Home | Upcoming Events | Back
2575 Sandpiper Bay Triathlon

February 24, 2013 - Port St Lucie, Florida
Results by: Alta Vista Sports (R. Cavallaro)
Questions? ryanc1223@gmail.com
Tweet

               

 
 
 
2575 Triathlon at Sandpiper Bay, Florida
February 24, 2013 Club Med, Port Saint Lucie 
.46 mile swim| 12.4 mile bike| 3.1 mile run
Race Direction: Miami Tri Events
Timing and Results: Ryan Cavallaro
Alta Vista Sports ryanc1223@gmail.com 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE PROFESSIONAL TRIATHLETE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     2 Santiago Ascenco             33 Golainia             BR   53:42    6    8:58    1:02    1   28:51    0:32    1   14:21         
    2     2     5 Maxim Kriat                  29 Clermont             FL   53:44    5    8:54    1:02    2   28:54    0:30    2   14:25         
    3     5     8 Yunior Torros                29 Miami                FL   54:04    2    8:41    0:57    3   29:13    0:32    4   14:44         
    4     6     3 Jariel Naranjo Vichot        23 Miami Beach          FL   55:53    1    8:25    1:06    7   31:25    0:30    3   14:29         
    5     7     7 Colin O'Brady                28 Portland             OR   56:46    4    8:53    1:02    4   30:25    0:31    5   15:57         
    6     8     4 Andrey Lyatskiy              26 Clermont             FL   56:54    3    8:47    1:06    5   30:31    0:35    6   15:57         
    7    10     9 Yacceri Leal Lopez           37 Miami                FL   58:51    7    9:09    1:33    6   31:21    0:39    7   16:11         
MALE ELITE AMATEUR
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11    27 Cobi Morales                 39 Miami                FL   59:09    6   10:50    1:06    4   31:00    0:44    1   15:29         
    2    12    14 Colby Mack                   28 Indian Harbour Beach FL   59:13    1    8:55    1:02    7   31:33    0:35    7   17:09         
    3    13   116 Mark Swart                   46 Jensen Beach         FL   59:31    8   10:59    1:01    1   30:36    0:27    3   16:30         
    4    15    15 Guido Perez                  30 Bay Harbor Island    FL 1:00:15   11   11:52    0:53    2   30:48    0:35    2   16:08         
    5    17    28 Tyler Wallace                27 Fort Lauderdale      FL 1:00:18    3   10:11    0:52    3   31:00    0:39    9   17:38         
    6    19    19 Tommy Allore                 26 Stuart               FL 1:00:31    4   10:15    1:03    9   31:40    0:31    6   17:04         
    7    22    25 Carlos Dolabella             52 Key Biscayne         FL 1:01:37    2    9:58    1:01    5   31:03    0:43   12   18:55         
    8    23    22 Luke Walker                  35 Jensen  Beach        FL 1:01:44   12   11:54    1:11    6   31:19    0:37    4   16:45         
    9    24   159 John Hovius                  44 Groveland            FL 1:01:48    7   10:51    1:07    8   31:33    0:31   10   17:48         
   10    28   114 Frank Green                  55 Miami                FL 1:03:12    9   11:07    1:12   14   33:27    0:42    5   16:46         
   11    30    16 Jeff Chandler                34 Fort Pierce          FL 1:03:21   10   11:28    1:28   11   32:19    0:33    8   17:34         
   12    39   193 Jason Richter                27 Boca Raton           FL 1:04:45   14   12:15    1:15   13   32:47    0:29   11   18:01         
   13    41    17 Anthony Cali                 22 Plantation           FL 1:05:22    5   10:23    1:11   10   31:49    0:36   15   21:25         
   14    70   286 Steve Kim                    30 Port St. Lucie       FL 1:09:43   13   12:09    1:02   12   32:40    0:40   16   23:14         
   15    85    18 John-Paul Russo              23 Oakland              FL 1:10:38   15   13:19    1:11   15   34:25    0:47   14   20:57         
   16   120    24 Robert Haviland              48 Jensen Beach         FL 1:14:50   16   15:27    2:18   16   35:17    1:03   13   20:47         
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3    99 Alexander Schilling          25 Fort Myers           FL   53:56    1    8:38    1:08    3   29:11    0:27    1   14:34         
    2     4    57 Shane Deeley                 20 Clearwater           FL   54:00    3    9:50    1:01    1   27:49    0:30    2   14:52         
    3     9   103 Daniel Whalen                23 Ft.Myers             FL   58:22    4    9:52    1:04    5   30:56    0:32    4   15:59         
    4    14    71 Zach Mori                    24 Palm Harbor          FL   59:52   10   11:21    0:56    4   30:23    0:32    6   16:43         
    5    18    89 Eric Hogenboom               22 St. Petersburg       FL 1:00:24    6   10:43    1:12    6   31:04    0:31    7   16:57         
    6    20   101 Adam Alexander               23 Orlando              FL 1:00:45    7   10:43    1:08    7   31:06    0:39   10   17:11         
    7    21    51 Dustin Beller                21 Vero Beach           FL 1:01:10    5   10:04    1:02    9   32:22    0:44    8   17:00         
    8    26   111 Joshua Ashley                28 Jacksonville         FL 1:02:03    2    9:34    1:25   15   32:31    0:55   12   17:40         
    9    32   104 Damon Campbell               23 South Miami          FL 1:03:32   13   11:45    1:20   12   32:24    0:39   11   17:26         
