29th Annual Siesta Key Triathlon
October 7, 2012 at Sarasota, FL
Benefits YMCA Sharks Swim Team
Triathlon:  1/2 Mile Swim| 13 Mile Bike| 5K Run
Race Director: Kyle Davis/Fred Rzymek
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com Ryan Cavallaro 
Questions: RyanC1223@gmail.com
 
MALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   172 Kerry Sullivan           30 Port Charolotte      FL 1:02:00    2   11:13    0:43    3   30:57    0:36    1   18:33         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   146 Mitch Irwin              14 Oldsmar              FL 1:10:51    1   10:44    0:45    1   35:21    1:03    1   23:00         
    2   104   147 Timothy Macleod          14 Quebec               CN 1:23:29    3   13:38    1:15    2   40:12    0:48    2   27:38         
    3   216   145 Brent Tyack              13 Sarasota             FL 1:36:10    4   17:48    1:10    3   45:27    1:29    4   30:18         
    4   253   144 Alexander Webster        12 Bradenton            FL 1:41:38    2   11:51    2:07    4   56:35    0:59    3   30:08         
MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   149 Jarrett Quinn            17 Venice               FL 1:11:03    1   11:25    0:54    2   35:29    0:56    2   22:20         
    2    30   148 Nicholas Gubasta         17 Fort Myers           FL 1:14:24    3   14:02    1:24    1   31:54    0:52    3   26:13         
    3    43   341 Thomas Kelly             17 Sarasota             FL 1:16:57    2   13:20    1:39    3   39:58    0:53    1   21:10         
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   153 Braxton Clarke           21 Nokomis              FL 1:12:18    3   15:29    0:55    1   33:40    0:45    1   21:30         
    2    22   152 Dallas Remonda           18 Cape Coral           FL 1:13:08    1   13:22    0:44    3   35:40    1:09    2   22:15         
    3    49   154 Nicolas Stephan          22 Englewood            FL 1:17:31    2   15:04    1:25    2   35:36    1:18    3   24:10         
    4    93   151 Joseph Pantera           18 Osprey               FL 1:22:23    5   16:43    2:06    4   37:35    0:31    6   25:30         
    5   115   155 Carson Bench             23 Miami Lakes          FL 1:24:21    9   19:51    0:46    5   38:09    0:52    5   24:44         
    6   167   158 Joseph Plesko            24 Brandon              FL 1:29:57    7   18:48    2:42    6   39:05    1:40    7   27:43         
    7   177   150 Dale Mahler              18 Sarasota             FL 1:30:51    4   16:32    1:22    8   47:03    1:35    4   24:21         
    8   218   156 Colin Harper             23 Sarasota             FL 1:36:23    6   16:47    2:01    7   41:22    1:03    9   35:12         
    9   265   157 Brent Clark              24 Marietta             GA 1:43:58    8   19:33    2:58    9   49:34    2:05    8   29:49         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   161 Ben Carlson              28 Saint Petersburg     FL 1:06:34    2   13:21    0:45    1   31:28    0:40    1   20:21         
    2    21   164 Graham Cox               29 Sarasota             FL 1:12:44    4   15:11    1:25    3   33:34    0:42    2   21:54         
    3    26   160 Jordan Hershberger       26 Arlington            VA 1:14:05    1   11:44    1:13    4   36:18    1:14    7   23:39         
    4    28   163 Anthony Welch            28 Sarasota             FL 1:14:22    7   16:21    1:12    2   32:21    0:58    4   23:32         
    5    64   346 Charles Cadwell          28 Tampa                FL 1:18:34    5   15:57    1:09    5   37:49    1:05    3   22:37         
    6    86   167 Colt McCay               29 Safety Harbor        FL 1:21:31    6   16:07    0:57   11   40:00    0:51    6   23:38         
    7    98   159 Steven Papuchis          25 Parrish              FL 1:22:41    9   16:55    2:13    6   38:26    1:33    5   23:37         
    8    99   165 Max Hannum               29 Sarasota             FL 1:22:43    8   16:49    2:00    7   38:34    1:38    9   23:44         
    9   108   166 Travis Holsbeke          29 Sarasota             FL 1:23:47    3   13:26    1:34    9   39:52    0:45   12   28:12         
   10   141   162 John English             28 Scottsburg           IN 1:26:38   11   19:57    1:33   10   39:52    1:36    8   23:42         
   11   161   342 Stephen Thomas           28 Sarasota             FL 1:29:08   10   17:13    2:09   12   40:12    1:28   10   26:08    2:00 
   12   184   322 Steven Shoemaker         28 Sarasota             FL 1:31:36   12   20:37    2:23    8   39:00    2:40   11   26:57         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2     1 John Stevenson           32 Sarasota             FL 1:04:06    1   13:22    0:40    1   30:15    0:39    1   19:12         
    2     7   175 Matt Shanklin            31 Saint Petersburg     FL 1:08:04    2   13:46    0:47    2   32:31    0:48    2   20:13         
    3    16   171 Clarence Keel            30 Plant City           FL 1:11:34    3   13:49    0:46    5   35:23    0:50    3   20:48         
    4    39   178 Terrance Garbis          32 Tampa                FL 1:16:07    7   15:20    1:31    6   36:22    1:16    4   21:40         
    5    40   181 Rich Spearin             32 Tampa                FL 1:16:26   12   16:48    0:52    4   35:21    0:43    5   22:44         
    6    50   327 Cody Dolly               32 Sarasota             FL 1:17:41    6   15:09    1:19    3   34:07    1:19    9   25:49         
    7    55   179 Reiss Holsbeke           32 Sarasota             FL 1:18:11    4   13:53    2:05   10   38:05    0:52    6   23:17         
    8    76   177 Mark Fritschle           32 Sarasota             FL 1:20:34    8   15:25    0:57   14   39:33    0:49    7   23:52         
    9    88   184 Brock An                 34 Houston              TX 1:21:45   10   16:09    1:07   11   38:15    1:05    8   25:11         
   10    95   318 Kevin Kramer             33 Sarasota             FL 1:22:38    9   16:06    1:58    7   36:41    1:33   11   26:22         
   11   116   188 Jeffrey Hymel            34 Sarasota             FL 1:24:22    5   14:45    1:26   16   40:32    1:20   10   26:20         
   12   117   180 Brooks Selby             32 Sanibel              FL 1:24:41   14   17:10    1:37   13   38:38    0:50   12   26:27         
