Suncoast Triathlon at Fort DeSoto
October 20, 2012 ; St Petersburg, Florida
660 Yds swim| 10 mile bike| 3.1 mile run
Race Directors: Joe Fernandez/Fred Rzymek
Timing and Results: Ryan Cavallaro 
Alta Vista Sports RyanC1223@gmail.com 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   342 Nicholas Chase           26 Saint Petersburg     FL   51:45    5    8:26    2:00    1   21:46    0:48    3   18:48         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37   320 Ryan Van Middlesworth    13 Seminole             FL 1:00:58    2    8:46    2:03    1   27:34    0:53    1   21:44         
    2    41   324 Corbin Wapshott          14 Longwood             FL 1:01:25    1    8:01    2:12    2   27:44    0:56    2   22:34         
    3    98   326 Jordan Payne             14 Tampa                FL 1:07:25    5   11:33    2:16    4   29:42    1:03    3   22:53         
    4   107   325 William Sands            14 Tampa                FL 1:07:48    3    9:29    3:29    5   30:31    0:50    4   23:31         
    5   111   323 Austin Simmons           14 Largo                FL 1:08:07    4    9:39    2:42    3   29:21    0:55    5   25:32         
    6   212   319 James Condon             12 Saint Petersburg     FL 1:14:17    6   12:09    2:41    6   31:44    1:17    6   26:27         
    7   478   322 Ryan Gutierrez           13 Lakeland             FL 1:34:45    8   17:52    5:12    7   37:32    1:41    7   32:30         
    8   481   645 Samuel Mariani           14 Orlando              FL 1:35:25    7   12:09    2:52    8   43:35    2:25    8   34:25         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    77   327 Michael Hoffmann         15 Tampa                FL 1:05:46    1    8:50    2:49    1   30:00    0:47    1   23:22         
    2   195   318 Mark Cameron             18 Brandon              FL 1:12:54    2   10:26    3:20    2   30:42    1:49    2   26:38         
    3   548   328 Alex Gutierrez           15 Lakeland             FL 1:51:22    3   17:38    5:42    3   56:27    2:41    3   28:55         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   112    27 Matthew Sibley           23 Clearwater           FL 1:08:08    3   10:37    2:56    1   25:56    1:51    3   26:51         
    2   126   331 Ethan Bunts              21 Crystal River        FL 1:09:29    1    9:26    3:02    2   29:29    0:55    2   26:38         
    3   128   642 Daniel Yoder             24 Dunedin              FL 1:09:35    2   10:08    2:47    4   32:09    1:13    1   23:18         
    4   261   333 Justin Corder            23 Kenneth City         FL 1:17:45    4   13:19    3:46    3   30:50    1:10    4   28:42         
    5     0   337 Kyle Piecora             24 Melbourne            FL            5   13:30    3:55                                           
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8    12 Chad Siple               27 Belleair Bluffs      FL   54:43    2    8:31    2:16    1   22:44    0:53    1   20:21         
    2    13   356 Jordan Raynovich         28 Saint Petersburg     FL   56:07    1    7:31    2:25    3   24:13    0:58    4   21:01         
    3    21   347 Brian Durden             27 Lakeland             FL   58:24    7   10:02    2:12    4   24:31    0:57    2   20:44         
    4    30   345 Shay Soprenuk            27 Umatilla             FL   59:33    5    9:41    2:07    2   23:47    0:58   10   23:02         
    5    34   353 Tanner Stevens           27 Tampa                FL 1:00:09    3    9:11    2:32    5   25:09    1:00    7   22:19         
    6    48   339 Greg Heartt              25 Orlando              FL 1:02:29    4    9:11    2:55    7   28:10    1:15    3   20:59         
    7    85   363 Darryl Parulan           29 Tampa                FL 1:06:31   11   12:46    3:04    6   25:54    1:11   11   23:38         
    8   109   365 David Stead              29 Wesley Chapel        FL 1:08:01    6   10:02    3:16    8   28:31    1:22   13   24:52         
    9   123   346 Nicolus Paskiewicz       27 South Pasadena       FL 1:09:11    9   12:31    4:09   13   29:46    1:04    5   21:44         
   10   127   352 James Schultz            27 Saint Petersburg     FL 1:09:30   17   15:01    2:21    9   28:39    1:22    6   22:09         
   11   163   338 Justin Helmus            25 Largo                FL 1:11:18    8   11:15    3:19   10   28:51    1:02   14   26:53         
   12   247   348 Ricky Jansik             27 Tampa                FL 1:17:02   12   13:29    3:30   11   29:21    1:26   15   29:18         
   13   256   350 Jason Coleman            27 Riverview            FL 1:17:24   19   16:44    7:03   12   29:28    1:49    8   22:21         
   14   268   343 Joseph Trubilla          26 Wesley Chapel        FL 1:18:28   18   15:51    3:45   16   33:43    1:01   12   24:10         
   15   303   655 Matty Anderson           27 Tampa                FL 1:21:11   13   13:47    5:43   20   36:15    2:31    9   22:57         
   16   319   628 Wei Liao                 27 Tampa                FL 1:22:20   10   12:34    4:15   17   34:24    1:30   16   29:39         
   17   338   360 Jeancarlos Cardona       28 Valrico              FL 1:23:02   16   14:20    4:49   14   31:28    1:30   17   30:56         
   18   386   361 David Johnson            28 Tampa                FL 1:26:28   14   14:17    4:52   18   34:30    0:54   19   31:57         
   19   402   349 Eric Mondor              27 Brandon              FL 1:27:42   15   14:18    4:55   19   35:04    1:42   18   31:44         
   20   496   364 Bobby Brewster           29 Temple Terrace       FL 1:38:48   20   22:32    7:14   15   32:53    2:56   20   33:14         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7     3 Eric Hall                33 Tampa                FL   54:34    5   10:52    2:01    1   22:35    0:51    1   18:16         
    2     9   382 Donald Geist             33 Apollo Beach         FL   55:34    1    9:40    2:06    2   23:20    0:59    2   19:32         
    3    31   368 John Profumo             30 Saint Petersburg     FL   59:50    3    9:58    2:44    3   24:19    1:08    5   21:43         
    4    35   372 Justin Page              31 Wesley Chapel        FL 1:00:12   12   12:17    2:23    4   24:52    1:05    3   19:37         
    5    36   388 Jonathan Stein           34 Lutz                 FL 1:00:20    6   11:06    2:38    5   24:58    1:00    4   20:39         
    6    62   383 Jason Jones              33 Clearwater           FL 1:03:54    8   11:34    2:32    6   25:53    0:58    9   22:59         
    7    68   374 Andy Mascherino          31 Largo                FL 1:04:47    7   11:32    2:43    7   26:26    1:15    8   22:53         
    8    72   381 Carey Bonham             33 Largo                FL 1:05:11   13   12:34    2:35    8   26:46    1:01    6   22:16         
    9   138   378 Scott McAtasney          32 Saint Petersburg     FL 1:10:02   14   13:27    3:01    9   27:58    1:31   11   24:06         
   10   150   393 Kyle Cullum              34 Seminole             FL 1:10:45   10   12:05    3:20   10   28:06    1:16   14   26:00         
   11   166   647 Elijah Daggy             33 Tarpon Springs       FL 1:11:20    9   11:57    4:42   13   28:40    1:58   10   24:04         
   12   167   394 Nathan Holdorf           34 Tampa                FL 1:11:20   17   15:14    2:48   14   28:58    1:30    7   22:53         
   13   185   391 Charles Malone           34 Saint Petersburg     FL 1:12:17   15   13:37    3:43   11   28:23    1:50   12   24:46         
   14   234   371 James Montante           30 Saint Petersburg     FL 1:15:55    2    9:43    4:21   12   28:35    1:55   21   31:24         
   15   277   379 Colin Downey             32 Fort Myers           FL 1:19:05   20   16:04    4:19   15   29:21    1:20   16   28:03         
   16   284   370 Matt Weaver              30 Tampa                FL 1:19:33   16   13:53    3:48   17   30:56    1:47   18   29:11         
   17   291   375 Tom Rockhill             31 Saint Petersburg     FL 1:19:53   18   15:32    3:53   19   33:15    1:26   13   25:49         
   18   351   392 Christopher Hilliard     34 Saint Petersburg     FL 1:23:51   11   12:17    3:48   21   34:49    1:49   20   31:10         
   19   387   390 Chad Smith               34 Bradenton            FL 1:26:31   19   15:40    5:19   20   33:33    3:49   17   28:11         
   20   394   373 Javier Maldonado         31 El Paso              TX 1:27:11   22   23:36    5:07   16   29:39    2:30   15   26:21         
   21   489   376 Patrick Sheehan          31 Saint Petersburg     FL 1:36:50   21   16:49    6:25   22   42:11    1:40   19   29:47         
   22     0   385 Douglas Nelson           33 Fort Myers           FL            4   10:19    3:56   18   31:37    1:50                 2:00 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20     6 Evan Malone              36 Gulf Breeze          FL   58:12    2    8:48    2:16   10   26:41    0:52    1   19:37         
    2    24   425 Philip Lahaye            39 Palm Harbor          FL   58:42    1    8:26    2:20    3   25:25    0:58    5   21:34         
    3    26   426 Bob Wagoner              39 Seminole             FL   59:05    5   10:21    2:29    1   23:48    0:57    4   21:31         
    4    32   400 Matt Bertrand            35 Lakewood Ranch       FL   59:57    8   11:25    2:45    2   24:45    0:59    2   20:06         
    5    40   407 Ryan Holdorf             36 Jacksonville         FL 1:01:23    6   11:01    2:21    6   26:05    1:09    3   20:48         
    6    59    19 Shane Perkey             36 Tampa                FL 1:03:43    4   10:12    2:06    4   25:25    1:06   11   24:55         
    7    89   404 Irvin Campbell           36 Sarasota             FL 1:06:52   12   12:09    3:06    9   26:24    1:13    6   24:02         
    8    92   420 Samuel Quartermaine      38 Bradenton            FL 1:07:03    9   11:58    2:50    8   26:19    1:21    9   24:38         
    9   115   418 Joseph Minutolo          38 Tierra Verde         FL 1:08:19   19   14:14    2:37    5   25:49    0:54   10   24:47         
   10   136   410 Damian Cullom            37 Saint Petersburg     FL 1:09:53    3    9:24    3:04   15   29:22    1:40   15   26:25         
   11   145   398 Mike Hansberry           35 Tampa                FL 1:10:22   11   12:08    3:38    7   26:16    1:27   17   26:55         