   10    33    81 Geoffrey Sherman             22 Orlando              FL 1:03:54   19   12:50    1:29   14   32:28    0:31    5   16:37         
   11    35    92 Jimmy Williams               20 Dunedin              FL 1:04:06   17   12:36    1:02   18   33:50    0:43    3   15:58         
   12    40    85 Michael Wyatt                26 Orlando              FL 1:05:07   11   11:21    1:32   13   32:25    1:01   18   18:50         
   13    42    60 Julio Godreau                25 Orlando              FL 1:05:47    9   11:20    1:19   10   32:22    0:39   25   20:08         
   14    43   109 Michael Gannon               20 Stuart               FL 1:06:30   12   11:29    1:10   24   34:59    0:35   15   18:18         
   15    49   105 Jacob Jansen                 20 Melbourne            FL 1:07:28   20   12:55    1:03   23   34:53    0:34   13   18:05         
   16    55   303 William Hamilton             19 Pompano Beach        FL 1:08:25   22   13:06    1:51   20   34:32    0:53   14   18:06         
   17    71   102 Matthew Sibley               24 Clearwater           FL 1:09:47   15   12:02    1:34   11   32:23    0:54   36   22:56         
   18    73   108 Ruben Figueredo              21 Orlando              FL 1:09:50   24   13:30    1:11   22   34:43    0:31   22   19:58         
   19    75    65 Omar Irizarry                21 Daytona Beach        FL 1:10:00                         2   27:57    0:37   38   24:05         
   20    76    86 Gabriel Zimeri               21 Coral Gables         FL 1:10:00   31   14:49    1:15   21   34:38    0:55   17   18:26         
   21    80   113 Matthias Muennich            26 Oviedo               FL 1:10:22   23   13:27    1:25   26   35:17    0:54   20   19:20         
   22    81    87 Edward Nabong                23 Tallahassee          FL 1:10:26   29   14:35    0:58   25   35:05    0:45   19   19:04         
   23    82    90 Joseph Russello              24 Tampa                FL 1:10:26   34   14:56    1:43   19   34:31    0:56   16   18:22         
   24    83   112 Stephen Zaffiri              22 Dunedin              FL 1:10:37   39   16:37    0:58    8   32:18    0:31   27   20:15         
   25    89    67 Jared Mallard                21 Jacksonville         FL 1:11:10   14   12:01    1:34   27   36:06    1:04   29   20:26         
   26    92    74 Michael Oates                22 Coral Gables         FL 1:11:37   16   12:12    1:24   32   37:51    0:42   21   19:29         
   27    93    69 Reginald Mittelsdorf         24 Daytona Beach        FL 1:11:37   27   14:33    2:07   16   32:35    0:46   33   21:38         
   28   101    75 Jacob Paddock                22 Orlando              FL 1:11:58   18   12:48    1:07   30   37:34    0:27   23   20:04         
   29   112    53 James Bumbaugh               22 Daytona Beach        FL 1:13:04   33   14:52    1:51   17   33:40    1:18   31   21:26         
   30   117    56 Steven De Nicola             21 Miami                FL 1:14:25   30   14:43    1:30   29   37:23    0:40   26   20:11         
   31   123   110 Kevin Chambers               20 York                 PA 1:15:07   21   13:01    3:04   39   41:07    0:48    9   17:09         
   32   135   106 Jonathan Labriola            23 Coral Gables         FL 1:16:45   37   16:19    1:32   28   36:56    1:41   28   20:18         
   33   137   100 Daniel Hennessey             26 Clearwater           FL 1:16:57   32   14:51    1:23   33   37:51    0:27   35   22:27         
   34   139    76 Raphael Patino               20 Jacksonville         FL 1:17:13   35   15:05    2:14   31   37:38    1:00   30   21:18         
   35   149    96 Scott Williams               21 Miami                FL 1:18:49    8   11:12    1:33   43   45:06    0:54   24   20:06         
   36   157    84 Clemmie Williams             51 Port St. Lucie       FL 1:19:58   28   14:33    1:54   38   40:02    1:20   34   22:11         
   37   184    54 Jason Bunnell                17 Miami                FL 1:22:57   38   16:30    1:08   40   41:21    1:01   37   22:59         
   38   186    58 Monte Eiseman                21 Miami                FL 1:23:13   36   15:58    1:57   35   39:04    0:47   39   25:29         
   39   187    73 Branden Nathe                29 Daytona Beach        FL 1:23:19   41   17:44    3:02   37   39:34    1:33   32   21:28         
   40   190    62 Benjamin Hennessey           23 Clearwater           FL 1:23:39   25   14:06    1:39   34   39:04    1:18   41   27:33         
   41   202    79 Cody Rodden                  26 Orlando              FL 1:25:46   26   14:13    2:30   42   42:29    0:37   40   25:58         
   42   226    59 John Fernandez               30 Gainesville          FL 1:29:48   40   17:19    2:50   36   39:26    1:56   42   28:18         
   43   242    97 Elliott McCaskill            27 Tallahassee          FL 1:34:23   42   19:03    1:33   41   42:13    0:46   43   30:49         
   44   268   164 Jochen Kressler              34 Miami                FL 1:56:58   43   26:01    4:37   44   48:07    1:58   44   36:17         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE 17 & UNDER AGE GROUP:  01 - 17
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   103   147 Silas Ditocco                17 Jupiter              FL 1:12:04    2   14:56    1:10    1   36:31    1:00    1   18:29         
