Tri-Jax Youth and Senior Triathlon
September 2, 2012; Jacksonville, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports - M. Splitstone
Questions: splitstone@altavistasports.com


Youth

Male Age 7

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 23 Oliver Moore Jacksonville FL 280 7 25:25 2 3:04 1:21 1 17:31 0:27 2 3:01
2 42 Brayden Smith Saint Augustine FL 302 7 28:11 5 3:25 1:25 2 20:06 0:26 1 2:47
3 57 Reagan Johnson Neptune Beach FL 266 7 30:38 3 3:06 1:51 3 21:31 0:27 6 3:40
4 62 Darden Brown Jacksonville FL 221 7 30:58 4 3:22 2:08 4 21:46 0:23 3 3:18
5 77 Phillip Fortson Jacksonville FL 253 7 33:58 7 4:09 2:12 5 23:30 0:24 5 3:40
6 84 Griffin Farah Jacksonville FL 247 7 39:20 6 4:05 2:22 6 28:48 0:26 4 3:37
 

Male Age 8

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 15 Christopher Anderson Melrose FL 212 8 23:23     3:11 1 17:00 0:30 4 2:40
2 18 Brogan Donnelly Ponte Vedra FL 240 8 24:27 3 2:07 1:37 2 17:58 0:19 1 2:24
3 31 Steven Cartwright Jacksonville FL 223 8 26:38 4 2:33 1:36 3 19:29 0:26 3 2:33
4 43 William Fleck Jacksonville FL 249 8 28:21 1 1:52 2:43 5 20:38 0:37 2 2:30
5 46 Sterling Delegal Atlantic Beach FL 235 8 29:32 2 2:06 1:28 8 21:54 0:26 8 3:35
6 48 Brayden Myroup St Augustine FL 282 8 29:42 6 2:54 2:55 4 20:36 0:25 5 2:50
7 55 Aden Thrower Jacksonville FL 310 8 30:30 5 2:53 2:40 7 21:18 0:42 6 2:55
8 63 Trey Willis Saint Augustine FL 316 8 31:38 9 5:13 9 22:16 0:27 10 3:41
9 64 Nicholas Dimas Orlando FL 238 8 31:46 7 3:40 3:24 6 20:50 0:28 7 3:23
10 83 Noah Sisson Oviedo FL 319 8 37:33 8 3:59 3:49 10 24:32 1:35 9 3:36
 

Male Age 9

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 3 Cal Sweiderk Sarasota FL 306 9 21:19 5 2:14 1:21 1 14:50 0:27 2 2:25
2 8 Christian Jones Saint Johns FL 267 9 22:14 1 1:41 1:16 2 16:11 0:22 3 2:43
3 29 Justin Presley St. Johns FL 289 9 26:14 3 2:12 1:01 4 20:19 0:18 1 2:21
4 38 Jacob Conching St Augustine FL 230 9 27:41 2 2:00 2:21 3 19:52 0:38 4 2:49
5 51 Sam Demotte Jacksonville FL 236 9 30:00 6 2:16 2:29 5 21:19 0:34 9 3:20
6 58 Christian Kuhn Jacksonville FL 270 9 30:45 9 2:44 2:13 7 21:59 0:34 8 3:13
7 59 Tyler Otts Saint Augustine FL 284 9 30:45 4 2:13 3:04 6 21:21 1:03 6 3:02
8 67 Alexander Drew Jacksonville FL 243 9 32:15 10 2:56 1:47 10 24:09 0:30 5 2:51
9 69 Brandon Flores Jacksonville FL 251 9 32:19 11 3:41 1:31 8 22:46 0:39 10 3:40
10 80 Jacob King Jacksonville FL 268 9 34:08 7 2:40 3:51 9 23:55 0:31 7 3:09
11 85 Gregory Hashey Jacksonville FL 264 9 40:28 8 2:44 2:17 11 29:47 0:50 11 4:48
 

Male Age 10

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 4 Matthew Lauter Gainesville FL 272 10 21:32     3:13 3 15:27 0:24 2 2:26
2 6 Luc Therrien Saint Johns FL 308 10 21:38 7 2:18 0:59 2 15:21 0:20 6 2:37
3 7 Reis Fischer Ponte Vedra Beach FL 248 10 21:56 6 2:14 1:13 1 15:16 0:27 8 2:44
4 10 Ansen Meyer Jacksonville FL 277 10 22:32 2 1:42 1:17 4 16:14 0:26 11 2:51
5 11 William Kirkland Jacksonville FL 322 10 22:40 3 1:52 1:06 6 16:41 0:27 4 2:32
6 14 Ryleigh Henderson Jax FL 265 10 23:08 8 2:24 1:26 5 16:25 0:29 1 2:22
7 19 Dylan Nelson Orange Park FL 283 10 24:32 5 2:12 1:36 7 17:22 0:19 14 3:01
8 25 Jace Crawford Jacksonville FL 231 10 25:48 1 1:27 2:24 9 18:50 0:29 5 2:36
9 27 Aiden Stavros Jacksonville FL 339 10 26:00 10 2:28 2:19 8 18:01 0:28 7 2:41
10 30 Charlie McCollough Saint Marys GA 275 10 26:26 9 2:28 1:16 10 19:21 0:27 12 2:52
11 34 Kai Dumandan Jacksonville FL 245 10 26:43 4 1:58 1:36 11 20:01 0:34 3 2:32
12 60 Jake Dimas Orlando FL 239 10 30:46 13 5:52 14 21:16 0:51 9 2:45
13 75 Nick Thomas Jacksonville FL 309 10 33:28 12 2:55 3:16 12 20:17 4:08 10 2:50
14 76 Corbin Brown Jacksonville FL 220 10 33:43 11 2:44 3:38 13 21:08 3:16 13 2:55
 

