23nd Tarpon Springs Rotary Triathlon
 .25 mi. swim; 10.5 mi. bike; 3 mi. run
Howard Park; Tarpon Springs, FloridaL
Tarpon Srings Triathlon
September 8, 2012, 7:30am
Event Timing & Results: John Boyle
Alta Vista Sports
jboyle@altavistasports.com ?'s on results
 
MALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     1 Eric         Hall            33 Tampa FL              46:34   28    4:54    0:43    1   23:29    0:39    1   16:51         
    2     2   200 Vince        Tenaglia        29 Clearwater FL         47:48    2    3:51    0:42    2   23:45    0:40   10   18:52         
    3     3   189 Robert       Craig           28 Palm Harbor FL        48:10    7    4:18    0:41    5   24:38    0:39    4   17:55         
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   136   173 Zach         Coleman         19 Tarpon Springs FL   1:04:20    2    5:24    2:09    1   31:38    0:56    2   24:15         
    2   139   172 Lorentz      Haugland        17 Tarpon Springs FL   1:04:23    3    6:36    2:10    2   31:59    0:54    1   22:47         
    3   181   170 Joshua       Lewis           16 Palm Harbor FL      1:07:14    1    5:13    1:58    3   32:46    1:13    4   26:06         
    4   302   174 Alexander    Wilson-Heid     19 Palm Harbor FL      1:16:17    5    7:48    3:28    4   38:48    1:27    3   24:48         
    5   383   171 Tyler        Boucher         16 Lutz FL             1:26:57    4    6:41    2:40    5   48:11    1:29    5   27:58         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   175 Jeremy       Richardson      23 Palm Harbor FL        49:26    1    4:26    1:01    2   25:36    0:56    1   17:29         
    2     6   177 Dylan        Kleissler       24 Melbourne Beach FL    50:20    2    4:34    0:58    1   24:43    0:45    2   19:21         
    3   163   176 Matthew      Sibley          23 Clearwater FL       1:06:13    3    4:44    1:27    3   28:53    1:17    4   29:55         
    4   208   478 John         Kazaklis        24 Lakeland FL         1:08:42    4    6:09    1:53    4   36:55    0:40    3   23:06         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   186 Casey        Rabon           27 Dunedin FL            49:57    1    4:04    0:45    1   24:45    0:38    4   19:47         
    2    18   185 Bryce        Johnson         27 Tampa FL              52:40   10    5:19    0:52    5   27:04    0:52    2   18:35         
    3    19   180 Brian        Bills           26 New Port Richey FL    52:45   13    5:26    0:50    6   27:13    0:50    1   18:28         
    4    22   195 John         Yodzis          28 Tampa FL              53:16    3    4:18    1:00    2   25:49    0:54    8   21:17         
    5    23   191 Tony         Morash          28 Tampa FL              53:26    5    4:35    0:54   12   28:26    0:48    3   18:45         
    6    24   199 Kai          Kline           29 Dunedin FL            53:27    7    4:48    0:54    3   25:58    1:02    6   20:47         
    7    29   188 Tanner       Stevens         27 Tampa FL              54:35    2    4:13    0:54    4   26:03    0:57   11   22:30         
    8    38   183 Christopher  Bitwinski       27 Clearwater FL         55:57   18    5:36    1:08    7   27:39    1:10    5   20:25         
    9    41   178 William      Carter          25 Clearwater FL         56:14    4    4:20    1:32    8   27:45    1:08    9   21:31         
   10    59   194 Arthur       Taylor          28 Tampa FL              58:14   15    5:30    1:52    9   28:00    0:43   10   22:11         
   11    63   184 Joel         Brown           27 Port Orange FL        58:42    6    4:47    1:12   10   28:19    0:50   13   23:36         
   12    89   182 Mike         Patterson       26 Tampa FL            1:00:53   12    5:22    2:02   16   31:28    0:46    7   21:16         
   13   102   204 Rob          Piazza          27 Dunedin FL          1:01:39   11    5:21    1:16   11   28:19    1:08   17   25:36         
   14   113   446 Sean         Spiddle         29 Hernando FL         1:02:15   16    5:30    1:09   14   31:11    1:19   12   23:08         
   15   158   190 Jon          Huebner         28 Clearwater FL       1:05:55   19    5:46    1:22   15   31:26    1:13   19   26:10         
   16   162   459 James        Rorsman Jr      29 St Petersburg FL    1:06:13   17    5:34    1:40   18   32:34    1:49   14   24:39         
   17   207   197 William      Constantine     29 Palm Harbor FL      1:08:36    8    5:14    3:27   17   32:11    2:11   16   25:36         
   18   209   193 Michael      Postoll         28 Wesley Chapel FL    1:08:43    9    5:15    2:01   13   30:11    1:39   22   29:39         
   19   237   192 Derek        Perryman        28 Palm Harbor FL      1:10:29   14    5:28    4:09   19   33:28    2:09   15   25:17         
   20   248   196 Ray          Clark III       29 Palm Harbor FL      1:11:16   20    5:52    2:25   22   35:57    1:26   18   25:38         
   21   260   179 Elijah       Pano            25 Wesley Chapel FL    1:12:11   22    6:03    2:42   20   33:43    2:42   20   27:02         
   22   299   181 Adam         Haengel         26 Tampa FL            1:16:03   21    5:54    2:39   23   38:57    1:30   21   27:05         
   23   352   452 Steven       Kuntzler        27 FL                  1:21:16   23    6:11    3:27   21   33:46    2:36   23   35:18         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   206 Matt         Shanklin        31 Saint Petersburg FL   50:40    2    4:49    0:43    2   25:42    0:47    1   18:40         
    2    13   460 Keith        Spain           32 Belleair FL           51:50    1    4:47    0:52    1   25:32    1:09    2   19:31         
    3    39   211 Noah         Pransky         32 Tampa FL              56:01    6    5:20    1:20    4   28:06    0:58    3   20:18         
    4    43   208 Terrance     Garbis          32 Clearwater FL         56:24    5    5:20    1:26    5   28:14    1:02    4   20:24         
    5    46   219 Ally         Morrell         34 Seminole FL           56:49   15    6:28    1:29    3   27:08    0:56    5   20:50         
    6   107   475 Elijah       Daggy           33 Tarpon Springs FL   1:01:51   13    6:04    2:28    7   29:02    1:31    6   22:49         
    7   118   210 Brian        Nehr            32 Tampa FL            1:02:46    8    5:27    2:07    8   29:59    1:34   10   23:41         
    8   142   203 Ryan         Graffeo         30 Land O Lakes FL     1:04:27    4    5:18    1:47   10   31:41    0:48   13   24:55         
    9   151   205 Michael      Guzan           31 Brandon FL          1:05:13   12    6:03    2:54   11   32:01    1:08    7   23:08         
   10   157   207 Daniel       Bailey          32 Saint Petersburg FL 1:05:51   17    7:17    2:34    9   30:48    1:15   11   23:59         
   11   187   464 Karl         Diethrick       34 Lakeland FL         1:07:31   14    6:06    2:20    6   28:41    2:08   16   28:18         
   12   190   213 Ryan         Swofford        32 Saint Petersburg FL 1:07:37    3    5:16    2:28   14   35:28    1:03    8   23:23         
   13   204   442 Buster       Newton          32 Tarpon Springs FL   1:08:30   10    5:51    1:11   17   36:54    0:56    9   23:40         
   14   218   218 Christopher  Hilliard        34 Saint Petersburg FL 1:09:29    9    5:34    1:39   13   33:56    1:34   15   26:48         
   15   239   209 John         Kelly Iv        32 Saint Petersburg FL 1:10:34   11    5:55    2:37   16   36:35    0:54   12   24:35         
   16   275   214 Adam         Baughman        33 Tampa FL            1:13:30    7    5:22    2:32   18   38:55    1:05   14   25:37         
   17   310   215 Robert       Zakel           33 Saint Petersburg FL 1:17:00   16    7:09    1:34   12   33:36    1:58   18   32:44         
   18   331   216 Ed           Allen           34 Saint Petersburg FL 1:19:40   18    7:53    2:14   15   35:55    1:14   17   32:26         
   19   423   212 Winter       Rodas           32 New Port Richey FL  1:50:18   19   10:59    8:52                        19   46:09         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   222 Andrew       Hasebroock      35 Tampa FL              50:21    1    4:32    0:41    3   26:15    0:39    2   18:16         
    2    14   228 Rick         Brown           36 Valrico FL            51:51   17    5:46    0:46    6   26:39    1:07    1   17:36         
    3    16   242 Adam         Phoenix         38 Tampa FL              52:20    4    4:51    0:43    4   26:22    0:41    3   19:45         
    4    31   221 Joshua       Gohman          35 Tarpon Springs FL     55:02   10    5:31    1:07    5   26:38    0:50    4   20:59         
    5    33   231 Shane        Perkey          36 Tampa FL              55:12    2    4:41    0:46    7   26:42    0:58    7   22:07         
    6    36   227 Jose         Beltran         36 Tampa FL              55:52    5    4:56    1:06    1   26:01    0:52   10   22:59         
    7    45   245 Vin          Bourgeois       39 Palm Harbor FL        56:36    7    5:05    0:50    2   26:09    0:54   13   23:41         
    8    47   235 John         Mortellite      37 Seminole FL           57:06    3    4:47    1:20    8   27:21    0:57    9   22:43         
    9    52   249 Trever       Miller          39 Land O Lakes FL       57:24   13    5:38    1:15    9   28:02    0:48    6   21:42         
   10    74   250 Bob          Robertson       39 Tampa FL              59:41    6    5:01    1:06   14   29:26    0:55   11   23:15         