   13   157   186 Matthew Hamilton         34 Gainesville          FL 1:28:31   13   16:51    1:54   18   41:31    1:38   13   26:39         
   14   163   168 Dale Batista             30 Riverview            FL 1:29:19   17   19:32    1:36    9   37:34    1:41   15   28:58         
   15   191   319 Mark Nourjian            31 Sarasota             FL 1:32:51   11   16:12    2:39   17   41:16    1:46   16   31:00         
   16   198   185 Kristian Gilbert         34 Bradenton            FL 1:34:10   15   18:09    1:56   15   40:01    1:43   20   32:22         
   17   208   173 Aaron Thompson           30 Sarasota             FL 1:34:41   19   20:53    2:06   12   38:32    1:26   17   31:45         
   18   236   189 Bryan Johnston           34 Gainesville          FL 1:38:25   16   18:29    1:57   20   43:53    1:52   19   32:16         
   19   261   176 John Alexander           32 Sarasota             FL 1:42:28   18   19:43    1:56    8   36:51    2:26   22   39:34    2:00 
   20   272   170 Mark Cameron             30 Brandon              FL 1:46:12   21   30:44    1:42   19   43:34    2:19   14   27:54         
   21   315   182 Eric Hartman             33 Saint Petersburg     FL 2:08:10   20   29:49    4:06   22   58:40    1:17   21   34:20         
   22   317   190 Richard Lyon             34 Lehigh Acres         FL 2:13:29   22   43:58    2:41   21   53:11    1:48   18   31:53         
   23     0   174 Damien Blumetti          31 Sarasota             FL                                                                   2:00 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   209 Joel Zalud               37 Venice               FL 1:08:42    2   14:00    0:48    1   32:16    0:42    1   20:59         
    2    12   205 Eric Biles               37 Sarasota             FL 1:10:49    3   14:01    0:41    2   32:16    0:44    7   23:08         
    3    14   195 Stephen Higgins          35 Bradenton            FL 1:11:01    1   13:30    0:55    3   32:39    0:46    8   23:12         
    4    31    10 Shane Perkey             36 Tampa                FL 1:14:45    5   14:22    0:50    9   34:56    0:54   11   23:46         
    5    32   196 Mark Kowalski            35 Sarasota             FL 1:14:49    9   15:15    1:07    8   34:28    1:18    5   22:41         
    6    34   193 Martin Chappell          35 Englewood            FL 1:15:13   10   15:31    0:48    7   34:25    0:47   10   23:43         
    7    41   212 Tim Collier              39 Fort Myers           FL 1:16:46    8   14:56    1:15    6   34:04    1:05   16   25:27         
    8    51   214 Phillip Lasley           39 Saint Petersburg     FL 1:17:45    6   14:34    0:51   17   37:32    0:45   12   24:03         
    9    52   194 Neil Fedorovich          35 Clermont             FL 1:17:45   17   17:11    1:05   11   36:12    0:57    3   22:22         
   10    56   198 Whit Reutlinger          35 Venice               FL 1:18:13   11   15:34    1:40   15   37:14    1:36    2   22:12         
   11    57   206 Todd Fedorovich          37 Clermont             FL 1:18:13   15   16:58    1:14   12   36:14    0:55    6   22:54         
   12    67   203 Todd Segal               36 Sarasota             FL 1:19:01   20   17:30    1:25    5   33:58    1:13   15   24:57         
   13    71   213 Brennan Deittrick        39 Venice               FL 1:19:45   23   18:47    1:41   10   35:44    0:56    4   22:39         
   14    78   197 Chris Piersoll           35 Sarasota             FL 1:20:46    7   14:42    1:44   13   36:48    1:02   17   26:31         
   15    89   204 Dustin Stroth            36 Sarasota             FL 1:21:51    4   14:09    1:36   19   37:47    1:09   18   27:12         
   16   125   208 David Weiner             37 Sarasota             FL 1:25:29   24   19:09    1:29    4   33:53    1:35   22   29:25         
   17   139   216 Felix Kaui Rodriguez     39 Ft. Myers            FL 1:26:35   13   16:27    1:07   21   39:51    1:51   19   27:22         
   18   148   349 Aaron Kirchner           39 Franklin             TN 1:27:18   21   17:39    3:16   16   37:30    1:32   20   27:23         
   19   149   215 Byron Mischen            39 Belleair             FL 1:27:22   19   17:24    1:35   23   42:10    1:28   14   24:47         
   20   155   192 Ben Anderson             35 Bradenton            FL 1:27:58   16   17:08    1:14   20   38:20    1:46   23   29:31         
   21   158   312 James Lynn               39 Sarasota             FL 1:28:59   25   19:13    2:09   14   37:12    0:56    9   23:31    6:00 
   22   160   207 Craig Koelsch            37 Sarasota             FL 1:29:01   12   16:09    1:56   18   37:44    1:14   24   31:59         
   23   164   353 Bryan Wietzke            35 Tampa                FL 1:29:26   26   19:15    2:34   22   41:12    1:41   13   24:45         
   24   220   356 Miguel Garcia            35 Sarasota             FL 1:36:32   22   18:39    2:41   24   46:09    1:01   21   28:05         
   25   270   211 Gregory Burns            39 Plantation           FL 1:46:00   14   16:45    1:45   25   47:49    1:14   27   38:29         
   26   287   199 Sean Smith               35 Bradenton            FL 1:50:37   18   17:19    3:43   27   50:48    1:41   26   37:08         
   27   294   210 Christian Marcelli       38 Saint Petersburg     FL 1:52:22   27   20:52    4:07   26   50:36    2:48   25   34:01         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   222 Chris Pyhel              41 Tierra Verde         FL 1:04:12    1   11:27    0:43    1   30:38    0:39    4   20:47         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   233 Scott Dyer               43 Boulder              CO 1:12:21    2   14:46    0:58    2   33:50    0:42    3   22:07         
    2    24   219 Juan Arrascue            41 Venice               FL 1:13:31    6   16:06    0:49    5   35:29    0:54    1   20:15         
    3    25   234 Shane Lewis              43 Sarasota             FL 1:13:44    7   16:08    1:14    1   33:47    1:04    2   21:33         
    4    68   235 Charlie Roediger         43 Sarasota             FL 1:19:07    1   14:45    1:49   15   38:37    0:50    4   23:08         
    5    72   228 Robert Rademan           42 Parrish              FL 1:19:46    8   16:20    1:22   10   37:47    0:35    5   23:44         
