Venice YMCA Triathlon
September 1, 2012 at Venice, FL
1/4 Mile Swim| 14.6 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Brad Dailey
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com Ryan Cavallaro
Questions: RyanC1223@gmail.com
 
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   249 Kenneth Corigliano       32 Bradenton          FL 1:02:12    3    5:40    1:01    5   37:07    0:25    1   17:59 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   158    16 Brent Tyack              13 Sarasota           FL 1:32:28    3    8:39    1:46    1   51:17    0:46    3   30:02 
    2   194   316 Jesse Maun               14 North Venice       FL 1:36:20    4    9:19    2:10    2   54:37    0:41    2   29:35 
    3   223   329 Austin Tarala            14 Venice             FL 1:40:49    5   11:03    4:07    3   57:35    1:09    1   26:58 
    4   274    90 Parker Schmidt           11 Venice             FL 1:49:57    1    8:11    3:11    4 1:04:58    1:03    5   32:36 
    5   310    87 Mason Schmidt            11 Venice             FL 2:01:23    2    8:30    3:20    5 1:13:15    0:56    6   35:24 
    6   322   338 Jace McManus             13 Northport          FL 2:06:30    6   12:14    3:03    6 1:19:48    0:40    4   30:47 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    23     3 Jarrett Quinn            17 Venice             FL 1:13:35    1    5:40    1:21    1   41:37    0:36    2   24:23 
    2    70   292 Cole Nelson              17 Englewood          FL 1:21:11    3    7:51    2:02    3   43:56    1:05    4   26:18 
    3    85   322 Joshua Coker             15 North Port         FL 1:22:51    2    5:49    2:27    2   43:49    0:37    5   30:11 
    4   145   170 Max Simeoni              15 Nokomis            FL 1:30:38    4    8:53    2:16    5   53:33    0:43    3   25:14 
    5   180   169 Jack Simeoni             16 Nokomis            FL 1:34:47    6    9:34    7:07    4   53:27    2:06    1   22:35 
    6   321   289 Noah Erickson            15 Estero             FL 2:06:05    5    9:17    2:28    7 1:12:57    1:59    6   39:26 
    7   323   119 Michael Rosenberg        17 Sarasota           FL 2:07:39    7   10:40    5:11    6 1:05:15    3:15    7   43:20 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   231 Preston Cain             23 Sarasota           FL 1:10:55    1    7:11    1:31    2   40:15    0:53    1   21:07 
    2    16   223 Braxton Clarke           21 Nokomis            FL 1:11:09    2    7:40    1:19    1   39:46    0:38    2   21:48 
    3    56   264 Nicolas Stephan          22 Englewood          FL 1:19:08    3    7:40    1:55    4   43:34    0:55    4   25:06 
    4   106   147 Joseph Plesko            24 Brandon            FL 1:25:28    6    8:51    3:03    5   44:30    1:28    6   27:38 
    5   128   247 Paul Weston              24 Estero             FL 1:29:04   10    9:44    1:48    8   52:46    0:43    3   24:05 
    6   148   266 Matthew Piloto           23 Rotonda W          FL 1:30:46    4    8:19    2:36    6   48:28    1:11    8   30:14 
    7   157    59 Matthieu Bourgois        23 Bradenton          FL 1:32:23   11   10:32    4:02    3   43:10    1:22   10   33:18 
    8   166   341 Damien Hickel            23 Sarasota           FL 1:33:09    8    9:12    3:04    7   50:23    1:44    7   28:48 
    9   193   276 Paul Catalan             23 Englewood          FL 1:36:12    9    9:15    2:24   10   53:18    0:50    9   30:26 
   10   221   136 Joshua Nelson            22 Sarasota           FL 1:40:25    7    8:57    3:19    9   53:04    0:45   11   34:21 
   11   294   350 Ors Daniel               22 Sarasota           FL 1:55:17    5    8:34    3:15   11 1:15:41    0:41    5   27:08 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    37   193 John Wassenaar           26 Venice             FL 1:17:04    1    7:46    1:33    1   42:05    0:51    1   24:51 
    2   100   104 Patrick Brown            28 Pt. Charlotte      FL 1:24:54    4    8:48    2:34    2   44:34    0:31    3   28:29 
    3   129   179 Lee Tomlin               29 North Port         FL 1:29:11    3    8:34    2:38    4   49:53    0:38    2   27:30 
    4   153   327 William Ball             27 Longboat Key       FL 1:32:02    2    8:13    3:34    5   50:09    0:25    4   29:43 
    5   190   171 Dan Couture              27 Sarasota           FL 1:36:07    7   11:42    2:56    3   49:35    1:28    5   30:27 
    6   216   120 Jeremy Vincent           29 Sebring            FL 1:39:59    5    9:24    2:41    6   53:25    0:48    6   33:44 
    7   263   313 Phillip Phelan           29 Venice             FL 1:47:14    6    9:33    4:15    7   57:15    2:02    7   34:11 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2   314 Kerry Sullivan           30 Miami              FL 1:03:33    1    5:39    1:14    3   37:43    0:35    1   18:24 
    2     4   293 Brad Daszynski           30 Melbourne          FL 1:04:54    2    6:09    1:06    2   37:25    0:28    2   19:49 
    3     5   115 Shawn Johnson            33 Sarasota           FL 1:05:22    3    6:41    1:07    1   35:37    0:29    3   21:30 
    4    34    38 Ryan Bosmeny             34 Ruskin             FL 1:16:13    5    7:52    2:29    5   42:08    0:36    4   23:10 
    5    38   294 Tommy Fabian             32 Pt. Charlotte      FL 1:17:12    4    7:47    1:46    4   40:27    0:50    8   26:25 
    6    46   244 Mark Fritschle           32 Sarasota           FL 1:18:03    6    7:57    1:34    6   44:01    0:35    6   23:58 
    7    65   268 Justin Wasserman         32 Sarasota           FL 1:20:49    8    8:36    2:54    7   44:20    1:08    5   23:53 
    8   119   321 George Spencer           30 Orlando            FL 1:28:12   12   10:01    3:38    9   46:41    2:18    7   25:37 
    9   122   206 Justin Harrison          34 Gainesville        FL 1:28:19    9    8:52    3:07   10   48:05    1:24    9   26:53 