    2   159   189 Nicolas Raffinengo           16 Boynton Beach        FL 1:20:04    1   13:47    2:14    2   41:22    0:46    3   21:58         
    3   207    13 Danny Batt                   16 Port St Lucie        FL 1:26:42    3   18:41    1:38    3   44:10    0:32    2   21:42         
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52   236 Jordan Khani                 19 Palm Beach Gardens   FL 1:08:07    2   13:30    1:26    1   32:35    0:53    3   19:46         
    2    60    47 David Grundman               20 Toronto              CN 1:08:54    1   11:55    1:46    2   33:25    0:54    1   18:56    2:00 
    3   121   152 Justin Gagnon                21 Coral Springs        FL 1:14:51    7   14:49    1:05    3   36:27    0:51    5   21:40         
    4   132   228 Alex De Gunzburg             21 Palm Beach           FL 1:16:15    5   14:23    2:44    4   38:20    1:15    2   19:35         
    5   156   186 Jose Ortiz                   24 Lake Wales           FL 1:19:49    3   13:42    2:49    5   40:19    1:52    4   21:09         
    6   213   249 Andres Mizrahi               21 Weston               FL 1:27:23    4   14:08    2:58    6   44:07    0:48    6   25:24         
    7   246   287 Justin Shives                22 Port Saint Lucie     FL 1:35:31    8   20:11    3:27    7   45:14    1:04    7   25:36         
    8   263   226 Austin McKeever              19 Palm Bay             FL 1:44:32    6   14:26    3:14    8   59:44    0:45    8   26:24         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    46   302 Shay Soprenuk                27 Umatilla             FL 1:06:56    2   12:04    1:06    1   31:53    0:44    6   21:11         
    2    69   234 Tiago Espirito-Santo         29 Greenwich            CT 1:09:41    1   11:26    1:37    3   36:12    1:46    1   18:43         
    3   115   284 Josh Wigley                  29 Palm Beach Gardens   FL 1:14:13    6   16:11    1:43    2   33:47    1:28    5   21:06         
    4   153   290 Robert Mikolon               26 Port St Lucie        FL 1:19:24    4   15:45    2:43    9   40:54    0:48    2   19:17         
    5   154   229 Peter Brown                  25 Sarasota             FL 1:19:36    9   18:05    2:10    6   38:27    1:18    3   19:37         
    6   155    38 Leonardo Andrades            25 Jupiter              FL 1:19:38    8   17:38    2:18    5   38:24    0:58    4   20:22         
    7   172    37 James Barnwell Jr            27 Port St Lucie        FL 1:21:52    7   16:55    2:39    4   37:14    1:05    8   24:02         
    8   180   232 Keith Gubat                  29 Tallahassee          FL 1:22:24    5   16:05    1:30    8   39:25    1:22    9   24:03         
    9   224   230 Jonathan Valente             28 Fort Lauderdale      FL 1:29:31   10   18:36    3:30    7   39:22    1:21   10   26:45         
   10   243    35 Keith Anderson               29 Jensen Beach         FL 1:34:23   11   25:41    2:58   10   41:28    0:49    7   23:29         
   11     0   274 Jonathan Lopez               27 Raeford              NC            3   15:02                                                   
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   160 Adam Hufnagel                34 Barnstable           MA 1:06:31    4   12:14    1:15    6   35:21    0:38    1   17:06         
    2    47   139 Andrew Cihlar                31 Boca Raton           FL 1:07:03    3   11:30    1:29    2   33:05    0:43    7   20:18         
    3    51   201 Craig Spear                  31 Burlington           CN 1:07:56    6   13:05    1:05    7   35:56    0:38    2   17:14         
    4    64   300 James Haney                  34 Jensen Beach         FL 1:09:13   10   14:56    1:14    3   33:53    1:26    3   17:46         
    5    67   206 Daniel Venuti                30 Palm Beach Gardens   FL 1:09:33    5   12:27    1:30    4   34:07    0:59    8   20:32         
    6    87   143 Juan Cuellar                 31 Miami                FL 1:10:52    2   10:21    1:29    5   35:09    0:44   10   21:10    2:00 
    7   100   280 Gabriel Barfield             32 Melbourne            FL 1:11:58    9   14:30    1:33    1   32:54    1:05   12   21:57         
    8   102   291 Joseph Couture               30 Port St Lucie        FL 1:11:59    7   13:54    1:37    9   36:45    0:38    5   19:06         
    9   106    40 Jorge Romero-Habeych         33 Gainesville          FL 1:12:13   11   15:20    1:26    8   36:05    1:16    4   18:08         
   10   118    12 Andrew Comiter               33 Palm Beach Gardens   FL 1:14:34    8   14:08    2:17   10   36:53    1:05    6   20:14         
   11   126   161 Andrew Irwin                 33 Jupiter              FL 1:15:29    1   10:16    2:45   12   39:54    1:14   11   21:22         
   12   161   275 Brian Karst                  33 Raeford              NC 1:20:13   12   17:19    1:57   11   38:21    1:34    9   21:05         
   13   266   263 Shafqat Islam                32 New York             NY 1:51:29   14   25:54    2:56   13   51:09    1:01   13   30:30         
   14     0    43 Brian Leap                   34 Jensen Beach         FL           13   25:07    6:37   14 1:02:16    1:47                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   262 Jorge Herrera                37 Pembroke Pines       FL 1:00:17    1   10:30    1:13    1   30:22    0:31    2   17:44         
