Tri Y Triathlon
June 10, 2012; Ormond Beach, FL
1/4-mile swim; 10-mile bike; 3-mile run
Race Director: Ormond Beach YMCA-Martin Vollebregt
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Results Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Overall Male Open Winners
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 160 Tenadore Dean 39 Ormond Beach FL 50:30 3 7:58 1 24:16 1 18:15
2 2 274 Joshua Servi 26 Longwood FL 51:32 2 7:55 2 24:19 2 19:17
3 3 189 John Hovius 43 Groveland FL 52:06 1 7:46 3 24:27 3 19:52
Male 15 to 19
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 12 215 Wesley Morris 17 Ormond Beach FL 55:42 1 7:52 1 27:37 1 20:13
2 44 220 Austin Peacock 16 Port Orange FL 1:03:28 2 9:28 2 32:38 2 21:21
Male 20 to 24
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 13 230 John-Paul Russo 22 Oakland FL 56:14 3 8:22 1 25:05 1 22:46
2 42 196 Kevin Koth 20 Port Orange FL 1:03:08 1 7:50 2 27:41 3 27:35
3 68 242 Joshua Starnes 23 Lake City FL 1:07:43 4 10:39 3 32:16 2 24:47
4 74 173 Jay Fraser 23 Ormond Beach FL 1:10:51 2 8:04 4 34:03 4 28:42
Male 25 to 29
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 4 181 Kyle Hanson 29 Ormond Beach FL 52:54 4 8:19 1 24:59 1 19:35
2 19 225 Brett Robinson 27 Ormond Beach FL 57:37 2 8:01 4 29:02 2 20:33
3 24 263 George Carsten 27 Ormond Beach FL 58:56 3 8:06 2 27:07 4 23:42
4 33 191 Aaron Jenkins 27 Port Orange FL 1:01:14 1 7:40 3 27:54 5 25:39
5 43 174 Jeffrey Galotti 26 Daytona Beach FL 1:03:19 5 8:20 6 31:30 3 23:28
6 66 146 Joel Brown 27 Port Orange FL 1:07:27 6 9:16 5 30:32 6 27:38
Male 30 to 34
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 6 207 Joe Matuszczak 30 New Smyrna Beach FL 54:05 1 8:23 1 27:07 1 18:34
2 26 190 Josh Hudson 31 Ormond Beach FL 59:44 2 8:25 2 28:21 4 22:57
3 30 264 Troy Railsback 33 Ormond Beach FL 1:00:20 3 8:47 3 30:15 2 21:17
4 51 281 Jason Slicer 31 Deland FL 1:04:35 4 9:22 5 33:32 3 21:40
5 69 161 Scott Deemer 32 Daytona Beach FL 1:07:48 5 10:05 4 31:02 5 26:40
Male 35 to 39
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 16 272 Andrew Thompson 38 New Smyrna Beach FL 56:42 2 7:51 1 26:02 1 22:49
2 28 258 Ty Keen 35 Port Orange FL 59:49 4 8:51 3 28:00 2 22:58
3 31 156 Josh Conley 35 Ormond Beach FL 1:00:47 3 8:07 4 29:21 3 23:18
4 36 172 Josh Frankenberry 38 Palm Coast FL 1:02:20 7 9:26 2 27:13 7 25:40
5 39 260 Jimmy Beck 36 Ormond Beach FL 1:02:46 1 7:05 6 31:14 4 24:25
6 57 213 Ryan Monaghan 35 Port Orange FL 1:05:39 9 11:33 5 29:23 5 24:42
7 63 239 Sean Smith 35 Ormond Beach FL 1:06:42 5 9:02 7 31:57 8 25:42
8 73 211 Josh Mead 38 Ormond Beach FL 1:10:34 6 9:25 9 35:42 6 25:26
9 87 150 Dean Chance 35 Gainesville FL 1:12:40 8 11:00 8 33:01 9 28:38
Male 40 to 44