   12   149   399 David Milleman           35 Seffner              FL 1:10:39    7   11:09    4:19   14   28:37    2:13    8   24:24         
   13   182   428 Jamie Butler             39 Tampa                FL 1:12:11   13   12:11    3:40   13   28:35    1:30   14   26:18         
   14   190   646 Samuel Mariani           38 Orlando              FL 1:12:38   10   12:04    3:28   17   30:07    1:31   12   25:29         
   15   193   403 Nickolas Rasmussen       36 Saint Petersburg     FL 1:12:44   15   13:04    3:34   11   27:05    2:26   16   26:37         
   16   205   417 Dominic Monfred          38 Dunedin              FL 1:13:50   14   12:13    2:40   21   32:03    1:03   13   25:53         
   17   210   429 Matt Dreger              39 Saint Petersburg     FL 1:14:11   21   15:39    3:11   16   29:41    1:31    7   24:11         
   18   219   411 Guillermo Vasquez        37 Lakeland             FL 1:14:51   16   13:30    3:29   12   28:27    1:23   21   28:05         
   19   262   397 Eduardo Carvallo         35 Tampa                FL 1:17:51   20   14:38    3:02   18   30:29    2:15   18   27:30         
   20   310   431 Brian Hale               39 Saint Petersburg     FL 1:21:37   18   13:55    5:20   20   31:43    1:06   24   29:35         
   21   357   415 Alexander Vargas         37 Brandon              FL 1:24:22   17   13:36    4:51   22   32:15    2:14   25   31:29         
   22   370   412 Mark Morland             37 Clearwater           FL 1:25:21   25   19:52    3:45   19   31:34    2:24   19   27:48         
   23   375   406 Ralph Sevelius           36 Zephyrhills          FL 1:25:38   23   17:11    5:48   24   33:37    1:11   20   27:53         
   24   384   405 Jonathan Hall            36 Tampa                FL 1:26:07   22   16:02    3:46   23   33:21    1:54   22   29:05    2:00 
   25   413   427 Philmer Lewis            39 Holiday              FL 1:28:27   24   17:44    3:02   25   37:03    1:08   23   29:32         
   26     0   421 Stephen Persinger        38 Saint Petersburg     FL           26   22:30    6:47                                           
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   641 Kevin Bradbury           46 Tampa                FL   54:24    1    8:12    2:31    1   21:48    1:18    3   20:37         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23   445 Doug Kugley              42 Tampa                FL   58:40    3   10:34    2:15    1   24:45    0:57    2   20:11         
    2    49   455 Shane Lewis              43 Sarasota             FL 1:02:31    9   11:53    2:49    3   25:19    1:07    4   21:24         
    3    58   452 Scott Hacking            42 Palm Harbor          FL 1:03:40   10   11:57    2:32    4   25:42    1:07    6   22:24         
    4    63   464 Bill Cottrell            44 Belleair             FL 1:03:57   17   13:00    3:25    5   25:43    1:07    3   20:43         
    5    64   443 Stephen Martin           42 Bradenton            FL 1:04:03    7   11:47    2:21    2   24:54    1:05   10   23:57         
    6    67   440 Merrill Hausenfluck      41 Tampa                FL 1:04:41   14   12:36    3:02   18   28:42    1:38    1   18:44         
    7    69   458 Kenyon Rice III          43 Tampa                FL 1:04:50    1   10:02    3:38    6   26:18    1:21    8   23:33         
    8    83    22 Conrad Caringal          44 Largo                FL 1:06:26    8   11:47    3:02   13   27:47    1:10    7   22:40         
    9    87   437 Stephen Sexauer          41 Tampa                FL 1:06:38    4   10:42    2:59   10   27:42    1:24    9   23:53         
   10    88   652 Scott Bragan             44 Tampa                FL 1:06:49    6   11:42    2:21    8   26:38    1:18   13   24:53         
   11    96   654 Richard Worms            43 Lutz                 FL 1:07:17   23   14:48    2:45    9   26:54    1:17    5   21:35         
   12   143    30 Rick Palmquist           41 Largo                FL 1:10:17   18   13:09    2:23   15   28:14    0:43   14   25:49         
   13   152   114 Paul Kralovanec          43 Tampa                FL 1:10:47   21   13:23    3:15   17   28:23    1:23   11   24:25         
   14   179   434 William Sands            40 Tampa                FL 1:12:01    2   10:19    4:10   16   28:22    1:49   19   27:23         
   15   191   465 Scott Marad              44 Indian Rocks Beach   FL 1:12:41   13   12:33    3:27   11   27:42    1:05   21   27:55         
   16   208   462 Richard Boggs            44 Winter Park          FL 1:14:09   20   13:23    3:12   21   29:45    1:35   15   26:16         
   17   211   449 David Stanford           42 Saint Petersburg     FL 1:14:16   16   12:54    2:55   24   30:18    1:34   18   26:36         
   18   223   518 Douglas Smith            43 Tampa                FL 1:15:00    5   10:56    3:52    7   26:34    2:13   25   31:27         
   19   243   456 Fredric Meyers Jr        43 North Port           FL 1:16:41   15   12:48    3:12   19   28:48    1:20   24   30:36         
   20   254   441 Rick Kania               41 Tampa                FL 1:17:17   27   17:32    3:06   20   28:50    1:34   16   26:17         
   21   255   438 Bruce Fuller             41 Saint Petersburg     FL 1:17:17   28   17:59    2:57   22   30:11    1:33   12   24:39         
   22   259   630 Carlos Baerga            43 Kenneth City         FL 1:17:29   11   12:01    3:04   12   27:44    1:24   26   33:18         
   23   265   444 Dirk Klapprott           42 Lakeland             FL 1:18:21   12   12:26    5:18   25   30:30    2:34   20   27:34         
   24   299   435 Michael Ward             40 Tampa                FL 1:20:58   19   13:16    4:25   27   31:32    1:48   23   29:58         
   25   321   657 Gregory Wright           44 Findlay              OH 1:22:26   22   14:23    4:39   28   31:37    2:43   22   29:05         
   26   335   447 Kenneth Waygood          42 Bradenton            FL 1:22:58   24   15:04    3:20   14   28:11    2:11   28   34:14         
   27   352   450 Darren Eaton             42 Clearwater           FL 1:24:05   29   20:24    5:05   23   30:16    2:04   17   26:18         
   28   420   448 Hank Schroeder           42 Saint Petersburg     FL 1:29:31   25   15:37    5:20   26   31:00    2:58   29   34:38         
   29   458   446 Robert Williams          42 Tampa                FL 1:32:23   26   16:21    4:32   29   34:50    2:30   27   34:12         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   636 Daniel Koser             47 Seminole             FL 1:00:06    1    8:12    2:26    1   24:21    1:09    5   24:00         
    2    43   488 Parker Hanson            48 Saint Petersburg     FL 1:01:43    2    9:21    2:40    2   24:36    0:56    6   24:12         
    3    73   495 Franklin Potter          49 Tampa                FL 1:05:14    8   11:52    2:24    7   27:21    1:07    1   22:32         
    4   100   486 David Goodman            48 Lutz                 FL 1:07:27    6   11:19    2:50   11   28:31    1:37    2   23:12         
    5   102   498 Joel Cantor              49 Tampa                FL 1:07:37   11   12:27    2:28    6   27:00    1:15    7   24:28         
    6   131   491 Steven Dyson             49 West Simsbury        CT 1:09:45   10   11:57    3:11    3   25:50    1:33   13   27:15         
    7   156   479 Jamey Hill               46 Saint Petersburg     FL 1:10:53   27   14:38    3:31    9   27:32    1:35    3   23:39         
    8   162   500 David Gaus               49 Saint Petersburg     FL 1:11:15   18   14:01    3:42    5   26:43    1:18   10   25:34         
    9   171   470 Kenneth Kunsman          45 Palm Harbor          FL 1:11:32   19   14:03    3:04   17   28:49    1:40    4   23:58         
   10   180   483 Christopher Markham      47 Belleair             FL 1:12:02    5   11:05    3:32   12   28:32    1:48   12   27:08         
   11   196   468 Jan Norris               45 Tampa                FL 1:13:01   23   14:25    3:29   13   28:40    1:03    9   25:26         
   12   199   478 Clayton Kreis            46 Saint Petersburg     FL 1:13:25    9   11:56    3:17    4   26:16    1:54   26   30:04         
   13   206   472 Ned Smathers             45 Atlanta              GA 1:13:54   15   13:16    4:05   19   29:06    1:49   11   25:39         
   14   207   499 Walt Cooper              49 Tampa                FL 1:14:03   16   13:26    3:14   14   28:42    1:17   15   27:26         
   15   217   493 James Stuart             49 Tampa                FL 1:14:34    3   10:25    4:07   25   30:11    1:50   16   28:03         
   16   218   492 Richard Bundschu         49 Gulfport             FL 1:14:41    7   11:28    3:23   22   29:40    1:53   17   28:17         
   17   241    13 Jim Tedesco              47 Tampa                FL 1:16:37   30   14:55    3:19    8   27:23    1:49   21   29:13         
   18   257   474 Bill Icely               45 Saint Petersburg     FL 1:17:25   31   15:41    2:46   10   28:13    1:27   22   29:21         
   19   271   467 Chris Culbertson         45 Largo                FL 1:18:38   29   14:53    3:39   18   29:05    1:24   23   29:38         
   20   272   502 Scott Olson              49 Clearwater           FL 1:18:40    4   10:58    3:16   20   29:25    1:23   27   31:39    2:00 
   21   276   475 Jeff Douglas             45 Sarasota             FL 1:19:02   24   14:26    4:10   24   30:02    1:19   20   29:07         
   22   278   473 Kyle Riedel              45 Valrico              FL 1:19:05   34   17:07    3:59   28   31:31    1:44    8   24:45         
   23   281   496 William Ulbricht         49 Valrico              FL 1:19:19   28   14:41    3:57   16   28:48    1:52   25   30:04         
   24   289   487 Andy Jennings            48 Tampa                FL 1:19:44   25   14:30    3:55   23   30:02    1:32   24   29:47         
   25   330   469 Rob Felton               45 Tampa                FL 1:22:51   14   13:01    4:01   15   28:45    2:05   34   35:01         
   26   336   489 Rick Brockett            48 Oldsmar              FL 1:22:58   21   14:10    5:42   30   31:34    2:44   18   28:50         
   27   350   484 Bill Brink               47 Land O Lakes         FL 1:23:50   22   14:14    4:07   26   31:15    1:51   29   32:26         
   28   371   481 Eric Shapiro             46 Tampa                FL 1:25:22   17   13:57    5:09   27   31:27    2:15   30   32:35         