   10   135   287 Joshua Colkmire          33 Bradenton          FL 1:29:40    7    8:31    3:06    8   45:35    0:57   11   31:34 
   11   233   347 Matthew Corcoran         32 Port Charlette     FL 1:41:52   11    9:46    2:33   13 1:00:44    0:54   10   27:57 
   12   237   134 Keith Herby              31 Fort Mill          SC 1:42:03   13   10:49    3:59   11   49:51    1:22   13   36:04 
   13   264   315 Christian Bollenbach     30 Sarasota           FL 1:47:15   10    9:34    4:13   12   57:25    1:51   12   34:14 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   269 Ken Page                 39 Lutz               FL 1:06:49    5    7:46    1:06    1   36:37    0:32    3   20:50 
    2    11   194 Joseph Stromberg         38 Lake Mary          FL 1:08:35    3    7:11    1:00    9   40:06    0:33    1   19:47 
    3    12    57 Joel Zalud               37 Venice             FL 1:08:42    2    7:00    1:19    3   38:39    0:45    4   21:01 
    4    14   273 Will Robinson            37 Bradenton          FL 1:10:46    7    7:58    2:12    2   38:31    0:44    6   21:23 
    5    18   301 Aaron Taylor             39 Venice             FL 1:12:06   12    8:10    1:35    8   39:59    1:00    5   21:23 
    6    31    28 Irvin Campbell           36 Sarasota           FL 1:15:14   10    8:03    1:47    7   39:55    1:03    9   24:29 
    7    35    32 Joey Matteen             35 Athens             GA 1:16:24    6    7:47    2:26    5   39:29    2:04   10   24:40 
    8    36   253 Michael Giampino         38 Venice             FL 1:16:30   23    9:24    2:32   14   42:28    1:19    2   20:48 
    9    40    33 Carl Vano                37 Lake Mary          FL 1:17:23    8    8:00    1:54   10   40:12    1:04   13   26:15 
   10    43   186 Justin Williams          38 Sebring            FL 1:17:50   13    8:15    1:52    6   39:32    0:47   15   27:26 
   11    44   290 Dustin Stroth            36 Sarasota           FL 1:17:58    1    6:57    1:59   17   45:28    1:07    7   22:28 
   12    45   192 Ivan Olarte              37 Punta Gorda Isles  FL 1:18:02   16    8:26    1:50   12   41:57    1:06   11   24:45 
   13    68   342 Craig Koeisch            37 Sarasota           FL 1:20:56   11    8:04    2:09   11   41:43    1:02   17   28:01 
   14    75   323 James Lynn               39 Sarasota           FL 1:21:42   19    8:35    3:30   19   45:45    0:37    8   23:17 
   15    87   259 David Weiner             37 Sarasota           FL 1:22:56   25    9:38    2:30    4   39:27    1:32   21   29:51 
   16    90   255 John Young               38 Englewood          FL 1:23:09   21    8:56    2:38   20   46:01    0:38   12   24:58 
   17    91   278 Luke Russell             38 Ft. Myers          FL 1:23:33    9    8:02    2:30   13   42:19    0:59   19   29:45 
   18   109   220 Colin Pires              38 Ft. Myers          FL 1:26:14   26    9:48    1:59   16   44:25    0:59   18   29:05 
   19   111   137 Ben Anderson             35 Bradenton          FL 1:26:23   18    8:33    2:16   15   44:16    1:31   20   29:49 
   20   138    40 Joe Freddolino           39 Venice             FL 1:30:05   14    8:16    3:50   22   49:57    1:23   14   26:40 
   21   169   328 Terrence Yonker          39 Punta Gorda        FL 1:33:26   20    8:42    3:25   25   52:38    0:50   16   27:53 
   22   203   320 Patrick Dussinger        39 Jacksonville       FL 1:37:26   22    9:11    3:44   24   51:14    2:35   23   30:45 
   23   205     5 Sam Caines               38 Pt. Charlotte      FL 1:38:01   24    9:36    2:25   21   47:57    1:28   27   36:37 
   24   235   303 Matthew Johnson          36 Pt. Charlotte      FL 1:42:02    4    7:37    4:32   23   50:02    1:01   28   38:50 
   25   258   133 Jacob Wise               35 Atlanta            GA 1:45:24   27   10:06    3:56   27   59:22    1:23   22   30:39 
   26   266   345 Ryan Pappas              37 Punta Gorda        FL 1:47:48   17    8:30    2:45   29 1:00:47    1:06   24   34:42 
   27   267   330 James Tarala             36 Venice             FL 1:48:12   28   10:10    3:02   28   59:28    0:43   25   34:50 
   28   299   177 Bryan Zdancewicz         38 Lakewood Ranch     FL 1:57:40   29   18:35    4:36   26   56:52    1:47   26   35:51 
   29     0   212 John Giglio              37 Venice             FL           15    8:21    1:49   18   45:42    0:50              
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     3   258 Edson Soares             40 Orlando            FL 1:03:37    2    7:36    1:12    2   34:45    0:27    1   19:39 
    2     6   241 Jack Rich                42 Sarasota           FL 1:05:30    6    7:49    1:24    1   34:22    0:40    4   21:18 
    3     9   185 Michael Thornton         41 North Port         FL 1:07:43    3    7:40    1:12    3   38:00    0:38    3   20:15 
    4    13   125 Joseph Bruno             41 St. Cloud          FL 1:10:07    1    6:54    1:31    4   38:29    0:39    5   22:37 
    5    17    56 Juan Arrascue            41 Venice             FL 1:12:00    8    8:06    1:17    7   42:05    0:40    2   19:55 
    6    57   317 Daniel Kirschner         40 Lake Suzy          FL 1:19:14   11    8:25    2:00    5   41:30    1:24    8   25:57 
    7    62   211 Robert Rademan           42 Parrish            FL 1:20:27    4    7:45    1:51   11   44:41    0:36    7   25:37 
    8    67    81 Adam Waszkowski          41 Estero             FL 1:20:53   14    9:13    1:59   12   45:04    1:08    6   23:31 
    9    77   309 Richard Aviles           43 Cape Coral         FL 1:21:48   10    8:22    1:43    9   42:49    0:55   11   28:01 
   10    81    83 Jeffrey Arciere          43 Bonita Spgs        FL 1:22:05   16    9:26    3:04    8   42:47    0:46    9   26:05 
   11    94   240 Frank Suarez             41 Sarasota           FL 1:24:10   12    8:39    2:33    6   41:46    1:22   14   29:52 
   12    97    92 Mark Teaney              43 Pt. Charlotte      FL 1:24:33    7    7:53    2:43   13   45:21    0:58   10   27:39 