   11    84   220 Christopher  Carrere         35 Tampa FL            1:00:12    8    5:09    1:20   12   29:10    1:17   12   23:18         
   12    90   224 David        Milleman        35 Seffner FL          1:00:58   18    5:47    2:04   11   29:01    1:56    8   22:11         
   13   111   246 Jamie        Butler          39 Tampa FL            1:02:06   15    5:40    1:27   13   29:13    1:18   15   24:30         
   14   117   232 Nic          Rasmussen       36 Saint Petersburg FL 1:02:43   14    5:38    1:43   10   28:31    1:49   17   25:03         
   15   125   247 Jason        Handza          39 Palm Harbor FL      1:03:42   19    5:51    0:59   16   30:23    1:10   20   25:21         
   16   126   241 Dominic      Monfred         38 Dunedin FL          1:03:47   16    5:42    0:57   25   31:58    0:50   14   24:22         
   17   127   463 Jake         Blanchard       38 Largo FL            1:03:51   12    5:36    1:09   21   30:53    1:01   19   25:14         
   18   145   473 Michael      Putze           35 Tarpon Springs FL   1:04:45   24    7:02    2:26   28   32:49    1:01    5   21:29         
   19   166   449 Aaron        Kingsbury       38 Largo FL            1:06:22   21    6:14    2:44   24   31:49    0:51   16   24:46         
   20   178   225 Marcus       Tardif          35 Clearwater FL       1:07:08   11    5:32    1:29   19   30:45    1:59   25   27:25         
   21   179   453 Philmer      Lewis           39 Holiday FL          1:07:09   25    7:03    1:08   18   30:40    1:11   23   27:10         
   22   195   244 Mark         Bianchi         39 Tampa FL            1:07:54   20    6:09    2:09   27   32:37    1:51   18   25:10         
   23   219   243 Andrew       Proper          38 Tarpon Springs FL   1:09:36   28    8:05    2:19   29   32:53    1:01   21   25:21         
   24   225   234 Mark         Morland         37 Clearwater FL       1:10:03   31    8:42    1:39   23   31:31    2:29   22   25:45         
   25   241   236 Jonathan     Mossey          37 Palm Harbor FL      1:10:43    9    5:10    2:10   17   30:25    1:44   32   31:16         
   26   276   248 Michael      Keane           39 Oldsmar FL          1:13:44   29    8:27    2:46   22   31:08    1:10   29   30:16         
   27   281   229 James        Christopher     36 Spring Hill FL      1:14:13   22    6:39    2:51   15   30:16    3:13   33   31:17         
   28   283   239 William      Cangeme         38 Land O Lakes FL     1:14:24   30    8:28    2:29   20   30:49    1:54   31   30:46         
   29   290   223 Michael      Keller          35 Brandon FL          1:15:08   34    8:51    1:47   26   32:23    1:26   30   30:43         
   30   300   230 Christian    Gerbick         36 Dunedin FL          1:16:06   33    8:50    3:18   30   35:34    1:12   24   27:14         
   31   309   251 Phil         Trezza          39 Tampa FL            1:16:55   23    6:52    2:57   31   36:02    1:45   27   29:21         
   32   316   238 Erik         Ronne           37 Seffner FL          1:17:33   26    7:07    3:06   32   36:34    1:43   26   29:05         
   33   324   467 Joseph       Magro           37 Palm Harbor FL      1:18:26   27    7:37    3:18   33   36:44    0:52   28   29:57         
   34   405   237 Kenneth      Quidgley        37 Wesley Chapel FL    1:33:01   32    8:44    3:52   34   38:07    2:52   34   39:29         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   278 Dave         Bracken         44 Tarpon Springs FL     50:25    1    3:44    0:46    4   25:10    0:44    5   20:02         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   284 Justin       Vessey          44 Tarpon Springs FL     50:44    2    5:00    0:46    1   24:38    0:50    1   19:31         
    2    32   260 Michel       Bermudez        42 Homosassa FL          55:03    3    5:19    0:45    3   25:55    0:44    4   22:22         
    3    37   274 Stan         Favecoat        43 Trinity FL            55:56   13    6:29    1:03    4   26:26    0:53    2   21:07         
    4    53   267 Dave         Jansen          42 Safety Harbor FL      57:29    6    5:56    1:23    6   26:43    1:19    3   22:11         
    5    58   271 Brian        Balboni         43 Saint Petersburg FL   58:04    4    5:26    1:44    5   26:38    1:39    5   22:39         
    6    61   281 Paul         Smith           44 Tarpon Springs FL     58:20    1    4:55    0:54    7   27:13    1:05    8   24:15         
    7    66   269 David        Sauter          42 Tampa FL              58:49   14    6:41    0:54    2   25:35    0:50    9   24:50         
    8    87   268 Joe          Mattiacci       42 Tampa FL            1:00:42    9    6:10    1:48    8   27:38    1:09    7   23:59         
    9   112   261 Russell      Blumenthal      42 Tampa FL            1:02:09    7    5:57    0:50   10   28:55    1:10   12   25:18         
   10   130   256 Rick         Kania           41 Tampa FL            1:03:55   10    6:14    1:01   12   29:39    1:19   15   25:45         
   11   141   258 Eric         Shelton         41 Tampa FL            1:04:27   12    6:29    2:16   13   29:46    0:51   10   25:07         
   12   152   253 Todd         Seymour         40 Clearwater FL       1:05:14    8    6:06    2:27   11   28:59    1:45   16   26:00         
   13   170   264 Darryl       Engelke         42 Tampa FL            1:06:33   22    7:12    1:53   14   29:50    1:15   18   26:24         
   14   206   257 Louis        Onesto          41 Seminole FL         1:08:34    5    5:42    2:28    9   28:25    1:48   25   30:14         
   15   210   280 Steve        Mallia          44 Tarpon Springs FL   1:08:43   21    7:03    3:18   16   31:11    1:39   14   25:35         
   16   213   270 Paul         Terry           42 Temple Terrace FL   1:08:59   23    7:14    1:29   15   30:43    1:28   20   28:08         
   17   221   255 Scott        Ford            41 Tampa FL            1:09:47   16    6:44    1:46   19   33:20    1:04   19   26:55         
   18   224   252 Scott        Heckathorne     40 Saint Petersburg FL 1:10:02   18    6:53    3:03   18   32:57    1:53   11   25:18         
   19   242   273 Khiem        Cao             43 New Port Richey FL  1:10:52   20    7:00    2:14   24   35:10    1:09   13   25:22         
   20   255   265 Ted          Farrar          42 Trinity FL          1:11:48   15    6:43    3:20   17   32:10    3:26   17   26:10         
   21   266   254 Mike         Smith           40 Hudson FL           1:12:51   29    8:51    2:44   25   35:13    2:07    6   23:57         
   22   284   283 Tim          Tran            44 Tampa FL            1:14:26   26    7:41    2:34   21   33:36    1:42   23   28:54         
   23   294   263 Joe          Cutillo         42 Odessa FL           1:15:38   11    6:23    2:02   27   37:10    1:28   22   28:37         
   24   295   262 Sean         Cotten          42 Palm Harbor FL      1:15:54   25    7:37    3:01   20   33:31    0:55   26   30:51         
   25   306   282 Rory         Summers         44 Safety Harbor FL    1:16:41   24    7:22    3:11   23   34:46    2:24   24   29:00         
   26   328   266 Darren       Farris          42 Saint Petersburg FL 1:19:11   17    6:47    2:22   22   34:39    2:46   28   32:39         
   27   344   279 Fernando     Fajardo         44 Tampa FL            1:20:20   28    8:40    4:18   29   37:40    1:18   21   28:25         
   28   356   276 Bill         Hubbard         43 Holiday FL          1:21:47   19    6:57    3:27   26   36:32    2:09   29   32:44         
   29   360   277 Duke         Nguyen          43 Tampa FL            1:22:28   27    8:38    2:53   28   37:34    1:30   27   31:56         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   304 Ken          Oday            47 Palm Harbor FL        51:08    3    5:10    0:49    1   24:22    0:40    2   20:09         
    2    27   444 Bill         McKnight        46 St Petersburg Beach    54:25    9    5:51    1:10    3   26:22    0:43    3   20:21         
    3    34   300 Vidian       Boulogne        47 New Port Richey FL    55:26   15    6:07    1:14    2   25:51    0:44    7   21:32         
    4    35   303 Chuck        Moonen          47 Bradentom FL          55:49    7    5:37    1:02   13   28:14    0:52    1   20:07         
    5    42   287 Flay         Goodwin         45 Tampa FL              56:19    6    5:27    1:28    9   27:57    1:01    4   20:29         
    6    49   302 Jason        Moerschbacher   47 Lakeland FL           57:13    8    5:38    1:14    5   27:16    1:03    8   22:03         
    7    56   314 Ronald       Willms          48 Dunedin FL            57:49   20    6:21    1:21    8   27:56    0:46    6   21:26         
    8    62   290 Greg         Masters         45 Dunedin FL            58:36    4    5:19    1:08    4   26:51    1:11   12   24:09         
    9    73   305 Clint        Walker          47 Lakeland FL           59:40   27    6:43    1:12    6   27:44    1:09    9   22:55         
   10    80   294 Jamey        Hill            46 Saint Petersburg FL 1:00:02   29    6:45    2:48    7   27:47    1:46    5   20:58         
   11    85   471 George       Freeman         47 Dunedin FL          1:00:24    2    5:01    1:28   17   29:09    1:02   11   23:46         
   12    93   306 Timothy      Walsh           47 Saint Petersburg FL 1:01:01   17    6:10    1:06   12   28:07    1:25   13   24:14         
   13    97   298 Joe          Tumminia        46 Odessa FL           1:01:08   26    6:41    1:45   11   28:00    1:34   10   23:10         
   14   108   317 David        Gaus            49 Saint Petersburg FL 1:01:54   22    6:25    2:03   10   27:59    1:08   14   24:21         
