Tri-Jax Sprint Triathlon
September 2, 2012; Jacksonville, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports - M. Splitstone
Questions: splitstone@altavistasports.com


Overall Male Winner

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 1 Robert Bemman Winter Haven FL 5 19 1:06:13 1 7:25 0:52 1 38:34 0:37 1 18:43
 

Male 19 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 16 Emile Therrien Saint Johns FL 82 13 1:20:02 2 8:28 0:38 1 45:46 0:27 2 24:42
2 27 Taylor Treat Orange Park FL 87 19 1:25:20 1 5:53 2:13 2 52:46 0:37 1 23:49
 

Male 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 11 Andrew Brenner Jacksonville FL 7 28 1:17:41 1 8:52 1:19 1 43:56 1:32 1 22:01
2 22 Eleuterio Ramos Jr. Jacksonville FL 63 26 1:23:06 4 10:01 2:39 2 45:37 1:31 2 23:17
3 35 Tj Touchton Jacksonville FL 86 27 1:28:09 3 9:52 2:38 3 45:45 1:35 5 28:19
4 39 Aaron Wilson Jacksonville FL 91 26 1:29:09 2 9:07 1:59 4 50:25 1:07 3 26:28
5 47 Juan Noriega Jacksonville FL 56 27 1:32:22 5 11:33 1:57 5 51:20 0:39 4 26:51
 

Male 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 13 Jack Dunn Neptune Beach FL 26 30 1:19:10 2 9:21 2:09 1 45:49 0:28 1 21:22
2 26 Rodney Keller Green Cove Springs FL 41 30 1:25:16 6 12:58 1:13 2 48:25 0:37 2 22:01
3 40 Nathan Gaw Jacksonville Beach FL 32 31 1:29:26 4 10:41 3:57 4 50:41 2:04 3 22:02
4 48 Jacob Daughtry Jacksonville FL 19 34 1:33:14 5 11:24 4:09 3 50:39 0:44 4 26:15
5 51 Nicholas Carver Jacksonville FL 12 30 1:35:09 3 10:35 2:10 5 53:13 2:03 5 27:07
 

Male 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 6 Bill Lewers St. Augustine FL 47 37 1:13:23 2 7:06 0:57 1 40:05 1:18 3 23:55
2 14 Tucker Morrison Jacksonville FL 53 38 1:19:27 1 6:36 2:17 2 42:24 0:51 8 27:17
3 17 Emile Therrien Saint Johns FL 83 39 1:20:15 6 9:22 0:50 4 43:50 0:33 4 25:38
4 18 Jose Fierro Jacksonville FL 29 38 1:20:49 11 11:31 0:56 5 44:24 0:57 2 22:59
5 23 Rick Oblak Orange Park FL 57 39 1:23:10 12 14:04 1:59 3 43:19 1:16 1 22:31
6 28 Jason Coots Jacksonville FL 95 38 1:25:40 9 10:10 1:39 7 45:13 1:51 7 26:45
7 29 Ralph Weakland Jacksonville FL 326 35 1:25:50 5 9:19 2:13 8 45:52 0:29 9 27:54
8 32 David Swetnam Jacksonville FL 80 39 1:27:42 7 9:35 2:00 10 46:02 1:38 10 28:25
9 34 James Stam St. Augustine FL 76 35 1:27:58 13 15:19 0:55 6 44:32 0:50 6 26:20
10 41 Erik Thomas Jacksonville FL 84 35 1:30:28 8 9:50 2:29 9 45:55 1:46 12 30:26
11 43 Franklin Gouzalez Ocala FL 331 35 1:30:36 4 9:11 2:11 12 52:26 0:27 5 26:19
12 65 Bear Conniff Orange Park FL 14 38 1:44:09 3 8:59 2:15 11 51:06 1:15 13 40:33
13 75 Mark Quintero Jacksonville FL 328 36 1:46:48 10 11:00 3:46 13 57:37 4:09 11 30:14
 