   13   127   340 Dave Johnson             42 Sarasota           FL 1:28:54    9    8:07    2:13   14   48:03    1:06   13   29:27 
   14   159    21 Anthony McChesney        43 Venice             FL 1:32:30   13    8:49    2:28   16   49:52    0:41   15   30:42 
   15   172   200 Kenneth Waygood          42 Sarasota           FL 1:33:49   15    9:14    2:31   10   43:09    2:00   18   36:58 
   16   183   165 Robert Sullivan          43 Celebration        FL 1:35:23    5    7:45    3:07   18   51:34    0:54   16   32:04 
   17   184   182 David Brown              44 Pt. Charlotte      FL 1:35:24   17   10:10    3:02   15   48:52    1:15   17   32:07 
   18   202   344 David Shiner             41 St. Petersburg     FL 1:37:20   19   13:50    2:30   17   50:52    0:47   12   29:23 
   19   301   138 Bill McFadden            42 Sarasota           FL 1:58:17   18   11:56    8:45   19   57:44    2:47   19   37:07 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    22   296 Dennis McLean            48 Sarasota           FL 1:13:24    4    7:05    2:09    2   39:14    0:59    3   23:59 
    2    25    55 Brad Plaster             48 Naples             FL 1:14:26    5    7:32    1:23    4   39:35    0:54    4   25:03 
    3    26   302 Daniel Schultz           47 Cape Coral         FL 1:14:26    6    7:38    1:29    5   40:46    0:42    2   23:54 
    4    39    15 Brett Hendricks          45 Boca Grande        FL 1:17:17    8    7:59    1:25    1   38:22    0:51    9   28:40 
    5    47   265 Tim Matheis              45 Palmetto           FL 1:18:04    2    6:40    1:30   11   45:54    0:58    1   23:02 
    6    54   343 Michael Perry            48 Sarasota           FL 1:18:54   12    8:48    1:45    3   39:15    0:47    8   28:21 
    7    64   210 Michael West             49 North Port         FL 1:20:33    1    6:14    2:09    6   43:26    0:46    7   27:59 
    8    95    64 Roger Hulliger           47 Venice             FL 1:24:23    7    7:40    2:09    8   44:12    1:09   11   29:16 
    9   140   207 Joseph Homoky            45 Venice             FL 1:30:12   10    8:29    2:58   10   45:01    1:07   15   32:39 
   10   149   173 Manuel Pimentel          48 Bradenton          FL 1:30:50    3    7:04    3:48    7   43:29    3:50   16   32:41 
   11   174   335 Jim Bartek               49 Port Charlotte     FL 1:34:04   13    9:17    2:52   19   55:05    0:59    5   25:53 
   12   187   336 Thomas Kelly             46 Cape Coral         FL 1:35:56   18   10:27    4:31   12   48:39    0:56   14   31:25 
   13   189   102 John Leclair             49 Pt. Charlotte      FL 1:36:01   21   11:54    3:16   15   50:09    1:33   10   29:10 
   14   196   155 Buzz Nesti               47 Nokomis            FL 1:36:27   20   11:40    3:53    9   44:42    1:40   18   34:35 
   15   197   262 Alan Nisberg             46 North Venice       FL 1:36:31   16    9:54    4:25   16   50:45    4:38    6   26:50 
   16   204   297 Rick Rzad                49 Murdock            FL 1:37:55    9    8:14    2:54   14   49:47    0:34   19   36:27 
   17   208   164 Tim Stanley              49 Bradenton          FL 1:38:20   15    9:19    3:40   18   51:58    2:26   12   30:59 
   18   232   172 Patrick McFadden         46 Sarasota           FL 1:41:51   19   10:34    5:17   17   50:46    1:23   17   33:53 
   19   246   140 Larry Stafford           47 Cape Coral         FL 1:43:33   17   10:21    3:15   21   58:10    0:33   13   31:17 
   20   271   288 David Weissert           49 North Port         FL 1:49:01   14    9:18    5:36   13   49:37    2:53   23   41:38 
   21   295   224 Ken Szymanski            49 Cape Coral         FL 1:55:31   11    8:37    4:40   20   56:43    1:21   24   44:12 
   22   319    62 Joey Kenney              46 Bradenton          FL 2:04:55   23   15:09    4:41   22 1:06:02    2:04   21   37:00 
   23   320    63 Brian Wiggins            46 Bradenton          FL 2:04:55   24   15:09    4:42   23 1:06:05    2:00   20   37:00 
   24   326    41 Eric Slusser             46 Palmetto           FL 2:11:49   22   13:05    5:35   24 1:09:26    2:44   22   41:01 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8   196 Paul Strong              50 Marco Island       FL 1:07:38    1    6:26    1:23    1   37:16    0:52    1   21:42 
    2    24   254 Michael Patton           52 Estero             FL 1:14:19    5    7:42    1:22    4   39:25    0:40    5   25:12 
    3    28   299 David Strehlow           53 Sarasota           FL 1:14:39   11    8:50    1:37    3   39:01    1:03    4   24:09 
    4    49    34 Allen Kargauer           53 Sarasota           FL 1:18:19    4    7:34    1:29   11   45:08    1:08    2   23:01 
    5    61   181 Douglas Manning          54 Sarasota           FL 1:20:26    8    8:07    2:04   10   45:00    1:09    3   24:07 
    6    66   168 Timothy Hochuli          51 Bradenton          FL 1:20:49    3    6:38    1:52    5   43:19    1:10    8   27:53 
    7    78   230 John Slocum              50 Bradenton          FL 1:21:49    6    7:46    1:51    2   38:57    1:15   13   32:02 
    8    92   238 Tim Tiller               51 Palm Beach Gardens FL 1:23:59    9    8:15    2:18   12   45:16    1:33    6   26:40 
    9   101   203 Matt Kornblum            53 Bradenton          FL 1:24:58   18   10:23    2:20    6   43:59    0:38    7   27:40 
   10   108   127 John  Mcdonald III       51 Tampa              FL 1:26:03   10    8:24    1:24    8   44:37    0:50   12   30:51 
   11   124   123 Neil Snyder              53 Naples             FL 1:28:24   13    9:23    2:08    9   45:00    1:44   11   30:11 
   12   125   121 Bob Henshaw              54 Ft. Myers          FL 1:28:39    2    6:36    3:53    7   44:18    1:40   14   32:14 
   13   144     4 James Quinn              50 Venice             FL 1:30:38   16   10:14    2:23   15   48:17    0:50    9   28:55 