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 8 350 Craig McGray 40 Port Orange FL 54:31 3 7:52 2 25:48 1 20:50
2 11 188 Alan Holt 40 Ormond Beach FL 55:17 1 6:32 12 48:45
3 17 271 Stephen Gaddis 42 Port Orange FL 57:14 4 8:00 1 25:17 5 23:56
4 21 254 Scott White 41 Ormond Beach FL 58:09 5 8:07 4 27:20 3 22:40
5 23 195 Garrett Klayer 44 Ormond Beach FL 58:16 2 7:01 3 27:06 6 24:08
6 25 234 Jim Schaeffet 42 Melbourne FL 58:57 10 9:03 5 27:45 2 22:08
7 34 354 David Megge 43 Port Orange FL 1:01:19 6 8:13 7 28:36 7 24:29
8 37 202 Anthony Libretti 41 Palm Coast FL 1:02:20 9 8:59 6 27:47 9 25:34
9 46 205 Kevin Marsh 40 Palm Coast FL 1:03:43 7 8:19 10 30:08 8 25:14
10 47 270 John MacDonald 42 Flagler FL 1:03:56 12 10:22 9 29:55 4 23:37
11 59 249 Anthony Ulfig 40 Port Orange FL 1:05:55 8 8:55 8 29:41 11 27:18
12 70 232 Darius Samar 42 Ormond Beach FL 1:09:07 11 9:22 11 33:19 10 26:25
Male 45 to 49
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 5 177 Todd Graff 48 Ormond Beach FL 53:44 3 8:02 2 25:23 2 20:18
2 9 162 John Dodd 47 Ormond Beach FL 54:46 1 7:10 4 26:12 4 21:23
3 10 352 Natt Reitler 48 Maitland FL 54:54 2 7:58 5 27:08 1 19:47
4 14 248 Tony Trolano 45 Ormond Beach FL 56:24 6 8:22 1 24:51 5 23:10
5 18 268 Joe Evans 47 Ponce Inlet FL 57:36 8 10:23 3 25:58 3 21:14
6 35 203 Jim Lucas 46 Orlando FL 1:01:59 5 8:14 6 27:19 7 26:25
7 38 176 Jeffrey Goldman 47 Ormond Beach FL 1:02:38 4 8:11 7 27:25 9 27:01
8 56 144 Dale Bramall 46 Citrus Springs FL 1:05:27 9 11:05 8 30:32 6 23:49
9 75 214 Daniel Montplaisir 45 Ormond Beach FL 1:10:51 7 9:56 10 34:06 8 26:48
10 82 175 Robert Godfrey 47 Ormond Beach FL 1:12:02 11 11:26 11 1:00:35
11 91 152 Mike Chitwood 49 Daytona Beach FL 1:13:29 10 11:21 9 33:31 10 28:35
Male 50 to 54
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 7 262 Michael Cain 53 Ormond Beach FL 54:15 2 8:04 1 25:16 1 20:55
2 15 185 Randall Hitchcock 52 New Smyrna Beach FL 56:33 1 7:53 2 27:26 2 21:12
3 22 209 Bill McCord 50 Wilbur-By-the-sea FL 58:12 3 8:20 3 28:29 3 21:22
4 54 269 Doug Buchanan 52 Jefferson GA 1:05:03 6 10:50 4 29:31 4 24:42
5 83 233 Marcus J Sanchez 50 Deltona FL 1:12:09 5 10:20 5 32:31 6 29:17
6 90 136 Amnon Amsalem 52 Port Orange FL 1:13:19 4 9:46 6 33:15 7 30:18
7 96 183 John Healy 53 Maitland FL 1:17:21 8 15:04 7 33:59 5 28:17
8 103 200 Christopher Lever 52 Gainesville FL 1:21:51 7 10:58 8 1:10:53
Male 55 to 59
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 20 138 John Banks 55 Ormond Beach FL 57:54 1 7:58 1 25:22 1 24:32
2 61 139 Daniel Barnes 55 Port Orange FL 1:06:13 2 9:06 2 30:04 2 27:02
3 86 149 Michael Chance 59 Gainesville FL 1:12:40 3 9:30 4 36:03 3 27:07
4 99 246 Matt Townley 56 Ormond Beach FL 1:18:56 4 11:48 3 35:24 4 31:43