    6    82   330 Steven Schreter          40 Sarasota             FL 1:21:15    4   15:14    0:58   11   37:47    0:53    8   26:25         
    7   113   348 Michael Gordon           42 Sarasota             FL 1:24:16    3   14:56    2:33   13   37:55    1:07   10   27:48         
    8   118   242 Kevin Schrock            44 Sarasota             FL 1:24:48    9   17:05    1:53    4   35:22    1:21   17   29:09         
    9   122   339 Pat Brester              40 Sarasota             FL 1:25:23   26   22:31    1:27    3   34:12    0:59    7   26:17         
   10   124   241 Dean Palmer              44 Sarasota             FL 1:25:28   12   17:44    1:48    7   36:41    1:12    6   26:05    2:00 
   11   126   227 Robert Peipert           42 Sarasota             FL 1:25:31    5   15:33    2:39    9   37:27    1:14   15   28:40         
   12   144   323 Chris Stevens            43 Sarasota             FL 1:26:57   14   18:04    1:28    6   35:47    1:21   18   30:20         
   13   150   336 Joseph Dennis            42 Arlington            VA 1:27:31   10   17:06    2:12   16   39:35    1:09    9   27:31         
   14   169   218 Todd Seymour             40 Clearwater           FL 1:30:09   13   17:59    2:33    8   37:26    1:19   19   30:54         
   15   171   229 Donald Scarlett          42 Sarasota             FL 1:30:18   11   17:26    1:46   21   42:13    1:03   11   27:51         
   16   173   221 Eric Kingsley            41 Sarasota             FL 1:30:39   15   18:10    5:01   12   37:51    1:07   14   28:32         
   17   178   220 Stephane Breton          41 Redington Beach      FL 1:30:55   19   19:08    2:12   17   40:13    1:19   12   28:05         
   18   197   231 Robert Williams          42 Tampa                FL 1:34:00   24   21:25    1:57   18   40:37    1:43   13   28:21         
   19   209   238 Martin Voncannon         43 Bradenton            FL 1:34:55   25   21:32    2:04   20   41:28    1:02   16   28:51         
   20   227   217 Eric Canut               40 Orlando              FL 1:37:05   22   20:41    1:58   19   41:24    2:01   20   31:03         
   21   229   225 Joel Goodman             42 Sanibel              FL 1:37:23   17   19:00    2:31   22   42:21    1:04   21   32:29         
   22   244   230 Kenneth Waygood          42 Bradenton            FL 1:39:35   16   18:43    1:35   14   38:10    1:27   26   39:42         
   23   277   226 William McFadden         42 Sarasota             FL 1:46:57   23   21:01    4:36   23   46:29    1:09   22   33:44         
   24   284   239 Hoyt Williams            43 Sarasota             FL 1:49:42   20   19:42    2:32   24   48:03    1:41   25   37:46         
   25   303   345 Robert Arehart           41 Merritt Island       FL 1:55:09   21   20:26    3:17   25   55:05    1:28   23   34:54         
   26   324   232 Charles Burke            43 Valrico              FL 2:20:30   18   19:02    2:39   26 1:21:37    1:24   24   35:50         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   255 Andrew Swanson           46 Sarasota             FL 1:09:30    3   14:14    0:46    1   33:25    0:56    1   20:11         
    2    27   263 Roy Borrego              48 Punta Gorda          FL 1:14:18    9   15:21    1:22    2   33:57    1:17    3   22:22         
    3    35   265 Dennis McLean            48 Sarasota             FL 1:15:24    6   14:41    1:27    4   34:50    1:05    5   23:24         
    4    37   260 Chuck Moonen             47 Bradentom            FL 1:16:00   13   16:25    1:09    7   36:07    0:48    2   21:34         
    5    38   256 Jim Eslinger             47 Sarasota             FL 1:16:02    5   14:35    1:21    6   35:52    0:56    4   23:21         
    6    46   253 Brian Kuhn               46 Ocala                FL 1:17:18    2   14:04    0:58   12   37:33    0:41    6   24:04         
    7    47   251 David Konicek            46 Tampa                FL 1:17:25    8   14:56    1:20    5   35:14    1:12    8   24:46         
    8    65   254 Edward Mench             46 Bradenton            FL 1:18:41    1   13:14    2:25   11   37:16    1:40    7   24:08         
    9    80   257 Dan Feuser               47 Englewood            FL 1:21:05   11   16:09    1:12    8   36:14    0:44   11   26:49         
   10    87   351 Michael Perry            49 Sarasota             FL 1:21:37   14   17:25    1:03    3   34:09    1:02   13   28:00         
   11   119   326 Graham Hutton            47 Sarasota             FL 1:24:55   19   18:34    1:25   13   38:42    0:47    9   25:28         
   12   132   267 James Stuart             49 Tampa                FL 1:25:56    7   14:42    2:03   15   40:07    1:20   12   27:46         
   13   134   340 Josh Reel                45 Sanibel              FL 1:26:05   15   17:29    1:41   10   36:58    1:09   17   28:50         
   14   140   262 Brian Smith              47 Palmetto             FL 1:26:38   16   17:36    2:20    9   36:41    1:56   14   28:07         
   15   146   252 Dennis Kruk              46 Sarasota             FL 1:27:03   10   15:45    1:57   16   40:23    0:44   16   28:16         
   16   159   264 Rob Katz                 48 Sarasota             FL 1:29:00    4   14:32    2:01   17   40:27    2:13   20   29:49         
   17   180   246 Doug Hall                45 Bradenton            FL 1:31:13   17   17:55    2:33   21   43:01    1:42   10   26:04         
   18   188   244 Jeff Douglas             45 Sarasota             FL 1:32:24   21   18:56    2:04   14   38:51    1:18   21   31:18         
   19   211   259 Dave Mendo               47 Clermont             FL 1:35:24   18   18:30    2:15   20   42:53    2:35   18   29:13         
   20   232   249 James Llende             45 Jupiter              IL 1:37:50   22   20:11    2:45   19   41:38    1:09   22   32:08         
   21   233   243 John Babcock             45 Sarasota             FL 1:37:58   20   18:51    1:47   18   40:49    1:03   24   35:30         
   22   242   266 Stephen Schwebke         49 Plant City           FL 1:39:13   25   21:56    2:16   23   44:39    0:58   19   29:26         
   23   254   258 Keith Franqueiro         47 Parrish              FL 1:41:43   23   21:01    1:25   22   43:18    1:44   23   34:16         