   14   155    45 Paul Cerami              50 Pt. Charlotte      FL 1:32:21   14    9:25    3:46   16   48:38    0:35   10   29:59 
   15   175   218 Wayne Boone              50 Venice             FL 1:34:15    7    7:56    2:59   14   47:57    1:53   15   33:32 
   16   225    10 William McLean           54 Venice             FL 1:41:01   12    9:06    3:06   13   47:53    1:21   19   39:36 
   17   242   105 Robert Dickson           51 Venice             FL 1:43:13   15    9:34    3:41   18   51:39    1:57   17   36:25 
   18   249   139 Stephen Dorcy            53 Naples             FL 1:44:16   17   10:17    2:54   17   50:59    1:15   18   38:53 
   19   279    91 Brad Baker               53 Venice             FL 1:51:45   20   12:10    4:25   21   58:46    0:50   16   35:35 
   20   302    77 Lucien Chausee           52 Pt. Charlotte      FL 1:58:57   21   16:11    4:42   19   53:11    1:05   20   43:50 
   21   304    43 Michael Wedge            52 Venice             FL 1:59:18   19   10:56    2:41   20   55:09    1:43   21   48:51 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    21   167 Dennis Thompson          57 Venice             FL 1:12:56    1    6:39    1:46    4   41:50    0:43    1   22:00 
    2    30   337 Tim Palmer               55 Nokomis            FL 1:15:10    5    7:57    1:45    1   38:45    1:00    6   25:45 
    3    33   204 Randy Grice              55 Avon Park          FL 1:16:01    2    7:22    1:45    2   41:11    1:09    4   24:35 
    4    51    18 Don Downs                57 Punta Gorda        FL 1:18:38    9    9:22    1:44    5   42:38    0:54    3   24:03 
    5    58    17 Richard Fuerst           57 Englewood          FL 1:19:36    3    7:44    2:07    7   43:26    1:24    5   24:58 
    6    73   261 David Smith              55 Belle Isle         FL 1:21:16    7    8:39    1:58    3   41:26    0:52    7   28:23 
    7    88    94 Bill Jarrett             55 Avon Park          FL 1:22:59    4    7:49    2:09    6   42:39    0:37    9   29:47 
    8    96    70 Peter Weber              56 Schaffhausen, Ch   CH 1:24:32    6    8:29    2:09    8   44:08    0:39    8   29:09 
    9   102   263 Robert Hetterich         55 Bradenton          FL 1:25:04    8    9:13    2:28   10   49:24    0:59    2   23:02 
   10   211   112 Gary Herby               58 Venice             FL 1:39:03   13   11:42    4:12    9   48:50    1:08   10   33:13 
   11   244   156 Joe Bender               56 Port Charlotte     FL 1:43:20   10    9:37    4:07   12   54:14    1:03   11   34:21 
   12   259   202 Michael Lenza            55 Sarasota           FL 1:45:31   12   10:37    2:25   11   51:37    1:54   12   39:01 
   13   314    93 Mark Usher               59 Sarasota           FL 2:02:16   14   12:16    2:40   14 1:01:15    2:24   13   43:43 
   14   315   146 Paul Ryan                57 Venice             FL 2:02:59   11   10:28    5:01   13   56:24    2:38   14   48:30 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    19    44 Arthur Halttunen         62 St. Petersburg     FL 1:12:07    1    6:50    2:01    1   37:59    0:44    2   24:34 
    2    89    54 John Vannote             62 Englewood          FL 1:23:01    4    9:56    2:42    2   40:57    1:32    3   27:56 
    3   115   145 Ronald Paul              60 Englewood          FL 1:27:18    8   10:28    2:53    6   48:22    1:08    1   24:28 
    4   130    13 Sal Uglietta             60 Naples             FL 1:29:16    7   10:22    2:08    4   44:24    1:27    5   30:57 
    5   134    60 Larry Washmuth           62 Sarasota           FL 1:29:34    6   10:09    1:56    5   45:43    1:04    4   30:44 
    6   165   251 Dennis McNaughton        62 Sarasota           FL 1:33:04    3    9:32    5:01    3   43:22    1:43    7   33:28 
    7   215   257 Bill Mestrezat           61 Sarasota           FL 1:39:52    5   10:07    3:24    7   50:08    3:01    6   33:14 
    8   228    53 Ken Jones                60 Springfield        VA 1:41:07    2    8:31    3:12    8   52:51    1:04    8   35:31 
    9   286   219 Bill Jacques             60 Venice             FL 1:52:55   10   11:52    3:07   10   55:47    0:54    9   41:17 
   10   316    25 Michael Rado             60 Sarasota           FL 2:03:25    9   10:41    3:18    9   54:41    2:55   10   51:53 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    76    24 Bill Keeler              65 Cape Coral         FL 1:21:47    3    8:27    1:48    3   43:56    0:54    1   26:44 
    2   103   228 Glenn Guadi              65 Naples             FL 1:25:07    4    8:50    2:19    1   40:09    1:16    7   32:35 
    3   126    98 Dennis Miller            65 Plant City         FL 1:28:46    7   10:51    2:13    4   46:52    1:07    2   27:44 
    4   141    79 Lester Friedberg         68 Naples             FL 1:30:18    1    7:28    6:38    2   43:44    2:38    4   29:51 
    5   143   109 Jay Anderson             67 St. Pete Beach     FL 1:30:34    2    7:43    2:27    5   47:06    0:59    6   32:21 
    6   176   131 Eitan Rosen              67 West Palm Beach    FL 1:34:17    5   10:32    2:57    9   51:09    1:02    3   28:39 
    7   201   107 Paul Perisho             67 Cape Coral         FL 1:37:19    9   12:22    2:47    7   50:10    1:04    5   30:58 
    8   220    75 Phillip McKee            66 Naples             FL 1:40:21    6   10:39    3:14    6   49:08    2:24    9   34:58 
    9   253   187 Robert Seif              68 Venice             FL 1:44:56   10   12:24    3:14    8   51:00    3:12   10   35:08 
   10   272   113 Dewayne Freeman          65 Englewood          FL 1:49:04    8   11:33    3:58   10   59:52    1:05    8   32:38 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    86   281 Tom Daly                 71 Vero Beach         FL 1:22:51    1    8:17    2:03    1   41:50    1:14    2   29:29 
    2   110   213 Richard Schmidt          70 Ft. Myers          FL 1:26:22    2    8:34    2:26    2   45:28    1:20    1   28:36 