    2    29   126 Carlos Aya                   37 Sunny Isles Beach    FL 1:03:20    9   12:46    0:57    2   31:14    0:40    3   17:44         
    3    31   132 Gabriel Benitez              35 Plantation           FL 1:03:21    2   10:55    1:20    6   32:42    0:39    4   17:48         
    4    34   135 Mike Butler                  39 Sunny Isles          FL 1:04:02    6   12:13    1:14    4   31:34    0:33    6   18:30         
    5    36   163 Sean Killen                  39 Miami                FL 1:04:10    3   11:11    1:38    3   31:23    0:55    9   19:06         
    6    37   282 Jeff Maher                   39 Stuart               FL 1:04:15    4   11:50    1:21    5   31:39    0:36    7   18:50         
    7    65   211 Paul Wills                   37 Boca Raton           FL 1:09:14   12   14:00    1:25   11   35:29    0:40    1   17:42         
    8    66   296 Cale Simmons                 38 Port St Lucie        FL 1:09:28    5   12:01    1:41    8   34:46    0:44   15   20:18         
    9    74    29 Xavier Mufraggi              37 Miami                FL 1:09:51    8   12:41    1:41   10   35:22    0:57   11   19:13         
   10    79   266 Colin Goldsmith              36 Loxahatchee          FL 1:10:18   15   14:49    1:25    7   34:29    0:38    8   18:59         
   11    90   179 Jesus Mezquia                39 Hallandale           FL 1:11:25    7   12:18    1:48   14   36:34    0:42   14   20:05         
   12    98   237 Todd Alfuth                  36 West Palm Beach      FL 1:11:52   18   16:12    2:02    9   34:48    0:59    5   17:53         
   13   109   285 Jason Alviene                37 Port St. Lucie       FL 1:12:41   10   13:03    1:17   15   37:47    0:45   13   19:50         
   14   129   289 Daniel Bradford              36 Port St Lucie        FL 1:15:42   13   14:23    2:53   16   38:38    0:44   10   19:06         
   15   130    31 Jerome Hiquet                36 Miami                FL 1:15:46   16   15:00    1:35   17   38:59    0:57   12   19:17         
   16   174   247 Antonio Aburto               39 Beaufort             SC 1:22:03   20   19:02    3:23   12   35:49    1:30   16   22:20         
   17   185   151 Lee Gabe                     35 Coral Springs        FL 1:23:03   14   14:38    4:45   13   36:12    2:00   18   25:29         
   18   188    41 Joshua Roberts               37 Port St. Lucie       FL 1:23:32   17   15:57    2:07   19   41:22    1:03   17   23:05         
   19   211   283 Peter Spano Ii               35 Lake Park            FL 1:26:53   11   13:53    2:58   18   40:58    1:03   19   28:03         
   20   244   121 Marco Aguero                 39 Barquisimeto         VN 1:34:25   19   18:04    2:50   20   44:19    0:52   20   28:23         
   21   265   145 Mauricio Davis               38 Caracas              VN 1:49:53   21   22:16    4:20   21   49:17    1:07   21   32:55         
   22     0   198 Jose Siritt                  38 Barquisimeto         VN           22   28:46    4:10   22   51:41    0:47                      
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27   219 Alcides De Quesada           40 Hollywood            FL 1:03:09    1   10:35    0:59    1   33:05    0:36    1   17:55         
    2    86    33 Lionel Pirotte               42 Port St Lucie        FL 1:10:42    4   14:13    1:42    2   34:16    1:02    2   19:31         
    3    95   244 Matt Messer                  42 Hobe Sound           FL 1:11:42    3   13:42    1:55    4   35:40    0:47    3   19:39         
    4   105   235 Ruben Garcia                 42 Fort Lauderdale      FL 1:12:11    2   12:54    1:34    3   35:32    0:45    5   21:27         
    5   147   246 Jonathan Shouse              40 Port St. Lucie       FL 1:18:44    6   14:33    2:57    5   39:35    1:05    4   20:36         
    6   204   271 Paul Tyson                   43 Lake Worth           FL 1:25:55                                                                
    7   208   162 Shujaat Islam                41 New York             NY 1:26:44    9   18:16    3:17    6   41:14    1:19    6   22:39         
    8   220   279 Michael Hanner               44 Pittsburgh           PR 1:28:57    5   14:18    2:42   10   44:22    1:35    8   26:02         
    9   236   292 Rafael Urbino                40 Miami Beach          FL 1:32:29   11   20:47    3:10    8   42:21    2:22    7   23:51         
   10   239   188 Faraz Qureshi                41 New York             NY 1:33:11    8   17:26    3:04    9   44:22    1:42    9   26:39         
   11   252   194 Todd Schmidt                 43 Port St Lucie        FL 1:36:15   10   19:45    2:17    7   41:34    1:16   11   31:25         
   12   258   125 Marc Anton                   40 Hollywood            FL 1:40:43    7   16:01    3:14   11   50:49    1:09   10   29:32         
   13     0    42 Robert Runde                 40 Jensen Beach         FL           12   30:03    6:35   12   57:33    2:03                      
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   148 John Dodd                    48 Ormond Beach         FL 1:04:29    1   10:48    1:36    1   32:45    0:49    1   18:33         