Male Age 11

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 1 Ben Sweiderk Sarasota FL 305 11 19:37     3:31 1 13:27 0:25 1 2:12
2 5 William Weaver Jacksonville FL 314 11 21:36 2 1:37 1:33 2 15:36 0:25 3 2:24
3 9 Nathaniel Pollitt Saint Johns FL 323 11 22:14 1 1:34 1:32 3 15:55 0:21 7 2:49
4 13 William Robinson Fernandina Beach FL 336 11 22:49 4 2:12 1:13 4 16:09 0:25 6 2:48
5 24 Nicholas Shingleton Saint Marys GA 320 11 25:26 8 2:19 1:20 6 18:55 0:20 4 2:30
6 26 Nigel Goldberg Jacksonville FL 260 11 25:52 3 1:43 1:14 8 19:12 0:27 12 3:13
7 28 Cory Grossman St. Johns FL 335 11 26:05 7 2:18 2:19 5 18:39 0:31 2 2:16
8 35 Tucker Reape Green Cove Springs FL 333 11 26:47     4:09 9 19:33 0:29 5 2:34
9 37 Dallas Renne Jacksonville FL 324 11 27:39 11 3:15 1:38 7 19:08 0:43 8 2:53
10 40 Ricky Flores Jacksonville FL 250 11 27:56 6 2:16 1:49 11 20:25 0:22 10 3:02
11 41 Clayton Chambers St Johns FL 225 11 28:01 5 2:16 2:02 10 20:03 0:39 9 2:59
12 70 Zachary Hashey Jacksonville FL 263 11 32:19 10 2:22 2:07 13 24:05 0:41 11 3:03
13 82 Manuel Leon Jacksonville FL 274 11 35:11 9 2:19 3:54 12 23:12 0:56 13 4:48
 

Female Age 6

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 72 Cinnamon Smith Saint Augustine FL 303 6 32:42     4:22 1 24:39 0:25 1 3:15
2 86 Amelia Zarka Jacksonville FL 317 6 42:12 1 3:02 2:55 2 31:43 0:42 2 3:47
 

Female Age 7

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 73 Jessie Pearson Jacksonville FL 340 7 32:48     4:34 2 24:59 0:19 1 2:54
2 78 Bella McQuade Jacksonville FL 276 7 34:02 1 3:11 3:03 1 23:24 1:06 2 3:15
3 79 Sydney Studt St Johns FL 304 7 34:06     4:34 3 25:13 0:28 3 3:51
 

Female Age 8

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 17 Kaitlyn Frost Fleming Island FL 332 8 24:09 6 3:24 1 17:35 0:22 2 2:46
2 36 Ella Mickler Jacksonville FL 278 8 27:16 1 2:27   4 21:41 0:22 1 2:45
3 44 Mallory Bryan Land O' Lakes FL 222 8 29:04 4 3:12 1:41 2 19:59 0:26 4 3:44
4 47 Laci Watford Jacksonville FL 313 8 29:34 2 2:40 1:39 3 21:34 0:21 3 3:17
5 71 Cameron Dennis Jacksonville FL 237 8 32:39 3 3:04 2:38 5 21:41 0:50 6 4:24
6 87 Sydney Lapierre Middleburg FL 271 8 44:10 5 4:57 2:58 6 31:29 0:40 5 4:03
 

Female Age 9

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 16 Tatiana Donnelly Ponte Vedra FL 241 9 23:51 2 1:57 1:18 1 17:50 0:22 1 2:23
2 20 Hannah King Jacksonville FL 321 9 24:36 1 1:48 1:10 2 18:25 0:21 2 2:50
3 54 Emma Chestang St Johns FL 227 9 30:15     4:54 3 20:57 0:45 3 3:38
 