    3   309   195 Robert Naumann           73 Homestead          FL 2:01:15    4   14:10    7:09    4   56:36    4:45    3   38:37 
    4   312    11 Tom O'Neill              72 Venice             FL 2:02:04    3   11:22    3:52    3   53:37    1:29    4   51:46 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   256    42 Don Kennedy              79 Nokomis            FL 1:45:10    1   12:10    3:28    1   50:12    1:47    1   37:34 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    50    29 Martin Chappell          35 Englewood          FL 1:18:20    4    8:12    1:42    4   42:47    0:51    1   24:50 
    2    53    36 Andrew Elgersma          27 Pt. Charlotte      FL 1:18:50    5    8:13    2:05    2   41:17    1:11    2   26:05 
    3    63    19 Adam Pennell             33 Venice             FL 1:20:33    1    7:27    1:41    1   40:46    0:58    6   29:43 
    4    69   298 Terry Hancock            27 Avon Park          FL 1:21:05    2    8:07    1:52    3   42:01    1:00    4   28:06 
    5    93   129 Brent Thompson           33 North Port         FL 1:24:09    7    8:24    2:06    6   45:20    1:24    3   26:57 
    6   104   326 Bryan Price              39 Lake Placid        FL 1:25:23    3    8:09    1:57    5   44:56    1:11    5   29:12 
    7   164   208 Dan Dabringhaus          32 Venice             FL 1:33:04    8    8:32    2:10    7   46:44    0:41    8   34:59 
    8   185   272 Caleb Pennell            22 Nokomis            FL 1:35:51    6    8:14    2:33   10   51:36    1:44    7   31:46 
    9   255   118 Chris Raggazone          38 Rotonda W          FL 1:45:07   10   10:15    2:48    8   50:52    1:20   10   39:53 
   10   305   274 Eric Miller              18 Sarasota           FL 1:59:43   11   11:29    4:55   11 1:04:41    1:02    9   37:38 
   11   318   205 Craig Zeigler            31 Venice             FL 2:04:17    9    9:20    4:50    9   51:27    3:22   11   55:21 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    29   348 Eric Opdyke              41 Norwalk            CT 1:15:05    4    8:51    1:53    1   39:45    1:08    1   23:29 
    2    55   245 Dean Palmer              44 Sarasota           FL 1:19:01    2    8:49    2:15    2   41:29    1:09    2   25:21 
    3    79    96 William Gorman           49 Punta Gorda        FL 1:21:55    3    8:50    2:13    4   43:12    1:12    3   26:30 
    4   147   103 Chris Banting            46 Englewood          FL 1:30:46    5    8:52    3:09    3   42:35    1:04    5   35:07 
    5   173   279 Terry Carfagno           48 Rotonda W          FL 1:34:02    1    8:33    2:23    5   49:31    0:48    4   32:49 
    6   240   306 Edward Silva             45 North Port         FL 1:42:55    6    9:02    2:56    7   49:41    1:36    6   39:42 
    7   262     2 James Coker              54 Venice             FL 1:46:47    9   11:03    4:15    6   49:40    0:49    7   41:02 
    8   277   226 Seth Koplin              41 Sarasota           FL 1:51:20    7    9:36    3:00    8   52:06    1:58    9   44:42 
    9   290   227 Arik Entin               40 Jacksonville       FL 1:54:13    8   10:43    3:31    9   53:33    1:55    8   44:33 
   10   329   151 George Burch             57 Canton             OH 2:12:52   10   12:41    4:37   10 1:04:32    1:11   10   49:52 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    74   132 Whit Reutlinger          35 Venice             FL 1:21:41    1    7:56    2:27    1   46:55    1:20    1   23:06 
    2   146   260 Bill Bay                 36 North Port         FL 1:30:45    2    8:03    3:06    2   53:17    0:43    3   25:37 
    3   209   189 Adam Pablo               36 Venice             FL 1:38:47    3    8:05    3:31    3   58:17    1:04    4   27:53 
    4   241   339 Pat Ryan                 39 Venice             FL 1:42:57    4    9:40    3:45    4 1:05:20    0:44    2   23:30 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   298   190 Bernard Muster           48 Pt. Charlotte      FL 1:56:03    1   13:05    4:30    1 1:00:48    1:06    1   36:35 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    10    72 Heather Butcher          40 North Port         FL 1:08:08    1    6:23    1:17    1   39:54    0:46    1   19:50 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   297   324 Rachel Dickson           12 Venice             FL 1:56:00    1    7:45    2:38    1 1:02:27    0:22    1   42:50 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    72   237 Dani Young               16 Punta Gorda        FL 1:21:13    1    8:51    1:24    1   45:29    0:40    1   24:50 
    2   214   183 Alexis Jenkins           17 Venice             FL 1:39:48    2    9:42    3:07    2   49:04    0:49    2   37:09 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   167    99 Erin Leclair             22 Punta Gorda        FL 1:33:11    2   11:14    2:33    1   51:42    0:37    1   27:07 
    2   239   246 Jayme Kaplan             23 Punta Gorda        FL 1:42:27                         2   57:45    2:05    2   29:15 
    3   245    69 Megan Hudson             22 Jacksonville Bch   FL 1:43:21    1    8:55    2:30    3   58:33    0:50    3   32:36 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   131   150 Whitney Brown            26 Sarasota           FL 1:29:27    3    9:45    2:14    1   48:31    0:54    1   28:04 
    2   207     8 Samantha Bono            26 North Port         FL 1:38:12    4    9:55    2:50    2   50:31    1:23    5   33:34 
    3   226   319 Alexandra Shields        29 Bradenton          FL 1:41:05    6   10:51    3:28    4   54:22    0:46    3   31:39 
    4   230   256 Erin Mungavin            26 Sarasota           FL 1:41:22    1    8:02    2:48    5   56:45    0:40    4   33:09 
    5   231   214 Jaclyn Ohman             29 Sarasota           FL 1:41:23    2    8:22    2:37    3   54:21    1:24    6   34:40 
    6   288   161 Morgan Miholics          27 Largo              FL 1:53:22    7   11:58    3:15    6 1:01:31    1:48    7   34:52 