   24   255   247 Michael Holohan          45 Lakewood Ranch       FL 1:41:57   24   21:46    2:58   24   47:42    1:19   15   28:14         
   25     0   248 Harold Johnson           45 Sarasota             FL           12   16:17    0:52                                           
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   279 Robert Hammond           52 Sarasota             FL 1:09:44    3   14:47    1:13    3   32:49    0:55    1   20:01         
    2    33   278 Tom Fisher               52 Orlando              FL 1:15:10    4   15:13    0:54    1   32:39    1:05    8   25:20         
    3    44   268 Rod Crowley              50 Lakeland             FL 1:17:05    7   17:18    0:46    7   35:38    0:53    2   22:31         
    4    48   271 Brian Constantine        51 Clearwater           FL 1:17:29    8   17:42    0:52    4   33:44    1:07    3   24:05         
    5    63   281 Kent Preston             52 Green Bay            WI 1:18:34    5   15:28    2:02    5   35:21    1:31    4   24:13         
    6    70   270 Mark Blitz               51 Clearwater           FL 1:19:30    9   17:49    1:34    2   32:44    0:58   10   26:27         
    7    73   334 Mike Wells               53 Palm Harbor          FL 1:19:47    2   14:16    1:20   11   37:00    1:13    9   25:59         
    8    92   277 Marty Walker             51 Chesapeake Beach     MD 1:22:11   12   18:14    2:10    6   35:30    1:18    5   25:01         
    9   109   273 Timothy Hochuli          51 Bradenton            FL 1:23:49    1   14:00    1:21   14   38:00    1:10   16   29:20         
   10   110   274 Abe Lagunas              51 Sarasota             FL 1:24:07   14   19:05    1:36   13   37:10    1:05    7   25:13         
   11   112   285 Tim Addison              54 Sarasota             FL 1:24:15   10   17:58    0:58   10   36:53    0:58   12   27:29         
   12   121   275 Dr. John P. McDonough    51 Tampa                FL 1:25:05   11   18:03    0:52   12   37:05    1:15   15   27:53         
   13   138   284 Craig Cameron            53 Brandon              FL 1:26:30    6   16:01    1:29    8   36:18    1:29   17   31:16         
   14   143   280 Jimmy Jones              52 Orlando              FL 1:26:43   15   19:18    1:43    9   36:36    1:25   13   27:43         
   15   152   276 Ford Smith               51 Tampa                FL 1:27:42   13   18:32    1:53   15   39:19    1:07   11   26:52         
   16   210   282 Scott Stolz              52 Tarpon Springs       FL 1:35:06   18   21:39    2:07   16   42:09    1:25   14   27:49         
   17   256   286 Albert Peters            54 Allentown            PA 1:42:00   16   20:33    2:27   18   45:53    1:54   18   31:16         
   18   274   269 Gary Stoffel             50 Bradenton            FL 1:46:43   19   23:13    2:08   20   54:30    1:50    6   25:03         
   19   278   272 Robert Dickson           51 Venice               FL 1:47:11   17   20:59    2:28   17   44:48    2:08   19   36:50         
   20   307   283 Brad Baker               53 Sarasota             FL 1:58:08   20   25:59    3:40   19   48:38    1:14   20   38:39         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   297 Geoff Strange            58 New Port Richey      FL 1:11:50    1   14:12    0:54    1   33:46    0:32    1   22:28         
    2    66   295 Michael Fogassey         58 Sarasota             FL 1:18:53    5   16:40    1:57    2   34:22    1:04    3   24:52         
    3    83   296 Steve Gavalas            58 Tampa                FL 1:21:22    2   15:00    1:45    7   37:40    1:16    4   25:44         
    4    84   293 Don Downs                57 Punta Gorda          FL 1:21:27    7   18:18    1:00    4   36:32    1:17    2   24:21         
    5   123     5 David Benedetti          56 Sarasota             FL 1:25:25    3   15:58    1:26    5   36:52    1:37   10   29:34         
    6   129   289 Sid Imes                 55 Bradenton            FL 1:25:34    8   18:34    2:05    3   35:54    1:29    7   27:35         
    7   151   294 Dan Whitlow              57 Oviedo               FL 1:27:41   10   20:06    1:07    6   37:38    2:05    5   26:48         
    8   181   352 Jonathan Cornish         57 Wesley Chapel        FL 1:31:22   12   20:16    1:30    8   37:54    2:11    9   29:33         
    9   186   325 George Alberici          55 Sarasota             FL 1:32:12    9   18:55    2:59   10   39:29    2:00    8   28:52         
   10   196   290 Stephen Masters          55 Tampa                FL 1:34:00   15   21:20    2:24   11   40:31    2:35    6   27:12         
   11   206   288 David Gyger              55 Sarasota             FL 1:34:30    4   16:01    3:08   13   42:31    2:12   12   30:40         
   12   214   298 David Horn               59 Bradenton            FL 1:35:52   14   20:47    1:36    9   39:11    1:35   14   32:45         
   13   230   337 Rod Hershberger          56 Sarasota             FL 1:37:34   13   20:32    2:06   12   41:35    1:50   13   31:33         
   14   262   292 Paul Drummey             56 Bradenton            FL 1:42:50   16   22:36    3:12   14   45:25    1:48   11   29:51         
   15   291   169 Richard Bowden           57 Charlotte            NC 1:51:44    6   16:59    3:06   15   46:01    2:43   16   42:57         
   16   299   287 Ric Coffey               55 Osprey               FL 1:54:05   11   20:08    3:34   16   51:12    2:05   15   37:09         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60   299 Rick Miller              60 Ft. Myers            FL 1:18:28    1   15:13    1:03    1   35:19    1:14    1   25:42         
    2   136     9 David Perkey             62 Dunedin              FL 1:26:17    2   15:48    0:58    4   38:33    1:26    5   29:34         
    3   145   301 Mike Brinton             62 Tampa                FL 1:26:58    4   18:28    1:32    2   38:00    1:47    2   27:13         
    4   168   305 Dan Najjar               64 Sarasota             FL 1:30:05    7   20:34    2:21    5   39:10    0:48    3   27:15         
    5   187   302 Paul Citrin              62 Sarasota             FL 1:32:21    5   19:06    1:20    6   41:40    1:15    4   29:02         
    6   246   304 John Teran               62 Sarasota             FL 1:40:32    8   21:44    3:02    7   43:08    2:37    6   30:02         