   29   411   644 Thomas McDermott         47 St Petersburg Beach  FL 1:28:22   12   12:30    9:21   33   34:56    2:42   19   28:55         
   30   419   476 Jeffrey Tinch            45 Orlando              FL 1:29:27   32   16:12    7:13   36   35:56    2:46   14   27:23         
   31   429   503 Scott Williams           49 Pinellas Park        FL 1:30:03   26   14:36    6:40   32   34:40    2:24   28   31:45         
   32   445   501 Tim Stanley              49 Bradenton            FL 1:31:04   20   14:07    5:35   31   34:17    2:33   33   34:34         
   33   459   482 Wes Price                47 Riverview            FL 1:32:28   36   22:59    4:13   21   29:28    2:22   32   33:28         
   34   469   485 Jeff Jacobs              48 Saint Petersburg     FL 1:33:26   35   17:22    4:58   35   35:26    2:47   31   32:56         
   35   488   649 Roy Yanong               48 Brandon              FL 1:36:34   33   16:51    6:20   34   35:14    2:45   35   35:26         
   36   516   631 Mike McCelland           49 Tampa                FL 1:43:21   13   12:56    5:32   37   42:50    2:14   37   39:51         
   37   522   471 John Thompson            45 Parrish              FL 1:44:58   37   25:02    5:19   29   31:31    1:38   36   39:29    2:00 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25     9 Anders Heidemann         52 Largo                FL   59:02    1    9:47    2:12    2   24:22    1:01    1   21:42         
    2    38    31 Ron Wordon               50 Palm Harbor          FL 1:01:21    5   10:45    2:24    4   24:48    0:51    2   22:35         
    3    51   512 Richard Jansik           51 Tampa                FL 1:02:54    7   11:25    2:29    1   24:08    1:07    5   23:46         
    4    57   640 James Stinson            53 Cantonment           FL 1:03:33   10   11:52    2:25    3   24:25    1:13    3   23:39         
    5    75   527 Jeff Baker               54 Wesley Chapel        FL 1:05:32    2    9:55    3:07   12   27:35    1:12    4   23:46         
    6    78   528 Philip Harasz            54 Tierra Verde         FL 1:05:49    3   10:33    2:43    7   25:12    1:30   10   25:53         
    7    91    16 James Sheets             52 Largo                FL 1:06:59    4   10:40    2:34    9   26:00    1:11   13   26:36         
    8    95   513 Brian Constantine        51 Clearwater           FL 1:07:14   16   13:34    2:29    8   25:59    1:24    6   23:49         
    9   118   510 Mark Blitz               51 Clearwater           FL 1:08:48   14   13:01    3:09    5   24:56    1:19   11   26:23         
   10   124   507 John Slocum              50 Bradenton            FL 1:09:14    6   11:02    3:06    6   25:05    1:26   19   28:37         
   11   130   519 Art Singleton            52 Palm Harbor          FL 1:09:36   21   14:34    2:21   10   26:02    1:07    8   25:35         
   12   132   511 Kevin Coyne              51 Bradenton            FL 1:09:46   11   11:56    3:58   11   27:11    1:27    7   25:16         
   13   169   515 Mike Toledo              51 Tampa                FL 1:11:28    9   11:50    2:34   17   29:23    0:50   15   26:54         
   14   175   505 Jim Condon               50 Saint Petersburg     FL 1:11:44   18   13:54    2:35   13   28:30    1:08    9   25:39         
   15   176   506 Joe Yaeger               50 Tampa                FL 1:11:50    8   11:47    3:28   14   28:38    1:28   12   26:31         
   16   220   509 Dr. John P. McDonough    51 Tampa                FL 1:14:54   15   13:25    2:34   16   29:17    1:16   17   28:24         
   17   232   520 Dave Kutschinski         52 Lakeland             FL 1:15:49   17   13:50    4:31   15   28:44    1:54   14   26:51         
   18   245   522 Craig Cameron            53 Brandon              FL 1:16:58   12   11:57    3:37   19   29:27    2:06   22   29:53         
   19   286   508 Scott Collins            50 Plant City           FL 1:19:38   13   12:12    3:52   18   29:24    2:23   25   31:48         
   20   293   531 Dino Romito              54 Palm Harbor          FL 1:20:14   19   14:00    4:34   20   29:51    1:47   23   30:04         
   21   313   530 James Gilman             54 Saint Petersburg     FL 1:21:53   22   14:53    4:42   24   31:49    1:41   20   28:49         
   22   320   532 Kurt Kushner             54 Archbald             PA 1:22:22   20   14:14    6:04   23   31:35    2:01   18   28:31         
   23   380   521 Doug Gillotte            52 Tampa                FL 1:25:49   26   17:23    4:37   22   31:22    1:50   24   30:38         
   24   405   529 Britt Smith              54 Tampa                FL 1:27:57   27   20:57    3:54   21   30:44    2:38   21   29:47         
   25   414   525 Clifford Ryan            53 Cape Elizabeth       ME 1:28:35   24   16:42    8:09   26   33:30    1:58   16   28:16         
   26   462   523 Al Najjar                53 Tampa                FL 1:33:01   23   16:23    4:26   25   32:39    2:03   26   37:32         
   27     0   457 Don Smith                52 Lutz                 FL           25   17:10                                                   
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    70   551 Ralph Gifford            57 Tampa                FL 1:04:52    2   10:54    3:03    1   24:49    1:34    3   24:34         
    2   104   554 Steve Gavalas            58 Tampa                FL 1:07:41    3   10:56    3:13    4   28:08    1:17    2   24:09         
    3   113    18 Tom Warner               57 Clearwater           FL 1:08:10    1   10:42    2:26    2   27:31    1:04    8   26:28         
    4   144    24 Alan Schrader            58 Clearwater           FL 1:10:19   11   14:21    2:35    5   28:17    1:24    1   23:44         
    5   147   539 Andy Meng                55 Brandon              FL 1:10:30    4   11:46    2:47    3   27:39    1:07   10   27:13         
    6   197    21 George Labanca           57 Clearwater           FL 1:13:16    5   12:53    3:34   11   29:50    0:51    7   26:11         
    7   198   536 Brian Oliver             55 Clearwater Beach     FL 1:13:23    9   13:51    3:16    9   29:16    1:07    6   25:55         
    8   203   546 David Neary              56 Uncasville           CT 1:13:46   12   14:31    4:07    8   28:36    1:41    5   24:52         
    9   228   556 Gregory Lynch            58 Sugarloaf Shores     FL 1:15:21   10   14:18    3:11   12   29:55    1:23    9   26:36         
   10   239   545 Steve Atkins             56 Punta Gorda          FL 1:16:28   17   16:40    4:26    6   28:19    2:17    4   24:48         
   11   273   553 Johnathon Cornish        57 Wesley Chapel        FL 1:18:43   13   14:47    3:30    7   28:30    1:56   14   30:02         
   12   298   650 Greg Lalida              56 Tampa                FL 1:20:48    6   13:24    3:43   10   29:42    2:46   16   31:14         
   13   331   535 Stuart Mellish           55 Saint Petersburg     FL 1:22:51   20   17:59    4:38   16   30:57    2:04   11   27:15         
   14   342   562 David Tilki              59 Oldsmar              FL 1:23:12   21   18:57    4:06   14   30:08    1:26   12   28:37         
   15   367   547 Tom Ennis                56 Tampa                FL 1:25:11   16   16:07    4:56   19   33:40    1:19   13   29:10         
   16   395   537 Bob Loeper               55 Tampa                FL 1:27:12    7   13:39    4:45   15   30:43    3:05   21   35:02         
   17   401   550 Duncan McCormack         56 Palm Harbo           FL 1:27:36   19   17:27    4:51   18   32:57    1:51   15   30:32         
   18   412   559 Maurice Kurtz            59 Saint Petersburg     FL 1:28:25   18   16:58    4:16   17   31:45    2:09   20   33:19         
   19   418   635 Charles Malone           59 Oakfeild             NY 1:29:21    8   13:50    5:27   23   35:42    1:53   19   32:31         
   20   449   541 Eric Harmon              55 Tampa                FL 1:31:26   14   15:44    5:26   20   33:44    2:28   18   32:07    2:00 
   21   454   548 Michael Foley            56 Clearwater           FL 1:31:55   15   16:03    5:21   13   29:56    2:32   23   38:04         
   22   473   549 Roger Hendricks          56 Saint Petersburg     FL 1:34:01   23   20:29    5:41   22   34:48    1:27   17   31:38         
   23   506   557 Jj Roberts               58 Johns Creek          GA 1:40:35   22   20:06    6:24   21   33:55    2:19   22   37:53         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   188   564 Randall Brown            60 Sanford              FL 1:12:34    4   13:54    3:00    1   27:57    2:09    1   25:37         
    2   226    23 David Perkey             62 Dunedin              FL 1:15:06    1   11:00    3:05    4   29:50    1:47    3   29:27         
    3   253   570 Robert Glenn             63 Seminole             FL 1:17:16    2   13:21    3:55    3   29:27    2:05    2   28:30         
    4   378   568 Dennis McNaughton        62 Sarasota             FL 1:25:44    5   15:10    6:26    2   28:54    2:23    5   32:52         
    5   382   567 Tom Prendergast          62 Saint Petersburg     FL 1:25:59    3   13:46    3:52    6   33:03    2:34    4   32:46         
    6   426   565 Garry Walthall           60 Land O' Lakes        FL 1:29:57    6   17:20    4:43    5   31:48    2:35    6   33:34         
    7   472   571 Mike Dunlap              63 Palm Harbor          FL 1:33:59    7   17:37    5:08    7   33:19    2:15    7   35:40         
    8   558   572 Robert Murray            64 Tampa                FL 2:22:58    8   34:16   12:16    8   44:58    2:00    8   49:30         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   165   576 Terry Stegner            67 Hudson               FL 1:11:20    1   11:06    3:08    1   28:08    1:03    1   27:57         
    2   318   577 Harry Williams           68 Tampa                FL 1:22:14    6   15:54    4:46    2   29:38    2:17    2   29:41         
    3   333   574 Brad Fishalow            66 Saint Petersburg     FL 1:22:57    4   15:41    4:22    3   31:27    1:33    3   29:55         
    4   364   656 Wit Ostenko              65 Tampa                FL 1:25:02    3   14:55    4:49    4   31:39    2:31    4   31:10         
    5   424   575 Robert Macdonald         66 Seminole             FL 1:29:50    5   15:42    3:45    5   32:20    2:26    5   35:40         
    6   510   578 Michael Boden            68 Venice               FL 1:41:29    2   12:13    6:17    7   38:37    2:01    7   42:23         