   15   120   451 Brian        Maiocco         47 Crystal Beach FL    1:02:59   10    5:55    1:03   15   29:00    1:15   18   25:48         
   16   132   310 Rob          Fleming         48 Tarpon Springs FL   1:04:05    1    4:55    1:41   14   28:33    0:46   25   28:12         
   17   147   289 Tim          Lima            45 Palm Harbor FL      1:04:51   14    6:04    2:20   16   29:05    2:12   15   25:12         
   18   148   288 Kenneth      Kunsman         45 Palm Harbor FL      1:04:52   21    6:21    2:02   19   29:36    1:37   16   25:17         
   19   153   312 Steven       Heid            48 Palm Harbor FL      1:05:27   13    6:03    2:31   20   30:01    1:25   17   25:28         
   20   176   285 Sam          Davidson        45 Oldsmar FL          1:07:00   11    5:56    1:53   23   31:06    1:41   19   26:26         
   21   186   311 Peter        Harper          48 Tampa FL            1:07:24   18    6:14    2:01   21   30:17    1:44   22   27:10         
   22   217   318 Craig        Geer            49 Wesley Chapel FL    1:09:28   24    6:27    1:39   18   29:32    1:14   30   30:37         
   23   231   286 William      Fredette-Huffm  45 New Smyrna Beach FL 1:10:18   31    6:48    3:28   27   32:02    1:03   20   26:59         
   24   234   299 Scott        Vincent         46 Palm Harbor FL      1:10:24   12    6:00    2:42   31   32:50    1:36   23   27:19         
   25   235   301 Bill         Brink           47 Land O Lakes FL     1:10:26   30    6:45    2:26   29   32:26    1:46   21   27:05         
   26   247   309 Rick         Brockett        48 Oldsmar FL          1:11:12   28    6:45    3:05   22   30:51    2:20   26   28:13         
   27   258   295 Ryan         Lahuti          46 Crystal Beach FL    1:12:01   19    6:19    2:56   33   33:37    1:48   24   27:23         
   28   273   292 Todd         Williams        45 Tampa FL            1:13:21   32    6:55    2:01   26   31:51    1:30   31   31:05         
   29   285   296 Timothy      Litteral        46 Largo FL            1:14:32   34    7:47    1:58   24   31:31    2:53   29   30:25         
   30   303   313 Normand      Patton          48 Tarpon Springs FL   1:16:18   35    8:10    2:14   30   32:44    3:01   28   30:09         
   31   311   291 Ken          McDuffie        45 Clewiston FL        1:17:10   16    6:08    2:48   32   32:52    2:38   32   32:45         
   32   320   319 Dan          Sweeney         49 New Port Richey FL  1:17:59   25    6:30    1:17   28   32:23    1:33   33   36:18         
   33   354   315 Bill         Brown           49 Pinellas Park FL    1:21:38   36    9:05    3:41   34   37:59    2:13   27   28:42         
   34   394   307 Kevin        Anderson        48 Tarpon Springs FL   1:29:42   33    7:06    3:25   25   31:49    3:33   34   43:51         
   35     0   316 George       Buffington      49 New Port Richey FL             5    5:21    0:49                                           
   36     0   308 Patrick      Bene            48 New Port Richey FL            23    6:27    1:28                                           
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   372 David        Morrow          59 Tarpon Springs FL     51:28   14    5:07    0:48    1   25:05    0:43    2   19:46         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   350 Bruce        Mann            54 Clearwater FL         52:01   13    5:13    0:53    4   26:00    0:42    1   19:14         
    2    25   468 Ron          Wordon          50 Palm Harbor FL        53:29    8    5:03    0:44    2   25:14    0:41    4   21:49         
    3    26   201 Owen         Clifton         50 Tarpon Springs FL     54:24    4    4:38    0:57    3   25:52    1:05    5   21:54         
    4    30   335 Claude       Winter          51 New Port Richey FL    54:37   18    5:29    1:29    1   25:13    1:15    3   21:14         
    5    50   338 Art          Singleton       52 Palm Harbor FL        57:14   25    6:04    0:51    5   26:37    0:48   10   22:56         
    6    51   344 Jeff         Baker           54 Wesley Chapel FL      57:16    3    4:33    1:10    9   29:22    1:07    2   21:05         
    7    54   328 Brian        Constantine     51 Clearwater FL         57:37   22    5:44    1:09    6   26:57    1:27    6   22:22         
    8    69   345 Tom          Connolly        54 New Port Richey FL    59:19   20    5:37    1:37    7   28:07    1:10    9   22:51         
    9    76   342 Mike         Wells           53 Palm Harbor FL        59:50    1    4:17    1:20   15   30:38    1:08    7   22:30         
   10    77   450 Jeffrey      Shane           53 Lutz FL               59:53   21    5:38    1:23    8   28:08    1:02   14   23:44         
   11   101   340 Doug         Laseter         53 Palm Harbor FL      1:01:36   17    5:26    1:45   12   30:16    0:59   12   23:12         
   12   103   337 Bill         McIntosh        52 New Port Richey FL  1:01:44   15    5:21    1:39   13   30:28    0:35   13   23:43         
   13   115   347 Paul         Giuliani        54 Dunedin FL          1:02:37   11    5:11    1:22   14   30:37    2:44    8   22:44         
   14   121   349 James        Lukomski        54 Lutz FL             1:03:13   28    6:36    2:00   11   29:39    1:12   15   23:47         
   15   131   334 Bob          Tiller          51 Palm Harbor FL      1:03:59   24    5:59    1:24   16   31:34    1:15   16   23:48         
   16   144   323 Doug         Himel           50 Palm Harbor FL      1:04:45   12    5:12    2:34   21   33:17    0:47   11   22:57         
   17   154   331 Dr. John P.  McDonough       51 Tampa FL            1:05:36   14    5:19    0:47   17   31:35    1:05   21   26:53         
   18   160   327 Mark         Russo           50 Oakland FL          1:06:01    6    4:58    1:19   10   29:28    1:13   27   29:06         
   19   169   346 Craig        Conrad          54 New Port Richey FL  1:06:28   23    5:52    1:40   20   32:55    1:53   17   24:11         
   20   171   339 Jim          Forsman         53 Largo FL            1:06:34   10    5:05    1:31   18   32:02    1:35   19   26:23         
   21   188   336 Kevin        Brennan         52 Palm Harbor FL      1:07:32    5    4:44    2:05   22   34:24    1:25   18   24:55         
   22   199   343 Donald       Whallen         53 Tampa FL            1:08:19   26    6:09    1:48   19   32:03    1:30   20   26:50         
   23   236   351 Bryan        Nelson          54 Spring Hill FL      1:10:27    7    5:01    1:58   23   34:24    1:36   23   27:30         
   24   245   326 Gene         Peters          50 Riverview FL        1:11:04    9    5:03    1:43                        22   26:58         
   25   246   325 Rich         Lundahl         50 Odessa FL           1:11:08   16    5:23    1:42                        24   28:02         
   26   259   329 John         Green           51 Clearwater FL       1:12:06    2    4:25    1:34                        26   28:29         
   27   277   330 Scott        Halverson       51 Tarpon Springs FL   1:13:46   29    7:12    2:56   24   34:25    0:53   25   28:22         
   28   292   322 David        Haengel         50 Clearwater FL       1:15:35   27    6:19    2:06   25   36:47    0:53   28   29:33         
   29   357   321 Tony         Griffith        50 Palm Harbor FL      1:22:13   19    5:33    2:47   26   39:40    1:18   29   32:57    2:00 
   30   406   333 Richard      Slone           51 Clearwater FL       1:33:08   30    7:18    4:26   27   41:30    2:00   30   37:57         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   476 Geoff        Strange         58 New Port Richey FL    53:07    1    4:21    1:12    1   25:34    1:13    3   20:49         
    2    28   356 Jerry        Napp            55 Weeki Wachee FL       54:34    2    4:34    1:02    2   27:57    1:04    1   19:58         
    3    44   364 Bill         Knapp           58 New Port Richey FL    56:31    5    5:11    1:31    4   28:41    0:52    2   20:17         
    4    64   358 Jeff         Thorne          56 Orlando FL            58:45    3    5:09    1:02    3   28:14    1:20    5   23:02         
    5    71   370 Rob          Faw             59 Safety Harbor FL      59:29    8    5:46    1:18    6   28:47    1:17    4   22:22         
    6    98   359 George       Labanca         57 Clearwater FL       1:01:25    7    5:21    1:44    5   28:47    0:44    7   24:50         
    7   106   363 Steve        Gavalas         58 Tampa FL            1:01:46    4    5:10    1:35    8   29:49    1:10    6   24:05         
    8   124   354 John         Banacki         55 Palm Harbor FL      1:03:28    6    5:17    1:30    7   29:17    1:31    9   25:55         
    9   205   369 Gary         Burch           59 Dunedin FL          1:08:34   14    6:17    1:20   11   33:25    1:19   10   26:13         
   10   211   355 Stuart       Mellish         55 Saint Petersburg FL 1:08:49   18    7:59    2:15                         8   25:03         
   11   230   455 Gregory      Fisch           57 Oldsmar FL          1:10:17   11    6:06    2:48    9   32:31    1:52   12   27:02         
   12   265   365 John         Mack            58 Clewiston FL        1:12:48   16    6:52    2:20   12   35:22    1:01   13   27:14         
   13   282   373 David        Tilki           59 Oldsmar FL          1:14:20   17    7:14    2:10   15   37:22    1:09   11   26:28         
   14   286   357 Stan         Trapp           55 Holiday FL          1:14:43   13    6:16    4:18                        15   29:50         