Male 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 4 David Beattie Fernadina Beach FL 3 42 1:11:06 1 6:15 1:11 1 38:06 0:48 3 24:44
2 20 Tom Gupersleeve Jacksonville FL 94 43 1:21:26 7 13:14 2:50 2 42:27 0:22 1 22:30
3 21 Randy Studt St Johns FL 78 40 1:22:43 3 10:29 1:49 6 45:26 0:38 2 24:19
4 25 Craig Pichanick St Johns FL 62 42 1:25:00 5 12:11 1:51 4 44:13 1:17 4 25:27
5 33 James Reape Green Cove Springs FL 65 42 1:27:43 2 10:12 3:04 7 46:59 1:09 5 26:17
6 38 Carlo Lebron Jacksonville Beach FL 45 41 1:29:02 4 11:32 2:29 5 45:04 1:23 6 28:32
7 49 Mark Nelson Orange Park FL 55 43 1:33:31 8 13:55 1:31 3 43:24 1:18 9 33:21
8 53 Michael Lee Jacksonville FL 46 44 1:36:07 6 13:04 3:25 8 49:05 1:36 7 28:56
9 74 Lokesh Sharma Jacksonville FL 72 44 1:46:42 9 16:38 2:31 9 57:14 0:35 8 29:43
 

Male 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 2 Matthew Miller Jacksonville Beach FL 50 49 1:06:56 2 9:03 0:45 1 36:03 0:33 1 20:30
2 3 Doug Reimer Ponte Vedra Beach FL 67 49 1:11:06 4 10:25 1:11 2 37:28 0:33 2 21:28
3 9 Michael Brown Ponte Vedra FL 9 45 1:14:12 1 7:29 1:30 4 39:37 0:55 3 24:39
4 12 Walter Sisson Oviedo FL 74 48 1:18:44 3 9:17 2:02 3 39:19 1:39 4 26:26
5 46 Jim Luick Huntington Beach CA 48 48 1:32:04 5 11:43 4:02 5 45:41 1:21 5 29:14
6 73 Robert Fortson Jacksonville FL 30 45 1:46:05 6 12:53 3:04 6 49:00 1:52 6 39:15
 

Male 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 36 Robert Hurlbert Jacksonville FL 39 51 1:28:49 2 11:15 2:58 1 43:14 1:16 1 30:04
2 45 Terry Touchton Jacksonville FL 85 52 1:31:52 1 10:01 2:33 3 46:01 1:18 3 31:57
3 50 Jim Estes Owensboro KY 27 51 1:33:49 3 14:01 2:06 2 44:29 2:11 2 30:59
 

Male 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 5 Joseph Trettel Silver Springs FL 88 57 1:12:08 1 8:52 1:13 1 38:00 0:44 2 23:18
2 7 Jim Oloughlin Jacksonville FL 58 56 1:13:36 2 9:00 1:03 2 39:11 1:14 1 23:06
 

Male 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 64 Victor Steed Jacksonville FL 327 63 1:43:44 1 9:53 2:03 1 48:37 1:03 1 42:06
 

Overall Female Winner

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 8 Tracey Kuhn Jacksonville FL 44 41 1:13:39 1 9:41 1:21 1 42:09 0:52 1 19:36
 

Female 19 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 56 Hannah Swetnam Jacksonville FL 81 17 1:39:36 1 11:51 2:15 1 51:28 1:17 2 32:43
2 71 Deanna Baird St. Augustine FL 2 16 1:45:49 2 13:50 2:26 2 59:54 0:32 1 29:05
 

Female 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 19 Aimee Kouns Gainesville FL 43 23 1:21:20 3 9:07 1:37 1 43:42 0:26 1 26:26
2 54 Ripley McKeon Jacksonville FL 49 22 1:36:13 1 7:56 1:57 3 52:29 1:11 3 32:39
3 55 Staci Herring Orange Park FL 37 24 1:38:01 2 8:00 2:18 2 52:26 1:10 4 34:05
4 63 Kristyn Scheffel Jacksonville FL 71 23 1:42:22 4 12:37 1:48 4 56:43 1:18 2 29:54
 

Female 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 77 Jessica Howarth Jacksonville FL 38 27 1:49:24 1 14:49 3:25 1 52:29 3:23 1 35:16
 

Female 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 30 Nelly Daur St. Augustine FL 20 31 1:26:08 1 9:46 1:23 1 47:33 0:27 1 26:57
2 44 Melanie Perea Jacksonville FL 61 30 1:31:02 2 10:52 1:51 2 49:35 0:41 2 28:01
3 72 Amanda Stam St. Augustine FL 75 33 1:45:49 3 13:13 1:51 3 52:30 1:22 4 36:50
4 80 Sarah Watson Jacksonville FL 89 34 1:57:32 4 13:42 2:20 4 1:05:06 1:12 3 35:10
 