    7   525   579 Robert Seif              68 Venice               FL 1:45:09    7   21:09    6:09    6   36:31    4:44    6   36:38         
    8   556   573 William Geiger           65 Tampa                FL 2:05:40    8   26:52    7:11    8   41:33    2:27    8   47:38         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   502   580 Tony Handler             73 Poinciana            FL 1:39:35    1   16:09    5:54    1   32:17    3:03    1   42:14         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   400    75 Mark Parish              75 Clearwater           FL 1:27:24    1   15:24    3:33    1   31:31    1:32    1   35:26         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   119   595 Ryan Brady               31 Saint Petersburg     FL 1:08:49    1    9:23    2:47    1   27:57    1:18    3   27:25         
    2   170   594 Matt Hammer              30 Largo                FL 1:11:30    4   11:21    3:16    3   29:20    1:38    2   25:56         
    3   184   593 Gabriel Acosta           29 Tampa                FL 1:12:16    2   10:57    2:51    2   29:11    1:16    4   28:03         
    4   238   600 Addison Sullivan         34 Brooksville          FL 1:16:19    5   12:55    4:50    8   33:30    1:04    1   24:02         
    5   315   602 Todd Fedyszyn            36 Saint Petersburg     FL 1:22:06    3   11:05    3:27    4   29:22    1:13    9   37:01         
    6   366   596 Reid Sellers             31 Brooksville          FL 1:25:08   10   14:22    4:20    6   32:52    1:37    6   31:59         
    7   389   597 Jay Jodoin               32 Tampa                FL 1:26:48    8   14:03    4:36   10   35:27    1:14    5   31:30         
    8   393   603 Eric Kenerly             37 Saint Marys          GA 1:27:04    6   13:24    4:09    7   33:23    1:58    8   34:12         
    9   447   604 Jerry White              39 Tampa                FL 1:31:22    9   14:09    4:17    5   32:36    2:05   10   38:17         
   10   467   599 Kyle Tuttle              33 Brooksville          FL 1:33:10   11   17:05    6:48    9   34:40    2:00    7   32:39         
   11   521   592 Chris Gates              26 Lakeland             FL 1:44:42    7   13:35    4:53   11   37:22    2:26   12   46:27         
   12   527   601 Tom Iarossi              35 Tampa                FL 1:45:18   12   17:22    6:12   12   37:47    2:02   11   41:57         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   192   616 Jim Mangan               47 Sarasota             FL 1:12:43    1   11:09    3:08    5   29:34    1:50    2   27:04         
    2   231   619 Dan Tillwick             51 Saint Petersburg     FL 1:15:46    7   13:08    2:53    6   30:13    1:33    4   28:01         
    3   240   614 Craig Kunins             45 Saint Petersburg     FL 1:16:33    9   14:32    4:01    7   30:28    1:43    1   25:49         
    4   249   622 Martin Ellis             52 Land O Lands         FL 1:17:04    6   13:08    3:38    1   27:22    2:10    5   30:48         
    5   295   608 Robert Robinson          42 Land O Lakes         FL 1:20:34    8   13:28    3:41    3   28:34    2:08    7   32:45         
    6   302   611 Michael Fortuna          43 Indian Rocks Beach   FL 1:21:07   11   14:38    3:38    4   28:44    1:57    6   32:12         
    7   307   607 Chet Justice             41 Tampa                FL 1:21:17    3   12:27    4:04   12   34:35    2:18    3   27:55         
    8   325   612 Pete Martino             43 Lutz                 FL 1:22:38    5   13:04    3:33    8   30:34    1:10   10   34:18         
    9   345   606 Derek Jones              41 Tampa                FL 1:23:30   13   15:27    4:04    2   28:29    2:19    8   33:12         
   10   421   610 John Mace                42 Lithia               FL 1:29:32    2   11:16    4:01   14   35:04    1:25   16   37:49         
   11   444   617 Scott Underkoffler       50 Treasure Island      FL 1:30:53   10   14:34    5:09   11   34:26    2:11   11   34:35         
   12   461   626 Anthony Pessolano        57 Manahawkin           NJ 1:32:43   15   16:22    5:00   10   32:16    1:31   14   37:36         
   13   477   639 Scott Bartholmey         56 Dunedin              FL 1:34:29   12   14:58    5:26   13   34:52    2:30   13   36:46         
   14   497   605 Andrew Csach             40 Tampa                FL 1:38:53   17   18:26    5:03   17   38:13    1:53   12   35:18         
   15   504   624 Gerard Donnelly          52 Tampa                FL 1:39:36   18   21:18    4:48   18   38:24    1:14    9   33:54         
   16   518   615 Jeff Thomas              46 Largo                FL 1:43:41   14   15:52    5:13   16   36:33    3:24   18   42:41         
   17   519   623 Wayne Cathel             52 Belleair Bluffs      FL 1:44:08   20   21:45           20 9:07:02    2:24   15   37:43         
   18   530   609 Leonardo Dicanio         42 Lutz                 FL 1:46:49   19   21:22    5:03   19   40:08    1:54   17   38:23         
   19   547   625 Stephen Mathieu          56 Manchester           NH 1:50:55   16   17:01   10:06   15   36:21    2:29   19   45:01         
   20     0   613 Bruce McCarthy           43 Tampa                FL            4   12:49    6:18    9   31:43    2:55                      
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    79 Michael Poole                21 Tampa                FL   50:23    1    7:42    1:45    1   22:13    0:44    1   18:02         
    2     3    81 Eric Hogenboom               21 Saint Petersburg     FL   53:10    6    8:31    1:54    3   22:29    0:48    7   19:30         
    3     4    96 Zach Mori                    23 Palm Harbor          FL   53:44   10    9:13    2:00    2   22:28    0:44    5   19:20         
    4     5    95 Ryan Post                    23 Estero               FL   53:58    5    8:26    1:50    4   22:32    0:53   12   20:19         
    5    10    80 Dean Cumpton                 21 Clermont             FL   55:46   14    9:33    2:04    6   23:15    0:57   10   19:59         
    6    11    78 Patrick Hartmann             21 Naples               FL   55:49    8    8:33    1:59    5   23:02    1:01   17   21:16         
    7    12    70 Peter Clauter                20 Indialantic          FL   55:56   18    9:51    2:01   12   24:42    0:45    2   18:40         
    8    14   108 Craig Dixon                  27 Gainesville          FL   56:09   11    9:17    1:55    8   23:57    1:02    9   19:59         
    9    15    68 Abraham Wilson               19 Gainesville          FL   56:09    4    8:21    2:46   10   24:33    1:06    6   19:25         
   10    16    87 David Stiles                 22 Tampa                FL   56:37    2    7:44    1:58   20   26:27    1:10    4   19:19         
   11    17   100 Bobby Plewniak               24 Orlando              FL   57:09   16    9:47    1:51    7   23:16    0:55   20   21:22         
   12    18   107 Josh Ashley                  27 Jacksonville         FL   57:20    3    8:17    2:19   15   25:29    0:57   13   20:21         
   13    22    76 Geoffrey Sherman             21 Orlando              FL   58:34   27   10:50    2:17    9   24:30    0:56   11   20:04         
   14    28    90 Adam Alexander               22 Orlando              FL   59:13   17    9:49    2:01   13   24:49    0:59   21   21:36         
   15    29    91 Jacob Geisler                22 Tampa                FL   59:23   13    9:27    2:40   23   26:45    1:22    3   19:11         
   16    45   109 Joseph Jackson               28 Coral Gables         FL 1:02:07   22   10:35    2:44   16   25:32    2:00   18   21:18         
   17    47   102 Julio Godreau                24 Orlando              FL 1:02:21   15    9:44    2:19   11   24:36    1:11   36   24:34         
   18    52   110 Joonhao Chuah                29 Gainesville          FL 1:02:56   29   11:01    2:18   29   27:55    1:11   15   20:33         
   19    53   113 Jeffrey Parr                 37 Gainesville          FL 1:03:07   24   10:38    2:27   17   25:44    1:09   28   23:12         
   20    55   105 Matthias Münnich             25 Hohenstein-Ernstthal GE 1:03:28   21   10:29    2:35   25   27:18    1:31   22   21:37         
   21    61    72 Ruben Figueredo              20 Orlando              FL 1:03:52   30   11:02    2:14   19   26:19    0:56   29   23:23         
   22    74    85 Adam Nichols                 21 Orlando              FL 1:05:23   26   10:48    2:51   35   29:08    1:27   16   21:11         
   23    76   651 Michael Keller               25 Odessa               FL 1:05:42   38   12:38    2:19   26   27:33    1:12   26   22:01         
   24    80    82 Jacob Paddock                21 Orlando              FL 1:06:06   31   11:23    2:08   31   28:02    0:52   31   23:42         
   25    81    66 David Dolan                  19 Fort Myers           FL 1:06:10   40   13:11    3:42   28   27:47    1:06   14   20:25         
   26    82    92 Edward Nabong                22 Tallahassee          FL 1:06:18   44   13:46    2:36   22   26:45    1:21   24   21:53         
   27    93    94 Grorge Yoho                  23 Oldsmar              FL 1:07:09    9    9:02    2:13   14   25:04    1:03   48   29:49         
   28    99   104 Daniel Hennessey             25 Clearwater           FL 1:07:25   32   11:31    3:04   30   27:59    0:50   34   24:03         
   29   114    67 Alejandro Garcia             19 Brandon              FL 1:08:11   46   13:58    2:28   38   29:19    0:47   23   21:41         
   30   117    77 Timothy Beck                 21 Saint Petersburg     FL 1:08:30   12    9:18    2:37   40   29:57    2:12   35   24:29         
   31   121    84 Samuel Magilke               21 Daytona Beach        FL 1:09:02   19    9:58    4:02   43   32:09    1:02   25   21:53         
   32   129    98 Alex Wester                  23 Gainesville          FL 1:09:36   41   13:12    4:27   34   28:57    1:42   19   21:19         
   33   141    89 Trevor Bedford               22 Tampa                FL 1:10:12   42   13:21    3:03   24   26:51    1:17   39   25:42         
   34   146    71 Monte Eiseman                20 Memphis              TN 1:10:28   33   12:07    2:54   37   29:13    1:22   38   24:54         
   35   153    73 Thomas Lucas                 20 Orlando              FL 1:10:48   50   15:19    3:02   27   27:41    1:37   27   23:12         