    7   266   303 Stephen Michelini        62 Tampa                FL 1:44:49    6   20:21    2:40    3   38:19    2:58    7   40:33         
    8     0   315 Edward Rymer             61 Sarasota             FL            3   16:38    1:17                                           
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   309 John Strait              66 New Port Richey      FL 1:18:25    1   17:00    1:31    1   33:45    0:54    1   25:16         
    2   192   310 Harry Williams           68 Tampa                FL 1:32:56    4   20:05    2:26    2   39:07    1:55    2   29:25         
    3   293   306 Robert Bartholomew       65 Apopka               FL 1:52:17    3   18:58    3:35    3   44:59    3:15    3   41:32         
    4   306   308 Thomas Petersen          66 Tampa                FL 1:57:41    2   18:23    4:00    4   46:10    4:34    4   44:35         
    5   321   307 Chuck Froschauer         65 Sarasota             FL 2:15:24    5   27:46    3:02    5   51:46    4:47    5   48:05         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   243   328 Al Springer              73 Sarasota             FL 1:39:14    1   19:51    2:00    1   38:59    2:24    1   36:01         
    2   283   321 T.J. Sheehy              70 Sarasota             FL 1:49:17    2   21:02    3:14    2   46:52    1:32    2   36:40         
    3   323   311 Jim Schlundt             73 Naples               FL 2:19:08    3   30:09    3:32    3   50:50    3:27    3   51:12         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   269     8 Mark Parish              75 Clearwater           FL 1:45:37    1   20:44    1:22    1   42:34    1:23    2   39:36         
    2   292   331 Larry Yost               82 Treasure Island      FL 1:51:49    2   22:58    1:58    2   49:18    3:17    1   34:20         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   292   331 Larry Yost               82 Treasure Island      FL 1:51:49    1   22:58    1:58    1   49:18    3:17    1   34:20         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    58    36 Matt Holland             36 Tampa                FL 1:18:23    2   16:00    1:27    2   34:55    1:24    1   24:40         
    2    85    33 Adam Pennell             33 Venice               FL 1:21:29    3   16:31    1:14    1   34:44    1:01    6   28:00         
    3    94    35 Brent Thompson           34 North Port           FL 1:22:26    4   16:33    1:21    4   37:48    1:11    2   25:36         
    4   100    30 Kenneth Adams            32 Sarasota             FL 1:22:50    7   17:36    1:14    3   35:23    1:12    4   27:27         
    5   120    26 Matthew Piloto           23 Rotonda West         FL 1:24:59    5   16:49    1:28    5   38:13    0:51    5   27:39         
    6   166   316 Mark Trandem             38 Sarasota             FL 1:29:52    8   17:39    1:18    7   41:08    0:58    7   28:51         
    7   201    32 Joshua Felperin          33 Lake Hiawatha        NJ 1:34:19    9   18:35    2:45    9   44:47    0:58    3   27:17         
    8   203    34 Tim Shaver               34 Palm Harbor          FL 1:34:24   10   20:18    1:24    6   40:41    1:33    9   30:30         
    9   212    27 Kevin Campbell           25 Sarasota             FL 1:35:26    6   17:01    1:18   10   47:27    0:48    8   28:54         
   10   217   347 Ned Hennessey            36 Tampa                FL 1:36:14    1   10:29    2:35    8   44:13    2:23   10   36:37         
   11   318    29 Brandon Irish-Baker      28 Tampa                NY 2:13:32   12   23:12    4:20   11 1:04:55    1:24   11   39:42         
   12   319    28 Caitlin Burgher          27 Tampa                NY 2:13:32   11   23:12    4:20   12 1:05:00    1:20   12   39:43         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53    41 Brian Sleight            44 Nokomis              FL 1:17:55    1   13:58    1:04    3   36:35    0:59    2   25:21         
    2    75   344 John Folvig              48 Sarasota             FL 1:20:10    5   16:04    0:52    2   36:00    0:56    4   26:19         
    3    91    42 Andy Cox                 45 Floral City          FL 1:22:01    8   16:34    1:40    7   37:34    1:36    1   24:39         
    4   101    39 Andrew Villamagna        43 Seminole             FL 1:23:06    3   15:06    1:32    8   38:26    1:21    5   26:42         
    5   103    38 Adam Gormly              42 Tampa                FL 1:23:26   16   18:22    2:12    1   35:36    1:34    3   25:44         
    6   127    44 Stephen Supe             45 Bradenton            FL 1:25:32    9   16:42    2:37    6   37:23    0:58    7   27:54         
    7   133    47 Jim Mangan               47 Sarasota             FL 1:26:05    4   15:53    1:56   13   40:18    1:11    6   26:48         
    8   170    43 Eric Ressel              45 Punta Gorda          FL 1:30:10   17   18:55    2:06   11   40:02    0:59    8   28:10         
    9   189    37 Christopher Brandt       41 Sarasota             FL 1:32:40    2   15:05    0:56   10   39:57    0:57   14   35:48         
   10   200    51 Mike Wichman             51 Tampa                FL 1:34:15    6   16:12    1:59    5   37:17    1:10   16   37:39         
   11   204    40 Adam Earle               44 Sarasota             FL 1:34:29   14   18:02    2:12    4   37:04    2:02   12   35:12         
   12   205    50 Curtis Bryan             51 Pinellas Park        FL 1:34:30   12   17:00    2:42   12   40:07    1:43    9   33:00         
   13   213   313 Terry Carfagno           48 Rotonda West         FL 1:35:33   15   18:03    1:55   14   41:38    0:59   10   33:00         
   14   225    53 Gary Shelp               54 Sarasota             FL 1:36:59   11   16:59    2:37    9   39:10    2:01   15   36:14         
   15   259    49 David Varnadore          50 Sarasota             FL 1:42:09    7   16:19    4:00   17   45:17    1:24   13   35:13         
   16   276    45 Patrick McFadden         46 Sarasota             FL 1:46:57   18   20:49    4:13   15   44:50    2:00   11   35:06         
   17   279    54 Daniel Travers           56 Olrando              FL 1:47:22   13   17:19    2:38   16   44:55    1:22   18   41:09         