    2    50   261 Julio Gomes                  47 Key Biscayne         FL 1:07:55    2   11:16    1:38    3   34:23    0:54    2   19:45         
    3    63   144 George Dailey                49 Lancaster            PA 1:08:59    3   11:22    1:28    2   33:48    1:06    7   21:16         
    4    77   117 Silva Rodrigo                46 Miami                FL 1:10:08    5   12:03    1:08    4   34:26    0:46    3   19:47    2:00 
    5    84   199 Kevin Smith                  45 Stuart               FL 1:10:37   10   12:48    1:29    6   34:39    0:48    6   20:56         
    6    96   203 Tony Tamules                 45 Tequesta             FL 1:11:49    6   12:05    1:45    7   36:23    1:03    5   20:33         
    7   108   177 Robert Maxwell               48 Port Orange          FL 1:12:38    7   12:27    2:00    5   34:28    1:12   11   22:34         
    8   110   242 Timothy Johnson              48 Clermont             FL 1:12:54   11   13:13    1:55    9   37:02    0:48    4   19:58         
    9   122   295 Nigel Tom                    49 Psl                  FL 1:14:57    9   12:37    2:29   10   37:03    1:05   10   21:45         
   10   128   140 Steve Cimaglia               46 Coral Springs        FL 1:15:41   15   14:32    1:43    8   36:46    1:03    8   21:40         
   11   148    48 David Szymanski              48 Jupiter              FL 1:18:46   13   14:10    2:25   11   39:04    1:27    9   21:41         
   12   151   155 Roberto Guerrero             49 Wellington           FL 1:19:13    8   12:36    1:45   12   39:24    1:21   13   24:09         
   13   173   175 Matt Masemore                46 Wellington           FL 1:21:56    4   11:38    3:03   14   42:05   31:05                      
   14   206   156 Gary Haberland               48 Winter Park          FL 1:26:34   14   14:27    2:17   13   39:43    1:34   17   28:34         
   15   209   183 Danny Nashman                47 Toronto              ON 1:26:48   12   13:43    2:42   17   44:53    0:44   14   24:47         
   16   225   133 Mark Bevan                   45 Winchester           MA 1:29:39   16   16:04    3:30   18   45:03    1:17   12   23:47         
   17   245   187 Frank Prendergast            47 Toronto              CN 1:34:57   17   16:08    2:47   19   49:32    1:10   15   25:22         
   18   248   218 Huy Cat                      47 Johns Creek          GA 1:35:35   18   17:06    3:42   16   44:08    2:09   16   28:32         
   19   251   142 Timothy Corrigan             45 Port Saint Lucie     FL 1:36:15   19   19:48    2:42   15   43:15    1:42   18   28:49         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   245 Dirk Van Doren               54 Hobe Sound           FL 1:08:53    1   11:57    1:43    3   33:57    1:26    2   19:52         
    2    61   129 John Barrett                 54 Orlando              FL 1:08:58    3   13:24    1:51    2   33:30    0:48    1   19:26         
    3   125   181 Joseph Mullings              51 Palm Beach Gardens   FL 1:15:25    6   15:37    2:23    1   32:31    1:03    8   23:53         
    4   136   240 Dan Brake                    50 Hobe Sound           FL 1:16:51    7   15:42    1:18    6   37:53    0:41    3   21:18         
    5   141   267 Adam Bonsignori              52 Clearwater           FL 1:17:31    4   13:28    2:09    5   36:49    1:38    6   23:29         
    6   163   174 Rafael Martinez              54 Port St Lucie        FL 1:20:24    2   13:24    2:20    8   38:18    1:18   10   25:05         
    7   164   176 Claudio Massagardi           51 Doral                FL 1:20:33    8   16:23    2:26    9   39:17    1:07    4   21:23         
    8   168   265 Kevin Morris                 54 Coral Springs        FL 1:21:01    5   15:31    2:08    4   36:38    1:48    9   24:58         
    9   177   243 Victor Rivera                52 Miami                FL 1:22:15   10   17:33    2:52    7   38:06    1:36    5   22:11         
   10   212   158 Jerry Holt                   53 West Palm Beach      FL 1:27:01   13   18:41    1:46   13   41:28    1:36    7   23:34         
   11   218   146 Miguel De Las Casas          50 Miami                FL 1:28:48    9   16:42    2:13   12   40:47    1:37   11   27:31         
   12   223   257 Rick Roche                   50 West Palm Beach      FL 1:29:30   14   24:25    3:14   15 1:14:43    2:30                      
   13   232    32 Chris Keeley                 54 Miami                FL 1:31:00   11   17:50    2:16   11   40:24    1:48   13   28:44         
   14   253   212 Steven Winslow               51 Pompano Beach        FL 1:36:44   12   18:26    1:54   14   45:45    1:22   14   29:18         
   15   256   127 Forest Bahr                  51 Miami                FL 1:37:55   15   25:02    3:41   10   40:09    1:06   12   27:59         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    88   185 Domingos Oliveira            56 Miami                FL 1:11:04    3   13:40    1:18    2   34:56    1:10    1   20:01         
    2    97   192 Glen Renaud                  59 Palm Beach Gardens   FL 1:11:52    1   11:51    1:43    1   34:37    0:36    4   23:06         
    3   140   276 Marty Hufstetler             56 Thomasville          GA 1:17:23    2   12:14    2:38    5   38:13    1:27    3   22:54         