Male 60 to 64
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 41 238 Jeremy Smith 61 Jacksonville FL 1:02:54 1 8:48 2 30:54 1 23:11
2 45 171 Rick Fields 64 Ormond Beach FL 1:03:40 2 9:23 1 29:45 2 24:31
3 101 250 Ray Walker 63 Port Orange FL 1:20:55 3 10:22 3 35:22 3 35:10
Male 65 to 69
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 48 247 Adrian Treon 65 Daytona Beach FL 1:04:11 1 10:01 1 29:37 1 24:32
2 92 212 Wayne Merrill 66 Flagler Beach FL 1:15:58 2 11:31 2 35:39 2 28:47
3 107 154 John Clark 67 Port Orange FL 1:30:48 3 14:01 3 42:21 3 34:25
Overall Female Open Winners
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 27 163 Sara Droker 36 Ormond Beach FL 59:48 2 9:26 2 28:40 1 21:41
2 29 273 Cameron Edwards 36 Ormond Beach FL 59:58 1 8:24 3 51:33
3 32 208 Olivia Maurey 27 Port Orange FL 1:01:05 3 9:27 1 28:33 2 23:05
Female 15 to 19
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 58 251 Rachel Walker 19 Port Orange FL 1:05:51 1 9:17 2 33:11 1 23:21
2 65 164 Janna Edwards 19 Brandon FL 1:07:04 3 10:11 1 32:20 3 24:32
3 98 244 Faith Strasser 18 Ormond Beach FL 1:18:19 4 11:27 4 42:55 2 23:56
4 105 259 Shauna Ellison 19 Ormond Beach FL 1:27:37 2 9:36 3 42:12 4 35:48
Female 20 to 24
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 78 229 Rhianon Rowan 23 Daytona Beach FL 1:11:33 2 10:55 1 33:40 1 26:57
2 84 237 Meredith Smith 20 Edgewater FL 1:12:09 1 7:38 2 35:45 2 28:46
Female 25 to 29
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 50 236 Alana Shawah 27 Palm Coast FL 1:04:19 2 7:49 2 29:59 3 26:30
2 60 134 Mara Adamson 28 Lake Mary FL 1:06:06 3 9:35 1 29:28 4 27:02
3 62 199 Lauren Leffler 28 Greenville SC 1:06:15 4 10:05 4 32:59 1 23:10
4 67 145 Celeste Brandon 28 Daytona Beach FL 1:07:35 1 7:34 3 32:23 5 27:37
5 76 255 Laura Wisnieski 27 St. Augustine FL 1:10:56 5 10:40 5 34:22 2 25:52
Female 30 to 34
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 40 166 Sarah Estrada 32 Daytona Beach FL 1:02:46 1 9:25 2 30:28 1 22:52
2 52 204 Sioni Manne 30 Ormond Beach FL 1:04:46 2 9:56 1 29:57 2 24:53
3 79 158 Nelly Daur 31 St. Augustine FL 1:11:36 4 10:33 4 34:18 3 26:43
4 81 201 Michelle Libretti 34 Palm Coast FL 1:11:51 3 10:03 3 32:23 4 29:25
5 102 256 Flo Yarian 32 Ormond Beach FL 1:20:58 6 13:34 5 34:47 5 32:37
6 108 179 Melanie Haehnel 33 St. Augustine FL 1:33:32 5 12:07 6 40:53 6 40:31
Female 35 to 39
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 64 143 Shannon Booth 38 Longwood FL 1:06:52 2 10:03 1 29:17 1 27:30
2 72 222 Michelle Reynolds 35 Edgewater FL 1:09:47 1 9:06 2 30:48 2 29:52
3 100 210 Laurie Mead 36 Ormond Beach FL 1:20:12 3 12:11 3 34:45 3 33:15
Female 40 to 44