Female Age 10

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 12 Samantha Morrison Fleming Island FL 281 10 22:43 1 1:48 1:14 1 16:19 0:26 1 2:55
2 22 Liliana Angulo Jacksonville FL 213 10 25:11 10 3:06 2 18:42 0:21 2 3:00
3 49 Kallie Pearson Jacksonville FL 286 10 29:45 2 1:52 1:56 5 21:48 0:28 8 3:38
4 50 Nimgelimar Castro-Rivera Jacksonville FL 224 10 29:57 7 2:41 2:13 3 20:57 0:23 9 3:41
5 52 Jenna Brooks Lake Mary FL 219 10 30:11 4 2:12 2:19 4 21:16 0:40 10 3:41
6 56 Bridget Boswell Woodbine GA 218 10 30:37 5 2:28 2:12 6 21:49 0:47 6 3:19
7 66 Tori Mitchell Melbourne Beach FL 279 10 32:05 3 2:05 2:04 9 24:18 0:32 4 3:03
8 68 Meredith Boswell Woodbine GA 217 10 32:15 6 2:37 3:08 7 22:38 0:47 3 3:03
9 74 Madeline Fortson Jacksonville FL 252 10 32:54 8 2:47 3:01 8 23:26 0:31 5 3:09
10 81 Autumn Randles Jacksonville FL 290 10 35:04 9 3:00 2:05 10 25:54 0:41 7 3:22
 

Female Age 11

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 2 Inge Vandenberg Saint Augustinet FL 311 11 20:15 1 1:35 0:59 1 14:37 0:18 2 2:44
2 21 Sidney Gibbs Jacksonville FL 257 11 24:37 2 1:46 1:21 3 18:36 0:21 1 2:31
3 32 Courtney Sage Fleming Isle. FL 337 11 26:42 6 1:59 1:59 2 18:33 0:43 6 3:26
4 33 Conner Julia Kuhn Jacksonville FL 269 11 26:43 4 1:49 1:44 5 19:51 0:22 3 2:54
5 39 Emmy Pearson Jacksonville FL 285 11 27:49 3 1:49 2:24 4 18:58 0:25 9 4:10
6 45 Brooke Begley Jacksonville FL 216 11 29:31 7 2:06 2:18 6 21:02 0:29 7 3:34
7 53 Kendall Sage Fleming Isle. FL 338 11 30:13 5 1:50 2:21 7 21:17 0:57 8 3:46
8 61 Salma Drew Jacksonville FL 242 11 30:53 8 2:29 2:09 8 22:47 0:30 4 2:55
9 65 Kasey Crossley St. Mary's GA 234 11 31:49 9 2:53 1:28 9 23:56 0:21 5 3:08
 

Senior

Male Age 12

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 6 Noah Emerson Jacksonville FL 246 12 38:57     4:25 1 28:05 0:31 1 5:54
2 10 Stephan Lauter Gainesville FL 273 12 42:00 1 4:03 1:10 2 30:03 0:26 2 6:16
3 17 Brandon Bazil Orange Park FL 214 12 1:22:09 2 9:43 2:43 3 57:14 0:56 3 11:31
 

Male Age 13

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 1 Timmy Gildersleeve Jacksonvile FL 259 13 34:29 1 2:44 0:46 1 25:19 0:27 2 5:11
2 4 Camden Vodicka Fleming Island FL 312 13 35:18 3 3:05 0:54 2 25:19 0:27 3 5:32
3 13 Drew Chambers St Johns FL 226 13 44:29 4 3:56 1:17 4 33:41 0:26 1 5:07
4 14 Cameron Schroeder Orange Park FL 325 13 44:37 2 2:58 1:38 3 32:55 0:26 4 6:39
 

Male Age 14

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 5 Cameron Sistare Jacksonville FL 300 14 37:17 2 2:40 1:46 1 26:57 0:18 2 5:33
2 8 Ethan Chestang St Johns FL 228 14 39:19 1 2:25 2:09 2 28:51 0:24 1 5:29
3 11 Paxton Driscoll Jacksonville FL 244 14 42:17 4 5:16 3 30:25 0:19 3 6:16
4 16 Drew Grossman St. Johns FL 334 14 48:28 3 4:16 1:36 4 35:03 0:26 4 7:06
 

Female Age 12

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 2 Courtney Crawford Jacksonville FL 232 12 34:58 1 2:49 0:55 1 25:36 0:23 2 5:13
2 3 Katelin Gildersleeve Jacksonvile FL 258 12 35:11 3 3:06 0:46 2 25:39 0:27 1 5:11
3 7 Alexia Smith Saint Augustine FL 301 12 39:16 2 2:58 0:51 4 28:44 0:26 3 6:15
4 9 Rachel Swetnam Jacksonville FL 307 12 40:51 4 3:11 1:37 3 27:33 0:26 4 8:02
 

Female Age 13

  Overall   Bib   ------- Swim ------- TR 1 ------- Bike ------- TR 2 ------- Run -------
Place Place Name City Number Age Finish Time Rank Time Time Rank Time Time Rank Time
1 12 Lydia Reimer Ponte Vedra Beach FL 318 13 42:53 2 4:00 1:41 1 30:29 0:44 1 5:57
2 15 Kate Begley Jacksonville FL 215 13 47:48 1 3:33 1:44 2 34:39 0:24 2 7:27