    4   183   134 Jon Blakeslee                55 Stuart               FL 1:22:54    5   17:38    2:20    4   37:22    1:36    5   24:01         
    5   189   252 Francisco Rosado             55 Palm Bay             FL 1:23:38    6   17:57    2:37    3   37:13    1:11    6   24:42         
    6   197   297 John Sunderman               59 Stuart               FL 1:24:36    4   17:23    3:10    6   40:04    2:12    2   21:49         
    7   259   270 Michael Stein                58 Bellaire             TX 1:41:46    8   20:41    4:44    7   45:34    1:08    8   29:41         
    8   262   180 Terrence Moons               55 Sunrise              FL 1:43:20    7   18:57    4:11    8   49:15    2:21    7   28:38         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   255 Kevin Simmons                62 Point Lookout Ny     NY 1:08:52    1   11:09    1:46    1   34:50    1:18    1   19:51         
    2   160   173 Jerry Mandello               63 West Palm Beach      FL 1:20:09    3   16:13    3:01    2   36:34    0:53    2   23:30         
    3   201   253 Bob Glenn                    64 Seminole             FL 1:25:45    4   16:44    1:52    3   40:02    1:41    5   25:29         
    4   221    44 Patrick Poupart              62 Jupiter              FL 1:29:08    5   18:14    3:06    5   41:18    2:44    3   23:48         
    5   230   191 Mark Reagan                  60 Indian Harbour Beach FL 1:30:49    6   18:18    3:33    6   42:41    1:19    4   24:59         
    6   247   150 Timothy Fry                  60 Wellington           FL 1:35:32    2   12:54    3:51    4   41:03    2:12    6   35:35         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   113   299 Don Utsinger                 66 Sarasota             FL 1:13:52    1   12:46    1:31    1   37:44    0:50    1   21:02         
    2   195   210 Harry Williams               69 Tampa                FL 1:24:21    4   17:31    3:04    2   38:19    1:49    2   23:39         
    3   234   241 Cal Cameron                  68 Port St Lucie        FL 1:31:06    2   14:32    2:53    4   41:06    1:24    3   31:12         
    4   238   239 Michael Shields              66 Mendon               NY 1:33:06    3   17:02    2:23    3   38:46    1:27    4   33:29         
MALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   199   167 Albert Leon                  71 Miami                FL 1:25:14    1   14:19    2:11    1   39:45    1:56    1   27:06         
    2   261   165 Armand Langevin              76 Cohoes               NY 1:42:07    2   17:13    3:40    2   47:47    1:12    2   32:18         
    3   269   293 Dennis Ingram                74 Hobe Sound           FL 2:01:36    3   22:20    5:41    3   52:21    2:08    3   39:07         
CLYDESDALE:  01 - 99
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   142   214 Philip Vonkeyserlingk        50 Sanibel              FL 1:18:14    2   14:06    2:02    2   37:10    1:00    4   23:59         
    2   145   216 Michael Kane                 52 Shelton              CT 1:18:34    4   14:32    2:05    3   37:44    1:22    3   22:53         
    3   165   213 Leon Ojalvo                  28 Miami                FL 1:20:34    6   16:57    2:16    5   39:57    0:39    1   20:47         
    4   167   273 Charles Cooley               43 Cameron              NC 1:20:45    5   15:17    3:27    1   37:03    1:01    2   22:00    2:00 
    5   169   215 Jerry Stapel                 46 Miami                FL 1:21:22    3   14:16    2:23    4   38:08    1:10    5   25:26         
    6   193    30 Kevin Batt                   47 Miami                FL 1:24:16    1   13:14    1:53    6   40:30    1:13    6   27:28         
    7   254   184 Ross O'Brien                 37 West Palm Beach      FL 1:37:29    8   21:56    2:35    7   41:13    2:43    8   29:03         
    8   260   217 Andres Lasaga                50 Decray Beach         FL 1:42:05    7   21:36    6:18    8   43:20    2:33    7   28:20         
FEMALE PROFESSIONAL TRIATHLETE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25     6 Nina Kraft                   45 Clermont             FL 1:02:02    1   10:10    1:03    1   32:54    0:36    1   17:20         
    2    48    10 Natalia Rodriguez Rojas      31 Miami                FL 1:07:07    2   10:17    0:49    2   36:08    0:42    2   19:13         
FEMALE ELITE AMATEUR
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   115 Debra Delay                  45 Jesen                FL 1:06:32    3   11:56    1:17    1   33:08    0:38    1   19:34         
    2    54    26 Sandra Forero                35 Sunny Isles          FL 1:08:22    1   11:27    0:59    3   35:05    0:38    3   20:14         
    3    58    21 Michelina Witte              32 Miami                FL 1:08:53    2   11:47    1:17    2   34:56    0:40    2   20:14         
    4   192    20 Viviane Da Fonseca Pereira   32 Sao Paulo            BR 1:24:05    4   16:01    3:16    4   40:56    1:41    4   22:14         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    62    50 Teale Beckenbach             23 Atlantic Beach       FL 1:08:59    8   13:17    1:26    1   34:43    0:49    2   18:46         
    2    94    78 Nicole Rendos                26 Miami                FL 1:11:40    2   12:46    1:27    5   37:17    0:46    3   19:26         