   18   288    46 Vince Lamaida            47 Osprey               FL 1:50:51   10   16:53    3:10   19   51:38    1:12   17   37:59         
   19   309    52 David King               52 Ellenton             FL 1:59:13   19   22:31    2:39   18   47:27    2:16   20   44:22         
   20   316   317 Thomas Eady              46 Sarasota             FL 2:08:31   20   23:52    3:56   20   55:38    1:32   19   43:34         
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11     2 Heather Butcher          40 North Port           FL 1:10:49    3   13:10    0:49    5   35:50    0:52    1   20:10         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   137    55 Kate Patrice             14 Osprey               FL 1:26:27    1   13:06    1:28    1   40:26    1:21    1   30:08         
    2   313   324 Marina Alberici          14 Sarasota             FL 2:04:51    2   16:14    3:27    2   56:14    2:02    2   46:56         
    3     0   354 Rachel Dickson           12 Venice               FL            3   16:33    2:16                                           
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   102    56 Kelly Kane               24 Sarasota             FL 1:23:06    1   12:41    1:38    3   43:21    0:46    1   24:42         
    2   107    57 Allison Miller           24 Sarasota             FL 1:23:42    3   15:18    1:43    1   39:48    0:44    2   26:11         
    3   147   320 Chelsea Gillespie        23 Sarasota             FL 1:27:13    2   13:44    2:04    2   40:04    0:49    3   30:34         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   355 Kathleen Ward            29 Tampa                FL 1:18:30    1   15:43    1:15    1   35:46    0:53    2   24:55         
    2    79    62 Yova Borovska            27 Saint Petersburg     FL 1:20:54    3   18:14    1:00    2   36:00    1:06    1   24:38         
    3   226    58 Amanda Hershberger       25 Arlington            VA 1:37:03    2   18:13    2:50    4   47:01    1:58    3   27:04         
    4   245    64 Shannon Betty            28 Orlando              FL 1:40:09    6   20:33    2:38    3   45:48    1:43    4   29:28         
    5   248    59 Kerry Jones              25 Bradenton            FL 1:40:40    5   20:12    1:50    5   47:40    0:49    5   30:10         
    6   301    63 Amelia Lyons             27 Bradenton            FL 1:55:00    8   23:16    2:44    6   51:21    2:01    8   35:40         
    7   302    66 Laura Henchey            29 Tampa                FL 1:55:04    7   21:05    4:55    7   53:30    3:31    7   32:06         
    8   304    61 Danielle Nipper          26 Tampa                FL 1:56:48    4   19:34    3:14    8 1:01:08    1:16    6   31:39         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    54    72 Shirah Levine            31 Tampa                FL 1:18:09    1   14:57    1:05    3   36:55    1:05    2   24:09         
    2    69     3 Nicole Carson            32 Sarasota             FL 1:19:25    7   16:42    0:54    2   36:33    0:58    3   24:21         
    3    81    85 Mariryan Heschmeyer      34 Venice               FL 1:21:13    6   16:40    1:04    1   36:27    0:59    7   26:06         
    4    90    74 Janelle Pentz            31 Sarasota             FL 1:21:55   10   18:22    1:02    4   37:58    0:58    1   23:37         
    5    96    83 Tracy Garza              34 Bradenton            FL 1:22:38    4   16:05    1:59    6   38:39    0:54    4   25:04         
    6   106    70 Erin Krcmar              30 Sarasota             FL 1:23:41    2   15:10    1:08    7   40:36    0:50    6   25:58         
    7   130    78 Sara Lentz               32 Tampa                FL 1:25:36    3   15:59    1:21    5   38:03    1:15    8   29:00         
    8   179    82 Caitlin Constantine      33 Clearwater           FL 1:31:05   13   19:17    2:35    9   42:48    1:14    5   25:14         
    9   219    79 Kathy Owen               32 Cape Coral           FL 1:36:25    9   17:59    1:08    8   42:36    1:18   14   33:26         
   10   231   335 Ashley Sarnicola         33 Miami Beach          FL 1:37:41   15   19:29    3:01   11   44:10    1:00    9   30:03         
   11   240    68 Mindy Dymon              30 Lakeland             FL 1:38:53   16   19:45    2:03   10   44:08    1:40   11   31:19         
   12   249    84 Melissa Hamilton         34 Gainesville          FL 1:40:44   11   18:57    1:59   13   47:36    2:01   10   30:13         
   13   260    76 Erika Foster             32 Bradenton            FL 1:42:23   12   19:16    1:42   14   48:50    1:01   12   31:36         
   14   267    77 Kristin Inderwiesen      32 Bradenton            FL 1:45:27   14   19:17    2:18   12   45:25    2:08   15   36:22         
   15   273    80 Michele Pliner           32 Saint Petersburg     FL 1:46:25    8   17:40    4:02   16   51:38    1:23   13   31:43         
   16   286    73 Mandy McHargue           31 Bradenton            FL 1:50:36    5   16:10    2:43   15   49:26    1:09   17   41:11         
   17   305    71 Jamie Odell              30 Bradenton            FL 1:56:51   17   23:50    1:53   17   52:52    0:59   16   37:19         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   135    89 Sara Andert              36 Gainesville          FL 1:26:07    1   17:40    1:30    1   38:10    1:14    2   27:35         
    2   175    93 Kate Wentzel             36 Clearwater           FL 1:30:49    2   17:40    2:23    2   42:47    1:00    1   25:02    2:00 
    3   222    92 Heather Walrath          36 Lithia               FL 1:36:35    4   19:00    1:53    3   43:03    0:53    5   31:48         
    4   234   357 Tania Torres             37 Winter Park          FL 1:38:12    7   19:42    2:04    4   43:53    1:57    4   30:38         
    5   251    90 Leah Musacchio           36 Orlando              FL 1:41:15    6   19:33    3:06    7   48:28    1:12    3   28:58         
    6   252   329 Sandra Schrock           38 Sarasota             FL 1:41:20    8   20:42    2:22    6   44:17    1:33    6   32:30         
    7   282    94 Kristin Bartholomew      38 Jupiter              FL 1:49:17    3   18:28    1:36    5   44:15    3:29   10   41:32         
    8   285    95 Cynthia Clark            38 Tampa                FL 1:50:29    9   21:13    1:53   10   51:24    2:21    7   33:40         