   36   158   101 Theodore Sullivan            24 Tallahassee          FL 1:10:59   36   12:24    3:52   36   29:10    1:36   32   23:57         
   37   160    99 Javier Gutierrez             23 Key Biscayne         FL 1:11:09   43   13:44    2:41   21   26:34    1:54   43   26:19         
   38   161   103 Thomas Rodden                25 Orlando              FL 1:11:14   23   10:36    3:00   39   29:28    1:02   45   27:09         
   39   164   112 Dennis Dipasquale            36 Palm Coast           FL 1:11:19   47   14:08    3:07   33   28:56    1:10   33   23:59         
   40   173    74 Scott Williams               20 Coconut Grove        FL 1:11:35    7    8:33    3:52   47   34:42    1:01   30   23:29         
   41   174    86 Brian Northridge             21 Daytona Beach        FL 1:11:42   39   12:59    3:11   32   28:22    1:20   40   25:51         
   42   183    97 Reginald Mittelsdorf         23 Daytona Beach        FL 1:12:15   37   12:26    3:42   18   25:47    1:12   47   29:10         
   43   194    83 Kyle Kortum                  21 Odessa               FL 1:12:54   25   10:47    3:26   42   31:57    0:49   41   25:56         
   44   200   106 Jared Tur                    25 Oldsmar              FL 1:13:27   34   12:16    4:27   41   30:53    1:13   37   24:39         
   45   270    88 David Khourshid              22 Orlando              FL 1:18:37   45   13:50    3:37   44   32:30    0:58   46   27:43         
   46   274   111 Matthew Clark                33 Largo                FL 1:18:44   48   14:33    3:16   46   33:46    1:01   42   26:10         
   47   282    63 Andres Talero                18 Coral Gables         FL 1:19:30   49   15:13    3:46   45   32:53    0:52   44   26:48         
   48   381    64 Will Hamilton                19 Pompano Beach        FL 1:25:52   20   10:22    3:02   48   51:25    1:08    8   19:57         
   49   545   329 Esteban Rodriguez            19 Plantation           FL 1:49:57   35   12:24    4:55   49   55:24    1:53   49   35:24         
   50     0    69 Samuel Wishard               20 Saint Petersburg     FL           28   10:53    2:27                                           
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    90   362 Mark McVeety             28 Tampa                FL 1:06:55    1    8:50    3:43    3   28:27    1:14    2   24:43         
    2   151   366 William Davis            29 Tampa                FL 1:10:47    3   10:37    3:23    4   28:30    1:31    6   26:48         
    3   186   401 Justin Strecker          35 Clearwater           FL 1:12:23    8   12:01    3:28    5   28:36    1:00    8   27:20         
    4   202   409 Mark Fisher              36 Parrish              FL 1:13:33    5   11:18    3:33    1   28:04    1:06   11   29:34         
    5   225   387 Bradford Wanta           33 Tampa                FL 1:15:06   12   13:46    3:43    2   28:15    1:26   10   27:57         
    6   236   416 Frank Cipolla            37 Sanford              FL 1:15:57   11   13:20    3:57   13   31:59    0:59    5   25:44         
    7   266   330 Michael McWilliams       20 Gainesville          FL 1:18:22    2    9:52    3:36   11   31:40    0:58   19   32:18         
    8   288   340 Daniel Judge             25 Cape Corel           FL 1:19:44    7   12:00   12:40    9   30:10    1:30    1   23:26         
    9   306   422 Ian Bentley              38 Tampa                FL 1:21:16    6   11:26    5:37    8   29:52    2:19   18   32:05         
   10   322   332 Chris Huffman            21 Pinellas Park        FL 1:22:32   10   13:15    4:03    6   29:06    1:40   23   34:31         
   11   327   367 Sean Lower               29 Clearwater           FL 1:22:43   16   15:55    7:15   14   32:07    2:14    4   25:14         
   12   340   395 Andrew Slezak            34 Dunedin              FL 1:23:05   20   17:17    5:13   17   34:21    1:29    3   24:48         
   13   348   424 Chad Keen                38 Plant City           FL 1:23:42   15   15:29    6:53   10   30:19    4:06    7   26:57         
   14   360   355 Andrew Pinney            27 Venice               FL 1:24:35   13   14:12    4:28   18   34:27    1:01   12   30:30         
   15   362   344 Jason Rahimitabar        26 Tampa                FL 1:24:56   14   14:30    4:22   22   36:40    1:33    9   27:52         
   16   363   334 Michael McHugh           23 Ft Myers             FL 1:25:02    9   12:06    5:21   16   33:54    2:55   14   30:48         
   17   372   386 Kyle Richter             33 Tampa                FL 1:25:26    4   11:14    4:31   12   31:44    1:41   24   36:18         
   18   407   354 Daniel Nishijima         27 Clearwater           FL 1:28:13   23   18:27    4:32   15   33:32    1:07   13   30:36         
   19   437   526 Raul Demello             53 Plant City           FL 1:30:20   21   17:39    4:30   19   34:47    1:52   17   31:34         
   20   451   629 Courtney Harasz          28 Tierra Verde         FL 1:31:29   29   25:56    3:42    7   29:17    1:31   16   31:04         
   21   466   459 Sean Schlesman           43 Saint Petersburg     FL 1:33:10   19   17:04    7:14   20   35:35    2:21   15   30:57         
   22   494   516 Bill Borregard           51 Dade City            FL 1:38:38   26   21:17    4:22   21   36:29    2:18   22   34:14         
   23   501   423 Pawel Moczarski          38 Tampa                FL 1:39:31   25   20:25    6:29   23   37:12    2:02   20   33:25         
   24   514   534 Doug Morhous             54 Debary               FL 1:42:24   17   16:29    5:38   26   41:47    1:50   25   36:42         
   25   524   544 John Emerson             55 Celebration          FL 1:44:59   22   17:42    6:04   24   37:37    2:01   26   41:37         
   26   541   566 Robert Macar             60 Tampa                FL 1:49:16   27   21:23    8:53   25   41:23    3:48   21   33:51         
   27   549   643 Adam Getzels             41 Bradenton            FL 1:52:29   18   16:34    6:06   27   41:57    1:47   29   46:07         
   28   553   380 Shane Samon              32 Temple Terrace       FL 1:59:53   24   19:55    7:27   28   45:49    2:22   28   44:22         
   29   554   563 Fletcher Newman          59 Saint Petersburg     FL 2:00:12   28   21:56    6:40   29   46:57    2:02   27   42:39         
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19     2 Brittany Pierce          28 Saint Petersburg     FL   58:02   11   10:01    2:28    1   23:49    1:03    1   20:43         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    46   117 Summer Kanstoroom        14 Saint Petersburg     FL 1:02:14    1    8:25    2:09    1   27:52    0:42    1   23:09         
    2   172   115 Stephanie Hernandez      12 Clearwater           FL 1:11:34    2    8:28    2:25    3   32:08    1:04    2   27:31         
    3   213   116 Leah Kunins              13 Gulfport             FL 1:14:17    3    9:37    2:39    2   30:47    1:09    3   30:06         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   280   121 Susan Snyder             22 Saint Petersburg     FL 1:19:12    1   10:19    5:02    1   32:05    1:23    2   30:24         
    2   314   123 Sara Wanstreet           24 Palm Harbor          FL 1:22:05    3   15:01    3:40    3   32:57    1:42    1   28:46         
    3   398   122 Kate Velinsky            24 Tampa                FL 1:27:16    2   13:25    5:36    2   32:57    1:28    3   33:52         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    94     8 Caitlin Warner           25 Clearwater           FL 1:07:10    1    9:03    2:35    4   29:42    1:12    1   24:41         
    2   101    61 Kathleen Ward            29 Tampa                FL 1:07:29    3   11:38    2:55    1   26:48    0:59    2   25:12         
    3   154   141 Megan Rivera             29 Tampa                FL 1:10:49    4   11:45    2:50    2   28:12    1:13    3   26:50         
    4   230   142 Lindsey Hodges           29 Tampa                FL 1:15:28    7   13:11    2:52    6   30:44    1:34    4   27:08         
    5   251   145 Rebekah Wilkins          29 Tampa                FL 1:17:11   16   14:33    3:54    3   28:43    1:39    6   28:25         
    6   267     7 Abigail Ethington        28 Little Rock          AK 1:18:22    5   12:44    3:36   10   32:02    1:45    5   28:18         
    7   301   132 Samantha Elkhouly        27 Saint Petersburg     FL 1:21:07   15   14:10    3:19   11   32:03    1:20    8   30:17         
    8   332   144 Rachel Roberts           29 Chamblee             GA 1:22:53   13   14:06    3:53    8   31:33    2:15    9   31:07         
    9   343   136 Haidee Weaver            28 Tampa                FL 1:23:12   11   14:01    3:57    7   31:07    1:35   13   32:35         
   10   356   143 Heather Ludtke           29 Clearwater           FL 1:24:16    9   13:57    4:17   12   33:53    0:52   10   31:20         
   11   385    60 Amy Adams                28 Fort Myers           FL 1:26:27   12   14:05    5:38    5   30:37    2:24   11   31:44    2:00 
   12   391   140 Christine Hanlon         29 Saint Petersburg     FL 1:27:01   17   15:46    3:19    9   31:35    1:34   15   34:49         
   13   432   131 Jennifer Crews           27 Saint Petersburg     FL 1:30:07   18   18:24    3:43   17   38:10    1:04    7   28:48         
   14   442   138 Catherine Faulk          28 Saint Petersburg     FL 1:30:38   14   14:10    4:22   14   35:54    1:01   16   35:13         
   15   457   127 Alana Brasier            26 Tampa                FL 1:32:23    2   10:53    5:53   15   37:37    1:01   17   37:01         
   16   460   126 Laura Marsh              26 Largo                FL 1:32:38   10   13:58    5:16   16   37:45    1:03   14   34:38         
   17   479   124 Linsey Grove             25 Saint Petersburg     FL 1:35:15    6   13:02    5:43   13   35:43    1:18   18   39:32         
   18   493   128 Tanya Horning            26 Riverview            FL 1:38:35    8   13:34    4:33   18   47:04    1:11   12   32:14         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27     4 Julie Jerue              34 Lakeland             FL   59:07    2    8:57    2:15    1   24:59    0:59    1   21:59         
    2    97   173 Genoa Fedyszyn           33 Saint Petersburg     FL 1:07:21    3    9:52    2:50    3   27:12    1:26    4   26:03         
    3   139   164 Ali Lund                 32 33626                FL 1:10:04    5   11:37    2:54    2   26:11    1:23    7   28:00         