    3   104    52 Rachel Blechman              20 Coral Gables         FL 1:12:10   12   14:31    1:18    4   37:07    0:43    1   18:32         
    4   119    64 Sloane Hovan                 22 Jacksonville         FL 1:14:44    6   13:09    1:34    2   36:57    1:28    5   21:38         
    5   124   107 Sarah Sawyer                 20 Tallahassee          FL 1:15:21    1   11:22    1:36    8   39:53    0:43    6   21:49         
    6   134    91 Gloria Lopez                 23 Tampa                FL 1:16:44   15   15:36    1:26    3   37:02    0:51    7   21:51         
    7   138    55 Danielle Cummings            26 Tampa                FL 1:17:11    3   12:53    1:14    6   38:54    0:37    9   23:34         
    8   144    61 Rachel Gregory               21 New York             NY 1:18:28   13   14:50    1:33    9   39:57    0:59    4   21:10         
    9   171    83 Tara Weber                   23 Tierra Verde         FL 1:21:44    7   13:11    1:51   15   42:48    1:03    8   22:53         
   10   175    93 Shannon Glenn                21 Seminole             FL 1:22:07    5   13:01    1:27   12   41:14    0:50   14   25:36         
   11   178    72 Kaitlyn Murphy               21 St. Croix            VI 1:22:19    4   12:59    2:10   13   41:19    1:10   12   24:43         
   12   182    98 Sofia Benson-Goldberg        26 Tampa                FL 1:22:32   14   15:22    1:35   10   40:34    1:07   11   23:56         
   13   198    63 Gabrielle Hoekstra           20 Portland             ME 1:25:09   16   15:51    1:47    7   39:22    0:38   18   27:33         
   14   215    82 Emma Torncello               19 Coral Gables         FL 1:28:05   18   16:22    2:54   20   44:39    0:38   10   23:35         
   15   216    94 Alexandra May                21 Tallahasse           FL 1:28:33    9   14:11    1:58   18   44:17    0:42   17   27:28         
   16   217    68 Claire Miller                23 Miami                FL 1:28:43   11   14:24    2:21   16   43:12    0:51   19   27:56         
   17   219    77 Christy Prouty               26 Tampa                FL 1:28:55   19   16:28    2:22   14   42:33    0:41   15   26:53         
   18   227   272 Colleen Naughton             27 Troy                 MI 1:30:12   21   17:52    2:28   17   44:10    0:55   13   24:48         
   19   229    80 Meaghan Shannon              22 Jacksonville         FL 1:30:42   10   14:20    2:46   19   44:27    1:06   20   28:04         
   20   237    70 Tara Monihan                 20 Moorestown           NJ 1:33:03   20   17:24    2:12   11   40:54    1:48   21   30:48         
   21   257    88 Brynn Jacoby                 22 Coral Gables         FL 1:39:51   17   15:52    1:54   22   53:16    1:29   16   27:22         
   22   267    66 Benikia Kressler             32 Miami                FL 1:56:57   22   26:01    4:38   21   48:11    2:04   22   36:03         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE 17 & UNDER AGE GROUP:  01 - 17
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   127    45 Sofia Firmino                15 Boca Raton           FL 1:15:31    1   12:02    1:05    1   40:12    0:39    1   21:36         
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   278 Kayla Pratt                  18 West Palm Beach      FL 1:08:36    1   12:33    1:30    2   34:47    0:41    1   19:08         
    2    72   124 Jessica Anderson             24 Miami                FL 1:09:49    2   13:21    1:42    1   33:49    0:44    2   20:15         
    3   146   122 Liz Amidon                   23 Gainesville          FL 1:18:39    3   16:57    1:48    3   36:41    1:15    3   21:59         
    4   196   130 Chelsea Baum                 23 Washington           DC 1:24:23    4   17:12    2:08    4   38:38    1:44    4   24:43         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   107   197 Larisa Sidorovich            29 Miami                FL 1:12:32    4   16:43                                                   
    2   114   204 Madeline Tomka               25 Des Moines           IA 1:14:02    2   14:34    1:25    2   37:43    0:39    1   19:42         
    3   116   196 Melanie Shields              26 Burlington           CN 1:14:18    1   12:27    1:48    1   37:37    0:37    2   21:51         
    4   241   231 Aline Smit                   26 Fort Lauderdale      FL 1:33:55    5   17:08    3:29    3   43:10    2:26    3   27:43         
    5     0    49 Kaitlyn Lowery               25 Tequesta             FL            3   16:41    1:37                                           
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53   220 Emilie Ney                   31 Bay Harbor Islands   FL 1:08:08    2   12:24    1:34    2   36:21    1:03    1   16:49         
    2    68   153 Elizabeth Greenwald          31 Fort Lauderdale      FL 1:09:37    5   13:29    1:07    1   34:48    0:31    3   19:43         
    3   111   281 Courtney Ryberg              33 Stuart               FL 1:12:59    3   13:13    1:37    3   37:02    1:01    4   20:08         
    4   158   157 Anabelle Hilton              31 Port St Lucie        FL 1:20:00    7   14:38    2:04    6   44:29    1:18    2   17:33         
    5   176   119 Daniela Edwards              30 Weston               FL 1:22:13    6   14:15    1:42    5   41:37    0:58    6   23:44         