   15   330   360 Ed           Malone          57 Tampa FL            1:19:18   19    8:25    3:18   14   36:56    2:16   14   28:24         
   16   332   361 Stephen      Morris          57 Tarpon Springs FL   1:19:42   10    6:02    1:53   10   32:46    2:50   19   36:13         
   17   365   362 Dean         Taylor          57 Sarasota FL         1:23:07    9    5:48    2:58   13   36:48    1:55   16   35:40         
   18   375   474 Thomas       Campion         56 Tarpon Springs FL   1:24:49   12    6:09    3:11                        18   36:03         
   19   393   367 Michael      Read            58 Largo FL            1:29:32   15    6:40    3:43   16   40:37    2:31   17   36:02         
   20   419   371 Tom          McColley        59 Tampa FL            1:41:34   20    9:22    3:08   17   41:01    2:24   20   45:41         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   382 Arthur       Halttunen       62 Saint Petersburg FL   52:27    1    4:04    1:19    1   25:42    0:54    1   20:29         
    2    86   374 Randall      Brown           60 Sanford FL          1:00:37    3    5:27    1:12    3   29:23    0:54    5   23:42         
    3    94   386 Gary         Bonacorsi       64 Seminole FL         1:01:02    4    5:38    1:00    8   30:36    0:45    3   23:05         
    4    96   381 Tony         Walton          61 Dunedin FL          1:01:05    6    5:46    0:56    4   29:50    1:00    4   23:35         
    5   116   387 Danny        Glenn           64 Auburndale FL       1:02:42    7    6:08    1:46    2   29:11    1:18    6   24:22         
    6   134   383 David        Perkey          62 Dunedin FL          1:04:14    2    5:15    1:20    7   30:24    1:35    9   25:41         
    7   146   378 Joe          Daniel          61 Clearwater FL       1:04:48    8    6:12    1:33    5   30:14    1:27    8   25:24         
    8   180   379 Robert       Kearton         61 Palm Harbor FL      1:07:14    5    5:44    1:41    6   30:17    2:07   10   27:26         
    9   264   376 David        Delmonte        60 Bellair FL          1:12:43   10    6:31    3:28   10   35:40    2:42    7   24:24         
   10   270   380 Al           Kohn            61 Palm Harbor FL      1:13:02   12    6:50    4:11   11   37:59    1:20    2   22:43         
   11   287   377 Garry        Walthall        60 Land O' Lakes FL    1:14:45    9    6:27    1:58                        12   30:52         
   12   304   385 Gerald       Randall         63 Williamsburg MA     1:16:18   13    8:45    1:37    9   35:36    1:22   11   29:00         
   13   416   375 Richard      Bryndle         60 Largo FL            1:40:49   11    6:31    4:07   12   49:08    2:45   13   38:20         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   393 John         Strait          66 New Port Richey FL    57:09    1    5:33    1:18    1   26:33    0:53    1   22:55         
    2    67   392 Chuck        Lohman          66 Saint Petersburg FL   58:58    4    5:54    1:08    2   27:46    1:17    2   22:55         
    3    81   389 Jack         Eads            65 Saint Petersburg FL 1:00:05    5    5:58    1:15    3   28:27    1:10    3   23:17         
    4   138   396 Sam          Nall            69 Homosassa FL        1:04:22    3    5:52    1:23    4   31:03    0:51    5   25:15         
    5   194   390 William      Knarr           65 Tampa FL            1:07:47    2    5:34    3:11    5   31:34    2:23    4   25:05         
    6   254   395 Harry        Williams        68 Tampa FL            1:11:40    6    6:13    2:18    6   32:14    2:44    6   28:13         
    7   422   397 Albert       Robinson        69 Palm Harbor FL      1:45:01    7    8:25    2:46    8   46:58    2:34    7   44:20         
    8     0   391 Herb         Elliott         66 Tarpon Springs FL                                   7   41:50                              
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    70   447 Donald       Ardell          74 St Petersburg FL      59:28    2    6:33    1:35    1   28:48    0:44    1   21:50         
    2   350   352 Henry        Ross            74 Tarpon Springs FL   1:20:51    1    6:21    1:50    2   37:19    1:05    2   34:17         
    3   415   400 Paul         Brown           74 Clearwater FL       1:39:06    3    8:53    5:49    3   41:58    2:32    3   39:56         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   289   402 Mark         Parish          75 Clearwater FL       1:15:00    1    6:47    0:58    1   33:03    1:22    1   32:52         
    2   377   401 Hugh         Balboni         75 Safety Harbor FL    1:25:08    2    7:21    1:47    2   40:49    1:40    2   33:33         
    3     0   403 Richard      Pease           78 Tarpon Springs FL              3    9:01    6:54    3   40:54    5:37                      
MALE AGE GROUP:  80 - 89
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE  1 - 39
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40   417 Christopher  Purnell         31 Spring Hill FL        56:12    1    4:41    0:53    4   27:41    0:46    1   22:12         
    2    55   420 Matt         Jerome          34 Clearwater FL         57:38    2    5:21    1:00    2   27:36    0:52    2   22:52         
    3    99   418 Joshua       Allen           32 Pinellas Park FL    1:01:26    3    5:34    1:12    3   27:39    1:12    5   25:52         
    4   143   421 Tim          Shaver          34 Palm Harbor FL      1:04:36    7    6:32    1:19    5   30:09    1:36    3   25:01         
    5   172   425 Bart         Berry           38 Tarpon Springs FL   1:06:37    4    5:35    2:22    6   31:06    1:07    6   26:29         
    6   177   423 Justin       Moulton         37 Seminole FL         1:07:02    5    5:41    1:38    7   31:31    2:28    4   25:44         
    7   185   426 John         Rudnick         38 Largo FL            1:07:20    8    6:37    1:31    1   27:33    1:16    9   30:24         
    8   251   419 Jason        Krouth          32 Tampa FL            1:11:32    9    7:08    2:16    8   32:08    1:18    8   28:44         
    9   317   422 Nicholas     Manias          37 Palm Harbor FL      1:17:44    6    6:23    2:55    9   40:06    1:11    7   27:11         
CLYDESDALE  40 - 99
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    78   432 Paul         Arnold          44 Tarpon Springs FL     59:55    1    5:12    1:06    2   27:46    1:03    3   24:49         
    2    92   437 Michael      Stevenson       49 Odessa FL           1:00:59    6    5:54    1:51    1   27:19    1:12    2   24:45         
    3   114   428 Adam         Gormly          42 Tampa FL            1:02:15    8    6:02    2:17    5   28:29    1:54    1   23:36         
    4   128   433 Tim          Ferguson        48 Seminole FL         1:03:54    2    5:32    1:18    6   28:48    1:07    7   27:11         
    5   129   436 Brian        Heeren          49 Seminole FL         1:03:54    9    6:12    1:27    3   28:06    1:06    6   27:05         
    6   191   458 Alfonso      Broxton         46 St Petersburg FL    1:07:40   14    7:55    1:28    4   28:20    1:30    8   28:29         
    7   201   431 Andrew       Villamagna      43 Seminole FL         1:08:28    3    5:43    2:45   12   33:12    0:50    4   25:59         
    8   226   429 Robert       Robinson        42 Land O Lakes FL     1:10:08    5    5:52    2:07    7   29:20    2:05    9   30:47         
    9   232   430 Patrick      Fischer-Carne   43 New Smyrna Bch FL   1:10:18    4    5:48    4:25    8   31:57    1:11    5   26:59         
   10   313   434 Jeffrey      Fine            48 Tampa FL            1:17:17   12    6:53    2:34   11   33:09    2:02   11   32:40         
   11   315   438 David        Zaffery         50 Palm Harbor FL      1:17:30   13    7:06    3:34   10   32:39    2:57   10   31:16         
   12   323   427 Jim          Stanton         40 Clearwater FL       1:18:12   10    6:35    2:17   13   33:18    1:50   13   34:14         
   13   373   435 Mark         Lipscomb        48 Tampa FL            1:24:32    7    5:59    3:26   14   33:38    2:44   15   38:47         
   14   398   440 Charlie      Dehart          51 Lutz FL             1:30:44   16    8:17    3:11   15   39:01    2:31   14   37:46         
   15   401   443 Joe          Whitelock       57 Saint Petersburg FL 1:32:05   11    6:39    1:47    9   32:37           16   51:03         
   16   414   441 Keith        Roland          51 Safety Harbor FL    1:37:13   15    8:03   15:18   16   39:40    1:17   12   32:58    2:00 
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========== ============ === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   208 Terrance   Garbis        32 Clearwater           FL   56:24    4    5:20    1:26    1   28:14    1:02    1   20:24         
    2    89   182 Mike       Patterson     26 Tampa                FL 1:00:53    6    5:22    2:02    9   31:28    0:46    2   21:16         
    3   103   337 Bill       McIntosh      52 New Port Richey      FL 1:01:44    5    5:21    1:39    6   30:28    0:35    7   23:43         
    4   107   475 Elijah     Daggy         33 Tarpon Springs       FL 1:01:51   14    6:04    2:28    3   29:02    1:31    5   22:49         
    5   121   349 James      Lukomski      54 Lutz                 FL 1:03:13   20    6:36    2:00    4   29:39    1:12    8   23:47         
    6   136   173 Zach       Coleman       19 Tarpon Springs       FL 1:04:20    9    5:24    2:09   10   31:38    0:56   10   24:15         