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 53 223 Kathleen Ridall 41 Daytona Beach FL 1:04:55 1 10:20 1 29:28 1 25:06
2 94 216 Jamie Moses 43 Maitland FL 1:16:41 3 11:37 2 33:33 3 31:31
3 97 351 Trish Gold 42 Winter Springs FL 1:18:14 2 11:33 3 35:42 2 30:58
Female 45 to 49
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 55 221 Christine Power 45 Edgewater FL 1:05:20 1 9:33 1 29:46 2 26:00
2 71 252 Lisa Walston 49 Ocala FL 1:09:39 7 12:21 3 32:32 1 24:46
3 77 228 Allison Ross 45 Elkton FL 1:11:12 3 11:29 2 32:30 4 27:12
4 85 148 Pam Cawood 45 Ormond Beach FL 1:12:20 5 11:58 5 34:09 3 26:11
5 88 266 Jacqueline Johnson 48 Ormond Beach FL 1:12:47 6 12:10 4 33:18 6 27:18
6 95 155 Liz Coates 48 Port Orange FL 1:17:08 4 11:38 6 38:11 5 27:17
7 104 182 Shannon Healy 45 Maitland FL 1:25:45 2 11:12 7 41:25 7 33:07
Female 50 to 54
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 49 198 Sharon Lay 51 Daytona Beach FL 1:04:11 1 9:59 1 31:07 1 23:04
2 80 137 Gretchen Estrada 51 Lake Mary FL 1:11:48 2 10:57 4 35:22 2 25:27
3 89 168 Lani Faulkner 51 Ormond Beach FL 1:13:03 5 13:21 2 32:04 3 27:36
4 93 186 Laura Hitchcock 50 New Smyrna Beach FL 1:16:37 4 12:15 3 35:14 4 29:07
5 106 261 Wendy Graft 52 Ormond Beach FL 1:27:41 3 11:57 5 41:11 5 34:32
Clydesdale 39 and under
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 241 Brian Smith 38 Ocala FL 1:01:59 2 9:48 2 30:05 1 22:05
2 3 219 Casey Oravetz 38 Ormond Beach FL 1:03:58 1 8:51 1 29:18 2 25:49
3 8 178 Paul Griffith 38 Altamonte Springs FL 1:13:37 3 15:16 3 30:44 3 27:37
Clydesdale 40 and over
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 2 265 Brian Block 47 Orlando FL 1:02:31 5 9:29 2 29:35 1 23:26
2 4 267 Dennis Booth 40 Longwood FL 1:06:33 1 8:12 3 29:36 3 28:45
3 5 257 Michael Utter 45 Ormond Beach FL 1:10:14 3 8:52 6 34:01 2 27:21
4 6 142 Bill Black 57 Winter Park FL 1:11:53 4 9:09 4 31:23 5 31:19
5 7 180 Bryce Hagedorn 45 Lake Mary FL 1:12:22 2 8:44 5 32:59 4 30:38
6 9 227 Jorge Roque 46 Orlando FL 1:14:00 7 12:25 1 28:42 6 32:51
7 10 226 Jeff Rogers 55 Daytona Beach Shores FL 1:18:31 6 11:06 7 1:07:24
Athena 39 and under
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 231 Jen Samar 33 Ormond Beach FL 1:22:54 1 12:18 1 37:27 1 33:09
First Timer Male
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 245 Rick Taylor 41 Ormond Beach FL 1:00:03 2 8:13 2 28:51 1 22:58
2 2 135 Michael Akialis 36 Flagler Beach FL 1:03:34 1 7:21 4 31:57 2 24:15
3 3 218 Thomas Nugent 35 Palm Coast FL 1:03:57 4 9:27 1 26:44 4 27:45
4 4 170 Matthew Fernandez 24 Palm Bay FL 1:07:32 6 10:30 5 32:29 3 24:32
5 5 184 Joe Heller 45 Daytona Beach FL 1:10:42 5 9:37 3 31:32 5 29:33
6 10 167 Andy Ezell 35 Deland FL 1:20:07 3 9:15 7 37:54 6 32:56