    7   317   144 Megan Cowley             28 Chattanooga        TN 2:03:39    8   12:18    4:26    7 1:06:19    2:08    8   38:30 
    8   324   101 Alison Duddy             27 Bradenton          FL 2:07:44    5    9:59    4:53    8 1:21:07    1:46    2   30:00 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    20   318 Nicole Solana            30 Brandon            FL 1:12:49    1    7:49    1:22    1   42:18    0:36    1   20:46 
    2    59   270 Mariryan Heschmeyer      34 Venice             FL 1:20:01    3    8:37    1:43    2   42:56    1:00    2   25:47 
    3    99   106 Tracy Garza              34 Venice             FL 1:24:53    2    8:05    2:48    3   47:19    0:50    3   25:53 
    4   137   222 Rebecca Heintz           30 Sarasota           FL 1:29:44    5    8:54    2:14    5   50:35    1:01    4   27:03 
    5   168   188 Katharyn Owen            32 Cape Coral         FL 1:33:15    4    8:44    1:41    4   49:40    1:04    7   32:09 
    6   191   232 Jennifer Wallace         34 Ruskin             FL 1:36:08    6    9:05    3:43    6   51:52    1:17    6   30:13 
    7   217   286 Tara Goldstein           30 Sarasota           FL 1:40:16    8   10:30    2:33    7   56:37    2:27    5   28:12 
    8   285   275 Melanie Prasol           32 Venice             FL 1:52:46    7   10:15    4:48    8   58:18    3:50    8   35:38 
    9   333   307 Jamie Pilarczyk          33 Tampa              FL 2:18:04    9   11:21    5:06    9 1:12:51    2:04    9   46:44 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   271 Colleen Orbegoso         35 Sarasota           FL 1:14:28    1    7:43    2:38    1   40:54    1:11    1   22:04 
    2    52   349 Cari Hills               37 New Canaan         CT 1:18:47    2    8:27    2:03    2   42:37    0:54    4   24:47 
    3    71    73 Wilkinson Melony         35 Venice             FL 1:21:11    8    9:26    1:40    3   45:47    1:07    2   23:13 
    4    83   234 Emily Hall               36 Sarasota           FL 1:22:39    3    8:41    1:36    4   45:50    1:00    5   25:32 
    5   133   239 Rebecca Chesser          39 Odessa             FL 1:29:33   11   10:10    2:26    7   48:28    1:08    6   27:23 
    6   156   221 Kimberly Pires           37 Ft. Myers          FL 1:32:21    9    9:47    2:14    6   48:26    0:59    9   30:57 
    7   170   333 Amelia Jones             38 Venice             FL 1:33:31    4    8:50    2:46   10   51:52    0:59    8   29:06 
    8   177    39 Darcie Freddolino        37 Venice             FL 1:34:24   13   11:43    4:01   12   52:46    1:27    3   24:30 
    9   188   141 Whitney Bartlett         35 Venice             FL 1:35:58    6    9:10    2:57   13   55:06    1:05    7   27:43 
   10   200   166 Shelley Lapean           38 Rotonda W          FL 1:37:00   14   12:14    1:58    8   49:27    0:53   11   32:30 
   11   212   117 Jennifer Raggazone       36 Rotonda W          FL 1:39:07    7    9:24    2:14    5   46:21    1:17   16   39:53 
   12   218    67 Christy Lax              36 Melbourne          FL 1:40:17   10    9:47    3:15    9   51:50    1:30   13   33:56 
   13   229    61 Sierra MacDonald         36 Wesley Chapel      FL 1:41:12    5    9:06    2:36   11   52:14    0:52   15   36:25 
   14   278    27 Alissa Zdancewicz        39 Lakewood Ranch     FL 1:51:40   16   12:35    4:35   14   56:53    1:47   14   35:52 
   15   289   152 Nicoletta Laudisio Di B  37 Napoli             IT 1:54:11   17   13:09    4:23   16 1:01:50    3:50   10   31:00 
   16   296   346 Stacy Pappas             35 Punta Gorda        FL 1:55:48   15   12:15    3:04   17 1:06:01    1:05   12   33:25 
   17   325   308 Mary Gura                35 Tampa              FL 2:08:22   12   11:01    5:03   15 1:00:23    1:11   17   50:45 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   112   277 Deborah Pike             43 Riverview          FL 1:26:58    5   10:10    1:41    1   46:05    0:46    5   28:17 
    2   113   432 Brenda Bennett           44 Tampa              FL 1:27:08    6   10:27    1:56    3   47:24    1:28    1   25:54 
    3   132   158 Michele Taylor           40 Sarasota           FL 1:29:33    7   10:38    2:29    7   48:45    0:39    2   27:03 
    4   136   285 Corina Allen             43 Englewood          FL 1:29:40    4    9:22    2:42    6   48:37    1:27    3   27:32 
    5   160   100 Jessica Kurti            40 Ft. Myers          FL 1:32:33   13   11:24    2:14    5   48:32    2:14    4   28:11 
    6   178   252 Stacie Marlin            43 Tampa              FL 1:34:31    2    9:07    2:26    2   47:12    2:22    9   33:25 
    7   179    95 Trudy Benton             40 Avon Park          FL 1:34:34    8   11:01    2:28    8   49:33    1:28    6   30:06 
    8   219   130 Linda Harvey  Alex       43 Apollo Beach       FL 1:40:21    1    8:59    4:24    9   53:11    1:18    7   32:31 
    9   243   153 Maria Freer              41 Bradenton          FL 1:43:18   11   11:10    3:22   10   54:27    1:42    8   32:39 
   10   250   284 Elizabeth Taylor         44 Pt. Charlotte      FL 1:44:17    3    9:16    2:08    4   47:31    1:10   12   44:14 
   11   269   312 Lisa Rainwater           44 Sarasota           FL 1:48:22   10   11:08    2:10   11   55:11    1:12   10   38:43 
   12   313   305 Kathleen Mitchell        42 Venice             FL 2:02:06    9   11:07    3:58   12 1:01:55    1:37   11   43:30 
   13   328   184 Camille Cline            43 Venice             FL 2:12:47   12   11:22    4:28   13 1:07:43    2:16   13   46:59 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    60   180 Gillian Francic          47 Venice             FL 1:20:12    1    7:05    1:41    2   45:34    1:01    2   24:54 
    2    80   160 Renee Jeffries           45 North Port         FL 1:21:57   16   11:53    1:38    1   42:53    1:38    1   23:57 