    7   139   172 Lorentz    Haugland      17 Tarpon Springs       FL 1:04:23   19    6:36    2:10   12   31:59    0:54    4   22:47         
    8   166   449 Aaron      Kingsbury     38 Largo                FL 1:06:22   18    6:14    2:44   11   31:49    0:51   12   24:46         
    9   170   264 Darryl     Engelke       42 Tampa                FL 1:06:33   29    7:12    1:53    5   29:50    1:15   22   26:24         
   10   187   464 Karl       Diethrick     34 Lakeland             FL 1:07:31   15    6:06    2:20    2   28:41    2:08   29   28:18         
   11   188   336 Kevin      Brennan       52 Palm Harbor          FL 1:07:32    1    4:44    2:05   23   34:24    1:25   14   24:55         
   12   190   213 Ryan       Swofford      32 Saint Petersburg     FL 1:07:37    3    5:16    2:28   27   35:28    1:03    6   23:23         
   13   195   244 Mark       Bianchi       39 Tampa                FL 1:07:54   16    6:09    2:09   15   32:37    1:51   15   25:10         
   14   207   197 William    Constantine   29 Palm Harbor          FL 1:08:36    2    5:14    3:27   13   32:11    2:11   20   25:36         
   15   210   280 Steve      Mallia        44 Tarpon Springs       FL 1:08:43   27    7:03    3:18    8   31:11    1:39   19   25:35         
   16   221   255 Scott      Ford          41 Tampa                FL 1:09:47   22    6:44    1:46   18   33:20    1:04   24   26:55         
   17   224   252 Scott      Heckathorne   40 Saint Petersburg     FL 1:10:02   25    6:53    3:03   17   32:57    1:53   17   25:18         
   18   234   299 Scott      Vincent       46 Palm Harbor          FL 1:10:24   12    6:00    2:42   16   32:50    1:36   26   27:19         
   19   237   192 Derek      Perryman      28 Palm Harbor          FL 1:10:29   10    5:28    4:09   19   33:28    2:09   16   25:17         
   20   239   209 John       Kelly Iv      32 Saint Petersburg     FL 1:10:34   11    5:55    2:37   30   36:35    0:54   11   24:35         
   21   242   273 Khiem      Cao           43 New Port Richey      FL 1:10:52   26    7:00    2:14   25   35:10    1:09   18   25:22         
   22   246   325 Rich       Lundahl       50 Odessa               FL 1:11:08    8    5:23    1:42                        28   28:02         
   23   260   179 Elijah     Pano          25 Wesley Chapel        FL 1:12:11   13    6:03    2:42   22   33:43    2:42   25   27:02         
   24   266   254 Mike       Smith         40 Hudson               FL 1:12:51   40    8:51    2:44   26   35:13    2:07    9   23:57         
   25   270   380 Al         Kohn          61 Palm Harbor          FL 1:13:02   23    6:50    4:11   35   37:59    1:20    3   22:43         
   26   275   214 Adam       Baughman      33 Tampa                FL 1:13:30    7    5:22    2:32   37   38:55    1:05   21   25:37         
   27   276   248 Michael    Keane         39 Oldsmar              FL 1:13:44   36    8:27    2:46    7   31:08    1:10   36   30:16         
   28   282   373 David      Tilki         59 Oldsmar              FL 1:14:20   30    7:14    2:10   32   37:22    1:09   23   26:28         
   29   284   283 Tim        Tran          44 Tampa                FL 1:14:26   34    7:41    2:34   21   33:36    1:42   31   28:54         
   30   290   223 Michael    Keller        35 Brandon              FL 1:15:08   39    8:51    1:47   14   32:23    1:26   37   30:43         
   31   295   262 Sean       Cotten        42 Palm Harbor          FL 1:15:54   33    7:37    3:01   20   33:31    0:55   38   30:51         
   32   302   174 Alexander  Wilson-Heid   19 Palm Harbor          FL 1:16:17   35    7:48    3:28   36   38:48    1:27   13   24:48         
   33   306   282 Rory       Summers       44 Safety Harbor        FL 1:16:41   31    7:22    3:11   24   34:46    2:24   32   29:00         
   34   309   251 Phil       Trezza        39 Tampa                FL 1:16:55   24    6:52    2:57   28   36:02    1:45   34   29:21         
   35   316   238 Erik       Ronne         37 Seffner              FL 1:17:33   28    7:07    3:06   29   36:34    1:43   33   29:05         
   36   324   467 Joseph     Magro         37 Palm Harbor          FL 1:18:26   32    7:37    3:18   31   36:44    0:52   35   29:57         
   37   344   279 Fernando   Fajardo       44 Tampa                FL 1:20:20   38    8:40    4:18   34   37:40    1:18   30   28:25         
   38   360   277 Duke       Nguyen        43 Tampa                FL 1:22:28   37    8:38    2:53   33   37:34    1:30   39   31:56         
   39   375   474 Thomas     Campion       56 Tarpon Springs       FL 1:24:49   17    6:09    3:11                        40   36:03         
   40   383   171 Tyler      Boucher       16 Lutz                 FL 1:26:57   21    6:41    2:40   38   48:11    1:29   27   27:58         
   41   423   212 Winter     Rodas         32 New Port Richey      FL 1:50:18   41   10:59    8:52                        41   46:09         
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20     2 Kristin      Freeman         39 Tampa FL              52:54    7    5:04    0:48    1   25:20    0:44    2   21:00         
    2    57   466 Roberta      Klar            51 Palm Harbor FL        57:54   47    6:14    0:48    2   27:08    0:48   12   22:58         
    3    65   104 Tina         Vornheder       44 Palm Harbor FL        58:47   19    5:36    1:16   13   29:20    1:04    3   21:32         
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   137     3 Stephanie    Hernandez       12 Clearwater FL       1:04:21    1    4:25    1:04    1   33:26    1:05    1   24:22         
    2   358     5 Kelly        Gallagher       14 Tarpon Springs FL   1:22:19    2    5:40    6:00    3   43:20    1:04    2   26:17         
    3   359     4 Kerry        Gallagher       13 Tarpon Springs FL   1:22:19    3    6:56    4:45    2   43:17    0:55    3   26:28         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   167    10 Chelsey      McGowan         23 Saint Petersburg FL 1:06:25    1    4:27    1:06                         2   26:10         
    2   228     8 Mallory      McQuillen       21 Indian Harbour Beach  1:10:12    2    5:37    1:47    1   36:17    1:00    1   25:33         
    3   279     9 Traci        Wood            21 Brooksville FL      1:13:55    5    6:55    1:48    2   36:52    1:11    3   27:09         
    4   297    11 Lindsay      Walroth         23 Tampa FL            1:16:00    3    6:34    2:11    3   38:53    1:07    4   27:17         
    5     0     7 Stephanee    Bridges         21 Seminole FL                    4    6:41    3:04    4   52:01    1:43                      
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    79   462 Yova         Borovska        27 St Petersburg FL      59:57    2    5:22    0:56    1   30:40    0:48    2   22:13         
    2    88   461 Molly        Spain           29 Belleair FL         1:00:45    1    5:03    1:12    2   31:48    0:59    1   21:46         
    3   193    18 Nicole       Orgass          26 Tampa FL            1:07:45    7    5:45    1:27                         6   26:40         
    4   196    19 Lindsay      Roberts         26 Ocala FL            1:07:57    5    5:41    2:05    3   34:37    1:10    3   24:26         
    5   214    13 Zorana       Kojic           25 Clearwater FL       1:09:04    8    5:49    1:27    4   34:51    1:04    4   25:55         
    6   243    20 Ashley       Tardiff         26 Tampa FL            1:10:54    4    5:37    1:59    5   35:44    1:23    5   26:12         
    7   343    12 Meghan       Hacas           25 Tampa FL            1:20:11    6    5:43    2:01    7   39:05    0:56    9   32:28         
    8   345    16 Laura        Marsh           26 Largo FL            1:20:29    3    5:35    3:33    6   39:00    0:52    8   31:31         
    9   355    17 Sarah        Meyers          26 Saint Petersburg FL 1:21:45    9    6:02    3:26    8   40:22    2:59    7   28:58         
   10   421    21 Candice      Simmons         29 Pinellas Park FL    1:44:16   10   10:12    2:39    9   43:24    1:25   10   46:37         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   104    37 Ali          Lund            32 33626 FL            1:01:44    3    5:11    1:06    1   28:32    1:43    6   25:14         
    2   140    40 Julie        Blum            33 Largo FL            1:04:25    1    4:43    1:50                         1   22:26         
    3   155    28 Katie        Howell          31 Clearwater FL       1:05:42   10    6:04    1:08                         3   24:51         
    4   164    32 Angie        Soles           31 Tampa FL            1:06:16    6    5:45    1:40                         4   24:52         
    5   189    33 Heather      Anderson        32 Saint Petersburg FL 1:07:34    2    4:54    1:36                         9   26:50         
    6   197    47 Jen          Gantzer         34 Palm Harbor FL      1:08:04    8    5:56    1:09    5   35:47    1:04    2   24:10         
    7   249    43 Sara         Macks           33 Clearwater FL       1:11:21    5    5:34    1:58    4   34:45    3:01    8   26:05         
    8   256    44 Megan        Supernovich     33 Clearwater FL       1:11:54   13    6:59    1:40    2   33:39    2:00   10   27:38         
    9   263    27 Judy         Cannella        31 Dunedin FL          1:12:32    9    6:04    2:39    9   37:59    0:53    5   24:59         
   10   278    38 Amanda       McQuain         32 Clearwater FL       1:13:50   14    7:00    3:13    7   36:49    1:10    7   25:40         
   11   291    35 Heather      Christopher     32 Spring Hill FL      1:15:20   12    6:38    1:35    3   34:23    1:30   16   31:15         