    4   178    62 Kiersten Downs           30 Tampa                FL 1:11:56    1    1:27    5:07    8   32:53    2:39    9   29:52         
    5   181   174 Julie Blum               33 Largo                FL 1:12:09    4   10:59    3:35    6   32:21    0:53    2   24:23         
    6   215   172 Caitlin Constantine      33 Clearwater           FL 1:14:28   11   13:56    3:16    5   31:02    1:11    3   25:04         
    7   250   153 Monica Unger             30 Saint Petersburg     FL 1:17:08    6   11:42    3:07    4   30:42    2:02    6   27:36    2:00 
    8   317   167 Amy Bonham               32 Largo                FL 1:22:13    7   13:34    3:40   11   34:46    1:39    8   28:36         
    9   347   165 Barbara Kemp             32 Lithia               FL 1:23:41   10   13:45    4:37   13   36:24    1:46    5   27:11         
   10   349   168 Kristy Fleming           32 Orlando              FL 1:23:48    9   13:39    3:38    7   32:27    2:09   11   31:57         
   11   368   160 Cassie Miles             31 Gainesville          FL 1:25:12    8   13:35    3:59   10   34:01    1:14   12   32:25         
   12   435   152 Lori Welsh               30 Riverview            FL 1:30:19   12   15:24    3:27   16   37:55    1:58   10   31:36         
   13   482   633 Jennifer McAtasney       33 Saint Petersburg     FL 1:35:27   13   15:39    4:26   12   35:13    1:40   14   38:31         
   14   508   169 Holly Naylor             32 Ruskin               FL 1:40:38   16   17:29    5:23   14   36:50    1:27   15   39:32         
   15   515   170 Clarissa Palma           32 Land O Lakes         FL 1:42:48   18   20:46    5:03   15   37:19    2:05   13   37:36         
   16   535   175 Kristin Tripoli          34 Lakeland             FL 1:47:41   17   18:47    4:36    9   33:51    4:02   18   46:27         
   17   542   176 Jennifer Craig           34 Sarasota             FL 1:49:24   14   17:20    5:33   17   38:05    5:42   17   42:46         
   18   543   161 Leslie Ruben             31 Sarasota             FL 1:49:24   15   17:21    5:44   18   41:07    2:29   16   42:46         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   103   189 Stephanie Woods          36 Tampa                FL 1:07:41    1    9:44    3:21    3   27:48    1:17    3   25:33         
    2   108   194 Shannon Shearer          37 Largo                FL 1:07:54    5   11:49    2:59    1   26:03    1:23    4   25:42         
    3   120   215 Jill Martino             39 Lutz                 FL 1:08:59    4   11:41    2:32    2   26:29    0:55    8   27:24         
    4   134   156 Janet Cramer             38 Tampa                FL 1:09:48    6   11:54    3:23    5   28:50    1:44    1   23:59         
    5   137   200 Angela Getty             37 Tampa                FL 1:10:00    3   10:33    3:00    7   29:23    1:21    5   25:44         
    6   204   188 Heidi Valdes             36 Riverview            FL 1:13:49    9   12:34    3:59    6   29:16    2:07    6   25:55         
    7   216   199 Julie Sevelius           37 Wesley Chapel        FL 1:14:34    8   12:31    3:55   11   31:55    1:02    2   25:13         
    8   221   204 Jennifer Cubito          38 Saint Petersburg     FL 1:14:55   11   12:47    3:25    9   31:16    1:12    7   26:16         
    9   246   197 Courtney Blum            37 Saint Petersburg     FL 1:16:59   15   13:31    3:21    8   30:06    1:29   12   28:35         
   10   248   205 Theresa Troiani          38 Tampa                FL 1:17:03    7   12:27    4:48    4   28:37    1:44   16   29:30         
   11   290   202 Jill Krueger             37 Shrewsbury           NJ 1:19:47   20   14:39    4:06   14   32:06    0:56   10   28:02         
   12   305   214 Joann Dye                39 Saint Petersburg     FL 1:21:15   23   15:50    3:15   10   31:28    1:34   13   29:08         
   13   323   180 Tara Deering             35 Largo                FL 1:22:33    2   10:13    4:12   17   34:18    1:34   19   32:16         
   14   326   190 Sonja Olson              36 Tampa                FL 1:22:39   19   14:16    5:33   13   32:02    1:21   15   29:28         
   15   339   218 Carollynn Smith          39 Tampa                FL 1:23:03   13   12:51    4:11   12   31:56    1:29   20   32:38         
   16   341   216 Julie Balboni            39 Saint Petersburg     FL 1:23:08   14   13:06    4:05   19   35:34    2:06   11   28:18         
   17   354   186 Mary Finocchi            36 Saint Petersburg     FL 1:24:11   21   15:13    3:55   20   35:35    1:31    9   27:58         
   18   415   184 Rose Ritchie             35 Wesley Chapel        FL 1:28:52   17   13:47    5:02   23   37:36    1:12   18   31:16         
   19   425   208 Magdaline Olivera        38 Lakeland             FL 1:29:51   12   12:49    5:39   27   38:24    1:39   14   29:22    2:00 
   20   427   191 Hazel Vargas             36 Tampa                FL 1:30:00   27   17:32    3:23   18   34:54    1:34   21   32:39         
   21   433   213 Tracy Milleman           39 Seffner              FL 1:30:12   18   13:49    4:39   21   36:15    2:33   22   32:59         
   22   448   212 Teresa McCoy             39 Tampa                FL 1:31:24   24   16:13    4:46   15   33:33    1:29   25   35:25         
   23   471   187 Darcy Deeds              36 Lakeland             FL 1:33:53   10   12:35    5:59   26   38:18    1:39   26   35:25         
   24   474   217 Tina Gokstorp            39 Ontario              CN 1:34:07   16   13:33    5:27   25   38:11    2:10   23   34:48         
   25   475   198 Kourtney Barnum          37 Tampa                FL 1:34:10   29   19:04    5:04   28   38:37    1:22   17   30:06         
   26   476   196 Christie Osullivan       37 Safety Harbor        FL 1:34:24   25   17:08    4:18   16   33:50    2:00   27   37:10         
   27   484   182 Katrina Harris           35 Riverview            FL 1:35:41   28   18:04    3:29   24   37:46    1:15   24   35:08         
   28   500   206 Kelley Houston           38 Tampa                FL 1:39:15   26   17:31    4:20   22   36:42    1:18   29   39:26         
   29   546   653 Beatriz Lomeli           38 Wesley Chapel        FL 1:50:11   22   15:38    6:05   29   47:09    2:00   28   39:20         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60    11 Jennifer Hutchison       45 Saint Petersburg     FL 1:03:46    3   10:47    2:25    1   25:41    1:03    4   23:53         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   249 Lisa Sandusky            44 Tampa                FL 1:04:15    3   12:07    2:25    1   25:54    0:55    1   22:56         
    2   125   235 Monika Cassidy           42 Tampa                FL 1:09:25   11   14:46    2:48    2   27:55    0:59    2   22:59         
    3   201   237 Bethany Hengst           42 Palm Harbor          FL 1:13:33    8   14:11    3:25    6   30:02    1:02    4   24:54         
    4   224   236 Betsy Liebel             42 Tierra Verde         FL 1:15:04   12   14:57    3:28    7   30:23    1:30    3   24:48         
    5   227   230 Allison Zager            41 Tampa                FL 1:15:15    5   13:53    3:01    8   30:43    1:25    5   26:14         
    6   244    15 Angie May                43 Wesley Chapel        FL 1:16:47    2   11:32    3:44    3   29:27    1:42   11   30:24         
    7   258   234 Melanie Walters          42 Clearwater           FL 1:17:26    9   14:18    3:37    4   29:54    1:37    7   28:01         
    8   297   221 Valerie Leggett          40 Saint Petersburg     FL 1:20:36    4   13:04    3:11   17   34:14    1:30    8   28:39         
    9   311   250 Julie Simons             44 Sarasota             FL 1:21:42   18   15:50    3:27   10   31:50    1:35    9   29:01         
   10   316   247 Pamela Harrington        43 Lakeland             FL 1:22:12   17   15:44    4:47   12   32:56    1:47    6   27:01         
   11   328   245 Suzanne Icely            43 Saint Petersburg     FL 1:22:44   10   14:40    2:58   14   33:31    1:30   10   30:06         
   12   355   224 Jill Breton              40 Redington Beach      FL 1:24:15    1   10:58    3:31   24   37:04    0:57   14   31:48         
   13   376   240 Iris Burgos              42 Tampa                FL 1:25:40   21   17:09    4:21    9   30:54    1:35   13   31:42         
   14   392   223 Kellie Eaton             40 Clearwater           FL 1:27:02    6   14:05    4:12   16   34:09    2:09   15   32:29         
   15   403   241 Amy Nizamoff             43 Plant City           FL 1:27:42   14   15:04    3:51   13   33:28    1:39   17   33:42         
   16   410   246 Tertia Kunins            43 Gulfport             FL 1:28:21   20   16:51    4:55   15   33:49    1:36   12   31:12         
   17   423   233 Angela Stice-Johnston    42 Lutz                 FL 1:29:41   16   15:17    4:15   11   32:44    1:56   19   35:31         
   18   434   238 Denyce Robinson          42 Land O Lakes         FL 1:30:19   19   16:45    4:22    5   29:59    1:57   22   37:17         
   19   453   253 Melynn Mack              44 Lutz                 FL 1:31:38   13   15:02    3:39   18   34:28    3:05   18   35:26         
   20   468   252 Elizabeth Settle         44 Tampa                FL 1:33:24    7   14:10    4:35   19   34:37    4:07   20   35:57         
   21   491   242 Maria Karina Solorzano-  43 Lakeland             FL 1:38:02   22   19:30    4:07   20   34:42    2:56   21   36:49         
   22   509   229 Jennifer Potter          41 Tampa                FL 1:40:42   15   15:17    5:22   23   37:01    2:09   24   40:55         
   23   526   239 Melanie Turner           42 Gainesville          FL 1:45:13   24   21:01    5:09   22   36:29    2:07   23   40:29         
   24   533   243 Sonya Black              43 Wesley Chapel        FL 1:46:57   23   20:32    5:04   21   34:45    2:25   25   44:12         
   25   534   244 Christina Gutierrez      43 Lakeland             FL 1:47:40   25   22:31    7:41   25   42:39    2:04   16   32:46         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71    29 Jill Kralovanec          45 Tampa                FL 1:05:00    2   10:50    2:41    1   26:51    0:58    1   23:42         
    2   140   262 Karin Jones              46 Odessa               FL 1:10:06    3   11:33    3:18    2   28:07    1:11    2   25:58         
    3   177   269 Dawn Clark               48 Saint Petersburg     FL 1:11:52    1    9:54    3:21    5   29:09    1:11    7   28:18         