    3    98   295 Jennifer Thornton        47 St. Cloud          FL 1:24:40    4    9:13    1:47    3   46:35    0:47    4   26:20 
    4   117   199 Joanne Fava              47 Venice             FL 1:27:32    3    8:27    1:59    6   48:00    0:27   10   28:41 
    5   120    51 Beth Donofrio            45 Nokomis            FL 1:28:14    7   10:19    2:38    4   46:46    0:46    9   27:47 
    6   139   159 Kimberly Bredemann       45 Punta Gorda        FL 1:30:08   11   10:44    3:16    7   48:21    0:49    6   26:59 
    7   151   198 Tess Rosales             45 Sarasota           FL 1:31:51    8   10:28    2:53   11   50:25    1:28    5   26:38 
    8   154    71 Paula McClintock         48 Venice             FL 1:32:10    2    8:03    3:07   17   53:00    0:55    7   27:07 
    9   161   108 Rebecca Krueger          46 North Port         FL 1:32:55   18   12:45    4:21    8   49:51    0:49    3   25:12 
   10   162   283 Brenda Clay              47 Greensboro         NC 1:32:57    6    9:21    2:27    5   47:01    2:11   14   31:59 
   11   171   291 Amanda Nelson            45 Englewood          FL 1:33:34    9   10:36    2:31   15   52:37    0:40    8   27:13 
   12   192   248 Kim Escarra              45 Marco Island       FL 1:36:09   12   10:50    3:33   14   50:59    2:00   11   28:49 
   13   199    20 Cindy Loria              47 Venice             FL 1:36:47   13   10:51    2:18   10   50:10    1:07   15   32:23 
   14   227   135 Clare Beeman             47 Sarasota           FL 1:41:06   10   10:42    2:55   16   52:59    0:50   16   33:43 
   15   236   267 Consuelo Flickinger      47 Venice             FL 1:42:02   19   15:56    3:02    9   50:08    1:14   13   31:44 
   16   252   250 Angela Ellis             46 Sarasota           FL 1:44:29   14   10:59    3:28   13   50:53    2:46   18   36:25 
   17   254   174 Carisa Campanella        45 Sarasota           FL 1:44:56    5    9:15    3:01   18 1:00:16    1:25   12   31:01 
   18   275   176 Julie Vesely             48 Sarasota           FL 1:50:44   15   11:02    4:51   12   50:42    0:55   19   43:17 
   19   292   162 Tari Kelly               45 Venice             FL 1:54:32   17   12:20    5:48   19 1:00:46    0:58   17   34:42 
   20   327    52 Gwen Nguyen              45 Orlando            FL 2:12:19   20   16:43    3:55   20 1:02:37    1:56   20   47:10 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    84   235 Jaimela Dulaney          50 Pt. Charlotte      FL 1:22:42    2    9:44    1:52    1   43:08    1:10    1   26:50 
    2   107   124 Sheila Snyder            53 Naples             FL 1:25:41    1    8:05    2:07    4   47:01    1:22    2   27:08 
    3   123   142 Michelle Vorce           53 Sarasota           FL 1:28:21    5   10:21    2:01    3   46:13    1:37    3   28:10 
    4   152   116 Colette Combs            51 Punta Gorda        FL 1:32:00    4   10:14    3:17    5   48:52    1:28    4   28:10 
    5   186   215 Lisa Brewer              51 Sarasota           FL 1:35:54    6   10:50    2:08    2   45:50    1:51    7   35:17 
    6   213   236 Helen Wiegman            50 Bradenton          FL 1:39:21    3    9:49    2:23    7   52:55    1:46    5   32:30 
    7   260    30 Lisa Andrews             51 Naples             FL 1:45:35    7   10:53    3:22    6   51:40    2:16   10   37:27 
    8   265   282 Mary Potter              54 Sarasota           FL 1:47:30    9   11:31    2:43    8   55:28    0:53    9   36:57 
    9   268    22 Van Bourgois-Stanhope    54 Bradenton          FL 1:48:19                        10   57:48    1:06   12   39:30 
   10   283    76 Cynthia Chausee          51 Pt. Charlotte      FL 1:52:27   10   11:50    4:12   11   58:27    1:27    8   36:33 
   11   287    48 Sharon Guerin            51 Venice             FL 1:53:19   11   16:11    4:20    9   56:07    1:47    6   34:56 
   12   307   114 Donna Boatwright         54 Nokomis            FL 2:00:40    8   11:05    3:53   12 1:05:39    1:33   11   38:32 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   222   197 Patricia Draper          57 Vero Beach         FL 1:40:27    3   11:53    2:16    1   51:52    2:08    1   32:20 
    2   224   233 Caryn Pace               58 Venice             FL 1:40:56    1    8:39    2:56    2   52:10    1:17    3   35:55 
    3   273     7 Renee Cousino-Marshke    57 North Port         FL 1:49:47    4   16:46    2:26    3   53:55    1:47    2   34:55 
    4   280    49 Lesley Wilson            57 Bonita Spgs        FL 1:51:57    2   11:36    2:40    4   57:28    1:58    4   38:16 
    5   332    26 Teddy Rodenfels          59 Ft. Myers          FL 2:17:57    5 2:18:06            5 1:02:15    1:32    5   49:17 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    42   111 Suzette Trainor          60 Nokomis            FL 1:17:38    1    8:00    1:39    1   42:01    0:56    1   25:05 
    2   198     9 Lucille Rich             63 Venice             FL 1:36:43    5   11:26    2:29    2   49:55    1:10    2   31:44 
    3   238    97 Brenda Miller            61 Plant City         FL 1:42:22    4   11:00    2:19    4   52:25    1:05    3   35:35 
    4   261   217 Patricia Fitzgerald      63 Venice             FL 1:45:39    3   10:35    2:53    3   52:21    1:02    5   38:50 
    5   282   143 Nancy Hennig             62 Venice             FL 1:52:27    2   10:05    3:26    5   58:30    2:04    4   38:24 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   118    78 Nancy Downs              66 Venice             FL 1:27:33    1    8:32    1:55    1   47:06    1:12    1   28:50 
    2   163   229 Terry Guadi              65 Naples             FL 1:33:01    3   11:37    2:02    2   47:42    1:52    2   29:49 
    3   291   201 Lois Collins             68 Englewood          FL 1:54:24    2    9:33    3:37    4   56:54    3:31    4   40:51 
    4   306   325 Angie Gallicchio         65 Venice             FL 1:59:57    5   13:15    5:16    5 1:03:41    1:05    3   36:42 
