeland             FL 1:12:24    1    7:44    2:54    6   40:18    1:24    1   20:05         
    2    56   117 Ginger Kasper            34 Riverview            FL 1:14:02    2    8:41    1:44    2   38:51    0:49    2   23:59         
    3    64   114 Claire Huber             33 Gainesville          FL 1:15:33    4    9:56    1:39    3   39:22    0:29    3   24:09         
    4    82   113 Kathy Owen               32 Cape Coral           FL 1:19:27    3    9:39    1:32    1   38:15    1:30    6   28:33         
    5    83   115 Emilee Niekro            33 Lakeland             FL 1:19:31    6   11:53    2:35    5   39:57    0:49    4   24:19         
    6    88   111 Ruth Holmes              30 West Palm Beach      FL 1:21:27    5   10:18    2:22    4   39:44    1:00    5   28:05         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25   118 Mariana Figuera          35 Jupiter              FL 1:08:42    5   10:17    1:37    1   34:10    0:41    2   21:59         
    2    26   156 Jessica Kennedy          35 Leesburg             FL 1:09:06    1    8:45    1:27    4   39:28    1:12    1   18:16         
    3    71   121 Christina Holmes         37 Sarasota             FL 1:17:06    4   10:16    1:41    2   36:08    0:43    6   28:19         
    4    75   123 Danielle Munson          38 Palm Beach Gardens   FL 1:17:39    7   10:48    1:41    3   37:18    0:51    4   27:03         
    5    90   155 Dominique Bramlett       38 Tampa                FL 1:22:15    8   11:27    2:45    6   40:16    1:12    3   26:37         
    6   101   125 Jennifer Hughes          39 Largo                FL 1:24:14    6   10:40    3:11    5   39:38    3:08    5   27:39         
    7   110   124 Sandi Drake              39 Sarasota             FL 1:25:45    3   10:04    1:45    7   41:00    1:50    8   31:08         
    8   117   122 Trisha Figueroa          38 Saint Petersburg     FL 1:27:21    2    9:56    2:38    8   41:18    1:27    9   32:04         
    9   120   154 Melissa Cram             38 Sarasota             FL 1:29:19    9   11:28    2:31    9   42:26    1:54    7   31:01         
   10   145   119 Christina O'Leary        35 Tampa                FL 1:42:22   10   12:11    3:17   10   49:40    1:04   10   36:12         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    81   130 Kimberly Gilchrist       43 Brandon              FL 1:19:25    3   10:46    1:47    1   37:09    1:00    1   28:45         
    2   106   131 Jane Fulton              43 Sarasota             FL 1:25:02    1    9:22    2:12    3   40:35    0:41    5   32:15         
    3   107   126 Jessica Boson            40 Sarasota             FL 1:25:03    5   12:10    1:53    2   38:16    0:51    4   31:55         
    4   112   128 Sharon Schroeter         40 Sarasota             FL 1:26:32    4   11:37    1:35    4   41:19    1:33    2   30:31         
    5   122   129 Tracy Moss               41 Riverview            FL 1:30:33    2   10:37    3:20    5   43:44    1:31    3   31:23         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    86   133 Tess Rosales             45 Sarasota             FL 1:20:52    1   10:47    2:35    2   41:45    1:18    1   24:30         
    2   129   135 Debra Devogt             46 Sarasota             FL 1:32:03    4   14:41    3:46    4   44:13    1:08    2   28:17         
    3   131   137 Jan Cornelius            49 Tampa                FL 1:32:33    3   14:04    2:20    1   40:17    1:11    4   34:44         
    4   136   134 Wendy Davis              45 Sarasota             FL 1:36:24    2   12:33    3:10    3   43:26    1:22    5   35:54         
    5   148   136 Barbara Allen            47 Plant City           FL 1:47:34    5   17:16    2:42    5   55:37    1:07    3   30:53         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   143 Dawn Pelletier           53 Nokomis              FL 1:07:45    1    7:44    0:58    2   34:02    0:28    1   24:36         
    2    42   139 Jaimela Dulaney          50 Port Charlotte       FL 1:11:52    2    9:53    1:30    1   33:49    0:58    2   25:44         
    3    96   141 Teri Mohler              52 Tampa                FL 1:23:13    3   10:36    2:22    3   39:55    1:21    5   29:00         
    4    98   142 Rhonda Delcampo          53 Lutz                 FL 1:23:45    6   12:01    2:10    4   40:36    0:57    4   28:04         
    5   115   140 Giselle Fetigan          51 Sarasota             FL 1:26:54    4   11:11    2:42    7   44:11    1:00    3   27:51         
    6   119   144 Nancy Hopkins            53 Winter Springs       FL 1:29:02    5   11:13    3:33    6   41:22    1:23    6   31:33         
    7   126   138 Diana Tischendorf        50 Safety Harbor        FL 1:31:57    7   12:18    2:55    5   41:11    2:15    7   33:21         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   125   146 Margaret Adler           56 Sarasota             FL 1:31:42    1   11:29    2:00    1   41:07    1:07    1   36:01         
    2   147   145 Vivian Powers            55 Altamonte Springs    FL 1:46:22    2   15:03    3:13    2   48:50    1:38    2   37:40         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     0   149 Alexaundra Perry         20 Dover                FL            1   15:52    4:14    1 1:02:19    1:01    1   46:04         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   152 Colleen Shannon          49 Port Charlotte       FL 1:15:06    1    8:03    1:40    1   36:35    0:56    1   27:55         
    2   144   153 Laurel Edgar             49 Pasadena             MD 1:41:13    2   13:08    3:35    2   46:07    2:24    2   36:01         
    3   150   150 Tammy Bong               44 Palm Coast           FL 1:51:21    3   13:55    3:38    3   50:58    1:31    3   41:21         
    4     0   151 Deborah Perry            48 Dover                FL            4   17:15    3:58    4 1:11:20                              
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    77   192 Sarasota Open                                       1:18:30    1    9:43    1:04    1   43:51    0:30    1   23:23         
                  Paula Driscoll/ Sirlene Bonney/ Rene Sueiro            
    2   139   194 Gotta Tri                                           1:38:15    2   11:28    1:13    2   54:43    0:31    2   30:22         
                  Teresa Kreger/ Peg Seul/                               
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1     9   190 Circle Of Success                                   1:05:17    2    7:52    1:18    1   34:25    0:26    1   21:18         
                  Sheryl Southwick/ Michael Southwick/ Bill Ayers        
    2    12   193 We Rock                                             1:05:48    1    7:00    0:54    2   35:18    0:24    2   22:14         
                  Candy Collins/ Kiki Steinberg/ Cody Moss               
    3    94   191 Team Psych                                          1:23:00    3    9:09    2:18    3   39:38    0:26    3   29:30    2:00 
                  Nicole Davis/ Ronald Favata/                           
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee: Alan Johnson  alanj@runmsm.com
No.   Rule Violation                           Time    
===== ======================================== ======= 
   58 5.10a Drafting                              2:00 
  191 5.10a Drafting                              2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======