   12   325    42 Dana         Johnson         33 Tampa FL            1:18:31    4    5:30    2:16   10   38:57    0:58   15   30:52         
   13   339    29 Mandy        Lemmon          31 Palm Harbor FL      1:20:05   11    6:28    2:25    6   36:27    1:14   18   33:33         
   14   347    24 Michelle     Manias          30 Palm Harbor FL      1:20:35    7    5:55    1:48   16   43:11    1:04   12   28:38         
   15   353    26 Lori         Welsh           30 Riverview FL        1:21:30   17    7:28    2:39   14   41:32    2:09   11   27:46         
   16   368    31 Misty        Randall         31 Tampa FL            1:23:24   18    7:28    2:38   13   41:31    1:11   14   30:37         
   17   369    46 Jill         Bartnick        34 Tampa FL            1:23:24   19    8:03    2:04    8   37:17    2:13   19   33:49         
   18   382    23 Shannel      Hurt            30 Saint Petersburg FL 1:26:53   21   10:02    3:40   12   40:59           17   32:14         
   19   385    39 Cristina     Alves           33 Saint Petersburg FL 1:27:16   15    7:01    1:49   17   46:32    1:50   13   30:05         
   20   397    34 Jessica      Balanza         32 Tampa FL            1:30:30   16    7:17    1:40   15   42:55    1:29   20   37:12         
   21   412    25 Victoria     Roberts         30 Saint Petersburg FL 1:36:58   20    9:56    3:45   11   40:50    2:35   21   39:54         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    82    56 Wendy        Tocha           36 Saint Petersburg FL 1:00:08    6    6:02    1:17    1   28:42    1:40    1   22:29         
    2   149    69 Jennifer     Parkinson       39 Palm Harbor FL      1:04:57    8    6:21    1:30    2   30:16    1:16    7   25:35         
    3   156    51 Jill         Meyer           35 Tampa FL            1:05:50    9    6:25    1:07    4   31:59    1:18    5   25:03         
    4   168    52 Rebecca      Hite            36 Tarpon Springs FL   1:06:27    7    6:16    1:17    5   32:05    1:00    8   25:52         
    5   173    63 Rebecca      Chesser         39 Tampa FL            1:06:40   16    7:09    1:27    6   32:16    1:06    3   24:45         
    6   184    65 Laura        Jeffers         39 Tarpon Springs FL   1:07:17    3    5:32    1:21    3   31:10    1:26   10   27:50         
    7   212    61 Kara         Hourdas         38 Tarpon Springs FL   1:08:52   11    6:43    1:51   11   35:40    0:50    2   23:50         
    8   223   454 Jennifer     Heinisch        39 Trinity FL          1:09:52   19    7:33    2:25    8   33:28    1:14    6   25:15         
    9   227    70 Michelle     White           39 Saint Petersburg FL 1:10:11    4    5:39    2:07   14   36:24    1:03    4   24:59         
   10   261    58 Meg          Carter          38 Tampa FL            1:12:22    5    5:53    1:52    9   34:30    1:03   15   29:06         
   11   269    54 Kimberly     Limer           36 Saint Petersburg FL 1:12:58    1    5:22    1:47   12   35:52    1:49   11   28:10         
   12   274    64 Jennifer     Hughes          39 Largo FL            1:13:26   13    6:57    3:30    7   33:19    2:20    9   27:22         
   13   296   465 Lisa         Carter          35 Lakeland FL         1:15:57   20    7:37    3:02   10   34:51    1:47   13   28:42         
   14   319   456 Mitzi        Webb            37 Largo FL            1:17:56   24    8:28    2:28                        12   28:28         
   15   336   457 Stacie       Molina Woods    37 Riverview FL        1:19:48   23    8:24    2:34   15   38:05    1:41   14   29:06         
   16   346   409 Danielle     Magro           36 Palm Harbor FL      1:20:30   10    6:39    2:04   13   36:19    1:06   20   34:24         
   17   348    66 Heather      Kilroy          39 Riverview FL        1:20:36   14    7:02    2:54                        16   29:41         
   18   362    67 Tracy        Milleman        39 Seffner FL          1:22:29   18    7:28    2:41                        17   30:48         
   19   376    62 Kelley       Houston         38 Tampa FL            1:24:54   21    7:42    2:37                        18   33:43         
   20   386    49 Cindy        Christie        35 Tarpon Springs FL   1:27:50   17    7:21    2:33   16   40:34    2:04   21   35:19         
   21   388    60 Jami         Graham          38 Tampa FL            1:28:31    2    5:25    4:13   17   43:31    1:12   19   34:11         
   22   400    48 Elizabeth    Barnes          35 Saint Petersburg FL 1:31:42   12    6:55    2:25                        23   41:54         
   23   413    50 Jessica      Del Toro Rios   35 Saint Petersburg FL 1:37:06   22    7:42    4:08   18   45:23    1:10   22   38:44         
   24     0    55 Sonja        Olson           36 Tampa FL                      15    7:05    4:12                                           
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    68    82 Michele      Young           41 Tampa FL              58:58    6    5:41    1:23    8   29:09    0:37    3   22:10         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72    85 Monika       Cassidy         42 Tampa FL              59:36   21    7:05    1:08    2   29:42    0:49    1   20:55         
    2    83    84 Pam          Bracken         42 Tarpon Springs FL   1:00:10    3    5:33    1:12    1   28:25    1:06    4   23:54         
    3   110    87 Mary Ann     Giese           42 Tampa FL            1:02:04    4    5:40    1:28    3   30:04    1:34    3   23:20         
    4   122    92 Bonnie       Smith           42 Palm Harbor FL      1:03:16    2    5:23    1:07    5   30:35    1:00    6   25:12         
    5   133    94 Melanie      Walters         42 Clearwater FL       1:04:12    9    6:10    1:20    4   30:07    1:18    7   25:19         
    6   150    89 Bethany      Hengst          42 Palm Harbor FL      1:04:58    6    5:55    2:03   14   33:42    0:58    2   22:22         
    7   159    93 Jules        Stewart         42 Dunedin FL          1:05:57   18    6:57    1:00    6   31:17    1:16    8   25:28         
    8   161    71 Isabelle     Albert          40 Tampa FL            1:06:12    8    6:06    1:08   11   32:18    1:34    5   25:07         
    9   183    88 Heather      Griffin         42 Largo FL            1:07:15   20    6:59    1:16    7   31:22    1:32    9   26:08         
   10   202    77 Diana        Connor          41 Tampa FL            1:08:28   10    6:12    1:54    8   31:34    1:44   11   27:06         
   11   220    79 Mary Anne    Kirsch          41 Tampa FL            1:09:46    7    5:56    1:30   10   32:11    0:46   17   29:26         
   12   240    80 Donna        Look            41 Oldsmar FL          1:10:35   14    6:26    2:09   15   34:11    1:20   10   26:32         
   13   244   102 Stacie       Marlin          44 Tampa FL            1:10:56   15    6:27    1:16    9   32:03    1:28   18   29:44         
   14   262    97 Angie        May             43 Wesley Chapel FL    1:12:31   26    8:26    1:52   13   33:08    1:27   13   27:41         
   15   312    86 Patricia     Fredette-Huffm  42 New Syrna Beach FL  1:17:12    1    2:13    2:56   19   37:36    1:22   23   33:07    2:00 
   16   314    91 Denyce       Robinson        42 Land O Lakes FL     1:17:29   22    7:12    2:17   12   32:46    2:03   24   33:12         
   17   329    76 Catherine    Bosco           41 Pinellas Park FL    1:19:17   16    6:41    2:59                        16   29:16         
   18   334    75 True         Kelly           40 Odessa FL           1:19:46   13    6:24    2:15   18   36:54    2:02   21   32:13         
   19   338    83 Heidi        Beaman          42 Largo FL            1:20:04   25    8:13    3:26   16   34:26    2:01   20   31:59         
   20   349    72 Lilly        Dang            40 Tampa FL            1:20:47   28   10:04    2:21   21   38:03    1:18   15   29:04         
   21   363    81 Denise       Taylor          41 Land O Lakes FL     1:22:55   19    6:58    2:38   23   43:21    1:20   14   28:40         
   22   374    96 Kellie       Gilmore         43 Largo FL            1:24:45   11    6:14    3:57                        22   32:38         
   23   378    78 Susan Alicia Elliott         41 Temple Terrace FL   1:25:10   23    7:24    3:22                        26   35:09         
   24   379   103 Elizabeth    Settle          44 Tampa FL            1:25:12   17    6:45    2:37   22   41:24    2:35   19   31:54         
   25   380    95 Kristine     Boucher         43 Lutz FL             1:25:17   27    8:55    2:56   24   44:25    1:52   12   27:10         
   26   381    73 Kathleen     Dolan           40 Arlington VA        1:26:30    5    5:49    7:09   20   37:55    1:20   25   34:20         
   27   384    99 Michelle     Nelson          43 Tampa FL            1:27:04   24    7:34    2:43   17   36:10    3:33   27   37:07         
   28   396   100 Karen        Gallagher       44 Tarpon Springs FL   1:30:00   12    6:24    3:45                        28   37:50         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    75   120 Lora         Lewis           47 Palm Harbor FL        59:44    2    6:03    1:37    1   28:28    1:10    2   22:28         
    2    95   116 Michele      Weinstock       46 Tampa FL            1:01:03    9    6:53    1:03    3   28:52    0:45    3   23:32         
    3   100   106 Virginia     Edmonds         45 Saint Petersburg FL 1:01:32    4    6:22    1:41    9   31:00    0:52    1   21:38         
    4   109   470 Patti        Waller          47 Sarasota FL         1:01:59    6    6:28    1:14    2   28:36    0:57    6   24:46         