    9   298    88 Jill Neat                35 Oviedo               FL 1:53:46    5   19:03    2:09   11   51:30    1:17    9   39:49         
   10   300    87 Angie Day                35 Saint Petersburg     FL 1:54:13   10   21:28    3:23    8   49:46    2:11    8   37:27         
   11   310    97 Kelley Houston           38 Tampa                FL 2:01:09   11   23:59    2:36    9   51:21    1:40   11   41:34         
   12     0    96 Elizabeth Demarse        38 Tampa                FL           12   28:27    6:09   12   58:17    2:19                      
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    42   124 Louise Donato            48 Clearwater           FL 1:16:56    1   15:21    1:04    2   34:59    0:58    2   24:36         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45     4 Jackie Miller            44 Sarasota             FL 1:17:15    1   15:30    0:52    1   34:50    0:56    2   25:08         
    2    62   338 Tracy Parker             42 Odessa               FL 1:18:31    2   16:04    0:54    3   36:22    1:00    1   24:13         
    3    97   112 Katherine Kinross        44 Fort Myers           FL 1:22:41    4   16:56    1:25    2   35:30    1:10    6   27:41         
    4   111     7 Nicole Chapman           40 Sarasota             FL 1:24:11    7   17:36    1:09    4   36:47    1:12    5   27:31         
    5   153    99 Ingrid Girstlova         40 Sarasota             FL 1:27:42   12   20:07    1:52    6   39:02    0:43    3   26:00         
    6   182   103 Diana Connor             41 Tampa                FL 1:31:25    8   18:18    1:28    7   41:10    1:11    4   27:20    2:00 
    7   183   109 Susan Marcelli           42 Belleair             FL 1:31:26    5   17:03    1:58    8   41:14    1:28    8   29:44         
    8   185   105 Cheryl Henderson         41 Tampa                FL 1:31:37    3   16:35    2:16    9   41:44    1:06    9   29:57         
    9   207   102 Michele Taylor           40 Sarasota             FL 1:34:38   11   19:57    1:57   12   43:57    0:50    7   27:59         
   10   228    98 Jessica Boson            40 Sarasota             FL 1:37:13   13   21:52    1:35    5   38:10    1:12   12   34:24         
   11   237   110 Jane Fulton              43 Sarasota             FL 1:38:28    6   17:30    2:17   10   43:01    1:06   13   34:37         
   12   238   101 Kimberly Morris          40 Sarasota             FL 1:38:28    9   19:01    1:29   13   44:34    1:15   11   32:10         
   13   268   113 Megan Medenis            44 Sarasota             FL 1:45:30   15   25:14    4:14   11   43:52    1:47   10   30:25         
   14   296   100 Mollie Moore             40 Orlando              FL 1:53:12   10   19:22    2:13   14   51:34    0:57   14   39:08         
   15   312   106 Laura Silsbee            41 Tampa                FL 2:02:39   14   22:40    1:57   15   53:58    2:40   15   41:26         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   105   343 Patti Waller             49 Sarasota             FL 1:23:39    4   17:31    1:21    1   36:46    1:04    2   26:59         
    2   128   121 Debbie Ozner-Anderson    46 Terra Ceia           FL 1:25:32    1   16:36    1:22    4   38:11    0:56    4   28:29         
    3   142   116 Dana Duckman             45 Sarasota             FL 1:26:43    2   16:38    1:22    3   37:33    1:30    7   29:41         
    4   156     6 Ren Hardman Schrock      47 Sarasota             FL 1:28:17    3   16:39    1:55    5   38:59    1:02    8   29:44         
    5   162   123 Jessica Glover           47 Tampa                FL 1:29:15   10   21:24    1:47    2   37:00    1:12    3   27:54         
    6   199   333 Kimberly Thomas          45 Bradenton            FL 1:34:12    6   19:05    2:50    8   44:28    1:13    1   26:37         
    7   239   118 Gillian Glover           46 Quebec               CN 1:38:36    5   19:03    2:46    7   43:33    1:16    9   31:59         
    8   247   119 Jill Herndon             46 Gainesville          FL 1:40:37    7   21:01    2:16   10   46:28    1:17    6   29:37         
    9   257   120 Carrie McLaughlin        46 Valrico              FL 1:42:05   11   21:49    2:55   11   46:48    1:48    5   28:46         
   10   264   122 Christy Schlabach        46 Sarasota             FL 1:43:26   12   22:39    1:46    6   41:13    1:26   11   36:24         
   11   275   114 Linda Cartelli           45 Sarasota             FL 1:46:55    8   21:04    2:10   12   49:33    2:06   10   32:04         
   12   280   115 Wendy Davis              45 Sarasota             FL 1:47:31    9   21:11    1:52    9   45:39    2:23   12   36:27         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   165   130 Michelle Vorce           54 Sarasota             FL 1:29:27    2   18:41    1:39    1   39:35    1:42    1   27:51         
    2   190   128 Myrna Starr              50 Tampa                FL 1:32:40    1   18:10    1:38    3   42:16    1:11    3   29:27         
    3   202    11 Sally Smith              54 Largo                FL 1:34:22    4   22:32    1:42    2   40:16    0:59    2   28:54         
    4   271   332 Sarah Cloud              52 Sarasota             FL 1:46:10    3   18:57    3:03    4   43:52    2:44    4   37:37         
    5   289   129 Cathy Bruce              52 Sarasota             FL 1:51:09    5   23:09    2:00    5   45:17    1:20    5   39:26         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   114   135 Kim Kane                 57 Sarasota             FL 1:24:20    1   16:00    1:40    2   38:41    1:10    1   26:52         
    2   174   134 Suzanne Brosseau         56 Safety Harbor        FL 1:30:47    4   19:47    1:14    1   36:04    1:23    3   32:20         
    3   193   132 Laurie Tinnell           55 Bradenton            FL 1:33:01    2   17:02    2:16    4   43:40    1:23    2   28:41         
    4   241   131 Maggie Miller            55 Ft. Myers            FL 1:39:11    3   19:33    1:32    3   43:36    1:27    4   33:05         
    5   297   133 Margaret Adler           56 Sarasota             FL 1:53:30    5   21:16    1:45    5   47:05    1:21    5   42:06         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   194   140 Kathy Curtis             64 Naples               FL 1:33:02    1   19:16    1:56    1   39:59    1:32    1   30:22         