    4   252   266 Jessica Glover           47 Tampa                FL 1:17:15    9   16:06    3:24    3   28:32    1:20    6   27:55         
    5   263   627 Stefanie Wertovitch      46 Tampa                FL 1:17:57    4   12:38    3:08    7   30:36    1:36   10   30:01         
    6   269   256 Lori Falls               45 Palm Harbor          FL 1:18:34    7   14:06    3:41   11   31:21    1:48    5   27:40         
    7   275   270 Cheryl Forgang           48 Safety Harbor        FL 1:19:00    5   13:15    3:45    4   28:58    2:05   11   30:59         
    8   312   264 Marjorie Escobio         46 Lithia               FL 1:21:49    8   14:35    4:20   12   32:17    0:59    9   29:40         
    9   324   261 Gina Schiro              46 Tampa                FL 1:22:34   13   17:44    5:16   10   31:18    1:27    3   26:52         
   10   369   272 Terri Potter             48 Tampa                FL 1:25:13   17   18:40    4:29    9   31:02    1:45    8   29:20         
   11   397   279 Leda Day                 49 Tampa                FL 1:27:14   18   24:09    3:39    6   30:15    1:54    4   27:19         
   12   406   267 Jennifer Marsland        47 Tampa                FL 1:28:01   10   16:07    6:06    8   31:00    3:10   12   31:40         
   13   422   260 Erika Phillips           46 Saint Petersburg     FL 1:29:39    6   13:19    4:23   13   33:30    1:11   15   37:19         
   14   450   648 Anne Walmsley            49 Valrico              FL 1:31:29   15   17:49    4:29   14   33:54    1:58   13   33:22         
   15   456   263 Darcelle Welker          46 Land O Lakes         FL 1:32:22   14   17:46    4:26   15   34:56    1:27   14   33:49         
   16   528   271 Doreen Shockley          48 Lutz                 FL 1:46:39   16   18:11    5:53   17   39:18    2:15   16   41:04         
   17   536   278 Monica Barber            49 Celebration          FL 1:47:44   12   17:31    4:44   18   39:53    2:27   18   43:10         
   18   538   268 Linda Mullins            47 Clearwater Beach     FL 1:47:58   11   16:31    7:49   16   38:40    2:08   17   42:51         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   105    17 Carol Birch              51 Tampa                FL 1:07:41    2   11:36    2:43    1   27:01    1:13    1   25:10         
    2   157   292 Melissa Harasz           52 Tierra Verde         FL 1:10:56    1    9:44    3:06    3   29:28    1:16    4   27:24         
    3   189   281 Debbie Hopkins           50 Grovetown            GA 1:12:35    3   12:20    3:09    2   28:44    1:21    3   27:03         
    4   229   638 Sarah Ransom             51 Tampa                FL 1:15:26    4   13:46    4:03    4   29:43    1:57    2   25:58         
    5   337   295 Cathy Shuford            54 Tampa                FL 1:22:59    5   14:30    3:43    6   32:03    2:01    5   30:45         
    6   374    28 Sally Smith              54 Largo                FL 1:25:33   12   18:24    3:44    5   31:01    1:28    6   30:58         
    7   399   280 Susan Kurchinski         50 Plant City           FL 1:27:20    6   14:39    3:57   12   34:43    1:47    8   32:16         
    8   439   286 Sally Bartholmey         51 Dunedin              FL 1:30:25    7   15:15    4:33    7   32:54    1:28   12   36:17         
    9   441   296 Brenda Mitchell          54 Ponte Vedra Beach    FL 1:30:29   10   17:46    4:26    8   33:09    1:59    9   33:11         
   10   452   289 Marylou Buckley          51 Palm Harbor          FL 1:31:35   11   18:05    5:46   10   33:51    2:37    7   31:18         
   11   465   282 Valerie Hingson Knight   50 Tampa                FL 1:33:06    9   17:18    4:18   11   34:32    1:36   10   35:23         
   12   492   293 Robyn Atkins             52 Punta Gorda          FL 1:38:33    8   16:50    6:42    9   33:20    4:58   13   36:44         
   13   499   290 Michele Veilleux         51 Bradenton            FL 1:39:08   13   20:26    5:29   13   35:25    1:56   11   35:54         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   214   306 Marja Wolf               56 Lutz                 FL 1:14:26    3   14:35    2:43    2   28:35    1:06    2   27:29         
    2   235   308 Clare Kelley             57 Saint Petersburg     FL 1:15:57    4   14:39    2:40    4   30:16    1:23    1   27:01         
    3   285   303 Suzanne Brosseau         56 Safety Harbor        FL 1:19:38    6   14:42    3:10    1   27:20    1:29    4   32:59         
    4   361    20 Karen Stromberg-Werder   58 Clearwater           FL 1:24:55    9   19:08    3:45    3   28:45    1:53    3   31:26         
    5   383   300 Jeanne Conklin           55 Fort Myers           FL 1:26:05    1   12:24    4:47    5   32:04    1:14    6   35:38         
    6   409   305 Marie Dubois             56 Pvb                  FL 1:28:19    5   14:40    5:36    6   32:21    2:24    5   33:21         
    7   463   634 Rhonda Evans             58 Lilburn              GA 1:33:01    2   14:32    4:29    7   33:04    2:22    7   38:38         
    8   512   311 Cindi Priebe             58 Fort Myers           FL 1:41:46    7   15:17    5:10    8   37:33    2:29    8   41:19         
    9   550   312 Holly Greening           59 Parrish              FL 1:54:45    8   18:12    7:31    9   41:49    1:50    9   45:24         
   10   552   309 Cynthia Toth             57 Palm Beach Gardens   FL 1:58:16   10   19:54    7:22   10   42:37    1:51   10   46:34         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   408   314 Susan Kelly              61 Fort Myers           FL 1:28:16    1   13:27    4:12    1   33:25    1:39    2   35:36         
    2   480   316 Rosaleen Deering         63 Lithia               FL 1:35:20    3   19:15    4:36    3   35:18    2:59    1   33:14         
    3   485   315 Kathryn Murphy           61 Saint Johns          FL 1:35:43    2   17:55    4:50    2   34:07    2:57    3   35:55         
    4   537   317 Theresa Ryland           64 Babson Park          FL 1:47:56    4   19:19    5:33    4   38:33    2:29    4   42:03         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   294   581 Jeannette Glime          29 Trinity              FL 1:20:31    2   12:54    3:33    1   29:53    1:50    1   32:23         
    2   390   585 Natalie Cacciatore       39 Tampa                FL 1:26:56    3   15:15    3:21    4   34:00    1:20    3   33:02         
    3   396   582 Carrie Crockett          31 Tampa                FL 1:27:13    1   11:24    4:22    2   33:36    2:18    4   35:35         
    4   440   632 Britt Ryder              35 Saint Petersburg     FL 1:30:28    4   15:44    5:46    3   33:57    2:10    2   32:53         
    5   557   583 Kimberly Souders         31 Tampa                FL 2:14:45    5   24:23    8:15    5   48:45    3:22    5   50:02         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   377   588 Karen Holland James      49 Lutz                 FL 1:25:40    1   13:27    3:59    2   31:16    1:25    2   35:35         
    2   430     5 Val Tavanese             48 Belleair             FL 1:30:04    5   18:29    4:25    1   27:13    1:36    4   38:23         
    3   483   232 Jennifer Ventress Duval  42 Saint Petersburg     FL 1:35:39    2   14:43    4:33    4   36:36    1:44    3   38:05         
    4   490   587 Julie Vesely             48 Sarasota             FL 1:37:18    3   16:23    6:24    3   32:59    1:18    5   40:15         
    5   511   591 Linda Teresi             55 Wesley Chapel        FL 1:41:32    6   21:16    5:01    5   37:51    1:56    1   35:29         
    6   520   590 Grisselle Keller         52 Odessa               FL 1:44:08    4   16:52    5:40    6   39:11    1:57    6   40:30         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39    55 Kristin Novack               23 Gainesville          FL 1:01:22    8   11:00    2:15    1   26:33    0:51    1   20:45         
    2    42    56 Taylor Cooke                 24 Clermont             FL 1:01:40    1    8:13    2:05    9   28:25    0:49    4   22:10         
    3    50    51 Rebecca Whitsitt             22 Ormond Beach         FL 1:02:53    4   10:14    2:27    3   27:04    0:55    6   22:15         
    4    54    38 Kacy Seynders                20 Gainesville          FL 1:03:19    7   10:49    2:28    2   27:02    0:58    3   22:04         
    5    56    54 Rebecca Youngblood           23 Bonita Springs       FL 1:03:30    2    8:29    2:34    5   27:46    0:49   10   23:54         
    6    65    41 Abby Garner                  20 Gainesville          FL 1:04:13    3    9:40    2:33    8   28:02    1:06    7   22:55         
    7    79    47 Alexandra Sartori            21 Saint Petersburg     FL 1:05:50   10   11:33    2:27    6   27:52    1:03    8   22:56         
    8    84    36 Rachel Blechman              19 Coral Gables         FL 1:06:28   16   12:06    2:26   13   29:44    0:50    2   21:24         
    9   106    52 Kara Taylor                  22 Tallahassee          FL 1:07:45   25   14:14    2:43    4   27:19    1:17    5   22:13         
   10   116    34 Janna Edwards                19 Brandon              FL 1:08:27   12   11:41    2:37   10   29:06    1:00   11   24:04         
   11   122    48 Allison Shemenski            21 Gainesville          FL 1:09:10    5   10:36    2:46   15   29:50    1:13   12   24:45         
   12   135    53 Stephanie Aanstoos           23 Tallahassee          FL 1:09:49   13   11:43    2:55    7   27:56    1:29   16   25:49         
   13   142    46 Gaby Passidomo               21 Gainesville          FL 1:10:14   19   12:25    2:59   18   30:21    1:14    9   23:16         
   14   148    42 Rachel Gregory               20 Miami                FL 1:10:36   15   12:02    2:51   11   29:18    1:23   14   25:04         
   15   168    58 Amanda Liston                25 St Petersburg Beach  FL 1:11:27   11   11:35    3:02   19   30:33    1:08   15   25:11         
   16   187    45 Holly Grimm                  21 Orlando              FL 1:12:30    9   11:09    2:34   14   29:48    1:27   22   27:34         
   17   209    49 Abagail Thornton             21 Brick                NJ 1:14:10   14   11:45    3:02   21   31:37    1:39   18   26:08         
   18   222    35 Gabrielle Hoekstra           19 Daytona Beach        FL 1:14:57   23   14:06    3:10   16   30:08    1:20   20   26:15         