    5   119   126 Katherine    Van Allan       48 Palm Harbor FL      1:02:55    3    6:18    1:43    6   30:01    0:49    5   24:06         
    6   123   108 Michelle     Guercio-Winter  45 New Port Richey FL  1:03:16    1    5:36    2:11    4   29:08    1:06    7   25:16         
    7   174   119 Jessica      Glover          47 Tampa FL            1:06:55   13    7:51    1:38    7   30:10    1:21    8   25:57         
    8   182   123 Cheryl       Forgang         48 Safety Harbor FL    1:07:15    8    6:47    1:27    5   29:54    1:19   10   27:49         
    9   198   107 Lori         Falls           45 Palm Harbor FL      1:08:09   10    6:57    1:36   11   34:03    1:47    4   23:49         
   10   215   127 Amy          Ferguson        49 Belleair Bluffs FL  1:09:10   14    7:51    1:16    8   30:27    1:21   11   28:16         
   11   222   129 Laura        Middaugh        49 Safety Harbor FL    1:09:48    5    6:26    2:32   10   33:32    0:56    9   26:24         
   12   301   118 Shannon      Danielson       47 Tampa FL            1:16:14   15    7:56    3:04   14   34:34    2:03   12   28:39         
   13   321   113 Stephanie    Thoresen        45 Dunedin FL          1:18:10   11    7:16    4:25   13   34:28    2:20   13   29:43         
   14   326   122 Veronica     Adue            48 Tarpon Springs FL   1:18:50   20    8:36    1:28   18   35:54    2:02   15   30:52    2:00 
   15   340   128 Tracey       Giles           49 Tarpon Springs FL   1:20:07   12    7:17    1:19   12   34:11    1:36   18   35:46         
   16   341   117 Darcelle     Welker          46 Land O Lakes FL     1:20:09   17    8:11    2:17   20   37:24    1:16   16   31:02         
   17   342   110 Veronica     Kilkelly        45 Tampa FL            1:20:09    7    6:44    1:34   19   36:35    0:55   17   34:23         
   18   389   111 Sandy        McCullin        45 Tampa FL            1:28:33   21    8:38    4:06   15   34:51    3:06   21   37:54    2:00 
   19   390   114 Juliana      Stolz           46 Largo FL            1:28:37   19    8:33    2:55   16   35:02    4:35   20   37:35         
   20   392   112 Beth         Navarro         45 Palm Hrbor FL       1:28:40   22    8:45    2:55   17   35:34    3:20   22   38:08         
   21   399   121 Sara         Sneen           47 Tampa FL            1:31:29   24    9:45    4:52   23   44:28    2:28   14   29:57         
   22   404   115 Margot       Toomey          46 Palm Harbor FL      1:32:56   18    8:18    2:57   22   40:48    1:43   23   39:11         
   23   411   125 Doreen       Shockley        48 Lutz FL             1:36:33   16    8:05    4:50   24   45:59    1:27   19   36:15         
   24   418   130 Kristina     Patterson       49 Saint Petersburg FL 1:41:25   23    9:21    3:58   21   38:18    2:09   24   47:41         
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   105   139 Lorna        Short           52 Palm Harbor FL      1:01:46    1    5:47    1:31    2   28:59    0:44    2   24:47         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   200   472 Lynn         Carbonelli      50 Palm Harbor FL      1:08:21    2    6:20    1:48    7   33:28    1:26    1   25:21         
    2   216   148 Sally        Smith           54 Largo FL            1:09:24   11    8:28    1:27    2   31:02    1:26    5   27:01         
    3   233   133 Kristine     Hartland        51 Seminole FL         1:10:20    6    7:19    2:35    4   31:07    0:55    6   28:26         
    4   250   142 Rhonda       Delcampo        53 Lutz FL             1:11:23    7    7:59    1:52    6   33:27    1:44    3   26:23         
    5   252   143 Debra        Krouth          53 Green Bay WI        1:11:39    4    6:53    2:11    3   31:05    2:20   10   29:13         
    6   257   147 Sherrie      Mauzy           54 Hudson FL           1:11:59   12    8:34    1:26    1   30:48    1:36   11   29:36         
    7   272   146 Claire       Laseter         54 Palm Harbor FL      1:13:13    9    8:19    2:53   10   34:18    0:44    4   27:01         
    8   293   136 Theresa      Ulm             51 Seminole FL         1:15:36   13    8:35    2:36    5   32:57    2:27    9   29:03         
    9   305   150 Karen        Watson          54 Palm Harbor FL      1:16:35   15    8:46    1:58   14   38:54    1:23    2   25:35         
   10   307   137 Margie       Jennelle        52 Palm Harbor FL      1:16:44    1    6:16    2:17    9   34:16    1:37   14   32:19         
   11   318   140 Normia       Stephens        52 Brooksville FL      1:17:46   19    9:25    3:31    8   33:46    2:04    8   29:02         
   12   322   132 Joanne       Root            50 Oldsmar FL          1:18:10    8    8:13    2:58   11   35:43    1:28   12   29:49         
   13   327   145 Erene        Romanski        53 Nokomis FL          1:18:53    3    6:30    2:05   16   40:20    1:21    7   28:39         
   14   351   141 April        Wagner          52 Longwood FL         1:21:12   14    8:39    2:30   13   37:47    1:11   13   31:07         
   15   364   138 Doreen       Jesseph         52 Tampa FL            1:23:02    5    7:08    2:32   12   37:14    2:46   16   33:24         
   16   395   144 Katherine    Lowrey          53 Tampa FL            1:29:45   10    8:28    1:43   15   39:07    2:26   19   38:03         
   17   402   135 Monika       Redburn         51 Saint Petersburg FL 1:32:19   18    8:50    3:50                        17   35:25         
   18   403   149 Wendy        Stearns         54 Sarasota FL         1:32:32   16    8:46    4:14                        18   36:05         
   19   409   131 Lynette      Mills           50 Lutz FL             1:36:12   17    8:49    4:06   17   47:38    3:12   15   32:29         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   165   161 Susan        Curtin          59 Tampa FL            1:06:16    1    6:38    1:42    2   30:35    1:36    2   25:47         
    2   203   156 Suzanne      Brosseau        56 Safety Harbor FL    1:08:29    3    7:27    1:22    1   28:41    1:22    6   29:38         
    3   267   160 Karen        Stromberg-Werd  58 Clearwater FL       1:12:52    6    8:48    1:50    3   31:17    1:39    5   29:20         
    4   268   153 Jeanie       Maceachern      55 Oldsmar FL          1:12:56    5    8:23    1:44    6   33:53    1:06    4   27:52         
    5   298   448 Roberta      Halveerson      56 Tarpon Springs FL   1:16:02    9   11:06    2:30    5   33:40    1:12    3   27:36         
    6   335   157 Mary         Stewart-Wong    56 Safety Harbor FL    1:19:47    4    7:32    2:42   10   42:47    2:13    1   24:35         
    7   361   155 Judith       Ranney          55 Tampa FL            1:22:29    2    7:05    2:12    9   39:33    1:44    8   31:57         
    8   366   158 Diane        Elsen           57 Lutz FL             1:23:14    8   10:35    1:22    4   33:19    1:41   10   36:19         
    9   371   151 Debra        Betterly        55 Venice FL           1:24:01    7    9:27    3:16    7   36:47    1:20    9   33:14         
   10   372   152 Jacqueline   Conniff         55 Venice FL           1:24:27   10   11:38    2:10    8   38:43    1:51    7   30:06         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   308   165 Ellen        Kohn            62 Palm Harbor FL      1:16:53    1    8:01    3:00    2   39:33    1:07    1   25:14         
    2   333   163 Diane        Spicer          60 Tampa FL            1:19:45    2    8:20    2:03    1   37:54    1:36    2   29:53         
    3   408   469 Felicidas    Auger           60 Palm Harbor FL      1:36:08    3   11:02    3:44                         4   38:59         
    4   420   164 Susan        Valero          60 Largo FL            1:44:00    4   11:06    5:26    3   47:02    3:45    3   36:43         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   426   166 Jan          Miller          69 Apollo Beach FL     1:58:11    1   12:49    3:00    1   52:34    2:19    1   47:32         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   387   167 Rose Marie   Ray             71 Seminole FL         1:27:53    1   10:23    2:27    1   34:43    2:24    1   37:57         
ATHENA  1 - 39
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   253   408 Jamese       Miller          35 Tampa FL            1:11:39    2    6:53    2:43    2   33:37    1:49    1   26:39         
    2   280   406 Sandra       Sanchez         31 Zephyrhills FL      1:14:12    1    6:22    2:44    1   33:01    1:52    3   30:15         
    3   288   410 Natalie      Cacciatore      39 Tampa FL            1:14:55    3    8:03    1:54    3   35:01    1:03    2   28:56         
    4   391   405 Lacey        Rains           31 Clearwater FL       1:28:38    4    8:32    2:07                         4   33:22         
    5   410   404 Jamie        Klingman        30 Tampa FL            1:36:17    5    8:35    2:49    4   36:36    2:32    6   45:47         
    6   417   407 Miranda      Zavala          34 Tampa FL            1:41:25    6    9:41    3:58    5   46:08    1:59    5   39:40         
    7   424   411 Kristin      Maximo          39 Tampa FL            1:54:09    7    9:47    3:50    6   46:08    2:02    7   52:23         
ATHENA  40 - 99
Place O'All No.   First        Last           Age City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ============ ============== === =================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   175   415 Liamarie     Barnhill        48 Dunedin FL          1:06:58    1    6:50    1:40    1   30:58    1:27    1   26:05         