    5   311   332 Sophia Mikula            69 Venice             FL 2:01:26    6   16:52    4:39    3   53:29    2:52    5   43:37 
    6   335   243 Patricia Milone          69 Venice             FL 2:40:26    4   12:19    6:20    6 1:16:47    3:51    6 1:01:11 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   182   209 Diane Dabringhaus        31 Venice             FL 1:35:14    2    9:01    2:03    3   52:58    0:45    1   30:29 
    2   251   175 Leslie Evans             38 Bradenton          FL 1:44:28    1    8:47    3:05    2   50:14    2:08    2   40:16 
    3   303    68 Amy Atterberry           34 Melbourne          FL 1:59:04    4   11:41    4:07    4   57:11    2:00    3   44:06 
    4   334    74 Jesi Lehman              30 Winter Garden      FL 2:25:12    5   11:47    4:54    5 1:22:55    0:53    4   44:44 
    5     0   300 Christy Young            37 Tampa              FL            3    9:42    2:34    1   39:56                      
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   116    50 Colleen Shannon          49 Pt. Charlotte      FL 1:27:22    1    8:00    2:08    1   44:50    1:04    1   31:23 
    2   257    37 Jenny Hodges             41 Land O'lakes       FL 1:45:18    2   10:30    3:03    2   48:51    0:57    2   42:00 
    3   331   178 Kathryn Chalfin          45 Venice             FL 2:17:10    3   12:33    4:22    3 1:06:21    2:39    3   51:18 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   247    88 Jennifer Behrens         36 Venice             FL 1:44:10    1    9:38    3:02    1   57:39    0:58    2   32:54 
    2   270   163 Julie Willett            39 Venice             FL 1:48:54    2   11:59    4:53    2   59:55    1:01    1   31:08 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   234   304 Phyllis Weitzner         41 Sarasota           FL 1:41:58    1    8:52    3:49    1   54:22    0:38    2   34:19 
    2   281   148 Cynthia Sweeney          53 Sarasota           FL 1:52:27    3   12:33    3:19    3   55:06    1:10    3   40:19 
    3   293    31 Camia Charniga           46 Sarasota           FL 1:54:38    2   10:49    4:02    2   54:56    1:37    5   43:15 
    4   300   331 Kelli Tarala             41 Venice             FL 1:57:55    4   13:31    3:32    4 1:05:30    1:20    1   34:04 
    5   330   191 Leeann Muster            46 Pt. Charlotte      FL 2:13:15    5   14:25    4:19    5 1:09:48    1:35    4   43:09 
TRIATHLON RELAY RESULTS
RELAY TEAMS
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                                  
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ========================================================= 
    1    32   400 Tres Novicios                                       1:15:58    5    8:56    1:13    1   39:43    0:28    5   25:40 
                  Daniel Schuler/ Marta Ugas-Carpenter/ Candice Roberts     
    2    41   391 Port Charlotte Shiners                              1:17:25    3    6:59    1:24    3   45:29    0:20    3   23:15 
                  Ken Lovejoy/ Peter Lukacek/ Jacob Klossner                
    3    48   398 The Better Halves                                   1:18:11    2    6:36    1:24    5   46:43    0:22    2   23:08 
                  Tom Stegeman/ Bill Wallstedt/ Brian Dragich               
    4    82   388 X Factor                                            1:22:15    7    9:09    1:36    6   46:46    0:20    4   24:26 
                  Julie Clark/ Desmond Boyd/ Desmond Boyd                   
    5   114   397 Hear No Swimming, See No Bikin                      1:27:10    4    7:30    1:38   11   57:28    0:28    1   20:08 
                  Danielle Tanaka/ Steven Tanaka/ Tom Kotkiewicz            
    6   121   393 Hearts 2 Tri                                        1:28:15    6    9:03    1:45    4   46:37    0:45    9   30:05 
                  Sandy Tresch/ Michele Purdy/ Lisa Ridley                  
    7   142   389 Triarchy                                            1:30:31    8    9:19    1:31    8   52:19    0:34    7   26:50 
                  Brett Wasserman/ Shannon Treadway/ Megan Nisberg          
    8   150   392 Salty Sisters                                       1:31:07    9    9:34    1:34    2   44:21    0:32   14   35:08 
                  Stacy Myers/ Terry Nicholson/ Jen Simon                   
    9   181   387 Oceans Now                                          1:35:03    1    6:20    1:25    7   51:15    1:03   13   35:02 
                  Jamie Quinn/ Lynn Peterson Quinn/ Lynn Peterson Quinn     
   10   195   396 2nd Chance Tri Girls                                1:36:27   10    9:57    1:38   10   57:23    0:31    8   27:01 
                  Alyssa Sweeney/ Dana Gaddis/ Ann Donnelly-O'flaherty      
   11   206   386 Team Kai                                            1:38:05   12   11:24    1:48   12   57:44    0:28    6   26:42 
                  Brian Buesing/ Jeannie Buesing/ Elizabeth Healy           
   12   210   399 Sweet 15                                            1:39:00   11   10:31    1:40    9   56:05    0:29   10   30:16 
                  Jason Hickox/ Avis Medina/ Jenny Hickox                   
   13   276   394 Da Team                                             1:50:56   14   11:46    3:15   14 1:00:27    1:36   12   33:55 
                  Loryn Hawkins/ Loryn Hawkins/ David Lieving               
   14   284   390 Georgia Peaches                                     1:52:28   15   16:51    2:22   13   59:08    0:28   11   33:40 
                  Debbie Herby/ Rebecca Reed/ Rachel Dailey                 
   15   308   395 Tri Turtles                                         2:01:06   13   11:30    3:17   15 1:00:43    1:32   15   44:05 
                  Cory Hessedence/ Marie Lieving/ Marie Lieving             
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   66                                     1:25:28    8:19    2:53   38:01    0:30   35:47