   19   233   119 Margaret Ricciuti            20 Coral Gables         FL 1:15:51   17   12:08    3:10   24   32:56    1:27   19   26:12         
   20   242    40 Allison Chalifoux            20 Altamonte Springs    FL 1:16:38   27   14:33    3:04   22   31:56    1:15   17   25:52         
   21   264    37 Shannon Glenn                20 Coral Gables         FL 1:18:19   18   12:23    3:04   20   31:15    1:27   24   30:13         
   22   283    59 Sofia Benson-Goldberg        25 Tampa                FL 1:19:32   21   13:55    3:17   23   32:23    1:30   23   28:28         
   23   287    33 Gianna Fenaroli              19 Red Hook             NY 1:19:42   28   14:34    3:34   28   34:26    2:17   13   24:53         
   24   296    44 Kayleigh Monetti             21 Orlando              FL 1:20:34    6   10:45    3:04   17   30:19    1:26   28   35:03         
   25   300    50 Kelly Macmanus               21 Gainesville          FL 1:21:06   24   14:07    3:49   27   34:11    1:45   21   27:16         
   26   344    57 Emily Mandeville             24 Tampa                FL 1:23:12   26   14:16    3:36   25   33:45    1:19   25   30:19         
   27   365    43 Brittany White               20 Winter Park          FL 1:25:05   29   16:52    4:22   12   29:35    1:41   27   32:36         
   28   379    32 Tara Monihan                 19 Moorestown           NJ 1:25:44   20   13:07    3:24   29   36:10    1:59   26   31:06         
   29   446    39 Katelyn Dittmann             20 Daytona Beach        FL 1:31:04   22   14:00    3:30   26   33:59    2:16   29   37:21         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   237   179 Amy Sherman              34 Palm Harbor          FL 1:16:17   11   13:55    5:39    1   29:39    1:39    1   25:26         
    2   279   158 Nicole Davis             30 Tampa                FL 1:19:12    5   12:07    3:08    8   34:28    1:27    4   28:04         
    3   292   231 Kimberly Francis         41 Tampa                FL 1:19:58    2   11:32    3:35   10   34:35    1:03    7   29:15         
    4   308   210 Melanie Arnold           38 Odessa               FL 1:21:17   27   17:58    3:45    2   30:51    2:04    2   26:41         
    5   334   130 Denise Taddei            26 Tampa                FL 1:22:57    4   12:07    5:16   25   36:59    0:59    3   27:39         
    6   346   219 Amy Nordstrom            39 Saint Petersburg     FL 1:23:38    9   13:21    3:59    3   31:47    2:44   12   31:48         
    7   353   298 Campbell Shuford         21 Tampa                FL 1:24:06    8   13:14    4:36   17   36:08    1:21    6   28:50         
    8   358   171 Lauren Pou               32 Saint Petersburg     FL 1:24:24    7   12:56    4:48   11   34:53    1:27   10   30:22         
    9   359   185 Cristina Farooq          35 Lutz                 FL 1:24:33    1   10:02    4:28   23   36:51    1:13   13   32:00         
   10   404   146 Stacey Crum              29 Tampa                FL 1:27:44    6   12:18    4:34   16   35:53    1:13   20   33:48         
   11   416   125 Jayci Peters             25 Tampa                FL 1:28:53   20   15:58    3:56   22   36:45    1:17   11   30:59         
   12   417   259 Kathryn Sutton           45 Thonotosassa         FL 1:29:06   13   14:44    4:27   15   35:49    1:00   16   33:09         
   13   428   274 Jennifer Borregard       48 Dade City            FL 1:30:00   15   14:45    4:05   12   35:32    1:54   19   33:47         
   14   431   134 Diana Owens              27 Ft Myers             FL 1:30:06   32   20:45    4:21    7   34:26    0:59    9   29:38         
   15   436   313 Harriet Faller           59 Winter Haven         FL 1:30:19   29   18:15    7:37    4   32:41    3:31    5   28:17         
   16   438   226 Leane Mangold            40 Oldsmar              FL 1:30:21   22   16:06    5:33   20   36:40    2:41    8   29:23         
   17   443   133 Lelia Halback            27 Yule                 FL 1:30:41   12   14:06    4:48   21   36:42    1:33   18   33:35         
   18   455   192 Michelle Bauer           36 Parrish              FL 1:32:04   24   16:55    4:20   18   36:08    1:35   15   33:08         
   19   464   157 Diana Cullom             30 Saint Petersburg     FL 1:33:05   23   16:34    4:07   31   38:37    1:06   14   32:43         
   20   470   120 Emily Maines             20 Tampa                FL 1:33:49   10   13:26    5:39   14   35:47    3:12   24   35:45         
   21   486   301 Mary Ann Emerson         55 Celebration          FL 1:36:07   21   16:03    5:35    9   34:30    1:41   27   38:19         
   22   487   283 Kara Finlen              50 Orlando              FL 1:36:27   16   14:51    5:30   24   36:57    1:43   26   37:28         
   23   495   284 Terrie Maines            50 Tampa                FL 1:38:42   28   18:07    7:11   19   36:19    3:12   21   33:56         
   24   498   148 Amber Bare               29 Tampa                FL 1:38:56    3   12:03    4:15   36   46:46    1:08   22   34:45         
   25   503   193 Michele Reisdorf         36 Parrish              FL 1:39:36   34   22:16    5:05   27   37:18    1:46   17   33:13         
   26   505   203 Denise Mullen            37 Saint Petersburg     FL 1:40:07   18   15:54    6:03   30   38:35    2:25   25   37:10         
   27   507   147 Anna Abbott              29 Jacksonville         FL 1:40:37   14   14:44    4:46   13   35:45    2:10   32   43:14         
   28   517   211 Rosie Castriz            38 North Palm Beach     FL 1:43:25   30   18:33    5:41   29   38:17    2:17   28   38:39         
   29   523   310 Paula Vieillet           57 Saint Petersburg     FL 1:44:58   31   19:28    5:20    5   34:15    2:40   33   43:17         
   30   529   275 Migdalia Merida          48 Tampa                FL 1:46:42   36   28:26    4:03   28   37:34    1:14   23   35:26         
   31   531   285 Sherry Perez             50 Belle Isle           FL 1:46:55   19   15:58    5:56   34   42:50    1:45   29   40:28         
   32   532   178 Erika Quartermaine       34 Bradenton            FL 1:46:56   26   17:15    5:25   32   40:26    2:37   30   41:15         
   33   539   149 Melissa Naylor           29 Chicago              IL 1:48:42   17   15:30    6:14    6   34:16    4:08   35   48:37         
   34   540   227 Dawn Reisinger           40 Riverview            FL 1:48:57   33   21:08    5:50   26   37:11    2:18   31   42:34         
   35   551   162 Amber Samon              31 Temple Terrace       FL 1:56:53   25   16:57    7:57   35   45:20    2:21   34   44:21         
   36   555   291 Laurene Sedgeley         51 Scarborough          ME 2:03:17   35   23:58    7:33   33   40:53    2:00   36   48:55         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   159   708 Team DisGRUNTled                                    1:11:06    1    9:39    3:12    1   32:14    0:50    2   25:13         
                  Christopher Pettet/ Eric O'reilly/ P J Ermatinger         
    2   260   703 Irish Lads                                          1:17:37    2   14:30    6:07    2   32:30    1:13    1   23:19         
                  Jim Hampsey/ Sean Hampsey/                                
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   329   713 Victorious Secret                                   1:22:48    3   16:43    3:18    1   34:50    0:59    1   27:00         
                  Jee Lee/ Kristen Herman/ Ashley Reali                     
    2   388   715 Housewives of Palm Bay                              1:26:35    2   13:08    3:00    2   41:43    1:11    2   27:35         
                  Veronica Kilkelly/ Marisa Couloris/ Claudia  Starr        
    3   544   705 Life Is Good                                        1:49:36    1   13:02    4:18    3   42:37    1:13    3   48:28         
                  Kory Butler/ Ali Brown/ Jennifer Friday                   
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    44   712 The Way To Happiness Running Team                   1:01:48    1   10:02    2:32    5   27:24    0:36    1   21:15         
                  Edit Klocker/ Yuri Nepoyaenko/ Ryan Tanner                
    2    86   704 Kona Multisport                                     1:06:31    4   13:04    2:12    1   23:34    0:48    3   26:55         
                  Mandy Manno/ Dave Schindler/ Catherine Pacifici           
    3   110   702 Good Friends II                                     1:08:06    2   10:41    2:47    3   25:15    0:42    5   28:43         
                  Stephen Rideout/ Louis Sebastian/ Kristi Ward             
    4   133   710 Team Suwanee                                        1:09:47    6   15:42    2:56    4   26:54    0:41    2   23:36         
                  Doreen Jesseph/ Doug Jesseph/ Jolie Wcalus                
    5   155   707 Shadracks                                           1:10:51    5   15:27    3:10    2   24:14    0:50    4   27:12         
                  Lindsey Conway/ Scott Sugden/ Bill Van Deilen             
    6   304   714 Sunny Side                                          1:21:13    3   12:22    3:53    7   30:29    0:47    8   33:43         
                  Tom Coffey/ Christy Holder                                
    7   309   701 Czeched-in                                          1:21:34    8   18:53    2:59    6   28:13    0:48    6   30:44         
                  Helen Vela/ Miroslav Sismic/ Martina Vela                 
    8   373   700 Chris and the GIRLS                                 1:25:27    9   19:02    3:43    8   30:42    0:44    7   31:18         
                  Lynn Mattiace/ Christopher O'toole/ Tegan Huebner         
    9   513   711 The Rado's                                          1:41:52    7   16:40    4:30    9   35:56    1:12    9   43:36         
                  Michael Rado/ Debi Rado/                                  
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee   Russ Marlow  russ@marlow.net
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   60 3.4f Race Number                       2:00 
  153 3.4f Race Number                       2:00 
  208 5.10a Drafting                         2:00 
  385                                        2:00 
  405 3.4f Race Number                       2:00 
  471 3.4f Race Number                       2:00 
  502 3.4f Race Number                       2:00 
  541 3.4f Race Number                       2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======