    2   229   414 Stacey       Greco           44 Palm Harbor FL      1:10:15    3    7:34    1:54    4   32:42    0:56    2   27:11         
    3   238   412 Heather      Kizzie          43 Clearwater FL       1:10:31    2    6:52    2:17    2   31:02    1:42    3   28:40         
    4   337   445 Sherree      Price           49 Tarpon Springs FL   1:19:51    6    8:34    2:10    3   31:26    2:04    5   35:40         
    5   367   416 Lee          Royal           49 Brandon FL          1:23:16    5    8:19    2:31    5   35:42    1:46    4   35:01         
    6   407   413 Paula        Di Landro-Ever  44 Clearwater FL       1:36:01    4    7:53    2:56    6   39:38    2:17    6   43:18         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========== ============ === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   150    89 Bethany    Hengst        42 Palm Harbor          FL 1:04:58    6    5:55    2:03    5   33:42    0:58    1   22:22         
    2   168    52 Rebecca    Hite          36 Tarpon Springs       FL 1:06:27    9    6:16    1:17    3   32:05    1:00    5   25:52         
    3   183    88 Heather    Griffin       42 Largo                FL 1:07:15   17    6:59    1:16    2   31:22    1:32    7   26:08         
    4   196    19 Lindsay    Roberts       26 Ocala                FL 1:07:57    3    5:41    2:05    9   34:37    1:10    3   24:26         
    5   212    61 Kara       Hourdas       38 Tarpon Springs       FL 1:08:52   13    6:43    1:51   14   35:40    0:50    2   23:50         
    6   214    13 Zorana     Kojic         25 Clearwater           FL 1:09:04    5    5:49    1:27   12   34:51    1:04    6   25:55         
    7   228     8 Mallory    McQuillen     21 Indian Harbour Beach FL 1:10:12    2    5:37    1:47   17   36:17    1:00    4   25:33         
    8   233   133 Kristine   Hartland      51 Seminole             FL 1:10:20   20    7:19    2:35    1   31:07    0:55   12   28:26         
    9   240    80 Donna      Look          41 Oldsmar              FL 1:10:35   11    6:26    2:09    7   34:11    1:20    8   26:32         
   10   279     9 Traci      Wood          21 Brooksville          FL 1:13:55   16    6:55    1:48   18   36:52    1:11    9   27:09         
   11   296   465 Lisa       Carter        35 Lakeland             FL 1:15:57   23    7:37    3:02   10   34:51    1:47   14   28:42         
   12   298   448 Roberta    Halveerson    56 Tarpon Springs       FL 1:16:02   44   11:06    2:30    4   33:40    1:12   11   27:36         
   13   318   140 Normia     Stephens      52 Brooksville          FL 1:17:46   39    9:25    3:31    6   33:46    2:04   16   29:02         
   14   319   456 Mitzi      Webb          37 Largo                FL 1:17:56   30    8:28    2:28                        13   28:28         
   15   322   132 Joanne     Root          50 Oldsmar              FL 1:18:10   26    8:13    2:58   15   35:43    1:28   21   29:49         
   16   329    76 Catherine  Bosco         41 Pinellas Park        FL 1:19:17   12    6:41    2:59                        19   29:16         
   17   334    75 True       Kelly         40 Odessa               FL 1:19:46   10    6:24    2:15   19   36:54    2:02   27   32:13         
   18   336   457 Stacie     Molina Woods  37 Riverview            FL 1:19:48   29    8:24    2:34   23   38:05    1:41   18   29:06         
   19   338    83 Heidi      Beaman        42 Largo                FL 1:20:04   27    8:13    3:26    8   34:26    2:01   26   31:59         
   20   343    12 Meghan     Hacas         25 Tampa                FL 1:20:11    4    5:43    2:01   25   39:05    0:56   28   32:28         
   21   348    66 Heather    Kilroy        39 Riverview            FL 1:20:36   18    7:02    2:54                        20   29:41         
   22   349    72 Lilly      Dang          40 Tampa                FL 1:20:47   42   10:04    2:21   22   38:03    1:18   17   29:04         
   23   351   141 April      Wagner        52 Longwood             FL 1:21:12   32    8:39    2:30   21   37:47    1:11   24   31:07         
   24   355    17 Sarah      Meyers        26 Saint Petersburg     FL 1:21:45    7    6:02    3:26   26   40:22    2:59   15   28:58         
   25   368    31 Misty      Randall       31 Tampa                FL 1:23:24   21    7:28    2:38   30   41:31    1:11   23   30:37         
   26   369    46 Jill       Bartnick      34 Tampa                FL 1:23:24   25    8:03    2:04   20   37:17    2:13   31   33:49         
   27   374    96 Kellie     Gilmore       43 Largo                FL 1:24:45    8    6:14    3:57                        30   32:38         
   28   379   103 Elizabeth  Settle        44 Tampa                FL 1:25:12   14    6:45    2:37   29   41:24    2:35   25   31:54         
   29   380    95 Kristine   Boucher       43 Lutz                 FL 1:25:17   37    8:55    2:56   32   44:25    1:52   10   27:10         
   30   384    99 Michelle   Nelson        43 Tampa                FL 1:27:04   22    7:34    2:43   16   36:10    3:33   36   37:07         
   31   388    60 Jami       Graham        38 Tampa                FL 1:28:31    1    5:25    4:13   31   43:31    1:12   32   34:11         
   32   389   111 Sandy      McCullin      45 Tampa                FL 1:28:33   31    8:38    4:06   11   34:51    3:06   37   37:54    2:00 
   33   392   112 Beth       Navarro       45 Palm Hrbor           FL 1:28:40   33    8:45    2:55   13   35:34    3:20   38   38:08         
   34   399   121 Sara       Sneen         47 Tampa                FL 1:31:29   40    9:45    4:52   33   44:28    2:28   22   29:57         
   35   400    48 Elizabeth  Barnes        35 Saint Petersburg     FL 1:31:42   15    6:55    2:25                        42   41:54         
   36   402   135 Monika     Redburn       51 Saint Petersburg     FL 1:32:19   36    8:50    3:50                        33   35:25         
   37   403   149 Wendy      Stearns       54 Sarasota             FL 1:32:32   34    8:46    4:14                        34   36:05         
   38   404   115 Margot     Toomey        46 Palm Harbor          FL 1:32:56   28    8:18    2:57   27   40:48    1:43   40   39:11         
   39   409   131 Lynette    Mills         50 Lutz                 FL 1:36:12   35    8:49    4:06   36   47:38    3:12   29   32:29         
   40   412    25 Victoria   Roberts       30 Saint Petersburg     FL 1:36:58   41    9:56    3:45   28   40:50    2:35   41   39:54         
   41   413    50 Jessica    Del Toro Rio  35 Saint Petersburg     FL 1:37:06   24    7:42    4:08   34   45:23    1:10   39   38:44         
   42   418   130 Kristina   Patterson     49 Saint Petersburg     FL 1:41:25   38    9:21    3:58   24   38:18    2:09   44   47:41         
   43   420   164 Susan      Valero        60 Largo                FL 1:44:00   43   11:06    5:26   35   47:02    3:45   35   36:43         
   44   426   166 Jan        Miller        69 Apollo Beach         FL 1:58:11   45   12:49    3:00   37   52:34    2:19   43   47:32         
   45     0    55 Sonja      Olson         36 Tampa                FL           19    7:05    4:12                                           
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                             
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                             
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======================================================== 
    1   135   599 The Special K's                                     1:04:20    1    4:58                                 1   23:17         
                  Amanda Kellogg/ Jasmine Kellogg/ Linda Mcbeth            
    2   271   596 Gordon                                              1:13:11    2    5:39    1:19    1   36:16    0:48    2   29:12         
                  Suzanne Moss/ Suzanne Moss/ Janet Salyers                
    3   370   597 No Name                                             1:23:42    3    6:57    2:15    2   43:26    0:55    3   30:11         
                  Barbara Jenkins/ Jean Stock/                             
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                             
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ======================================================== 
    1    60   598 Team Reina                                            58:17    1    4:45    0:43    2   29:35    0:41    1   22:35         
                  Juan Reina/ Pablo Reina/ Robin Reina                     
    2    91   595 Good Neighbors                                      1:00:58    2    5:19    0:40    1   27:06    0:41    3   27:14         
                  Kristina Ward/ Louis Sebastian/ Michael Ward             
    3   192   600 Tri To Do Better                                    1:07:45    3    5:33    0:54    3   35:03    0:48    2   25:29         
                  Karol Wojciechowski/ Larry Headly/ Rhona Wojciechowski   
USAT PENALTY LIST               
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues:Thomas Reilly:floridaroc@msn.com
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
   86 7.2 Placement Of Equipment        2:00 
  111                                   2:00 
  122                                   2:00 
  321                                   2:00 
  441                                   2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike2   Tran 2  Run     
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  216                                          1:19:40    7:53    2:14   35:55    1:14   32:26