    6   179   190 Jenny Rasmussen              32 St. Petersburg       FL 1:22:19    4   13:14    2:48    4   41:14    2:04    5   23:01         
    7   222   268 Christal Molle               31 Palm Beach Gardens   FL 1:29:30    1    8:56    2:23    7   45:33    1:32    7   31:08         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   194   138 Alexandra Cecil              39 Greenacres           FL 1:24:17    2   17:26    2:01    1   38:40    0:58    1   25:14         
    2   235   233 Brooke Martin                39 Port St Lucie        FL 1:32:18    1   17:17    2:18    2   43:05    1:31    4   28:08         
    3   250   248 Michelle Welsh               39 Lake Worth           FL 1:36:12    3   17:42    2:46    4   47:06    1:18    3   27:22         
    4   255   254 Heather Shapiro              38 Orlando              FL 1:37:47    4   18:11    6:10    3   45:38    1:47    2   26:03         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    78   259 Randi Roker                  42 Palm City            FL 1:10:10    3   13:24    1:39    1   34:54    0:57    1   19:17         
    2   150   260 Renata Ribeiro               42 Key Biscayne         FL 1:19:05    2   13:20    2:16    3   38:50    0:56    4   23:45         
    3   166   169 Paola Leonetti               42 Miami                FL 1:20:43    1   11:41    2:21    2   38:08    1:08    6   27:27         
    4   170   238 Christine Utter              44 Ormond Beach         FL 1:21:31    4   14:46    2:28    5   39:19    1:20    3   23:38         
    5   181   154 Angelika Grubel              42 Ormond Beach         FL 1:22:30    6   16:19    1:42    6   42:05    0:44    2   21:42         
    6   191   298 Debra Slifkin                42 West Palm Beach      FL 1:24:02    5   15:27    2:15    4   39:05    1:24    5   25:52         
    7   264   227 Kelly Lofaso                 42 Boynton Beach        FL 1:47:59    7   26:08    3:15    7   46:06    1:45    7   30:47         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   131   223 Shelley Flowers              47 Jupiter              FL 1:15:54    2   12:54    1:57    3   39:04    0:56    1   21:06         
    2   133   182 Lynn Mullings                45 Palm Beach Gardens   FL 1:16:42    3   14:24    1:57    2   35:57    1:09    2   23:18         
    3   162   224 Susana Fiore                 45 North Miami Bch      FL 1:20:20    4   15:19    1:31    4   39:08    0:56    3   23:28         
    4     0   256 Kerry Simmons                47 Point Lookout        NY            1   10:59    2:49    1   35:21                              
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    91    46 Bonnie Grundman              54 North York           CN 1:11:30    1   13:32    1:39    1   33:44    1:01    1   21:36         
    2   152    34 Lauren Fuchs                 53 Coral Springs        FL 1:19:21    2   14:27    2:36    2   38:53    0:55    2   22:32         
    3   200   251 Linda McCallum               51 Jacksonville         FL 1:25:15    3   15:18    1:59    5   41:24    1:20    3   25:16         
    4   205   207 Amy Vonkeyserlingk           51 Sanibel              FL 1:26:06    5   16:40    1:53    4   40:25    1:04    4   26:06         
    5   210   195 Joanne Shields               54 Burlington           CN 1:26:52    4   16:31    2:11    3   39:51    0:55    5   27:26         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   231   171 Iris Madison                 57 Gaithersburg         MD 1:30:56    3   22:43    2:33    1   40:11    1:02    1   24:29         
    2   240   222 Crystal Lewis                55 Jupiter              FL 1:33:40    2   16:07    2:13    3   45:20    1:33    2   28:29         
    3   249   269 Allison Scott                57 Bellaire             FL 1:35:44    1   14:34    3:14    2   44:26    1:22    3   32:10         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    99   221 Carol Hassell                60 West Palm Beach      FL 1:11:53    1   12:03    1:38    1   35:14    0:44    1   22:15         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   203   172 Nancy Mallon                 68 Denver               CO 1:25:52    2   16:55    2:15    1   38:18    1:11    2   27:14         
    2   228   301 Heysoon Lee                  69 Stuart               FL 1:30:42    3   17:21    3:19    2   41:41    1:21    1   27:02         
    3   233    39 Lorraine Bramble             67 West Palm Beach      FL 1:31:04    1   15:51    3:11    3   43:37    1:04    3   27:22         
FEMALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   214   168 Lois Leon                    71 Miami                FL 1:27:29    1   17:13    2:30    1   37:30    1:24    1   28:53         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                        Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== =========================== === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee  Marty   usatref@aol.com
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   47 Drafting                               2:00 
  117 Drafting                               2:00 
  143 Drafting                               2:00 
  273 Drafting                               2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  277 Chin Strap Broken                   1:18:22   13:40    1:32   41:07    0:44   21:22