Female 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 37 Antonia Donnelly Ponte Vedra FL 24 39 1:29:02 5 14:58 1:31 1 48:48 0:52 1 22:52
2 59 Heather Randles Jacksonville FL 64 38 1:41:16 2 11:14 2:20 2 55:01 0:58 3 31:40
3 68 Kelley Myhre St Johns FL 54 35 1:44:21 1 9:42 3:34 3 56:33 1:56 4 32:34
4 76 Dona Jadwin Jacksonville FL 40 37 1:47:20 4 14:21 2:41 4 57:58 1:22 2 30:56
5 79 Angela Crawford Jacksonville FL 17 36 1:56:49 3 12:42 3:53 5 1:03:15 2:59 5 33:58
 

Female 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 10 Britta Fortson Jacksonville FL 31 40 1:17:13 1 9:59 1:25 1 42:23 0:55 1 22:30
2 42 Kerri Dimas Orlando FL 23 41 1:30:31 2 10:35 2:50 2 47:52 3:14 2 25:58
3 57 Marlo Zarka Jax FL 93 42 1:39:58 6 13:02 1:42 5 51:15 1:34 3 32:23
4 62 Carrie Driscoll Jacksonville FL 25 44 1:42:18 5 12:57 1:21 4 51:09 1:34 4 35:13
5 69 Autumn Couture St. Johns FL 16 41 1:44:21 4 12:49 2:22 3 49:46 0:39 5 38:44
 

Female 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 61 Karen Clarke Jacksonville FL 13 48 1:41:46 2 13:05 2:00 1 50:10 0:51 2 35:39
2 67 Eden Kendall Ponte Vedra Beach FL 42 46 1:44:14 4 14:55 1:47 3 58:15 0:43 1 28:32
3 81 Freda Williams St. Johns FL 90 47 1:59:38 1 12:42 3:16 2 57:30 0:53 4 45:15
4 82 Jenni Goodrich Jacksonville FL 34 48 1:59:58 3 13:12 2:10 4 1:05:53 0:54 3 37:47
 

Female 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 15 Liz Boudreaux Atlantic Beach FL 6 54 1:19:41 3 10:28 1:18 1 41:11 1:07 1 25:35
2 24 Carol Beman Winter Haven FL 4 51 1:24:46 2 10:23 1:09 3 45:50 0:50 3 26:32
3 31 Beth Fagin Jacksonville FL 28 54 1:27:36 5 14:36 1:51 2 44:20 1:04 2 25:43
4 52 Lori Sanders Jacksonville FL 70 50 1:35:50 4 11:16 1:29 5 49:48 0:45 5 32:30
5 58 Sam Seyda Jacksonville FL 96 51 1:40:19 1 9:40 4:06 6 53:48 0:57 4 31:45
6 60 Pattie Rundgren St Augustine FL 69 52 1:41:24 6 14:47 2:38 4 47:14 2:10 6 34:34
 

Female 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 70 Stephanie Griffith Jacksonville FL 35 58 1:44:27 2 20:18 1:59 2 55:45 1:28 1 24:55
2 78 Clare Halsey Saint Augustine FL 36 57 1:55:14 1 15:35 3:03 1 54:03 2:25 2 40:05
 

Female 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 66 Ruthann Strebler Jacksonville FL 77 60 1:44:14 1 11:41 2:25 1 55:27 0:52 1 33:47


Team Relay





 Place  Team No  Bib No  Team/Participant Name           Event       Rank       Time      Total Time    Pace

    1       21           Team Memorial                                                        1:21:27         
                     21    Laura Demotte                 Swim           1          7:35          7:35         
                     22    Ric Shriver                   Bike           2         46:24         54:37         
                     73    Laura Demotte                 Run            2         26:34       1:21:27         
 
    2       51           Memorial                                                             1:21:50         
                     51    Jane Mondadori                Swim           3         13:16         13:16         
                     52    Delroy Parkinson              Bike           1         42:09         56:08         
                     59    Delroy Parkinson              Run            1         24:44       1:21:50         
 
    3       15           Memorial Hospital 3 C                                                1:41:19         
                     15    Julius Corbilla               Swim           2         12:13         12:13         
                     66    Cristina Rotolo               Bike           3         50:05       1:02:53         
              68    Christopher Suttles           Run            3         38:12       1:41:19