7 12 187 Jeff Hoffman 41 Ormond Beach FL 1:27:58 9 11:46 6 36:26 7 39:45
8 14 169 Martin Fay 50 Ormond Beach FL 1:35:17 8 11:24 8 1:23:53
9 16 243 Scott Sterbens 39 Port Orange FL 1:46:50 7 11:04 9 1:35:45
First Timer Female
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 6 141 Amber Bayliff 20 Ormond Beach FL 1:14:56 2 9:37 2 39:24 1 25:54
2 7 197 Shea Krafzig 25 Winter Park FL 1:19:13 3 10:06 3 40:21 3 28:45
3 8 235 Cleo Seaman 20 Ormond Beach FL 1:19:29 1 9:06 1 37:54 5 32:28
4 9 224 Julie Rippey 30 Daytona Beach FL 1:20:00 6 12:46 4 41:05 2 26:09
5 11 206 Stephanie Martin 30 Daytona Beach FL 1:25:00 5 12:45 5 42:40 4 29:35
6 13 140 Kimberley Bascle 40 Orlando FL 1:28:54 4 12:08 6 43:15 6 33:29
7 15 194 Carol Kazounis 45 Elkton FL 1:39:51 7 14:53 7 44:37 7 40:20
Fat Tire Male
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 193 Erik Kaminski 39 Ormond Beach FL 1:18:28 1 9:46 1 37:46 1 30:55
Fat Tire Female
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 2 192 Jaime Kaminski 35 Ormond Beach FL 1:28:12 2 11:53 1 44:55 2 31:23
2 3 355 Christine Anastario 27 Daytona Beach FL 1:33:21 1 11:05 2 52:17 1 29:58
Male Relay
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 279 The Bike Shop Daytona Beach FL 49:55 5 9:18 1 22:28 1 18:09
2 2 278 Team Edge 56:50 2 7:22 4 27:43 2 21:45
3 3 295 The A Team 52 Ormond Beach FL 58:05 3 7:22 2 25:33 5 25:09
4 4 299 Frazology 56 Ormond Beach FL 1:00:20 4 8:05 3 25:42 6 26:32
5 5 275 Max-n-Posse 1:02:05 1 7:16 5 30:58 3 23:49
6 6 353 Team #353 Holly Hill FL 1:10:06 6 12:20 6 32:40 4 25:05
Female Relay
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 289 Go Go Girls Ormond Beach 1:09:18 2 11:20 1 29:51 1 28:06
2 2 296 Tres Chic 31 Ocala FL 1:14:01 3 12:35 2 32:08 3 29:17
3 3 294 Tres Cool 40 Silver Springs FL 1:17:23 1 10:13 3 38:12 2 28:57
Coed Relay
Overall Bib ------- Swim ------- ------- T1 & Bike ------- ------- T2 & Run -------
Place Place No Name Age City Finish Time Rank Time Rank Time Rank Time
1 1 288 Morgan Stanley -- Ormond Beach FL 55:30 3 7:05 1 28:03 2 20:21
2 2 276 Faugh A Ballagh -- Ormond Beach FL 55:33 3 6:37 5 30:01 1 18:54
3 3 285 Chasing Cars -- Ormond Beach 56:55 4 7:14 2 28:19 3 21:22
4 4 298 Tri-Welders -- Ormond Beach FL 59:26 1 6:16 3 28:50 4 24:20
5 5 287 Team #287 -- Ormond Beach 1:07:01 9 11:28 4 29:44 6 25:48
6 7 290 Team Pafford -- Ormond Beach FL 1:07:47 6 8:36 6 30:47 10 28:22
7 7 300 Galbreath & Kling -- Port Orange FL 1:10:54 5 8:34 8 35:29 7 26:51
8 9 297 CJC -- Ocala FL 1:13:26 10 13:20 7 32:47 8 27:19
9 9 293 Ry Tri -- South Daytona FL 1:17:41 7 9:43 11 43:10 5 24:46
10 10 292 Williams & Busch -- Ormond Beach FL 1:20:42 8 10:17 10 42:47 9 27:37
11 11 291 Chang & Gilman -- Ocala FL 1:23:29 11 14:01 9 37:32 11 31:55