    2   281   138 Diane Mh Spicer          60 Tampa                FL 1:48:49    3   23:40    2:08    3   48:41    1:43    2   32:37         
    3   290   314 Kathryn Murphy           61 St Johns             FL 1:51:32    2   23:02    2:50    2   45:33    2:34    3   37:35         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   314   141 Carol Dennis             68 Round Hill           VA 2:06:26    1   27:56    2:06    1   55:47    2:50    1   37:48         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     0   142 Linda Simpson            75 Clearwater           FL            1   37:29    6:08    1   58:19    2:17                      
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   131    16 Cristina Byman           23 Colorado Springs     CO 1:25:49    1   15:17    1:07    2   39:54    0:44    1   28:49         
    2   176    19 Amy Supe                 38 Bradenton            FL 1:30:51    2   18:59    1:38    1   36:55    1:23    3   31:58         
    3   223    18 Diane Dabringhaus        31 Venice               FL 1:36:43    3   19:00    1:22    3   45:23    0:54    2   30:06         
    4   311    17 Holly Vance              29 Venice               FL 2:02:07    4   23:50    4:53    4   53:10    1:18    4   38:58         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   224    20 Jenna O'Horan            42 Sarasota             FL 1:36:57    2   22:49    1:52    1   42:21    0:58    1   29:00         
    2   258    23 Debra Devogt             46 Sarasota             FL 1:42:09    3   22:54    2:21    3   44:28    1:25    2   31:02         
    3   263    22 Stacey Greco             44 Palm Harbor          FL 1:43:05    1   22:17    2:00    2   43:18    1:21    3   34:10         
    4   320    21 April Ranceful           42 Parrish              FL 2:13:54    4   23:58    3:53    4   55:13    2:57    5   47:55         
    5   322    25 Colleen Moran            50 North Port           FL 2:18:20    5   29:13    3:07    5 1:00:48    1:44    4   43:30         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1     6   462 Economy Tackle                                      1:07:05    1   13:02    0:40    3   34:28    0:31    1   18:27         
                  Leighton Zeigler/ Al Hurxthal/ Anthony Foradini        
    2    20   465 Dirty Name                                          1:12:30    3   18:20    0:49    1   32:40    0:33    2   20:10         
                  Andy Rambath/ Jason Besse/ Ricardo Alvarano            
    3    74   463 Crazy Alex                                          1:20:09    2   15:56    1:07    2   33:36    0:39    3   28:53         
                  Bisser Georgiev/ Alex Georgiev                         
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    29   459 Team Jkr                                            1:14:22    1   16:10    0:52    1   34:08    0:33    1   22:41         
                  Kristi Bracewell/ Jessi Marie Neitzel/ Rae Ann Darling 
    2   195   461 Tri Trio                                            1:33:41    2   17:02    0:59    4   48:54    0:43    2   26:06         
                  Tess Rosales/ Nancy Kunzle/ Violet Nagy                
    3   215   458 Red Hot Mommas!                                     1:36:08    3   18:12    1:02    3   47:16    0:43    3   28:58         
                  Daphne English-Bazenas/ Rebeca Lerant/ Sarah Newell    
    4   250   450 Bruggevich                                          1:41:03    4   22:53    0:56    2   42:35    0:39    4   34:03         
                  Vanessa Kee/ Anneli Brugge/ Julie Milanovich           
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1     4   460 The 4th Event                                       1:05:54    3   14:29    0:48    1   32:12    0:33    1   17:54         
                  Jill Piotrowski/ Patrick Valentine/ Stephen Desch      
    2    23   451 Crash Test Dummies                                  1:13:24    4   14:37    0:51    4   36:25    0:37    2   20:56         
                  Jenna Dirscherl/ Tom Dirscherl/ Joe Capitani           
    3    36   456 Mp2                                                 1:15:54    6   16:30    0:50    3   35:48    0:28    3   22:20         
                  Holly Mayotte/ Joe Patoray/ Chris Peters               
    4    77   457 Oceans Now                                          1:20:34    1   13:11    0:57    6   40:45    0:34    6   25:08         
                  James Quinn/ Lynn Quinn/ Jamie Quinn                   
    5   154   452 Daddy And Me                                        1:27:51    5   14:43    1:06    2   33:23    0:33    8   38:07         
                  Jonas Brugge/ Elin Brugge/                             
    6   172   453 Dwn                                                 1:30:35    8   24:23    1:01    5   40:24    0:32    5   24:17         
                  Nicanor Borghi/ Willys Santos/ Daniel Tonazoli         
    7   235   464 Firlie Phanatics                                    1:38:24    2   13:49    1:04    9   59:24    0:37    4   23:32         
                  Brenda Firlie/ Brendan Firlie/ Cole Firlie             
    8   295   455 Mighty Milanovich                                   1:52:55    7   22:51    0:55    7   47:25    0:45    9   41:00         
                  Maile Milanovich/ Bobby Milanovich/ Hayden Milanovich  
    9   308   454 Keep Calm And Tri On                                1:58:26    9   25:49    1:21    8   56:19    0:31    7   34:29         
                  Kristen Ayala/ Oscar Ayala/ Marvin Solorzano           
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee:  russ@marlowe.net
No.   Rule Violation                           Time    
===== ======================================== ======= 
   93                                             2:00 
  103                                             2:00 
  174                                             2:00 
  176                                             2:00 
  241                                             2:00 
  312                                             6:00 
  342                                             2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======